J Rijkscommissaris en Mussert danken de uit het Oosten teruggekeerde Arbeidsdienstmannen. Buitenland No. 10.447 MAANDAG 16 NOVEMBER 1942 82e Jaargang I. VAN DE SANDE ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR ZEEU WSCH-VLAAN DEREN WAARSCHUWING. Voor misdrijven tijdens ver- duistering en plundering. j DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Acties tegen convooi aan Noord-Afrikaansche kust. Sovjet-aanvallen in Kaukasus afgeslagen. DUITSCHE RIJK I T A L I E SPANJE SABOTAGE-PROCES VOOR HET DEUTSCHE KRIEGSGERICHT. Zonder ongerief uitkomen met het rantsoen. „Beperkt het gas- en eleetriciteits verbruik; het is Uw eigen belang" ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT Verschijnt lederen Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond Prijsverhooging adverte"»!en toegestaan door het Departement van Handel, Nljverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N. P. d.d. 24 Maart 1942 - AbcnnementsprijsBinnen Terneuzen f 1.42 per 3 maandenbuiten Terneuzen t 1.73 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling f 6.60 per jaar. Uitgeefster N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Tel*.'oon 2073 -Giro 38150 UZENSCHE COURANT ADVERTENTIEN: Per mm 10 cent, minimum per advertentie f 1.50 Rubriek kleine advertentiSn 1-5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; maximum 8 regels Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 1-5 regels 52 cent, iedere regel meer 1 0 cent Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 1 0 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien uiterlijk 10 uur v. m. op den dag van verschijning. DIRECTEUR: HOOFDREDACTEUR: N. J. HARTE TERNEUZEN - TELEFOON 2298 Bii hun terugkeer in het vaderland werden de 300 Nederlandsche Arbeidsmannen na een lansrdurif venblijf aan het Oostelijk front, door den Rijkscommissaris, rijksminister dr Sevss Inquart en den leider der Nationaal Socialistische Beweging der Nederlan- den ir A A Mussert verwelkomd en toegesproken. Tijdens de inspectie der mannen door den' Rijkscommissaris. (Polygoon ZeijleTnaker Pax Holland s) Na«een werkzaamheid van ruim vier maan den achter de linies aan het Oostfront keerde eenige wekeix geleden een vierhonderdcal Arbeidsdienstmannen, behoorende tot den Reichsarbeitsdienst doeh afkomstig uit den Ned. Arbeidsdienst, terug in het vaderland. Zij arriveerden te Amersloort en namen voor- loopig hun intrek in het nabijgelegen Ar beidsdienst kamp .Waterloo'. Een groot deel hunner zal a Is kader terugkeeren in de oude gelederen, de overigen zullen binnenkort naar huis vertrekken. In verband met de lange reis van acht dagen, welke zij achter den rug hadden, was de ontvangst destijds harte'iijk doch bescheiden. Om de beteekenls van de daad, die deze jongerhannen geheel eigener beweging hebben gesteld, nog eens nadrukkeiijk te onderstree- pen en hun tevens hun dank en erkentelijkheid daarvoor te betuigen, brachten Donderdag- morgen Rijkscommissaris Rijksminister Seyss Inquart en de leider der N.S.B. ir. Mussert een bezoek aan het .kamp. Omstreeks half elf arriveerde de Rijkscom missaris in het kamp. Hij werd vergezeld door Generator beitsfulirer Bethmann en ver welkomd door ir. Mussert en <len wnd. com mandant van den Ned. Arbeidsdienst generaal- afbeidsleider De Bock. Nadat hij, mede geescorteerd door de Arbeitsfiihrer Hekman en Manna, de gelederenl had g din spec teerd begroette hij de mannen met een: Heil Ar- beitsoienst der Niederlande. Vervolgens wer den geweren en spaden aan den grond