Rede van den Fiihrer Duitschland wint op alle fronten. 82e Jaargang Buitenland No. 10.445 WOENSDAG 11 NOVEMBER 1942 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR ZEEU WSCH-VLAAN DEREN ter herdenking van op 9 November 1923 gevalien Nationaal-Socialisten. l0£ DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Weer 103.000 ton scheepsruimte vernietigd. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT DE OPERATIES TEGEN FRANSCH AFRIKA. KOERS OOST. 4 Verschijnt iederen Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond Prijsverhooging adverten*>en toegestaan door het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N. P. d.d. 24 Maart 1942 - AbonnementsprijsBinnen Terneuzen f 1.42 per 3 maandenbuiten Terneuzen f 1.73 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling f 6.60 per jaar. Uitgeefster N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Telefoon 2073 - Giro 381 oO ADVERTENTlENPer mm 10 cent, minimum per advertentie f 1.50 Rubriek kleine advertentien 1 -5 regels 60 centiedere regel meer 12 cent maximum 8 regels Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 1-5 regels 52 cent, iedere regel meer 10 cent Met vermelding briever. of adres bureau van dit blad 1 0 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegon verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien uiterlijk 10 uur v. m. op den dag van verschijning. DIRECTEUR: I. VAN DE SANDE HOOFDREDACTEURN. J. HARTE TERNEUZEN - TELEFOON 2298 B£*"WEH5aiHJ (2. Slot.) De Fuhre^r herinnerde in het verdere ver- loop van zijn rede aan een boek dat Sven Hedin dezer dajfen heeft doen uitgeven, waar- in deze woordelijk het aanbod van Polen eiteert dat de Fiihrer destijds aan de Engel- schen heeft gedaan. Ik kan de Voorzienigheid slechts dankbaar zijn, zoo zeide de Fiihrer, dat zij dit alles anders geleid heeft. Wanneer dit aanbod destijds zou zijn aan- genomen, zon Danzig Duitsch geworden zijn en overigens zou alles bij het oude gableven zijn. Wij zouden in het binnenland aan ons herstel hebben voortgewerkt, maar dan zou uit het Oosten via Poien het bolsjewisme ons overvallen hebben. Dat het niet zoo ver ge komen is, heb ik te damken aan hen die dit aanbod destijds hebben afgewezen. Geen vredesaanbod. Drie jaar geleden kon ik dat toen nog niet vermoeden. Ik heb toen opnieuw' de hand uit- gestrekt voor vrede, maar men heeft haar af gewezen. Ik was genoodzaakt een nieuwen veldtocht en nog een te ondememen. In 1940 heb ik nog eens geprobeerd de hand te bieden voor den vrede. Zij werd weer afgewezen. Daarmede was voor mij de zaak afgeloopen, want elk vredesaanbod werd door deze tegen- standers als zwakte uitgelegd en daarfnede ten nadeele van het Duitsche Rijk beoordeeld. Ik zou in mijn plicht te kort geschoten zijn, indien ik daarmede was voortgegaan. Wanneer de heeren van tijd tot tijd zeggen, dat er door ons weer een vredesaanbod ge daan is, dan doen zij dit slechts om bun eigen lieden een beetje moed in te Blazen. Van ons gaan geen vredesaanbiedingen meer uit. Het iaatste woord is in 1940 gesproken. Thans spreken alleen nog de wapenen. Ook een andere macht heeft inmiddels moe- ten beleven dat nationaal-socialistische voor- spellingen geen holle frazen zijni: het Inter nationale jodendqm, de macht waaraan wij al dit onheil te darfken hebben. Ik heb in een vergadering van den Rijksdag verklaard: wan neer het jodendom zich verbeeldt een inter- nationalen wereldoorlog te kunnen ontketenen om het Europeesche ras uit te roeien, dan zal dat de uitroeiing van het jodendom in Europa beteekenen. Deze golf z)al zich itot buiten Europa over de geheele wereld verspreiden. Het internationale jodendom zal in zijn ge heele duivelsche gevaar aan de kaak gesteld worden. Daar zullen wij, nationaal-socialisten, voor zorgen. Geheel Europa heeft dit gevaar ingezien, de eene staat na de andere sluit zich bij onze wetgeving aan. Bij het kleinste succes, dat er ergens be- haald wordt, maken de tegenstanders bokke- sprongen van vreugde en hebben ons dan zoo- genaamd reeds volkomen vernietigd. Loopt de zaak dan verder niet goed meer, dan zitten zij weer in zak en asch. Leest eens de Sovjet- legerherichten sinds 22 Juni er op na. De hoeveelheid vernietigde tonnage in de Oost- zee is reeds grooter dan de geheele tonnage die Daiitsehland voor den oorlog bezat. De Sovjets hebben zooveel divisies van ons ver nietigd als wij in het geheel niet zouden kun nen opstellen. Zij vechten altijd