Duitschland wint op alle fronten. Suiteniand Si No. 10.446 VRIJDAG 13 NOVEMBER 1942 82e Jaargang I. VAN DE SANDE ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD V00£ ZEEUWSCH-VLAANDEREN DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Vlootformatie voor Noord Afrika weer bestookt. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT Duitsche troepen bezetten Fransche Middellandsche Zeekust. De nieuwe Staatsleening een succes. duitsohe Troepen overschrijden lf,fflPftANKRIJK WS PANJE i?; r—0 100 sco^u7r, »Verzending Kerstpakketjes voor Waffen-SS en het legioen. Wegens sabotage ter dood veroordeeld enterechtgesteld DE AANVAL OP TUNIS BEGONNEN. Bekendmaking. BEZUINIGING IS ONVERMIJDELIJK. „Wie geregeld gas- en electriciteitsverbruik controleert, kan tijdig zelf ingrijpen" Verschijnt iederen Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond Prijsverhooging adverte^en toegestaan door .het Departement van Plandel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N. P. d.d. 24 Maart 1942 - AbonnementsprijsBinnen Terneuzen f 1.42 per 3 maanden buiten Terneuzen f 1.73 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling f 6.60 per jaar. Uitgeefster N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Telefoon 2073 - Giro 38150 COURANT ADVERTENTIEN: Per mm 10 cent, minimum per advertentie f 1.50 Rubriek kleine advertentien 1-5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent maximum 8 regels Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 1 -5 regels 52 cent, iedere regel meer 1 0 cent Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 1 0 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien uiterlijk 10 uur v. m. op den dag van verschijning. DIRECTEUR: HOOFDREDACTEUR: N.J. HARTE TERNEUZEN - TELEFOON 2298 Rergtoppen bij Toeapse en huizen- blokken in Stalingrad veroverd. Het opperbevel van de weermacht maakte Donderdag hekend: In den Kaukasus vonden bij Alagir geveeh- ten van vrij grooten omvang plaats. In den sector van Toeapse werden verschillende be- langrijke bergtoppen stormenderhand ver overd. Gevechtsvliegtuigen vielen vijandelijke stellingen spoorweginstallaties en vljegveld&n aan de kust aan. In iStalingrad joegen stoottroepen in ver- bitterde aanvalsgevechten den vijand wederom uit huizenblokken en steunpunten. Artillerie van bet leger en luchtdoelartillerie der lucht macht brachten op de Wolga vijf vrij groote schepen voor het overzetten van troepen en vrachtschepen tot zinken, Artilleriestellingen en ravitaiileerlngsverbindirigen ten Oosten van de rivier werden door luchtaanvallen zwaar getroffen. Aan bet Donfront kwam het in den sector der Roemeensche troepen tot plaatselijke af- weergevechten. Tijdens het verloop daarvan werd de vijand gedeeltelijk in gevechten op korten afstand teruggeslagen. Aan hgt geheele Oostelijk front geen ge- vechtsactie hehalve krachtige aanvalien der luchtmacht op transporten, troepenkwartieren en ravitailleeringsopslagplaatsen van den vijand. De uitwerking hiervan zal geruimen tijd merkbaar blijven. Een nachtelijke aanval op het belangrijfce verkeersknooppunt Torskok veroorzaakte groote branden. In de baai van Kroonstad vernietigde een kiistbatterij, der marine een Sovjetduikboot door verscheidene treffers. In Noord-Afrika zijn de DuitschTtaliaan- sche troepen aan de Libysch-Egyptiscfte grens in hevig gevecht gewikkeld met sterke vijan delijke pantserstrijdkrachten. Duitsche jacht- vliegtuigen schoten vijf Britscbe vliegtuigen neer. Tijdens aanvalien overdag en des nachts van de luchtmacht op Amerikaansch-Britsche oorlcgsschepen voor Algiers werden een vlieg- kampschip, een kruiser en een groot koop- vaardijschip door bommen van zwaar kaliber getroffen. De haven van Algiers en een vlieg- veld in de nabijheid der stad, waar zich vele vijandelijke vliegtuigen bevonden, vormden bet doel van andere bomaanvallen. In