Buitenland Binnenland No. 10.440 VRIJDAG 30 OCTOBER 1942 82e Jaargang I. VAN DE SANDE ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. De stad Naltsjik bestormd. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT WEEKPRAATJE. NEDERLANDSCr. TSLEF.NING. TERNEUZEN, 30 OCTOBER 1942. Verandering van de tijdaanwijzing. k'rs> e' tea -v Verschijnt iederen Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond Prijsverhooging adverten*!en toegestaan door het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N. P. d.d. 24 Maart 1942 - Abonnerr.entsprijsBinnen Terneuzen f 1.42 per 3 maandenbuiten Terneuzen f 1.73 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling f 6.60 per jaar. Uitgeefsier N,V. Flrma P. J. VAN DE SANDE Telefoon 2073 - Giro 38150 DIRECTEUR: TERNEUZENSCHE COURANT ADVERTENTIEN Per mm 10 cent, minimum per advertentie f 1.50 Rubriek kleine advertentien 1-5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; maximum 8 regels Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 1 -5 regels 52 cent, iedere regel meer 1 0 cent Met vermelding briaven of adres bureau van dit blad 1 0 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op ad^raag verkrijgbacr is. Inzending van advertentien uiterlijk 10 uur v. m. op den dag van verschijning. HOOFDREDACTEUR: N. J. HARTE TERNEUZEN - TELEFOON 2298 Ingesloten bolsjewieksn verhLetigd of gevangen genoonen. Ver- bitlerde strijd in Egypte. Het oppei-bevel van de Weermacht maakte Donderdag bekend: In het Westen van den Kaukasus hebben de Duitsche troepen vijandelijke tegenaanvallen afgewezen op de bergstellingen, de laatste dagen veroverd, waarbij zij doeltreffend wer- deri gesteund door de luchtmacht. Kroatische jagers schoten 6 sovjetvliegtuigen bij 1 eigen verlies neer. Ten Westen van de Terek hebben Roemeen- sche bergtroepen tezamen met Duitsche berg- jagers de door den vijand krachtig versterkte en taai verdedigde stad Naltsjik bestormd. De ten Noordoosten van Naltsjik ingesloten vijan delijke strijdkrachten werden in den strijd vernietigd of gevangen genomen. Daardoor zijn binnen 4 dagen verscheiden sovjetdivisies uit- eengeslagen, tot nu toe meer dan 7000 gevan- genen gemaakt en 06 stukken geschut, 38 tanks en een groote hoeveelheid ander oor- logstuig buitgemaakt of vernietigd. Te Stalingrad hebben, onze troepen na den afweer van verscheidene tegenaanvallen an- dere deelen van het industrieterrein en blok- ken huizen bestormd. Ontlastingsaanvallen van sterke, door tanks gesteunde vijandelijke strijdkrachten op de Duitsche stellingen ten Zuiden van de stad bezweken, zooals tot dus- ver nog steeds onder zeer zware verliezen voor den vijand. Afgezien van sterke activiteit boven de >stad ibombardeerde de luchtmacht bij dag en bij nacht, vijandelijke vliegvelden, bat- terijstellingen en transporthewegingen. In het Noordwesten van de Kasp-ische Zee zijn 2 vrachthooten van 3000 t. in totaal tot zinken gebracht, henevens 2 tankbooten en 5 andere vrachtschepen in brand gestoken of zwaar- beschadigd. De vijand verloor Woens dag 44 vliegtuigen. Twee eigen toestellen \torden vermist. De verbitterde worsteling in Eigypte heeft zich op den oden dag van den afweerslag nog verhevigd. Ondanks de zwaarste aanvallen en ongewoon groot munitieverbruik kon de vijand als gevolg van den dapperen afweer der Duitsch-Italiaansche troepen geen successen behalen. Vele honderden gevangenen werden gemaakt. De aanvallen op de vliegvelden van Malta werden voortgezet. In Zuid-Oost-Engeland hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen Woensdag aanvallen ge- daan op industrieele, verkeers en haveninstal- laties. NIEUVV'E VIJANDELIJKE