Buitenland Binneniand No. 10.441 MAANDAG 2 NOVEMBER 1942 82e Jaargang I. VAN DE SANDE ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Rulm 100.000 ton vernietigd. Weer 26 Koopvaarders tot zinken gebracht. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT FELLE GEVECHTEN IN EGYPTE. GOBBELS OVER DEN OORLOG ALS SOCIALE REVOLUTIE. Bekanntmachung. Nederlandsche vrouwen en meisjes! MEDEDEELING. LITTENANT-GENERAAL H. A. SEYFFARDT 70 JAAR. Verschijnt iederen JMaandag-, Woensdag- en Vrijdagavond Prijsverhooging adverte^'en toegestaan door het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N. P. d. d. 24 Maart 1942 AbonnementsprijsBinnen Terneuzen f 1.42 per 3 maandenbuiten Terneuzen f 1.73 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling f 6.60 per jaar. Uitgeefster N.V, Firma P. J. VAN DE SANDE Telefoon 2073 - Giro 38150 DIRECTEUR: TERNEUZENSGHE COURANT ADVERTENTIEN: Per mm 10 cent,, minimum per advertentie f 1.50 - Rubriek kleine advertentien 1-5 regels 60 cent; iedere rege! meer 12 cent; maximum 8 regels Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 1 -5 regels 52 cent, iedere regel meer 10 cent Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 1 0 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien uiterlijk 10 uur v. m. op den dag van verschijning. HOOFDREDACTEUR: N.J. HARTE TERNEUZEN - TELEFOON 229B Diutsche duikbooten torpedeeren 15 handelssehepen. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Vrijdag in een extra-bericht bekend: Een groep Duitsche duikbooten heeft in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan onder de zwaarste weersomstandigheden een aanval gedaan op een naar Engeland varend volgeladen konvooi en ondanks den sterken afweer in hardnekkige herhaalde aanvaUen overdag en des nachts negen schepen met te- zamen 68.500 tort, tot zinken gebracht. Andere schepen werden door drie torpedotreffers be- schadigd. Verder toachten onze duikbooten op de toevoerwegen naar Engeland en Amerika zes schepen met tezamen 32.425 fort, tot zin ken. Daarmede verloor de vijandelijke ravi- tailleeringsscheepvaart weer 15 schepen met tezamen. 100.925 brt. Operaties tegen andere konvooien zijn aan den gang. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt ter aanvulling nog mede, dat zich onder de 15 tot zinken geforachte schepen een groote tweepijper van meer dan 12.000 brt. bevond, die ontplofte na een torpedotreffer. Het stoomschip, dat zonk, nadat nog eenige hevige ontploffingen hadden plaatsgehad, had oorlogsmatereel aan boord. Een andere duik- boot kreeg voor de Amerikaansche kust het stoomschip West Kebar voor de lanceerbuizen. Dit schip had een lading mangaanerts aan boord en was van Takoradi aan de Afrikaan- sche Goudkust naar New York onderweg. Het mat 5620 brt. en zonk binnen enkele minuten. Het stoomschip Primrose Hill, dat van Enge land naar Freetown aan de kust van West- Airika voer, bevatte vliegtuigen, die langs dezen grooten omweg naar het front in Noord- Afrika moesten worden gebracht. Het was zwaar foewapend, mat 7600 brt. en maakte reeds na de eerste torpedotreffers zware slag- zij. Na een nieuwen aanval stak het achter- schip hoog tooven water en spoedig verdween de koopvaarder in de golven. Vergeldingsaanvallen op Canterbury. Britten boven de bezette gebieden in het Westen en N.W. Duitschland. Het opperbevel van de weermacht bekend: maakt In het gevechtsgebied van Toeapse is het gelukt in verscheidene vijandelijke stellingen door te dringen. Tegenaanvallen van den vijand werden afgeslagen. Voor Toeapse werd een bolsjewistisch koopvaardijschip van 3000 ton door treffers van bommen tot zinken ge bracht. Ten Westen van de Terek liepen onze aan- valstroepen, op voortreffelijke wijze door de luchtmacht gesteund, de stellingen van den vijand onder den voet en wierpen den tegen stander ver terug, waarbij zij verscheidene rjyieren overtrokken. Twee pantsertreinen do°r leger en luchtmacht vernietigd. Op de Kaspische Zee werden wederom negen vrij groote tamsport- en vrachtschepen, onder welke vier tankschepen, in brand geworpen of