gezet en las General-Arbeitsfiihrer Bethmann vol- gende boodschao van den Reicbsarbeitsfiihrer Constantin Hierl voor: Boodscliap Reichsarbeitsfiihrer. Kameraden van de Nederlandscbe Arbeids- dienstgroep .,Uw vrijwillig optreden aan het Europeesche gevechtsfront tegen het bolsjewisme is ge- eindigd. In trcTuwe kameraadschap met de kameraden van den Reichsarbeitsdienst hebt gij u gedragen als soldaten van den arbeid en hebt gij de eer bewezen aan uw Nederland sche vaderland. Gij kunt thans naar uw mooie vaderland terugkeeren met het trotsche bewustzijn, dat ge door uw persoonlijk optreden bij de vesti- ging van de Germahnsche gemeenschap van volkeren en bij den opbouw van een nieuw Europa hebt medegewerkt. Ik dank u en denk op dit oogenblik aan de kameraden, die bij de uitoefening van deze groote taak hun leven hebben opgeofferd. Wij betreuren hen niet, wij eeren hen. Mijn hartelijke wenschen vergezellen u op uw verder levenspad. Ik verwacht van u, dat ge ook na uw vertrek uit den Nederlandschen Arbeidsdienst strijders zult zijn voor een nieuwe orde. Leve de Groot-IGermaansche volkenge- meenschap. Leve de Fiihrer. Verklaring Fiihrer der Gruppen. Hiema richtte de commandant der Arbeits- dienstgruppe „Niederlande", Arbeitsfiihrer Hekman het woord tot de autoriteiten. Nadat spr. generaal-arbeidsleider De Bock had bedankt voor den grondslag, did deze in den Ned. Arbeidsdienst had gelegd, bracht hij een kort rapport uit over de werkzaam- heden, waarin hi> deed uitkomen, dat de man nen uit eigen aanschouwing thans het gevaar van het bolsjewisme hebben leeren kennen en zich een plicht opgelegd voelen voor de toe- komst, nu zij naar beste krachtpn mochten medehelpen. Het muziekcorps speelde hierna het danklied ,,Wilt heden nu treden", waarop de Rijkscom missaris het woord richtte tot de mannen. Toespraak Rijkscomniis saris. De Rijkscommissaris ving zijn toespraak aan met te memoreeren, dat hetj'initiatief tot den inzet in het Oosten uit de gelederen van den N.A.D. zelf kwam. De oproep vond bij velen weerklank: duizend man meldden zich eigener beweging en na selectie en voorbe- reiding vertrok dan deze groep. Het getuigenis van den Reichsarbeitsfiihrer, aidus vervolgde hij, bewijst ons, dat gij u als echte Arbeitsdienstmannen hebt gedragen en al uw krachten ingezet. Als vertegenwoor- diger van het Rijk dank ik u daarvoor, daar- hij tevens de hoop uitsprekend, dat dit gebeu- ren uw verderen levensweg moge bepalen. Drie dingen immers hebt gij gewonnen. Ten eerste hebben de opgedane ervaringen u als mensch sterker gemaakt. Gij zijt uit het normale leven getreden, een leven, door aller- lei voorschriften en voorzorgsmaatregelen vsilig gesteld, waarin het denken zelfsi door- gaans langs bepaalde banen gaat. Gij tradt binnen in een wereld, die voortdurend in be weging is, die van uur tot uur verandert. In die wereld komt het aan op wat er in den man zit, of hij tegen de situatie opgewassen is. Wie dat eenmaal heeft meegemaakt, weet dat hij voortaan iedere situatie zal beheer- schen. Ten tweede zijt gij er op uitgetrokken als soldaten van den arbeid. Uw wapens waren voor u geen sieraad, doch dienden in waar- heid om uw leven en uw arbeid te beschermen. Het bewustzijn, dat gij er in den gevaarlijk- sten tijd op uit getrokken zijt, zal een stem- pel drukken op heel uw latere leven. Gij hebt er toen midden-in gestaan. Dat bewustzijn geeft u een grooter verantwoordelijkheids-' gevoel. En ten d'erde 'hebt gij een politieke belevenis gehad, zijt ge een politieke ervaring