Distributienieuws Landbouwberichten Gemengde Berichten TREINCONTROLE TE BERGEN OP ZOOM. Wat is het Nederlandsche Arbeidsfront. Tuyll van. Serooskerken. Enkele sprekers waren van oordeel, dat deze indeeling voor Zeeland niet noodzakelijk was. Men gaf de voorkeur aan een provinciale indeeling boven die in 3 districten, zooals was voorgesteld. An- deren waren van meening, dat splitsing de acti- viteit der afdeelingen zal doen toenemen en Let meeleven zal bevorderen. Ten slotte kwam men tot olvereep^temming in dezen zin, dat als splitsing noocKakelijk werd geacht, men voor wat Zeeland betreft, zal kunnen volstaan met twee districten, n.l. 1. Waldheren en W. Zeeuwsch-Vlaanderen en 2. overig Zeelapd. Het voorstel om Tholen en Schouwen-Duive- land bij West Brabant te voegen vond geen ondersteuning. Sommige afgevaardigden acbtten uibbrei- ding van bet bestaande lichtbeeldenmateriaal voora{ voor het platteland gewenscht. In ver schillende plaatsen bestaat °roote belangstel- ling voor lichtbeeldenavonden. Bij de bespreking van de bijbelverstrekking nan hen die in het buitenland te werk worden gesteld, werd medegedeeld, dat het N.G.B. desgewenscht aan deze personen gratis een bijbel aan/biedt. Vervolgens brachten de afgevaardigden van alle afdeelingen verslag uit van den verrichten aiibeid en van de plannen voor den a.s. win ter. Daarbij bleek, dat versoheidene vergade- ringen zijn gehouden of worden voorbereid, dat in tal van kerken is of zal worden gecol- lecteerd, dat men in sommige plaatsen voor- nemens is bijbeltentoonstellingen te organi- seeren en dat hier en daar vele leden en be- gunstigers zijn gewonnen. Over het algemeen is een toenemende belangstelling voor den bijbel en voor den arbeid van het N.B.G. waar te nemen. Nadat Ds. Batelaan te Tholen en Ds. Kore- vaar te Goes als leden der commissie waren herkozen, werd de vergadering met dankge- bed gesloten. e Bij een onverwachte door de politie gehou den treincontrole, liep, volgens het D. van Z., niet minder dan een dertigtal reizigers tegen de lamp. In de meeste gevallen bleek, dat zij in het bezit waren van aardappelen, groenten en appelen, welke niet gedeikt waren door een Vereischte vergunning. Eenige personen, die het „gevaar" zagen dreigen, lieten hun appeltjes in den trein achter en ontglipten zoodoende aan den ster- ken arm. Tegen de zondaars is proces-ver- baal opgemaakt, terwijl de zonder vergunning vervoerde goederen in beslag zijn genomen. AXEE. Verkooping. Dinsdag werd te Axel-Sassing in het cafe van den heer C. P. van Doeselaar krachtens art. 1223 B.W. door notaris Fanoy verkocht het woonhuisje met aanbehooren en erf te Axel-Sassing, Q 7, groot 78 ca, eigendom van en laatst bewoond door kinderen en Wed. !H. Verhelst. Kooper werd de heer G. Riemens te Axel voor 570. Krekels op de vuilnisbelt. Ofschoon in niet zoo grooten getale als voor- gaande jaren, kwamen ook in den afgeloopen zomer weer duizenden krekels voor op de Vuil nisbelt in het zgn. Nieuwediep. .Gelukkig heb- ben de bewoners in .de gemeente ditnlaal niet zoo veel last ondervonden van deze verspreide nachtelijke rustverstoorders. Slechts op een enkele plaats Zijn ze tot de bebouwde kom doorgedrongen. Thans houden zich deze diertjes nog op onder het vuil en vooral 's avonds verraden ze daar hun aanwezigheid door het eentonige gesjirp. GROEN ENDIJK. Ter voorbereiding van het Christus Ko- ningsfeest Zondag a.s. worden alhier op Vrij- dag en Zaterdag een viertal conferenties ge houden door een Pater Capueijn, n.l. een voor de vrouwen, de mannen, de meisjes en de jom gens. KLOOSTERZANDE. Kranige schutter. Aan de schieting op de liggende wip bij den heer A. Baart alhier op Zondag j.l. namen 72 schutters deel. Als een unicuim dient te wor den vermeld, dat de oudste van deze 72 schut ters, n.l. de heer D. van Gassen, van Osse- nisse, alle drie de hoogeivogels schoot. Wie van de jongere schutters doet hem dat na? Maandagavond werd alhier een der open- bare vergaderingen gehouden, die in den loop dezer week van wege het Nederlandsche Arbeidsfront in de provincie Zeeland zijn uit- geschreven. Zij had plaats in de zaal van het cafe ,,'s Lands Welvaren". De opkomst der belangstelienden was zeer matig. De plaatseijjke leider, de heer Cop- pieters, sprak daarover zijn teleurstelling uit. Het gaat over groote belangen van het Neder landsche bedrijfsleven en het is niet bemoedi- gend, dat de arbeiders, wanneer hunne belan gen besproken worden, daarvoor geen be langstelling toonen, en zelfs de bij de organi- satie aangeslotenen niet opkomen. Dit zal echter niet beletten, toch te sprelken en te strijden voor de