DE VERDWENEN ROBIJN Binnenland i Wmm Persoonsbewijzen. Huisslachtingen. Vervallenverklaring waardebonnen W.H.N, uitgegeven als gevolg van den bominslag te Axel. FEUILLETON DE OVERVAL OP FRANSCH NOORD-AFRIKA. WINTERHULP brengt licht in vole gezinnen. Steunt daarom WINTERHULP. Giro 5553. TERNEUZEN, 11 NOVEMBER 1942. De Nederlandsche Omroep in Zeeland. In tegenwoordigheid van vele Duitsche en Nederlandsche autoriteiten is in het Riiks- museum te Amsterdam de tentoonstelling „Herlevend Nederland" Zatercla®- officieel doel^der tentooSfiL &€noodi^den weltom een uiteenzetting vim het tentoonstelling. (Polygoon Sagers-Rax Holland-s) De houders van persoonsbewijzen wordt aangeraden na te zien of de op bladzijde vijf voorkomende afdruk van het gemeentestempel gedeeltelijk op de foto is geplaatst. Indien dit niet het geval is, word-t een ieder dringend aangeraden in de week van 16 tot 21 November hun persoonsbewijs op de beneden- secretarie ter afstempeling aan te bieden. Ook in twijfelgevallen verdient dit aanbe- veling. Temeuzen, 10 November 1942. De Burgemeester van Terneuzen, C. VERLINDEwnd. De Burgemeester van Terneuzen maakt be- kend, dat de keuring van huisslachtingen tot 1 September 1943' is uitgesteld. Huisslachtingen moeten thans weer ter ge- meente-secretarie ten minste vier dagen van te voren worden aangegeven. De dag van slachting wordt hierbij niet medegerekend. Het verdient evenwel aanbeveling, reeds 14 dagen voor de slachting aangifte te doen. De slachting kan tot 1 September 1943 ook, weer aan huis plaats vinden. Het bewijs van aan gifte ter secretarie moet overgelegd worden aan den Plaatselijken Bureauhouder, Tram- straat 2, welke een machtiging tot slachting aanvraagt. Terneuzen, 11 November 1942. De Burgemeester van Temeuzen, C. VERiLINDE, wnd. De Burgemeester van AXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor het in- wisselen van de waardebonnen W.H.N, uitge geven als gevolg van den bominslag (11 October 1941) nog gelegenheid bestaat tot 15 November 1942. Na dezen datum zullen deze bons waarde- loos zijn. Axel, 9 November 1942. De Burgemeester van Axel, P. M. SMALLEGANGE. VEBZET TEGEN BERN IN DE OERKANTONS. De corr. der N. R. Crt. te Geneve schrijft d.d. 15 October: De bewoners der drie kleine ,,oerkantons" (Schwyz, Uri en Unterwalden) laten zich bij vaderlandslievende feesten gaarne huldigen aJs de waardige nazaten van de grondleggers van het Zwitsersche Eedgenootschap, thans 651 jaren geleden. In het alledaagsche leven geeft de bevolking der oerkantons echter vaak meer blijk van een misplaatst egoisme dan van een gezonden gemeenschapszin. Den laat- sten tijd verwekken de boerenleiders heel wat ergemis door hun politiek, om steeds hoogere prijzen voor vleesch, melk melkproducten te verlangen en met verzwakking van hun pro- ductie-ijver te dreigien als zij hun zin niet krijgen: ZWEDENS BUITENLANDSCHE POLITIEK. Giinther, de Zweedsche minister van buiten- landsche zaken, heeft Zaterdag voor den Rijks- dag een rede gehoaden over positie en stand- punt van ZWeden in de buitenlandsche poli tiek. Hoe lang de oorlog ook moge duren en hoe zijn verder beloop en einde ook mogen zijn, toch is de politieke lijn voor jau en voor de toekomst vastgesteld. Zwedeiv heeft den vaster wil neutraal te blijven, of het oorlogs- tooneel zich in de nabijheid van de Zweedsche grens of ver weg bevindt. Wie met geweld een poging zou willen doen om Zweden te bewdgen zijn standpunt op te geven, dien zal met geweld Worden geant- woord. Tegenover Sowjet-verwijten omtrent de Zweedsche neutraliteit betoogde de minis ter dat Zweden onomstootelijke belangen heeft bij een vrij en overigens met het Noorden samenhangend Finland. Omtrent de opvat- tin?. dat de Zweedsche pers een tegen Duitsch- land gerichte meeningsvorming weerspiegelt, i» Nieuwe avonturen van rechercheur Koks, door FRANK VAN FALCKENOORT (Nadruk verboden) 11 Den volgenden dag vertrokken wij uit Cairo, een onbestemde vrees spoorde mij aan, niet langer in deze geheimzinnige