Buiteniand No. 10.448 WOENSDAG 18 NOVEMBER 1942 82e Jaargang I. VAN DE SANDE ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN In de smidse van Europa. Gedeeltelijke mobilisatie in Spanje. DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Talrijke stellingen o.a. bij Toeapse genomen ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT DE ONTRUIMING VAN TOBROEK. Verschfjnt iederen Maandag-, Woensdag- en Vrljdagavond Prijsverhooging adverte^'en toegestaan door het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N. P. d.d. 24 Maart 1942 - AbonnementsprijsBinnen Terneuzen I 1.42 per 3 maanden; buiten Terneuzen f 1.73 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling f 6.60 per jaar. Uitgaefster N.V. Firms P. J. VAN DE SANDE Teieioon 2073 - Grro 38150 DIRECTEUR: TERNEUZENSCHE COU ADVERTENTlMNPer mm 10 cent, minimum per advertentie f 1.50 Rubriek kleine advertentten 1 -5 regels 60 centiedere regel meer 12 cent maximum 8 regels Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 1-5 regels 52 cent, iedere reg^l meer 1 0 cent Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 1 0 cent meer. Handelsadvertentien^ bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien uiterlijk 10 uur y. m. op den dag van verschijning. HOOFDREDACTEUR: N.J. HARJ"E TERNEUZEN - TELEFOON 2298 In de rede, welke Hitler op den avond vo6r den 9den November in den HdwenbraukeUer te Miinchen gehouden beeft, heeft bij, ecbrijft de N. ik. Crt., de opmerking gemaakt, dat de striju oxn de macbt maar semjnbaar een bin- neiiiana&Jbe strijd is geweest en dat bij reeds toen in werkelijkbeid gevoerd werd voor het behouo van Duitschland en in ruimeren zin voor het behoud van Eurbpa. En -inderdaad, wanneer er 6en woord is, dat in den loop der gebeurtenissen eerst zijn voile beteekenis ontwikkeld heeft, dan is bet wel het woord: lotsverbondenheid. Voor wio het aanvankelijk pathetisch in de ooren klonk, is het allang een onweerlegbare feitelijkheid ge- worden. En nog altij'd wordt het werkelijk- heid voor menigeen, wiens gevoel er gisteren misschien nog tegen in opstand kwaih. Eigenlijk is deze les reeds een kwart eeuw geleden begonnen. Van het oogenblik af, dat de toenmalige geallieerden de tegen Duitsch land afgekondigde hongerblokkade in de prak- tijk ook tegen de buurstaten van het Duitsche Rijlx meenaen te moeten doorvoeren, had het voor de kleine Europeesche staten duidelijk moeten worden, dat wat voor mooie woorden er ook over hun zeifbeschikkingsrecht gespro- ken werden, zij door de onontkomelijkheid van het lot deelgenooten waren van wat het Duit sche volk weervoer, dat zij tezamen met Duiteehland een continent uitmaakten en dat daardoor, telkens wanneer het er,in de g.e- schiedenis op aan kwam, voortaan hun toe- komst zou worden bepaald. Zij zouden ook tot dit besef gekomen zijn, wanneer het •toenmalige Duitschland niet, gelijk de Fiihrer dien Zondag heeft gezegd, kwart voor twaalven de wapens had neerge- legd. Daardoor heeft het aan de geallieerden de schijnoverwinning overgelaten, die zich sindsdien zoo bitter aan de wereld gewroken heeft, maar in den, klaterglans waarvan de Europeesche volkeren zich sindsdien tracht- ten te koesteren, alsof de zon van hun vrij- heid was opgegaan. Wat voor een zon en wat voor vrijheid bleek, toen in 1939 de in 1918 onderbroken oorlog tot zijn onvermijdelyke voortzetting kwam. Opnieuw werd tegen DuitschiAnd de hongerblokkade geproclameerd en nu tech- nisch meteen zoo volledig uitgewerkt, dat de aangrenzende mogendheden het wel moesten voelen aisof hun lotsverbondenheid met het Duitsche Rijk als een schroef werd aange- draaid. Desondanks bleef voor hen het woord ook nu nog slechts klank; de onafwijsbaar- heid van de feiten werd niet aanvaard. Niet daarvan werden de consequenties aanvaard, dat de geallieerde oorlogvoering hen bij het Duitsche lot had ingelijfd, maar van de om- standigheid dat Duitschland zich nu ook zocht te verdedigen aan de grenzen, waaraan de oorlog reeds niet meer tegen Duitschland, maar in waarheid tegen Europa werd gevoerd. Lotsverbonden in Europa voelden zich van het eerste oogenblik af slechts Duitschland en Italic. Eerst tden de Sovjet-unie in den oor log werd betrokken, werd het voor verschei- dene kleinere Europeesche landen zoo duide lijk, dat een gemeenzaam lot op het spel stond, dat zij hun wapenen met die van de spil- mogendheden