I Landbouwberichten Sport Gemengde Serichten PLANNEN VAN VREUGDE EN ARBEID. Kent Gij reeds dit getal Het is het gironummer van Winterhulp. TERNEUZEN, 28 OCTOBER 1942. RECHTSZAKEN. VREDEREOHTER TE MIDDELRURG. DI5TRIBUTIE-OVERTREDING. HUISPERSONEEL EN ZIEKTEWET. Premiebetaling zal eenmaal per jaar kunnen geschieden. Nu in den loop dezer week de werkgevers en werkgeefsters van huispersoneel zich bij de postkantoren of de Raden van Arbeid moeten yoorzien van een formulier voor de aanmel- ding van hun huiispersoneel ten behoeve van de Ziektewet rijst de vraag, welke werk- nemers nu eigenlijk als huispersoneel moeten worden beschouwd. iHet besluit van den secretaris-generaal van het departement van Sociaie Zaken spreekt van personen, die bij een particulier in loondienst zijn voor bet ver- richten in diens huishouding van huiselijke of persoonlijke diensten, en betzij bij den werk- gever inwonen, betzij wekelijks ten minste vijf dagen in dienst van denzelfden werkgever werkzaam zijn. Dit laatste dient zoodanig te worden opge- vat, dat ook bet buispersoneel, dat op vijf dagen per week gedurende een gedeelte van den dag, b.v. eenige uren in dienst van een werkgever is, onder de Ziektewet valt. Ook huisknecbts, juffrouwen van gezel- scbap, huisboudsters, huisbewaarders, parti- euliere chauffeurs vallen er dus onder. Boven- dien kunnen zicb nog twijfelgevallen voordoen, waarvan het moeilijk is 'n volledige omschrij- ving te geven. In al dergelijke gevallen is bet echter gewenscbt, dat men tijdig op de voorgescbreven wijze aangifte doet, waarbij men dan van zijn twijfel kan doen blijken. Een werkgever, die een beroep of bedrijf uitoefent en personeel in dienst heeft, dat zoo- wel in de huishouding als voor bet beroep of bedrijf werkt, behoeft geen aangifte te doen. Echter moet hij van 1 November af het ge- beele loon op de loonlijst vermelden. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat een rege- ling in voortbereiding is, kraehtens welke de verrekening van deze premie voor de Ziekte wet, welke bij de Raden van Arbeid 1,7 bedraagt, eenmaal per jaar zal geschieden. [Het ligt in de bedoeling de premie te heffen van het geldloon, vermeerderd met de waarde van kost en inwoning. HEX AANVRAGEN VAN VESTIGINGS- VERGUNNIN GEN. De commissie iburgerbevolking deelt mede: Bij de behandeling van aanvragen om vrij- stelling van de bepalingen van het vestigings- besluit blijkt bij herhaling, dat door belang- bebbenden onvoldoende bewijsstukken wor den overgelegd tot staving van hun verzoek. De aandacht wordt er met nadruk op geves- tigd, dat verzoeken, die niet voldoende gemoti- veerd zijn, met Ibehulp van bijgaande bewijs stukken, niet voor behandeling in aanmerking komen. DE NEDERLANDSCHE REVOLKING. Men schrijft aan de N. R. Crt.: In deze zoo moeilijke tijden verdient de loop der bevolking wellicht nog meer dan anders de aandacht te trekken. Aan de maandelijks door het Centraal Bureeau voor de Statistiek daaromtrent gepubliceerde crjfers ontleenen wij daarom voor het eerste halfjaar van 1942 de volgende gegevens, waaraan wij de over- eenkomstige voor de laatstvoorafgaande jaren toevoegen ter vergelijking. In de eerste plaats geven wij bier de hoofd- cijfers betreffende geboorte, huwelijk en sterfte per 1000 inwoners weer. Levend- Sterf- Huwe- Jan. t/m Juni geborenen gevallen lijken 1938 21.3 9.2 7.9 1939 21.1 9.5 8.5 1940 21.1 11.6 7.9 1941 21.2 12.0 7.4 1942 21.1 10.5 9.2 De nationaliteit vertoont opvallenderwijze in de eerste semesters dezer vijf jaren vrijwel geen schommeling of verandering hoegenaamd. Niettegenstaande het relatieve huwelijkscijfer in 1939 niet onbelangrijk boven dat van het voorafgaande jaar uitging. Maar in het eerste halfjaar van 1942 is het laatste in zeer aan- zienlijke mate toegenomen, ondanks de moei- lijkheden der woningvoorziening en -inrich- ting. Zeer verheugend is het feit, dat de alge- meene sterfte in het eerste halfjaar van 1942 belangrijk beneden die van verlederi jaar, en zelfs beneden die, van 1940 bleef. De sterfte- gevallen ingevolge oorlogshandelingen zijn in deze verhoudingsgetallen begrepen. De abso lute cijfers waren hiervoor in het eerste