Kerknieuws Distributienieuws Gemengde Berichten Landbouwberichfen Voor de Huisvrouw. RECHTSZAKEN. WINTERBEVOORRADING AARDAPPELEN Voedingsgewassen in eigen tuin, VROUW BESTAL HAAR BLINDE ZUSTER. huidige omstandigheden is aan de uitvoering nog wel niet te denken, doch de voorbereiding eischt ook veel studie en overleg en men wil daarmede klaar zijn om te gaan bouwen zoo- dra de vredestoestand is ingetreden. Men wil dan het beste dat verkregen kan worden, onder bet bereik van heit Nederlandsche volk brengen. Er moet ook rekening worden gehouden met de verschillende schakeeringen uit het volks- leven, die alle tot bun recht moeten komen. De omstandigheden waaronder gewerkt moet worden zijn moeilijk, doch men staat nog maar aan het begin. De heer K. H. van Heusden, de leider van de reportage-afdeeling zette vervolgens uiteen, dat de bezoeken die met den reportagewagen in verschillende deelen van het land worden gebracht, ten doel hebben alles wat in het volk leeft tot zjjn recht te doen komen. Men staat echter nu nog slechts aan een pril begin en moet werken onder uiterst moeilijke omstan- digheden, doch met de beschikbare middelen wordt gewoekerd. Velen die vroeger bij de radio-omroepver- eenigingen werkzaam waren, zijn niet ver- dwenen, doch werken aan den nieuwen om- roep mede en met hen is een aangename en vruchtbare samenwerking verkregen. Het bedrijf voelt zich gedragen door de belangstelling van het Nederlandsche volk. De omroep moet, zooals men wel begrijpen kan. ook politiek gericht zijn. De omroep moet het volk ook opvoeden in de politiek Van den Staat en van den nieuwen tijd. Dit is te meer noodig, omdat de woorden die voor de microfoon gesproken worden, terstond door- dringen tot het volk in de huiskamers. Zij die dUs voorlichtend spreken, moeten ook innerlijk overtuigd zijn van de waarheid van hetgeen zij zeggen, die woorden moeten uit het hart komen. De reportagedienst zal er ook naar streven, het volk meer algemeen bekend te maken met het Nederlandsche bedrijfsleven, door met de microfoon bezoeken te brengen aan verschil lende in werking zijndte bedrijven. Men zal ook personen uit de verschillende vakken en bedrijven uitnoodigen van hun kennis en erva- ring mededeeling te doen aan in andere stre- ke van het land gevestigde bedrijfsgenooten. Een boer in Zeeland wil wel eens een en ander hooren over de manier waarop de boeren in het Noorden werken en omgekeerd. Ze zullen dat dare kunnen beluisteren van collega's, die midden in het werk staan en dus volledig bevoegd zijn er over te spreken. En wanneer dat in eenvoudige taal geschied, zal het beter tot hun spreken dan geleerde vertogen kunnen dben. Ook zal er naar gestreefd worden de veel te scherpe tegenstellingen tusschen stad en land te doen vervloeien, hetgeen in het belang van het geheele volk noodig is. Er is vroeger juist verzuimd een band te smeden tusschen het geheele volk. Daar wordt thans naar gestreefd. Ook de verschillende landsdeelen wisten te weinig van elkaar. De Zeeuw wist te weinig van den Fries en omgekeerd. Ze moeten elkaar door de microfoon en den luid- spreker leeren kennen. Er zullen ook gebracht worden Nederland sche volksliederen. Ook in dat opzicht was er verzuim. Er zal ook worden nagespeurd, wat er nog van oude volksliederen leeft, om deze nieuw leven te geven. Er zal ook gele- genheid worden gegeven aan Nederlandsche componisten om hun werk tot zijn recht te doen komen en ook de werken van Nederland sche schrijvers zullen worden basproken. Daar- door moet een nieuwe cultuur in ons volk op- groeien en opbloeien. Bij de op het programma staande streek- dagen krijgt ook Zeeland een beurt. De streekcultuur rnoet worden bewaard en uit verschillende plaatsen zullen uitzendingen plaats hebben. Er zijn voor de reportage 7 verslaggevers in vasten dienst. Sommige bestrijken een eigen speciaal terrein. Dan zijn verder de nieuwsbronnen: de telex, soms een verzoek van een bepaalde zijde, het werk van de eigen verslaggevers, de lijnuitzending, het hoor- bericht enz. In dit verband wees hp ook op de verschil lende nieuwsi-ubrieken die worden uitgezon- dten, o.m. de spiegel van den dag, die binnen- kort wordt uitgebreid, het wekelijksch repor- tageoverzicht, het kwartier van den arbeid, levende letters, afdeeling vrouwen, jeugd, boeren-reportages enz. De omroep streeft er naar niet alleen „elck wat wils" maar het Nederlandsche volk in het algemeen het beste te brengen dat er is, zoowel tot veraangenaming van het leven als tot verhooging van het