UAKKERTJE Distributienieuws Kerknieuws Gemengde Berichten Voedingsgewassen in eigen tuin, Is de mossel gezond? RECHTSZAKEN. DE MOORD OP DEN BREDASCHEN KOOPMAN. Ondermijning gezag en openbare orde. GEHEIME BERGPLAATS GELEEDIGD. Deze levendigheid ziet men thans niet meer, men past zich aan bij de tijdsomstandigheden, maar toch ziet men overal, dat den bietentijd" weer is aangebroken, want ook al zijn bet de laatste jaren geen ,,ouderwetsche" campag- ne's meer, met alle bedrijvigheid daaraan ver- bonden, toch vormt elke bietencampagne in deze streek nog steeds een stuk traditie, dat niet zoo gauw wordt prijsgegeven. GROENENDIJK. Goed afgeloopen. Bij bet vervoeren van suikerbieten sloeg een der paarden van de landbouwster H. albier, op tool te Walsoorden. De dissel van den wagen geraakte los en in een wilde vaart rende het paard naar zijn stal. ^Gelukkig is de heer F. v. K. erin geslaagd het dier tegen te houden, even voordat het de Kerkdreef zou inslaan, die vol was van kinderen, die juist de bewaar- scbool verlieten. OP BON 53 BOTER OF RUNDVET. Gedurende het tijdvak van 19 tot en met 30 October 1942 geeft elke der met ..Boter 53" gemerkte bonnen van de bonkaart voor voe- dingsmiddelen recbt op het koopen van 125 gram boter. Zij, die gedurende het tijdvak van 7 tot en met 10 October j.l. de bonnen Boter 53" bij den slager hebben ingeleverd, ontvangen (ge durende bovengenoemd tijdvak per bon 100 gram rundvet. BONAANWIJZIING VASTE. BRANDSTOFFEN. Gedurende het tijdvak van 16 October 1942 tot en met 28 Februari 1943 geeft elk der bonnen 06 BVj 07 BV en 08 BV van de voor het stookseizoen 1942/43 uitgereikte brand- stoffenkaart DV recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. Het publiek wordt er ook thans in zijn eigen belang op gewezen, dat het gewenscht is bovenbedoelde bonnen aan den handelaar, bij wien men als klant staat ingeschreven alle tegelijk te overhandigen en wel zoo spoedig mogelijk. Hiermede wordt bereikt, dat de handelaren van hun transportmiddelen een zoo economisch mogelijk gebruik kunnen maken, terwijl zij hierdoor tevens in staat worden gesteld hun herbevoorrading beter te regelen. Ten aanzien van handelaren, die nog bestel- lingen op reeds eerder uitgereikte brands! of - bonnen hebben uit te voeren, geldt het voor schrift, dat deze bestellingen met voorrang moeten worden uitgevoerd. Het mag dus niet voorkomen, dat een gezin reeds brandstoffen ontvangt op de bonnummers 6 t/'m 8, terwijl een ander gezin, dat bij denzelfden leveranc.er staat ingeschreven nog wacht op brandstof fen van de oude bonnen. Op de handhaving van dit voorschrift zal zoo scherp mogelijk worden gelet. Ook het publiek kan hierbij zijn medewer- king verleenen. Indian b.v. wordt geconsta- teerd, dat de levering op de oude bonnen bij die op de nieuwe bonnen wordt achtergesteld, doet men goed deze gevallen terstond ter ken- mis van de Brandstoffencommissie te brengen, die elke serieuze klacht zal onderzoeken en bij gebleken nalatigheid van den betrokken handelaar maatregelen zal nemen. Voorts wordt er nog eens de aandacht op gevestigd, dat het den handelaren niet altijd mogelijk is om op alle geldige bonnen zeer gewilde soorten, bijv. anthraciet of parelcokes, te leveren. Men neme daarom zoo noodig ge- noegen met gedeeltelijke levering van andere soorten. Veelal zal het dan wenschelijk zijn om gemengd te stoken. Hoewel reeds eerder mededeelingen over de mogelijkheden van ge mengd stoken in de pers zijn verschenen, ligt het in de bedoeling om deze zeer binnenkort nogmaals te doen publiceeren. Aangezien de levering van brandstoffen op de thans geldig verklaarde bonnen gelijkelijk over eenige maanden verdeeld zal moeten plaats vinden, wordt het publiek in overweging gegeven met den aanwezigen voorraad de grootste zuinigheid te betrachten. Voorts wordt bekend gemaakt, dat in het tijdvak van 16 October 1942 tot en met 30 April 1943 de met ,,een eenheid vijfde periode", ,,een eenheid zesde periode", ,,een eenheid zevende periode" en ,,een eenheid achtste periode" gemerkte bonnen elk recht geven op het koopen van ebn eenheid vaste brandstof fen. Deze periode-bonnen zijn uitgereikt ten foehoeve van kleinere huisbrandverbruikers in de groepen B C, D en E-rood. Tenslotte wordt er de -aandacht op geves tigd, dat de grootere huisbrandverbruikers in de groepen B, C, D en E-rood. dat zijn zij, die van de Brandstoffencommissie, waaronder ■zij ressorteeren, een identiteitskaart hebben ontvangen, binnenkort door den plaatselljken distributiedienst zullen worden opgeroepen, teneinde op een door dezen dienst nog nader bekend te maken dag, de toewijzingen voor de vijfde, zesde, zevende en achtste periode in ontvangst te nemen. NED. HERV. KERK IN DEN N.O.