Duitschland wint op alle Men. Buitenland No. 10.438 MAANDAG 26 OCTOBER 1942 82e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Europeesch leven keert in Europa terug. De arbeidsbetrekkingen in een nieuw licht. Zestien schepen tot zinken gebracht. DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Verdere terreinwinst in den Westelijken Kaukasus. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT DR. GoBBELS OVER DEN FACTOR „TIJD". ELI AS OPVOLGER VAN DE CLERCQ. Verschijnt iederen Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond Prijsverhooging adverte^t'en toegestaan door Ket Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N. P. d.d. 24 Maart 1942 - AbonnementsprijsBinnen Terneuzen f 1.42 per 3 maandenbuiten Terneuzen 1.73 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling f 6.60 per jaar. Uitgeefster N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Teleioon 2073 - Giro 38150 DIRECTEUR: I. VAN DE SANDE TERNEUZENSCHE COURANT ADVERTENTIENPer mm 10 cent, minimum per advertentie f 1.50 Rubriek kleine advertentien 1-5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; maximum 8 regels Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 1-5 regels 52 cent, iedere rege.l meer 10 cent Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 1 0 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnement iegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien uiterlijk 10 uur v. m. op den dag van verschijning. HOOFDREDACTEUR: N. J. HARTE TERNEUZEN - TELEFOON 2298 Gezant Werner Daitz uit Berlijn, een der naaste medewerkers van Rijksminister Alfred Rosenberg, heeft op uitnoodiging van den Beauftragte van den iRijkscommissaris in Noord-Hiolland, Oberbereichsleiter Unger. een rede gehouden over de vorming der volken- gemeenschappen in het kader der grootsche gebeurtenis®en, die zich thans in de wereld voltrekfken. Onder zijn gehoor bevonden zich o.a. de commissaris der provincie Noord-Hol- land, mr. A. J. Backer, vele burgemeesters, leden der rechterlijke macht en talrijke be- kende personen uit het bedrijfsleven, alsanede functionarissen der N.S.D.A.P. en N.S.B. In zijn rede zette de hee'r Daitz uiteen, dat thans een einde wordt gemaakt aan een on- geveer 400-jarig tijdvak, waarin onder Engel- sche leiding een totaal verkeerde ruimtevor- ming was ontstaan. Tot het jaar 1500 leef- den vier groote volkengroepen vreedzaam in hun eigen levensgebieden, nl. Oost-Aziatische met 700 millioen menschen, het Indisch- Maleische met 540 millioen, het Afrikaansche met 182 millioen en het Europeesche met 560 millioen. iDeze volken begrepen instinctief, dat zij zich tot hun eigen land moesten bepa- len, wilden zij niet van karakter veranderen. Qmstreeks 1500 werd dit, wat het Europeesche volk betreft, anders door de ontdelkking van Amerika en den zeeweg naar Indie. De groote bevolkingstrek naar Oost-Europa, die reeds in 600 was begonnen, werd 180 graden omge- draaid en Amerika werd .bevolkt door Euro- peanen, het noorden door Noord-Europeanen en het Zuiden door Zuid-Europeanen. Zij ver- loren hun eigen karakter en gingen voor Europa verloren. Thans gelooven deze kinde- ren van Europa, die hun vlegeljaren nog niet te boven zijn en nimmer zelf iets hebben ge- presteerd, moeder Europa te kunnen ver- overen. Wij zullen, zoo riep spreker uit, de_ Amerikanen zetten op de plaats waar zij be-" hooren De voor het eoonomisch leven bruikbare krachten zijn als volgt over de wereld ver- deeld: Europa 45.6 Noord-Amerika 24.7 Zuid-Amerika 7.8 Afrika 2.8 Australie 2,6 en de rest over Oost-Azie. Uit deze cijfers blijkt, dat niemand aan Europa de leiding op economisch gebied kan ont- nemen. De laatste honderden jaren heeft Europa 200 millioen menschen aan Noord- en Zuid-Amerika verloren, die eigenlijk Oost- Europa hadden moeten (bevolken. Thans keert het Europeesche leven echter weer in Europa terug en men zal het werk moeten voortzet- ten, waarmee men omstreeks 1500 is opge- houden. Dit probleem wordt thans door den Fiihrer met het zwaard opgelost, want het is geen willekeurig verschijnsel, dat de Duitsche legers thans weer staan op de lijn, die van Nowgorod naar de Zwarte Zee loopt, Het was Engeland, dat niet heeft willen in- zien, dat volgens de wetten der natuur volken- gemeenschappen in hun eigen levensruimte thuishooren. Het heeft de natuurlijke orde der