Buitenland Binnenland I. VAN DE SANDE No. 10.442 WOENSDAG 4 NOVEMBER 1942 82e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN DUiTSCH WEERMACHTSBERICHT Alagir, aan den Ossietischen heirweg, in Duitsche handen. Weer zestien schepen vernietigd. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT Waarschuwing voor luchthartige verbruikers. Verschijnt iederen Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond Prijsverhooging adverte--;en toegestaon door het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N. P. d.d. 24 Maart 1942 - AbonnementsprljsBinnen Terneuzen I 1.42 per 3 maanden buiten Terneuzen f 1.7d per J maanden. - Bij vooruitbetaling f 6.60 per jaar. Ullgeelster N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Teleloon 2073 G.ro 38150 DIRECTEUR: TERNEUZENSCHE COURANT ADVERTENTIENPer mm 10 cent, minimu. per advertentie f 1.50 Rubriek kleine advertentien 1-5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; maximum 8 regels Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 1-5 regels 52 cent, iedere regel meer 1 0 cent Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien uiteriijk 10 uur v. m. op den dag van verschijning. HOOFDREDACTEUR: N. J. HARTE TERNEUZEN - TELEFOON 2298 Het opperbevel' van de Duitsche Wieermacht maakte Maandag- bekend: In een zware, maar succeSrijke worsteling om kazematstelling-en ten Noorden van de lijn naar Toeapse heeft de infanterie in moeilijk bergterrein verdere vorderingen bevochten. Deelen van den vijand werden ingesloten en vernietigd, verscheidene tegenaanvallen afge- slagen. Ten Westen van de Terek wierp de eigen met elan uitgevoerde aanval in uiterst moei lijk terrein -den hardnekkig strijdenden vijand over talrijke Toeeksectoren terug. De stad Alagir werd ingen-omen en daarmede de be langrijke Ossietische heirweg afgesloten. Het luchtwapen ondersteunde de gevechten van het leger en viel troepenkwartieren en spoor- weginstailaties der Stad Ordjonikidze aan. Ten Zuiden van Stalingrad zijn nieuwe, door afzonderlijke tanks ondersteunde aanval len van den vijand mislukt. Ten Noorden van de stad hebhen de Sovjets wederom zonder succes getracht te landen. Twee kanomneer- booten en verscheidene groote landingsbooten werden in den grond geboord, een kanonneer- boot werd beschadigd en verscheidene honder- den gevangenen binnengebracht. Boemeensche gevechtsvliegers hebben spoorwegtrajecten in den sector van den Don doeltreffend met bommen bestreden. In den centralen en noordelijken frontsec- tor wederzijdsche activiteit van verkennings- en stoottroepen. De tegenaanval van de Duitsch-Italiaanscbe troepen in den Noordelijken sector van bet front bij El Alamein is Maandag voortgezet en heeft den binnengedrongen vijand onder uiterste zware verliezen, vooral bij een Austra- lische divisie, teruggeworpen.Aanvallen van het Duitsche en Italiaansche luchtwapen wer den vooral gericht op batterijstellingen van den vijand. Door ibomtreffers werd een vrij groot aantal kanonnen tot zwijgen gebracht. Ter begeleidende bescherming opgestegen jagers schoten zonder eigen verliezen vier Britsche vl'iegtuigen neer. In den tijd van 11 tot 31 October verloor het Britsche luchtwapen 3Q6 vliegtuigen, waarvan 187 boven de Middellandsche Zee en Noord-Afrika. In dienzelfden tijd gin-gen in den strijd tegen Groot-Brittannie 88 eigen vliegtuigen verloren. Convooi van Amerika naar Engeland uiteengeslagen. Terreinwinst in Wes- telijken Kaukasus en in Stalingrad- Slag in Egypte woedt met toenemende hevigheid voort. Het opperbevel der weermacht deelt mede In den Westelijken Kaukasus leidden aan vallen en tegenaanvallen tot verbitterde ge vechten, waarbij onze traepen hun stellingen handihaafden en bij een tegenactie terrein wonnen. Slowaaische troepen vernietig-den ingesloten vijandelijke strijdkrachten. Ten Oosten van Alagir, toraken Duitsche troepen in vooi'tdurende aanval door zeer versterkte en door mijnen beschermde vijandelijke stel lingen. Zware verliezen werden den vijand toegebracht door bomaanvallen en mitrailleur- vuiur der luchtmacbt. Een pantsertrein werd vernietigd. In de Kabnukkensteppe werd vijandelijke cavalerie met aanzienlijke verlie zen door een Duitschen tegenaanval terug geworpen. In Stalingrad duurt de zware aanvalsstrijd om huizenblokken en straten voort. Stuka's zetten hun aanvallen op de"fel omstreden nes- ten van