Gebruikt Uw gas- en stroomrantsoen met overleg, dan bewandelt U den juisten weg. Buiienland Binnenland No. 10.451 WOENSDAG 25 NOVEMBER 1942 82e Jaargang I. VAN DE SANDE ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENT! E BLAD VOOR ZEEU WSCH-VLAAN DEREN DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Felle afweergevechten bij Stalingrad. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT v r T U N IS ALGERIE 2° nssFT^m Verzending Kerstpakketjes voor WAAR NIET IS, VERLIEST DE Waffen-SS en het legioen. GEBRUIKER ZIJN RECHT. 4 Verschljnt iederen Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond Prijsverhooging adverte"»;en toegestaan door het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N. P. d.d. 24 Maart 1942 - AbonnementsprijsBinnen Terneuzen f 1.42 per 3 maandenbuiten Terneuzen f 1.73 per 3 maanden. Bij voorultbotaling f 6.60 per jaar. Uitgee'ster NI.V. Firma P. i. VAN DE SANDE Telefoon 2073 - Giro 38150 DIRECTEUR: UZENSCHE COU ADVERTENTIENPer mm 10 cent, minimum per advertentie f 1.50 - Rubriek kleine advertentl«n 1-5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; maximum 8 regels Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 1 -5 regels 52 cent, iedere regel meer 10 cent Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnemenf tegen verminderd tarief, dat op eanvraag verkrijgfcaar is. Inzendlng van advertentien uiterlijk 10 uur v. m. op den dag van verschijning. - HOOFDREDACTEUR: N.J. HARTE TERNEUZEN - TELEFOON 2298 Honderden vijandelijke pantservvagens vernietigd. Het opperbevet van de w-eermacht maakte Dinsdag bekend'!* In. -den Kaukasus verhinderde ongoinstig weer gevechtshandelingen van grooten om- vang. Ten Zuidwesten van Stalingrad en in de groote bocht van den Don zijn de Sovjets onder meedoogenloos gebruik van menschen en materiaal het verdedigingsfront aan den Don binnengedrongen. Tegenmaatregelen wor- den genornen. Tijdens de hevige en afwisselende gevechten der beide laatste dagen zijn verscheidene hon- derden vijandelijke pantserstrijdwagens ver- nietigd. Formaties der Duitsehe en Roemeen- sche luchtmacht kwamen ondanks het Voor vliegen ongunstige weer voortdurendl in de ge vechten op-den grand tusschenbeide. In Stalingrad zelfi slechts plaatselijke ge- vechtsactie. Nieuwe hevige aanvallen van den vijand op verscheidene steunpunten ten Zuid- oosten. van het IlmenmeeiAstortten ineen. In het gebied aan den mond van de Wolchof werden vijandelijke transporttreinen door luchtaanvaEen vernietigd. In de Cyrenaica en aan de grens van Tunis en Algiers actie van verkenningstroepen. Aan vallen van de luchtmacht overdag en des nachts waren gericht op concentraties Brit- sche pantserwagens en auto's in het Westelijk deel- van de Cyrenaica. In het Noord-Afrikaansche hoogland vielen duikbommenwerpers spoorwegdoelen, gemo- toriseerde colonnes en artilleriestellingen met goede uitwerking aan. Bij het bombardeeren van schepen nabij Algiers in den nacht van 22 op 23 November traffen gevechtsvliegers vijf transportschepen waaronder een groot passagiersschip en een torpedojager met zware hommen. Een I^uitsche duikboot plaat- ste nabij Oran twee torpedotreffera op een kruiser, die door torpedojagers werd bevei- ligd. iVerwacht wordt, dat de kruiser zal zinken. Luchtdoelartillerie der luchtmacht schoot in het iMiddellandsche Zee-gehied vijf vijandelijke bommenwerpers neer. Aan de kust van West-Frankrijk vernietig- den Duitsehe jagers vijf viermotorige bom menwerpers. Een eigen toestel ging verloren. VERKENNINGS-AFDEELINGEN IN ACTIE Het Italiaansche weermachthericht van Dinsdag luidt als volgt: Aan het front in Cyrenaica en aan de grens tusschen Algerije en Tunis operaties van ver- kenningsafdeelingen. Duitsehe vllfcgtuigen hebben bij, geslaagde aanvallen in de Alge- rijnsche wateren vijf koopvaardijschepen, waaronder een groot mailschip, en een tor pedojager getroffen en zwaar bescbadigd. Boven de Middellandsche Zee werden zeven vojandelijke vliegtuigen door het afweengeschut neergehaald. Een