n WW NamnAKKERTJE DE VERDWENEN ROBIJN Binnenland Inenting tegen Diphtherie. De Burgemeester van HOEK FEUiLLETON m Dezer dagen is opnieuw een contingent Nederlandsche meisjes en jongens voor den vrijwilligen landdienst naar het Oosten vertrokken. In liet streekkwartier van den jeugdstorm te Utrecht werden de vertrekkenden toegesproken door den stafleider, opperstamheer Quispel. (Polygoon-fotodienst NjS.B./Cino-Pax 'Holland s) Door den gemeentegeneesheer wordt ge- legenhei'd gegeven tot inenting: tegen diph therie van kinderen tusschen 1 en 15 jaar. in de openhare school A voor de leerlingen van school A, de openhare u.l.o. school en de H.B.S. op Vrijdag 30 October 1942, des n.m. 3 uur; in de raadzaal op Zaterdag 31 October ,a.s., des n.m. 3 uur, voor de kinderen van de Chr. bewaarschool en andere kinderen, die nog geen school bezoeken; in de Ambachtsschool voor de leerlingen Van de openhare school C, Ambachtsschool /en ILandlbouwhuishoudschool op Maandag 2 November a.s., des n.m. 3 uur; in de Chr. school Jozinastraat op Dinsdag 3 November a.s., des n.m. 3 uur, voor de leer lingen der Chr. school in de Jozinastraat en Chr. u.l.o. school; in de R.K. jongensschool op Woensdag 4 •November a.s.,'des n.m. 3 uur, voor de leer lingen van de R.K. bewaarschool, R.K. jon-"- gensschool, R.K. meisjesschool ,en R.K. u.l.o. school; in de 'Ned. Herv. school voor de leerlingen dier school op Bonderdag 5 November a.s., des v.m. 10 uur; in de Chr. school te Driewegen voor de kin deren uit Driewegen. ook zij die nog geen school bezoeken, op Vrijdag 6 November a.s., des n.m. 3 uur; in de openbare school B te Sluiskil voor de openhare school B en de Chr. school te Sluis kil op Donderdag 29 October a.s., des n.m. 3 uur, ook voor niet schoolgaande kinderen Van Sluiskil;, in de R.K. school te Sluiskil voor de R.K. school en de R.K. bewaarschool te Sluiskil, op Vrijdag 39 October a.s,, des n.m. 3 uur, eveneens voor niet schoolgaande kinderen. Terneuzen, 26 October 1942. De Burgemeester van Terneuzen, C. VERLINDE, wnd. waarschuwt de bevolking, dat de bij een land- bouwer in de gemeente ontvreemde tarwe, door vergiftiging niet geschikt is voor con- C. v. d. PUL. HET BOEIEN VAN GEV ANGENEN. Het D.NjB. meldt uit Stockholm: Volgens een Reuterbericht uit Washington heeft Roosevelt op de persconferentie naar aanleiding van een vraag over het boeien van gevangenen toegegeven, dat van eenige door de Engelschen bij den aanval op Dieppe ge- maakte gevangenen de handen gebonden zijn tot zij in een interneeringskamp waren ge- bracht. ENGELSCHE VLIEGERS BOVEN HET RHoNE-DAL. Het D.N.B. meldt uit Vichy: Boven het geheele Rhone-dal hebben Zater- dagnacht Engelsche vliegtuigen gevlogen. Te Clermont-Ferrand, Lyon en Marseille waren Engelsche vliegtuigen in de lucht gedurende den tijd van middernacht tot 1 uur des nachts. Overal trad het luchtdoelgeschut in werking. DE STRIJD IN HET ZUID-WESTEN VAN DEN PACIFIC. Het geallieerde hooMkwartier in den Zuid- Westelijken Stillen Oceaan deelde Vrijdag,; mede, dat Japansche bommenwerpers Zater- dagnacht Port Moresby hebben aangevallen. De operaties op Nieuw-Guinea worden, als ge- volg van den sterker wordenden regenval, eenigszins belemmerd. Britsche en Amerikaansche bommenwerpers hebben aanvallen gedaan op scheepsdoelen in de wateren de»^ Salomons-eilanden. Op het eiland Boein hebben zij een nachtaanval ge daan, waarvan het resultaat' als gevolg van den intensieven afweer nog niet kon worden vastgesteld. In den Noord-Westelijken sector heeft de activiteit der geallieerde luchtmacht zich tot verkenningsvluchten beperkt. MEVROUW ROOSEVELT TE LONDEN. Mevrouw Roosevelt is Vrijdag in Engeland aangekomen. Zij heeft de reis per vliegtuig gemaakt en blijft 2 of 3 weken. Vrijdagmiddag kwam zij op 't Paddingtom- station te Londen aan en werd verwelkomd door den koning en de koningin. Vrijdagavond hebben de koning en de koningin ter eere van mevr. Roosevelt een maaltijd aangericht. Onder de gasten bevonden zich de Amerikaan sche am'bassadeur Winant, minister-president