HrfTrt. n.,.„AKKERTJE DE VERDWENEN ROBIJN Binnenland Inentlng tegen Diphtherie te Hoek. PLAATSELIJKE VERDEELINGS KANTOREN VOOR DEN GROENTENHANDEL. FEUILLETON OPLEIDING BEROEPSKADER VOOR DEN JEUGDSTORM. VERZOEKEN TOT INVOERING VAN LOQNSVERHOOGING. 7 November - dag der oud%W.A. ^4 Bij de zuivering van het terrein in de vol- komen vernielde voorsteden van de fel omstreden stad Stalingrad. (P.K. Rothkopf-O-H-P.'H. s) Op de navolgende data en plaatsen zal ook te Hoek gelegenheid worden gegeven tot kostelooze inenting tegen deze gevaarlijke ziekte. Vooral bij algemeene deelname aan de en- ting mag een goed resultaat worden verwacht. Geint zullen worden kinderen van 115 jaar. le. In de Openbare Lagere school op Dinsdag 10 November a.s., 's namiddags 1 uur. 2e. In de Bijzondere school op den Molen- Iijk op Woensdag 11 November a.s., 's namid- ags 1.30 uur en in de Bijzondere school op e Knol op Woensdag 11 November a.s., s namiddags 3 uur. Reeds geruimen tijd zijn aanvoer en vendee- ling van de groenten onbevredigend te noe- men. Dit is hoodzakelijk gevolg van den bij- zonderen aard van deze producten, die aan spoedig bederf onderhevig zijn. Een gevolg daarvan is weer, dat de sluikhandel zich ge- makkelijk van de groenten meester kan maken, terwijl een eenigszins billijke verdee- ling over de consumenten met moeilijkheden van allerhanden aard te kampen heeft. Het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit, heeft tbans bij verordening afgekondigd in het heden verschenen Voedselvoorzieningsblad een regeling geschapen, die ten doel hefeft de verdeeling van de groenten vaster in de hand te nemen. Men hoopt door deze regeling te bereiken, dat de sluikhandel in groenten tot een minimum zal worden teruggebracht en dat een betere verdeeling van de beschik- bare voorraden over den handel en ibij de Consumenten bewerkt wordt. Comtacteommi ssa rissen De nieuwe regeling gaat uit van de grond- gedachte, dat de geheele loop van het product van teler tot consument moet kunnen worden nagegaan en vastgelegd. Daartoe worden in de eerste plaats aan alle veilingen contact commissarissen aangesteld die o.m. tot taak hebben de verdeeling van het product op de veiling met de veilingleiders te behandelen. Voorts zijn de handelaren en commission- nairs op de veiling verplicht de hiun toege- wezen hoeveelheden bij de commissarissen te melden onder mededeeling van de plaats, waarheen zij deze producten denken te zenden. Tenslotte kunnen de contactcommissarissen beoordeelen, of de transportcapaciteit aan een veiling wel economisch wordt benut. Plaatselijke verdeelingskantoren. Naast deze controle bij de veiling is' na- tuurlijk noodig controle in het consumptie- centrum. Deze controle zal geschieden door z.g. plaatselijke verdeelingskantoren, die van de contactcommissarissen bij de veilingen op- gave ontvangen van Je hoeveelheden produc ten, welke naar die plaatsen zijn verstuiurd. Alle handelaren in een plaats of gebied, waar een verdeelingskantoor is gevestigd, moeten de door hen op de veilingen verkregen pro- ductea bij die kantoren aanmelden, zoodat vastgesteld kan worden, of niet tijdens het transport de producten een andere bestem- ming gevonden hebben dan daaraan op de veiling was gegeven. Voorts zal het verdeelingskantoor de aan- gemelde goederen, moeten verdeelen over den kleinhandel, waarbij de ,grossier blijft inge- schakeld. De plaatselijke verdeelingskantoren worden samengesteld uit een grossierleider, een kleinhandelaar en zoo mogeiijk een amto- tenaar van de gemeente,_ waar de verdeeling plaats heeft. Strenge overheidscontrole. Met deze regeling kan men er dus van ver- zekerd zijn, dat de groenten billijk over de kleinhandelaren worden verdeeld. Voor de eerlijke verdeeling door den kleinhandelaar is de medewerking noodig van het publiek, ter wijl strenge overheids-controle op den verkpop mogelijke ongerechtigheden zal moeten voor