dingen verstoord en een situatie geschapen, waaruit de huidige wereldrevolutie moest ont- staan. Tot 1500 had Engeland nooit iets ge- presteerd voor Europa, doch toen West-EUropa daarna den blik in plaats van Oostwaarts, Westwaarts richtte, werd het een middelpunt van eSJl vcrlieord gottormdp yolVon TCru geland ontkende het bestaan van een biologi- sche verbondenheid tusscben de volken, de volksgemeenschappen in Europa werden op gelost in belangensferen. Maar wanneer men j de natuurwetten negeert, dan ontstaat een j chaos en om deze te voorkomen stichtte men j een volkenbond en werd in Engeland de Oxfordbeweging uitgevonden. Thans is een nieuwe ordening noodzakelijk j o-eworden. Onder leiding van Duitschland j krijgt de vorming van nieuwe volkengemeen- schappen reeds gestalte. Velen zijn nog ver- hlind door de verkeerde ordening van voor- heen en willen de nieuwe levenswetten niet zien. Er zijn echter thans geen nieuwe wereld- deelen meer te ontdekken en daarom dienen de volkengemeenschappen zich in hun eigen levensruimten te consolideeren. Spr. behandelde vervolgens de economische en financieele politiek van Duitschland, die op geheel nieuwe begrippen is gefundeerd en die het mogelijk heeft gemaakt, dat de werkloos- neid verdween en Europa's koopkracht steeg. In 1038 was het nationale inkomen reeds tot 79.9 milliard gestegen tegenover 45.6 milliard in 1914. De gigantische bewapenmg taleek mogelijk zander schulden te maken, omdat de 90 mil liard uit eigen middelen konden worden be- streden. In 1914 bedroeg de schuldenlast 42 milliard. Thans, in deze oorlogsjaren bedraagt het nationaal inkomen 125 milliard bij een schuldenlast van 140 milliard. De oorlog is tot nu toe vrijwel geheel betaa'ld. Duitsch- lands vijanden laten hun kinderen den oorlog betalen. v Tenslotte zeide spreker, dat de Germaan- sche volken den plicht hebben, bij te dragen aan de nieuwe ordening van Europa en de terugkeer der dingen in hun natuurlijke struc- tuur. Geen volk zal kunnen blijven bestaan, dat vasthoudt aan de oude verkeerde ideolo- gieen. Het zal genoodzaakt zijn, den blik in plaats van naar het Westen, weer naar bet Oosten te wenden. Wanneer dit geschiedt, dan liggen er voor alle* volken groote opgaven in het verscbiet, ook voor het Nederlandsche. Langdurig applaus volgde op deze belang- wekkende rede, waama de Referent fur Volks- aufklarung und Propaganda bij den Beauf tragte de heer Eggert, den spreker dankte voor zijn interessante uiteenzetting. De verordening betreffende de ordening van den arbeid vormt, merkt de N. R. Crt. op, als grondwet van den arbeid het ideeele kader, waarbinnen de arbeidsbetrekkingen in hun Vollen omvang zullen worden geregeld op een geheel nieuwen igrondslag. Deze nieuwe grondslag is het algemeen be- lang. Tot dusverre werden de arbeidsbetrekkin gen, zooals deze bestaan tusschen werkgever en werknemer, uitsluitend beschouwd als een persoonlijke overeenlkomst. Zij zijn in ons land nader geregeld in het B. W. derde boek ,,Verbintenissen", titel 7a ,,Van de overeen- komsten tot het verrichten van arbeid''. Niet toevallig volgen zij onmiddellijk op de ver- bintenissen van huur en verhuur, omdat zij naar hun wezen geheel daarbij aansluiten. De ruilverhouding van prestatie en contrapresta- tie ligt in het kapitalisme ook aan de arbeids- betrekking ten grondslag. De nieuwe verordening, die .op dit punt ge heel aamsluit bij het Duitsche „Gesetz zur Ordnung der nationalen Arbeit" (,,Arbeits- ordnumgsgesetz" of ,,A.O.G."), breekt princi- pieel met deze opvatting. In art. 2, dat de ethische kern van de orde ning van den arbeid omvat, stelt de verorde ning de oude begrippen werkgever" en .werknemer" geheel ter zijde. De persoon lijke en verzakelijkte betrekking, tusschen werkgevers en werknemers maakt plaats Voor een maatschappelijke: ,,In het Betrieb werken de ondememer als Betriebsfiihrer en de werk nemers als Gefolgschaft samen ter bereiking van de doeleinden van het Betrieb en in het belang van de gemeenschap". De arheidsbetrekking is hiermede uit de sfeer van de zuiver persoonlijke belangen direct geplaatst in het algemeene kader der volksgemeenschap' en krijgt hiermede tevens een publiekrechtelijk karakter. Het feit, dat het belang van de gemeen schap hier genoemd wordt na de doeleinden van het bedrijf (dat in dit verband als het sociale aequivalent