M <upr>; DE VERDWENEN ROBIJN j TfilfiPEH Inenting tegen Diphtheritus. FEUILLETON Neem nAKKERTJE Het Deutsche Theater in den Niederlanden is Donderd'agavond te Den Haag in tegen- woordigheid van Rijksminister dr. Goebbels, Rijkscommissaris-riiksminister dr. Seyss- Inquart, alsmede van den vertegenwoordigei van den Wehrmachtshefehlshaber in Ne- derland, General d. Inf. Reinhardt, op feestelijke wijze geopend. (SS Bildberichter S. Fritz-Stapf-Pax Holland s) Op de volgende *dagen zal weer gelegenheid worden gegeven tot ftostelooze inenting tegen diphtherie voor kinderen van 114 jaar: a. Dinsdag 24 Nov. a.s.,, in de Bewaar- school, om S/2 uur n.m.; b. Woensdag 25 Nov a.s., in de School Riemenstraat, om 10 uur v.m.; c. Woensdag 25 Nov. a.s., in de School Othene. oms2 urn- n.m.; d. Woensdag 25 Nov. a.s., in de School Polderstraat om 3 uur n.m. Zaamslag, 23 Nov. 1942. De Burgemeester van Zaamslag, A. HAAK Wnd. OPENING VAN BET „DEUTSQHE THEATER IN DEN NIEDERLANDEN" IN AANWEZIGHEID VAN DR. GOEBBELS. Rede van den Rijkscommissaris. Het Dautsches Theater in den Niederlanden is Donderdag feestelijk geopend met een voor- stelling van Mozart's „Don Giovanni", voor- afgegaan door een ,,Festakt", waarin het woord gevoerd werd door Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart, die in zijn inleidende woor- den in het bijzonder dank bracht voor de me- dewerking, bij de oprichting verleend door Rijksminister dr. Goebbels, die voor de ge legenheid was overgekomen en geheele voorstelling heeft bijgewoond, evenals de ver- tegenwoordiger van den Wehrmachtsbefhels- haber, generaal der infanterie Reinhardt. Wellicht, aldus de Rijkscommissaris, wekt het bij den een of ander, die onzen levensstijl niet kent, verbazing, dat wij ons op een oogen- iblik, dat weer eens een der befaamde en nog nooit in vervulling gegane keerpunten van dezen oorlog moet heeten. bezig houden met een zoo veeleischend cultuurwerk als de op richting van een schouwburg nu eenmaal is. Allen mogen gerust zijn, ook de uitvoering van deze plannen geschiedt in een beoordee- iing van den toestand, welke even onsentimen- teel is als zij getuigt van politieken werke- liiikheidszin. Wij nemen de Amerikanen vol- strekt au serieux daar, waar zij au serieux genomen kunnen worden. Dat zijn niet de kunstjes met getallen van een Roosevelt, doch wel de te verwachten gevolgen van een aan- matigende naiviteit, waarmede deze menschen zich Gode gelijk wanend, zich stellen tegen- over de inderdaad niet zeer succesrijke op- voeders uit hun bakermat en dezen willen be- schoolmeesteren. Wij wisten, dat in het verloop van deze oor- logsgebeurtenissen ten slotte eens ook nog de Amerikanen zoudten komen en wij zijn bereid deze bijdrage te leveren voor een wereldhisto- rische les. Maar dat verhindert ons geenszins onder alle cmstandigheden onze cultureele taak vast te stellen en deze te vervullen. Dat geeft ons juist de innerlijke rust sn kracht, dat wij weten, dat een humanistische 1 of zelfs een liberale orde ook in Amerikaan- sche overdrijving en verdraai'ing, evenmin als j een verdeelin^ der menschelijke samenleving in confessioneele groeoen heden nog in staat zrin de gemeenschapsbetr^kkingen der vol- ken van het Avondland tot een harmonisch evenwicht te brengen. Dat kunnen nog slechts die krachten, welke de ziel zijn van het nieu- we Europa. Zouden deze vervallen dan zou na kortstondige taetische successen dit continent geen werelddeel meer zijn, doch een aanhang- sel van de eurasische landmassa, een prooi van het bolsjewisme. Wij gelooven echter, dat het niet in de be- doeling der voorzienigheid iigt, dat Europa als uitsluitend schepper en drager van alle cultuur van het iblanke ras op aarde verdifrijnt en daarom weten wij, dat wij overwinnaar zullen blijven. Eh wat voor den een onrust en beklemd- heid