met succes en slaan ons voortdurend terug. En bij dit voortdurende terugslaan zijn onze soldaten in middels tot aan den Kaukasus gekomen. Daar bij hebben onze soldaten een tempo aan den dag gelegd, dat enorm en uniek is in de geschiedenis. Dat ik echter de zaken niet altijd zoo inricht als de tegenstanders het zou den willen is voor de anderen niet aangenaam. Stalingrad. Wanneer wij niet, zooals verwacht was, in het midden, maar bij Stalingrad aanvielen, dan geschiedde dit omdat ik op een bepaalde plaats, bij een bepaalde stad, aan de Wlolga wilde komen. Dat dia. stad toevallig den naam van Stalin draagt, heeft voor ons geen enkele beteekenis. Wei echter worclt daar 30 - millioen ton ver- keer, waaronder hijna 9 millioen ton "vervoer van petroleum, afgesneden. Daar komt alle tarwe hijeen uit de geweldige gebieden van de Oekraine en van de Koeban om naar het Noorden te worden vervoerd, alsmede groote hoeveelheden mangaanerts. Daar is een enorme overlaadplaats en die wilde^ wij hebben. En practisch hebben wij haar ook al. Alleen wordt er nog op eenige kleine plekken gestreden. Wanneer wij daar geen grootere strijdkrachten meer opstellen dan gebeurt dat, omdat ik niet een tweede Verdun wilde maken. Wij stelden slechts reel kleine afdeelingen stoottroepen op. De tijd speelt daarbij geen rol, maar geen schip stoomt meer de Wolga op en daar komt het cp aan. Wij zien in dezen geweldigen strijd slechts een enkele mogelijkheid, n.l. die van het volkomen succes. 'Slechts blijft de vraag of er wel redenen aanwezig zijn om aan dit succes te twijfelen. Wanneer wij onze tegenstanders in hun pro paganda gadcslaan. kunnen wij dat slechts doen met het woord van den dichter: „Hemel- hoog juichend, doodelijk temeergeslagen". Sebastopol. De tegenstanders hebben mij ook het ver- wijt naar het hoofd geslingerd, waarom wij bij Sebastopol zoo lang work hebben gehad. Dat kwam omdat wij ook daar niet een ont- zettenden massamoord wilden verwekken. Sebastopol is evenwel toch in onze handen gevalien en de Krim is in onze handen geval ien en met volharding zullen wij doel na doel bereiken. Wanneer nu de tegenstander van zijn kant aanstalten maakt om aan te vallen, gelooft u dan maar niet, dat ik hem dan v66r wil zijn. Hij moet maar rustig aanvallen. Hij zal daar bij leeghloeden en wij kunnen daarna altijd weer corrigeerend ingrijpen. In ieder geval staat de Rus niet voor de Pyreneeen of voor Sevilla. Dat zijn dezelfde afstanden als tot aan de Terek. Wanneer het heelemaal niet anders gaat zegt men: het is absoluut een fout, dat de Duitschers naar Kirkeness ge- gaan zijn of naar Narvik, of dat zij thans naar Stalingrad gegaan zijn is een kapitale strategische fout. Nu, dat zullen we maar af- wachten. Wij merken thans reeds of het wer- kelijk zoo'n groote fout was, dat wij de Oekrai'ne bezetten, de mangaanertsmijnen al- daar in ons be^it stelden, voorts het Koeban- gehied, de grootste korensqhuur ter wereld, voorts de grootste olieraffinaderijen, dat wij een hoewel stilgelegde productie van 10 millioen ton petroleum in ons bezit stelden en het transport van 7 tot 9 millioen ton over de Wolga afsneden. Wanneer de tegenstan ders mij iets willen wijsmaken dan kan ik slechts zeggen: Mijn strategische plannen heb ik nog nooit naar de opvpttLngen van anderen ontworpen. In ieder geval zijn de Engelschen uit Frankrijk getrommeld, hoewel zij verklaard hadden, dat zij daar een millioen man hadden. En hoe dicht zijn zij intertijd hij onze grens geweest. Em waar zijn zij thans En wan neer zij thans voor mijn part zeggen, dat zij in de woestijn oprukken, nu best, zij zijn er reed's eenige malen opgerukt en ook weer teruggetrokken. Het beslissende in dezen oor- log is wie den definitieven slag uitdeelt, en dat zullen wij zijn. I>e productie. Zoo is het ook met de productie. Zij pro- duceeren zoogenaamd alles veel goedkooper en vooral veel' beter dan wij. Ik kan echter verzekeren: ook onze cons'tructeurs slap en niet. In den winter van 1939 op 1940 heeft Chur chill verklaard^ Het duikbootgevaar is voor- goed voorbij. Hij heeft dagelijks meer duik booten vernietigd dan wij toen bezaten. In werkelijkheid heeft hij zeechter niet vernie tigd. Ik heb toen, naar beweerd wordt, een zeer groote fout gemaakt, nl. dat ik slechts een klein deel der duikbooten liet vechten en de overige in reserve hield voor de opleiding voor nieuwe manschappen. Er trad toen slechts een zoo klein aantal duikbooten tegen den