half jaar van 1940: 5186; van 1941: 508 en van 1942: 285, alles voor militairen en burgers samen. Wanneer men denkt aan de zoo groote en nog toenemende moeilijkheden betreffende de voeding en verwarming, dan is er zeker alle reden om de sterfteverhoudingen hier voorshands nog ibevredigend te noemen. In den vorigen wereldoorlog bedroeg het alge- meene sterftecijfer hier gemiddeld voor 1914— 1918 nog 13.6 per 1000. De algemeene sterftecijfers nader ©ntledend geven wij hier eerst die betreffende de zuige- Ungsterfgevallen, en der doodgeborenen (in de bovenstaande geboortecijfers zijn deze niet begrepen). Gest. in het le Dood- levensjaar, geborenen per 1000 per 1000 Jan. t/m Juni geborenen geborenen 1938 41.3 25.0 1939 36.5 24.8 1940 48.0 26.1 1941 52.0 22.8 1942 44.8 20.1 De zuigelingsterfte, hoewel hooger dan in de laatste twee vredesjaren, kwam toch in de eerste helft van 1942 weer belangrijk beneden het overeenkomstig cijfer in het vorig jaar. En wat de- doodgeboorte betreft is het ver- houdingscijfer voor het loopende jaar zelfs bijzonder laag te noemen. Tenslotte geven wij voor enkele besmette- lijke doodsoorzaken de sterfgevallen per 1000 zielen. Jan. t/m typhus en diph- in- tubercu- Juni paratyph. therie fluenza lose 1938 0.002 0.006 0.09 0.24 1939 0.001 0.004 0.18 0.22 1940 0.001 0.006 0.15 0.25 1941 0.002 0.011 0.45 0.32' 1942 0.003 0.034 0.08 0.32 De diphtheric, die laatstelijk aanmerkelijk isl toegenomen, gaf in de eerste helft van 1942 een driemaal hooger sterfte dan in 1941; de stijging der tuberculose kwam daarentegen tot staan. BURGEMEESTERSBENOEMINGEN. Het Rrjkscommissariaat deelt mede: De Rij'kscommissaris voor de bezette Neder- landsche gebieden heeft tot (burgemeester benoemd: den koopman M. (H. Keller in Eygelshoven tot burgemeester van Susteren, den koopman L. iL. A. Sti'lle in Maastricht tot burgemeester van Urmond en den gepension- neerden ritmeester A. A. Brouwers te Goes, tot burgemeester van Ierseke. INTERLOCAAL MEUBELTRANSPORT VERBODEN. In Noord- en Zujd-Holland. Het Rijkscommissariaat deelt mede: Met het oog op de omstandigheid, dat met de beschikbare brandstof in de eerste plaats steenkool en levensmiddelen vervoerd moeten worden, is het interlocale transport van meu- belen en huisraad in de provincies Noord- en Zuid-Holland tot nader order verboden. Voor het geval eener evacuatie uit het kustgebied is een eigen organisatie gescha- pen, die de noodige voertuigen voor de ver- huizing'van het geheele huisraad ter beschik; king stelt. Verleden jaar heeft Vreugde en Arbeid 500 voolstellingen gelhouden. Het komende win- terseizoen staan er 900 op het programma. Er zullen veertien tournee's voor de groote en imiddelgroote steden worden .gehouden met 306 voorstellingen. Op het platteland zullen in 36 tournee's 230 voorstellingen worden ge houden. Achttien avonden geeft Vreugde en Arbeid in samenwerking met den Nederland- schen Omroep. In de hoofdstad worden drie opera-avonden gegeven, in het land zullen de ■Nederlandsche Kameropera en het Noord- Hollandsche Tooneel vertooningen geven. Daarbij komen nog 220 filmvoorstellingen en 45 kindervoorstellingen. Behalve de voorstellingen worden er m het a s winterseizoen weer in vele plaatsen sport- cursussen gegeven. Ter verhooging van de volks^ezondheid worden bedrijfssport en vrrje- tijdsport, gymnastiek, zwemmen, jiu jitsu, boksen en rhytmische gymnastiek) georgani- secrd. Het aantal avondscholen voor volwassenen wordt aanmerkelijk uitgebreid. Dan staat nog de huisvlijtactie onder den naam „Nijvere handen" op het programma. Tijdens de wintermaanden kan men deel- nemen aan een spaarsysteem voor de afdee- ling reizen en vacantie. Ook voor het verleenen van eerste hulp by ongelukken. wordt een cursus georganiseerd. DE VOBDIN1GSWAARDE EN HET GEWIGHT VAN ONS BROOD. iSinds jaar en dagi»wordt in ons land brood afgeleverd in eenheidsstukken van 400 en 800 gram, halve en heele brooden. Aangezien een rantsoen brood onder de huidige distributie- bepalinqen officieei is vastgesteld op 100 gram, komt de broodverbruiker tot de con- clusie, dat hij voor bonnen die recht geven op 400 gram brood ook inderdaad een brood