Ordening van den Arbeid. I Binrtenland Buitenland Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied. Uitreiking Vitamine D-tabletten. einde van den zomertijd in TERNEUZEN, 19 OCTOBER 1942. Cursussen van Vreugde en Arbeid. Op grond van par. 5 van het decreet van den Ftihrer over de uitoefening van de regee- ringsbevoegdheden inNederland van 18 Mei 1940 (R.W.B. 1 biz. 778) bepaal ik: AFDEELING 1. Betroeb, Betriebsfiihrer en Gefolgschaft. Artikel 1. 1). Deze verordening verstaat onder Be- trieb de organisatorische eenheid, binnen het kader van dewelke een ondernemer en ten minste een werknemer samenwerken. 2). Onderdeelen van Betrieben, welke organisatorisch of territoriaal van het Haupt- betrieb zijn gescheiden, doch daarmede door een gemeenschappelijke leiding zijn verbonden worden slechts dan als zelfstandige Betrieben beschouwt, indien de gemachtigde voor den arbeid zulks bepaalt. Artikel 2. 1). In het Betrieb werken de ondernemer als Betriebsfiihrer en de werknemers als Gefolgschaft samen ter bereiking van de doel- einden van het Betrieb en in het belang van de gemeenschap. 2). De Betriebsfiihrer heeft tot plicht het welzijn van de Gefolgschaft te behartigen. Deze is hem de in de Betriebsgemeinschaft vervatte trouw verschuldigd. 3). In alle aangelegenheden, het Betrieb betreffende, welke door deze verordening /worden geregeld, beslist de Betriebsfiihrer tegenover de Gefolgschaft. Artikel 3. 1). Bij. rechtspersonen is de wettelijke vertegenwoordiger en bij vennootschappen en vereeniging van personen, welke geen rechtspersoonlijkheid bezitten, is de persoon die bevoegd is het beheer te voeren, Betriebs fiihrer. Indien er meer wettelijke vertegen- woordigers of met het beheer belaste personen zijn, dienen zij een van hen met de uitsluitende waarneming der werkzaamheden van den Betriebsfiihrer te belasten. Indien zulks niet geschiedt of indien geen overeenstemming betreffende de opdracht wordt bereikt, wijst de gemachtigde voor den arbeid den Betriebs fiihrer aan. 2). Indien de ondernemer of bij rechts- personep de wettelijke vertegenwoordiger of bij vennootschappen en vereenigingen van personen, welke geen rechtspersoonlijkheid bezitten, de persoon, die bevoegd is het beheer te voeren, het Betrieb niet zelf leidt, indien deze een persoon, die op verantwoordelijke wijze aan het beheer van het Betrieb deel- neemt, met de Betriebsfiihring te belasten. 3). Indien de Betriebsfiihrer wegens af- wezigheid gedurende langeren tijd of om an- dere redenen verhinderd is persoonlijk zijn werkzaamheden waar te nemen, moet hij een plaatsvervanger benoemen. 4). De benoeming van een Betriebsfiihrer, als bedoeld in de leden 1 en 2, of van een plaatsvervanger, als bedoeld in lid 3, dient aa de Gefolgschaft op passende wijze te wor den bekendgemaakt. AFDEELING 2. Gemachtigde van den arbeid. Artikel 4. 1). De ordening van den arbeid is opge- dragen aan den gemachtigde, die onderge- schikt is- aan den Secretaris-Generaal van het Departement van Sociale Zaken. Hij wordt door dezen Secretaris-Generaal benoemd en ontslagen. 2). De gemachtigde en de overige instan ces van staat, provincies, gemeenten en an- dere publiekrechtelijke lichamen (instellingen) zijn binnen de grenzen hunner bevoegdheid verplicht elkander ambtshalve bij te staan. Artikel 5. 1). De gemachtigde voor den arbeid heeft zorg te dragen voor het handhaven van den arbeidsvrede en de daartoe benoodigde maat- regelen te treffen. Hij kan binnen het kader van zijn bevoegdheid beschikkingen uitvaar- digen. 2). De gemachtigde is verplicht bij maat- regelen van principieele beteekenis overleg te plegen met den leider van het Nederlandsche A.rbeidsfront, Artikel 6. De Secretaris-Generaal van het departe ment van Sociale Zaken kan lasthebbers aan- stellen, die aan den gemachtigde onderge- schikt zijn. De werkzaamheden, welke den lasthebbers zijn opgedragen, worden door den Secretaris-Generaal van het departement van Sociale Zaken vastgesteld. De lasthebbers zijn gebonden aan de aanwijzingen van den ge machtigde voor de arbeid. Artikel 7. 