achtste viel na een gevecht in zee. Onze toestellen hebben herhaaldelijk het vliegveld Mikabba gebombardeerd. Een onzer oorlogsschepen onder bevel van den lui- tenant ter zee Mario Colussi heeft in de Mid dellandsche Zee een vijandelijke duikboot ver nietigd. FRANSCH BEZIT IN A.MEKIKA IN IN HANDEN HER V. S. D.N.B. meldt uit Marseille, dat in een door radio-Dakar verspreide toespraak van den gouvemeur-generaal van Fransch West-Afrika deze aan de bevolking heeft meegedeeld, dat hij Fransch West-Afrika onder het bevel van admiraal Darlan heeft geplaatst. Maarschalk Retain heeft Maandagavond per radio een beroep gedaan op Fransch West- Afrika om het moederland trouw te blijven. Petain wees op het feit, dat Fransch West- Afrika en Somaliland de eenige bezittingen in het Fransche Imperium zijn, waar de Fransche vlag nog wappert. Petain spoorde nogmaals de Fransche en inheemsche troepen aan, slechts zijn bevelen op te volgen en tegen elken aanval verzet te bieden, daar de Fran sche vlag althans in een deel van het Impe rium moest blijven wapperen. Voligens de ,,D, Z. i. d. N." hebben de Engel- schen verkondigd, dat zij met de hulp van Darlan, die een overeenkomst heeft getroffen met de autoriteiten van Fransch West-Afrika, dit geheele gebied1 van Frankrijk hebben afge- scheurd, met inbegrip van het aldaar Eggende eskader, welks lot overigens nog niet in hij- zonderheden bekend is. Het eskader bestaat uit het slagschip Richelieu", drie zware kruisers, eenige tor pedojagers, duikbooten, enz. Tezamen met de haven was het reeds in 1940 het doel van een Engelsche actie. Volgens een bericht van den Engelschen nieuwsdienst uit Washington heeft Cordell Hull Maandag op de persconferentie omtrent de overeenkomst nopens de Fransche bezittin gen op het Westelijk half rand o.a. verklaard, dat deze is gesloten met admiraal Robert, den Franschen opperbevelhebber van Martinique, volkomen onafhankelijk van de Fransche re- geering te Vichy. In tegenstelling tot be richten uit Louden verklaarde Hull, dat de Fransche bezittingen in de overeenkomst geen verklaring van saamhoorigheid met de ge- allieerde volken hebben onderteekend. Amhassadeur De Brinon, heeft op een receptie voor de pers verklaard, dat het hoofd der regeering, Laval, er in overleg met maar schalk PCtain naar streeft de politick aange- geven door de boodschap van P<5tain en de radiorede van Laval van vorige week, in daden om te zetten. De eerste verwezenlijking noem- de De Brinon de vorming van de Afrikaan- sche Falange, een vrijwillige formatie tot her- winning van het aan de Angelsaksen verloren koloniale toezit; ook leden van het Fransche leger kunnen daarin worden toegelaten. Tot slot spoorde De Brinon tot bezormenheid aan en hij wees nogmaals op de onherroepelijke breuk, die Roosevelt door- zijn aanval op Fransch Noord-Afrika tusschen de Ver. Sta- ten en Frankrijk heeft veroorzaakt. De voormalige Fransche minister-president Chautemps, die te Washington vertoeft, heeft aan generaal Giraud, den bevelhebber der Fransche troepen in Noord-Afrika, een tele gram gezonden, zoo meldt de „N. Z.", waarin hij zijn diensten als eenvoudig soldaat in diens leger aanbiedt. Het Amerikaansche ministerie van oorlog heeft volgens den Engelschen nieuwsdienst als Amerikaansche verliezen hij de beginlandin- gen in Noord-Afrika opgegeven 1910 gesneu- velden, gewonden en vermisten. Deze ver liezen zijn grodtendeels ontstaan bij de inne- ming van Oran en Casablanca. De vermisten zijn waarschijnlijk voor het meerendeel ver- dronken. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is de Zuffl-Afrikaan.sche minister-president, ge neraal -Smuts, op zijn terugweg van Ehgeland naar Zuid-Afrika te Kai'ro aangekomen. DE STRI.IiD IN TUNIS. Het hoofdkwartier van generaal Eisenho wer deelit, volgens S.P.T. officieel mede, dat de opmarsch van de Britsch-Amerikaansehe troepen in de richting van Bizerta en Tunis RifUM langzaam doch gestadig voortgang neemt. De kracht van -den Duitschen weerstand en de vo-ortdurende aanvallen van Stuka's op de Amerikaansche troepen bewijzen, dat de mo- gendheden van de spil hier aanzienlijke strijd- krachten hebben geconcentreerd. De verlie zen bij onzen opmarsch zijn aanzienlijk, wordt dan ook gemeld. Het hoofdkwartier van generaal Anderson deelt mede, dat in den loop van Zondag heftig om een haven is gevochten. Deze haven ligt op veertig km afstand van Tunis. De Duitsehe luchtstrijdkrachten ontplooien cok hier een zeer groote activiteit. Van Amerikaansche ziid-e is echiter Zondagavond een aanzienlijk aantal zware bommenwerpers in den strijd geworpen. DE STRIJD OP NIEUWAJI INEA. In het gehied van Boena op Nieuw-Guinea zijn de Japanners er in geslaagd nieuwe ver- sterkingen aan. land te brengen. Voorts meldt het hoofdkwartier van generaal MacArthur, aldus S.P.T., dat een Japansche torpedoboot- jager door de geallieerden tot zinken is ge- bracht. Volgens een nader communique van het ge- allieerde hoofdkwartier in het gehied van den Stillen Oceaan, zijn de Australische troepen na hevige aanvallen, die dagen lang hebben geduurd, Boena hinnengetrokken. FRAN SOH-WEST-AFRIKA. Met de Fransche gebieden in Afrika is, schr. de N. R. Crt„ het in dezen oorlog- anders ge- gaan, dan men gemeend had. Toen de mili- taire ineenstorting van het moederland dreig- de, hadden sommigen de niet nieuwe gedachte opgevat om zich op Afrika als laatsrte linie terug te trekken en van hier den strijd en het bondgenootschap met Engeland voort te zet ten. Dat is toen afgestuit op de bes-tuurders en militaire bevelhebbers in het overzeesche Frgmkrijk, voor wie de verdeeldheid van het rijk een grootere ramp dan de nederlaag was en het gezag van Petain als onaantastbaar gold. Weinig kon men toen vermoeden, dat deze autoriteiten, van wie vele dezelfde waren gebleven (men denke aan Nogues, den resi dent en bevelhebber in Marokko), ruim twee jaar later aan het eens door hen bestreden plan zouden meewerken. Ook de vo-lgorde eener mogelijke verandering van orientatie, waarvan naderhand sprake was, is anders uit- gekomen. Beginnende met Equatoriaal-Afrika, dat zich na een kleinen putsch bij de Gaulle had aangesloten, konden dergelijke veranderin- gen zich mogelijk met behulp van militaire in- grepen naar het aangrenzende West-Afrika en van hier naar Marokko, Algerije en Tunesie uitbreiden, nadat de eerste aanval op Dakar zijn po-iitiek doel gemist had. Zoodoende stond de laatste maanden, toen de geallieerde in - vloed in Afrika zich begon uit te breiden, het Westen van dit werelddeel meer in de belang- stelling, dan de Fransche gebieden aan de Middellandsche Zee. Misschien heeft men in Londen en Washington deze afleiding van de aandacht wel gewild; niettemin is de werke- lijke gang van zaken deze geweest, dat eerst Noord-Afrika aan de beurt is gekomen en daarna Fransch West-Afrika is gevolgd. Dar lan althans heeft Maandagavond meegedeeld, dat de gouverneur va» deze gewesten zich bij de geallieerden heeft aangesloten. Na dezen stap van de hoogste machthebbers ter plaatse is het de vraag, of de stem uit het verre rpo-e- derland, oproepende tot igehoorzaamheid aan haar bevelen, grooteren invloed zal hebben dan in Noord-Afrika. Aan den anderen kant worden in Fransch West-Afrika blijkbaar niet de militaire hulpen ter bewerking van een politieken omzwaai toegepast, die in Marokko en Algerije noodig zjjn gevc-nden. Men staat in deze,; trouwens ncg voor onop- gehelderde vragen. Nu eenmaal de cpvattin- gen van Franschen als Darlan en Nogues zijn komen vast te staan, is het tbans wel geheel verklharbaar, dat toen een groote geallieerde overmacht voor de Noord-Afrikaansche kus- ten vers-cheen, nog bevelen tot de verdediging zijn uitgegeven, die zooveel bloed hebben doen vloeien? Nogues moet ergens verklaard heb ben, dat de Fransche tegenstand nooit ernstig gemeend is geweest, maar intussehen heeft deze tegenstand o.a. voor de Fransche vloot bij Casablanca groote schade meegebracht. Deze gang van zaken, waarachter zich moei- lijke aarzelingen, gewetensconflicten