tot zinken geforacht. Ten Zuiden van Stalingrad hcmara de vijand zonder eenig succes zijn tegenaanvallen. Een poging om ten Noorden van de stad met ver scheidene Sovjetbataljons over de Wolga te trekken, mislukte volkomen. Een aantal groote schepen werd tot zinken gebracht, het gros der vijandelijke strijdkrachten vernietigd of gevangen genomen. De artilleriestellingen van den vijand aan den Oostelijken oever van de Wolga werden met bommen en boordwa- pens bestookt. Ten Noorden van Astrakan werden dertien transporttreinen door bom men getroffen. Een petroleum-trein brandde uit. Aan het front van den Don sloegen Ita- liaansche troepen opnieuw vijandelijke pogin- gen af, om troepen over de rivier te zetten. 'Hongaarsche jactotvliegers schoten tijdens be- geleidende bescherming van eigen gevechts vliegtuigen vier Soyjetvliegtuigen neer. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer stort- ten tegenaanvallen van den vijand door het in den strijd breneen van formaties van het leger en van de luchtmadht ineen. Op het Ladogameer verloor de vijand een vracht- schip en een sleepboot door treffers van bommen. Een motortorpedoboot werd be- schadigd. Moermansk werd opnieuw overdag en des nachts uit de lucht aangevallen. In Egypte ging de vijand opnieuw met sterke pantser- en infanteriestrijdkrachten tot den aanvalover. Hij werd na zware ge- vechten door Jtegenaanvallen tot staan ge bracht. De slag duurt voort. Duitsche en Italiaansche duikbommenwer- pers en lichte gevechtsvliegtuigen forachten den Engelsdhen in onverbiddelijke aanvallen groote verliezen toe. Op de Middellandsche Zee bracht een duik- boot een transnortzeilschip tot zinken. Een gering aantal Britsche vliegtuigen drong onder bescherming van het wolkendek overdag door in de bezette gebieden in het Westen, in de Duitsche bocht en tot aan de Noordwestelijke grens van het Rijk. Door uitgeworpen bommen ontstond op eenige plaatsen materieele schade. Zeven vliegtuigen werden neergeschoten. In. den strijd tegen Groot-Brittannie onder- nam de luchmacht gisteren en in den afge- loopen nacht in verscheidene golven vergel dingsaanvallen op de stad Canterbury. De ten deele in scheervlucht uitgeworpen bom men veroorzaakten foelangrijke vernielingen door brisant- en brandeffect. Jachteskaders der begeleidende bescherming schoten drie Britsche vliegtuigen neer. Andere gevechts vliegtuigen bombardeerden militaire doelen op verscheidene plaatSen in het Zuid oosten van het eiland, waaronder Dover. Zooals in een extra-bericht is medegedeeld, hebben Duitsche duikbooten ondanks de aarf- houdende hevige herfststormen haar operaties tegen vijandelijke konvooien op den Atlanti schen Oceaan voortgezet. Zaterdag heeft een groep Duitsche onder- zeeers ter hoogte van de Canarisohe eilanden kans gezien contact te krijgen met een vijan- delijk konvooi, dat van het, Zuiden naar Enge- land voer. Bij het invallen van de duistemis vielen onze booten het krachtig beveiligde konvooi con- centrisch aan en vernietigden tot de ochtend- schemering 14 schepen van totaal 101.000 ton, geladen mef waardevolle grondstoffen uit Afrika. Verder is in een extra-bericht medegedeeld: Bij de jacht op vijandelijke transpo'rtschepen zijn Duitsche duikbooten voor de eerste maal van uit den Atlamischen Oceaan doorgedron- gen in de randwateren van den Ind'ischen Oceaan. Ver ten Oosten van Kaap Agulhas, den Zuidelijksten landtop van Afrika, evenals in de wateren van Kaapstad, hebben zij acht schepen met in totaal 52.518 ton, in den grond geiboord. De restanten van het- in den nacht van 30 op 31 October ter hoogte van de Canal rische eilanden zwaar getroffen konvooi zijn ook verder het doelwit geweest van onze duikbooten, die van de volledig uiteengeslagen formatie nog vier schepen met een inhoud van 30.131 ton wegschoten, zoodat het totale succes, bij dit konvooi, alleen bereik't, stij ft tot 18 schepen met een inhoud van 131.131 ton. Daarmede hebben onze duikbooten den vijand weer een schade toegebracht van 82.649 ton koopvaardijscheepsruimte en in de laatste zes dagen op wijd vertakte