Duitschland wint op alle fronten. Buitenland Binnenland No. 10.434 VRIJDAG 16-OCTOBER 1942 82e Jaargang I. VAN DE SANDE ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENT! E BLAD VOOR ZEEU WSCH-VLAAN DEREN DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Vijandelijke troepentransportschepen vernietigd Nieuwe bergstellingen in den Kaukasus ingenomen. Duitsche troepen diep in het Noorden van Stalingrad doorgedrongen. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT DR. GOEBBELS OVER DE OORLOGS- DOELEINDEN. GENERAAL SMUTS TE LONDEN. Keuringen voor de Waffen S.S. en het Legioen. WEEKPRAATJE. 4-3-2-1-0 - 0» Verschijnt iederen Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond Prijsverhooging advertentien toegestaan door het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N. P. d. d. 24 Maart 1942 - AbonnementsprijsBinnen Terneuzen f 1.42 per 3 maanden buiten Terneuzen f 1.73 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling f 6.60 per jaar. Uitgeefster N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Telefocn 2073 - Giro 38150 DIRECTEUR: TERNEUZENSCHE COURANT ADVERTENTIEN Per mm 10 cent, minimum per advertentie f 1.50 Rubriek kleine advertentien 1-5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; maximum 8 regels Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 1-5 regels 52 cent, iedere regel meer 1 0 cent Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 1 0 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbear is. Inzending van advertentien uiterlijk 10 uur v. m. op den dag van verschijning. HOOFDREDACTEUR: N.J. HARTE TERNEUZEN - TELEFOON 2298 In 4 dagen gingen 18 schepen verloren. Het opperbevel der weermacht maakte Woensdag in een extrabericht bekend: Duitsche duikbooten hebben opnieuw snelle kostbare vijandelijke troepentransportschepen vernietigd. Zij brachten voor Kaapstad tot zinken het Britsche passagiersschip ,,Orcades" van 23.456 brt. en tusschen Freetown en Kaapstad het Britsch-Canadeesche passa giersschip .Duchess of Atholl" van 20.119 brt. Deze beide voor het vervoer van 9000 tot 10.000 manschappen en wapens ingerichte snelle schepen werden gebruikt voor het ver voer van troepen naar Egypte en het Midden- Oosten. In dezelfde wateren werden nog 2 andere schepen van 17.425 brt. tot zinken gebracht, zoodat de vijand voor de Westkust van Zuid- Afrika weer 61.000 brt. aan scheepsruimte verloren heeft. Hoewel aanhoudende uiterst zware najaars- stormen de operaties sterk belemmerden, brachten andere duikbooten in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan in dagen- lange uiterst felle achtervolgingsgevechten 14 schepen tot zinken, die deel uitmaakten van volgeladen en krachtg beschermde voor Enge- land bestemde convooien. Deze 14 schepen hadden een gezamenlijken inhoud van 82.000 brt. Voorts beschadigden deze duikbooten 2 andere schepen door torpedotreffers. Daarmede heeft de vijand de laatste 4 dagen tusschen New Foundland en Kaap de Goede Hoop door Duitsche onderzeebooten opnieuw 18 schepen verloren met een totalen inhoud van 143.000 brt. Bij de geveehten tegen de convooien in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan heeft de duikboot van den luitenant-ter-zee tweede klasse Trojer zich bijzonder onder- scheiden. TTit een convooi bracht deze duik boot 8 schepen met een gezamenlijken inhoud van 47.000 brt. tot zinken. Het opperbevel van de weermacht maakte Woensdag bekend: In den Kaukasus, op den weg van Maikop naar Toeapse, hebben onze troepen, gesteund door formaties duikbommemwerpers en jacht- kruisers van het luchtwapen, nieuwe dominee- rende heuvelreeksen en bergstellingen be- stormd en ingenomen. Hierbij werden alleen in den sector van een divisie ruim 100 ver- sterkte steunpunten ingenomen. In Stalingrad en aan het front van den Don zijn tegenaanvallen en opru'kkende bewegin- gen van de sovjets afgeslagen. Ten Oosten van de Wolga hebben gevechtsvliegtuigen overdag troepen- en materiaaltransporten en des nachts vliegvelden van de sovjets gebom- bardeerd. Op de Wolga is een koopvaarder van gemiddelde grootte tot zinken gebracht. Aan het front van den Don heliben Italiaan- scihe jagers zonder zelif verliezen