DE VERDWENEN ROBiJN Rede van Mussert voor zeevarend Nederland. Inenting tegen Diphtheritus. FEUILLETON BEPERKING RESOHIKKING OVER ROERENDE GOEDEREN. Op de volgende dag en en plaatsen zal ge- legenheid worden gegeven tot kostelooze her- inenting (tweede maal) tegen diphtheritis voor kinderen tot 15 jaar: a. op Dinsdag 1 December in de openbare school om ,1 uur; b. op Woensdag 2 December in de bijzon- dere school aan den Molendijk om 1.30 uur en in de bijzondere school op de Knol om 2.30 uur. Uitdrukkelijk wordt gewezen op het feit, dat het niet zonder gevaar is de tweede en derde enting te verzuimen voor hen die voor de eerste miaal zijn ingeent. ONTSLAG AAN BURGEMEESTERS. Met ingang van 11 Nov. j.l. is ontslag ver- leend aan nr. dr. H. J. Wjjtema als burge- meester van Beilen en is met denzelfden da tum H. van Alphen ontslagen als burgemees- ter van Zandvoort. MINDER STROOM VOOR WINKELS. Het electriciteitsrantsoen voor verlichting in winkels is, zooals gemeld, van 75 pet. op 65 pet. van het verbruik van 1940 terugge- bracht. Daar de indruk zou kunnen zijn ge- wekt, dat deze maatregel slechts voor be- paalde winkels geldt, zij het hier met nadruk, ter vermijding van misverstand, meegedeeld, dat de straffere rantsoeneering zonder uit- zondering voor alle winkels is bedoeld. WIJZIGING VAN HET BANKBILJET VAN HONDERD GULDEN. De directie van de Nederlandsche Bank maakt bekend, dat in den druk der achterzijde van het bankbiljet van f 100, waarvan een beschrijving in de Nederlandsche Staatscou- rant van 24 iSeptember 1931, no. 185, werd gepubliceerd, een kleine wijziging is aange- bracht- De serieletters en nummers komen, m plaats van viermaal, nog slechts tweemaal voor en wel gedrukt over de monogrammen in den linker beneden- en in den rechter bovenhoek. Het woord Amsterdam" en de datum zijn, in plaats van aan de onderzijde over de middenrozet, eveneens tweemaal afge- drukt, en wel over de cijfers in den linker boven- en in den rechter benedenhoek. Met de uitgifte van deze gewijzigde biljetten zal binnenkort een aanvang worden gemaakt. STEUN VOOR ARBEIDERS DIE OP PLAATSING IN DE WERKVERRUIMING WAOHTEN. De centrale persdienst van het Nederland sche Arbeidsfront schrijft: Op verzoek van de afdeeling werkloosheids- verzekering en steunverleening van het Nederlandsche Arbeidsfront is het volgende bepaald Het voorschot van 10, dat tot mi toe aan arbeiders verleend werd gedurende de dagen, dat zij op plgatsing in de werkverruiming wachtten, kan-ook voor zoover dit reeds ver- strekt is, als steun worden beschouwd. Dien- tengevolge behoeft geen terugbetaling door de betrokken arbeiders te gesqfiieden. Het is echter de bedoeling, dat de arbeiders, die zonder werk komen, zich den dag volgende op dien van hun ontslag, bij het gewestelijk arbeidsbureau melden, zoodat zij binnen den kortst mogelijken tijd in de werkverruiming kunnen worden geplaatst en het verstrekken van steun tot een minimum wordt'beperkt. REGELING BEZETTINGSCH ADE DOOR OVERNEMING VAN HET GOED. In het Maandag verschenen verordeningen blad is opgenomen een besluit van de secre- tarissen-generaal van financien, binnenland- sche zaken, handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherttpiioudfende een wijziging van het besluit opde bezettings- schaden. Daarin wordt artikel 5 van het besluit op de bezettingschaden vervangen door een nieuw artikel, volgens hetwelk bezettingschaden ook aldus kunnen worden afgewikkeld, dat een daartoe door den secretaris-generaal van financien aangewezen instantie het desbe treffende goed, op de wijze door den secre taris-generaal te bepalen, hetzij door minne- lijke regeling, hetzij- door vordering in eigen- dom of gebruik op grond van het Algemeen Vorderingsbesluit van de eigenaren of ge- bruikers ovemeemt. Aan de schadevergoeding wordt ingeval van beschadiging van het goed ten grondslag gelegd de staat, waarin het goed onmiddellijk voor de beschadiging verkeerde. In geval van een bovenbedoelde vordering, stelt de secretaris-generaal van financien de aan belanghebbende toekomende schadeloos- stelling vast. De secretaris-generaal regelt ook de procedure voor