Rede van den Rijkscommissaris Buitenland I. VAN DE SANDE No. 10.433 WOENSDAG 14 OCTOBER 1942 82e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Twee jaar Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederiand DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Branden in het oliecentrum Grosny. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT Keuringen voor de Waffen S.S. en het Legioen. JAPANSCHE LUCHTAANVALLEN OP AUSTRALISCHE STEDEN NOORD V OOST ILCkoBX °m pla,ts)e Kage- Verschijnt iederen Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond Prijsverhooging advertentien toegestaan door het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N. P. d.d. 24 Maart 1942 - AbonnementsprijsBinnen Terneuzen f 1.42 per 3 maandenbuiten Terneuzen f 1.73 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling f 6.60 per jaar. Uitgeefster N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Telefoon 2073 Giro 38150 DIRECTEUR: TERNEUZENSCHE COURANT ADVERTENTIEN: Per mm 10 cent, minimum per advertentie f 1.50 Rubriek kleine advertentien 1-5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent maximum 8 regels Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 1 -5 regels 52 cent, iedere regel meer 1 0 cent Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 1 0 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien uiteriijk 10 uur v. m. op den dag van verschijning. HOOFDREDACTEUR: N.J. HARTE TERNEUZEN - TELEFOON 2298 Met de oprichting van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederiand, welke in October 1940 in een plechtige bijeenkomst te Utrecht voltrokken werd, werden aan de in dit land wonende Duitsche volksgenooten nieuwe plich- ten van verantwoordelijkheid opgelegd die de Rijkscommissaris, Rijksminister iSeyss-Inquart destijds samenvoegde in het gebod: een voor- beeld te zijn van de nationaal-socialistische volksgemeenschap in de Germaansche levens- ruimte. Dat deze oproep niet onbeantwoord is gebleven, doch tot richtsnoer geworden is van denken en handelen der partijgenooten, werd aan het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. uit bevoegden mond bevestigd, toen het Maan dag naar aanleiding van den tweeden verjaar- dag der oprichting van het Arbeitsbereich, te Arnhem op een werkeonferentie bijccnkwam. Het bruine kleed van den nationaal-socialis- tischen strijder dat ook naar buiten getuigenis aflegt van de saamhoorigheid der vol.gelingen van Adolf Hitler, beheerschte het beeld van de zaal in Musis Sacrum", terwijl op de tribunes naast de leden der organisaties en afdeelingen ook de leden der N.S. Frauen- schaft hadden plaats genomen. De bijeenkomst werd geopend met een herdenking der dooden. Openingswoord Hauptdienstleiter Schmidt. De leider van het Arbeitsbereich der N.S.D. A.P., Hauptdienstleiter Schmidt, sprak de openingswoorden waarbij hij o.a. zeide: ,,Twee jaren zijn er verloopen, sinds de Fiihrer het bevel gaf tot oprichting van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederiand. Op 27 Oct. 1940 nam u, mijnheer de Rijks minister, uit handen van gouwleider Bohle de buitenlandsche organisatie in Nederiand over en gaf u aanwijzingen tot inrichting van het Arbeitsbereich. Ik heb die opdracht op mij genomen en heb daarbij den steun ondervon- den van de mannelijke en vrouwelijke partij genooten, en ik geloof thans na 2 jaar te kun- nen constateeren: de nationaal-socialisten, de Duitsche volksgenooten in Nederiand zijn tot een eenheid saamgesmeed. Nadat het jaar 1939/40 een der zwaarste voor de Duitschers in Nederiand geweest was, kwam de tijd, waarop opnieuw voor den strijd moest worden aangetreden. Wij weten thans, hoe