moet ontvangen, dat 400 gram weegt. In deze opvatting iigt evenwel een bron van harighe'd met den bakker, want 't is niet zoo, dat m£n voor een half brood 400 en voor een heel bro.jd 800 gram aan gewicht kan eischen. Voor beantwoording van de vraag, of de con- sument „aan zijn trek" komt, is namelijk niet "t gewicht beslissend, maar de hoeveelheid van de droge stof, die in het brood is ver- werkt. Eerst als een onderzoek naar de samenstelling van het brood uitwijst, Sat de bakker den broodverbruiker aan droge stof (dat zijn dus alle vaste stoffen in het brood, behalve water) te kort heeft gedaan, is er reden voor beklag van den consument en tot optreden jegens den bakker. De droge stof in het algemeen dus het meel bepaalt de voedingswaarde van het brood; droge stof en water samen bepalen het gewicht. Men zal zich dus wel kunnen voorstellen, dat een half brood ongeveer 400 gram moet wegen en een heel brood ongeveer 800 gram, omdat het vochtgehalte in de samenstelling van het brood kan en mag schommelem, al naar er meer of minder vocht in het brood is verwerkt. Natuurlijk wil dat niet zeggen, dat het mag voorkomen, dat voor 400 gram aan bonnen een brood van b.v. 300 gram mag worden geleverd. Dat verschil is al te groot! Maar het is wel zoo, dat afwij- kingen van den norm van 400 gram niet altijd overtredingen van de wettelijke bepalingen omtrent de samenstelling van het brood be- teekenen. Men zou het ook zoo kunnen zeg gen: Een brood van minder dan 400 gram kan aan de eischen van voedingswaarde vol- doen, een brood van meer dan 400 gram biedt geen zekerheid, dat de bakker aan de voor- schriften heeft voldaan. Beoordeeling van de samenstelling van het brood en daarmede bepaling van het gehalte aan droge stof, liggen buiten het vermogen van den foroodverbruiker-leek. Dat is een taak, die ligt op het terrein van de deskun- digen, met name van de controleurs van den Keuringsdienst van Waren. Deze zijn foelast met de zorg voor de naleving van de in de Warenwet-1919 (en het daarop berustende Broodbesluit-1925) gestelde regelen omtrent de samenstelling van het brood. Wettelijke be palingen en controle samen beschermen den broodverbruiker^. Aan de officieele instanties en haar vertegenwoordigers moet de broodver bruiker het overlaten, te waken voor de voe dingswaarde van het brood. Hij zelf kan er alleen op toezien, dat hij ongeveer zijn ge wicht van 400 of 800 gram brood ontvangt. Dat de consument daarnaast kan toezien op de kwaliteit van het brood (gescheurd, te nat, verbrand) is zonder meer duidelijk. EEN VOORBEELD TER NAVODGING. Het Provinciaal Bureau der Winterhulp meldt ons: Door de firma Fernhout Co. te Blaricum werd een bedrag van f 1617,42 overgemaakt als bijdrage van de medewerkers en arbeiders dezer firma te Vlissingen, welke een half uur of een kwartier van hun uurloon per week afstonden aan Winterhulp Nederland. SPAARSYSTEEM. Nu het vacantieseizoen achter den rug is, wordt reeds thans de aandacht gevestigd op het Vreugde en Arbeid-spaarsysteem, ten- einde een ieder in staat te stellen, bij het aan- breken van den vacantietijd in het volgend jaar, zijn vacantiedagen aangenaam te kunnen doortorengen. Met toestemming van over- heidswege worden spaarzegels ui.tgegeven ten bedrage van 25 cent, welke op speciale spaar- kaarten geplakt dienen te worden. Men kan zoowel individueel, als ook in bedrijfsverband sparen. In het laatste geval is het b.v. moge- lijk, dat het bedrijf de spaarzegels gedeeltelijk betaalt. De mogelijkheden op dit gebied zijn zeer vele en hieromtrent vrage men inlich- tingen bij"de pi. N.A.F.