de baai van Bougie werden in voortdurende aanvalien twee transportschepen van tezamen 16.000 brt. tot zinken gebracht en 12 groote koop- vaardij- en passagiersschepen ten deele zwaar beschadigd. In hetzelfde gebied werden een vliegkampmoederschip, een zware kruiser en twee torpedojagers getroffen. Alle vliegtuigen keerden van deze aanvalien op hun steunpun ten terug. Duitscbe duikbooten brachten in een aanval op Amerikaans-Britsche transportschepen in het westelijk deel van de Middellandsche Zee een troepentransportschip van 19.600 brt., een transportschip van de Blue Funnel lijn van 12.000 brt. en een vrachtschip van 4000 brt. tot zinken. Van een format.ie oorlogsdchepen, die bestond uit een vliegkampschip en bevei- ligingsvaartuigen werden twee oorlogsschepen, waaronder een torpedojager van de Trical- klasse door torpedotreffers beschadigd. Voor Algiers werd een beveiligingsvaartuig getor- pedeerd. In de wateren van Casablanca plaat- sten duikbooten torpedotreffers op een vracht schip en twee andere schepen van een convooi. Het in het weermachtsbericht van 11 ISTov. genoemde vijandelijke schip, dat in het nbor- delijk deel van den Atlantischen Oceaan door een duikboot beschadigd was, is., naar uit een* aanvullend bericht blijkt. niet een slagschip van de Queen Elisabeth" klasse. doch het passagiersschip Queen Elisabeth' van 85.000 brt. Duitsche pantser- en gemotoriseerde .troe pen hebben in de vroege ochtenduren de Fran- sche Middellandsche Zeekust bereikt. De be- wegingen in Zuid-Frankrijk verliepen zonder wrijving. Geallieerden verloren in begin November 59 schepen. Naar het D.N.B. verneemt hebben de Brit ten en Amerikanen in de eerste dagen van November 59 vrachtschepen verloren met een gezamenlijken inhoud van 371.000 brt. en on- geveer een half milldoen ton lading, die be- stemd was voor Engeland en de Amerikaan- sohe etappe op Afrikaanschen bodem. De weinige zeevaartwegen, die de Engel- scben nog ter beschikking stonden, zijn thans alle blootgesteld aan de aanvalien der Duit scbe duikbooten. Van de wateren van Jan Mayeneiland en Usland tot Het Kanaal ligt een bijna ononderbroken aanvalsfront van Duitsche strijdkrachten boven en onder water. Duitsche motortorpedobooten hebben in dozen strijd tegen de ravitailleering van het Britsche eiland in Het Kanaal evenveel succes als ver- der naar buiten in het noorden, midden en zuiden van den Atlantischen Oceaan, de duik booten, wier aantal voortdurend toeneemt. Duitsche pantserdivisies aan de Middellandsche Zeekust. Volgens de uit Vichy ontvangen berichten, meldt het D.N.B.geschiedt de Duitsohe op- marsch door de afzonderlijke steden onder het bewind van Vichy zonder de gerimgste wrij- ving. Er zijn geen incidenten voorgevallen. De burgemeesters hebben de bevolking aan- gespoord orde en rust te bewaren. Het heeft er alien schijn van, dat aan dezen oproep overal gehoor is gegeven. Naar het D.N.B. van het opperbevel der weermacht verneemt, zijn Duitsche pantser divisies reeds aan de Fransche Middellandsche Zeekust aangekomen. HKV'IGK GEVECHTEN OP DE GRENS VAN LIBYE EN EGYPTE. Italiaansche troepen op Corsica en aan de Rhone. Het opperbevel der Italiaansche weermacht maakte Donderdag hekend: Om de kust van Zuid-Frankrijk tegen Engelsch-Amerikaansche ontschepingspogin- gen te beschermen, zijn Woensdag troepen van het vierde leger het niet-bezette Frank- rijk binnengetrokken. Na door Nizza te zijn getrokken, bereikten zij de Rhone. De houding der bevolking is rustig. Terzelfdertijd gingen gepantserde afdeelingen ria op Noord- en Zuid-Corsica gelijktijdig twee landingen te hebben ondernomen, over tot de bezetting van het eiland. Ook op Corsica hewaart de be volking de grootste kalmte. Aan de grens tusschen Libye en Egypte heeft de vijand heviige aanvalien ondernomen met aarzienlijke gepantserde strijdkrachten. Zware gevechten zijn