stad te blijven. V66r wij den volgenden dag in den trein stap- ten, werd ons op het station door een onbe- kenden Egvotenaar een briefje in de handen gestopt, waarin stond te lezen, dat de eigena- resse van den steen nooit levend Egypte zou kunnen verlaten, indien zij niet terstond ,,het oog van Sidah" terug liet brengen in den tem- pel. Mijn vrouw las het briefje, versc'heurde het en haalde de schouders op. De treinreis verliep zonder verdere ongelukken, doch toen wij in Alexandrie aan booi^ van het schip, dat ons naar Athene zou brengen, aan boord wilden stappen, werd er een sc'hot op ons ge- lost, waarschijnlttk uit een revolver. Doch het trof gelukkig geen doel. 'Het feit, dat mijn vrouw juist op de loopplank zich verzwikte en even terzijde ging, redde waarschijnlijk faaar leven, want de kogel ging precies tus- schen ons door. De dader heeft men natuur- lijk nooit kunnen vinden. De rest van de rels geschiedde zonder ongelukken, doch in Parijs, waar wij onzen intrek in een huis op de Bou levard Favage hadden genomen, werd- in een tijdsverloop van twee weken drie maal inge- broken. Hoewel ik daarvoor niet het minste gaf hij te kennen, dat dergelijke exceptioneele uitlatingen in werkelijkheid niet overeenstem- men met het standpunt van het Zweedsche volk als geheeli. STALIN OVER HET TWEEDE FRONT. Stalin heeft Vrijdag naar radio-Moskou meldt, volgens D.N.B., naar aanleiding van den 25sten verjaardag van de bolsjewistische revo- lutie in een rede gesproken over de noodzake- lijkheid van het tweede-front. Naar zijn mee- ning zijn de successen van de Duitsche troe- pen een gevolg van het ontbreken van het tweede front. Een tweede front, zoo zeide Stalin, is absoluut noodzakelijk, omdat het ontbreken hiervan „tot een fatalen afloop" kan leiden. Als program der bolsjewisten en hun bondgenooten noemde Stalin: ,,-Uitroeiing van de raciale exclusiviteit, territoriale on- aantastbaarhefd en bevrijding van de onder- drukte volken". Naar S.P.T. uit Washington meldt, heeft president Roosevelt telegrafisch zijn geluk- wenschen aan Stalin doen toekomen. Verder hebben Roosevelt en de Amerikaansche mi nister van Buitenlandsche Zaken, Hull, vol- gens D.N.B., telegrammen aan Kalinin, den president der |Sovjet-Unie gericht en heeft ook mevrouw Roosevelt aan de Sovjet-regee- ring haar gelukwenschen doen toekomen. Commentaar der „Diplo". De ..Deutsche diplomatisch-politische Kor- respondenz" schrijft over den 25sten verjaar dag van het bolsjewisme, dat het programma van de wereldrevolutie van Lenin en Stalin uit alle emblemen en zinspreuken van den rooden stoat en zijn leger iblrjkt. De Diplo onderstreept, dat Stalin zich in de „Prawda" van midden Februari 1938 accoord heeft ver- klaard met de oude stelling van Lenin, vol- gens welke het bestaan van de S-ovjet-repu- bliek naast imperialistische staten voor een langen tijd ondenkbaar is. De Diplo citeert den volgenden zin uit dit artikel: ,,De over- winning van het socialisme in de Sovjet-Unie is pas d&n definitief, wanneer men dit pro- bleem door de ernstige vereeniging van de in- spanningen van het internationale proletariaat met de nog intensiever militaire inspanningen van het Sovjet-volk heeft opgelost". Dat be- teekent volgens de Diplo niets anders dan de yeroorzakingi van revolutionnaire bewegingen in bepaalde landen, die dank zij den inten- sieven steun van het roode leger votledig siuc- ces zouden moeten hebben. Woordeltjk schrijft de Diplo: Het bolsjewisme heeft het niet bij dergelijke theorieen gelaten. De Diplo" herinnert er verder aan, dat talrijke landen het offer van bolsjewistische emissario's geworden zijn, maar dat Honga- rije, Dpitechland en ItaUe het bolsjewistische gif nog te rechter tijd op hun gebied onftcha- delijk hebben gemaakt. Na deze negatieve er- varingen heeft men het te Moskou geraden geacht, eerst in het geheim de bewapening van het roode leger te voltooien, maar onder- tusschen onder gebruikmaking van alle om- standigheden het inwendige verval