te lijden 2 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In den Centralen sector van het front wer den bij de vernieti'ging van een vijandelrjk steunpunt 64 bunkers genomen en een aantal gevangenen binnengebracht. Op de Finsche Golf hebben jagers bij 'scfaeervluchten een bolsjewistische kanonneer- boot in brand geschoten. Bij de bestrijding van luchtsteunpunten op het eiland Malta door Duitsche gevechtsvlieg tuigen zijn ook gisteren groote vernielingen en branden teweeggefbracht. In felle luchtge- vechten sdhoten begeleidende Duitsche jagers zonder izelf verliezen te lijden 13 Britsche jagers neer. Ben eigen gevechtsvliegtuig ging verloren. In Noord-Afrika zijn gedurende den gehee- len dag gemotoriseerde groepen strijdkrach- ten en tentenkampfin van de Britten aan het Centrale en het Zuidelijke front van El Ala- mein blootgesteld geweest aan felle aanvallen van Duitsche vliegerformaties. Duitsche jagers hebben 6 Britsche jager^ bij een verlies van 2 eigen toestellen doen neerstorten. Britsche bommenrwerpers hebben in den af- geloopen nacht het Noord-Duitsdhe kustge- hied aangevallen. De bevolking leed verliezen. Door ibrisant- en brandlbommen ontstonden vooral in de stad Kiel materieele schade en schade aan getoouwen. Nachtjagers en afweer- geschut van het luchtwapen en de marine schoten volgens tot dusver ontvangen berich- ten '10 vijandelijke toestellen neer. Lichte Duitsche gevechtstoestellen hetotoen gisteren bij verrassende aanvallen voltreffers geplaatst op voor den obrlog ibelangrijke installaties op het Engelsche eiland in het Kanaal Wight. In de wateren ten Oosten van het eiland is een groot drijvend dok door bommen toescha- digd. Hierna volgt een herhaling van het extra- hericht, hetwelk hierhoven is geplaatst. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In den Kaukasus zijn Duitsche en Slowaak- sche troepen in dicht beboscht bergterrein onder verbitterde geveehten door de nieuwe vijandelijke stelling gebroken en hebben ruim 500 steunpunten en gevechtsposities stormen- derhand genomen. In den Tereksector werden vijandelijke strijdkrachten teruggeworpen. In Stalingrad hebben formaties infanterie en tanks den verbeten tegenstand der bolsje- wieken in blokken huizen en barricadestellin- gen gebroken en zijn diep in het Noordelijke stadsgebied doorgedrongen. Eskaders ge vechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers hebben in achtereenvolgende aanvallen vijan delijke bunkers en artilleriestellingen uiteen- geslagen. Ontlastingsaanvallen van den vijand werden met zware, bloedige verliezen afgeslagen. Doeltreffende luchtaanvallen zijn ook gericht op transportbewegingen en over- ladingsplaatsen der bolsjewieken aan den benedenloop van de Wolga. Een tankboot en 2 vrachtschuiten werden door brand vernie tigd. Aan het front van den Don hebben Roe- meensche troepen plaatselijke aanvallen afge slagen. In den Centralen sector van het front heb ben eigen acties van stoottroepen tot de vernietiging van talrijke bunkers en gevechts posities geleid. Gevechtsvliegtuigen hebben belangrijke spoorwegtrajecten gebombardeerd waarbij de vijand aanzienlijke verliezen aan rollend materiaal leed. In scheervluchtaanval hebben jachtvliegers een bolsjewistische motortorpedoboot op de Finsche Golf in brand geschoten. In het hooge Noorden zijn aanvallen van jachtkruisers gericht op troepenkampen ten Oosten van de Kolabocht. De Britsche luchtsteunpunten op de eiland- vesting Malta zijn door gevechtsvliegtuigen overdag en des nachts met bommen van zwaar kaliber bestookt. De ter begeleidende bescherming opgestegen Duitsche en Italiaan- sche jagers hebben tezamen 25 Britsche jacht- vliegtuigen neergeschoten, waarvan 18 alleen door Duitsche jagers vielen. Twee eigen ge vechtsvliegtuigen keerden niet terug. Bij een aanval op het convooiverkeer aan de Britsche kust hebben motortorpedobooten 4 vijandelijke koopvaarders van tezamen 8000 brt. in den grond geboord. Alle booten keer den op hun steunpunt terug. In den nacht van 13 op 14 October is het in het Kanaal tot een zeegevecht gekomen tusschen Duitsche beveiligingsvaartuigen en een sterkere vijandelijke formatie, die bestond uit 2 groepen