Kerknieuws Distributienieuws Sport BEDRIJFSGENOOTEN TEEKENOURSUS. ONDERZOEK NAAR TUBERCULOSE VAN MELKGEVENDE KOEIEN. REGELING VOOR ZELFVERZORGERS. RECHTSZAKEN. Door bemiddeling van Vreugde en Arbeid is door de Fa. Wattez te Goes voor de bedrijfs- genooten een teekencursus tot stand gebracht. Het®is buitengewoon prettig te mogen consta- teeren dat 25 personen hieraan deelnemen. Bij de N.V. ,;F]!andria" te Sluis, is sinds enkele weken de bedrijfssport ingevoerd. Deze door Vreugde en Arbeid verzorgde sport wordt door bet personeel met een waar enthousiasme verricht, waaruit wel blijkt, dat bedrijfssport met goed gevolg in de bedrijven kan worden doorgevoerd. BESMETTELIJKE ZIEKTE. In de week van 1 t/m 7 November 1942 kwamen er in ons land 1141 gevailen van be- smettelijke ziekten voor, waarvan 38 in be laud, n.l. 8 gevailen van malaria in Middel- burg, 1 geval van ziekte van Weil in Temeu- zen. 1 geval van roodvonk in Brouwershaven, St Jansteen en Temeuzen en 25 gevailen van dipbtherie, n.l. 7 in Terneuzen, 5 in Renesse, 4 in Middelburg, 3 in Kerkwerve, 2 in Cad- zand en 1 in Goes, Haamstede, St. Laurens X en O.- en W.-Souburg. De wnd. Commissaris der Provincie Zeeland heeft alsnog benoemd tot lid van de Commis- sde tot bet ontwerpen van een concept-ver- ordening nopens bet verplicbt onderzoek naar tuberculose van melkgevende koeien, den heer J. A. Provoost te Cadzand. AFSCHEHJSSAMENKOMST MANSCHAPPEN N.A.D. Dinsdagavond vond in hotel ,,De Koran- beurs" te Zierikzee een afscheidssamenkomst plaats van de manschappen 17 N.A.D.die gedurende eenigen tijd op Schouwen-Duiveland behulpzaam zijn geweest bij het aardappel rooien. Tot de aanwezigen behoorden verscheidene burgemeesters van gemeenten op bet eiland en landbouwers, waar de manschappen hebben gewerkt. In zijn openingswoord bood de afdeelings- commandant hopman J. M. Bouscholte, ver schillende der aanwezigen als aandenken een tegel aan. Vervolgens wer-d een gevarieerd program- ma van zang, muziek en voordracbten afge- werkt, hetwelk zeer in den smaak viel. Tenslotte hield de commandant een tos- spraak, waarin bij de taak van den Arbeids- dienst temidden van het volk uiteenzette en de bewoners van het eiland zijn hartelijken dank bracht voor de ontvangst. Woensdag werd via Goes de terugreis naar bet kamp aanvaard. (De Z.) SLAGERS, DEXKT OM DE PRIJSVOORSCHRIFTEN! Naar aanleiding van verscbillende klacbten, moge hier op enkele van de meest voor- komende gevailen, waarin de voor de slagers geldende prijsvoorschriften worden ontdoken, nogmaals de aandacht worden gevestigd1. Meermalen komt bet voor, dat slagers, om aan de groote vraag naar gehakt te voldoen, runderlappen tot gehakt vermalen en daar- voor den prijs voor runderlappen, die f 1,60 bedraagt, berekenen, in plaats van den voor gehakt vastgestelden prijs van f 1,30. Ook al wordt bet vleescli op verzoek of met goedkeu- ring van de klanten Vermalen, wanneer het in den vorm van gehakt de winkel verlaat, mag uitsluitend de gehaktprijs worden berekend. Eveneens gebeurt het vaak, dat beenderen voor boogere dan de vastgestelde prijzen wor den verkocbt, ,,omdat er aan de beenderen nog vleescb zit". Dit is niet geoorloofd. On- geacht de mogelijkheid, dat er nog een stukje vleescb aan zit, moeten de beenderen tegen den vastgestelden prijs worden verkocht. Indien het vleesch, dat en aan vast zit, nog van beteekenis is, kan bet worden afgesneden en afzonderlijk als poulet worden verkocbt. Een ander voorkomend euvel is, dat men soepvleesch tegen te hooge prijzen verkoopt. Ongeacht of men hieraan deb naam poulet, bouilli of een andere benaming geeft en of men b.v. van schenkelvleesch lappen snijdt in plaats van het tot poulet verwerken, een hoo- gere prijs dan 1,30 per kg mag hiervoor niet worden berekend. Tenslotte levert bet verkoopen van allerlei producten onder benamingen, welke niet in de Prijzenverordening 1942 Vleesch, Vleescbwaren en Slachtafvallen voorkomen, een bron van knoeierijen op. Zoo worden b.v. gevulde kalfsborst en versche worst verkocht tegen prijzen, die ten eenen male onverantwoord zijn. Daarom wordt er met nadruk de aan dacht op gevestigd, dat, ongeacht den in rekening gebrachten prijs, het verkoopen van deze producten op grond van artikel 8, lid 6, reeds op zichzelf een overtrading beteekent. Dat het leveren van onderwicht strafbaar is, schijnt nog niet door iedereen duidelijk te worden begrepen. Ook '"indien de bestellingen den vorigen dag zijn Maar gemaakt, moet de nota het juiste gewicht verm el den, wanneer de bestelling wordt afgeleverd. De