Distributienieuws Sport Gemengde Berichten Landbouwberichten Overtredingen prijsregeling Veel offerende handen maken het Winterhulpwerk licht. Giro 5553. TERNEUZEN, 9 NOVEMBER 1942. 14 November „Dag der Nederlandsche Politie". KIND ONDER DE TRAM GERAAKT EN GEDOOD. De Politiedag te Terneuzen. VERDUISTER1NG. RECHTSZAKEN. VEE VERDWEEN IN ZWARTEN HANDEL. V ciale wensch van de joden van v,Het yolk" ten aanzien van liet volgende werd reeds m- gcwilligd, totdat tenslotte iMussert juist enkele dagen voor de afkondiging van het totale ver- bod de W.A. vrijwillig ophief. Dat het den leider en zijn weermannen bei- den zeer zwaar viel, blijkt wel uit de wiize, waarop de opheffing der W.A. in plechtige biieenkomsten overal plaats greep. Alom zwoeren de zwarte kerels den duren eed trouw te blijven en gereed te staan op het oogenblik; dat zij opnieuw met vliegende vaandels en slaande trommen in het zwarte hemd zouden kunnen uittrekken. Overal bewaarden zij op verschillende manieren den onderlingen band entoen na den viiftienden Mei 1940 het zwarte hemd op nieuw te voorschijn kon worden gehaald, stonden honderden ,,oude" weermannen op het eerste sein gereed om overal afdeelingen Op te richten en uit te bouwen. Duizende nieuwe kwamen er bij en in enkele maanden was de W.A. zoover' gevorderd, dat op 9 Nov. 1940 meer dan vijf duizend volledig geuniformeerde weermannen met vaandels en trommen en eigen muziek voorbij den leider marcheerden, die hen vanaf den Dam in oogenschouw nam. Sindsdien is de W.A. in aantal gegroeid en heeft zij haar mannen zien uitgaan naar alle hoeken van ons werelddeel, naar Afrika en naar de zeeen om ook daar te getuigen, dat de trouw aan het eens ge- geven woord en de trouw aan de toekomst van ons volk hoogste wet voor de W.A. waren en zijn. Wanneer thans Nederlanders den naam van den Nederlandschen soldaat in deze wereld opnieuw vestigen, dan zijn onder hen minstens driekwart mannen uit de W.A. Wanneer in het vaderland de propaganda voor het nationaal-socialisme haar uitwerking niet mist en steeds nieuwe wegen worden ge- gaan en mogelijkheden worden geopend, dan is dat veelal te danken aan het onvermoeide werk der W.A., Arbeidsdienst, politie, brand- weer en talrijke andere formaties hebben uit de W.A. een deel van hun kader betrokken. Herhaaldelijk worden tot openbare ambten mannen geroepen, die in de W.A. hun oplei- ding en hun vorming genoten. Waar in 1942 de nadruk lag op het ver- dedigende deel van de taak, heeft in 1942 on- getwijfeld het positieve stuwende en bouwende deel de mee'ste aandacht. Niemand, die het nationaal-socialisme in Nederland wil ibeoordeelen, zal daarbij kunnen voorbijgaan aan de W.A., die thans tien jaar naar het. woord van Mussert ,,de kern, de keurtroep der beweging" is geweest en als het1 ware de belichaming is van den nieuwen Nederlandschen mensch van morgen, die geestelijk en lichamelijk weerbaar en gemeen- schapsmensch zal zijn. SLAGERSEXAMEN. Voor het diploma rund-, kalfs-, varkens- en lamsslager slaagden te Bergen op Zoom o.m. de heeren Alfr. van Damme, C. de Doelder en Adri van den Eeckhout, alien te Terneuzen. Als bijzonderheld kan worden gemeld, dat de 16jarige Adri van den Eeckhout thans de jongste gediplomeerde slager in Nederland is. RIJKSBELASTINGDIENST. Verpiaatst naar de inspectie der invoer- rechten en accijnzen te Vlissingen de tijdelijk schrijver 2e klasse der directe belastingen enz. J. Cysouw te Terneuzen. De grenskommies W. BuscIl is verplaatst van Nieuw Namen naar Terneuzen. Het is, al zullen wij dit in onze plaats en omgevihg niet zoo ondervinden, helaas niet te ontkennen, dat in ons land de verhouding tusschen het volk en de Nederlandsche politie langen tijd in verschillend opzicht veel te wen- schen overliet. Van de zijde van het publiek was en is er nog steeds een opvallend gebrek aan begrip voor de hoogst belangrijke die- nende taak van dit overheidsorgaan. Men moet begrijpen, dat de politieman zijn plicht doet ter bescherming van anderen van onze en hunne kinderen wellicht Dag en nacht, bij regen en bittere koude is hij op zijn post. Dank zij hem kunnen wij rustig slapen. Dag en nacht .staat hij klaar wanneer wij hulp behoeven en niet zelden riskeert hij voor onze veiligheid en ter bescherming van ons bezit zijn leven. In waarheid en in "de