Duitschland wint op alio (ronton. Buitenland Binnenland No. 10.437 VRIJDAG 23 OCTOBER 1942 82e Jaargang I. VAN DE SANDE ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENT1EBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Successen in het Westelijke gebied van den Kaukasus. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT DE REDE VAN SMUTS VOOR HOOGER- EN LAGERHUIS. WEEKPRAATJE. Van sterksten afweer tegen den vijand verzekerd. Twee jaar Winterhulp. Verschijnt iederen Maandag-, Woensdag- en Vrl|dagavond Prijsverhooging adverte~"en ioegestaan door het Depa.-tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N. P. d.d. 24 Maart 1942 - AbonnementsprijsBinnen Terneuzen f 1.42 per 3 maanden; buiten Terneuzen f 1.73 per J maanden. Bij vooruitbetaling f 6.60 per jaar. LSitgaeliter N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Telefoon 2073 G«ro 3S1 -0 DIRECTEUR: TERNEUZENSCHE COURANT ADVERTENTIEN: Per mm 10 cent, minimum per advertentie f 1.50 Rubriek kleine advertentien 1-5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; maximum 8 regels Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 1-5 regels 52 cent, iedere regel meer 1 0 cent Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 1 0 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien uiterlijk 10 uur v. m. op den dag van verschijning. HOOFDREDACTEUR; N. J. HARTE TERNEUZEN - TELEFOON 2298 Luchtaamfallen op Stalingrad. (H Britsche vliegtuigen in Egypte neergeschoten. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend In het Westelijke deel van den Kaukasus braken Duitsche bergtroepen, ondanlks regen- buien, die het karakter aannamen van wolk- foreuken, door vijandelijke veldstellingen heen, veroverden in felle straatgevechten 2 belang- rijke plaatsen en hakten daartaij een regiment tirailleurs der Sovjets in de pan. Er werden ruim 1200 gevangenen gemaakt. Voorts wer den 7 kanonnen, 127 machinegeweren en tal- rijk ander oorlogstuig buitgemaakt. Ten Zui- den van de Terek plaatselijke gevechten. In den strijd om Stalingrad werden in hard- nekkige afzonderlijke aanvallen taai verde- digde kazematten in den grond en barricade- stellingen genomen. Het zwaartepunt van de Duitsche luchtaanvallen lag op de vijandelijke steunpunten in het Noordelijk deel der stad. Voortdurende onltlastingsaanvallen tegen het front ten Noorden van de stad werden met steun van Duitsche en Roemeensche lucht- strijdkrachten volkomen verijdeld. De vernie- tiging der achterwaartsche verbindingen der Sovjets ten Oosten van de Wolga werd door gevechtsvliegtuigen voortgezet. Aan het overige deel van het Oostelijke front vonden buiten eigen activiteit van stoot- troepen en den afweer van afzonderlijke vijandelijke aanvallen geen gevechtshandelin- gen vai» beteekenis plaats. Ten Zuiden van Moertmansk veroorzaakte een verrassende aanval van de luchtmacht op een luchtbasis van de Sovjets verwoestingen en branden. In het Woensdag vermelde luchtgevecht van 20 October aan het Egyptische front schoten Italiaansche jagers 44 en Duitsche jagers, 11, luchtdoelartillerie bovendien nog 6 vijandelijke vliegtuigen omlaag. Op 21 Octo ber werden door jagers en luchtdoelartillerie 12 andere vijandelijke vliegtuigen neerge- schoten. 12 toestellen der verbonden lucht- strijdkrachten gingen verloren. Aanvallen van de Duitsche en Italiaansche luchtmacht waren ooik Woensdag en Donderdagnacht g%- richt op luchtbases en andere inrichtingen der eilandvesting Malta. Door den aanval van een gemengde forma- tie vijandelijke vliegtuigen op West-Fransch gebied heeft de Fransche bevolking weer ver- Uezen geleden, terwijl de materieele schade gering was. Jachtvliegtuigen schoten 3 vier- motorige bommenwerpers neer. Bovendien verloor de vijand overdag ten Westen van Brest en boven het Zuidelijke deel van het bezette Fransche gebied telkens 1 vliegtuig. Ldchte Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen Woensdag belangrijke militaire inrichtingen in Zuid-West-Engeland met bommen van zwaar kaliber alsmede concentraties Britsche landin-gsbooten met goede uitwerking aan. In den afgeloopen nacht bomha'rdeerden ge- vechtsvliegtuigen militaire doelen in Oost- Engeland. LUCHTGEVECHT TUSSCHEN lOO VLIEGTUIGEN. In