gaande. Door Duitsche jagers werden vijf vliegtuigen neergeschoten. Afdeelingen Italiaansche vliegtuigen hebben opnieuw met succes vijandelijke vlootstrijd- krachten aan de kust van Fransch Noord- Afrika aangevallen. Een vliegkampschip en twee groote schepen werden door torpedo's getroffen. Ten Noorden van Kaap Bon heeit een onzer verkenningsvliegtuigen in een ge- "echt met twee jagers er een neergeschoten. In het Oosten der Middellandsche Zee werd een groote Britsche torpedojager door onze torpedovliegtuigen getroffen, hij werd zinken- de gezien. Nachtelijke bomaanvallen zijn gedaan op de vliegvelden op Malta. Twee van onze vlieg tuigen zijn niet teiuggekeerd van de operaties der afgeloopen twee dagen. Brief van den Fuhrer aan Petain, De Fuhrer heeft aan het Fransche staats- hoofd, maarschalk Pdtain, den volgenden brief geschreven die Woehsdagochtend vroeg door den Franschen omroep gepubliceerd is: Mijnheer de maarschalk. Sedert den dag, dat het lot mij riep om mijn volk te leiden, heb ik er eerlijk naar gestreefd een "betere verstandhoudmg met Frankrijk tot stand te hrengen, zelfs onder groote opofferingen van den kant van Duitschland. Als deze pogingen vruchteloos bleven, was dat niet mijn schuld. Dc oorlogsverklaringen die op 3 September 1939 door Engeland en Frankrijk aan Duitsch land werden gezonden, hebben mij en het Duit sche yolk te dieper getroffen, omdat Enge land, noch Frankrijk hiervoor een motief had, dat ook rtlaar eenigszins gerechtvaardigd was. De snelle en voor Frankrijk ongelukkig ver- loopen veldtocht ontnam mij echter niet de gedachte, de tot standbrenging van een betere Europeesche solidariteit althans voor de toe- komst nog open te laten. In dezen geest heb ik niets in de wapenstil- standsvoorwaarden ingevoegd wat met het in de preambule aangekondigde oogmerk in strijd zou zijn of in haar geest niet onvoor- waardelijk noodzakelijk zou zijn. Het Duitsche Rijk heeft dan ook van de toenmalige zwak- heid van Frankrijk geen gebruik 'gemaakt om tot afpersing over te gaan maar slechts ge- eischt wat een overwinnaar in een dergelijk geval gedwongen is te eischen, n.l. de hevei- liging van het suoces, dat is den waarborg, dat de wapenstilstand niet een voorbijgaande episode beteekent, maar het practische einde van den oorlog en tenslotte dat deze wapen stilstand onder geen omstandigheden tenge- volge van zijn mildheid' tot een slechter wor- den van de militaire positie van het Duitsche Rijk mag leiden, in geval deze oorlog voort- duurt door de hardnekkigheid van den vroe- geren bondgenoot van Frankrijk. Duitsch land heeft in dien tijd geen eischen gesteld ten aanzien van de Fransche oorlogsvloot, het heeft ook niet in het minst ingegrepen in de souvereiniteit der Fransche regeering over haar koloniale rijk. In de hoop den oorlog toch nog naar Europa te kunnen hrengen, zijn Engeland en Amerika thans begonnen Fransche gebieden in West- en Noord-Afrika aan te vallen en ze te bezet ten. Frankrijk is van zijn kant niet in staat op dep. duur aan dezen aanval weerstand te bieden. Duitschland en Italic kunnen echter onder geen beding er bij toezien, dat hier het wapenstilstandsverdrag een effect krijgt, dat op den duur tegen de beidq staten rnoet zijn gericht. Grondslagen van wapenstilstands verdrag ©pgeheven. Door nauwkeurige waarneming van de be- wegingen der Amerikaaijsch-Engelsche troe- penformaties benevens van een aantal niet meer te betwijfelen berichten, hebben de Duit sche en Italiaansche regeering vernomen, dat het eerstvolgende doel van de Britsch Amerikaansche invasie Corsica en Zuid-Frank rijk zelf moeten vormen. Daarmede zijn de voorwaarden en grondslagen van het wapen stilstandsverdrag buiten de schuld van Duitschland en Italie opgeheven. De Duitsche en Italiaansche regeering zijn onder deze om standigheden overeengekomen terstond maat- regelen te nemen", om op