nood- zakelijk het was, dat wij juist dien eersten tijd goed hebben besteed. Immers reeds het jaar 1941 zag ons voor de groote beslissing geplaatst. Toen moest de Rijkscommissaris ae Nederlanders toeroepen, voor ons of tegen ons te zijn. Thans kunnen wij zeggen, dat onjze onganisatie hecht gegrond is. De Winterhilfe, de N.S.V., de Frauenschaft, de Dienstgruppen, het Anbeitsfront, de Hitler- jugend vooral, overal zijn de organisaties, zoo stevig gevestigd, dat elke taak waarvoor de Rijkscommissaris ons plaatst, kan worden vervuld. W(ij hebben destijds de opdracht gekregen, hier in het bezette Nederlandsche gebied een voorbeeld te zijn van nationaal-socialisme. Dat hebben wij gedaan. In alle dorpen en steden van Nederiand zijn de Duitsche natio naal-socialisten aangetreden en hebben zich overal voorbeeldig ter beschikking gesteld. De Rijkscommissaris spreekt. Vervolgens richtte de Rijkscommissaris in een grootsch opgestelde redevoering den blik op den grooten samenhang van het gebeuren van onzen tijd, om daaruit de consequenties te trekken voor de Duitsche houding in Set Nederlandsche gebied. Allereerst maakte hij de moeilijkheden duidelijk, die in den weg staan aan de oplossing der taken in dit land. Zonder in het kader der partijorganisaties van Duitschland te staan, waar de verantwoorde lijkheid jegens het volk gegeven is op grond van de aanspraak op de totale leiding, dragen de partijgenooten in Nederiand toch de ver antwoordelijkheid voor alles, wat in dit land gebeurt, niet alleen jegens Duitschland, maar ook ten aanzien van de menschen in dit land, aangezien wij te doen hebben met een biolo- gisch en naar het ras tot ons behoorend volk, dat wij een nieuw volksch Europa willen bin- nenleiden. Tot dit doel moeten de politieke krachten geiwekt worden, die de grondslagen moeten vormen voor den nieuwen opbouw, waarbij echter de voomaamste taak der bezet- tingsmacht, zorg te dragen voor orde en rust in de bezette gebieden, niet mag worden ge- schaad. Ook als staat men nog in breede kringen van dit land vreemd en afwijzend tegenover de nationaal-socialistische gedach- tenwereld de verplichting blijft toch bestaan om deze kringen onder alle omstandigheden te winnen en de krachten van dit land te mobiliseeren. Het door harde oorlogsnood- zakelijkheden gedwongen ingrijpen in de Nederlandsche levenssfeer bemoeilijkt onze taak om den bewoners van dit land bij te brengen, wat het nationaal-socialisme foetee- kent en wat het wil. Uit de bekrompenheid der kleinzielige beschouwing, waarin de Duitsch-Nederlandsche verhouding blootge- steld is aan den last van goedkoope verdacht- makingen, bracht de Rijkscommissaris de tusschen beide landen ontstane spanning op het niveau van de groote politieke ontwikke- ling, door, zonder verwijten te willen uitspre- ken, te constateeren, dat Nederiand profijt trok uit de situatie, waaronder het Duitsche volk in het nauw gedreven en bedrukt, ge- leden heeft, dat Nederiand politiek en econo- misch gezien aan den anderen kant van de barricade heeft gestaan en dat de geheele nood van het Duitsche volk sedert tientallen van jaren niet pas van den wereldoorlog af, het Nederlandsche volk als profijttrekkende ten goede is eekomen. Immers, zelfs de Duitsche arbeider moest, naar de Rijkscommissaris als voorbeeld ver- klaarde, er toe brjdragen de rente voor de Nederlanders te garandeeren, doordat hij ge dwongen was de in de Nederlandsche kolonien met goedkoope arbeidskrachten vervaardigde producten met prestatie van hooge waarde te betalen. In aansluiting hierop herinnerde de Rijks commissaris aan den vorigen, zwaren oorlogs- Winter, dien hij een beproeving van het Duit sche volk