n.,„AKKERTJE DLVERDWENEN ROBIJN SoW". Winterhulp vraagt juist Uw offer! Binnenland INENTING TEGEN DIPHTHERIE. FEUILLETON Giro 5553 TERNEUZEN, 16 NOVEMBER 1942. Op Donderdag 19 November a.s. zal gelegen- heid worden gegeven tot kostelooze inenting- tegen diphtherie voor kinderen van 114 jaar a, in de School te Reuzenhoek des voor- middags 10 uur; b. in de Openbare School des namiddags 3 uur. N.B. Ook in de andere scholen zal nog ge- legenheid worden gegeven. Zaamslag, 14 November 19"42. De Burgemeester van Zaamslag, A. HAAK, waarnemend. jagers der As neergeschoten, een tiende werd door het afweengeschut van het eiland Pan- tellaria neergehaald. Italiaansche gevechts- vliegtuigen ondernamen in scheervlucht een geslaagden aanvajl op een vliegveld in Fransch Noord-Afrika en schoten daarbij talrijke vlieg- tuigen, die kort tevoren gedaald waren, in brand. De aanvallen uit de lucht en ter zee op de Engelsche en Amerikaansche gchepen in de Algerijnsche wateren werden voortgezet. In den vroegen ochtend van Zaterdag plaatste een Italiaansche duikboot onder bevel van den luitenant ter zee Rino Erler in de baai van Bougie twee torpedotreffers op een Engel- schen kruiser van de „Leander"-klasse (7200 ton). De kruiser is gezonken. In het Oosten der Middellandsche Zee heb ben Italiaansche torpedovliegtuigen met sue ces een vlootformatie aangevallen, Een tor- pedobootjager werd ernstig getroffen en kan als tot zinken gebracht worden beschouwd. Van de operaties der laatste dagen zijn in totaal 10 Italiaansche vliegtuigen niet op hun basis ter-uggekeerd. De jongste luchtaanval op Genua heeft 5 dooden geeischt, terwijl 14 pei-sonen gewond werden. De namen der slachtoffers zullen in de plaatselijke pers gepubliceerd worden. De duikboot, die opereert onder bevel van den luitenant ter zee Gianfranco Gazzana, heeft op den Atlantischen Oceaan nieuwe sue- cessen behaald. Zij bracht een gewapend Engelsch motorschip yan 10.000 ton en door geschutvuur het gewapende stoomschip ,,Veerhaven" van 3500 ton tot zinken! Daar- mede heeft deze duikboot in tien dagen in het geheet meer dan 30.000 ton vijandelijke of voor rekening van den vijand varende scheeps- ruimte tot zinken gebracht. Eenigen der be- manningen, onder meer een kapitein, werden gevangen genomen. NIEUWE SLAG BIJ GUADALCANAR. Toldo meldt: Vijf kruisers en torpedoi- jager tot zinken gebracht. Naar het keizerlrjke hoofdkwartier bekend maakt, is op 12 November bij Guadalcanar een zeeslag van vrij grooten omvang geleverd. Het volgende communique is hierover gepu bliceerd Op 12 November heeft de slag een aanvang genomen en hij duurt riog voort. Japansche marinevliegers hebben een vijandelijken krui ser van vrij nieuw type tot zinken gebracht. Een andere kruiser van de B-klasse en drie transportschepen werden in brand geschoten en 19 vliegtuigen neergeschoten. In een daarop volgenden nachtglijken aanval van Japansche vlootonderdeelen werden nieuwe successen geboekt: Twee kruisers van vrij nieuw type werden in den grond geboord, twee andere groote kruisers eveneens tot zin ken gebracht, 'benevens een torpedobootjager. Japansche verliezen: Een slagschip .zwaar beschadigd, twee torpedobootjagers gezonken en meer dan tien vliegtuigen niet terugge- keerd. Door deze su-ccessen is bijna de helft der vijandelijke vloot bij het eiland Guadal canar vernietigd. DISSIDENT FRANSCH GENERAAL IN ARREST. Naar officieel uit Vichy medegedeeld wordt, is de commandant van het militaire district Montpellier, generaal Delattre de Tassigny, wegens dissidente pogingen gearresteerd. Het FranscKe mimsterie van Voorlichting deelt dienaangaande mede: Generaal Delattre de Tassigny heeft op 9 November, nadat hij vemomen had, dat generaal Giraud naar Afrika ontkomen was, zijn post verlaten en vetscheiden officieren en manschappen be- wogen zich bij hem aan te sluiten. Hij be- schikte verder over twee stukken geschut. Generaal Delattre had het voomemen in Frankrijk een dissidente groep te vormen. Na dagenlang te hebben rondgedoold, heeft hij zich ter beschikking van den eersten officier der gendarmerie gesteld, dien hij ontmoette. Zijn aanhangers hadden zich intusschen ver- strooid. Delattre