de meest doeltref- fende wijze de voortzetting der Engelsch Amerikaansche aanslagen tegen te gaan. Ik heb de eer u, mijnheer de maarschalk, onder deze omstandigheden tot mijn leed- wezen te moeten mededeelen, dat ik tot af- weer van het ons dreigende gevaar mij ge dwongen heb gezien in overeenstemming met de Italiaansche regeering mijn troepen bevel te geven langs den snelsten weg door Frank rijk heen de Middellandsche zeekust te bezet ten en ten tweede deel te nemen aan de be- scherming van Corsica tegen den dreigenden aanval der AmerikaanschEngelsche strijd krachten. Ik ben tot dezen stap vooral gedwongen ge- worden door de houding van een Franschen generaal, die tijdens zijn krijgsgevangenschap een ziekte simuleerde en om die reden dank zij de hem verleende faciliteiten, er in slaagde te ontvluchten en die, in strijd met de miji ge geven verzekering, dat hij op eerewoord tegenover u, mijnheer de maarschalk gebon- den was in dienst van de Ehgelsaksische in- vasiemogendheden, thans wederom niet alleen tegen Duitschland, maar zelfs tegen zijn eigen land besloten heeft te strijden. Wiiartegen het Duitsche optreden is gericht. Ik mag u derhalve te dezer plaatse mede deelen, mijnheer de maEtrschalk, dat het op treden der Duitsche troepen niet gericht is tegen u als hoofd vani den staat en eerbied- waardig aanvoerder van dappere Fransche soldaten uit den wereldoorlog of tegen de Fransche regeering, evenmin tegen al die Franschen, die den vrede wenschen en die het vooral willen vermijden, dat htm eigen schoone land nogmaals oorlogstooneel wordt. Ik zou u in dezen zin ook willen verzekeren, dat het hinnenrukken der verbonden troepen in Frankrijk niet gericht is tegen de Fransche weermacht, maar dat ik nog steeds in de hoop leef op een goeden dag tezamen met haar Europa en het aan Europa behoorende Afrikaansche bezit te verdedigen tegenover de Angelsaksische rooverscoalitie. Tenslotte .zal dit hinnenrukken niet gericht zijn tegen het Fransche best uur, waarvan ik hoop, dat het zijn taak, zooals tot dusver zal vervullen, Want het eenige doel van ons op treden is slechts te verhinderen. dat zich de Noord-Afrikaansche toestanden plotseling ook zouden herhalen aan de Zuid-Fransche kust. Ik voel mij voor mijn volk en in breederen zin voor geheel Europa er voor verantwoordeliik daartegen voorzorgen te treffen. Want het opgaan van dit vasteland in4 een nieuwen oorlog zou sleeht.^ kunnen leiden tot de vernietiging van alle Europeesche staten en vooral van de geheele Europeesche cultuur. Fransche regeering mag naar Versailles gaan. Ik zou u daarbij nog de verzekering willen geven, mijnheer de maarschalk, dat ik, 'op hetzelfde oogenblik, dat de toestand in de Middellandsche Zee zoozeer verbeterd is, dat van een in gevaar komen der in het wapen stilstandsverdrag vastgelegde belangen van Duitschland niet meer kan worden gesproken vasthesloten hen mijn troepen terstond terug te hrengen achter de cude demarcatielijn. Evenzeer zou ik u, mijnheer de maarschalk, tenslotte nog willen verzekeren, dat gij en uwe regeering zich van nu af aan in geheel Frankrijk vrij en ongehinderd kunt bewegen, want ik heb mij indertijd tegen de verplaat- Tegen speculatie in aandeelen desnoods nieuwe maatregelen. De uitgifte van de nieuwe 3 y2 pet. Staats leening 1942, waarop Dinsdag ten bedrage van 1600 millioen de inschrijving open stond, is een groot succes geworden, aldus was de ver- heugende mededeeling van den secretaris- generaal van Financien, mr. M. M. Rost van Tonningen, cp de vraag, die een redacteur van het A.N.P. hem in verband met den uitslag van de emissie Woensdagmorgen voorlegde. Van het totale bedrag ad 1 milliard was f 400 millioen bij Rijksfondsen en -instellingen geplaatst. Op het overblijvende hedrag van 600 millioen stond de vrije inschrijving open. Hierop werd ingeschreven voor een bedrag van 850 a 