■Bp ■Hi t)E VERDWENEN ROBliN OLYMPIADE I i||p: NeemnAKKERTJE Distributienieuws f - FEUILLETON VERBOD TOT OPHALEN VAN AFVALSTOFFEN. EXTRA FILMVOORSTELLIHG VOOR DE JEU6D op Zaterdag 7 Nov. 1942 in het LUXOR THEATER te Terneuzen Hoofdfilm Aan WINTERHULP gegeven is goed gegeven Giro 5553 TERNEUZEN, 2 NOVEMBER 1942. Tijdens zijn bezoek aan de provincie Friesland bezichtigde de secretaris-generaal van de Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden, ir. C. Huygen, een schaatsen- fabriek. (Polygoon-fotodienst N.S.B.-Pax Holland s) PAR A AT TEGEN LANDIN1GEN UIT DE LUCHT. Inspectiereis van den weermachts- bevelhebber. De weermachtsbevelhebber in Nederland generaal der vliegers Fr. Christiansen, heeft Donderdag zijn inspectiereis doo^de veel- vuldige versterkingswerken in hetjpSfederland- sche gebied voltooid. Grootscheepsche militaire cefeningen, die in het achterwaartsche gebied gehouden werden en waaraan alle onderdeelen van de weer- macht deelnamen, gaven den weermachts bevelhebber en zijn metgezellen de zekerheid dat de intensieve voorbereidingen voor den af- weer van vijandelijke valschermjagers en lan- dingstroepen nit de lucht zoover gevorderd zijn, dat elk vijandelijk optreden uit de lucht onvoorwaardelijk veroordeeld zal zijn te mis- lukken als gevolg van de afweerkrachten der troepen van alle wapens, die "den laatsten tijd versterkt zijn. HET GEBRUIK VAN KUNST- EN PERSSTOFFEN IN DE INDUSTRIE. Voor een uitgebreid gezelschap technici heeft dr. ing. 'Kraemer van het Rijksministerie voor bewapening en munitie te Berlijn Vrij- dagmiddag op een door den Nat. Soc. Bond Deutscher Technik belegde bijeenkomst in Tivoli te Utrecht gesproken over het geibruik van kunst- en persstoffen in de industrie. De kunst- en persstoffen zooals kunstharsen, bakeliet epz. zijn van organischen oorsprong, zij worden uit stoffen, welke in de natuur voorhanden zijn, afgeleid dan wel op synthe- tische wijze vervaardigd, en hebBfen bij toe- passing door de techniek op vele en velerlei manieren reeds hun deugdelijkheid bewezen. Hun bruikbaarheid in het bedrijfsleven vloeit dikwijs voort uit eigenschappen, welke-boven die van metalen uitsteken. Aan den anderen kant kunnen zij in verschillende opzichten soms niet de metalen evenaren, hetgeen niet behoeft te beteekenen dat zij niet zouden kun nen worden toegepast, doch wel inhoudt, dat men zich diepgaand met de bestudeering van hun eigenschappen moet bezighouden en hen daar moet toepassen, waar de eigenschappen, welke bij die der metalen achterblijven, geen rol spelen. Spr. riep zijn hoorders dan ook op elke aanwending van metaal onder de loupe te nemen en) na te gaan of men wellicht de een of andere kunststof in de plaats daarvan kan gebruiken. Overigens houde men voor oogen, dat de kwestie van de beschikbare hoeveelheid grbndstoffen, die immers noopt tot bijzon- dere zuinigheid met onderscheidene metalen, voor de kunst- en persstoffen ook niet opge- lost mag worden geaeht in dien zin, dat over de nieuwe stoffen ad libitum kan worden be- schikt. Met kolen, een der belangrijke grond- stoffen, moet bijvoorbeeld spaarzaam worden omgegaan. Het gaat er derhalve om, aldus was een der conclusies van dr. ing. Kraemer, dat in den huidigen tijd met raffinement wordt geconstrueerd en ook met kunststoffen zuinig moet worden omgegaan. De spreker was zijn interessante uiteenzet- tingen begonnen met een theoretische behan- deling van de vele soorten kunst- en persstof fen, waarin hij gelegenheid had op te merken, dat de organische chemie tot nu toe voor de ingenieurs een terrein was, waarop zij zich niet dan zeer schroomvallig begaven. De be- teekenis der nieuwe stoffen brengt echter mede. dat men er zich intensief mee bezig zal moeten houden. Na een bespreking van de eigenschappen der onderscheidene stoffen heeft dr. Kraemer een groot aantal prac- tische toepassineen in het bedrijf behandeld aan de hand van een serie lichtbeelden. Op