de Tassigny werd onmid- delijk gearresteerd en is thans aan de mili taire justitie overgeleverd. EXTRA KERSTRANTSOENEN IN DUITSCHLAND. Naar officieel in de Duitsche Staatscourant medegedeeld wordt, zullen in Duitsehland met Kcrstmis, behalve de gewone leven'smiddelen- ranlsoenen, extra rantsoenen verstrekt wor den. Gewone verbruikers krijgen een pond tarwe- mcel, 200 gram vleesch, een kwart pond boter, 62.5 gram kaas, een half pond suiker, elk een kwart pond peulvruchten en suikergoed, als- mede vijftig gram koffieboonen en een halve flesc-h brandewijn. Kinderen en jeugdige personen ontvangen omdat zij geen koffie en brandewijn krijgen, een half pond suikergoed. Bovendien worden aan alle verbruikers vier tot zes eieren als extra-rantsoen verstrekt. Arbeiders, die zwaar en zeer zwaar werk ver- richte, ontvangen bovendien nog extra-rant- soenen wijn en brandewijn. STREVEN DER N.S.B.: EEN VRIJ NEDBRLAND IN EEN VRIJ EUROPA. Rede van prof. R. van Genechten. „Soldaat of slaaf". ,,Soldaat of slaaf". Dat was het dilemma, dat prof. dr. R. van Genechten, als vormings- leider der NjS.B. Dinsdagavond niet alleen zijn toeiioorders die de. groote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam geheel vulden maar met hen ook het geheele Nederland- sche volk voorhield. Een dilemma overigens, dat voor de nationaal-socialisten in ons land geen vraagstuk meer is, daar zij reeds het eerste: medewerken als soldaat hebben ge- kozen. Het is het echter wel voor die groote massa van ons volk, welke nog steeds aarzelt haar keuze te beDalen, hoewel het en dat viel ook uit de rede op te maken daarvoor thans de allerhoogste tijd is, willen zij straks niet sohuldbewust moeten erkennen: te laat! Aan de rede van prof. Van Genechten op deze vormingsbijeenkomst die mede door den gevolmachtigde van den Leider voor de provincie Noord-Holland districtsleider J. W. de Ruiter, werd bijgewoond waren eenige instructieve uiteenzettingen voorafgegaan, af- gewisseld met zangnummers, waarbij het zangkoor der N.S.V.O. zijn medewerking ver- leende. Prof. Van Genechten, zijn rede aanvangen- de, wees allereerst op het ontzagwekkeride van het tegenwoordige wereldgebeuren, om vervolgens terug te grijpen naar de middel- eeuwen, waarin Europa feitelijk nog een ge heel vormde. De ontdekking van nieuwe werelddeelen had een verlegging van het zwaartepunt van Europa van het midden naar de randgebieden tot gevolg. Ook de Nederlanders hebben toen de hun geboden kanisen weten te geibruiken en van datgene wat onze voorouders bereikten, hebben wij eeuwenlang de voordeelen geplukt. Ten slotte kwam de grootste macht in handen van dat land, dat nauwelrjks nog een deel van Europa kon worden genoemd: Engeland, dat als een pistool op ons werelddeel is gericht en dat zijn macht wist te hand-haven door de toepas- sing van de oude leuze: verdeel en heersch. Dit principe paste het toe in Britsch-Indie, in Zuid-Afrika, maar ook in Europa, wSar he-t immer de andere landen opzetten tegen dat land', hetwelk op dat oogenblik het machtig- ste van het continent was. Zoo heeft het de rampspoeden over ons werelddeel gebracht. De eenheid Van Europa, zqo vervolgde de spreker, is een volstrekte noodzakelijkheid, geweldige continenten zijn zich tegenover ons aan het vormen en het zal voor Europa on- mogelijk zijn zich te handhaven, wanneer het niet tot eenheid kan groeien. Ware het zoo verder gegaan, Europa zou binnen 25" jaar een kolonie van een ander werelddeel zijn ge- worden, doch ook hier was in den hoogsten nood de redding nabij. Door den man, die in zes jaren tijd het Duitsche volk van een ver- trapt tot het sterkste volk van de wereld "maakte. Duitsehland gaat niet als veroveraar over Europa, maar stelt'zich tot taak, de een heid van Europa tot stand te brengen. Toeltomst van Nederland. Het spreekt van zelf, dat in dit nieuwe Europa niet meer in de randgebieden het zwaartepunt zal liggen, maar dat dit weer naar het midden wordt verplaatst. Er zijn nog tienduizenden, die wachten op het oogenblik, dat de oude toestand zal terug keeren; zij vergissen zich. De nieuwe toe- stand heeft zich baangebroken en alleen hij, die dit inziet, zal iets voor volk en