verzet in het Noordelijke deel der stad voort. In weerwil van den hardnekkigen tegenstand verloor de vijand opnieuw terrein. Zijn steeds hehaalde tegenaanvallen misluk- ten. De treinverbindingen ten Oosten van de Wiolga en de veerdienst over de rivier werden voor geruimen tijd verbroken door de actie van afdeelingen gevechtsvliegers. Aan het Don-front deed de vijand pogingen om de fivier over te steken, welke steeds door Roemenen, Italianen en Hongaren werden verijdeld met zware verliezen van den vijand. Italiaansche jagers deden in scheervlucht aan vallen op veldsteilingen. Hongaarsche troe pen vemietigden hij een uitgehreide stoot- troepactie talrijke kazernatten en gevechtsstel- lingen aan den Oostelijken oever der rivier eh maakten gevangenen. Ten Zuidoosten van het Itaienmeer dhren de hardnekkige plaat- selijke gevechten op het volkomen drassige terrein voort. In den strijd tegen de koopvaardij- en oor- logsvloot der Sovjet-unie heeft de luchtmacht in October aan de bust van de Zwarte Zee, op de Kaspische Zee en op den benedenloop van den Wolga en op het Ladogameer in totaal 33 vracht en transpartschepen van verschil- lende tonnage, waaronder een groot aantal tankschepen en een bewakingsvaartuig ver nietigd. Voorts werden 32 vrachtscbepen van- alle soorten en vier oorl'ogsvaartuigen door aanvallen uit de lucht beschadigd. In het Kanaal is in den nacht van 1 op 2 November een aanval van Engelsche motor- torpedobooten op een Duitsch konvooi verijdeld door bet geconcentreerde afweervuur der Duitsche beschermende strijdkrachten. Een vijandelijke motortorpedohoot werd in brand geschoten. In den afgeloopen nacht kwam hetzelfde convooi opnieuw m gevechtscontact met Engelsche motdrtorpedohooten, waarbij een vijandehjk vaartuig zoo zwaar beschadigd werd, dat het verloren geacht kan worden. De slag in Egypte duurt met toenemende hevigheid voort. Het binnendr in gen van sterke vijandelijke gepantserde afdeelingen NOG STEEDS HEVIGE GEVECHTEN IN EGYPTE. Ook Maandag duurde de slag aan het EJgyptische from met toenemende hevigheid voort.* De krachtige druk van aanzienlijke gepantserde strijdkrachten van den vijand werd op ddeltreffende wijze bedwongen door troepen van de spil, die herhaaldelijk met groote dapperheid tot den tegenaanval over- gingen. De vijand leed aanzienlijke verliezen aan pantserwagens, waarvan er meer dan 90 vemield werden. Ook onze verliezen zijn zwaar. Hevige gevechten zijn nog gaande. De luchtmacht nam met al haar typen aan den strijd deel; zij bestreed de Britsche lucht macht, bombardeerde vijandelijke colonnes en viel zonder ophouden het gebied achter het vijandelijke front aan. Tijdens talrijke ge- gevechten werden drie toestellen door onze jagers en 12 door de Duitschers neergescho- ten. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen die een konvooi begeleidden, sloegen luchtaanval- len af en schoten 4 tweemotorige toestellen neer Onze vlootstrijdkrachten hehhen een vijandelijke duikhoot tot zinken gebracht. EUROPA'S brood. Het is- bekend, schrijft de N. R. Cit., hoe Duitschland er naar streeft, dat Europa ziclb thans en later uit het eigen gebied van het strikt noodige zal kunnen voorzien om zieh aldus naast de militaire ook oeconomische onkwetsbaarheid te verzekeren. Dat streven geldt natuurlijk in de eerste plaats de voed- selvoorziening, die onlangs weer in het cen trum van de belangstelling kwam door de aangekondigde verhooging van de rantsoe- nen van enkele belangrijke levensmiddelen in Duitschland, alsmede door het geopende voor- uitzicht, dat de rantsoenen in Nederland tot den volgenden oogst onveranderd zullen blij- ven. Europa's zelfvoorziening van de belang- rijkste levensmiddelen eischt de grootste in- spanning op het gelbied der vetten, zooals wij te dezer plaatse reeds eerder hebhen uiteen- gezet, toen wij tevens schetsten, op welke wijze de oplossing van deze kwestie ter hand is genomen. lEuropa's broodvoorziening daarentegen vormt nauwelijks een vraagstuk, daar over het algemeen genomen de normale productie van granen op het vasteland toch reeds op 5 a 10 pet. na overeenkwam met het normale verbruik. Ten gevolge van den oorlog heeft deze marge een neiging tot verbreeding, maar door beperking van het normale verbruik eenerzijds en door intensiveering van de pro ductie anderzijds, gepaardd gaande met een zekere verdeeling van de