belangen van hen, die zich, uit verschillende oorzaken afzijdig houden. Die onthouding is niets nieuws. Daaraan zijn Zij, die v.oor de arbeiders strijd hebben ge- voerd, reeds gewoon. Alleen als er wat te foeihalen is, komt er van die zijde belangstelling. En de toestanden der arbeiders zijn toch on der de huidige omstandigheden, op verre na ideaal. Spreker bezocht nog denzelfden dag een bedrijf, waar bij informatie bleek, dat zeer lage loonen werden betaald. Toen hij den patroon vroeg of zijn personeel daarmede dan genoegen nam, zeide deze: „wat zullen zij anders Als zij niet bij mij "kunnen wer- ken, moeten ze naar Duitschland gaan wer ken". Zoo is thans nog de toestand. Dat is, zegt spreker, de schuld van ons zelf. De leiding kan alleen niet alles doen. Het Neder- landsch Arbeidsfjpnt, dat thans de Grondwet van den Arbeid heeft uit te voeren, zal naar verbetering streven. De vraag: „Wat is het Nederlandsche Arbeidsfront" zal hier door den heei' G. J. Zwertbroek worden beantwoord. Hij gaf dezen daartoe het woord. De heer Zwertbroek sloot zich aan bij de teleurstelling uitgesproken door den inleider voor het geringe bezoek, het is jammer, maar, zooals meestal, is het gelijk hier bij de minder- heid. De aanhang van het N.A.F. is echter grooter dan de opkomst zou doen vermoeden. Het overtreft reeds het aantal leden van het oude Nederlandsch Vakverbond. Er komen geregeld leden bij en als het er minder zijn dan 8000 is het een slechte week. Men is ech ter nog hang, om er voor uit te komen en openlijk kleur te bekennen. Daarin zal ech ter wel verbetering komen. Spreker betoogt, dat er groot verschil is in den strijd die vroeger en die thans voor de arbeiders wordt gevoerd. Vroeger stelde men zich op het standpunt van den klassenstrijd op de tegenstelling in de belangen der er bij betrokken partijen. Nu berust de organisatie in tegenstelling daarmede op samenwerking van alien die in het bedrijf werken. De liberale kapitalistische maatschappij whs internationaal. Zij liet aan ieder de vrijheid An op alle gebieden voor zijn eigen belang te strijden. Geld verdienen stond daarbij op den voorgrond, niet de ibevrediging van de be- hoeften der maatschappij of bevoilking. Het volk telde niet mee. De staat meende zich met dien strijd niet te behoeven te bemoeien. Daardoor ontstonden groote wantoestanden en dat stelsel is mislulkt. De arbeid is het cement van de samen- leving, deze vervu'ld het menschenleven. De arbeid werd echter beschouwd als koopwaar. De werkgevers trachten deze zoo goedkoop hiogelijk te verkrijgen, teneinde in hunne on- Gememingen zooveel mogelijk te verdienen. De arbeiders zagen het echter anders, zij Zagen dat zij misdeald werden en daaruit ont- tetond de strijd om lotsverbetering: voor hoo- ger loon, voor korter arbeidstijd en verschil lende sociale verzorgingen, kortom, de strijd Voor sociale gerechtigheid. Men heeft toen ingezien, dat men zich moest vereenigen want dat men ieder voor zich, dat doel niet kon bereikejn- Uit dat streven, zijn de vroegere arbeidersorganisaties ontstaan. Er zijn toen weliswaar krachtige organisaties ontstaan, maar de arbeiders hebben ten slotte hun doel toch niet kunnen bereiken. Huh strijd is dood- gelcopen. Dit vond zijn oorzaak in de omstandigheid, dat het Standpunt, het prediken van den klas senstrijd niet juist was, maar bovendien, om- dat men verdeeld optrad. Het N.A.F. wil het nu echter anders, en wel in de eerste plaats door samenwerking van alien, en dan wel in den organisatie. Samenwerking van alien die bij den arbeid zijn betrokken en dan in edn groot en machtig blok. Dan is aanstonds de strijd verzwakt en kan men werken aan opbouw. Dat is het eerste punt. Nu is het N.A.F. niet zoo nai'ef om te meenen, dat door deze uitspraak de oude tegenstellingen opeens verdwenen zijn. Daar voor zal tijd noodig zijn. Maar toch zal het door de ingevoerde maatregelen niet meer mogelijk zijn de arbeid als koopwaar te be- schouwen en zooals men hoorde dat ook nog in Terneuzen gebeurde de arbeiders met een hongerlo«n naar huis te sturen, en de arbeiders zullen aan het arbeidsproces kunnen deelnemen als volwaardig gerechtigden. En die samenwerking tusschen arbeiders en bedrijfsleiders moet tot stand komen. Het N.A.F. zal er in slagen, de groote massa van de noodzakelijkheid daarvan te overtui- gen, De propaganda daarvoor moet uitgaan van de bedrijven zelf. Zoodra daar aange slotenen zijn, die er met hun kameraden over ■spreken, komt die uitbreiding van zelf. Spreker wijst voorts op de verschillen die er tusschen de arbeidershonden bestonden in religieus of politiek opzicbt. Dit beteekende