noemde, een beproeving, die slechts hem ten deel valt, die door de geschiedenis tot iets grootsch is uitverkoren. In den strijd met het Oostelijk gebied, zijn er twee persoonlijkheden geweest met geniale plannen, die reeds eenmaal deze zaken ter hand hebben genomen. Zij zijn ibeiden ge- strand. De eene was Karel xn, die ten tijde van Peter den Grooten den Russischen winter met zijn leger niet heeft doorstaan en die bij Poltawa verslagen is. De tweede was Napo leon, wiens lot bekend is. De derde, dien het lot op dezen weg geplaatst heeft, is Adolf Hitler met het Duitsche volk. Hij en de Duitsche soldaat hebben den winter doorstaan. Het wolgeschenk. Als voorbeeld voor de offervaardigheid, die een hechten band heeft gesmeed tusschen front en vaderland, noemde de Rijkscommis saris het wolgeschenk. Voor deze offervaar digheid zeide hij alien Duitschen volksgenoo ten in Nederiand dank. In het bijzonder zeide hij dank aan den leider van het Arbeitsbereich Hauptdienstleiter Schmidt, dien de Rijks minister den besten man noemde, dien men zich kon wenschen. „Wanneer ik in het Ar beitsbereich" zoo zeide de Rijkscommissaris, j ,,mijn belangrijkste corps medewerkers zie dat de Fiihrer mij gegeven heeft, dan zijt gij, partijgenoot Schmidt, mijn belangrijkste mede- j werker bij het bereiken der doelstellingen, die j de Fiihrer ons gegeven heeft en bovendien zijt j gij mijn goede vriend geworden". Voorts i bracht de Rijkscommissaris dank aan het 1 corps politieke leiders, wien hij de erkentelijk- heid van den Fiihrer overbracht, waarbij hij uitdrukking gaf aan zijn vcrtrouwen, dat alien zullen volharden op de plaats, waarop zij gesteld zijn. In dit verband zeide de Rijks commissaris dank aan de kameraden in de Limburgsche steenkolenmijnen, die daar een voorbeeld geven. Hij stelde in het vooruit- zicht, dat de verbeteringen die toegestaan zijn aan den Duitschen mijnwerker, in de sociale voorziening eens ook uitgebreid zullen wor- den tot de in Nederiand werkende mijnwer- kers zoowel Duitschers als Nederlanders. De 1 eve iismidde le n voo rzie n in g Betreffende de kwestie van de levensmid- delenvoorziening in Nederiand, merkte de Rijkscommissaris op, dat het vroeger opge stelde beginsel, dat de Nederlanders evenzoo behandeld moeten worden als de Duitschers, thans moet achterstaan bij het gezichtspunt van de prestatie. Rechtsgelijkheid eischt gelijke prestatie, gelijke verplichting en gelijke verantwoordelijkheid. Wanneer thans de Duitsche arbeider in Duitschland niet slechts een plus aan arbeid presteert, maar bovendien zijn bloed op het spel zet, heeft hij een ver- goeding noodig. Het is derhalve slechts recht en billijk wanneer men den Duitschen volks- genoot in Duitschland, die deze prestaties levert, de vereffening geeft. Wanneer de Nederlander op geen andere wijze bijdraagt tot het groote gebeuren onzer dagen, dan dat hij iets minder te eten en min der kolen krijgt, dan is dat nog steeds een ibescheiden bijdrage, gezien de grootte der prestaties, die thans door het Duitsche volk worden volbracht. In dit verband verklaarde de Rijkscommissaris, dat de thans in Neder iand geldende rantsoenen tot den volgenden oogst gehandhaafd kunnen worden. Voor de Duitschers in dit land beteekent dit weliswaar een afstand doen vergeleken met hun volks genooten in Duitschland, wanneer zij onder- worpen worden aan dezelfde rantsoeneerings- voorschriften als de Nederlanders, maar dit afstand doen moet gedra^en worden in het bewustzijn van de lotsgemeenschap van beide volken. Om recht te doen wedervaren aan het prestatiebeginsel in de distributie van levensmiddelen en steenkolen deelde de Rijks commissaris mede, dat de