cultuurpeil. Na deze uiteenzettingen werden door aan- wezigen nog enkele vragen gesteld, die nader werden besproken. In den loop der uiteenzettingen werd! ook nog medegedeeld, dat de landelijke declamatie voor de jeugd een succes is geworden. Men ontdekt op die wijze ook waar soms krachten zitten, die anders onopgemerkt zouden blijven en deze krijgen gelegenheid om opgeleid te worden voor optreden voor de microfoon. Vroeger was die gelegenheid slechts bescho- ren aah hen die door hun optreden in een of ander cabaret in de groote steden op den voorgrond traden, en dit kwam niet steeds den omroep ten goede. had voor de oprichting van een tweede front met het doel een stoct in de flank van de mogendheden van de spil te ondememen van zeer veel beteekenis kunnen worden. Als men de Franschen in Marokko en elders had kun nen overhalen mee te doen aan de zijde der geallieerden dan had bet gevaarlijk kunnen worden, maar het is nu wel gebleken, dat de Fransohe _koIonien vast in handen van Vichy zijn en uit dit oogpunt dus niets te vreezen valt. Men spreekt nu nog wel van een stoot door de Sahpra, maar zij die dit denkbeeld koes- teren kennen niet de moeilijkheden, die aan een dergelijke expeditie verbonden zouden zijn. De weg is buitengewoon lang en moei lijk en al heeft men nu een piste" aangelegd van de Westkust naar den Soedan, het blijft een zeer bezwaarlrjke en omslachtige weg, die voor de bediening geweldig veel materiaal, brandstof en werkkrachten kost. Voor de voorziening van dd Engelschen In Egypte is de verbinding niet geheel zonder belang, maar haar waarde moet men toch volstrekt niet overschatten. Voor de aanvoeren ten behoeve van iSowjet-Rusland heeft zij om dezelfde redenen als bovengenoemd "en vanwege den nog grooteren afstand natuurlijk in evenredig grootere mate vele bezwaren. Men moet in de Amerikaansche maatrege- len dan ook waarschijnliik veel meer het stre ven zien om zich bijtijds in Afrika te instal- leeren dan om hulp in den oorlog te ver- leenen. De heer Ross legde er nog nadruk op, dat bij de ontsluiting en exploitatie van Afrika na den oorlog zeer zeker partij getrokken zal kunnen/ en moeten worden van de koloniale ervaring van volken als het Fransche en het Nederlandsche. heidsduur der boterbonnen momenteel 12 da- gen is, terwijl de verstrekking van goedkoope margarine en bak- en braadvet aan werkloo- zen en armlastip-en in beginsel wekelijks plaats vindt, zal in den vervolge ook deze verstrekking eenmaal per 12 dagen (overeen- komstig de geldende distributieperioden) plaats vinden. Aan gezinnen met kinderen beneden 4 jaar zal voor elk kind beneden de 4 jaar, om. de andere periode een pakje margarine worden uitgereikt. Alleenwonenden (geen kostgangers) heb ben tihans de keuze tusschen 1 pakje marga rine of 1 pakje vet, terwijl gezinnen van twee personen 1 pakje margarine en' 1 pakje vet kunnen verkrijgen. NED. HERV. KERfK. Ds. 'H. J. Plaggemars, Ned. Herv. predikant te Hansweert, heeft het beroep, dat de Ned. Herv. Gemeente te Snaarndam en Spaarn- woude (N.-H.) op hem heeft uitgebracht aangenomen. Bendrik Jan Plaggemars werd 5 October 1909 te Amsterdam, waar zijn vader directeur was van de Evang. Luth. Weesinrichting, ge- boren en bezocht de H.B.S. te Den Helder, het Chr. Lyceum te Zutphen en het gymna sium te Doetinchem. Vervolgens zette hij de studie voort aan de R.U. te Utrecht, waar hij in September 1933 het candidaatsexamen af- legde. In September 1935 werd hij door het Prov. Kerkbestuur van Zuid-Holland toege- laten tot de Evangelieibediening in de Ned Herv. Kerk. Vanaf 17 Dec. 1934 -31 Jsfn. 1936 was hij als llulpprediker werkzaam bij de Ned. Herv. Gemeente te Terneuzen, met standplaats Slmskil. Op 1 Maart 1936 aan- vaardde hij het predikambt in zijn eerste ge meente, Hansweert, waar hij werd bevestigd door Ds. C. J. van Paassen te Zutpher* Ds. Plaggemars is lid van de Prov. Com- missie Zeeland van het Ned. Jong. Verbond, voor welke afdeelingen, ririgen en Prov! Bondsdagen hij veelvuldig sprak. Voorts is hij penningmeester van de afd. Kruiningen van het Ned. Bijbel Gen. en bekleedt hij nog ver schillende functies in besturen van plaatse- lijke vereenigingen. (De Z.) GOUDEN JUBILEUM. Zondagmiddag is in de Silokerk te Brussel een plechtige dienst gehouden, ter herdenking van het 50-jarig bestaan van het kerkgebouw. Als sprekers traden op Ds. E. Pichal van Gent, vice-voorzitter van het bestuur der Silo- vereeniging, Ds. W. A. van Griethuysen, directeur van de Silovereenig-ing- en Ds. A. G. B. ten