AANVALLEN IN EIGYPTE. De~ hevige velds-lag, die sedert 5 dagen geleverd wordt aan het front van EI Alamein, heeft ook Woensdag nieuwe en felle aanvallen van den vijand gezien, waartegenover de strijdkrachten van de Spil een verheten weer- stand boden. Wij hebben nog eenige tientallen pantserwagens vernield en verscheidene hon derden gevangenen gemaakt. Tijdens doel- treffende aanvallen in scheervlucht hebben Italiaansche en Duitsche luchtformaties mi- trailleurvuur en hombardementen gericht op troepenconcentraties en strijdmiddelen in de linies van den tegenstander. Twee Britscne vliegtuigen werden neergeschoten door Duit sche vliegers; 2 andere door afweerbatterijen. De vliegvelden Luka en La Venezia zijn febombardeerd door de luchtmacht van de pil. Een Spitfire vloog in brand, getroffen door Duitsche jagers. Een formatie vier- motorige Liberator-machines, die trachtte de haven Navarrino aan te vallen, is opgevangen door onze jagers en werd gedwongen haar botmmen in zee te laten vallen; een vijandelijk vliegtuig, herhaaldelijk getroffen, stortte bran- dend in zee. JAPANSCHE OPPEEBEVELHEBBER OP BORNEO OMGEKOMEN. Naar thans te Tokio bekend wordt, is de opperbevelhebher van de Japansche expeditie- strijdkrachten op Borneo, luitenant-generaal markies Tosjinari Maeda, 6 September bij een vliegongeluk aan de Noordkust van Sera- wak omgekomen. Tot zijn opvolger is de gewezen vice-minis ter van Oorlog en chef van de legerstafschool, luitenant-generaal Masataka Janawaki be- noemd. De overledene is om zijn groote ver- diensten posthuum tot generaal bevorderd. DR. GoBBELS 45 JAAR. Donderdag vierde dr. Gbtbbels zijn 45sten verjaardag. Alle Berlijnsche bladen schenken aan dit feit bijzondere aandacht. Bij foto's van den minister herinneren de bladen er aan, dat dr. Golbbels in de worstelSig om het be- staan van de Duitsche natie op een van verre zichtbare en verantwoordelijke plaats staat. BEGRAFENIS STAF DE CLERCQ. Op plechtige wijze is Donderdagmorgen te Brussel de laatste hulde gebracht aan den gestorven leider van de Eenheidsheweging van het V.N.V., Staf de Clercq. Voor bet- hoofdkwartier van het V.N.V. was om 9 bur geen plaats meer te bemachti- gen. Een lange rij defileerde onafgebroken langs het stoffelijke overschot in de rouw- kapel van het hoofdkwartier, waarbij acht officieren van de IVUaamsche Wacht de wacht hielden. Onder de buitenlandsche organisaties merk- te Belgapress een talrijke afvaardiging van de Nat. Soc. Beweging der Nederianden op, waar- van de leider, ir. Mussert, vertegenwoordigd wasi door prof. mr. dr. R. van Genechten. Deze was vergezeld van den heer De Blocq van Scheltinga, door afvaardigingen van de W.A. en van de Nederlandsche fabriekswachters Enkele minuten na elf droegen acht officie ren van de Dietsche militie Zwarte brigade de jijkkist naar buiten. Zij werd hedekt met de leeuwenvlag en het vaandel met het delta- teeken, waama zij zich in beweging zette naar de Groote Markt. De linten van den praalwagen werden vastgehouden door prof. Daels, Wies Moens, Germain Lefevre, voor- zitter van Vo's, Borginon, Aug. Borms. Hen- driks, dir.