-POEDER. De Ned. Herv. Kerk heeft, volgens het Han- delsblad, voor de toekomstige bevolking der Ned. Herv. Kerk in den Noord-Oostpolder reeds maatregelen getroffen in verband met de geestelijke verzorging, kerkbouw enz. Op het "48.000 ha groote nieuwe terrein zullen zes dorpen verrijzen, waarvan een in de toekomst twee kerken zal bezitten. Echter wordt daar voorloopig een kerk gebouwd. In het geheel moeten volgens het plan zes kerken met pas- torieen en in een dorp een vergaderlokaal wor den gebouwd, daar in het laatste geval de be- woners slechts twee km zijn verwijderd van het dorp Kuinre. Het aantal zielen wordt ge- schat op ongeveer 30.000, van welk een groot deel zal behooren tot de Ned. Herv. Kerk. De Zuiderzee-Commissie, welke indertijd zorgde voor den kerkbouw in de Wieringer- meer, heeft ook thans dit werk ter hand ge- momen. Er zal een dringend beroep worden gedaan op de Kerk om financieel te helpen. Er is thans nog slechts 20.000 in kas. De bedoeling is de voorstellen dienaangaande zijn reeds bij de provinciale kerkbesturen om de provinciale ressorten, hetzij een eenige, hetzij meer in combinatie, te winnen om voor den bouw van een kerk te zorgen, gelijk ook classicale ressorten zorgen voor een zendings- post. DE CHR. GEREF. KERKEN IN ZEEEAND. De classis Dordrecht der Qhr. Geref. Ker ken die o.m. geheel de provincie Zeeland omvat heeft in haar jongste vergadering de verschillende consulentscfaappen geregelu. Daarvan vermelden wij, voorzoover het de provincie Zeeland ibetreft, dat Ds. A. M. Franssen van Biezelinge de gemeenten van Vlissingen en Zierikzee als consulent fjienen zal; Ds. H. Hoogendoorn van Zierikzee die van Middeliburg en Zaaimslag en Ds. G. A. Zijderveld, beroenen predikant te Zaamslag, de geimeente van Biezelinge. (De Z.) OHR. GEREF. KERK. Op 1 Nov. a.s. zal cand. G. A. Zijderveld bevestigd worden tot predikant der Chr. Geref. kerk te Zaamslag. De bevestiging zal geschieden door Ds. P. de Groot, van Meer- kerk. DS. J. R. VAN OORDT. f In den ouderdom van 83 jaar is te Zeist overleden Ds. J. R. van Oordt, em. predikant der Geref. Gemeente aldaar. Ds. Van Oordt, die gedurende dit jaar door ongesteldheid vertiinderd was om voor zijn gemeente dp te treden, werd 14 Jan. 1859 te Rotterdam-Charlois geboren en eerst op ge- vorderden leeftijd predikant. 22 Sept. 1897 werd hij predikant in zijn geboorteplaats. Ds. Van Oordt diende vervolgens de gemeenten van Terneuzen, Middeliburg, Ridderkerk, Op- heusden en sedert 1928, toen hij bijkans 70 jaar was, die van Zeist. 'Hartkraimpen noop- ten hem zijn arbejd geheel neer te leggen. Ds. Van Oordt, die de nestor was van de predikanten van de Geref. Gemeenten in ons vaderland, heeft eenige maanden geleden emeritaat verkregen. PREI. Evenals boerenkool pleegt men prei gedu rende den geheelen winter te oogsten. Prei geniet algemeene waardeering, in het bijzon- der als bestanddeel van erwtensoep, maar eveneens als groente. Weil men tijdens het geheele winterseizoen uit eigen tuin prei blijven gebruiken, dan houde men er wel rekening mede, dat strenge vorst de prei in den grond doet vastvriezen. In zeer vele tuinen was dit den vorigen winter het geval. Pas na den winter was toen rooien mogelijk. Om in het a.s. koude jaargetijde dergelijke minder aangename ervaringen te voorkomen, dient men reeds in November de noodige maatregelen te nemen. Men rooie daartoe een hoeveelheid prei en kuile de planten vrij dicht naast elkaar in den tuin in. Het is wel goed om v66r dat inkuilen de worteltjes met een mes een weinig in te korten, terwijl men er voor moet zorgen, dat de witte ondereinden van de prei goed onder den grond komen. Alvorens de aarde door de intredende vorst bevroren raakt, brenge men tusschen de inge- kuilde planten een flinke laag dorre bladeren of ruigte aan. Het wegwaaien voorkomt men door hier en daar op de afdekking een schop aarde te gooien. Bij strenge vorst is het raad- zaam nog wat meer bladeren of ruigte aan te brengen. Wie op deze wijze te werk gaat, kan ook in den strengsten winter steeds prei uit eigen tuin oogsten. De afd. Visch van het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft het volgende: Na de ontkennende antwoorden op de vra- gen of de mossel