deze wijze maakte de vergadering ib.v. kennis met een hydraulische kunstharspers met een vermcgen van 5000 ton, met een z.g. etage- pers, met de fabficage van buizen van Novo- text, met alle mogelijke voorwerpen voor de electro-techniek vervaardigd van kunststoffen, met de omvangrijke toepassingen van kunst harsen, zooals een ets- en bijtskist, katrollen, bepaalde rollen met ingeperste kogellagers, vele tandraderen en in het bijzonder met de constructie van diverse soorten lagers. Een overzicht van de wijze waarop in Duitschland de technische en wetenschappelijke arbeid samenwerkt, besloot de belangwekkende uit- eenzetting. ONDERHOUDSWERKZAAMHEDEN AAN ZENDER HILVERSUM I. De persdienst van den Nederlandschen Omroep rneldt: Wegens noodzakelijke onderhoudswerk- zaamheden zal del zender Hilversum I gedu- rende vier dagen, n.l. van Maandag 2 Novem ber af tot en met Donderdag 5 November niet te beluisteren zijn. Nieuwe avonturen van rechercheur Koks, door FRANK VAN FALGKBNOORT (Nadruk verboden) 8 Koks floot nadenkend tusschen zijn tanden. „Wte zullen vrien" Blauw eerts aan den tand voelen. 'Hij is trouwens een oude bekende van ons, maar een moord...v.." Hij belde. Even later trad een agent binnen en Koks vr#eg hem den man binnen te brengen. ,,Weet je", vervolgde Koks tegen den jon- gen verslaggever, ,,wat ik je hier vertel, zet je natuurlijk niet allemaal in je krant. Maar ik geloof niet... Koks brak den zin af. ,,Enfin we zullen zien." De agent bracht den man binnen, die een woedenden blik op Klein wierp en toen mop- perend op den stoel, die Koks hem aanwees, ging zitten. ,,Waar was jij vannacht tusschen twaalf en vier uur?" vroeg Koks hem scherp. ,,In m'n bed", antwoordde de aangesproke- ne onverschillig. ,,En dat kan ik bewijzen ook." ,,Waar woon je tegenwoordig?" ,,Nog steeds in hetzelfde logement aan het Spaarne. Vraag het maar aan den logement- houder, dan zul je zien, dat ik gisteravond al cm acht uur thuis was en pas om half negen vanmorgen de deur ben uitgegaan." ,,Dat zullen we straks laten onderzoeken", antwoordde Koks, terwijl hij in zijn boekje schreef. Toen hield hij den ring in 4e hoogte. De programma's over de radio-centrales vinden normaal doorgang. In verband met deze onderhoudswerkzaam- heden zullen de radio-praatjes van Max Blok- zijl op Maandag 2 en Donderdag 5 Nov. a.s. om 19 uur over den zender Hilversum II wor den uitgezonden. WERKTIJD IN DE MIJNEN VERLENGD. Van heden af, wordt in de Limburgsche mijnen door de ondergrondsche mijnwerkers 8% uur per dag gewerkt, gelijk dit reeds lang in het Duitsche rijk geschiedt. VOORLOOPIG DIPLOMA DUITSCH LAGER ONDERWIJS. Ten einde het onderwijzend personeel, dat niet de bevoegdheid voor het geven van lager onderwijs in het Duitsch bezit, in de gelegen- heid te stellen zich voor dit onderwijs verder te bekwamen, zijn in een aantal plaatsen van ons land vanwege het rijksschooltoezicht ap- plicatiecursussen mgesteld, voor welke cur- sussen in onderwijzerskringen -groote belang- stelling bestond. In de ,,Staatscourant" is thans een besluit van de secretaris-generaal van het departe- ment van Opvoeding opgenomen waarbij is bepaald, dat aan hen, die regelmatig een applicatiecursus hebben bezocht, aan het einde van den cursus een diploma wordt uitgereikt, indien blijkt, dat zij het onderwijs met vruchc hebben gevolgd; dit diploma verleent den be- zitter tot 1 September 1943 de bevoegdheid tot het geven van onderwijs in het Duitsch aan scholen voor gewoon en voor voortgezet gewoon lager onderwijs. DE NIEUWE STAATSLEENING. Bij niet-volteekening, uitgifte van gedwongen leaning. Omtrent de nieuwe 3y2 pet. Staatsleening Nederland waarvan het prospectus op 3 Nov. a.s. zal verschijnen, wordt nog nader gemeld, dat ingeval het bedrag van 600 millioen, waarop door het puibliek moet worden inge- schreven, niet wordt volteekend. de uitgifte van een gedwongen leening zal plaats vinden. Deze zal een rente