komen. Het is duidelijk, dat een regeling, als hier- boven is omschreven, met de noodige'sancties moet zijn omkleed. Zoo dreigt uitsluiting voor grossiers en kleinhandelaren, die ofwel goe deren in den sluikhandel doen -verdwijnen ofwel op andere wijze een billijke verdeeling 10 Nieuwe avonturen van rechercheur Koks, door FRANK VAN FADOKBNOORT (Nadruk verboden) Hoofdstuk VI. Nieuwe verwikkelingen. Drie dagen verliepen, zonder dat er iets bizonders gebe'urde. Noch van den dader, noch van de verdwenen kamenier had men o$k maar den spoor gevonden. Hoewel het wellicht geen zin had, bleef de bewaking van het huis, op advies van rechercheur Koks dag en nacht permanent doorgaan. De buitenbe- waking was opgeheven; doch binnen vertoef- den geregeld drie agenten. J e kunt nooit eens weten, waarvoor het goed is," meende Koks en zoodoende had de hoofdcommissaris er geen toezwaar tegen. Maar er gebeurde over- dag noch 's nachts iets, zoodaC de politieman- nen een eemakkelijke taak hadden, hoewel ze dag en nacht hun ooren openhielden, gedach- tig aan de ervaring van agent Bronkhorst in den bewusten nacht. Rechercheur Koks had onmiddellijk een on- derzoek ingesteld naar de verblijfolaats van den vroegeren echtgenoot van de zangeres, den heer van Brantenaar, hoewel deze man evengoed in de binnenlanden van Afrika als ergens in Europa kon vertoeven. Doch de internationale recherche deed goed werk en binnen een paar dagen had men ontdekt, dat de heer van Brantenaar in Zwitserland ver- in hun eigen voordeel trachten te voorkomen. De nieuwe regeling is op 1 November in werking getreden. OPDRAOHT VOOR GENERALKOMMISSAR SCHMIDT. Gauleiter Saukel heeft den Generalkommis- sar Z. B. V. Schmidt benoemd tot gevolmach tigde van den algemeen gevolmachtigde voor het gebruik van arbeidskrachten in het bezette Nederlandsche gebied. Woensdag is in de Stormsterkaderschool van den ,,Nationalen Jeugdstorm" te Blaricum de leergang voor toekomstig beroepsmeisjes- kader officieel geopend door de lahdelijk m#isjesleidster van den Jeugdstorm, opper- zwermleidster C. G. van Eck. Van het groote aantal meisjes, dat zach naar aanleiding Van den oproep in de dagbladen voor dezen leergang had aangemeld, zijn na zargvuldige schifting en lichamelijke keuring een vijf" en twintigtal rneisjes ovprgebleven, waama zij bij gebleken geschiktheid zullen worden ingezet als beroepskader van den Jeugdstorm. Tijdens den gemeensehappelijken maaltijd nam de landelijke meisjesleidster van den Jeugdstorm, opperzwermleidster C. G. van Eck, het woord en legde den nadruk op de speciale taak, die voor het meisje in den Jeugdstorm is weggelegd, de taak, die haar voorbereidt op haar toekomstige plaats1 in het Nederlandsche volk. Ook het vrouwelijke deel van de Nederlandsche jeugd moet voor den Jeugdstorm worden gewonnen, ook dit deel moet blijk geven van een warme, vaderlands- liefde en een strijdbare gezindheid. AANWIJZING DIENSTPLICHTIGEN ARBEIDSDIEN ST. Alle jonge Nederlanders, gleboren tusschen 1 October en 31 Deeefmber 1924. In de bladen werd dezer dagen een bericht gepubliceerd, volgens hetwelk tegen 4 Januari 1943 o.m. voor den Arbeidsdienst kunnen war den opgeroepen zij, die zijn geboren van en met 1 October 1924 tot en met 31 Dec. 1924 en die niet of niet volledig in een beroep of bedrijf werkzaam zijn en geen geregelde be- roeps- of schoolopleiding volgen. De in dit bericht aangeduide beperking berust op een misverstand; derhalve kunnen voor den eerstvolgenden Arbeidsdiensttijd worden opgeroepen o.m. alle jonge Nederlan ders, die zijn geboren tusschen 1 Oct. en 31 Dec. 1924. LEIDEN DOOR DIENEN. Elk volk heeft de regeering, die het ver- dient. Wel zelden in de gesichiedenis is dit zoo duidelijk aan den dag getreden als in het achter ons liggende tijdperk. Wat moeten we denken van volkeren, die willens of onwil- lens hun bestaansfuncties leggen in handen van hen, die daarop geen aanspraak