igriezelig en het eten ervan ,,gevaarlij'k" is, volgt nu een positief bevesti- gend antwoord op de vraag of de mossel ge zond is. De mosselen ziin zelfs heel gezond! Zij bevatten 11 eiwit, 2 vet, 100 mg calcium, 250 mg phosphor, 6 mg ijzer, 180 I.E., vitamine A, sporen vitamine B, 2 mg vitamine C; 100 gram mosselvleesch levert 64 calorieen. Uit deze opsomming valt op te maken, dat mosselen in de eerste plaats een belangrijke bron voor eiwitten - die in het lichaam als bouwstof dienst doen vormen. Dit eiwit is voor 8590 verteerbaar. Momenteel ziin vele eiwitrijke voedings- middelen door de rantsoeneering in beperkte mate verkrijgbaar, zooals vleesch, kaas, e.d. Eieren worden voor gezonden heelemaal niet beschikbaar gesteld, terwijl de bekende zee- vischsoorten voor velen te duur moeten wor den geacht en trouwens ook te schaarsch zijn. De mosselen zijn in verhouding daarmee echter niet duur en verschaffen ook de zoo waardevolle vitamine A. Een voldoende en regelmatige toevoer hiervan vergroot o.a. den weerstand van het lichaam tegen infectie. Bovendien bevatten de mosselen kalk- en phosphorzouten, die dienen als bouwstoffen voor de beenderen; de ijzerzouten zijn noodig voor de vorming van de roode bloedkleurstof. Voorts bevatten de mosselen jodium, dat voor de stofwisseling van de schildklieren niet ge- mist kan worden. Een kilogram mosselen levert ongeveer 200 gram vischvleesch op. In voedmgswaarde staat die hoeveelheid gelijk aan 100 gram rundvleesch. Ja, de mossel is gezond! Wie mosselen eet, neemt een eiwit- rijk, uiterst gezond voedingsmiddel tot zich. Arrondissements-Reehtbank te Middelburg. Zitting van den Economischen Rechter van Donderdag 15 October 1942. Behandeld zijn de volgende zaken: Bonnenhandel. Bonnen is een gemakkelijk vervoermiddel, men ziet er niets van en het is niet zwaar. Dat men dan toch nog gepakt kan worden, had de vervoeder ervan schijnbaar niet ge~ dacht. Een heele handel kwam ermede door aan het licht, toen men, 22 Juni van dit jaar in Clinge 'n persoon aanhield die bij fouillee- ring verborgen in zijn zakdoek, 50 kaasbon- netjes en zes strookjes broodbonnen bleek te vervoeren. Aanvankelijk liet hij omtrent de herkomst der bonnen niet veel los, maar toen hij tijd had gekregen er eens rustig alleen over na te denken, begon hij te praten en noemde den voor de marechaussees welbe- kenden verdachte A. van Dorselaer, 50 jaar, veekoopman te Hulst, die meer met bonnen had geknoeid. Deze vertelde, direct op deze aanwijzing gehoord, dat het sinds zijn laatste verbaal weer de eerste keer was, dat hij met bonnenhandel begonnen was en zeide in Juni 1942 ongeveer 150 kaasbonnen en 5 strookjes broodbonnen te hebben verkocht. Maar hij vertelde niet van wien deze afkomstig waren, ook niet na 8 dagen in verzekering te zijn gesteld, waarop hij 1 Juli 1942 voor den Offi- cier van Justitie te Middelburg voorgeleid, en op 4 Juli weer op vrije voeten gesteld. Die bonnetjes had hij verkocht aan verdachte de 20-jarige radio-techniker J. W. E. Praet te Clinge. Deze noemde in zijn bekentenis weer de naam van een andere verdachte, die ook kaasbonnen bleek te hebben verkocht n.l. de 21-jarige verdachte J. F. Jansen, kantoor- bediende te St. Jansteen. Deze gaf bij zijn verhoor direct alles toe. De vervoerder der bonnen, die het zaakje aan het rollen heeft gebracht, heeft door schikking verdere vervol- ging voorkomen. De zaak tegen Dorsselaer wordt uitgesteld, om verdachte in de gelegenheid te stellen aan- wezig te zijn. Praet wordt bij verstek con form den eisch veroordeeld tot /60 boete of 20 dagen hechtenis. Tegen Jansen eischt de Officier 200 boete of 50 dagen hechtenis. Uitspraak 150 boete of 30 dagen hechtenis. Geknoeid met bruine boonem. Controleurs L.W.C. 1933 hielden op 24 Maart 1942 controle op de dorschbriefjes van J. G. Verhelst, landarbeider te Hoek. Alles klopte tot de laatste boon, maar toch wisten de controleurs dat er geknoeid was en daar Verhelst zijn 684 kg bruine boonen, die hij had moeten leveren naar zijn beste weten had geleverd aan de regeering, door het vervoer ervan toe te vertrouwen aan zijn zoon en schoonzoon moest bij dezen de overtreding liggen. Dit bleek inderdaad ook het geval. De zoon, de 22-jarige landarbeider P. J. Verhelst te Hoek en de 29-jarige J. Jansen van Roosen- daal, landarbeider te Terneuzen, zijn schoon zoon, hadden wel 684 kg bruine boonen ge leverd, maar niet dezelfde als die van hun vader, resp. schoonvader. Ze hadden n.l. op een andere manier ook 684 kg bruine boonen bij elkaar gekregen en deze ingeleverd, terwijl de boonen van den vader naar den 26-jarigen verd. M. Riemens, landarbeider te Terneuzen waren gegaan. Aldaar werd dus het onderzoek voortgezet en na lang ontkennen moest ook deze beken- nen en zeide, dat bij zijn buurman, de 37-jarige verd. J. W. de Feijter, ongeveer de helft lag, die deze voor hem tegen vergoeding bewaarde. Buurman werd ondervraagd en deze liet de controleur de boonen zien, waar ze zoo ijverig achteraan hadden gezeten. 