A MAAR UW BRIEF IS U LIEF Predikbeurten. Distributienieuws Gemengde Berichten Kerknieuws DE POST HEEFT GEEN KATTENOOQEN MAAK NUMMERBELEN BUS EZ3 ZICHTBAAR Duizenden vragen. U kunt nog geven Geeft dus aan Winterhulp! Giro 5553 TERNEUZEN, 25 NOVEMBER 1942. OUDE MAN DEN SCHEDEL INGESLAGEN. minister Scyss- Incjuart. Het muziekeorps van bet Gebiet Diisseldorf opende de bijeenkomst met plechtige klanken. Na het gezamenlijk zingen van het lied ,,Ein junges Volk steht auf" gaf de Stabsleiter der Befehlsstelle, Bann- fiihrer Voss, de opdracht, die hij had vervuld sedert dr. Lindenburger onder de wapenen was geroepen, aan iStabsfuhrer Mockel terug. De leider van het Arbeitsbereich, Haupi- dienstleiter Schmidt en Stabsfuhrer Mockel schilderde in hun! woorden het groote gebeu- ren van onze dagen op pakkende wijze, om de jeugd aan haar hoogen plicht te herinneren. BEDRIJFSAPPEL VAN HET LUFTGAU- KOMMANDO HOLLAND. In de zaal van Kransnapolsky te Amsterdam is Zondagmorgen een bedrijfsappel van het Liuftgaukommando (Holland gehouden, waar- op de Gefolgschaft van het Kommando in grooten getale was verschenen. De comman- deerendte generaal en heveihebber van het Luf tgaukommando, de generaal der vliegers Sieburg, noemde het den zin van dit appel, dat de gedachten van het dagelijksche werk op het groote doel worden gericnt. Nieuwe taken, aldus zeide hij in zijn toespraak, jnoe- ten worden volbracht, taken, die een verhoog- de arbeidsprestatie' van elken medewerker eischen. Aan den dank voor het tot dusverre ver- richte werk paarde hij den ojproep, alle krach- ten te blijven inspannen om nader te komen tot het doel, de overwinning van de Duitsche wapenen. Dit doel vereischt het meest vol- ledige geven van de persoon en het weg- cijferen van het eigen ik. Generaal Sieburg be sloot met te zeggen, dat het hem zijzonder genoegen deed, in Hauptdienstleiter Schmidt op dit appbl een man te kunnen begroeten, die op een verantwoordelrjken post staat en bijzonder goed vertrouwd is met de toestan- den in dit land. Hauptdienstleiter Schmidt sprak allereerst over den geestelijken toestand van dit land, waarbij-hij zich ook met de door de tegen- standers der. Germaansche zaak aangevoerde argumenten bezighield om ze op duidelijke en overtuigende wijze te weerleggen. Als zekere kringen in Nederland aldus zeide hij, zich tegen de propageering van de natio- naal-socialistische gedachte meenen te kunnen verzetten met de opmerking, dat het natio- naal-socialisme volgens de verklaring van Duitsche zijde zelve geen exportartikel is, moeten wij er op wijzen, dat de beginselen van onze leer, die berusten op de gedachten van ras, bloed en bodem, ook voor het Nederland sche gebied geld en. De noodlottige dwaling, waarin thans nog de naar Engeland en Amerika neigende kringen verkeeren, door- dat zij van een overwinning der tegenpartij de vrijheid van hun land verwachten, legde spr. bloot door de westelijke democratieen te ontmaskeren. Immers achter Engeland en Amerika staat ihet Jod.endom, dat zich de knechting van het Germanendom ten doel heeft gesteld, zoodat ook Nederland bij een EngelschAmerikaansche overwinning zijn volksche krachten zou verliezen. Nu het bolsjewisme zich met de democra tieen heefft verbonden, blijft nog slechts de vraag, of Nederland door het bolsjewisme wil ondergaan of den strijd wil aanvaarden. Als wij thans in dit Germaansche land als ver- tegenwoordigers van het rijk van Adolf Hitler staan, aldus spreker, treden wij niet op als onderdrukkers, maar werken wij aan de eens- gezindheid der Germaansche volken, opdat zij dezen laatsten grooten strijd kunnen door- staan, die gevoerd wordt om het zijn van het Germanendom als drager van de cultuur van het avondland. Onze maatregelen in dit land worden ge- dicteerd door de noodzakelijkheid van ver- wezenlijking der Germaansche eenheid. Om- dat wij de Germanen liefhebben, moeten wij ook hard zijn, en niet terugschrikken voor maatregelen, die mogelijk hard lijken. Door deze noodzaak wordt ook het optreden be- paald tegen het Jodendom, dat in het belang van het zelfbehoud der Germaansche volken nooit meer