beteekent, is voor den nationaal-socia- •list slechts aanleiding tot verhoogden levens- wil en beweginv n.l. de strijd. Deze is de vader van alle ontwikkeling. En zooals zien in den veldtocht tegen het bolsjewisme reeds de Oostelijke helft van Europa duidelijk en bewust in het door het Rijk geleide front heeft ceschaard, zoo klopt het lot thans aan het geweten van de Europeanen in het Wes tern In den strijd tegen het bolsjewisme heeft de Fiihrer een beroep gedaan op het geweten van Europa, in den afweer van de Anglo- Amerikaansche aanvallen zal Europa ontwa- ken en zich vereenigen in een zinrijke ge- meenschap, waarin elke Europeesche natie haar plaats zal innemen op grond van haar cultureele vermogen, haar militaire sterkte en haar economisch prestatievermogen voor deze Europeesche gemeensehap. Nieuwe avonturen van rechercheur Koks, d^or FRANK VAN FALOKENOORT (Nadruk verboden) Toen deze er ook was, zei hij; „Heeren, wij gaan een inval doen in het huis hiernaast. Een van jullie gaat straks op het balcon van deze kamer staan en let goed op of er ook iemiand uit het huis aan de linkerzijde komt. Is dit het geval, dan schiet je op zijn beenen, zoodat hij niet kan vluchten. De man, die bij de telefoon dienst heeft, houdt de voorzijde in het oog. En wij gaan het huis- binnen. Denk er om, revolvers gereed houden en niemand laten ontsnappen." Eenige oogenblikken later verlieten Koks en de twee politie-agenten het huis van de zangeres, op de voet gevolgd door Klein. Koks belde aan het volgende huis. Hij wachtte even, maar toen hij niets hoorde, schoot hij a bout portant het slot uit de deur, een ferme trap er tegen en de mannen konden binnen komen. Stelsslmatig zochten zjj eerst alle be- nedenvertrekken af, doch het waren alle ledige, hoewel igemeubileerde kamers. Toen dit onderzoek niets opleverde, ging men naar boven. Op de eerste verdieping vond men ook niets bizonders; allemaal onbewoonde vertrekken. Toen toog men naar de tweede verdieping. En in de eerste de beste kamer, waar men binnentrad, aan de voorzijde van Is het doel van deze worsteling een werke- lij'k Europa te verkrijgen, zoo is de bedoeling van den oorlog onze vrijheid te veroveren, niet h- de liberale beteekenis, dat ieder naar zijn wenscJh. kan leven, maar zooals wij die vrij heid zien, dat ieder naar eigen aard leeft en zich laat gelden door tucht in zijn houding en vrijheid in zijn ontplooimg. In dezen zin is onze cultuur niets anders dan de totale weergave yan alle scheppende krachten, welke in ons volk leven en het be- slissende beginsel van onze cultuur-opvatting is, dat elke echte. cultuupprestatie slechts kan komen uit den ibodem en uit het volk en dat zij daarom ook weder vernlichting heeft jegens het volk. Uit deze bron heeft eens <Je kunst- beoefening der in een rijk verbonden Duit- schers en Nederlanders geput om hoogtepun- ten in hun artistieke scheppingen te beleven. Zoo voltrekt zich al ons denken en handelen naar de wet van de rasechte gemeensehap, welke alleen de hoogste mogelijkheid biedt, maar ook de hoorgste veiplichting beteekent. Alle plannen echter zijn slechts stukwerk, zij krijgen eerst voile beteekenis-, wanneer zij worden ingeschakeld in den dienst van het gsoote genie, -dat de voorzienigheid in dezen tijd van beproeving van ons volk en Europa ges-chonken heeft. Daarom is ons denken en ons handelen steeds tevens een gelofte van trouw aan den man, die als onze eerste staats- man, onze grootste veldheer en onze voor- naamste cultuurdrager__ons lot leidt en vormt. De Fiihrer heeft het Rijk zijn kracht her- geven, qpdat het uit de volheid van zijn macht nieuwe monumenten bouwt voor zichzelf en zijn grootheid. Daarom -gaat de strijder met den zanger en de zanger begeleidt den strij der. Deze taak is naar mijn wensch en op- dracht ook aan het Deutsches