en mee- ningsverschillen laten veirmoeden, zal eerst door den tijd opgehelderd worden. Toen eeh- ter de zaken in Marokko en Algerije haar be- slag gekregen hadden en anderzijds de DuitschsTJtalilaansche bezetting van Zuid- Frankrijk en Corsica voltooid was, scheen voor-de verand'ering in West-Afrika geen mili taire interventie meer noodig te zijn. Vindt de oproep van Petain geen gehoor, dan is Dakar natuurlijk de belangrijkste aan- winst voor de geallieerden. In het plan tot het openen van de Middellandsche Zee voor de geallieerde scheepvaart kan het geen plaats vinden, daar bij verwezenlijking hiervan de weg om de Kaap langzamerhand buiten ge bruik moet raken, maar ook in dat geval zal men aan Dakar blijven hechten als vloot- en lucEatbasis ter bescherming van den aanvoer naar Afrika en van Afrika, dit laatste met het oog op de producten, die sedert de ver liezen in het Verre Oosten van bijzondere waarde zijn geworden. Dakar was bovendien de laatste jaren uitgehouwd tot d« derde Fmnsche haven wat de capaciteit betreft (na Marseille en Le Havre), met het achterland verbonden door goede spoor- en autowegen. De haveninstall-aties zijn vooral ingericht op het voomaamste uitvoerproduct, aardnoten. De kracht van de militaire inrichtingen is reeds bij den aanval van 1940 gebleken. Het slagschip Richelieu (35.000 ton), een zuster- schip van de nog niet geheel voltooide en pas voor 'Casablanca zwaar beschadigde Jean Bart, had hij die gelegenheid van een lucht- bomhardement en de aanraking dioor een met ontplofbare stoffen -geladen motorhoot te lijden en vermoedelijk is deze schade niet weer hersteld. Men nam tenminste aan, dat de Richelieu bij een eventueele verdediging van Dakar slechts de functie van een drijven- de vesting en een luchtafweerschip zou kun nen vervullen. Wel is er in Dakar een groot dok, maar de henoodigde materlalen zouden toch over zee moeten worden aangevoerd. Zooals hier onlangs reeds werd opgesomd, lig- gen in Dakar nog drie kruisers, een vrii groot aantal duikbooten en eenige torpedoboot- jagers, kanonneerbooten en hulpschepen. Dit maakt de kwestie van de Fransche vloot, sedert de immobilisatie van de oorlogsschepen in Toulon op den achtergrond geraakt, wederom actueel, te meer omdat nopens Mar tinique en de daar gelegen oorlogsschepen met het Amerikaansche staatsdepartement een nieuwe overeenkomst is tot stand gekomen, waarvan Cordell Hull heeft gezegd dat zij geheel onafhankelijk van Vichy gesloten is, zonder verdere bijzonderheden bekend te maken Ook het lot van het Fransche eskader te Alexand'rie is nog niet geheel duidelijk. WIJZIGINGEN IN DE ENGELSCHE REGEERING. Sir Stafford Cripps is uit het Engelsche oorlogskahinet getreden en minister voor vliagtuigproductie geworden> Zijn plaats in het oorlcgskabinet wordt ingenomen door Herbert Morrison, die minister van binnen- landsche zaken en van openbare veiligheid blijft. Eden wordt woordvoerder van de regeering in het Lagerhuis, doch blijft minister van buitenlandsche zaken. Kolonel Llewellyn, tot d-usve-r minister voor vliegtuigproductie, is henoemd tot minister voor oorlgsleveranties met zetel te Washing ton. Kolonel Oliver Stanley volgt Lord Cran- borne op als minister van kolonien. Cranbome wordt Lord Zegelbewaarder, doch geen lid van het oorlogskahinet. Aan de uittreding van Cripps uit het oor- logskabinet is een briefwisseling tusschen hem en Churchill voorafgegaan. Churchill noodigde Cripps uit het ministerie voor vliegtuigproductie over te nemen,, zijn functie in het oorlogskahinet op- te geven en jiich te wijden aan een groote -bestuurstaak, ook wanneer dit een ,„stap terug- in de poli- tieke hierarchie" voor Cripps beteekende. Cripps antwoordde, dat hij aan Churchill zijn beslissing liet, hoe het beste van zijn dien sten gebruik gemaakt kon worden. Hij ver- klaarde zich derhalve bereid de taak op zich te nemen, waartoe ChurehiE hem hadl uitge- noodigd. Met het oog op de betrekkingen tusschen den minister vpor productie en het ministerie van ravitaEleering