OFFICIEELE MEDEDEELINGEN Landbouwberichten Sport Gemengde Berichten GENERATORANTHRACIET- EN BAGGERTURFBONNEN. VOORZIENING VASTE BRANDSTOFFEN VOOR DEGENEN, DIE MOETEN EVACUEEREN. Voedingsgewassen in eigen tuin. DE LAATSTE OOGST VOOR DEN WINTERVOORRAAD. RECHTSZAKEN. BURGEMEESTER VAN HEEMSKERK GEARRESTEERD. onderwuzEk stak restant van TOESLAGPUNTEN VOOR TEXTIEL- GOEDEREN. CACAO VOOR KINDEREN. Bvenals vorig jaar zal ook dezen winter wederom cacao met suiker beschikbaar wor- den gesteld voor kinderen van 0 tot en met 13 jaar. Gedurende het tijdvak van 1 tot en met 28 November a.s. zullen de met ..Reserve 3-65'' en .Reserve 4-65" gemerkte bonnen der bonkaart voor Voedingsmiddelen elk recht geven op het koopen van 150 gram cacaopoe- der met suiker. Bvenals vonig jaar dient men dezen bon ge- durende de eerste week der" periode, "derhalve van 1 tot en met 7 November 1942, bij den winkelier in te leveren. Gedurende de derde en vierde week der periode, derhalve van 15 tot en met 28 November 1942, zal deze ver- volgens de cacao afleveren. UITRE1KING DISTRIBUTIEBESCHEIDEN. De plaatselijke distributiediensten zullen op nader te bepalen tijdstippen gedurende het tijdvak van 8 tot en met 28 November a.s. tegen overlegging van de distributiestamkaart en tegen inontvangstneming van een bon van het inlegvel, bonkaarten Voedingsmiddelen 13e periode 1942", alsmede nieuwe aardappel- kaarten uitreiken. Ook ditmaal zal weer on- derscheid gemaakt worden tusschen stad- en landkaarten. Aangezien evenwel met ing'ang van 29 November a.s. een wijziging wordt ge- bracht in, de verdeeling in stad- en landgebied zal het in sommige gemeenten kunnen voor- •-komen, dat men inplaats van stadkaarten landkaarten of in plaats van landkaarten stadkaarten ontvangt. De diensten zullen uitreiken: aan houders van een inlegvel K 1 of L 1 een bonkaart K 110 en twee aardappelkaarte i N 110; aan houders van een inlegvel K 2 of L 2 een bonkaart K 210 en drie aardappelkaarten N 110; aan houders van een inlegvel K 3 of L 3 een bonkaart K 310 en twee aardappelkaarten N 110; aan houders van een inlegvel K 4 of L 4 een bonkaart K 410 en een aardappelkaart N 110. 'Houders van L-inlegvellen ontvangen bovendien een toeslagkaart voor aardappelen N 210. Zij, die geboren zijn tusschen 1 en 28 Nov. van de jaren 1921, 1928 en 1938 moeten hun ipiegvellen ruilen, alvorens hun bonkaarten in ontvangst te nemen. De aandacht wordt er op gevestigd, daL men zijn kaarten uitsluitend kan afhalen bij den (flstributiedienst der gemeente, waar men ih het bevolkingsregister is opgenomen. Een uit- zondering kan slechts worden gemaakt voor schippers, woonwagenbewoners, gedetacheer- de marechaussee's, de vaste bevolking van kostscliolen e.d. en voor hen, die ten gevolge van oorlogsomstandigheden tijdelijk elders verblijven. Voorts wordt er op gewezen, dat bij uitrei- king van de bonkaarten het vakje K 6 van de distributiestamkaart zal worden afgekruist, terwijl van 'het inlegvel die bon verwijderd zal worden, waarvan het nummer overeenstemt met het nummer der uitgereikte bonkaart voor voedingsmiddelen. Het verdient aanbeveling, terstond bij iftt in ontvangst nemen der kaarten na te gaan, of men alle bescheiden, waarop men recht heeft, inderdaad ontvangen heeft, aangezien latere reclames uiteraard niet in behandeling kunnen worden genomen. VERLAGING VERSNAPERINGEN RANTSOEN. Extra snoep voor kinderen met Sint Nicolaas. Tegelijk met het tabaksrantsoen ondergaat ook het versnaperingenrantsoen 'n verlaging. Deze verlaginv wordt bereikt, doordat men met de op de thans aangewezen bonnen 56, 57, 58 en 59 verkrrgbaar eestelde hoeveelheid van 400 gram niet vier weken doch zes weken moet toekomen. De geldigheidsduur van ge- noemde bonnen loopt derhalve niet, zooals in de gepulbliceerde bonnenlijst is vermeld, tot en met 28 Nov. a.s., doch tot en met 12 Dec. a.s. Nadien zullen voor het tijdvak van 13 tot en met 26 December a.s., dit is dus voor een periode van twee weken, twee bonnen, elk recht gevende op 100 gram versnaperingen. geldig worden verklaard. Een en ander be- teekent dus, dat het versnaperingenrantsoen voor het tijdvak van 1 Nov. tot en met 26 Dec., dit is dus een periode van acht weken, wordt teruggebracht van 800 gram op 600 gram. Voorts kan thans reeds worden medege- deeld, dat voor kinderen van 0 tot 14 jaar ter gelegenheid van Sint Nicolaas, op nader aan te wijzen bonnen een extra rantsoen van 200 gram versnaperingen beschikbaar zal worden gesteld. I BONAANWIJZING HONDEN- EN KATTENBROOD. Voor de periode van 1 tot en met 30 Nov. 1942 wordt on bonno. 