Winterhulp vraagt juist Uw offer! Gemengde Berichten -Giro 5553 TERNEUZEN, 26 OCTOBER 1942. RECHTSZAKEN. PAARDENSMO'KKEL. - ■vr-"' men water, dat op de kachel of haard reeds op temperatuur is gekomen, voor de wasch of het vaatwerk warm wil houden', is de hooi- kist tegenwoordig een huishoudelijk voor- werp van onschatbare waarde liet aange- wezen middel. Zoo kan zeker nog wel op gas en electrici- teit worden bezuinigd; zoo kan in elk geval worden voorkomen, dat bet toegestane rant- soen wordt overschreden; zoo kunt U XJzelf de ellende van boete en afsnijding van den toevoer besparen. HET ZEEVAARTFRONT. De heer A. Hessing, die sedert den dood van den beer Seepers waarnemend leider van het Zeevaartfront was, is naar wij in Volk en Vaderland lezen, tbans tot leider van dat front benoemd.- HET VERHOOGEN VAN VERZEKERINGSPREMISN. In aansluiting op de mededeeling van den Gemachtigde voor de Prijzen over het onge- oorloofd verboogen van verzekeringspremien, wordt er de aandacbt op gevestigd, dat toe- stemmingen tot verhoogingen, voorbeen reeds door de Secretarissen- Generaal van bet Depar- tement van Financien of van Bijzondere Ecol- nomische Zaken aan verzekeringsmaatschap-- pijen gegeven, uiteraard van kracht blijven. Belanghebbenden kunnen aan de hand van het stempel op de aan hen verstrekte nota's zelf controleeren, of een zoodanige toestemming inderdaad is gegeven. EENIGE HEFFINGEN VERLENGD. Ingevolge een besluit van den secretaris- generaal van bet Departement van Financien van 24 September 1942 (Ned. Staatscourant van 19 October 1942) zijn: le. de wjjzi-ging van de Tariefwet 1934 en de verhooging vpn invoerrecht voor verschillende goederen, voor- komende in de wet van 14 Dec. 1939 (Stbl. no. 408) welke oorspronkelijk slecbts tot 1 Januari 1943 zouden gelden; 2e. de heffing van 10 opcenten op den suikeraccijns inge volge de wet van 26 April 1940 (Stbl. no. 404), welke tot en met 30 April 1943 zouden wor den geheven; 3e. de verhooging van het bij- zonder benzinerecht, van het invoerrecht voor benzol, benzolkoolwaterstoffen en alle in hoofdzaak uit benzolkoolwaterstoffen bestaan- de vloeistoffen, van het invoerrecht op koffie, de verhooging van invoerrecht op suikerhou- dende goederen, alsmede de heffing van 15 opcenten op de rechten van successie van overgang en van scheniking, al welke heffin- gen ingevolge de wet van 26 April 1940 (iStbl. no. 404) tot en met 30 April 1943 zouden worden geheven, van -blijvenden aard ge- worden. Tevens is ibij voormeld besluit bepaald, dat de bovenbedoelde wet-ten van 14 Dec. 1939 en van 26 April 1940, van welke wetten de ont- werpen destijds, krachtens de Tariefmachti- gingswet 1934, voorloopig voor zoover zij op invoerrechten betrekking hadden in werking- waren gesteld, met ingang van 1 Januari 1943 (definitief) volledig in werking treden. OPRICHTING VAN EUROPEESCHE P.T.T.-VEREENIGING. Dertien Europeesche landen, Albanie, Bul- garije, Denemarken, Duitschland, Finland, Italie, Kroatie, Nederland, Noorwegen, Roe- menie, San Marino, Slowakije en Hongarije, hebben te Weenen de overeenkomst onder- teekend over de oprichting van een Europee sche P.T.T.-vereeniging. Na de onderteekening heeft de minister van de Duitsche Rijkspost, Ohnesorge, den zin en beteekenis van de nieuwe vereeniging uiteen- gezet. Midden in oorlogstijd wordt hiermede een voorbeeld gegeven van samenwerking en eendracht tusschen de staten, teneinde den opbouw te bevorderen, wanneer de wapens eenmaal zullen zijn neergelegd. TOEPASSING V AC A NT IE-B EPA RING E N. Blijkens bij het college van rijksbemidde- laars ingediende vra-gen, schfjnt er misver- stand te bestaan omtrent de toepassing van de gebruikelijke vacantiebepaling in desbetref- fende regelingen, welke door het college bin- dend zijn vastgesteld. Het kan daarom nuttig zijn mede te deelen, dat uit de redactie van evenbedoelde bepaling volgt, dat aan de arbeiders, op wie deze rege lingen Van toepassing zijn, overeenkomstig het bepaalde in het vacantie-artikel, zooveel mogelijk nog dit jaar vacantie of vacantie- vergoeding moet worden verleend, berekend naar den daarvoor in aanmerking komenden duur van het dienstverband vodr het in wer king treden van de desbetreffende regeling. De opvatting, dat voor de bepaling van het tijdstip en den duur der vacantie, resp. van het bedrag der vacantievergoeding, slechts rekening behoeft te worden gehouden met den diensttijd, vallende na het in werking treden