Churchill, generaal Smuts en diens zoon kapitein Smuts, alsmede luitenant-kolonel Nieuwe avonturen van rechercheur Koks, door PRANK VAN FALCKENOORT (Nadruk verboden) 6 Koks kiwam langzaam overeind en knikte veelbeteekenend naar den zwijgenden jonge- man. „Juist"', zei hij langzaam en nadrukke- lijk, ,,zoo is het inderdaad geg:aan. Het is dus de dame zelf geweest, die ons liet duikelen. En waarom heeft zij dat gedaan? Omdat zij wist, wat >er beneden ging gebeuren en daar- om wilde zij verhinderen, dat wij eventueel te vroeg beneden zouden zijn. Zij zorgde er voor, dat de dief van den ring beneden enkele kost- bare seconden op ons won. Ergo: zit die jon- gedame, die juffrouw Gerritje Boomsma mee in het complot en waarschijnlijk dus mede- plichtige. Heb jij gezien, mijnheer Klein, dat die jongedame ons tekkelde?" ,,Ja", antwoordde de verslaggever, „hoewel zulks op dat moment niet tot mij doordrong. Eefst zooeven begreep ik het, hoe het kwam, dat u beiden struikelden." ,,De vraag is echter nu: waar is die jonge dame gebleven Ze kan maar niet zoo in de lucht zijn verdwenen; ergens moet zij toch zijn. En voorts is van belang: is zij met of tegen haar wil uit deze kamer weggevoerd? In aanmerking genomen, dat zij gilde en dat wij gestommel hoorden, moeten wij voorloopig aannemen, dat het niet haar instemming heeft Elliot Roosevelt, de zoon van den president. Mevrouw Roosevelt zal den koning een per- soonlijke boodschap van den president over- handigen. Zij zal ook een bezoek brengen aan Churchill voor wien zij eveneens een persoon- lijke boodschap van haar echtgenoot bij zich heeft, meldt S.P.T. In deze brieven zou Roosevelt den wensch en het voomemen te kennen hebben gegeven in een niet te ver verwijderde toekomst zelf een bezoek aan Londen te brengen. Het Buckingham Palace publiceerde Vrijdag de volgende mededeeling: „Het bezoek van de echtgenoote van den president der Vereenigde Staten heeft plaats op uitnoodiging van den Engelschen koning en de koningin. Mevrouw Roosevelt zal zich persoonlijk op de hoogte komen stellen van hetgeen de Britsche vrouwen in dezen oorlog presteeren en verder zal zij de in Engeland gestationneerde Amerikaansche troepen be zoeken. Gedurende de eerste periode van haar bezoek zal mevrouw Roosevelt de gast van het Engelsche koningspaar zijn". STAF DE CLERCQ OVERLEPEN. Brussel, 23 Oct. (Belgapress). Het hoofd- kwartier van het V.N.V. deelt mede, dat de heer Staf de Clercq, leider van het V.N.V. Donderdagavond te 22 uur in de kliniek van prof. Daels te Gent aan de gevolgen van een hartaandoening is overleden. Staf de Clercq was den 16en September te Everbeek (Henegouw'engeboren. Achter- eenvolgens bezocht de toekomstige leider der Vlaamsehe eenheidsbeweging een paar colle ges in Vlaamsch Henegouwen, alvorens zijn onderwijzersdiploma te ibehalen te Bonne Es- perance. Hij was eerst hulponderwijzer te Letlingen (bij Edingen) en werd daarna be- noemd te Heikruis. 'Hier, op de taalgrens, be- rgon zijn cultureele en algemeene Vlaamsehe activiteit. In 1912 stichtte hij met Romi Deroeck het strijdblad „De taalgrens" en werkte verder samen met Borginon, van Isacker, Goosenaerts e.a. Hij nam zeer actief deel aan den strijd voor de vervlaamsching der Gentsche universiteit. Als frontbrancardier aan den IJzer, stichtte hij gedurende den wereldoorlog zijn voor payotten .bestemde oorlogsbladen ,,de payot en de taalgrens" en het ,,Payottenland". Hij richtte nnk het werk der arrafzerk-pn WH'Tien oorlog begon Staf de Clercq voor goed zijn politieken strijd. In 1918 werd hij als candidaat der frontpartij gekozen als volksvertegenwoordiger voor Brussel met 7000 stemmen, een aantal dat voortdurend steeg om in 1929 de 15000 te overschrijden. In 1983 richtte Staf de Clercq dan, op autb- ritairen grondslag, het Vlaamsch Nationaal Verbond op, dat onder zijn doelbewuste lei- ding steeds een ruimere ontplooiipg heeft ge- kend. Hij had ook een ruim aandeel aan de ,,los van Frankrijk"-campagne. TER HERDENKING VAN DE SLACHTOFFERS VAN DEN AANVAL OP LE CREUSOT. Het