operatie- gebieden 41 schepen met ruim een kwart mil- lioen ton van de Engelsch-Amerikaansche koopvaardijvloot vernietigd. In den strijd tegen de Engelsch-Amerikaan- scfae transportvloot heeft de marine in de maand October 113. schepen van in totaal 720.575 ton tot zinken gebracht. Dit succes is in de eerste plaats te danken aan den on- vermoeibaren strijd der duikbooten. Tien sche pen werden door torpedotreffers beschadigd. De luchtmacht bracht twee koopvaardijsche- pen van te zamen 10.000 ton tot zinken en foeschadigde een groot koopvaardijschip en een drijVend dok. De Engelsche ooriogsvloot verloor in den- zelfden trid een torpeddbootjager, twee bewa- kinvsvaartuigen, zeven motortorpedobooten en door luchtaanvallen twaalf landingsbooten Het Italiaansche weermachtbericht van Zondag luidt: In den Noordelijken sector van het Noorde- lijk front in Egypte zijn opnieuw felle gevech- ten'begonnen. De tegenstander zette nieuwe aanvallen op touw met uitgebreiden steun van gepantserde afdeelingen. De terstond bedwongen Britsche actie werd vervolgens gebroken door een energieken tegenaanval. Talrrjke tanks werden vernield en 200 gevangenen werden binnengebracht, Het aantal krijgsgevangenen, dat tijdens den huidige slag in onze handen is gevallen be- draagt 2000. Italiaansche en Duitsche formaties duik- bommenwerpers en gevechtsvliegtuigen heb ben den tegenstander zware verliezen toege bracht door zonder ophouden coneentraties van troepen en strijdmiddelen te toombardee- ren en herhaalde malen aanvallen te richten op de centra achter het front. Tijdens lucht- gevechten hebben Duitsche jagers zeven toe- stellen neergeschoten en een achtste gedwon- gen binnen onze linies te landen. De benlan- ning werd gevangen genomen. Een negende vijandeliike machine vie], getroffen door het afweergeschut, brandend neer. ZWITSERLAND: WEGWMZEE VOOR BRITSCHE BQMMENWERPERS. Naaj de correspondent van de National Zeitung (Essen) uit Geneve meldt, hebben gedurende de laatste nachten verscheidene Engelsche en Amerikaansche vliegtuigen boven Zwitsersch gebied gevlogen. Bij voor- keur vliegen zij over Geneve, alwaar vier nachten achter elkaar en ook lenmaal over dag luchtalarm werd gegeven. Weliswaar worden bij dit alarm de straten ontruimd, doeh het licht blijft tot 10 uur 'a avonds branden. Aldus wordt de geheel verlichte stad Geneve voor de Anglo-Ameri- kaansche vliegers een bijzonder gunstige v/eg- wijzer. Ofschoon officieele mededeelingen uit Bern spreken van ,,buitenlandsche" vliegtuigen, maakt de pers er melding van dat het Engel sche en AmerikaSnsche vliegtuigen waren. Zooals bekend heeft Zwitserland reeds ern stig te Londen geprotesteerd. Toen Zwitser land ongeveer een maand geleden tegen de schending van zijn neutraliteit protesteerde, gaf Londen ten antwoord dat het hier om een ,,vergissing" ging. (De herhaalde nieuwe schendingen wijzen er evenwel op, dat zij wel degelijk een onderdeel uitmaken van een welbewust en Vooropgezet plan. Naar de correspondent van de ..National Zeitung" voorts meldt legt de Zwitsersche pers in dat verband een zeer onverschillige houding aan den dag. De Gazette de Lausanne" gaat zoo ver te verklaren medelijden te hebben met deze vlie gers die op hun vluchten naar Italie de koude lucht boven den St. Bemhard rnoeten door- klieven. Hetzelfde blad komt echter het bombardee- ren van Genua erg pijnlijk voor, niet in ver band met de schending der Zwitsersche neu traliteit, doch omdat deze haven veel schepen opneemt die onder Zwitsersche vlag varen. Hoezeer deze neutraliteitsschending evenzeer wordt getolereerd, blijkt uit het feit, dat noch van officieele, noch Van semi-officieele zijde berichten binnenkomen die er melding van maken dat het Zwitsersche luchtdoelgeschut inderdaad actief is on^etreflen. In Das Reich publiceert minister dr. Gob- belg een hoofdartikel onder het opschrift„D oorlog als sociale revolutie." De minister begint met te verwijzen naar de recente zitting van beide huizen van het parlement te Londen, waar Smuts een rede hield, en merkt op, dat het wel wonderlij-c moet hebben