zijn weermachthericht no. 879 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Vier en veertig vijandelijke vliegtuigen zijn neergeschoten door Italiaansche jagers en elf door Duitsche jachttoestellen tijdens een suc- cesvol luchtgevecht, dat zich afspeelde aan het Egyptische front op 20 October. Aan dit ge- vecht namen ongeveer 200 vijandelijke en evenveel vliegtuigen van de As deel. De lucht macht van de As verloor elf machines. Tijdens andere vijandelijke bedrijvigheid verloren wij twee toestellen, terwijl nog 15 machines min of meer ernstig beschadigd werden. Woensdag heeft de Italiaansch-Duitsche luchtmacht opnieuw doeltreffend vijandelijke escadrilles aangevallen, die zich naar onze stellingen begaven. Tijdens hevige luchtge- vechten met de kern der formatie jagers Wer den acht Britsche vliegtuigen vemield en nog vier andere toestellen door het luchtdoelge- schut getroffen, waarna zij neerstortten. Een van onze machines is niet teruggekeerd. In den nacht van den 20en en op den 21en October hebben Italiaansche bommenwerpers de militaire doelen van Gibraltar met zicht- baar effect aangevallen. Onze formaties zet- ten dag en nacht de actie tegen het eiland Malta voort. DE STRIJP OM STALINGRADS LAATSTE STELLINGEN. De Sovjet-aanvallen ten Noorden van de stad hervat. De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn telefoneerde Donderdagmorgen: De verbitterde gevechten om de laatste stellingen van Stalingrad houden in nauwelijks verminderde mate aan. Volgens Duitsche gegevens zijn in hoofdzaak Sovjet-elitetroepen belast met de verdediging, zooals trouwens ook bij den strijd om de belangrijke strate- gische punten van de stad, gelijk de groote fabrieken, over het algemeen het geval was. Slechts bij de verdediging van de tractoren- fabriek Dzerzjinzki schijnt voornamelijk het -personeel, gevormd tot arbeidersbataljons, den aanvallers te hebben bestreden. Verwonderlijk is het, dat in deze bijna ge- heel verwoeste stad, waarop zooveel zware bommen van de onverpoosd vliegend'e eskaders van het Duitsche luchtwapen en projectielen van de artillerie zijn neergekomen, deelen van de burgerbevolking nog een onderkomen weten te vinden. In weerwil van de wekenlange gevechten om huizen, zelfs om vertrekken en om de puinhoopen schijnen toch nog talrijke menschen hun kwartier te hebben kunnen op- slaan in de ruines van hun stad, waar zij slechts kunnen hopen dat het noodlot zich ook niet tegen hen zal keeren. Zoodra er een pauze tusschen de gevechten intreedt komen deze ongelukkigen half verhongerd uit hun schuiihoeken om wat Voedsel te zoeken of om een zeer schamel maal te bereiden. De Sovjet-troepen hebben hun aanval op de grendelstelling ten Noorden van de stad tus schen Wolga en Don hervat. Van Duitschen kant spreekt men van een heel sterken aan val, uitgevoerd door infanterie en krachtige tankformaties. De bedoeling daarvan zal wel zijn de poging van buiten af het Duitsche front in te drukken en op te rollen en zoo- doende weer een breeden toegang tot de stad te verkrijgen, een operatie welke, wanneer zij met succes werd toekroond, op den toestand in en om Stalingrad belangrijke uitwerking zou hebben. Tot dusver is echter elke poging. van dien aard gestuit op den erengieken Duit schen afweer. Ook ditmaal is de offensieve kracht te gering gebleken om de Duitsche linies te verbrekenk De hardheid en de groote moeilijkheden, welke bij den slag oih Stalingrad aan den dag treden, komen naar Duitsche militaire kringen in het licht stellen vooral daaruit voort, dat het hier voor de eerste maal in de geschiedenis een gevecht om een stad van den allergroot- sten omvang betreft. Alle voorstellingen en maatstaven van de straat- en huizengevechten van vroegere oorlogen en ook van vroegere gevechtshandelingen van den huidigen oorlog verzinken in het niet bij hetgeen zich thans afspeelt. Ook nu vinden de verdedigers aldus de commentatoren, in de puinhoopen van de laatste zone, welke hun nog ter beschilkking staan, uitstekende mogelijkheden om zich te verdedigen, temeer daar dit gebied met allerlei afweerwapenen bezaaid is en bovendien onder- aardsche stellingen de verdedigingskracht vergrooten. De gewijzigde weerstoestand heeft op de gevechten nog