nobelste beteekenis van het woord wil de politie niet anders dan zijn: vriend en helper van het volk, diender, zooals de oude naam zoo typisch luidt. Om deze zinvolle en schoone opgave te doen beseffen en tevens den politieman zelf in de gelegenheid te steilen op bijzondere, meer positieve en voor het publiek begrijpelijke Wijze, het dienende van zijn taak tot uitdruk- king te brengen, is thans ingesteld. „De dag der Nederlandsche politie", welke voortaan ieder jaar zal worden gehouden, dit jaar voor het eerst en wel op 14 November. Op d®zen dag zal de politieman in pns ge- heele land getuigen van z'n geest van_ paraat- heid en van zijn wil om slechts de* vriend, helper en beschermer van zijn volk te zijn. De politie zal zich daartoe onder. het volk begeven, zij zal door marschen en sportwed- strijden haar lichamelijke getraindiheid bewij- zij zal maaltijden voor kinderen uit be- poiitiecorps bij de bevolking door haar steeds welwillend en voorkomend optreden bezit. Ook het corps marechaussee zal den Zater- dag op bijzondere wijze vieren, en wel door het houden van een voetbalwedstrijd tusschen een lltal uit het Westelijk en een uit het Oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze wedstrijd zal worden gespeeld op het veld van de Voetbalclub Terneuzen" aan den Molendijk, dat daartoe, met de. benoodigd heden door genoemde vereeniging welwillend ter beschikking is gesteld. De wedstrijd, die des middags half 1 zal aanvangen, is gratis voor bet publiek toegankelijk. Bij de keuze van het tijdstip,zoowel als bij de vaststelling van het programma, moest ook weer rekening worden gehouden met de om- standigheden. Voor wat het tijdstip betreft, moet de gele genheid bestaan, dat ook de manschappen die uit het Westelijk deel komen tijdig h,un stand- plaats weer kunnen bereiken. En voor wat de mogelijkheden betreft, diende er rekening mee te worden gehouden dat de manschappen verdeeld zijn over" een uitgestrekt grensgebied, dat bovendien niet zonder bewaking kan wor den gelaten. Want men stelle' zich eens voor, welk een gelegenheid er in dit grensgebied sou ontstaan voor smokkelaars en wat dies meer zij, indien bekend was dat op een foe- paalden dag het geheele .corps op een bepaaide plaats was sas,mgekomen om festiviteiien te houden! Ook. op 14 November a.s. moet de bewaking onderhouden worden. Toch heeft men het'zoo weten te regelen, dat er ook in de verschillende brigades nog kameraad- schapsbijeenkomsten zullen kunnen worden gehouden. OURSUS IN AARDAPPELSELECTIE. Bij voldoende deelname zal op verschillen de plaatsen in Zeeland een aardappelselectie- cursus worden gehouden, in de maanden De cember, Januari en Februari. Zij, die de aardappelvelden in den zomer selecteeren of zulks wenschen te leeren, komen in de eerste plaats voor het volgen van dezen cursus in aanmerking. In den zomer volgt nog een practische les op het veld. Zie de advertentie in dit nummer. Gisteren is te Groenendijk een droevig on- geval gebeurd'. Het 4-jarig zoontje van - den heer W. reed op het erf der woning op een driewielertje. Het kind reed achteruit het erf af, juist toen de uit -de richting van Terneu zen komende tram aan de halte te Groenen dijk-' wilde stoppdn. Het kind kwam tusschen de locomotief en den eersten wagen terecht en werd op slag gedood. VERGADERING VAN DEN BAKKERSBOND, KRING HULST. De vorige week werd een buitengewone ver- gadering uitgescbreven van den Bakkersbond, kring Hulst. De voorzitter, de heer F. vail Rie, heette de aanwezigen hartelijk welkom en sprak de hoop uit, dat de%e vergadering goede vruchten zal afwerpen. Hierna volgden eenige mededeelingen be- treffende de nieuwe organisatievorm in het bakkersbedrijf. Voor den oorlog was er een bakkerij-stiehting onder leiding yan prof. Grerforandy, die alle bakkersorganisaties in Nederland omvatte. Deze is nu vervallen, doch het zijn echter dezelfde personen, die in de nieuwe organisatie zitting hebben. Meer kon- de voorzitter omtreht de nieuwe organi satie nog niet mededeelen. Daarna verleende hij het wooid aan 'n ver- tegenwoordiger der N.V. bouwkas ,,Rohyp", die de voordeelen van het lidmaatschap dier instelling uiteenzette. TASOH MET f 600 ONTVREEMD. Een grossier bezocht Maandag te Goes ver schillende winkeliers voor het opnemen van bestellingen en het