de schade vaststelling en de uitbetaling der schadeloossteUing. Tegen de beslissingen van den secretaris- generaal staat geenerlei voorziening open. De betaling van de schadeloossteUing en van hetgeen krachtens minnelijke regeling ver- schuldigd is, kan worden uitgesteld. Hetzelfde peldt voor de tegenprestatie, welke verschul- digd is in geval ter afwikkeling van bezet tingschaden in de nabijheid gelegen onbescha- digde goederen door minnelijke regeling of door vordering in eigendom of gebruik van de eigenaars of gebruikers worden overgenomen. De betaling van de schadeloossteUing en van hetgeen krachtens minnelijke regeling verschuldigd is, kan plaats vinden door over- dracht of toewijzing van goederen. Dcor de toewijzing gaat de eigendom over. De secretaris-generaal van financien kan nadere regelen omtrent de wijze en het tijd1- stip van betaling in geld of in goederen, als- mede omtrent een vergoeding van rente tot aan het tijdstip van de betaling der schade- 1 oo ss t elli n Het besluit treedt heden in werking met terugwerkende kracht tot 29 October 1942. BE LAN GEM AROK-OP LEIDING WAALSDORPERWBG 12, DEN HAAG. Ten onrechte beschouwen velen het Lange- marck-Studium als een school. Veel meer zou men het een opvoedingsinstituut kunnen noemen. Waar begaafdheid en karakter als voornaamste factoren bij de toelating gelden, is het duidelijk, dat ook bij de opleiding met deze beide ten zeerste rekening moet worden gehouden. Daarnaast wil het Langemarck- Studium zijn leerlingen niet slechts een typi- sche vakopleiding geven, doch veel meer een Nieuwe avonturen van rechercheur Koks, door FRANK VAN FALCKENOORT 15 (Nadruk verboden) Van Brantenaar liep de kamer rond en snoof nog eens. „Ik ruik ,toch niets, maar dat kan komen, omdat ik verkouden ben". „Nog niet", mompelde Koks, maar het zal niet lang meer duren." „Wat zegt U?" vroeg van Brantenaar. ,,H6? O niets bizonders. Ik spreek wel eens meer zoo in mezelve. Slaat U daar maar geen acht on. Heeren, ik stel voor, dat we maar de buitenlucht ingaan, d'ie is allicht wat frisschcr" „Kan ik U nog ergens mee van dienst-zijn?' vroeg van Brantenaar, toen men weder op straat stond, „Op het moment niet", antwoordde Koks. „U zult mij evenwel zeer verplichten, als U zich nog een paar dagen ter mijner beschik- king zoudt willen houden. Voor het opmaken van het proces-verbaal en ook voor het onder- zoek, dat vandaag wellicht nog het Parket zal moeten. instellen, zullen Uw verklaringen ongetwijfeld van belang kunnen zijn. W,ij algemeen wetenschappelijke en cultureede ontwikkeling, die hen in staat stelt, later, toe- gerust met een perfecte beroepsopleiding, als harmonisch gevormd mensch, zijn volk op een vooraanstaande plaats te dienen. Het leerplan van de Langemarck-opleiding omvat "daarom naast de normale vakken als wiskunde, ge- schiedenis enz., een intensieve sportbeoefenmg en een uitgebreide cultureele en karakterlijke opvoeding. Dit laatste wordt bereikt door het bezoeken van musea, concerten, opera's, enz, door het maken van reizen, door het organi- seeren van avondeil, waarop de leerlingen zelf blijk moeten geven van hun artistiek kunnen en door den gemeenschappelijken omgang in het internaat gedurende den geheelen oplei- dingstijd. In een steeds terugkeerende afwis- seling van gehoorzamen en leiden leert de Langemarck-student daar de gemeenschap als hoogste levensuiting erkennen en bereidt hij zich voor op zijn toekomstige taak, niet alleen als vakspecialist, doch bovenal als mensch. Zoo zal hij eenmaal, als hij de vleugels uit- slaat, en zijn eigen plaats zoekt, in den geest toch altijd door onverbrekelijke banden met het Langemarck-Studium verbonden blijven, waar dit voor hem een bron van gedachten en gevoelens belichaamt, waaruit hij op elk oogenblik van zijn leven de kracht kan put- ten, om zijn houding te bepalen tegenover de problemen, voor welke het leven hem plaatst. BEVOEGDHEDEN DER POUTIE UITGEBREID. In het Maandag verschenen Verordeningen- blad is opgenomen een besluit van de secreta- rissen-generaal van justitie en van binnenland- sche zaken betreffende uitbreiding van de be- voegdheden van de politie. Met