verbonden. Zelfs uit landen, die zich technisch in staat van oorlog met het Duitsche Rijk bevonden, strooimden de vrij- willigers. Zelfs uit Frankrijk, dat het den oorlog mede had verklaard. -Maar met Frankrijk bleef het toch een bij- zonder geval. Frankrijk had den oorlog red- deloos verloren. Het is door den Fiihrer bij het sluiten" van den wapenstilstand grootmoe- dig behandeld. Het heeft geleidelijk aan ook uijing gegeven aan groeiend inzicht, dat het met het continent Europeesche belangen g,e- meenschappelijk had. Maar toch, het bleef eenigen at stand bewaren, in het gevoel wel- licht, dat het met den wapenstilstand verlies erkend, maar toch ook macht behouden had en dat, indien het door zijn verities in Europa ingeschakeld bleef, het door de behouden macht, koloniale macht, met een been in de oude wereldorde was blijven staan. Maarschalk Retain heeft daar nog eens aan herinnerd in het antwoord, dat hij den president der Ver- eenigde Staten op zijn aanmatigende bood schap gegeven heeft: ,,In ons ongeluk had ik, toen ik den wapenstilstand zocht te verkrijgen, ons koloniale rijk bewaard". In dit taewustzijn leek Frankrijk zich telkens weer te willen overgeven aan de illusie zich ietwat vrijer van Europa te kunnen gevoelen, dan andere Europeesche landen. Nu zijn echter de Amerikanen tot den aan- val op Frajisch-Noord-Afrika overgegaan. In tegenstelling met deze breuk van herhaalde- lijk afgelegde verklaringen heeft Retain, zich aan zijn woordl gehouden: de Fransche troe pen verdedigden zich tegen den invaller, ook nu het Amerikanen waren. De Fransche regeering heeft geconstateerd, dat de Veree nigde Staten daardoor de betrekkingen met Frankrijk hebben afgebroken. Maar hoe verder? Ook in Frankrijk zelf zijn er stemmen opgegaan, die nu onverwijld een oorlogsverklaring eischten. Een oorlogs- verklaring aan de Amerikaansch-Engelsche bondgenooten, dat zou een definitieve vredes- sluiting met Europa beteekend hebben. Zoo snel kan de regeering te Vichy niet meekomen. Daarvdor zijn, het blijkl uit de trouwbreuk van Giraud, uit het verraad van Darlari, het intermezzo-Delattre, de inwendige spanningen nog te groot. De spanningen moeten zeer groot zijn, willen zich verschijnselen .als zoo- evert genoemd, voordoen. Onder zulke omstandigheden is het begrij- pejijk, dat de tenslotte verantwoordelijke staatsheden, Retain, Laval, zelfs indien zij het zouden willen, niet tot de laatste consequenties kunnen komen. Zij toch zullen bovenal de eenheid van hun land, de eenheid van Sijn macht trachten te behouden, Petain heeft een formeel protest doen hoo- ren tegen het binnentrekken van Duitsche en Italiaansche troepen in onbezet Frankrijk, maar neemt tegelijk de noodige maatregelem om elk incident, dat daaruit zou kunnen rijzen, te voorkomen. En terwijl de bei van Tunis nog altijd geen antwoord gegeven heeft op het Amerikaansche verzoek om doortocht, zijn met instemnflng van de burgerlijke en mili- taire Fransche autoriteiten Italiaansche en Duitsche troepen in zijn hoofdstad aan land gegaan. De illusies van macht, waaraan mannen als Darlan en Giraud zich overgeven, konden Frankrijk slechts afbreuk doen; zij konden de verantwoordelijke Fransche staatslieden slechts temeer doen beseffen, dat het lot van hun land onverbrekelijk met dat van Europa verbonden is. In het streven om van Frank- rijks macht te behouden, wat er te behouden valt, moeten zij steeds beslister den mogend heden van de spil de hand reiken. Zoo kon commissaris-generaal Schmidt Zondag te As- sen zeggen, dat thans ook Frankrijk voor de eerste maal tot de sgil gekomen was en tot 't Europeesche front wasi toegetreden. .Het is een proces, dat zeker nog niet is voltooid. Maar in de smidse van Europa wordt de lots verbondenheid onverdroten voortgesmeed. En het zijn zijn vijanden, die aan den blaasbalg fftaan. Het hoofd van de Spaansche regeering heeft bij een decreet, dat DoncTerdag zal verschijnen, de ministers van het leger, de marine en de lu.chtmacht gemachtigd, om een gedeeltelijke mobihsatie ax te kondigen. Derna in Cyrenaica ontruimd. Aan- vallen op vijandelijke colonnes in Noord- Afrika. Het opperbevel van de weermacht deelde gisteren mede: Duitsche troepen drongen in het gebied ten Noorden van Toeapse en in den sector van den Elibroes in diep-geechelonneerde stellingen binnen en namen in verbitterde gevechten talrijke gevechtsstellingen stormenderhand. In den Tereksector ^trandden herhaalde vijandelijke aanvallen door pantserwagens ge- steund op den hardnekkigen tegenstand der Duitsche troepen. Op de Kaspische Zee heeft de luchtmacht een tankschip tot zinken gebracht. Twee tankscbepen werden beschadigd. Gevechts- vliegtuigen zetten de aanvallen op <le spoor- wegen ten Posten van de Wolga met goed ge- voig voort. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer leven- dige bedrijvigheid van "Duitsche stromtroepen. Aan het Wolchoffront mislukte Sovjetaanval- len door het vuur van den Duitschen afweer. In Cyrenaica duren de gevechten voort. Derna is door de Duitsch-Italdaansche troepen volgens de plannen ontruimd. Gevechtsvlie- gers hebben met succes tegen Britsche colon nes geopereerd. Een transportschip van 12.000 ton, dat deel uitmaakte van de Britsch-Amerikaansche aanvoervloot voor Noord-Afrika is door een Duitschen duikboot tot zinken gebracht. lOp weg zijnde vijandelijke colonnes op den kustweg ten Oosten van Bone en in het Zui- delijk grensgebied van Tunis ledeft door onze luchtmacht zware verliezen. Afzonderlijk vliegende Britsche vliegtuigen verschenen in de avondschemering boven het grensgebied van Noordwest Duitschland. Ten- gevoige van bommen leed de bevolking ge- ringe verliezen. Patrouillevaartuigen. en afweergeschut van luchtmacht en marine schoten aan de kust van den AUantischen Oceaan en de Noordzee 7 vijandelijke vliegtuigen neer. HEVIGE GEVECHTEN T.USSCHEN DERNA EN BENGHASI. Het Italiaansche weermachtbericht van gisteren luidt als volgt: In Cyrenaica speelden zich gisteren tus- schen Derna en Benghazi hevige gevechten af. Bij aanvallen van onze jachtvliegtuigen op een door de, vijandelijke luchtmacht bezet vliegveld in Fransch Noord-Afrika werden eenige op bet veld staande toestellen in brand geschoten. Op weg zijnde vijandelijke colon nes werden met zichtbaar resultaat bestookt met machinegeweervuur. Bij de Alg'erijnsche kust-heeft een forma- tie Italiaansche torpedovliegtuigen een krach- tig bsschermd vijandelijk konvooi aangeval- len en twee schepen van mid del bare tonnage tot zinken gehracht. Een onzer duikbooten onder bevel van den luitenant ter zee Carlo Form drong tot de reede van Bone door en braclit aan een groot vijandelijk koopvaardij- sehijl door kanonvuur ernstige schade toe. Zes van onze vliegtuigen zijn niet teruggekeerd van de operaties van den dag. DE GEBEURTENISSEN IN NOORD-AERIRA. Na ruim een week is, schrijft de N. R. Crt., de Fransche kwestde heel wat over'zichtelijker gewnrden. De scheiding tusschen het moeder- ,land en de overzeesche gebieden, sedert den zomer van 1940 in aanleg steeds aanwezig, heeft zich in feite voltrokken en langs dezelf- de flijn zijn ook de geesrten uit elkaar gegaan. Er kan nu geen twijfel meer bestaan, dat Darlan zich cleaner beweging in het andere kamp heeft begeven; sinds te Vichy, meer om- treril zijn jongste daden is. bekend geworden, moest men daar terugkomen op de meening, dat hij. slechts onder dwang handelde. Die meening had in Vichy aanvankelijk ook wei- nig waarde doen hechten aan Darlans bevel tot staking van de vijandelijkheden en zoo kon, het gebeuren, dat er uit het Fransche moederland nog geveclrtsberichten kwamen, terwijl de wapens inderdaad in Marokko en Algiers neergelegd waren. De verwarring moet dift in den beginne wel erg groot ge weest zijn, gelijk ook bleek uit de mededeeling vanwege de Fransche regeering, dat generaal Giraud zich nog in Frankrijk bevond. Juist ■gebruik makende. van de verwarring echter had Giraud aan wien een zekere virtuosi- telt in ontvluchtingen wordt toegeschr'even beslag iweten te leggen op een vhegtuig, dat op een vliegveld bij Marseille gereed stond om den gouverneur van Algiers naar zijn stand- plaats over te brengen7 Nadat ad" deze en dergelijke feiten zijn bekend geworden, heeft Pdtain zich niet slechts .vergenoegd met een persoonlijk ter hand nemeu van het algemeene opperbevej, zoodat de opdracht aan Darlan vanzelf verviel, maar hij heeft een oproep tot de Fransche strijdkrachten gericht om alleen zijn bevelen te volgen. Te meer moest hij dit doen, nu ook generaal Nogues, de resident van Marokko en oorsnronkelijk de verdediger van het protectoraat, in het geallieerde hoofd- kwartder contact heeft met de Gaulle, Darlan en Giraud. De invloed uitgaande van dit conglomeraat van