niet te controleeren verontschuldiging, dat indroging heeft plaats gehad in vela gevailen van knoeierijen ten onrechte gemaakt wordt niet geaccepteerd, daar bij de prijsvaststelling reeds met een indroog van 8 is rekening gehouden. Deze opmerkingen mogen den bona fide sla gers tot voorliehting strekken, den knoeiers zij er hier nogmaals op gewezen, dat de con- itrole steeds intensiever wordt, zoodat zij groote risico's loopen, indien zij zich niet aan de voorschriften houden. AXEE. Goede maatregel tegen ongelukken in de duisternis. De trottoirbanden op de hbeken der straten, alsook de hooge stoepen, die vorig jaar reeds van een laafie witte verf waren voorzien, ten einde zooveel mogelijk ongevallen in de duis- ternis te voorkomen, zijn thans weer van ge- meentewege van een nieuw kwastje witte verf voorzien, wat zeker voor de donkere winter - avonden een goede maatregel kan genoemd worden. Een gevaarlijk spelletje van de jeugd. Nu het voer voor de konijnen wat schaar- scher begint te worden, tracht de jeugd daar- in zooveel mogelijk te voorzien voor de ko- mende wintermaanden. En evenals andere jaren bied ook thans de bietentijd daartoe een welkome gelegentieid. Overal ziet men de jon- gens wachten op de volgeladen bietenwagens en trams, om te zien of er ook enkele beet- wortelen afvallen, die dan een' welkome buit zijn. Maar het gebeurt ook wel, dat als er geen afvallen, men ze er eenvoudig afslaat met een stok. Dergelijk ,,bietenkapen" is vanzelf uit den booze, maar bovendien uiterst gevaar lijk, vooral als een ,,aanval" wordt onder- nomen op een rijdende bietentram. De jeugd heeft dan klaanblijkelijk geen oog voor het ge- vaar daaraan verbonden, doch het slechts op enkele beetwortelen gemunt. Men bedenke evenwel, dat er o zoo weinig toe noodig is om met zijn kleedij aan een wagon te blijven haken of in1 al te grooten ijver er onder ge- duwd te worden. Niet altijd zal het dan met een gehavend kleedingstuk afloopen. Niet ge- noeg kan dan ook gewaarschuwd worden tegen dit gevaarlijk spel van de jeugd. Vergadering Landelijke Rijvereeniging. Vrijdagavond werd alhier in Het Centrum een algemeene vergadering gehouden vafl de Landelijke Rijvereeniging, onder voorzittwr- schap van den heer P. Dekker Fz. Na vaststelling der notulen en voorlezing van enkele ingekomen stukken volgde een be- spreking aangaande de oprictiting van een gewestelijken bond van landelijke rijvereeni- gingen in de provincie Zeeland. Een dergelijke bond toch zou de ontwikkeling van de lande lijke ruTtersport in deze provincie zeer ten goede komen, o.a. ook bij het organiseeren van concoursen e.a. festiviteiten op het gebied der ruitersport, zooals ook de secretaris, de heer W. A. Dekke>, nader uiteenzette. De Axe-lsche rijvereeniging heeft daartoe dan ook het inltiatief genomen en zich reeds in ver- binding gesteld met de zustervereenigingen op Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland. Deze plannen moohten de goedkeuring der vergade ring wegdragen. Een ander belangrijk punt vormde de be- spreking omtrent het houden van een ruiter- avond voor leden, donateurs en andere be- langstellendem Gemakkelijk voor het organi seeren van een dergelijke avond zijn de tijds- omstandigheden weliswaar niet, doch gezien het groote succes van voorgaande gelegen- hedien, zag het .bestuur gaarne, dat van deze jaarlijksche ontspanning niet werd afgeweken. En zoo werd dan ook het besluit genomen, om in de tweede helft van December a.s. weer een ruiteravond te organiseeren met een zeer aan- trekkelijk programma, dat nog nader zal wor den vastgesteld. Van medewerking der Hul- stersche accordebncluib is men reeds ver- zekerd en ongetwijfeld zullen ook de Axelsche ruiters en amazone's voor een verdere waar- dige aanvulling van het programma zorgdra- gen. Bij vorige gelegenheden is wel gebleken, dat zij van variatie houden en zich b.v. even goed thuis gevoelen in het zadel op de edele viervoeters-<als op de planken in de tooneel- zaal. Bovendien zal ook nog voor een spe- ciale attractie worden zorg gedragen. Nadat nog enkele zaken van huishoudelij- ken aard waren afgehandeld, sloot de voor- zitter de geanimeerde vergadering met een woord van dank voor de opkomst en vol goe- den moed en een krachtige opwekking voor medewerking tot het welslagen van den a.s. ruiteravond. DS. A. SCHEELE. Woensdag 18 Nov. a..V is het, schrijft ,,De Zeeuw", 25 jaar geleden, dat Ds. A. Scheele, Geref. pred. te Kapelle-Biezelinge, in deze gemeente zijn intrede deed. Ds. Scheele. die een der meest op den voor- grond tredende en