afwikkelen van betalingen. Toen hij een van zijn klanten verliet, be- merkte hij tot zijn schrik, dat een koffertje, •dat op de bagagedrager van zijn fiets had ge- staan was verdwenen. Dit koffertje bevatte o.a. een geldsbedrag van bijna zeshonderd gulden! De politie werd in den arm genomen en deze slaagde er na "enkele dagen in om den diefstal op te helderen. De dader bleek een 18-jarige jongen te zijn, die reeds eerder met de politie heeft kennis gemaakt. Dank zij de medewer- king van de huisgenooten van den dader, kon het grootste deel van het geld worden opge- spoord. EEN ONAANGENAME GESOHIEDENIS. Eien ingezetene van Vlissingen klaagde, volgens de Prov. Z. Crt. bij de politie, dat een bakker betaling van geleverde goederen van haar vorderde, terwijl zij deze reeds had be- taald. Bij een onderzoek dat de politie instel- de bij andere klanten van den bakker' die in zijn boeken nog openstonden, bleken ook deze bet geleverde brood regeimatig te hebben be- taald. Toen is de politie in de bakkerszaak zelf gaan neuzen.Zij hield een knecht aan die tenslotte bekende dat de klanten aan hem hadden betaald, doch dat hij de ontvangen gelden niet had' afgedragen. Een onaangename geschiedenis voor den patroon zoowel als voor de klanten en ten slotte voor den ibakkersknecht, die terecht het gelag zal xnoeten betalen. Zoo wordt de strijd tegen de prijsopdrijving intensief gevoerd. Het gaat hier zooals wij reds eerder opmerkten om een groot volks- belang. Het publiek moet de eerste levens- behoeften tegen de vastgegjelde prijzen kun nen koopen, ook als door den langen duur van den oorlog de voorraden kleiner worden. De medewerking van het publiek is" nood- zakelijk, VLEESOH OP RANTSOENBON VLEESGJIWAREN In den vervolge kan men den bon „een rantsoen vleeschwaren" behalve een rantsoen vleeschwaren, ook 100 gram vleesch, been in- begrepen, of 150 gram paardevleesch, been inbegrepen, verkrijven. DISTRIBUTIE VAN GORTPAP. Gedurende het tijdvak van 1 tot en met 28 November a.s. kan men gortpap uitsluitend betrekken op den voor gort e.d. aangeweze.i bon ,,Algemeen 421". Tegen inlevering van bon ,,Algemeen 422" aangewezen voor gemengd meel, .kan men derhalve geen gortpap verkrijgen. Aangezien bon ..Algemeen 421" recht geeft op het koopen van 125 gram gort e.d. kan men tegen inlevering van genoemden bon, te- zamen met de noodige taptemelkbonnen in plaats van vier liter, slechts twee liter gort pap koopen. hoeftige gezinnen organiseeren en ook gezel- lige kindermiddagen. Voorts zullen er in ver schillende groote gemeenten concerten van politiemuziekkorpsen op pleinen en straten plaats vinden, ,er zal hier en daar ook gele genheid tot het bezichtigen van de politie- bureaux worden gegeven, er zullen zijn: politiehonden demonstraties, sportdemonstra- ties dobr politiemannen. En dan zal de politie, overal, in stad en land, er op dezen dag met de colleotebus van Winterhulp op uittrekken, ten einde den nood van vele behoeftig^i te kunnen lenigen. De opvoedende Taak der politie ten aanzien der jeugd wordt zeer zinvol belicht door een ■affiche, voorstellende een agent met een kind. De programma's voor den dag der Neder landsche politie zijn ontworpen en zullen wor den uitgevoerd door de politiemartnen zelf. Men heeft afgezien van een schablone-vie- ring om den corpsen gelegenheid te geven eigen initiatief te ontplooien. Collecte voor Winterhulp en Voetbalwedstrijd. Het laat zich verstaan dat de omstandig- heden op het platteland anders zijn dan" in de steden, ook voor wat betftft het naar voren treden van de politiemannen. Het aantal is daar te gering om mogelijkheden te scheppen, zooals deze in de groote centra kunnen wor den uitgevoerd. Toch zal zoowel de gemeente- als de rijks- politie zich naar we vernemen ook alhier niet onbetuigd laten om 'Zaterdag 14 November ook ten bate van -het publiek op te treden. Zoo zal door de gemeentepolitie van Ter neuzen in den loop van den namiddag 'n huis- en straatcollecte worden gehouden ten bate van Winterhulp Nederland. Wij wenschen onze agenten bij voonbaat succes met dit stre- ven toe, en hopen dat de ingezetenen door ruime offers niet alleen dit werk van barm- hartigheid ten bate van behoeftige volksr genooten giiil zuilen willen steunen, doch daar- door tevens blijk zullen willen geven van de