D.N.B. meldt uit Parijs: Bij de uitvaart voor de 57 slachtoffers. van den Engelschen luohtaanval op Le Creusot heeft als vertegenwoordiger van de Fransche regeering staatssecretaris De Brinon, alge- meen gemachtigde voor het bezette gebied, het woord gevoerd. Hjj verklaarde met bijzon- deren nadryk,* dat bomb'ardementen, zooals de Britsche luchtmacht op Fransche stedeh uit- voert, in geen enkel opzicht gerechtvaardigd zijn. Geen mensch, die den naam fatsoenlijk soldaat waard wil zijn, kan iets dergelijks, dat niet te verontschuldieen valt, toelaten. Het zwaar bezoohte Frankrijk verwacht stellig van zijn vroegeren bondgenoot niets meer. Maar het kan niet nalaten de huichel- achtige en cynische aanmatiging van de vliegtuigbestuurders van de R.A.F., die be- weren goed te mikken en volgeris wie de aan val op Le Creusot ook nog kort en scherp is geweest, zoogenaamd om daardoor Fransch bloed te sparen, met verachting te straffen. De Brinon eindigde met de woorden: ,,Ik bid God den dooden de eeuwige rust te schen- ken en met al Zijn kracht alien te straffen, wier be'velen dergelijlte wandaden veroor- zaken". DE AANVAL OP GIBRALTAR. Het D.N.B. meldt uit Rome: De Italiaansche luchtaanval op Gibraltar kon in den nacht van 20 op 21 October door de bevolking van de kustgebieden aan deze en gene zijde van de straat van Gibraltar ge- volgd worden. De aanval begon omstreeks 21 uur. De hevigheid van de ontploffingen was zoo groot, dat in Ceuta talrijke ruiten vernield werden. Naar de meening van des- gehad, dat zij verdween. Maar waar is zij ge bleven? Zij moet toch ergens zijn? In zoo'n kort poosje, hoogstens eerf minuut, kan niet iemand larlgs een ladder met haar naar be neden zijn geklommen, de ladder hebben ap- geborgen en zijn verdwenen. Dan hadden wij in ieder geval iets daanvan moeten zien. Wij hebben tot nu toe nog niets anders gezien, dan dat een vrouw vermoord werd aange- troffen, dat een ring van haar vingers is ge- stolen en dat de kamenier van de vermo.or- de is verdwenen. Bovendien is een der kroon- getuigen, als er hier nog van getuigen sprake is, verdwenen. Nu hebben wij alleen u nog maar, mijnheer Klein. Denk er om, dat u zich ter beschikking houdt van de justitie. Werkt u in de stad?" „Jawel, mijnheer Koks." ,,Waar kunnen wij U bereiken?" ,,Thuis in de Hazepaterslaan; ik heb tele- foon, en anders op het bureau van „Het Laat- ste Nieuws"." „Denk er om, dat u steeds bij de hand bent en dat u bijdehand blijft; hebt u dit laatste begrepen Jopie lachte. ,,Ik geloof van wel, recher cheur; zooiets als van dit matje, bedoelt U." „Juist. Het komt mij voor, dat je een scherpe opmerker bent. Houdt je oogen en ooren goed open en als je er tijd voor hefot, houdt dan ook dit huis en de omgeving mor- gen eens in de gaten, maar zoo, dat men je niet kan zien." „Ik zal er voor zorgen, mijnheer." „En bel nu nog even het hoofdbureau op en vraag uit mijn naam, dat ik nog twee agen- ten moet hebben. De telefoon is beneden in de gang." kundigen te Rome kan daaruit opgemaakt worden, dat de Italiaansche vliegtuigen dezen keer bommen van een veel zwaarder kaliber dan bij vorige aanvallen hebben gebruikt. De aanval wordt de zwaarste genoemd, welke tot dus'verre is uitgevoerd. Volgens de eerste uit Ceuta ontvangen be- richten is de aangerichte sohade aanzienlijk. Deze iberichten worden bevestigd door het feit, zoo meldt Stefani, dat op 22 October de En gelsche luchtmacht haar gebruikelijke vluch- ten geheel heeft gestaakt en dat ook de acti viteit van de marine uiterst beperkt was. DE BETEEKENIS VAN DEN STRIJD OM GUALDACANAR. Admiraal Stirling heeft in verband met den strijd op de Salomonseilanden meegedeeld, dat het behoud van het vliegveld Henderson voor de Amerikaansche luchtmacht van zeer groot belang is. Mocht zij dit verliezen, dan beteekent dit, dat voortaan alleen met vlieg- kampschepen of vliegtuigen voor den langen afstand kan worden opgetreden. De Japanners hebben het voordeel, dat zij in een betrekkelijk kleine ruimte beschikken over een in verhouding groot aantal