Kate, Ned. Herv. predikant te Brussel. De Silogemeente te Brussel is een dochter- gemeente van de Ned. Herv. Gem. ter plaatse. EEN GIFT. Ds. A. G. B. ten Kate, predikant bij de Ned. Evangelische (Ned. Herv. Gemeente) van Brussel, ontving- voor verschillende Prot. doel- einden een gift groot fr. 25.000. R.K. KERK TE GROENENDIJK. In verband met het verzetten der klok zijn de diensten van Zondagvoormiddag tot nader order verzet, zoodat daar alleen onder vallen de H. Missen van dien dag-. Deze beginnen alle een half uur vroeger en wel om 7 uur, om half 9 en om 10 uur. J.l. Zondag waren er een anntal kerkgan- gers die blijkbaar met het verzetten der klok geen rekening hadden gehouden en reeds een uur te vroeg aan de kerk stonden. DE HEER COLLIN ROSS OVER AFRIKA. Op de dagelijksche persconferentie heeft de bekende wereldreiziger en schrij- ver Collin Ross een korte causerie ge houden over zijn laatsle indrukken omtrent Afrika. Hjj is daar, in de eerste plaats in Libye, gedurende het laatste jaar opnieuw geweest. Eerlang zal hij er een voordracht over houden in verschillende plaatsen van ons land, evenpls hij verleden jaar September heeft gedaan. Toen hij in Fransch Noordwest Afrika was zoo zeide de heer Ross in den voorzomer van dit jaar, was daar een sterke activiteit van Engelsche, Amerikaansche en Gaullisti- sche agenten merkbaar om het gebied in kwestie naar den kant van de Gaulle over te halen. Dergelijke pogijgen werden tezelfder tijd ook elders aangewend. Zij stuitben af op den energieken weerstand van den gouver- neur en de heer Ross meende te mogen zeg gen, dat zij weinig of geen kans van slagen kunnen hebben. Er gebeurt hier niet veel, alleen wat kleine geveehten aan de grens tusschen wat de heer Ross noemde Petain-troepen en voorposten van de troepen van De Gaulle. Hierbij wor den aan den kant van de P6taintroepen wel- lswaar geen groote verliezen geleden, maar toch altijd nog genoeg om van invloed op de stemming te zijn. Zij is in Ijeel Noord-Afrika zeer anti-de Gaulle, veel meer dan de heer Ross eigenlijk had verwacht en niet alleen onder de kopstukken van het bestuur, maar ook onder de officieren van het Fransche leger en de Fransche marine. Bovendien is men in die kringen sterk anti-Engelsch. De gouverneur van Dakar had den heer Ross gewezen op een verschijnsel, dat hij ove- rigens natuurlijk zelf ook al had waargeno- men, n.l. het opdringen van de Engelschen en Amerikanen in Afrika als groot gevaar voor het Fransche imperium aldaar. Van Amerikaanschen kant gezien kan men deze tendens goed begrijpen. Amerika tracht vergoeding te vinden voor de grondstoffen die het in Oost-Azie heeft verloren, voor rub ber, tin enz. en die het in Zuid-Amerika en elders niet voldoende kan krijgen om zijn groote bewapeningsplannen ten uitvoer te leggen. Hierbij komt dan natuurlijk ook het yerlangen om Rommel in de tang te nemen. Maar hierop bestaat niet de minste kijk. Zelfs toen men wel eens voor een Putsch in Fi ansch-Noord-Afrika had kunnen vreezen, is, er niets gebeurd en duidelijk gebleken, dat er ook niets zou gebeuren, omdat de gebieden in kwestie volkomen trouw waren aan de poli- van Vichy. Nu de positie zooveel minder gunstisr is voor het welslagen van zulke plan- nen zal men zich vanzelf nog des te meer wachten om met De,Gaulle te gaan pacteeren. Het is onjuist Noord-Afrika als een oor- logstooneel van bijkomstig belang te beschou- wen, het is mtegendeel een zeer belangriik oorlogstooneel, een van de hoofdfronten en WEDEROM KNOEIERIJEN MET MELK ZWAAR GESTRAFT. Wederom heeft de tuchtrechter eenige vee- houders en landbouwers, die in strijd met de voorschriften niet alle op hun bedrijf gewon- nen en daarvoor in aanmerking komende melk aan een melkverwerkend bedrijf hadden ge- leverd, tot hooge boeten veroordeeld. Een landbouwer, tevens melkslijter, te Engeler. (N.B.) kreeg een boete van 1000. Dezelfde straf werd uitg"esproken tegen een veehouder te Ki impen a. d. Lek, die bovendien zonder vergunning voile melk in zurenden toestand voorhanden had. Ook een veehouder te Alphen a. d. Rijn, die als zelfkazer de in zijn bedrijf verkaasde hoeveelheden melk niet vol- ledig in het verplichte productie- en verkoop- hoek had genoteerd en die zonder daartoe ge- rechtigd te zijn voile melk aan -consumeiiten had verkocht, zag zich f 1000 boete opgelegd, evenals een landbouwer te Eindhoven di° zonder vergunninf voile melk aan zijn biggen had gevoederd. Een landbouwer te Tilburg, die melk had achtergehouden, werd veroor- tot betaling van een