-gen. van het rijksarbeidsbureau, de Pillecijn, en van Nijle, een ouden vriend van Staf de Clercq. Daarna volgden de leider der Eenheidsheweging van het V.N.V., dr. Elias en vele andere autoriteiten. Op de Groote Markt heeft dr. Elias een laatsten afscheidsgroet gericht tot den over ledene. Hij gewaagde van de trouw en de liefde van de aanhangers. „Uw leven is geweest de synthese van datgene, wat zij alien wilden, dat de beweging zeu zijn, strijdvaardig, eerlijk en trouw. Uw getrouwen nemen afscheid van uw stoffelijk omhulsel. Uw geest wordt door ons verder gedragen. De geschiedenis van ons volk kan- zonder u niet worden geschreven. Uw geest zal ons bezielen, uw gestalte zal voor ons oprijzen op den dag der overwinning, wanneer de klokken van Sint Goedele over Vlaanderen zullen luiden en het Te Deum onzer vrijheid daar zal worden gezongen". Te kwart voor twee werd de tocht naar Kester aanvaard. Daar kwam de lijkstoet om half drie aan. Daar de geestelijkheid den toe- gang tot de kerk aan de Vlaamsche vaandels verbood, plaatsterv de vaandrigs met de tier* tallen payottenvlaggen zich aan weerszijden van den ingang, waama Grammens, Thomas de Backer, van Overstraete en Coenen de lijkkist in de kerk droegen. Voor de katafalk welke vooraf in het koor was aangebracht, plaatste dr. Borms, ondanks alle verboden, de klauwende leeuwenvlag en den deltawimpel. De pastoor verrichtte hiema de albsoute. Enkele minuten later begaf de stoet zich naar het kerkhof, waar Elias, de leden van den raad van leiding, de nabestaanden, de autoriteiten, vrienden en Jkgnnissen den laat- sten groet brachten. BOODSOHAP VAN HITLER VOOR MUSSOLINI. Reichsorganisationleiter dr. Ley, het hoofd van de delegatie der N.S.D.A.P., die thans Italie bezoekt ter gelegenheid van den. 20en verjaardag van den marsch naar Rome, is door Mussolini in het Palazzo Venezia ont- vangen en heeft dezen een boodschap van Hitler overhandigd. Tijdens de ontvangst van de Duitschedelegatie door den Duce, bracht deze dfe gebeurtenissen van twintig jaar ge- leden in herinnering. Toen is de fascistische revolutie hegonnen. Sedert dien is een ha'rde doch succesvolle strijd gevoerd tegen bolsje- wisme, plutocratie en Joden. In de afgeloopen drie oorlogsjaren is een nauwe kameraad- schap ontstaan tusschen de soldaten van Duitschland en Italie. De Duce eindigde met de woorden: ,,De gemeenschappelijke strijd van onze volken zal bekroond worden met de overwinning". Dr. Ley verklaarde, dat Duitschland het onvermoeihare worstelen van Italie en den Duce bewondert. De beste waabborg voor vriendschap en strijdgemeen- schap van fascisme en nationaal-socialisme zijn de Duce en de Fuhrer. (D.N.B.). Deze week was het 25 jaar geleden, dat in het Russische Tsarenrijk de bolsjewistische revolutie uitbrak. iSedertdien heeft zij haar arbeid schier ongehinderd kunnen voortzetten tot aan den 22en Juni 1941, d.w.z. gedurende bijna 24 jaren. Lenin, en na diens dood zijn opvolger Stalin, hebben zich volkomen kun nen geven aan de vervolmaking van het door hen voorgestane stelsel. Wij weten, dat iedere revolutie met veel leed, bloed en ellende ge- paard gaat. Dat is dan echter steeds in het begin. Na verloop van korten tijd beginnen tegenstellingen te verflauwen, gemoederen af te koelen, zoodat de nieuwe overheid geleide- lijk -aan de leiding vast in hadr hand krijgt. Het is alsof men een ketel volledig afgesloten houdt en geen gelegenheid geeft tot het ont- snappen van stoom, welke door het er onder brandende vuur wordt opgewekt. De span ning zal steeds blijven stijgen, totdat het weer- standsvermogen van den ketelwand deze niet langer kan verdragen en de ketel plotseling uit elkaar barst, met alle gevolgen van dien. Zoo was het ongeveer hij alle revoluties. Was het met de bolsjewistische revolutie evenzoo? Neen, stellig niet. Het was, alsof in plaats van eene plotseling en met geweld zich ontladende spanning een groot, alles verterend vuur over het geheele toenmalige Russische rijk werd uitgestort, alles in vuur en vlam zettend, alles vernielend en verwoestend. iHet begon met branden, het bleef branden en het Ibrandt er nog steeds, na 25 jaren. Nog steeds liet men de 1001 gouden belof- ten oningelost