gewerkt, toen deze het had over een sociale revolutie, die aan Laet slot van dezen oorlog zou komen. Smuts zou niet eens ongelijk hebben, indien hij in een dergelijke revolutie niet het slot, maar den oorsprong van deze reusachtige worsteling zou zien. De tegenwoordige oorlog heeft sedert lang de hem door zijn aanstichters toegedachte dimensies en grenzen overschreden. Een Lon- densch blad heeft daaromtrent zeer terecht opgemerkt, dat Duitschland zijn revolutie reeds achter den rug heeft, maar zij Engeland r.og te wachten staat. Engeland heeft geen idee, die het leidt bij den strijd. Het roemt op zijn materieeie kracht, zijn rijkdom en zijn uitgebreide Ipilp- middelen, maar vergeet volkomen, dat de oor log hoofdzakelijk wordt gewonnen door den geest, die de wapens hanteert. [Deze oorlog is de sociale revolutie, waarin wij reeds lang verkeeren. Zij strijdt niet meer voor de belangen van verarmde en geprole- tariseerde klassen, maar voor volken met levensfoonger. Zij moet en zal tot het doel leiden, afe er althans eenmaal vrede onder de naties zal zijn. Terwijl de plutocratische georienteerde imperia langzaam afbrokkelen, worden nieu we wereldrijken gevormd, die het resultaat van de sociaai-revolutionnaire toewegingen der jonge volken zullen zijn. Daarvoor strij- den de soldaten van de mogendheden van de spil aan alle fronten, in de lucht en op zee. Deze strijd is een sociale revolutie, die een oude vijandige wereld in puin legt, maar ach ter haar rookslierten verheft zich feeds een nieuwe, betere wereld. Dat is de wereld, waar- voor thans duizenden sterven, opdat nog in de verste toekomst ongetelde millioenen er kun- nen leven. DE AMERIKAANSCHE VERLIEZEN AAN MARINE-PERSONEEL. -De Britsche berichtendienst meldt uit Washington, dat de verliezen aan Ameri- kaansch marine-personeel sedert het desl- nemen van Amerika aan den oorlog, met in- begrip van den'slag bij Pearl Harbor 16.000 man bedragen. Tot vandaag zijn 4454 dooden, 1592 gewonden en 9765 vermisten opgegeven. lINKRIMPING BRIEFPOSTBESTELLING.< Van 2 November af in 's-Gravenhage; geleidelijik in het geheele land. Van 2 November af zal in Den Haag slechts tweemaal per dag briefpostbestelling plaats vinden, een in den morgen en een in den middag. De morgenpost zal men er wat later ontvangen. De nieuwe middagpost in Den Haag komt tusschen de vroegere middag- er. avondbestelling in, zoodat er op de meeste kantoren nog juist kennis van genomen zal kunnen worden. Geleidelijk zal over het ge heele land, daar, waar thans 3 bestellingen van briefpost per dag plaats vinden, dit aan tal met een worden verminderd. Overal waar twee buitenfoestellingen worden uitgevoerd, worden deze tot een teruggebracht. Het uur, waarop de overgebleven bestellingen zullen Uitgaan, zal plaatselijk zoo gekozen worden, dat zooveel mogelijk met de belangen der ge- adresseerden wordt rekening gehouden. De redenen, die tot dezen maatregel hebben geleid, zijn o.a. een tekort aan geschoold per- soneel; de verkeersmoeilijkheden in het win- terduister; verder de schaarschte aan auto's, banden e.d. welke dwingen tot een vereen- voudiging van den dienst. Men zal begrijpen, dat P.T.T. niet dan in uiterste noodzaak tot deze inkrimping is over- gegaan. Vertrouwd wordt, dat het publiek ook bij dezen nieuwen maatregel begrip zal toonen voor de bijzondere moeilijkheden, waar- m-ede het P.T.T.-bedrijf in dezen tijd te kam- pen heeft. DE ZORG VOOR DE OORLOGS- GEWONDEN. Minister dr. Gotobels heeft in een rede voor leaders van bureaux voor oorlogsslachtoffers der N.S.D.A.P. de gedachten uiteengezet, welke den nationaal-socialistischen staat aan- leiding heeft gegeven tot de nieuwe wetten inzake de zorg voor oorlogsgewonden. De staat ziet in de dragers van den oorlog de keur van ons nationale leven, die naar beste krachten moet worden onderhouden. Het op een nieuwen grondslag plaatsen van de wet- geving voor de oorlogsgewonden kan slechts worden gezien als delging van een materieele schuld van dankbaapheid en moreele verplich- ting. Het begrip, dat oorlogsgewonden ,,eerebur- gers van het