geldboete van J 2000. Een veehouder te Sloten (N.'H.die eveneens melk had achtergehouden, was door den tuchtrechter te Alkmaar veroordeeld tot een boete van f 6000. Dit uit winstbejag ge- pleegde feit werd echter als zoo ernstig be- schouwd, dat het Centraal College voor de ruchtrechtspraak in hoog"€r beroep deze straf verzwaarde tot 7500. ONEERLIJKE VELDWACHTER. Te Halsteren werd een frauduleuze slach- ting verncht, waarbij de gemeente-veldwach- ter was betrokken. Bij een ibrandstoffenhan- delaar«was een zwart kalf geslacht. De vrouw van den veldwachter verkocht het vleesch voor 500 gld. aan een hotelhouder. De brandstoffenhandelaar, die met advies van .den veldwachter alles had georganiseerd, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden met toepassing van de gratie- clausule. De hotelhouder kreeg een boete van 300 gld. of twee maanden hechtenis. De landarbeider Van Loon, die voor hulp 4 50 gld had gekregen, werd veroordeeld tot zes' maan den gevangenisstraf met opneming van de gratieclausule. De veehandelaar, die bet kalf leverde, kreeg een boete van 250 gld. De intusschen ontslagen veldwachter werd conform den eisch vrijgesproken. De vrouw kreeg een boete van 50 gld. Evenals vorig jaar zal men wederom in de gelegenheid worden gesteld desgewenscht een wintervoorraad aardappelen op te doen. 'Zij. die hiervan gebruik willen maken, moeten zich gedurende het tijdvak 7 November tot en met 6 December a.s. op nader door de plaatse- lijke distributiediensten bekend te maken dagen tot genoemde diensten wenden en daar- bij hun distributiestamkaart met bijbehoorend inlegvel overleggen. De wintervoorraad zal dienen voor het verbruik gedurende de eerste en tweede distributieperiode van 1,943 (27 De cember 1942 tot en met 20 Februari 1943). In verband daarmede zullen personen, die een wintervoorraad willen opdoen, voor elk van genoemde perioden in plaats van de hun toe- komende aardappelkaarten een zgn. „machti- ging opslagaardappelen" ontvangen. Wie zich op de nader te bepalen dagen bij den distri- butiedienst vervoegt, -ontvangt dus twee ,,machti|gingen opslagaardappelen", elk recht gevende op het koopen van 17% kg aardappe len, terwijl voorts op zijn stamkaart wordt aangeteekend, dat hem t.z.t. voor de eerste en de tweede distributieperiode van 1943 geen aardappelkaarten mogen worden uitgereikt. Aangezien het aardappelrantsoen momen teel per tijdvak van vier weken 16 kg be- draagt, ontvangen de houders van machti- gintgen voor winteropslag dus een toeslag van ongeveer 10 pet. voor eventueel bederf. De aandacht wordt er op gevestigd, dat men niet verplicht is aardappelen op te slaan, terwijl het ook niet noodzakelijk is, dat alle leden van een gezin van deze regeling se- bruik maken. Men houde er voorts rekening mede, dat men, wanneer de aardappelen, door welke oorzaak ook, zouden bederven, in geen geval vepgoeding voor de verloren gegarfe aardappe len zal kunnen verkrijgen in den vorjn van rantsoenbonnen of hoe dan ook. Ten slotte wordt er op gewezen, dat men slechts een „machtiging opslagaardappelen" kan verkrijgen in plaats van de gewone aard appelkaarten. Houders van L-inlegvellen en houders van toeslagkaarten voof zwaren of zeer zwaren arbeid, die van de mogelijkheid tot winteropslag gebruik maken, kunnen dus geen machtigingen ontvangen inniaats van de hen uit te reiken toeslagkaarten voor aard appelen. Genoemde personen zullen derhalve t.z.t. wel de hun voor de tweede en derde dis tributieperiode van 1943 toekomende toeslag kaarten voor aardappelen ontvangen. In verband met het bovenstaande ontvangen houders van een inlegvel Kl of LI, die van de mogelijkheid tot winteropslag gebruik maken, twee machtigingen, houders van een inlegvel K2 of L2 drie machtigingen, houders van een inlegvel K3 of L3 twee machtigingen en houders van een inlegvel K4 of L4 een machtiging. Voorts zullen de plaatselijke distributiedien sten de vakjes 06 en P6 van de stamkaart afkruisen en zullen zij de met 111 en 112 of 211 en 212 of 311 en 312 of 411 en 412 ge- nummerde bonnen van het inlegvel verwij- Ontlasting van het vervoer. De aardappelvoorziening van het Neder landsche volk heeft bij de met de zorg voor de voedselvoorziening belaste autoriteiten en lnstellingen steeds brjzondere aandacht. En dat is begrijpelijk, gelet op de enorme betee kenis van den aardappel voor onze voeding. Het sterk toegenomen verbruik, dat sinds ons land in den oorlog werd betrokken vrijwel verdubbeld is, heeft krachtige opvoering van de prcxluctie noodzakelijk