Theater in den Niederlanden gesteld. Onmiddellijk na deze rede vin-g de voorstel ling van Don Giovanni aan. VACANTIE-AABDAPPELROOIERS. De Centrale Persdienst van Het Nederland- sche Arbeidsfront ineldt: In aansluiting op het bericht, waarin werd medegedeeld, dat arbeiders, die in de werk- verruiniing aardappelen hebben gerooid, aan het einde der werkzaamheden vijf dagen ver- lof zullen genieten, maakt de Bedrijfsgroep Werkverruiming van Het Nederlandsche Arbeidsfront het volgende bekend. Bedoeld verlof wordt uitsluitend toegekend aan arbeiders, _.die tijdens deze werkzaam heden in kampen gehuisvest waren, voor zoo- ver zij niet reeds om de drie weken drie dagen verlof hebben genoten. EUROPEESCH FRONT. Mussert over de les van Noord-Afrika. De persdienst van de N.S.B. meldt: Onder den titel ,,Europeesch Front" geeft Mussert in „Volk en Vaderland" van de vorige week interessante beschouwingen naar aan leiding van -de j-ongste gebeurtenissen in Noord-Afrika. Na op de voor- en nadeelen van den nieuwen toestand voor beide partijen te hebben gewezen, zegt de leider: ,,Er was een tijd, nu omstreeks 2000 jaren geleden, dat de Middellandsche Zee het cen trum was van het toenmalige Europeesche leven. Het Romeinsche Rijk lag eigenlijk ge- groepeerd om de Middellandsche Zee, en Noord-Afrika was toenmaals zoo belangrij-k, bloeiend en welvarend, dat er in onzen tijd de ruines ge-voiiden zijn van een openluchttheater met 60.000 plaatsen, daar, waar nu no|; slechts een armzalig inlander-dorp is. In dien tijd wist men heel goed, dat water niet scheidt, maar verbindt. De werkelijke barriere tusschen Europa en Afrika werd1 en wordt gevormd door de Sahara, de honderden km breede ,dorre woestijn, welke -zich, al leen doorbroken door den Nrjl, van West naar Oost uitstrekt. vrijwel over het geheele Afri- kaansche continent." Mussert wijst er dan op, dat na den onder- gang van het Romeinsche Rijk Europa zich heeft teruggetrokken op de Noordkust van de Middellandsche Zee, met het gevolg, dat de Zuidkust werd gebruikt tegen Europa. Van het oogenblik echter af, dat Frankrijk in 1830 Algiers bezette, groeide langzaam, zeer langzaam het besef, dat de Middellandsche Zee een binnenzee is, een besef, dat gemeen- goed geweest zal zijn toen het Romeinsche Imperium op het hoogtepunt van zijn bloei stond. „Nog is dit besef maar klein. De Ameri- kaansche inval brengt nu reeds dit goede met zich, dat- wij, Europeanen, ons er plot- seling van bewust worden, dat wij de Middel# landsche Zee hebben te beschouwen als een Europeesche binnenzee en dat het een levens- belang is, dat de nieuwe Algerijn-sche zee- het huis, vond men een man, voorover op den vloer liggen. ,,Niet aanraken," beval Koks. ,,Ga jullie de andere vertrekken eens onderzoeken." Zelf knielde hij bij- den man neer, draaide den man om, zoodat deze op den rug kwam te liggen en voel-de de pols. ,,Do-od", zei hij, ,,dat is num- mer twee.''' -Hij keek eens naar den verslag- gever. ,,iGeworgd, evenals de zangeres. Het lijk is al koud, het is waarschijnlij-k vannacht gebeurd. Ga jij even naar hiernaast en bel een dokter van het ziekenhuis op." Klein deed wat hem was opgedragen en enkele minuten later ardriveerde een dokter. Deze onderzocht het lijk en kwam tot dezelfde comclusie als de kleine rechercheur was ge- komen. ,,Dood door vers-tikking", luidde het oordeel van den arts. ,,En de dood moet reeds ongeveer negen uur geleden zijn ingetreden. ,,Dat is dan ongeveer vier uur vanmorgen geweest", berekende een agent. ,,Ja, dat klopt", antwoordde Koks. ,,Wie is dit nu weer? Te oordeelen naar zijn gezicht is het geen Nederlander ik zou zeggen, het is een Oosterling. Enfin, dat zullen we later wel uitzoeken". Op dit moment kwamen de politiemannen weer bij Koks terug. ,,In den kelder van het huis hebben we nog een lijk