Predikbeurten. Kerknieuws Distributienieuws Aan WIMTERHULP gegeven is goed gegeven Giro 5553 ZEELAND WERD GEHEEL PLATTELAND. TERNEUZEN, 23 NOVEMBER 1942. DE HEER S. W. WEISFELT, INSPECTEUR DER P.T.T., GAAT HEEN. DONDERDAG 26 NOVEMBER 1942. RECHTSZAKEN. zal kunnen geven. Hjj noemde slechts enkele voomame voorzieningen, die voor den politie- man van groote waarde zijn, namelijk, verzor- ging en verpleging in nustbuizenuitzending van zwakke kinderen naar gezondheids- en vacantiekolonies; gezinshulp bij ziekte van de huisvrouwgeldelijken steun, indien de gevolgen van ziekte of andere onvoorziene omstandigheden de financieele draagkracht te boven gaan; uitkeering bij overlijden; uit- keering bij ongeval; uitkeering bij brand, in- braak of diefstal. Tenslotte zal de bond medewerken aan de lichamelijke ontwikkeiing van bet politieper- soneel door bet geven van leiding bij de be- oefening van sport, welke gebeel zal aanslui- ten aan de dienstsport. Mochten er nog" enkelen overblijven, die iuun taak in het belang van bet geheel niet besef- fen, dan zullen zij, in bet belang van alien, na eenigen tijd tot bet lidmaatschap worden verplicbt, opdat de bond zijn in het huishou- delijk reglement omschreven sociale voorzie- ning ten voile zal kunnen nakomen. ARBEIDSBEMIDDELING IN DE SCHEEPVAART. Aangezien de wenschelijkheid is gebleken de plaatselijke en landelijke arbeidsbemidde- ling ten behoeve van de scheepvaart door een goed sluitende organisatie geheel in banden te nemen, beeft de secretaris-generaal van bet departement van socikle zaken maatregelen getroffen ten einde tot een goed sluitende organisatie op dit gebied te geraken. Voor de arbeidsbemiddeling van personeel voor de Rijn- en binnenvaart is het land in vijf distric- ten verdeeld, elk met een eigen centrum. De namen dezer districten zijn Amsterdam, Rot terdam, Dordrecht, Zwolle en Groningen, in welke plaatsen tevens bet centrum der gelijk- namige districten is gevestigd. Groningen is bovendien aangewezen als centraal punt voor het gebeele land, wat betreft de arbeidsbe middeling ten behoeve van de kustvaart. Met betrekking tot de arbeidsbemiddeling groote handelsvaart en groote sleepvaart beeft men het land in twee gedeelten gesplitst: Noord en Zuid, met Amsterdam en Rotterdam als centrale punten. De binnenvaartdistricten Rotterdam en Dordrecht vormen het gebied Zuid; de overigen het gebied Noord. Alle arbeidsbureaux, die een aanvraag of een aanbieding voor de scheepvaart ter behan- deling hebben en deze niet of niet direct zelf kunnen afdoen, geven het geval zoo volledig mogeiijk door naar bet desbetreffende centrale punt van hun gebied, dat de afdoening daar- op gebeel in banden neemt. Aan verschillende arbeidsbureaux zijn voor de scheepvaart vakkundige bemiddelaars ver- bonden, die naast de bemiddeling van ervaren kracbten, zicb inzonderheid ook met de eerste bemiddeling en de nazorg van de cursisten der schipperskampen, dagnijverheidsscholen en zeevaartscholen zullen bezig houden. Hier- voor is een uitvoerig werkschema vastgesteld. De vakkundige bemiddelaars zullen van tijd tot tijd samenkomen ter bespreking van de distriotsbelangen en landelijke vraagstukken zulks onder leiding van een vertegenwoordiger van het rijksarbeidsbureau. Op elk arbeids- bureau zal bovendien een ambtenaar worden belast met de taak zich toe te leggen op het verkrijgen van meerdere gegevens omtrent Rijn- en binnenvaart. Verder zal bij hebben na te gaan waar de bemiddeling- nog kan worden verbeterd en uitgebreid1. Een en ander zal in nauw contact geschieden met de werk-" gevers en werknemers, alsmede met de op scheepvaartgebied werkzame officieele instan- ties. Zoodra de omstandigheden zulks toelaten zal er ook een schipperskamp worden geves tigd in of nabij Rotterdam. DE RHEUM AT IEKBESTRIJ DING. Stichting van een centraal instituut in Utrecht. Belangrijke plannen tot intensivpering van de rheumatiekbestrij'ding bevinden zich thans, meldt de !H. Crt., bij het departement van Sociale Zaken in een zeer gevorderd stadium van voorbereiding. De rheumatiek behoort ook bier te lande tot de op den voorgrond tredende volksziekten. Met de influenza deelt zij de onderscheiding tot de imeest veelvuldig voorkomende ongesteldhed'en te behooren en zuiver sociaal bescbouwd, overtreft zij de tuiberculose verre in beteekenis. Zoo is becij- ferd, dat in een jaar tijds niet minder dan 2.5 millioen aan ziekengeld uit hoofde van de Ziektewet aan rheumatiek patienten moest worden uitgekeerd. Een in 1928 te Amster dam ingesteld onderzoek wees uit, dat 3.2 pet. Van het gemeentepersoneel zich jaarlijks wegens rheumatiekaandoeningen pleegt ziek te melden, terwijl in de jaren 1982'34 in het Noorden des lands de practijk der Ziektewet udtwees, dat 13.8 pet. der ziekmeldingen op rekening van rheumatisch lijden moest wor- den gesteld Onder deze omstandigheden zal het geen verwondering baren, dat het ProphylaSce-fonds sinds jaar en dae- een levendige belangstelling voor de rheuma-bestrijding aan den dag., legt.