torpedobootjagers en verschei- dene flottieljes motortorpedobooten. In een hard gevecht werden 1 Britsche artillerie- motortorpedoboot tot zinken gebracht en 5 motortorpedobooten door artillerietreffers be- schadigd, resp. in brand geschoten. Een eigen vaartuig ging verloren. Patrouillebooten en marineafweergeschut hebben in bet Noordzeegebied 2 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Woensdag voor den oorlog belangrijke installaties en militaire doelen aan de Zuidkust van Engeland gebom bardeerd. ZWARE BRITSCHE VLIEGTUIGVERLIEZEN. Activiteit van de artillerie en van patrouil- les aan het Egyptische front Een Britscb vliegtuig werd vernietigd door bet luchtdoel- gescbut van een onzer divisies. In de omge- ving van Sidi el Barrini, is de bemanning ge- vangen genomen van een vijandelijk vbegtuig dat op 8 October door het luchtdoelgescbut va Tobroek was neergeschoten. Deze beman- nir.°' bestond uit 2 officieren en 2 onderoffi- cisroiii De luchtmaeht zette haar operaties tegen Malta voort. Tijdens een poging om zich tegen de vastberaden aanvallen der bommen- werpers van de As te verweren, heeft de vijandelijke luchtmaeht tijdens hevige lucht- gevechten 25 vliegtuigen verloren. Hiervan werden er 7 door Italiaansche jagers neerge- haald en 18 door de Duitscbers. De actie van 3 vijandelijke vliegtuigen tegen een convooi in de Middellandsche Zee is mis- lukt. Twee der aanvallende driemotorige machines werden neergeschoten door bet nauwkeurige afweergeschut van de begelei dende torpedobooten en de derde door de ver- gezellende luchtmaeht. In een aanvulling op bet weermachtbericht deelt bet Italiaansche opperbevel het volgende mede: Bij de vervulling van zijn taak is op 13 October aan bet Egyptische front gesneuveld generaal Alessandro Prodieri, commandant van de divisie Brescia". De divisie Brescia is vermeld in een dagorder wegens haar held- haftigheid tijdens de geveehten bij El Alamein. De naam van generaal Prodieri wordt gevoegd bij die van zoovele onzer commandanten van groote eenheden, die in de allereerste linie, vlak bij bun soldaten, bet boofd boden aan alle risico's van een zeer zwaren strijd en alles gegeven hebben voor de overwinning van onze wapens. ZWEEDSGH MINISTER OVER HOUDING DER PERS. De Zweedsche minister van buitenlandsche zaken, Gunther, heeft naar aanleiding van de opening van een nieuiw gebouw voor bet in- stituut voor buitenlandsche aangelegenheden, een rede gebouden, waarin actueele kwesties, o.a. die der peutraliteit, werden aangesnedenv Minister Gunther meende er op te kunnen wijizen, dat de buitenlandsche politieke propa ganda in Zweden een weinig vruchttoaren bo- dem vindt en dat de Zweedsche pers over het gebeel haar taak goed vervult. Politieke kringen te Berlijn, zoo meldt het A.N.P.willen zich hierbij niet zonder meer aansluiten, daar niet alleen de vijandige hou- ding tegenover de As van een zeker deel der Zweedsche pers bekend is, doe'h ook, daar men in Berlijn van meening is, dat bij deze Zweedsche bladen juist de Anglo-Amerikaan- sche propaganda vruchtbaren bodem vindt. Men acfiit "het in de Wilihelmstrasse mogelijk, dat iGiinther door zijn verklaring de pers in gunstige richting heeft willen belnvloeden. Moeht dit net geval zijn, dan zou dit een reden zijn tot voldoening. Op uitnoodiging van den Rijksminister voor Onderwijs is Woensdag de Zweedsche staats- secretaris in het ministerie van Onderwijs Rasnar Sunden, te Berlijn gearriveerd. Dr. GoeTobels plaatst in een arlikel in het weeklblad ,,Das Reich" onder het opschrift „de zegen der aarde" het oorogsdoel der plu- tocratische 'landen tegenover de prohlemen van het Duitsche volk, dat zijn gehied moet uitbreiden om te kunnen leven. Het doet bijna spoo'kacfatig aan onze plutocratische tegenstanders te hooren spreken van het ein- de van den oorlog en van hun oorlogsdoel- einden, zoo schrijft bij. Zij helbben in het ge- heel geen idee van de proiblemen van een jong, groeiend voik. Zij spreken van Zoogenaamde democrati- sche vrijheden, die voor ons bij onze toekomst- zorgen in 't gebeel niets heteekenen. Wrj helbben immers niet de keuze democratiscn of niet democratisoh te zijn. Wij staan ee.i- voudig voor de 