van de onderneming als oeconomisch begrip moet worden beschouwd beteekent niet, dat het eerste bij de laatste wordt achter gesteld. Veel meer moet deze volgorde worden gezien als vaststelling van het feit, dat de doeleinden van het bedrijf moeten samenvallen met de belangen der gemeenschap, indien bet bedrijf aanspraak wil kunnen maken op de waardeering van het volksgeheel, zooals dit in den Staat is belichaamd, en zonder welke het bedrijf als i eel van de socialistische maatschappij op den duur geen recht van bestaan zal hebben. De verordening betreffende de ordening van den arbeid geeft den arbeid een hooger doel dan de particuliere belangen, zooals deze belichaamd zijn in loon en winst. Zij plaatst daarmede alien, die arbeid verrichten, hetzij als ondememer, hetzij als „werknemer", onder bescherming van den Staat en legt bun tege- lijkertijd verplichtingen op jegens den Staat. Met de begrippen leider van het bedrijf (Betriebsfiihreren jvolgmanschap Gefolg schaft) legt de verordening mede een geheel nieuwen grondslag voor de arbeidsbetrekkin gen binnen het bedrijf. Op grond van bun gemeenschappelijke doel- stelling in het raam van het volksgeheel wer ken ondememer en werknemer" samen aan een publieke taak. Deze samenwerking ver- onderstelt een binding van boogere orde dan de oude, kapitalistische, ruilverhouding van prestatie en contraprestatie.Zij verondersteit tevens leiding in den geest van deze orde. Deze samenwerking en deze leiding zijn beide Vervat in de begrippen Betriebsfiihrer (leider van het bedrijf) en Gefolgschaft (volgmanschap). De laatste omvat alle mede werkers van hoog tot laag, die, niet his een aantal afzonderlijke personen, maar als ge heel, tot de leiding staan in een uit de samen werking ter bereiking van een gehreenschap- pelijk doel voortvloeiende verhouding van ge- hoorzaamheid en trouw. Maar tegelijkertijd houdt deze betrekking Van leider van het be drijf en volgmanschap de verplichting voor den eerste - in, het welzijn van alien die met hem samenwerken te behartigen. Uitdrukking vinden deze wederkeerige ver plichtingen en deze wederkeerige verhouding van trouw in de bedrijfsgemeenschap, die lei der van het bedrijf en volgmanschap omvat en die het bedrijf, resp. de onderneming maakt tot een sociale eenheid. Het bedrijf vormt voortaan niet slecbts een oeconomisehe, maar tevens een sociale eel van de maatschappij als de kleinste eenheid, waarin de mensch in het arbeidsproces in georganiseerde samenwer king staat. In overeenstemming hiermede omvat het in de verordening neergelegde leidersbeginsel, dat den ondememer als leider van het bedrijf volmacht verleent tot beslissing in alle aan- gelegenheden betreffende bet bedrijf. welke door de verordening worden geregeld, niet slecbts het technische en commercieele, doch tevens het sociale leiderschap. De ondememer is leider van het bedrijf niet krachtens zijn bezit, maar krachtens zijn ver- ~v~an _de hem Ook het leiderschap, zooals dit in verband met de ordening van den arbeid is vastge- steld krijgt hiermede in wezen een publiek rechtelijk karakter. Het staat dan ook vol gens de in de verordening nader omschreven hepalingen onder contr61e van den Staat. Opdat dit leiderschap geen abstractie zal blijven, is de persoonlijke verantwoordelijx- heid van den leider van het bedrijf (Betriebs fiihrer) bij rechtspersonen, vennootschappen en vereenigingen van personen zbnder rechts- persoonlijkheid, zoowel als ingeval de onder- nemer niet persoonlijk de leiding heeft. of tiidelijk in de uitoefening van zijn functie ver- hinderd is, nadrukkelijk geregeld. De erken- nin^ van het leidersbeginsel, zooals dit in de verordening is vervat, houdt als consequentie in dat ten alien tijde een verantwoordelijke leider aanwezig is en omtrent diens persoon geen twijfel kan bestaan. Grootscheepsche Britsche aanval over een breed front in Egypte begonnen. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Zondag bekend: In het Westen van den Kaukasus hebben Duitsche en Roemeensche troepen met doei- treffenden steun der luchtmacht nieuwe berg- ruggen stormenderhand ingenomen. Tegen- aanvallen van den vijand werden onder bloe- dige verliezen afgeslagen. In den strijd om Stalingrad zijn in hard- nekkige gevecliten op een hal na alle overge- bleven gebouwen der fabriek Rodde October, uitgebreide stellingen en huizenblokken en de Noordelijke voorstad Spartakofka op enkele afzonderlijke huizen na ingenomen. Het ste- delijke en fabrieksterrein, dat den vorigen dag was veroverd, werd van vijandelijke over- blijfselen gezuiverd. Ontlastingsaanvallen be- zweken. De zware luchtaanvallen op de vij andelijke steunpunten te "talingrad en de SoVjet-etaope ten Oosten vau de Wolga gin gen met onvermindeide kracht voort. Aan het Donfront hebben Roemeensche troepen verscheidene vijandelijke aanvallen afgeslagen. Roemeensche Juchtstrijdkractiten richtten haar aanvallen op vijandelijke stel lingen en treinen. Op het Ladogameer heeft in den nacht van 21 op 22 October een formatie Duitsche en Italiaansche oorlogsvaartuigen onder escorte van de Duitsche en Finsche luchtmacht een plaatseiijke actie uitgevoerd tegen de door de bolsjewisten bezette kust. Een landingsafdee- ling vernielde een vuurtoren en maakte ge- vangenen. Op de terugreis werden onder voortdurende gevechten met vijandelijke ka- nonneerbooten felleluchtaanvallen afgeweerd en door jagers en luchtdoelgeschut 21 vijan delijke vlicgtuigen'neergeschoten. In Egypte is de vijand over een breed front na hevige voonbereiding door de artillerie met sterke formaties infanterie en tanks en met medewerking van tal van vliegtuigen tot^den verwachten grootscheepschen aanval overge- gaan, Op het oogenblik zijn verbitterde ge vechten aan,den gang. De vijand heeft tot nu toe 20 vliegtuigen en talrijke tanks verloren. Of) Malta hebben lichte Duitsche gevechts- vliegtuigen weer talrijke bommen geplaatst op de vliegveldinstallaties van Lucca en Ve- nezia. Bij vluchten naar de bezette Westelijke ge- bieden en bij de heen- en terugreis naar Noord- Italie heeft de Britsche luchtmacht door den Duitschen afweer 11 vliegtuigen verloren, waarvan meer dan de helft viermotorige bom- menwerpers. In den afgeloopen nacht heeft de Duitsche luchtmacht bomaanvallen gedaan op voor den oorlog belangrijke instaliaties in eenige ste- den van Oost-Engeland. Alle toestellen keer- den op hun basis terue\ Zooals bekend gemaakt bij extra-ta#icht, hebben Duitsche duikbooten, ofscheen nog steeds herfststormen de operaties bemoeilij- ken, in zware gevechten uit krachtig heveilig- de konvooien en in hardnekkige afzonderlijke achtervolging in het Noorden van den Atlan- tischen Oceaan, in de Noordelijke IJszee, hij de Canadeesche kust, bij Trinidad, voor den Congomond en bij Kaapstad, 16 schepen van 104.000 ton en een torpedojager tot zinken ge bracht. ^Drje andere schetM err een ander. beschadigd. Het Opperbevel van de Weermacht maakte Zaterdag bekend: In den Westelijken Kaukasus wint de aan val van Duitsche en Roemeensche troepen in moeilijke boschgevechten steeds verder ter- rein. Ten Noordoosten van Toeapse werd een domineerende berg genomen en in weerwil van vijandelijke aanvallen gehouden. Twee bolsjewistische koopvaardijschepen werden voor de kust van den Kaukasus door bommen zwaar beschadigd. Kustartillerie van bet leger vernietigde aan de Zuidkust van de Krim een motortorpedo- boot van den vijand. Duitsche motortorpedo- booten vielen de haven van Toeapse aan, plaatsten in den nacbt van 22 op 23 October 2 torpedotreffers op een door torpedojagers beschermd, binnenvarend vijandelijk oorlogs- schip en beschadigden de haveninstallaties. Na een gevecbt met vijandelijke motortorpedo- booten keerden de eigen booten onbeschadigd in him steunpunt terug. In Stalingrad gingen formaties infanterie en pantserwagens opnieuw ^tot den aa,nval over en wierpen den vijand in hevige huizen- gevechten uit verschillende reeksen straten, veroverden het grootste deel van de fabriek „Krassnyj Oktjabr" en drongen tot de Wolga door. De vijandelijke stellingen lagen onder den bommenhagel van de onafgebroken aan- vallende gevechtsvliegtuigen en stuka's, die bovendien overdag en 's nachts vijandelijke artilleriesteliingen op de eilanden in de Wol- o-a en ten Oosten van den stroom bestookten, In het Noorden der stad mislukten vrij. zwakke ontlastingsaanvallen, Ten Zuidwesten van Kaloega stortte een plaatseiijke aanval der bolsjewieken in het geconcentreerde afweervuur met bloedige verliezen ineen. Aan de overige deelen van het Oostelijke front succesvolle eigen stoottroepacties. Zware luchtaanvallen werden in den centra- len sector van het front gedaan op vijande lijke troepen, welke