267 kg kon nog worden inbeslaggenomen, dat er reeds een gedeelte bleek verkocht te zijn aan een Belg, maar ook de opbrengst hiervan ruim f 300 kon door de controleurs in beslag worden ge- nornen, daar dit nog onaangeroerd in ver- dachtes bezit was. Tegen verdachten Verhelst en Jansen van Roosendaal eischte de Officier 100 boete of 20 dagen en beiden werden veroordeeld tot f 50 boete of 20 dagen hechtenis. J. W. de Feijter werd conform den eisch veroordeeld tot 20 boete of 10 dagen hecht. De zaak tegen Riemens werd eenigen tijd aangehouden, daar diens raadsman, Mr. Tichelman, verhinderd was de zaak voor ver dachte te bepleiten. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van Vrijdag 16 October 1942. Overeenkomstig den eisch werd CI. M. F. P., oud 26 jaar, te Westdorpe, veroordeeld tot 15 boete of 10 dagen hechtenis, wegens be- leediging van mej. Van Hecke. Wegens mishandeling van Polydoor Schelf- hout, een Belg, werd E. v. A., oud 36 j., land arbeider te Heikant, overeenkomstig den eisch veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf, terwijl zijn zwager, die, toen het gevecht aan den gang was, waarbij verdachte volgens aan- gever een mes gebruikte, volgens zijn zeggen tusschenbeide wilde komen, en den Belg eenige schoppen en slagen met zijn rijwiel toediende werd veroordeeld tot 30 boete of 15 dagen hechtenis. Tegen hem, den 37- jarigen voerman J. V., te Heikant, was 50 boete of 25 dagen hechtenis geeischt. L. H„ oud 37 jaar, winkelier te Terneuzen, bleek in November van het vorige jaar 1600 kg appels en peren, 200 liter Dieselolie, 580 kg magere melkpoeder, 240 busjes voile melk- poeder en 170 kg tarwe in voorraad te hebben en kon daarvan geen steekhoudende verkla- ring geven. De controleerende ambtenaar achtte die hoeveelheid grooter dan voor een redelijke bedrijfshoeveelheid noodig was en nam het grootste deel daarvan in beslag. De officier was het blijkbaar met die mee- ning eens en vorderde veroordeeling tot 250 boete of 100 dagen hecht. Op verzoek van den verdediger, Mr. Tichel man, werd deze zaak aangehouden om ook als getuige den kommies Staal te hooren. Nog sfondl terecht IE. L. V., oud 67 jaar, winkelierster te Uzendijke, bij wie 200 zakjes limco dubbelzoet en 47 zakjes Gildaklontjes werden bevonden, die niet op het paspoort beschreven waren en welke hoeveelheid groo ter werd geacht dan zij voor haar bedrijf noodig had, waarom dan ook alles in beslag werd genomen. Zij verklaarde dat alles haar gezonden was door den 25-jarige grossier J. F. Hoogenboom te Middelburg. Deze, die zich zal moeten verantwoorden voor ongedekt vervoer, verklaarde dat alles aan een onjuist- heid te wijten is. De Officier vroeg, verdachtes verklaring van het geval gehoord, vrijspraak, waarmede de politierechter zich vereenigde. E. de V., vlas-ploegbaas te Koewacht, oud 48 jaar, werd aangehouden terwijl hij onder zijn kleeding verstopt 2 kg koffie vervoerde, die hij ook te duur bleek te hebben gekocht. Hij werd bij verstek veroordeeld tot 15 boete of 10 dagen hecht., met verbeurdverklaring der koffie. - P. van E., oud 55 jaar, vrachtrijder te Bier- vliet, bleek in October van het vorig jaar goederen te vervoeren, die niet alle door een geldig document waren gedekt. Hij verklaar de ze aldus van een beurtschipper te Breskens te hebben ontvangen en niet alles te hebben nagezien. De vervoerder is echter nu een- maal aansprakelijk, waarom de Officier een boete van f 10 subs. 5 dagen hecht. eischte, tot welke straf verdachte werd veroordeeld. Maandag 16 November zal het Haagsche Gerechtshof de geruchtmakende moordzaak, waarbij een koopman uit Breda in een perceel aan de Franschelaan te Rotterdam om het leven werd gebracht, waarna het lijk in een kelder werd ingemetseld, in hocger beroep be- handelen. De beide verdachten in deze zaak, F. A. F. Slont en J. H. Dis, werden door de Rotterdamsche rechtbank tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. Het