dragen van twee procent uit te geven tegen pari. De delging zal door inkoop beneden pari geschieden. Het bedrag der aanslagen in een eventueel uit te geven gedwongen leening zal het dubbele bedragen van de in te schrijven sommen volgens aan slagen. De voorwaarden. Qnderstaand volgen nog enkele aanvullin- gen betreffende de nieuwe 3% pet. leening Nederland. De coupons der leening vervallen per 1 Juni en 1 December. De leening is aflosbaar in twintig gelijke termijnen voor het eerst in 1943, per 1 December, waarvan de uitloting plaats vindt in October. Natuurlijke personen vrijwaren zich voor een aanslag in de gedwongen leening door in te schrijven in de vrijwillige leening volgens onderstaande tabel: Bij een zuiver vermogen van 20.00060.000 is het in te schrijven bedrag 400 100 voor elke 5000 boven de 20.000; bij 60.000—100.000; 1200 100 voor elke 4000; bij 100.000 200.000; 2200 100 voor elke 3000; bij 200.000500.000: 5500 100 voor elke 2000; bij 500.000—800.000: 20.500 100 voor elke 1500; bij 800.000 en meer; 40.500 100 voor elke 1000. De in artikel 2 van het besluit op de ven- nootschapsbelasting 1942 bedoelde belasting- plichtigen vrijwaren zich voor aanslag in een gedwongen leening door in de vrijwillige lee ning voor een bedrag in te schrijven gelijk aan drie ten honderd van het zuiver bedrijfs- vermogen. De binnen het rijk gevestigde niet in artikel een der beleggingswet genoemde maatschap- pijen, fondsen en instellingen vrijwaren zich. voor een aanslag in een gedwongen leening door deel te nemen in de vrijwillige leening voor een bedrag, dat gelijk staat met acht ten honderd van de gezamenlijke waarde hunner bezittingen volgens de laatste balans. BURGEMEESTER VAN MONTFOORT IN HET ONGELIJK GESTELD. Donderdag heeft de Raad van Beroep te Utrecht uitspraak gedaan in de zaak van den gemeenteambtenaar T. C. v. H. uit Mont- foort (iL.die van zijn ontslag, hem gegeven door den nieuw benoemden burgemeester van Montfoort, den heer Kluitmans, in beroep was gekomen bij het ambtenarengerecht te Roermond. De burgemeester van Montfoort had v. 'H. ontslagen, omdat deze hem naar zijn meening, niet wilde groeten en hem ver der negeerde als hoofd van de gemeente. Het Ambtenarengerecht-te Roermond had „Hoe kom je aan dien ring?" „Dat vertel ik niet. Alsrik_zeg: gevonden, geloof je me toch niet en als ik zeg gestolen, dan zeg jij: het is maar goed dat je bekent. Maar ik heb niks te bekennen, want ik heb niks g^stol^n." „Misschien .wil je ons wijsmaken, dat je dien ring gekregen of gekocht hebt," zei Koks sar- c ast-is cfti „Misschien wel", troefde de man terug, „als het zoo in mijn kraam te pas komt. Het hangt er maar van af." "Denk jij maar om je kop, dat die er van- daag of moreen niet van af hangt, vadertje Blauw"';- vervolgde Koks scherp. „Want deze ring heeft met een moord ui(t te staan. Je kunt niet lezen, anders had je vanmorgen al kun-«. nen weten, dat er vannacht een heele beken de dame is vermoord en van die dame is deze ring het eigendom. Wat zeg jij daar nu wel van?" De met Blauw aangesproken man deed on dit moment zijn naam wonderwel eer aan, want hij werd werkelijk in zijn geheele gezicht paarsblauw van ontzetting. ,,Maar daar heb ik niks mee te maken, meheer, dat kan ik be- wijze „Dat zullen wij straks wel zien", sneed Koks af. „Vertel ons eerst kort en bondig, hoe je aan dien ring komt." De man dacht even na'en was in tweestrijd. „Ik heb een broertje dood aan verraaie" mompelde hij, „maar met een moord heb ik me heele leven nog nooit wat te maken ge- had. Ik ben een linke jongen, maar ik zal geen mensch om zeep helpen om een ring. Ik hen hem voor twee heitjes van een schooljongen gekocht." Koks grinnikte. ,,Ja, dat dacht ik wel. Daar komt de groote onbekende weer op de prop- v. H. in het gelijk gesteld. Tegen deze be- slissing ging de burgemeester in hooger be roep bij den Centralen Raad van Beroep, welke uitspraak doende, de beslissing