1De gemachtigde voor den arbeid be- noemt ter adviseering in principieele vragen betreffende zijn bevoegdheid een raad van bij- stand. Van dezen raad maken tien tot twin- tig vooraanstaande persoo-nlijkheden uit het sociale en economische leven in Nederland deel uit. Betriebsfiihrer en leden van de Ge folgschaft moeten in gelijken getale worden benoemd. 2) Voor de benoeming der leden van den raad van bijstand moet de gemachtigde voor den arbeid overleg plegen met den leider van het Nederlandsche Arbeidsfront, voor zoover deskundigen uit den Bandstand in aanmer- king komen, met den boerenleider. 3) De deskundigen moeten de in lid 1 be- doelde benoeming aannemen. Zij dienen de hun opgedragen werkzaamheden op behoor- lijke wijze te vervullen en in de hun door den gemachtigde aangeduide aangelegenheden ge- heimhouding te bewaren. Uitdrukkelijk wordt hun alvorens zij hun werkzaamheden aan- vangen. de verplichting hiertoe opgelegd. Zij ontvangen een passende vergoeding, alsmede, op hun verzoek, een schadeloosstelling wegens derving van inkomsten. 4) De gemachtigde voor den arbeid be- noemt ter adviseering in de gevallen, als be doeld in de artikelen 9 en 10, alsmede m andere gevallen, waarin hij zulks noodig oor- j deelt, een of meerdere commissies van des- kundigen. Het bepaalde in lid 1, laatsten vol- zin, en in de leden 2 en 3 is van toepassmg. AFDEELING 3. Reglement van het Betrieb, regieling van arbeidsvoorwaarden (Tarifordnun.gr) Artikel 8. In ieder Betrieb met in den regel ten minste tien leden van de Gefolgschaft moet de Be triebsfiihrer, na overleg met den £»cialen voorman van het Nederlandsche Arbeidsfront, een reglement van het Betrieb uitvaaidigen. Nadere bepalingen betreffende vorm en m- houd van het reglement van het Betrieb, als mede betreffende de wijze, waarop hetzelve wordt uitgevaardigd, worden getroffen door den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken. Artikel 9. De gemachtigde voor den arbeid kan, na beraadslaging in een commissie van deskun digen, richtlijnen vaststellen voor den inhoud van de reglementen van de Betrieben en van afzonderlijke arbeidsovereenkomsten. Artikel 10. Om een behoorlijke loonvorming te bereiken kan de gemachtigde voor den arbeid, na be raadslaging in een commissie van deskundi gen, schriftelijk een regeling van arbeids voorwaarden voor een Betrieb of voor een groep van Betrieben uitvaardigen. De bepa lingen van de regeling van arbeidsvoorwaar den zijn als minimum-voorwaarden bindend voor de arbeidsverhoudingen, waarop deze be- trekking heeft. Hiermede strijdige bepalingen in reglementen van de Betrieben en afzonder lijke arbeidsovereenkomsten zijn nietig. Artikel 11. De gemachtigde voor den arbeid is bevoegd bij regeling van arbeidsvoorwaarden of voor afzonderlijke arbeidsverhoudingen ten op- zichte van loonen en salarissen een grens naar boven bindend vast te stellen. Artikel 12. Richtlijnen, als bedoeld in artikel 9 en re- gelingen van arbeidsvoorwaarden, als bedoeld in de artikelen 10 en 11, worden in de Neder landsche Staatscourant bekendgemaakt. Artikel 13. Ten aanzien van hen, die in de huisindustrie werkzaam zijn en den regel alleen of met hun gezinsleden en met niet meer dan twee vreemde hulpkrachten werken, is ten aan zien van de verhouding tot hun opdracht- gevers het bepaalde bij de artikelen 9 tot en met 12 van overeenkomstige toepassing. Met deze personen, die in de huisindustrie werk zaam zijn, kan de secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken of de ge machtigde voor den arbeid andere in de huis industrie werkzame personen, tusschenperso- nen en andere met werknemers overeen- komende personen wegens hun economische onzelfstandigheid gelijkstellen. AFDEELING 4. Bijzondere bepalingen. Artikel 14. De voorschriften dezer verordening zijn, met uitzondering van het bepaalde in de artikelen 10 tot en met 12, niet van toepas sing ten aanzien van zeeschepen, luchtvaar- tuigen en derzelver bemanningen. Artikel 15. 