Europeesche graan- productie over de landen met de kleinste voortbrenging, kan men een zeker evenwicht tussc'hen behoefte en dekking tot stand hrengen. Inderdaad is dit na de aanvankelijke moei- lijkheden die het plotselinge uitblijven van den graanaanvoer uit overzeesehe landen ver- oorzaakte, tot op zekere hoogte gelukt. Meer in bijzondertieden tredend zij verm eld, dat het vasteland van Europa, dus zonder Groot- Britannie en lerland, in de periode 1935/39 jaarlijks gemiddeld 42.45 millioen ton tarwe vooi'tbracht. De invoer van-tarwe-en tarwe- meel beliep gemiddeld 3.2 millioen ton per jaar. Rekening houdend met de uitvoerover- schotten van bepaalde Europeesche^ landen moest Europa dus sleohts 7 pet. van de totale tarwebehoefte invoeren. De productie van rogge beliep 22.8 millioen ton, de invoer 330.000 ton, zoodat het verbruik voor 1.4 pet. van den overzeeschen invoer afhankelijk was. Voor tarwe en rogge tezamen diende Etiropa voor den oorlog sleohts 5.1 pet. van het ver bruik in te voeren. Dit kleine percentage kan tot de conclusde leiden, dat met een betrekkelijk kleine uit- breiding van de productie in alle behoeften zou kunnen worden voorzien, uoch de Kolni- sche Zeitung herinnert er in dit verband aan, dat er zich in oorlogstijd allerlei moeilijkheden voordoen. Daartoe behooren de mobiiisatie van boeren en landarbeiders, de bezwaarlijke productie van landbouwmachines en -werk- tuigen, nu de machinefabrieken vooral op de wapeningsproductie zijn ingesteld en verder vervoersmoeilijkheden. Tegenover deze be- zwaj'-en voor de productie staat een grootere behoefte voor de voeding van de legers. Desondanks streeft men allerwegen met kracht naar een vergrooting van de graan- productie, in de eerste plaats naar een her- stel van de vroeg-ere productie. Met hulp van de jeugd, van den arbeidsdienst, van de weermacht en van krijgsgevangenen laat men de zaai- en oogstwerkzaamheden zoo goed mogelijk verloppen. Wlaar zulks mogelijk is, tracht men allereerst tot een vergrooting van de opbrengst per hectare te komen en verder de bebouwde oppervlakte zooveel mogelijk uit te breiden, hetg&en in bepaalde gedeelten van Europa door ontginning en ontwatering mogelijk is. De vergrooting van de opbrengst van thans reeds in cultuur zijnde landen, welke op korten termijn resultaten oplevert, tiecft van genoemde twee mogelijkheden op het oogenblik de voorkeur. Bodemverbetering heeft men voor den oorlog op groote schaal in Italie toegepast, doch dat eischt veel tijd, werkkrachten en geld. In afwachting van een verdere venbetering van de opbrengst van de nieuw verworven Oostelijke gebieden, die thans voornamelijk het verbruik door Ret leger dekt, heeft men nog andere maatregelen getroffen, zooals het vervangen van tarwe door andere graansoor- ten, die in bepaalde landen beter gedijen dan tarwe. Zoo is men in de Donaulanden op ibe- scheiden schaal overgegaan tp.t den roggever- houw in plaats van dien van tarwe. Gerst be- i£4- Diimnn rHlriiri-ilc? VinAO-oro on aan de productiemogelijkheden van de ver- schillende landen hereikt men in steeds toe nemende mate door een vergrooting van de oplbrengst, vooral in Zuid-Oost-Europa, verder door een overgang 'tot de meesrt geschikte N graansoorten voor elk gebied, door een voor- zichtige regeling van het verbruik en door toenemende hoeveeliheden uit de nieuwe Oos telijke gebieden een stevigen grondslag voor een ongestoorde broodvoorziening van Europa. HONGAARSCHE TROEPEN BEREIDEN WINTERSTELLINGEN VOOR. De Honvedminister, generaal kolonel Nagy, die dezer dagen van een be ;oek aan het Oos telijke front te Boediapest is teruggekeerd, schrijft in de „Magyarorsag", dat de Hon gaarsche troepen bezig zijn met de voorberei- ding hunner winterstellingen. Dezen winter zal de vorst hen in voltooide stellingen vin- den, hetgeen een groot voordeel beteekent vergeleken met verleden jaar. Vervolgens schrijft Nagy over de landbouw- werkzaamheden achter het front, waarbij hij er den nadruk op legt, dat de ravitailleering der troepen oniberispelijk is. Ook hun verlie zen zijn buitengewoon gering, hetgeen o.m. zijn oorzaak vindt in het feit, dat Hongarije alles in heti werk stelt om ten aanzien van modeme oorlogvoering in ieder opzicht op de hoogte te zijn. De Hongaarsche legerleiding streeft- er naar de gelederen der troepen door versterkingen zooveel mogelijk op te