rijker. Nu immers weet ge, waarom het in Europa gaat! Wanneer men het hier in dit mooie rustige landje heeft over bolsjewisme, dan lijkt die praterij soma op een spelletje. Men praat als ifemand, die in een laboratorium proeven neemt met ongevaarlijk goed, en graag wat afwisseling in zijn leven geniet. Getuige de salon-bolsjewisten, die op dit ge- bied zoo gaarne theoretiseerden. Gij kameraden, weet nu echter, wat het bolsjewisme in werkelijkheid is. Gij weet wat dat beteekent: bolsjewisme. Gij hebt gezien, dat het in het geheel geen geestelijk verschijn- sel is, maar dat'het een ontzaglijke macht der materie is, die eenvoudig over den geest van het avondland heen wil rollen. Wiellicht, kame raden, hebt gij- thans ook een voorstelling ge- kregen van de ontwikkeling van het Duitsche volk, dat eeuwen staat tegenover het Oosten en steeds met zijn bloed en zijn strijdvaardig- heid dit Oosten heeft afgehouden van u hier in. Europa. En vele eigen- schappen, van den Duitscher, de kwaliteit van het soldateske, het strijdlustige, die zullen u begrijpelijk worden, wanneer gij u voor oogen houdt, dat het de oneindige muur van mensthen is geweest, die eeuwen lang; dui zend jaar reeds, kan men zeggen, stand heeft gehouden om te verhinderen, dat wat komt aanrollen, over ons h^en gaat. Het zal u dui- delijk zijn, dat dit bolsjewisme tenslotte het pohtieke systeem is, dat ten diepste gekeerd moet zijn tegen onze volksche, Germaansche en Noordsche waarden. Vandaar ook het binnendringen van het Jodendom aan gene zijde en de leiding van het jodendom tegen ons bier. Tegenover dezen xnaterieelen kolos is het niet voldoende met geestelijke wapens te strid den. Men moet er het heele gewicht van zijn macht tegenover plaatsen. Het is dan ook dom, wanneer men hier soms redeneert: het bolsjewisme beteekent voor ons Nederlanders geen gevaar, omdat we toch geen bolsjewisten worden. Wat kan dat die bolsjewisten schelen, in de jaren tusschen 1917 en 1925 hebben ze daar dertig millioen menschen laten omkomen. gefusileerd, vermoord, naar Siberie verbannen, of laten sterven! Zouden ze daar hier tegen op zien? Dit alles hebt ge in u opgenomen, een be levenis gehad van het groote front van van- daag en dezelfde zekerheid en rust in u ge- voeld, waarmee wij strijden. Eien zekerheid en rust, die ons niet verlaten. Ook niet wanneer er thans sprake is van een dreiging uit het Westen. Een dergelijke drei- ging vreezen wij niet. Integendeel we begroe- ten haar.- Want nu zal het Westen zelf moe- ten aantreden. Nu zal men niet langer kun- nen parasiteeren op het bloed van den soldaat, die in het Oosten strijdt. Wij begroeten den strijd, want hij schept klaarheid! Temeer kunnen wij gerust zijn, omdat wij de middelen van gansch Europa te onzer be- schikking hebben. Engeland heeft indertijd in Narvik de bus gemist. Toen had het met zijn vloot de kansen kunnen beinvloeden. Die tijd is echter voorbij en komt niet weerom. Ziet, mannen van den Nederlandschen Ar beidsdienst, dat geeft ons de rust en de ge- latenheid, waarmede \yij de toekomstige ge- beurtenissen tegemoet zien. Het bewustzijn van onze kracht, die steeds weer aan den dag treedt. Maar bovendien nog het bewustzijn, dat wanneer in de toekomst nog een Europa wil bestaan, het slechts bestaan kan, wanneer de Duitsche wapens en de wapens der verbon- denen zegevieren dat weten wij. En aan- gezien wij er vast van overtuigd zijn, dat dit avondland, de cuituurbron en de eultuurdra- ger van het geheele blanke ras is en dat de voorzienigheid niet