vaderland kunnen doen. Spreker hekelde vervolgens de economische politick der vroegere regeerders en gaf eenige illustraties van schromelijke tekorten bij onze gewezen militaire leiders. Wij, nationaal-socialisten zouden Nederland niet aan de verkeerde zijde hebben gezet en evenmin Nederlandsch-Indie in den strijd heb ben geworpen. De vraag om eenheid van Europar is geen specifiek Duitsche, maar evenzeer een Neder- landsche vraag, want komt deze eenheid niet tot stand, dan zal Duitsehland niet bestaan, maar Nederland evenmin. Het nationaal-socialisme heeft aldus prof. Van Genechten onder de ongunstigste om- standigheden steeds gestreden voor Duitseh land. Tot sommige Duitschers, die imperia- listische doeleinden willen nastreven, zegt spreker dan ook: wii zjjn uw vrienden, maar niet uw personeel! (Applaus.) Het nieuwe Europa wordt niet gebouwd met knechten, maar met vrije mannen en vrije vrouwein. (Applaus.) Wij zijn bereid, dezelfde offers te brengen als de Duitschers, onder voorwaarde, dat onze eer als man en als volk wordt ge- eerbiedlgd. Staar.de voor de keuze: mede te werken als slaaf of als soldaat, hebben wij, nationaal- socialisten -het laatste gekozem; wij willen ons lot met dat van Europa verbinden en offers brengen, want alleen op deze wijze zullen wij in staat zijn, in het nieuwe Europa een waardig deel van het geheel te vormen. Wanneer wij de geschiedenis verstaan, ons weten in te stellen op nieuwen groei, de krach- ten van ons volk weten te wekken, dan is voor ons volk een betere toekomst weggelegd. In het Oosten van Europa zijn gebieden, die de mogelijk'heden van de I7e eeuw nabijkomen, ja misschien zelfs overtreffen. Bens komt de tijd van nieuwen opbouw, waarbij de techniek ons groote mogelijkheden biedt, wanneer wij slechts, zooals de Leider zegt: vertrouwen. hopen en strijden willen. Wanneer ,gij, zoo richtte de spreker zich tot zijn hoorders, werkelijk nationaal-socialisten wilt zijn, moet ge elk oogenblik van den dag bereid zijn om te offeren, om ook de kleine *^ingen van elken dag te doen. Anders kunt gij het nieuwe Nederland niet tot stand bren gen. Met voorbeelden staafde spreker zijn betoog, dat de groote dingen in de wereld niet door de groote massa tot stand zijn gekomen, maar door de besten, omringd door een kleine schare. De belangrijkste vraag voor ons is: hoe wordt de toekomst van ons vaderland? Het woord van den Fiihrer staat vastgeen aansluiting, geen annexatie, maar een vrij Nederland in een vrij Europa! De persoon van den Leider staat ons tyorg, dat deze poli- tiek door de N.S.B. wordt bevorderd. (Ap plaus). Wij staan pal achter den Leider, zoo besloot prof. Van iGenechten. Zoolang hij staat, staan wij en staat het Nederlandsche nationaal- socialisme. Houzee! (Langdurig applaus). iMet het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus werd de uitstekend geslaagde bijeenkomst ibeeindigd. Nieuwe avonturen van rechercheur Koks, 12 door FRANK VAN FALOKENOORT (Nadruk verboden) Koks keek de kamer eens in. Een oogenblik stond hij nadenkend stil, keek den agent aan en stapte toen de kamer door naar het raam; het stond op een kiertje. - ,,Hebt iij dit raam opengemaakt vroeg Koks den agent. „Neen, mijnheer. Toen ik hier vanmorgen de wacht overnam, was het raam al los." Koks keek nog eens in de kamer. „De boel ligt anders dan een paar dagen geleden. Heb jij hier gesnuffeld?" „Neen, mijnheer," antwoordde de agent verontwaardigd. ,,Ik heb hier niets anders gedaan dan gezeten. Ik ben nergens aan geweest." „Er is hier iemand anders in de kamer ge weest^was Koks' conclusie. ,,Want ik heb het raam zelf goed afgesloten. Bovendien liggen verschillende dingen anders, dan toen ik hier de laatste maal was. En kijk hier eens!" Koks bukte zich en raapte een klein mesje op, voorzichtig bij het lemmet vast- nemend. „Is dit m«s van jou?" vroeg hij den agent. ,,Neen, mijnheer zoo'n mes heb ik niet." ,,'Het beste bewijs, dat hier iemand is ge weest, ondanks hier dag en nacht een agent zit, die met de bewaking is belast. Een mooie boel", mopperde Koks, „Wie heeft hier van- nacht dienst gehad?" „Van Swieten, mijnheer." i ,,Ga naar beneden en zeg, dat ze het hoofd- bureau