vuilen. DE STRIJD OP GUADALCANAR. [Maandagmorgen vernam S.P.T. uit Was hington Het Amerikaansche departement van marine deelt mede, dat op Guadalcanar nog steeds hevig wordt gevochten. De wateren ten Zuiden van de Salamonseilanden zijn ech- ter van vijandelijke vlooteenheden gezuiverd. Hierdoor is het volgens het communique mo gelijk geworden dat de Amerikaansche troe pen' overal tot den aanval konden overgaan. In militaire kringen te Washington is men van meening, dat de Japanners zich thans voor de tweede ronde voorbereiden. VERBETERING IN DEN TOESTAND VAN DEN HONING VAN DENEMARKEN. De toestand van den koning is steeds beter geworden. Zijn krachten en ook zijn eetlust nemen gelijkmatig toe. Zijn nachtrust was goed. De ademhaling was bijna onbelemmerd, Lioesten en sliimvorming verminderen. Tempe- ratuur en pols waren gisterochtend normaal. OFFERZONDAG IN DUITSCHLAND. De tweede offerzondag in Duitschland op 11 October j.'l. hqeft een voorloopig resultaat opgeleverd van 42 millioen mark. Vergeleken met verleden jaar, toen de opbrengst meer dan 32 millioen ibedroeg is bijna 31 procent meer ontvangen. (D.N.B.) NA BESLISSING AAN OOSTFRONT VERWACSHT MEN TE LONDEN NIEUWl OFFENSIEF TEGEN ENGELAND. Te Londen schrijft de „Westd. Beohachter" wordt geconstateerd, dat de Britsche lucht- aanvallen op het Europeesche continent hun doel niet hebben bereikt; men is er niet in geslaagd de steunpunten van het Duitsche luchtoffensdef aan de Westkust te vemielen en evenmin de Duitsche duikbootbases en werven uit te schakelen. Naar aanleiding hiervan verklaart de radiospreker Mc Geachy dat de geallieerden zoowel met nieuwe zware luchtaanvallen op Engeland als op een ver- scherping en uitbreiding van den duikboot- oorlog rekening moeten houden, ,,Goebbels en Goring", aldus Mc Geachy, hebben ver- geldingsmaatregelen aangekondigd, zoodra de tijd rijp is. De Duitschers herinneren ons op dit eiland dagelijks door aanvallen op steden in Oost-Engeland en op de Theemsmonding, dat Engeland nog steeds bovenaan op de lijst der doelen van de Duitsche luchtmacht staat. De uitbreiding der Duitsche' luikbootaanvallen tot de Zuid-Afrikaansche wateren is een nieuw voorbeeld van de wijze, waarop de offensieve oorlog wordt gevoerdj welke ons ongetwijfeld van Duitsche zijde in de eerst- volgende maanden te wadhten staat." Mc Geachy verwacht, dat zoodra de heslissimg van dit jaar aan het Oostfront is gevallen, de luchtaanvallen op groote schaal op Engeland zullen worden hervat, en dat de Duitschers stellig niet tot een zuivere defensieve oorlog voering zullen overgaan. NIEUWE GEVEC1HTEN TER ZEE VERWACHT. In Amerikaansctie marinekringen, aldus S.P.T. Zaterdag, is men van oordeel, dat het Japansche opperbevel de actie bij de Salo- monseilanden maandenlang heeft voorbereid. Op deze eilanden staan thans ongeveer 30.000 man Japansche troepen, waarvan de meeste op Guadalcanar. De Amerikaansche stellingen op dit eiland zijn negen km lang en vijf breed. Zij worden van drie kanten door de Japqnners aangevallen. De Japanners heb ben meer a.rtillerie en tanks darfMe Amerika- nen. Ook hun intendance schijnt beter te func- tionneeren. Donderdag is het den Japanners gelukt op een plaats de Amerikaansche stel lingen te doorbreken. In tegenaanvallen ge- Tukte het den .verdedigers echter het verloren terrein terug te veroveren en twee nieuwe aanvallen konden worden afgeslagen. Het hangt er thans van af of het gecombineerde Amerikaansche lucht-, zee- en landleger er in zal slagen versterkingen, vooral zware artil- lerie, naar Guadalcanar te brengen. Een nader bericht van S.P.T. meldt, dat de Japanners op Guadalcanar nieuwe troepen heo- ben geland.' In den loop van Donderdag zijn de gevechten op het eiland van ongekeride hevigheid geweest. Het vliegveld van Guadal canar is nog steeds in Amerikaansche handen. Over den zeeslag worden geen verdere bijzon- derheden bekend gemaakt. De Japanners zouden op de Russell-eilanden die ongeveer 50 km ten Noord-Westen van Guadalcanar liggen, bezig zijn deze eilanden tot lucht- en vlootsteunpunten te maken, aldus luiden beri'chten uit het hoofdkwartier van generaal MacArthur. De Times vernam Zaterdag van haar cor respondent te Washington, dat de Ameri kaansche admiraliteit ervan in kennis is ge- steld, dat zware Japansche zeestrijdkrachten, begeleid door vliegkampschepen, naar de Fid- zji-eilanden