geen grooten rnvloed geoefend. /Nog niet. Wanneer de regenval- lang aan- houdt zou het toch mogelijk kunnen zijn, dat als gevolg van een aanmerkelijke verslechting van dep. staat der verbindingswegen de ravi- ■tailleering en de aanvoer van versterkingen worden bemoeilijkt op een wijze, die een teru-gslag op de beweeglijkheid van de aan- vallende troepen onvermijdelijk maakt. TEGENAANVALLEN VAN DE SOVJETS MISLUKT. Zuiveringsactie in Stalingrad. Volgens" mededee'ling van het Opperbevel van de Duitsche Weermacht hebben de Duit sche troepen den 20sten October tusschen Wolga en Don nieuwe successen behaald tij dens de met alle kracht weder heginnende bolsjewistische ontlastingsaanvallen. Daar de toestand der verdedigers in de puinhoopen van het Noordelijke stadsdeel van Stalingrad na den val van de fabrieken Dsjersjinski en Roode Barricade steeds ernstiger is geworden, poogden de bolsjewieken de Duitsche stellin gen ten Noorden van de stad te doorbreken om daardoor de Duitsche leiding te dwingen aan- valstroepen uit het stadsgebied terug te trek- ken. Nadat burgers en compagnieen gestraf- ten boomstammen over het slijlkerige terrein hadden gelegd maakte de vijand drie juist aangevoerde infanteriedivisies en ongeveer 120 pantserwagens voor den aanval gereed. In den ochtend van den 20sten October begon de aanval na door hevig artillerievuur te zijn voorbereid. Tijdens hevige gevechten werden alle aanvallen met zware verliezen voor den vijand afgeslagen en zooals reeds gemeld 40 bolsjewistische pantserwagens vernietigd. Daar Duitsche slagvliegtuigen, luchtdoelbat- terijen en Roemeensche gevechtsvliegtuigen het aanvoeren van nieuwe reserves verhinde- ren, kon de vijand dien dag zijn aanvalniet herhalen. In Stalingrad werden de zuiveringsacties voortgezet. In verbitterde gevechten op kor- ten afstand veroverden de Duitsche troepen verscheldene tot steunpunten versterkte ge- bouwen en> drongen zij verder door in de Noorde'lijke puinhoopen. De luchtmacht zette de aanvallen op de gieterij „Roode October" voort. Talrijke nieuwe branden braken uit in de gebombardeerde eieterij. Vijandelijke machinegeweernesten werden vernield door ineenstortende muren. De groeiende vlammen- zee verhinderde den vijand zijn verdediging opnieuw te organiseeren. Slagvliegtuigen en luchtdoelartillerie vernietigden verscheidene voertuigcolonnes, die versterkingen naar de bedreigde stellingen moesten vervoeren. Ook den 20en October zonden de bolsjewieken slechts nu en dan vliegtuigen naar de aan- valsgebieden, die echter lang voor zij hun doelen hadden bereikt door de luchtartillerie onder vuur werden genomen. Vier vijandelijke toestellen werden vernield. WEER BOMMEN OP GIBRALTAR. Naar uit La Linea gemeld wordt, hebben Woensdagavond opnieuw 2 vliegtuigen van onbekende nationaliteit over de vesting Gibral tar gevlogen en bommen neergeworpen. Tij dens de 20 minuten, dat het luchtalarm duur-t de, trachtte het afweergeschut zonder succes de aanvallende toestellen neer te schieten. Na de vervulling van hun taak vlogen de machines weg in de richting van de Middellandsche Zee. „Het stadium van verdediging ten einde". Generaal Smuts, de-"Zuid-Afrikaansche pre mier, heeft Woensdagavond deelgenomen aan de in Londen gehouden bijeenkomst van den oorlogsraad voor de Stille Zuidzee'. Churchill p*esideerde. Eerder op den dag had Smuts zijn rede gehouden voor Hooger- en Lagerhuis. Aan het verslag van den Engelschen nieuwsdienst ontleent het D.N.B het volgende: Als eenmaal, aldus Smuts, de tijd is geko- men om over te gaan tot het offensief, zou het waanzin zijnte talmen. overmatig voor- bereidingen te treffen en wellicht de gelegen- heid te verzuimen. Smuts betoogde, dat elke hulp, welke de geallieerden Rusland kunnen doen toekomen, in den volsten omvang en in het snelste tempo moet worden verleend. Hij noemde den huidigen oorlog een voortzetting van den vorigen wereldoorlog en betitelde Lloyd George en Winston Churchill als de beide grootste acteurs van dit steeds voort- schrijdende drama. De generaal verzette zich vervolgens tegen 'de opvatting, dat het Britsche Rijk zich be- vindt in een toestand van verval, maar waar- schuwde tegen iedere zelfvoldaanheid, want er wordt een strijd op