vijand op, dat ik mij thans geneer het te zeggen. Het groote aantal, en wel het tien- voudige, was in het vaderland en heeft de nieuwe bemanningen opgeleid. Wanneer de Amerikanen zeggen, dat zij zoo en zooveel oorlogsschepen per jaar bouwen, dan kunnen Wiij dat even goed zeggen. Wij bouwen even- veel oorlogsschepen, alleen bouwen wij doel- matiger schepen dan zij. Wij hebben thans meer dan 20 millioen B.R.T. scheepsruimte tot zinken gebracht, dat is veel meer dan in den wereldoorlog. Het aan tal onzer duikbooten is aanzienlijk grooter dan dat van den wereldoorlog. En wij maken nog meer en nog hetere wapens. En wanneer de heeren zeggen, dat zij een nieuw wapen zouden bezitten, dan weten zij heelemaal niet of wiji niet al lang betere wapens bezitten. Wij hebben zoogenaamd de slechtste soldaten en de slechtste organisatie, maar desondanks hebben wij het eene resul tant na het andere ibehaald, en daar komt het op aan. Het spreekt vanzelf, dat in een der- gelijkien strijd niet de eene week na de andere nieuwe successen kunnen komen. Beslissend is, dat men geleidelijk de stellingen betrekt, die den tegenstander moeten overwinnen en dat men die stellingen ook behoudt. En daar kan men van op aanwat wij eenmaal bezit ten, daar zal geen ander komen. Overigens heeft deze oorlog een uitbreiding ondergaan. Bij onze bondgenooten, de Italia- nen, Roemenen, Hongaren en Finnen en al de andere Europeesche volken, de Slowaken, Kroaten, Spanjaarden, die vrijwilligers ter be- schikking stellen, alsmede de Noorsche vrij willigers, is nu een werkelijke wereldmogend- heid gekomen, die evenwel naar men beweert ook voortdurend nederlagen lijdt. Sinds de deelneming van Japan aan den oorlog heeft dit land zoogenaamd slechts fiasco's geleden. Maar wanneer men de fouten overziet, dan blijkt er toch iets. De Japanners hebben nl. den Amerikanen 98 procent van de rubber- productie afgenomen. bovendien de grootste tinproductie ter wereld, een reusachtige petroleumproductie en enorme petroleum- bronnen. Juist op den dag, zoo vervolgde de Fiihrer, die voor ons de herinnering vormt aan een in- eenstorting, die toen voor velen het einde van de partij scheen te beteekenen, en onze tegen standers in den waan bracht, dat het natio- naal-socialisme dood was. juist op dezen dag kan ik slechts zeggen: Voor ons. nationaal- socialisten, moet deze herinnering een gewel digen steun beteekenen, een steu 11,0m alle ge- varen te trotseeren, nooit te wankelen en te wijken, aan elke moeilijkheid moedig het hoofd te bieden en ook stand te bouden wan neer de vijand nog zoo dreigt, want dan moet men denken aan het woord van Luther: ,,A1 ware de wereld vol duivels, het moet en zal ons toch gelukken." De toekornst. Juist thans zie ik de toekornst met groot vertrouwen te gemoet. Nu wij den afgeloopen winter, dien men toen in zijn voile vreeselijke gevaren niet kon overzien, zijn doorgekomen, zie ik thans de toekornst heel anders. Toen drukte er toch iets op velen, ook op vooraan- staande en denkende menschen, nl. de her innering aan het lot van Napoleon in 1812. En de winter van 1812 was precies 50 procent zoo koud als de winter van het vorige jaar, dien wij achter ons hebben. Dit jaar zijn wij anders voorbereid. Den een of ander kan ook nu iets ontbreken of te kort komen, maar voor den komenden winter zijn wij anders uit- gerust dan verleden jaar. Dat kan ik zeggen ook wanneer deze winter even zwaar zou worden als de voriige, zal ons ditmaal niet meer overkomen wat wij verleden jaar winter beleefd hebben. Een groot wijsgeer heeft eens gezegd, dat, wanneer een stoot een sterken man niet omver werpt, hij hem dan slechts nog sterker maakt. Dan kan ik slechts zeg gen: de stoot, die ons in den vorigen winter niet omver geworpen heeft, heeft ons slechts nog sterker gemaakt. Onverschillig waar de fronten zich bevinden, altijd zullen wij paree- ren, zullen wij tot den aanval overgaan. Ik twijfel er geen seconde aan, dat aan het einde van den oorlog het succes beschoren zal zijn aan onze vanen. Aanval op Afrika. Wanneer thans Roosevelt zijn aanval op Afrika uitvoert met de opmerking, dat hij dit tegen Duitschland en Italie moet beschermen, dan behoeven wij over deze leugenachtige fraze geen woord te verliezen. Roosevelt is zonder twijfel de super-gangster, die tegen- over ons staat, maar het beslissende en iaat ste woord spreekt stellig niet mijnheer Roose velt. Zooals altijd, zullen wij al onze slagen grondig