opstoomen, om contact te zoeken met de daar aanwezige Amerikaansche ma- rine-eenheden. j Het Bondensche blad wijst op de groote ge- 31Zi POT. NEDERLANBSCHE STAATS- LEENING 1942. In onze advertentiekolommen wordt de uit- gifte aangekondigd van een nieuwe Staats- leening, nominaal groot een milliard gulden, waarvan reeds vierhonderd millioen gulden is .'eplaatst; de inscbrijving zal d-erhalve worden opengesteld op een bedrag van zeshonderd milhoen ^gulden. De koers van uitgifte ibedraagt 99% pet.; de rente is 3% pet. per jaar; de looptijd be- draagt ten hoogste twintig jaren. Ook deze Staatsleening zal er een zijn ,,met den stok achter de deur". Dit beteekent, dat indien niet het bedrag van J 600 millioen wordt ingeschreven, een gedwongen leening tegen minder gunstige voorwaarden volgt, in welke leening die personen, lichamen en instellingen zouden moeten deelnemen, die niet op de thans aangekondigde leening voor een vol- doend bedrag puUen hebben ingeschreven, Wat in dit verband onder een foldoend bedrag is te verstaan, blijkt uit de maatstaven, welke in het prospectus der leening zijn aangegeven. Dit prospectus, hetwelk bij alle bankinstellin- gen verkrijgbaar is, vermeldt te dien aanzien, dat alle natuurlijke personen, die een zuiver vermogen bezitten van J 20.000 of meer, tot een in bet prospectus voor elk vermogen aan gegeven bedrag in de thans aangekondigde leening moeten deelnemen, om zich voor een aanslag in de gedwongen leening te vnjwaren. Dit bedrag geeft derhalve aan, voor hoeveel men ten minste op de aangeboden vrrjwillige leening dient in te scbrijven, om van de ge dwongen leening te zijn vrijgesteld. De aan slag in een eventueele gedwongen leening zal worden gebaseerd op het zuiver vermogen volgens de vermogensbelasting, evenwel zon der inachtneming van eenigen aftrek zoodat alien, die een zuiver vermogen van f 20.000 ot meer hehhen, ook zij, die tengevolge van den kinderaftrek geen aanslag in de vermogens belasting ontvangen, in de gedwongen leening zullen worden aangeslagen. Voorts is bepaald, dat lichamen, vallende onder het Besluit bp de Vennootschapsbelas- ting 1942, om voor een aanslag in de gedwon gen leening gevrijwaard te zijn, in de vrrjwil lige leening zullen moeten deelnemen voor 3 pet. van hun zuiver bedrijfsvermogen, voor zoover zij niet op den voet van het hierna- volgende voor een hooger bedrag zullen moe ten deelnemen en voor zoover het toednjts- vermogen niet minder dan f 50.000 bedraagt. Alle z.g. institutioneele beleggers, waarvan in het prospectus een omschrijving wordt ge- »-even (in beginsel alle levensveizekermg- histellingen, spaar- en pensioenfondsen)zul len zich voor een aanslag in de gedwongen leening vrijwaren, door thans deel te nemen voor een "bedrag van 8 pet. van de gezamen- lijke waarde hunner bezittingen. Vrijgesteld zijn evenwel de hypo thee kbanken en onder- nemingen, welke de exploitatie van onroeren- de goederen tot hoofdbedrijf hebben; te haren aanzien zal de hiervbbr vermelde deelneming voor 3 pet. van het bedrijfsvermogen van toe- passing zijn. Wederom geldt de bepaling, dat ingeval de gedwongen leening wordt uitgeschreven, de bedragen waarvoor men dan zal moeten deel nemen, verdubbeld worden! De gedwongen leening, welke na uitgifte a pari 2 pet. rente zal drageh, zal door inkoop beneden pari wor den gedelgd. De inschrijving staat open op Dinsdag 10 November a.s. van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur bij de in de advertentie ver melde bankinstellingen en bij het Agentschap van het Departement van Financien te Am sterdam. Reeds voor den genoemden datum zal iedere hankier zich willen belasten met de verzor- ging van inschrijvingen. Desgewenscht kan men voor zijn inschrijving voorkeur vragen De betaling moet geschieden op Dinsdag 1 December a.s. BEVOEGUHEDEN DUITSCHE GERECHTEN. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Duitsche gerechten zijn op grond van verordening nr. 72/42 met uitsluiting van de 'Nederlandsche jjustitie zonder aanzien van de nationaliteit van den dader of medeplichti- ge bevoegd voor de vervolging van en het uitspreken van een vonnis over strafbare han- delingen wanneer de daad blijkt te zijn plun dering in geevacueerd gebied of in vrijwillig ontruimde gebouwen of lokalen. Hetzelfde geldt, wanneer de daad als een misdaad of vergrijp tegen lichaam, leven of eigendom met gebruikmaking van de voor den afweer van luohtgevaar genomen maatregelen of als ge- woon gevaarlijke, in het bijzonder den voe- dingstoestand in gevaar brengende misdaad moet worden beschouwd. Verdeelt uw electriciteitsrantsoen zoo economiseh mogelijk. Er zijn nog altijd menscEien, die er maar op los leven. Zij hebben geen zorgen voor den dag van morgen en zij denken dat het eind de lasten wel zal dragen. Dezulken komen bedro- gen uit, wanneer het hun electriciteitsrant soen geldt, want het gemeentelijk of provin- ciaal electrisch bedrijf houdt geen rekening met .deze verkwisters, die gespeend blijken te zijn van elken gemeenschapszin. Zij benadee- len trouwens ook zichzelf, want bij overschrij- dihg van het rantsoen gaan zij onherroepelijk „op den bon". En dit is geen distributiebonne- tje: een zware boete, die van 50 tot 300 van het teveel verbruikte varieert en in vele gevallen zelfs afsnijding van den toevoer met zich meebrengt. Bezint derhalve eer gij begint en maakt bij den aanvang van elke verbruiksperiode een verdeeling op, volgens welae U het rantsoen, dat U is toegewezen, denkt te besteden. Wan neer U alleen thuis is, laat dan niet het licht in alle kamers en op de gangen en portalen branden. Doet ook niet, alsof U voor U alleen een verlichting van de geheele kamer noodig hebt, doch zoekt een hoekje uit, waarin U onder het schijnsel van een kleinere lamp even goed en misschien nog wel zoo best van Uw lectuur of patience-spel kunt genieten en als U Uw sdhaakpartner op bezoek hebt, ook dan kunt gij volstaan met een sehemerlampje of een hoeklampje. Weest niet kwistig in dezen tijd, waarin de gemeenschap van U ver- wachten mag, dat U bijdraagt tot de alge- meene bezuiniging op het electriciteitsver- bruik. De kolenpositie laat nu 'eenmaal niet toe, dat geheel Nederland een onbeperkte ver lichting toepast. Er moet bezuinigd worden. Controleert dus eens per dag of eenmaal per twee of drie dagen den electriciteitsmeter, en zorg vooral daarmee te beginnen bij den aan vang van een nieuwe periode. Al naar gelang het gebruik meer of minder is dan het even- rediv deel van het rantsoen, zal men meer of minder zuinig met het toegestane quantum moeten omspringen. Het zou toch waarlijk niet prettig zijn, wanneer U Uw vrienden of kennissen in een duistere woning zal moeten ontvangen: want het electriciteitshedrijf gaat onvenbiddellijk tot afsluiting van den toevoer over, wanneer U hardnekkig verzuimt bijtijds de noodige maatregelen te treffen. onverbiddelijk tot afsluiting van den toevoer die manier vermijdt U onaremak en bewijst u niet alleen Uzelf, maar ook de gemeenschap een grooten dienst. op het puibliek, slechts dan op reis te gaan, indien het stiykt noodig is, teneinde hen, die beslist moeten reizen, het reizen minder he- zwaarlijk te maken. GEMACHTIGDE VOOR DE ORDENING Vi*N DEN ARBEID. Naar wordt medegedeeld, zal tot aan ae benoeming" van een gemachtigde voor de orde- ning van den Arbeid overeenkomstig art 4 ten eerste van Verordening 114/42 de waar- ne-mende secretaris-generaal van het mmiste- rie van Sociale Zaken, Ir. R. A. Verwey, de functies van den gemachtigde waarnemen. VORMINGSOORDEN SOCIALE VOORMANNEN. In het Troelstra-oord te Beekbergen is sinds eenige weken een vormingsoord van het Nederlandsch Arbeidsfront voor sociale voor- mannen gevestigd. Zoo'n cursus duurt drie dagen en heeft meestal ongeveer vijftig deel- nemers. Reeds eenige honderden hebben er gebruik van gemaakt. Schoolleider is de heer H. de Jong van Woudsend. Een dergelijk vor mingsoord te Bentveld is reeds langer in ge bruik. REORGANISATIE POLITIEVEREENIGIN GEN. De commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen maakt bekend. Dat krachtens een door hem op grond van de verordening 41/1941 van den Rijkscommis- saris voor het bezette Nederlandsche gebied tot herordeming van de niet-commercieele vereenigingen en stichtingen van 28 Februari I 1941 genomen besluit alle vereenigingen, licha- i men. instellingen, stichtingen, fondsen, enz. in Nederland, onafhankelijk van hun rechtsvorm en rechtspersoonlijkheid, voor zoover zij werk- zaam zijn ter behartiging van de belangen van alien die behooren of geacht worden te behoo ren tot de Nederlandsche politie, hieronder i begrepen het administratief personeel, en voor j zoover zij geen cpenbaar lichaam 2ijn, met j ingang van 1 November 