moeten opibellen. Van Swieten moet hier direct komen." „Hij zal wel thuis zijn en op bed liggen, mijnheer", wierp de agent tegen. „Kan me niet scheleni", zei Koks nijdig. „Dan kleedt hij zich maar direct aan. Hij moet dadelijk komen." De agent ging naar beneden om zijn op- dracht te vervullen. Intusschen keek Koks de kamer nog eens zorgvuldig rond, doch meer bijzonders kon hij niet ontdekken. Wel con- stateerde hij, dat men in alle laden en kasten had gesnuffeld. Toen de agent weer op zijn post terug was, sloot Koks opnieuw zorgvuldig het raam af en daarna gingen ze beiden zitten. „Nu hebben we wel de imitatiering", be- gon Koks, „maar het zou me een lief ding waard zijn, als ik nu ook maar wist, waar de ring met den ephten steen was. Weet U mis schien ook, waar uw gewezen vrouw haar sieraden altijd borg?" ,,Jawel", antwoordde van Brantenaar. „Ik heb haar eens een kleine stalen doosje gege ven, waar zij de duurste sieraden altijd in deed. Het was een vuurvrije cassette en gemakke- lijk mee te nemen. Maar waarin zij deze cas sette borg, weet ik natuurlijk niet. Vrouwen hebben in dit opzicht altijd van die eigenaar- digheden." „We hebben het heele huis laten doorzoe- ke«, maar we hebben in het geheel geen sie raden gevonden en evenmin een stalen doosje. GERMAANSOHE SS IN NEDERLAND. Mussert heeft, zooals reeds gemeld, met in- gang van 1 November, overeenkomstig den wengch van den Reichsftihrer-SS, den naam van de „Nederlandsche SS" gewijzigd in „Ger- maansche SS in Nederland". Naar aanleiding hier van schrijft het SS-orgaan Storm" een hoofdartikel, waaraan wij het volgende ont- leenen: „Het Grootgermaansche ideaal van de SS eisch in alle landen van iederen SS-man, dat hij de volksche waarden van zijn volk zuiver houdt, opdat de Grootgermaansche eenheid zoo rijk en veelzijdig mogelijk zal kunnen wor den. lets anders zou uit hoofde van onze wereldbeschouwing totaal onmogelijk zijn. Geen enkele .SS-man, waar ook ter wereld, kan immers buiteri zijn eigen volksaard tre- den! Zoo zal de Grootgermaansche gedachte in Nederland bijvoorbee'ld steeds op onze manier worden gevoeld en verwezenlijkt. Zoo als vanzelf spreekt kan dit aan de volheid, de beteekenis en veelzijdigheid er van slechts ten goede komen. Op deze wijze zal door de samenwerking der door het ras met elkaar verbonden vol- ken, tevens de Germaansche gedachte niet -verstarren tot een nieuw soort universalisme op rassengrondslag of tot een even onge- wenscht imperialisme. Germaansche SS in Nederland beteekent dus voor iederen SS-man in onze lage landen, dat hij deel heeft aan de wording van de Ger maansche toekomst, dat hij drager is van de nationaal-socialistische revolutie, welke de ge- heele Germaansche levensruimte heeft gegre- pen. Het wil zeggen, dat hrj begrijpt, dat het er nu om gaat, om onze cultuur te redden van bolsjewiseering en juda'iseering en dat hij in ziet, dat engstaatsche beginselen in de huidige situatie geen afdoende oplossingen meer aan de hand kunnen doen. Daarom is de Ger maansche SS in Nederland van opvatting, dat het medebouwen aan een Grootgermaansche toekomst, de eenige mogeiijkheid voor het be staan van ons volk is. Het grootste geschenk en de meest vvaarde voile bijdrage, die wij daarbij aan de Groot germaansche eenheid kunnen geven, vormen de tot voile on*plooting gebrachte deugden van ons volk. En zoo verwerkelijkt zich tevens de gelijkgerechtigdheid naar den wil en het woord van den Fiihrer. Zoo is de heele SS uit hoofde van de haar door den Heichsfuhrer ge geven beginselen en richtlijnen ook overal de stoottroep van het volkseigene en er is nie- mand ter wereld, behalve onze oude erf- -vijanden die er beiang bij kan hebben, dat ons volk in de toekomst een karakterlooze ge- meenschap van grauwe ja-broers zou zijn, die in geen enkel opziflht zichzelf zouden weten te onderscheiden. Integendeel, de Germaansche toekomst hangt geheel af van de volkskracht, van het initiatief en den specialen aanleg van ieder der samenwerkende en samenbouwende Ger maansche volken. Het zal echter voor niemand lets nieuws zijn, dat onze volkscue eigenaard slechts dcor prestaties en rnopti'nid'hjWei inzet bewaard zal kunn.m