verschillend gestemde zielen zal een fac tor van belang ikunnen zijn voor de ontwik- keling in Tunis, het gebied, waarop de ge- heele geallieerde onderneming van den aan- vang af is- gericht igeweest. Onder wiens ge- zag' zullen de Fransche garnizoenen daar zich stellen en wat zal de houdirag van de bevol king zijh? De Amerikaansche propagandis- tische voorbereidingen zijn voornamelijk tot Algiers en Marokko benerkt gebleven, vooral in Marokko hadden de Amerikaansche consu- laten hun terrein van werkzaamheid en de avontuurlijke verkenningsreis van .generaal- majoor Clark, Eisenhowers onderbevelhehber en uit erkenning pas tot luitenant-generaal bevorderd, heeft zich volgens de Koln. Ztg. dan ook tot Marokko en Algiers uitgestrekt. Misschien hanart de geringe haast, die de ge allieerden in hun beiangrijkste doelwit Tune- sie hebben,*hiermee samen, dat men hoopt op de troepen en de bevolking den meesten in- druk te maken, wanneer de politieke en mili- taire situatie in de rest van Fransch Noord- Afrika zich eerst geconsolideerd heeft. De militaire beteekenis van dit alles is natuurlijk zonder meer duidelijk. De ge allieerde verbindingslijnen Oostwaarts zijn nu tamelij'k lang gewo.rden (men vergeet al te licht, dat het van Casablanca naar Tunis evenver is als van Amsterdam naar Madrid) en voorzoover het transport over zee onder- houden wordt, staat het bloot aan de krach- tige actie van het viiandelijke luchtwapen. Voorbij Kaap Bon, in de Golf van Gabes dus, komt men binnen het onmiddeliijk«»bereik van de Italiaansche steunpunten in Tripolitanie en aan deze zijde der Tunesische kust zijn dan ook nog geenerlei geallieerde operaties gesig- naleerd. Duikbooten ziet men tot dusver tegen de geallieerde transporten in de Middel- landsche Zee niet optreden. Daarbij moet in aanmerking- worden genomen, dat de groote doorzichtigheid van deze wateren altijd zekere grenzen stelt aan een omvangrijke duikbootactie, indien de tegenpartij over de noodige steunpunten voor een regelmatige luchtverkenning beschikt. Bliift hier dus in de eerste plaats een taak weggelegd voor de Duitsche en Italiaansche torpedovliegtuigen en andere aanvalsmiddelen van het lucht wapen, naar de Atlantische zijde van Fransch Noord-Afrika worden de aanvallende duik booten des te krachtiger aahgetrokken. Aan dlen anderen kant van Tripolitanie wis- selt het tooneel in een snel tempo, dat men overigens niet voor het eerst brj dit merk- waardige onderdeel van den oorlog waar- neemt. Komen posities, die in verband met de sterkte var de nog besehikbare troepen hpudbaar «ijn, weg te v;. len, gelijk in casu na de doorbraak hij El Alamein het geval ge weest schijnt te zijn, dan is het zaak voor de ter ugtrekk e nde strijdmacht om voor den tegenstander geen afsnijdingsmogelijkheden te doen ontstaan, als waartoe de kop van Cyrenaica met zijn bdnnenwaartsche wegen gelegienheid zou kunnen geven. Eerst het uitrekken van de vijandelijke (happen, ge- paard met de natuurlijke barriere, door de Syrte-woestijn gevormd, doet dan een even- wicht ontstaan, gelijk reeds tyveemaal voor dezen. Een nieuwe factor in dien gang van zaken wordt thans gebracht door den gelijk- tijdigen druk dp Tripolitanie uit het Westen, terwijl de raids van het Gaullistische Equa- toriaal-Afrika uit gedurende den afgeloopen zomer ook tot een waakzaamheid naar het Zuiden toe nood,zaken. DE ENGELSCHEN TERLATEN IJSLAND. Naar S.P.T. uit Londen vemeemt, is in de eerste zitting van het Usiandsche parlement meegedeeld, dat de Britsche troepen IJsland hebben verlaten. De bezetting zal voortaan alleen nog maar uit Amerikanen bestaan. DE STRIJD IN DE CYRENAICA. De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn telefoneerde Zondagavond: Over de krijgsverrichtingen in de Cyrenaica hebben de Duitsche weermachtsberichten van de laatste dagen gemeld, dat de gevechten tusschen de formaties, welke den tenigtocht van. het gros van de Duitsch-Italiaansche legers moeten dekken en de oprukkende En- gelsche tankdivisies blijven aanhouden. Teh deele is daaruit een verbitterde strijd ontstaan zelfs verheelt men van de zijde van de spil niet, dat hij met aanzienlijke verliezen ge- paard gaat Waaraan echter doorDuitsche militaire zijde elk beslissend karakter wordt ontzegd, aangezien het voorJiamelijk achter- hoedegevechten zijn. Hieruit moet btijken, dat het generaal Mont gomery niet is gelukt