voorbereiden. Altijd zijn wij nog op het juiste oogenblik gekomen. Geen enkele slag dien de anderen tegen ons dachten te verrichten, heeft succes gehad. Er steeg ook eens een triomfkreet op, toen de eerste Engel schen in Boulogne landden en toen oprukten, en zes maanden later was het met dezen kreet gedaan. Het is toen anders uitgevallen en het zal ook bier anders uitvallen. Ge kunt het stellige vertrouwen hebben, dat leiding'en weermacht alles doen wat er gedaan moet en gedaan kan worden. Bovendien heb ik de rotsvaste overtuiging, dat achter leiding en weermacht voor alles het Duitsche vaderland staat en achter mij in het bijzonder de geheele nationaal-socialistische partij als een hechte gemeenschap. Wat den tijd van heden onderscheidt van dien van vroeger is, dat er teen achter den keizer geen volk stond, terwijl achter mij een der meest grootscheepsche organisaties staat, die- ooit op deze aarde zijn opgebouwd. Zij vertegenwoordigt het Duitsche volk. Wat ech ter ook omgekeejd den tijd van heden van dien van toen onderscheidt, is, dat aan het hoofd van het volk niemand staat, die ooit wellicht in kritieke tijden naar het buitenland zou gaan, doch iemand, die altijd slechts den strijd en altijd slechts het eene beginsel gekend heeft: slaan, slaan en weer slaan. En nog iets anders onderscheidt het Duitschland van heden van het Duitschland van toenToen was er een leiding die niet geworteld was in het volk. Ten slotte was het niet anders dan een klassenstaat. Thans echter staan wij midden in de voltooiing van datgene, dat uit den oorlog is voortgesproten. Thans treedt de nationaal-socialistische volks- gemeenschap naar het front. Aan vele din- gen zult ge hebben opgemerkt hoe deze weer macht van maand tot maand meer nationaal- socialistisch wordt, hoe hier de Duitsche volksgemeenschap steeds meer tot uiting ge komen is. Midden in den oorlog bouwen wij een volks- leger op zooals de wereld het nog nooit ge- zien heeft. BinnenslandS echter werkt een ge heel volk. Thans weet de Duitsche werkman, dat hij de wapens smeedt voor zijn kameraden ginds. Wat hier door mannen en vrouwen ge- presteerd wordt is enorm. Wij hebben wel geen goud, maar wij bezitten de levende ar- beidskracht, een heiligen ijver en een heiligen wil. Wat baat den Amerikanen hun goud in de schatkeiders "Wanneer zij fabrieken had den voor de vervaardiging van synthetische rubber, zou dit meer waard zijn dan hun ge- heelen goudvoorraad. Ook wat het materiaal bet reft, zullen wij den oorlog weten te cfoor- staan, vooral thans, nu. wij ons in het bezit gesteld hebben van nieuwe grondstofgebieden. ■Het volgend jaar zullen wij pas goed de vruchten van dit werk zien. Ook daarbij he«ft de partij zich geweldig geweerd. Tallooze dap- pere partij,genooten bevinden zich daar ginds en organiseeren met een handvol menschen deze gebieden voor ons bedrijfsleven en onze voedselvoorziening, en in breederen zin inder- daad ook voor de voedselvoorziening van heel Europa. Dit is een oorlog, zoo verklaarde de Fiihrer, die voor heel Europa givoerd wordt. Daarom valt het niet te verwonderen, dat zich zoovele vrijwilligers hebben aangeboden, van het Noorden tot het Zuiden, die deels zelfstandige eenheden en contingenten zijn opgenomen in het geweldigste front van de wereldgeschie- denis. Het is daarom ons onwrikbaar besluit, dat de komende vrede werkelijk een vrede voor Europa zal zijn, zonder de voogdij van lieden met het zg. fijne instinct voor ideeele en materieele waarden. De ideeele waarden aan den kant van Engeland zijn ongetwijfeld ge- ringer dan die, welke het Duitsche volk en de verbonden naties aan de wereld hebben ge- geven. Elk onzer bondgenooten ziet terug op een heschaving waartegenover die van Enge land oneindig jong is, om niet te zeggen nog in de kinderachoenen staat. Wat echter de materieele waarden betreft zoo gelooven wij, dat de Engelschen daarvoor een fijn instinct hebben. Dat hebben wij echter ook en daarom zullen wij er voor zorgen, dat de materieele waarden van Europa in de toekornst ook aan de Europeesche volken ten goede komen, en niet aan een internationale kleine kliek van financiers. De volkeren van .Europa strijd en niet opdat later weer de 4>aar lieden met het fijne instinct komen, die de menschheid be- ginnen leeg te plunderen en millioenen werk- loozen achterlaten, waarna zij him brand- kasten kunnen vullen. Zeker is dat Europa uit dezen oorlog econo- misch gezonder te voorschijn zal komen