- Dit fonds, welks gelden afkomstig zijn uit de opbrengst van bijdragen, die door de Raden van Arbeid en de Bedrijfsvereenigingen krachtens de Ziektewet worden gestort, be- oogt het bevorderen van maatregelen, die het ziek worden der verzekerden kunnen voor komen en aan het herstel van patienten be- vorderlijk kunnen zijn. Voor dit tweeledi'g doel nu werd in 1935 dank zij een belangrijk subsidie van het Pro- phylaxefonds te Leiden een centrum van rheumatiekbestrijding in het leven geroepen, welks exploitatiekosten sindsdien eveneSns door venoemd fonds zijn gedragen. Bovendien ontvingen de Nederlandsche Vereeniging voor Rheumatiekbestrijding en de Stichting Ortho- pediscbe Inrichtingen te Nijmegen regelmatig steun van het Prophylaxe-fonds. Voorts was nog een tijd lang op de Rijksibegrooting een klein subsidie voor rheumatiekbestrijding uit- getrokken, doch hieraan werd in 1936, uit be- zuinigingsoverwegingen, een einde gemaakt. Thans ligt het evenwel in de bedoeling tot een forschen aanpak van de rheumatiekbe strijding over te gaan, een streven, dat naast het herstel van arbiedsvreugde, dat het teweeg zal brengen ook in economisch opzicht een belangrijke besparing belooft, zoowel wat be treft de ziektekosten als het verloren gaan van waardevolle arbeidskracht. lHet voornemen bestaat op de begrooting van 1943 een flink bedrag voor dit doel be- schikbaar te stellen en dan allereerst over te gaan tot de oprichting van een Centraal In stituut voor Rheumatiekbestrijding, dat te Utrecht zal zijn gevestigd. Dit beteekent ech- ter geenszins een op den achtergrond schui- ven van het reed's bestaande Leidsche cen trum, dat ook belangrijk werk zal vinden bij de verzorging van Den Haag op dit gebied. Trouwens bij den nieuwen opzet wordt er van uitgegaan, dat bestaande instellingen zooveel mogeiijk in het nieuwe o.rganisatie-geheel zul len worden ingeschakeld. De grondgedachte is, dat het reeds thans in Utrecht aanwezig centrum tot een model- inrichting zal worden omigevormd. Deze zal bestaan in het op te richten Centraal Insti tuut, waaraan zal worden verbond'en een con- sultatiebureau en een inriohting voor behan- deling van patienten. Aan het raadplegen der consultatiebureaux zullen geen kosten verbonden zijn; voor de behandeling van de patienten in de inrichtingen zal echter een bijdrage naar draagkracht worden gevorderd. iDe directeur van het Instituut heeft zorg te dragen voor een speciale opleiding van art- sen, die zich op de rheumatiekbestrijding wil- len toe leggen. Voorts zal het Centraal Insti tuut uiteraard zijn medewerking verleenen bij de verdere inriediting der rheumatiekbestrij ding in het land. Wat dit ibetreft wordt gedacht aan de op richting van een twintigtal centra's, elk om- geven door twee a drie kringbureaux. Deze centra komen onder leiding te staan van een deskundig arts- en worden voorzien van het noodige voor zijn bijzondere taak berekende personeel. Voor het onderzoek naar de voe- ding, kleeding en huisvesting van patienten, het opsporen en onder toezicht houden van patienten zal van de bestaande wijkverpleeg- sters-hui^bezoeksters een dankbaar gebruik kunnen worden gemaakt en de hulp van ver schillende maatschappelijke organisaties als de Volksdienst, de Kruisvereenigingen, enz., zal uiteraard ook op het gebied der rheuma- bestrijding een belangrijke factor vormen. Provinciale commissies zullen tenslotte zorg dragen voor de zoozeer noodzakelijke samen- bundeling van de belangen op het gebied d'er rheumatiekbestrijding. PAR UW POSTPAKKET STEVIG IN! Evenals in den eersten wereldoorlog 1914 1918 valt ook thans weer het verschijnsel te constateeren, dat het aantal diefstalien bij de posterijen is toegenomen. Klachten waren aanieiding om hierover inlichtingen in te win- nen bfj het hoofdbestuur der P.T.T., waar de heer J. W. Groeneyk, inspeeteur in algemee- nen dienst, ons uiteenzette