leven en dood gevoerd, die steeds wreeder en wanhopiger wordt, naar- mate zijn einde nadert. -Voorts betoogde de premier, dat de tijd ondanks ernstige tegenslagen en vele teleur- stellingen in groote lijnen voor de geallieerden heeft gewerkt. Het defensieve stadium is thans ten einde en het tooneel is voor het nu beginnende offensieve stadium gereed. Smuts wijdde het slot van zijn uiteenzettin- gen aan de oogmerken van de geallieerden voor na den orlog, vooral aan het vraagstuk van de komende maatschappelijke en intema- tionale orde. De opvattingen van de geallieer den waren 22 jaren geleden in dit opzicht te vaag en hun tekortkomingen hebben bijge- dragen tot het tegenwoordige conflict. In de plaats van den ouden Volkenbond moeten de vereenigde naties treden, d.w.z. een ,,meer omschreven en organischer vereeniging, zelfs indien deze aanvankelijk beperkter en minder ambitieus mocbt lijken". Het Atlantische charter moet worden uitgebreid tot een wer- kelijke Magna Charta der naties. Zekere traditioneele, sociale en oeconomische mis- standen moeten terstond volgens bescheiden practische beginselen in internationaal bestek worden afgeschaft. Het auditorium bestond uit 900 leden van Hooger- en Lagerhuis, diplomatieke vertegen- woordigers en hooge commissarissen. De plaats van bijeenkomst was uit overwegingen van veiligheid geheim gehouden. Na de rede van Smuts deelde Churchill mede, dat hij bij zijn ontmoeting met den Zuid-Afrikaanschen premier in Kairo zich alle moeite had gegeven om hem tot een be- zoek aan Ehgeland te bewegen. Ik had het gevoel, aldus Churchill, dat zijn aanwezigheid op een oogenblik, dat de oorlog zwaar op ons drukt, een zeer groote sterking voor onze raadgevers en onzen geest zou beteekenen. .S.P.T. meldt van de rede nog, dat Smuts zijn rede begon met de Britsche regeering te danken voor de erkenning van zijn werk ten behoeve van de zaak der geallieerden, waarop de leden van het parlemant den Zuid-Afri- kaanschen gast een ovatie brachten. Smuts vergeleek de periode 1914 tot heden met een dertlgjarifen oorlog, slechts onderbroken door een wapenstilstand. Na beschouwingen over de bijdragen van de groote geallieerden Ame- rika, de Sovjet-Unte, China en Groot-Brittan- nie en die der Europeesche bondgenooten gaf Smuts een overzicht van den huidigen toe stand. Gedurende de eerste drie jaren was wel de grootste catastrophe de onverwachte ineenstorting van Frankrijk. Drie g-dbeurte- nissen hebben daarna even wel de zaak van de geallieerden uit den afgrond gered en wel ten eerste de slag* om Groot-Brittannie in 1940, de Duitsche aanval op de Sovjet-Unie en ten derde de Japansche aanval op Pearl Harbor. Te Pearl Harbor hebben de Vereenigde Staten een prijs moeten betalen, een hoogen prijs, doch als leergeld van niet te schatten waarde. Wat de toekomst betreft, bepaalde Smuts zich tot algemeenheden. Het is aan amateur- strategen overgelaten het tijdstip te bepalen waarop tot den aanval moet worden overge- gaan. Voor de geallieerden staan nog moei- lijke tijden voor de deur. Het einde van de redevoering van Smuts was gewijd aan pro- blemen betreffende den w -deropbouW der na- oorlogsche wereld. REDE VAN ALEXANDER. Heerschappij ter zee en tweed® front. Naar de correspondent van het D.N.B. te Stockholm aan den Britschen berichtendienst ontleent, heeft Alexander, de eerste lord van de admiraiiteit, in een rede verklaard, dat drie veranderingen in de oorlogvoering ter zee sedert den laatsten wereldoorlog de ge- varen voor de Britsche zeeverbindingen enorm vergroot hebben. In de eerste plaats de aanzienlijk vergroote actieradius en de vuurkracht van vliegtuigen, vervolgens het enorm uitgeforeide prestatievermogen van duikbooten en tenslotte de omvang en de manieren van mijnenleggen door den vijand. Ter bestrijding van deze gevaren moet het gros van de Britsche vloot gebruikt worden om de verbindingen open te houderp Juist hij dit werk heeft de marine de meeste van haar verliezen geleden. Deze verliezen zijn helaas groot geweest, zelfs indien zij gemeten wor den volgen§_den standaard der jaren 1914/T8. De oorlogvoering ter zee heeft marine en koopvaardijvloot een last opgedragen als deze nooit tevoren hebben gedragen. De slag bij Pearl