kunnen maken, omdat ze door toevallige onpersoon- lijke omstandigheden in staat waren het tot de hoogste, ja allerhoogste posten te bren- gen? Of openden maatschappelijke welstand, af- komst en uitgebreide relaties in het verleden niet al te vaak den weg tot deze posten? Wij hebben als volk een harde les gehad en onze toekomst zou" er donker uitzien, ware er niet een lichtpunt. Er groeit in onze jeugd het besef, dat andere waarden als geld en stand, sluwe berekening en baantjesjagerij het hoogste in ons leven vormen. Bewust of onbewust dragen zij in zich het besef, dat zij niet als willekourige enkelingen gezamenlijk eens later een maatechappij zullen vormen ter behartiging van hun persoonlijke belangen, doch dat v66r alles zij door afstamming en bloedverwantschap tot een gemeenschap zijn verbonden. Een gemeenschap, die hun slechts dan den waarborg geeft, zich als enkeling te kunnen ontplooien als ze al hun krachten in haar dienst stellten. Dit besef, dat tientallen jaren door valsche leerstellingen werdi overheefscht, breekt in deze dagen bruisend baan. Wij zien 't in onzen Jeugdstorm en in onzen Arbeidsdienst, aan onze vrijwilligers aan het Oostfronf. W|ij merken het bij die andere duizenden, die in stil verlangen nog aan den kant moeten blijven staan, omdat de omstan digheden hen weerhouden. Wij zien het ook aan onze eerste Nederlandsche Langemarck- studenten. Gedreven door het verlangen zich in te zetten voor de gemeenschap, hebben zij zich aangemeld. Over enkele jaren komen zij terug als menschen, die, wat hun vakkennis betreftw in staat zijn elke leidende positie op hun gebied te bekleeden. Dan zullen zij voor- gaan, niet in woorden, doch met; de daad. Niet het persoonlijk belang, doch het volksbelang zal hun het hoogste zijn. Niet door him vakkennis of wetenschap- pelijke prestaties, doch slechts door deze be- reidheid tot dieneji, zullen zij zich het recht verwerven ons volk te leiden. Jonge mannen tusschen 16 en 22 jaar, die meenen voor deze Langemarck-opleiding ge- schikt te zijn, kunnen inlichtingen aanvragen het Langemarck-studium, Waalsdorperweg 12, Den Haag. JAPANSCHE BLADEN IN NED.-INDIe. Een nieuwe groote taak wacht de Japansche pers. De groote Japansche bladen en het persbureau Domei zullen n.l. alle bladen over- nemen in de veroverde gebieden van het Zui- den, verschijnend in het Japansch en ten deele ook die welke in andere talen uitkomen. Het Zuiden wordt in vier gebieden ingedeeld: het daglblad Asahi neemt Java voor zijn Tokening, Nitsji-Nitsji de Philippijnen, Jomioeri en Hot- sji Birma en Domei Malakka, Sumatra en Noord-Borneo. Het persbureau Domei zal zijn taak vervullen met behulp van de bladen, die tot dit bureau behooren of althans er door gecontroleerd worden. Practisch zijn dit alle belangrijke Japansche couranten met uitzon- dering van de drie eerstgenoemde groote dag bladen, Asahi, NitsjNNitsji en Jomioeri. Ten aanzien van bladen in andere talen hebben de militaire autoriteiten zich vporbe- houden om al naar de plaatselijke omstandig heden te beslissen. Het staat echter reeds vast, dat verscheidene bladen, die vroeo'er Engelsch of Nederlandsch eigendom waren, door de Japansche bladen zullen worden over- genomen. toefde. Aan het verzoek van de Nederland sche justitie, om zoo spoedig mogeiijk naar Holland te komen, gaf deze terstond gehoor en op den vierden dag na den moordnacht arriveerde de ex-echtgenoot van de zangeres, die natuurlijk in de kranten reeds het ver- slag van deze moordzaak had gelezen, per vliegtuig op Schiphol. Dadelijk reisde hij met een auto naar Haarlem en meldde zich aan het oolitiebureau. Koks was op dit oogen- blik niet aanwezig, maar een telefoontje was voldoende om hem binnen een kwartier naar de Smedestraat te laten komen. Koks begroette den aangekomene correct, maar koel. Van Brantenaar was een man van middelbaren leeftijd, met een kalm, rus- tig uiterlijk en Koks kree? een