een verzwakking men trad niet vereenigd op. Het N.A.F. stelt zich op het standpunt, dat er slechts een organisatie moet zijn. (Zij er- kent ieders recht om er een afwijkend geloof of politieke meening op na te houden, doch in de werkplaats hebben alle arbeiders slechts een belang. Daar werken zij alien op dezelfde wijze en volgens dezelfde technische methoden. Er bestaat b.v. geen christelijke manier om een schip te bouwen, en evenmin een socialistiscbe, een liberale of een neutrale. De belangen van den arbeid zijn dus voor alle werkers volkomen gelijk. Zij zijn in de fabriek volksgenooten en wanneer zij aan een werk- stuk staan, zijn zij alien een geworden. Het N.A.F. ontljent daarom dat er verschil moet zijn in de organisatie, daar alien toch slechts een doel beocgen: de welvaart van het volk zoo groot mogelijk te maken. Daarom is er ten aanzien van den godsdienst of de politiek op het terrein van den arbeid geen plaats, dat heeft er niets mee te maken. Dat is het tweede punt van het N.A.F. Naar aanleiding van een elders hem ge- stelde vraag, of het N.A.F. een onderdeel is van de Nationaal Socialistische Beweiging der Nederlanden, gaf spreker te kennen, dat de organisatie als zoodanig daarvan geheel vrii en onafhanikelijk staat, al worden uiteraard de leiders gedreven door hun socialistische be- ginselen. Ten slotte stelde hij ook de vraag of het er wat toe doet, want er wordt ge- streefd naar bevordenng der algemeene wel vaart. En dat doel Is goed of slecht, zonder dat het er toe doet, van wie dat uit gaat. Toch kan spreker zich de gestelde vraag verklaren, omdat de vroegere organisaties een bijwagen waren van een politieke groep. De staat waarin wij leven, is thans echter een volks-socialistische staat. Het nationaal- socialistische Duitschland heeft thans heb heft in handen genomen en richt het bestuur in volgens die heginselen. Men kan daarover denken zooals men wil, doch men heeft dat thans te aanvaarden.- We hebben daarom ncg geen nationaal-socialistisch? samenleving, maar nu alles in een verordening is vastge- legd, nu de. richtlijnen zij aangegeven, kan met de opbouwende taak: de sociale organi satie van den arbeid, worden aangevangen. Het is niet de bedoeling af te breken, doch eenheid te brengen onder alle werkers, zoowel die.met de handen als die met het hoofd en den geest. Spreker wees op de verderfelijkheid van het democratlsche stelsel, z.g. een volksregeering, waarbij echter niemand verantwoordelijlk kon worden gesteld. Hij haalt daarvoor verschil lende voorbeelden aan. In de arbeidershonden was het al niet anders dan in de landsregee- ring enz, De een kon zich achter de ander werschuilen. Meestal achter de tegenstanders, die goede maatregelen wisten tegen te houden. Bij het N.A.F. is dit nu anders. Daar is een man verantwoordelijk. Woudenberg is de leider en die is verantwoordelijk voor het welzijn van de Nederlandsche werkers. Als het met de een of ander niet goed gaat, kan deze daarvoor ter verantwoording worden ge- roepen door de Rijkscommissaris, aan wien. hij verantwoording schuldig is. Hetgeeh we nu krijgen is een socialistisch bedrijfsleven, dat men zou kunnen noemen een bedrijfsmaatschap, waardoor men kame- raadschap wil kweeken onder alle werkers. Een fout van het oude was ook, dat men internationaal wilde werken, dat men de ge- heele wereld wilde omvatten. Thans wordt gestreefd naar samenwerking van volksge nooten, van een bepaalde groep bloedverbon- den gdftjk gerechtigde menschen. -Dat is het nieuwe. Dadrom zijn we zegt spreker nationaal socialistisch ge- zind. Tot deze organisatie behooren alle leden van het volk, niet alleen de arbeiders, doch ook de middenstanders, de boeren, de kunste- naars, doch ook de werkgevers, kortom alien die op een of andere wijze arbeid verrichten. Zoo'n socialistische maatschappij, waarvan alien deelmaken is het ideaal. De beginselen daarvoor zijn vastgelegd in de iVerordening van den Rijkscommissaris, die men reeds in de couranten heeft kunnen lezen. Spreker acht het echter wel gewenscht, nog op een en ander de aandacht te vestigen. Tot het bedrijf behooren alle menschen die daarin werkzaam zijn en de inrichting en installaties daarvoor gebruiken. De werkzame menschen zullen in de jtoekomst weer naar voren treden en de inrichting is slechts middel. Er zal ook rekening mee worden gehouden, of een be drijf strekt tot welzijn van de volksgemeen- schap, in stede dat in de eerste plaats geld- verdienen op den voorgrond trad. Bij ieder bedrijf zal de technische leider de voile verantwoordelijkheid moeten dragen, ook voor het welzijn van het in het bedrijf werkzame