in talrijke landen zoo te stimuleeren, totdat zij voor het bolsjewisme rijp geworden zijn. De Diplo" besluit haar artikel als volgt: Thans staan soldaten 'uit alle deelen van de wereld vastberaden gereed om deze bedreiging voor altijd uit den weg te ruimen. Weer is het, als in den Spaanschen burgeroorlog, Engeland, dat bereid is, het eontinentale Europa aan het bolsjewisme te verkoopen.'' Ten aanzien van den overval der Engel- schen en Amerikanen op Fransch-Noord- Afrika maakt de Deutsche' diplomatisch-poli tische Korrespondenz er opmerkzaam op, dat deze zich waardig aansluit bij de vroegere aanvallen van den gewezen Britschen bond- genoot, en de Britsch-Amerikaansche acties tegen Iran, Irak en IJsland. Het is een reactie van Londen en Washington op de jongste eischen van Stalin tot vorming van een tweede front. De bewering van Roosevelt be- treffende voorkoming van een invasie van Afrika door Duitschland en Italie is een weer- galooze brutaliteit. Roosevelt zelf nnthult, waarom het hem gaat. n.l. om de smalle strook tusschen Afrika en Zuid-Amerika, naar hij zegt ter voorkoming van een directe actie van de spil tegen het Westelijke halfrond: een duideR'ke leugen. Men moet ook niet ge- looven, dat de toezegigingen van de geallieer- den aan Spanje en Portugal daar eenig crediet kunnen vinden. De Diplo besluit: Engeland en de Ver- eenigde Staten hebben de wereld opnieuw ge- toond, dat zij geen vreemde souvereiniteit respecteeren, Beiden hebben in dezen oorlog zooveel verloren, dat zij gewetenloos elders bewijs heb, bracht ik die inbraken altijd in verband met die bewuste roode robijn. Om het verlies tegen te gaan, a^dviseerde ik mijn vrouw den steen te laten zetten in een ring en Koks was opgesprongen. ,,Wat zegt U? Een ring?" Van Brantenaar keek hem verwonderd aan. ,,Ja, maar ik begrijp niet Koks herstelde zich vlug en ging weer zit- ten. ,,0, het is niets. Vertelt U eerst maar eens verder." Van Brantenaar vervolgde: Zij vond dit goed en ik bracht den steen naar een be-ken- den Pariischen juwelier met de opdracht de robijn in een gouden ring te laten zetten. Dit geschiedde en sedert dien droeg zij dezen ring steeds, wanneer zij voor het publiek op- trad, want 'n enkele maal zong zij, tijdens ons huwelijk wel eens in Parijs en op de avonden, dat wij tezamen uitgingen, droeg zij den ring ook steeds." Koks stond op. ,/Wilt U mij een oogen- blikje excuseeren?" vroeg hij. En meteen liep hij de kamer uit. Even later keerde hij terug met den ring, die de schooljongens op de Dreef hadden gevonden: de ring van Jane Wilson, die 's nachts van haar vingers was getrokken. Koks overhandigde den verbluften van Brantenaar den ring: „Is deze het?" Van Brantenaar nam den ring in handen, bekeek hem lang en aandachtig en zei toen tenslotte, maar vast: ,,Neen." Koks zette groote oogen op. ,,Weet U dat wel heel zeker?" vroeg hij. Van Brantenaar bekeek den ring nog eens aandachtig. .Absoluut," -zei hij tenslotte. ,.Dit is de copie van den origineelen ring." „Was er dan een copie?" vervanging zoeken. Zirj zijn niet slechts be reid het Buropeesche vasteland aan het bolsje wisme uit te leveren, maar er evenzeer op bedacht van bezittingen buiten dit continent zooveel mogelijk te rooven. Het oogenblik is voor Europa gekomen om in te zien, dat het thans gaat om een aanval op bestaan, vrij heid en eer van het geheele vasteland. DE „ZAANDAM" TOT ZINKEN GEBRACHT. Onder de 26 vijandelijke koopvaardijschepen omtrent welker vernietiging gemeld is in het extrabericht van 5 November j.l. bevonden zich, naar het opperbevel van de weermacht ter aanvulling nog meedeelt, talrijke kostbare groote schepen van het nieuwste bouwtype Een der in de wateren van de Oostkust 'der Ver, Staten tot zinken gebrachte schepen was het s.s. „Zaandam", grOot 10.909 brt., dat pas m 1939 in gebruik was genomen. De „Zaan- dam", oorspronkelijk eigendom van de Hol- land-Amerika-Lijn, was bij het uitbreken van den oorlog" door de Amerikaansche re-geering in beslag genomen. Het bezat