bepaald kan hebben, dat dit avondland ten gronde gaat, daarom bieden wij rustig en gelaten aan alles het hoofd, want wij weten, dat de toekomst van dit avondland gebonden is aan het succes van onze wapens en aan de kracht van ons hart. Kameraden, zoo besloot de Rijkscommis saris zijn toespraak, wat gij gjnds beleefd hebt, is van waarde voor- heel uw verdere leven. Getuigt van hetgeen gij ginds in u hebt opgenomen. Gij bebt den roep van den nieu- wen tijd gehoord, moge hij u uw gansahe leven bijblijven. Dan zult gij u blijven inzetten voor het Nederlandsche Volk, voor de gemeenschap van Germaansche volkeren en voor het nieuwe Europa.. Heil arbeidsmannen! Vervolg§ns sprak de leider der N.S.B. de Arbeitsdienstgruppe toe. Toespraak van ir. Mussert. Teruggrijpend op den naam van het kamp „Waterloo", zeide Mussert, dat daardoor wordt herinnerd aan den tijd, nu meer dan honderd jaar geleden, waarin een Franschman Europa wi'lde overheerschen en de volkeren kapot wilde maken, zooals dat nu het streven is bij de aanslagen van Engeland eh Amerika. Gij zijt, aldus de leider, naar den Arbeidsdienst gegaan, die een stuk nationaal-socialisme is. In den Arbeidsdienst gaat het om de eer van den arbeid ep om het herstel van de vclks- eenheid. Het nationaal-socialisme breskt de sciot jes af en wil een volk zien. De arbeids dienst is daaruit yoortgevloeid als een logische consequentie. In ons programma van 1931, dat in dien tijd niets dan hoon ontmoette, is de eisch van een jaar arbeidsdienstplicht opge nomen. Als de voorlooper daarvan hebt gij vrijwillig een half jaar gediend. - Gij hebt daar- na 'gevolg gegeven aan den oproep mede te werlten aan den strijd om het zijn cf»niet zijn van Europa. Daar in het Oosten op duizenden kilometers afstand hebt gij eerst gevoeld, wat i het beteekent dit vaderland te mogen hebben en goon te zijn van het Nederlandsche volk. Wij alien herdenken hen, die niet het voor- recht hebben naast u te staan, die daar ge- bleven zijn voor hun volk. Zij hebben hun Steeds weer trachten asociale elemen- ten van de oorlogsomstandigheden ge- bruik te maken voor hun misdadig op treden. Zooals reeds onlangs is bekend ge maakt, is het berechten van dergelijke misdadigers door den Rijkscommisaris voor het bezette Nederlandsche gebied opgedragen aan de Duitsche recht- banken. Tot voorlichting van de bevolking wijs ik eens en vooral op het volgende: Wie onder gebruikmaking van ver- duistering of andere buitengewone oorlogsomstandigheden daden van ge- •weld uitvoert of leven en eigendom van anderen schendt, begaat een buiten gewone laagheid. Hij is iemand, die het volk schaadt, waarvan de gemeensch; p moet worden bevrijd. Hij behoeft der halve niet op verschooning te rekenen. De Duitsche rechtbanken zullen zon- der acht te slaan op het verleden van den dader met zware tifththuisstraffen of met de doodstraf antwoorden. Wie zich vergrijpt aan het eigendom der bewoners, dat deze hebben achter gelaten bij de ontruiming van bepaalde zones in de gebouwen of op vrijwillig ontruimde stukken grond, wie dus plundert, wordt zonder uitzondering met den dood gestraft. De wet kent hierVbor geen andere straffen. De ordelievende bevolking moet weten dat haar leven en eigendom onder bijzondere bescherming staat. Wie meent de orde te kunnen minach- ten zij hiermede gewaarschuwd. DE RIJKSCOMMISSARIS VOOR HET BEZETTE NEDERLANDSCHE GEBIED. DE COMMISSARIS-GENERAAL VOOR BESTUUR EN JUSTITIE, Dr. Dr. WIMMER. leven gegeven voor u en voor mij, voor ons volk en voor alle Europeesche