van het Ambtenarengerecht qualificeerde en alzoo den burgemeester in het ongelijk stelde. De Staatscourant van 28 October 1942 be- vat een wijziging van artikel 6 van de oude materialen- en afvalstoffentaeschikking no. 2-40, waardoor het aan natuurlijke en recfats- personen, die niet zijn ondernemingen in den zin der beschikking, verboden is niet alleen afvalstoffen te koopen, maar ook afvalstof- fen op een of andere wijze te verwerven. Het huis aan huis of bij bepaalde adressen inzame- len of ophalen van afvalstoffen zonder ver- gunning van het rijksbureau voor oude mate rialen en afvalstoffen, is dus voortaan ver boden, ook indien voor de opgehaalde goede- ren geen geld wordt gegeven. Van dit venbod kan door den directeur dis- pensatie warden verleend. Een algemeene dispensatie is tegelijk met de afkondiging van bovenstaande wijziging verleend aan verwer- kers van afvalstoffen, die op grond van een vergunning van eenig rijksbureau tot ver- werking gerechtigd zijn. DE V ERPLICHTE OPENSTELLING VAN WINKELS IN DE KOMENDE WINTEEMAANDEN. In verband met het vervallen op 2 Nov. van den zomertijd, is met be trek king tot de rege- ling inzake de verplichte openstelling- van win- kels de mogelijkheid in het leven geroepen om wegens bijzondere bezwaren, uit de na- leving der verduisteringsvoorschriften voort- vloeiende, ontheffing van bedoelde verplich- ting te verkrijgen voor de werkdagen, vallen- de in het tijdvak van 2 Nov. 1942 tot 1 Febr. 1943. Deze ontheffing, welke door den burge meester kan worden verleend, kan ten hoog- ste op het tijdvak van 16 tot 17 uur betrek- king hebben, doch kan ook, naar gelang van het tijdstip van zonsondcrgang, tot een klei- ner tijdva,k worewn beperkt. Het ligt even wel m de bedoeling, dat de ontheffing siec its in geval van werkelijk groote bezwaren, als hierboven bedoeld, zal worden verleend. Voorts wordt er nog eens met nadruk op gewezen, dat bij de laatstvoorgaande wijziging van de regeling inzake de verplichte open stelling van winkels de z.g. middagpauze is komen te vervallen. Tenzij zulks door den burgemeester, in geval van bijzondere om- standigheden, is toegestaan, is het dus (be- houdens de bestaande vrijstelling voor den Maandagmorger. voor andere dan levensmid- delenwinkels) volstrekt ongeoorloofd een win kel tusschen 10 en 17 uur voor het puibliek gesloten te hebben. SALARISSEN ENZ. VOOR BEAMBTEN IN HET METAALBEDRIJF. Het college van rijksbemiddelaars heeft een regeling van salarissen en andere arbeids- voorwaarden vastgesteld voor het administra- tief, technisch en toezichthoudend personeel in het metaalbedrijf. Deze regeling geldt voor de ondernemingen in de metaalnijverheid en voor de ondernemin gen in het caosseriebedrijf, het electrotech- nisch en installatiebedrijf en het centrale ver- warmingsbedrijf, voorzoover deze ondernemin gen op 1 Mei j.l. meer dan 25 arbeiders1 in dienst hadden.' Ter bepaling van het salaris der verschillende categorieen van beambten, zijn de gemeenten in drie klassen ingedeeld. Voor elken leeftijd is een minimum-salaris vastgesteld. Daarnaast is voor de onder scheidene groepen een minimum-totaal-salaris gegarandeerd. Iedere werknemer heeft daar- door practisch de zekerheid, dat, wanneer hij goed staat aangeschreven, hij een salarispeil zal kunnen bereiken, dat 15 pet. of meer boven het voor hem geldende minimum-salaris ligt, aangezien de beambten in de groep waar- toe zij behooren, tezamen 15 pet. meer moeten verdienen dan zij zouden ontvangen wanneer het salaris van ieder van hen overeenkwam met het voor hen geldende minimuum-salaris. De beambten zullen twee weken per jaar vacantie genieten. Bovendien bevat de regeling bepalingen be treffende de uitkeering van salaris bij ziekte en ongeval. De regeling treedt in werking op 1 Nov. 1942, terwijl de salarissen van de betreffende werknemers op 1 Januari a.s. geheel in over- eenstemming zullen moeten zijn gebracht met de in de