goeden mdruk van hem. In het kort vertelde de recher cheur wat er gebeurd was en vroeg voorts of de heer van Brantenaar misschien ook en kele inlichtingen omtrent zijn vroegere echt- genoote kon geven. „Als ik U van dienst kan zijn, natuurlrjk, mijnheer," verzekerde deze. Misschien wilt U mij dan in het kort ver- tellen, hoe U met juffrouw Wilsom in kennis bent gekomen." „Dat kan. Zij trad eenige ]aren geleden reeds hier in Nederland op en in Scala in Den Haag hoorde ik haar zingen. Ik wil wel he- kennen, dat ik zeer getroffen was door haar schoonheid en charme, zoodat ik een bloem- stuk bestelde en die met mijn kaartje over- handigde, na afloop van de voorstelling. Het fpeval wilde, dat zij enkele dagen daarna een paar liederen zong op een liefdadigheidsavond in het Kurhaus te Scheveningen e'n toen had ik geltegenheid om persoonlijk met haar ken nis te maken. Zij dankte me toen voor de bloemenat.tentie, wij dansten dien avond In verband met de inwerkingtreding van de Verordening van den Rijksconrmissaris betref- fende de ordening van den arbeid, kan nog worden medegedeeld, dat werkgevers, die ver- zoeken wenschen in te dienen tot het invoeren van loonsverhooging hiervoor, ter wille van de papierbesparing, tot nader order gebruik kun nen maken van de door het College van Rijks- bemiddelaars bij de Gewesteiijke Arbeidsbu- reaux, den Centralen Dienst der Arbeidsin- spectie en de Districtsbureaux der Arbeids- inspectie verkrijgbaar gestelde formulieren. met dien verstande, dat de aanvraag thans tot den Gemachtigde voor den Arbeid moet worden gericht. GEWIJZIGD WERKPLAN NOORD- OOSTPOLDER. Volgens het tot nu toe aangehouden z.g. versnelde werkplan zou de Noord-Oostpolder na het droogvallen in cultuur worden gebracht en volledig worden geoutilleerd door den aan- leg van watergangen met een verbindings- sluis tusschen de bejde afdeelingen, van ver- harde wegen met ae noodige bruggen, zoo- mede door den bouw van boerderijen, arbei- derswoningen en dorpen, aldus schrijft het laatsfverschenen driemaand^felijksch bericht betreffende de Zuiderzeewerken. Onder de huidige omstandigheden zou het onmogelijk zijn, dit werkplan te volgen en er zou een met het oog' op de tegenwoordige voedselpositie ontoelaatbare vertraging in het produotief worden der nieuwe gronden ont- staan. Bovendien zouden. de gronden dan aan ernstige onkruidvervuiling worden blootge- steld. Dit heeft er toe geleid, een gewijzigd werk plan op te stellen, waarbij alleen zal worden uitgevoerd hetgeen noodig is om de cultuur zoo snel mogeiijk uit te breiden in een een- voudigen voorlooptgen vorm. Het ontwateren en in cultuur leggen der gronden zal zoo snel mogeiijk worden voortgezet, iterwijl een hon- derdital ontginningsboerderijen zullen worden gesticht voor het onderbrengen van materieel, paarden, kunstmest en zaaigioed. Arbeiders zullen onderkomen moeten vinden in barak- kenkampen, terwijl enkele gebouwen voor lei- dend personeel en voor eenige onmisbare be- drij ven zullen moeten worden gesticht. Het wordt mogeiijk geacht, in de jaren 1942 tot en met 1944 den polder geheel voor voorloopige cultuur, geleid van de cntginnings- bedrijven uit, in gereedheid te brengen. WARME MAALTIJD VERBRAK DIENSTVERBAND. De arbeider N. M. te Bergen op Zoom had na afloop van zijn -werk deelgenomen aan een door zijn werkgever verstrekten warmenmaal- ■tijd. Toen hij zich daarna huiswaarts begaf overkw-am hem onderweg een ongeval. Het bestuur der Rijksverzekeringsbank wei- gerde ter zake schadeldosstelling te verleenen, omdat het tusschen het ongeval en de dienst- betrekking geen verband aanwezig achtte. De getroffene ging in beroep en ibetoogde, dat de maaltijd door de fabriek was georganiseerd en grootendeels gefinancierd. Het deelnemen aan dezen door den werkgever als socialen maatregel bedoelden maaltijd paste dus vol- komen in het kader van de dienstbetrekking, zoodat z.i. het verband