Vredegerechtshof heeft J. A. Moonen, technisch ambtenaar le klasse in dienst der gemeente Eindhoven, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twee weken ter zake van burgerlijke dienstweigering (art. 358 bis Wet- boek van Strafrecht). De burgemeester der gemeente Eindhoven had op 28 Mei 1942 aldus ontleenen wij aan het arrest aan den directeur van ge- meentewerken opgedragen aan verdachte, zijnde technisch ambtenaar in dienst der ge meente Eindhoven, last te geven en zorg voor te dragen, dat ter gelegenheid van het offi- eieele bezoek van den leider der N.S.B. op 29 Mei oranje-wit-iblauwe vlaggen, alsmeae vlaggen dier Betweging, van openbare gebou- wen te Eindhoven zouden worden uitgestoken door aan hem, verdachte, ondergeschikt en voor het verrichten van dergelijke werk- zaamheden in het algemeen gelbruikt perso- neel der gemeente. Het hof is van oordeel, dat het geacht moet worden tot de dienstverrichtingen van den dienst van g'eimeentewerken te behooren de werkzaamheden uit te voeren welke verbon- den zijn aan het uitsteken van vlaggen van openbare geibouwen in de gemeente, indien daartoe aanleiding is, hetgeen ter uitsluitende beoordeeling staat van het hoofd der ge meente. De last tot het verrichten van be- doelde werkzaamheden aan verdachte is ge geven door het daartoe bevoegde gezag, te weten door den burgemeester en namens hem door den directeur van gemeentewerken, zijnde het hoofd van den dienst, waartoe ver dachte foehoorde, tegenover wien verdachte krachtens zijn amibtelijke dienstverhouding tot nakoming van den gegeven last was ver- plicht. Weliswaar heeft verdachte zich er op be- roepen, dat de burgemeester niet bevoegd zou zijn geweest aan hem te gelasten voor het uitsteken Van vlaggen der N.S.B. van ge- meentewege zorg te dragen, voor zoover ver dachte hiertegen meende gewetensbezwaren te moeten maken, zich daarbij beroepend op een circulaire van den Secretaris-Generaal, van Binnenlandsche Zaken, van" 30 Decem ber 1941, A.R. No. 45497, gericht tot de bur- gemeesters, maar het Hof wijst dit stand- punt van verdachte af. Immers, de regeling welke de burgemeester als hoofd van de ge meente op het stuk van vlaggen van gemeen- tewege wenscht te treffen, staat niet ter be oordeeling van verdachte als ondergeschikt ambtenaar in dienst der gemeente, zijnde de burgemeester en niet verdachte daarvoor ver- antwoordelijk. Ten overvloede merkt het Hof op, dat ver dachtes beroep op de aangehaalde circulaire ook daarom ojuist is, vermits het Hof in dit stuk al erkent het Hof, dat zijn be- woordingen veel aan duidelijkheid te wen- schen overlaten - niet anders kan lezen dan dat de burgemeester in het algemeen niet zon- der instemiming van genoemden Secretaris- Generaal aan het gemeentapersoneel een poli- tieke gedragslijn zal mogen voorschr(jven. Overigens is het Hof van oordeel, dat het in elk geval niet ter beoordeeling van het onder geschikt personeel zelf staat in hoeverre de burgemeester vorenbedoeld tot hem gerich?. voorschrift van den Secretaris-Generaal is nagekomen, met dien verstande, dat de amb- telijke plicht van dit personeel tegenover den burgemeester medebrengt, dat aan zijn binnen den formeelen. kring zijner bevoegdheid ge geven last gelijk de onderhavige last van den burgemeester van Eindhoven moet wor den aangemerkt iwordt voldaan. Het Hof is mitsdien van oordeel, dat verdachte ver- plicht was aan den hem vanwege den burge meester gegeven last tot het doen uitsteken van de meergenoemde vlaggen. Uit de verklaringen van de getuigen (onder- gesohikten van verdachte) blijkt, dat ver dachte hun den meergenoemden last van wege den burgemeester niet als zoodanig, d.w.z. als last heeft overgdbraoht, maar in plaats daarvan tot hen de vraag heeft gericht, of zij er bezwaar tegen hadden de vlaggen, bepaaldelijk die der N.S.B., van openbare ge- bouwen der gemeente uit te steken, gelija door verdachte zelf wordt erkend. Uit de verklaringen van voormelde getuigen blijkt, tevens, dat zij, desgevraagd, medegedeeld hebben aan verdachte, bezwaar te hebben de bedoelde werkzaamheden te verrichten, maar dat zij, indien hun bepaaldelijk last daartoe gegeven was gelijk verdachte, naar het hof vaststelt, verplicht was geweest te doen daaraan zouden hetlben voldaan. Voorts hebben de genoemde getuigen verklaard, da: verdachte, nadat zij hem hun voormeld be zwaar hadden kentaaar gemaakt, niet nader op het verrichten van de bedoelde werkzaam heden bij hen heeft aangedrongen. Verdachte