der regeling, is derhalve onjuist. „LEEFTIJDSOPBOUW" IN HET ONDERWIJS. Het Centraal Bureau voor de Statistiek te Den Haag, afd. cultureele statistiek, geeft in zijn Mededeelingen o.a. een nieuw overzicht van den „leeftijdsopbouw" in het onderwijs, d.w.z. van de leeftijden der kinderen en jonge- lieden, die de takken van onderwijs vo-lgen. Reeds eerder, over den toestand op 31 Dec. 1930 en 31 Dec. 1936, heeft het een dergelijke publicatie in het licht gegeven; de nieuwe betreft den toestand op 31 Dec. 1940. Het cijfermateriaal is sinds de vorige overzichten nog uitgebreid, o.a. over het land- en tuin- bouwonderwijs, de opleiding voor de hoofdacte en voor die tot priester, predikant, rabbijn, zendeling en missionaris; andere takken, zooals het ongesubsidieerde nijverheidsonder- wijs, een vrij groot aantal particuliere handels- cursussen, middenstandsonderwijs e.d. vallen er echter nog buiten. Ongeveer 14 van de kinderen in den kleu- terleeftijd -bezoekt een school voor voorberei- dend (bewaarschool-) onderwijs. Voor de 2-t en 3-jarigen bedraagt het percentage nog slechts 0.5 en 13.6, voor de 4- en 5-jarigen stijgt het evenwel tot resp. 43.2 en 47.7. Het percentage schoolgaande kinderen voor de leeftijdsklasse 6 t/m 13 jaar,bedraagt ruim 95, voor de leeftijdsjaren 8 t/m 11 bedraagt het zelfs meer dan 99 pet. Avondonderwijs behoort voor deze categorie jongeren tot de hooge uitzonderingen. Slechts in 585 geval- len (w.o. 488 jongens van 13 jaar) werd daarvan melding gemaakt. Van de jeugd" in den leeftijd van 14 t/m 18 jaar -vinden wij ongeveer bij het onderwijs 25.4 pet. volgt dagonderwijs en 7,2 pet. avond onderwijs. Er blijkt evenwel een opvallend verschil te bestaan tusschen het aandeel der jongens en dat der meisjes; van de jongens in den leeftijd 14 t/m 18 jaar vindt men 42.7 pet. nog bij het onderwijs, van de meisjes in denzelfden leeftijd slechts 22,1 pet. Let men op de cijfers betreffende het avondonderwijs, dan ziet men dat de deelneming der meisjes daaraan zeer gering is. Het avondonderwijs is in den loop van 1940, mede als gevolg van de verduistering, in om- vang verminderd. In het bjjzonder geldt dit voor het avondonderwijs voor meisjes. Zoo zijn de avondcursussen en -opleidingen van de meisjesnijverheidsscholen voorzoover mo gelijk in dagcursussen en -opleidingen omge- zet. De opleiding voor de hoofdacte is in zijn geheel tot het avondonderwijs gerekend. Over de leeftijdsgroep van 14 tot 18 jaar blijkt, dat het aantal jongens en meisjes, dat dagonderwijs geniet van leeftijdsjaar tot leef tijdsjaar vrij sterk afneemt. Bij het avond onderwijs nemen wij het tegenovergestelde waar. Tot en met het 17e levensjaar valt er voor beide geslachten een toeneming van het aantal deelnemers aan het avondonderwijs waar te nemen; daarna treedt bij beide ge slachten een daling in. REGELING VOOR VEEVERVOER MET PAARD EN WAGEN. Binnenkort zullen door de rijksverkeers- inspectie eenige regelen voor het vervoer van vee met paard en wagen worden uitgegeven, waaraan zooveel mogelijk zal moeten worden voldaan. Indien ibij controle blijlkt, dat de houders van vergunningen voor dit vervoer in te sterke mate vsm deze regelen afwijken, zal de vergunning kunnen worden ingetrokken. Deze mededeeling werd-gedaan op een bij- eenkomst van Inspeoteurs der Ned. Ver. tot bescherming van dieren, Zaterdag te Jtrecht gehouden, waarbij ervaringen werden uitge- wisseld en richtsnoeren uitgegeven. Bij de verzorging en behandeling van het paard werden weer tal van overtredingen ge- constateerd. Moge het voederrantsoen voor sommige paarden onvoldoende zijn, wanneer een heele stal aan ondervoeding lijdt, is er meestal sprake van schuld bij den eigenaar. Sommige eigenaren verkoopen de voedertoon- nen andere laten de dieren gedurende te lan- gen tijd of te zwaar werk verrichten. Geld om een weide te pachten hebben deze men- schen er niet .voor over, eerder gevoelen zij zich tegen risico gedekt door de verzekermgs- polis. Zoo werd melding gemaakt van een erger- Ifjk geval bij een rijtuigverhuurder. Verschei- dene zijner paarden ihoeten 's morgens met de zweep tot opstaan gedwongen of met een katrol worden opgeheschen. Een onderzoek zal hiernaar worden ingesteld. AANVRAGEN WINTERHULP. De persdienst van Winterhulp Nederland deelt mede, dat 10 November de laatste datum is, waarop aanvraagformulieren ingeleverd kunnen worden voor de tweede uitkeering van Winterhulp. Zij die reeds eenmaal een