oorlogs- bodems. De Amerikanen moeten tevens het oog gericht houden op Hawai en de Midway- eilanden, daar het niet onmogelijk is, dat de Japanners hen bij de Salomons-eilanden bezig willen houdeh om dan onverwachts een aan val op de Midway-eilanden of Hawai te onder- nemen. (iSjP.T.) HET PRORLEEM VAN DE ARBEIDSKRACHTEN IN DE VER. STATEN. iPaul MaoNutt, de voorzitter van de Ame rikaansche commissie voor arbeidskrachten (Manpower Commission) heeft, naar de Brit sche berichtendienst meldt, verklaard, dat het probleem van de verdeeling van arbeidskrach ten in de Vereenigde Staten te gecompliceerd geworden is om doeltreffend door vrijwillige besluiten en maatregelen te kunnen worden opgelost. Daarom zal binnen veertien dagen aan president Roosevelt een wetsontwerp worden voorgelegd voor den nationalen ar- beidsdienst. Patterson, de onderstaatssecretaris in het ministerie van oorlog, heeft meegedeeld, dat een aantal geschoolde mijnwerkers met weer- machts-industrieverlof zal gaan. Binnenkort zal het eerste contingent van 4000 man weer in de mijnen worden tewerkgesteld. Indien er geen werk meer is, zullen de mannen weer in dienst gaan. DE ENGELSCH-AMERIKAANSCHE HELP AAN DE SOWJETUNIE. Naar de Britsche berichtendienst meldt heeft Hugh Dalton, de Engelsche minister van handel, in het Lagerhuis medegedeeld, dat kleedingstukken, medicamenten en andere artikelen van dagelijksch gebruilk naar Rus- land zijn gezonden. ,,A1 deze hulp", zoo zeide de minister, „m'oet worden onttrokken aan de voorraden, die voor de Britsche burgerbevol- king aangelegd waren". Naar in een bericht in de Sunday Times wordt gezegd, is het ravitailleeringsprobleem in de Sowjetunie opnieuw in Washington en Londen in het brandpunt van de politieke be- langstelling geraakt. Van Sowjetzijde doet men alles om de Engelschen en Amerikanen ertoe te bewe-gen hun materiaal- en levensmid- delen-leveranties te handhaven. Daaihij heeft men gewezen op de geweldige gebieden, die verloren zijn gegaan. Groot-Brittannie*zoo schrijft het blad, neeft tot dusver weliswaar de jegens de Sowjet unie aangegane verplichtingen nagekomen, doch men kan hetzelfde niet zeggen van de Ver. Staten. De Sowjet-regeering oefent der- halve bijzonderen druk op Washington, opaat Amerika den materiaal-leveranties aan de Sowjetunie voortaan een voorkeursrecht zal toekennen. Het probleem wordt bijzonder in- gewikkeld, omdat de lijst met goederen, welke de Sowjetunie dringend noodig heeft van dag tot dag langer wordt. (D.N.B.) flTi jl v mwLuuro l V in.il iTJLV>JlVU XJ1.1 J- M.M.M TE LONDEN. Het bericht, dat Morgenthau in Londen is aangekomen, heeft, meldt het D.N.B., in Washington aanleiding gegeven tot geruchten en combinaties, zoo meldt de Daily Telegraph. Dit te meer, daar Roosevelt en ook de offi- cieele woordvoerders van de Amerikaansche regeering op de reis van Morgenthau geen toelichting hebben gegeven of willen geven. Algemeen brengt men het bezoek van Morgen thau aan Londen in verband met de kwestie van de oorlogsfinanciering en ook met de pro- blemen, die voortvloeien uit het besluit van de Vereenigde Staten om de goudproductie te staken. Wanneer n.l. het Amerikaansche de- partement van financien in de toekomst geen goud meer opkoopt, zal het waarschijnlijk ook geen goud meer ibetrekken uit de Zuid-Afri- kaansche Unie. Aangenomen kan worden, dat Morgenthau deze aangelegenheid zal bespre- ken met maarschalk Smuts evenals met amb- tenaren van het Britsche departement van financien. ARBEIDSBOEK OP KOMST. Invoering groepsgewijze. Het is schrijft de Haagscfae correspon dent van De Telegraaf bijna twee jaar ge- Ieden, dat de directeur van het Rijksarbeids- bureau de invoering aankondigde van een arbeidsbqek, zijnde dit het sluitstuk van de reeks sedert den oorlog tot stand gekomen sociale hervormingen. De voorbereidende werkzaamheden hebben thans een stadium bereikt, waarin aan de over dit onderwerp be- staande gedachten reeds een meer concrete vorm is gegeven, zoodat verwacht mag wor den, dat binnen afziembaren tijd met de'uit- reiking een