1 van de voederkaart voor honden volgens dezelfde normen als voor de voorgaande periode hondenbrood verkrijg- baar gesteld. Op bon no. 1 van de voederkaart voor hon denbrood (groep. K) wordt voor de periode van 1 tot en met 30 Nov. 1942 1 y2 kg katten- brood verkriigbaar gesteld. BINNENKORT RUNDVET OP BON 58. Op de bonnen 58 van de boterkaart, welke geldig zullen zijn gedurende het tijdvak van Dinsdag 24 November 1942 tot en met Zater- dag 5 December 1942, zal desgewenscht rund- vet verkrijgbaar ziin. Per tweetal bonnen t$\ men 200 gram rundvet kunnen betrekken. Zii die rundvet wensc'hen te ontvangen, die- nen de genoemde bonnen bij hun slager in te leveren, ^desgewenscht tegen ontvangstbewijs, in het tijdvak van Woensdag 4 tot en met Za- terdag 7 November 1942. Zij, die gedurende bovengenoemd tijdvak bon 58 niet bij hun slager hebben ingeleverd, kunnen daarop geen rundvet betrekken, doch uitsluitend de artikelen, ter verkrijging waar van deze bon nader zal worden aangewezen. Uiteraard mag eerst een aanvang worden gemaakt met de aflevering van het rundvet op 24 November 1942. Gedurende het tijdvak van 1 November 1942 tot en met 30 November 1942 geeft elk der met de woorden ,,generator-anthraciet elfde periode" gemerkte bonnen recht op het koo pen van &en hectoliter (max. 75 kg) anthra- cietnootjes IV of V, terwijl gedurende hetzelf- de tijdvak elk der met de woorden genera tor-turf tiende periode" gemerkte bonnen recht geeft op het koopen van 50 st'uks bag- gerturf. De secretaris-generaal van met departement van handel, nijverheid en scheepvaarc maakt bekend, dat de volgende regeling is getroffen ten aanzien van de voorzierung met vaste brandstoffen voor degenen," die moecen eva- cueeren. Bij evacuatie buiten de woongemeente kun nen de brandstoffen, die in het bezit van de te evacueeren personen zijn, niet worden mee- genomen, doch moeten deze worden achterge- laten in het huis, dat men verlaat, behoudens in de gevallen, voozien in de laatste alinea van deze mededeeli.rg. De geevacueerden zullen evenwel in hun nieuwe woonplaats opnieuw worden bevoor- raad. Hierbij wordt een ond-erschcid gemaakt voor de bevoorrading op de bonnen 01 B.V. t/m 05 B.V., ^die reeds langen tijd geldig zijn en waarop vrijwel mdereen brandstoffen heeft ontvangen en de bonnen 06 B.V. t/m 08 3.V., waar zulks in her algemeen niet het geval is. In verband hiermede zullen de distributie diensten van de gemeenten waar men na eva cuatie is ondergebracht, aan iederen geeva cueerden houder van een brandstoffenkaart ter vervanging van de bonnen 01 B.V. t/m 05 B.V. rantsoenbonnen, elk voor 1 eenheid vaste brandstoffen verstrekken. Hierbij zullen voor aanvragen, die uiterlijk 30 November zijn in gediend 5 bonnen, voor aanvragen, ingediend van 30 November t/m 31 December 3 bonnen en voor aanvragen na 31 December 1 bon wor den verstrekt. Dit houdt verband met de om- standigfneid, dat door'het vorderen van het stookseizoen uiteraard met minder brandstof fen kan worden volstaan. Wat de bonnen 06 B.V. t/m 08 B.V. betreft., geldt het volgende: In vele <ravallen zullen de verbruikers deze bonnen nog niet bij hun kolenhandelaar heb ben ingeleverd en beschikken zij dus nog over deze bonnen. Zij kunnen dan op deze bonnen in de gemeente, waarheen zij worden geeva- cueerd de vaste brandstoffen betfekken, zoo- dat het niet noodig id* in dit geval speciale maatregelen te treffen. Indien de verbruiker evenwel de bonnen 06 B.V. t/m 08 B.V. dan wel een gedeelte hiervan bij zijn kolenhande laar heeft ingeleVerd, doch hierop nog geen brandstof heeft ontvangen, dient hij aan zijn handelaar hierover een verklaring te vragen. Met deze verklaring dient de verbruiker zich te wenden tot den distributiedfenst van zijn oorspron'kelijke woongemeente. Deze dienst zal dan rantsoenbonnen, elk voor 1 eenheid vaste brandstoffen afgeven, voor ieder der bonnen 06 B.V. t/m 08 B.V., die de verbruiker reeds aan zijn handelaar had afgegeven* Voor degenen,die geevacueerd worden en die op kamers of in pension woonden en dus niet in het bezit van een D.V.