het hoofd mag opsteken. Met den oproep de gelederen te sluiten en voor de verdediging van het vaderland alle offers te brengen, besloot Hauptdienstleiter Schmidt zijn rede, die luiden bijval oogstte. WIJZIGING LOONBELASTING. Vereenivoudiging en verbetering van de controle. De persdienst van het departement van Financier! deelt het volgende mede omtrent de wijziging der loonbelasting. De ervaring, welke gedurende twee jaren met de inhouding van de loonbelasting is op- gedaan, heeft doen blijken, dat het mogelijk is om aan den eenen kant in verschillende opzichten vereenvoudigingen in de formeele bepalingen van een besluit op de loonbelasting aan te brengen, en aan den anderen kant de wijze van controle op de inhouding van de loonbelasting en de regeling van de aanslagen in de inkomstenbelasting te verbeteren. In het besluit, dat in het laatst verschenen Verordeningenblad is opgenomen, zijn in ver- band daarmede eenige wijzigingen in-het be sluit op de loonbelasting aangebracht. Deze wijzigingen vinden voor het eerst voor het kalenderjaar 1943 toepassing. De beiangrijkste wijzigingen zijn: 1. Volgens de nieuwe regeling zullen de loonbelastingkaarten bij beeindiging van de dienstbetrekking bij den werkgever blijven en dus niet meer aan den werknemer, worden meegegeven. Het gevolg hiervan is, dat de werknemer bij het indiensttreden bij den werkgever in den loop van het kalenderjaar steeds een nieuwe werknemersverklaring moet fnleveren en dat de werkgever n zoodamg geval steeds een nieuwe loonbelastmgkaart m26t Voor^allT'werknemers dus ookvoor de werknemers, die minder dan /43 per maand verdienen -n moeten loonbelasting kaarten en loonstaten worden aangelegd. Een uitzondering is slechts gemaakt voor de werk nemers die uitsluitend huiselijke diensten vemchten en een loon (in geld en in natural g-enieten van niet meer dan 48,10 per maand 11,10 per week, /1,86 per dag, 0,02 voor niet meer dan 4 werkuren) voor de laatstbe- doelde werknemers behoeven ook geen werk- nemersverklaringen te worden lngeleverd. 3 De werknemersverklanngen worden in het vervolg in enkelvoud in plaats van in aanteekeningen meer op de loonbelastingkaarten inzake op het loon toe te passen vermindenngen. Hij verleent de vermindering bij een afzonderlijke beschikking en zendt daarvan een afschnft aan den werknemer. De verzoeken om cver mindering behooren zooveel mogelpk ih de maand December bij voorkeur schriftelijk bi] inspecteur te worden ingediend; de loonbe- lastingkaart dient daarbij met meer te wor den overgelegd. Werknemers, die een aansla0 in de inkomstenbelasting zullen ontvangen, komen slechts voor een vermindering inl aan- merking, indien en voorzoover zij aannemclijk maken. dat zij in moeilijkheden zouden komen, ingeval met den kinderaftrek eerst bij de vaet- stelling van den aanslag m de mkomstenbe- 1 astir rekening zou worden gehouden. De werknemer behoort het van den inspecteur ontvangen afschrift van de beschikking, waarbij een vermindering is toegestaan. aan den werkgever te overhandigen. Bij beeindi ging van de dienstbetrekking behoort de werk- lever dit afschrift aan den werknemer .ter hand te stellen, opdat deze het weder bij een nieuwen wekgever kan lnleveren. 5. Kinderaftrek voor nwSdrderjarige kmde- ren kan slechts worden genoten indien de in specteur heeft beslist, dat de werknemer hier- op ingevolge de bepalingen van het besluit on de loonbelasting aanspraak heeft. De werk nemer moet hiertoe een verzoek tot den in specteur richten. Ten aanzien van dit ver zoek en van het afschrift van des mspeeteurs beschikking geldt, hetgeen hiervoren onder punt 4 is vermeld. 6. Het model van den loonstaat is gcwu- zi^d. Nog voorradige loonstaten van het oude model mogen echter worden opgebruikt, zoo noodig behooren zij volgens het nieuwe model te worden gewijzigd. 