volkeren. Ik hen er van overtuigd. dat gij als goede Neder landers zult weten, dat er eens zal zijn een Nedf ilandsch volk, dat in zijn geheel here id ia het leven in te zettenwoor het behoud van Europa. Na er op gewezen te hebben, «dat Europa in het Oosten wordt bedreigd door het bolsjewis me en m het Zuid-Westen door het Amerika- nisme, bracht Mussert den mannen van den Arbeidsdienst den dank over van de Beweging en van het geheeTe Nederlandsche volk. Draag uit, hetgeen gij gezien hebt. zoo (irukte Mus sert den mannen op het hart en zorg dat het volk wakker wordt. Europa zal niet onder- gaan, omdat God ons bijtijds het nationaal- socialisme en het fascisme heeft gezonden met mannen als den Fiihrer en den Duce. Wanneer eens Stalin, Roc^<welt en Churchill hun Waterloo gevonden zullen hebben, zal bet Nederlandsche volk zijn plaats kunnen in- nemen, als het nu zijn plicht dock Gij hebt getoond bereid te zijn uw leven in te zetten. Daarvoor dank ik u! Het houzee, waarmee de leider zijn toe spraak besloot, werd door de arbeidsmannen spontaan en krachtig overgenomen. Nadat generaal-arbeidsleider de Bock in een kofte toespraak verklaard had trotsch te zijn op deze mannen, vooral nu zij hun taak zoo goed hebben vol'bracht, zijn vreugde had uit- gesproken over het feit, dat honderd hunner in het kader van den N.A.D. wenschen te wor den opgenomen en den vertrekkeriden het allerbeste had toegewenscht, besloot General- Arbeitsfiihrer Bethmann het appel. Na op de stuwende kracht van Adolf Hitler en zijn idee gewezen te hebben, eindigde spre- ker met een Sieg Heil op den Fiihrer, waar op, het muziekkorps de indrokwekkende plech- tigheid met het spelen der volksliederen be sloot. In totaal 89 schepen vernietigd of beschadigd. Het opperbevel der weermacht deelde Zon- dag in een extra-bericht mede: Bij de gemeenschappelijke actie van de Italiaansche en de Duitsche luchtma'cht en van de Italiaansche en de Duitsche marine werden hij den strijd tegen het vijandelijke kon- vooi aan de Noord-Afrikaansche kust in het Westelijk deel der Middellandsche Zee de vol gende successen hehaald. Vernietigd of beschadigd werden in totaal 89 schepen en wel: 14 koopvaarders en groote transportschepen met een gezamenlijken in- houd van 102.000 ton werden tot zinken ge- bracht; een groot tankschip (ongeveer 10.000 ton) werd getorpedeerd en in zinkenden toe- stand achtergelaten; 7 koopvaarders en groote transportschepen met een gezamenlijken in- houd van 71.000 ton werden zoo zwaar be schadigd, dat hun verlies zeker geacht kan worden. Daarmede werd in totaal 183.000 ton van de waardevolste vijandelijke vracht-, tank- en transportscheepsruimte vernietigd. Hier- van zijn reeds 8 schepen met een gezamen lijken inhoud van 76.000 ton ip het extra- bericht van 14 November vermeld. Vijf en dertig andere koopvaarders en trans portschepen met een gezamenlijken inhoud van 234.000 ton werden beschadigd, ten deele zoo zwaar, dat verwacht kan worden, dat zij geruimen tijd niet voor transportdoeleinden gebruikt kunnen worden. Bovendien werd een slagschip beschadigd, 3 vliegtuigkampscheperi werden beschadigd, waarvan een zoo zwaar, dat aangenomen kan worden, dat het geruimen tijd geen dienst zal kunnen doen, 3 kruisers tot zinken gebracht, 14 kruisers en groote torpedobootjagers be schadigd, 4 torpedojagers en bewakingsvaar- tuigen tot zinken gebracht en 7 torpedojagers en bewakingsvaartuigen beschadigd. Taai tegenstand in Cyrenaica. De „Warwiek Castle" tot zinken gebracht. Het opperbevel van de