regellflg gestelde eischen. BEKENDMAKING. Officieel wordt medegedeeld: Op het verbod der interlocale meubeltrans- porten kan een uitzondering gemaakt worden voor de verhuizing uit het kustgebied ingeval vo6r den 28en October aan een verhuisfirma opdracht tot verhuizing gegeven was en voorts vdor den 28en October de nieuwe woning ge- huurd was. Hetzelfde geldt voor een verhuizing naar het kustgebied, wanneer de verhuizing drin- gend noodig is etu een vergunning verstrekt is overeenkomstig de verordening van 15 en 19 October inzake de vestiging. Verzoek^n 'tot verhuisvergunningen onder de boven aangeduide voorwaarden moeten schriftelijk met nadere motiveering worden ingediend bij de centrale leiding van den auto- bevrachtingsdienst te Den Haag, Benoorden- houtscheweg no. 6. Het verstrekken van de vergunning geschiedt schriftelijk via het de- partement van Waterstaat. Personen, die uit het kustgebied geevacu- eerd worden en voor wie Ibovehstaande voor waarden niet gelden, moeten het verzoek tot het beschikbaar stellen van transportmiddelen indienen bij den agent van den autobevrach- tingsdienst in hun woonplaats. f*-'- DE OOGST VAN DUIZENDEN AMATEUR-TABAKKERS. Nu de oogst van tabak dit seizoen vrijwel weer ten einde is, is het moment aangebro- ken van de broeiing of fermentatie, hetgeen dit jaar in het oude Maas en Waalsche tabaks- centrum Drute'n in nog .veel grooteren om- vang zal geschieden dan vorig jaar reeds het geval was. De kwaliteit van de ingezonden tabak, voor zoover deze nU reeds kan worden beoordeeld, is ook dit jaar niet bevredigend. Er zijn na- ^.V^\ I II 111 ■■■■nil II WIMI IIM—te pen. Ik geloof, dat het't beste is, dat wij jouw eerst maar eens een poosje opbergem Mis- schien vertel je ons dan wel wat meer. „Maar 't is heusch waar, meheer, ik kan je nog vertellen, op welke school die jongen gaat. Ik zag hem loopen met een paar andere jongens op de Oudegracht en toen hadden ze dien ring in handen en toen dacht ik: dat is net een mooi handeltje voor me. Voor twee heitjes heb ik dat ding toen gekocht, maar als ik geweten had, dat die ring van een vei- moo'rde dame is, dan had ik hem nog voor geen rooie willen koopen." Koks dacht even na. „Op welke school gaat die jongen." „Op de Oudegracht." ,,Mooi, dan gaan wij om twaalf uur samen naar de Oudegracht en dan wijs jij me dien jongen aan, waarvan jij dezen ring hebt ge kocht. Als het klopt, dan kan het misschien r.og met een sisser voor je afloopen, maar anders ziet het er zuur voor je uit, vader." De oude sluwheid kwam weer een oogen- blikje bij den man terug, toen hij merkte, dat nog lang niet alles verloren was. ,,Maar bewijs nu maar eens, dat ik die ring heb gehad en aan dien vent hij wees op Jopie Klein heb willen verkoopen. Wie was daarbij? Wie benne de getuigen?" ,,Die vent" en nu weer de kleine recher- cheur op Jopie heeft geen gettoigen noodig, want die vent is toevallig ook van de politie; wil je nog wat weten?" Op nieuw was de man geschrokken; met zijn kleine oogjes keek hij den krantenman, die onverstoorbaar voor zich uit keek, nog wan- trouwender aan en mompelde zooiets van: ,,de heele stad al vol van die russen." Maar daar sloegen geen van beiden acht op. Jopie wendde zich tot Koks, die een oogen- Aanvang 14,00 uur Entree f 0,1£E alle rangen tuurlhk uitzonderingen, naar gelang de zorg, aan de eigen teelt besteed. De tabak van de „tweede of derde jaars", die dus vorig seizoen al wat ervaring hebben opgedaan, is uiter- aard beter dan van nieuwelingen, maar er zijn onder de gebruikte varieteiten nog te veel rustica's, welke ten eenen male origeschikt zijn. Het moet worden geweten aan het slechte tabakszaad en aan de minderwaardige plantjes, welke in den handel werden ge bracht. OVERTREDING VAN POLITIONEELE MAATREGELEN EN ANDERE VOORSCHRIFTEN. Naar wij vernemen, is door de gemeente- politie proces-verbaal opgemaakt tegen de volgende personeg: B. den H. te" Terneuzen, terzake