'keuze leven of sterven. Dit alternatief geeft ons de kracht, den strijd met de waipenen zegevierend te doorstaan. Onze vijanden hebben tevergeefs getracht een scheuring te ma.ken in de eenheid en vastbe- slotenbeid van het Duitsche volk. Het streven naar ruimte geeft den oorlog zijn zin. Langs de uitgestrekte velden in het Oosten, die het volgend jaar graan voor het dage- lijksch brood van ons volk zullen dragen, lig- gen Duitsche soldatengraven. Zij waken er over, dat uit het in den oorlog geplengde bloed voor geruimen tijd van vrede de zegen der aarde voorkomt. DE NIEUWE SUCCESSEN DER DUITSCHE DUIKBOOTEN. Qmtrent de nieuwe successen der Duitsche duikbooten deelt het opperbevel van de Duit sche weermacht het volgende mede: Weer is het den Duitschen onderzeebooten gelukt ibijzonder snelle en kostbare vijande lijke troepentransportschepen te vernietigen. Het s.s. ,,Orcades" was gebouwd voor een snelheid van 22 zeemijlen, de .Duchess of Atholl" voor een van 18 zeemijlen. De ,,Or- cades" was een heel modern, ,pas in 1937 ge- bouwd tropenschip, dat ibehalve zijn groote inrichtinig voor passagiers, 11.800 ton aan vracht vervoeren kan. Het was een der snel- ste en grootste Britsche tropenschepen, dat juist om die eigenschappen voor 'n voorheel- dig troepentransportschip doorging. De beide schepen (konden tesamen 9.000 tot 10.000 sol daten vervoeren. In korten tijd heeft de vijandelijke troepen transportvloot de volgende snelle passagiers- schepen verloren: ,,Orcades"', 23.456 tort., 22 zeemijl. Duchess of Atholl", 20.1T9 brt., 18 zeemijl. ,,Oransay", 20.043 brt., 20 zeemijl, type: .Viceroy of In diana", 19.627 tort., 1.8 zeemijl; type: ,,Reine del Pacifico", 17.702 Ibrt., 19 zeemijl; type; Derbyshire", 11.660 brt., 15 zeemijlen. Dit zware verlies van de vijande'lijke trans portvloot betreft schepen, die niet vervangen kunnen worden, daar schepen van dit soort noch krachtens het Engelsche, noch krach- tens het Amerikaansche scheepsfbouwpro- gramana nagebouwd iworden. HET BOEIEN VAN KRIJGSGEVANGENEN. S.P.T. meldt uit Londen: Ministerpresident Churchill heeft Woensdagmiddag in het Lagerhuis meegedeeld, dat de Britsche regee- ring via de Zwitsersche stappen heeft onder- nomen tot het openen van onderhandelingen met Duitschland aangaande de kwestie van het boeien van de wederzijdsche krijgsgevan- genen. Men zal hier in Engeland mede op- houden, zoodra de maatregel in Duitschland wordt opgeheven. Churchill verklaarde, dat het boeien van gevangenen op het slagveld eventueel noodzakelijk kan zijn, doch dat het Britsche ministerie van oorlog tot nu toe een dergelijk bevel niet heeft gegeven. DE BRAZILLAANSOHE VUOOT. De Argentijnsche bladen publiceeren onder zware koppen het bericht, dat Brazilie zijn vloot geplaatst heeft onder het bevel van den Amerikaanschen admiraal Jonas Ingram. Voorts melden de bladen, dat een deel der Braziliaansche luchtmaeht, geplaatst is onder bevel van den Amerikaanschen generaal Robert L. Walsh. AMERIKAANSCH-JAPANSCHE ZEESLAG BIJ SAVO-EILANDEN. S.P.T. meldt uit Washington: ,,Het afsnijden van de voortdurende Japan- sche troepentransporten naar de Salomons- eilanden was het doel van een grooten aanval van Amerikaansche vlooteenheden op Japan- sche zeestrijdkrachten", zoo wordt in een officieel bericht van het Amerikaansche ministerie van marine meegedeeld. Het is hierbij in den nacht van 11 op 12 Octotoer tot een zeeslag op grooten schaal gekomen. De zeegevechten speelden zich voornamelijk in de nabijheid van de iSavo-eilanden af. Eenige Amerikaansche kruisers zijn beschadigd, een torpedobootjager is tot zinken gebracht. ,,Aan Japansche zijde", aldus het communique, ,,be- dragen de verliezen een zware kruiser, vier torpedobootjagers en een transportschip van ongeveer 5000 ton". Na een strijd, die onge- veer een half uur duurde, zouden de Japan- ners gedwongen ziin, zich terug te trekken. Op de morgen van 12 October hebben Amerikaan sche torpedovliegtuigen en duikbommenwer pers de terugtrekkende Japansche schepen aangevallen. Een Japansche kruiser is bran- dend achtergelaten. In den namiddag van 12 October hebben Amerikaansche torpedovlieg tuigen wederom een aanval gedaan op een vijandelijken kruiser en een torpedobootjager ten Zuiden van Nieuw-Georgie. 