betrekking tot de opsporing van straf- bare feiten wordt daarin bepaald, dat be- halve de ambtenaren, bedoeld in artikel 141 van het wetboek van strafvordering alle ambtenaren van rijks- en gemeentepolitie daarmede belast zijn. Deze ambtenaren kunnen ten behoeve van de opsporing van strafbare feiten te alien tijde iedere plaats betreden. Woningen mogen tegen den wil van den be- wonef slechts worden betreden in tegenwoor- digheid van een hulpofficier van justitie of op vertoon van een algemeenen of bijzonderen schriftelijken last, in een bepaalde zaak ge geven, van den off icier van justitie of van een hulpofficier, ofwel op vertoon van zulk een last, niet in een bepaalde zaak gegeven, van den officier van justitie of van den hoofd- commissaris van politie of, in gemeenten, waar geen hoofdeommissaris van politie is, van den burgemeester. Het recht tot het binnentreden van wonin gen sluit de bevoegdheid in om de woningen en de zich daarin bevindende voorwerpen te doorzoeken. De ambtenaren kunnen in omschreven ge- vallen tot inbeslagneming van daarvoor vat- bare voorwerpen overgaan. Voor zoover zij hulpofficier van justitie zijn, kunnen zij bij dringende noodzakelijkheid ook buiten deze gevallen, tot inbeslagneming overgaan. Kan het optreden van een hulpofficier niet worden aSgewacht, zoo heeft bij dringende noodzake lijkheid ieder ander ambtenaar van rijks- en gemeentepolitie gelijke bevoegdheid. Hij, die zulk een voorwerp onder zich heeft, is verplicht dit op eerste aanmaning te ver- toonen of uit te leveren. De voorschriften van dit artikel zijn niet van toepassijtig op brieven of mededeelingen, welke aan de post, de telegraphie of aan een andere installing van vervoer zijn toever- trouwd. De politie-ambtenaren kunnen voor bepaalde opdrachten of in dringende gevallen ook optreden buiten het grondgebied, waar- voor zij zijn aangesteld. In geval van dringende noodzakelijkheid kan bij misdrijven, alleen op klachte vervolgbaar, ook voordat een klacht is ingediend, tot aan- houding en inverzekeringstelling van den ver- dachte en tot inbeslagneming van voorwerpen worden overgegaan. De ambtenaren van rijks- en gemeentepolitie kunnen ter voorkoming van strafbare feiten: personen naar een politiebureau geleiden en daar voor ten hoogste acht en veertig uren in verzekering stellen, elke plaats, die geen wo- ning is, betreden en woningen binnentreden op algemeenen of bijzonderen last van den hoofdeommissaris van politie of in gemeenten, waar geen hoofdeommissaris is, van den bur gemeester. Deze bevoegdheden kunnen ook hier niet worden uitgeoefend met betrekking tot bovenomschreven brieven of mededeelin gen. De ambtenaren van rijks- en gemeente politie kunen de bevoegdheden ter voorkoming van strafbare- feiten, op algemeenen of bij zonderen last ook uitoefenen bij het treffen van andere politiemaatregelen. VEREENVOUDIGDE INNINGSPROCEDURE Voor bedragen beneden f 500. In het Verordeningenblad van 23 dezer is opgenomen een besluit van den secretaris- generaal van justitie, dat de bedoeling heeft de inning van kleine geldvorderingen te ver- gemakkelijken. Het besluit heeft een betrek- kelijke lange voorgeschiedenis. Reeds vele aren geleden werd' op de rfegeering aandrang uitgeoefend, om, in navolging van het sedert geruimen tijd in Duitschland bestaande z.g. „Mahnverfahren" ook hier te lande een rege ling in te voeren, waarbij het den schuld' eischers van kleine vorderingen mogelijk zou worden gemaakt om .zonder dat de gewone weg'der kantongerechtsprocedure moest wor den gevolgd, een executorialen titel tegen den schuldenaar te verlu'ijgen. De bedoeling daar- bij was om in de taTrijke gevallen, dat de vor dering op zich zelf niet betwist wordt, doch de schuldenaar uit lakschheid of onwil de be taling achterwege laat, een eenvoudig en wei- nig kostbaar systeem in het leven te roepen, dat den schuldeischer i.e. voornamelijk den handeldrijvenden middenstand, te hulp kwam. Een desbetreffend wetsontwerp, dat in 1935 werd ingediend, mocht het nimmer tot open- bare behandeling brengen. Het vraagstuk is thans echter opnieuw door den secretaris- generaal van justitie