personeel. Het zal rib niet meer kunnen voorkomen, dat een directeur eener vennootschap zich tegenover verzoeken van arbeiders om verbetering of wijziging eener regeling, zou kunnen verschuilen achter een college van commissarissen of een aandeel- houdersvergadering. Ieder bedrijf kan slechts een leider hebben. De bevestigingvan het leidersprincipe in het bedrijfsleven is niet geschied in den zin van het liiheralistiscfrie ,,baas in eigen huis", doch zeer bewust en nadru'kkelijk in den zin van de1 aan dit leiderschap onafscheidelijk verbonden sociale verantwoordelijkheid, zoowel naar binnen ten o.pzichte van het bedrijf en de be- drijfsgenooten, als naar buiten ten opzichte .van de volksgemeenschap. Het personeel dat aan een bedrijf verbon den is, heeft daartegenover tot p 1 i c h t trouw zijn taak te vervullen in het belang van het bedrijf. Het moet dit doen voor de voile 100 en behoort zich bewust te zijn, dat eerst spraike kan zijn van r e c h t e n, wanneer de plichten zijn vervuld. Belangrijk is, dat iedere bedrijfsleider van een onderneming met meer dan 10 medewer- kers een bedrijfsverordening zal hebben vast te stellen. Die verordening moet worden vast- gesteld in overleg met den socialen voorman, zoodat hieruit voortvloeit, dat deze ook moet worden aangesteld. Dib moet voor 1 Novem ber a.s. tot stand komen. De bedrijfsleider die aan dit voorschrift nog niet heeft voldaan, is dan in overtreding van de wet en strafbaar. Een andere wijziging is, dat de Rijksbemid- delaars verdwijnen. Dit acht hij geen verlies en alien die er wel eens mee te maken hebben -gehad en weten hoe zij werkten en hoe lang dikwijls beslissingen uitbleven, zal dit met hem eens zijn. Er komt echter een Gemachtigde voor den Arbeid. Deze zal de loonen en voorwaarden voor den arbeid vaststellen. In het kader' van do nieufwe ordening kan uiteraard geen sprake meer zijn van onder'handelen over de voor waarden van den arbeid. daar in de nieuwe sociale politiek de arbeid wordt beschouwd als het meest waardevolle goed der volksge meenschap, dat niimmer een object mag zijn v/a a rover onderhandeld wordt. De Gemach tigde voor den Arbeid is iemand met groote bevoegdheden. Deze zal hebben te letten op de belangen van het bedrijf zoowel naar de eene, als naar de andere zijde. Het zal dan b.v. niet mee'r kunnen voorkomen, zooals het lenkele jaren geleden te Amsterdam voorkwam, dat de stucadoors door bovenmatige eischen de bouwWerken saboteerden, waardoor vele bouwvakarbeiders werkloos moesten rond- loopen. Het zal bij zijn beslissingen steeds een zaak zijn van recht en billijkheid. De naam van dien gemachtigde is nog niet bekend, maar het zal iemand behooren te zijn met gevoel voor het tegenwoordig sociaal bestel. Hij krijgt ook een Raad van Bijstand, te be- noemen door het N.A.F. Er zal dus worden gewerkt onder directen invloed van deze org'a- nisatie. Het belang daarvan is voor de arbeiders niet licht te onderschatten. De gebeele regeling is er op gericht, dat er voor alien welvaart komt, en het niet meer mogelijk zffl zijn, dat een werkgever dat doel saboteert door het ultkeeren van te lage loonen en arbeiders in armoede en ellende moeten blijven voortleven. Ten slotte wijst spreker er op, dat de tijden thans moeilijk zijn. Men kan het betreuren dat thans verschillende grondstoffen moeten worden gebruikt voor het vervaardigen van oorlogsmachines en dus ook weer om te ver- nietigen of vernietigd te worden, maar men heeft dat feit te aanvaarden, evenals het te werk stellen van arbeiders in het ibuitenland. Het N.A.F. zal dus thans nog niet kunnen aansturen op alle doelstellingen die het be- oogt. Er zal echter gebouwd worden aan een heehte en goed ingerichte organisatie van het bedrijfsleven, omdat men na den oorlcg ge richt is Op een produptie en werkwijze voor bevordering van de algemeene welvaart. Thans zai men zich hebben te bepalen tot het bevorderen van goede hygienische toe standen voor de arbeiders, behoorlijke v^can- ties, met toeslagen, behoorlijke' tarieven en behoorlijke loonen, en het- tegengaan van het uitbuiten van jonge werkkrachten. In dit opzicht zijn reeds resultaten bereikt. Als het dan vrede' geworden is, zijn we gereed en staan dan als georganiseerd volk, om welvaart te scheppen voor iedereen op voldoe'nden stoffelijken basis, hetgeen nood zakelijk is voor het verkrijgen van een cul- tureele welvaart. De uiteenzetting van den spreker werd met groote aandacht gevol'gd en een algemeen applaus getuigde van de instemming der hoorders. Thans werd nog gelegenheid gegeven tot {let stellen van vragen, waarvan door enkelen gehruik werd