een laadcapa- citeit van 9000 brt. en kon buiten de vracht nog honderd passagiers vervoeren. CONTROLE OP DE VLEESCH- DISTRIBUTIE. Aantal clandestiene slachtingen is verminderd. De Centrale Controledienst voert een ruste- loozen strijd tegen het bedrijf van de clan destiene slachters en heeft daarbij succes kun nen boeken. Mede door het krachtige optreden van deze controle-instantie is het aantal frauduleuze slachtingen aanzienlijk vermin derd, zoodat de controleurs van den Dienst meer gelegenheid hebben tijd en aandacht te besteden aan de controle op de vleeschdistri- butie in het algemeen. Dat deze verruiming van het werk van den C.C.D. de uitvoering van de vleeschdistrilbu,tie ten goede komt be- hoeft geen betoog. In het bijzonder treedt daarbij de controle op de centrale slachtplaatsen naar voren. In deze centra van het proces der vleeschdistri- butie kan extra controle goed werk beteeke- nen. Devele en velerlei werkzaamtieden, die hier verricht worden, openen immers moge- lijkheden tot geknoei en diefstal. Op tal van centrale slachtplaatsen is dan ook onlangs bijzondere controle uitgeoefend. In diverse gevallen heeft de Dienst ingegrepen en zijn werk heeft, in samenwerking met net Be- drijfschap voor Vee en Vleesch, geleid tot verbeteringen in het slachtproces en in de af- levering van vleesch. UITGIFTE VOORRANGSKAARTEN VOOR A.S. MOEDERS. Bmnenkort zoo meldt de Nederlandsche Volksdienst zullen voorrangskaarten voor a.s. moeders worden uitgegeven. Onder ,,voor- rang" dient niet alleen te worden verstaan, dat bij het staari in rijen, de hier bedoelde moe ders v66r alle anderen dienen te worden ge- holpen, maar het moet ook gebruikelijk wor den, dat in ovlle trams, voile wachtlokalen enz. voor deze vrouwen een zitplaats wordt vrij gemaakt. Zelfs al zouden in een winkel bijv. slechts vijf personen op bediening wachten, dan behooren dezen aan de ,/beschermde" moeders voorrang te verleenen. De voorrangskaarten zijn geldig van het be gin van de zevende zwangerschapsmaand tot en met twee maa-nden na de bevalling. BRITSCHE STORINGSVLUCHTEN. In den nacht van Zondag op Maandag hebben naar het D.N.B. verneemt, eenige Britsche vliegtuigen boven de wateren der Friesche eilanden storingsvluchten gemaakt. Eenige vijandelijke vliegtuigen werden neer- geschoten. Er werden geen bommen neer- geworpen. BIOSOOOP OP WIELEN VOOR WACHTENDE REIZIGERS. De reizigers, die zich Zondagmiddag op het Centraal Station te Utrecht bevonden, konden, schrijft het N. v. d1. D., het niet zoo verschrik- kelijk vinden, dat hun trein later vertrok dan de dienstregeling aangaf, want zij behoorden nu tot de eersten, die kennis konden maken de ,,spoorbio", welke aan de Zuidzijde van het eerste perron is opgesteld en om vier uur officieel werd geopend. Nederland heeft nu zijn spoorbioscoop, d.w.z. wachtende reizigers behoeven zich niet meer te vervelen, daar zij den tijd kunnen korten in een geriefelijk tot bioscoop verbouwd treinrijtuig, dat plaats biedt aan pl.m. zeventig personen. Het plan tot inrichting van dezen bioscoop is afkomstig van den cineast Kor Smit, die de medewerking der Ned. Spoorwegen verkreeg. Het geldt hier een belangengemeenschap tus schen spoorwegen en filmman ten gerieve van het publiek. Elke voorstelling duurt twintig minuten en de toescho.uwers behoeven niet bang te zijn dat inmiddels hun trein vertrekt, want tijdens de voorstelling wordt onder het projectiebeeld aangegeven, welke trein gereed staat om te vertrekken. Men heeft dan nog acht miunten den tijd, zoodat men de spoorbio rustig kan verlaten. Elken dag worden voor- stellingen gegeven van 's morgens 9 tot 's avonds 10 uur. De spoorbio is een unicum in Europa en het behoeft wel geen betoog, dat er terstond na de opening belangstelling voor was. Voorloopig blijft de spoorbio op het C. S. te Utrecht; mis- schien zal zij later een bezoek brengen aan andere stations in ons land. BESLUIT BETREFFENDE HET VERZEKERINGSWEZEN. In 4de Nederlandsche Staatsco-urant van 30 October 1942 