ter hand genomen met het gevolg, .dat een regeling tot stand kon worden jgelDraclit, die, naar aangenomen jnag" worden, aan de verlangens van het bedrijfs- leven zal beantwoorden. Verzoekschrift tot uitvaardiging van een dwangbevel. De gekozen oonstructie is'in grove trekken de volgende: een schuldeischer, die een uit overeenkomst voortspruitende geldvordering tot een maximum van500 heeft, kan ter griffie van het kantongerecht een verzoek schrift indienen tot uitva'ardiging van een zullen U echter niet langer dan noodzakelijk ophouden." ,,Dat hoop ik," antwoordde van Brantenaar. ,,Mijn zaken ip Zwitserland veroorlooven mij niet lang achtereen afwezig te zijn". .Apropos, die zaken van U", zei Koks eens- klaps. „Ik hoop, dat U mij niet te vrijpostig vindt, maar wat doett yU daar eigenlijk in Zwitserland?" ,,Ik tieb daar een filiaal van een Fransche bankinstelling" antwoordde van Brantenaar onversdhillig. ,,Ach zoo", zei de rechercheur nadenkend. „En gaan de zaken goed?" JO ia, uitstekend". „Enfin", besloot Koks. „Wilt U er voor zorgen, dat U steeds bereikbaar bent Zoo veel als in mijn vermogen ligt wel". Met deze woorden namen de beide mannen afscheid van elkander. Klein toog met Koks nog even naar het politiebureau. In de kamer van den recher cheur vroeg Koks aan den versiaggever, na- dat beiden plaats hadden genomen: ,,En, jonge vriend, wat.denk je nu.van 't geval? Jopie haalde miatroostig de schouders op. ,,Ik weet niet, wat ik er van dehken moet", antwoordde hij. ,,Het is alles nog zoo vaag. Wij weten nu, dat de moordenaar van de zan- geres via een plank van het eene raam naar het andere raam is gekomen. Op deze wijM is waarschijnlijk ook juffrouw Boomsma uit tiaar kamer ontvoerd en mogelijk is de dief van den ring eveneens op die manier in huis dwangbevel. Wordt door den schuldenaar tegen dit verzoekschrift binnen 14 dagen geen bezwaar aangeteekend, en acht de kanton- rechter het verzoek niet onrechtmatig of on- gegrond,\zoo vaardigt deze laatste het dwang bevel uit en doet dit op een afschrift van het verzoekschrift stellen. Het dwangbevel staat, wat de tenuitvoerlegging betreft, gelijk met de grosse van een vonnis en kan derhalve op de gewone wijze geexuteerd worden. Aange- nomen mag worden, dat in de meerderheid der gevallen de schuldenaar het niet op een executie zal laten aankomen, doch, indien een maal e«fi dwangbevel zal zijn Uitgevaardigd, eieren voor zijn geld zal kiezen en vrijwillig zal betalen. Alsdan zal de schuldeischer met een mini mum aan moeite en kosten zijn recht hebben verkregen. Bij bezwaar tegen het verzoekschrift. Wordt tegen het verzoekschrift wel be zwaar aangeteekend, b.v. doordat de schulde naar het in het verzoekschrift gestplde niet geheel zal' erkennen, zoo verwijst de kanton- rechter de zaak naar de gewone terechtzitting en treedt de normale kantongerechtsprocedure in werking. NIEUWE TABEL INKOMSTENBELASTING Krachtens een in het Verordeningenblad op genomen besluit van den secretaris-generaal van financiefr houdende wijziging van het be sluit op de inkomstenbelasting 1941, wordt voor de kalenderjaren en de belastingtijdvak- ken welke na 31 December 1941 aanvangen, een nieuwe belastingtabel ingevoerd. Bestaat het zuiver inkomen in het kalender-. jaar 1942 of in een belastingtijdvak, dat in het kalenderjaar 1942 eindigt, geheel of gedeelte- lijk uit aan inhouddng van loonbelasting onder- worpen inkomsten, dan wordt de belasting verminderd met de helft van het verschil ttus- schen de belasting, welke volgens de nieuwe tabel verschuldigd is over een zuiver inkomen, enkel bestaande uit de aan loonbelasting on- derworpen inkomsten en de belasting, welke volgens de oude tabel verschuldigd is over een zelfde inkomen. De secretaris-generaal van Handel, Nijver heid en Scheepvaart heeft een besluit uitge vaardigd, dat, blijkens de Staatscourant, Dins dag in werking is getreden, betreffende beper- king van de beschikking over roerende goeA deren door ondernemers voor zooverre die niet werkzaam zijn op het gebied der voedsel- voorziening krachtens artikel 1 van het Or- ganisatiebesluit Voedsefvoorziening 1941. In het nieuwe