bekende figuren in het Geref. kerkelijke leven in Zeeland is, is Zeeuw van geboorte en stamt uit een koopmansge- slacht. Hij werd 26 Maart 1879 te Terneuzen geboren en studeerde aan de Theol. Hooge- school te Kampen. Toen wijlen Prof. Dr. H. Bavinck werd benoemd tot hoogleeraar aan de V. U. te Amsterdam, ging hij mede, om onder Prov. Bavinck zijn studie te vcitooien. In 1904 candidaat geworden, aanvaardde hij op 17 April 1904 het predikambt te Veere, spre- kende over Ef. 6 19, na tevoren te zijn be- bevestigd door wijlen Ds. L. Bouma van Mid delburg. Deze gemeente heeft hij raim 13 jaren gediend en in Nov. 1917 verwisselde hij deze standplaats met Kapelle-Biezelinge. Ds. Scheele is zeer gehecht aan Zeeland en het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat hij zijn geboortegrond is trouw gebleven, on- danks het feit, dat verschillende beroepen buiten de provincie op hem zijn uitge bracht. De jubilaris beweegt zich vooral op het terrain der Zending. Hij is vanwege de classis Goes en de. Part. Synode Zendingsdeputaat. Tevens is hij deputaat voor art. 13 K. O. en art. 49 K. O. en lid van het college van gene- rale deputaten voor art. 13 K. O. Ds. Scheele maakte bij herhaling deel uit van de Part.. Synode van Zeeland, waarvan hij telkenjare als praeses optreedt. Ook op de Generale Synode is hij een bekende ver- schijning geweest. Tevens is hij reeds jaren- lang curator der Theol. Hoogeschool te Kam pen en bestuurslid van het Hospitiuru dezer Hoogeschool. Voorts is hij bestuurslid van de stichting ,,iVrederust" te Bergen op Zoom. In zijn woonplaats is hij voorzittev van de commissie van toezicht op het L. O. en vice- voorzitter van het bestuur der Chr. school terwijl hij oprichter was van de Chr. Bewaar- school, waarvan hij ook voorzitter is. Boven dien is hij secretaris van de persvereeniging van de Zeeuwsche Kerkbode, waarin tal van bijdragen van zijn handj verschenen. Het zal Ds. Scheele, die aller achting ge- niet, bij zijn jubileum zeker niet aan belang- stelling ontbreken, alhoewel van een officieele herdenking geen sprake zal zijn. TOESTAND AARTSBISSC5HOP VOORUITGAA NT)E. De toestand van Z. H. Hlxc. de Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. Dr. J. de Jong, die emstig ongesteld is en aan wien uit voorzorg de H.H. Sacramenten der Stervenden dezer dagen waren toegediend, heeft een gunstigen keer genomen, schrijft „De Tijd". De behandelende geneesheer constateerde, dat de zware hoofd- pijnen zijn afgenomeh. De toestand is voor- uitgaande. ZEEP VOOR „VUILEN ARBEID". Personen, die z.g. ,,vuilen arbeid" verrich- ten, komen met ingang- van 1 December 1942 wederom in aanmerking voor extra rantsoenen eenheidszeep en/of waschpoeder. Deze per sonen dienen zich gedurende het tijdvak van 23 tot en met 30 November a.s. tot de plaat- selijke distributiediensten te y/enden, ten einde het hiervoor bestemde aanvraagformulier MD 233-71 af te halen. De inleveringsdatum zal nader plaatselijk bekend gemaakt worden. Dei uitreiking zal geschieden voor een periode van twee maanden. Belanghebbenden worden voorts verwezen naar de publicatie van den distributiedienst hunner gemeente van inwoning, KINDERVOEDING VOOR ZIEKENHUIZEN, SANATORIA E.A. De Secretaris-Generaal van het Departe- ment van Landbouw en Vischerij maakt be kend, dat kinder-)ziekenhuizen, (kinder-)- sanatoria en andere instellingen, waar kinde- ren beneden den leeftijd van vier jaar verblij- ven, hun toewijzingen voor beschuit, melk en rijst desgewenscht kunnpn gebruiken ten einde daarop kindervoeding als gemengd meel, zui- vere tarwebloem, maizena, als kindervoeding bereide gortbloem, kinderbiscuits, geconden- seerde karnemelk, voedingssuiker, kindermelk en dergelijke te koopen, op dezelfde wijze als dit thans mogelijk is op beschuit-, rijst- en melkbonnen. Bij de uitreiking van distributiebescheiden voor de 12e periode, welke gedurende het tijd vak van 11 tot en rnet 31 Oct. j.l. heeft plaats gehad, hebben de plaatselijke distributiedien sten bepaalde bonnen verwijderd van de levenismiddelenkaarten van personen, die onder de zgn. zelfverzorgers-regeling vallen. Hetzelfde zal voor zoover noodig, ook bij volgende uitreikingen geschieden. In verband rnet een en ander volgt onderstaand een over- zicht van genoemde regeling. Onder zelfverzorgers worden verstaan per sonen of gezinnen met eventueel inwonend personeel, die over voldoende graan, vleesch, aardappelen of melk uit eigen productie of uit die van hun werkgever beschikken en waarvan ten minste een der huisgenooten is aangesloten bij de