daarmede niet was verbroken toen hij zich op weg naar huis be- vond. De Raad van Beroep te 's-Hertogenbosch overwoog echter, dat het verstrekken door den werkgever van een warmen maaltijd een in hooge mate goede sociale maatregel is, maar niettemin het vrijwillig deelnemen daaraan na afloop van het werk als een par- (tiouiliere aangelegenhteid moet worden be- schouwd, welke het dienstverband verbreekt. De beslissing van het bestuur werd derhalve bevestigd. Ook het -ingestelde hooger beroep mocht den man niet,x baten. De Centrale Raad van beroep kon zieh nl. geheel met het standpoint van den eersten beroepsrechter veneenigen en bevestigde dsya ook dieris uitspraak. NAAMGEVING PASGEBORENEN. Geen uitdaging van de Duitsche Overheid. De secr.-generaal van Justitie heeft aan de ambtenaren van den burgerlijken stand een circulaire doen toekomen, waarin o.m. het vol- gende wordt gezegd: In den laatsten tijd is het voorgekomen, dat de naamgeving aan pasgeborenen door de ouders in dezen zin wordt misbruikt, dat daarin door een opeenhooping van aan het jongste verleden herinnerende persoonsnamen een politieke gezindheid tot uitdrukking wordt gebracht. Het is duidelijk dat een zoo'danige naamgeving niet alleen als een ongewenschte demonstratie moet worden beschouwd welke de Duitsche overheid tot het nemen van maat- regelen tegen de demonstranten aanleiding zou kunnen geven, doch tevens slechts kan plaats vinden met medewerking van de amb tenaren van den burgerlijken stand, die als gevolg daarvan een zekere medeverantwoor- deltrkheid op zich laden. Om deze reden acht ik het noodzakelijk, u op te 'dragen de belang- hebbenden in voorkomende gevallen op het bovenstaande te wijzen. Wianneer de ambtenaar er niet in mocht slagen, den» aangever van zijn voornemen om een aantal dergelijke namen aan een pasge- iborene te geven, af te brengen, dan dient een geboorteakte te worden verleden, waarin alleen de eerste der gekozen voornamen wordt vermeld. Ook andere namen, waaruit een openlijke uitdaging van de Duitsche overheid blijkt, zooals Franklin, Winston e.d. zijn niet loe- laatbaar. In een zoodanig geval zal een akte worden opgemaakt, welke alleen bevat hetzij, indien onder de gekozen voornamen een of meer mochten voorkomen, waartegen geen bezwaar kan worden gemaakt, deze namen, hetzij al naar het geslacht van den geborene, den eer sten naam des vaders of dien der moeder. DE BOUWNIJVERHEID IN DE BEZETTE GEBIEDEN. Minister Speer benoemt gevol- machtigden. Krachtens een decreet van den Fiihrer heeft minister Speer als algemeen-gevolmachtigde voor de regeling der bouwnijverheid in het samen en met mijn wagen bracht ik haar naar haar apoartementen." ,;Zij woonde natuurlijk in hotel," onderbrak Koks. „Neen," weerlegde van Brantenaar. ,,Zij had een hekel aan hotels, omdat zij zich zoo- veel mogeiijk afgezonderd hield. Steeds huur- de zij m de plaatsen, waar zij moest opti'eden, door bemiddeling van -woningbureaux, een paar gemeubileerde kamers. In Den Haag woonde zij in het Statenkvyartier. De kennismaking werd naderhand inniger. Ik wil wel bekennen, dat ik dadelijk op haar verliefd was geworden en ik was haar ook niet bepaald onverschillig. Toen haar tour- nee in Nederland ten einde was, trok zij naar Belgie, waar zij in Brussel optrad. Na een van die voorstellingen bracht ik haar weder naar huis en ging even mee naar binnen. Daar vroeg ik haar ten huwelijk en hoewel zij eerst weigerde, drong .ik aan, waarna zij tenslotte toestemde. Toen haar tournee in Belgie ten einde was, trouwden wij, zeer in het geheim en wij gingen samen op reis." ,,Met z'n tweeen, of was er ook nog iemand anders bij?" „Ja, haar kamenier, juffrouw Boomsma, vergezelde ons; zij was al zoo lang bij Jane in dienst, dat ik hiertegen geen bezwaar had. Wij maakten een reis naar Egypte en werke- lijk: niets verstoorde ons geluk. Ik aanbad haar en zij, hoewel niet zooals ik van