gemaakt. Ons land is er in geslaagd de aardappelproductie zoo- aanig" op te voeren, dat de voorziening van ons volk met dit onder de huidige omstandig- heden zoo uiterst belangrijke gewas, in begin sel verzekerd kan worden geacht: De bijzon- dere, moeilijke, omstandigheden, waarmede het vervoer evenwel te kampen heeft. maken de distribute van aardappelen echter tot een probleem, waaraan speciale zorg besteed moet worden, wil de aardappelvoorziening ook zco verzekerd zijn, dat ieder zijn rant- soen regelmatig kan betrekken. Daar niet is te voorzien, hoe het den komenden winter met het vervoer gesteld zal zijn, stelt de over- heid dan ook dit jaar weer particulieren in de gelegenheid om een wintervoorraad aardappe len op te doen. Ter ontlasting van het vervoer dat in de wintermaanden door vorst bedreied kan worden en de herinneringen aan een strengen winter zijn nog krachtig! maakt de overheid den verbruiker winteropslag mo- gelijk, naast de zeer ruime voorraden, die evenals het vorigb jaar van overheidswege in ae verbruikscentra worden aangelegd. Moch- ten weersomstandigheden of vervoersmoei- lijkheden den normalen aanvoer vap aard- appelen belemmeren, dan kan een verminder- de aanvoer uit de voorraden bestreden wor den. Voorzichtig met be waren! Er dient evenwel bij het opslaan van aard appelen door particuMerer; groote voorzich- tigheid betracht te worden. Als men niet be- schikt over een beboorliike bewaarplaats, waarin aardappelen droog en koel, maar vorst vrij, ougeslag^i kunnen worden, doet men verstandig af W zien van winterbevoor- rading. Het mag niet voorkomen, zooals in den vorigen winter is gebeurd, dat belangrijke hoeveelheden aardappelen in' ongeschikte be- waarplaatsen, zolders of kelders, bevriezen of op andere wijze, door bederf, voor de consump- tle verloren gaan. Is, in het algemeen gespro ken, bederf van een kostelijk volksvoedsel als de voor den winteropslag bestemde hou'dbare aardappel zeker is, piet te verantwoorden, van particulier standpunt gezien komt er nog deze belangrijke overweging bij, dat bij bederf of bevriezing in geen geval nieuwe bonnen zullen wbrden uitgereikt. De Overheid doet haar best om in groote steden nog grootere Regeeringsvoorraden aan te leggen dan hec vorige jaar, zoodat zij, die niet over geschikte opslagruimte heschikken, er goed aan doen van particulieren opslag af te zien. Een ieder ga met verstand te werk jbij het beslissen over de vraag, of hij ditmaal tot winterbevoor- radmg varr aardapuelen zal overgaan! Oompagnle over de uitzending van boeren. Eerste voorwaarde om voor uitzending in aanmerking te komen is, dat de betrokkene werkelijk boer is en met het boerenbedrijf in zijn geheel op de hoogte is. Want slechts zij zullen leiding kunnen geven. Daamaast is er plaats voor assistenten terwijl eveneens land- en tuinbouwpersoneel, dat bijzonder bekwaam is op een bepaald gebied voor uitzending in aanmerking komt. Het li>gt in de bedoeling in ons land een scholingsinstituut op te ricbten, waar de a.s. kolonisatieboeren op hun taak zullen worden voorbereid en waar zij o.m. ook onderwijs zul len ontvangen in Duitsch, Russisoh, Poolsch, den omgang met wapens, landbouwboekhou- ding en theoretische landbouwkennis. Hierna vertrekken ze naar Oost-Europa, naar het Noorden, Wilna in Litauen of naar het Zui- den, Rowno, waar de scholingsbedrijven ge- legen zijn. Deze hebben al naar gelang de streek een geheel verschillend karakter. Ook de men^chen daar zijn in het Noorden heel adders dan in het Zuiden. Bij Wilna heeft de N.O.C. voor deze tus- schenopleiding heslatg kunnen leggen op het landgoed Wagat. Voor een opleiding hier, die een half tot een heel jaar duurt, komen alleen die jonge boeren in aanmerking, die een. goede' algemeene ontwikkeling hebben en bijv. een middelbare landbouwschool hebben afgeloo- pen. In het scholingsbedrijf te Rowno, duurt de opleidimg ruim een maand. Eenmaal klaar, worden de mannen door Duitsche instellingen op arbeidsovereenkomst overgenomen tegen een geldelijke belooning, welke overeenkomt met die voor den rijksduitschen boer in gelijke functie. De sociale verzorging van deze boeren en hunne verwanten blijft echter loopen over de Nederlandsche Oost-Companie. SPRUITKOOL. De tijd van den oogst van de bekende spruitjes van de spruitkool is weer aange- broken. De spruitjes ontwikkelen zich rondom den stronk in de oksels der bladeren. De pluk begint steeds onder aan de plant. Spruitjes, welke nog te klein zijn, laat men voorloopig zitten. Deze kunnen later nog worden ge- plukt, want bij zacht weer blijft de ontwik keling tot laat ig. den winter voortduren. Goede spruitjes moeten hard en gesloten zijn. 