acht hij het minder juist lid van het oorlogskahinet te blijven, zoodat hij van dien zetxl afstand deed. In een voor Sydney bestemd Londensoh radiobericht is de benoeming van Cripps tot minister voor vliegtuigproductie en die van Eden tot woordvoerder van de regeering in het Lagerhuis de belangrijkste kabinetswijzigmg" wordt genoemd, door Churchill tot stand ge- bracht sedert hij premier is geworden. Chur chill, zoo wordt in dit jjpericht verder gezegd, heeft met Eden den man henoemd, die, naar hij meent, waarschijnlijk zijn opvolger zal worden. De Times constateert, dat de belangrijkste verandering, waaraan door het publiek" het meeste belang wordt -gehecht de benoeming van Cripps tot minister voor de vliegtuigpro ductie is, waarbij Cripps, ontlast is van de directe deelneming aan de verantwoordelijk- heid voor de orientatie van de politiek". De Manchester Guardian schrijft, dat men ten aanzien van de veranderingen in de regeering niet zoozeer verrast is over het uittreden van Cripps uit het oorlogskahinet als over hetf lid worden van Morrison. AANVALLEN OP Z.-DUITSCHLAND. Britsche vliegtuigen hebben in den nacht van Zondag op Maandag storingsvluchten boven Zuid-Duitschland gemaakt. Slechts in een Zuid-Duitsche stad veroorzaakten brand'- bommen geringe schade. De__Engelschen ver loren bij deze acties volgens de Maandagmor- gen door het D.N.B. ontvangen berichten acht vliegtuigen. HET BROODRANTSOEN IN HONGARIJE. Het broodrantsoen in Hongarije is van 200 tot 160 gram verminderd; de rogge- en graan- premien aan de hoeren zijn met tien tot vijf- tien pet. verhoogd. Deze maatregel is geno rnen, daar de resultaten van de inlevering van het broodgraan niet voldoende zijn, om in de behoeften van het land tot aan den a.s. herfst te voorzien. OVEREENKOMST INZAKE FRANSOH-WEST-INDIe. In Fort de France moet tusschen een ver- tegenwoordiger van het Amerikaansche depar tement van buitenlandsche zaken en admiraal Robert, den Franschen hoogen commissaris, een nieuwe overeenkomst ten aanzien van Fransch-'Wlest-Indie tot stand gekomen zijn, welke de oude overeenkomst aanvult. Volgens de New-York Times is deze overeenkomst uiterst bevredigend voor de Vereenigde Sta- ten en de Amerikaansche marine. DE NIEUWE KOERS IN FRANKRIJK. De correspondent der N. R. Crt. te Beriijn telefoneerde Maandagochtendi: De rede van Laval werd hier beschouwd als te zijn van programmatisch karakter. Eener- zijds wordt de houding van de nieuwe regee ring tegen de Angelsaksers .en het bolsjewisme scherp geteekend. Anderzijds wordt een ge- meenschappelijkheid van belangen met de spibnogendheden erkend. Dat de Duitsehe pers slechts een heel kort uittreksel van de rede afdrukt, zal moeten gelden als een tee- ken, dat men van Duitschen kant ook Inaar den schijn wil vermijden, de komende beslis- singen van den Franschen tegeeringschef te willen infuenceeren. Toch is de weerklank in weerwE van deze uiterlijke terughoudend- heid uiteraard zeer positief. Men acht den koers van Frankrijk thans voor beslist. De kwestie, welke uitdrukkingsvormen de poli tiek van Laval zal aannemen, is daarhij van sec.unda.ir belang. Zulks betreft bij voorbeeld een eventueele oorlogsverklaring. Immers aan het Oostelijke front strijdt zonder oorlogsver klaring, slechts steunend op het verbroken zijn van de diplomatieke betrekkingen, de Legion tricolore. Ofschoon Frankrijk dus officieel geen oorlogstoestand met de Sovjet-Unie heeft verklaard,, bestaat hij in feite toch. Wat Noord-Afrika aangaat, is het bevel van Petain den strijd aldaar voort te zetten, be kend. Voor Marokko en Algerije heeft dit op het oogenblik nauwelijks nog practische betee- kenis, doch de gang van zaken in Tunesie zal er toe kunnen leiden, dat daar naast strijd- krachten van de spil eventueel ook Fransche troepen tegenover de invaHers zullen staan. Laval, die nu het lot van Frankrijk alleen bepaalt, zal binnenkort moeten besluiten op welke wijze deze strijd moet worden gevoerd. De aankondiging, dat naast de Legion Trico lore