-kaart voor brandstoffen zijn, geldt de regeling, dat zij bij den distributiedienst van de gemeente, waarheen zij worden geevacueerd, een bon voor de loopende maand kunnen verkrijgen. Bovenstaande regeling is niet van toepas- sing voor de gevallen, waarin het een nor- male verhuizing betreft, of waarin bij evacua-- tie het vervoer van den geheelen inboedel van het te verlaten huis is toegestaan. In deze ge vallen is het medenemen van de brandstoffen namelijk ook geoorloofd. Met het intreden van de maand November loopt de oogst van de gewassen voor winter- bewaring weldra ten einde. In October wer- den reeds de laatste aardappelen naar de win- terbewaarplaats overgebracht. In verband met de mogelijkheid van hevige nachtvorsten of van een vroeg invallenden winter is het raadzaam om de laatste win- terwortelen, herfstknollen,- ramenas, knolsel- derij en koolrapen, welke zich eventueel nog te velde bevinden, thans naar binnen te bren- gen of op de gebruikelijke wijze in te kuilen. Ook het overbrengen van de late roode-, late witte- en late gele Savoyekool naar de winterbewaarplaats is thans nog mogelijk. Men talme echter niet met deze maatregelen en late zich in November niet door zacht weer misleiden. Door een plotseling invallenden vorst kan de bewaarkool, welke nog op het veld staat in een nacht reeds nagenoeg onge- schikt worden voor de consumptie. Dit geldt ook voor de andijvie. Zooals reeds eerder in deze artikelen werd vermeld, kan men de andijviestruiken om- streeks November nog' wel met een kluit uit den grand steken, dicht naast elkaar in een broeibak gaan inkuilen en dan met een broei- raam afdekken. Wie niet over glas beschikt, kan de andijviestruiken in deze periode ook met de open kroppen op elkaar leggen en dan met een rietmat of iets dergelijks afdekken. Men houde er evenwel rekening mede, dat de bladeren dan droog moeten zijn. In November kan men ook de schorsenee- ren rooien en deze evenals andere wortelge- wassen ergens binnen op een koele, vorstvrije plaats bewaren. Met een laag ruigte afge- dekt, laat men de schorseneeren ook wel tot in de wintermaanden in den grond zitten. POLITIEREOHTER TE MIDDELBURG. Zitting van Vrijdag 30 October. Wegens verboden nederlage werd E. Duijs- serinck, 53 jaar, kleinlandbouwer te Biervliet, veroordeeld tot 15 boete of 10 dagen hecht. Bij hem was aangetroffen een hoeveelheid gort en vlapoeder die grooter was dan over- feenkwam met de behoeften van zijn gezin of zijn bedrijf. J. van de Luijster, 36 jaar, landbouwers- knecht en R. L. van Houte, werkman, 35 jaar, beide te Knocke (Belgie) werden wegens po- ging tot uitvoer van paarden veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. J. P. Catsman, 19 jaar, landbouwer te Aar- denburg, die werd aangetroffen met een wa- gen waarop ongeveer 1200 kg ongedorschen tarwe, riidende naar de grens, werd wegens verboden vervoer veroordeeld tot f 300 boete of 50 dagen hecht. Mr. Dieleman had vrijspraak bepleit, aan gezien niets er <jp wijsh dat die tarwe voor smokkelhandel bestemd was, aangezien ver- dachtes vader zoowel in Nederland als in Bel gie land heeft. A. J. Smallegange 28 jaar, handelaar te Terneuzen, is veroordeeld tot 30 boete of 15 dagen hecht. en verbeurdverklaring van 1800 kg in strijd met de voorschriften vervoerde uien. W,. .Verduijn en I. Verduijn, grossiers te Breskens, die in een wagen verschillende waren naar hun klanten lieten vervaeren, zon- der dat dit vervoer door de noodige papieren gedekt. was, werden veroordeeld tot 50 boete of 20 dagen hecht. G. de Vet, ;->'zerdraaier te Clinge, is wegens verboden vervoer van een kleine hoeveelheid boter, brood, kaas en ham, veroordeeld tot 20 boete of 10 dagen hecht. BOETE VAN 10.000 GULDEN VOOR CROOTHANDEL IN KOLONIAEE WARES Bij controle, in het begin van dit jaar ge- houden op de voorraden van een groothandet ih koloniale waren te Roermond, bleek een aanmerkeliik tekort te bestaan op de hoeveel heid thee, die aanwezig moest zijn. Van dit tekort konden de firmanten geen aanneme- lijke verklaring geven, zoodat aangenomm moest worden, dat de vermiste hoeveelheid .n strijd met de voorschriften was afgeleveid. Bovendien bleek gehandeld.. te zijn in strijd met het Voedselvoorzieningsbesluit, waarin voorgeschreven staat, dat van alle transacties e.d. aanteekening moet worden^gehouden. Het vastgestelde tekort op den voorraad thee was n.l. niet in de bedrijfsadministratie verant- woord. Voor deze feiten had de firma zich dezer dagen te verantwoorden voor den tuchtrech- ter te Roermond, die haar een boete oplegde van f 10.600. HET