-kantoren. De bedragen mogen uitsluitend voor vacantiedoeleinden Worden besteed. Het meerendeel van de bedrijven, waar het spaarsysteem toegepast wordt besteedt de gespaarde bedragen in overleg met het personeel voor het maken van een reisje in bedrijfsverband, waarvan de organisatie verzorgd wordt door de afdeeling Reizen en Vacantie van Vreugde en Arbeid. Bedrijven die nog niet het spaarsysteem hebben ingevoerd en toch het volgend jaar een een- of meerdaagsche reis willen maken, die nen ten spoedigste tot invoering van een spaarregeling over te gaan om hierdoor de vacantiereis van 1943 te kunnen bekostigen. Alle nadere inlichtingen worden verstrekt door de afd. Reizen en Vacantie van het Centraal Bureau van Vreugde en Arbeid, Amstel 224 te Amsterdam. VAN EEN SRIMMEN BOER EN EEN KWIEKEN CONTROLEUR. Bij een boer in den'zak van IZuid-Beveland moest, volgens De Z., gerst onder vaste con trole gedorscht worden. Alles was in ordetot de bascule toe; er was n.l. een splinternieuw exemplaar op het bedrijf aanwezig. Reeds was een drietal zakken graan gedorscht toen de opzichter tot de ontdekking kwam, dat de zakken toch wel wat vol waren om 70 kg te bevatten. [Hij ging de bascule controleeren enwat zag zijn speurdersoog Onder aan de houten schaal waarop de gewichten staan, was een ijzeren plaatje bevestigd van precies kg. Zooals men weet, wordt dit op een bascule vertienvoudigd. Iedere zak woog dus geen 70, maar 75 kg, zoodat de eigenaar op iedere zak 5 kg ,,overboerde". Zitting van Maandag 26 October 1942. Opnieuw werd door mr. v. d. Grijp uit den Haag een Vrederechterzitting gehouden te Middelburg. Ditmaal was het aantal zaken maar zeer gering; slechts een zestal, waar- onder nog een met gesloten deuren, vulden de rol van heden. Aanranding der eer. Tijdens een gesprek over den oorlog, ge- voerd in een cafe te Koewacht, op 14 Sept. van het vorige jaar, zou R. E. M. van Poecke, een 23jarige vlasbewerker aldaar, aan de Block hebben gevraagd, of hij wel wist, wie Nederland verraden had. In het bijzijn van verschillende personen zou hij hebben gezegd o.m., dat veel NjS.B.-ers te Delft, waar hij als soldaat had gediend, vanuit de vensters op de Hollandsche soldaten hadden geschoten, zelfs met mitrailleurs. De aangesprokene weerlegde dat, doch afgezien daarvan voelde hij zich als lid van de N.S.B. emstig gegriefd en belee- digd. 'Een aantal cafebezoekers hadden wel ge- zien, dat de beide personen stonden te pra- ten, doch volgens hen heel vriendscfoappelijk en lachten ze ook. Hadden echter niet ge- hoord, dat de verdachte de bedoelde woorden had gezegd. Slechts de cafehouder hoorde zeggep, dat er op de Hollandsche soldaten was geschoten, maar niet, dat dat gebeurd was door de N.S.B.-ers. Verdachte gaf toe over den oorlog en de N.S.B. te hebben gesproken met aangever, doch ontkende ten stelligste de beweerde woorden te hebben gezegd. Ze hadden zelfs elkaar hartelijk begroet ea hij begrijpt dan ook niet, hoe aangever aan zijn beweringei komt. Voor een nader onderzoek. o.m. om den aan gever alsnog te hooren, hield de Vrederechter een vorige maal de zaak aan. Ook ditmaal liet de aangever verstek gaan en aangezien de hoofdgetuige ftu ontbrak, vroeg de Officier, als niet bewezen, vrijspraak van het tenlaste gelegde, conform welke eisch de Vrederechter ook uitspraak deed. De Jeugdstorm beleedigd. Zooals een tweetal getuigen tegenover de Marechaussee verklaarden, zou de verdachte, de 33jarige G. Ch. J. Dftooge uit Ierseke zich op 9 Aug. van het vorige jaar onder de ge- meente 'Hoek beleedigend hebben uitgelaten over de Jeugdstorm. Een afdeeling van de Jeugdstorm genoot in den middag van dien dag van een korte rust en zaten daartoe langs de kant van den openbaren weg in het gras. Een tweetal van hen rodder, np den weg te praten, toen een paar personen pas- seerden. Op een 5 a 10 meter afstand zou verdachte toen hebben gezegl: ,,Daar hebben we dat gespuis", en in het voorbij rijdtn nog een keer. De tweede persoon, die bij verdachte was, kon echter niet verklaren precies te hebben gehoord, wat verdachte tegen hem zeide. De verdachte gaf als zijn me3 i:ng, dat getuigen de woorden verkeerd hebben verstaan, hij zou n.l. hebben gezegd, terwijl ze in gesprek wa ren gewikkeld over een vaartuig: ,Het iigt daar in de sluis" en dit n jg al hard te hebben moeten roepen, omdat mj achter zr'n maat reed, daar het rijwielpai ter piaatse erg smal is. Een vorige maal was slechts ben getuige verschenen en daar de Vrederechter toch ook graag de verklaring van den andere wilde hooren, was de zaak aangehouden, welke bij zijn tegen de politie afgelegde lezing blijft. Gehoord de getuigen acht de Officier het ten laste gelegde bewezen en vordert, een geld- boete van 15 of 10 