dien grooten slag te slaan, namelqk met zijn gemotoriseerde strijd krachten snel naar voren te dringen, het gros van Rommeis strrjdkrachben voorbij -te stre ven, te omscagelen en zoodoende te vernieti- gen. Een succes van cheri a'ard hebben de troepen' van het Britsche imperium niet ver- mogen te hoe ken. Men moet thans afw&chten of het Duitsche tankleger in. Afrika te zamen met de Italiaan sche bondgenooten, evenals tjjdens den op- marsch van generaal Auchinleck, weer onge- veer bij El Agbeila een laatste poging zal ondernemen om de voorwaartsehe beweging van Montgomery te 'stoppen. Zulks moet bin- nenkort blijken. In verband met het oprukken van de Enr gelschen en Amerikanen in Tunesie is het uiteraard ook mogelijk, dai beslissende ge vechten in een nog meer Westelijk gelegen f sector tot ontwikkeling komen. Het D.N.B. vemeemt ter aanvulling op het j weermachtsbericht van Zaterdag: j Met de ontruiming mn Tobroek, welke eerst geschiedde nadat alle militaire installa- ties waren vemield, wordt het zich van den vijand losmaken in Wescbelijke richting door de Duitsch-Italiaansche formaties voortgezet. De Engelschen hebben tijdens hun groote offensief belangrijke terreinwinst _behaald, doch het is hun tot nu toe niet gelukt het gros van het "Duitsch-Italiaansche pantser- ieger te vemietigen en te vgrhinderen, dat dit nieuwe, voorbereide verzetlinies bereikte. Bovendien brengen vliegtuigformaties van de spil den a'chtervolgenden Britschen voorhoeden dagelijks zware verliezen toe.. De Berliner Nachtausgabe schrijft: ,,De wetten van den woestijnoorlog, welks onve'r- biddelijke hardheid Rommels divisies em de Italiaansche troepen irv, Noord-Afrika de beide laatste jaren voldoende hebbsen leeren kennen, hebben ertoe gedwongen Tobroek tijdig te cntrUimen voor de oprukkende Britsche en Amerikaansche pantsertroepen. De tactiek, zich vo.ortdurend van den vijand los te maken, die door een aanval van vijandelijke pantser wagens en zware wapens in massa maarschalk Rommel werd opgedrongen, moest er toe lei- den, dat Tobroek tijdig ontruimd werd, zoodra uit de' strategische positie geen mogelijkheid van verzet ten,Oosten van Tobroek bleek. Rommel heeft 't in zijn hem eigen superieure leiding van den woestijnoorlig juist geacht de barrier© van verzet niet ten Oosten van Tobroek te leggen, doch op een anddr terrein. Tobroek is zoo a'chtergelaten, dat de Engel schen geen kans meer hebben er een steun- punt achter hun front of een verdedigings- punt van te maken voor het geval dat, vol gens de wet van den woestijnoorlog, er weer een Duitsch-Italiaansche troepenbeweging van het Westen naar het Oosten plaats vindt. Tusschen de inneming van Tobroek in Juni van dit jaar door de Duitsche en Italiaansche troepen en deze tijdige ontruiming bestaat dus zoowel strategisch als tactisch gezien een belangrijk onderscheid. SCHOUT BIJ NACHT CALLAGHAN OMGEKOMEN. Naqr de Engelsche berichtendienst, volgens D.N.B.meldt, heeft het Amerikaansche depar tement van Marine bekend gemaakt, "dat schout bij nacht Callaghan omgekomen is. De wcordvoerder van het departement ver- klaardde, dat Callaghan, die bevelhebber van de vloot der V. S. is geweest, en onlangs het commando over een vlootformatie in het Zui- delijke deel yan den Stillen Oceaan op zich had genomen, in den strijd is gevallen. DE VLOOT TE TOULON TROUW AAN PETAIN. Alle strategische punten aan de Zuid-Fran- sche Middellandsche Zee-kust staan thans, naar het D.N.B. Zondagmiddag vernam, onder de bescherming van de Duitsche en Italiaan-. sche wapens. De doortocht door het onbezette Frankrijk heeft zich verrassend snel en zonder wrijving voltrokken. Het zakenleven gaat ongestoord zijn gang. Naar Havas-Ofi uit Toulon meldt, heeft de bemanning van bet aldaar in de haven liggen- de Fransche eskader bevel gekregen in de haven te blijven. Overeenkomstig een appel van den commandant van het eskader Dela- borde hebben alle admiraals en officieren van de vloot den eed van trouw jegens maarschalk Retain afgelegd, Zondag zijn, naar S.P.T. uit Vichy meldt, Fransche troepen in Toulon aangekomen. Zij hebben de vestingwerken van de stad bezet. DE FRANSCHE VLOOT IN ALEXANDRIA. Admiraal Godefroy in arrest. Naar de ,,Dagensposten" uit Ankara meldt, is de commandant van het Fransche vloot- eskader tp Alexandria, admiraal Godefrey, na het bevel, dat hij Zaterdag tot zijn officieren en manschappen heeft gericht, door de Brit sche autoriteiten gearresteerd. Van Britsche zijde, aldus het blad, wordt als motief aange- voerd, dat Godefrey weigerde, het Fransche eskader aan de Britsche vloot uit te leveren. A MERIKAA NSCH COMMENTAAR. Naar het D.N.B.