ROOIEN VAN AARDAPPELEN EN BIETEN VERLOOPT VLOT. Het aanvragen van arbeidskrachten. Alhoewel de werkzaamheden in de laatste weken vertraagd t werden, kan worden ge- zegd, dat door samenwerken van alle betrok- ken instanties, het rooien van de aardappelen tijdig zal zijn beeindigd. Er waren in het be gin groote bezwaren te overwinnen, vooral door het feit, dat door de telers te laat aan vragen om arbeidskrachten werden ingediend. Thans is het rooien van bieten in vollen gang en geleidelijk zijn de arbeiders van het aardappelrooien overgegaan naar den bieten- oogst. De verwachting is gerechtvaardigd, dat voor het rooien der bieten voldoende arbeids krachten beschikbaar zullen zijn. Teneinde echter overal toereikend arbeiders ter be- schikking te kunnen stellen is het van net allergrootste belang, dat aanvragen om ar beiders tijdig bij het Gewestelijk Arbeids- bureau of de Plaatselijke Bureauhouders wor den ingediend. Door hot Rijksarbeidsbureau en de Directie van den Landbouw is in dezen overleg ge- pleegd en zoodanige maatregelen zijn voorbe- reid, dat aan alle aanvragen zal kunnen wor den voldaan. De landbouwer zal in dezen echter ook zijn voile medewerking moeten verleenen, hetgeen in de eerste plaats dient te bestaan in het tijdig indienen van een juiste aanvraag om arbeiders aan het Gewestelijk Arbeidsbureau of Bijkantoor of aan de Plaat selijke Bureauhouders. YOEIJSAL. Terneuzen 4Axel 2. 16. Reeds bij de rust was het voor de jeugd'ige Terneuzenaars een verloren wedstrijd, want de Axelsche reserves hadden voor een veilige 04 voorsprong gezorgd, die op regelmatige wijze werd verkregen, daSr de bezoekers zich de sterksten toonden. Na de rust gingen de partijen wel beter tegen elkaar op, hetgeen bleek uit de doelpunten, waarvan er een aan de roodzwarten kwam en nog 2 voor Axel 2 werden genoteerd, zoodat de einduitslag 16 werd. Terneuzen 3Douane. 29. In den aanvang waren de doelpunten goed- koop, want na zeer korten tijd was de stand 23. Toen bij "een aanval van de gasten ds bal door een der achterspelers in het straf- schopgebied met de hand werd weggeslagen, werd dit met "een doelpunt gestrgft en Douane leidde met 24. Deze stand had echter geheel anders kun nen zijn indien de doelman van Terneuzen, die een slechten dag had, tactischer had uitge- trapt, want voortdurend deponeerde hij het leder vlak voor de voeten van een der tegen- sfanders, die dan direct het doel gingen be- stoken. De tweede helft zou echter een algeheele inzinking te zien geven en niet minder dan 5 doelpunten voor Douane was hiervan het ge- volg, waarvan de rechtsbuiten van d3 gasten er 3 voor zijn rekening nam door de geheele achterhoede van Terneuzen te passeeren. Zoo verwierf Douane een verdiende stevige 29 overwinning. Corn BoysIJzendijke". 12. Deze voor ibeide oartijen belangrijke wed strijd is in eep verdiende overwinning der be zoekers geeindigd. Voor de rust was de wed strijd- het aankijken ten voile waard. IJzen dijke was toen meest aanvallend en wist na ruim een kwartier'spelen een 20 voorsprong te behalen door schoten van den rechtsbuiten. Voor de rust werden geen meerdere doelpun ten gemaakt. In de tweede helft °-ing het spel vrijwel ge- lijk op, waarbij. beide doelen beurtelings in geVaar kwamen. Na een half uur maakten de Corn Boys een tegenpunt, doch verder wisten zij het niet te brengen. Ook IJzendijke zag geen kans den voorSprong te vergrooten, zoo dat het einde onder groote spanning aanbrak met een 21 zege voor IJzendijke. KORFBAL. Beslissingswedstrijd LuctorRapide. 24. Het is anders geloopen dan het Terneuzen- sche Luctor zich mogelijk had voorgesteld; de wedstrijd is geeindigd in een verdiende over- winning van Rapide uit Axel en, het mag hier wel even gememoreerd worden, de Luctor spelers en supporters hebben zich verliezers getoond, die weten hoe zich te gedragen na een verloren kampioenskans. Sportiviteit voerde na afloop en ook tijdens den wedstrijd de boventoon en beide partijen keerden in vroolijke stemming huiswaarts. iEnnu de wedstrijd zelf. Na eenige mislukte aanvallen van (beide zijden gelukte het Luctor na ongeveer 20 minuten spelens met 10 de leiding te nemen. De vreugde was echter van korten duur, want even hierna wist Rapide gelijk te maken. Na de rust nam Rapide de leiding over door twee doelpunten te maken. Luctor liet echter den moed niet zakken en wist te profiteeren van een verdedigingsfout van Rapide, 23. Alles was nog mogelijk, maar toen ongeveer 5 minuten voor het einde het vierde doelpunt van Rapide gemaakt werd, was het pleit be- slecht. 