gemaakt. De heer Coppieters sloot de vergadering met een woord van dank aan den spreker. IN ELK GEVAL AFLEVERING VAN VERSNAPERIN1GEN. Met betrekking tot de aflevering van ver- snaperingen op bon Algemeen 377", welke men destijds bij den winkelier heeft kunnen inleveren, deelt men van bevoegde zijde het volgende mede. Aangezien de winkelier, al- vorens tot aflevering over te gaan, zich eerst op dezen bon diende te bevoorraden, heeft tot nu toe de aflevering der versnaperingen in vele gevallen nog niet plaats gevonden. Men behoeft zich hierover niet te veront- rusten, aangezien de versnaperingen in elk geval zullen worden geleverd, zoodra de detail- listen in voldoende mate door de grossiers en fabrikanten zijn ibevoorraad. In verband hiermede is de terrriijn, waar- binnen de aflevering aan het publiek diende te geschieden, tot nader order verlengd. EXTRA-RANTSOEN ZEET VOOR KAPPERS, ARTSEN, MEDISCHE STUDENTEN EN VROUOVROUWEN. Met ingang van 1 November 1942 kcmen de volgende personen opnieuw in aamnerking voor een extra rantsoen zeep voor een pmiode van di»e maanden; a. kappers; b. praktiseerende artsen, tandartsen, die- renartsen c. medische studenten; d. vroedvrouwen., Kappers dienen in de week van 19 tot en met 23 October 1942 bij de plaatselijke distributiediensten een aanvraagformulier MD 233-41 af te halen. Deze formulieren moeten zij voor 7 November 1942 ingevuld bij den distributiedienst inleveren. Zij ontvangen per bediende in het heerenkapporsbedrijf veer- tien rantsoenbonnen voor scheerzeep, vijf rantsoenbonnen voor eenheidszeep en drie rantsoenbonnen voor waschpoeder, met dien verstande, dat maximaal 12 rantsoenbonnen voor waschpoeder in totaal worden verstrekt. Per bediende ifi het dames-kappersbedrijf ont vangen zij 20 rantsoenbonnen voor eenheids zeep en drie bonnen voor waschpoeder, even- eens met bovenvermelde restriotie. De onder b genoemde personen ontvangen van 1 November 1942 af zes bonnen ,„edn rant soen toiletzeep". Medi-scihe studenten ontvangen van 1 Nov. 1942 af drie bonnen ,,een rantsoen toiletzeep". Vroedvrouwen komen van 1 Nov. 1942 af in aanmerking voor drie bonnen ,,een rantsoen tijjletzeep". Nadere bijzonderheden kunnen belangheb- benden vernerfien uit de publicatie van den distributiedienst hunner gemeente van inwo- ning. DE BESTRIJDING VAN PARATUBERCULOSE BIT HET RUNDVEE. Op 25 Augustus 1942 is door den Directeur van den Veeartsenijkundigen Dienst de para- tuberculosecommissie geinstalleerd, bestaande uit de heeren: Dr. B. J. C. te Hennepe, Directeur van den Veeartsenijkundigen Dienst; P. J. 't Hooft, Inspecteur van den Veeartsenijkundigen Dienst, in algemeenen dienst; Dr. M. J. J. Houthuis, Directeur Openbaar Slachthuis te Rotterdam; Dr. C. J. de Gier, Directeur der Rijksseruminrichting te Rotterdam; Dr. A. J. Winikel, Bacterioloog Rijksseruminrichting te Rotterdam; Dr. J. J. Siebenga, Bacterio- loog-practicus Rijksseruminrichting te RoT- terdam; P. Sjollema, Directeur van den Gezondheidsdienst voor Vee in de provincie Friesland. De commissie stelt zich ten doel de para- tuberculose bij het rundvee te bestudeeren en de bestrijding ervan zoo spoedig mogelijk, op grond van de huidige gegevens der weten- schap, op uitgebreide schaal te doen organi- seeren. Paratuberculose is een besmettelijke, zeer slepend verloopende ziekte van het rund, die een hoogst enkele maal ook bij sehapen en geiten wordt waargenonaen. In een verder gevorderd stadium kenmerkt de ziekte zich door diarrhee en sterke venmagering. De be- smetting vindt veelal plaats in de prille jeugd en het duurt wel heel lang voordat de eerste zichtbare versehijnselen optreden, meestal pas na de geboorte van het eerste kalf. Intusschen wordt de smetstof regelmatig met de ontlas- ti«ig uitgescheiden. waardoor weer andere jonge dieren besmet kunnen worden. Het is dus wal een verraderlijke ziekte. Besipette dieren, die nog geen ziekteverschijnselen ver- toonen, worden her- en derwaarts verplaatst en dragen er zoo toe bij om de ziekte te ver- spreiden. Aangezien het lijden ongeneeslijk is, hoewel soms gedurende eenigen tijd oogen- schijnlijk beterschap kan intreden, gaan de patienten onherroepelijk te gronde aanvtotale uitputting; men ibegrijpt, dat bij de verma- gerde dieren het productievermogen sterk gestoord is, zoodat de schade, door het lijden veroorzaakt, groot is. Er dient dan ook paal en perk gesteld te worden aan de verdere uitbreiding; dat na te streven is het doel van bovengenoemde com missie. De praktiseerende dierenarts zai bij dit streven ingeschakeld worden; hij kan met bepaalde huipmiddelen (waarnaar de com missie ook een