is afgekondigd het tweede be sluit van den secretaris-generaal voor bijzon dere economische zaken tot uitvoering van het besluit no. 218/1941 betreffende het ver- zekeringswezen. Volgens dit uitvoerings- besluit zijn bepaalde verplichtingen opgelegd aan de verzekeringsinstellingen, die op onder- lingen grondslag een of meer der hiema te noemen takken van verzekering uitoefenen: brand, inbraak, diefstal, waterleiding, schade en storm. Dit uitvoeringsbesluit is van toe- passing op alle verzekeringsinstellingen, die op onderlingen grondslag dergelijke takken '•"ll ,,Ja. Gedachtig aan het briefje en aan het revolverschot op de kade van Alexandrie heb ik haar nog tijdens mijn tauwelijk weten te overreden om een imitatiesteen te koopen en dezen eveneens in een gouden ring te laten zetten. De ring met den echten steen droeg zij daarna voortaan alleen bij bizondere ge- legenheden en anders droeg zij steeds den ring met de imitatie-steen, die overigens ook nog een klein kapitaaltje kostte." ,,Ik heb geen verstand van edelsteenen," zei Koks, „en hoewel ik in het- geh-eel niet aan Uw oordeel wil twijfelen, zou ik nu toch gaarne het oordeel van een expert willen weten. Hebt U er bezwaar tegen, dat wij een zeer goed -bekend staanden juwelier hier laten komen en diens oordeel vragen over dezen steen?" ,,Integendeel, mijnheer. Het zal mij zeer welkom zijn, want ik weet bij voorbaat reeds, dat een expert miin meening zal bevestigen." „Wilt U dan even met mij meegaan? We kunnen er even met een auto heenrijden, het is hier-vandaan maar enkele minuten." ,,Met alle genoegen." Hoofdstuk VII. Waar is het „Oog van Sidah?" Enkele minuten later stopte een kleine politieauto voor een gesloten huis in het Kle- verpark. 'Hier woonde een juweelenexpert, die reeds meerdere malen de politie goede diensten had bewezen. Koks belde aan en werd weinige oogenblikken daarna met den heer van Brantenaar binnen gelaten. De heer des huizes begroette den recher cheur op hartelijk-e wijze, waarna Koks de b-eide heeren aan elkaar voorstelde. ,,We zullen maar met de deur in huis val- van verzekering uitoefenen, van welken aard de mstellingen ook zijn vereenigingen, on- derlinge, cooperatieve vereenigingen, s'tich- tingen enz. en zelfs indien zulks mocht voor- komen, ook op natuurlijke personen, vennoot- schappen onder firma, commanditaire en naamlooze vennootschappen. In de eerste plaats zijn deze verzekerings instellingen volgens art. 2 van het besluit ver- plicht zich vodr 14 November 1942 schriftelijk. bij de verzekeringskamer te Amsterdam aan te melden. Voorts zijn deze verzekeringsinstellingen onder het toezicht van de verzekeringskamer gesteld. In verband hiermede moet de voor- geschreven goedkeuring voor de oprichting, fusie, of liquidatie van een zoodanige onder- linge verzekeringsinstelling voortaan aan de verzekeringskamer worden gevraagd. Onderlinge verzekerinigsinstellingen, die geen brand-, inbraak-, diefstal, waterleidings- schade of stormverzekeringen afsluiten, be hoeven, indien zij hun bedrijf met een of meer der hiengenoemde -takken van verzekering wenschen uit te breiden, de goedkeuring van de verzekeringskamer. BEGRAFENIS VAN MR. A. J. W. N. STOKVIS. J.l. Maandag had alhier de ter aardebestel- ling plaats van den overleden kantonrechter, Mr. A. J. W. N. Stokvis. Er was bij de uit- vaart in de R.K. kerk zeer groote belangstel ling. Op de begraafplaats sloten zich verschil- lende burgerlijke autoriteiten, o.m. den waaa-- nemend kantonrechter, Mr. G. Tichelman, de gemeentesecretaris, de heer Zonnevylle, en verschillende leden der balie bij den stoet aan. Nadat de kist in de groeve was neergelaten, dankte een zoon van den overleden-e namens de familie voor de betoonde belangstelling en de ondervonden blijken van medeleven bij dit zware verlies. R.H.B.S. TE TERNEUZEN. Bij beschikki-ng van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, weten- schap en kultuurbescherming is benoemd tot leeraar in vasten dienst aan de R.H.B.S. te Terneuzen, de