verzoek tot steun aan Winterhulp hebben gericht, behoeven dit niet ppnieuw te doen, daar alle aanvragen, ook van hen op wier aanvraag afwijzend is be- schikt, voor de tweede uitkeering opnieuw in behandeling worden genomen. Alleen zij, die dit jaar nog geen verzoek tot hulp aan Winterhulp gedaan hebben, behoeven dus een formulier te vragen, welk formulier dan, zooals gezegd, uiterlijk 10 November ingeleverd dient te worden. Zij, wier finan- cieele positie sedert het indienen van het eerste aanvraagformulier een verandering heeft ondergaan, behooren daarvan kenms te geven aan het plaatselijke bureau of de buurt- schapshoofden. DE INLEVERING VAN EIEREN DOOR PARTICULIEREN. vallen. In zorgwekkenden toestand werd het uit Vlissingen afkomstige slachtoffer in een plaatselijk ziekenhuis opgenomen. waar de man aan zijn verwondingen is overleden. DIEFST ALLEN. Te Arnemuiden werd, volgens de Prov. Z. Crt., uit een bergplaats een kachel die daar tijdens de schoonmaak was geborgen, door veribreking van de afsluiting ontvreemd. Da. dit voor den eigenaar in dezen tijd een leelyke schadepost is, laat zich denken. Een landbouwer te Driewegen kwam dezer daeen tot de minder aangename ontdekkmg dat er bij hem ruim 1000 kg goudreinetten ontvreemd waren. AXEL. Paardentaxatiemarkt. Op de Vrijdag alhier gehouden paarden taxatiemarkt was de aanvoer niet zoo groot als op de voorgaande. Het aantal aange- voerde dieren was echter nog bevredigend en ook de belangstelling voor deze markt was weer tamelijk groot. In een officieele mededeeling maakt het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oor logstijd de nieuwe pluimveeregeling 1942/'43 bekend. Hieruit blijkt onder meer, dat de met bij een landbouwcrisis-organisatie georgani- seerde pluimveehouders, die niet geheel heb ben voldaan aan de verplichting om voor 20 Sept. 1942 per stuks pluimvee 15 eieren in te leveren, geen pluimvee meer zullen mogen houden. VACCINATIE TEGEN DIPHTHEEIE. Zooals bekend zijn in den laatsten tijd meer- dere gevallen van diphtlherie voorgekomen onder de kinderen alhier, een ziekte, die zeer gevaarlijk is, ongunstig kan verloopen eh van het eene kind op het andere kan overgaan. Door tijdige inspuiting van het serum is het wel mogelijk de sterfte onder de lijders aan diphtherie te beperken, doch nog beter is het de iiekte te voorkomen. Daartoe hebben ona de wetensohappelijke onderzoekingen der laatste jaren in staat ge steld door een middel, dat bij algemeene toe passing in staat zal zijn de verbreiding van deze ziekte in belangrijke mate tegen te gaan en daarmede tal van sterftegevallen te voor komen. Dit middel is de vaccinatie; daartoe v/orden de kinderen drie keer ingeent. Tal van waarnemingen, zoowel in Neder land als in het budtenland verricht, hebben aangetoond, dat de inenting tegen diphtherie niet alleen gevaarloos is, doch de ingeente kinderen veel minder door de ziekte worden aangetast, dan de kinderen, welke niet inge- ent zijn. Breekt ondanks de inenting de ziekte uit, dan verloopt deze gewoonlijk goed- aardig; daar de onvatbaarheid eerst twee maanden na de laatste inspuiting bereikt is, komen vooral in het begin nog al eens enkele gevallen Voor, die dan evenwel licht verloopen, daarna zijn nieuwe gevallen uiterst zeldzaam. Wilt gij uw kinderen zooveel mogelijk tegen diphtherie beschermen, laat hen dan inenten; hiertoe wordt u thans in overleg met de Inspectie der Volksgezondheid, gratis de ge- legeifheid gegeven. (Zie advertentie in dit nummer.) Dringend wordt aangeraden de niet school gaande kinderen vanaf een jaar eveneens te laten vaccineeren. Vooral voor deze kleinere kan de ziekte als zeer gevaarlijk worden be- _schouwd. OVERTREDING VAN POLITIONEELE MAATREGELEN EN ANDERE VOORSOHRIFTEN. Naar wij vernemen is door de gemeente- pdlitie alhier proces-verbaal opgemaakt tegen de volgende personen: C. G. H. te Zaamslag, wegens openbajre dronkenschap; R. V. te Bouchaute (B.), wegens het staan in een portiek; T. K„ S. C. A. K., F. J. de L„ N. P. S„ L. J. H. en N. K., alien te Terneuzen, wegens overtredintg van de distributiewet. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van politie te Terneuzen maakt bekend, dat omtrent onderstaande ge- vonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen. Portemonnaie met inhoud, H. van Leeuwen, Axelschestr. 39; zilveren vulpotlood, L. de Blaaij, Zwaantje; portemonnaie met inhoud, C. Wiolfert, Grenulaan 38; padvindersriem, C. Bruggeman, Markt 11; huissleutel, H. Ulrich, Lange Kerkstr. 