860 millioen. Mr. Rost van Tonningen noemde dit een heel mooi resultaat, vooral omdat het publiek hier nogal snel reageert op bepaalde gebeur- tenissen. Het is dubbel bevredigend, dat het publiek desalniettemin aezen kcer Jret hoofd koel heeft gehouden en dusdanig heeft inge schreven, dat aan de gestelde verwachtingen volkomen is voldaan. De uitslag bewijst, dat van alle betrokken zijden voor ongeveer de vereischte portie is ingeschreven. Er is dus aan geen enkele categorie van inschrijvers een verwijt te maken. Omtrent de toewijzing kon nog geen nauwkeurige mededeeling worden gedaan, al mag men aannemen, dat deze zoo- veel mogelijk pondspondsgewijs zal plaats hehhen. Met vreugde constateerde mr. Rost van Tonningen, dat het publiek door on een der- gelijke wijze in te schrijven zich zelf Helpt en den Staat, want door de ophrengst van deze leening en door de zeer ster.k gestegen staats- ontvangsten wordt het overgroote gedeelte van de uitgaven van den Staat voor ongeveer een jaar gedekt, zoowel wat de zewone als de buitengewone uitgaven hetreft. Door deze leening wordt de verhouding van de geconsolideerde tot de vlottende schuld in Nederland beduidend giunstiger dan in de meeste oorlogvoerende landen. Dit is op zich- zelf toe te juichen, omdat de Nederlandsche Staat daardoor een adempauze heeft gekregen, m.a.w. dat hij veel onafhankelijker van de credietmarkt is geworden. De secretaris-generaal waarschuwde het publiek niet aan inblazingen gevolg te geven, die het publiek zelf schade zouden kunnen be- rokkenen. Degene, die in het verleden hebben ingeschreven op de Staatsleeningen en de toe- gewezen stukken toen hebben behouden, zijn daarbij goed gevaren. Hij wees er op, dat de vijandelijke propa ganda in de geallieerde landen, die zelf op zeer weinig schoone resultaten kunnen bogen wat de oorlogsfinanciering betreft, er alle be- lang hij heeft om de consolidatie van de Nederlandsche Staatsfinancien te verhinderen. Enkele van de inschrijvers van de vorige 3 V2 pCt. staatsleening hehhen zich laten ver- leiden om de hun toegewezen stukken tegen een koers lager dan den emissiekoers te ver- koopen. Later zagen zij de leening tot enkele punten boven den emissiekoers stijgen. Zij konden het dus betreuren, dat zij zich hadden laten verleiden tot ontijdigen verkoop. De belegging in Staatspapieren, aldus de secretaris-generaal, waarborgt een vaste rente van 3% pCt., terwijl aandeelen door de nieuw ingevoerde belastingen bij de tegen- wocrdige koersen een rendement bieden, dat veelal lager, in verschillende gevallen zelfs belangrijk lager is dan dat op Staatsfojidsen. Tegen ondoordachte koersstijgingen vhn aandeelen zullen aldus de secretaris-gene raal zoo noodig nieuwe rigoureuze maat regelen worden genomen o.a. verlaging van de grens van f 100.000, als nieuw aangekocht bedrag van aandeelen in den loop van dit jaar. De aandeelen kunnen worden gevorderd en ten detrimente van de bezitters tegen .de laag- ste koersen van dit jaar verkocht. De Nederlandsche Bank zal er toe overgaan om steekproefsgewijze opsporingen te doen van personen, die denken zich aan den aan- meldingsplicht te kunnen onttrekken, v/aarbij hier gewezen wordt op de geldboete van on- begrensde hoogte, die kan worden opgelegd bij ontduiking van de voorschriften. Het nemen van dergelijke maatregelen geschiedt uitsluitend ten behoeve van den klednen be- legger, die hierdoor gevrijwaard wordt- tegen aankoopen van aandeelen op een te hoog niveau, hetgeen later emstige verliezen voor hen zou kunnen meebrengen. sing der regeering naar Versailles alleen uit- gesproken, omdat ik vreesde, dat dan door de vijandelijke propaganda steeds slechts zou zijn beweerd, dat gij, mijnheer de maarschalk en uwe regeering van uw vrijheid zoudt zijn be- roofd en onder die omstandigheden niet meer' in staat waart uwe zaken te behartigen. Nadat nu door de