een ver buiten het kader van dit legioen gaande mEitaire onganisatie in den vorm van een aanzienlijke, mEitaire, streng gediscipli- neerde en modem uitgeruste formatie tot stand zal worden gebracht, een aankondiging, welke gezant de Brinon ook heeft gedaan, schijnt te wrjzen op den weg, dien Frankrijk in de komende faze van den oorlog wenscht te gaan. Te dezer zake is nog van belang. dat de Brinon heeft gesproken van een inzet van Fransche krachten aan aEe fronten van dezen oorlog-. HET SOVJET-OFFENSIEF KWAM NIET ONVERWACHT. De laatste dagen valt, meldt de N. R. Crt., een toensming van de activiteit van de bolsje- wisten waar te nemen in het gebied ten Zui- den van Stalingrad' alsmede in dat van de bpcht van den Don. Volgens de militaire kringen te Beriijn zijn deze aanvallen waar schijnlijk het begin van een offensief, met als 'zwaartqpunt het gehied aan den bocht van den Don. Merkwaardig is, dat de bolsjewisten hier optreden met eavalerie, versterkt met pantsereenheden, een combinatie, welke tot dusver in de krijgsgeschiedenis nog niet is voorgekomen. De weersgesteldheid, des nachts vorst, overdag dooi en vaak regen, werkt belemmerend op de operaties, doch maakt deze nog niet onmogelijk. Het verlies van Stalingrad en van de be- heersching van de Wolga, aldus wordt opge- merkt, leid tot een zoodanige vermindering van het Sovjet-wapeningspotentieel en van de tot haar beschikking staande voorraden een vermindering, welke door den Engelsch- Amerikaanschen aanvoer bij lange na niet rfan worden gecompenseerd dat de Sovjet-leger- leiding wel iets moestl ondernemen om te trachten, in dezen toestand "verandering te brengen. 'Ongetwijfeld heeft Moskou het be gin van het koude jaargetijde hiervoor het geschikste oogenblik geacht,, in de hoop, dat de verslechting van de weersgesteldheid de Duitsehe troepen harder zou treffen dan hun EIRTE Porto-Farina ATEUn Teboerba a Medjez Zaghoean KAI KTaJemt woftognf ■CONST nr/aav Kala-Kibira Vh&afda Kataat naar'Sfax, <426S} WOFDWEBEft HET NOORD-AFRIKAANSCHE STRIJDGEBIED. De Duitsch-Ital'iaansche troepen gaan voort in Tunis belangrijke punten te bezetten. De strijd tegen vijandelijke luchtsteunpunten in Algerie o.a. Rougie, Soekaras en Tabessa worden door sterke Duitsehe luchtformaties uitgevoerd. De Amerikaansche troepen opereeren langs de kust van La Calle in de richting van Bizerta. Twee andere Amerikaansche colonnes opereeren in de richting van Beja (Nedjerdal). I IIMI1MMI WW Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt mede: Pakjes voor vrijwilligers in de Waffen-SS en het legioen, die een veldpostnummer heb ben, mogen alleen verzonden worden met de speciaal voor kerstpakketten verstrekte zegels, z.g. Zulassungsmarken. Deze zegels worden aan de soldaten uitgereikt en door hen aan hun familieleden toegezonden. Zij zijn dus nergens anders verkrijgbaar. Door middel van deze zegels is het mogelijk om kerstpakketjes aan de vrijwilligers te zenden van 1000 gram of 2000 gram. Voor 1000 gram moet men dus eCn zegel en voor 2000 gram twee zegels opplakken. Voor de vrrjwiEigers, die een adres hebben, dus geen veldpostnummer, zijn geen zegels noodig en kunnen de pakjes zonder zegels verzonden worden. Het is van het grootste belang, dat de kerstpakketten voor 30 Nov. a.s. aan de post tor verzending zijn afgegeven. Van 10 November tot 25 December 1942 is het niet mogelijk pakketjes te versturen zon der zegels, welke zwaarder zijn dan 20 gram. Door deze regeling is er voor gezorgd, dat alle kameraden ook werkelijk met Kerstmis uw gave ontvangen. De pakjes moeten als volgt geadresseerd worden: an das SS-Ersatzkommando Nederland Den Haag, Stadhouderslaan 132 te zenden aan: rang: naam: veldpostnummer of adres: Het SS-Ersatzkommando verzoekt de Nederiandsche bevolkirfg, zich precies aan deze regels te houden, daar, gezien het groote aantal Nederiandsche vrijwillis'ers, alleen op deze "wijze een geregeld kerstpakkettenver- keer mogelijk is. Besparing op het verbruik van gas en elec- triciteit is in de