Harbor heeft de geheele oorlogsstrategie in het Verre Oosten omvergeworpen. Alexander verklaarde vervolgens, dat in Engeland nog sfeeds meer tonnen scheeps- ruimte per hoofd worden gebouwd dan in de Vereenigde Staten met alle moderne Ameri- kaansche methoden. Over het tweede front zeide Alexander, dat deze kwestie de laatste maanden vaak ter sprake is gekomen. Men moet er echter steeds aan denken, dat het rechtstreeks van de heerschappij ter zee afhangt, of Engeland in staat is dit tweede front te beveiligen. Ook de heerschappij in de lucht is daartoe onOnt- beerlijk. Alexander eindigde met de woorden: „De basis van de geheele geallieerde strategie hangt af van handhaving van de zeeverbin dingen, Niet alleen, opdat wij het zelf kun nen overleven, doch ook, omdat wij in laatste instantie deze verbindingswegen noodig zullen hebben, wanneer wij den oorlog naar het land van den vijand willen oveibrengen. Wij wil- len ook eens slagen uitdeelen in plaats van deze te incasseeren". DE STRIJD IN HET ZUIDEN VAN DE PACIFIC. Omtrent den strijd op Nieuw Guinea wordt naar S.P.T. bericht te Londen gemeld, dat de Australische troepen thans ten Noorden van de Templeton Crossing op de kam van het Owen Stanley-gebergte staan. De Japanners bestoken de opruklkende geallieerden met licht artillerievuur. On zijn persconferentie heeft Knox, de Amerikaansche minister van marine, Dinsdag meegedeeld, dat de Japansche inzet van krach- ten op de Salomons-eilanden waarschijnlijk nog niet zijn hoogtepunt heeft bereikt. Op de vraag, hoeveel Amerikaansche vliegtuigen op het oogenblik aan den strijd deelnemen, ant- woordde de minister slechts, dat het aantal vliegtuigen op de Salomons-eilanden bij het Amerikaansche marinecorps der Ver. Staten in gebruik, steeds stijgt. DE FRANSCHE ARBEIDERS NAAR DUITSCHLAND. De Parijsche correspondent der N. R. Crt. schrijft d.d. 6 October: Uit de mededeelingen, welke de Fransche staatssecretaris Bichelonne kortgeleden ver- strekte, blij'kt duidelijk, dat de wet van 4 Sep tember j.l. aangevuld 19 September, waarbij in Frankrijk de verplichte arbeid werd inge- steld, moeilijk te scheiden is van de wet die het zenden van Fransche arbeiders naar Duitschland mogelijk maakt. De gemeen- schappelijke basis is het verdrag tusschen Gauleiter Sauckel en president Laval, het be- kende accoord van Juni 1942 bij hetwelk Frankrijk zich verplicht tot het zenden van 15(1000 vakanbeiders in de metaalbedrijven naar Duitschland in rail voor den terugkeer van 50.000 krijgsgevangenen. Tusschen 1 Juni en 15 September bedroeg het aantal der naar Duitschland. vertrokken Fransche vak- lieden in de metaalbranche 17.000. Er ont- breken dus 133.000. Men poogt die in het raam der Fransche bedrijven, welke voor een deel stil liggen, te vinden en volgt daarbij het principe der groepsfonmatie. Een groep he- staat uit voor elke vijftig personen een inge- nieur, die meestal als vertegfenwoordiger der directie en groepsleider optreedt en twee meesterknechts. Dit voor de vaklieden in de metaalbedrijven; bij de telling worden tevens de geschoolde arbeiders in andere bedrijven geklassificeerd en ten slotte is er een groep van ongeschoolde arbeiders. Onder deze beide groepeeringen vallen ook de ongehuwde vrou- wen beneden vijf-en-dertig jaar. Voor alien geldt zonder onderscheid nog een andere klassificatie. In de eerste plaats zijn van den arbeidsplicht vrijgesteld personen van beiderlei kunne beneden achttien jaren. Een speciale indeeling is in voorbereiding voor personen van 18 tot 21 jaar. Gehuwde vrou- wen, ongehuwde vrouwen hoven 35 jaar en mannen boven vijftig jaar zijn eveneens vrij gesteld. Verder de vaders van ten minste drie in leven zijnde kinderen, de oud-krijgs- gevangenen van 1914/1918 en 1939/1940. De klassificatie begint bij 21 jaar. Eenerzijds wordt onderscheid gemaakt tusschen vrijge zellen, gehuwden minder dan twee jaar zon der kinderen, gehuwden meer dan twee jaar zonder kinderen, gehuwden met een kind, ge huwden met twee kinderen, anderzijds tus schen de leeftijden. Voor de uitzending naar Duitschland wordt de werkelijke leeftijd ver- hoogd met een aantal jaren gelijk aan vier- maal den tijd dien men in 1914/1918 of 1939- 1940 onder de wapenen is geweest. Naar dien fictieven leeftijd wordt de klassificatie opge- steld. LAVAL TOT DE FRANSCHE ARBEIDERS Het D.N.B. meldt uit Vichy: Laval heeft Dinsdagavond over alle Fran sche zenders tot de arbeiders gesproken. 