en stelde daarvoor in de plaats de diepste ellende, zorg, leed, armoede en ver- wording voor millioenen rnenschen. Maar daarbij mocht het niet blijven. Men stelde zich op het standpunt, dat deze ,,2egeningen" ook naar andere landen moesten worden over- gebracht. De brand moest dus overslaan naar het belendende perceel. Duitschland, dat zich het eerst en het meest bedreigd voelde greep dan ook, toen langer wachten onmogelijk scheen en het gevaar al nader en nader kwam, krachtig in. Reeds veel eerder waren er pogingen aan- gewend om den brand te hlusschen. Dat waren echter steeds pogingen, welke door het gebruik van gebrekkig materiaal of een te- kort aan krachten onvoldoende uitwerking sorteerden. Thans werd direct met groot materiaalaangegrepen, zoodat verwkcht zou kunnen worden, dat de zwakkere organisaties zich vol instemming en overtuiging achter den grooten brandblusscher zouden hebben ge- schaard. Dat zou verwacht kunnen worden, neen, dat zou als de wereld niet stapelgek was, verwacht moeten worden. De uitkomst was echter anders. Het he- spottelijke, helaas in wezen gevaarlijke, ver- schijnsel deed zich voor, dat al diegenen, die zich eerst tot verklaarde vijande/n van de brandstichters -hadden bekend, zich thans daarmede solidair toonden en alles deden wat hunne zwakke krachten vermochten om de blusschers te hinderen en het vuur naar andere plaatsen over te brengen. IZal het hun Ibaten? Daar is geen spralte van. De krachten welke strijden aan de"zijde van hen die het vuur wilden dooven vinden hun oorsprong in de eensgezindheid, het ge- loof en het vertrouwen in, den wil tot be- scherming van alles wat hun dierhaar en hei- lig is. Zij worden samengehald tot een groote krachtige vuist: Duitschland en gevoed door den onuitputtelijken energie-bronhet Natio- naal-iSocialisme. Die vuist en die energie.'ge- boren uit den Germaanschen aard, welke ook de onze, dq Nederlandsche is, zullen alle drei- gende gevaren hezweren en iederen aanval weten af te weren. Daarmede is het bestaan en de toekomst van Europa gewaarborgd. Het bestaan van Europa! Dat is ook het bestaan van Nederland! Dat is de zekerheid van alles wat ons dierbaSr moet zijn, Wan neer wij dat zoo leeren zien, is het dan niet diep beschamend te moeten ervaren, dat wij met elkaar nog zoo weinig doen om ons Ger- maansch broedervolk de behulpzame hand te ibieden of althans maar pogen het te leeren begrijpen KADERLEDEN VAN DEN JEUGDSTQRM NAAR HET FRONT. Toen verleden jaar de oorlog tegen Sovjet- Rusland uitbrak en in vele landen van Europa vrijwilligers-legioenen werden gevormd. was ook onder de leden van het Jeugdstormkader een groote drang om zich te melden voor den vrijheddsstrijd van Europa. De hoofdstormer besliste toen echter, dat niemand van het Jeugdstormkader zich zonder zijn toestemming voor den frontdienst mocht melden, De strijd in Nederland om het belangrijkste deel van ons volk de jeugd -mocht niet verzwak- ken. Om evenwel aan de Jeugdstormeer te voldoen, kregen twee hooge jeugdstorm-func- tionarissen de stafleider Quispel en de ge- iwestleider Groneman, toestemming om als vertegenwoordigers van den Jeugdstorm naar het front te vertrekken. Eeriige maanden geleden zijn deze twee kaderleden teruggekeerd en thans hebben Dinsdagavond de leden van het stafkwartier en de gewestleiders van den Jeugdstorm te Utrecht afscheid genomen van twee andere kaderleden, die als aflossing van de twee teruggekeerden naar het Nederlandsche legioen ziullen vertrekken. Het zijn opper- stamheer H. A. Hasewinkel, leider van de hoofdafdeelingen weerbaarheid en organisatie, en kompaan G. van Geelkerken, streekleider. De stafleider, opperbamheer