heer J. H. Bannier, thans tijd. leeraar aan die school. OVERTREDING VAN POLITIONEELE MAATREGELEN EN ANDERE VGORSCHRIFTEN. Naar wij vernemen is door de gemeente- politie proces-verbaal opgemaakt tegen: P. J. P. te Gent, wegens overtrading van de distributiewet. A. J. E. te Borgerhout, wegens openbare dronkenschap. R. T., G. B., S. v. d. W., H. A. G., Fr. T. en A. J. R., alien te Terneuzen en A. J. E. te Borgerhout, terzake het tusschen 04 uur in de openlucht bevinden. J. P. de R. te Utrecht, wegens overtreding van het huurprijzenbesluit. T. B., E. B., W. B. en Fl. B., alien te Ter neuzen, wegens het staan in een portiek. GEEN VERGOEDING MEER VANWEGE EEN ZIEKENFONDS VOOR REIS- EN VERBLIJFKOSTEN. Voortaan zullen reis- en verblijfkosten die door verplicht verzekerden ten behoeve van de verkrijging van eenigerlei geneeskundige verzorging worden gemaakt, niet meer door de algemeene ziekenfondsen mogen worden vergoed. Aan verplicht-verzekerden, die reeds zooda nige kosten hebben gemaakt in de verwach- ting, dat zij deze, uit hoofde van de tot dus- ver gegolden hebbende usance, vergoed zou den krijgen, zal alsnog door de algemeene ziekenfondsen een vergoeding mogen worden uitgekeerd, na verkregen goedkeuring van den commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen en onder mededeeling, dat dit in de toekomst niet meer zal geschieden. -Dubbel Focusbrillen zullen tot nader aan- kondiging niet meer door de algemeene zie kenfondsen aan verplicht verzekerden mogen worden verstrekt. Bij aflevering van een bril aan verplicht verzekerden dient voortaan een etui voor den prijs van 13 cent beschikbaar te worden gesteld. INSPECTIE DER P. T. T. Met inga-ng van 1 Januari a.s. is de heer Ghr. v. d. Meer, directeur van het postkan- toor te Breda, benoemd tot inspecteur der 4P.T.T. in de inspectie Middelburg. Op voor- melden datum zal de inspectie Middelburg naar Breda verplaatst worden. iDe nieuw benoemde inspecteur maakte ge- durende 13 jaren deel uit van het hoofdbe- stuur der P.T.T., waarvan hij .enkele jaren werkzaam is geweest op de h'oofdinspectie van het staatsbedrijf te 's-Gravenhage. Zijn huidige functie bekleedt de heer v. d. Meer sinds vorig jaar. HELDENGEDENKDAG. Ter gelegenheid van de herdenking van den negenden November had, naar de Prov. Zeeuwsche Crt. meldt, de N.S.D.A.P. in hotel Brittannia te Vlissingen, Zaterdag een bijeen- komst georganiseerd, welke zeer druk bezocht was. Behalve partijleden en leden van de Duitsche weermacht, woonden ook tal van functionnarissen en leden der N.S.B., de plechtigheid bij. De herdenkingsrede werd uittgesproken door den Sczialreferent beim Beauftragten de Reichskdmmissaris, den heer H. Korte. lit zijn toespraak gaf de spreker een terugblik op de historische ontwikkeling in Duitschland'. Spr. Wees er op, hoe na afloop van den oorlog 19141918 het er op geleek, dat de twee millioen gesneuvelde helden tevergeefs hun leven voor het vaderland hadden gegeven. Duitschland was overgeleverd aan de ont- eering, aan de vernedering van de vredesbepa- lingen en aan de roode terreur. Ook die ter- reur eischte slachtoffers. Zij brachten het offer van hun leven, en in de verwarring' len," begon Koks. ,,Wij hebben hier een ring met 'n steen er in, 'n mooie roode robijn. Doch voor alle zekerheid willen wij gaarne Uw oor deel hebben over de •waarde van deze steen." Koks haalde den bewusten ring te voorschijn en overhandigde deze aan den expert. Deze nam den ring aan, bekeek dezen even en noo- digde de beide heeren toen uit even met Eiem mee te gaan naar zijn atelier. -Hier onder- wierp de expert den ring aan een zeer nauw- keurig onderzoek, dat ongeveer een kwartier duurfte. Tenslotte had hij zijn oordeel ge- vormd en zei: Deze steen is een zoogenaamde Kaapsche robijn, wel mooi van kleur, maar is geen zuivere robijn. Men noemt hem wel zoo, hoewel de echte robijnen in het donker meer glans verspreiden en het licht veel meer weerkaatsen als deze steen. De waarde is misschien 1000 gulden. Wellicht