1. De voorschriften dezer verordening zijn van toepassing ten aanzien van de binnen- scheepvaart, voor zoover in de leden 2 en 3 niet anders is bepaald. 2. Binnenvaartschepen zijn die schepen, welke tot de vaart op rivieren en andere bin- nenwateren zijn bestemd en welke hiertoe door den eigenaar worden gebruikt. Met den eigenaar wordt degene, die een schip heeft uitgerust, gelijkgesteld. 3. De gezamenlijke binnenvaartschepen van een ondernemer vormen een Betriep, in den zin dezer verordening. Betriebsfiihrer is eigenaar van de schepen. De gezagvoerder (kapitein) is plaatsvervanger van den Be triebsfiihrer, als bedoeld in artikel 3, lid 3. Artikel 16. De voorschriften dezer verordening zijn van toepassing ten aanzien van den overheids- dienst, voor zoover de secretaris-generaal van het Departement van Sociale Zaken, in over eenstemming met den secretaris-generaal van het departement van Algemeene Zaken en den secretaris-generaal van het ter zake bevoegde Departement van Algemeen Bestuur zulks be paalt. AFDEELING 5. Strafbepalingen. Artikel IT. 1. Hij, die opzettelijk of door grove schuld in strijd handelt met schriftelijke beschikkin gen van den gemachtigde voor den arbeid, welke deze ter uitvoering van de hem opge dragen werkzaamheden uitvaardigt, wordt gestraft met gevangenisstraf van. ten hoogste vier jaren en met geldboete tot een onbeperkt bedrag of met een dezer straffen. 2. De strafvervolging vindt slechts plaats op klachte van den gemachtigde voor den arbeid. ,a 3. De bij lid 1 strafbaar gestelde hande- lingen zijn misdrijven. 4. Acht de gemachtigde voor den arbeid een straf ingevolge het bij lid 1 bepaalde met noodig, dan kan hij een administratief-rech- teliike straf opleggen. 5. Het bepaalde in de leden 1 tot en met 4 ig mede van toepassing ten aanzien van handelingen in strijd met het bepaalde bij artikel 7 lid 3, eersten en tweeden volzm. 6 Nadere bepalingen betreffende de admi- nistratief-rechtelijke strafprocedure worden retroffen door den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken, in over eenstemming met den secretaris-generaal van het departement van Justitie. AFDEELING 6. Slot- en overgangsbepalingen. Artikel 18. De secretaris-generaal van het dep<artement van Sociale Zaken vaardigt, in overeenstem ming met de secretarissen-generaal van de ter zake bevoegde departementen van Alge meen Bestuur, de ter uitvoering van deze ver ordening noodzakelijke voorschriften uit. Artikel 19. 1) Deze verordening treedt op 1 November 1942 in werking, met uitzondering van artikel 18, hetwelk in werking treedt op den dag der afkondiging. 2) Op 1 November 1942 treden buiten werking: (1) De Arbeidsgeschillenwet van 4 Mei 1923 (IStaatsblad no. 182). (2) De wet op de iCollectieve Arbeidsover- eenkomst van 24 December 1927 (Staatsblad no. 415). (3) De wet op het algemeen verbmdend en het onverbindend verklaren van bepalingen van collectieve arbeidsovereenkomsten van 25 Mei 1937 (Staatsblad no. 801). (4) De Verordening no. 111/1940 betref fende het verbod van verlaging van loonen en Sa'(5) De Verordening nr. 217/1940 betref fende de totstandkoming van regelingen ter zake loonen, salarissen en andere arbeidsvoor- wastrden 3) De overige reChtsvoorschriften, welke in strijd zijn met de bepalingen van deze ver- ordening", treden buiten werking op bet door den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken in overeenstemming met de secretarissen-generaal der terzake bevoeg de departementen van Algemeen Bestuur vastgestelde tijdstip. 's-Gravenhage, 13 October 1942. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied: SEYSS-fflNQUART. De wnd Burgemeester van Terneuzen maakt bekend, dat de uitreiking van de Vitamine- tabletten le periode II ten behoeve van kin- deren in den leeftijd van 3 maanden tot 3 jaar, zal plaats hebben in het Ziekenhuis (kom), op Donderdag 22 October, van half drie tot vier uur. In het Consultatiebureau ,,Wit Gele Kruis", op Dondlerdag 29 October, van half drie tot vier uur. De tusschenuitreiking voor de kin- deren die drie maanden geworden zijn, zal ge- schieden, elken Domderdag, in het Ziekenhuis (kom), van half drie tot half vier. In het Consultatiebureau „Wit Gele Kruis" van vier tot vijf uur. De ouders worden dringend verzocht, ter- wille van het welzijn hunner kinderen, de tabletten te komen afhalen. De stamkaarten van de kinderen mede- brengen. Terneuzen, 19 October 1942. De Burgemeester voornoemd, C. VMRILINDE, wnd. voor Roosevelt op te knappen en om zooveel mogelijk te weten te komen op welke wijze de oorlog gewonnen kan worden. Willkie deelde mede, dat hij het Amerikaan- sche volk na een korte vacantie in Indiana een ,,zorgvuldig en kristalhelder" rapport zal uitbrengen. „Ik weet want dit heb ik uit eerste hand van vele landgenooten en ook van regeeringsambtenaren vernomen dat wij lichaam en geest zullen moeten inspannen, voordat wij de oorlog kunnen winnen", zoo besloot Willkie. BRITSCHE VLIEGTUIIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Vrijdagnacht is, naar het D.N.B. van mili- taire zijde verneemt,, het Rijnland door Brit- sche vliegtuigen aangevallen, die hun bommen lukraak en over verspreid gebied op verschil- lende plaatsen neerwierpen. De schade is gering. Daarentegen werd den vijand door het geconcentreerd afweervuur opnieuw ge- voelige verliezen toegebracht. Minstens 21 Britsche bommenwerpers werden neerge- schoten. ZWITSERSCHE PERS GEWAARSOHUWD. Op de Berlijnsche persconferentie van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft de leider der persafdeeling gezant dr. Schmidt, gesproken over de houding van een bepaald deel der Zwitsersche pers. Hij citeerde uit- voerig Zwitsersche bladen, die zich in den loop van een enkele week met de meest uit- eenloopende kwesties der politiek en oorlog- voering hadden beziggehouden op een wijze, die te Berlijn als niet vereenigbaar wordt be- schouwd met de plichten der neutraliteit. Dr. Schmidt zeide een eerste vermaning aan deze Zwitsersche pers op haar plaats te achten. Een groote natie als de Duitsche kan het zich op den duur niet laten welgevallen, dat onder den dekmantel der neutraliteit anti-Duitsche propaganda gevoerd wordt. Wanneer de pers onverstandig genoeg is, de beginselen eener juiste neutraliteit niet te respecteeren, is het de taak van de bevoegde instanties, haar bla den tot de orde te roepen. Ook hier geldt de oude spreuk van Bismarck, dat het land de vensterruiten moet betalen, die de pers in- gooit. Duitschland moet de inmenging in zijn aangelegenheden van de hand wijzen. Het treedt niet op als Sumner Welles, die onder bedreigingen het opgeven der neutraliteit van Argentinie en Chili geeischt heeft, doch het eischt uitsluitend het naleven van de neutra liteit. Duitschland, zoo besloot dr. Schmidt, kan op den duur niet toelaten, dat deze neutraliteit door een ,,ergernis gevende pers" ten nadeele van Duitschland wordt misbruikt. HET BEZOEK VAN SMUTS AAN LONDEN. Betreffende het bezoek van generaal Smuts aan Londen schrijft de Times" naar de Brit sche berichtendienst meldt, dat in de eerst- volgende weken beslissingen moeten worden genomen, aangezien men thans de raadgevin- gen van den generaal tot zijn beschikkin-g Jie€ft Van deze beslissingen zal de duur van den oorlog en de vorming van de maatsc-happelijke orde na den oorlog afhangen. Deze beslissin gen moeten verder den omvang bepalen, waar in het verdedigingssysteem, dat de vijand op het oogenblik onneembaar maakt, aangevallen moet worden. Daarmee is vooral echter het oprichten van nieuwe fronten verbonden, zon- der welke het volgens de meening van de Times" onmogelijk zou zijn Duitschland te verslaan. OOK EENHOOFDIG COMMANDO BIJ SOW JET-(MARINE. Naar Tass meldt, heeft