7. Iedere werkgever, die meer dan een werknemer in zijn dienst heeft. is verplicht een verzamelloonstaat hij te houden. Het mo del van den verzamelloonstaat is gewijzigd. Oude modellen mogen niet worden opgebruikt Werknemers, die uitsluitend huiselijke dien sten verrichten, behoeven niet op een verza melloonstaat te worden vermeld. Tenslotte wordt er de aandacht op gevestigd dat de thans geldende regelingen inzyke de losse arheiders (tiende uitvoenngsbeschikking loonbelasting 1940) en inzake werkvrouwen, huisnaaisters enz. (derde uitvoenngsbeschik- kinf loonbelasting 1940) bliiven gehandhaafd en dat de werkgevers tegelijk met het mate- rieel voor het kalenderjaar 1943 tevens een nieuwe handleiding, welke een uiteenzettmg van hun verplichtinigen bevat, zullen ontvan gen. behandelde spreker voor de talrijk opgekome- nen -het onderwerp: „Goddelrjke humor". Dit aantrekkelijke onderwerp werd door spreker op meesterlijke wijze behandeld. Met tallooze voortoeelden tooncte hij aan, dat Christ tendom en humor veel .gemeen he-bben vnl een onverwoestbaar optimisme. Een bekend schrijver noemde liumior de regenboog ovei de tranen van deze wereld. De fijnzinnige humor heeft een ernstigen achtergrond, werkt beyrij- dend en ontspannend; het is de goddelijke gave, het... en toch. Uit een van de twee gedeclameerde verzen citeeren we: En tOeh.en todh zal weer het wonder komen, Dat 't leven, zich genezend, weer herstelt. En t6ch.en tdch zal eenmaal weer de wereld Vol zachte koelte zijn na heet geweld. Draag in Uw hart dit stille weten mede, Dat eens weer sterren aan de hemel staan, De wijde blauwe... dat in avondvrede Weer kinderen vertrouwend slapen gaan. GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteur van politie allner maakt be kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inlichtingen zijn te bekomen aan de daarachter vermelde adressen: Double armbandje, M- Dooms, Steenkampl. 35; kinderkapje, v. d. Peijl, Tholensstr. 70; gouden ring, J. de Putter, Tholensstr. 107; sjaal F v. Hoeve, 2e Kortestr. 10; kindermuts, C de Smit, Zandstr. 10; vulpendop, 'C. War rens, L. Kerkstr. 41; tafelkleedje, W. v. Doorn, L. Kerkstr. 70; rozenkrans en handschoen, J. v.' d. Berge, Tholensstr. 15; zwart dasje, J. Dieleman, Steenkampl. 86! inlegvel no. 8977 en idem no. 8416, distributiebureau; portemon- naie met inh., A. H. v. Driel, Rosegraciht 17, idem, C. Donze, Nieuwedieipweg 15; idem, P. van Es, Axelschestr. 26; idem, A. van Mosse- velde, Tuinstr. 10; broche, E. v. Eij-k, Hoog- steeg 3; een paar beenpijpen en rijwieltasclh, J. Cove, Dahliastr. 1; dubbele. fietstasch, J. G. Muller, Dekkerstr. 54; zilverbon, J. Cools, Hondiusstr. 49; idem, P. C. Eensen, Lange- straat 38, Hoek; double ketting met insch. M. L. 'H. Tollenaar, Axelschestr. 123; zilv. arm bandje, C .Groot, L. Kerkstr. 21; zilv. sigaret- tenpijpje, P. Herrebout, Pelmolengang 3; jon- genspet, J. v. d. 'Ree, Nieuwstr. 14; een paar roode en een grijze kinderbandschoen, bode- kamer gerheentehuis; konijn, J. den Hamer, Axelschestr. 120; bruine damesscboen, J. Use- baart, Amaliastr. 20; dames-polshorloge, D. Ollebek, Hondiusstr. 20; idem, J. Stouthamer, *Kazernestr. 23; handschoen, D. Maas, P 61; lipssleutel, huissleutel, babyhandschoentje, zakmes, buffetsleutel, handschoen, een paar kinderkousjes,, zwart kinderwantje, bruine jongensjas, bureau van politie. teur van 's Rijiks museum van natuurlijke historie te Leiden, prof. dr. H. Boscbma, spreekt vanzelf. Bovendien werd onze cor respondent der walvischstranaingen ap Schou- wen, onmiddellijk verzocht, nadere iBlichtin- gen te gaan inwinnen. Ik hoop hier dus dezer dagen meer van te hooren. Met prof. Bos-chma sprekend, hoorde ik dat hij ju-ist bericht ontvangen had uit Noord- wijk aan Zee, dat daar was komen aanarij- ven een 8 m lang exemplaar van boven reeds genoemde Balaenoptera acutorostrata. Dit is ens zeventiende voorbeeld van deze soort in Nederland, wanneer wij het geval van Scha- rendijke nog even bulten beschouwing laten. Of er van het dier van Noordwijk wat gebor- gen kan worden voor het Leidsche museum, is nog onzeker door de moeilijke omstandig- heden, b.v. het betreden van bet strand enz., maar het geval heeft de voile aandacht van de museumdirectie. Ook hiervan zullen we binnenkort nog wel nader vernemen. (Bovendien meldde prof. Boschma mij nog een derde geval. Op Texel zou een butskop, Hyperoodonrostrata gestrand