wat er tegen de diefstalien wordt gedaan en in hoeverre ook het publiek kan medewerken om het euvel zooveel mogeiijk tegen te gaan. Er zijn altijd wel stukken zoekgeraakt, bij de briefpost zoowel als bij de pakketpost, doch het aantal was zoo gering, dat het in duizend- sten van een procent kon worden uitgedrukt. Den laatsten tijd zijn de diefstalien inderdaad eenigszins toegenomen, hebgeen men ook tus- schen 1914 en, 1918 zag. Als de abnormale omstandigheden verdwijnen, "dan zal ook dit verschijnsel wel weer tot het verleden behoo ren, aldus de heer Groeneyk. Dit neemt niet weg, dat de Posterijen alles doen om de veiligheid van de aan haar toe- vertrouwde goederen te verzekeren. In ver- band daarmede kwam in 1934 een regeling tot stand, naar aanieiding van een zeer ern- stige postfraude, welke was ontdekt. Er werd een instantie bij het hoofdbestuur der P.T.T aangewezen, welke alle mededeelingen over fraude biji de P.T.T. ontvangt en verder zoo noodig overleg pleegt met de justitieele auto- riteiten. Deze instantie doet aangifte of geeft opdracht daartoe. Met de reorgahisatie der politie is bij den Rijksopsporingsdienst een af- deeling ingesteld, onder leiding van een inspee teur van politie, welke alle postfraudes behan- delt. Het kan zijn, dat de plaatsel'ijke politie verder een aangifte onderzoekt, het kan ook zijn, dat de Rijksopsporingsdienst zelf de zaak ter hand neemt, zooals momenteel bijv. het geval is met een serie diefstalien bij de poste rijen. Het resultaat van deze samenwerking is, dat er reeds g.oede resultaten bereikt zijn. l^iets wordt onbeproefd gelaten om dief stalien, zoowel bij de brief- als bij de pakket post, uit te roeien. Hiertoe is ook de mede werking van het publiek noodig. Verschillende vermissingen zijn wel degelijk te wijten aan onvoldoende adresseering of onvoldoende ver- pakking, inzonderheid van postpakketten. Dit is voor den dienst al herhaaldelijk aanieiding geweest van de ambtenaren te eischen, dat alleen goede verpakking wordt aangertomen. Het aantal postpakketten is enorm toege nomen en bedraagt bijv. over dit deel van 1942 al net zooveel als over heel 1941. De kwestie der verpakking is van veel belang. Is het post- pakket niet goed verpakt en bevat het bijv. levensmiddelen, dan worden de menschen wel erg in de verleiding gebracht. Alles wordt gedaan om hiertegen te waken. Zooveel mogeiijk wordt voorkomen om, nu het des avonds vroeg donker wordt, de postpak ketten los te vervoeren naar de stations. Zoo veel mogeiijk wordeni ze in zakken gestopt. Als de adresseering niet klopt, wordt de kans dat het pakket zoek raakt, verhoogd. Wat de bezorging van brieven enz. betreft, heeft de besteller alleen te letten op straat en huis- nummer en is er in den regel dan van af. Vergist de afzender zich hiermede, dan be staat er dus kans op vermissing tenzij de be steller het adres goed kent. Het publiek kan dus 'medewerken door goed op het adres te letten. Gezegd kan reeds worden, dat het aan tal vermissingen, dat wekelijks bekend. wordt, zich in dalende lijn beweegt. EXTRA-LEVERINGSPEIGHT OPGELEGD AAN NALATIGE VEEjHOUDERS. Wederom heeft de Overheid zich genood- zaakt gezien op te treden tegen veehouders, die niet voldaan hebben aan hun verpliehting om alle daarvopr in aanmerking komende op hun bedrijf gewonnen melk af te leveren. Eenigen tijd gel'eden is herhaaldelijk mel ding gemaakt van den extra-leveringsplicht van rundvee, die de Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij op grond van zijn buitengewone bevoegd- heden had opgelegd aan nalatige veehouders in verschillende prorvincies. Thans zijn het 4 veehouders in de provincie Utrecht, die een aanmerkelijk deel van hun veestapel zullen moeten afdragen. Een veehouder te Bunnik zal 6 koeien en een kalf boven zijn normalen aanslag moeten leveren, twee veehouders een te Maartensdijk en een te Vleuten zul len drie koeien en een pink moeten missen, terwijl een andere veehouder te Maartensdijk zich extra-leveringsplicht van een koe zag opgelegd. Het moet langzamerhand duidelijk zijn, dat men niet ongestraft de voedselvoorziening van zijn volk in gevaar kan brengen. in. deze omstandigheden in en buiten de Be- weging heeft. „De straat op en werken uit alle macht. Vriend en vijand toonen, dat we er zijn en zullen blijven,, als trouwe mannen van Mus- sert". Het mag vooral op kleine plaatsen soms moeilijk zijn om vol te houden, juist daarom worden daar de stevigste en trouwste