het presidium van den hoogen raad der Sowjet-Unie de ver ordening van 9 October over de invoering van een eenho-ofdig commando in het roode leger en de afschaffing van het instituut der mili- taire commissarissen uitgebreid tot de marine. Op alle oorlogsschepen, bij de staven, de vloot- autoriteiten en op de krijgsscholen wordt der- halve het instituut van de plaatsverv. com- mandanten voor politieke kwesties ingevoerd. Een deel van de Nederlandsche burgerbevolking werd dezer dagen door een Engel- sche luchtaanval getroffen. De Nederlandsche Volksdienst heeft onmiddellijk zijn schouders onder het wer-k gezet, om den nood der slachtoffers te lenigen. Het gratis uitreiken van warm eten door den Neder landschen Volksdienst. (Polygoon-Pax Holland-s) DUITSGHLAND. Op 2 Novem/ber 1942, des ochtends te 3 uur, zullen in het Duitsche Rijk, in het gean- nexeerde gebied in 't Oosten, 't protectoraat en in het gouvernement-generaal de klokken een uur achteruit worden gezet. Daarmede eindigt de zomertijd. Op 29 Maart 1943, des ochtends te 2 uur, zullen de klokken weer een uur vooruitgezet worden. VERKLARING VAN WILLKIE. Wendell Willkie, die na zijn bezoek aan de Sovjet-unie en Tsjoengking, in Washington is teruggekeerd, heeft, naar de Britsche oe" richtendienst meldt, voor de pers zijn te Mos- kou afgelegde verklaring, dat het-fweede front zoo spoedig mogelijk geyormd moet war den, herhaald. Hij weigerde echter zich erover uit te laten of Stalin met de vorming van het tweede front in het aanstande voor- jaar tevreden zou zijn. Willkie zeide voorts, dat hij zijn te Moskou afgelegde verklaring over het tweede front op grond van de uitlatingen van de militaire deskundigen in alle landen, welke hij bezocht heeft, heeft opgesteld. Hij geloofde met, dat militaire leiders onschendbaar zijn waar net betreft de uitlatingen der openbare meening. Hij was ervan overtuigd, dat de „vereenigde naties" den oorlog zouden winnen, doch ,,het gaat hier om de vraag, welke tol aan men- schenlevens en menschelijke waarden hier- voor betaald moet worden". Vervolgens zeide Willkie nog, dat het doel van zijn reis is geweest de ,,eensgezindheid van de Vereenigde Staten in den oorlog te bewijzen, om enkele vertrouwelijke kwesties SINT NICOLAAS NADERT De speelgoedactie van den Jeugtlstorm, Sint Nico-laas naderthet heerlijke avondje. Voor uw kind misschien. Weet u echter dat het voor honderden Nederlandsche kinderen geen heerlijk avondje belooft te worden, omdat vader en moeder in dezert moeilijken tijd nauwelijks het hoofd boven water kunnen houden? Ook dezen kinderen komt echter een ..heer lijk avondje" toe. Voor hen heeft de Jeugd- storm zich ingezet. Morgen of een der vol- gende dagen zal er ook aan uw huis gebeld worden en dan zal een jongen of een meisje u vragen of u wat beschikbaar wilt stellen voor de kinderen van behoeftige volksgenoo- ten Speelgoed, oud of nieuw, kleeding, geld of iets anders. Zorgt, dat de jeugd met te vergeefs een beroep op u doet. Uw kina bezit zeker wel een stuk speelgoed, waar het toch niet meer naar omziet. Uw kind zal het niet missen, maar straks, met St. Nicolaas, zal een ander kind er verlangend naar grijpen. Zet nu reeds, hetgeen u kunt missen, klaar. RIJKSPOSTSPAARBANK. Bij besluit van de.i secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken is een "wijziging gebracht in het postspaar- bankbesluit welke heden in werkmg is getre- d6Daarbij is bepaald, dat de directeur van de Rijkspostspaarbank bevoegd is rechtstreek- sche terugbetaling van de spaarbankboekjes te doen geschieden tot een door hem vast te stellen gezamenlijk bedrag van ten hoogste 100 ^ulden in zeven dagen door of vanwege alle andere kantoren dan op het spaarbank- boekje is aangewezen. Voorts is het bedrag, dat op het boekje moet blijven staan, verlaagd van 1 gulden tot 25 cents. DE GRONDWET VAN DEN ARBEID. In een even indrukfwekkende als enthou- siaste rede heeft, schrijft de H Crtde