zult U weten, dat een echte robijn van zuiver gehalte en van deze groote wellicht 3 of 4 millioen gul den kan kosten. De ring zelf is van zuiver goud, 18 karaats." Van Brantenaar en Koks keken elkander aan. ,,U ziet", zei van Brantenaar eindelijk, dat mijn oordeel juist is". Koks borg den ring weer op, dankte den expert voor zijn bemoeiingen en even daarna snorde de wagen weer Ihet Kleverpark uit, doch nu in de richting van de Dreef. „Dit alles maakt de zaak nog ingewikkel- der, want volgens Uw meening moet de zar- geres in het bezit zijn geweest van twee rin- gen: deze en de echte. In den nacht van den moord had de zangeres deze ring aan den vin- ger; de vraag, die voor het oogenblik van be- lang is, is deze: waar is nu de echte ring, die een waarde heeft van ongeveer 4 millioen?" „Ik heb altijd wel gedacht, dat die ring haar en vertwijfelmg geraakte Duitschland aan den rand van den afgrond. In deze verwarrine; sprak Hitler zijn woord van vemieuwine- en wederopstanding. In 1933 stierven zestien helden voor hun nie-uwe ideaal. Zij werden de bIoedgetui°*en der beweging en thans heeft de iierd-enkin^ van hun bloedoffer een zeer diepen en wii- dingsvollen zin. J in HdUer en dat doorbrak de moeilijkheden en gaf vele duizenden den moed den stap van deze zestien helden te markee- ren en over te nemen. h®®r, Kforte gewaagde van het opbouw- werk van het nieuwe Duitschland en sprak er van, hoe de Fuhrer slechts een zorg had: dat dit enorme werk verstoord zou worden. Maar juist om dit werk en zijn groote resultaten haatten ons onze tegenstanders. Aan deze zestien gevallenen hernieuwen wij de gelofte van trouw en van geloof in het nieuwe Duitschland. W!ij weten aldus spr., dat ook in dit land eens de negende November zal worden her- dacht, want deze helden vielen niet slechts voor Duitschland, maar voor de bevrijding- van geheel Europa en ook van dit land. Gelijk thans onze helden hun leven geven op de fronten voor de groote Germaansche ruimte. Terwij-1 de militaire kapel het lied Vom guten Kameraden speelde, riep de heer Korte de namen der zesti-en bloedgetuigen af, waar na hij alien die gevallen zijn in den strijd voor Duitschlands bevrijding in deze plechtige her- denlting ibetrok. Een soldatenkoor zong Volk aus Gewehr, waarna de plechtigheid werd besloten met een driewerf Sieg Heil op den Fuhrer en het zin- gen van nationale liederen. BRANDSTIC1HTER OPGESPOORD. Dezer dagen brak, meldt De Z., brand uit in de landbouwschuur van den heer H. A. Rijk aan den Provincialen weg van 's-Graven- polder naar Ovezande. De brandweer, welke spoedig ter plaatse was, wist het woonhuis te behouden. De schuur, waarin zich de oogst, verschillende landbouwwerktuigen, een kalf en enkele fietsen bevonden, is echter geheel afgebrand. Door het schitterend optreden van- den ge- meenteveldwachter en de marechaussee kon spoedig een zekere C. d. D., woonachtig te 's-Gravenpolder, worden aangehouden. Bij een huiszoeking kwam ongeveer 1000 kg graan voor den dag. Na eerst hardnekkig ontkend te hebben, kwam hij Dinsdagmiddag tot volledige bekentenis. Na het graan ,te heb ben weggen-omen, had hij de schuur in brand gestoken. ONGEVAL BIJ WERKZAAMfflEDEN AAN FABRIEKSSCHOORSTEEN. Tijdens werkzaamheden aan een fabrieks- schoorsteen te W'achtebeke viel L. D. met zijn leerjongen plotseling naar beneden. De jon- gen kwam in een sloot terecht en kwam er met lichte verwondingen af. D. werd echter bewusteloos opgenomen en is in zorgwekken- den toestand naar het ziekenhuis overge- bracht. Zooals ook in ons blad is bekend gemaakt, werd j.l. Zaterdag door de Nederlandsche Om roep in het Schuttershof te Goes een ,,Bonte- middag" gegeven, als attentie v-oor de Zeeuw sche luisteraars. De schouwburgzaal was daarbij geheel met belangstellenden gevuld. Aan de uitvoering van het programma werkten mede: Piet Lustenhouwer en zijn musici ,,De Melodisten", Ans Heidendaal, het .John's Hawaiian-orkest", Pierre Palla en Jacs Windt. De la-atste toonde zich een knap imitator, en