besluit lezen wij: Het is aan door den secretaris-generaal aan te wijzen ondernemers verboden zonder zijn schriftelijke vergunning de door hem aan te wijzen roerende goederen te vervreemden, af te leveren of te vervoeren, aismede het doen verrichten vanr deze handelingen. Aan vergunningen, als bedoeld in het eerste lid, kunnen voorwaarden en beperkingen wor den verbonden. Niet-naleving van een voorwaarde of een beperking, als bedoeld in het tweede lid, of overdracht van een vergunning zonder toe- stemming van den secretaris-generaal maakt de vergunning ongeldig. De aangewezen ondernemers zijn verplicht binnen twee dagen na den dag van hun aan- wijzing en overeenkomstig door den secretaris- generaal te stellen regelen opgave te doen van de aangewezen goederen. De secretaris-. generaal kan op verzoek een langeren termijn toestaan. Daartoe door den secretaris-generaal aan gewezen ondernemers zijn verplicht de door den secretaris-generaal aan te wijzen roerende goederen, waarover zij feitelijk of rechtens de beschikking hebben: a. op te slaan op door dezen aan te geven plaatsen; b. ter beschikking te stellen en af te leve ren aan door dezen aan te wijzen personen of lichamen; van het tijdstip der terbeschik- kingsstelling af zijn de goederen eigendom van den aangewezen persoon of het aange wezen lichaam. Aanwijzingen krachtens dit besluit worden niet gedaan dan in de gevallen, waarin zulks, naar het oordeel van den secretaris-generaal, in verband met de maatregelen op het gebied van den afvoer van burgerbevolking ge- wenscht is. De voorschriften van dit besluit gelden als voorschriften, bedoeld in, het Economisch Sanctiebesluit 1941. EXTRA LEVENSMIDDELEN ENZ. VOOR VEBWANTEN VAN FRONTSTRIJDERS. In het Verordeningenblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende aanvuUende distributie van levensmiddelen, genotmiddelen en kolen. Hierin wordt o.m. bepaaldi: Een bewijs van berechtiging op grond van deze verordening kan op verzoek worden uit- gereikt aan den verwant van een persoon, die 1) deel uitmaakt van de Duitsche Weer- macht, de „Waffen SS", het Vrijwilligers Legioen Nederland, het „Nationalsozialistische Kraftfahrkorps" of den Rijksarbeidsdienst, 2gesneuveld of vermist is, terwijl hij deel uitmaakte- van een onder 1 genoemde for- matie, 3) gewond of ziek werd, terwijl hij. cleel uitmaakte van een onder 1 genoemde forma- tie en derhalve met een milltaire invaliditeits- verklaring uit de formatie werd ontslagen, 4) ten minste zes maanden deel uitmaakte van een onder 1 genoemde formatie en daar- uit eervol werd ontslagen. Verwant in den zin van deze verordening is 1) de echtgenoote, de wettige, de erkende m de geadopteerde kinderen, aismede de ■stiefkinderen van een in lid 1 genoemden per soon. j 2) de ouders van een in lid 1 genoemden persoon, met wien deze voor zijn deel uit- maken van een in lid 1 genoemde formatie in gezinsverband heeft geleefd, of in wiens onder- houd deze voor zijn deel uitmaken van^ deze formatie geheel of ten deele heeft voorzien, 3) de foroers en zusters van een m Bd- l genoemden persoon, met wie deze voor zijn deel uitmaken van een in lid 1 genoemde for matie in gezinsverband heeft geleefd en in wier onderhoud deze voor zijn deel uitmaken van deze formatie geheel of ten deele heeft voorzien. Een bewijs van berechtiging kan ook aan een onder 3 of 4 genoemden persoon op ver zoek worden uitgereikt. Op verzoek om uitreiking van een bewijs WMM In de eerste groote openbare vergadering van het Zeevaartfront in het Colosseum- theater te Rotterdam heeft de leider der Nationaal Socialistisehe Beweging der Neder- landen, ir. A. A. Mussert, zeevarend Nederland toegesproken. Overzicht tijdens de rede vaff' den Leider. (iPolygoon 'Hof Pax Holland s) In het Colosseum-Theater te Rotterdam werd Zaterdagmiddag een landelijke bijeen- komst van het Zeevaartfront" gehouden waarvoor, naar ,,De Courant" meldt, uit alle deelen van het land, in het bijzonder uit de havensteden en kustplaatsen, groote belang- stelling bestond. OnfStreeks drie uur kwam Mussert voor het gebouw aan, waar hij de opgestelde eereformaties van den Jeugdstorm en van