diefstal suikerbieten. N. de B.te Terneuzen, terzake diefstal eleetrische energie. J. Ch. V. te Axel, terzake niet verduisteren rijwiellamn. M. den E. te Hoek, terzake tusschen 04 uur in de openlucht verblijven. C. v. d. V. te Hoek, terzake onbeheerd late* staan rijwiel. J. C. te Terneuzen, terzake overtreding rub- berbeschikking. J. C. H. te Terneuzen, terzake niet rechts houden met een rijwiel. J. M., M. M; H. Z., L. C. en E. de B., alien te Terneuzen, terzake het koopen en verkoo pen van distributiebescheiden. R.K. KERKBESTUUR. Door Z.H. Exc. Mgr. P. Hopmans, Bisschop van Breda, is tot lid van het R.K. kerkbestuur benoemd de heer J. Boerbooms, zulks in ver band met de ontslagname van den heer P. Galle> - EXAMEN SCHEIKUNDIG INGENIEUR. Voor het eerste gedeelte van het praepo- deutisch examen voor scheikundig ingenieur aan de Technische Hoogeschool te Delft slaagde de heer J. F. V. Borm te Biervliet. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 18 tot en met 24 October 1942 kwamen er in ons land 1062 gevallen van besmettelijke ziekten voor, waarvan 19 in de provincie Zeeland, n.l. 7 gevallen van malaria te Middelburg, 1 geval van febris typhoidea te Middelburg, 1 geval van roodvonk te Arne- muiden, Kerkwerve, Middelburg, Noordgouwe en Oost- en West-Souburg en 6 gevallen van diphtherie, n.l. *1 in Bruinisse en Terneuzen en 1 in Cadzand en Kerkwerve. COMMISSIE VESTIGINGSMOGELIJK- HEDEN. De waarn. Commissaris van de provincie Zeeland he'eft aisnog tot lid van de commissie inzake de vestigingsmogelijkfaeden in Noord- oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen benoemd den heer H. Dieleman te Hoek. AXEL. Beeindiging Moedercursus. Donderdag j.l. werd de Moedercursus, die georganiseerd werd door ,,'Het Groene Kruis" alhier, beeindigd. Deze cursus werd gegeven door zuster Switters van Middelburg en werd aangevangen met 22 dames-cursisten. Reeds dadelijk na de eerste les werd de belangstel- linig nog grooter en steeg het aantal tot 36. Zuster Switters heeft op prettige en bevatte- lijke wijze de lessen gegeven, waaraan het mede te danken zal zijn, dat de opkomst zeer geregeld was en de belangstelling groot. Ongetwijfeld zal de cursus ten goede komen aan moeder en kind, speciaal in dezen tijd. Het Groene Kruis verdient dan ook dank voor het initiatief. „EEN DOOPSGEZINDE ERFENIS VALT VRIJ." De Oostcompagnie kan Doopsgezinden gebruiken in de Oekraine. Door Ds. T. O. Hylkema, thans leeraar bij de Doopsgezinde gemeente te Amsterdam, is indertijd een boekje geschreven, getiteld ,,De geschiedenis van de Doopsgezinde gemeenten in Rusland in de oorlogs- en revolutiejaren 19141920". In dit boekje heeft hij een schets gegeven van den oorsprong van de Doops- blikje zat na te denljen. „Bij die school mag ik- zeker ook wel tegenwoordig zijn, niet- waar?" fluisterde hij. „Dat spreekt vanzelf. We praten direct nog wel verder. Ik zal eerst onzen ringenspecia- list opbergen tot het middaguur. Ga maar weer mee, vader, je kamer is nog altijd voor je Klaar." Toen dit was geschied en de rechercheur weer was teruggekeerd, zei hij: '„sHet begint een ingewikkelde geschiedenis te worden. Want nu .hebben we wel den ring, maar we weten nog bij lang na niet, wie de moordenaar is van die zangeres en evenmin weten we nog, waar dat kamermeisje is ge- bleven." „Maar", weerlegde Klein, „we hebben nu toch de man, die den bewusten ring onder zijn beheer had. Hij zal er toch ongetwijfeld wel meer van weten." „Misschien", zei Koks raadselachtig. ,,U gelooft dat fabeltje van dien schooljon gen toch zeker niet?" vroeg Klein met stij- gende verbazing. ,,Dat zullen we straks onderzoeken. Ik ben er nog niet zoo zeker van, dat deze man Blauw is zijn naam met deze affaire wat te maken heeft. Wfj kennen hem namelijk lan- ger dan vandaag en voor zoover wij weten, is hij efen doodgewone flesgctientrekker, oplich- ter, maar een moordenaar, rtfcen, dat geloof ik toch niet." ,,'Hij