'Hij fnerinnerde aan zijn oproep van 23 Juni: dat Fransche arbeiders zich bereid moeten ver klaren in Duitschland te werken. Hij citeer de de volgende woorden uit dezen oproep: „Frankrijk kan, gezien de geweldige offers, welke Duitschland brengt om het Europa op te bouwen, waarin Frankrijk zijn plaats zal innemen, niet lijdelijik- en onverschillig blijven. Ge moet begrijpen, dat wij eens over een vrede moeten onderhandelen". Laval ver klaarde, dat deize woorden thans nog van kracht zijn. Er zijn Franschen, die meenen, dat Franlkrijks heiluit het buitenland zal komen. Morgen echter zijn deze lieden al- weel' bereid aan iets anders te gelo'oven. Laval zeide te moeten herdnneren aan de woorden van Petain,,Nu. een werkelijk on- geluk over Frankrijk is gekomen, is er geen plaats meer voor leugens en hersenschim- menh De geschiedenis leert, aldus Laval, dat Frankriik zijn redding altijd slechts in zic-hzelf heeft gevonden. De hoogere belan- gen van het land eischen, dat Frankrijk. op binnenlandsch-politiek gebied streeft naar ontspanning tegenover Duitschland. Men zegt wel eens, dat deze politiek berust op de edel- moedigheid van den overwinnaar. Ten aan- zien daarvan kan gezegd worden, dat er sedert den wapenstilstand edelmoedige han- delingen door den overwinnaar zijn verricht. Laval herinnerde in dit verband aan de vrij- lating van meer dan 600.000 krijgsgevange nen. Niet minder waar is echter, dat de be- trekkingen tusschen beide volken kunnen ber rusten op den blijvenden grondslag van het besef, dat zij gemeenschappelijke belangen hebben. Laval zeide, dat zijn politiek niet slechts wordt ingegeven door de liefde voor zijn vaderland, maar ook op het verstand be rust. De gebeurtenissen, die zich thans in de geheele wereld afspelen, hebben slechts deze duidelijke beteekenis, dat Duitschland zich tegen het bolsjewisme heeft verheven. Het houdt dat bolsjewisme met al datgene, die aan zijn zijde vechten, in bedwang en ver- hindert het Europa te verslinden. Het is dui delijk, dat de bolsjewisten morgen Europa de wet zouden dicteeren, indien de spil den oor log^ zou verliezen. Aan onafhankelijkheid en vaderlandsliefde zou een einde zijn gekomen en daarmede ook aan het ware socialisme. Laval verklaarde, dat hij met zijn arbeid de bedoeling heeft, de idealen voor de jeugd te bewaren. 'Hij denkt aan Frankrijk, hij denkt ook altijd aan het Fransctf? rijk. Nooit is dici- pline noodzakelijker geweest dan thans, nooit was de plicht der Franschen, zich o-m de regeering te scharen en haar bevelen te ge- hoorzamen duidelijker dan thans. Laval sprak vervolgens. over de Duitsch- Fransche overeenkomst betreffende de te werkstelling van arbeiders, over de uitwisse- ling van krijgsgevangenen en over de voor- deelen, die door Duitschland aan Frankrijk zijn toegestaan, speciaal over de mogelijkheid voor de vrouwen van krijgsgevangenen om door arbeid in Duitschland aan de zijde van haar mannen te blijven. Tenslotte waarschuwde Laval het Fransche volik nogmaals voor de stemmen van haat en voor de illusie, die door vreemde elementen gevoed worden. Hij deed een foeroep op het hart, het verstand en de tucht der Fransche arbeiders. Toen de oorlog uitbrak, zoo zeide hij, heeft men degenen, die onder de wapenen werden geroepen, ook geen keus gelaten. Thans is de beurt aan hen, die toen in de fabrieken mochten blijven. Geheel Frankrijk moet deel hebben aan de lasten van het oogen blik. .Arbeiders van Frankrijk", zoo riep Laval uit, „denkt over mijn woorden na. De proef, die ons land doormaakt, is beslissend. Het is zaaik het egoisme te overwinnen. Het is u gegeven met uw werktuigen te her- winnen, wat Frankrijk met de wapenen heeft verloren. Aan de beVelen van de regeering moet om der wille van uzelf, van de gevan genen, van het heil van Frankrijk gevolg wor den gegeven!" LEVENSMIDDELEN UIT DE OEIKRAiNE. Den laatsten tijd hebben, meldt het N.A.P. uit Berlijn, vooraanstaande Duitsche persoon- 1-jkneden meermalen gewezen op de groote beteekenis van de bezette Oostelijke