- uit Stockholm meldt, heeft de Amerikaansche- radioeommentator Swing verklaard, dat er tusschen de Vereenigde Sta ten en Engeland van tijd tot tijd conflicten voorkomen. Deze conflicten zullen tot aan het einde van den oorlog blijven bestaan. Sprekende over den toestand in den Stillen Oceaan verklaarde Swing, dat over den toe- stand op de Salomons-eilanden in de Vereenig de Staten ontevredenheid heerscht. Swing ci- teerde de uitlatingen van een Amerikaanscben afgevaardigde, die als marine-officier in den Stillen Oceaan is geweest en die zich niet alleen over den aard van de porlogvoering al daar, doch ook over den aard van de bericht- geving van het Amerikaansche ministerie van marine zeer ontevreden tqonde. De Amerikaansche commentator verklaarde, dat het Congres voornemens is een commissie van onderzoek n te stellen, die zich met de kwestie van de Sa'omons-eilanden zal bezig- houden. Tenslotte zeide Swing: In de Vereenigde Staten vraagt men zich af, waarom de strijd krachten van de Vereenigde Staten niet over- winnen, wanneer het Amerikaansche minis terie van marine permanent beweert, dat de Japanners voor de Amefikanen op de vlucht slaan. DARLAND EN GIRAUD GEDESAVOUEERD. De Fransche omroep heeft de volgende mededeeling voorgelezen om het Fransche volk in te lichten: Nadat de heldhaftige tegenstand van onze marine en onze troepen aan de kusten van Marokko en Algiers ge- broken was, heerschte in Noord-Afrika een zeer verwarden toestand. Als gevolg van de moeilijkheden, die. 't tot stand brengen van een verbinding met admiraal Darlan in den weg stonden, wisten de maarschalk en zijn regee ring niet precies, of admiraal Darlan onder den druk van geweld slechts onderhandeld had over het neerleggen van de wapens, of dat hij zich had ingelaten met andere overeenkomsten met de Amerikanen, die -zijn bevoegdheden te buiten gingen en in elk geval niet overeen- kwamen met bet bevel van den maarschalk. Een radiorede, die Darlan Vrijdagavond heeft gehouden en zijn antwoord op het tele gram van den chef der regeering, waarin deze om een verklaring verzocht, hebben bewezen, dat bij een initiatief heefti genomen, dat in tegenstelling is met de ontvangen instructies. Daarop heeft de maarschalk hem het volgende telegram gezonden: ,,Ik heb kennis genomen van uw telegram aan bet hoofd der regeering. U moest Noord- Afrika tegen den Amerikaanschen aanval ver dedigen. De beslissing, die u met overtrading van mijn bevelen hebt genomen, is precies het tegendeel van de opdracht, die u hebt gekre gen. Ik geef aan het leger in Afrika het bevel onder geen voorwaarde eenigerlei actie tegen de strijdkrachten der spil te ondernemen en het ongeluk van het vaderland niet nog te - vergrooten". Zondagavond laat heeft de Fransche regee ring het volgende bekend gemaakt: .Volgens buitenlandsche radio-uitzendingen heeft generaal Giraud, die zoo juist door Roo sevelt tot ,,opperbevelhebber in Afrika" be- noemd is, een qproep uitgevaardigd, die een rechtstreeksch appel beteekent tot afvallig- heid. Eenige dagen geleden, toen er beweerd werd, dat generaal Giraud zich voor radio- Algiers ten gunste van den Amerikaanschen aanval had uitgesproken, heeft de Fransdfte regeering daarover haar verbazing te kennen gegeven. Inderdaad had generaal Giraud na zijn terugkeer in Frankrijk in een brief aan maarschalk Petain van 4 Mei hem van zijn trouw verzekerd en tevens de verplichting op zich genomen, op geenerlei wijze de politiek van Laval te hinderen. Thans nroclameert generaal Giraud zelfs zijn verraad. De Fran sche regeering moet derhalve constateeren, dat hij zijn eerewoord van officier on ondub- belzmnige wijze en ernstig gebroken heeft. In een boodschap aan het Fransche leger in Afrika heeft Petain liet optreden van Giraud als verraad gebrandmerkt en het leger opge- wekt. aan dezen generaal iedere gehoorzaam- heid te weigeren. DE STRIJD OM DE SALOMONS- EILANDEN. .S.P.T. verneemt uit Sydney: Uit het hoofdkwartier van generaal Mac- Arthur wordt gemeld, dat een zeer groote Japansdhe vlootmacht is gesignaleerd op weg' zijnde naar het Zuid-Oosten van de