bloedverwanten van hen, die in het Oosten staan, ook Nederlan ders, gelijkgesteld zullen worden aan de Duit sche volksgenooten in Duitschland. Ten aanzien van de verzorging der Rijks- duitschers in Nederiand deelde de Rijkscom missaris mede, dat huwelijksleeningen worden ingevoerd, kinder- en opvoedingstoeslagen uit middelen van het Duitsche Rijk, met terug- werkende kracht van 1 October af. ,,Een ding wil ik nog kort vermelden", zoo ging de Rijkscommissaris verder ,,gij weet, dat wij thans de kerklokken wegnemen. Dat is een volkomen natuurlijke maatregel. Het is steeds zoo geweest, dus reeds voor eeuwen, wellicht zelfs 1000 jaar geleden, dat men in goede tijden de schatten in de kerken ge plaatst heeft. Wanneer de oorlogen kwamen, werden de kelken en monstransen weggeno- men en als oorlogsschat gebruikt, om het vaderland te beschermen. Daartoe kan men dus op zijn minst ook de kerkklokken rekenen die naar onze begrippen nog lang niet behoo- ren tot zuike godsdienstige voorwerpen als een monstrans of een kelk. Het spreekt van- zelf, dat wij hier iedere gram koper, tin enz., mobiliseeren. Wanneer thans van eenigerlei zijde, zij het ook een geestelijke, tot mij de vraag gericht wordt, hoe ik dat kan doen zou ik hem hier willen antwoorden: mijnheer, ik verwonder mij zeer, dat gij niet vrijwillig ge- komen zijt, om den Duitschen soldaat dit koper aan te bieden, opdat hij het bolsjewisme van uw grenzen zal afhouden". Evenals de Rijkscommissaris in zijn rede met de vijanden en tegenstrevers van het nationaal-socialisme afrekende en geen twijfel liet bestaan aan de vastbeslotenheid om iederen tegenstand van buiten of van binnen, te breken, wees hij de partijgenooten aan den anderen kant op den weg naar degenen, die in dit land voor dezelfde idee strijden. Hij richtte een dringend beroep op het leiderscorps der partij om de nauwste kameraadschap met de N.S.B. te betrachten. Hij wees op de verplichting om voor de Nederlandsche nationaal-socialisten, die in een zwaren strijd hun vuurpoef doormaken, on- verbrekelijke kameraadschap te behouden en bij hen het gevoel te wekken in den front te staan. c Voor het nieulwe Europa. Met een uiteenzetting van het wereld- historisdhe gebeuren, dat onze tijd beleeft, eindigde de spreker zijn rede. In het Oosten het continental Europa, aan de overzijde het Atlantische Engeland, dat is de beslissing, die thans gesteld wordt. Alleen de Germaansche volken hebben tot dusverre bewezen, dat zij in staat zijn stand te houden tegen het aan- stormen der vreemde volken in het Oosten. Het beginsel, waarop het continental Europa moet worden opgebouwd, is het beginsel der volksche gemeenschap. Het gaat er om de geestelijke basis voor dit nieuwe Europa te winnen. Nadat de tegenpartij niet slechts gebieden met groote massa's menschen, maar ook met rijke grondstoffen verloren heeft, kunnen wij vol vertrouwen in de toekomst kijken, zij het ook op voorwaarde van uiterste vastbeslotenheid om te houden wat wij heb ben. In deze beslissing, waarin het niet gaat om overwinning of nederlaag, maar ook om overwinning of vernietiging, staat voor ons een man, die in zijn hand het lot van de ge heele wereld vormt. ,,Voorwaarts naar de overwinning met Adolf Hitler". Met deze door de partijgenooten geestdriftig overgeno- men woorden, besloot de Rijkscommissaris zijn rede, die grooten bijval oogstte. De leider van het Arbeitsbereich, 'Haupt dienstleiter (Schmidt, gaf in hartelijke bewoor- dingen uitdrukking aan den dank van het leiderscorps. In den zin van den oproep van den Rijkscommissaris om eensgezind te zijn zeide hij: ,,Trouw staan wij naast de Neder landsche nationaal-socialistische kameraden