gevonden, mijn- heer", zeiden zij. ,,Wat?" schreeuwde Koks, ,,nog meer lijken? Het wordt hoe langer hoe raadselachtiger. Laten we dadelijk even gaan zien. Laat een man dit lijk bewaken. De anderen gaan met mij mee". Koks, gevolgd door Jopie Klein en de andere agenten, togen weer de trappen af naar de kelder, alwaar een agent het schijnsel van zijn roovers, komende uit Amerika, met de op- dracht om Europa voor het jodendom te ver overen, er uit gezet worden. Dit zal geschie- den door Hitler en Mussolini en als dit ge beurd is, zal Noord-Afrika deel uitmaken van Europa als in den Romeinschen tijd. -Europa's vrijheidsstrijd1 speelt zich af om het bezit van vier binnenzeeen, n.l. de Noord- zee. de Oostzee, de Zwarte Zee en de Middel landsche Zee. Eufopa's strijd zal geeindi-gd zijn en gewonnen wanneer deze vier onom- streden in Europeesche handen zullen zijn. Met de Oostzee is het bijna gebeurd: er ont- breken^lleen nog Leningrad en Kroonstad. Aan de Zwarte Zee ontbreekt nog het stuk ToeapseBatoem. De strijd verplaatst zich nu naar de Middellandsche Zee, waarvan de Noordkust vast in handen is van Europa, met uitzondering van Gibraltar, dat Engelsoh is, dus tegen Europa, en waarvan de Zuidkust nu het oorlogstooneel is, waarnaar de geheele wereld in gespannien aandacht ziet. De Noordzee is aan de Oostzijde in Europa's handen; aan de Westzijde hgt Engeland als Amerikaansch fort tegenover Europa. De leider vergelij-kt verder de nobele figu- ren P^tain en Hindenburg en stelt tegenover hen den verrader admiraal Darlan. „Wij, oude nationaal-socialisten", zoo ver- volgt Mussert, hebben nu het werkwoord ..darlannen" ingevoerd. Wij hebben ons in deze 2% jaar na de Meidagen van 1940 zoo ontzaglijk geergerd- aan de kleine Darlannen, die zich tot Mei 1940 keerden tegen het natio- naal-sacialisme, soms op de felste wijze, of althan-s zich ,,gedekt" hielden, omdat het zoo orivoordeelig was, en die na de voltrekking van de bezetting onstuimig ,,Heil Hitler" ibe- gonnen te roepen en luide verkondigden, dat zij nooit in de N.S.B. ha-dden willen komen, omdat de NjS.B. niet nationaal-socialistisch genoeg was en niet ,,Deutsehfreundlich" ge- noeg. Deze Darlanmetjes in s-pe, -die wij goed ge noeg kennen om te weten, dat zij onmiddel lijk de rol van Darlan opvatten, zoo gauw ze de kans daartoe krijgen, ioopen er hier in Nederland bij bosjes ron-d, stijf gearmd met Duitschers, die hun spelletje niet doorzien kunnen of willen. Dank zij het inzieht van den Rijkscommissaris en den commissaris- generaal Schmidt hebben zij het echter nog niet zoo v-er kunnen brengen, dat zij door den Fiihrer werden ontvangen, zooals met "den echteh Daplan is geschied. Als er geen NjS.B. was geweest, als er niet die troqw op leven en dood gegroeid was in de jaren, die achter ons liggen en waarin de strijd ons tot een granieten blok heeft ver- eenigd, dan zou misschien ook een Nederland sche Darlan den weg tot -den Fiihrer hebben gevonden. Nu heb ik alleen maar last van de Neder landsche Darlannetjes en die last draag ik met mijn oude getrouwen tegen al het gekon- kel en gekuip in, dat plaats vindt tegen de eerlijke, open poldtiek van verbondenheid met de bruinhemden van Hitler en de zwarthem- den van Mussolini, met de dragers van het nieuwe Europa, die wij sinds October 1935 on- wrikiba-ar volgen, waarvoor wij zijn-gehoond- en geterroriseerd en waarvoor wij als land- verraders zijn behandeld. IHet is tragisch voor Frankrijk, dat zich daar in de jaren voor 1940 geen nationaal- socialistisohe of fascistische beweging heeft kunnen ontwikkelen-. Betrouwbaar voor de vorming van het nieuwe Europa zijn alleen nationaal-socialisten en fascisten en niemand anders. Anderen kunnen mededoen, kunnen het eerlijk meenen en kunnen groeien tot be- trouwbare medestrijders. Zoo zijn er velen, gelukkig. Wij