32; mantelband (blauw), Wed. den Tenter, Oostkolkstr. 3; kinderkapje, A. Tollenaar, Axelschestr. 123; portemonnaie met inhoud, P. Wieland, Dijkstraat; zilveren rozen- krans, M. v. d. Have, Stationsweg 21; bad- mutsje, W. Hamelink, Dokweg 28; hoofddoek, T. de Vos, Othene; Glace-handschoen, N. Pau- lusse, Klaassenstr. 10; armbandje, A. van Duijsse, Donze Visserstr.; ceintuur, T. Geijp, Havenstr. 3; polshorloge, G. Zapf, Axelsche- straat 161; lederen ceintuur, Brinkman, Leeu- wenlaan 18; sluiting van een raam, J. Baart, Steenkamplaan 16; paar regenpijpen, J. Wie- les, Zandstr. 7mantelband, L. den Exter, Vingerling E 25, Hoek; foto-album, A. van Bijsterveld, v. Steenbergenlaan 19; rijwielsnel- binder, P. v. d. Walle, Schuttershofweg 2; jongensjasje, L. van Driel, v. Steenbergenlaan 35; gouden ring, F. Klaassen, Tuinstraat 2; sleutel MjF. met nummers en mantelband, Bureau van politie; huissleutel in etui, J. Tho- lens, L. Kerkstr. 56; kinderkousjes, B. Bos. Kerkhoflaan 27inlegvel no. 4016, J. v. d! Wege, Tholensstr. 2; Ned. en Belgisch bank- biljet, v. Grembergen, L. Kerkstr. 54; rijwiel- slot met sleutel, W. v. d. Berge, Tholensstr. 15; armband (gevonden in Luxor), W. Gort, Kerkhoflaan 45; Kinderbeursje, F. Harms, N. J. Hartestr. 18. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van-11 tot en met 17 October kwamen in de provincie Zeeland 18 gevallen van besmettelijke ziekten voor, n.l. 8 gevallen van diphtherie te Kerkwerve. 3 te Terneuzen en 1 te Bruinisse, Goes en Middelburg. Voorts 2 gevallen van roodvon'k te Oosterland en 1 te Koudekerke en 1 geval van malaria te Middelburg. DOODELIJKE VAL. Bij het geleiden van een paard, kwam de 59-jarige F. W. P. te Goes, door uitglijden te EOONOMISCHE RECHTER TE MIDDELBURG. iZitting van 22 October 1942. Tegen J. B. A. Cuelenaere, oud 47 jaar, landbouwer en loondorscher te Sluis, werd door den Officier 2 maanden gevangenisstraf geeischt, ter zake dat hij in den tijd van Sep tember 1940 tot Maart 1941 circa 20.000 kg granen en peulvruchten in strijd met de bepa- lingen der landbouwcrisiswet 1933 heeft af- geleverd. Verdachte trad meestal op als com- missionnair voor een Belg, zekeren A. van Hijfte. De verdediger, mr. Groenewegen, is van oordeel, dat verdachte slechts een onderge- schikte rol heeft gespeeld. Hij trad op als commissionnair voor Van Hijfte, voor wie hij al 15 jaar zaken doet. Hij vroeg vrijspraak. De uitspraak was 6 weken gevangenisstraf. De 48-jarige A. van Hijfte, strco- en vlas- handelaar te Maldeghem (Belgie), werd ver- dacht in totaal 53.000 kg graan en peulvruch ten te hebben doen afleveren, in strijd met de bestaande regelingen, Hij was niet verschenen. Tegen hem werd geeischt IV2 jaar gevange nisstraf. Hij werd bij verstek veroordeeld tot 1 jaar gevang. J. I. Becu, oud 33 jaar, loondorscher te, Groede, moest zich verantwoorden, dat hij in het begin van 1941 voor verschillende land- bouwers heeft gedorschen- zonder inacht- neming van de daarvoor bestaande voorschrif- ten, waardoor granen en peulvruchten konden worden achtergehouden. De Officier erkende, dat de loondorschers in een eenigszins moeilijke positie verkeeren. Als ze de boeren niet tegemoetkwamen, zou den ze hun klanten verliezen. Hij hield daar mede rekening en vroeg daarom geen gevan genisstraf doch een geldboete van 1500 of 5 maanden hecht. De uitspraak was 1000 boete of 4 maanden hecht. Tegen de gebroeders C. en P. J. van der Plassche, resp. 38 en 37 jaar, landbouwers te Oostburg, werd resp. 1500 of 5 maanden en 500 of 3 maanden hechtenis geeischt, wegens het achterhouden van granen bij het dorschen voor verschillende telers. .Zij erkenden er mede bekend geweest te zijn, dat de Ifendbou- wers voor wie ze dorschten graan achterhiel- den, doch wanneer ze daarin niet hadden be- rust, zouden ze hunne klanten kwijt geraakt zijn. Mr. Kuijpers meent, dat eigenlijk hun vader de verantwoordelijke man is en vroeg een ge- ringere geldboete. De uitspraak was voor Cornelis 750 boete of 3 maanden hecht. en voor Pieter f 250 boete of 1 maand hecht. Maalmolens. De 31-jarige verdachte J. A. Maas, brood- en banketfoalftcer V Breskens, was op 10 Fe- bruari 1342 do or de controleurs over vallen. Bij hem werd een maalinrichting, n.L een maalmolen gevonden, welke gebruikt kon wor den voor het bereiden van mengvoeder, het- geen is strafbaar gesteld in artikel 5 van de Mengvoederbeschikking 