verder onderzoek zal instelien) evenals bij de gewone tuberculose, de besmet- ting aan toonen; de besmette dieren zullen niet meer mogen worden verhandeld, ze dienen bestemd te worden voor de slachtbarik. De bedrijven, waaruit ze worden verwijderd, die nen te worden ontsmet en het jongvee dient hierin smetstofvrij te worden opgefokt, dit alles volgens aanwijzingen van den praktisee- renden dierenarts. Het spreekt vanzelf, dat bij de to^passing dezer maatregelen de medewerking van den veehouder niet kan worden gemist. Bij voor- baat doet de commissie hierop reeds een beroep. In bet kort geformuleerd, komen de maat regelen ten aanzien van besmette en van van besmetting verdachte bedrijven neer op het volgende 1. regelmatig onderzoek door den dieren arts ter opsporing van besmette dieren; 2. afmaken der besmette dieren; 3. ontsmettingsmaatregelen; 4. smetstofvrije opfok der jonge dieren. Men ziet, een bestrijdingswijze in den trartt der tufoerculosebestrijding. Om resultaat te bereiken, is bet van belang, dat zoo mogelijk de eigenaren van besmette en van verdachte bedrijven «ich aaneen sluiten om georganiseerd deze schadelijke veeziekte te bestrijden. EEN REUZENAPPEL. In een appelboomgaard te Renesse wordt volgens het Dagbl. v. Z., momenteel een appel aangetroffen met een omtrek van niet minder dan 47 cm; Een heel huisgezin zou hier een welkome voedselaanvulling aan heb ben! CLANDESTIENE SLAGERIJ. Kortgeleden- zag men in een woonbuis aan de 'Havenstraat te Bussum vleesdh oin- nenbrengen. Men toog op onderzoek uit en vond een complete slagerij cp de bovenver- dieping! Men befrapte den bewoner bij het uitbeenen; een halve koe werd nog aange troffen. Behalve de bewoner P. zijn voo*ts Van O. en zekere W. gearresteerd. MODERNE KLEIN DUIMPJE. Bij een particulier te Ede werd, volgens De Tblegr., een partij rogge ontvreemd. Hoe moei lijk het onderzoek in dergelijke -zaken anders is, zoo gemakkelijk was het thans, nu de drnf zoo vriendelijk was geweest de rol van Klein Duimpje op zich te nemen. In een der zak- ken toch had zich een klein gaatje bevonden, waaruit tijdens bet vervoer de rogge op den grond sijpelde. Dit roggespoor volgende, slaagde de' politie er spoedig in den modernen sprookjesheld, J., uit* Ede, op te sporen en ter verantwoording te roepen. KINDEREN BENEDEN DE 16 JAAR NIET MEER Al+LEEN BUITEN DE KOM DER GEMEENTE BILVERSUM. In verband met de gevallen van vermissing van jeugdige kinderen in deze gemeerite en ten einde herhaling daarvan zooveel, mogelijk te bestrijden, heeft de burgemeester van Hil- versum een verordening: uitgeivaardigd, waar bij bet aan personen bencden 16 jaar verboden is zich alleen buiten de kom der gemeente of in bosschen of heide te begeven. Ouders en opvoeders worden hiervoor verantwoordelijk gesteld onder bedreiging van belangrijke boete en hechtenisstraf. Voor kinderen beneden zestien jaar wordt in deze verordening de voorwaarde geschapen, dat zij slechts naar buiten, ook naar de stille lanen buiten de kom der gemeente mogen gaat!, mits zij begeleid zijn door ten minste een ander van boven 16 jaar of twee anderen, afgezien van elken ieeftijd. Door dezen maatregel ho.pt men te bereiken, dat de ongure indiViduen minder ge legenheid krijgen hun praktijken uit te oefe- nen. LAAG MISBRUIK VAN ARMOEDE. Ambtenaren van het gemeentelijk bureau tot bestrijding van maatschappelijike misstan- den te Amsterdam, heeft in den Jordaan een cntstellende ontdekking gedaan. Het bleek n.l. hier en daar to# nu toe in ongeveer 20 gevallen dat menschen, die in diepe ar moede verkeeren, geld ter leen werd aange- 'boden, doch uitsluitend tegen het in onder- pand geven van hun distributiestamkaart of persoonsbewrjs, vaak ook van beiden. De woekeraars, die daarenboven nog een bepaalde rente eischten verstrekten dan 10 tot 15 gulden per kaart, welke zoo hee,tte het tenminste bij inlossing van het bedrag Weer zou worden teruggegeven. Het spreekt weihaast vanzelf, dat de mensohen nimmer in staat waren, hun kaarten in te lossen en zoo kon het gebeuren, dat heele huisgezinnen zon der distri'butiebonnen kwamen te zitten. De geldschieters haaldenregelmatig de bonnen van het distributielokaal af en maakten deze tegen hooge prijzen te geide. Vijf van deze zwendelaars zijn thans reedsi achter slot en grendel gezet. VROUW VAN GIJZELAAR OPGELICHT. Den eersten October vervoejtfle zich bij een inwoonster van Hilversum, wier ecbtgenoot zich in gjjzeling bevindt, een man, die voor- wendde marechaussee te zijn in Liet gevangen- kamp van haar man. „Ik kom u de groeten van uw man bren gen", deelde hij ais introductie mede. De vrouw liet