gereed stonden, transport- hewegingen en het ontladen van bolsjewis- HqpVip trnp"npr> Aan het Egyptische front nog steeds leven- dige activiteit in de'lucht. De Vijand verloor 10 vliegtuigen. Door gebruik te maken van de weersom- standigheden herhaalde de Britsche lucht macht Vrijdag met enkele vliegtuigen haar storingsaanvallen op Noordwest-Duitsch ge bied. De bevolking leed verliezen. De mate- rieele schade was gering. Bij het .naderen van de kust der bezette gebieden verloor de vijand overdag en Zater- dagnacht 4 vliegtuigen. De Duitsche luchtmacht bestookte overdag militaire doeleinden en voor den oorlog be langrijke instaliaties in Zuid-Engeland. ENGELSCHE LUCHTAANVAL OP GENUA. In zijn weermachtsbericht no. 880 maakte het Italiaansche opperbevel het voigende bekend Vliegtuigen van de spil en van den vijand waren Vrijdag aan het Egyptische front nog in fellen strijd gewikkeld en nieuwe successen werden door de Duitsch-Italiaansche jagers behaald. Twintig Britsche vliegtuigen wer den neergeschoten, waarvan vijf door Italiaan sche jagers, 10 door Duitsche en 5 door het luchtdoelgeschut. Onze vliegtuigen zijn alle op hun bases terugge'keerd. Er was een op- merkelijke verkenningsactiviteit in den Noor- delijken sector van het front te land. Onze duikbommenwerpers zetten de aan vallen op de vliegvelden van Malta voort. Zaterdagnacbt heeft de vijand geprobeerd aanvallen te ondernemen op de.steden Turijn en Genua. Te Turijn werden kleine branden snel bedwongen. Te Genua werd de aanval door verscheidene goiven van vliegtuigen uit gevoerd, die brisant- en brandbommen uitwier- pen. De aanval nam hier een aanzienlijken omvang aan en veroorzaakte belangrijke schade aan woonhuizen. Men is nog bezig het aantal slachtoffers vast te stellen. De houding van de bevolking was voorbeeldig. Het luchtdoelgeschut haalde twee vliegtuigen omlaag. Het Italiaansche koninklijke paar heeft Vrijdagmiddag een bezoek gebracht aan Genua, dat Donderdagnacht door Britsche vliegtuigen is aangevallen. In de ziekenhui- zen werden de gewonden bezocht. Mussolini heeft de stad Genua een bedrag van drie millioen lire ten behoeve van de door den Engelschen aanval getroffenen ter be- schikking gesteld. Verder heeft de provin I ciale organisatie van industrieelen de stad een millioen lire doen toekomen en de provinciale i organisatie van koopliejien heeft als eerste I gift 100.000 lire tot leniging,. van den nood bijgedragen. LUCHTAANVALLEN OP STREKEN VAN PIEMONT, LIGURIE EN LOMBARDIJE. In het weermachtsbericht van Zaterdag, maakt het Italiaansche opperbevel het voi gende bekend: j Aan het Egyptische front nog steeds groote activiteit van de luchtmacht. Tijdens ver schillende gevechten werden zeven vijande lijke vliegtuigen door Italiaansche jagers, vijf door Duitsche en drie door luchtdoelartillerie neergeschoten. Twee leden der bemanning van een tweemotorig Amerikaansch vliegtuig, dat een der voorafgaande dagen was neerge schoten, werden gevangen genomen. Vijandelijke vliegtuigen vlogen in den afgeloopen nacht hoven enkele streken van Piemont, Ligurie en Lombardije, en lieten brisant- en brandbommen vallen boven Turijn Genua en Savona. Zdj veroorzaakten niet* ernstige materieele schade in de beide eerst- genoemde steden, doch ernstiger in de laatste. De tot nu toe bekend geworden slachtoffers onder de burgerbevolking zijn: een doode en tien gewonden. in Turijn dertien dooden en 46 gewonden te iSavona en Vado in Ligurie Het aantal slachtoffers van den laatsten aan val op Genua bedraagt 21 dooden en 121 ge wonden. Dezen nacht heeft de vijandelijke aanval op Genua geen slachtoffers geeischt doch er zijn er wel een aantal g;evallen als gevolg van het gedrang aan den ingang van een schuilplaats. KRACHTIGE BRITSCHE AANVAL BIJ EI ALAMEIN. I Na een hevige voorbereiding door de artil lerie heeft de vijand de sectoren ten noorden «en ten midden van het front van El Alamein met sterke gepantserde infanteriestrijdkrach ten aangevallen. De tegenstander, die overal werd teruggeslagen, leed zware verliezen, vooral aan pantservoertuigen, waarvan er tot dusver al 47 zijn vernietigd. De Britsche luchtmacht steunde de actie te land met sterke formaties, maar stuitte overal op de luchtmacht der As, die 15 vijan delijke vliegtuigen neerschoot, welke in brand geraakten. Vier andere stortten neer, getrof- fen door