1942 zijn aangesloten j bij den kameraadschapsbond der Nederland- j sche politie, terwijl haar werkzaamheden vanaf dien datum odder toezicht zijn gesteld van den bondslsider van den kameraadschaps- i bond. I De besturen van vorenbedoelde vereenigin- gen enz. zijn verplichtvoor aanmelding hun ner vereenigingen enz. bij den kameraad schapsbond der Nederlandsche pol'itie, Konin- ginnegracht 104 te 's-Gravenhage, zorg te dragen, onder toezendlng van een afschrift aan den commissaris voor niet-commercieele i vereenigingen en stichtingen, afdeeling 1, j Waalsdorperweg 72, te 's-Gravenha,ge. aan den Noordelijken sector van het front i meer regelmatige opbrengsten dan tarwe. werd opnieuw door niets ontziende dapperheid Natuurlijk le^eren rogge en gerst een andere in een tegenaanval opgevangen. I kwaliteit brood op dan tarwe, doch men be- Duitsche en Italiaansche luchtstrijdkrachten -denke, dat gerst in oude tijden eenbelang- ded'en op de belangrijkste" punten van het i rijke roi keeft gespeeld in de volksvoeding, gevechtsterrein onvermoeid aanvallen op i Een ruimer gebruik van de vroeger op den Britsche gemotoriseerde strijdkrachten, artil- Voorgrond tredende graansoorten in plaats leriestellingen en achterwaartsche yerbindin- van ^arwe zou de volksgezondheid zeker niet Duitsche en Italiaansche jachtvhegers schaden. UUUW III UlcfcctLo vail L4ATJJJ. vau tai vv t. umoi - - - looft in Noord-Europa dikwijls hoogere en I varen voor de Amenkanen, die aan een tref- y o,fen bij de Fidzji-eilanden zouden zijn verbon- den. Het is daar voor de Amerikaansche luchtmacht immers zeer moeilijk tot operaties gen. - schoten 15 vijandelijke vliegtuigen neer, terwijl een Duitsch vliegtuig verloren ging. Boven- dien' werden Maandag boven de Middelland- Khe Zee vijf Britsche vl'iegtuigen neerge- schoten, waarvan een door een Duitsche duikhoot. Aan de Kanaalkust verloor de vijnd Maandag vier vliegtuigen. Zooals in een extra-bericht medegedeeld is, is ten Oosten van de Canadeesche kust een groep Duitsche duikbooten in weerwil van het slechte weer en het slechte zi-cht in contact gekomen met een van Amerika naar Enge land varend konvooi, -geheel geladen met oor- logsmateriaal en levensmiddelen. In hard nekkige aanvallen, die verscheidene dagen en nachten duurden, werden van dit krachtig beschermde vijandelijke convooi zestien sche pen met een gezamenlijken inhoud van 94.000 ton tot zinken gebracht, waaronder drie munitieschepen, die hij den eersten aanval in de lucht vlogen. Twee andere schepen met Voor zoover bepaalde landen, zooals Neder land, Belgie, Denemarken en Noorwegen, on- danks alle pogingen niet in hun eigen .graan- behoefte kunnen voorzien, zullen zij uit an dere gedeelten van Europa van het noodige moeten worden voorzien. De verdeeling van de Europeesche graanproduc'tie zal ook in de toekomst een belangrijke rol blijven spelen voor Europa's broodvoorziening, die een nauwe continentale samenwerking vereischt. Deze behoeft er intusschen allerminst toe te leiden, dat men in Europa een soort een- heidsbrood zou moeten eten. Frankrijk zou zijn tarweproductie zeker op een zoodanig peil kunnen houden, dat men daar het zoo gewaardeerde witte brood zou kunnen blijven gebruiken. Dat geldt ook voor Italie en Hon garije. Noord-Europa zou zich meer op gerst kunnen instellen en Oost-Europa op rogge, voor welke granen genoemde gebieden ge- een gezamenlijken inhoud, van 11.000 ton, als- sctiikt zijn, aldus de Kdlnische Zeitung, i-i rvarvirl VilqH 1mmt Hon nn\c tnt" Hp p mede een torpedojager en een corvet, werden getorpedeerd. Slechts verstrooide resten van het convooi konden ini den dichten mist ont- komen". Genoemd blad komt dan ook tot de gevolg- trekking, dat men overal in Europa met toe- nemend succes den strijd om het veilig Snellen van het dagelijksche brood voert. Aangepast op groote schaal over -te gaan. Weliswaar heeft de Amerikaansche marineluchtmacht enkele bases op de Fidzji-eilanden, doch de bezetting daarvan wordt in gezaghebbende marine-kringen niet voldoende geacht om een slag op "Toote schaal mee te leveren. De woordvoerder van de Japansche regee- i ring te Tokio heeft over den zeeslag in het gulden van den Stillen Oceaan verklaard, dat de eerste grootsch opgezette poging tot een offensief tegen Japan jammerlijk is mislukt. De Ver. Staten hebben voor dit offensief niet alleen uitgehreide