boven geschilderde om standigheden Duitschland en Italie gedwon gen ziin ter bescherming van de door de wapenstilstandsverdragen vastgelegde belan gen op te treden tegen de dreigende Engelsch Amerikaansche invasie en daarmede ook de grenzen van het overige Frankrijk te bezet ten vervalt deze reden voor het blijven van de Fransche regeering in Vichy. Ik zou derhalve van dit oogenblik gebruik willen maken om u mededeeling te doen van het intrekken van dit totdusver geldende voorbehoud. "Hande n oodzakel i jkheid Ik kan begrijpen hoe zwaar u, mijnheer de maarschalk, het lot van uw land treft, slechts mag ik u verzoeken te denken aan het lot van mijn eigen volk, dat sedert jaren een het zon der zijn schuld opgedrongen oorlog heeft te voeren en ook thans slechts onder den drang der hardste noodzakelijkheid de boven mede- gedeelde beslissing heeft moeten nemen. Ik spreek de hoop uit, dat het niet slechts om deze reden niet komt tot een nieuw-bloed- vergieten tusschen Frankrijk en Duitschland, maar dat integendeel door dezen stap tegen de vredesverstoorders van buiten het conti nent een toenadermg tusschen de Europeesche volken tot stand zal komen. Duitschland is derhalve vasthesloten om, zoo eenigszins mogelijk zijde aan zijde met de Fransche soldaten de grenzen van hun land en daarmede ook de grenzen van de Europee sche cultuur en beschaving te verdedigen. Wat de Duitsche troepen kunnen doen om dit doel door hun houding en standpunt jcgens het Fransche volk en zijn soldaten te dienen, zal geschieden. Ik zou u echter, mijnheer de maarschaik, nog willen v.erzoeken, dat ook de Fransche regeering op dit uur alles in het werk stelt, wat in staat is om spanningen uit den weg te ruimen en een verloop zonder wrijving van dezen stap, die ook in het b-lang van Frank rijk nocdzakelijk is, kan waarborgen. Terwijl ik uitdrukking geef aan mijn op- rechten eerbied verblijf ik, mijnheer de maar schalk uw toegewijde ADOLF HITLER. DEMARCATIELIJN. S.P.T. meldt uit Vichy: Woensdagmorgen hebben de eerste Duitsche troepen de demar- catie-grens tusschen het bezette en onbezette gebied in de richting Lyon overscbredeu. Te Chalons sur Saone is op het station St. Germaine Fosses, in het departement Al- liers, een Duitsche pantsertrein aangekomen, bericht Ofi uit Parijs. 0NBEZE7 FRANKRIJK L GENUA MARSETL oulor O 1 ©MADRID Corsica ROME en sp rdinie LANDSCH IBR ALTAR for PHILIPPEVILLE GFRTi Wane A L GSRlilE ONSTANTINE Rabat Fez MAR0KK0 Djelfa RIKA azagan NOORD A Marrakesj Colomb- Bechar Gabes Toeggoert RlPOU Kaart van Pelt DE AANVAL OP NOORD-AFRIKa. Op bovenstaande kaart van Noord-Afrika zijn verscheidene plaatsnamen te vinden die m de berichtgevingen zijn bekend gemaakt. Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt mede: Pakjes voor vrijwilligers in de Waffen-SS en het legioen, die een veldpostnummer heb ben, mogen alleen verzonden worden met de speciaal voor kerstpakketten verstrekte zegels, z.g. Zulassungsmarken. Deze zegels worden aan de soldaten uitgereikt en door hen aan hun familieleden toegezonden. Zij zijn dus nergens anders verkrijgbaar. Door middel van deze zegels is het mogelijk om kerstpakketjes aan de vrijwilligers te zenden van 1000 gram of 2000 gram. Voor 1000 gram moet men dus ddn zegel en voor 2000 gram twee zegels opplakken. Voor de vrijwilligers, die een adres hebben, dus geen veldpostnummer, zijn geen zegels noodig en kunnen de pakjes zonder zegels verzonden worden. Het is van het grootste belang, dat de kerstpakketten voor 30 Nov. a.s. aan de post ter verzending zijn afgegeven. Van 10 November tot 25 December 1942 is het niet mogelijk pakketjes te versturen zon der zegels, welke zwaarder zijn dan 20 gram. Door deze regeling is er voor gezorgd, dat alle kameraden ook werkelijk met Kerstmis uw gave ontvangen. De pakjes moeten als volgt geadresseerd worden an das SS-Ersatzkommando