zijn optreden, dat bewond-ering wekte, deed ook zeer de lachspieren ontspannen. Aan- stonds hadden veel bijval de populaire muziek- nummers van de melodisten, zoowel als de gevoelvolle zang van Ans Heidendaal. De op- gekomenen konden genieten van enkele mooie muzieknummers voor piano, gespeeld door Pierre Palla, terwijl ook het spel van de Ha- waiians een groot succes was. Het was voor de opgekomenen een hoogst genotvollen na- middag en zij waren tegenover de optredenden ook niet karig met hun applaus. In aansluiting van de komst van dit om- roep-ensemble naar Zeeland, werd des,voor- middags een perseonferentie gehouden in het hotel ,,De Korenbeurs". De perschef van den - Nederlandschen Omroep, de heer Hi M. C. Schroder, die de besprekingen inleidde, gaf te kennen, dat de omroep prijs stelt op contact met de Zeeuw sche pers en met het Zeeuwsche publiek. De omroep is in 1941 georganiseerd in den tegen- woordigen vorm, doch omstandigheden waren tot nu toe een beletsel naar Zeeland te komen. Zoodra Zeeland weer open was, is de omroep hierheen gekomen. Hij hoopt, dat hieruit een vr.uchtbaar contact met de Zeeuwen zal voort- vloeien, dat dit later vemieuwd en vers-tevigd zal worden, De hee* D. van den Bospoort, adviseur van den programma-directeur, zette vervolgens de do-elstelling en organisatie van den omroep uiteen. Hij herinnerde aan den ouden toe- stand, toen verschillende stichtingen den om roep verzorgden. Erkend moet worden, dat deze uitstekend werk hebben verricht, maar toch moest dit beperkt blijven, omdat zij ieder voor zich te zwak waren, om de mogfUijk- heden" van den radio-omroep volledig uit te buiten. Veel werk werd meervoudig gedaan en daarom kon het beste dat te bereiken is niet wordeh tot stand gebracht, aangezien de gel-dmiddelen daandoor versnipperd werden. Thans werkt er een omroep en kan deze over de noodige middelen foeschikken om deze in cultureel opzicht in het belang van het Neder landsche volk tot de hoogst mogelijke vol- maaktheid op te voeren. Vroeger waren de radio-omroepen feitelijk ondememingen, die er tev'ens ook rekening mee moesten houden zooveel mogelijk klanten onder het publiek te winnen. Ook ddaronder moest de samen- stelling der prcgramma's lijden. De belangen der cultuur konden daarbij niet op den voor- grond staan, terwijl deze tharis alleen den doorslag geven, en het cultureel peil van het Nederlandsche volk er door kan worden- ver- hoogd. Er bestaan dan ook nu reeds plannen voor het bouwen van nieuwe studio's waarin het nieuwste dat de techniek in dit opzicht biedt, zal kunnen worden bereikt. Onder de eens ongeluk zou aanbrengen," zei van Bran tenaar nadenkend. ,,Ik heb haar meer dan eens gewaarschuwd, doch zij lachte er steeds om." De wagen stopte voor de woning aan de Dreef, die nu al eenive dagen in het middel- punt van de belangstelling der politie stond. Koks en van Brantenaar stapten uit en gin- gen naar binnen. Koks bracht den man al- lereerst naar de kamer, waar de vrouw ver- moord was gevonden. Toen ging hij zelf naar den gang, liet den man even alleen en belde het hoofdbureau van politie op. ,,Met Koks", zei hij, toen hij verbinding kreeg. ,,Laat, als het kan, dadelijkdrie man naar de Dreef komen. Ik heb ze een paar uur noodig. Daarna keerde Koks weer terug naar den vroegeren echtgenoot van de zangeres, die nadenkend in de kamer stond. „Nog wat bizonders gebeurd vroeg Koks aan den wachthebbenden agent. Niets, mijnheer," antwoordde deze als ge- woonlijk. ,,Dan gaan we eens naar boven kijken," be- sloot Koks. ,,Daar is de kamer van het kamermeisje, dat, zooal U weet, ook al ver- dwenen is," vervolgde hij tegen van Brante naar. ,Ja", knikte deze. ,,Ik heb het in de Zwit sersche dagfbladen gelezen." De beide mannen stapten naar boven, waar eveneens in de kamer een politieagent op wacht stond. ,,-Hier nog wat bizonders gebeurd?" vroeg Koks hem, nadat hij gegroet had. Niets, mijnheer," was het stereoti-epe ant- woord. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2