heer H J Woudenberg, leider van het Nederland sche Arbeidsfront, de Verordening van den Rrjkscommissaris toegelicht, waar'bij de orde- ning van den arbeid is uitgegroeid tot een Grondwet voor den Arbeid. Dit beteekent een reVolutionnaire verande- ring van het sociale leven in Nederland, waar- bii dan tevens de klassenstrijd ophoudt te be- staan om allengs te komen tot een ideale be- driifsgemeenschap. In den vervolge wordt niet meer gesproken deze regeling treedt 1 November reeds in werking van werkgever of werknemer. Alle werkers in een bedrijf, welke positie zij ook innemen, dus van den hoogste tot den laagste, werken teizamen voor een doel: het bereiken van de best mogelijke resultaten, in de beste harmonie. Gelij'ke rechten, maar ook gelijke plichten. Naast arbeidsvreugde moet men aldus komen tot een bedrijfsvreugde. Met deze Verordening is hier te lande de grondslag voor het socialisme gelegd. De ordening van den arbeid is opgedragen aan een nader te benoemen Gemachtigde voor den Arbeid, die heeft zorg te dragen voor het handhaven van den arbeidsvrede. Daarbij wordt het Nederlandsche Abbeids Front ten nauwste ingeschakeld. Terloops deelde,de heer Woudenberg mede, dat alleen in .September j.l. 40.000 nieuwe leden zijn ge- boekt. De Gemachtigde benoemt een Raad van Bij stand van 1020 vooraanstaande persoonlijke leden uit het sociale leven, gelijkelijk verdeeld over Betriebsfiihrer (de vroegere werkgevers) en -Gefolgschaft (de vroegere werknemers). Belangrijk is, dat met deze Verordening komen te vervallen: Het Instituut der Rij-ks- bemiddelaars, de Arbeidsgeschillenwet, de Wet op de Collectieve Arbeidsovereenkomst, en nog eenige andere nauw verband houden- de verordenin-gen en thans ovenbodig gewor den wetten. De loonvorming, alsmede de arbeidsvoor- waarde wordt in allereerste instantie in het Betrieb zelVe geregeld. 'Het artikel 10 in de Verordening spreekt voor zichzelf. Een Nieuwe Tijd brengt nieuwe maatrege- len. Jan Oudegeest, een der prominente arbei- derleiders in het verleden, .schreef reeds in 1926, dat nauiwe samenwerking met Duitsch land op arbeidsgebied geboden was. Het is 1942 moeten worden, vooraleer dit doel ein-de- lijk bereikt werd Be klassenstrijd heeft hiermede opgehouden te bestaan. BOMMEN OP NEDERLANDSOH GEBIED. 35 dooden en vele gewonden. In de afgeloopen dagen hebben Britsche vliegtuigen herhaaldelijk boven Nederlan-dsch gebied gevlogen. Door aanvallen met de boordwapens, alsmede door het lukraak neer- werpen van brisant- en brandbommen 0p woonwijiken in verschillende plaatsen, vielen onder de Nederlandsche burgerbevolking 35 dooden en werden talrijke personen zwaar-, resp. licht gewond. VESTIGING BUITEN DE VERBODSZONE. In verband met het Vestigings- en Verhui- zingsverbod in de kuststreek vernemen wij Van bevoegde zijde, dat er geen verbod be- staat om zich uit een plaats, welke binnen het gebied bevindt, waarop de besluiten betre-k- king hebben, te verhuizen naar een gemeente, wel-k-e er buiten valt. Elders in dit blad zijn de gemeenten genoemd, welke onder de ver- bodsbepalingen vallen. Een ieder kan dus zelf vaststellen, welke gemeenten voor vestiging buiten de verbodsizone in aanmerking komen. HET ARBEIDSFRONT STEUNT SLACHTOFFERS VAN BRITSCHEN BOMAANVAL. De centrale persdienst van het Nederland sche Arbeidsfront meldt, dat namens het front een bedra? -van 15.000 beschikbaar is gesteld ten gunste van de door den laatsten Britschen bo-maanval benadeelden. LEGITIMATIEBEWIJS VOOR LEDEN VAN DEN KULTUURRAAD. In de Nederlandsche Staatscourant van 7 October 1942 no. 195 is een besluit opgeno- men van den president van den Nederland- schen kultuurraad betreffende een voor de leden van den Nederlandschen kultuurraad in- gesteld legitimatiebewijs, dat den houder het recht geeft bij alles wat op kultureel gebied wordt georganiseerd en voor het publiek toe- gankelijk is, aanwezig te zijn. RIJKS BELASTINGDIENST. Tot adjunct-commies der