'Het bleek, dat Luctor een verloren partij speelde. Het einde kwam dan ook met een welverdiende 42 zege van Rapide. BUNA 1 MILLIOEN SIGARETTEN AAN DEN HANDEL ONTTROKKEN. f 10.000 boete voor Haagsche ondememing. De inspecteur voor de Prijsbeheersching te 's-Gravenhage heeft onlangs een bekende Haagsche .sigarenfa'briek en importmaat- schappij een boete van f 10.000 opgelegd, ter- zake van overtrading der prijsvoorschriften. Meer dan 900.000 Virginiasigaretten, heeft de vennootschap van Juni tot October 1941 op minder gebruikelijke wijze van de hand ge- daan, waardoor ten eerste prijsovertreding werd gepleegd en ten tweede een groote hoe veelheid sigaratten aan den normalen handel werd onttrokken. Instede van den detailhandel, werden twee particulieren, die geen handelaren in tabaks- producten waren en niet in aanmerking kwa men voor dit kwantum, in het bezit van de geheele partij gesteld. Zij betaalden hiervoor den banderolleprijs, hetgeen voor de vennoot schap een aanzienlijke extra-winst beteeken- de, daar op deze wijze ook de detailliStenwinst in eigen zak kwam. .Dat tenslotte de sigarat ten zouden worden doorverkocht lag voor de hand en dat de koopers er bij de ook toen reeds heerschende schaarschte asm tabaks- artikelen, graag een extraatje voor over had den om aan sigaratten te komen, was even vanzelfsprekend. De grootste afnemer B. V. H. te Den Haag, verzocht zijn kennissen wien hij de sigaretten verkocht den ibrenger, een gewezen huisknecht per 1000 sigaretten 2.50 „fooi" te geven. Hier ging volgens het oordeel van den Inspec teur het karakter fooi verloren en trad het element prijsverhooging op. Bovendien ver kocht de gewezen huisknecht buiten mede- weten van V. groote hoeveelheden sigaretten tegen zwartehandelsprijzen. De Inspecteur voor de Prijsbeheersching legde beiden een hooge geldboete op, terwijl hij bovendien de in-beslaggenomen sigaretten verbeurd verklaarde. Ook de talrijke andere schakels in dezen ongeoorloofden kettinghandel* werden veroor deeld tot boeten varieerende van f 50 tot S 2000. DE STRIJD TEGEN DE TREINDIEVEN. In het scihemeruur en tijdens de duisternis komen de dieven van spoorweggoederen nader, aldus schrijft de Telegraaf. Zij ,,werken" op tjokvolle perrons, in drukke treinen zoowei als op afgelegen emplacementen. De goederen van velerlei soort zijn extra verleidelijk ge- worden, de duisternis maakt bovendien de langvingers actief. Zoo is 'het aantal diefstallen aanzienlijk toegenomen, maar gelukkig: de Ned. Spoor- wegen waken Een ibelangrijk middel in den strijd tegen de dieven vormt de rec'nerche-brigade dec Ned. Spoorwegen, die juist met het oog op de verhoogde activiteit der misdadigers een aan zienlijke uitbreiding heeft ondergaan. Aan de vaste kern van negen man is de 'zgn. ,,vlie- gende brigade" toegevoegd, een 25-tal gewe zen politiemannen die de naam ,,vliegende brigade" duid't er reeds op snel naar alle deelen des lands kunnen worden uitgezonden om bijzondere bewakingsopdrachten uit te voeren. Hun waakzame blikken glijden over de goederen die het publiek aan de N. S. heeft toevertrouwd, en zij zijn vooral daar, waar extra waardevolle transporten het land kruisen. Zij houden bovendien razzia's in lood- sen, volgen vprdachte figuren en vormen in het algemeen gesproken het beweeglijke en onmisbare instrument van den recherche- dienst. Niet alleen hebben de spoorwegdieven het oog gericht op bevraehte goederen, die in bagageruimten, in goederenwagons of op per- ronwagentjes te vinden zijn. Zij richten zich ook vaak tegen de passagiers, die hun bagage onder eigfin beheer meenemen. Groote voorzichtigheid is voor de reizigers geboden. Soms, in overvolle loopgangen d$r treinen, wordt een snelle graep gedaan in de zakken van een jas, die gewoon naast den reiziger aan een haak is opgehangen. De dief neemt een enkele maal zelfs de jas van den haak, alsof het de zijne is. Onvoorzich- tig is -het ook een aktentasch uit faet oog te verliezen, die in het bagagenet is gelegd. Ook deze tracht de langvinger te grijpen. Zoo kan het publiek medewerken; door te waken over ziin eiglen bezit. Past op als de loopgangen driA zijn. Zet ook geen bagage in de platforms als u er niet zelf bij gaat staan. Wat de baga^esroederen betreft, is geble- Jren, dat