weermacht maakte Zcndag bekend: Duitsche en Roemeensche troepen hebben Zaterdag in het Kaukasusgebied hevige vijan delijke aanvallen afgeslagen. In het stads- gebied van Stalingrad werden vijandelijke tegenaai#allen afgeslagen. Het luchtwapen ondersteunde de gevechten doeltreffend door A «N\ Chateau RoufrJ ZWITSERL Limoges "perigueux •Lyon St.Etienne 0NBEZET GEBIED mToulouse Genua Avignon Marseille Narbome Barcelona CORSICA ccl kaart van Pelt DE BEZETTING VAN ZULD-RANKRIJK. Op de kaart is de demarcatielijn tusschen het onbezette en bezette gebied van Frank- rijk aangegeven zooals deze door het wapenstilstandsverdrag van September 1940 was vastgesteld. Op 11 November werd deze grens door de Duitsche trdepen overschreden en op 13 Novemteh werd de Middellandsche zeekust bereikt. Te zelfder tijd zijn ook Italiaansche strijdkrachten op het Fransche eiland Corsica aan land gegaan om dit te bezetten. De bezetting van Zuid-Frankrijk en Corsica is van de asmogendheden een tegenactie in de Middellandsche zee voor de Amerikaansche landingen in N.-Afrika. aanvallen op artilleriestellingen en vliegvelden der bolsjewisten ten Oosten van de Wolga. Veldstellingen en concentraties van den vijand aan den beneden-Don werden in duik- en scfieervlucht aangevallen. Aan het overige front werden door stoot- troepacties bunkers en gevechtsposities van den vijand vernietigd en gevangenen en buit binnengebraeht. Plaatselijke aanvallen van de bolsjewisten in het gebied. van Oiet Ilmenmeer en van de Wolkof mislukten door den Duit- schen afweer. Door eskaders gevechtsvlieg- tuigen en Stuka's werden stations en treinen van den vijand overdag en 's nachts zwaar getroffen. In Cyrenaica boden de Duitsch-Italiaansche troepen taaien tegenstand aan den gelijkblij- venden vijandelijken druk. Zij trokken onder gevechten, waarbij zware verliezen geleden werden, verder naar het Westen terug. In den strijd tegen de Amerikaansch-Brit- sche landingsstrijdkrachten in Noord-Afrika brachten Duitsche duikbooten het transport- schip „Warwick Castle" van 20.107 brt., als- mede een vrachtschip van 6000 brt. tot zinken. Bovendien kregen vier groote transportsche pen torpedotreffers. In het gebied rond Bou gie werd een vliegveld, alsmede de haven doel treffend aangevallen. Voor Bougie werden twee groote volgeladen transportschepen door het afwerpen van bommen beschadigd. Een vijandelijke duikboot werd door bommen ver nietigd. Duitsche jagers en torpedovliegtuigen schoten voor de Tunesische kust drie vijande lijke vliegtuigen neer. Vijftien doodvonnissen uitgesproken. Voor het Duitsche Kriegsgericht te Arnhem heeft dezer dagen een groep van 17 personen terechtgestaan, wegens het plegen van sabo- tage-handelingen, of het verleenen van mede- werking hiertoe. Deze groep van personen alien inwoners van eenige plaatsen in het Oos ten des lands had zich schuldig gemaakt aan een aantal brandstichtingen in de om- geving van Deventer. Er werd o.m. brand ge- sticht in een meelfabriek, in eenige opslag- plaatsen der Duitsche Weermacht en in ver- schillende voorraadschuren, welke eigendopi waren Van Duitsch-gezintie hoeren. .Het taetrof hier een soort georganiseerde sabotage, want alle acties gingen van een centraal punt uit. Had deze groep van 17 per sonen tot taak den oogst en de voorraden te vernielen, andere groepen richtten zich op spoorwegaanslagen. Ook laatstgenoemde groe pen zijn evenwel door de Duitsche overheid achterhaald. Zij zullen eveneens voor den Duitschen rechter tereehtstaan. Tezamen met dit