Nederland Den Haag, Stadhouderslaan 132 te zenden aan: rang: naam: veldpostnummer of adres: Het SS-Ersatzkommando verzoekt de Nederlandsche bevolking, zich precies aan deze regels te houden, daar, gezien het groote aantal Nederlandsche vrijwilligers, alleen op deze wijze een geregeld kerstpakkettenver- keer mogelijk is. Officieel werd Dinsdag medegedeeld: De Nederlander Andries Adrianus Rost uit Rotterdam is bij vonnis van bet Deutsche Obergericht van 14 October 1942 wegens sabo tage ter dood veroordeeld. Rost heeft nog in de jaren 1941 en 1912 communistische actie gevoerd en getracht, de Nederlandsche bevolking tegen de bezettende mogendbeid op te zetten. Het vonnis is na onderzoek van de mogelijk- heid van gratie vandaag voltrokken. BIZERTA TUNIS KAIRWAN erken zee BoeKemmesj -* ,T U N I S 1 Soeara s x Tsjenal v loo km L I B I E (italj TR/POLITANIB van Pelt Haart Het kaartje geeft het Fransche protecto- raat Tunis aan, dat volgens Vichy mede- deelt door Amerikaansche troepen wordt aangevallen. De voomaamste plaatsen en havens zijn op het kaartje te vinden. OPROEP VAN HITLER AAN HET FRANSCHE VOLK. De Fuhrer heeft een oproep van den vol genden inhoud tot het Fransche volk gericht: Franschen, officieren en soldaten der Fran- •sche weermaeht. Op 3 September 1939 werd door de Engel sche regeering zonder reden en zo.ider eenige aanle'dmg de oorlog aan Duitschland ver- klaard Het is toentertijd helaas aan de ver- antwoordelijke arrangeurs van dezen oorlog gelukt ook de Fransche regeering te bewegen, zich van haar kant aan te sluiten hij de En gelsche oorlogsverklaring. Voor Duitschland beteekende dit een onbegrijpelijke uitdaging. De Duitsche regeering had van FVankrijk niets geeischt en niets verlangd. Zij had Frankrijk geen eischen gesteld, die het had den kunnen kwetsen. Het Duitsche volk, dat toen met het bloed van zijn mannen dezen aanval het hoofd moest bieden, had geen haat gevoeld jegens Frankrijk. Desondanks heeft deze daarmede ontketende oorlog leed en ongeluk gebracht ever tallooze gezinnen in beide landen. Na de ineenstorting van het Fransch-Ehgelsche front, die met de vlucht van de Engelschen uit Duinkerken tot een catastrofe ontaardde. werd aan Duitschland het verzoek gericht tot het verleenen van een ^wapenstilstand. Het Duitsche rijk heeft -in dit wapenstilstandsver drag niets geeischt, wat afbreuk zou hebben kunnen doen aan de eer van het Fransche leger. Er moesten echter voorzorgen getrof fen worden, dat, zooals in het belang is van de Britsche oorlogsaanstichters vroeger of later de strijd weer zou kunnen beginnen. Het doel van Duitschland was echter niet Frankriik te deemoedigen of te vernietigen, of het Fransche wereldrijk te vernielen, maar het doel was integendeel door een* lateren verstandigen vrede een algemeene atmosfeer De bevelhebber der Marine in Nederland deelt op grond van par. 5 al. 1 sub 2 al. 2 van de Verordening Nr. 100/41 van den Rijkscom- missaris voor het bezette Nederlandsche ge bied, betreffende bijzondere maatregelen voor de kustbascherming mede: In afwijking van de bekendmaking van 17 September 1912 over het sluiten van de West- friesche Waddenzee, de Zeeuwsche wateren en het Hollandsch Diep tot aan de brug over den Moerdijik voor de geheele scheepvaart tusschen zonsondergang en zonsopkomst, wordt de bin- nenvrachtvaart tusschen Dordrecht —Terneu zenAntwerpen en omgekeerd van 4 uur -af en tot 22 uur toegestaan. Voor het overige blijven de genoemde wateren voor dp scheep vaart tusschen zonsondergang en zonsop komst gesloten. Controleert geregeld het gas- en electriciteitsverbruik. In dezen tijd is bezuiniging op het gas- en electriciteitsverbruik een noodzakelijke voor- waarde voor het gebruik ervah in het alge- meen. Dat wil zeggen: als ge Uw rantsoen overschrijdt, volgt onverbiddelijk een hooge boete en het spook van de afsnijding komt om den hoek