dan tevoren. Men verwijt ons, zoo verklaarde de Fiihrer o.a. nog, dat wij Nederlanders willen verplanten, maar er zullen vele menschen zijn die blij zijn we.er vasten grond onder de voeten te hebben en zich niet meer zoo te moeten afsloven zooals dat in de overhevolkte ge bieden noodig is. En zij zullen gelukkig zijn, omdat het loon van hun arbeid aan henqglf ten goede komt en niet in de een of andere Engelsche of Ameri- kaansche brandkast terecht komt. Wij geloo ven derhalve dat het einde-' van dezen- oorlog ook naar buiten de val zal beteekenen van de goudheerschappij en de val- van de geheele maatschappij die schuldig is aan dezen oorlog. De Fiihrer herinnerde dan nog eens aan de taak, die de nationaal-socialistische Duitsche arbeiderspartij in het binnenland vervuld heeft en sprak jegens al zijn oude medestrij- ders zijn dank uit voor h-un trouw. Hij wekte hen op, met het uiterste fanatisme ook aan de overwinning en het eindresultaat in den groo- ten beslissenden strijd te gelooven, dien Duitschland thans moet voeren. Het gaat daarbij om het zijn of niet zijn van het Duit sche volk. Het staat tegenover tegenstanders, die geen pardon kennen, doch slechts een enkele mogelijkheid: een van beiden valt. Wij zijn, ons daarvan bewust en zijn mans genoeg, zoo zeide de Fiihrer, om dit koelbloedig onder het oog te zien. Van den Duitschen soldaat, zoo vervolgde de Fiihrer, heb ik niet meer verlangd dan ik zelf bereid was te presteeren, en van het Duitschg volk heb ik niet meer arbeid ge- eischt dan ik zelf gepresteerd heb. Mijn ar beid is het lot van het Rijk. Wanneer de tegenstanders gelooven, ons op een dwaal- spoor te kunnen brengen, dan vergissen zij zich. Het uur zal komen waarop ik terugsla, en dan wee hun. Soms moest ik maandenlang toezien, gelooft u mij. dat mij het hart van woede verteerd wordt, wanneer ik vemeem van die laffe luchtaanvallen op 'Duitsche ste- den. Ik heb op de stad Parijs geen enkele bom laterf werpen. Voor den aanval op War- schau heb ik vijfmaal op-gewekt tot overgave en verlangd dat althans de vrouwen en kinde- ren uit de stad zouden worden gevoerd. Pas toen niet eens onze parlementarier ontvangen werd, heb ik tot den aanval besloten. Ook na het begin van de nachtelijke Engelsche lucht aanvallen heb ik drie en een halve maand ge- wacht, hoewel wij sterk genoeg waren dm terstond terug te slaan. Maar ik heb ge- meend dat nog tijdig het verstand zou gaan spreken. Thans is het niet anders, en ik neem dat allemaal in mij op. Men zal daarginds nog te bespeuren krijgen, dat de Duitsche uit- vindersgeest niet heeft stilgezeten en dan zul len de tegenstanders een antwoord krijgen, dat hun hooren en zien vergaat. Ik heb vroe ger reeds eenige malen tegen de lieden moe ten zeggen, dat wanneer ik geruimen tijd niet spreek ik dit niet doe ornd&trdk missehien mijn stem ben kwijtgeraakt, maffr alleen omdat ik het niet doelmatig achtte te spreken. Ook than® is dat zoo. Thans spreekt het front. Al het andere is slechts bekvechten. Slechts in de zeldzaam- ste gevalien zal ik het woord nemen, want de taal van het front is nadrukkelijk en krachtig. Ik praat ook niet met mijnheer Roosevelt. Ik praat slechts door een instrument, dat thans alleen spreken kan, en dit instrument spreekt lnid en duidelijk genoeg. Vorderingen bij Toeapse en Alagir. Het opperbevel der weermacht deelde Maan dag mede: ,,In het gebied van Toeapse werd de vijand door plaatselijke aanvallen van Duitische en Roemeensche troepen uit zijn stellingen ge worpen. B'ij den verbitterden strijd werd een gevechtsgroep ingesloten en yernietigd. Op een andere plaats werd een sterk bezet steun- punt genomen. Ten Oosten van Alagir won de Duitsche aanval opnieuw aan terrein, ter wijl krachtige tegenaanvallen werden afgesla- gen. Aan het front van den Beneden-Don zetten Duitsche en Roemeensche luchtstrijdkrachten haar aanvallen op veldstellingen en troepen- verblijfplaatsen voort. - ItaHiaansche troepen vertjdelden een peging van den vijand om de rivier over te steken. Ravitailleeringsspoor- wegen der bodsjewisten in den centralen sec tor werden door luchtaanvallen op verschil- lende punten vernield. Bij den strijd tegen den scheepsaanvoer voor Leningrad heeft de luchtmacht op het Ladoga- meer drie vaartuigen tot zinken gebracht. In het gebied om Mersa Matroeh hebben Duitsche slagvliegers verseheidene Britsche tanks en autocolonnes vernield. Een Duitsche afdeeling: onder -bevel van generaal-majoor Ramcke, die tijdelijk was afgesneden, heeft den vijand in driedaagsche zware gevechten groote verliezen toegebracht, een aanzienlijk aantal auto's buitgemaakt, zich met behulp daarvan mohiel gemaakt en de verbinding met het gros hersteld. De Amerikaansch-Britsche oorlogsschepen en troepentransportschepen in de wateren ten Noorden va%Algiers zijn sedert 6 November overdag en 's nachts door afdeelingen Duit sche en Italiaansche gevechtsviiegers aange- vallen. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten zijn 6 oorlogsschepen en 4 koop- vaarders door zware bommen getroffen. In het Weston der Middellandsche Zee heeft een Duitsche duikboot een torpedotreffer geplaatst op een Britschen kruiser van de Leander- klasse. Aan de Kanaalkust schoten jachtvliegers Zondag overdag van een gemengde Britsche formatie 12 vliegtuigen, waaronder 2 vier- motorige bommenwerpers neer, zionder zelf verliezen te lijden. De vijand verloor boven dien 7 vliegtuigen bij losse stoorvluchten boven de Fransche wateren en de Duitsche Bocht. Zooals in een extrabericht gemeld, hebben Duitsche duikbooten opnieuw succes gehad in den strijd tegen geescorteerde konvooien en tegen afzonderlijk varende schepen. Zij heb ben in het Noorden van den Atlantischen Oceaan, in de Carabische Zee, bij Trinidad, in de Golf van Guinea en in de wateren van Kaapstad 16 vijandelijke koopvaarders van 103.000 t. in totaal in den grond geboord en twee getorpedeerd en zwaar beschadigd. De lading van verscheiden schepen was bestemd voor den Amerikaanschen etappen- dienst op Afrikaanschen bodem en bestond uit vliegtuigonderdeelen, munitie en ander oorlogstuig. YIJANLTELIJKE KRUISER BIJ ALGIERS TOT ZINKEN GEBRACHT. Het Italiaansche weermachtsbericht van Maandag luidt als volgt: Gepantserde vijandelijke afdeelingen hebben tevergeefs getracht de bewegingen der as- troepen te hlnderen, die terugtrekken langs de kuststreek van de woestijn. Een groep, die omsingeld was, is er na drie dagen vechten in geslaagd zich weer bij 't gros der Italiaansch- Duitsche strijdkrachten te voegen. Italiaansche en Duitschevliegtuigformaties ondersteunden doeltreffend.de actie der strijd krachten te land en belemmerden de bedrij- vigheid der vijandelijke luchtmacht aanmer- kelijk. Twee Britsche toestellen werden door onze jagers heergeschoten. Na het bombardement van den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men onder de be- volking van Genua 23 dooden en 88 gewonden geteld. Tijdens dezen aanval verloor de vijand stellig vijf vliegtuigien. Een vijandelijk vlieg- tuig stortte brandend neer in de buurt van Cammarata (Agrigento). Twee leden der be- manning kwamen om en het derde werd ge- vangen genomen. Een groot Ehgelsch-Amerikaansch konvooi dat op de kust van Algerie opereerde is door luchtmacht en duikbooten der spil aangeval- len. Verscheiden oorlogsschepen werden ge troffen. E«n kruiser werd stellig tot zinken gebracht, verscheiden vrachtbooten getroffen. Zooals op dien gedenkwaardigen Junidag van het vorige jaar en opnieuw hij het uit- breken van de vijandelijkheden in het Verre Oosten, is, schrijft de N. R. Crt., de wereld nogmaals in haar Zondagsiust opgeschrikt door militaire gebeurtenissen, waarvan de ge- volgen vooreerst niet te overzien zijn. Vol- slagen overrcmpelend kwamen zij trouwens ook ditpiaal niet: te vaak was de positie V£in het Fransche overzfeesche rijk den laatsten tijd in verhand met de steeds belangrijker strategische situatie in Afrika ter sprake ge bracht. Er waren bovehdien ook tastbaarder aanwijzingen, die weliswaar een meervoudigs beteekenis konden hebben, maar toch met de meeste waarschijnlijkheid in de richting van de Fransche gebieden in Noordwest-Afrika wezen. Wij noemden hier Zaterdag reeds de concentraties in Gibraltar van zee-, lucht- en landstrijdkrachten, welke van Italiaansche en Spaansche z.ijde van -grooten omvang werden geacht. Voor landingsoperaties op de kust van Fransch-Afrika moest ook Gibraltar als dichtstbij gelegen basis in aanmerking komen, en de aanwezigheid van een sterke Fransche vloot in Toulon eischte in ieder geval een samentrekking van een aanzienlijke marine- macht in de gemasmde Britsche haven. Landingsoperaties vragen tegenWbordig be- halve een overwlcht ter zee ook een meerder- heid in de lucht; de ontwikkeling van het kustgeschut eischt daarenboven de beschik- king over sterke en beweeglijke afdeelingen om de voor de ontscheping van verdere