volk" zijn, moet vooral tot uit- drukking komen in een gevoei van groote hoogachting voor de offers van deze reus achtige worsteling om ons volksbestaan. SNEETJWRUIMEN EN RESTRIJDEN VAN GLAD'HEID. Het sneeuwruimingsbesluit is thans afgekondigd. iBesluit van de secretaris-generaal jier departementen van binnenlandsche zaken en van waterstaat, betreffende het wegruimen van sneeuw en het bestrijden van gladheid op den openbaren weg. Op grond van par. 1 der verordening nr. 23- 1940 en in overeenstemming met de par. 2 en 3 der verordening nr. 3-1940 van den rijks- commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied wordt bepaald: Artikel 1. De zorg voor het wegruimen van sneeuw op den openbaren weg, voorzooveel hef be- lang van het verkeer op den weg dat eischt, berust: met betrekking tot rij-kswegen bij de diree- tie van den rijkswaterstaat, met betrekking tot provinciate wegen bij den eommissaris der provincie,'^ en met betrekking tot de overige wegen bij den burgemeester. Artikel 2. Onverminderd het bepaalde in het vorig artikel, is de tioofdbewoner of hoofdgebruiker van een binnen de bebouwde kom gelegen gefoouw of gronderf verplicht: 1. De sneeuw en het ijs van het voor of langs het gebouw of gronderf gelegen ge- deelte van -het openbaar voetpad weg te rui- men en bij gladheid dat weggedeelte met stroefmakende stoffen te bestrooien en be- sfrooid te houden; 2. te zorgen, dat de sneeuw en het ijs bij dit wegruimen van den openbaren weg wor den verwijderd, dan wel worden gebracht op den uitersten rand van het openbaar voetpad, zoodani'g, dat het verkeer hiervan geen hin der ondervindt en voldoende openingen wor den uitgespaard voor het afvloeien van dooi- water en tramrails, tram- en autobushalten, zoomede brand- en rioolputten vrijblijven. Artikel 3. Indien er meer hoofdtoewoners of hoofdge- bruikers van een gebouw of gronderf zijn, rust de in het vorig artikel bedoelde verplich- ting op een ieder van hen. Artikel 4. 1. Ingeval van uiterste noodzaak kan de burgemeester, ,wanneer de bijstand der plaat- selijke beambten en de hulp van vrijwiiligers en andere beschikbare werkkrachten onge- noegzaam zijn, inwoners zijner gemeente tijdelijk tot het doen van persoonlijke dien- sten ten behoeve van het wegruimen van sneeuw en het bestrijden van gladheid op den openbaren weg oproepen. 2. De diensten mogen niet worden gevor- derd van: a. vrouwen; b. personen beneden 16 jaar en boven 50 jaar; c. personen, die in Let openfoaar belang plichten hebben te vervullen, welke hen ver- hinderen, zich van de diensten te kwijten; d. personeh, die blijkens een geneeskun- dige verklaring niet in staat zijn de diensten te verrichten. 3. De diensten mogen van de opgeroepen personen worden gevorderd gedurende ten hoogste zes uur per etmaal, gedurende ten hoogste drie achtereenvolgende dagen. 4. De opgeroepenen zijn verplicht de zake- lijke aanwijzingen van de met de leiding van het wegruimen van sneeuw en het bestrijden van gladheid op den openbaren weg belaste personen op te volgen.^ Artikel 5. Het is aan anderen. dan openibare lictiamen verboden 1. Voor het verwijderen van sneeuw of ijs van den openbaren weg gebruik te maken van zout of andere foijtende stoffen, tenzij dit geschiedt op of in de onmiddellijke nabijheid van tramrails, wissels, brandkranen of brand- of rioolputten 2. Sneeuw of ijs op andere openbare plaat sen te storten dan die, welke de burgemees ter daartoe heeft aangewezen. Artikel 6. 1. Hij, die handelt in strijd met een bij of krachtens de artikelen 2 en 4 opgelegde ver- plichting of met het bepaalde in artikel 5, wordt gestraft met hechtenis van ten hoog ste zes weken of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. 2. De in faet vorige lid strafbaar gestelde feiten zijn overtredingen. 3. Indien een in lid 1 strafbaar gesteld feit wordt toegaan door of vanwege een rechts- persoon,. wordt de strafvervolging ingesteld en de straf uitgesproken tegen hem die tot. Musterung der Geburtsjahrgange 1964 und 1905. Alle mannlichen Reichsdeutsctien der Ge burtsjahrgange 1904 und 1905 auch diejeni- gen, die bereits durch Wehrersatzdienststel- len der Heimat erfasst, gemustert, unabkomm- lich oder zuriickgestellt worden sind haben sich zur Musterung wie folgt zu melden: a) aus den Provinzen Siidholland und See- land in Den Haag, Schule, Frederikstraat 28 am 9.