directe belastin- gen enz. werden bevorderd de Rijksklerken met vakexamen: C. Jongepier te Terneuzen, kantoor der directe belastingen enz. en C. Koning te Oostburg, kantoor directe belas tingen en registratie. VAK-EXAMEN KANTOORBOEKHANDEL. De vorige week slaagde te Amersfoort bij het gehouden vak-examen Kantoorboekhandel o.m. de heer A. J. van Aken te Terneuzen. Behalve voor de vele ontspanningsbijeen- komsten vraagt de Gemeenschap .Vreugde en Arbeid" van het Nederlandsche Arbeidsfront thans ook de aandacht voor de door haar af- deeling Volksontwikkeling vanaf half October a.s. te organiseeren Avondscholen voor Vol- wassenen, talen- en E.iH.B.O.-cursussen. De A.V.V. stelt ieder in staat zijn alge meene ontwikkeling te verho-ogen en heeft als verplichte vakken Nederlandsche taal en Kennis van Land en Volk op het programma staan, terwijl eventueel ook onderricht ge- geven kan worden in rekenen en handschrift- verbetering. Voor de meer gevorderden wor den talencursussen Fransch, Duitsch, Engelsch en Italiaansch gehouden, terwijl daarenboven ook een E.H.B.O.-cursus niet vergeten wordt. Om een ieder in staat te stellen aan dit werk deel te nemen zijn de lesgelden zoo laag mogelijk gehouden. Tenslotte zij nog vermeld, dat zoowel leden als niet-leden van het N.A.F. als deelnemer kunnen worden ingeschreven. Men dient zich hiervoor ten spoedigste aan te melden bij het plaatselijk N.A.F.-kantoor, de N.A.F.-boden of de Sociale Voormannen. HET NEDERLANDSCHE ARBEIDSFRONT. Het Nederlandsche Arbeidsfront heeft naar het ons meldt in deze week in Zeeland een reeks openbare vergaderingen belegd. Daar- op zal het woord worden gevoerd door G. J. Zwertbroek, R. J. Surink, H. C. de Jonge Baas en W. J. C. Thomas, functionarissen dezer instelling, die de doelstellingen van het Nederlandsche Arbeidsfront zullen toelichten. Ten aanzien van de plaats dezer vergaderingen wordt verwezen naar de advertentien in ons blad en naar het speciale Zeelandnummer van het Weekblad „Arbeid". VERSTREKKING VAN BRANDSTOFFEN- BIJSLAG. De secretaris-generaal van sociale zaken heeft goedgekeurd, dat gedurende de komen- de wintermaanden wederom aan de onder- steunde wer-klooze arbeiders, aan de arbeiders die een tegemoetkoming ontvangen in verband met den verkorten werktijd, aan de op eigen bedrijf tewerkgestelde kleine b-oeren en Win ders en aan de zgn. te werkgestelde hoofd- arbeiders we'kelijks een -brandstoffenbijslag wordt verstrekt. Deze bijslag mag voor het eerst worden ge- geven over de week van 18 t/m 24 October a.s. en voor het laatst over de steunweek 11 t/m 17 April 1943. Van 18 -October t/m 21 November 1942 en .van 7 Maart t/m 17 April 1943 is het te ver- strekiken bedrag vastgesteld op 1 per week. Ged-urende de overige weken zal de bijslag f 1,30 per week foedragen. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 4 t/m 10 October kwamen er in ons land 1072 gevallen van besmettelij- ke ziekten voor, waarvan 16 in Zeeland, n.l. 1 geval van paratyphus in -Serooskerke (W.), 3 gevallen van malaria, 2 in Middelburg en 1 in St. Laurens; 6 gevallen van roodvonk, 3 in Vlissingen en 1 in Elkerzee, Oosterland en Rilland-Bath en 6 gevallen van dyphtherie, 1 in elk der gemeenten 's Heer Arendskerke, St. Maartensdijk, Middelburg, Nieuwvliet, Terneuzen en Vlissingen. WAARN. VOEDSELCOMMISSARIS VOOR ZEELAND. Op zijn verzoek is de heer A. Minderhoud, directeur van denWilhelminapolder, eervol ontheven van de waarneming dier functie. Tot waarnemend voedselcommissris voor de provincie Zeeland is door den directeur- generaal der voedselvoorziening benoemd ir. L. Gebuise. Ir. Gebuise werd in 1900 geboren op Flakkee en ging, na te Wageningen gestudeerd te hebben, in 1923 als landbouwingenieur naar Nederlandsch-Indie, waar hij zeventien jaar in die functie werkzaam was. Toen de oorlog uitbrak was ir. Gebuise juist in Nederland met verlof en kon daardoor later niet meer naar zijn standplaats terug. Na eerst