luchtdoelartillerie. Tijdens een aanval op een Britsch convooi in het Oosten der Middellandsche Zee heeft een onzer vliegtuigen een torpedojager ge- torpedeerd en tot zinken gebracht. Nieuwe aanvallen zijn Zaterdagmiddag en in den afgeloopen nacht ondernomen op enkele min of meer belangrijke centra in Lombardije en Piemont en vooral op Milaan, Monza en Novara. Aanzienlijke schade werd aange- richt, vooral gevolg van brandbommen aan huizen in de omgeving van Milaan, waar onder de burgerbevolking 48 personen werden ge- dood en 254 gewond. Te Novara geen dooden en 10 gewonden. Tijdens een aanval op Savona waren er 35 dooden en 67 gewonden. De slachtoffers van den eersten aanval op Genua beliepen 34 doo den en 120 gewonden, grootendeels licht. De brandweer deed overal wonderen hij de ver- vulling van haar plicht. Drie vijandelijke bommenwerpers werden neergeschoten in de omgeving van Milaan en vier viermotorige zijn in den aanval van den voorafgaanden pacht op Genua vemield. Het gedrag der be volking van Milaan en de andere centra was kalm en gedisciplineerd. Bij eenUuchtduel boven Malta is een Spitfire getroffen en bran- dend neergestort. FRANSCHE ARBEIDERS NAAR DUITSCHLAND. Naar de Parijscbe bladen berichten is Vrij dag de 25.000ste vakarbeider in het kader van de tewerkstelling van Fransche arbeidskrach- tep in Duitschland en de aflossing der krijgs- gevangenen naar Duitschland vertrokken. CHINEESCHE GEZANT BIJ HET VATICAAN. De Osservatore Romano maakt het voi gende bekend: De regeering te Tsjoengking heeft thans, nadat zdj vroeger reeds herhaaldelijk uiting bad gegeven aan een dergelijk voornemen, in alien vorm bij den Heiligen Stoei den wensch uitgesproken hiermee diplomatieke betrekkin- gen te vestigen. Het Vaticaan, dat zich reeds vroeger bereid verklaard had een eventueeien stap van deze regeering welwillend te onder- zoeken, heeft dezen wensch ingewilligd en zijn agrdment verleend aan de benoeming van Tsjou Kang-sie, den zaakgelastigde van China in Zwitserland, tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister. TEWERKSTELLING VAN KRIJGSGEVANGENEN IN JAPAN. De Japansche regeering heeft een wetsont- werp goedgekeurd, waarbij krijgsgevangenen in de toekomst in de Japansche Industrie zul len worden te werk gesteld. Bij dit ontwerp behoort een verordening, die naUwkeurige bijzonderheden geeft omtrent de betaling, de sanitaire inrichtingen, die in de fabrieken aanwezig moeten zijn, de verzorging van de te werk gestelden en de inrichting van de ge bouwen, waarin zij zullen worden onrfpr- In ,,Das Reich" publiceert minister dr. Gob- bels zijn hoofdartikel onder het opschrift: ,,voor wien werkt de tijd?" De minister vangt zijn beschouwingen aan met de bekende stelling van de Britsche pro paganda. dat de Engelschen reeds vele oor- logen hebben gevoerd, maar nog geen ver loren, hetgeen een gevolg zou zijn van de omstandigheid, dat zij bijna alle slagen verlie zen om voor het gemak slechts den laatsten te winnen en tevens omdat overigens de tijd voor hen werkt. Gdtahels noemt een dergelijke bewijsvoering hoogst oppervlakkig en merkt hieromtrent op ten eerste hebben de Engelschen reeds een geheele reeks oorlogen verloren. Ten tweede ontstaat uit een totaal van nederlagen geen overwrnning, e'venmin als uit een totaal van overwinningen een nederlaag ontstaat. Ten derde is de tijd geen factor bij de oorlogvoe- ring, die zelfstandig werkzaam is. Hij ver- oorlooft klechts den oorlogvoerenden mogend- heden in hem werkzaam te zijn. Het moge dan juist zijn, dat de factor tijd, als beide partijen hem passief aanvaarden, een der twee gunstiger gezind is dan de an dere. Maar als beide partijen naar vermogen van hem profiteeren, speelt hij bij de beslis sing slechts in zooverre een rol als hij den eenen kant meer dan den anderen veroorlooft met zijn hulp het potentieel te vergrooten en zich daardoor een beteren grondslag te ver- schaffen voor de voortzetting van den oorlog. De bewijsvoering der Engelschen zou dus volgensi den minister slechts dan (kunnen kloppen, als zij in den loop van drie jaren oorlog gebruik hadden gemaakt van den tijd om veroveringen te maken en daardoor het fundament van hun oorlogsoeconomie en be- wapening te verstevigen, maar ook slechts op voorwaarde, dat van Duitsche zijde dit niet tevens het geval zou zijn. Beide punten kloppen