'Een voile tref- fer heeft den kruiser tot zinken gebracht. Men heeft nog kunnen waarnemen, hoe, de beman ning het schip in reddingshooten heeft ver- laten. BERLIJN OVER DE REDEVOERINGEN TAN CHURCHILL EN ROOSEVELT. Het A.N.P. verneemt uit Berlijn: Naar het oordeel van Berlijnsche politieke kringen verdienen de Maandag door Chur chill en Roosevelt gehouden redevoeringen minder de aandacht wegens hetgeen daarin gezegd is, dan wel wegens hetgeen zij ver- zwijgen. In Churchill's rede vallen vooral de vele tegenspraken op, vooral de schreeuwende tegenstelling tusschen de bewering, dat de maanden Augustus en September voor de oor- logsinspanning van de geallieerden bemoedi- gend zijn geweest en de vlak daarop afge- legde verklaring, dat de geallieerden ,,het zwaarste oogenblik" van den oorlog bereikt hebben. In Roosevelt's praatje aan den haard interesseert hier vooral de verklaring: ,,voor- dat ik onze nieuwe fabrieksinstallaties gezien had, had ik geen grondige voorstelling van het Amerikaansche optreden in den oorlog". Daarentegen heeft Roosevelt niets gezegd over de kwestie van de inflatie, over de schul- den van het bedrijfsleven, over het uitzenden van Amerikaansche troepen buiten het Wes- telijke halfrond over de schaarschte aan grondstoffen en over de geweldige militaire nederlagen. Noch de verklaringen van Churchill, noch die van Roosevelt worden te Berlijn be- schouwd als een nieuwe bijdrage voor den politieken of militairen toestand. Volgens den Britschen nieuwsdienst is de Zuid-Afrikaansche minister-president, gene raal Smuts, te Londen aangekomen voor het houdeh van besprekingen. Volgens den diplomatieken medewerker van Reuter is het eerste bezoek van Smuts aan Londen ssdert het uitbreken va,n den oorlog ongetwijfeld van zeer groote beteekenisi, daar hem steeds advies is gevraagd over de groo- tere strategische vraagstukken. Het feit, dat hij het tegenwoordige tijdstip gekozen heeft om naar Londen te gaan, een reis waarop Churchill en het Britsche kabinet onophoude- lijk hebben aangedrongen, legt den nadruk op de beteekenis van de besprekingen, die hem in Londen wachten. Dit bezoek, zoo besluit de diplomatieke medewerker van Reuter, werpt een helder licht op de verklaring van Chur chill, in zijn rede te Edinburgh: ,,wij hebben een ernstig en moeilijk oogenblik in dezen oorlog bereikt''. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. De Britsche luchtmaeht heeft, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, in den nacht van Dinsdag op Woensdag bomaanval- len gedaan op het Noord-Duitsche kustgebied. De Duitsche afweer dwong het grootste deel van de aanvallende vliegtuigen tot hoven zee terug te keeren. Lukraak neergeworpen bri- sant- en brandbommen richtten voornamelijk in woonwijken schade aan. De tourgerbevol- king leed verliezen. Een krijgsgevangenkamp brandde uit. Een procentsgewijs belangrijk aantal van de voor deze terreuraanvallen in den strijd geworpen Britsche vliegtuigen werd door Duitsche nachtjagers en de luchldoel- artillerie neergeschoten. DE WRIJVING TUSSCHEN CHILI EN I)E VEREENIGDE STATEN. S.P.T. meldt uit Buenos Aires: Nadat reeds de Chileensche president Rios zijn voorgenomen bezoek aan de Vereenigde Staten en Peru heeft afgezegd, heeft hij nu ook aan de Argentijnsche regeering doen weten, dat hij nu ook aan de Argentijnsche regeering doen weten, dat hij in veriband met het bekende Amerikaansche incident" in de naaste toekomst niet naar Buenos Aires zal komen. Oorspronkelijk lag het in de bedoe- ling van president Rios, om een groot aantal Zuid-Amerikaansche Staten een bezoek te brengen. Over de tusschen de Vereenigde Staten en Chili gevoerde onderhandelingen is nog wei nig officieel bekend. In politieke kringen te Buenos Aires neemt men aan, dat de Ameri kaansche regeering dit incident wil beeindi- gen. Men heeft goede gronden voor de ver- onderstelling, dat de Vereenigde Staten een zeer tegemoetkomende houding in deze kwes tie zullen aannemen. Roosevelt heeft aan president Rios een boodschap gezonden, waarin hij, naar de Brit sche berichtendienst meldt, uitdrukking geeft aan zijn spijt over het feit, dat Rios zijn voor genomen reis naar Washington heeft uitge- Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de ge- noemde adressen kunnen vervoegen ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebtoen hun dienst touiten Nederland te vervullen, dat tliians de mogelijklheid bestaat om dienst te neimen in een speciaal wacht- toataillon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataillon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen mel den, die tot de Germaansche SS Nederland (Nederlandsche SS) willen toetreden. 