C. Quispel Szn, sprak hen toe, waarbij hij op de zware taak van den frontsoldaat wees, welke voor hen des te zwaarder zal zijn, daar zij het geheele Jeugdstormkader vertegenwoordigen. Maar juist de gedachte aan den Jeugdstorm zal hen over menig moeilijk oogenfelik heen helpen. Hij haalde verschillende herinneringen op uit zijn eigen diensttijd. Beiden hood hij een dag- boek aan, waarin zij hun belevenissen kunnen vastleggen. Met den wenscb op een behouden terugkeer besloot hij zijn toespraak. Leden van het stafkwartier werkten ver- volgens een programma af, dat door ernst werd beheerscht. Daarna sprak opperstamheer Hasewinkel, mede namens kompaan Van Geelkerken. Hij zeide, dat nu een hartewensch van- hem ver- vuld was eri wees den Jeu 'dstormers in het vaderland op den plicht om zich ten voile voor den jeugdstorm- in te zetten. Hij besloot met den wensch, dat kompaan Van Geelkerken en hij aan het front de eer van den Jeugdstorm zullen hoog houden. Tot besluit van den avond nam de hoofd stormer het woord: Hij schilderde in een ernstige redevoering de moeilijkheden van het oogenblik en de verbetenheid van den strijd om het Nederlandsche volk. Hij waarschuwde tegen de wel eens geuite meening, dat het Nederlandsche volk slechts zou bestaan uit slaapkoppen, die vegeteeren op een roemrijk verleden. Wel degelijk heeft ons volk in de afgeloopen vierhonderd jaar iets gepresteerd. Dat het in de laatste eeuw achteruit is ge- gaan, is een reden om ons te schamen en nog meer in te spannen voor dit volk. Elke teleur- stelling in onzen tijd moet een aansporing zijn om verheten verder te strijden. Buiten ons heeft het Nederlandsche volk niemand, besef- fen wij dit wel? Wij mogen nooit angst heb ben voor de verantwoording, die wij op ons genomen hebben. De hoofdstormer wees op de leus, die in Italie overal te lezen is en die ook voor den Jeugdstorm geldt: Gelooven, gehoorzamen en strijden. In dit verband her- innerde hij aan den strijd van den Jeugdstorm voor den oorlog en stelde hij dezen strijd aan de nieuwe leden ten voonbeeld. Vervolgens sprak de hoofdstormer over het bezoek, dat hij in Weenen gebracht heeft aan gewonde Nederlandsche vrijwilligers. Zij heb ben niet te vergeefs hun offer gebracht. Zon der hen was ons volk reddeloos verloren ge weest. Door hen zal ons volk een werkzaam aandeel krijgen in het nieuwe Europa. Het Duitsche volk bloedt het zwaarst. Het is onze grootste trots, straks met negen mil- lioen Nederlanders naast negentig millioen Duitschers in den strijd te staan. Thans vertrekken wederom twee kaderleden van den'Jeugdstorm naar het front. Hun ver- trek is ons een aansporing om nog harder te worden. Wij moeten door dezen moeilijken tijd heen. De oorlog moet tot elken prijs gewonnen worden. Wij zijn ons bewust van de taak, die wij voor ons volk en ons land op ons genomen hebben. De jeugd moet het voor- beeld zijn van het volk van morgen. Wij zijn trotsch op ons volk, wij willen geen tweede- rangs Germanen zijn. Over, de grenzen strij den wij met Duitschland voor de wederop- standing van een nieuw Europa, onder Ger- maansche leiding. In eendracht en kame- raadschap werken wij verder. Stuk voor stuk op welke plaats wij ook gesteld zijn, leveren wij onze bijdrage voor de herwording van ons volk. Ons volk en ons vaderland zijn ons heilig. Tot slot richtte de hoofdstormer eenige hartelijke woorden tot de twee vertrekkenden. God zegene jullie en moge jullie behouden doen terugkeeren. Wij in het vaderland zul len verder marcheeren, niet terugschrikkend voor de moeilijkheden, die ons nog te wachten staan. Na deze woorden werd de avond besloten met het zingen van het