gelooven, dat hun aantal zal toenemen, dat steeds meerderen den weg naar de Europeesche sohdapiteit zullen vinden, en wij zij ner trotsch op, dat voor geheel West- Europa Nederland daarin het voorbeeld geeft, dank zii onzen hardpv strijd, Welke op 14 December a.s. reeds elSlltlren zal hebben gc- duurd'. De Noord-Afrikaansche les zal ons een aansporing zijn om nog meer dan te voren te beseffen, dat wij staan in het front der Euro peesche solidariteit en dat wij zijn getrouw tot den dood aan de roeping, welke wij met elk-ander te verrvullen hebben: De herrijzenis van het Nederlandsche volk, door het steeds sterker in te schakelen in het Europeesche front. Wij waren, zijn en blijven op leven en dood verbonden met alle nationaal-socialisten en fascisten van EJuropa. Noord-Afrika brengt ons een stap dichter tot de Europeesche soli dariteit, de noodzakelijke voorwaarde voor het voortbest-aan van ons werelddeel. AFVOER BURGERBEVOLKING. Hierbiji geven wij een overzlcht betreffende de samenstelling van het centraal bureau en van het regionaal orgaan der comimissie bur- gerbevolking voor Zeeland: Bureau afvoer bungerbevoIking, Parkstraat 18Oranjestraat 10, 's Gravenhage. Presi- dent-directeurmr. H. W. J. Mulder, voorzit- ter van de commissie bungerbevolking. Direc- teuren: J. F. F. Gotz en mr. J. Heusdens. Gewestelijke organ-isatie voor Zeeland; Commissaris afvoer burgerbevolkingJ. L. A. baron van Ittersum, Middelburg. Plaats- vervangend C.A.B.jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, Domburg. Substituut -C.A.B. voor Schouwen, Duiveland, St. Philipsland en Tho- len: J. Vriesendorp van Renesse, Renesse. Substituut C.A.B. voor Zeeuwsch-Vlaanderen A. Hoolhorst, Oostburg. Evacuatiebureau Zee- land: Middelburg, Gortstraat 30, directeur H. van Everdingen. NEDERLANDSCHE VROUWEN EN MEISJES. Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt ons mede: De mogelijkheid bestaat thans ook voor viouwen en meisjes van Nederlandsche na- tionaliteit,, in den leeftijd van 17 tot 30 jaar, zich in te zetten als Nachrichtenhelferin (helpsters voor den berichtendienst). Kennis van de Duitsche taal is- gewenscht. Nadere inlichtingen geeft het S-S Ersatz- kommando. Nederland, Den Haag, Stadhou- derslaan 132. KAMERAADSCHAPSBOND VAN DE NEDERLANDSCHE POLITIE. De wenschelrjkheid van meer eenheid op velerlei gebled heeft zich,, ma de Meidagen van 1940, ook in de kringen van de politic zaklantaarn richtte op een op de vloer uitge- strekte gedaante. Het was een vrouw, die voorover lag. Koks hurkte bij het kwalijk rie- kende lijk neer en Iichtte even het hoofd op. „Het is de verdwenen kamenier", zei h:j zacht; ,,juffrouw Boomsma. Zij moet hier reeds een paar dagen liggen, want het lijk verkeert reeds in- het beginstadium van ont- binding. Bel opnieuw maar weer het zieken huis op, want die dokter zal intusschen wel vertrokken zijn". HOOFDSTUK IX. De vreennde lucht. Tien minuten later was de dokter opnieuw terug in het geheimzinnige huis, onderzocht het lijk van de kamenier en kwam tot de conclusie, dat oojt hier de doodsoorzaak ver- stikking was; de vrouw was evenals de zan geres en de Oosterling, geworgd. Volgens zijn opinie moest de vrouw den of twee dagen na den moord op Jane Wilson vermoord zijn. Van Brantenaar, die al van een der politie mannen had gehoord, dat er een lijk was ge vonden in het huis naast dat van de zangeres, was ook eens komen kijken en daalde even- eens den kelder in. ,,Weer twee slachtoffers, mynheer van Brantenaar", zei Koks. „Die ring orengt wel veel onheil teweeg. En dat in ons rustige en sensatielooze Nederlandje". ,,Wie is dat?" vroeg van Brantenaar, wij- zende op het lijk van de kamenier. ,,Het is juffrouw Boomsma, die sedert den nacht van den moord op uw gewezen vrouw, verdwenen is. Zij is op dezelfde wijze om het leven gebracht". Bij