zijn, waarvan de kop reeds zou zijn geborgen voor het' Nat. Hist. Museum in Den Burg, op Texel, de stiebbing van wijlen den heer H. Kraai. Dit is onze twaalfde butskop, voorzoover bekend is. Wrj hopen spoedig ook hierover nog wat te hooren. Een verzoek om uitvoerige inlich tingen is onmiddellijk verzonden. Behooren de Balaenoptera's tot de balein- vissehen, de Hyperoodon wordt tot de tand- watvi&schen gerekend, al is dan hier juist het aantal tanden slechts klein. Tot nu toe* waren voor 1942 slechts drie tui'melaardolfijnen gemeld en eenige bruin- visscihen, zoodat dit, in vergelijking met an- d-ere jaren, een zeer mager resultaat genoemd moet worden. Nu er ineens drie vondsten bijkomen, komt 1942 er in dii opzicbt heel wat be ter voor te staan, al hlijkt de oorlog' voor meldingen een nadeel. Mochten er nog gegevens hinnenkomen, dan hoop ik er hier melding van te kunnen maken. houd van die prediking en 3e de last welke uit die predikine voortvloeit voor leder die vroeg of laat is geroepen die prediking te brengen in het midden der gemeente. Met aandacht werd dit ernstvolle woord gevolgd, waarin overvloeide lof en dank aan den Koning der Kerk, die hem daartoe be- kwaamde, spaarde en droeg. Aan het einde van de godsdienstoefening heeft ouderling- F. P. de Graaf namens den en gemeente Ds. Scheele in harte- irdingen toegesproken. (De Z.) kerker: lii-ke be- BEGIN GEMAAKT MET INBESLAG- NEMING DER KERKXtEOKKEN. Krachtens de verordening nr. 79/1942 (me- taalverordening) van den Rijkscommissaris voor het heze-tte Nederlandsche gehied is een beein gemaakt met het in beslag nemen der klokken. De kostbaarste oude klokken en klokkespelen zullen zooveel mogelijk gespaard worden. Deze klokken zijn indertijd geken- merkt met een M. De eigenaars zijn daarvan in kennis gesteld en hun is voor deze klokken een document overhandxgd. Alle overige klok ken vallen onder de vordering en moeten thans reeds worden afgenomen. Daarbij worol er voor gezorgd, dat in iedere iburgerlijke ge meente, waarin zich geen beschermde -klok bevindt, een kleine luidklok voor alarmdoel- elnden blijft hangen. Bijzondere aandacht wordt hierfoij hesteed aan de groote en vnj groote steden. Den eigenaars resp. gemeenten wordt er dan ook zeer dringend op gewezen, dat zij den arbeiders, die een officieele opdi hebben, bij het weghalen en vervoeren der klokken geenerlei moeilijkheden m den weg moeten leggen, aangezien hier sprake is van een onvermijdelijk nood-zakelijken oorlogs- maatregel. Met speciale wenschen van de eigenaais der klokken en van de kerkelijke of gemeente- besturen kan met het oog op deze noodzaak geen rekening worden gehouden. Over kwesties van kunstbeschermmg ver- strekt de inspectie kunetbescherming, Den Kaa^ Sweelinckple-in 84, inlichtingen. DE PRIJS VAN SIGARETTEN. In de Ned. Staatscourant van Maandag is cpgenomen het prijsvoorschrift 1942 calcula- tie sigaretten, waarbij aan fabrikanten voor- schriften worden gegeven voor de kostprijs- terekening van "sigaretten. Hierdoor zal wor den bereikt, dat de prijs niet hooger za.1 wor den dan in verfoand met den inkpopsprijs van de ruwe tabak en de werkelijke kosten plus toegestane winst noodig zal zijn. Het voor- schrift is voor fabrikanten te verkrijgen oij het Rijksbureau voor Tabak en Tabaksproduc-. ten en treedt 1 Jan. 1943 in werking. OVERTREDING VAN POLITIONEEEE MAATREGELEN EN ANDERE VOORSCHRIFTEN. Naar wij vernemen, is door de gemeente- politie proces-verbaal opgemaakt tegen de volgende personen: C. M. A. S„ M, S. M. E. en P. J. D„ alien te Terneuzen, terzake diefstal van kolen uit tramwagens. J. J. D. te Terneuzen, terzake overtred-mg priis-aanduidingstbesluit. J. V., L. 