tegenwoorddge omstandig- heden dringende noodzaak geworden. Het be- hoeft nauwelijks te worden aangestipt, dat voor de fabricage van gas en de opwekking van electrioiteit kolen noodig zijn en het gas- en electriciteitsrantsoen, dat den verbruiker is toegestaan, nauw verband houdt met het beschikbare kwantum kolen. Het rantsoen zou dan ook stelEg hooger zijn dan het is, in- dien dit met het oog op de huidige kolenposi- j tie mogelijk ware. Het behoeft geen betoog, dat de directies der gas- en electriciteitsbe- drijven niets liever zouden doen, dan de ver- zoeken om een hooger rantsoen in te wEligen. In het algemeen -is zulks ectiter helaas niet. mogelijk. Er zullen zelfs zooals men dezer dagen heeft kunnen lezen straffere maat- regelen genornen worden tegen degenen, die het hun toegestane rantsoen gas en electrici- teit overschrijden. Jammer genoeg zijn -er nog verbruikers, die den reden en dilfe de noodzakelijkheid der rant- soeneering niet kimnen of wiEen inzien. An deren, die overigens niet van inzicht zijn ont- bloot, nutzich uit in het ontdekken van motieven, waarop speciaal voor hen een hoo ger rantsoen zou moeten worden vastgesteld. Meestentijds ervaren deze verzoekers, dat hun verzoek niet kan worden ingewilligd. Dit be hoeft niet zoo heel erg te verbazen. De ven- Zoeken mogen redelijk zijn, de kolenpositie laat niet toe, dat het rantsoen wordt vertioogd. Een ieder, die meent aanspraak te kunnen of moeten maken op meer dan hij heeft, be- denke, dat waar niet is zelfs de gebruikei; i zijn recht verliest. i tegenstanders. Het is echter bekend; dat de Duitsehe legerleiding maatregel en heeft geno rnen om een vermindering van de gevechts- kracht ook tijdens de felste koude te voor- komen, o.a. worden tot dit doel bijzondere wapens ip gebruik genornen, die speciaal voor de oorlogvoering in den winter bestemd zijn. Het was de Duitsehe legerleiding op grand van waamemingen door verkenningsvliegtui- gen bekend, dat- de bolsjewisten strijdkrachten concentreerden, kennelijk met offensieve be- doelingen. O.a. zijn reeds sedert weken uit- gehreide troepenbewegingen geoonstateerd achter het bolsjewistische front hij Rzjew. Ook het offensief in het gehied van StaEngrad vormde voor de Duitschers geen verrassing. In het gebied van de Terek stellen de bols jewisten a-Ees in het werk om de bedreiging van den laatsten hun overgehleven toevoerweg uit het Zuiden, den«Georgischen heerweg, teniet te doen. In de buurt van Ordzjonikidze hebben zich verbitterde gevechten afgespeeld, waarbij de bolsjewisten, naar het Duitsehe opperbevel heeft meegedeeld, zijn teruggesla- gen. 'Deze bekendmaking kan als een ant- woerd worden beschouwd op de extra-berich- ten, welke Moskou omtrent de gevechten in dezen sector de wereld heeft ingezonden. Duit sehe miHtaire kringen verklaren van deze berichten, waarin de waarheid volkomen was omgedraaid, met stomme verbazing kennis te hebben genornen. Men neemt aan, dat Mos kou deze valsche overwinningsberichten heeft uitgestrooid, teneinde de troepen, die thans voor den aanval staan aangetreden, een hart onder den riem te steken. HET T1VEEJAMG BESTAAN VAN HET DEP. VAN "VOLKSVOORLICHTING EN KUNSTEN. Tal ygn autoriteiten waren Dinsdagmiddag vereenigd in het Rijksmuseum te Amster dam, waar het departement van Volksvoor- lichting en Kunsten een bijeankomst had ge- organiseerd ter gelegenheid van het twee- jarig bestaan van dit departement. Nadat een gedenkkoor, onder leiding van Btephan Jansen, in de bibliotheekzaal een _cud-Nederlandsch lied en Landsknechts' ,,Staendchen" had uitgevoerd, hield de secre- taris-generaal van het departement, prof. dr. T. Goedewaagen, een rede over cultuurooli- tiek en yolksvoorliclating. Hij zeide o.a. Wij vieren dezer dagen twee verjaardagen het departement van V. en K. werd op 25 November 1940 cpgericht en de Nederiand sche Kul'tuurkamer aanschouwde op 25 November 1941 het levensEcht. Deze dubbe- len feestdag wil ik niet laten voorbijgaan zon der deze gelegenheid aan te grij-pen om u rekenschap te geven van wat in deze twee jaren tot stand werd gebracht en u een over- zicht te doen geven van de organisatie en de werkwijze van beide lichamen. In de eerste plaats bracht spr. dank aan de Duitsehe autoriteiten, die hem met raad en daad hebben geEiolpen om met weinig en niet altijd gedegen materiaal de grondislagen te leggen voor de hei-de gehouwen, waarvan men straks in de tentoonstellingszaal de teekenin- gen zal kunnen bezichtigen. Prof. dr.