niet, aldus de be- windsman. De Engelschen hebben sedert het begip van den oorlog niets erbij verworven, hetgeen hun oorlogvoering zou kunnen ver- sterken. Zij hebben intusschen evenwel een geheele reeks bases van hun oorlogvoering verloren, van Noorwegen, Nederland, Belgie en het bezette Frankrijk via Zuid-Oost- Europa, en hun lOost-Aziatische bezittingen tot de onmetelijk rijke gebieden in het Oos ten, van de vroegere DuitschPoolsche grens tot aan de Wolga en "tot diep in den Kau kasus. En aangezien de mogendheden van de spil al deze gebieden, die voor de vijandelijke oor logvoering in ruimeren zin verloren zijn ge- gaan, in hun bezit, resp. onder hun bestuur liebhen gekregen, telt dat bij de eindbereke- ning volgens Bartjes dubbel. Men moet derhalve de feiten al zeer ver- krachten, als men met het oog op dezen gang van zaken wil beweren, dat de tijd een bond- genoot der Engelschen is. Hij heeft de Brit sche oorlogvoering doodelijk verzwakt, en die van de mogendheden van de spil een hoeveel- heid kracht toegevoerd, die bepaald beslis- send voor den oorlog moet geacht worden. Wij beleven derhalve tijdens dezen oorlog, dat de wereldrijken met hun veie grondstof- fen, die zich vroeger steeds voordeden als de bezitters, altoos armer worden aan grond- stoffen, terwijl de zoogenaamde haveloozen zich intusschen in het bezit hebben gesteld van voor den oorlog uiterst belangrijke grond- stoffengebieden. Niet Duitschland staat ditmaal voor een hongerwinter, maar de Sowjetunie., De rub- bercrisis is in de Vereenigde Staten dreigen- der dan in Japan of bij ons. De dag zal komen, waarop wij vergelekefi met onze tbgenstan- ders de superioriteit op het gebied van petro leum bezitten om maar van ijzer en steen- kool geheel te zwijgen. Daardoor is de geheele Britsche oorlogs- these aan het wankelen geraakt. De Britsche bewijsvoering klopt niet mefer. In plaats te blokkeeren, wordt Engeland geblokkeerd. Het Britsche moederland is ons wellicht nog de baas in een of ander onderdeel van de levens- middelenvoorziening, maar dat is niet be- slissend. Beslissend is integendeel, dat het in Engeland. achteruit gaat, terwijl in Duitsch- lnd het tegendeel het geval is. Dit wordt het best geJllustreerd door het feit, dat Londen voor den aanstaanden winter de rantsoenen verlaagt, maar wij in de gelukkige omstan- digheden verkeeren ze te verhoogen. Als de Engelschen beweren, dat WTj ons ,,dood" overwinnen, klopt dat dus niet. Tot dusver althans hebben wij ons nog tamelijk ,,gezond" overwonnen. Onze vijanden kunnen het feit niet wegredeneeren, dat de mogend heden van de spil kans hebben gezien zich een volkomen voldoende basis voor de onbedreigde voortzetting van den oorlog te verschaffen, als zij maar over datgene beschikken, waar- mede de Engelschen ons willen verslaan, nl. den tijd. Als de oorlog langer duurt, kunnen de voor- waarden voor onze overwinning slechts voort- durend gunstiger worden. De tijd, die vroe ger in Engelschen dienst stond, is derhalve naar ons overgeloopen, zonder dat zijn op- drachtgevers dat tot dusver hebben bemerkt. Hij kan door de Engelschen niet meer als bondgenoot, doch ten hoogste als deserteur worden beschouwd. Gobbels brengt aan het eind van zijn be schouwingen in herinnering, dat hij precies een jaar geleden voor het eerst in een opzien- barend artikel de stelling heeft verdedigd, dat bet bij de wereldomvattende beteekenis van dezen oorlog minder aankomt op zijn duur dan wel op zijn definitieve resultaat. Ook de Britsche propaganda heeft zich des- tijds van dit thema meester gemaakt en wel met de bij haar gebruikelijke kortzichtigbeid. Zij had er in het geheel geen idee van, dat daardoor de Engelsche oorlogstelling de nek werd omgedraaid, dat de mogendheden van de spil op het punt stonden hun geheele oor logvoering op een nieuwe basis te plaatsen, die onafhankelijk van den tijd de beveiliging van haar overwinning in de ruimte en in het daardoor uitgebreide potentieel zocht. Wie zou nog kunnen betwijfelen, dat haar dit in de volste mate is gelukt? Wij beheerschen tegenwoordig alleen al in Europa een territorium dat voldoende is om den oorlog permanent een stabielen grond slag te geven. Als wij met ijver en omzichtig- heid aan het werk gaan om dit territorium in alle richtingen voor ons te ontginnen, kan ons in bet geheel niets meer gebeuren. De noodlottigste