de W.A. inspecteerde. Bij zijn binnen- komst in de geheel gevulde en op toepasselijke wijze met seinvlaggen versierde zaal, werd hem eeri stormachtige ovatie gebracht. De leider van het Zeevaartfront, de heer A. Hessing, verzocht den aanwezigen, staande de zeelieden te willen herdenken, die als ge volg van dezen oorlog een zeemansgraf heb ben gevonden. Spr. herinnerde vervolgens aan de gelinterneerde nationaal-socialisten in In die en beloofde hun een ontvangst bij hun terugkeer zooals nog nooit een zeeman de thuishaven is binnengeloopen (applaus). De heer Hessing betoogde, dat het verkeerd is in het Zeevaartfront een ultramodernen vakbond of een klachtenbureau te zien. Het Front wil werken op elk terrein, dat ook maar iets met de zeevaart uitstaande heeft. Hij bepleitte een grondige reorganisatie en centralisatie van de opleiding, waartoe samen- gewerkt zal moeten worden met jeugdstorm en Arbeidsdienst. Spr. kondigde aan,, dat de sociale belangen van den zeeman zullen wor den behartigd in de onderbedrijfsgroep Koop- vaardij" van het Nederlandsch Arbeidsfront, welke onder leiding van een zeeman zal wor den gebracht. Het Zeevaartfront zal wat den naam betreft ophouden te bestaan en over gaan in de afdeeling zeevaart van het hoofd- kwartier der N.-S.B. De leider van het Nederlandsch Arbeids front, de heer Woudenberg, gaf vervolgens een uiteenzetting van wat het N.A.F. is en hoe het zijn doel zal bereiken. Hierop volgde het hoogtepunt van de bijeen- komst, nl. de rede van Mussert, die begon met een terugblik op den eersten wereldoorlog van 1914 tot 1918,, toen de Nederlandsche scheepvaart meer en m^er ineenschrompelde, en tenslotte van tijd fot tijd slechts een kon- vooi binnenkwam. Het JBrittannia rules de waves" gold toen nog, al was de duikboot reeds een machtig wapen geworden. In dien oorlogstijd werd aan de zeelieden bij hun bin- nenkomst veel -lof en aan de reeders veel geld toegezwaaid. Na 1918 is er een geweldige op- bloei gekomen, waarin zeer modeme en zeer solide schepen op Indie en Amerika voeren. Typisch voor den modernen tijd kwam toen plotseling het kustvaarttype van 200 tot 500 ton,, zooiets als Van Gend en Loos te water. Het zeesleepwezen ontwikkeldp zich tot het beste wat de wereld opleverde. Het was voor hen, die er bij waren, een trotsch gezicht om Engelsche droogdokken voor de Britsche ad- miraliteit door Nederlanders de havens te zien uitsleepen met de Nederlandsche vlag in top! Met de bemanning stond het er echter anders voor. De zorg voor den zeeman liet veel te wenschen over. Spr. trok hier een parallel met andere beroepen aan den wal, en stelde vast, dat de democratic de zeelieden niet noodig had, omdat ze bij een stemming toch altijd buitenslands waren. De saamhoo- righeid van een volk in voor- en tegenspoed,, het nationale besef, de sociale gerechtigheid, dat hebben wij altijd verstaan onder nationaal- socialisme. Ik weet, diat, wat wij nu om ons heen zien gebeuren, in lijnrechten strijji daar mede is*, omdat de >}orlogsnoodzaak heerscht aan den Westwall, waarvan Nederland een deel uitmaakt. De leider herinnerde aan het onderzoeken van onze schepen in de Duins in 1939, en zei- de, dat wat daar van de campagne en de ree ling van* onze schepen aan forsche uitdruk- kingen is gebezi^d, voldoende is om er een encyclppaedie mee te vullen. Nederland was gemaakt tot een Engelsch bastion op het vasteland en dat moest door Duitschland bezet worden. Ware die bezetting niet gekomen,v dan zouden thans de Amerikanen niet in Al giers maar in Nederland geland zijn. Dan zou den wij den oorlog nu hier hebben met alle gevolgen van dien! Na nogmaals te hebben vastgestela, dat de o'orlogsverklaring van In die aan Japan de grootste misdaad was die men ons volk kon aandoen, stelde Mussert de vraag of dit dan het einde zou moeten zijn van de Nederlandsche zeescheepvaart. Het ant- woord luidtWij gelooven niet, dat dit het einde kan zijn. Wij beleven de grootste militaire worste- ,ling van alle tijden, met tientallen millioenen soldaten aan de fronten en honderden millioe nen eivilisten daaracflter. Het Britsche im- perium is opgebouwd door de Engelsche