'H., J. J. en I. G„ alien te Terneu zen, terzake Prijsopdrijving en Hamsterwet, benevens Priisaanduidingsbeshiit. H. A. M. T. te Terneuzen, terzake overtre- ding Bevolkingsboekhouding. S. R. de B. te Terneuzen, fietsen zonder licht. Op last van den Officier van Justine te Middelburg is aangehouden en overgebracht r.aar Middelburg M. J. de V., die verleden week te Sluiskil een rijwiel van het R.K. kerk- plein had ontvreemd. KRUIDENIERS-EX AMEN Bij het gehouden najaars-examen van het Nederlandsche Instituut voor Vakopleiding voor Kruideniers, zijn o.m. geslaa>gd de heeren C Baert, P. Jansen, J. de Ruijter, J. Diele man en D. Pladdet, alien te Terneuzen, en de dames T. van Hecke, te S-luiskil, G. Heijnsdijk, A. van Kampen en J. Duijm te Axel, J. Goos- sen te Spui, benevens de heeren J. Huijssen te Hoek, H. van den Hemel te Sas van Gent, A. de Vries te Philippine en J. de Maagd te Kloosterzande. NED. PEOTESTANTENBOND. Maandagavond j.l. trad voor de afd. N. P. B. Oip Ds. Westmijse van Rotterdam. Na een inleidend woord door den voorzitter COMMISSI 10 INZAKE VESTIGINGS- MOGELIJKHEDEN IN N.-OOSTELIJK ZEEUWSCJH-VLA ANDEREN De heer A. J. M. Rottier te St. Jansteen, vertegenwoordiger en beheerder der oninge- dijkte gronden onder de gemeente Clinge, toe- behoorendej aan de N.V. Handel- en Admini- stratiemaatschappij ,,De Westersehelde", is door den wnd. Commissaris der Provincie Zee- land alsnog ibenoemd tot lid der co^nissie inzake de vestigingsmogelijkheden in Noord- Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. BOND VAN HARMONIC- EN FANFARE- CORPSEN IN ZEELAND. Zaterdagmiddag hield, meldt De Z., ge- noemide bond in hotel Centraal te Goes zijn 25e jaarlijksche algemeene vergadering. De /voorzitter, de heer A. A. Mol van Ril- land, sprak een kort openingswoord, waarna de secretaris, de heer M. v. d. Griend, het 25c jaarverslag uitbracht. In het afgeloopen jaar, dat in het teeken stond van het aansluiten bij de Federatie van Harmonie- en Fanfarecorp- sen in Nederland, stee-g het aantal aangeslo- ten vereenigingen tot 42, met plm. 1200 leden. Door verschillende omstandigheden kon de bond minder aan zijn doel beantwoorden. Het solisten-concert boekte een succes met 116 deelnemers. Het financieel verslag van den penningmees-ter, den heer C. Mannhardt, sloot met een batig saldo van 170,78%. Vervolgens hield de voorzitter ter gelegen- heid van het 25-jarig bestaan van den- Bond een herdenkingerede. Spr. wees er op, dat de algemeene toestand en de toestand van den Bond momenteel geen reden tot festiviteiten geven, waarom dan ook slechts een sobere herdenkingsrede zal worden gehoudem Op 4 Aug. 1917 werd de Bond te Kapelle opgtricht. De heeren H. Blok, le voorzitter, alsmede zijn opvolger de heer C. Flipse en de heer Huijs soon hebben zeer veel in het belang van den bond gedaan. Op verzoek van den voorzitter eerde de vergadering hun nagedachtenis door staande een oogenblik stilte te betrac-hten. De secretaris, de beer v. d. Qriendt, die deze functie nu 25 jaren achtereen heeft vervuld, heeft de stoot gegeven tot de oprichting van den bond en steeds zijn beste krachten er aan gegeven, evenals de heer Mannhardt, die ge durende nu reeds 25 jaren op uitnemende wijze de kas beheert. Spr. bracht hen namens de leden hartelijk dank voor hun toegewijden arbei-d en sprak den wensch uit, dat zij nog vele jaren de belangen van den bond zouden blijven behartigen. Tenslotte stond spr. stil bij de successen van de con courser, en de so-lis- ten-concoursen. De 2e voorzitter, de heer C. A. Blok van Kapelle, bracht den heer Mol dank voor zijn recle, alsmede mevr. v. d. Griendt voor haar werk ten behoeve van den bond verricht. Hierna was aan de orde de bespreking van de vraag, of de bond zou moeten blijven be-, staan. Hierop vaf de vergadering met een krachtig applaus een bevestigend antwoord. Besloten werd, dat elke vereeniging 10 ct. per lid van de bondskas zou opbrengen. De hee ren F. Laroes en P. Meliefste werden bij accla- matie als bestuursleden herkozen. Na de rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. Gewest Zeeland van de Federatie gevormd. In aansluiting- op de algemeene vergadering van den Zeeuwschen Bond kwamen de leden uit Zeeland van de Federatie in vergadering bijeen ter vorming van een gewest Zeeland. Deze bijeenkomst werd geleid door den secretaris van de Federatie, den heer J. P. Harmsen, die een toelichting gaf over de vor ming van een gewestelijfce afd. en de samen - stelling van het bestuur. De regeling van de concoursen blijft bij den Zeeuwschen bond, al-leen zullen <je yoorschriften en adviezen van de Federatie moeten worden opgevolgd en deze benoemt tevens jury-leden. Tot voorzitter van het gewestelijk bestuur werd gekozen de heer A. A. Mol, die ambts- BEZOEK VAN DEN COMMANDANT DER W.A. AAN ZEELAND. In het kader van zijn bezoek aan Zeeland bezocht de Commandant der W.A.