manufacturen, schoenen en tabaks- artikelen het meest bij het oneerlijke gilde in trek zijn. Verder vele soorten van levens- middelen. Onlangs kwam een zonderlinge diefstal aan het licht. In Leiden stond een wagon met graan. Opeens werd de ontdekking gedaan, dat een laag graan aan het zakken was. De korrels daalden en daalden. Wat was er aan de hand? Een onderzoek wees uit, dat een dief een gat in den vloer had gemaakt. Een zak er onder en toen weer een stop in het gat en de alles omringende duisternis moest de rest doen. Kinderen doen soms aan de diefstallen mede. Meisjes en jongens van 1317 jaar zijn onlangs betrapt, toen zij in opdracht van ouderen, die elders stonden te wachten, de zegels van wagons verbrakeri en de goederen wegsleepten. Op de perrons, in de opslagplaatsen, in de rijdende treinen, overal speurt de „vliegende brigade". Eens kwamen haar mannen uit een wagon te voorschijn, toen dieven dezen wagon te Hengelo heimelijk openden. Dat was een verrassing voor de individuen, die meenden een lading gedistilleerd in handen te krijgen, doch slechts rechercheurs in den wagon aantroffen. Dieven, die op een rijden- den trein springen en dan trachten hun te slaan, ontbreken al evenmin. Eemgen tijd geleden konden rechercheurs enkele dieven van dit allooi arresteeren, nadat zij op de treeplank van een langzaam optrekkenden goederentrein gesprongen waren. Zij gooi- den pakjes naar buiten, doch toen zij den buit in veiligheid wilden brengen, werden zij gevat. KIND DOOR KOKEND WATER GEDOOD. In een onbewaakt oogenblik heeft 'n kindje te Horst (L.) een ketel kokend water over zich hSen getrokken. Het kind is aan de be- komen verwondingen overleden. DOODELIJKE VAL. In de fabriek van de firma Ter Kuile Crom- hoff aan den Parkweg te Enschede is de 72- iarige arbeider G. Franke, zonder dat iemand het gemerkt heeft, boven van fen stoomketei gevallen. Later vond men den ouden man, ern- stig gewond, op den grond liggen. Hij is naar een ziekenhuis gebracht, waar hij later s overleden. Met voorkennis van de hoogste Duitsche en Nederlandsche autoriteiten is, volgens het Handelsblad, de marechaussee Zaterdagmor- gen tot de arrestatie overgegaan van den heer W. J. M. A. V., burgemeester van de gemeente Heemskerk. De arrestatie geschied- de op het oogenblik, dat de heer (V. zich op reis wilde begeven en zich daartoe reeds op het station van Beverwijk bevond. De arrestatie (had plaats in verband met het »ermoeden, dat frauduleuze handelingen door den burgemeester zijn gepleegd. .Het betreft niet gelden van de gemeente Heemskerk, maar hoofdzakelijk die van een instelling. Er schijnen nog meer bezwarende feiten aan het licht te gijn gekomen; maar hierover konden ons geen bijzonderheden worden medegedeeld, daar het onderzoek nog wordt voortgezet. De burgemeester is ingesloten in de tmarechaus- seekazeme te Beverwijk. Het was in Heemskerk en omgeving al lang geen geheim meer, dat de heer V. al eenige jaren in financieele moeilijkheden verkeerde. Zij waren zelfs van dien aard, dat hij zich het vorige jaar voor eenige faillissementsaan- vragen zag geplaatst. De heer V. is sinds 10 October 1929 burge meester van Heemskerk. In October 1941 zag hij zich voor de tweede maal herbenoemd. Ook is de heer V. eenlgen tijd waamemend burgemeester van Castricum geweest. VOOR MEER DAN EEN MILLIOEN AAN BOETEN IN HET NOORDEN OPGELEGD. Dat de inspectie voor de 'prijsbeheersching krachtig optreedt tegen de prijsopdrijvers in de noordelijke provincien blijkt, volgens den correspondent van het Handelsblad, wel uit de cijfers welke wij hieronder laten volgen en welke betreikking hebben op het tijdvak 1 Jan. 19411 Oct. 1942. In 1941 werden in de provincie Groningen 785 personen door den inspecteur voor de prijsbeheersching te Leeuwarden veroordeeld tot in het geheel 113.022,26 gulden aan boe ten. De eerste drie kwartalen van 1942 brach- ten daar reeds 1356 straffen met een totaal van 540.299,21 gulden aan boeten op. De provincie Friesland telde in 1941 1008 prijsovertreders, die in totaal 192.511,49 gul den aan boeten moesten betalen. Voor 1942 waren deze cijfers 2690 en 322.856,36 gulden. In de provincie Drente werden in 1941 404 prijsopdrijvers gestraft, aan wie 70.332,26 gul den boete werd opgelegd. In 1942 waren deze cijfers 725 en 126.864 gulden. In het geheel zijn in het ambtsgebied van de inspectie Leeuwarden," dat.de provincien Groningen, Friesland en Drente omvat, sedert het begin van haar werkzaamheden in Janu- ari 1941 tot en met September 1942 reeds 6968 personen gestraft wegens prijsopdrijving met in het geheel 1.365.946,18 gulden aan gSdboeten. BoVendien zijn in vele gevallen de goederen, waarvan de prijzen waren opgedre- ven, in beslag genomen en verbeurd verklaard. Ook werd een aantal geldboeten opgelegd aan niet noordelingen, die zich aan prijsovertre- ding in een der noordelijke provincien hadden bezondigd. EEN BOM AAN. 