voorbereidingen getroffen, doch ook bijna alle beschikbare tonnage ge- bruikt. Het helpt Roosevelt niet, dat hij ver klaart, dat de af-loop van dezen zeeslag nog niet duidelijk is. Het verloop van dezen zee slag is volkomen ondubbelzinnighij heeft ge- leid tot een vernietigenden slag voor de Ame rikaansche strijdkrachten. De Amerikaansche oorlogsschepen zijn ,,als verraste eenden" ont- dekt en doodelijk getroffen. KOKODA BEZET. S.P.T. vemeemt uit Londen: Naar de Engelsche radio Dinsdagmorgen bekend maakte, hebhen de geallieerde troepen op Nieuw-Guinea Kokoda bezet. Tevens wordt vermeld, dat een naar dit gebied opstoomend Japansche konvooi tot terugkeeren is ge dwongen. NIEUWE NEDERLANDSCHE POSTZEGELS i TEN BATE VAN HET NEDERLANDSCHE LEGIOEN 1942. Gedurende het tijdvak 1 November 1942 tot en met 28 Fehr. 1943 zullen^ ten behoeve van het Nederlandsche legioen twee postzegels met toeslag, waarvan de oplage beperkt is, verkrijgbaar worden gesteld, n.l. een 7% cents postzegel, in roode kleur, en een 12% cents postzegel in blauwe kleur, beide met het beeld^ van een Nederlandschen legioensoldaat. De zegels zijn ontworpen door W. J. H. Nijs en worden in rotogravure uitgevoerd. De beeld- groote bedraagt 21 X 28% mm. De verkoop- prijs van den zegel van 7% cent zal 10 cent bedragen, die vein 12% cent zal voor /I ver krijgbaar zijn. De netto-opbrengst iboven de frankeerwaarde is bestemd voor het voorzie- ningsfonds van het Nederlandsche Legioen 1942. De zegels worden gedrukt in vellen van 100 stuks, bovendien in speciale blocs met witten rand, waarop een onder'schrift: zegel, uitgegeven ten Ibate van het voor- zieningsfonds van het Nederlandsche Legioen 1942. De zegels van 7% cent worden uitge geven in blocs van 10 stuks (verkoopprijs f 1), de zegels van 12% cent in blocs van 4 stuks (verkoopprijs 4) Losse zegels en de vellen van 100 stuks zijn van 1 November af op alle postinrichtingen verkrijgbaar; speciale blocs moeten vooraf besteld worden; de uitreiking kan ten huize van den aanvrager, tegen betaling van het verschuldigde bedrag geschieden. De zegels zullen, ook in het verkeer met hetr buitenland voor frankeering geldig zijn tot en met 31 December 1943. De exempli,- ren, die na den termijn van verkrijgbaarstel- ling, d.i. op 128 Februari 1943 niet mochten zijn verkocht, zullen vernietigd worden. ALLEEN REIZEN INDIEN STRIKT NOODIG. In verband met de sterke overbezetting der treinen wordt een dringend beroep gedaan HET HUISPERSONEEL EN HET ZIEKENFONDSBESLUIT. De Centrale Persdienst van het Nederland sche Arbeidsfront meldt: Zooals reeds werd bekend gemaakt, zal met kigang van 1 November het huispersoneel onder de bepalingen der Ziektewet worden opgenomen, waardoor dit personeel vanaf dien datum ook onder de verplichte verzeke- ring ingevolge het Ziekenfcndsenbesluit komt te vallen. Reeds werd er de aandacht qp gevestigd, dat de 'betrokkenen verplicht zijn" in de eerste week van November een erkend ziekenfonds te kiezen en zich aldaar aan te melden. Door het fonds wordt, op het verzoek om als verplicht-verzekerde te worden ingeschre ven, een daartoe bestemd formulier uitge- reikt, banevens een „werkgevers-Verkla- ring.". Het formulier wordt door den verzekerde ingevuld en onderteekend. De werkgevermoet de werkgevers-verklaring onderteekenen, welke het bewijs vormt. dat de werknemer in loondienst en dus verplicht- verzekerd is. Eerst nadat de beide formu- lieren bij het fonds zijn ingeleverd, kan het fonds tot inschrijving overgaan. In het belang van den verzekerde zelf wordt aange- raden. persoonlijk en zoo spoedig mogelijk voor deze inlevering zorg te dragen. Zoolang immers geen inschrijving op de bovenom- schreven wijze heeft plaats gehad, kan de verzekerde geen enkele aanspraak op eenige verstrekking van de zijde van het fonds maken. Met nadruk wijzen wij er nog eens op, dat het in bezit hebben van de door den werkgever af te geven premiecoupons geen bewijs levert, dat men verzekerd is. Inschrij ving hij het fonds zal eerst moeten hebben plaats gehad. Ook zij. die reeds als vrijwillig-verzekerde bij een ziekenfonds zijn ingeschreven, dienen dezelfde gedragslijn te volgen. Voor hen zal het eenvoudigste zijn, het fonds te verzoeken hen als verplicht-verzekerde over te schrijven. Hierdoor komt de vrijwillige verzekering te

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1