-, Mr. A. J. Zondervan op Vrijdag 20 dezer Zierikzee, waarbij bij vergezeld was van den Vormings- leider der W.A., Banleider J. J. v. d. Hout, den waamemend Heerbancommandant, Hop- man Ploeg en den Bancommandant vap Zee- land, Hopman Dekker. Dadelijk na aankomst werden bezoeken ge- bracht aan de familie der weermannen Van Beveren en v. d. Vate, die aan het Oostfront en in dienst van de Organisation Todt zijn gevalien, Daarna werd een bezoek gebracht aan de oefening der waeht Zierikzee. Bij die gelegenheid voerden achtereenvol- gens Banleider van der Hout en de Comman dant der W.A. het woord. Banleider van der Hout wees er vooral op, dat de W.A. in alles het voorheeld heeft te geven en ons volk door daden steeds opnieuw zal hehben te hewijzen, dat zij het welzijn van Volk en Vaderland met den inzet van alles wil dienen. ,,Niet, wat wij thans rondom ons heen zien, is Nationaal-Socialisme, maar de gedachte, de wereldTjeschouwing, die wij sinds meer dan tien jaar in ons hart dragen." Wij zijn den strijd begonnen om de grootheid van het vaderland, om sociale gerechtigheid, om een weerbaar volk wij bebben bet kapi- talisme en het bolsjewisme als onze dood&- vijanden herkend en wij zijn geen oogenblik van plan het in. nieuwe vormen te aanvaarden, al dragen de nieuwe kapitalisten en bolsje- wisten duizendmaal een zwart hemd of een N.S.B.-insigne. De W.A. moet en zal de waarborg zijn, dat de strijd, die Mussert meer dan tien jaar ge- leden in Nederland begon, tot een goed einde wordt gebracht en dat uit dezen oorlogstijd een nieuw Nederlandscb Vaderland zal tevoor- schijnkomen, waarin het leven voor een ieder. weer te leven waard zal zijn en dat zijn plaats in het nieuwe Europa volwaardig en trouw Z3.1 bezetten. Commandant Zondervan wees erop, dat het juist de uithoeken van ons vaderland zijn, die hij thans bezoekt, omdat hij beseft, hoeveel grooter daar de moeilijkheden zijn dan ixi de steden in het centrum van het land. ,,Geen moeilijkheden kunnen echter den echten W.A.-man beletten zijn plicht te ver- vullen, steeds weer de straat op xe gaan, te colporteeren, te propageeren en alles te doen wat noodig is om dit volk wakker te maken en te winnen". Tien jaar geleden werden in ons program de grondslagen van onzen strijd vastgelegd en- nog altijd is en blijft het onze eerste taak onze volksgenooten dat program te leeren kennen en ze voor onzen strijd te winnen." Des Zaterdags werd de terugreis naar Goes aanvaard, waar een ban-appel voor de Ban Zeeland werd gehouden in aanwezigheid van den Gemachtigde van den Leider voor de prov. Zeeland, Kam. J. Dekker, den Beauftrag- te van den Rijkscommissaris, Dr. W. Miinzer, den Kringleider Kam. P. I. Rosier, den Beauftragte van de N.S.D.A.P., Referent H. Korte en andere Nederlandsche en Duitsche gasten. Na een inspectie der aangetreden vendels op d'e Groote Markt te Goes, werd een carre opgesteld voor het stadhuis. De stormvlag- gen traden uit en edn oude strijder uit ieder vendel trad naar voren om met de hand aan de vlag voor het geheele vendel de belofte te bezegelen, die -zin voor zin door den Comman dant werd voorgezegd en door alle weerman nen wCrd herhaald: ,,Ik beloof mijn Volk en mijn Vaderland trouw te dienen. „Ik beloof trouw en gehoorzaamheid aan den Leider. ,,Ik beloof mij steeds te zullen gedragen, zooals een W.A. lid betaamt. „Dat beloof ik." Daarna verklaarde Commandant Zondervan in het kort de zin van deze belofte. Banleider van der Hout hield tenslotte nog een korte toespraak, die door het verzamelde publiek met groote aandacht werd aange- hoord. In het ,,iSchuttershof" werden de weerman nen vervolgens opnieuw verzameld, waar weer Banleider van der Hout en Commandant Zondervan achtereenvolgens spraken. De laatste behandelde o.a. uitvoerig de ge- schiedenis der W.A. en wees erop, dat de W.A. thans in ons volk reeds een geheel an dere plaats inneemt dan tien jaar geleden. „Wij hehben de straat voor ons vrijgemaakt, wij hebben ons reoht van spreken verworven en overal, waar onrecht wordt gedaan, waar DONDERDAG 26 NOVEMBER 1942. (Dankdag voor het gewas.) Ned. Hervorimde Kerk. TERNEUZEN. 