sympathie, die, naar we overtuigd zijn, ons DE STRIJD TEGEN DE PRIJSOPDRIJVING Rijks- en gemeentepolitie er ook bij ingeschakeld. De strijd tegen de prijsopdrijving wordt, schrijft De Z., ook in Zeeland nog steeds on- vermoeid, ja we mogen wel zeggen in ver- sterkte mate voortgezet. Deze strijd wordt door den eigen opsporingsdienst der prijsbe- heersching gevoerd, maar daarbij zijn nu ook rijks- en gemeentepolitie ten nauwste be trokken. Zooals bekend, is de centrale dienst van de prijsbeheersching in Den Haag gevestigd. In ieder district is een districts-commando inge steld, dat samenvalt met het gebied van de inspectie. De inspectie en het' districts-com mando voor Zuid-Holland en Zeeland zijn te 's-Gravenhage gezeteld. Onder den disticts- commandant ressorteert in iedere provincie -een provincial commandant (voor Zeeland te Middelburg) Zooals wij reeds opmerkten, controleeren rijks- en gemeentepolitie nu ook sinds enkele maanden de naleving der prijsvoorschriften. In grootere plaatsen, o.a. te Vlissingen, Mid delburg, Goes en Terneuzen is bij de politie een economiscbe afdeeling ingesteld. In klei- nere gemeenten moet de politie zich ook van tijt tot tijd bezig houden met de controle op de prijsvoorschriften en daarvan maandelijks verslag uitbrengen. Bij de rijkspolitie zijn sinds korten tijd spe- ciale afdeelingen van 3 of 4 man voor dit doel ingesteld, o.a. te Oostburg, Hulst, Goes, Mid delburg en Zierikzee. Dit vijftal ondergaat straks wellicht nog uithreiding. Het zwaartepuiit van de controle op de na leving der prijsvoorschriften voor de eerste levensbehoeften, zooals aardappelen, brood, groenten enz. ligt voortaan bij de politie. Deze heeft tot taak de overtredingen te con- stateeren. De eigen opsporingsdienst van de prijsbeheersching zal' voor-al trachten de foron op te sporen (grossiers, fabrikanten, enz.) Deze dienst heeft ook corrigeerend en acti- veerend te werken op de politie, houdt raz zia's, waar dit noodig wordt geacht, enz. De eigen opsporingsdienst is feitelijk be- doeld als overkapping van de geheele con trole. Hij zal meer de groote lijn volgen. Deze dienst beschikt over een aantal waren-deskun- dingen, die zoo noodig aan de politie worden uitgeleend. Zulke deskundigen zijn in de prak- tijk noodig. Immers zij moeten beoordeelen in welke prijsklasse bepaaide appels, peren, groenten, enz. thuisbehooren. Een leek kan dit moeilijk uitmaken. De eigen opsporingsdienst bestaat in Zee- land uit 15 opsporingsambtenaren en 5 des kundigen. Dit laatste getal wordt nog uitge- breid.. DE STRIJD TEGEN DEN ZWARTEN HANDEL. Wat er Imet inbeslaggenomen goederen gebeurt. Een verslaggever van het A.N.P. heeft een onderhoud gehad met mr. J. Feitsma, procu- reur-generaal te Amsterdam en gewestelijk directeur van politie, waarin deze een en an- der heeft medegedeeld over den strijd tegen den zwarten handel. Politie en marechaussee oefenen een inten- sieve controle uit, aldus mr. Feitsma. Hoe noodzakelijk dat is, blijkt uit het aantal pro- cessen-verbaal en de groote hoeveelheden in beslaggenomen goederen. Tusschen 1 Januari en 1 September 1942 zijn alleen te Amsterdam wegens distributieovertredingen en prijsop- drijvingen 300 processen-verbaal opgemaakt. In den tijd van 15 September tot 15 October bedroeg het aantal verbalen voor prijsopdrij ving, slachtverbod en kettinghandel 100. In de kleinere steden is het niet veel beter. Naast de politie treedt de centrale con- troledienst op, die als bijkomstige taak be- strijding van den zwarten handel heeft. Bij de politiecorpsen in de groote gemeenten zijn reeds oeconomische afdeelingen ingesteld. Dit is ook het geval bij het corps marechaussee. Strenge maatregelen feveren gunstige resul- taten op, dat blijkt wel uit het feit, dat de clandestiene slachtingen aanmerkelijk zijn af- genomen. Ten aanzien van de inbeslag genomen goe deren bestaat in het rechFsgebied van het ge- rechtshof te Amsterdam een uitmuntende regelijig. In Noord-Holland en Utrecht zijn resp. zeven en zes centraal gelegen pakhui- zen ingericht vt^or opslag van inbeslagge nomen goederen. Dat betreft in hoofdzaak goederen, die niet aan bederf onderhevig zijn. Levensmiddelen, die in beslag worden geno men, worden onmiddellijk ter beschikking van den voedselcommissaris gesteld. Granen en peulvruchten