ver- sterk'ingen onmishare havens van de landzijde te kunnen vermeesteren; tenslotte kan de omvang van den verwachten tegenstand het gewenscht maken dezen tegenstand door lan- dingen op verschillende uiteengdegen plaat- sen te verdeelen. Deze beginselen, waarvan sommige reeds tevoren in dezen oorlog zijn toegepast, zooals op meesterlijke wijze door het Duitsche opperbevel bij de bezetting van Noorwegen en naderhand door de Japanners, heeft ook het geallieerde opperbevel (uitge- oefend door den Amerikaanschen generaal Eisenhower, tot dusver hevelhebber van de Amerikaansche troepen in Engeland) ter harte genomen. De actie is in de eerste plaats gerioht op het bezit van vliegvelden en havens, verdeeld over een grooten afstand, langs de kust van Marokko en Algiers. In verband met het strijdtooneel elders in Noord-Afrika zou er natuurlijk ook voor het meest daarheen gekeerde Fransche gebied, het protecto-raat Tunis, belangstelling moeten bestaan, maar een beschouwing van de strategische situatie in de Middellandsche Zee leert ons aanstonds, dat de Tunesische kust veel meer ini de wer- kingssfeer van de Italiaansche militaire macht in Tripolitanie ligt dan in het bereik van Gibraltar. Toch kan men zich nauwelijks voorstellen, dat Tunis met de uitzonderiijk •gelegen oorlogshaven Bizerta een van de fraaiste in de Middellandsche Zee, op den duur buiten de vijandelijkheden zou blijven. De berichten omtrent den toestand hij Algiers, Oran en Casablanca wijzen erop, dat, naast directe acties tegen deze havens, er inderdaad landingen in de omgeving zijn uitgevoerd. die naar alle waarschijnlijkheid indirect tegen de genoemde havens zijn gericht. In de hieruit ontstane gevechten worden tanks gehruiKi. Hoewel de functie van de nahurige basis Gibraltar bij dit alles uiteraard belangrijk is, moet ook rekening gehouden worden met de mogelijkheid, dat landingskonvooien zonder etappes over zee zijn aangevoerd. De gege- 'Het was gen. comm. Schmidt die het parool uitgaf: Koers oost. Zoo is het. Naar het Oos ten dienen Wij onzen blik te richten. Dat daar straks voor velen van ons een toekornst ligt, dat danken wij aan de dappere Oostfront- strijders, die nu het bolsjewisme vernietigen en tevens de Oostgebieden voor het nieuwe Europa ontsluiten. 'Koers Oost. Een koers die reeds door duizenden dappere Nederlandsche mannen gevolgd werd, ook toen daar in het Oosten het bolsjewisme een directe hedreiging voor Europa vormde. Deze hedreiging werd weggenomen, dat danken wij aan de Oost- frontstrijders, waartoe die mannen hejiooren die wij door middel van ons verzorgingsfonds ge re geld van pakketten voorzien. Landgenooten, vergeet dit fonds niet. Het gironummer is 432100 t.n. van Verzorgings fonds Vrijwilligerslegioen ,,NederIand", Ko- ninginnegracht 22 te 's Gravenhage. vens omtrent de militaire situatie zijn overi gens nog zeer verward en laten geen volledig overzicht toe. Alleen omtrent de haven Algiers is m'et zekerheid hekend, dat de vijan delijkheden hebben geleid tot een localen wa- penstilstand tusschen het garnizoen en de Amerikaansche troepen. Nog minder overzichtelijk zijn de politieke consequenties van het gebeurde. De eenheid van het Fransche rijk, door achtereenvolgende regeeringen nagestreefd, zal opnieuw op een harde proef worden gesteld; daarbij zal zich, evenals indertijd in het geval van Syrie, de complicatie voegen van de verhouding tus schen het Fransche bestuur en de inheemsche bevolking met haar politieke aspiraties. Geljjk hier dezer dagen reeds werd uiteengezet, wachten ontevreden elementen op een veran- dering van regime om een grootere zelfstan- digheid te verkrijgen en bepaalde correspon- denties in de Duitsche pers hebben ons niet in twijfel gelaten, dat de Amerikanen dit terrein geruimen tijd hebben voorbereid. De diploma- tieke toetrekkingen met Vichy lyerden niet in de Iaatste plaats hiertoe in stand gehouden om door middel van de ontelbare Amerikaansche consuls in Fransch Noord-Afrika een onge- stoorde werkzaamheid te ontplooien. In het licht van de jongste gebeurtenissen is het dan ook niet meer verwonderlijk, dat de spraak- zame Willkie onlangs het eindigen van de be- trekkingen met Vichy kon eischen; het stond toen immers al vast, dat deze haar dienst hadden gedaan. De eerste stap van de Fran sche regeering is Zoridag uiteraard geweest met Washington te toreken. Men zal moeten afwachten, wat onder de nu ingetreden omstandigheden op den geest van de