Landbouw-Crisis-Organisa- tie. Tot de gezinsleden worden in dit verband gerekend inwonende ouders, grootouders, over- grootouders, kinderen, kleinkinderen, acliter- kleinkinderen, broers en zusters van den zelf- verzorger of van diens echtgenoote, alsmede pleegkinderen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat alle personen van een gezin als zelfverzorger be- schouwd worden. Slechts wanneer ten genoe- gen van den Provincialen Voedselcommissaris aangetoond wordt, dat een gezinslid geregeld op reis is, dan wel recht heeft op extra rant soenen wegens bijzonderen arbeid, welke bui ten het landbouwbedrijf verricht wordt, kan dit gezinslid zich bij uitzonderinig aan de zelf- verzorgingsregeling onttrekken. S Men wordt zelfverzorger voor een periode \'an een jaar, of, in bepaalde uitzonderings- gevallen, waameer b.v. niet een voor een jaar voldoende hoeveelheid vleescSi door de huis- slachting wordt verkregen, of niet voldoende graan wordt .veribouwd, voor een kortere periode. ZelfvPrzorging voor brood. Zelfverzorgers voor brood behouden per persoon, die op 1 Nov. den leeftijd van 4 jaar bereikt heeft, 2 kilogram en per persoon be neden dien leeftijd, 1 kilogram tarwe of rogge per week, waar tegenover staat, dat de plaat selijke distributiedienst aan hen geen brood- bonnen uitreikt. Daarenboven lcunn'en zij 25 kg graan, of wel 15 kg graan benevens 5 kg peulvruchten, als telerspremie behouden, waarvoor zij geen bonnen behoeven af te staan. Voor deze laat- ste hoeveelheden kunnen ook niet-inwonen- de landanbeiders in aanmerking komen, mits met toestemming van den Plaatselijken Bu- reauhouder van den Prov. Voedselcommissa ris, terwijl ook zij daarvoor geen broodbonnen behoeven in te leveren. Zelfverzorgers voor brood ontvangen geen extra rantsoenen voor bijzonderen arbeid. Slechts voor het geval zij minder dan 1 ha met graan verbouwen en zij tevens voor brood zelfverzorger zijn, komen zij bij uitzondering in aanmerking voor een extra rantsoen van 250 gram boter per vier weken. Niet-inwonen- de landarbeiders, die graan, onderscheidenlijk graan en peulvruchten ontvangen, komen eveneens niet in aanmerking voor extra rant soenen wegens bijzonderen arbeid, doch oij uitzondering voor een extra rantsoen boter van 250 gram per vier weken. Telers, die uitsluitend rogge verbouwen, kunnen tot den plaatselijken Bureauhouder het verzoek richten hoogstens twee, in uit- zonderingsgevallen drie, van hun gezinsleden buiten de zelfverzorgingsregeling voor brood te mogen doen vallen. Zelfverzorging voor vleesch (huis slaehting). Zelfverzorgers voor vleesch behouden per week 750 gram of 375.gram vleesch per per soon, naarmate zij op i Nov. den leeftijd van 4 jaar al dan niet bei'eikt hebben. De plaatse lijke distributiedienst reikt aan hen geen vleeschbonnen uit in hpt tijdvak, gedurende hetwelk zij als gevolg van de huisslachting over genoemde hoeveelheid vleesch beschik ken. Zij zullen geen extra rantsoenen voor bij zonderen arbeid ontvangen. In tegenstelling met de regeling 1941/'42 zal een eventueele vleeschbonnenschuld niet aan de zelfverzorgers worden kw-ijtgeseholden. Zelfverzorging voor melk. Zelfverzorgers voor melk behouden liter melk per dag per persoon. De plaatselijke distributiediensten reiken aan hen geen melk bonnen, onderscheidenlijk- taptemelkbonnen uit. Als zelfverzorgers worden aangemerkt zij, die den of meer koeien, dan wel vier of meer geiten houden. Zij, die slechts een' koe of uit sluitend geiten houden, dienen zich, bij droog- staan daarvan, tot den Plaatselijken Bureau houder te wenden ter verkrijging van een ver- klaring, waarop zij bij den plaatselijken distri butiedienst voor een beperkten tijdsduur rant- soenbonnen voor melk kunnen ontvangen. Niet-inwonend vast personeel van melkvee- houders wordt ten deze op dezelfde wijze be- handeld als zelfverzorgers voor melk. Zelfverzorgers voor melk ontvangen geen extra rantsoenen voor bijzonderen arbeid. Slechts voor het geval zij minder dan 1 ha cultuurgrond bezitten en zrj tevens uitsluitend voor melk zelfverzorger zijn, komen zij bij uitzondering in aanmerking voor het extra rantsoen aardappelen. Dit laatste geldt even eens voor niet-inwonend vastpersoneel. Niet-inwonende vaste arbeiders dienen zich tot den- Plaatselijken Bureauhouder te wenden teneinde aan te toonen, dat zij landarbeid als hoofdberdep verrichten; hun geziitsleden val len eveneens onder de zelfverzorgersregeling voor melk. Zelfverzorging voor aardappeien. Als zelfverzorgers voor aardappelen worden aangemerkt zij, die meer dan 5 are