begin zal worden gemaakt. Er komt dus een oogenblik, waarop bij uit- voerings'besluit zal worden bepaald, dat be- paalde nader aangeduide .anbeiders na een zekeren datum in het bezit van een arbeids- boek zullen moeten zijn. Van dien dag af mag geen werkgever meer iemand in diens. hebben die zulk een arbeidsboek niet kan over- leggen. De werknemers van hun kant heb ben den plicht tijdig al die handelingen te verrictiten, die de overheid dan zal voorschrij- Ook dit weet ik", lachte Jopie, terwijl hij naar beneden liep, om zijn :opdracht te ver- vullen. Maar nadat hij het hoofdbureau had opgebeld en zijn boodschap had overgebracht, draaide hij de nummers aan van zijn krant en op gedempten toon vertelde hij in geuren en kleuren, hetgeen hij in het laatste uur m dit geheimzinnige huis had# meegemaakt. Hoofdstuk IV. Jopie op het oorlogspad. Dien nacht sliep Jopie'Klein niet veel Het was ongeveer vier uur in den morgen, dat hij in ziin bed was gestapt en klokke acht liep hij alweer op de Dreef, doch aan den overkant, waar hij op een bankje ging zitten, schums voor het huis, waar in den afgeloopen nachL het drama had plaats gevonden. Het was nog te vroeg, om naar het redactiebureau te gaan en daarom ging hij eens op zijn gemak zitten op de bank. Hij nam het ochtendblad, dat hij mee had genomen, uit den zak en bekeek met welgevallen het groote verslag op de front- pagina, waarin fciet verhaal over het drama van de Amerikaansche zangeres voorkwam. Dat rwas nog eens copie en daarvoor had hij, gelukkige sterveling kunnen zorgen. Was het een samenloop van omstandigheden of was het toeval? In ieder geval was hij ditmaal eens de eerste en zoo vlug als hier zal wel nooit een reporter ooit geweest zijn, dacht jQPie- i Nadat hij zijn verslag een paar malen had doorgelezen, vouwde hij de krant op, stak haar in den zak en bekeek het spookhuis aan den overkant. Een agent van politie liep er voor; de bewaking. Jopie wist, dat er binnen ven voor het samenstellen van dit arbeids- zakboekje, waaronder wel in de eerste plaats zal worden verstaan het geven van inlichtin- gen over persoon, beroep, opleiding en betrek- kingen. Want of het nu een procuratiehou- der betreft of een grondwerker, iedereen die arbeid in loondienst verrieht moet op den duur een arbeidsboek hebben, ambtenaren uitge- zonderd. Men zal kunnen begrijpen, dat met het uit- reiken geruimen tijd gemoeid zal zijn. Het tempo valt, mits voldoende ambtenaren en kantoorruimte beschikbaar zijn, aan te pas- sen aan de omstandigheden. Toch is het be- grijpelijk, dat rekening wordt gehouden met de moeelijkheid, dat het twee jaar zal duren, alvorens iedereen een volledig bijgewerkt arbeidsboek heeft. Men denke zich slechts in, welk een tijd en moeite het zal kosten om voor iederen arbeider na te gaan, waar hij zooal heeft gewerkt, hoe lang en tegen welk loon. Groepsgewijze. Met name bij arbeiders, die niet of slecht georganiseerd zijn geweest, zal dit nogal wat voeten in den aard kunnen hebben. Het ligc derhalve voor de hand, dat overwogen wordt, als eerste een groep arbeiders aan te wijzen, die ook voor den oorlog als een der best ge- organiseerde in den lande werd beschouwd, n.l. het omstreeks 30.000 man tellende perso- neel in de grafisohe bedrijven. Hoe het arbeidsboek er uit zal zien is nog niet tot in bijzonderheden vastgesteld. Wel zal het in ieder geval moeten behelzen bijzon derheden omtrent den persoon van den arbei der (leeftijd, tourgerliike staat, enz.), oplei ding, leertijd, eventueele diploma's, beroep en den tijd, dien hij in verschillende achtereen- volgende betrekkingen heeft doorgebracht. Deize gegevens zullen moeten kloppen met die, welke in een bij de artoeidsibureaux in te rich- ten kartotheek staan opgeteekend. De inhoud van het arbeidsboek zal echter niet ten voile een copie zijn van de op de voor elken arbei der aangelegde stamkaart vermelde bijzon derheden. Het ligt namelijk in de bedoeling het ar beidsboek zbodanig samen te stellen, dat de arbeider het zonder bezwaar aan iedereen ter inzage kan