moet, naar 's hofs oordeel, on der deze omstandigheden geaciht worden het oogmerk te hebben gehad een weigering tot medewerking van de zijde van meergenoemd personeel aan de uitvoering van deze door den burgemeester bevolen werkzaamheden uit te lokken, te meer daar verdachte wist, gelijk hij ter terechtzitting verklaard heeft, dat zijn personeel aan een last als bedoeld zou heb ben voldaan. Het Hof is voorts van oordeel, dat een ambtenaar als verdachte uiteraard weet, dat vooral in de huidige tijdsomstandigheden zon- der krachtige gezagshandihaving een regel matige gang van het bestuur en de openbaie orde en dienst niet langer zijn verzekerd met alle hoogst nadeelige gevolgen voor de ge- meenschap daaraan verbonden. Indien ver dachte derhalve desondanks opzettelijk een weigering van de zijde van meergenoemd per soneel om uitvoering te geven aan den be- voegdelijk door den burgemeester verstrek- ten last en dus een aantasting van diens ge zag heeft uitgelokt gelijk hij heeft gedaan dan moet verdachte naar 's Hofs oordeel onder deze omstandigheden tevens het oog merk hebben gehad den regelmatigen gang van het bestuur in de gemeente schade toe te brengen en aldus de uitoefening van den ge- meentelijken openibaren dienst te stremmen, hetgeen daarmede bij de Ciuidige verhoudingen immers onafscheidelijk is verbonden. Wat de aan den verdachte op te leggen straf betreft overweegt het Hof het volgende: Onder de huidige omstandigheden, waarin de plichtmatige medewerking van het overheids- personeel aan de bestuurstaak een zaak van het allergrootste belang is, moet verdachte die met volledig besef van wat hij deed heeft gehandeld, zijn misdrijf, dat het gezag onder- rrtijnt en de openbare orde in gevaar brengt, zeer zwaar worden aangerekend, zoodat het opleggen van de hoogste bij de wet toegelaten straf op zichzelf den Hove zeker niet onver- diend zou voorkomen. Het Hof wil echter a.annemen, dat verdachte door verschillende omstandigheden, waaronder de meergenoemde tot mogelijk misverstand aanleiding gevende circulaire, beinvloed is op een wijze, welke een lichtere straf in dit geval bij ujtzondering zou kunnen rechtvaardigen. Oak wil het Hof in aanmerking nemen, dat dit het eerste ge val van burgerlijke dienstweigering is, dat aan zijn rechtspraak onderworpen wordt, zoo dat nog met een zeer ernstige waarschuwing zal kunnen worden volstaan, hetgeen in de op te leggen straf zijn uitdrukking vindt. VOETBAL. BiervlietTerneuzen 2 51. Het tweede elftal van Terneuzen wist, dat zij het te Biervliet niet gemakkelijk zou heb ben, want het is deze club die juist tegen de Terneuzensche reserves haar beste spel laat zien. De eerste helft bracht reeds de beslis- sing, want de rust ging in met 5—0. Na de hervatting trad Terneuzen II wel meer in den aanval, doch meer dan een doelpunt kon zij niet fabriceeren, terwijl de roodzwarte verde- diging volkomen stand wist te houden. Terneuzen IIIHontenisse. 25. Het derde elftal van Terneuisn heeft, hoe wel het op een nederlaag is ui'.-geloopen, een vrij behoorlijke wedstrijd gespe-ld en was het groote uithoudingsvermogen der gasten de beslissende factor. Terneuzen III begon met den voorsprong te nemen doch nog voor de rust zag Hontenisse kans den stand gelijk te maken. In de tweede helft kregen de bezoe- kers een strafschop te nemen die in een doel punt werd omgezet, doch even later was het Terneuzen III dat eveneens een strafschop te benutten wist en daarmede den stand wederom gelijk maakte. Tot nu toe gaven de beide ploegen elkaar niet veel toe doch nadat Hontenisse er in slaagde wederom de leiding te nemen, leek het wel dat Terneuzen III haar kruit ver- schoten had want van 23, werd het 24 en uiteindelijk 25 en had Hontenisse een ver- diende overwinning binnen. ClingeAxel. 13. ,T De eerste wedstrijd van Clinge in de 3e klas a LS op €en nederlaag uitgeloopen, doch Axel heeft de overwinnintg niet cadeau gekre gen van de vinnig spelende grensbewoners, die bij de rust met 1—0 de leiding hadden, welke reeds kort na den aanvang behaald was. In de tweede helft had Axel meeren- deels het beste van het spel, ofscchoon ook Clinge gevaarlijk bleef. Eerst maakte Axel op fraaie wijze gelijk, waarna uit een s+raf- schop het tweede doelpunt ontstond. Kort voor het einde stelde Axel de overwinning veilig door een derde doelpunt. Door deze overwinning heeft Axel een gevaarlijke klip omzeild, want in eigen huis zal Clinge onge- twijfeld nog menig elftal doen struikelen. Axel-JuniorsTerneuzen—Juniors. 