Salomons- eilanden. Zij' bestaat uit slagschepen, kruisers, vliegkampschepen, torpedojagers, duikbooten en transportschepen. De geallieerde luchtmacht heeft het kon vooi aangevallen. Het bleek zeer moeilijk, de schepen diclit te naderen, daar de oorlogsbo- dems een geweldig spervuur gaven. OPROEP VAN GENERAAL NEHRING. Uit een Maa'ndagavond te Rome gepuibli- ceerden oproep Tblij'kt, naar S.P.T. meldt, dat de troepen van de spil in het Westelijke deel van Noord-Afrika onder bevel staan van ge neraal Nehring. De oproep van den generaal is gericht tot de bevolking van Algerije, Ma rokko en Tunis en aan de Fransche soldaten van de garnizoenen in Fransch Noord-Afrika. Er wordt o.a. in gezegd: De Duitsche en Ita liaansche soldaten wenschen zijde aan zijde met de Fransche soldaten te strijden. De Fransche soldaten verdedigen, samen met ons de zaak van Frankrijk. Ik wend mij tot de Fransche soldaten als; kameraad in den ge- mieenschappelijken strijd tegen de indringers en tot de Noord-Afrikaansche bevolking met den eisch, in dezen strijd mee te helpen, waar op de rust en de orde in Noord-Afrika weder- om zullen intreden. Een communique van het Fransche staats- secretariaat van voorlichting meldt hevige luchtgevechten boven een aantal vliegvelden in Tunesie. In overeenstemming met de Fran sche autoriteiten hebben troepen van de spil de verdedigihg van Tunis ter hand genomen, aldus het communiqud. VERKLARING VAN DE GAULLE. In een officieel communiqud van het vrije Fransche comite te .Londen wordt gezegd, dat de beweging niet deelneemt aan de be- sprekingen met vertegenwoordigers van Vi chy in Noord-Afrika. Zouden deze besprekin- gen komen tot een overeenkomst, hetgeen be teekent, dat het regime van Vichy in Noord- Afrika wordt erkend, dan zullen deze beslui- ten door het comite niet worden erkend. (S.P.T.) VERANDERING VAN HET WEER IN DE SOVJETUNIE. Ter aanvulling op het weermachtsbericht van gisteren verneemt het D.N.B. nog het vol gende Aan het Oosteliike front werden de gevech ten ge'influenceerd door de plotselinge weers- verandering, die *in den Kaukasus zwaren sneeuwval en in den centralen en noordelijken sector na dagenlange vorst hier em daar regen bracht. De krijgsoperaties bleven derhalve be- perkt tot plaatselijike aanvallen van Duitsche stormtroepen. De Duitsche luchtmacht ont- plooide een levendige activiteit. Ondanks het felt, dat aan de luchtmacht in het gebied van de Middellandsche Zee en in Noord-Afrika zwaxe eischen worden gesteld, zijn toch krach- tige formaties, bestaande uit de modemste vliegtuigen, in den strijd geworpen voor aan vallen op spoorlijhen, laadstations en munitie- opsiagpiaatsen. Zooals bekend zijn formaties strijdkrachten van de mogendheden van de spil in algeheele overeenstemming met de Fransche militaire en burgerlijke autoriteiten ook in Tunis aan land gegaan. De Noordelijke punt van Tunis ligt op een afstand van slechts 140 km van Sicilie, zoodoende kan de doorvaart tusschen Tunesie en Siciclie, dus de weg van het Wes- telijtoe naar het Oostelij'ke deel van de Mid dellandsche Zee op doeltreffende wijze worden beheerscht. Bovendiem ligt Tunis, wat de ra- vitailleering Ibetreft, buitengewoon gunstig. Van de voornaamlste haven Bizerta bedragen de afstanden naar Cagliari op Sardinie 225 km, naar Napels 550 km, naar Marsala op Sicilie 220 km en naar Tripolis 580 km. 'Het Noordelijke deel van Tunis levert geen moeilijkheden op voor militaire operaties. Dit gebied bezit een dicht net van wegen en spoorlijnen, zoodat snelle troepenbewegingen mogelijk zijn. Het klimaat en de drinkwater- voorziening voldoen aam Europeesche eischen. Ook op Tobroek, waar de Engelschen met alle middelen de vemielde haveninstallaties, waterleiding en- wegen weer trachten te her- stellen, hebben formaties vliegtuigen van de spil in weerwil van den superieuren vrjandelij- ken afweer door middel van jagers hevige aanvallen gedaan. DARLAN UIT ZIJN OPENBARE FUNCTIES EN MILITAIRE COMMANDO'S ONTZET. Interinf meldt uit Vichy, dat men daar bijzondere aandacht heeft voor de besprekin- gen, welke in den boezem van de regeering worden gevoerd. Met zekerheid kan als juist worden be- schouwd, dat het vraagstuk van de opvolging van het hoofd van den staat zal worden opge- lost. Zooals bekend, was admiraal Darlan tot vermoedelijken opvolger van het boofd van den staat benoemd. Naaat Darlan tegenover den