1939. Hij werd bij verstek conform den eisch veroordeeld tot f 50 boete of 20 dagen hecht. Ditzelfde was ook het geval bij den 30-jar- gen verdachte J. Faasse, moienaar te West- kapelle, die in Januari van dit jaar een graan- malerij, zijnde een maal- of menginrichtlng, voorhanden had, hetgeen eveneens krachtens de mengvoederbeschikking, die dateert van 1939, strafbaar is gesteld. Verd. erkent op de zitting de feiten. Hij zegt het noodgedwongen te hebben gedaan. De of ficier eischt f 300 boete of 3 ma: nden hecht. Mr. Kuijpers zegt, dat de man het door nc d gedreven heeft gedaan. Door den oorlog is zijn bedrijf hard achteruit gegaan. Hij acht der. omvang heel gering en vraagt oplegging van boete naar'' draagkracht. Uitspraak /.200 boete of 2 maanden hechtenis. ARRONDISSEMENTS-REGHTBANK TE MIDDELBURG. In de zitting van Vrijdag j.l. werd behan- deld de zaak tegen den 30-jarigen melkver- kooper J. Crombeen uit Hontenisse. Deze was door den Kantonrechter te Terneuzen veroor deeld tot een geldboete van 60 of 30 dagen hechtenis, omdat de melk, die hij op li Nov. van het vorige jaar in bussen op zijn bakfiets vervoerde, door een te laag vetgehalte niet bleek te voldoen aan de eischen gesteld krach tens de Warenwet. De keurmeester Damman had een monster der melk opgezonden naar het laboratorium te Goes, alwaar bovenstaand feit werd vastgesteld. Als'verweer voerde verdachte aan,,dat hij die melk zoo van zijn leveranciers had ontvangen. Monsters ge nomen van de melk, zooals die door de leve ranciers waren geleverd aan C., voldeden ech ter alle aan de daaraan gestelde eischen. Het vermoeden was dan ook niet ondenkibaar, dat verdachte, bang zijnde, dat zijn klanten te veel vet te verwerken zouden krijgen, de melk maar wat had ,,ontvet". De boete wilde verdachte niet nemen, daar hij vasthield aan zijn bewering, de melk te verkoopen, zooals hij ze zelf ontving. Daarom kwam hij in appel. Verdachte blijft er bij, de melk in dezelfde hoedanigheid te hebben ontvangen van de leveranciers, waarop de President er op wijst, dat bij onderzoek toch bleek, dat de melk bij de leveranciers in orde was. NieJJemin vindt ook de Officier, dat ver dachte aansprakelijk is voor de melk en acht de straf van den Kantonrechter te laag en eischt f 200 boete of 50 dagen hechtenis. Het onderzoek bij de boeren vond pas een week later plaats, zoo zegt mr. J. F. C. van Deinse in zijn pleidooi. Mogelijk, dat deze toen gewaarsdhuwd warbn, dat een onderzoek zou kunnen komen. Pleiter is van de hooge boete gesohrokken. Verd. verdient per week maar 15,50, waarVan hij met vrouw en twee kin deren moet leven. Spreker vindt de 60 van den Kantonrechter al erg hoog en vraagt dan ook de uiterste clementie. Uitspraak 4 November. BANDEN VOOR f 54 EN 85 PER sifUK. De Inspecteur voor de PrijsbehCersching te 's-Gravenhage heeft dezer dagen Vonnis ge- wezen tegen den kachelsmid W. L. te Zoute- lande, die omstreeks Juli van dit jaar aan een handelaar in ongeregelde goederen te Middel burg vier rijwielbanden had verkocht tegen den prijs van 220 in totaal. Dat hier de prijsvoorschriften in ernstige mate werden overtreden, behoeft waarlijk geen nadere uit- eenzetting. De boete, die L. deswege werd opgelegd, bedroeg f 350. Ook de koopman in Middelburg, J. van O., werd veroorde«ld en wel tot 40. (Zwaarder wellicht dan deze geldboete zal voor v. O. wegens de verbeurdverklaring van de bij hem inbeslaggenomen banden. Voorts heeft de Inspecteur voor de Prijs- beheersching (fen autoslooper *C. de B. te 's-Heer Arendskerke een boete van 150 op gelegd, eveneens wegens het te duur verkao; pen van een rijwielband. De B. had in Wei j 1. aan een dorpsgenoot een band verkocht en had hiervoor f 85 gevraagd en gekregen. VEEHANDELAAR VOOR EEN JAAR UITGESLOTEN. Een veehandelaar, tevens landbouwer, te Veeningen, gemeente Zuidwolde (Dr.), had eenigen tijd geleden te Zwolle een rund ge- kocht en dit te Zuidwolde verkocht en afge- leverd, zonder Van de ontvangst en aflevering aanteekening te houden in zijn zakboekje of deze te bevestigen in de veeboekjes van ver- kooper en kooper. Van het feit, dat het rund bestemd was om frauduleus geslacht te wor den, was hij op de hoogte; hij heeft zelfs na de slachting nog eenige deelen van dit rund gekocht Voor dit feit had de man zich voor den Tuchtrechter te Assen te verantwoorden; hem was tevens ten laste gelegd, dat hij in strijd met de geldende bepalingen een varken had ontvangen. De