stormerslied. OPGAVE VAN LAND TOEBEHOOREND AAN RECHTSPERSONEN. De Ned. Staatscourant van 29 dezer bevat een besluit van den secretaris-generaal van landbouw en visscherij, waarbij wordt be- paald, dat alle rechtspersonen, die land in eigendom hebben, dat gebruikt wordt, be- stemd is of geschikt voor landbouw in den zin van art. 1 van het pachtbesluit, verplicht w&rden dit land vobr 1 December a.s. bij de directie voor den land'bouw op te geven. Ven- nootscbappen onder firma en die bij wijze van geldschietang worden mede als rechts personen beschouwd. Niet nakoming wordt beschouwd als overtreding en wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste 10.000. VERKOOP VAN BOUILLON EN JUS. Over de mogelijkheid van de hereiding en den verkoop van vleeschjus, soepen enz. door de slagers, blijkt eenig misverstand te be staan. Te hevoegder plaatse wijst men er op, dat reeds eenige maanden geleden een ver- ordening van de bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch is verschenen, die ihierover voQr- schriften bevat. Volgens deze verordening, die van 4 Juni j.l. dateert, is het den slagers verboden het hun toebedeelde vleesch te ver- werken tot eenig ander product dan de vleeschwaren, waarvan de bereiding hun krachtens de vee- en vleeschverordening is toegestaan. Onder dit verbod valt ook het bereiden van vleeschjus, soepen e.d. Indien de slagers evenwel bouillon trekken uitsluitend (dus zonder toevoeging van vleesch) van de hun ter beschik'king staande beenderen, die door de klanten niet gevraagd zijn, is de bovenbedoelde bereiding toegestaan. Zij mogen dezen bouillon, indien hij overigens voldoet aan hij de wet gestelde .eischen, ver- koopen, doch zij mogen daarvoor geen bonnen in ontvangst nemen. NIEUWE LEIDER HOOFDAFDEELING VOLKSVOORLICHTING EN PROPAGANDA IN RIJKSOOMMISSARIAAT. De leider van de hoofdafdeeling volksvoor- lichting en propaganda in het Rijkscommis- sariaat te Den Haag, Gauamtsleiter H. Ger- nand. is door den Rijksminister voor volks- voorlichting en propaganda met 'n nieuwe taak helast. In zijn plaats is benoemd Gauhauptamts- leiter Oherregierungsrat Max Stampe. leider van het Reichsprop^gandaambt en Gauhaupt- amt der N.SD.A.P. in Danizigl/Westpruisen. NIEUWE Naar van bevoegde zijde gemeld wordt, -zal Dinsda>g 3 November a.s. het prospectus ver- schijnen van een 3VZ pet. Nederlandsche staatsleening, groot f 1 milliard, waarvan reeds f 400 millioen is geplaatst. De leening heeft een looptijd van 20 jaar en zal worden uit- gegeven tegen den koers van 99% pet. De inschrijving wordt opengesteld op iJlns- dag 10 November, terwijl de storting zal moe ten gesch'ieden op Dinsdag 1 December a.s. De stukken dezer leening zullen dezelfde beleeningsfaciliteit genieten, als bij de vorige leening werd toegestaan. TWEE WONINGEN DOOR BOMMEN VERNIELD. Tengevolge van het neerwerpen van bom- men door Britsche vliegers boven Neder- MIDDELLAN D SCHE AB0EKIR ERSA MATROE lOKgrAIE EL DAB A I Hawala EL AMERIA EL ARAD L'WSMMAN AB/SCA F0EKA GALAL 1/ SIDl RAHMAN EL HAMEtN //K x x E NATROEN EL MAGHRA Kaart van Pel! HET BRITSCHE OFFENSIEF IN EGYPTE. In Egypte ziin de Britten een offerisief begonnen in den sector El Alamein (op de kaart aangegeven als El Hamein) in de richting naar Mersa Matroe. Het zwaartepunt van den strijd wordt telkens verlegd ih de stelling van El Hamein, welke van de-kust in Zuidelijke richting loopt en ongeveer 60 km breed is. De strijd is in voile gang. Van het verloop hiervan is nog weinig te schrijven, omdat beide partijen uitstekend bewapend zijn. landsch gebied zijn wederom twee woonhui- zen nagenoeg vernield," andere zwaar, resp. licht beschadigd. Onder de