hem binnenkomen en hem het een en ander vertelien. Ten slotte vroeg hij namens haar eohtgenoot om een bedrag van honderd gulden. Haar man zou namelijk zeer goed wat zakgeld kunnen gebruiken. De vrouw had echter niet zooveel contant geld en stelde hem twintig gulden ter hand, waar- mede de man verdween. Uit de briefwisse- ling, welke zij met haar man onderhield, werd het de vrourw echter na eenige dagen duide- lijk, dat haar man nimmer om geld had later." vragen en dat hij ook nooit iemand de groe ten voor haar had meegegeven. De vrouw waarscihuwde de recherche te Hilversum, die dezer dagen den man op aan- wijzing van het dochtertje van de vrouw kon arresteeren. Het bleek een 25-jarige chauf feur. te zijn, die nimmer marechaussee was geweest. Hij gaf dadelijk toe zich aan oplichting te hebben schuldig gemaakt. ONVOORZIOHTIGHEID MET PROJECTIEL KOST DRIE PERSONEN HET LEVEN. Op een boerenhofstede te Wjjlre (Limburg) is de vorige week Vrijdag een niet ontploft projectiel door onvoorzichtigheid uit elkaar gesprongen. Een veehouder, vader van vijf kinderen, werd daarbij on slag gedood, ter wijl een knecht en een zoon zwaar gewond in het ziekenhuis te Heerlen werden opgenomen. Ook deze twee zijn Zaterdag aan de gevolgen overleden. „ZWARTE APPELEN". De vorige week hebben ambtenaren van de economiselhe afdeeling van de gemeentepoli- tie te Beverwijk en ambtenaren van den cen- 'tralen controledienst bij den groothandelaar in fruit S. te Beverwijk en enkelen van zijn afnemers te IJmuiden, niet minder dan 26.000 kg appelen in beslag genomen. Dit fruit was buiten de veiling om in den handel gebractit. De helft van den in beslag genomen voorraad is via den plaatselijken groothandel onder de kleinhandelaren verdeeld en de res- teerende hoeveelheid is opgeslagen in 'n koel- huis. Tegen S. is proces-verbaal opgemaakt VICTOR J. VAN LAERE IS THjANS OPGESPOORD. De 17-jarige Victor J. van Laere uit Anke- veen, die sinds 24 September werd vermist, is tfhans opgespoord. De longeman was per fiets van Hilversum naar Smest gegaan en van daar naar Maastricht, 's Naohts sliep hij hij de boeren. Met het lossen van turf heeft hij de eerste dagen eenig geld verdiend, do£h toen dit op was, verkocht hij zijn fiets. In Venlo werd hij ontdekt bij controle in de loge- menten. Hij was na oneenigheidmet zijn vader weggeloopen. LIJNSCHOUWER DOOR TREIN OVERREDEN. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is onder Boxtel, op het traject BoxtelLiempde, de lijnschouwer L. uit Boxtel door een trein gegrepen en gedood. GASVERGIFTIGING IN 10 GEZINNEN. Vrijdagmiddag zijn er, meldt het Volk, be- ambten van de gasfabrieken geruimen tijd in de buurt van de perceelen Haarlemmerweg 13, 15, 17 en 19 te Amsterdam bezig geweest met doorbla-zen van gas. Toen de ambtenaren vertrokken, werd er in de buurt een vrij ster ke gaslucht geroken. Zoo sterk was die lucht, dat e'en voorbijganger, die er verder niets mee te maken had, de gasfabriek opibelde! Daar heeft men echter te weinig aandacht' aan deze melding geschonken. In den loop van den avond voelde een groot aantal t bewoners van de vier genoemde per ceelen, waarin ongeveer 10 gezinnen zijn ge- huisvest, zich onwel. In verband met de weersgesteldheid dacht men algemeen, dat men last van grieu had. Hoofdpijn en lichte duizeligheid, een neiging tot overgeven waren de kenmerken van deze „griep" en vele be woners, vooral de kinderen dezer gezinnen, gingen dan ook wat vroeger dan anders naar bed. Wanneer niet door een toeval een der be woners oven een brief was gaan posten om- streeks half tien, waren de gevolgen ernstig geweest. De man, die den brief ging posten, ontdekte n.l., dat een paar oude menschen, die in een der benedenhuizen woonden, bewus- teloos op den grond lagen. Pas toen realiseer- de hij zich, dat er een gaslucht hing. Die gas- lucirt was zoo zwak, dat geen van de veertig bewoners er eenige aandacht aan had ge schonken. Onmiddellijk greep de man in. De twee oude menschen uit het benedenhuis werden naar buiten gesleept, de buren werden uit hun bed getrommeld, een dokter, de geneeskundi- ge' dienst en de politie werden gewaarschuwd en tegen tien -uur stonden de veertig bewoners van de vier genoemde hftifen, rillend en ziek, op straat. Allen hadden zij in meer of mindere mate gasvergiftiging. Dit bleek pas goed in de frissche avondlucbt, want toen begonnen de meeste uit hun bed gebaalde menschen over te geven, een aantal viel bewusteloos neer en de broeders van den G.G. en G.D. hadden handenvol werk, evenals de politie, die overal de helpend-e JThnd bood. De dokter, wiens hulp was ingeroepen belde onmidd^lijk