b.v. worden Joor hem weer in den handel gebracht. Groenten gaan soms naar de veiling, soms ook naar de zieken- of weeshuizen, vleesch en vet etc. gaan direct naar het abattoir om weer aan de slagers te worden verkocht. In het algemeen gaan snel bedervende goederen naar de ziekenhuizen. Voordat deze regeling was ingevoerd, bedierf er zeer veel op de verschillende kleinere en grootere bureaux van politie. Nu komt het hoogst zelden voor, dat niet al het inbeslag- genomene in de circulatie terugkomt. Op uitnoodiging van den procureur-gene- raal heeft de verslaggever van het A.N.P. een der centrale pakhuizen, n.l. het pakhuds Indie aan de Keizersgracht te Amsterdam bezocht. Dit pakhuis is tijdelijk afgestaan door de Nederlandsche Handelsmaatschappij. Tevens stelde zij 50 leden van haar personeel beschik- baar, die deskundigen zijn op het gebied .van opslaan van goederen. De leiding is in han den van een inspecteur voor goederencontrole van de Nederlandsche Handelsmaatschappij. Er komen hier per dag 50 k 60 partijen binnen; alles wordt nauwkeurig geboeRt. Daarna wordt onderzocht, in welken toestand het goed verkeert. Soms is het noodig, een., advies van den keuringsdienst voor waren inn te winnen. Een groot warenhuis is, vergeleken bij dit pakhuis, een slecht gesorteerde inrichting. Er is onlangs een heele winkelvoorraad choco- lade in beslag genomen, een heel kleeding- mag:azijn, tienduizend blikken visch, een half millioen scheermesjes, 60.000 pakjes sham poo; prijsopdrijving en zwarte handel brach- ten al die zoo gezochte goederen op de don- kere zolders bijeen, wachtend op het oogen blik, dat zij weer in den handel zullen wor den gebracht. Er is vrijwel niets te bedenken, dat niet in het pakhuis Indie aanwezig is: fietsbanden, bontjassen en bontmantels, #vulpenhouders, leeren tasschen, niet te vergeten groote hoe veelheden textielgoederen, verbandstoffen, sigaretten bij tienduizenden, sigaren, die voor f 1,50 werden verkocht en die bleken te be staan uit papier, stof, tabaksafval en andere geurige mengsels. vang aannam, zijn de prijsbeheerschingsauto- riteiten in het verleden herhaaldelijk krach- tig opgetreden. Dezer dagen heeft nu nog de firma C. J. Schravendijk, Muntplein 4 te Amsterdam en Groote Houtstraat te Haarlem, die door prijs opdrijving een zeer aanzienlijk bedrag on- rechtmatig had verdiend, voor den Inspecteur voor de Prijsbeheersching terecht moeten staan. De firma S. zag zich een boete van 60.000 opgelegd. VOETBAH AxelClinge. 5-J. Het is Zondag een goede dag voor de v.v. Axel geweest, want niet alleen werd op het groene grastapijt een snrekende overwinning toehaald op Clinge, doch de groote aanhang 'van deze club ongeveer 600 geestdriftige supporters waren meegekomen bracht ook nog wat in het laadje van den penningmees- ter. Hun luide aanmoedigingen hebben ech ter niet mogen baten; met 51 ging de grens- club op het Axelsche veld ten onder in een wedstrijd, die in de eerste helft boeiend, in de tweeae daarentegen minder aantrekkelijks hood. Clinge heeft ontegenzeggelijk een goed elftal, dat echter dezen middag tegen Axel niet veel kans kreeg. Al spoedig bleek, dat de thuisclub weinig voelde voor een tweede nederlaag op eigen terrein. Na een serie mislukte aanvallen waaronder ook enkele goede van de grensbe- woners nam de Axelsche rechtsbinnen na een kwartier het eerste doelpunt voor zijn rekening, waaraan de middenvoor 5 minute a later met een hard ver schot een tweede toe- voegde. De linksbuiten kopte na een half uur keurig in en 't was 3-0. Een keihard schot van den Axelschen rechtsbuiten op de paal had daarna beter lot verdiend. Het vierde doel punt ontstond 5 minuten voor de rust door een listig schot van den rechtsbinnen, die vlak voor de rust den stand ook op 50 bracht. Met dezen voorsprong kon Axel in de tweede helft wel teven een stootje. Clinge kwam dan ook wat meer in den aanval, doch stuitte steeds op de Axelsche verdediging. De Axelsche aanval kon intusschen ook geen succes meer boeken en zoo bleef het spel meer in evenwicht. De verdedigingen bleveri de baas en slechts door het benuttgn van een straf- schop slaagde Clinge erin een tegenpunt te maken, 51. Met nog een kwartier spelen is er geen verandering meer gekomen in dezen stand. BiervlietAardenburg. 