kijken. Daaraan zal geen .mensch zich willen wagen. „Zondeir licht" te zitten, is uiterst onaangenaam, maar zonder gas" beteekent geen warm eten, geen warme dran- ken enz. Als Uw woning met gas of electrici- teit wordt verwarmd, kan „zonder" zelfs be- teekenen, dat ge in de kou moet verblijven. Men moet steeds op zoodanige wijze bezui- nigen, dat men met zijn rantsoen toekomt. Met een beetje goeden wil en met -eenig over- leg behoeft dit geen onoverkomeljfjke bezwaren met zich te hrengen. De huisvrouw is vol- doende in haar vak onderlegd om te weten waar en hoe zij de noodige bezuiniging kan' toepassen. Het is nu welhaast overbodig ge worden de Nederlandsche huisvrouw er op te wijzen, dat de groenten en aardappelen met zoo weinig mogelijk water moeten worden op- gezet en de spijzen gekookt met het dek.se! op de pan. Even vertrouwd is zij geworden met de gewoonte om het gas pas aan te steken, wanneer de pan is opgezet. Dat de spijzen zoo vlug mogelijk aan de kcok worden ge bracht, spreekt vanzelf en er is wel geen huis vrouw in ons land, dire niet de voortvarend- heid bezit, welke even spreekwoordelijk is ge worden als de notiieid van het legendarische Buikslooter vrouwtje, dat eens den toegang tot haar woiTing aan een zeer hooggeplaatst persoon weigerde, omdat ze pas alles geveegd en geboend had. Eens per dag afwasschen inplaats van twee of driemaal is eveneens een gewoonte, welke in tal van huisgezinnen reeds wordt gevolgd en waarmee vooral de heer des huizes zich kan vereenigen, voor zoover hij uit hoofde van de gezinsomstandigheden zich verplicht ge- voelt mede de handen uit de mouwen te steken. Bezuinigen heeft steeds een onaangenamen klank, docla in dit geval beteekent het slechts fcevordering van eigen belang. In geen huis- gezin mag men dit over het hoofd zien. De Overheid heeft de plicht de verbruikers te wijzen op de mogelijkheden, die er foestaan om tot belangrijke besparing op het verbruik van gas en electriciteit te komen; de enke- ling doet daarom goed zich naar die aanwiizing gen te gedragen, want wanneer de besparing niet voldoende zou worden doorgezet, zouden de gevolgen minder aangenaam zijn. Afsnij ding van den toevoer bij overschrijding van toegemeten rantsoen brengt een gezin in moeilijkheden, doch het is de straf op een On- verantwoordelijk verbruik in tijden, waarin de grootste zuinigbeid nu eenmaal onvermij- delijk is. Controleert daarom geregeld Uw gas- en electriciteitsverbruik! van wederzijdsche overeenstemming in Europa tot stand te brengen. Sinds dien tijd hebben Engeland en thans ook Amerika getracht weer voet te zetten op Franschen bodem, om den oorlog zooals in hun /belang is op vreemden grond voort te zetten. Nadat deze aanslagen overal jam- merlijk ineengestort waren, is nu de Engelsch- Amerikaansche overval op de West- en Noord- Afrikaansche ikolonien ondernomen. Hier kan de strijd tengevolge van de geringe sterkte der Fransche garnizoenen gemakkelijker ge voerd worden dan tegen de door Duitschland verdedigde kusten in h§t Wester.. Sedert 24 uur is het de Duitsche regeering hekend, dat ter ifitbreiding van deze operaties de volgende aanval moet plaats vinden op Corsica, met het doel dit eiland in bezit te nemen, en op de kust van Zuid-Frankrijk Duitsche weermacht komt niet als vyand. f Onder deze omstandigheden heb ik moeten besluiten de Duitsche Weermacht te bevelen, onmiddellijk door het tot dusver niet-bezette gebied naar de door de EngelschAmerikaan sche landingstroepen beoogde plaatsen op te rukken. De Duitsche Weermacht komt der halve niet als vijand van het Fransche volk en als vijand van de Fransche soldaten. Zij heeft niet de bedoeling in dit gebied te regee- ren. Zij heeft slechts een doel: Iedere Ame rikaanschEngelsche landingspoging in ver- eeniging met haar bondgenoot af te slaan.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1