dagen hechtenis, waar- toe verdachte ook wordt veroordeeld. De niet-geaocepteerde uitnoodiging. Op 15 Juni van het vorige jaar stond aan gever Bauwens te St. Jansteen met vrouw en eenige buren voor zijn woning het plan te be- spreken naar de kermis te gaan. Verdachte de 33-jarige timmerman C. F. van Waes al daar, die naast B. woonde, hoorde dit en had geVraagd of hij ook mee mocht ,,als ver- rader". B. was toen naar verdachte, die voor het open raampje van zijn deur stond, toege- loopen om opheldering over die vraag te krij- gen, doch aldaar aangekomen, schoot plotse- Img de vuist van verdachte door het raampje om terecht te komen op aangevers mond, waardoor deze bloedend werd "verwond. De vrouw van aangever bevestigde dadelijk de verklaring van haar man. Verdachte ook over het gebeurde gehoord, gaf toe de boven- bedoelde vraag te hebben gesteld, doch zijn buurman zou daarna het eerste getracht heb ben hem te raken, waarna hij had terugge- slagen. Hoewel verdachte zeide dien avond een 10 a 12 glazen bier te hebben gedronken, zou hij toch nog goed geweten hebben, hoe alles gegaan was. De Officier vond -echter zeker termen aan wezig om in deze zaak, welke reeds enkele maanden geleden wegens verhindering van aangever en diens vrouw was uitgesteld, den msch te stellen van f 25 boete of 10 dagen hecht. Uitspraak eveneens /25 boete of 10 dagen hecht. POLITIERECHTER. Zitting van Dinsdag 27 October 1942. Behandeld zijn de volgende zaken: Daar dient ze niet voor. Door enkele controleurs der L.C.W., welke zich bevonden op de boerderij van de wed v W. te Clinge, werd op 3 Aug. j.l. de hulp'in- geroepen van de marechaussee. Wat toch was het geval? Toen de controleurs op dien datum een controle hielden op foedoeld foedrijf vonden ze in een droogliggende re-genput, naar schatting 6 1 room en 10 kg boter, alsmede een ongezegelde karn. Toen ze deze kostbaar- heden, welke frauduleus waren bereid inoe- slag wilden nemen, maakte de dochter van de weduwe, de 20-jarige A. L. v. Wesemael zich boos, gooide de emmer met room om en be°on de controleurs met de boterkluiten te beko^e- len, waardoor hun kleeren bescnadigd werderv. Verdachte gaf de feiten wel toe, maar zeide in drift te hebben gehandeld. Volgens haar zouden de contrOleurs zich ook niet onfoetuigd hebben gelaten en de boteraanval hebben be- antwoord met dezelfde munitie, hetgeen de Politierechter echter niet wilde aannemen. Deze vettige geschiedenis komt haar te staan op een geldiboete van 20 of 10 dagen hecht., hetgeen de Officier ook had gevraagd. In de venboden uren tusschen 12 en 4 uur van 20 Juli j.l. hield de marechaussee P. Wes- sels in de gemeente Clinge, een tweetal per sonen aan, welke in kenlijken staat van dron- kenschap waren. Een van hen, de 39-jarige klompenmaker E. v. d. Kruisen, aldaar, wei- gerde zijn persoonsbewijs te laten zien, doch in plaats daarvan begon hij de marechaussee uit te schelden, voor o.m. ,,kwajongen, snot- neus, lafaard". Deze nam dit niet en zoo was K. heden gediagvaard, en gaf de beleediging toe, want hij heeft een hekel aan die mare chaussee. Wordt bij verstek conform den eisch veroor deeld tot f 20 boete of 10 dagen hechtenis. Terwijl de marechaussee te Sas van Gent op 28 Juli j.l. daartoe gewaarschuwd door den slager Gijsel aldaar, een verkeersovertre- ding constateerde, begaan door een voerman, welke zich ophield in het tegenover de woning van Gijsel gelegen cafe van den 40-jarigen herfoergier A. le Coq, en een oproeping aan het schrijven wad, kwam de cafehouder naar bui ten en begon zich met het geval te foemoeien, .waaribij hij het voor zijn klant opnam, bij G. naar binnenstapte en deze tracteerde op eenige stompen in het gezicht, waarbij deze veel pijn opliep. De marechaussee moest toen alweer optreden en den woedenden le C. van zijn slachtoffer aftrekken. Hem gevraagd naar deze mishandeling, zeide verd. het leelijk van G. te yindfen om een klant van hem te laten verbaliseeren, daar G. -ook wel eens in over- treding was. Daar had de Politierechter echter geen rekening mee te houden en omdat de mishandeling vast staat vonniste hij le C. tot 25 boete of 15 dagen hechtenis. ^Wilde niet