kerels gevormd. Na afloop werd de terugreis naar Goes weer aanvaard, waar werd overnacht. Vrijdag werd te Goes een bezoek gebracht aan de familie van een gevallen kameraad, Te Ierseke werd een oesterkweekerij bezich- tigd en des middags werd. vertrokken naar Zierikzee. DE ZEGAM PROVINCIAAL BEDRIJF. Men zal zich nog herinneren den levendigen strijd, gestreden in de Provinciale Staten over de Provinciale Zeeuwsche Gasmaatschappij (Zegam) en meer speciaai of men er een N.V. van zou maken (zooals b.v. de P.Z.E.M.) of eea volledig provinciaal bedi'ijf alg ds bootdiensten. De waarn. commissaris der provincie heeft nu de voorkeur gegeven aan een volledig pro vinciaal bedrijf met een raad van toezicht, die den Commissaris van advies moet dienen. Aan het hoofd van dezen raad van toezicht komt een provinciale bestuursraad te staan. De stichtingsacte is reeds notarieel verleden en het wachten is nog slechts op de definitieve goedkeuring van Den Haag. Het D. v. Z. vernam, dat de heer v. d. Jagt directeur van het bedrijf blijft en dat de heer Abrahamse tot hoofdadministrateur benoemd werd. Voor distributie-aangelegenheden werd Zee- land tot nu toe.als platteland beschouwd, be- halve Middeltrarg, Vlissingen, Goes. Met ingang van de nieuwe bonnneperiode zullen echter ook in deze steden plattelandsbonnen worden ingevoerd, zoodat dan geheel Zeeland platteland zal zijn. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 8 tot en met 14 November 1942 kwamen er in ons land 1228 gevallen van besmettelijke ziekten voor, waarvan 761 ge vallen van d'iphtherie. In Zeeland was het totaal aantal gevallen 39; malaria: St. Laurens en Middelburg 1; roodvonk: Goes en Vlissingen 2; St. Anna- land, Elkerzee, Kerkwerve, Kruiningen, Sta- venisse en Terneuzen 1; diphtherie: Middel burg 8, Terneuzen 6, O.- en W.-Souburg 5 en Cadzand, Kloetinge, St. Laurens, Oostkapelle St. Philipsland, Schoondijke, Vlissingen en Zierikzee elk 1 geval. VERLAGING VAN ELECTRICITEITS- RANTSOEN. Voor bepaalde winkels, voor hotels, cafe's en restaurants. In verband met de bepaling van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, volgens welke winkeizaken niet ver- plicht zijn op andere uren dan 1017 uur open te zijn, zal het electriciteitsrantsoen voor ver- lichting in winkels van 75 pet. op 65 pet. wor den teruggebracht. Eveneens zullen de rantsoenen gas en elec- triciteit van hotels, cafe's en restaurants wor den teruggebracht op 65 pet. van het verbruik in 1940, zulks in aansluiting op dd- voor deze bedrijven voorgeschreven beperkingen ten aanzien van de uren, gedurende'welke warme maaltijden mogen worden geserveerd. Overi- gens moge nogmaals de aandfecht worden ge vestigd op het oplangs gepubliceerde verbod om gas en electriciteit te verspillen. Hierbij dient in de eerste plaats te worden gedacht aan lichtreclames in etalages,' hallen, tunnels, stationsgehouwen enz. Deze zijn verboden. Verder ga iedler in zijn bedrijf of woning na, of nog ghs of electriciteit wordt verbruikt zonder dat dit strikt noodzakelijk is. Elk zoo- danig onnoodig verbruik valt onder het ver bod van vcrspUlirig en dient dus te worden nagelaten. ZAAMSLAG. Aan de onenbare lagere school aimer is De- noemd tot onderwijzeres mej. H. M. Kooning, van Goes. CANDID AATS-EXAMEN CIVIEL INGENIEUR. Aan de Technische Hoogeschool te Delft slaagde voor het candtdaats-examen civiel- ingenieur, onze stadgenoot de heer A. K. Huineman. Met ingang van 1 Jan. a.s. zal de heer S. W. Weisfelt, inspeeteur der P.T.T. te Middelburg, in verband met den 65-jarigen leeftijd; den dienst met pensioen verlaten. De nu afgetre- dende inspeeteur is indertijd op het post- en teelgraafkantoor alhier als surnumerair zijn dienst bij de posterijen begonnen. BEZOEK VAN DEN COMMANDANT DER W.A. AAN BRABANT EN ZEELAND. Na zijn bezoeken aan Limburg en Drente is Mr. A. J. Zondervan, de Commandant der W.A., Woensdag j.l. in Tilburg aangekomen voor een vijfdaagsch bezoek aan Brabant en Zeeland. Het eerste bezoek gold het Heerbankwar- tier te Tilburg, waar de aangetreden eere- wacht vele nieuwsgierigen aanlokte. De Commandant, die vergezeld was van den Vormingsleider der W.A., Banleider J. J. van der Hout, werd daar begroet door den waarnemend H ee rbanco mm a n d ant en den Districtsleider van Noord-Brabant. Na een korte inspectie van het personeel en het kwar- tier werd vertrokken naar Zeeland, waar des avonds de oefening der W.A. werd bezocht. De Commandant sprak