kleigrond of meer dan 10 are zandgrond met aardappe len bebouwen. De distributiediensten zullen van deze personen de aardappelkaarten in- houden. Zij kunnen 7% kilogram aardappelen per persoon per week behouden. Voor het ge val zij wegens bijzondera omstandigheden niet over het normale aardappelrantsoen beschik ken, dienen zij zich met den Provincialen Voedselcommissaris in verbinding te stellen. Deze zal, indien hem de noodzaak daartoe blijkt, een verklaring afgeven, op vertoon waarvan de distributiedienst overgaat tot het afgeven van aardappelkaarten. Betrokkenen dienen vo<5r den aanvang van een distributie- periode in het bezit te zijn van de bedoelde verklaring, aangezien in dit geval voor ge- deelten van perioden geen bonnen worden verstrekt. Zelfverzorgers voor aardappelen .komen niet in aanmerking voor extra rantsoenen voor bijzonderen arbeid. Slechts voor het ge val zij minder dan 1 ha grond bebouwen en zij tevens uitsluitend voor aardappelen zelf- verzorgers zijn, komen zij bij uitzondering in aanmerking voor een extra rantsoen van 250 gram boter per vier weken. Niet-inwonende arbeiders kunnen met toe- stemming van den Plaatselijken Bureauhou der hun aardappelen tot de bovengenoemde hoeveelheid van 7% kilogram per week be- trekken van hun werkgever. De distributie diensten zullen in dit geval ook van deze per sonen de aardappelkaarten inhouden. Voor het geval zij voor andere artikelen dan aard appelen niet onder de zelfverzorgersregeling vallen, kunnen zij voor bijzonderen arbeid een extra rantsoen van 250 gram boter per vier weken ontvangen. Verhuizing. Wianneer een zelfverzorger voor brood, vleesch en/of aardappelen verhuist, doch zelf verzorger blijft, dient hij zich tot den Plaat selijken Bureauhouder te wenden, teneinde een vervoervergunning te verkrijgen voor de hem toekomende hoeveelheid graan, vleesch en/of aardappelen, welke vervoervergunning hij na gebruik bij den Plaatselijken Bureau houder van de plaats van vestiging dient in te leveren. Een zelfverzorger, die verhuist en als ge volg daarvan niet meer aan de zelfverzorging deelneemt, dient zich eveneens te wenden tot den Plaatselijken Bureauhouder, teneinde van dezen een desbetreffende verklaring te ont vangen, op vertoon waarvan hij bij den distri butiedienst van de plaats van vertrek voor het resteerende gedeelt-e van de loopende dis- tributieoeriode rantsoenbonnen kan verkrij gen. Deze distributiedienst stelt daarbij tevens een aanteekening op de stamlraart, waaruit blijkt, dat de betrokkene geen zelfverzorger meer is en de distributiedienst-van zijn nieiiwe woonplaats hem in den vervolge dus volledige bonkaarten voor voedingsmiddelen kan uit- reiken. Gezinsuitbreiding, VOETBAE. Terneuzen 3Ciinge 2 70. De reserves van Ciinge bleken zwakke broe- deis te zyn, want het derde elftal van Ter neuzen had er met de minste moedte mede, ofschoon de ruststand 20 nog zoo slecht niet was voor de ibezoekende club. In de tweede helft was het echter totaal mis met de gasten en zoo voerde 'lemeuzen 3 haar stand regle- matig op tot niet mmder dan 70. Com BoysTerneuzen 2 34. Te Sas van Gent speelde Terneuzen 2 een spannende en goede strijd, want haar krach- tig voihouden bracht haar uiteindelijk de met meer verwachte overwinning. Nadat Terneu zen 2 het eerst had gedoeipunt siaagden de Corn Boys er in den stand voor de rust op 3^1 te orengen. De tweede heift was emoti-evoi, aangezien er reeds een half uur gepeeld was vbdraat een der partijen Ihet net had xuimen vinden, maak te r erneuzen 2 de stand 32. Dit was blijk- baar het sein tot extra aanpakken en zoo waar volgden er nog twee doeipunten en kwarn er voor ae Terneuzensche reserves een zwaar bevochten overwinning. Axel 3Hontenisse 2. 34. Het begin was geueei voor Axel, dat ge- ruimen tijd een innke veldmeerderneia aan n aag iegde. Het gevolg was aan ook, dat <jij de rust de tinuisciuo een 20 voorsprong nad. In ae tweede nent biexen de bordjes iet- wat vemangen. i\a ru mmuten speien maakte nontemsse er zI van, kort daarop gevoiga uoor het aerde ciodpunt van Axel, 3a. Hon tenisse Dleel mtussenen lets sterner, maante genjk en wist zeiis net winnenae doeipunt te manen, toen de officieele speeitijd reeds en- neie mmuten verstreken was. Emdstand 34. Axel 2Sluiskil 2. 