eerste, thans gevoerde proces betreft het ruim honderd personen. Onder de 17 mannen, wier leeftijd varieer- de van 16 tot 47 jaar, ibevonden zich studen- ten, arbeiders, een zakenman, technici, maar over het algemeen waren het handswerklie- den. Een van hen was lid geweest van de sociaal-democratisehe partij1, de jongeren be- hoorden meestal niet tot eenige politieke partij. De meeste sabotage-handelingen wer den verricht omstreeks den tijd, dat de oogst binnen was. Per fiets of loop end werden dan tochten door de landerijen gemaakt en steeds in het avonduur warden de brandhaarden ge legd, welke zoodanig werden aangebracht, dat het vuur eerst een heele poos daarna uit- brak. Op deze wijze zijn de voorraadschuren van een aantal landbouwers in de ascih gelegd. terwijl in enkele gevallen de brand zich zoo danig uitbreidde, dat ook de boeren-behuizing verioren ging. De verdactoten hebben op den eersten dag der terechtzitting uitvoerig gelegenheid ge- kregen te motiveeren, hoe zij tot hun wan- daden waren gekomen. De meesten van hen waren zich er volkomen bewust van, dat zij de Duitsche Weermacht moeilijkheden in den weg hadden gelegd en de voedselvoorziening van het Nederlandsche Voik schade hadden berokkend. Dat was ectater niet van alien de bedoeling geweest. Dezen hadden zich naar zij' verklaar- den alleen maar willen wreken op boeren, die tegen woekerprijzen hun producten in den clandestienen handel bracten. Er was een en- keling, die heweerde aehandeld te hebben uit antipathie tegen de N.S.B. Als hoofddader werd beschouwd een ge wezen soc.-democratisch gemeenteraadslid, die leiding had gegeven aan vrijwel alle brandstichtingen. Er zijn duizenden kilogram- men graan, tiooi en stroo vernietigd. Bij den brand in meelfabriek werd een schade aan- gericht van 250.000. Vrijwel alle verd.achten legden een volledige bekentenis af. In zijn l-equisitoir heeft de openbare aanikla- ger er op gewezen, dat de sabotage-verorde- ning van den Rijks'commissaris van October 1941 door deze groep verdachten overtreden is. De artikelen 1 en 2 geven een omschrij- ving van de strafbare feiten, welke met de dood gestraft worden en daaronder vallen naar de openbare aanklager verklaarde 15 van de 17 verdachten. Zijns inziens valt geen van deze verdachten onder de bijzondere bepalingen, welke om- schreven zijn in art. 3 der verordening, waar bij levenslange tuchthuisstraf of tenminste.10 jaren tuchtliuisstraf kan worden gegeven. Alle vijftien verdachten hebbe-n bewust nadeel berokkendi aan het Nederlandsche Volk en. de 'Duitsche Weermacht en hebben daarmede den vijand begunstigd. Bezuiniging op licht in de woning. Heeft U wel eens den geheelen nacht in een niet gebruikte kamer het licht laten branden? Indien dit het geval is en U den volgenden ochtend aan Uw verzuim om hij het naar bed gaan het licht uit te draaien werd herinnerd, dan zult U zeer zeker het gevoel hebben ge had kwistig met de electriciteit te hebben omgespronffen. Wij durven gerust te veronder- stellen, dat U naar den electriciteitsmeter bent geloopen cftn te constateeren, hoeveel U noodeloos had vertoruikt. Hetzelfde gevoel moet U thans bekruipen, wanneer U des avonds meer lichtpunten in Uw kamer ziet branden dan etrikt noodzakelijk is. Want niet- waar, zoo goed als U vroeger het teveel ver- bruikte een overbodige belasting vond, zoo goed is het laten branden van niet beslist noodzakelijke lichtpunten een overbodige be lasting van Nederlands eleetriciteitsverbruik. In slaapkamers, gangen, portalen, kelders, in toiletten en op zolders, kan die lichtsterkte van de lampen sterk verminderd worden. Be- sparing kan ook verkregen worden door er op toe te zien, dat men het radiotoestel niet on- •oodig ingeschakeld laat. En welk een bezui niging kan er niet worden toegepast bij het gebruiken van electrische apparaten, zooals strijkijzer, Stofzuiger, warmwatenketel. geyser enz. Men zal deze huishoudelijke apparaten nog meer dan gewoonlijk met over leg moeten gebruiken. 