daarna zijn mannen toe en wees erop, dat in de twee jaren na de heroprichting van de W.A. zeer veel is ver- anderd en dat de W.A. zich haar plaats in ons Vaderland heeft veroverd. Wij zullen van de W.A. met alle middelen een keurtroep maken, die altijd gereed staat voor welke taak de Leider haar ook mocht roepen. Donderdag werd reeds vroeg vertrokken naar Zeeuwsch-Vlaanderen waar in verschillende plaatsen bezoeken werden gebracht aan de nagelaten betrekkingen van kameraden, <fle aan het Oostfront of in dienst der O.T. hier. te lande gevallen zijn. In Philippine werd een kort halt gemaakt om de Zeeuwsche mosselen eer aan te doen. Des avonds werd te Middelburg een weer- man bezocht, die voor enkele dagen bij een Engelschen bomaanval werd gewond. Daarna waren de weermannen van Walche- ren aan de beurt, die: te Vlissingen waren verzameld. Ook hier sprak de commandant hen toe en herinnerde aan de zware taak die de W.A. (Dankdag voor het gewas.) Ned. Hervortnde Kerk. TERNEUZEN. 3.30 u., de heer J. A. Alsfelt. HOEK. 10 u. en 2.30 u., Ds. E. Raams. ZAAMSLAG. 9.30 u., Ds. Drost; 2.30 u., Ds. J. Kroon, van Kloosterzande. Gereformeerde Kerk.' TERNEUZEN10 U., Ds;. Kok, van Zaamslag; 2.30 u., cand. A. W. Bol. ZAAMSLAG. 9.30 u., cand. Bol, van Terneu zen; 2 u., Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2 u., Ds. G. A. Zijder- veld. Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 10 u., 2.30 u, en 6 u., Ds. p. H. Kersten, van Rotterdam. AXEL. 10.30 u. en 1.30 u., Ds. J. van den Berg, van Krabbendijke. Oud-Gere*oimneerde Gemeente. TERNEUZEN (Vlooswijkstraat). 9.30 u., 2 u. en 5.30 u., Ds. C. Kramp, van Grafhorst. TERNEUZEN (Nieuwediepstraat). 2 u. en 5.30 u., Ds. M. A. Mieras. NED. HERV. KERK. De kerkeraad der Ned. Herv. kerk alhier heeft voor de tweede predikantsplaats een be- roep uitgebracht op Ds. J. C. Sickesz tc- Rilland-Bath. ECONOMISC(HE RECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van Donderdag 19 Nov. Wle-rden tot voor ongeveer een week of 6 ge- leden de zaken wegens strooperij behandeld door den Kantonrechter, bij beschikking van den Secr.-Generaal van Justitie is nu be- paald, dat in het vervolg alleen de Economi- sche rechter competent zal1 zijn tot de afdoe ning van deze zaken. Bovendien werd bepaald oat ook de diefstal van vee en hoom- en veld- vruchten bij uitsluiting zullen worden behan deld door den Economischen rechter, zoodat men nu zou kunnen spreken van zgn. ,,econo- mische diefstalien". Voor hec eerst hield de Economische rechter te Middelburg zich in deze zitting met de be handeling van enkele der bovengenoemde fei- ten bezig. Veel van die zaken van strooperij" worden bedreven door minderjarigen, wier zaken met gegloten deuren worden afgedaan. Ook de 57jarige te Zaamslag wonende werkman C. H. had zich schuldig gemaakt aan strooiperij.. De landhouwer Van Doorn be- trapte hem, toen hij bezig was voederbieten uit te trekken. De landhouwer had reeds dik- wijls ontdekt, dat zulks geschiedde. Verd. ver- llaarde, die bieten voor zijn konijnen te heb ben willen gebruiken. Hij werd conform den eisch veroordeeld tot 10 boete of 5 dagen hecht. De landbouwer Vincent te Philippine be- merkte dat van ziin land, waar uien lagen to drogen er werden weggenomen door J. M. ,T. T., oud 62 jaar, timmerman te Philippine. Pas bij een nieuwe herhaling gelukte het hem, den dader aan te houden. Verd. verklaarde, dat het maar een 30 stuks zijn gewesst en dat hij had verzocht ze te mogen betalen, op welk ver- zoek de landbouwer niet was ingegaan. Uitspraak conform den eisch20 boete of 10 dagen hecht. Bij A. J. de Bruijne, 62 jaar, landbouwer te Sluis, is frauduleus een varken geslacht; naar verdachte tc kennen gcif, omdat het eerste zoo was tegengevailen. Het dier had nooit op het veeboekje gestaan. Hij heeft niet geweten, dat op overtreding van de ter zake bestaande be- palingen, zoo'n zware straf stond. De Officier van Justitie eischte 6 maanden gevangenisstraf met toepassdng der gratie- clausule. De verdediger, Mr. Groenewegen, voerde aan, dat de voedselvoorziening door de ma- nipulaties van verd. niet in het gedrang gijn gekomen. Volgens de distributieregeling had hij nog vleesch te goed. Hij verzocfat opneming der gratie-clausule. De Econ. rechter vereenigt rich hiermede en veroordeelde verdachte tot 6 maanden ge vangenisstraf met toepassing der gratie-clau sule. De 29jarige fabrieksabbeider A. M. Ver- ploeg, die het varken geslacht had, naar