marine en hand'elsvloot. Gezien van het stand- punt van den technicus en den zeeman, is het Britsche imperium een product van de stoom- #machine, die het mogelijk maakte, steenkolen te winnen, enorme industrieen op te bouwen, het verkeer intensiever te maken en het stoomsohip te doen heerschen over de wereld- zeeen. De motor bracht daartegenover den onderzeeer, het vliegtuig en de radio, waar- door de heerschappij van het slagschip werd gebroken en ook een einde kwam aan het Britsche monopolie van den berichtendienst via de kabels op den bodem van de zee. Ook de Engelsche kustvaart brokkelde af door het kleine motorzeeschip dat in Nederland werd gebouwd, en dat lading overbrach: van de eene Engelsche haven naar de andere. Het Amerikanisme wil de ondergaande Britsche wereldmacht thans overnemen. Kapi- talisme en communisme zijn loten van den zelfden stam, die wortelt in het joodsche stre- ven naiir de wereldheerschappij. Zij, die hopen dat Engeland wint, weten, als zij hun ver- stand gebruiken, dat dit ten slotte de over- winning van het bolsjewisme beteekent. Mus sert stelde onder groote hilariteit de vraag, of indien Hitler het bolsjewisme niet had tegengehouden Duymaer van Twist dat misschien zou hebben gedaan met zijn bijzon deren vrijwillrgen landstorm De strijd om het behoud van Eluropa moet gestreden wor den door alle Buropeesche volken. In dit front staan wij, nationaal-socialisten, met 15.000 van onze 60.000 mannen. Ik zal niet rusten, aldus Mussert, voor ook alle anderen daar staan. (Langdurig applaus.) De Leider besprak vervolgens den stand van den oorlog van zeemansstandpunt en betoogde, dat Middellandsche Zee, Zwarte Zee, Noord- zee en Oostzee feitelijk de vier Europeesche binnenzeeen zijn. Wanneer deze vier zeeen geheel door Europa worden beheerscht, is de oorlog voor ons afgeloopen. In de Noordzee ontbreekt daaraan nog de Engelsche kust, in de Oostzee alleen Kroonstad en Leningrad, m de Zwarte Zee het stuk kust tusschen Toeapse en Batoem, en om de Middellandsche Zee. wordt thans een felle strijd uitgevochten. Wanneer het zoo ver is, zal er binnen Europa vrvjhandel, vrij verkeer en vrije scheepvaart zijn, zooals thans binnen de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Een vliegtuigverkeers- net en een geheel gemoderniseerd en op veel grootere leest geschoeid spoorwergnet zal het verkeer te land bedienen. De Europeesche rivieren worden met elkaar verbonden en op de vier binnenzeeen zal een toenemend ver keer plaats vinden. Op Noord- en Oostzee zul len tallooze kleine motorboo-ten komen van 300 tot 1000 ton. l5fe vaart op de Zwarte Zee en de Middellandsche Zee zal belangrijk toe- nemen, nu het Zwarte Zee-gebied weer aan Europa is toegevoegd. van berechtiging beslist de „Fursorgeoffizier De Pdjkscommissaris wor het bezette ^euer- gekomen. De vraag ia echter: is in al deze drie gevallen dezelfde persoon aan het wei'k geweest?" Koks lachte. „Wat denk jij? Ik geloof van wel"', vervolgde Klein. „Want het mbet toch in ieder gevpl een hals- brekendle toer geweest zijn. om tot driemaal toe zoo'n toeht te maken en de laatste maal nog wel met een vrouw, die tegen haar wil werd meegewoerd". Dat is de vraag nog maar", meende Koks. "Dacht U dan, dat die ontvoering met haar goedvinden is geschied?" Je hebt zelf beweerd, dat zij de oorzaak was van onze struikeling over het matje toen wij. beneden geruchten hoorden. Je hebt zett geopperd, dat zij weji in het complot kon zitten*' Dat diacht ik ook, totdat ik haar lijik zag. Nu geloof ik echter, dat zij. uit den weg is ge- ruimd, omdat zij te veel wist". ,,Die mogelijkheid is niet uitgesloten ant woordde Koks nadenkend. ,,Na het verhaal van den- heer van Brante naar, verkeerde ik aanvankelijk in de veron- derstelling, dat die Egyptenaar, die Said, de 1 'dader kon zijn. Dergelijke lui zijn in den regel niet bang voor een klimpartijtje over een plank ver boven den grond. Doch ook hij wordt vermoord gevonden. Er moet bus in ieder geval nog een van deze affaire af- weten". ,,Maar wie?" ,,Ja," antwoordde Klein lakoniek. ,,'Het is maakt of laatstelijk deel uitgemaakt heeft van de „,Waffen-SS" of