'Het voorkomen van de bijna waardelooze losse, open soruitjes of zoogenaamde roosjes kan een ge'volg zijn van het toedienen van teveel stikstofmest. Ten onrechte verkeeren noy velen in de meening, dat men door ver- wijdering van de toppen of zijhiaderen de ont wikkeling zou bevorderen. Deze opvatting is beslist onjuist; voor de ongestoorde vorming van de spruitjes heeft de plant juist haar bladeren noodig. Wanneer tenslotte de oogst van de spruit jes achter den rug is, kunnen ok de hartbla- deren en de toppen van de plant nog zeer ge- schikt als groente dienen. De overige blade ren en de waardelooze losse spruitjes zijn voor de huisdieren. De stronken hale men uit den grond om jzs in zon en wind te laten drogen. In geheel drogepi toestand zijn deze geschikt om de kachei mee aan te maken. DE STRIJD TEGEN DEN CLANDESTIENEN HANDEL EN DE PRIJSOPDRIJVING. Broodbonnen ontvrec^nd. In het plaatsje Didam bij Amhem heeft een 20-jarige jongen ten nadeele van zijn vader, een bakker, ruim 650 broodbonnen ontvreemd en deze aan een bejaarden man te Amhem verkocht voor /253. Laatstgedoelde is daar mede naar Amsterdam gereisd. Toen hij deze bonnen aan een lunchroomhouder in het cen trum van de stad te koop aanbood, was deze zoo verstandig de pohtie te waarschuwen, die daarop heeft ingegrepen. De zeer strenge eontrole, die den laat- sten tijd op het Roosendaalsche station in de treinen en op de perrons wordt uitgeoefend, door kommiezen en ambtenaren van der! C.C.D,, blijkt bizonder effectvol te zijn. Dagelijks worden tal van personen op den schouder getikt en van een teveel aan goede- ren ontdaan. Fouilleering aan den lijve levert vaak verrassende resultaten op. Naar het D. v. N.-Br. vemeemt, bestaan de afgeslagen goederen voor ongeveer 80 pet. uit Belgische shag. In steeds ruimere mate komt dit twijfelachtige goedje de meet over. Over- al in den lande tot ver in het Noorden wordt de tabak reeds verhandeld. De berich ten die de laatste dagen over de ,,kwaliteit" van het product verschenen zijn, moeten de rookers echter wel ietwat sceptisoh stemmen tegenover deze ..import" AAN GASVERGIFTIGING OVERLEDEN. Voor eenige weken werd het echtpaar van Heugten-Janssen, wonende Kruisstraat te Eindhoven door gasvergiftiging getreffen, tengevolge van het verzuimen der afsluiting van de gaskraan tijdens de gaslooze uren. Van het echtpaar, dat in emstigen toestand naar het Sint Josephziekenhuis werd overge- bracht, is thans de 56-jarige vrouw aan do gevolgen overleden. MISLEID DOOR DE DUISTERNIS. Zaterdagavond is aan de Emmakade te Leeuwarden een 46-jarige naaister uit Hui- zum, misieid door de duisterpis, te water ge- fietst. Toen zij tien minuten later werd op- gehaaid, waren de levensgeesten reeds ge- v/eken. Een 53-jarige vrouw te Amsterdam die met haar blinde zuster samenwoont, had door middel van eenige valsche handteekeningen, een .bedrag van f 6000 in handen weten te krijgen, zijnde de oobrengst van eenige aan- deelen, welke aan de blinde toebehoorden. De zuster had dit geld te eigen bate aangewend. De politie heeft haar aangehouden. ARBEIDER VERONGELUKT. De arbeider C. S. uit Rotterdam is bij werkzaamheden aan boord van een S'chip te Hoek van Holland in het ruim ge vallen. De man was op slag dood. MIJNWERKERS VERONGELUKT. In de domaniale mijn te Kerkrade is een 53-jarige mijnwerker uit Vaals doodelijk ver- ongelukt. .De man kreeg een riem tegen het hoofd en werd door zijn medearbeiders be- wusteloos gevonden. Tijdens de overbrenging naar het ziekenhuis stierf het slacbtoffer. In de mijn •Oranje-Nassau 2 te Schaesberg verongelukte eveneens een arbeider. Deze ge- raakte aan den voet van een houten helling bekneld tusschen een stapel en een afvallende slede. Hij was vrijwel direct dood. Het-slacht- offer was ongehuwd en 22 jaar oud. POGING TOT ROOF. Vrijdagavond omstreeks kwart voor 12 werd een mijnwerker uit Sittafd tusschen deze ge meente en de buurtschap" Lindenheuvel aan- gesproken door een onbekenden man. De man, die met hem meeliep, viel plotseling den mijnwerker aan. Bij de worsteling liepen zoo wel de dader als de aangeyallene verwondin- gen op. De mijnwerker wist zich zoodanig te verdedigen, dat de aanrander de vlucht nam. Waarschijnlijk had laatstgenoemde het voor zien op het juist uitgekeg^de loon van den mijnwerker. RUIM 1000 KOLENBONNEN GESTOLEN. Inbrekers hebben uit het kantoor van den