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchsta- ben AJ; am 10.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben KS; am 11.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben TZ. b) aus der Provinz Nordholland in Am- sterdam-O, Schule, Iepenweg 13 am 12.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben AJ; am 13.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben KiQ; am 14.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben RZ. c) aus den Provinzen Friesland, Gronin- gen, Drente und OVerijssel bei der Wehr- rtiachtkommandantur Zwolle, Rojensingel 13 am 16.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben AC-; am 17.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben PZ. d) aus den Provinzen Gelderland, Utrecht und Nordbrabant in Eindhoven, Schule, Don Boscostr. 18 am 19.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben AH; am 20.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben IR; am 21.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben SZ. e) aus der Provinz Limburg bei der Wehr- machtkommandantur Maastricht, Vrijthof 46 am 23.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben A:E; am 24.11.1942 vorm. staben FH; am 25.11.1942 vorm. staben IL; am 26.11.1942 vorm. staben MP; am 27.11.1942 vorm. staben QS; am 28.11.1942 vorm. staben T7. Die Meldepfliehtigen haben Ausweispapiere und 3 Passbilder 37-52 mm in burgerlicher Kleidung, ohne Kopfbedeckung, Brillentrager das Brillenrezept mitzubringen. Juden haben nicht zu erscheinen. Den Meldepflichtingen wird das Fahrgeld 3.Klasse gegen verzeigen der Fahrkarte bei der Meldung zuriickerstattet. Sie erhalten ferner bei einer Abwesentheit vom Wohnort von mehr als 8 Stunden ein Zohrgeld. Den Haag, den 26 Oktober 1942. Der Reichskommissar fur die besetzten niederlandischen Gebiete der Generalkommissar fiir des Sicherheitswesen 8.30 Uhr die Buch- 8.30 Uhr die Buch- 8.30 Uhr die Buch- 8.30 Uhr die Buch- 8.30 Uhr die Buch- gez. RAUTER SS-Gruppenfuhrer und Generalleutnant der Polizei. het feit opdracht gaf of die de feitelijke lei ding had bij het verboden doen of nalaten. Artikel 7. Dit besluit, hetwelk wordt aangehaald als ,,sneeuwruimingsbesluit" treedt in werking met ingang van den dag, volgende op dien zijner plaatsing in de Nederlandsche' staats- courant. EERETAFELEN DEB GEVALLENEN IN HET HOOFDKWARTIER VAN HET \RI.J V\I LLIGERS LEGIOEN NEDERLAND. De niamen van de gevallenen onder hen, die als vrijwiiligers in het Nederlandsche Legioen deel hadden aan den wapenstrijd tegen het bolsjewisme, zijn van heden af op eeretafelen in het hoofdkwartier van dat Legioen ver- eeuwigd. Drie platen van spiegelglas met zwarten achtergrond, .waarop in zilveren tetters de namen zijn aangeforacht, vormen thans de om- lijsting vian een nis op de hal van de eerste verdieping van h'et gebouw aan de Koninginne- gracht, waarin dit hoofdkwartier zetelt. In het centrum van de nis bevindt zich een medaillon, voorstellende den gehelmden kop van een frontsoldaat, met daarboven de op dracht ,,Aan onze gevallen kameraden" en daaronder de woorden: ,,Den Vaderliandt ghe- trouwel bleef ick tot in den doet". Bloemen, zoomede de standaard van den generaal en het vaandel van een legioen- regiment, sierden het geheel. In een sobere plechtigheid heeft luitenant- generaal H. R. Seyffardt. commandant van het Vrijwilligerslegioen Nederland, ten aan- schouwe van enkele genoodigden en van het aan den staf verbonden personeel, deze eere tafelen ingewijd. Onder de genoodigden waren de Haagsche burgemeester en mevrouw prof. dr. H. Westra, als ouders van Unter- sturmfuhrer Olaf Westra, die 7 April j.l. aan het Oostfront sneuvelde, en verder een aantal officieren, vertegenwoordigers van Weermacht en Rijkscommissariaat. Met de klanken van het Oostlandlied, die