hij verklaarde om de B. te heipen eischte de offi cier 1 maand hecht. Ook voor dezen verd. trad Mr. Groenewe gen on. Hij; wees er op, dat deze voor zijn rhoeite slechts f 2,50 heeft ontvangen. Hij was zich zeker niet bewust, dat op dit feit zoo'n zware straf stond, want dan zou hij toch voor zoo'n bedrag deze risico. niet hebben willen loopen-. Hij vraagt voor hem een geldboete. De uitspraak is evenwel 3 weken gevange nisstraf. De 23jarige onderwijzer E. T. Klaassen, die zonder werk was en van zijn spaarcentjes leefde, bleek wat te willen verdienen met een ongeoorloofde handel in vet, die te Rot terdam aan den man zou moeten worden ge bracht. De zending werd daar echter aan boord van het schip waarmede ze vervoerd was in beslaggenomen, zoodat hij in de eerste plaats zijn centen en zijn vet kwijt is en zich thans ook nog veroordeeld zag tot tweemaal f 25 boete of tweemaal 10 dagen hecht., met verbeurdverklaring. P. M. Stouthamer, koopman te Terneuzen, heeft zonder geldig geleidebiljet 6 autofouiten- en 2 binnenbanden doen vervoeren. Zij werden onderweg ontdekt en door de controleurs in be slaggenomen. Verdachte had ze ook op onge oorloofde wijze gekocht. De eisch was f 75 boete of 1 maand hecht. Uitspraak 40 boete of 20 dagen hecht., met verbeurdverklaring. De 39jarige schipper van de stoomhijsch- blok Labor II. J. van H. en zijn knecht, de 24jarige W. P., stoker-machinist, waren te Terneuzen in verbinding gekomen met den landarbeider P. van D., 34 jaafteud. Deze had van een huisslachting nog een ham over en beide eersten wilden hem in ruil daarvoor 1000" kg kolen leveren. Van H. en P. stonden nu terecht voor het verkoopen en Van D. voor het koopen zonder bon: Tot het leveren van de ham is het echter niet gekomen, terwijl de kolen, die door een voerman werden afgehaald, tijdens het ver- voer werden in beslaggenomen en later zijn teruggegeven aan den eigenaar van den hijschblok, aan wie ze toebehoorden. Van H. werd veroordeeld tot f 50 boete of 20 dagen hecht., W. P. tot f 40 boete of 20 dagen hecht. en Van D. tot 30 boete of 15 dagen hecht. POLITIEREOHTER TE MIDDELBURG. Zitting van Vrijdag 20 Nov. A. J. de Martelaere, bedrijfsleider te Groede, bij wie 270 pakjes Relgische shag wer den bevonden, werd wegens verboden neder- lage veroordeeld tot f 25 boete of 10 dagen hechtenis. J. C. van Broekhoven, commissionnair te Sas van Gent, bij wien*20 kg uienzaad werd bevonden, hetee-en veel te veel was voor de door bij hem in gebruik zijnde 300 aren grond, werd wegens alsvoren veroordeeld tot f 2o boete of 10 dagen hecht. met verbeurdver klaring. Bij den 46-jarigen vlasser H. Boussen te St. Jansteen werd in een slaapkamer 122 kg tarwe ontdekt, welke hij verklaarde van rapen afkomstig te zijn. Dit schijnt echter niet houdbaar te zijn geweest, want de tarwe is in beslag genomen en verdachte wegens ver boden nederlage veroordeeld tot f 40 iboete of 20 dagen hecht. met verbeurdverklaring. A. J. Eckhardt, bakker te Terneuzen, bleek in een bij hem in gebruik zijnd pand in voor- raad te hebben een hoeveelheid geconden- seerde chocolademelk en busjes gecondenseer- de voile melk, benevens een zak met 40 kg gerst. Deze producten waren volgens hem bestemld voor schippers, die Terneuzen ge- legeld aandeden. De officier eischte wegens verboden nederdlage veroordeeling tot f 100 boete of 50 dagen hecht., met verlbeurdver- klaring. v Uitspraak: 40 boete of 20 dagen hecht. Bij den 29-jarigen handelaar C. P. de Dob- belaere te IJzendijke werden in een kinder- ledikant 51 kg bruine boonen gevonden. Hij beweerde dat die door hem geraapt waren. Het was wel te veel voor zijn gezin. doch hij wilde ook een partijtje bij zijn moeder bren gen. De boonen werden in beslag genomen en verdachte werd veroordeeld tot f 50 boete of 20 dagen hecht. De 42-jarige wed. M. J. Persijn-Brevet te Clinge werd wegens verboden vervoer van 3 brooden, die ze yerklaarde gekocht te hebben voor iemand in, Belgie, bij verstek conform den eisch veroordeeld tot i 15 boete of 10 dagen hechtenis. De 35-jarige bakkersknecht C. Eckhardt te Terneuzen, die langs de Heerengracht aldaar was aangetroffen, vervoerende een partij blik- ken chocolademelk en blikken gecondenseer- de afgeroemde melk, welk vervoer niet door de noodige papieren gedekt was, werd ver oordeeld tot 50 boete of 20 dagen hecht. en verbeurdverklaring va# het in beslagge- nomene. G. Ranschaert, oud 25 jaar, hakker te Sas van Gent, die zonder dekking van de noodige documenten een kaas vervoerde, werd veroor deeld tot 25 boete of 10 dagen hechtenis. A. L. N., echtg. van K. B., te Sas van Gent, is wegens mishandeling van een buurvrouw veroordeeld tot 20 boete of 10 dagen hecht. In de volgende zaak had de gemeentepolitie van Terneuzen een goede greep gedaan. Op een gerucht omtrent diefstal van kolen was zij op onderzoek gegaan. 