kan ook medeplichtige zijn." ,,We zullen wel zien, mijnheer Klein. Zorgt u maar, dat u om kwart voor twaalf weer hier bent, dan kunt u meerijden naar die school en dan hebt u vanavond weer wat copie voor uw krant." Niet vanavond, dacht Jopie,' toen hij weer op straat liep. Maar nu, dadelijk. Hij nam op gezinde gemeenten in Ruslaijd. Van de ont- wikkeling daarvan tot aan den wereldoorlog (1914); van de moeilijkheden tijdens dezen oorlog tot aan de revolutie; van de verdacht- makingen, waaraan de Doopsgezinden tijdens den oorlcg reeds ibloot stonden en de harde maatre-gelen tegen hen; van de Doopsgezinde gemeenten in Rusland vanaf het uitbreken van! de revolutie tot aan het bolsjewisme en vanaf het bolsjewisme; van de gruwelen van de benden bolsjewieken, terwijl ook eenige woorden werden gewijd aan het hulpwerk voor °nze broeders in Rusland en aan de landver- huizingsplannen. Nu is onlangs een commissie van de Oost compagnie naar de Oekraine gegaan en bij deze commissie bevond zich de Nederlandsche boerenldlder Roskam. Bij zijn terugkeer heeft de heer Roskam medegedeeld J»oe hij de Doopsgezinde kolonien en met name Chorlitza heeft aangetroffen. Het is nu gebleketi, dat er vaq de Doopsgezinde kolonien of van som- mige ervan meer is overgebleven dan wel kon worden verwacht. De mannen zijn grooten- deels verdwehen, maar de vrouwen en kinde- ren zijn voor een goed deel gebleven en hier en daar bevindt zich ook nog een man, die weer vol moed zijn levenstaak heeft aanvaard. Ik richt thans het woord tot u over de kolonie Chorlitza. Ook in deze kolonie zijn de boeren in een colchose samengebracht en deze colchose is nu door de bezettende macht weder onder de boeren verdeeld. Het blijkt nu, dat een twaalftal van de oorspronkelijke boerderijen de vroegere bevoiking niet meer zal terug krijgen, omdat van deze families niemand meer over is. Voor dit twaalftal worden nu Verwalters gezocht. Verder is gebleken, dat op het gebied van het bouwvak en aariverwante vakken allerlei werkzaamheden moeten worden verricht, zoo- dat er zeker ruimte is, am werk te verschaf- fen aan een 150-tal timmerlieden, schilders, behangers, smeden en dergelijke werklieden. Door den boerenleider Roskam, die geen Doopsgezinde is en dus niet handelt op grond van Doopsgezinde motieven, is medegedeeld, dat door hem maatregelen zijn genomen, om, zoo dit gewenscht wordt, op de hiervoren ge noemde boerderijen en voor de hiervoren ge noemde werkzaamheden Doopsgezinden in te zetten. Bewaar het pand, dat u is toebe- trouiwd. (1 Timotheus 8 20). Aan Doopsgezinden wordt dus nu de ge- legenheid geboden om opengevallen plaatsen in de oorspronkelijke kolonien in te nemen, maar vooral en dit acht ik zeer belangrijk - om geestelijken steun te verleenen aan diegenen die met moed en volharding, en deze woorden hebben vooral betrekking op de vrouwen, alle lijden hebben verdragen en die nu zeker waard zijn, weer op hun voeten te worden gezet. Hier is nit echt Doopsgezind werk te ver- richten. Diegenen, die zich daarvoor willen inzetten, moeten niet meenen, dat het hier om een kleinigheid gaat. Als zij in de kolonie aankomen, hebben zij dit voor boven de oor spronkelijke kolonisten van ongeveer 140 jaren terug, dat zij personen vinden, waarvan reeds geslachten aldaar hebben gewoond en die dus in staat zijn hen over de plaatselijke moei lijkheden in te lichten en heen te helpen. Dat zij daar een kerk zullen vinden, waar zij samen zullen kunnen komen met geestverwanten, die den Doopsgezinden geest niet hebben beleden met den mond, maar met het hart hebben zij eveneens voor op de oorspronkelijke kolonis ten, doch niettegenstaande dit, zal het leven ook nu nog hard zijn, vol ontberingen en niet zonder gevaren, zoodat alleen hij zich mag in zetten, die bezield is van den wil om hier het pand, oorspronkelijk aan Doopsgezinden toe- betrouwd, naar het bekende bijbelwoord, te bewaren. Het is natuurlijk niet mogelijk