3.30 u., de heer J. A. Alsfelt. AXEL. 10 u. en 2.30 u„ Ds. Plaggemars, van Hansweert. HOEK. 10 u. en 2.30 u., Ds. E. Raams. ZAAMSLAG. 9.30 u., Ds. Drost; 2.30 u., Ds. J. Kroon, van Kloosterzande. Gereformeerde Kerk. TERNEUZEN. 10 u., Ds. Kok, van Zaamslag; 2.30 u., cand. A. W. Bol. AXEL. 10 u„ Dst. Sollie, van Zoutespui; 2.30 u., Ds. Post. HODE3K. 10 u. en 2.30 u., Ds. J. Francke. ZAAMSLAG. 9.30 u., cand. Bol, van Terneu zen; 2 u., Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2 u., Ds. G. A. Zijder- veld. Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 10 u., 2.30 u. en 6 u., Ds. G. H. Kersten, van Rotterdam. AXEL. 10.30 u. en 1.30 u., Ds. J. van den Berg, van Krabbendijke. Oud-Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN (Vlooswijkstraat)9.30 u., 2 u. en 5.30 u., Ds. C. Kramp, van Grafhorst. TERNEUZEN (Nieuwediepstraat). 2 p. en 5.30 u., Ds. M. A. Mieras. GEEN BIJZONDERE VERGUNNINGEN MEER VOOR WOLLEN MANNEN- ON DERKLEEDIN G. Van 24 November 1942 af kunnen geen aan- vragen meer voor bijzondere vergunningen voor zuiveP wollen, natuurwoilen of gemengd wollen manshemden, mansborstrokken en mansonderbroeken bij de distributiediensten worden ingediend. Onder zuiver wollen artikelen worden ver- staan artikelen, welke uit 100 pet. wol zijn vervaardigd, terwijl natuurwoilen artikelen eveneens uit 100 pot. wol vervaardigd zijn, maar waarbii de aanduiding ,,natuurwol" slaat op bepaalde merkartikelen. Onder stoffen van gemengd wol worden verstaa,n stoffen, welke 50 tot 100 pet. wol bevatten. Onder de bierboven genoemde bijzondere vergxmningen worden bedoeld de bijzondere vergunningen, welke alleen bescbikbaar wer den gesteld in gevalien, waarin, blij-kens een overgeleerd medisch attest, aan ibedoelde goe- deren behoefte -bestond. BIZONDERE VERGUNNINGEN VOOR BABYWOL In verband met de distributieregeling van textiel wordt nog bekend gemaakt, dat sinds 1 November 1942 de gelegenheid is openge- steld voor het aanvragen van bijzondere ver gunningen voor den aankoop van 500 gram wollen handbreigarens voor de vervaardiging van kleeding, ten behoeve van babies, gebcrren op of na 1 Maart 1942, voor zoover nog geen zoodanige vergunning werd verstrekt. De aanvragen voor deze bijzondere vergun ning kunnen bij den plaatselijken distributie- dienst worden ingediend onder overlegging van de baby-stamkaart, resp. een attest van een geneeskundige of vroedvrouw, waaruit blijkt, dat de bevalling binnen 20 weken zal plaats hebben. Zij, die tusschen 1 Sept. en 1 Nov. 1942 reeds een aanvraag hebben ingediend en een afwijzende beschikking hebben ontvangen op grond van het feit, dat na 1 September geen bijzondere vergunning voor babywol zijn uit- gereikt, kunnen zich opnieuw onder overleg- ging van attest of baby-stamkaart tot den plaatselijken distributieddenst wenden. Op bovengenoemde bijzondere vergunning zullen uitsluitend wollen handbreigarens van nieuwe samenstelling verkrijgbaar worden gesteld. halve zitting neemt in het landelijk bestuur armoede wordt geleden, waar hulp noodig is van de Federatie, terwijl tot overige bestuurs leden werden gekozen de laeer C. A. Blok te Kanelle, M. v.d. Griendt, F. Laroes te Mid delburg* en P. H. de Vuijst te Oostburg. Tot 2e hoofdbestuurslid werd- gekozen de heer C. A. Blok. DRIE WALVISCiHACHTIGE DIEREN AANGESPOELD OP DE NEDERLANDSCHE KUST. Dr. A. B. ^/an Deinse schrijft aan de N. R. Crt. Op den avond van 21 November 1.1. ontving ik uit Zeeland bericht, dat er te Scharendijke, bij Renesse on Schouwen, een groot walvisch- achtig dier was aangespoeld. Men sprak van een pot- of walviscfa, waaruit slechts viel op te maken, dat een groote soort werd bedoeld. Nu lijkt mij een stranding van een potvisch in dezen tijd van het jaar niet zoo waarschijn- lijk, al is het ten slotte