33. De wedstrijd tussehen de reserves van Axel en tiiuiskil nad een oijzonder spannend ver- ioop. in het begin leek neT er op, dat Axei ge- mankeiijit zou wmnen, want leeds na 10 mm. stond de tnuisc!ub met z0 voor. Na een hair uur verkieinde Siuiskii den achterstand tot z1. Onmiddellijk daarop volgde een derde uoeipunt van Axei, 3>r. Met een pra'chtig sonot bracht Siuiskii den stand op 32 en nog voor de rust maakten de oezoeners iraai genjk, 33. In de tweede helft zag men een *pei met wisselende kansen, waaraoor beide uoeien loeurteiings in ge-vaar kwamen. Doei punten oleven echter uit en zoo brak met ge- njketi stand, 33, het einde aan. BiervlietAxel. 16. De thuisclub heeft het tegen Axel niet kun nen bolwerken en na een vrij eenzijdige wed strijd, met bijna voortdurend Axelsch over- wicnt, moest zij met 16 het onderspit del- ven. Bij de rust leidde Axel reeds met 40. Toen in de tweede helft deze voorsprong tot 5—0 was vergroot, maakte Biervliet een tegenpunt. Ook Axel voegde hieraan nog een doeipunt toe en won alzoo zonder al te groote moeite welverdiend met 16. AardenburgSiuiskii. 6^—2. In een zeer snelle, aantrekkelijke wedstrijd is Aardenaurg er in geslaagd de beide puntjes thuis te houden. Na een begin, waarin Siuiskii lets m de meerderheid was, ging de strijd voor de rust gelij'k op. Een tiental minuten voor de rust maakte Aardenburg gebruik van een misverstand in de achterihoede der gasten, 1 0. Na de rust werd in nog hooger tempo gespeeld, met de gasten in de meerderheid. Bij een Snellen aanval over links volgde een goede voorzet en de rechtsbuiten is er als de kippen bij, om de partijen op gelijken voet te brengen. Aardenburg pakte nu geweldig aan en een tweede fout in de Sluiskil-achterhoede kostte het tweede doeipunt, 21. De gasten heten het hierbij niet zitten en nogmaals werd gehjk gemaakt, 2—2. Hierna ontbrandde een hevigen strijd om de leiding. Hoewel Siuis kii in de meerderheid^ was, slaagde zij er niet in te doeipunten -De midvoor der gasten brak dan door en met een onhoudbaar s not bracht Slui^kfi fnan?l °P S~l' Na dit doelPunt zakte fimfllou u ^aar en groen-zwarten konden gemakkehjk hun voorsprong tot 6—2 verhoo- g' kwam het einde met een, hoewel club16 M0r »eflatteerd€ zege der tfapis- SchoondijkeCiinge. 1J 0. elftal van Ciinge had een bijzonder pro- ductieve dui in den wedstrijd tegen Schoo.i- dijke en vooral de voorhoede bleek op "schot te zijn. In het begin had het er anders weini°- worded dat d\mtslag zoo verplettere^ zoS worden voor de thuisclub, die reeds onmiddei- lyk na het begin de leiding nam. Doch daar- na was het uit en toen kwamen de grensbe- woners aan de beurt. Bij de rust was°de aln- vankehjke achterstand van 0—1 reeds omM- zet m een 4—1 voorsprong en in de tweede helft werd Schoondijke heelemaal overspeeld ^for df ^ndresultaat een 10-1 overwinning voor de Clmgenaran, die dus plezier beleefd hebben van hun reis naar het Land van Cad- zand. Bij gezinsuitbreiding, hetzij door geboorte, hetzij door het opnemen van familieleden, het zij door het aannemen van inwonend perso neel, moet hiervan eveneens aangifte worden gedaan bij den Plaatselijken Bureauhouder. De betrokkenen vallen dan met ingang van de eerstvolgende distributieperiode onder de zelfverzorgersregeling. Zij ontvangen dus met ingang van die petriode geen bonnen meer voor vleesch, aardappelen en/of melk. Overlijden. In geval van overlijden van een zelfverzor ger moet daarvan ten spoedigste aangifte worden gedaan bij den Plaatselijken Bureau houder. Ontvangstbewijzen. De distributiediensten zullen voor de wegens zelfverzorging ing-ehouden vleesch-, brood-, melk- en taptemelkbonnen ontvangstibewijzen afgeven. Bij het inhouden van aardappel kaarten zal dit niet plaats hebben, aangezien personen, die als zelfverzorgers voor aard appelen zijn ingeschreven, nooit aardappel kaarten ontvangen. Mijnwerkers. Ten slotte wordt er op gewezen, dat mijn werkers, die zelfverzorger voor een of meer artikelen zijn, steeds voor de volledige rant soenen voor bijzonderen arbeid in aanmerking komen. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 13 November 1942. Behandeld zijn de volgende zaken: Berouw komt steeds te laat. Tijdens de overtocht van Temeuzen naar Hoedekenskerke op 19 October j.l. had de slagersknecht Moerman uit Hoek in de le klasse kajuit een kopje koffie gedronken. Om dit te betalen en tevens voor het koopen van een kaartje, had hij een rijksdaalder uit £iin portemonnaie gehaald, en de2e laatste tus- scnen een vouw van zijn regenjas gelegd. EVen later miste hij zijn portemonnaie en hoe hii ook zocht, nergens vond hij het begeerde voorwerp terug; hetwelk een bedrag van on- geveer 200 bevatte. Waar kon dit geld zoo meens gebleven zijn? Dadelijk kreeg de ver- hezer argwaan tegen' een medepassagier, die vlak bij hem in de buurt zat. Waar grondde hij deze