biijven. zooals het iok wel duide- lijk zal zijn, dat c orlogstoestand niet de meest gunstige situatie is, om deze groote idealen van cultureele en politieke eenheid-in-verschei- denheid reeds thans tot ontplooing te brengen. Maar dit wil nog niet zeggen, dat de SS-kame- raden in de verschillende Germaansche landen zich daarom minder scherp van de hocgheid en heiligheid van hun taak bewust zouden zijn! Indien de Germaansche SS in Nederland in haar eigen gelederen onvermoeid werft voor vrijwillige dienstnemyag in de gelederen der Waffen-'SS, dan kan zij dit verantwoorden door haar overtuiging, dat met het Grootger maansche geheel niet minder de groote tra- ditie van ons eigen volk wordt gediend en be- veiligd, ja, tot nieuwe mogelijkheden wordt gebracht. Wij kennen eenvoudig de bekrom- pen vrees niet, om ons te binden in grooter geheel, omdat wij ons jong, sterk en begaafd genoeg voelen, om steeds weer door nieuwe prestaties een deel van de groote verantwoor- delijkheid mede te dragen en zoo ook iets van ons wegen aan het grooter geheel mede te deelen. De bijzondere vruchten der Germaansche cultuur in Nederland te doen rijpen, is een even sehoone als moeilrjke taak. De SS zal daarbij haar aandeel niet schuwen en al het mogelijke doen om deze ontwikkeling te be- vorderen. Met deze perspectieven is het pas zinvol van Germaansche gelijkgerechtigdheid te spreken." Ten slotte brengt /Storm" nog eens in her- innering, wat het schreef na de beeediging van de SS door Mussert: „Het gaat niet aan om te gelooven, dat men eeuwig. kan teren op den spaarpot van een lang bezweken verleden. Indien wij niet rea- listisch genoeg zijn, om te beseffen, dat alleen Germaansche arbeid, uitslultend ,,Leistung", ons zal kunnen bewaren voor armoede, indien wij niet op tijd ons aandeel opeischen in de vorming en het benutten van de met veel bloed gewonnen nieuwe levensruimte, dan zijn wij uitgeteld. v En ook daarom legden wij den eed af op den Fiihrer, omdat wij niet alleen als soldaten, maar ook straks als boeren en arbeiders zon- der Zijn genie met leege handen op de wereld zouden staan. De toekomst zal ons eelt in de handen be- zorgen, maar wij zullen dit eelt met dezelfde vreugde en eer in onze palmen voelen groeien, als wij het geweer opnamen, om onze vijanden te verpletteren." KORTING OP STEUNBEDRAG. De secretaris-generaal van het Departement van Sociale Zaken heeft bepaald, dat de ver- goedingen, die inwonende gezinsleden van in- gevolge de rijkssteunregeling ondersteunden, op grond van hun vrijwillig dienstverband' bij de Waffen SS ontvangen, nadat daarop de gebruikelijke aftrek van f 2, respectievelijk f 4,, in mindering is gebracht, slechts voor een dei'de deel op het steunbedrag zullen mogen worden gekort. TOEWUZING STAATSLEENING. De wnd, secretaris-generaal van het depar tement van,.Financien maakt bekend, dat de toewijzing op de nieuwe 3% pet. S.taatslee- nirig, waarop de insj£hrijving openstond op 10 November 1942, zal geschieden als volgt: De ingeschreven bedragen waarvoor voor- keur is verzocht, worden ten voile toege- wezen; op de gewone insehrijvingen wordt een kor- Wel een klein sleuteltje. Het is op het hoofd- bureau, waar we ook de andere bezittingen van juffrouw Wilson hebben opgeborgen, zoo als brieven en voorts eenig geld. In haar taschje hebben wij dit sleuteltje gevonden. Wij dachten eerst, dat hij op een van de kasten in dit huis behoorde, maar daar was het te klein voor." -- ,/Het zal dam wel van het kistje zijn ge weest", meende van Brantenaar, ,,want daar bij hoorde inderdaad maar een klein sleutel tje." ,,Maar waar is dit kistjje nu?" hernam Koks, eigenlijk meer tot zichzelf als tot den ander. „Is het al gestolen?" De vraag is na tuurlijk, of de moord wel iets heeft uit te staan met den bewusten riijg. Het kan na tuurlijk ook zijn, dat de een of ander bekend was met de fabelachtige waarde van den robijn en dat diegene, op geld belust, niet teruggeschrokken is voor een moord, om zoo- doende den ring in handen te krijgen." „Ik zou niet weten, wie er meer bekend zijn met de groote waarde van dezen steen, be halve dan ik zelf." ,,En de kamenier natuurlijk", voegde Koks er droogjes aan