geven, die daarmee beroepshalve te maken heeft. Aanteekeningen -betreffende het loon en het gedrag van den arbeider, als mede het resultaat van bedrijfskeuringen, mag de patroon niet in het arbeidsboek platitsen. Deze blijven gereserveerd voor de kartotheek, evenals door de politie ambtshalve verstrekte iniehtinaen omtrent het strafregister van den arbeider. Werkgevers zullen, gelijktijdig met het indienen van de aanvraag om een bepaal- den. arbeider in dienst te mogea nemen, eon afschrift van deze gegevens kunnen vragen. Inlichtingen van medischen aard en bepaalde details Van het strafblad zullen echter in geen geval worden gegeven. Is een arbeider in aan- laking geweest met de politie op een wijze, die zijn indienstneming voor een werkgever een riskante onderneming zou maken, dan kan de mogelijkheid worden geopend, hem op bijzondere wijze, dus min of meer als reclas- sent, in den arbeid te brengen. Het arbeidsboek zal door den arbeider bij den werkgever moeten worden gedeponeerd en hem ter hand gesteld moeten worden bij sol- licitatie of verandering van werkkring. Is hij eenigen tijd werkloos, dan zal hij het zelf moe ten bewaren. Er is aan gedacht om net boek dan te laten inleveren bij een arbeidsbureau, doch een der hieraan verbonden- bezwaren was wel, dat de man het bij elke sollicitatie zou moeten opvragen. Groote taogelijkheden, Wanneer eenmaal iedere in loondienst wer- kende Nederlander in het bezit is van een -ar beidsboekje, ontstaan voor de overheid tot dusver ongekende mogelijkheden. Doordat zij een overzicht krijgt van de overal aanwezige werkkrachten, haar aantal, soort en geschikt- heid, kan zij den arbeid van het geheele vo'lk manipuleeren op een wijze, die het best over- eenkomt met het algemeen belang. Zij zal ten alien tilde kunnen beschikken over arbeiders v°or. hep.§ajde ^doeleinden^ eenen of een tekort aan personeel in een an- deren bedrijfstak te voorkomen of op te van- gen. De^ werkgevers zullen veel meer dan tot dusver betrouwbare gegevens kunnen verkrij- gen over de menschen, die zij in dienst nemen. De arbeiders hunnerzijds zullen weten, dat zij op grond van de in hun ar.beidszakboekje ver melde gegevens het tariefloon kunnen bedin- gen, waarop zij volgens hun capaciteiten -recht hebben. HET FERMENTEEREN VAN TABAK. Men meldt van offi'cieele zijde: Velen hebben op eigen akker tabak ge- plant en meenen nu, dat na oogsten en drogen de tabak voor het gebruik .gereed is. Dit is een vergissing, want nu pas -komt het belangrijkste, om eenige kwaliteit te ver- krijgen, nl. het fermenteeren. Dit kan nie- mand doen, die niet over een inrichting daar- toe beschikt en geen vakkennis bezit. In het land van Maas en Waal heeft men ai jarenlange ervaring met den tabaksver- bouw en sinds geruimen tijd profiteert men daar van de wetenschappeiijke vborlichting onder leiding van ir. Slits en van de Land- bouwhoogeschool te Wagenmgen. Daar wordt vakkundig gefermenteerd. Druten, het centrum van Maas en Waal, biedtook de helpende hand aan amateur- telers van tabak, zoowel wat de fermentatie betreft als inzake voorhchting voor het komende jaar. De amateurs uit Groningen, Friesland en Drenthe kunnen zich te dezen aanzien om in lichtingen wenden tot den heer And. Jonkhoff, Noorderhaven 17, Groningen. ook nog eq^ele waren. Een bewaakte de kamer, waarin het lijk van de zangeres lag en een ander de kamer, waaruit die juffrouw Boomsma was verdwenen, terwijl er nog een in het huis de wacht hield bij de telefoon. Het kijken begon Jopie al spoedig te vervelen en toen hij een klok half negen hoorde slaan, stond hrj op en wandelde kalm naar het Plein toe en verder de binnenstad in. Klokke negen -stapte hij het bureau van zijn krant binnen en nauwelijks had hij de deur van de redactiekamer geopend of een oorver- doovend lawaai kwam hem tegen. Allen stormden op hem af en drukten hem de hand. Jopie lachte gelaten, weerde al die lof af en verzekerde, dat het louter toeval was geweest. ,,Nou", zei de redactiechef, „toeval of geen toeval, maar dat verslag zal je toch geen