de gasfabriek op en tegen half elf kwam er inderdaad eens iemand kijken. Het was een werkman, op de fiets! De man' had direct in de gaten, dat hij in zijn "eentje toch niets kon uitrichten en verdween dus weer op zijn fiets om assistentie van zijn col- lega's te halen. Toen er eenige beambten aan- wezig waren met de benoodigde werktuigen, werd begonnen met het openbreken van de straat en kon men het lek in de gasbuis gaan opsporen. De veertig slachtoffers moesten een -groot gedeelte van den nacht buiten doorbrengen. Nadeelige gevolgen van de gasvergiftiging hebben zich niet voorgedaan. WEGENiS PRIJSOPDRIJVING IN ARREST. Tot nog toe was het de gewoonte dat win- keliers, die hun waren tegen te hooge prijzen verkochten, daarvoor met boete en even- tueele sluiting van hun zaak voor bepaalden tijd, werden gestraft. Thans "is het .bureau Oeconomisahe zaken van de Amsterdamsehe politie ertoe overgegaan, om groentenwinke- liers, die de maximumprijzen overschrijden in arrest te stellen, een drietal groentenhande- laren is reeds ingesloten. SI AM.ME DAAD VAN EEN REOHEROHEUR. Verhuizingen zijn ook te Amsterdam zeld- zamer geworden. Daarom vond, meldt het Handelsblad, een rechercheur van de Centrale Recherche het verdacht, toen hij op Katten- burg een verhuiswagen zag staan, waarbij zich vier mannen bevonden. Zijn speurderszin zeide hem namelijk. dat hier geen aanstalten voor een „normale"' veihuizing werden ge maakt. De vr^ag was slechts, hoe te ontdek- ken, wat de mannen van plan waren. De re chercheur bedacht toen een list. Hij maakte gebruik van Het oogenblik, dat de mannen zich even verwijderden en kroop als een moderne Hugo de Groot! in een leege kist. Aldus .reed hij ongemerkt met den wagen mede, welke stopte voor een huis in de Mi- quelstraat, in Oost. Toen de „verhuizers" met een looper de woning waren binnengedrongen, kroop de re chercheur tijdig uit zijn schuilplaats .te voor- schijn en stelde zich verdekt on. Zoo was hij getuige van het wegsleepen van den geheelen m'^oedel, uit het blijkbaar onbewoonde pand. Hij bemerkte nog dat de ,,verhuizers" erg nonchalant omsprongen met hetgeen ni*t van hun gading was. De voile verhuiswagen reed (fearop naar een waning/aan de Eerste Wit- tenburgerdwarsstraat, waar de buit werd af- geladen. Inmiddels had de rechercheur assistentie gekregen, zoodat drie der daders onmiddellijk konden worden gegrepen, terwijl de vierde later werd gearresteerd. Het waren van 20- tot 25-jarige werkloozen. ALS FRUIT EN GROENTEN ZIJN „UITVERKOCHT". - Politie te Leiden heeft, volgens het Han- oelsblad in samenwerking met den C.C.D. een onderzoek ingesteld naar de voorrad'eii groenten en fruit bij detailhandeiaren. In het bijzonaer betrof het onderzoek winkels, waar bordjes prijkten met het opschrift: „Geen fruit of Fruit uitverkocht" e.d., of waar totaal g*een fruit of geen of zeer weinig groente in den winkel aanwezig was. 'Het resultaat was, dat bij 14 winkeliers in kelders, in huiskamers, op zolders of in an dere daartoe niet geeigende ruimten in totaal werden in beslag genomen 55 kisten appelen, 27 kisten peren, 25 kistjes druiven, alsmeds e-en boeveelheid uien, bloemkool en heeren- boonen. Alles was blijkbaar bestemd om voor hooge prijzen in den sluikhandel te worden ver- kocnt. Om deze reden werden klanten, die normale prijzen wenschten te besteden, we»- gestuurd, waarbij werd gewezen op den lee- gen winkel of op het bordje uitverkocht". De inbeslag genomen voorraad is op nor male wijze via de veiling weer in de consump- tie gebracht. ONDER DEN TREIN GERAAKT. Bij het verrichten Van zijn werkzaamheden is de 25-jarige leerling-machinist A. R. van Venlo, onder de locomotief terechtgekomen. De ongelukkige kreeg een der zware wielen over zijn been, waardoor dit lichaamsdeel werd afgereden. Nadat geneeskundige hulp was ontboden, is het slachtoffer naar het ziekenhuis overgebracht. FIETSENDIEF. Vijf tien fietsen zonder banden vond de Haarlemsche politie in de woning van een 25-jarigen metaalbewerker, die gesnapt werd bij den diefstal van de zestiende. Een 16-jarig meisje, wier fiets hij voor een boekwinkel wegkaapte, zag dat juist gebeuren en begon te schreeuwen, waaroo een voorbijganger den man greep en naar het politiebureau bracht. Een 21-jarige kantoorbediende, die een aan tal banden der gestolen rijwielen gekocht had, werd eveneens aangehouden. GLAZENWASSCHER DOODGEVALLEN. Z-aterdagtaiddag j.l. is op den AdmiraaJ De Ruyterweg te Amsterdam een 41-jarige gla- zenwasscher door een misstap van zijn ladder gevallen, waardoor hij op slag is gedood.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 3