onze vrijwilligers. Kameraadschap aan het front. Ondanks de modder vinden onze mannen een oogenblik tijd, om het verkwikkende sigaretje op te steken. (SS P.K. Zeijmer B-H-P.'H. s) doen gevoelen. Als gevolg daarvan nam de voorzitter van den Alg. Nederl. Politiebond op 18 Juli van dat jaar het initiatief tot de oprichting van de Centrale Politie Federatie, welke 7 groote landelijke politie-vakvereeni- gingen omvatte. Het daarop volgende jaar werd een belangrijke stap vooruit gedaan, door het besluit van den Gevolmachtigde voor de reorganisatie van de Nederlandsche politie. Op 8 November* 1941 besloot deze functionaris le bij de Centr. Politie-Federatie een nieuw bestuur te benoemen en aan alle politieveree- nigingen, ongeacht welk doel zij nastreefden, den last te geven, zich bij de Centrale Politie- Federatie aan te sluiten. Aan deze federatie werd voorts de opdracht verstrekt, te trachten zoo spoedig mogelijk den federatieven vorm te verlaten, en over te gaan tot een bond, welke alien omvat, die deel uitmaken van de Nederlandsche politie, ongeacht rang of diensttak. Hieraan werd de nadrukkelijke voorwaarde verbonden, er zorg voor te dra- gen, dat de rechten, welke de leden van hun onderscheidene vereenigingen genoten, niet werden aangetast. Thans is men zoover, dat op 1 Januari 1943 de huishoudelijke reglementen in werking zullen treden. De Kameraadschapsbond zal dan alle Nederlandsche politie-ambtenaren omvatten. De begrippen ,,kameraad" en kame raadschap" hierop - werd uitdrukkelijk ge wezen wenscht men in den Kameraad- schapsbond in hun zuivere en werkelijke betee kenis te zien. Hierdoor geeft de naam Kameraadschapsbond ook uiterlijk zuiver weer, wat innerlijk in hem leeft. Van bevoegde zijde wordt voorts verklaard, dat deze bond de eenige officieel erkende ver- eeniging van politie-ambtenaren is. Hij staat rechtstreeks onder diensttoezicht en is onaf- hankelijk van eenig ander toezicht. Als gevolg hiervan*is de bond ook niet aangesloten bij het Nederlandsche Arbeidsfront. Met recht kan dus gezegd worden, dat de politie baas is in eigen huis. De Kameraadschapsbond wordt bestuurd krachtens het leidersbeginsel door den Ronds- leider, die in de uitoefening van zijn taak wordt bijgestaan door een bestuursraad en een Bondsraad. Het bureau van den Kameraad schapsbond is gevestigd te Den Haag,. Konin- ginnegraeht 104. Daar zijn ook de verschil- lende diensten ondergebracht. Van weg e den Bond zal tweemaal per maand eem officieel orgaan verschijnen, onder de benaming ,,De Nederlandsche Politie". ^ede pro-f. mr. J. Sohrieke. Zaterdagmiddag had in Kasteel Oud-Was- senaar de oprichtings-bijeenkomst plaats,, waarin door verschdllende sprekers het woord werd gevoerd. De secretaris-generaal van het departement van Justitie, prof. mr. J. Schrieke, wees aller- eerst op het verschil bij vroeger. Als er vroe- ger beraadslaagd werd over de behartiging van materieele belangen van welke ambtelijke groepen ook, dan placht er een oproep tot strijd te weerklinken, dan sierde een bond zich met den naam strijdbond en heden treden alle betrokkenen elkaar tegemoet in het teeken der kameraadschap, die der onder- Unge verbondenheid. En het verschil tusschen wie oudtijds aanwezlg waren bij de oprichting van een strijdbond en wle hier thans bijeen zijn gekomen, is daarmede geheel in overeen- stemming. Daarmee staan wij verrassend engemerkt en ongezocht, midden in een onderwerp van hooger orde: aard en karakter der politie. Een der meest sprekende kanten aan het politiewerk is, dat het alleen waarde -heeft, men mag zelfs zeggen: alleen bestaanbaar is als werk in en voor een gemeensehap, voor de gemeensehap. De volksgemeenschap is ge- staag aan verandering onderhevig. Orde be teekent eigenlijk richting n.l. richting, waarin de gemeensehap zich ontwikkelt. Zou de