toe. „Ja, inderdaad", gaf van Brantenaar toe. „Ook zij wist van de waarde van den steen af. Maar ik kan toch niet gelooven, dat zij schul- dig is aan moord op haar meesteres, want zij zou, bij wijze van spreken dan, voor Jane door het vuur zijn gegaan. Neen, dat denkbeeld komt niet bij mij op." „Maar wij hebben toch met alle denkbeelden rekening te houden", vervolgde Koks. ,,Het feit, dat juffrouw Boomsma verdwenen is, is op zichzelf al verdacht." ting toegepast op 30y2 pet. van het ingeschre ven bed rag, met dien verstande, dat de toe- gewezen bedragen op honderd gulden worden afgerond. Aangezien de vrijwillige leening is voltee- kend, zal men niet tot de uitgifte van de ge- dwongen leening overgaan, zoodat de zich aan de recepissen bevindende stortingsbewijzen waardeloos zijn. INCALCULEEREN, VAN BELASTINGEN, De Gemachtigde voor de Prijzen maakt bekend, dat het bepaalde in de Richtlijnen voor de Prijsvaststelling No. 1 (Ned. Stcrt. van 11-4-42 No. 69a) ten aanzien van het incalcfileeren van belastingen wordt verruimd. Het zal in den vervolge geoorloofd zijn het uit hoofde van de vermogensbelasting 1942 en van de ondernemingsbelasting 1942 werkelijk verschuldigde bij aanvragen tot prijs- verhooging in de kostprijsberekening, met inachtnenung van zekere maxima, op te nemen. De Hoofdgroepen van dte organisatie van het bedrijfsleven verstrekken terzake op aanvrage nadere inlichtingen. Zeifstandige doorberekening dezer belastingen in de ver- koopprijzen is uiteraard niet toegestaan. OBIGANISATORISGHE OPBOUW DER NEDERLANDSCHE KULTUURKAMER. Na het grocte succes, dat de Nederlandsche Kultuurkamer heeft gehad met de brochure „Waarom een Nederlandsche Kultuurkamer?" zal binnehkort als uitgave 2 van de afdeeling Voorlichting der Nederlandsche Kultuurkamer een nieuw vlugschrift het licht zien over den organisatorischen opbouw van deze beroeps- standsorganisatie van alle Nederlandsche kunstenaars. Deze in schrift uitgegeven redevoering van den president der Nederlandsche Kultuur kamer, prof. dr. T. Goedewaagen, verschilt met de eerste brochure voornamelijk hierin, dat thans uitvoerig wordt ingegaan op den organisatorischen opbouw van de Nederland sche Kultuurkamer, hoe de verschillende af- deelingen en gilden werken en hoe het geheel geleid wordt. Deze tweede brochure is wel zeer belang- rijk vanwege de uitvoerige mededeelingen, welke worden gedaan over de z.g. gewestelijke bureaux, waarvan op 28- November a.s. het eerste te Groningen wordt geopend. Een ieder, die beiang stelt in het werk van de Nederlandsche Kultuurkamer, moet zich van den inhoud van deze brochure op de hoog- te stellen. Bij de afdeeling Voorlichting der Nederlandsche Kultuurkamer, 2e v. d. Bosch- straat 44, is ze gratis verkrijgbaar. VREUGDE EN ARBEID" BESTAAT TWEE JAAR. Indrukwekkende cijfers. Op de Donderdag gehouden dagelijksche persconferentie heeft de heer ,H. J. Wouden- berg, leider van het Nederlandsche Arbeids- front, een overzicht gegeven van hetgeen Vreugde en Arbeid" heeft bereikt gedurende de twee jaar van zijn bestaan. Na herinnerd te hebben aan de woorden door hem bij de op- richting op 4 November 1940 gesproken, waar bij hij gewezen heeft op de groote omwente- ling tegen die wereldbeschouwing van vdor Mei 1940, somde de heer Wbudenberg enkele data op, die/ evenzoovele feiten vastleggen welke bewijzen, dat het leven sterker is dan de critiek, welke op een levensbeschouwing wordt uitgeoefend. Op 15 Jul! 1940 werd het N.V.V. gesteld onder zijn commissfriaat, op 4 November 1940 werd .Vreugde en Arbeid" opgericht, op 15 Juli 1941 kwamen alle vak- centrales in Nederland onder zijn commis- sariaat, op 1 Mei 1942 werd het N.A.F. op gericht en op 1 November 1942 werd de Ver- ordening voor den arbeid van kracht. Doer deze feiten, aldus de heer Woudenberg, is af- gerekend met de oude wereldbeschouwing. Het N.A.F. is gegroeid ondanks talrijke moeiiijkheden (evacuatie, artaeidsplicht in Duitsehland, loonstop, etc.), toch is het uit- gekomen boven het hoqgste ledental, dat het N.V.V. ooit heeft vekend. Het N.A.F. is een door en door gezonde organisatie geworden tegelijk met haar sociale en economische in- stellingen, zooals de