burgerbevolking vielen 1 doode en verscheidene zwaar-, resp. licht-gewonden. NEDERLANDSCHE BANK GEEFT l'/2 TON AAN WINTERHULP. De Nederlandsche Bank heeft aan Winter- hulp een hedrag van f 150.000 ter bcschikking gesteld als bijdrage tot het welslagen van het Winterhulpwerk in de komende maanden. Het reeds aanzdenlijke bedrag van 100.000 dat Winterhulp het vorig jaar van de Neder landsche Bank mocht ontvangen, werd dds dit jaar met f 50.000 verhoogd, een verheugend voorbeeld, dat goede navolging" moge vinden. f 5900 OP WINTERHULPLOT GEWONNEN. Een fabrieksarheider van de N.V. Junker rijwielen te Apeldoor^heeft op een lot in de loterij van Winterhulp 5000 gewonnen. Hij heeft inmiddels het geld op het hoofdkantoor van de W.H.N, te 's-Gravenhage kunnen in- casseeren. Wij herinneren er onze lezers aan, dat in verband met de beeindiging van den zomer- tijd op 1 November de klokken in den nacht van Zondag op Maandag a.s. 1 uur achteruit zullen worden gezet. Zij, die dus Maandag- morgen met den tijd gelijk willen zijn, zetten alvorens zich ter ruste te begeven-hun klok 1 uur achteruit of houden deze gedurende een uur stil. kleedingstuk van een der meisjes, liep deze tot driemaal toe varx de woning aan de tram- brug rechtstreeks naar den deksteen van den kanaalmuur en verzette verder geen poot. Het vermoeden van een ongeluk kreeg daardoor meer grond. Men begon ter plaatse in het kanaal te dreggen en d'e vrees werd spoedig bewaarheid, toen men ongeveer half 1 het lijk van het jong^te meisje opvischte. Dat er in verband met den tijd, dat het meisje te water moet hebben gelegen, geen. sprake meer was van opwekken der levensgeesten laat zich begrijpen. Men bleef voortgaan met* dreggen naar de oudste zuster> Daarvoor moest ook nog een aaarliggend vaartuig verhaald worden. Zij bleek daar inderdaad onder te zijn geraakt. Zij was de zwemkunst meester en sciiijnt nog te hebben getracht zich te redden, hetgeen echter in de duisternis niet mogelijk is geweest. Vreemd is het wei, dat de meisjes blijkbaar niet om hulp hebben geroepen, daar noch de familie Kroesse, noch de opvarenden van het daar gemeerde schip, die in de roef vertoef- den, ook maar iets van het gebeurde hebben gehoord. EEN SLECHT BEGIN. Zekere J. W., e£n der jongere werklieden aan de P.T.T.-centrale te Does, trad, volgens de Prov. Z. Crt*. vorige week te Rotterdam in het huwelijk. Het feest werd op royale wijze gevierd en naar J. W. zijn bruid verteld had, begin dezer week konden zij te Goes hun woning betrekken, want hij was zoo gelukkig geweest er ©en te kunnen huren. Ook voor de meubileering enz. had hij zorg gedragen. Zoo arriveerde Dinsdag de jonge vrouw te Goes, maar daar bleek haar, na bezoek aan familie van haar man, dat de verhalen ALASKA'^^seward O O-" at DUTCH VANCOUVE HARBOUR BREMERTON MARE ISL NEW YORK SAN DIEGO MIDWAY 1 WAKE >sHAWAII eilanden "•Ajpearl harbour HAWAII EIL JOHNSTON sr/LLE QCEAAN PAMYRA GOEAM M^Sa, BALBR KAROUNfcN<GILBERT e CHRISTMAS EIL CANTON Oc ZUID AMERIKA •EIL MANAHIKI EIL MARQUESAS EIL --^samoaeil n kaledonie COOK EiE TOEAMOTOE EILANDEN ALIE NORDFOLK EIL VerdedLyingszone v.Japan v. de KS oorlogshavens 9 steunpunten TD Gedeeltelijk voltooidesteunpunten(V.S) i Steunpunten van Japan Japansche NIEUW ZEELAND KAART VAN PELT DE ZEESLAG IN HET ZUIDEN VAN DEN STELLEN OCEAAN. lEen der grootste zeeslagen woedt op het oogenblik in het Zuidelijk deel van den Stil- len Oceaan. De strijd wordt gevoerd tusschen de Amerikaansche en Japansche vloot- eenheden in de wateren ten Noorden van de Santa Cruz eilanden, die 555 km ten Oos- ten van het eiland Guadalcanal geleigen zijn. De plaats van het zeegevecht is met sen gearceerde