'Het bleek dat 250 kg kolen waren gestolen, ibehoorende aan L. Muller. yWegens heling werd J. K., oud 75 jaar, zon der beroep te Terneuzen, veroordeeld tot f 40 boete of 20 dagen hecht., terwijl wegens den diefstal R. H., transportarbeider, die ook ver- schenen was, veroordeeld werd: tot f 30 boete of 15 dagen hecht. Zijn medeplichtigen, I. M. de L., transportarbeider, en I. M. de L., ijzer- werker, die niet verschenen waren, werden veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. IWegens beleediging van een buurvrouw werd de 46-jarige E. A. de B. veroordeeld tot f 15 boete of 10 dagen hecht. Bedoelde aanvrage dient te geschieden op formulier MD 333-05, welke formulieren de distributiediensten ter beschikking zullei stellen. Onder gezinsleden kunnen worden medege- rekehd, inwonende familieleden en ten hoog- ste een inwonend lid van het personeel. Bij de inlevering van de aanvrage hiertoe moet de distributiestamlkaart Hoofd" en de distributie-stamkaarten van alle overige ge zinsleden worden overgelegd. Voor een gezin van 7, 8 of 9 personen zul len drie bonnen, voor een gezin van 10 of meer personen zes bonnen, elk voor een een- heid, worden urtgereikt, echter slechts indien het Hoofd van het gezin reeds een brandstof- fenkaart DV heeft ontvangen. Gezinnen van 10 of meer personen ten behoeve waarvan reeds eerder een extra rantsoen voor 3 een- heden brandstoffen is beschikbaar gesteld, ontvangen uiteraard slecihts een aanvullend extra rantsoen voor 3 eenheden. BOTER OF RUNDVET OP BON 58. Gedurende het tijdvak van Dinsdag 24 November tot en met Zaterdag 5 December 1942 geeft elke der met ,,Boter 58" gemerkte bonnen van de bonkaart voor voedingsmidde- len, recEt op het koopen van 125 gram boter. IZ" die gedurende het tijdvak van 4 tot en met 7 November j.l. de bonnen .Boter 58" bij den slager hebben ingeleverd, ontvangen gedurende bovengenoemd tijdvak per bon 100 gram rundvet. BRANDSTOFEN VOOR GROOTE GEZINNEN. In het tijdvak van 28 November tot en met 5 December 1942 wordt nogmaais de gelegen- heid opengesteld, een aanvrage om extra i antsoenbonnen vaste brandstoffen bij de distributiediensten in te dienen^ voor hen, die na 11 Juli 1942 door gezinsvermeerdering tot de groote gezinnen van 7, 8 of 9 personen zijn gaan behooren, of van deze categorie zijn overgegaan tot de gezinnen van 10 of meer personen en voor hen, die in den tijd, toen de gelegenheid hiertoe openstond, de aanvrage niet of te laat hebben ingediend. VOETBAL. TerneuzenGoes. 14. De ontmoeting tusschen Terneuzen en Goes is uitgeloopen op een verdiende overwinning voor de bezoekers, die veel beter voetbal speelden en ook vlugger op den bal zaten. Onze stadgenooten speelden zeer lauw en ver- dienden beslist niet den naam van 2e klasser. Den bal te stoppen bleken zij niet in hun macht te hebben, terwijl, indien de bal in hun bezit was, deze "bijna geregeld voor de voeten van een tegenstander werd geplaatst. In het begin bleek ook Goes zich niet Le kunnen loswerken, maar langzamerhand jewam toch tot uiting, dat deze ploeg sterker was dan de tegenpartij. Toch dutixde het nog bijna een half uur, eer de gasten, door handig door- loopen van den middenvoor, de leiding konden remen. Ook Terneuzen ondemam verschillen de aa-nvallen, maar voor doel was men de kluts blijikbaar geheel kwijt. Nog voor de rust kon Goes uit een strafschop haar voorsprong tot 20 verhoogen. De tweede helft was nauwelijks aan den gang of Goes maakte- een doelpunt en zoo had- den zij een nuttigen 30 voorsprong.. Het spel van Terneuzen was er niet op verbete/d, ofschoon men nu toch wel iets gevaarlijker was voor het doel maar in laatste instantie bleek de Goesche doelman voor de roodzwar- ten een onoverkomenlijke struikelblok. Deze speler gaf, ofschoon hij geen bepaald moeilijk werk kreeg, een zeer betrouwbaren indruk en op rustige wijze werd het doel door hem ver- dedigd. Tenslotte kon hij echter toch niet voorkomen, dat bij een aan Terneuzen toage- kendenstrafschop, den bal in zijn doel ver- dween en zoo had Terneuzen een tegenpunt, en naar later