12. Hoewel de thuisclub tijdens dezen wedstrijd in het veld meerendeels sterker is geweest, is zij er niet in geslaaed de overwinning te be- halen op het bezoekende Aardenburg, dat nu ongeveer 20 minuten spelen de l-eiding 'nam, 0-1. Eenige hoekschoppen leverden geen succes o" voor Biervliet, doch na ruim een half uur schoot de linksbinnen toch de gelijk- maker in het net, 1—1. Na de rust was Biervliet steeds sterker, maar doelpunten bleven uit. Integendeel bracht een Aardenburgsche aanval den stand op 12. De druk op het doel der bezoekers bleef echter aanhouden, ook toen de midden voor van Biervliet was uitgevalien. De wel- verdiende gelijkmaker bleef echter uit en met 12 bleef Aardenburg het winnende elftal. Zonsopgang 10 Nov., 7 uur 50 min. Zonsondergang 10 Nov. 16 uur 57 tain. Zonsopgang 11 Nov., 7 uur 52 min. Zonsondergang 11 Nov. 16 uur 55 min. Zonsopgang 12 Nov., 7 uur 53 min. Zonsondergang 12 Nov., 16 uur 54 min. 15 November: Eerste Kwartier. Rijwielen en voertuigen moeten licht op hebben vanaf een half uur na zonsondergang tot een half uur voor zonsopgang. en bloe wcix ARRONDISSEMENTS-REOHTBANK T|i MIDDELBURG. Economische zitting van 5 November. De Sliarige expediteur J. de Wilde te Oost burg, die tusschenkomst heeft verleend voor het opkoopen van granen en peulvruchten voor den Belg J. van Hijfte, die ter zake on- larws tot een jaar gevaneenisstraf werd ver- oordeeld, hoorde 4 maanden gevangenisstraf tegen zich eischen. De Officier wees er op, dat volgens schatting ongeveer 12.800 maandrant- soenen aan peulvruchten en 14.000 weekrant- soenen aan brood over de grens zijn gegaan. Mr. Dieleman bepleitte, dat verd. een zeer ondergeschikte rol heeft vervuld, een mildere beoordeeling en een geringere straf. De uitsnraak was 2 maanden gevang. met gratie-clausule. F. E. Geerts, 31 jaar, grondwerker, A. San- ton, 25 jaar, timmerman en F. Pauwels, 31 jaar, landarbeider, alien te Kieldrecht, die werden ontde'kt terwijl zij in opdracht van iemand uit Kieldrecht gerst en bruine boonen naar Belgie wilden smokkelen, werden bij ver- stek veroordeeld tot 3 weken gevangenisstraf. ZEER ZWARE STRAF VOOR SLUIKHANDELA AR l/2 jaar gevangenisstraf en 5000 boete. In een speciale zitting heeft de Economi sche rechter te Haarlem J> Diliewijn, papier- handelaar te Aalsmeer, die nevens zijn bedrijf een groothandel in zwarte waren is gaan ex- ploiteeren, veroordeeld tot anderhalf gevan genisstraf, met aftrek van het voorarrest, ver- meerderd met f 5000 boete en verbeurdver- klaring van de in beslaggenomen voorraden. 60.000 VOOR TE DURE LEDERWAREN. De groote uitverkoop van lederwaren, wel ke in de laatste 2 jaren heeft plaats gevon- den, is in vele gevallen gepaard gegaan met onnoodige en ontoelaatbare prijsverhoogingen. Tegen dit euvel, dat soms een grooten om- DE LOONEN IN LAND- EN TUINBOUW. Zoowel in landbouwers- als in landarbei- derskringen geven de per 2 September door het college van rijksbemiddelaars, afgekon- digde en onmiddellijk in werking getreden loonregelingen voor land- en tuinbouw aan- leiding tot vele vragen. Na ing-ewonnen in- liehtingen kan de N. R. Crt. nog het volgende mededeelen In afwrjking met de vroegere collectieve arbeidsovereenkomsten hebhen de nieuwe regelingen geen bepaalden tijdsduur. Zij kun nen te alien tijde worden gewijzigd of inge- trokken. Ook kan vergunning v. orden ver leend tot afwijking van de vastgestelde loonen en arbeidsvoorwaarden. In vien provinciale Iandbouwregelingen ontbrak de honoreering der overuren. 'Het college van rijksbemidde laars heeft nu hepaald, dat met ingang van 17 October overuren in Groningen en Fries- land moeten worden betaald met 45 cent, in Overijssel en Noord-Brabant met 40 cent per uur. Het feit, dat de regelingen 2 September met z.g. bindende kracht in werking zijn ge treden, houdt in, dat alle- loopende collectieve regelingen met dien datum zijn vervallen. In- dividueele arbeidsovereenkomsten natuurlijk r.iet, maar zij mogen geen arbeidsvoorwaar den bevatten, strijdig met de provinciale rege lingen. Als landbouw worden genoemd akkerbouw en veehouderij. Dus niet boschbouw en riet- en griendbedrijf. Als tuinbouw: groente, fruit- en zaadteelt en bloembollenbedrijf. Dus niet: hloemist- en boomkweekersbedrijf. Voor deze 'rijfstakken van land- en tuinbouw zijn of rden nog: afzonderlijke regelingen