verdenkimg op? De medereiziger foe- weerde, dat die portemonnaie niet weg kon zijn, en na even naar een zekere plaats ge weest te zijn, begon hij alweer over dat geld, loen die persoon naar boven ging volgde aangever hem en bemerkte, dat die zelfde persoon met zijn portefeuille in zijn handen stond en zich ontdekt ziende, deze haastig in zpn jas frommelde. M. vond dit alles nogal eigenaardig en gaf de zaak aan bij een zich op de boot bevindende marechaussee, welke vL ?in™ldde^k.t0! ^verging de portefeuille van den verdachte te controleeren. Aangever zag toen dadelijk, dat het vermiste geld er in zat, hetgeen hij herkende aan de wijze waar- op bet opgevouwen was. Ook moesten er tus- schen paar bankbiljetten eenige textiel- punten zitten, zoo beweerde g*etuig"e" en inder- daad kwamen die te voorsehijn tussehen een Paar zilverbons aanwezig in verdachte's por tefeuille. De portemonnaie kwam echter niet te voorschijn. Veel ontkennen kon verdachte, de 51-jari^e P.1. Rotterdam, niet. Alleen ontkende hij, de portemonnaie uit de regenjas te heb ben genomen, doch op een gegeven oogenblik op lets getrapt te hebben, hetgeen de bewuste portemonnaie bleek te zijn. Verdachte had a°t geld er toen uitgehaald en in zijn porte- 'i. gestopt, waarna hij het corpus delictus m water had gedeponeerd. Reeds direct na4at de diefstal ontdekt was, had hij veel spijt van het >gebeurde, maar toen was het natuurlijk te laat. Uit geldgebrek behoefde not met te doen, want bij fouilleering* werd nog een bedrag van ruim 400 bij hem gevon- den, terwijl hij goed verdiende. Na eenige dagen in het Huis van Bewaring te hebben doorgebracht, herkreeg hij zijn vrij- heid. Verdachte bleef ter terechtzitting bij zijn bekentenis. Hij verklaarde over het gebeurde veel berouw te hebben. Hij heeft zich in een onbewaakt oogeniblik laten gaan, doch had het geld niet noodig, daar hij van zichzelf 450 bij zicti had. De Cfficier van Justitie noemde het ge beurde ondertusschen zeer ernstig, doch hield er rekening mee, dat verdachte nog nimmer is veroordeeld. Hij eischte zijn veroordeeling wegens diefstal tot 1 maand gevangenisstraf. De verdediger, Mr. Dieleman, wees op het guns£ige verleden van verdachte en op de mooie verklaring die hij van zijn werkgever heeft kunnen overleggen. Het gaat hier om een enkel zwak oogenblik en daarvoor acht hij tiet opleggen van gevangenisstraf veel te zwaar, te meer, daar hij dan ook zijn betrek- king kwijt zal zijn. Hij vroeg daarom even tueel het opleggen eener hooge boete, of, wil de rechter gevangenisstraf opleggen, dan de gratie-clausoile toe te passen. Uitspraak 26 November a.s. 1 Een wraak naming In den avond van 14 Augustus j.l. moest de garagehouder Visser uit Temeuzen voor een dringende boodschap gebruik maken van zijn personen-auto, een Opel 6 cylinder, welke op ganeratongas werd voortbewogen. Tot dien avond toe had de auto zeer goed voldaan, doch dien avondi vertoonde de auto plotseiing vreem- de kuren, om ten slotte zoo goed als geheel stil te vallen. Slechts met moeite wist V. met zijn auto weer thuis te komen. Onmiddellijk heeft hij toen met zijn chef-monteur een on derzoek naar de oorzaak ingesteld, met aan- vankelijk een nagatief resultaat, doch een paar dagen later werd de oorzaak gevonden. Er was ni. slijppasta of een schuurmiddel via den olievuldop in het inwendige van den motor terecht gekomen, waarna deze tijdens het rijden zich met de olie had vermengd. Uit het deskundige-onderzoek kwam vast te staan, dat de slijppasta in den motor gevon den geheel gelijk "was aan die in de garage van V. aanwezig was, terwijl de motor zoo goed als onherstelbaar vernield was, althans een schade was aangebracht tot een zeer groot bedrag. Uit zichzelf kon deze slijppasta niet in den motor zijn gekomen, dus moest er een dader zijn. Maar wie? Na" emstig nadenken rezen bij den garagehouder ernstige verdenkingen tegen een vroegere knecht van hem, - de 55- jarige automonteur A. Ch. A. E., eveneens te Terneuzen. Welke aanwijzingen waren hier dan voor? 6 jaren geleden was E. door den garagehouder ontslagen en zooals uit getui- genverklaringen te voorschijn kwam, had E. na dien tijd een wrak tegen V. opgevat, en zich tegen enkele personen uitgelaten in dien zin, dat hij V. wel eens zou krijgen. In den middag van dien 14 Augustus nu had E. verzocht om enkele werkzaamheden met een slijpmachine te mogen verrichten, welke in de garage stond. V. had dit toege- staan. doch daar hij E. niet al te best ver- trouwde, had hij er voor gezorgd dat E. bijna niet uit het oog werd verloren, doch