'Een ernstig ongeluk is volgens D.N.B. «te Kassel geschied, toen een onderwijzer met 25 jongens langs een plek kwam, waar enkele dagen tevoren een vliegtuigbom was gevallen. Naast den krater lag nog slechts een hoopje van een zilverig glanzende massa. De onder wijzer wilde dit restant van de bom vernieti- gen, alvorens daardoor kwaad oqtstond en be- val den kinderen een eindje achteruit te gaan. Toen hij het overschot van de bom met een lucifers had aangestoken, kwam er een steek- vlam te voorschijn, die hem en de kinderen verwondde. De onderwijzer verloor het be- wustzijn en nadat hij weer bjjgekomen was, riep hij den kinderen toe op den grond te gaan rollen. De onderwijzer, die de overgebleven massa per vergissing voor magnesium had gehouden is twee dagen later aan zijn brandwonden overleden. Voorts waren 11'kinderen eveneens niet te redden. De toestand van de andere is nog ernstig. RUNDVETTOEWIJZINGEN. In verband met de beschikbaarstelling van rundvet op de bonnen ,,58" der boterkaarten, dienen slagers de gedurende het tijdvak 4 tot en met 7 November 1942 van hun klanten ont vangen bonnen, op Maandag 9 November 1942 bij de plaatselijke distributie^ensten in te leveren ter verkrijging van vettoewijzingen. AANKOOPVERGUNNINGEN VOOR VOEDERRIETEN. De Wnd. Voedselcommissaris voor Zeeland maakt belanghebbenden erop attent, dat zij die een aankoopvergunning voor voederbieten hebben ontvangen, hun aankoopvergunning voor 7 November 1942 moeten afgeven aan een erkend ruwvoederhandelaar. Een lijst van erkende ruwvoederhandelaren ligt bij de PI. Vertegenwoordigers ter inzage. DE VERPLICHTE RUNDVEE- LEVERING 1943. In venband met de wenschelijkheid, dat de veehouders reeds vroegtijdig op de hoogte zouden zijn van den omvang der verplichte rundveeleVering 1943, werden reeds in Juli 1942 de normen bekend gemaakt, volgens welke het rundvee in 1943 zou worden aan- geslagen. Hierbij werd uitgegaan van de toen gewettigde veronderstelling, dat eener- zijds tengevolge van den op dac tijdstip nog resteerenden leveringsplicht 1942 de rundvee- stapel in December 1S42 een omvang zou be- zitten, welke als doelmatig kon worden be- schouwd in verband met de veevoederpositie terwiil anderzijds hierdoor de vleeschvoorzie- ning voor het jaar 1943, zij het ook in zeer bescheiden mate, gewaarborgd -zou zijn. De thans ter beschikking staande gegevens hebben echter tot de conclusie geleid, dat het noodzakelijk is in de vastgestfelde hoeveel heden kilogrammen, die per vrouwelijk rund boven 1 jaar moeten worden opgebracht voor den Igpreringsplicht 1943, eemge wijzigingen aan te brengen, welke hieronder zijn aange- geven Het aantal kg voor leveringsplicht 1943, welke thans als norm m'oet worden aange- nomen, bedraagt: bij een bedrijfsmaximum van 1 rund boven 1 jaar 0 kg per rund; bij een bedrijfsmaximum van 2 runderen boven 1 jaar 20 kg per rund; bij een bedrijfsmaximum van 3 runderen boven 1 jaar 50 kg per rund; bij een bedrijfsmaximum van 4 runderen boven 1 jaar 100 kilo per rund; bij een bedrijfsmaximum van 5 of meer runderen boven 1 jaar circa 120 kg per rund. Op grond van de conclusies, welke getrok ken kunnen worden uit het verloop van de levering in het afgeloopen jaar van het rund vee boven 1 jaar, kan hierbij vermeld worden, dat deze verhoogingen niet van dien aard zijn, dat daarvap de melkveestapel een nadee- ligen invloed zal ondervinden. Aangezien er echter veehouders kunnen zijn, die een lager bedrijfsmaximum zouden hebben opgegeven bij den Provincialen Voedselcommissaris, in dien zij van deze verhoogingen tijdig op de hoogte waren gesteld, wordt hun tot en met 7 November 1942 nog de mogelijkheid gelaten een verlaging van hun bedrijfsmaximum bij den P. V. C. op te geven. Al-jiL\LEX VEEVOEDERBONNKN. De Wnd. Prov. Voedselcommissaris voor Zeeland brengt het volgende ter kennis van de geprganiseerden. In verband met de bevoorrading der