vastge .steld. Met uitzondering van arbeiders in dienst van commissionnairs, werkverruimings- en dorschmachine-arbeiders, huishoudelijk per soneel, gelden de regelingen voor alle arbei ders, die in loondienst in genoemde land- en tuinbouwondernemingen werkzaam zijn. Zij zijn dus "van toepassing zoowel op uit- als op inwoniende arbeiders. Ecfrter niet op mede- werkende kinderen. Met hen bestaat immers als regel" geen loondienstverband. Ofschoon in de eerste acht provinciale rege lingen (Groningen, Drenthe, Overijssel, Gel- derland, Utrecht, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg, alleen gesproken wordt van ak kerbouw en/of veehouderij, zijn de in de rege lingen genoemde loonen enz. toch ook van toepassing op de tuinbouw-ondernemingen in die provincies. De regelingen spreken uitdrukkelijk van wehkuren. Schafttijden van elken duur be hoeven dus blijktoaar niet als gewerkte uren te worden meegeteld en betaald. Beroepsinstanties ontbreken in de regelin gen. Bij geschillen tusschen werkgever en werknemer zal dus de beroepsrechter (kan- tonrechter) beslissen. Hoe staat het met den aftrek van emolu- menten, welke land- en tuinarbeiders boven hun loon genieten? Deze mogen -tegen vast gestelde richt-^of marktprijzen worden bere- kend. Voor een vrije woning mag ten hoog ste f 2 per week worden afgetrokken. Voor inwoning en kost naar evenredigheid. Bij de ongevallenwet wordt dat emolument ges>chat op f 350 per jaar. Landarbeiders, die eenig veehouderijwerk verrichten (melken op Zondag, voederen v66r en na dagtaak) kunnen natuurlijk aanspraak maken op betaling van de meerdere uren. In de iandbouwregelingen van alle provincies :s de bepaling opgenomen, dat aan leerlingen en jpugdige mannelijke arbeiders met behoud van loon vrijaf moet worden gegeven voor het volgen van theoretisch en/of practisch land- bouwonderwijs of lichamelijke of geestelrjke ontwikkeling. Tenslotte de tarieven over het aangenomen werk. De regelingen bepalen, dat de tarie ven voor het aangenomen werk zoodanig moeten zrin, dat de arbeiders gemiddeld ten minste 20 pet. boven het tiidloon kunnen ver- dienen. Of met dat gemiddelde bedoeld wordt het gemiddelde loon van vaste en losse arbei ders tezamen, dan wel van elke groep afzon- derlijk, staat niet vast. Dat kan in de prak- tijk nogal eenig verschil beteekenen. Voor het aardappelrooieh zijn collectieve tarieven vastgesteld en het schijnt in de be- doeling te liggen die ook vast te steilen voor het bietenrooien. ONGELUKKEN DOOR DE DUISTERNIS. Te Rotterdam vielen Donderdagavond 2 mannen, de 40jarige F. Dijkshoorn e'n de 62- jarige H. Bakker te water en verdronken. Te Genemuiden werd het lijk van den oud- ■gemeentegeneesheer Dr. Bax uit de Binnen- haven opgehaald, waarin hij, door de duister- nis misleid was terecht gekomen. Op de Sioterkade t* Amsterdam geraakte een 30jarige man te water. Ofschoon men hem spoedig op het droge kon helpen bleken de levensgeesten reeds geweken. In Odoornerveen (Dr.) is de 26jarige ge- huwde melkventer D. Bakker te water ge- raakt en verdronken. TRAGISOH GEVOLG VAN EEN ZWENDELAFFAIRE. Te Amsterdam werd door de politie een zwendelaffairemet premieobligaties behan- deld. Een leerling-recbercheur P. Boonstra, die Donderdagavond een proces-verbaal in die zaak ter onderteekening naar den commissa- ris van politie had gebracht, wilde op den terugweg gebruik maken van de Overtoom- sche schutsluis. Door de dihstemis misleid viel hij te water en verdronk. KINDJE VERBRAND. Te Hoogland viel het 16 maanden zijnde dochtertje van den heer Kamphorst in een on- bewaakt oogenblik in de kokende pap. Het kindje beffwam daardoor zulke deerlijke brandwonden, dat het later bezweken is. BINNEN^LIMMEN LANGS EEN FABRIEKSSCHOORSTEEN. Te Driebergen hebben dieven producten weten te stelen uit een levensmiddelen^abriek via een nieuwen nog niet gebruikten 30 m hoogen schoorsteen. Een der fabrieksjongens klom er tegen op en liet zich langs de binnen- zijde weer zakken en- kwam zoo in de fabriek Hij reikte dan door een raampje verschillende producten over aan zijn medeplichtigen tau ten. Ook verdwenen verschillende goederen tijdens het vervoer van de fabriek naar een magazijn. Er zijn in verband met deze ont- dekking "24 personen aangehouden. EEN GELUKKIGE GREEP. Volgens ,,Depeche de