volstrekt niet onmoge- lijk. Indien er sprake is van een walvisch, dan zal wel het eerst in aanmerking komen een der soorten van het geslacht Balaenop tera, een vinwalvisch, b.v. de dwergvinwal- visch, Balaenoptera acutorostrata of de ge- wone vinwalvisch, Balaenoptera physalus. Eerstgenoemde soort wordt ongeveer 9 in lang en de laatstgenoemde omstreeks 21 m. Aangezien kenmerken niet werden opge- geven, is nadere determinatie vooralsnog on- mogelijk. Dat dit belangrijke bericht direct telefonisch werd doorgegeven aan den direc- blijkt reeds, dat volksgenooten den weg tot de W.A. weten te vinden en ons terecht erken- nen als een formatie, die den dienst aan het vaderland niet alleen in haar vaandel heeft geschreven, maar ook beleeft. Onze vijftien- duizend mannen aan het front zijn daarvan wel het beste bewijs, maar uit denzelfden geest leven ook de tienduizend weermannen in het vaderland. Zij zijn samen de waarborg dat een nieuw Nederland uit deze revolujagtijd wordt ge- boren." Met een eenpansmaaltijd werd dit appel be sloten, dat niet alleen voor het interne leven der W.A.', maar ongetwijfeld ook voor de plaats van de W.A. in ons volk van groot belang was. JUBILEUM DS. A. SCHEELE. Zondagmorgen heeft Ds. A. Scheele, Geref. predikant te Kapelle-Biezelinge, in de gods dienstoefening het fat herdac-ht, dat hij zich 25 jaar geleden aan de kerk Kapelle-Bdeze- linge verbond. iSprekende over de bediening der verzoening naar aanleiding van 2 Cor. 5 1820 werd de gemeente ibepaald bij,; le de oorzaak van Vrijdagavond vonden twee zoons van den arbeider A., wonende aan den rijksweg onder de gemeente Limmen het zieltogende lichaam van den ongeveer zeventigjarigen Willem Crijns, wonende te Maasbracht. C. is bij aan- komst in het ziekenhuis te Roermond over- leden. Het bleek, dat hem met een hard voorwerp den schedel was ingeslagen. Crijns was Vrij dagavond hij A. op bezoek. Hij heeft de woning aan de achterzijde verlaten om bij den koolrapenkuil wat voer voor zijn konijnen te halen. Omstreeks half elf .werd hij door de beide jongens A. bij den kuil gevonden. Zij verklaarden een gestalte te hebben zien weg- loopen. Als verdacbt van doodslag heeft de politic de beide gehrs. A. gearresteerd. Nader meldt de corr. van de Telegr.: De 17-jarige C. A. uit Linne, die verdacht werd Vrijdagavond j.l. aldaar den 76-jarigen Krijn van het leven te hebben beroofd, beeft een bekentenis afgelegd. Het is gebleken, dat verdachte bet slachtoffer achter het huis van A. heeft opgewacht om zich te wreken over het onheil, dat deze in het gezin, waarvan verdachte deel uitmaakte, zou hebben ge- sticht. Toen hij 't slachtoffer zich over den bieten- kuil zag buigen, om er eenige bieten uit te halen, beeft hij met een schoenmakersieest den man een klap gegeven en toen deze opstond opnieuw toegeslagen. Verdachte is daarna gevlucht in de richting van Montfoort, maar is naderhand naar buis gekomen. Het slacht offer is direct naar bet ziekenhuis te Roer mond overgebracht, "waar hij is overleden. Of hier van roofmoord sprake is, is nog niet uit- gemaakt. Wel heeft verdachte een portemon- naie met ruim 100 gulden van zijn slachtoffer weggenomen. Hij is naar Roermond overge bracht. TWEE PERSONEN DOOR TREKS" DOODGEREDEN. Twee lijnwachters vonden op de spoorlijn Geldermalsen-Culemlborg onder Tricht, de lij ken van twee personen. Uit een nader inge- steld onderzoek bleken het te zijn de 32-jari- ge van G. en de 51-jarige -L., beiden gehuwd en afkomstig uit Zaltbommel. Men vermoedt, dat de mannen, eveneens lijnwachters, toen zij op de sooorlijn liepen, door een goederen- trein, komende uit de richting Culemborg en rijd-ende op verkeerd spoor, van achteren zijn aangereden en op slag gedood. BURENRUZIE ME+ EEN STAARTJE. Een bewoner van de Poolsteeg te Weesp kreeg het aan den stok met een 77-jarige, die op den hoek van die steeg woont en het gevolg was, dat er klappen vielen. Een van de twis- tenden begaf zich naar de politie om een de 'prediking der verzoening; 2e bij den in- klacht in te dienen, terwijl de andere zich bjj

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 3