'Het is in ieders belang sterk te be- zuinigen. Men bespaart zich daardoor het on gerief wegens overschrijding van het' rantsoen te worden afgesneden. Nadat hij een samenvatting had gegeven van de gepleegde misdrijven, schetste hij uit voerig het aandeel, dat ieder der verdachten daarin heeft gehad. Communistische en a-sociale invloeden blijken hun aandeel te hebben gehad in het gebeurde; het optreden der' saboteurs is zoo scrupuleus gemeen en laaghartig geweest, dat een' afschrikwekkend voorbeeld moet worden gesteld. Daarom eischte hij tegen vijftien beklaagden de dood straf en ten aanzi'en van de overige twee een nad'er onderzoek naar hun aandeel in deze wandaden. De beklaagden werden verdedigd door vier advocaten, die in hun pleidooien aandroncen op mildere straffen. De president van het Kriegsgericht heeft na een korte schorsing de vonnissen bekend gemaakt. Vijftien beklaagden werden ter dood ver- oordeeld, terwijl ten aanzien van de ander-= 'twee eerst een beslissing zal volgen na een nader onderzoek. 'De president zeide, dat de verdachten ob- jectief eni b-ewust d-e bezettende macht ^csa- boteerd hebben en dat het niet te gelooven is dat zij niet wisten, wat zij deden. Behalve brandstichters noemde de president de ver dachten ook saboteurs, die de rust in Neder- land wilden verstoren en die dus ook gestraft moeten worden volgens de Sabotage-verorde-- rang. Als er bij'zondere omstandigheden zijn, kan van de doodstraf worden afgeweken, maar hier is geen sprake van verzachtende omstan digheden. Als een Nederlander iffeent de Duitsc'hers te moeten bevechten, dan zal hij zwaar gestraft worden. iGeschiedt dit uit zuiver patriottische over- wegingen, dan kan het Gericht hier eerbied voor hebben, al zal dit natuurlijk in het geheel niet van invloed zijn op de straf. Maar in dit proces is gebleken, dat het niet uit zuiver vaderlandlievende motieven geschiedde, maar dat de verdachten het leven van hun eigen volksgenooten in gevaar brachten en eigen- dommen beschadigden. Een uitzondering maakte spr. voor de twee studenten, die het Gericlht wel als twee echte patriotten wilde zien. Ook voor hen kan er echter geen sprake zijn voor clementie, daar zij bijzonder inten- sief gehandeld hebben en gevaarlijk zijn voor Duitschland. De president hierna uitspraak doende, wees in dit bijzondere proces vonnis overeenkom'stig het requisitoir, zoodat vijf tien verdachten ter dood veroordeeld werden. Zij zullen hun tegen de bezettende overheid gerichte handelingen, met het leven moeten betalen. ZWARE GEVECHTEN IN CYRENAICA. Aanvallen op schepen in Algerijnsche wateren voortgezet. Het 903de communique van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: De ItaliaanschDuitsche troepen bleven hardnekkig tegenstand bieden tegen den op- marsch der vijandelijke strijdkrachten in Cyrenaica en dwongen den vijand herhaalde- lijk tot zware gevechten'. Levehdige bedrijvigheid der luchtmacjjt boven de Middellandsche Zee en Fransch- Noord-Afrika. Negen vliegtuigen werden door

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1