tuchtrechter achtte de feiten bewezen en besliste, dat 's mans bedrijf als rundvee- handelaar voor zes maanden gesloten moest worden. In hooger beroep verzwaarde dezer dagen het iCentraal -College voor de Tuchtrechtspraak deze straf door Sluiting van het bedrijf als veehandelaar te bevelen voor den tijd van een jaar. COMMISSIONNAIR TOT 2000 VEROORDEELD. De afzet van tuinbouwproducten is aan regelen gebonden, ook de afzet van uien. Ieder, die de voorscftiriften overtreedt, stelt zich bloot aan een gevoelige boete, die de tuchtrechter hem kan opleggen. Dat is ook het geval geweest met een commissionnair te Ooltgensplaat die uien buiten de veiling om heeft gekocht, zulks bij meer dan een gelegen- heid en die deswege door den tuchtrechter te 's Gravenhage is veroordeeld tot een boete van 2000. Bij het bepalen van deze hooge boete heeft de omstandigtieid een rol gespeeld, dat de commissionnair 'misbruik- van zijn po sitie heeft gemaakt. De man is namelijk lei der van een sorteerinrichting voor uien te Ooltgensplaat. Deze sorteerinrichtingen op Goeree en Overflakkee zijn te beschouwen als onderdeelen van de veiling. Zij hebben een rol in den aanvoer van uien te vervullen. De com missionnair nu maakte misbruik van zijn po sitie door uien, die in zijn sorteerinrichting werden aangevoerd, niet op te geven aan de veiling, doch voor eigen rekening te koopen. Ee^ vertegenwoordiger van de veiling is een dergelijke overtreding dubibel ernstig aan te rekenen. VOETBAL. Terneuzen 2Clinge. 38. Terneuzen 2 nam bij deze ontmoeting het eerste doelpunt voor haar rekening, maar on- middellijk daarna maakte Clinge uit 'n straf- schop gelijk, om eenigen tijd later, door een fout van de roodzwarte verdediging de leiding te nemen. Het kwam nu langzamerhand tot citing, dat de Ciingenaren met de Terneuzen- sche verdediging, die >zoo le-k was als een zeef en een middenlinie, die „nergens" was, niet veel moeite zou hebben en nog voor de rust wisten de bezoekers hun voors-prong dan ook tot 1'5 op te voeren. Onmiddeliijk ha de hervatting maakte Clinge weer een doelpunt. Terneuzen wist toen uit een strafschop haar achterstand in te loopen, om daar vervolgens nog een doelpunt aan toe te voegen, zoodat de stand imniddels 36 was geworden. Het was toen weer de beurt aan Clinge, om den bal in het net te deponeeren. Hierna volgde een korte periode van over- wicht van de thuisclufo en kwam men herhaal- delijk gevaarlijk voor het Clinge-doel, maar de fortuin was nu op de hand van de gasten en de bal kon maar niet over de doellijn worden gepWtst. Tenslotte nam Ciihgc nog een doel- punrwoor haar rekening en kwam het einde alzoo met een verdiende 38 overwinning voor deze club. Terneuzen 2 heeft bij deze ontmoeting be- slist een zeer slechten indruk achtergelaten en de huidige samenstelling als maatstaf ge nomen, kan men er zich thans al wel bij neer- leggen, dat dit elftal in dit seizo^.i geen rol van beteekenis zal spelen. AxelAardenburg. 0i. In een bijzonder spannenden wedstnjd is Aardenburg er in gesiaagd Axel met het k-leinst mogelijke verschil te slaan op eigen veld, ofschoon de thuisclub zeker driekwart van den wedstrij-d in den aanval is geweesr. Axel had echter geen greifttje geluk en tal- looze malen is het doel der Aardenburgers op het kantje af aan door'boring ontkomen. Een hard schot op de lat van den Axe schen hnks- binnen had beter lot verdiend. Me; de minder talrijke, doch gevaarlijke aanvaden van Aar denburg wist de Axelsche verdediging wel raad, doch ook de achterhoede der gasten bleek in goede conditie. Daar het geluk Aar denburg bleef toelachen, verwonderde het dan ook niet zoozeer, dat de eerste speelhelft zon der doelpunten verl-iep. Na de rust dacht men algemeen, dat Axel gemakkelijk zou gaan winnen, doch dit is anders uitgeloopen. Men zag vr.ijwel hetzelfde spelletje als in de eerste helft, een sterk aan- vallend Axel, doch geen doelpunten; gevaar lijke doorbraken van Aardenburg, die echter ook zonder resultaat -bleven. Reeds dacht men aan een gelijk spel, toen circa 10 minuten voor het einde Aardenburg met een hard hoog sc-hot wist te doelpunten. Axel viel nu nog verwoeder aan, de opstelling werd gewij- zigd, doch niets baatte en toen de scheids- rechter voor het laatst floot, was Axel's eer ste nederlaag een voldongen feit. SluiskilCorn Boys 41. Na den aftrap is Sluiskil overwegend in de meerderheid, doch na een kwartiertje is Corn Boys den druk ontworsteld en het spel gaat nu gelijk op. Na een half uur profiteert de midvoor der gasten van een misverstand in de Sluiskil-achtebhoede en schiet het leer van dichtbij in het net. Direct daarop maakt de midvoor der z-wart-witten met een goede kop- bal gelijk en nog voor de rust slaagt Heijns- dij^j er in voor Sluiskil de leiding te nemen. Na de rust is Sluiskil overwegend sterker, vooral de middenlinie met de spil aan het lioofd heeft er goed het oog in. "Vooral dank zij het goede kopwerk van halfs en achterspe- lers krijgt de C.B.