17.10.42 11.00 uur Arnhem, Weverstr. 16b. 18.10.42 14.00 uur Venlo, Deutsches Haus, Emmastraat. 19.10.42 11.00 uur Eindhoven, Huis Maria, Kruisstraat. 20.10.42 11.00 uur Den Bosch, Hotel Noord- Bra/bant, Markt 45. 21.10.42 10.00 uur Tilbung, Werkliedenver- eeniging, Tuinstraat 68. 21.10.42 17.00 uur Rotterdam, Deutsches Haus. 22.10.42 10.00 uur Amsterdam, School Iepenweg 13. 22.10.42 17.00 uur Utrecht, Wehrmachtheim, Mariaplein. 23.10.42 10.00 uur Den Haag, Cafe Du Hout, Bezuidenhoutscheweg. 24.10.42 11.00 uur Amersfoort, Dienstge- bouw, Kapelweg. steld. Hij hoopt, dat dit bezoek op een later tijdstip nog gebracht zal worden. Over de klachten van Chili wegens de rede van Welles wordt in de boodschap niets gezegd. AMERIKAANSCH SCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. Volgens een bericht van Associated Press heeft het departement van marine te Was hington msdegedeeld, dat eenige dagen ge- leden Amerikaansche koopvaarders van mid- delbare tonnage aan de Westkust doov een duikboot van de spd tot zinken is gebracht. De overlevenden zijn in eftn haven aan de Westkust aan land gebracht. De Amerikaansche kustscheepvaart langs de Oostkust der Vereenigde Staten is, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, ten- gevdlge van den duikhootoorlog ineenge- schrompeld tot een fractie van het normale verkeer. De Duitsche duikbooten, die voor de Oostkust der Vereenigde Staten opereeren, krijgen vaak dagen lang geen enkel vracht- schip te zien, zoodat zij vaak groote afstan- den moeten afleggen, voor zij een Ameri- kaansch of Britsch schip ontmoeten. Dien- tengevolge bereikt het tot zinken brengen van vijandelijke vrachtschepen in Amerikaansche wateren niet meer het maximale peil van het voorjaar. Daarentegen vallen in andere wate ren meet schepen dan tevoren ten offer aan de Duitsche duikbooten. VERLIESLIJST VAN DE AMERIKAANSCHE MARINE. Naar de Engelsche nieuwsdienst uit Was hington meldt, heeft het ministerie van marine een nieuwe verlieslijst van de Amerikaansche marine gepubliceerd, omvattende 160 dooden, 239 gewonden en 592 vermisten. Daarmede stijgt het totale cijfer van de sinds het uit breken der vijandelijkheden door het ministerie van marine toegegeven verliezen van de Amerikaansche marine tot 4259 dooden, 1453 gewonden en 9711 vermisten. Nu, meer dan ooit, blrjkt, hoe het liberalisme en het individualisme onze volksgemeenschap hebben ondermijnd. Elken dag opnieuw worden de klinkende bewijzen geleverd, dat het een absolute noodzakelijkheid is zoowel voor ons persoonlijk als voor ons volks- bestaan, dat men doordrongen is van een gemeenschapsgedachte, die ten tijde van den triomf van kapitalisme en liberalisme geen kans kreeg. Maar in dien tijd vierde het egolsme dan ook hoogtij; in dien tijd had men de grootste tegenstellingen van zich-te- goed-doende rijkdom en aan stempelloketten hangende arbeiders. Menschen, die hun han- den niet graag zouden willen vuilmaken, zagen hun brandkasten steeds voller worden, en menschen, wier handen jeukten naar werk. moesten verveeld langs de straten slenteren of thuis in humeurige buien hun tijd zcek bren gen. Dat er voor het uitbreken van den oor log rond 500.000 werkloozen waren is de schuld van het systeem: ieder zorge voor zich- zelf en God voor ons alien! Van gemeen- schapsgevoel was weinig of niets te bemer- ken. Eerst de uitschakeling van het indivi- dualistische beginsel, dat, uitgaande van den enkeling als het ware tegen den draad der organische belangenhierarchie inging, zou het mogelijk maken, de verstoorde orde te her- stellen. Dit moeten we nu in een groot verband leeren