Arbeiderspers, de Cen- trale Verzekeringsbank, „Heem en Honk" (de woningbouwsticnting:) en de liitg-everij ,,Het Werkende Volk". Na de taak van het N.A.F. nog eens in het kort te hebben omschreven, stond de he£r Woudenberg meer uitvoerig stil bij de 2-jarige herdenking van Vreugde en Arbeid". Bij de oprichtifig stonden velen er sceptisch tegen over; er was ook Meingeloovigheid in eigen kring, b.v. reeds wat den naam betreft. Bij zijn-- oprichting werden het Instituut voor Arbeidsontwikkeling en de stichting Natuur- vrienden-tehuizen ontbonden. Daarvoor in de plaats kwamen gezellige en comfortabele vacantiehuizen waarheen de arbeider ook zijn vrouw kan meenemen, die er 66k recht op heeft er eens uit te Zijn! In het afgeloopen jaar is Vreugde en Arbeid" belangrijk ^ooruitgegaan. Een van haar grootste acties vormde ..Schoonheid en reinheid in de bedrijven". Materiaalgebrek voor meuwbouw en verbouwing leverde hierbij moeiiijkheden op, maar toch konden in het afgeloopen jaar in 16 bedrijven nieuwe of verbeterde cantines ingebruik worden geno men. De afdeeling ,,Volksontwikkling" organi- seerde cursussen in 28 avondscholen voor vol- wassenen. Er waren 34 cursussen voor Duitsch, 17 voor Italiaansch, 18 voor Engelsch, 2 voor boekhouden, 1 voor Fransch, 3 voor steno, 4 voor E.H.B.O. De ,,Huisvlijtactie" was ook zeer productief. De verschillende huisvlijttentoonstellingen trokken 16.530 bezoekers. De afdeeling ,,Lichamelijke Opvoeding" kan vooral wijzen op wat zij op het geb^ed van zwemmen heeft „>Hoe is zij dan verdwenen?" vroeg van Brantenaar. In het kort vertelde Koks, wat er verder in dien naStit gebeurd was en hij verzuimde er niet bij te vertellen, dat de kamenier ook nog gepoogd had om de politie tegen te werken, door hen te laten vallen over het matje in haar kamer. ,,Maar uit uw woorden meen ik t«:h te moe ten opmaken, dat zij heeft gegild, dus dat zij is ontvoerd, in plaats van ontvlucht." ,,Zij kan ook wel een gil gegeven hebben, om ons om den tuin te leiden", meende Koks nuchter. „Vrouwen kunnen, wanneer zij op het pad der misdaad gaan, vaak nog geraffi- neerder te werk gaan dan mannen." ,,Dat is- natuurlijk iets, waarover ik niet kan oordeelen", antwoordde de ander. ,,Maar ik geloof toch niet, dat juffrouw Boomsma de hand in deze zaak heeft gehad. Ik kan niet gelooven, dat zij de moordenares is." „Dat is iets, wat wij al lang weten", ver- zekerde Koks. ,,Degene, die juffrouw Wilson heeft gewurgd, had een paar flinke, groote handen. De handen van juffrouw Boomsma daarentegen waren tenger en smal. Nee, een man is de moordenaar, dat staat vast." Op dit moment kwam de agent, die bij de telefoon de wacht hield, het gesprek onder- breken. /Mijnheer Koks", zei hij, ,,een zekere mijn heer de«Klein belt op en vraagt u te spreken." ,/Een oogenblikje", zei hij tot van Brante naar. Daarna ging hij naar de gang en nam de hoorn van den haak. ,,Hier is Koks", zei hij. ,,U spreekt met Jopie Klein, mijnheer Koks", klonk het van xien anderen kant van de lijn. „Ik hoor, dat u op het oogenblik in het be- Bij onze vrijwilligers. Een van onze foto- •verslaggevers in actie. Ze zijn altijd ver naar voren en beleven den strijd uit de eerste hand. (SS P.K. Wiegdnd-O-H-P.H. s) bereikt. Er hebben 135.631 menschen aan deelgenomen; op 5 afzwemfeesten kon aan 501 leden het zwemdiploma worden uitg"e- reikt. In 75. bedrijven werden bedrijfssport- org-anisaties op'g'ericht. Dan zijn er nog- cur sussen voor boksen, paardrijden, enz. De afdeeling Cultuur en Ontsoanning" orgamseerde 98 filmavonden met 12.401 be zoekers. Alle door dezfe afdeeling georgani- seerde voorstellingen, lezingen enz., trokken 382.000 bezo'ekers, tegen 52.000 bezoekers in 1941. De afdeeling ,/Reizen en Vacantie" bleef in het afgeloopen jaar zeer beperkt in verband met de omstandigheden. In de vacantie-oorden werden 10.176 overnachtingen geboekt en 6576 bezoekers. Succes vooral heeft het spaarsysteem, dat hierbij wordt toegepast. Er werden 8000 uitstapjes naar bedrijven ge- maakt. De herdenking van het tweejarig bestaan zal plaats hebben op 18 dezer in het Gebouw voor K. en W. Aan dezen avond werken o.a. mede, het Residentie-Orkest en het Ballet van