73, Zaterdagnamiddag waren te Axel de Juniors van de voetbalvereeniging Terneuzen op be zoek bij die van de voetbalvereeniging Axel. Het werd een aardig partijtje voetbal tusschen deze jonge elftallen, waarin veelbelovende krachten voor de toekomst schuilen. Bij de rust hadden de jonge voetballers uit Terneu zen een 21 voorsprong. Na de rust was Axel sterker en was vooral de voorhoede goed op dreef. De uitslag werd 7—3 voor Axel. Axel 3Ria 1. 34. Het derde elftal van Axel heeft zich goed gehouden tegen Ria van Westdorpe, want slechts met edn doelpunt verschil werd Zon- dag de competitiewedstrijd voor de onder- afdeeling Zeeland verloren. Nadat Ria een 2—0 voorsprong had behaald, maakte Axel kort daarop ook twee doelpunten en nam nog voor de rust de leiding (3—2). In de tweede helft was Ria met wind mee sterker en maakte spoedig gelijk. Axel ondernam nog wel menigen gevaarlijken aanval, doch slaagde er niet in verder te doelpunten. Nog eenmaal gelukte dit aan Ria, dat alzoo met 3^4 in de meerderheid bleef. Axel 2Terneuzen 4. 40. Voor de rust was Terneuzen meerendeels in 1 den aanval, doch slaagde er niet in te doelpunten. Integendeel leverden de weinige Axelsche aanvallen voor de rust 2 doelpunten op, wat geen juiste weergave was van de krachtsverhouding in het veld. Na de rust is Axel bijna voortdurend in den aanval ge weest, doch deze talrijke aanvallen leverden slechts 2 doelpunten op, waardoor de eind- uitslag 40 voor de thuisclub werd. R.B.C.Vlissingen 62 DoskoBreskens 61 Biervliet—Terneuzen 2 51 KORF1BAL. LuctorVios 51. Wederom was het Luctor dat Zaterdag de lakens uitdeelde eh ditmaal heeft Vios uit Krabbendijke het moeten ontgelden. De ver- wachting was dat Vios zich tot het uiterste zou geven, maar dit viel eenigszins tegen. Met het ingaan der rust had Luctor een 20 voorsprong en het wist deze stand gelei- delijk op te voeren tot 50. Tegen het einde wist Vios van een misverstand in de verdedi- ging te profiteeren en verkleinde zoodoende den achterstand tot 5*1. Nog slechts een competitiewedstrijd staat voor de deur en deze strijd zal beslissen of Rapide uit Axel, dan wel Luctor zich kampioen van hun afdeeling kunnen noemen. De wed strijd welke Zaterdagmiddag a.s. te Axel plaats zal vinden, zal naar verwachting een stevige partij korfbal te zien geven. De kan- sen zijn bij korfbal zeer wisselvallig en het is moeilijk te voorspellen, wie de overwinning uit het vuur zal sleepen. DOOR WAGEN OVERREDEN EN GEDOOD. Het zesjarig dochtertje van de familie J. K. te Den Burg op Texel, is door een wagen overreden en gedood. Het slaohtoffertje lag op den iweg, niet ver van de ouderlijke wo- ning, toen een wielrijdster het ontdekte. Het was zwaar verwond en gaf geen teeken van leven meer. Eenige tientallen meters verderop reed een wagen op luchtbanden, met twee paarden bespannen. Vermoedelijk is het meisje tegen dezen wagen opgeloopen en overreden. De voerman had niets van het on- geluk bemerkt. HANDEL IN PERSOONSBEWIJZEN. De politie te Velsen heeft, in samenwerking met de centrale recherche te Amsterdam, eenige bewoners van IJmuiden gearresteerd, die handel dreven in persoonsbewijzen, welke tegen hooge bedragen werden verkocht. De aanhouding geschiedde in een woning te Am sterdam-West, toen de IJmuidenaren eenige persoonsbewijzen aan een gegadigde te koop aanboden. Eenige persoonsbewijzen zijn in be slag genomen. Op het verhandelen van per soonsbewijzen staat een zware straf. BONNENDIEFSTAL. Bij een bakker te Lunteren meldde zich een woonwagenibewoner, die inkoopen wenschte te doen. De man kwam den bakker echter verdaoht voor. Na een vroeger bezoek van den woonwagenbewoner toch vermiste de bakker op onverklaarbare wijze 30 kostbare suiker- bonnen. Bij dit tweede bezoek lette de bakker daarom scherp op. Nauwelijks was de bezoe- ker vertrokken, of de bakker vermiste weer een partij bonnen. De bakker zette den bezoe- ker na en wist hem te grijpen en aan de in- middels geiwaarschuwde politie over te leve ren. De vermiste bonnen kwamen bij fouillee- ring te voorschiin. AUTO VAN DEN DIJK GEREDEN. Op den Zeaburgerdijk te Amsterdam is een vrachtauto, waarvan de chauffeur verblind werd door een tegenligger, van den dijk ge- reden en in de naastliggende sloot gekanteld. Van de drie inzittenden in de cabine werd een man uit de wagen geblingerd, waardoor hij in de sloot onder de auto terecht kwam. Toen men na geruimen tijd erin geslaagd was, den wagen te