Amerikaansch-Engelsehen aanval op Noord- Afrika een houding heeft aangenomen, die ongetwijfeld in tegenstelling is met den wil van den maarschalk, zou zich in het geval, dat maarschalk Pdtain zooals het in de grond- wet heet ,,verhinderd zou zijn zijn functie van staatshoofd uit te oefenen", de etgenaar- dige toestand voordoen, dat admiraal Darlan, die, volgens berichten uit Engelsche en Ame rikaansche bron, een overeenkomst beeft ge- sloten met de Amerikanen tot verdediging van Noord-Afrika tegen de mogendheden van de spil, hoofd van den Franschen staat zou worden. Dat daaruit voor Frankrijk onover- zienbare gevolgen zouden voortvloeien ligt voor de hand. Men kan derhalve met zeker heid aannemen, dat de wet omttent de opvol ging van het staatshoofd in den ministerraad van Zondag gewijzigd is. Naar het Fransche ministerie van voorlich ting verder mededeelt heeft radio-Marokko een verklaring van admiraai Darlan verspreid, welke neerkomt op een oproep tot afvallig- heid. Onmiddellijk nadat hij kennis had genomen van dit document, heeft het staatshoofd maar schalk Petain de volgende boodschap gericht tot alle Franschen in het moederland en het koloniale rijk. Admiraal Darlan heeft het gewaagd in een verklaring te beweren, dat ik niet in staat ben mijn innerlijke gedachten aan het Fran sche volk mede te deelen en beweert in mijn naam te handelen. Ik ben niet de man, die toegeeft aan dwang. Het tegendeel te bewe ren, is mij beleedigen. Op het oogenblik dat Noord-Afrika werd aangevallen, heb ik admiraal Darlan de verdediging toevertrouwd van de souvereiniteit van Frankrijk, waarvan ik de vertegenwoordiger ben. Van het oogen blik van het eerste contact met den vijand heeft de admiraal niet geaarzeld zich in ver binding te stellen met den aanvaller en heeft hij door zijn praematuur bevel het vuur te staken den tegenstand gedesorganiseerd en een splitslng in de houding van de troepen veroorzaakt. Ik heb hem herhaaldelijk mijn bevel Afrika te verdedigen bevestigd. Hij heeft dit bevel geminacht onder het eenige voorwendsel, een rebellistischen commandant, die zijn woord heeft gebroken, generaal Giraud! te verhinderen het opperbevel over de troepen aan zich te trel^ken. Thans, heeft hij voor deze benoeming zich borg> gesteld. Generaal Giraud is door een buitenlandsche mcgendheid be noemd, die den oorlog qp het Fransche grond- gebied heeft overgebracht. Daardoor heeft admiraadl Darlan zich bui ten de national© gemeenschap geplaatst. Ik ontzet hem hierbij uit al zijn openbare funo- ties en zijn militaire commando's. Maandagavond heeft ambassadeur De Bri- non journalisten meegedeeld, dat de Fransche regeeimg ,,zeer binnenkort" een belangrijke mededeeling zal doen. Het staat, naar hij er aan toevoegde, nog niet vast of deze verkla ring zal geschieden in den vorm van een com munique of in een boodschap van den chef van den staat. Bij officieele bekendmaking der marine- autoriteiten van Toulon is aan een ieder die niet te Toulon woonachtig is, de toegan^ tot het gebied van Toulon verboden. Slechts onder zekere voorwaarden mag het betreden worden Deze maatregel trad Maandag te middernacht in werking. BE ENGELSCHE PERS WAARSCHUWT TEiGEN VOORBARIG OPTIMIS VIE. Naar de correspondent van het D.N.B. te Geneve uit Londen verneemt, toont de Lon- densche pers zich over de berichten omtrent de Duitsch-Italiaansche troepenlandingen in Tunis uiterst bezorgd. In haar commentaren zegt hij, dat thans de opmarsch van de ge allieerde troepen een uiterst zwaren tegen stand te verwachten heeft. In de Observer geeft Liberator crftiek op ,,het overdreven optimisme" van de geallieerden, die zich im- mers niet moeten inbeelden, dat zij Libve en Tunis reeds in handen hebben. Het zou beter zijn; zoo schrijft hij, zich er op voor te iberei- den, dat het in Noord-Afrika nog buitenge woon ongezellig kan worden. Wanneer men zich dit voor oogen houdt, is het niet moailijk in te zien hoe geweldig groote, nog op te les sen problemon, nog voor de geallieerden in Noord-Afrika zijn weggelegd. Elders in het blad wordt gezegd, dat reeds moet worden vastgesteld, dat na den eersten overwinningsroes een algemeene ontnuchte- ring in Londensche regeeringswijken intreedt. Men wordt er zich thans van bewust dat de verworven kleine voordeelen in Noord-Afrika nog lang geen beslissing beteekenen. 0

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1