naar, hield van mij. Ik heb een groot vermogen en kon haar dus een zorgeloos leven geven. Na enkelemaanden echter toegon dit leven van nietsdoen, zooals zij dit uitdrukte, te ver- velenzij wilde weer zingen, en hoewel ik daartegen niet bepaald bezwaar -had, kwam zij in relatie met een impressario, die haar wilde overhalen" voor een langdurig tournee Op initiatief der hoofdafdeeling Beroepsvorming van het Nederlandsch Arbeidsfront wordt de jeugd thans op tot dusver ongekende wijze bij haar keuze van een beroep van advies gediend. In bedrijven met plaa'tsingsmogelijkheid wordt zij in de gelegen- heid gesteld de werkzaamheden van nabij in oogenschouw te nemen. Aandachtig vol gen de jongens den arbeid aan een der banken. (Polygoon-Hof Pax Holland s) vierjarenplan in. de bezette en bij het Duitsche Rrjk imgelljfde gebieden gevolmachtigden be noemd voor de bouwnijverheid. De gevol machtigde voor Frankrijk heeft zijn dienst- zetel in Parijs, de gevolmachtigde voor bel gie en Noord-Frankrijk in Brussel en de ge volmachtigde voor de bezette Nederlandsche gebieden in Den Haag. In het district van het technische centraal bureau Oostland heeft minister Speer den lei- der van dit bureau te Riga tot zijn gevol machtigde voor de regeling der bouwnijver heid benoemd. DE AMATEUR DANS- EN AMUSEMENTSORKESTEN. In aansluiting op het ibericht omtrent de vergunning voor amateur dans- en amuse- mentsorkesten, deelt het departement van volksrvoorlichting en kunsten nog mede, dat dit besluit in werking treedt op 19 Nov", a.s. Verzoeken tot het verkrijgen van een ver gunning moeten schriftelijk worden ingediend bij dat departement en bevatten: 1. den naam van het dans- of amusements- orkest, voor het optreden waarvan vergunning wordt gevraagd; 2. den naam en het adres van dengeen, die met de leiding van het orkest is belast; 3. de namen en de adressen van de leden van het orkest. Het besluit is niet van toepassing op dans- en amusementsorkesten waarvan alle leden uitsluitend het beroep van amusementsmusicus uitoefenen. GELOOVEN, TROUW BLIJVEN, DOORZETTEN. Artikel van Mussert in „Volk en Vaderland". De persdienst van de N.S.B. meldt: In ,,Volk en Vaderland" van deze week komt een belasgwekkend artikel voor van de hand van den leider der N.S.B.onder den titel ,,Ge- looven, trouw blijVen, doorzetten". Na een opsomming te hebben gegeven van hetgeen zich gedurende de mobilisatie in 1939 en 1940, alsmede in de Meidagen van 1940, heeft afgespeeld, zegt de leider o.m. ,,Sindsdien zijn 2% jaar voorbij gegaan en in dien tijd is het met ons volk nog steeds bergafwaarts gegaan, hollend. Wat de ge- vluchte regeering niet aan goud naar Ameri- ka had verscheept, of zelf inedegenomen, werd door Duitschland gevorderd. De voorraden verdwenen als sneeuw voor de zon door gecon- troleerde en oncontroleerbare aankoopen. Veel van wat moeizaam in reeksen van jaren was opgebouwd ging ten gronde. Geest en liehaam het hart en de maag, zij werden hunkerend. Toen werd aan ons volk de grootste slag toegebracht, die het ooit moest aanvaarden, n.l. de oorlogsverklaring aan Japan, die in kor- ten tijd de bezetting van geheel Indie ten ge- volge had. Dat was te danken aan de ,,activi- teit" van de gevluchte heeren in Londen. Hoeveel duizenden van ons volk daarbij te gronde zijn gegaan, weet nu nog niemand onzer. Van het Nederlandsche imperium, met inbegrip van het moederland, is sindsdien geen vierkante km meer onbezet. Dan voert Duitschland de arbeidsdienst- plicht in voor alle bezette gebieden en tiendui- zenden en nogtnaals tienduizenden worden ge- dwongen hun gezin, hun vaderland te ver- laten om in den vreemde te werken." Na er dan op gewezen te hebben, dat de Duitsche weermacht rekeniifg moet houden met de mogelijkheid van een E'ngelschen in- val, vervolgt Mussert: ,,Het Duitsche bestuur kan zich beperken tot het in verdediging brengen -van de kust- strook en zich niet bekommeren om de bevol- king, die daar woont. Die bevolking zbu dan tusschep de strijdende partijen komen en ver- door Amerika. Daartegen had ik echter wel bezwaar, aangezien mijn zaken mij niet toe- lieten om eveneens den Oceaan over te ste- ken. 