de Stedelijke Opera in Amsterdam. De heer Woudenberg besloot met er op te wijzen, dat Vreugde en Arbeid" zijn naam eer aandoet. Minderwaardigheidscomplexen, wel ke vroeger den arbeider dwars zaten, zijn teruggedrongen. Hij verricht thans zijn arbeid met vreugde en met fierheid in het bewustzijn van zijn taak en zijn plaats in de volksgemeenschap. SCHOOLIN ZAMELIN G VAN OUD PAPIER EN ANDERE GRONDSTOFFEN. Eereprijs van f 50 voor school in Dinteloord. De schoolinzameling van oud papier en an dere afvalstoffen georganiseerd door het Rijksfcureau voor Oude Materialen en Afval stoffen (,,Romea") verheugt zich in toe- nemende belanjgstelling. Zooals men weet, worden elke maand geldprijzen toegekend voor de scholen, die het meeste inleveren. Het geld wordt in de „schoolpot" gestort. Voor de maand October is de eereprijs, een premie van 50, toegekend aan de O. L. school te Dinteloord, ho©fd de heer P. J. Noom. Deze school, die 80 leerlingen telt, heeft niet min der dan 2160 kg oud papier verzameld, d.w^z. 27 kg per leerling. Eigenlijk ligt dit gemid- delde hooger, daar de heer Noom er met 15 leerlingen op is uitgetrokken en daarmee dit pradhtige resultant heeft behaald; wel een be wijs tooeveel oud papier e.d. er ook in kleine plaatsen nog te vinden is, wanneer men er moeite voor doet. Vijf andere scholen ontvingen premies van f 25, 10 en 5. Intusschen moge er de aan- dacht op worden gevestigd, dat de Nederland sche industrie ook kleine hoeveelheden oud papier en andere afvalstoffen op hoogen prijs stelt. Alle beetjes helpen! DE DAG DER NEDERLANDSCHE POLITIE. Zooals gemeld, werd j.l. Zaterdag ter ge- ■legenheid van den dag der Nederlandsche politie alhier een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen een elftal der marechaussee uit Oostelijk en een uit Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. Het Oostelijke elftal won den kainp met 100. Zooals wij1 eveneens hadden aangekondigd, heeft de gemeente-politie een huis- en straat- collecte gehouden ten bate van Winterhulp. Deze leverde een goed resultaat. De politie- mannen ondervonden hierbij veel sympathie van de zijde der bevolking en de waarnemend inspeeteur verzocht ons den dank der politie aan de* ingezetenen te willen overbrengen, voor den steun die zij bij het uitoefenen van dit werk tot steun van noodlijdende volksge- nooten hebben ondervonden. MACHINESCHRIJVEN. Voor het examen machineschrijven, diploma C (hoogst# snelheidsdiploma) van het insti tuut Rients Bait te Den Haag, slaagden dezer dagen de dames N. Donze te Temeuzen en H. Maremam te Kloosterzande, benevens de heer A. A. Fermont te Vogelwaarde, terwijl de heer Kr. Loof te Terneuzen slaagde voor dilpoma p. wuste huis aan den Dreef bent. Heht u nog wat bijzonders ontdekt?" Koks lachte even om den ijverigen kranten- man. „Misschien wel", antwoordde hij raad- selci>clitig". ,.,Mag ik ook naar de Dreef kemen?" vroeg Jopie hoopvol. „Wplja, kom maar, hoor. Ik denk wel, dat ik nog wat nieuws voor je heb, al is het nog niet zooveel. Koks hing de microfoon weer aan het toe- stel en keerde terug naar de zitkamer. Even daarna arriveerde Jopie Klein, bijna gelijktij- dig met den agent, die in den afgeloopen nacht dienst had gedaan. Koks nam den agent even apart en hoewel het gesprek op ge- dempte toon werd gevoerd, konden de ande ren toch hooren, dat de agent een geducht^en uitbrander kreeg van zijn superieur. Het bleek namelijk, dat deze des nachts uit verveling een poosje naar beneden was gegaan en daar een praatje had gemaakt met de andere agenten. In dien tijd was er iemand in de kamer ge weest van juffrouw Boomsma. Hoewel de agenten wel iets gestommel hadden gehoord, hadden zij het toch niet durven melden, om dat de dienstdoende agent niet op zijn post was gebleven. Het lien nog goed af voor den agent. Het bleef bij een flink standje en hij gaf de verzekering, dat zoo iets niet meer zou gebeuren. ,,Het is misschien de moordenaar van de zangeres geweest, die wij vannacht hier op bezoek hebben gehad. Als je op je quivive was gebleven, badden wij wellicht nu reeds den dader achter slot en grendel gehad", zei Koks. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2