opgebsracfat worden. Als verdacht. van poging tot uitvoer, hield de marechaussee op 25 Juli j.l. nabij Koe wacht aan de te iStekene (B.) wonende 50- jarige vlasser, A. v. Bunder. Teneinde hem voor te geleiden aan de brigadecommandant, zeide de ambtenaar den vlasser mee te gaan naar de kazerne. Aanvankelijk voldeed deze daaraan, doch plotseling stapte hij van zijn fiets af en vertikte het om verder mede te gaan, waarna de marechaussee hem met ge- weld wilde dwingen, waartegen verd. zich echter krachtig verzette, met alle resultaat, dat het hem gelukte ziah los te rukken en op zijn rijwie-1 over de grens te komen. Verdachte staat bekend als een gevaarlijk smokkelaar. Conform den eisch wordt verdachte veroor deeld tot 1 week gevangenisstraf. Onfatsoenlijk. De in Hoofdplaat als ruzieachtig bekend staande 65-jarige vrouw M. S., wed. van ER WORDT VOOR ONS GEZORGD! De Keuringsdienst voor Waren (District Zutphen), die een groot gedeelte van Gelder- land en Overijssel bestrijkt, werkt nu op h oogspanning, daar het aantal vervalschin- gen van levensmiddelen met den dag toeneemt (de goede niet te na gesproken). Nauwgezet letten de keurmeesters erop, dat Uw rantsoen brood, melk, kortom alle consumptie-artikelen, aan de gestelde eischen voldoen. De keurmeester tijdens het controleeren van het gewicht van het brood. VNP/Zeylemaker/VPB-s. Weijnen, is telaste gelegd, dat zij op 25 Juli j.l. aldaar de haar bekende Clem. v. d. Velde, waarmede zij, zooals ze zelf zegt, reeds lang in onmin leeft, heeft uitgescholden voor o.a. hoer, armoedzaaier. Dergelij'ke scheldpar- tijen schijnen bij de vrouw meer voor te komen, doch uit an-gst voor een paar nog thuis zijnde groote zoons had nog noo-it iemand aangifte durven doen, waarmede aangeefster nu had gebroken. Natuurlijk beweerde de vrouw dat zulke woorden niet over haar lip- pen waren gekomen, maar gehoord de ver klaring van aangeefster, alsmede eeh tweede getuige, acht de officier het feit bewezen en eischt 20 Ib-oete of 10 dagen hechtenis, waar- toe de vrouw ook wordt veroordeeld. WINKEL VOOR TWEE JAAR GESLOTEN. Eenige personen, die er hun werk van maak- ten distributiegoederen zonder de daarvoor bestemde bonnen of andere bescheiden te ver- handelen hadden zich voor de Arnhemsche economischen rechter te verantwoorden. Een van hen, de 29-jarige koopman F. Roos uit Nijmegen, dreef een winkel in tweede- handsch artikelen. Volgens mededeeling van den econ. rechter had de man in een jaar tijd 10.000 verdiend. Allerlei artikelen, voor- namelijk gedragen kleedingstukken had de man met groote winst verhandeld, zonder daarvoor textielpunten in ontvangst te nemen; zooals men weet, moet voor tweedehandsch kleeding de helft van het normale aantal tex tielpunten worden ingeleverd. Behalve textiel gingen in dit handeltje nog tal van andere distributiegoederen bonloos naar de clientele tegen hooge prijzen. De economische rechter verklaarde, dat voor dit soort winkels geen plaats meer is in den nieuwen tijd. Daarom beval hij,- conform den eisch, de sluiting van Roos' winkel voor den tijd van twee jaren, terwijl hij den koop man tevens veroordeelde tot drie maanden ge vangenisstraf. Alle in beslaggenomen textielwaren werden bovendien verbeurd verklaard. Eenige familie- leden, die betrokken waren bij dezen sluik- handel en eenige klanten van Roos werden veroordeeld tot flinke geldboeten. OVERTREDINGEN VAN VOEDSEL- VOORZIENINGSBEPALINGEN. Tuchtrechters leggen hooge boeten op. Nog steeds hebben zich tal van veehouders en landbouwers voor de tuchtrechters te ver antwoorden, daar zij zich niet gestoord heb ben aan hun door de Overheid opgelegde ver- plichtingen. Door deze overtredingen bren- gen zij aanmerkelijke schade aan onze voed- selvoorziening toe. Dat dit niet kan worden toegestaan, komt tot uiting in de hooge boe ten, welke Wen overtreders worden opgelegd. Een van de ernstigste euvelen, die bij con trole blijken te bestaan, is wel, dat de vee houders niet alle op hun bedrijf gewonnen en daarvoor in aanmerking komende melk aan e-en melkverwerkend of standaardisatiebedrijf lev-eren. De achtergehouden melk wordt dan veelal tegen te hoogen prijs rechtstreeks aan