cirkel op de kaart aangegeven (bij de Japansche wig H). De Amerikaan sche manne-eenheden hadden in de wateren rondom het eilend Guadalcanal dat tot de Salomonsgroep hehoort (zie de wiig I) gepoogd met sterke strijdkrachten sen offen- sief te beginnen tep-en de aldaar geconcentreerde Japansche marine, ten einde in dit gebied een beslissing te forceeren. Hoewel de zeeslaig nog aan den gajig i®, is het totale resultaat nog niet te overzien. De dikke zwarte lijn op de Jcaart duidt het ge- consolideerd Japansch veroveringsgehied aan in den Stillen Otfeaan. De wig III geeft de actie weer tegen de Chesterfield eilanden en het eiland Nieuw Kaledonie. VREESELIJK ONGELUK. T'wee zusters verdronken. Donderdagmorgen doorliep een schokkende tijding onze stad: de zusters Corrie en Marie van 'Hecke, oud resp. 17 en 11 jaar, dochters van Anton van Hecke, wonende in de Wal- ravenstraat, waren Woensdagavond door de duisternis misleid, te water geraakt en ver dronken. De lijken waren opgehaald en naar de ouderlfcke woning vervoerd. De moeder was alleen thuis, daar de vader elders werkt. Men kan zich den toestand van dit vreeselijk getroffen gezin wel mdenken en het mede- gevoel der bevolking is dan ook algemeen. Naar we vernamen waren de meisjes Woensdagavond hij een vriendin op visite ge- gaan, in het gezin Kroesse, wonende bij de trambrug aan den oostelijken kanaalarm. De afspraak was, dat ze om 8 uur thuis zouden komen. Het werd eclhter 9 uur en nog waren ze er niet. Vanwege de duisternis lieten de huisgenooten het toen na, te gaan informee- ren. Toen ze echter te 10 uur nog niet thuis waren, steeg de onrust en ging men, daar het toen iets lichter begon te worden, naar het gezin Kroesse om te informeeren. Daar vernam men t-oen, dat de meisjes reeds voor lang vertrokken waren om hui.T- waarts te gaan. Men begon toen voor een ongeluk te vreezen en riep de assistentie der polltie' in, voor het instellen van een -onder- zoek. De gemeentepohti^riep daarvoor weer de hulp in van den homf van den brigadier der Rijksveldwacht Hoogstrate, die reeds in meerdere zaken blijk van goeden speurzin heeft gegeven. Nadat den hond lucht was gegeven aan een van W. geheel gefantaseerd waren. Hij had noch huis, noch meubels, maar bleek wel flink in de schuld te zitten. En, wat eigenlijk het ergst was, haar man was ook niet te vinden. Dinsdag is hij naar Vlissingen geweest, daar na nog te Goes gezien, doch sindsdien is hij spoorloos verdwenen. Ook de politie werd in den arm genomen, maar zij wist J. W. nog niet te vinden. HET BROODBONNENHANDELTJE TE GOES. Door de marechaussee is thans, meldt het D. v. Z., de zaak van den broodbonnenhandel geheel opgelost. Zooals men weet, werd vorige week te Roosendaal een zekere B. door de marechaussee gefouilleerd waarbij achthon- derd broodbonnen op hem werden gevonden. B. zei, dat hij die te Goes had gekocht van den kellner v. d. S. Deze laatste wees weer den kqllner J. als verkooper aan, die op zijn beurt een bakkerszoon aansprakelijk stelde. Zoo werd de geheele betting tenslotte ge vonden. Behalve de genbemde personen werden er ook nog scharrelaars uit de omliggende dor- pen bij betroYken, die tenslotte bekenden. Tegen ,het heele gezelschap is proces-verbaal opgemaakt. Er werden hooge prijzen voor "de bonnen- strookjes betaald. WORSTELING OM EEN PERSOONS- BEW1JS. ■Een -vermakelijk voorval speelde zich, vol gens het D. v. Z., dezer dagen af in een groote autobus, die op de Sloedam moest stoppen voor de cpntrole op de persoonsbewijzen. Toen de marechaussee binnenstapte, stond een oud Walcihersch boertje, dat in gezelschap

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1