gebieden voor de voedselvoorzienin-g van Europa. Door den succesvollen arbeid van Duitsche land- bouwleiders worden deze gebieden in toe- nemende mate tot leveranciers van voedings- middelen. Uit de Oekraine rijden vaak twin- tig treinen met levensmiddelen per dag naar het Westen. GEEN FRANSCHE HUUP AAN DUIKBOOTEN DER AS. Door het Fransche ministerie van Marine worden opnieuw de Engelsche beri-chten, dat duikbooten der Asmogendheden in Fransch- West-Afrika 'geholpen worden, met nadruk tegengesproken. Verklaard wordt, dat de Fransche admiraiiteit als gevolg van de vele onjuiste Engelsche berichten "deze niet alle kan tegenspreken, doch dat echter met het oog op den omvang van de onjuiste berichten in de laaste dagen medegedeeld moet worden, dat alle gerachten hierover iederen grond missen. OOK DE FINSCHE RANTSOENEN VERHOOGD. Naar het ministerie van volksvoorziening officieel mededeelt, worden met ingang van 1 November de broodrantsoenen verhoogd met 50 gram per persoon per dag en het botorrantsoen met 100 gram per maand. Nu een aanvang is gemaakt met verschenpte controle op den sluiikhandel, verwacht men cok de andere rantsoenen der levensmiddelen te kunnen verhoogen. (D.N.B.). Wederom ondervindt het Nederlandsche volk de gevolgen van door onverantwoorde- lijke elementen bedreven daden Van sabotage, gerichit tegen de bezettende macht in ons land. Wederom moest worden teruggegrepen op de zich in gyselmg bevindende landgenooten, na dat gebleken was, dat de bedrijvers der sabo- tagedaden, welke in feite volkomen nutteloos zijn en in geen enkel opzicht de krijgsverrich- tingen vermogen te beinyloeden, niet ontdekt konden worden. Toen destijds de eerste vijf gijzelaars ver- antwoordelijk werden gesteld voor hetgeen door anderen was misdreVen, meenden wij, dat, nadat duidelijk was gebleken, dat de waarschuwing der Duitsche militaire over- heid ernstig was gemeend, men in Nederland verstandiger zou worden en van verdere pogingen tot sabotage zou afzien. Ook van Duitsche zijde had men dit stellig verwacht. Helaas zijn de in deze richting ge- rezen verwachtingen niet door de feiten he- vestigd. Ook thans is komen vast te staan, dat er nog altijd lieden in ons land rondloopen, die zich laten be'invloeden door inblazingen Van derden en zich laten gebruiken voor het verrichten van handelingen, waarvoor zij anderen het gelag laten betalen. Het moet ieder duidelijk zijn, dat zij, die zich tot zoo iets laten gebruiken, volkomen karakterloos handelen. Slechts het moreel diepst gezonken individu, de meest laaghar- tige hposwicht, kan zich laten verleiden tot daden, welke aan anderen het leven moeten kosten. Het moet als onaanvaardbaar wor den beschouwd, dat zoo iemand hewogen wordt door hoogere dan dierlijke neigingen. Wij beseffen weliswaar, dat dergelijke mis- dadigers zich nog zullen trachteruvrij te plei- ten van schuld, door zich te beroepen op hunne Vaderlandsche gevoelens, maar moeten- een dergelijk beroep onmiddellijk als onaan- Inspectiereis van den Weermachts- bevelhebber door het Nederlamdsche kustgebied. De Weermachtshevelhebber in Nederland, de generaal der vliegers Fr. Christiansen, heeft deze week een inspectiereis van ver scheidene dagen ondernomen door het ver- dedigingssysteem aan de Nederlandsche kust, dat door het inbouwen van nieuwe zware af- weerwapens op de krachtigste wijze is ver- sterkt en waarvan de versterking nog wordt voortgezet. De Weermachtsbevelhebber over- tuigde zich hierbij van de paraatheid van alle onderdeelen der Weermacht, die in de diep geechelonneerde verdedigingswerken zijn op- gesteld alsmede van de doeltreffendheid der afzonderlijke versterkingen. S! Louts 300km- FRANStyie SOEDAN Toerta PORT, EA FRANSCH GUINEA Bamako Kankanr IVOOR KUST ATLANTISCHE BLOCEAAH onrovia K AART v*n PELT DE U.S.A. STEUNPUNTEN IN WEST-AFRI.KA. In Liberia, dat de Amerikanen op 18 October bezet hebben, (zie op de kaart dit land wat geruit aangegeven), in Zuid- Afrika en in de Bel-gische Congo wordt administratief, economisch en militair leven door de U.S.A. be-heerscht. De geallieerden bezitten thans zes steun punten aan de Afrikaansche Westkust, o.a. Bathurst, Freetown, Monrovia (alien op de kaart aangegeven, verder de Goud- kust