consumenten verkoeht, natuurlijk zonder bonnen e.d. in ontvangst te nemen,' ofwel er wordt boter of kaas van bereid. Ook gebeurt het niet zelden, dat de dieren met deze melk worden gevoederd. Een landbouwer te Epe, die niet al zijn melk had ingeleverd en bovendien zonder vergun- ning een maal- of menginrichting voorhan- den had, werd tot 1000 boete veroordeeld. Eienzelfde boete zagen zich een landbouwer te Nijkerk en een fouragehandelaar te Haas- trectit opgeleed; dezen hadden o.m. zonder vergunning een karnwerktuig voorhanden ge- had en clandestien boter bereid van de ach tergehouden melk. In hooger beroep legde het Centraal College voor de Tuchtrechtspraak- aan een veehouder te Amsterdam en -een veehouder te Sloten eveneens f 1000 boete op, hetgeen een ver- zwaring van de in eerste instantie uitgespro- ken .straf beteekende. Tot betaling van een boete van 1200 wer den veroordeeld een landbouwer te Vlissingen, een veehouder te Nieuwerkerk aan den IJssel en 'n melkveehoudster te Lochem. Een land bouwer te St. Oe-denrode had een deel van de op zijn bedrijf gewonnen melk aangewend tot voedering van zijn biggen, zonder daartoe vergunning te hebben. Hij kreeg voor die overtreding een boete van f 1250. Een boete van 1500 werd opgelegd aan een veehouder te Otters,poorbroek (gem. Breukelen-Nijen- rode), die zijn dieren eveneens met melk had gevoederd, en aan een veehouder te Kethel. Twee andere veehouders te Kethel werd-en veroordeeld tot boeten van resp. 1750 en 1800. Een landbouwer te Son (N.-B.) kre-eg 2000 boete wegens clandestiene -bereiding van kaas uit melk, welke hij tot dit doel had achtergehouden. Allen die zich geroepen voelen. en dat zul len er zeker velen zijn, kunnen mits zij vol doende kennis van het voetbalspel bezitten, schrijven aan de afdeeling sport van deg Ne- derlandschen Omroep, posthus 2, te Hilver- sum. In dit schrijven moet duidelijk tot uiting komen 1. Dat de aspirant-radioverslaggever vol doende kennis bezit van het voetbalspel. 2. Dat hij voldoende ontwikkeling heeft, om een vlot verslag te kunnen geven in goed Nederlandsch. De binnengekomen brieven worden in Hil versum geschift, zoodat uiteindelijk 25 solli- citanten, die de beste indruk maken, over- blijven. De 25 sollicitanten worden ingedeeld in de voetbaldistricten en wel als volgt District 1 en 2: tien verslaggevers. District 3: vijf verslaggevers. District 4: vijf verslaggevers. District 5: vijf verslaggevers. Door de sportafdeeling van den Nederland- .schen Omroep wordt vervolgens in ieder dis trict een wedstrijd aangewezen in de eerste klasse, waarnaar resp. 10 en 5 candidaten toe- gaan, om aldaar, gedurende circa 10 minuten een reportage te geven van een deel van de wedstrijd. Deze reportage wordt door een aantal deskundigen met de koptelefoon afge- luisterd. Iedere reporter krijgt na zijn verslag van el-ke deskundige een cijfer. Hij die het hoogste aantal behaalt, wordt door de deskundigen gezamenlijk aangewezen als de beste district- voetbalversla-pgever. Deze district-voetbal-verslaggevers krijgen nu op een nader aan te kondigen tijdstip een wedstrijd te verslaan om het kampioenschap van Nederland, waarin de vereeniging uit hun district is betrokken. Ook deze reportages worden we-derom door deskundigen met kop telefoon afgeluisterd en beoordeeld volgens het bovengenoemde systeem, zoodat uiteinde lijk de beste landelijke voetbalverslaggever overblijft. Deze beste landelijke amateur-voet- bal-verslaggever krijgt dan t.z.t. de gelegen- heid om voor de microfoon een ooggetuige- verslag te geven van een der kampioenwed- strijden. De inzending van de brieven wordt gesloten 30 October a.s., te 12 uur voormid- dag. BESTRIJDING WINTERVLINDER. Het tijdstip voor het omleggen van lijm- banden om vruchtboomen met het doel de on- gevleugelde vrouwelijke wintervlinders te be- letten tegen de stammen op te kruipen, is thans aangebroken. Zoodra de koude invalt (meestal na de eerste nachtvorst) komen de vTintervlinders uit den grond te voorschijn. Helaas is er weinig rupsenlijm beschik- baar, e*r zullen wellicht fruittelers zijn, die nog een kleinen voorraad hebben, misschien zal er nog iets geimporteerd