Toulouse" wandelde in Thiers een filmoperateur door de straten, toen hij een noodkreet van een kind hoorde. Hij keek op en zag het uit een derde verdie- ping naar beneden vallen. Spontaan breidde hij zijn a-rmen uit en het gelukte hem de kleine op te vangen. Hoewel beiden door den schok tegen den grond werden geworpen, beliepen zij geen verwondingen en kon de filmman de kleine binnen bij de verbaasde ouders brengen, die van het gebeurde niets hadden bemerkt. PERSOONSREWIJZEN GESTOLEN EN VERVALSCHT. De politie te Velsen is weder een complot op het spoor gekomen inzake diefstal en ver- valsching van persoonsbewijzen. Vijf personen zijn gearresteerd, waaronder twee inwoners van Velsen. NEGEN SLUIKHANDELAREN GEARRESTEERD. Ambtenaren van den economischen dienst van het politiebureau Singel te Amsterdam hebben Maandag een razzia gehouden onder de sluikhandelaren op het Rembrandtsplein. In een oogwenk waren tien personen ge arresteerd, die in het bezit bleken te zijn van groote hoeveelheden distributiebonnen van allerlei soort, benevens sigaren en sigaretten. Adht der aangehoudenen zijn in arrest geble- ven. De bonnen en de rookwaren zijn in be slag genomen. Als uitvloeisel van deze razzia is in een cafe in de binnenstad nog een bonnenhande- laar aangehouden. Hij bleek in het bezit te zijn van de noodige bonnen voor 198 brooden. OOK MOTORRIJWIELEN OP GAS. Na de auto heeft thans ook het motorrijwiel kennis gemaakt met voortbeweging door mid- del van een gasgenerator. In Denemarken heeft men n.l. proeven genomen met een motorrijwiel met zijspan, dat is uitgerust met een gasgenerator, waarmede het mogelijk is binnen bebouwde kommen ongeveer 60 km te rijden op e£n lading hout, welke een gewicht kan hebben van ten hoogste 6 kg Buiten de bebouwde kommen is het mogelijk op een lading een afstand van ruim 80 km af te leg- gen, zoodat dit vervoermiddel voor besteldien- sten zeer geschikt irjkt. Ook hier te lande proeven. Het vraagstuk van het voortbewegen van motorrijwielen door middel van gasgenera- toren, wordt, volgens de H. Crt., hier te lande reeds geruimen tijd bestudeerd. De proeven zijn reeds zoover gevorderd, dat enkele proto types geconstrueerd konden worden. De om- standigheden remmen echter nog een groote ontwikkeling van deze kwestie. - VROUW DOOR GAS GESTIKT. Gewaarschuwd door buren, die gaslucht waarnamen, heeft de politie Zaterdagavond de woning van een alleenhuizende 62-jarige vrouw op de Geuzenkade te Amsterdam open- gebroken. De vrees, dat de bewoonster om het leven was gekomen, bleek bewaarheid te - zijn. Vermoedelijk heeft de vrouw, toen zij in het donker het gas van een tweepits-com- foor wilde aansteken, de verkeerde kraan opengezet, waardoor het gas, instede van te verbranden, ongebruikt de keuken binnen kon stroomen, met het bovengemelde gevolg. iNadat men eenige weken geleden rorid Din- teloord een uitgebreid complot van sluikhan delaren had ontdekt, waarbij zeer vele per sonen waren betrokken, is men thans, vol gens het Handelsblad, een aantal slachtingen op het spoor gekomen, waardoor op z'n minsc 19 runderen in den sluikhandel zijn verdwe nen. De zaak werd ontdekt in het naburige Fijnaart. De hoofddaders zijn een inwoner van Fijnaart en een slager uit Dinteloord. Deze beide personen hebben kans gezien, om in totaal niet minder dan 13 stuks vee clan- destien te slachten en te verkoopen. Het vleesch werd tegen fnooge nrijzen aan de bewoners van Dinteloord, Fijnaart en om- luiggende plaatsen verkocht. Zoover men thans nog kon nagaan, zijn hierbij ongeveer 30 personen betrokken. Het rweede geval heeft hetrekking op het clan iestien slachten van 6 runderen. Hierbij zijn betrokken een andere slager uit Dinteloord t:n zijn knecht. IN WATERPUT GEVALLEN. In het plaatsje Haaren, bij Oisterwijk, is een 48-jarigevrouw bij het waterscheppen over den rand van een diepen put gevallen, waarin zij is verdronken. Het slachtoffer was gehuwd en moeder van acht kinderen. ZWENDELAARS MET PREMIE OBLIGATIES. Een zwendel, waartegen wij reeds vroeger waarschuwden en waartegen toen door politie en justitie krachtig werd opgetreden, begint thans, schrijft ,,De Telegraaf", opnieuw. Het is het gezwendel met premie-obligaties, die ,,op afbetaling" aan eenvoudige menschen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 3