lichten, bleek het s'lachtoffer, 27 jaar oud, overleden te zijn. DIEFSTAL UIT SPOORWAGON. Een surveilleerende agent van politie zag in de Celebesstraat te Amsterdam, dat zes mannen bezig waren een spoorwegwagon, staande op het aangrenzende rangeerterrein, leeg te halen. Zij gaven de goederen over aan vier andere mannen. Ofschoon de agent slechts alleen was, deed hij een poging om althans een deel van de dieven in zijn handen te krijgen. Alle tien namen echter de vlucht bij de nadering van den geuniformeerden die- naar der orde. De agent loste daarop eenige schoten uit zijn dienstpistool, waarbij hij waarschijnlijk een der mannen in een been heeft getroffen. Zij zijn echter alle ontkomen, zij het met achterlating van de gestolen goe deren, te weten 5 mandflessohen en een kis.. vol flesschen met alcoholische dranken. (Hbl.) HET „ZWAKKE" GESLACIIT. Bn de Belgische grens stietten twee Fran- sche douane-ambtenaren op twee vrouwen, die klaarblijkelijk een slecht geweten hadden en haastig rechts om keert maakten. De beide ambtenaren begonnen een achtervolging en het gelukte den jongste een der vrouwen te grijpen. De smokkelaarster echter, die onge- woon groot en sterk was, bood verwoeden tegenstand. Een verbitterde worsteling ont stond waarbij de beambte ten slotte „ge- vloerd" werd. Zijn collega, die ijlings ter hiilp snelde, werd eveneens tot den aftocht ge- dwongen. De vrouw ontkwam; de ernstig toe- getakelde beaimbte moest echter naar een zie- kenhuis vervoerd worden. (V,P,B,) GASVERGIFTIGING. Door uit een defecte gasleiding van een sras- comfoor stroomend gas, zijn in een perceel in de Nieuw Baarnstraat te Baarn, twee te bed liggende kinderen bedwelmd. Toen men ze vond bleek, dat van het 1V2 jaar oud zijnde Kindje de levensgeesten reeds waren geweken. Een te hulp geroepen geneesheer kon met be- hulp van kunstmatige ademhaling het andere kind nog bij bewustzijn brengen. Te Barneveld hebben ongewenschte gasten tijdens afwezigheid der bewoners een bezoek gebracht aan de woning van den landbouwer T. Schuurman aan den Kallenbroekerweg. De dieven hebben zich uit de voeten gemaakt met medenemmg van een bedrag van f 1700 aan contanten Uit de wijze, waarop de inbraak is geschied, valt af te leiden, dat de daders uitmuntend op de hoogte moeten zijn geweest met de plaatselijke situatie, want het geld be yond zich in een bergplaats, die door den land bouwer in den muur achter het behang was mgericht en die volkomen aan het 00*°" werd onttrokken door een groote schilderij. ZEVEN MENSCHEN DOOR AARDVERSCHUIVING GEDOOD. Te Vale das Furnas, een van de mooiste plekken van het eiland Sao Miguel (Azoren) had zich een kleine verschuiving voorgedaan. Vele menschen kwamen daar naar krjken Plotseling stortten van 200 meter hoogte de grondmassa s neer, alles met zich meesleu- rend. Twaalf menschen werden bedolven. Vijf hunner konden zich nog bevrijden, doch vier vrouwen, twee soldaten en een jongen vonden den dood. DIESELMOTOR VAN HONDERD GRAM GECONSTRUEERD. (V:P;B.) Ir. Vantini in Padua heeft een vliegtuigmodei met een kleine Dieselmotor van 1 ccm cylinderinhoud en een gewicht van 100 gram geconstrueerd. Het geheele model weegt slechts 200 gr. De spanwijdte bedraagt 1 meter. De constructeur had er op gerekend dat het model ongeveer 50 meter zou stijgen. Tegen elke verwachting in klom het vlieg- tuigje echter meer dan 300 meter en verdween vervolgens in noordelijke richting. De motor die gedreven wordt met een speciaal olie- mengsel, kon echter niet langer dan vijf minu- ten draaien. Blijkbaar was echter het zweef- vermogen van het modelvliegtuig zeer groot, want tot nu toe is het nog niet terug ge- vonden. OORLOGSBLINDEN ZULLEN WEER KUNNEN ZIEN. Zooals prof. dr. Lohlein, de directeur van de oogenklinietk der Berlijnsche universiteit in een radiotoespraak heeft medegedeeld, zul len oorlogsblinden, die hun hoornvlies waren kwijtgeraakt, (weer in het bezit van hun ge- zicht worden gesteld. Men kan namelijk het hoornvlies overplanten van het oog van den een op dat van den ander, waarbij het onver- schillig is, tot welke bloedgroep de gever en de patient behooren. Met behulp van een klein stukje bindvlies, dat na den terugkeer van het gezicht bij den lijder kan worden ver wijderd, plant men het hoornvlies in het don- kere oog over. Voor de oogartsen is deze nieuwe behandeling van het grootste belang, omdat zij mede den weg opent tot vele nieuwe mogelijkheden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 3