bleek, zou dit het eenige in dezen wedstrijd zijn, want wel kwam de thuisclub nu bij tusschenpoozen goed los, maar tot doelpunten maken kwam het niet. Een 10-tal minuten voor het einde werd de strijd einde- lijk geheel beslecht, toen Goes nog eenmaal het net wist te vinden, alzoo den stand op 14 brengende. In den nog resteerenden tijd was het spel het aankijken totaal niet meer waard1 en toen tenslotte de scheidsrechtev voor de laatste maal floot, had Terneuzen wederom ondervonden, dat het 2e klassespel toch op een behoorlijk hooger peil staat dan dat der 3e klasse. SluiskilTerneuzen 2 63. Zooals W" hebben verwacht heeft Sluiskil zich er voor gewacht om voor de tweede maal door de Terneuzensche reserve geklopt te worden en wist zij bgar meerderheid met 63 uit ,te drukken. Tot de rust, die met 21 inging, was het een spannenden strijd en ging het vrijwel tegen elkaar pp, maar in de tweede helft zorgde de thuisclub er voor dat de bezoekers meer en meer him kansen zagen verminderen en won zrj verdiend met 63. AxelSchoondijke 40. Met sprekende cijfers heeft Axel dezen wed strijd: weer gewonnen, maar toch hoterde het ditmaal niet zoo best in de gelederen der thuisclub, waarbij echter ook niet uit het oog mag worden verloren, dat de achterhoede van Schoondijke in vrij goeden vorm speelde en althans het aantal doelpunten, die geldig waren, tot vier wist te beperken. Want zoo tusschen de bedrijven door maakte Axel er ook nog twee in buitenspelpositie en miste ook nog een strafschop. De bezoekers begonnen nlec slecht en wis- ten het spel geruimen tijd in evenwicht te houden. Axel werd toen wel iets sterker, •miste enkele kansen en schoot eens op de lat,. maar toch was reeds 25 minuten gespeeld, toen het eerste doelpunt uit een strafschop ter wereld kwam. Kort voor de' rust maakte de middenvoor er met een fraai schot 20 van. In de tweede helft zag men Axel, vrij sterk in den aanval, een buitenspeldoelpunt maken, daarna een strafschop naast schieten, doch na ruim een half uur met een hard schot van den reobtsbuiten den stand op 30 brengen. Met de minder talrijke aanvallen van Schoon dijke had Axel intusschen niet zooveel moeite gebad. Reedis dacht men, dat het bij 30 zou blijven, toen vlak voor het einde Axel nog een vierde doelpunt maakte. ClingeBiervliet 70. De voorhoede der grensbewoners bleek weer in goeden yorm en de verdediging der bezoe kers foleek hiertegen geenszins opgewassen, hetgeen trouwens ook de allerminst geflat- teerde uitslag bewijst. Veel kans om zelf te doelpunten kreeg Biervliet ook niet. In de eerste speelhelft hielden de gasten nog moedig stand tegen het vlug-ge spei van Clinge en met 20 kan dan ook van doel gewisseld worden. Daarna werd de druk echter te groot en doelpunten van de zijde der grens- bewoners bleven dan ook niet uit. Geleidelijk werden er nog vijf, waar'onder zeer fraaie, ge maakt en de eindstand tot 70 opgevoerd. Het lijdt geen twijfel of nog vele elftallen zullen daar in het grensgebied harde noten te kraken krijgen, HontenisseTerneuzen 3 83. Ook het derde elftal van Terneuzen moest er aan gelooven, hetgeen. ons niet bevreemdt, temeer daar het geen elftal doch een tiental was, dat tegen het toch al sterkere Honte nisse moest optrekken. Bij de rust was het pleit reeds beslecht en leidde de thuisclub met 63. De tweede helft was niet zoo produc- tief, doch de twee doelpunten, die er kwamen, waren voor de thuisclub, zoodat de eindstand 8'3 werd. Clinge 2Hulst 07. Minder goed bracht de jonge garde van Clinge het af te.gen Hulst, dat er ook lustig op doelpuntte. Veel hadl de huisclub dan ook niet in te brengen tegen het op hooger peil staande spel van Hulst. Ook hier werden een 7-tal doelpunten gemaakt, maar nu omge- keerd door de bezoekers zelf bij de reserves van Clinge. SOHAKEN. Gister had te Hulst een ontmoeting plaats tusschen de Schaakclub Terneuzen" en Hulst". Gespeeld werd aan 11 borden. De wedstrijd, die een zeer prettig verioop had, had tot uit slag: Hulst. Terneuzen. L. de JongJ. van der Staal 01 F. de MeurichyA. van der Staal :Va H. JansenP. van den Heuvel H. MaarseG. Dijselinck P. EverardJ. van de Ree J. van CampenP. Burger H. Bruinooge(G. Verpoorten 8. C. de TheijeW. Pellekaan 9. F. van den DoolK. Hamelink 10. J. de MeurichyJ. 't Gilde 11. J. de BruinR. Visser zoodat Hulst won met 65 Naar wij vernemen zal Hulst in den loop van December een tegenbezoek brengen. y2—y2

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 3