-Goede waagen sprak vervolgens ever de critiek en over de critici. Mede naar aanleiding van een oezwaar der critici komt spr. tot de vol- gende v-erdeeling van zijn werkterrein: a. Het verheffen der kultuur. b. Het propageeren der kultuur. c. De zorg voor den kultuurwerker. De eerste' beide werkzaamheden valien on der het departement, de laatste is de zaak der Kultuurkamer. Voor de verheffing der kultuur in den zin- van steunen, stimuleeren, zuiver houden, orde- nen van en toezien op de kultuur zorgen de afde-el-ingen pers, fEm, radio en die der kun sten. Hierbij zijn bepaalde kultuumormen I verondersteld. f Het vaststellen van zulke normen eischt in de eerste plaats een fijn aanvoelingsvermogerf van dat wat dns volk behoeft en verdragen kan, in de tweede plaats is hiervoor noodig, dat men zich met uitgebreide historische en sociologische kennis realiseert, welke toe- komstmogelijkheden er in liet verleden Egigen: ten derde heeft men hiervoor noodig een vast- omlijnde wereldheschouwing, want alleen van een wereldheschouwing uit kan men zich een klaar beeld van ziin doen en laten verschaffen. De propaganda voor de kultuur wordt be- arbeid in de afdeelingen politieke en kultu- reele propaganda waanbij, de eers-tgenoemde zich op het terrein der rvolksvooriichting en j de tweede voornamelijk op dat der kunsten i beweegt en zich ten doel stelt den band tus- scdien het publiek en de' kunst inniger te maken. De zorg voor den kultureelen werker is doel der Nederiandsche Kultuurkamer. Hier is de journalist, de filmwerker, de kunstenaar met zijn directe belangen vakkundig sociaal en economisch zelf vertegenwoordigd. »Hier zijn ook alien vertegenwoordigd, wler werkzaam- heid ten doel heeft de verspreiding van kul- - tuurgrond te behartigen: uitgevers, handel in hoek, muziek en product van beeldende kunst. Zonder deze organisatie zou het departement in de lucht zwerven en zou slechts het werk der cultuur en niet de werker met zijn nooden en belangen aan bod komen. Zoo staan wij dan aan den aanvang van een derde levensjaar voor het departement en een tweede jaar voor de kultuurkamer. Meer dan ooit moeten wij ons van onze verantwoor- delijkheid in departement en kultuurkamer ■bewust zijn. Wij moeten ons volk winnen voor het natio- n aal-socialisme. iWij moeten ons volk over- tuigen van de waarheid der ideeen, die ons ieven bezielen. Wij Nederlanders hebben lange ervaring door de eeuwen been. De Fiihrer kent onze^ waarde en wil die ervaring inschakelen ten bate van het Germaansche geheel. Van ons nationaal-socialisten in Nederland verwacht fhi-i dat wij ons volk zullen winnen voor de idee die hem en ons bezie-lt. Is dit niet reden genoeg om met het ons tosvertrouwd-e pand voorzichtig en met in zicht en wijstheid. om te gaan Hierna voerde de heer Ranitz het woord. Spreker zette uiteen, dat het departement van Vo-lksvoorEcbting en Kunsten een orga- nisch geheel vormt: kunsten en volksvoor- lichting zijn onafscheidelijk aan elkander ver bonden. De veelheid en de rijke schakeering van het geestelijk leven uit zich in de ver- schillen-de vakafdeelin°-en. De beer de Ranitz gaf voorts een kort cver- zicht van hetgeen op de tentoonstelling" te zien is. Vervolgens voerde mr. Otto, algemeen be- stuurder van de Nederiandsche Kulteur- kamer, het woord over het thema: de origani- satorische opbouw van de N.K.K. Tenslotte maakten de aanwezigen onder leiding van den heer Max Blokzijl een rond- g-ang over de interessante tentoonstelling ,,Herlevend Nederland".

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1