'Het gevolg was, dat er een scene kwam, gevolgd door meerdere. Er was bovendien nog iets tijdens onze huwelrjksreis voorge- vallen, dat mij niet aanstond. Dit alles was oorzaak, dat wij tenslotte beiden tot de con- clusie kwamen, dat ons huwelijk een misluk- king was. Zij voelde het als een knellenden band, want ze was niet meer in staat om te zingen en de hulde van het publiek in ont- vangst te nemen, waarvoor zij zeer gevoelig was en ik kon niet mijn heele leven gaan rei- zen en uitgaan; rrpm zaken eischten, dat ik van tijd tot tijd terugkeerde naar Europa. Het resultaat was, dat wij na circa een jaar van elkaar scheidden; zij ging toen op tour nee in Amerika en ik vestigde mij toen m Parijs; later ben ik vertrokken naar Zwitser land, waar ik thans domicilie heb gekozen. Sedert ben ik niet meer in Nederland ge- weest. En dat is geloof ik alles, wat ik U Iran VPT^fpll^n ,,Ik dank U zeer voor Uw uitvoerige en op'enbartige bijzonderheden. U begrijpt na tuurlijk, dat wij niets onbeproefd mogen laten om den moordernaar van mejuffrouw Wilson te pakken. Maar apropos. U had het nog over een bijzonder voorval in Uw huwelijk. Is het mogeiijk, dat U mij ook daarvdn iets vert^lt?" De man weifelde. .Wellicht kan het ook van belang zijn voor het onderzoek", meende Koks. Van Brantenaar dacht nog even na en keek toen den rechercheur eensklaps met een eigen- aardige uitdrukking in' de oogen aan. ,,Ja," zei hij ten leste, „dat kan inderdaad misschien van belang zijn. U moet namelijk weten, dat wij in Cairo zijn geweest tijdens onze huwe- nietigd worden. Om dit te voorkomen, daarom zijn nu maatregelen van evacuatie beraamd door de Duitsche bezettingsoverheid in samen- werking met de burgerljjke autoriteiten. Na tuurlijk zit van beide zijden de wil voor om deze kleine volksVerhuizing zoo min mogeiijk onaangenaam te doen zijn. Niettemin zal dit voor tienduizenden een groot leed en een groote opoffering zijn. Dit staat nu weer als nieuwe beproeving, tegelijk met den zeer moei- lijken winter, ons volk te wachten..." Wat wij te doen hebben is dit: ons niet van de wijs laten brengen, ons nationaa!-socialis ms trouw blijven, zooals wij dit op leven en dood waren tot Mei 1940. Wat ons kwetst en dat is heel wat, en wat ons hindert en dat is nog meer, beschouwen als iets dat overgaat, dat w'ij ook nog mede moeten nemen in onzen zwaren bultzak en bovenal trouw en eerlijk met elkander staan als een geheel in fle N. S. B., de eenige strijdformatie waarop volk en vaderland rekenen kunnen. Wie de N.S.B. verzaakt, valt het vaderland in den rug aan. wie de N.S.B. versterkt, doet het beste wat een goed vaderlander doen kan. Zoo is het, ook al begrijpen honderdduizenden dit nog niet, ja al denken zij dikwijls het tegendeel. Er zijn vele Nederlanders, die meenen dat .een overwinnend Duitschland een Duitschland zal zijn dat andere volkeren en speciaal die, welke tot de Germaansche volkerenfamilie behooren, wil knechten. Ik geloof, wat de Fiihrer mij ggschreven heeft, n.l. dat het zijn wensch is, dat de geesJ. van mij en mijne kameraden zou vaardig wor den over het geheele volk en de geest van mij en mijne kameraden ligt duidelijk en klaar in onze bronnen en in den tekst van rhijn rede- voering op den Goudsberg, die zoo juist als brochure verschenen is. Ik geloof, dat de Fiihrer en de Duce, na het bolsjewisme en het Amerikanisme te heibben overwonnen, hier een rechtvaardig Europa zullen maken, waar in ieder volk in vrijheid zal kunnen leven tor heil van alien, die het belang van het alge meen stellen boven het belang der onder- deelen. Wij behouden het geloof: wij blijven trouw: {vij werken door, onverstoorbaar, stoer. Het nationaal-socialisme