werkzaam te zijn geweest op het bureau van den Schadecommissaris te Amers foort, werd ir. Gebuise in Augustus 1941 be noemd als leeraar aan de Rijkslandbouwwin- terschool te Goes, terwijl hij tevens belast werd met de zorg voor het opnieuw in cultuur brengen van den polder Kruiningen. (De Z.) KOEIENTROUW. Hondentrouw is spreekwoo-rdelijk, maar ook een koe kan soms, naar aan de Telegr. gemeld wordt, van een merkwaardige trouw blijk geven. Dit bewees de melkkoe, die de vee- houder Van L. te IJzendijke dezer dagen aan een boer te Hoofdplaat had gekocht. De nieuwe eigenaar zette het beestje in de wei, doch toen hij de koe den volgenden ochtend wilde melken, bleek zij verdwenen te zijn. Later werd den onthutsten eigenaar duidelijk, dat de koe in den nacht de afsluiting verbro- ken had en naar zijn vorigen baas in het op 7 km afstand gelegen Hoofdplaat was gestapt. De trouwe en niet zoo dom gebleken koe heeft niettemin haar noodlot moeten ondergaan. VERLOREN DISTRIBUTIEBONNEN. Teruggevonden en weer kwijt geraakt. De koopman W. de P. uit Hoedekenskerke was, volgens de Prov. Z. Crt. te Goes op het politiebureau ontboden voor het verstrekken van eenige inlichtingen. Hij was nauwelijks bij den inspecteur ter plaatse, toen een vrouwtje in de wachtkamer verscheen, dat mededeelde een portefeuille opgeraapt te heb ben die de heer, die zoo juist op het politie bureau gekomen was, waarschijnlijk had laten vallen. Toen de wachthebbende agent de vondst controleerde, cntdekte hij dat de por tefeuille een flinke hoeveelheid brood-, bloem-, eieren- en boterbonnen bevatte. Toen de heer P. na zijn onderhoud met den inspecteur met de vondst en den ietwat verdachten inhoud op de hoogte was gesteld, erkende hij, dat de portefeuille hem toebehoorde. Wat de bonnen betreft, deelde hij mee, dat die aan zijn eigen, groot gezin, uitgereikt waren. De politie ech ter wantrouwend van aard als zij is, belde de ma'rechaussee te Hoedekenskerke op en liet deze ten huize van De P. een onderzoek in- stellen. Er kwam daarna al spoedig bericht terug, dat de bonnen niet aan De P. konden toebehooren, want dat o.a. zijn boterbonnen nog alle thuis aanwezig waren en dat hij geen broodbonnen had ontvangen omdat hij zell tarwe verbouwt. Van een en ander op de hoogte gesteld, vertelde De P. vervolgens de bonnen van een hem onbekenden man gekocht te hebben. Het slot was dat De P. het politie bureau verliet zooals hij er kwam, zonder den waardevo-llen voorraad bonnen. AXEL. De bietencampagne. De ,,campagne" zooals men In deze streek het bietenseizoenwerk noemt, heeft weer een aanvang genomen. De bietencampatgne heeft voor de bewoners van Zeeuwseh-Vlaanderen bijzondere beteekenis, daar deze een voorname bron van inkomsten vorrnt voor degenen, die er bij betrokken zijn. Ofschoon er met meer dezelfde drukte heerscht als in vroeger jaren, toch leeft men in deze streek nog algemeen mee met de campagne en alle bijkomstigheden neemt men dan gaarne op den koop toe. Geschiedde vroeger het vervoer bijna uit sluitend met paard en wagen, later werden deze vervoermiddelen meer en meer op den achtergrond gedrongen door ^e tramen vrachtauto's, thans is men weer hoofdzakelijk op paard en wagen aangewezen, wat weer ouderwetsche herinneringen aan de campag- ne's uit vroeger jaren wakker roept. Men ziet nu weer de zwaarbeladen bietenwagens langs velden en wegen en de bietentrams in het Zeeuwsch-Vlaamsctie land. Het is het gewone en vertrouwde najaarsbeeld in deze streek. Ook de jeugd leeft daarin mee, want overal ziet men langs de wegen de jongens loeren op afgevallen bieten van de wagens, een welkom wintervoedsel voor de konijnen. In vroeger jaren had de Zaterdag, dag van het loontrekken, bijzondere beteekenis, dan heerschte er jool en pret m den ^leten1tijd zoodat men somwylen reden had te dentil aan een soort „kermis" van het personeel, betrokken bij de bietencampagne.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2