dat terstond families naar de kolonie Chorlitza trekken. Het moeten mannen zijn, die hun families wanneer zij althans een familie heb ben, voorloopig in Nederland moeten laten, doch na harden degelijken arbeid, zal het zeker mogelijk wezen, ook de families te laten komen. Maar nogmaals het werk zal niet ge- makkelijk zijn, doch hard en vol ontlbertng. Ik doe thans een beroep op alle Doopsge zinde broeders, die zich geroepen voelen en bereid zijn om in dezen werk te verrichten. Ik kan dat doen langs den weg van de alge meene Doqpsgezinde Societeit en langs den weg van de kerkeraden, doch deze weg zou veel te veel tijd vergen, en, naar ik overtuigd ben, tot discussies leiden, die thans moeten worden vermeden. Het gaat hier om een groot werk, dat voor de betrokkenen in de toekomst ook maat- schappelijke posities en voordeelen kan op- leveren, doch dit moet een wensch zijn voor de betrokkenen en geen doel. Doel moet hier wezen, de door de bolsjewisten in de Doops gezinde gemeenten geslagen gaten weer aan te vullen, de weduwen en weezen bij te staan in het weer bewoonbaar maken van hun wo- ningen en het weer vruchtbaar maken van hunne .hoeven, ledige plaatsen als Verwalter aan te vullen en te hopen, dat Gods zegen op hun werk zal rusten. Een ieder, die over bijzonderheden wenscht te worden ingelicht kan zich wenden tot den Nederlandschen boerenleider E. J. Roskam Hzn., Zeestraat 69 te 's-Gravenhage en mocht men mij willen schrijven dan zal ik natuurlijk zoo goed mogelijk helpend optreden. W. G. POSTHUMA. Dr. F. E. POSTHUMA, oud-lid van het dagelijksch bestuur van de Algemeene Doopsgezinde ■Societeit en oucf-voorzitter van den kerkeraad van de Doopsgezinde ge meente te 's-Gravenhage. VASTE BRANDS'TOFFEN VOOR KOOKDOELEINDEN. Gedurende het tijdvak van 1 November 1942 tot en met 30 April 1943 geeft de met „05 KF" gemerkte bon der DIZ-kaart voor vaste brandstoffen voor kookdoeleinden, recht op het koopen van 6dn eenheid vaste brandstof fen met uitzondering van anthraciet. De verbruikers zullen met de op dezen bon aan te schaffen Ibfandstdffen moeten toe- komen tot 1 Februari 1943, aangezien eerst op dezen datum een nieuwe bon zal worden aangewezen. de Groote Markt de tram, reed naar de Haze- paterslaan en tikte in een half uurtje een ver- siag van zijn ochtendbelevenissen, doch ver- zweeg het besprokene tusschen Blauw en den rechercheur. Eerst afwachten wat er om twaalf uur ging gebeuren. Dan had hij im mers vanmiddag nog wat. Toen hij het klaar had, belde hij zijn krant op en gaf het verslag door met de mededeeling, dat er om een uur of half twee nog wel wat zou komen. Onder- tusschen was het al weer half twaalf en hij zdtte z'n hoed op, liep naar de tram en reed weer naar de stad terug. Om precieskwart voor twaalf was hij weer in het politiebureau terug, met de stille hoop, dat Blauw intus- schen de moord reeds bekend zou hebben. Maar dit bleek nog niet het geval te zijn. Net- jes bewaakt tusschen twee agenten in burger stapte de man in de gereedstaande auto, ter wijl Koks achter het stuurwiel plaats nam en Jopie naast hem ging zitten. Binnen vijf mi- nuten stond de wagen voor de school aan de Oudegracht, die elk oogenblik kon uitgaan. Blauw en de beide politiemannen stapten uit en mengden zich nagenoeg onmerkbaar tus schen de wachtende ouders, terwijl Koks en de verslaggeVer op een afstand gingen staan. Kort daarna werden de breede schooldeuren geopend en stormde de jepgd naar buiten. Nauwelijks waren er enkele jongelui op straat of Blauw stak zijn vinger uit en wees een sluikharigen jongen, gekleed in een sport- blouse en een plusfourbroek aan. Koks had het gezien en deze stapte nu kwiek op de.i jongen, die zich met een tweetal kornuiten wilde verwijderen, toe. Hij legde zijn hand op diens schouder en zei vriendelijk: Vertel eens, jongen, heb jij misschien vanmorgen ook een ring verkocht?" (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2