vergissing van de Britsche oor- logspropaganda bestaat hierin, dat zij in de ruimte slechts een last en in den tijd slechts een voordeel ziet. In den oorlog is het be- m langrijl^er ruimte te winnen dan tijd. Wie de ruimte bezit, voor hem werkt de tijd. En daarom zullen wij overwinnen. DE ACTIE IN LIBERIA. Petain informeert naar Amerika's bedoelingen. S.P.T. meldt uit Vichy: Maarschalk Petain heeft Vrijdagmorgen den Amerikaanschen zaakgelastigde, Tuck, voor een bespreking ontvangen en hem de vraag gesteld, wat het doel is van de Amerikaansche troepenlandin- gen in Liberia. De Fransche staatschef liet hierbij doorschemeren, dat Vichy deze landin- gen eenigszins beschouwde als een tegen Fransch-West-Afrika gerichte actie. De Amerikaansche zaakgelastigde deelde Petain in antwoord op zijn vraag mede, dat hjj over het doel der landingen niet op de yalAeg:e'nl>aTfaV'tfi.i,yEi?7§iRuSF'3 nie in den zin heeft. iHierop antwoordde de maarschalk, dat het thans er om gaat, wat de generale staf van de Vereenigde Staten in den zin heeft. De plannen van den staf be- hoeven niet in overeenstemming te zijn met die der regeering. Tuck verklaarde hierop nogmaals, niet op de hoogte te zijn met de plannen van het militaire opperbevel. Aan het einde van de bespreking heeft de Fransche staatschef den Amerikaanschen zaakgelastigde de verzekering gegeven, dat, mochten de Vereenigde Staten tot een actie tegen de Fransche koloniale gebieden in Afrika overgaan, deze ziclh zullen verdedigen met alle kracht waarover zij beschikken. In den loop van den Vrijdag heeft ook Laval te Vichy geconfereerd met den Ame rikaanschen zaakgelastigde, Tuck. Voorts hield Laval foesprekingen met den staatssecretaris voor oorlog, generaal Bridoux, de generaals Lenglois en Etchberryragay en den inspecteur der koloniale troepen generaal Roncaud. Hiema heeft Laval nog een onder- houd gehad met den aan Petain toegevoegden generaal Campet en ^met den chef van het militaire kabinet, generaal Revers. DARLAN IN MAROKKO. Admiraal Darlan is per vliegtuig van Dakar komende te Rabat gearriyeerd. Op het vlieg- veld waren ter begroeting aanwezig de resident-generaal van Fransch-Marokko, gene raal Nogues, de opperbevelhebber der Fran sche koloniale troepen, generaal Juin, alsmede een vertegqnwoordiger van den sultan van Marokko. Darlan heeft te Dakar groote militaire manoeuvres bijgewoond. Eveneens heeft hij dezer dagen de in de haven van Dakar lig- gende oorlogsbodem, waaronder het slagschip Richelieu", .bezocht. Voor zijn vertrek heeft Darlan in een af- scheidsrede zijn tevredenheid over de presta- ties van de troepen uitgedrukt en gewezen - op het groote belang van de taak van den gouverneur-generaal van Fransch West- Afrika Boisson, die, zoo zeide Darlan, ..thans het lot van dit gedeelte van Afrika in handen heeft". VRANTWOORDELIJKE SOVJET-BEVELHEBBER GEFUSILEERD. Naar het D.N.B. vemeemt, verklaarde de in Duitsche gevangenschap geraakte Sovjet- onderluitenant Rasminof, dat de commandant van de 128ste Sovjet-divisie tirailleurs gene- raal-majoor Kasjemnkof als schuldige aan de nederlaag der bolsjewieken in den omsinge- lingsslag ten Zuiden van het Ladogameer op bevel van Stalin is gefusileerd. ITALIAANSCH KONINGSPAAR TE GENUA. Vrijdagmiddag heeft het Italiaansche ko- ningspaar een bezoek gebracht aan Genua, dat in den nacht van 22 op 23 October door Britsche vliegtuigen is aangevallen. In de ziekenhuizen werden de gewonden bezocht. De leiders van het V.N.V. zijn Vrijdagoch- tend in vergadering bijeengekomen. De secre- taris deelde bij deze gelegeriheid mede, dat het lid van het bestuur, de burgemeester van Gent, dr. Elias, de leiding van het V.N.V. als opvolger van Staf de Clercq op zich genomen llGGf t. Dr. Elias verklaarde, dat bij zijn taak zag in het voortzetten van de "werkzaamheden, welke Staf de Clercq voor oogen had. KEER TEN GOEDE IN DEN TOE STAND VAN DEN KONING VAN DENEMARKEN. In het Vrijdag uitgegeven bulletin vfcrdt gezegd, dat de keer ten goede in den toe- stand van den koning de laatste 24 uur heeft aangehouden en langzaam maar duideliik merkbaar wordt. Alle verwondingen. die de koning bij den val van zijn paard heeft opge- ioopen. zijn bezig op natuurjijke wijze te ge- nezen. De vermoeidheid, waaronder de koning te lijden bad, is Verminderd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1