Noord-Afrikaansche gamizoenen de invloed zal zijn van de aangeduide verhorgen activiteit, waarop de regeering te Vichy van Duitsche zijde meer dan eens opmerkzaam is gemaakt. Uit sommige gevechtscentra wordt een krachtigen tegenstand gemeld; andere Fransche berichten gewagen van po- gingen tot een separatistisChe beweging. In Casablanca is een dissidente generaal gevan- gen genomen; tegenstrijdig zijn de berichten over den bekenden generaal Giraud, die vol gens de eene lezing de gealheerden zou steu- nen, doch naar Fransche verzekeringen zich in Frankrijk bevindt en dit voorjaar zijn loya- liteit tegenover Pdtain heeft hevestigd. Om trent de regeeringsgetrouwheid van de Fran sche gouverneurs, den resident in Marokko, Tunis en Algiers en de militaire bevelhebhers daar wordt in de berichten echter geen twijfel gelaten; de generaals No>gues en Juin met name leiden persoonlijk de verdediging, teza- men met den algemeenen ibevelhebber, admi- raal Darlan. VIJANDELIJKHEDEN OP MADAGASCAR GESTAAKT. Te Vichy is een officieel communique uit- gegeven waarin gezegd wordt. dat na twee maanden van fel verzet de vijandelijkheden op Madagascar zijn gestaakt. Ambalavao had acht dagen lang verzet ge- pleegd en in den nacht van 3 op 4 Nov. moest het stadje onder druk van 2000 aanvallende Engelschen capituleeren. De opperbevelheb- ber der Fransche strijdkrachten op Madagas car had van toen af nog slechts 27 Europee sche soldaten ter beschikking. In overleg met de regeering en wegens het nuttelooze van verder verzet heeft hij derhalve op 5 Nov. met den vijand onderhandelingen geopend om de vijandelijkheden te staken. Het communi que eindigt met een schildering te geven van het geheele verloop van den strijd op Mada gascar. GEALLIEERDE STRIJDKRACHTEN BEZETTEN HET EILAND GOODENOUGH. De geallieerde strijdkrachten hebben, naar de Britsche berichtendiensit volgens een Zon dag door het hoofdkWartier van generaal Mac Arthur gepuWiceerd bericht meldt, het eiland Goodtenough,mten Noord-Oosten van Nieuw- Guinea, gelegfn voor de Westelijke kust van het eiland D'entrecateaux bezet. ROMMEL'S TROEPEN IN NIEUWE LINIES. In aanvulling op het weermachthericht ver- neemt. het D.N.B. o.a.: Het terugtrekken op nieuwe stellingen door het Buitsch-Italiaan- sche leger in Egypte, welke terugtrekking met medeneming van de nog bruikbare artfl- lerie, pantserwagens en transportmiddelen ordelijk en stelselmatig verliep, heeft den toe stand op het Egyptische oorlogsterrein, opge- helderd. De Duitsche en Italiaansche strijd krachten hebben haar taak op een zoodanig tactische en heldhaftige wijze vervuld. dat de Engelschen 48 uur lang in het onzekere verkeerden over de plannen van de Duitsch- Italiaansche leiding. Terwijl kleine geveehts- groepen van het Du it sc h H tali aan s c h e pant- sercorps over een breed front verzet bleven/ bieden, trok de hoofdma-cht z-ich terug en konden nieuwe linies van verzet worden be- trokken zonder groote verliezen aan troepen en oorlogstuig. De Britsche aanvalstroe- pen achtervolgden de zich al vechtend ter,ug- trekkende Duitsch-Italiaansche afdeelingen slechts zeer aarzelend en de vijandelijke be- ricbtendienst doet sterk de groote onzekerheid uitkomen over de verdere plannen en voor- nemens van veldmaarschalk Rommel. Of het Duitsch-Italiaansche pantserleger zich in de thans bereikte linie definitief ter verdediging zal inrichten of dat het nog ver der zal uitwijken om tactisch gunstiger posi- ties voor het openen van een krachtiqf tegen- offensief in te nemen, dat zijn vragen, waarop veldmaarschalk Rommel te zijner tijd het antwoord zal geven. Een ding is in ieder geval thans reeds duidelijk: de tot dusver behaalde terreinwffTst biedt den Engelschen voor de voortzetting van den aanval geen gunstigen basis. Hun aanvalsfront is aan- merkelijk verbreed, hun aanvoerlinies worden met den dag langer en de Duitsche tactiek heeft de Engelschen tot een versnippering van htm krachten gedwongen. Htm grootsch on- gezette offensief, dan moest leiden tot de vernietiging van het Duitsch-Italiaansche pantserleger, is versnipperd' in afzonderlijke gevechten kenmerkend' voor den woestijn- oorlog —-7 om steunpunten, wegen en hronnen. Met zwakke strijdkrachten weet de verdedi- ger hij dit soort oorlogvoering sterke troepen- formaties van den aanvaller te binden en heeft hij tijd, zijn hoofdmacht voor afweer of aan val opnieuw gereed te maken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1