-voorhoede geen kans meer gevaarlijk te worden. De stand wordt dan door v. Esch en Raes nog opgevoerd tot 41 en heeft Sluiskil weer een verdiende overwinning te pakken. Beide ploegen speelden met een invaller. Douane WTerneuzen 3 62. Het derde elftal van Terneuzen trok naar Clinge om tegen het elftal der Douanen uit te komen. Tot de rust hield Terneuzen 3 goed stand tegen de sterker zijnde thuisclub en kon zij tevreden.zijn met den 21 achter stand. Na de hervatting k-wam Douane er beter in en gaf verder den toon aan. Welis- waar wisten de rood-zwarten nog een doel punt te plaatsen, doch de ontvangende club deponeerde in deze speelhelft nog 4 ballen in het net en won verdiend. Terneuzen 4Sluiskil 2 05. Ook het vierde elftal moest zich een neder laag getroosten, hetgeen trouwens in de ver- wac-hting lag, want de Sluiskilsche reserves vormen een goed geheel dat productief werk weet te leveren. Bij de rust was de stand teeds 94, zoodat toen reeds het pleit beslist was. Corn Boys 2Axel 3. 58. Ofschoon deze wedstrijd niet veel fraais bood wat het spelgehalte betreft, veel werd althans vergoed door den rijkdom aan doel punten. Vooral de jonge Axelaars hadden er weer -heel wat in hun mars. Bij de rust was de stahd 52 in hun voordeel; in de tweede helft waren de doelpunten bijna net zoo goed- koop,' wat niet pleit voor de neohtheid der achterhoeden. Het eindresultaat werd een 5v8 overwinning voor de bezoekers. KORFBAL. RapideLuctor. 23 Onder zenuwachtige spanning werd Zater dag j.l. tusschen bovengenoemde ploegen de laatste competitiewedstrijd begonnen. De eer ste aanval van Luctor was goed op dreef en wist na ongeveer 2 minuten den -stand op 10 te brengen. Nog 'geen 3 minuten later werd wederom het leder door de mand gejaagd en deze 20 voorsprong heeft Luctor uitein- delijk aan de overwinning geholpen. Na vakwisseling was het Rapide, dat den toon aangaf en wist dit na ongeveer 10 min. uit te drukken in een tegenpunt, dat gemaakt werd uit een strafworp. De aanval van Luc tor zwoegde en had succes, door ongeveer een kwartier voor rust het derde doelpunt te maken. Na de rust ging d-e strijd tamelijk gelijk op, maar doelpunten bleven uit. Een minuut voor het einde zette Rapide er de sokken nog eens in en de achterstand Werd door een tweede doelpunt tot 23 verkleind. Rapide en Luctor staan nu beiden op de ranglijst b&venaan met een gelijk aantal pun- ten, zoodat een besliSsingswedstrijd aan "een van beiden den kampioenstitel zal moeten bezorgen. HANDEL IN BROODiBONNEN Door de politie te 's-iGravenhage zijn in .arrest gesteld de 22-jarige koopman H. A. S. en de 32-jarige machinebankwerker H. W. K. S. had van K. 50 broodbonnen gekocht tegen een prijs van 1,35 per stuk. De be- doeling was de bonnen verder te verhandelen. Bij zijn aanhouding bleek K. in het bezit te ,zrjn van 1300 broodbonnen, welke hij in Utrecht van onbekenden voor een totaal be drag van f 789 had gekocht. Alle bonnen zijn jn beslag genomen; het politioneel onderzoek wordt voo-rtgezet. INBRAAK IN ARBEIDSBUREAU. In de kantoren van het gewestelijk arbeids- bureau aan de Achterstraat te Roosendaal is een inbraak gepleegd, waarbij een aanzienlijk bedrag aan aeld werd meegenomen. Na een ruit te hebben ingedrukt, waardoor zij zich toegang verschaften tot de kantoren, haalden de inbrekers alles overhoop. Met behulp van den vermaarden speurhona van brigadier Wens uit Hoeven werd een on derzoek ingesteld, tot nu toe echter zonder resultaat. PLOEG RANGEERDERS PLEEGDE DIEFSTALLEN. Dezer dagen zijn drie Arnhemsche spoor- wegarbeiders wegens spoorwegdiefstallen aangehouden. Thans is gebleken, dat deze arbeiders deel uitmaakten van een ploeg ran- geerders, welke dnder leiding van haar voor- man, zekeren den H„ op uiterst brutale wijze op groote schaal diefstallen van door de Ned. Spoorwegeh vervoerde goederen pleegden. De geheele ploeg fangeerders met hun voorman in het geheel 10 man is in arrest ge