worden en onge- twijfeld zullen er vervangmiddelen worden aangeboden. Het is juist met het oog hierop, dat de Plantenziektenkundi-ge Dienst hierover thans een' bericht, waarvoor anders door gebrek aan lijm eigenlijk geen reden zou zijn, uitzendt. Aangeraden wordt aan de fruittelers om, voordat zij op aanbiedingen voor rupsenlijm of vervangmiddelen ingaan, inlichtingen over de bruikbaarheid daarvan aan te vragen bij den Plantenziektenkundigen Dienst te Wage- ningen. VOETBAL-AMATEUR-RADIO- VERSLA GGEVERS KRIJGEN EEN KANS. Nederlandsche Omroep organiseert een reportage-wedstrijd. Ongetwijfeld is voetbal in ons land zoo niet de populairste, dan toch in ieder geval een van de meest geliefde sporten, zoowel wat be- oefening als kijkspel betreft. Nu bevinden zich zoowel onder de beoefe- naars, als onder het legioen van kijkers tal van personen, die meenen in staat te zijn om te kunnen optreden als radio-voetbal-verslag- gever. Aangezien het de taak van den Neder- landsc'hen Omroep is, zoo schrijft zijn pers- dienst, om krachten, die in het Nederland sche volk op velerlei gebied sluimeren, te wekken en tot ontwikkeling te brengen, heeft de afdeeling propaganda, in samenwerking met de sportafdeeling, besloten een reportage- wedstrijd te organiseeren. waarin de ama- teur-radio-verslaggevers elkaar voor de mi crofoon bekampen. Hiervoor is een schema uitgewerkt, waardoor uiteindelijk de beste landelijke radio-amateur-voetbal-verslaggever bekend wordt. En mocht blijken, dat deze ver- slaggever inderdaad uit het goede hout is ge- sneden, dan is het niet uitgesloten, dat hem de kans wordt geboden zich verder in die richting te ontwikkelen. Hoe kan men nu aan deze competitie deel- nemen TIJDENS VOETBALWEDSTRIJD OVERLEDJCN. Zondagmiddag is op het voetbalterrein van S.E.C. de vijftienjarige J. v. d. Kooy, speler van S.E.C., tijdens een juniorenwedstrijd tus schen S.E.-C. en Baarn, tengevolge van een hartverlammin-g overleden. 4 HET ZOEKEN VAN KALMOES. Te Grouw en omgeving worden groote hoe- veelheden kalmoeswortel gezocht. Deze plant komt in het waterrijke gebied rondom Grouw en Eemewoude veel voor. Talrijke jongens verdienen daarmee een goed dagloon. DURE TANDENRORSTELS. De politie te Velsen bekeurde een hande- laar, die tandenborstels voor een rijksdaalder verkoeht en die later bleken gebruikt te zijn, daar de tandpasta nog tusschen de haren zat. KIND IN HEET WATER VERBRAND. Voor een paar dagen viel te Sappemeer de driejarige Aaldrik Staal achterover in een teil met heet water, met het gevolg, dat hij dade lijk naar het ziekenhuis te Groningen moest worden vervoerd, waar hij thans is overleden. INGEWIKKELDE HUIDENDIEFSTAL. De marechaussee te Laren (N.-H.) is een ingewikkelden diefstal van schapenhuiden op het spoor gekomen, waarbij tal van personen betrokken zijn uit de gemeenten Hilversum, Laren, Blaricum en andere plaatsen. Het on derzoek in deze diefstal- en tevens smokkel- affaire is nog in vollen gang, terwijl.het zich laat aanzien, dat deze zaak no-g een belang- rijken nasleep zal hebben. Zaterdag j.l. deed de Larensche marechaus see een inval in de woning van zekeren G. aan den Leemkuil eh zij vond daar zeven schapenhuiden, die in beslag genomen werden. Het onderzoek wees verder uit, dat de huiden door G. gekocht waren van de geforoeders S., woonachtig te Hilversum, a 40 per stuk. Een groot gedeelte van dit geld kon eveneens in beslag worden genomen. De gebroeders S. werden daarna verhoord en deze bekenden tenslotte dat zij de huiden hadden gestolen bij zekeren iC. te Blaricum, in vereeniging met een kostganger van dezen laatste, zekeren K. Bij iC. waren nl. 16 scha penhuiden opgeborgen door P. K. uit Blari cum, die bij verhoor mededeelde, dat er niet 7, doch 8 huiden ontvreemd waren, zoodat er nog een zoek is. Het hleek voorts, dat P. K. de hidden gekocht had van iemand, die met vergunning van het rijkshuidenbureau han- delde. De huiden had hij klaarblijkelijk in den zwarten handel gebracht. Tegen de zes reeds genoemde personen is proces-verbaal opgemaakt. De acht nog resteerende huiden zijn eveneens in beslag genomen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 3