keus der richting aan de individueele gemeen- schapsleden blijven overgelaten, het bekende ,,zooveel hoofden, zooveel zinnen" zou zich doen gelden. En wij kennen het gebroed daar van maar al te goed: verdeeldheicrtn plaats Even heerschte er een diep stilzwijgen in de bedompte keldetruimte, waama Koks de stilte verbrak, een agent op wacht zette bij het lijk en daarna voorstelde om maar weer naar boven te gaan. Een der agenten liet hij het hoofdbureau opbellen om verslag uit te brengen van het gevondene.' ,,U sprak van twee slachtoffers", zei van Brantenaar,toen men in de gang van de woning liep. ,,Ik heb er maar een gezien". ,,Gaat U maar mee naar boven'', noodigde de rechercheur uit. Zwijgend ging het gezel- schap ten tweede male naar boven en Koks wees met een enkele handbewemng naar het lijk van den Oosterling. Van Brantenaar liep er op toe en toen hij het gezicht aandachtig had bekeken, slaakte hij een kreet van schrik. Koks was onmiddellijk bij hem. u,Wat is er? Kent U dien man?" vroeg hij. Van Brantenaar bracht de hand naar het hoofd en dacht even na. ,,Ja", zei hij ten- slotte. ,,Ik heb hem meer (gezien, maar waar? Ik kan het me waarachtig niet herinneren". ,,Denkt U eens goed na", moedigde Koks aan. ,,Kan het iemand zijn, die U indertijd in Egypte hebt ontmoet?" Van Brantenaar dacht nog eens na en keek toen weer naar het gezicht van den doode. Wacht eens, ja, ik geloof, dat ik het weet. Het isJa, hij is het! Er is geen twijfel mogelijk. hoewel hij hier Europeesche kleeren draagt. Ik herken hem nu aan dat lidteeken op zijn voorhoofd. Het is de bewaarder van de tempetechatten in Cairo, het is Said, de tempelbewaarder. die den robijn aan mijn vrouw heeft verkoeht". ,,In ieder geval is dus de identit«it voor- van eendracht, onderlinge tegenwerking en verkettering in plaats van samenwerking, tot slot: de oorlog van alien tegen alien, instede van warme verbondenheid. Daarom kan slechts een gezag de gemeenschapsorde vast- stellen, d.w.z. de richtinq bepalen, het Is het .'gezag der overheid. Onder haar staat, weder daarom vrij van iedere andere beinvloeding, de politie, als een welgedisciplineerde leger- macht tegen de vijanden der gemeensehap, tegen de vijanden van den medemensch, kort- om tegen de krachten der ontbinding. Welgedisciplineerd moet de legermacht der orde zijn, wil zij kans van slagen hebben. Want de krachten der ontbinding zijn taJrijk, veelsoortig, sterk en sluw. Van dezen kant gezien, vertoont het politiewerk de typische trekken van den soldatenplichtstipte gehoor- zaamheid, onbeperkte plichtsbetrachting, soli dariteit. Wie zich als politieman zonder voorbehoud ten voile voor de massiale, gesloten taak inzet, moet daarbij kunnen rekenen op zijn makker en op zijn chef, zooals deze laatste onvdbr- waardelijk op zijn mannen moet kunnen ver- trouwen. Het is dit wederzijdsch vertrouwen, dit zeker zijn van elkaar, dat de stichters van den nieuwen bond met het woord kameraad schap" hebben aangeduid. Spr. zette ten- slotte uiteen, dat de nieuwe bond voor alien een gewaardeerd huis wil zijn en -bjijven. Rede mr. L. J. Broersen. De gemaehtigde voor de reorganisatie van de Ned. Politie, mr. L. J. Broersen, zette uit een, dat reeds van den aanvang af het veree- nigingsleven der politie leed aan een totaal gebrek aan eenheid. De versplintering nam steeds erger vormen aan en het eindbeeld was een chaos. Wanneer wij echter bezien aldus spr. wat, ondanks het gebrek aan eenheid werd bereikt, dan past het ons dank te bren gen aan- die politiemannen, die in al deze vereenigingen met groote offers, met opoffe- ring van al hun tijd streden voor het welzijn van den politieman. Spr. ging uitvoerig in op hetgeen de in Juli 1940 opgerichte Centrale Politie Federatie ■heeft bereikt, o.a. een weder-opbloei van den Ned. Politie-Sportbond, het