steld. De politie heeft -de volgende ontvreem- de goederen opgespoord: 45.000 sigaretten, 2 balen tabak een groote zending shag en pruim- tabak, 15- mud aardappelen, 3 njwielen, een groote hoeVeelheid emaille keukengerei, als mede een aanzi-enlij-ke hoeveelheid bonbons. CONTROLE BIJ DE HAAGSCHE WINKELIERS. In '-de laatste weken hebben opsporings- ambtenaren en deskundigen van de prijsbe- heersching te 's-Gravenhage 349 verbalen op gemaakt tegen overtreders op elk gebied der levensmiddelenvoorziening. Ongeveer de helft hiervan kwam voor rekening van groenten- handelaren en slagerszakenvan de gecontro- leerde kruideniers alleen werden er bijna 106 geverbaliseerd. Ook de zuivelbranche leverde een betrekkelijk groot aantal overtredingen op; in de choco'laterie was het nog erger. 30 textielhandelaren zullen zich eveneens wegens diverse overtredingen hebben te verantwoor den. De inspecteur voor de prijsbeheerschmg te 's-Gravenhage is reeds deze week begonnen met de berechting van de minder ernstige overtredingen; de gevallen waarin een dieper onderzoek noodzakelijk bleek komen ook spoedig aan de beurt. Een in de kruidenierabranchc veel voor- komend euvel, dat de aandacht van het publiek verdient, is de verkoop van suiker boven den vastgeste'lden prijs van f 0,55 per kg. Ook wordt herhaaldelijk 20, 30 en meer gram per kg te weinig geleverd; soms gaan beide over- tredingen samen. Niet alleen betaalt men dan teveel, maar ook wordt den kooper op zijn rantsoen tekort gedaan. DOODELIJK ONGEVAL. 1 -Een 12-jarige schoolj-ongen te Dirksland, die op een motortrekker van den landbouwer Struik meereed, sprong vlak voor zijn huis op den Gelderschedijk van den wagen af, waar door hij achterover kwam te vallen. De zwaar beladen vracht aardappelen, die achter den trekker hing, ging over zijn borst been. De jongen was op slag dood. VREESELIJK ONGELUK. Te Didam heeft een vreeselijk ongeluk plaats ge'had, hetwelk het driejarig dochter- tje van B. K., wonende aldaar, het leven heeft gekost. Daar de echtgenoote van B. K. naar het distributiekuntoor moest, bracht zij haar 3-jarig dochtertie zoolang naar een biipr- vrouw. Daar bleef het meisje onder de hoede van een 13-jarigen zoon achter. Tijdens de af- wezigheid van zijn moeder heeft hij toen voor haar de kachel aangemaakt. Hoe het precies gebeurd is, is niet bekend, maar plotseling nadat de jongen zich even had verwijderd om hout te halen. om op het pas aangemaakte vuur te doen, moet opeens een felle steekvlam uit de kachel zijn gestagen, gepaard gaande met een lichte ontploffing, waardoor de gor- dijnen en het tafe-lkleed in brand geraakten, tervyijl ook de kachel in liohterlaaie kwam te staan. Op het hooren van den slag kwam de jongen ijlings toeloopen en tiaalde het meisje, datspeleruierwijize in een grooten poppenwa- gen was gaan liggen, uit haar benarde posi tie. Daar zijn kleeren vlam hadden gevat, liep bij naar buiten om hulp te roepen en zijn brandende kleeren te dooven. Op het hulpge- roep snelde de moeder van den jongen te hulp. De kleine alsmede de jongen, die brandwon- den aan zijn beenen had opgeloopen, werden ijlings naar het ziekenhuis overge-bracht. Hier bleek, dat de handjes, de onderarmen en het gezic'htje van Eiet meisje geheel waren ver- brand. Beide kinderen werden ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen, alwaar het meisje intusschen is overleden. Gelukkig wa ren de verwondingen van den jongen niet levensgevaarlijk. De paardensmokkelarij naar Belgie bloeit den laatsten tijd welig. Kort geleden is een smokkelaar uit Tilburg aangehouden, die er van verdacht werd een groot aantal paarden te hebben gesmokkeld en als verdacht van hetzelfde feit werd in Chaam een inval ge daan bij een landbouwer. De marechaussee nam daar zes paarden in beslag. GREEP IN DE BONNENKIST. Een winkelier uit de Kerkstraat te Bussum miste al sinds eenigen tijd op bepaalde tijden bonnen. Hij sprak er met de politie over en een agent stelde zich verdekt in den winkel op. Een dame kwam inkoopen doen, maar toen de winkelier zich een oogenblik verwij- derde, deed zij een greep in een kistje met bonnen. Bij het verlaten van den winkel werd zij door den agent aangehouden. Ongelukkig. voor haar, had men de bonnen gemerkt, dus ontkennen kon haar niet baten. De vrouw, die een behoorlijk inkomen genoot, gaf toe zich reeds zesmaal op deze wijze bonnen te heb ben toegeeigend.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 3