op een klavier in een der nevenvertrekken werden vertolkt, werd de inwijding aange- vangen. Generaal Seyffardt sprak hiema als volgt: ,,Ik heb het als eejj eereplicht beschouwd in mijn hoofdkwartier aan ons alien voortdurend de namen in herinnering te torengen van de vrijwiiligers van het Legioen, die in den ver- bitterden strijd aan, het Oostfront hun leven hebben gegeven voor het nieuwe Europa en voor ons vaderland. v Die mannen zijn daarheen getrokken, om dat zij begrepen hebben, dat Nederland niet mocht achterblijven toij de andere Europeesche voikeren, die zonder uitzondering hun vrijwii ligers gingeni inzetten, om met het onverge- lijkelijke Duitsche l&ger en de daarmede ver bonden legers den strijd tegen het bolsjewisme mede te strijden. Die mannen lieten alles achter wat hun lief en dierbaar was: ouders, vrouwen en kinderen, hun vertrouwde Hol- landsche binnenhuis, en zij wisten, dat zij de kans aanvaardden met hun hloed te moeten hezegelen wat zij als hun heiligen plicht be- schouwden. Zij hebben ongelooflijke ,bewijzen van moed .ten uithoudingsvermogen gegeven; in een harden winter, zooals zelfs in Rusland zelden is voorgekomen, hebben zij de hevigste koude en ijzige sneeuwstormen getrotseerd; zij zijn door grondlooze modder en moerassen geploe- terd, hebben hunne onmenschelijke vijanden herhaaldelijk in het wit der oogen gezien, hebben hen teruggeslagen, als zij aanvielen en hebben stand gehouden in woedend hand- gemeen tegen veelvoudige overmacht. Zij hebben, helaas, de eindoverwihning niet meer mogen beleven, maar zij hebben hunne namen onvergetelijk gegrift in de geschied- boeken van het komende vrije Nederland. Wij. die zijn thuisgableven, omdat ook, hier in het thuisfront plichten te vervullen waren, diep doordrongen van de geweldige grootte van het offer, dat zij aan de zaak van het vaderland hebben gebracht. De Germaansche Freiwilligen Leit- stelle, Deinststelle Niederlande, deelt ons mede: De mogelijkheid bestaat er thans ook voor Nederlandsche vrouwen en meisjes om zich als verpleegster in te zetten. In aanmerking komen: verpleegsters, hulpverpleegsters 'en leerling-verpleeg- sters. Voor een uitstekende opleiding wordt zorg gedragen, terwijl de voor- waarden van dienstneming uiterst gun- stig zijn. Zij, die hiervoor in aanmerking wen- schen te komen, dienen zich schriftelijk of persoonlijk te melden bij het S.S.- Ersatzkommando Nederland, Stadhou- derslaan 132, Den Haag. Namens den leider maak ik bekend, dat met ingang van 1 November 1942, overeen- komstig den wensch van den Reichsfueher S.iS. de naam Nederlandsche S.S." wordt gewijzigd .Germaansche S.S. in Neder land". m Het feit, dat de S.S. een Germaansche orde is, die in ieder der Germaansche landen haar taak heeft te vervullen, wordt door het in- voeren van dezen naam tot uitdrukking ge-' bracht. Utrecht, 26 October 1942. De voorman der Germaansche S.S. in Nederland O.L. J. LT Jansonius, S.S.-opperstormleider en stafchef. Daarom zijn hunne namen hier neergeschre- ven als een manend gedenkteeken op de-,,eere tafelen der gevallenen", opgericht hun ter eere in dit huis, dat hen heeft uitgezonden, om ons dagelijks het beeld van him offer voor oogen te brengen". Terwijl nu zachtkens de klanken van het lied ,,Ik had een kameraad" werden gehoord, werd met den Germaanschen groet hulde aan de nagedachtenis der gevallenen gebracht. Namens alien, maar ook namens geheel Nederland, sprak generaal Seyffardt tenslotte innig medegevoel uit met het zware. verlies, dat de familieleden hetoben geleden en hij voegde daaraan een diepgevoelden dank toe voor het grotte offer dat zij gaven. Burgemeester Westra dankte den generaal met enkele woorden voor de hier verrichte schoone daad van pieteit. DE ORDENING VAN DEN ARBEID. Eerste Uitvoeringsverordening. Met ingang van 1 Nov. trad de verordening nr. 114/1942 over de ordening van den arfoeid in werking. Op denzelfden dag is het begrip collectief arbeidscontract uit de sociale poli- tiek verdwenen en heeft plaats gemaakt voor het nieuwe begrip regeling van arbeidsvoor- waarden. Daar evenwel