kolenhandelaar S. aan den Noorderweg te Hilversum 8 opplakvellen met totaal 520 brandstoffenbonnen, een aantal coupures, ter waarde van 400 eenheden brandstoffen, be- nevens ruim 150 losse kolenbonnen gestolen. HIJ WAS TE DIK! Corpulentie is, schrijft bet D. v. Z., momen teel een „uitwendig teeken" dat den controle- ambtenaren op 't Roosendaalsche station ge- reede aanleiding tot achterdocht geeft. Dikke menschen mozen zich in de bizondere belang stelling der speurders verheugen. Zij worden met de meest mogelijke zorg ,,behandeld". Die ervaring deed dezer dagen ook de cor- pulente meneer uit Utrecht op. Hij was niet- tcgenstaande zijn dikte sportief gekleed, met pet en ,,pofbroek". Dit kleedingstuk ,,pofte" blijkbaar zoodanig, dat de controle-ambtena- ren den welgedanen reiziger erop opmerk- zaam meenden te moeten maken. Men ging nog verder en nam de vrijheid des heeren corpulentie ,,af te tasten", Het verdere ver- ioop van de behandeling had in de lokalen der douane plaats. Nadat de tabak uit pof- broek en andere kleedingstukken verwijderd was, bleef een Utrechtenaar van normale pro- porties over... Je mag niet t§ dik zrjn EEN GEHEESLONTHOUDER VAN KOFFIE EN THEE. Een kopje thee, tuinman? Kesteloo, die bezig is het uiterlijk van den turn in overeenstemming met het seizoen le brengen, kijkt op en glimlacht. Nee, zegt hij eerlijk, dank u vriendeliik. Het is een raar geval met Kesteloo, den Bussumschen tuinn^m, die in al de drie en eei tig jaar, dat hij nu op de wereld is, nooic thee of koffie dronk. Zijn weigering is dus met gegrond op het feit, dat de theepot dien naam eigenlijk niet meer v'erdient. Neen, al deze dranken kunnen hem gestolen worden zoo meldt de „Telegraaf". Het Rijksbureau voor de Stat'istiek bere- kende hoeveel thee, koffie en melk de Neder- lander gemiddeld verbruikt, maar Kesteloo zal bij de berekening de cijfers niet gunstig beinvloeden. Mijn moederd vertelde me, verklaart hij, dat lk, toen ik een halfjaar oud was, de melk- nesch wegduwde en sindsdien nooit iets dronk, behalve water. De dokter voorspelde, dat die afkeer wel zou verdwijnen, maar dat is-met gebeurd. 's Morgens drinkt Kesteloo een slokje water en s avonds bij het naar bed gaan ook Voor ae grap zegt zijn vrouw wel eens: Ik zal een lekker kopje thee zetten, maar ze weet: haar man zet er geen mond aan...... 't Komt meer voor, zegt de tuinman, ik ken de zuster van een anderen tuinman, die ook nooit thee of koffie heeft gedronken en -nog een tuinman. Zou deze ongewone geheelonthouding met het vak samenhangen? Wie zal 't zeggen. Voor Nederlanders is ze althans een zeldzaam verschijnsel. Deze gevallen staan niet op zichzelf. Wij (red. T. Crt.) herinneren ons een landbouwer die vroeger in onze omgeving woonde, die in het geheel niets. dronk. Dat was dus ook een bodembewerker. VUURVASTE SOHOTELS E.D. VALLEN ONDER DE DISTRIBUTIE. Met ingang van 9 November 1942 vallen vuurvaste schotels, vuurvaste casserollen, yuurvaste pasteivormen, vuurvaste melk- kokers, vuurvaste pannen. vuurvaste kook- potten en spoelkommen onder de distributie van serviesgoed. Zii mogen mitsdien slechts gekocht, verkocht en afgeleverd worden tegen geldige punten of toewijzingen. De puntenwaardeering voor deze artikelen zal over eenigen tijd bekend worden ge maakt. 6 GOEDK&OPE MARGARINE. In verband met* het feit, dat krachtens de algemeene distribuitebepalingen de geldig- TARIEVEN SUIKERBIETEN ROOIEN. In de landelijke regeling, welke het college van rijksbemiddelaars heeft vastgesteld voor het rooien van suikerbieten, zijn de tarieven -voor de provincie Zeeland als volgt vastge steld: lichte gronden 60 tot 70; middelzware gronden 65 tot f 75 en zware gronden f 65 tot J 85 per ha, terwijl voor het rooien van voederbieten (mangelwortels) het tarief be- draagl: f 40 tot f 55 por litl. In de tarieven is bagrepen het op hoopjes op het land leveren van de bieten, terwijl de hieten behoorlijk van aarde moeten worden ontdaan. De tarieven gelden voor normalen rijenafsitand en normaal gewas. Voor extra werkzaamheden, als naar de wijk kruien, afleveren aan de boerderij enz., geldep de ter plaatse gebruikelijke tarieven van het collectief contract van 1941/42. UITZENDING VAN BOEREN DOOR DE N.O.C. Een redacteur van het A.N.R. heeft een onderhoud gehad, met het hoofd van de afdee ling landbouw van de Nederlandsche^Oost- TUSSCHEN AUTOBUS EN MUUR DOODGEDRUKT. De 66jarige de B. te Utrecht is in een ga rage tusschen een autobus en een muur be kneld geraakt en aan de daarbij opgeloopen ernstige