een 10 a 15 mmuten hadden ze door de drukte E. niet kunnen controleeren. Vermoed wordt nu, dat hij in dien tijd kans heeft gezien, een hoeveelheid van het schuurmiddel in de bedoel de auto te deponeeren, die slechts een 2 a 3 meter van hem af stond. E. ontkent echter pertinent zich aan dit feit te hebben schuldig gemaakt. Bij zijn ver- hoor door de marechaussee nam hij echter een gemaakt onverschillige houding aan en" verschillende door hem reeds eerder gedane uitlatingen trachtte hij bij confrontatie steeds maar weer te verdraaien en wist op den duur zijn houding niet meer te redden. Ook zou volgens hem de auto wel buiten gestaan kun nen hebben, doch verschillende getuigen ver- klaard'en stellig, dat de auto sinds de laatste rit, waartoij alles nog in orde was, tot aan den avond van 14 Aug. niet uit de garage was geweest. Al met al wel een eigenaardige geschiedenis. De getuigen en deskundige blijven bij hun reeds tegenover de politie afgelegde verkla- ringen. Verdachte beweert er absoluut niet opgelet te hebben, of er een Opel stond vlak bij de bank waaraan hij werkte. Zegt ook geen slijp pasta (zip) te hebben gebruikt. Ontkent per tinent schuldig te zijn. De Officier gaat de verschillende aanwijzin gen der getuigen na, die alle op schuld van verdachte wijzen en komt tot de conclusie, dat de schuld vast staat en het bewijs is geleverd. Eisch dan ook 1 maand gevangenisstraf. Mr. Dieleman zegt, dat er welgeteld 5 men- schen in de garage werkzaam waren, toen die vemieling zou moeten hebben plaats gevon den. Wel vreemd, dat dan niemand iets daar van zou hebben gemerkt. Er zijn volgens spreker in deze zaak vele dubia en volgens hem geen enkel bewijs, dat verdachte het feit heeft gepleegd. Dubia moeten in het voordeel van verdachte spreken en eoncludeert tot vrijspraak. Uitspraak 26 November a.s. HOOGER BEROEP. Door A. J. van Hijfte, oud 48 jaar, stroo- en vlashandelaar te Maldeghem, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Econ. Rechter te Middelburg van 22 October 1942, waarbij hij wegens opzettelijk handelen in strijd met een krachtens de Landbouw Crisis- wet vastgesteld voorschrift, meermalen ge pleegd is veroordeeldi tot 1 jaar gevangenis straf. Door A. B. Hinneman, oud 33 jaar, cafd- houder te Oostburg, is tiooger beroep aange teekend tegen het vonnis van den Politie- rechter te Middelburg van 20 October 1942, waarbij hij wegensverboden Nederlage is veroordeeld tot 100 boete of 20 dagen hech- tenis. Door M. M. Millanaar oud 33 j., koopman te Axel, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Econ. Rechter te Middel burg, waarbij hij wegens opzettelijk in strijd handelen met een voorschrift gesteld bij of krachtens het Voedselvoorzieningsbesluit, tweemaal gepleegd" is veroordeeld tot 2 maan den gevangenisstraf. P. le Feber, oud 39 j., architect te Axel, en E. Tieleman, handelaar te Axel, oud 39 j., zijn in hooger beroep gekomen tegen het vonnis van den Econ. Rechter te Middelburg van 29 October 1942, waarbij zij wegens opzettelijk behulpzaam zijn bij het opzettelijk in strijd handelen met een voorschrift gesteld bij of krachtens het Voedselvoorzieningsbesluit" zijn veroordeeld ieder tot 1, maand gevangenis straf. LANDBOUWERS VERANTWOORDEN TE WEINIG AARDAPPELEN EN TARWE. Aan de hand van de inleveringscijfers heeft de C.C.D. op het bedrijf van een landbouwer te Hoofddorp een onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat de opbrengst aan tarwe hooger moest zijn geweest dan was verantwoord. De tuchtrechter te Alkmaar, voor wien de man zich deswege had te verantwoorden, legde hem een tooete van f 1000 op. Op dezelfde wijze werd vastgesteld, dat de opbrengst aan aardappelen en tarwe van het bedrijf van een landbouwer-veehouder te Am sterdam aanmerkelijk hooger moest zijn ge weest dan hij ^had verantwoord. Voor den tuchtrechter bekende hij o.m. een deel van zijn aardappelen. aan zijn dipren te hebben vervoederd en aan de consumenten te hebben afgeleverd. Wat de tarwe betreft, had hij op de dorschbriefjes te kleine hoeveelheden verantwoord. De tuchtrechter legde den man een boete op van niet minder dan /4000. Een boete van f 2500 legde de tuchtrechter te Arnhern op aan een landbouwer-tuinder te Harderwijk, die een groote partij pootaard- appelen had verhandeld zonder uauwkeurig administratie te houden van alle voorradige, ontvangen en afgeleverde partijen. waartoe hij verplicht was. Bovendien had hij verzuimd wekelijks een afschrift van zijn administratie aan de P.I.C.A. te zenden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 3