van het Vrijwilli.gers- legloen Nederland. In andere gevallen de „Amtliche Deutsche Beratungstelle in dfn Niederlanden", tot welker gebied het ten op- zichte van den verzoeker bevoegde distributie- bureau behoort. Tegen een afwijzende beslissing kan de ver zoeker binnen twee weken na de mededeeling van de beslissing een bezwaarschrift indienen bij den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-generaal voor de openbare veiligheid) ingeval de beslis sing is gegeven door den ,,Fursorgeoffizier'' en bij: den Rijkscommissaris (commissaris-gene- raal voor bestuur en justitie) in geval de be slissing is gegeven door een ,,Beratungsstelle Tegen deze beslissingen staan geen rechts- middelen open. nu Uw werk om dat uit te zoeken." Koks lachte hartelijk. „En als ik je nu ver- tel, dat ik dit zoo judst heto uitgezocht?" Als door een electrisctie schok getroffen, sprong de versiaggever overeind. Sprakeloos keek hij den rechercheur in het lachende ge zicht. Eindelijk bracht hij stom verbaasd er uit: ,,U weet dus wie de dader is?u Koks knikte. ,,Zeer vermoedelijk wel. Ik heb althans mijn conclusies getrokken. Alleen mioet ik nog enkele bewijzen hebben. Die hoop ik vanavond of morgen in mijn bezit te krijgen. Verder kan ik nog niets zeggen en je moet er aan denken, dat je vanavond in de krant zet, dat het onderzoek in deze affaire tot nu toe nog niet het minste resultaat heeft opgeleverd. Wiees maar niet bang, dat een ander met de primeur gaat slepen. Jij hebt de justitie enkele belangrijke aanwijzingen ge geven, wellicht zonder dat je er zelf erg in had En daarom kun je er ook op rekenen, dat jij de eerste zult zijn, die in kennis ge- steld wordt met de ontknoopmg van het drama". „Maar wie is dan de dader? Dat kan ik nu nog niet zeggen. Heb nog maar een dag geduld. Ga nu maar naar je krant, want je hebt alweer bizonderheden ge- noeg. En zorg er dan maar voor, dat je mor- genovhtend om tien uur hier weer bent. Dan weet ik allicht meer". - Nu dan zal-er niets anders opznten, clan dat ik tot zoolang m'n nieuwsgierigheid be- dwing", zei Jopie, opstaande. ,,En, natuur- wijs van berechtiging ook uitreiken aan een persoon of aan den verwant van een persoon, die niet hierboven is genoemd, voor het geval dit wegens bijzondere redenen billijk voor- komt. Hij, die ter verkrijging van een bewijs van berechtiging onjuiste opgaven verstrekt, wordt tgestraft met g"eva,ng"eiiisstraf van ten hoogste vijf jaren en met geldboete vani ten hoogste vijftig duizend gulden of met een dezer straffeiv HET DOEL VAN DE GERMAANSCHE JEUGD. In de feestelijk versierde zaal van den Die- rentuin te 's-Gravenhage, vond de installatie plaats van Oebietsfulirer Blomquist als chef der Befehlsstelle Niederlande der Reichs- jugendfiihrung. Deze plechtigheid werd. bij- gewoond door den Rijkscommissaris, Rijks- lijk mijn hartelijken dank, tot zoover." Koks wuifde afwerend met de hand. Toen Jopie gegroet had en reeds in de deuropening stond1, riep Koks hem plotseling terug. Apropos'", zei hij, „herinner -jd je nog die vreemde lucht, die in de kamer van dien Egyptenaar hing?" „Jawel?" „Waaraan doet die je denken? Jopie dacht eenige oogenblikken na en haal de toen de schouders op. „Ik weet het met antwoordde hij troosteloos. Enfin", zei Koks, schijnbaar gedachteloos. het doet er op het oogenblik ook eigenlijk minder toe. Maar wat ga je vanmiddag dO€n Dat weet ik nog niet" zei de versiaggever. "je moest er eigenlijk eens uit, jongeman. Je' ziet er wat overspannen uit. Laat ik jouw een goeden raad geven en ga vanmiddag een bezoek brengen aan den dierentuin in Am sterdam". „De dierentuin?" vroeg Klein verbaasd. ..Welja, waarom eigenlijk niet? Artis is een mooie ontspanningsgelegenheid. Je kunt nooit weten, waar het goed voor is. Staar me nu maar niet aan met zulke gro#te oogen, want ik ben heusch wel bij m'n voile ver- stand. Neem dus dezen raad van me aan en ga vanmiddag een paar uur naar Artis. En verzuim niet m'n groeten te doen aan de apen" voegde de rechercheur er lachend aan toe. ,,Morp-en zal ik graag van je vernemen, hoe ze het maken!" (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2