Nigeria en Fransch Equatoriaal Afrika. Bij de bezetting van Liberia zijn de Fransche Koloniale belangen in het gedrang gekomen. Vooral het Fransche viootsteunpunt Dakar. De Fransche regeering slaat nauwkeurig de bewegingen a der geallieerde troepen vade, om als het w noodig is de hun omliggende Fransche gebieden te verdedigen. vaard'oaar verwerpen. Vaderlandsliefde kan zich onmogelijk uiten in het noodeloos offe- ren van het leven van mede-vaderlanders en het lafhartig ontwijken van de consequenties van eigen daden. Nu dan wederom vijftien landgenooten met hun leven hebben moeten boeten Voor hetgeen zij niet zelve misdreven, is nogmaals, en laten wij thans hopen voor goed, komen vast te staan, dat iedere poging tot verstoring van de orde en rust hier te lande door de bezet- ters op uiterst strenge wijze wordt bestrafd. Het is toch nu wel duidelijk, dat hier niet slechts sprake is van e-ene bedreiging, maar dat inderdaad wordt opgetreden in overeen- stemming met hetgeen in de betreffende waarschuwing werd voorgehouden. Het is onze plicht er voor te zorgen, dat herhalingen in den vervolge uitblijven. Wij kunnen daar in belangrijke mate toe bijdra gen, door in alle gevallen, waarin, ons ver- keerd geaarde ontboezemingen, richtingen, welke wijzen op verkeerde voorlicbting of theorien welke door de verboden radio-zen ders schijnen te zijn verbreid, te doen blijken van onze tegengestelde meening. In dergelijke gevallen moeten wij spreken. Zwijgen zou dan misdadig kunnen zijn. Iemand die zijn gees- telijk evenwicht kwijt is mogen wij niet aan zijn lot overlaten. Wij zijn verplicht zoo iemand bij te staan en te helpen zijn balans te hervinden. Daarmede verrichten wij een goede vader landsche daad. Gisteren bestond de stichting Winterhulp Nederland twee jaar. Zij heeft in dien tijd heel wat verricht en veel leed kunnem ver- zachten, terwijl zij het terrein van haar werk- zaamheid sterk heeft kunnen uitbreiden. De ontvangsten hebben gedurende het sei- zoen 1940;/41 bedragen 7.200.000 en stegen in het seizoen 1941/42 tot ruim 10 millioen gulden, hetgeen zeker een verheugend feit mag worden genoemd. Van die ontvangsten zijn bijna 8 millioen verkregen door giften in geld, drie fcwart millioen door giften in natura en een derde millioen als opbrengst der loterij. In eerstgenoemd seizoen werden uitgereikt 316.000 porties warm voedsel, ruim f 5.179.000 aan waardebons en voorts giften en goederen in natura tot een totaal van /6144 of gemid- deld f 7,82 per persoon. In het seizoen 1941/42 werd uitgekeerd 8,6 millioen in waardebons, in voedsel en giften in natura 673.000, in contanten 290.000, totaal 9.563.000. De ge- middelde uitkeering was f 12,68 per persoon, f 50 per gezin. Uit deze gegevens verkrijgt men een indruk omtrent den omvangrijken arbeid welke is verricht. Dit was ook daardoor mogelijk, dat het aantal vrijwillige medewerkers, dat in December '40 350 bedroeg, in Mei d.a.v. reeds gestegen was tot 15.400. Aangezien het te verwachten is, dat de nood in dezen winter niet geringer zal zijn dan in de voorgaande jaren, is het voor de in nood verkeerende gezinnen te hopen, dat dit mooie werk door een ruime ondersteuning de waar- deering van het pulbliek zal genieten die het verdient. De indruk die bij de eerste lijst en straatcollectes werden verkregen zijn niet on- gunstig, maar toch wordt er naai- men ons meedeelt nog te veel gegeven" in plaats van ,,geofferd". Het resultaat zou nog beter kunnen zijn.. BED1ENINGSGELD VRIJ VAN OMZETBELASTING. De centrale persdienst van het Nederland sche Artoeidsfront meldt: In de Nederlandsche staatscourant van 18 Augustus 1942 werd de regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden voor werk- nemers in het hotel-, cafe- en restaurant- bedrijf afgekondigd. In art. 7, lOe lid en art. 8, 2e lid van deze regeling komt een zinsnede voor, waaruit ten. onrechte de conclusie ge- trokken is; dat over bedieningsgeld omzet- belasting verschuldigd is. Onder verwijzin-g naar de desbetreffende uitspraak van den waarnemend secretaris- generaal van het departement van financien kan echter uitdrukkelijk worden vastgesteld, dat bedieningsgeld vrij is van omzetbelasting.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1