begrijpen. Er zijn natuurlijk altijd menschen, die alleen maar iets begrijpen zoo- lang zij er persoonlijk belangrijk beter van worden. Een begrip van het ,,beter worden van geheel het volk" ligt hun verre. Daar mede missen zij tevens het besef, dat alleen de welvaart van het volksgeheel op den duur welvaart van de individuen kan heteekenen! Tot het besef van gemeenschap behoort even- wel ook liefde. Mensclhen, die eeuiwig kan- keren over de maatregelen die nu genomen worden in ieders belang, in het belang van het volk, in het belang van de Europeesche volkerengemeenschap, hebben een schrijnend gebrek aan liefde. Het kan best zijn, dat zij 's Zondags in de kerk o, zulke dierbare ge- dachten hebben over liefde, maar een feit is, dat er in de practijk toch maar bitter weinig van tereeht komt. En daarmede is onmiddel- lijk hun Christendom veroordeeld, zoowel woor de menschen als voor God. Niet alle natio- naal-socialisten zijn geheel vrij van al te menschelijke vlekjes, maar dit hebben zij alien gemeen, dat zij gedreven worden door de liefde voor ons volk en dat zij daarvoor vaak zeer zware offers gebracht hebben, zonder veel kans, er ooit belangrijk ,,toeter" van te worden. Dit zelfde moeten wij overwegen hij ons voornemen, alles wat de Duitsche en Neder landsche instanties verordenen af te keuren. Het is voor velen een gewoonte geworden om zich cnmiddellijk met den kop in den wind te gooien, als er sprake is van <5en of andere hestuursmaatregel of verordening op sociaal- economisch terrein. Hoeveel leelijke dingen worden er niet gezegd over het te werk stel- len in Duitschland. Meestal door menschen, die er nooit geweest zijn en die in de verste verte ook daarover niet kunnen oordeelen. Als wij straks man of zoon tiidelijk missen moeten, omdat de Duitsche Overheid hem elders te werk stelt, dan moeten wij dat moe- dig dragen in het besef, dat het gaat om het zijn of niet-zijn van Europa. Dan moeten wij ons eens bezinnen op de plichten, die wij heb ben tegenover de volksgemeenschap en de Europeesche samenleving. Want eerst in een welvarend Europa kan sprake zijn van een De medewerkers van onze afdeeling Ver- zorgingsfonds weten wat het zeggen wil: pakketten pakken. Duizenden pakketten hebben zij reeds gepakt en zij zullen er nog vele duizenden verzorgen. Pakketten voor het Oostfront, deze worden met zorg samen- gesteld, want zij zijn bestemd voor onze dap- pere strijders, die ver van huis en haard op de hres staan voor een gelukkige toekomst van ons land en volk. Een pakket uit het vader- land. Kunt gij u voorstellen met hoeveel vreugde zoo'n pakket wordt ontvangen met hoeveel waardeering de inhoud in gebruik wordt genomen! Indien u daarover even na- denkt, dan zult u geen oogenblik langer aarzelen, maar gaarne een financieel offer brengen. Pakketten pakken. Bij ons Ver- zorgingsfonds behoort men handen tekort te komen om alle pakketten geregeld verzend- klaar te maken. Eerst dan zijn wij tevreden. Dus landgenoot, stort veel en geregeld op girorekening 432100 t. n. Verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen .Nederland", Koninginne- gracht 22, te 's-Gravenhage. welvarend Nederland. Stelt U eens voor, dat de bolsjewistische horden zo6 maar even had den kunnen doorloopen, om aan de Noordzee- kust de verraderlijke hand te reiken aan hun Engelsche broeders-in-den-geest wat was er dan terechtgekomen van ons leven en wer- ken hier in Nederland, van ons geloof en van onze zeden? Houdt U zelf nu eens niet langer voor den mal durf de waarheid te zien. En tegen dit bolsjewistische gevaar moet heel Europa gezamenlijk optrekken schouder aan schouder. En daarom gaat straks Uw man of zoon of broer in Duitschland werken. Niemand zal zeggen, dat dit buitengewoon pleizierig is, maar men hebbe toch minstens zooveel werkelijkheidszin, dat men het doel van deze en andere onaangenaamheidjes diep beseffe: Nederlanders, wij moeten offeren voor een welvarend Europa, waarin vrede en gerechtigheid onbedreigd wonen kunnen, en waarin geen enkel gevaar dreigt voor'het be- lijden en betoonen van het werkelijke Chris tendom. AVONDCURSUSSEN VOOR VARENDE SCHIPPERSKINDEREN. In de kosten van de belooning van de leer- krachten