verwondingen overleden. Het slacht- 011 er stond met enkele andere arbeiders te wachten tot de autobus waarmede zij naar hun werk zouden Worden vervoerd, bedrijfs- klaar was. Ter beseherming tegen den regen waren de aribeiders tegen den garagemuur gctan staan. Toon do autobus op eon gegeven moment achteruit werd gereden, kon de b! niet tijdig genoeg meer wegkomen met boven- vermeld noodlottig gevolg. RAZZIA OP APPELEN. Toen een fruitkoopman te Amsterdam een lading appelen wilde lossen uit een motor- schuit, liggende aan de Wittenkade, kwam er plotseling een groot aantal buurtbewoners op- zetten, die zich de appelen grootendeels toe- eigenden. xoen de politie ter plaatse ver- scneen, kwam er een einde aan de plundering. i An^S1cten was de fruitkoopman ongeveer 1000 kilo goudreinetten kwijt geraakt De politie kon er niet in slagen. een der die.ven te achterhalen. MET HET GELD VERDWENEN. Bij een banketbakker te Tilburg vervoegde zich dezer dagen iemand, die een partij suiker te koop aanbood voor de som van f 210. De banketbakker ging op het aanbod in. De beide mannen kwamen overeen, dat des ban- ketbakkers loopjongeh met een bakfiets op een afgesproken adres de suiker zou komen halen, onder overhandiging van het geld. Op v/egda arheen kwam de Ioopjongen den ver- kcxiper echter reeds tegen en deze laatste wist den jongen tot overgave van het geld te overreden. De man verdween daarop met het geld en... hij moet ndg terugkomen! De ge- dupeerde bakker heeft het geval bij de politie aangegeven, die zal trachten den oplichter on te sporen. HET VARKEN' REDDE ZICHZELF. F. K. te Kermt (Vlaamsch Limburg) hield er sedert eenigen tijd een varken op na, dat Uj, met behulp van ongeveer zijn volledige tamilie met veel zorg en voedsel omringde. Met welbehagen ging hij iederen morgen in het varkenshok kijken hoe het mag'ere bisfae tje van weleer bezig was uit te groeien tot een varken van formaat. Want de heer F. K. hield het varken er nu eenmaal niet op na omdat hij het een sieraad voor zijn huis vond' Het lag in de bedoeling het beest te slachten zoo gau,w zijn speklaag -daartoe ook maar eenige aanleiding gaf. Wie schetst dus de diepe droefenis van Sen heer F. K., toen hij op een morgen, enkele dagen geleden het varken niet meer in ziin hok vond Hij vreesde het ergste, want het i Yan hok was geforceerd met een biil of iets van dien aard en hoewel het varken van den heer F. K. een intelligent varken was, liet het zich niet aanzien, dat het zelf net wapen gehanteerd had. De heer F. K. toog, radeloos op zoek en smaakte het genoe- gen, het varken in de buurt van zijn boerderii aan te treffen. Hij bond voor alle veiligheid een touw om een der pooten van het beest en toog zoo huiswaarts. Toen hij zijn huis bijm bereikt had, oemerkte hij, dat twee onbeken-' de heeren juist uit het varkenshok kwamen heeren, die zeer duidelijk iets zochten. Wat zij precies zochten, bleek toen zij den heer h. K. en het varken zagen. Zij snelden op het tweetal toe en wilden F. K. het varken ontrukken. Deze sloeg echter alarm en toen de buren in de vensters kwamen kijken wat ei" f- hand was, gingen de dieven op de vlucht. De gendarmerie had hen nog den- aelfden dag te pakken. Het bleek, dat%ij in dien nacbt het slot van bet Varkenshok ge forceerd hadden en er met het varken van- door waren gegaan. Het beest was er echter ln §"€slaag"d, zich uit den greep zijner nieuwe onrecntmatige eigenaars te ontrukken en het nonkvaste varken had in de duisternis den weg naar huis gevonden. 1 SOEP IN PLAATS VAN KOFFIE. Het voorlichtingsbureau van den Voedings- raaa sohrijft i Het melkrantsoen laat niet toe, dat er onge- limiteerd koffie wordt geschonken, ten minste als men met gewend is de zgn. „zwarte kof- fie te dnnken. Toch heeft ieder op zijn tijd behoefte aan een kopje warm drinken. mis- schien niet eens zoozeer om den dorst te les- schen, dan wel om het opwekkende, het ge- zellige dat er van uitgaat. Het is zoo prettig op zijn gemak bij het gevulde kopje even te verpoozen. Het zijn die kleine dagelijksche geneugten die het leven aangenaam maken en die we niet graag willen missen. Zeker in dezen* tijd niet. Geef daarom in plaats van het xopje koffie iets anders en prbbeer het eens met soep. Ge vindt het misschien wat vreemd om op het koffieuurtje of bij den broodmaaltijd of s avonds laat tot besluit van een gezellig avondje een kopje soep te lepelen? Presen- teer het eens en ge zult zien, dat het zeer on pnjs gesteld wordt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 3