uitgeven van een orgaan met het doel, de politie ook in te lich- ten over dingen, welke buiten haar onmiddel- lijke werkingssfeer liggen, verder de oprich ting van een Nederlandsch Politie-Zieken- fonds, waardoor een medische verzorging is toti stand gekomen, welke niets te wenschen laat. Daamaast heeft de C.P.F. voortdurend gewerkt aan haar eigenlijke opgave: het scheppen van den eenheidsbond. Allen, die hieraan hebben medegewerkt, bracht spr. hiervoor namens de geheele politie dank. De Kameraadschapsbond der Nederlandsche Politie! zal .alien omvatten, die tot de politie behooren, ongeacht religie, dienstvak of rang. Doel van den bond is het dienen en behartigen van de belangen van alle leden der politie en van hun gezinsleden, en boven al het bevor- deren van de kameraadschap en het saam- lioorigheidsgevoel Dat een dergelijke hechte kameraadschap in de galederen der politie bestaan kan en bestaan zal, heeft de Dag der Nederlandsche politie, welken wij Zaterdag j.l. voor de eer ste maal hebben gehouden, bewezen. (Spr. beschouwde het als een groote eer, dat de secretaris-generaal van het departement van Justitie, hem heeft aangewezen, het diensttoezicht op den bond uit te oefenen en ging vervolgens in op de inwendige structuur van den bond en den landelijken uitbouw daar van. Rede majoor De Boer. Majoor De Boer, commandant van het marechaussee-gewest Groningen, leider van den Kameraadschapsbond, bracht allereerst den gevolmachtigde voor de reorganisatie van de Nederlandsche Politie dank voor zijn ini tiatief, dat telkens weer de impulsen gaf voor het tot stand komen van dit prachtige instru ment. Hij was ervan doordrongen, in den beginne den strijd te zullen moeten aanbin- den tegen wantrouwen en misvattingen, waar door vele politiemannen de idealen nog niet onderkennen, welke ten grondslag ]iggen aan de doelstellingen van den Kameraadschaps bond. Wij zijn er echter van overtuigd, aldus spr., dat alien, die gewend waren recht door zee te gaan en wars zijn van'politiek intrige- spel, na een eerlijke en openlijke voorlichting de groote waarden van het thans tot stand gebrachte zullen beseffen. Spr. bracht vervolgens dank aan alien, die in de Centrale Politie Federatie hebben mede gewerkt aan het volbrengen van de taak, die in November van het vorige jaar aan deze federatie werd opgelegd. Majoor De Boer vond het hier niet de plaqts om een volledig overzicht te geven van de groote voordeelen, welke de bond zijn leden loopig vastgesteld", zei Koks, terwijl hij iets in zijn boekje opschreef. ,,En dat beteekent nieuwe moeilijkheden, want deze man js on- getwijfeld een Egyptisch onderdaan. Eerst een Amerikaansche, nu een Egyptenaar. Als het hier nu maar bij blijft". Klein, de verslaggever, die even in de andere kamer was gaan kijken, kwam terug en trok •Koks aan zijn jas. ,,Mijnheer Koks, ik weet niet, of het U is opgevallen, maar ik vind, dat het hier in deze kamer vreemd ruikt". Koks snoof een A Waarachtig, je hebt ge lijk. Het stinkt hier, maar ik zou niet direct kunnen zeggen: waarnaar". „Het is tenminste 'n eigenaardige lucht", meende Klein. Van Brantenaar snoof ook eens. „Ik ruik iets bizonders. Zou het misschien komen van dit lijk?" opperde hij. ,,Neen", stelde Koks vast, ,,dat kan niet, want deze man is pas eenige uren dood. Eenige uren?" vroeg van Brantenaar ver- baasd. „Hoe kan dat nu?" ,,Waarom zou dat niet kunnen?" vroeg Koks scherp. ,,0, ik weet niet precies, antwoordde van Brantenaar weifplend, ,,maar ik dacht aan juffrouw Boomsma. Dat lijk riekte ook al eenigszins". ,,Deze man is later vermoord als de kame nier", zei Koks, ,,en in de kelder hangt een lijklucht. Hier ruikt het'echter heel anders. Ik weet het niet de lucht komt me toch be kend voor, maar ik zou niet kunnen zeg gen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2