windeieren leggen; dat kan ik je wel beloven. De baas heeft vanmorgen vroeg al opgeibeld en gevraagd van wie het verslag was. Straks zal hij je wel laten roepen." },Als ik er straks dan nog maar ben", ant woordde Jopie geheimzinnig, ,,want ik heb nog gewichtig werk te doen." ,,'Hoor hem eens", lachte een der typistes, ,.denk je soms, dat er nog meer copie in zit?" ..Denken?" snoof Jopie verontwaardigd, „weten! Hou de eerste twee kolommen van de voorpagina maar vrij, want voor het mid- dag is, heb ik nog wel wat over deze zaak." ,,Vertel het dan nu maar vast, dan kunnen we het al laten zetten", raadde de redactie chef aan. „Strakjes hoor", beloofde Klein raadsel- achtig, „ik bel je tegen den middag wel ergens uit Haarlem op. Anders nog wat bijzonders te doen?" BRITSCHE AANVALLEN OP NEDERLANDSCH GEBIED. Bij willekeurige vluchten overdag van Brit sche vliegers op Nederlandsch gebied, werden op overvallen gelijkende aanvallen met de boordwapens gedaan, voornamelijk op burger- lijke doelen, welke aanvallen duidelijk een ter- roristisch karakter droegen. Aan board van een schip werden drie leden van het scheeps- personeel gedood en 3 anderen zwaar gewond. Van de ibemanning van een ander schip werd de stuurman gedood. Voorts werden van de burgerbevolking vier personen gedood, 5 zwaar en verscheidenen licht gewond. De aan gerichte materieele schade is gering. De aoging om een militair doel aan te vallen, mis- "ukte door den krachtigen afweer. VACANTIEREGELING RIJKS HOOGERE BURGERSCHOLEN. Met afwijking in zooverre van artikel 25 van het Reglement voor de rijkshoogere bur- gerscholen heeft de secretaris-generaal van het Departement van opvoeding. wetenschap gn kultuurbescherming bepaald, dat de eerste vacantie (herfstvacantie) in den cursus 1942 1943 zal vallen op de data 30 en 31 October en 2 November, dat de tweede vacantie (Kerstvacantie) in dien cursus zal aanvangen op 19 December na afloop van den schooltijd en zal eindigen den avond van 16 Januari en dat de derde vacantie (Paaschvacantie) in dien cursus zal aanvangen op 21 April na af loop van den schooltijd en zal eindigen den avond van 1 Mei. BETAAL GEEN BUITENSPORIGE VERHUISKOSTEN. De tarieven zijn wettelijk vastgelegd. In verband met de eventueele ontruiming van een gedeelte van de kuststrook, vestigt de gemachtigde voor de prijzen er met nadruk de aandacht op, dat de tarieven van verhuis- en meubeltransportondernemingen wettelijk zijn vastgelegd. Een zeer ernstige waarschuwing wordt tot de ondernemers gericht om deze tarieven niet te overschrijden en tot liet belanghebbende publiek om gevraagde te hooge verhuiskosten niet te betalen. Daarop zal een iptensieve controle worden toegepast, terwijl in de ge- vallen, waarin reeds te hooge tarieven wer den toegepast! zeer strenge straffen zullen worden opgelegd. De wettelijk toegestane tarieven zijn den verhuis- en transportondernemingen zeer wel bekend. Mocht blijken dat desondanks te veel wordt gevraagd, dan doet het belanghebbende publiek er goed aan dit onmiddellijk ter ken- nis te brengen van den provincialen comman dant voor de prijsbeheersching, te weten: voor Z eel and: Noordsingel 176, Middel- burg, tel. 2481; voor Noord-HollandDe La- raissestraat 109, Amsterdam, tel. 97897voor Zuid-HollandJan van Nassaustraat. 23, Den Haag, tel. 774565 voor Noord-Brabant: Ver- verstraat 25, Den Bosch, tel. 2246; voor Utrecht: Trans 19, Utrecht, tel. 12694. VVEEST ZUINIG MET GAS EN ELECTRICITEIT. De hooikist in de huishouding. De kolenpositie van ons land blijft zorg- wekkend en" zal den geheelen duur van den oorlog wel kritiek iblijven. Daarom is het zaak om bij voortduring er op te wijzen, dat door alien de uiterste zuinigheid met gas en elec- triciteit moet worden betracht en dat alien er naar moeten streven om zoo dit eenigs zins mogelijk is zelfs onder de toegestane rantsoenen te blijven. In' dit verband 'is het van belang er op te wijzen, dat mochten de omstandigheden nieuwe beperkingen en verdere rantsoenee- ringsmaatregelen noodzakelijk maken, deze over de geheele