vee- voederhandelaren is het noodzakelijk, dat de veehouders de bonnen voor de periode 29 Nov. 26 Dec. '42 bij de PL Vertegenwoordigers afhalen voor of op 2 November a.s. en deze bij hun leverancier inleveren voor of op 5 No vember a.s. Veehouders, welke aan deze publicatie geen of niet voldoende aandacht schenken en te laat met het afhalen of inle^feren van hun bonnen zijn, zullen deze periode van voeder- toewijzing verstoken blijven. Als basis der voedertoewijzing geldt de registratie van 18 October j.l. Met ingang van 9 November 1942 zullen de distributiediensten, naast de gewone spe ciale punten, nieuwe speciale punten, gemerkt ,,Textiel T.P.", uitreiken. Op deze speciale punten zijn dezelfde textielgoederen verkrijg baar, als die tot dusverre op de punten van de toeslagkaart konden worden gekocht. Handelaren in textielgoederen kunnen, ter verkrijging van toewijzingen, bovengenoemde speciale punten op de gebruikelijke wrjze bij de distributiediensten inleveren, op dezelfde opplakvellen (MD 218) der toeslagpunten van de lste en de 2de serie, mits de soorten der diverse seriepunten duidelijk van elkander zijn gescheiden. De inlevering van meergenoemde punten dient vergezeld te gaan van een for- mulier MD 201 L. INLANDSCHE SCHEERWOL. Het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch, daar toe gemachtigd door den Directeur van het Rijksbureau voor Wol en Lompen, maakt be kend, dat schapenhouders en andere houders van wol, die tot dusverre geen wolaanslag ontvingen, verplicht zijn binnen 8 dagen na deze bekendmaking aan den Directeur voor- noemd (per adres den Provincialen Voedsel commissaris, in wiens ambtsgebied zij woon- achtig zijn) opgave te verstrekken van alle in hun bezit zijnde of hen in eigendom toe- behoor^ide wol. LeveringsplichtigeiT zullen voor de door hen af te'leveren wol van de Nederlandsche Wol- federatie, welk lichaam met de wolinneming 1942 is belast, vervoervergunningen ontvan gen, waarop tevens de plaats van aflevering zal zijn vermeld. Ten aanzien van de in te leveren wol blijven de reeds eerder bekend gemaakte prijzen en afleveringscondities ge- handhaafd. CACAODISTRIBUTIE. In verband met de distri'outie van cacao- poeder met suiker, dienen detaillisten de ge durende de eerste week van de distributie- periode, derhalve van 1 tot en met 7 Novem ber 1942, van hun klanten ontvangen bonnen .Reserve 365" en .Reserve 465" gedu rende de tweede week, d.i. van 8 tot en met 14 November 1942, bij de plaatselijke distri butiediensten in te leveren ter verkrijging van toewijzingen. Zij dienen deze toewijzingen toe te zenden hetzij aan hun grassier, hetzij aan een der volgende fabrieken, n.l. N.V. Wes- sanen te Wormerveer of N.V. Cacaofabriek ,,De Zaan" te Zaandijk. Grossiers dienen de ontvangen toewijzingen in te wisselen tegen verzameltoewijzingen en deze vervolgens eveneens op te zenden aan een der beide bovengenoemde fabrieken. Dit geldt niet voor grossiers, die nog cacao- poeder met suiker in voorraad hebben. Deze dienen de toewijzingen, waarop zij uit eigen voorraad aan den kleinhandel leveren, op te zenden adn de Nederlandsche Meelcentrale, Wassenaarscheweg 80 te 's-Gravenhage. Han delingen in strijd njet deze bepalingen ver- richt, zullen worden gestraft. Detaillisten kunnen gedurende de derde en vierde week der periode de cacao afleveren, zoodra zij deze van hun grassier, respectievelijk fabrikant hebben ontvangen. KORRELMAISVERBOUW. Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten maakt, in aansluiting aan een reeds eerder verschenen publicatie van het Rijksbureau V.V.O., bekend, dat verbouwers van korrelmais de opbrengst van 10 are ge heel voor eigen gebruik mosren behouden, zon der dat hun daarvoor eenige korting op an dere producten wordt toegepast. Verbouwt men meer dan 10 are, dan mag men ten hoog ste 500 kg voor eigen "gebruik behouden; de rest moet worden ingeleverd. Indien echter de verbouwer van korrelmais is aan te mer- ken als fokker of houder van een vermeer- deringsbedrijf in den zin van het Crisis- Pluimveehouderijbesluit 1938, dan mag hij boven 500 kg een hoeveelheid zelf geteelde mais behouden ten bedrage van ten hoogste 10 kg voor elk stuk pluimvee, waarvoor nij een voedertoewijzing heeft; in dit laatste ge val zal evenwel de toewijzing van gemengd* graan" met een nader te bepalen hoeveelheid worden verminderd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 3