niet in uiterst korten tijd alle collectieve arbeidsovereenkomste'n kunnen worden omgewerkt in regelingen van arbeidsvoorwaarden, is het noodig het recht der collectieve arbeidscontracten in het recht van regelingen van arbeidsvoorwaarden te doen overgaan. Om deze reden bepaalt de uitvoeringsverordening, dat alle loopende col lectieve regelingen blijven gelden als regeling van arbeidsvoorwaarden in den zin van par. 10 van verordening nr. 114/1940, tot zij worden opgeheven door den gemachtigde voor den arbeid. B.PJH. SOHENKT f 400.000 AAN WINTERHULP. Winterhulp kon dezer dagen met genoegen melding maken van het feit, dat de Neder landsche Bank een gift had geschonken van ,f 150.000 tegen f 100.000 in het vorige jaar. Nog voor de week waarin dit geschiedde ten einde was, kon winterhulp mededeelen, dat de B.P.M. een bedrag van niet minder dan 400.000 aan haar heeft overgemaakt. Dit be- teekent een verhooging met 150.000 van de gift in het vorige jaar die toen 250.000 be- droeg. Ook dit moge een aansporing zijn voor onze volksgenooten om hun bijdrage aan de Win terhulp te verhoogen. Bij tienduizenden stroo- men de anvragen van onze minder bedeelde volksgenooten binnen. Het hangt van U af, of deze geholpen kunnen worden. Op Zondag 1 November -heeft luitenant- generaal H. A. Seyffardt, commandant van het Nederlandsch Vrijwilligerslegioen, den 70- jarigen leeftijd bereikt. Luitenant-generaal H. A. Seyffardt, gebo- ren 1 November 1872 te Breda, stamt uit een militair geslacht, afkomstig uit Duitschland. Zijn bet-overgrootvader, geboren in 1723 te Erbach in Nassau was in 1748 Faehnrich in het voor den dienst in de Nederlanden opge- richte „regiment te voet no. 14 Baden Baden". In 1778 was hij kolonel-commandant van het regiment Hessen-Darmstadt, tevens stadcom- mandant van Kampen. Zijn overgrootvader, geboren in 1761 te Erbach werd luitenant- kolonel van den generalen staf, belast met de werying in Zwitserland. Zijn grootvader, in 1830 wegens de verdediging van de hoofdwacht te Antwerpen tegen de Belgische opstandelin- gen foenoemd tot ridder der militaire Willems- orde, stierf als majoor-commandant dfer troe pen in Curasao. Zijn vader diende als artil- lerie- en als generate staf-officier en was later minister van oorlog. Na zijn iagere- en middelbare schooloplei- ding werd H. A. Seyffardt in 1888 cadet der artillerie aan de Koninklijke Militaire Acade-ft- mie. In 1892 henoemd tot 2e luitenant der vesting-artillerie, diende hij daama achtereen- volgens als instructeur aan de artillerie-schiet- school en als leeraar in de artillerie-weten- scfoap aan de K.M.A.. Na van 1905 tot 1908 als leerling te zijn gedetacheerd bij de hoogere krijgschool, diende hij daarna ter afwisseling bij de veld-artillerie en in den generalen staf tot zijn benoeming in 1926 tot kolonel-comman dant der le artillerie brigade. Als kapitein was hij in 192021 gedurende een jaar gede tacheerd geweest bij de Fransche artillerie en had daama als majoor een hoogere tacnsch- artilleristische cursus gevolgd te Metz. In 1928 henoemd tot generaal-majoor, com mandant der le divisie, trad hij een jaar later op als chef van den generalen staf, werd in 1930 luitenant-generaal en in 1934 gepension- neerd. Na zijn pensioneering trad hij in de jaren 1934 en 1935 in tal van belangrijke plaatsen op in de vergaderingen van het venbond voor Nationaal Herstel om de noodzakelijkheid te betoogen de Nederlandsche weermatht uit haar verval op te heffen en om te protesteerpn tegen de nog steeds voortdurende afbraak van het leger door de ministers Colijn en Deckers. Ook kwam hij als voorzitter van de afdeeiing Den Hlaag van dat -verbond in een vergade- ring in October 1935 met kracht op tegen de onverantwoordelijjte daad van onze regeering om zich als haantje de voorste aan te sluiten bij de sancties tegen Italie. In Juli 1941 nam hij op verzoek van Rijks- commissaris dr. Seyss-Inquart de taak op zich tot het vormen van een Nederlandsch Vrijwil ligerslegioen voor den strijd tegen het bolsje wisme.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1