linie en op een voor alle ver- bruikers gelijke wijze zullen worden doorge- voe'rd. Het is dan ook volkomen doelloos en ten zeerste af tg keuren, dat men uit vrees, dat bij nieuwe bezuinigingen het huidige ver- bruik als maatstaf zal worden genomen, met alle geweld zijn geheele rantsoen wil verbrui- Ivcu. Vuk,L reedfl, dat ZOU h6t Ooit tot een verscherping der rantsoeneering zou moeten komen deze niet zal worden door- gevoerd op den grondslag van het huidige ver- bruik, doch op dien van het basisrantSoen, nl. het verbruik in 1940. Ofschoon ongetwijfeld in breed'e kringen een ernstig streven naar zuinigheid bestaat, valt anderzijds niet te loochenen, dat ook in het hui&gezin en dit geldt in minstens even sterke mate voor winkels, kantoren, maga- zijnen, werkplaatsen, cafe's, restaurants en hotels i nog veel energie kan worden be- spaard, als nauwlettend op de ,,kleinigheidjes" word toegezien. Hoeveel kan nog niet wor den bezuinigd als alle liehtforonnen worden uitgeschakeld, zoodra deze niet meer worden benut; als de radio wordt afgezet, indien niet meer aandachtig wordt geluisterd; als alle electrische apparaten niet meer worden ge bruikt dan strikt noodzakelijk is! Ook met gas. Echter niet alleen met electriciteit, ook met gas kan doelmatiger en dus zuiniger worden omgesprongen. Zoo kan zeker het warmte- verbruik voor koken, wasschen en baden op lager peil worden gebracht; aardappelen en groenten kan men met een minimum dan water opzetten (zoo word bovgndien voor komen, dat veel kostbare voedingswaarden verloren gaan)bij het koken moet men steeds de deksels op de pannen houden, en zoodra damp uit pan of ketel komt, kan men gerust de gasbrander klein stellen; met min der gas "bereikt men dan Jhetzelfde effect. Men late voorts geen kleine gasvlammetjes doorloopend onder keuken- of badgeyser bran- den; en zette geen ketels vol water Op, als men een kopje koffie of thee wil zetten. Ook is het zeer duur twee- of driemaal daags heet water voor het vaatwerk te maken. De hooikist. 4 Een object, dat tot veel bezuiniging van gas en electriciteit voor kookdoeleinden kan lei- den, is de hooikist, een goede bekende uit den vorige'n oorlog reeds, die ook in vredestijd door velen niet werd vergeten, doch nu zeker wederom allerwege warme sympathie geniet. De hooikist, welke ieder met betrekkelijk een- voudige middelen zelf kan maken, wordt voor vele doeleinden gebruikt. Vooral voor het langdurig aftrekken van soep en het door- koken van pap en boonen kan de hooikist uit- stekende diensten bewijzen. Ook wanneer „Ja, natuurlijk, het Kantongerecht om tien uur." „Heb ik geen tijd voor, vandaag; stuur je maar een ander heen. Atjuus!" En weg was hij "weer, voor de anderen van hun verbazing bekomen waren. „.Wat" zeg je me daar van?" bromde de redactiechef een beetje kwaad; ,,dat lijkt de hoofdredacteur zelf wel." „Maar als-t-ie nu werkelijk nog copie heeft straks..." opperde een ander. Intusschen was Jopie weer de straat op ge- warideld, doch hij was nog besluiteloos, wat hij zou doen. Misschien kon hij wel eerst even naar de Smedestraat gaan, om te informee- ren, of men al wat meer wist, maar toen hij bij het Hoofdbureau van Politie arriveerde, stond daar een legertje verslaggevers van diverse bladen, terwijl de deur gesloten was. Natuurlijk wilde men officieel nog niets zeg- gen en had men de persmannen gewoonweg buiten de deur gezet. In stilte moest hij lachen toen hij onmerkbaar la»gs hen heen liep; ze moesten eens weten, wat hij vannacht had meegemaakt. Maar hij hield wat hij wist na tuurlijk zorgvuldig geheim en alleen voor zijn eigen krant. fWerktuigelijk wandelde Jopie de Kruis- straat in, de brug over en den Kruisweg op naar het Station. Daar zou toch wel niets bij zonders te beleven" zijn, maar hij moest toch in de buurt blijven van het politiebureau. Tegen een uur of tien zou die kleine recher cheur er wel weer zijn en dan moest hij toch zorgen aanwezig te zijn. Maar het geluk zou Jopie ook vandaag gunstig zijn. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2