is toch de eenige moge lijkheid tot herrijzenis van ons volk in eey nieuw en beter Eurooa. Het was Zaterdag, schrijft J. J. van den Hout in de Haagsche Crt., tien jaar geleden, dat Mussert, de leider der N.S.B., voor het eerst die W.A. in het leven riep. Er zullen buiten de enkele tientallen, die vol geestdrift •en vuur voor de totstandkoming van een der gelijke weerbare formatie op de bres hadden gestaan, weinig Nederlanders geweest zijn, die beseffen, welk een grooten invloed deze daad op de politieke ontwikkeling in Nederland zou hebben. En zelfs die enkele tientallen, die op den eersten landdag der N.S.B. gehoond, bespot en gesteenigd door een vijandig publiek, uit- trokken in hun zwarte hemd, zullen niet alien hebben kunnen gelooven, dat tien jaar later him opvolgers door alle steden en dorpen van Nederland zouden marcheeren zonder dat practisch nog een tegenstander zal spotten en hoonen, laat staan steenigen. Weinig for- maties in Nederland zullen dan ook 'kunnen terugzien op een meer wisselvallig en belang- wekkend bestaan dan de W. A. Uit enkele tientallen, die vooralsnog moeite genoeg had den zich staande te houden tegen de terreur der vijandige meetderheid en die zich menig- maal letterlijk met de vuist een weg moesten banen, groeide een hechte gemeenschap van omstreeks vijf en twintig duizend man, waar van meer dan zestig procent thans zijn dienst doet aan een der fronten, waar om het leven van Europa en ons vaderland wordt gestreden. In de jaren, dat de oude W.A. heeft bestaan I heeft zij over de belangstelling van vriend en vijand niet te klagen gehad. Waar propaganda voor de nationaal-socialistische beweging moest worden gevoerd, waar werk moest wor den gedaan of bereikte resultaten moesten worden verdedigd, daar was de W.A. steeds vooraan en veroverde zich dus een bijzondere plaats in de harten, van alle Nederlandsche nationaal-socialisten. Ook den vijanden van het nationaal-socia lisme ontging de beteekenis van een dergelijke actieve weerbare en strijdbare formatie niet Zij toonden hun belangstelling echter op een -andere wijze: verbod op verbod volgde en het eene was nauwelijks afgekondigd of de spe- lijksreis. Daar hebben wij o.a. een oude, ver- vallen Mohammedaanscihe tempel bezocht, waar verschillende edelgesteenten werden tentoongesteld aan de bezoekers. O.a. was daar een prachtige roode robijn te zien, aan- geduid als het ,,Oog van Sidah". Het was een edelsteen van zeldzaam zuiver gehalte, zoo mooi, als ik nog nooit heb gezien. Er was aan die steen een legende verbonden. Reeds ver scheidene malen was deze steen in handen van rijke Amerikanen overgegaan, maar steeds had de steen den eigenaar of eigena- resse ongeluk aangebraclht en na verloop van eenigen tijd was de steen steeds weer terug- gekeerd naar den tempel in Cairo. De be- waarder van de tempelschatten vertelde ons deze legende. Mijn vrouw was echter zoo be- tooverd door deze steen, dat zij hem met alle geweld wilde koopen. De steen bleek echter niet meer te koop te zijn, magr de bewaarder liet zich tenslotte door mijn vrouw overreden en was bereid pogingen in het werk te stellen om den verkoop mogeiijk te maken. Dienzelf- den avond na zonsondergang kwam dezelfde bewaarder van de tempelschatten in ons hotel. Hij bracht ons den steen, die mij een groot deel van m'n vermogen kostte. Hoewel ik niet bijgeloovig was, profbeerde ik eerst nog mijn vrouw van den koop te weerhouden, maar U weet waarschijnlijk zelf wel, hoe vrouwen zijn: als ee zich iets in 't hoofd hebben ge- zet, dan moet het gebeuren. Tenslotte gaf ik toe, omdat ik niet den schijn wilde wekken, dat ik den steen niet kon betalen, omdat ik v6or mijn huwelijk had voorgegeven, dat ik aan al haar wenschen zou tegemoetkomen. Ik betaalde dus den fabelachtigen sow. van 6 millioen gulden, en de steen werd het eigen dom van m'n vrouw. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2