van een avondcursus (z.g.n. derden schooltijd), verbonden aan scholen of klassen, uitsluitend bestemd voor ,,varende" schippers- kinderen zal een rijkssubsidie worden ver- leend. De school of klasse moet uitsluitend be stemd zijn voor schipperskinderen, die met de ouders een trekkend bestaan voeren en op het schip gehuisvest zijn en blijven. Het gewone onderwijs moet gedurende niet minder dan 42 normale schoolweken per jaar worden gegeven en per week gedurende ten minste 26 uren overdag. Het aantal lesuren van den cursus bedraagt in maximum 8 en in minimum 6 per week, te verdeelen over ten minste 4 schooldagen per week. DE VEREENVOUDIGING DER EIMDEXAMENS. Dezer dagen heeft men kunnen lezen, dat opnieuw een aantal vrij ingrijpende verande- ringen is aangebracht in de in 1943 te houden eindexamens voor de gymnasia en de hoogere hurgerscholen A en B. Den vorigen keer gold de toen aangebrachte vereenvoudiging voor- loopig alleen voor 1942. Er waren toen name- lijk reeds vele scholen, welke niet op voile kracht hadden kunnen werken. Op deze ver- eenvoudigingen hebben de leerlingen hij de jongste examens gunstig gereageerd. De examencommissies maakten omtrent dit punt geen algemeene opmerkingen, maar aange- nomen kan worden, dat men er in geslaagd is, een zeker evenwicht tot stand te brengen in dien zin, dat de verlichting bij de examens evenredig was aan de verzwaring, welke voor de leerlingen voortvloeide uit de omstandig- heden. De nieuwe wijziging van de eischen dient men in hetzelfde licht te zien, als die van het vorig jaar. De omstandigheden zijn immers te dien aanzien nog slechter geworden. Per soonlijk is de secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en kultuurbescherming daarbij van meening, dat deze vermindering der eischen tevens ligt in de lijn, welke de hervorming van het middel- baar onderwijs zal moeten aangeven, n.l. een minder zware belasting van het geheugen en een geringere omvang der z.g. intellectueele vakken, vooral van de wis-, natuur- en schei- kunde. SCHOOLCURSUSSEN OVER DEN ARBEIDSDIENST. Naar het A.N.P. meldt, zal gedurende het loopende cursusjaar voor de leerlingen van de hoogste twee klassen der scholen voor mid- del'baar en voorbereidend hooger onderwijs een uiteenzetting worden gegeven over doel en wezen van den Nederlandschen Arbeidsdienst. In elke gemeente zal kunnen worden volstaan met het organiseeren van een lezing voor alle leerlingen, die daarvoor in aanmerking komen, te zamen. DE DISTRIBUTIE VAN INSULINE. In verband met de invoering per 15 Octo ber 1942 van een rijksregeling ten aanzien van de distributie van insuline komen de be- palingen betreffende de verstrekking van dit geneesmiddel, die de commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen. op 24 Jan. 1942 heeft uitgevaardigd, te vervallen, behou- dens het voorschrift, dat de kosten van het geleverde insuline, buiten de normale recep- tuur der artsen om, als bijzondere uitgaven ten laste komen van het algemeen zieken- j fonds, waarbij de patient is verzekerd. I INLANDSCHE BURGEMEESTERS OP JAVA. Het Japansche militaire hestuur op Java heeft, naar wij reeds eerder meldden, eenigen tijd geleden inlandsche burgemeesters be- noemd te Batavia, Soerahaja en Buitenzorg. Thans zijn, naar V.P.B. uit Berlijn meldt in nog 6 andere steden op Java inlandsche bur gemeesters benoemd en wel te Malang, Soeka- boemi, Kediri, Blitar, Magelang en Cheribon. Binnen afzienbaren tijd zullen in nog 9 andere steden op Java inlandsche burgemeesters wor den benoemd. SCHOOLINZAMELING OLD PAPIER EN ANDERE GRONDSTOFFEN. Aan de schoolinzameling van oud papier en andere grondstoffen georganiseerd op ini- tiatief van het Rijksbureau voor oude mate- rialen en afvalstoffen ,,Romea" te Den Haag hebben in September 2228 scholen deel- genomen. Door genoemd Rijksbureau worden elke maand prijzan uitgeloofd voor die scho len, die de grootste hoeveelheden afvalstoffen inleveren. De eerste prijs in den wedstrijd in de maand September (/50), werd gewonnen door de openbare lagere school te Eiburg (hoofd de heer C. Eegdeman), met een gemid delde van 23.64 kg per leerling.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1