en wij zullen dezen weg verder gaan. Wij denken niet aan ons zelf, maar aan de groote gemeenschap, waarin wij het Nederlandsche volk mede opnemen". De verklaring van den Rijksminister betreffende de vastbesloten heid en hardheid van Adolf Hitler stelde Hauptdienstleiter Schmidt in het licht door een beschrijving te geven van den indruk van de jongste ontvangst bij den Fiihrer. De Fiih rer vertoont hetzelfde uiteriijk als in 1932, toen de binnenlandsche politieke overwinning voor de deur stond. Hij had het oude natio naal-socialistische strijdgezicht". Tegenover den Rijkscommissaris beloofde de leider van het Arbeitsbereich totaalgebruik van alle krachten, ook in de toekomst. Met den groet aan den Fiihrer werd de werkeonferentie be- sloten. Vijandelijke aanvallen in het gebied van Stalingrad en den Don mislukt. Het Opperbevel van de weermacht maakte Dinsdag bekend: In het Noordwestelijke deel van den Kau- kasus werd in moeilijke boschgevechten op nieuw een vijandelijke strijdmacht ingesloten en vernietigd. Aanvalsvoorbereidingen van de Sovjets werden elders door doeltreffend artil- lerievuur verijdeld. Ten Zuiden van de Terek bleven vijandelijke tegenaanvallen, die door pantserwagens gesteund werden, zonder suc- ces. Duitsche en Roemeensche gevechtsvlie- gers bestookten vijandelijke ravitaiileerings- steunpunten en transportbewegingen aan beide zijden van de Wolga met bommen van allerlei kaliber. De in het Kaukasische olie centrum Grosny uitgebroken branden werden door nachtelijke luchtaanvallen uitgebreid. In het gebied van Stalingrad en aan het front van den Don, werden plaatselijke aan- valspogingen van den vijand door Duitsche, resp. Hongaarsche troepen in de kiem ge- smoord. In den Centralen en Noordelijken sector van het Oostelijke front viel bij toenemend slech- ter weer slechts activiteit van artillerie en verkenners te constateeren, waarbij de Spaan- sche Blauwe divisie aanvallende Russen in een tegenaanval volkomen verdreef en hun zware bloedige verliezen toebracht. De luchtmacht bestookte het vijandelijk verkeer op belang- rijke spoorwegtrajecten in het Waldai-gebied en plaatste voltreffers op losstations. Op Malta bombardeerden formaties Duitsche en Italiaansche gevechtsvliegers overdag en des nachts Britsche vliegvelden. De bombar- dementen hadden een sterke uitwerking. In hevige luchtgevechten verloor de vijand 15 vliegtuigen, terwijl aan Duitsche zijde 10 toestellen verloren gingen. Britsche bommenwerpers ondemamen in den nacht van Maandag op Dinsdag storingsvlucb- ten boven de Noord- en Oostzee, waarbij zon der resultaat enkele brisant- en brandbom- men werden uitgeworpen. Twee vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten, Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen Maandag in duikvlucht fabrieken eener stad aan de Zuidkust van Engeland aan. Bij onze vrrjwilhgers. A1 zijn de moeilijkheden dikwijls groot, toch mag het nooit voorkomen, dat de mannen zonder eten blijven. Hier wordt in snec'aal voor dit doel vervaardigde ketels warm eten vervoerd. (SS P.K. Gosling-O -H -P H -c MALTA ZWAAR GEBOMBARDEERD. Het Italiaansche weermachtbericht van Dinsdag luidt als volgt: Aan het Egyptische front bleef het gisteren kalm. Onze jagers hebben bij Toibroek een formatie Amerikaansche 4-motorige vliegtui gen opgevangen en slaagden er in e£n hier- van brandend neer te schieten. Een ander vijandelijk vliegtuig werd door Duitsche jagers vernietigd, terwijl een derde toestel werd neer geschoten door het vuur van een onzer de- tachementen genietroepen. Formaties luchtstrijdkrachten van de As hebben de hevige bomaanvallen op de vlieg velden van Malta voortgezet. Verscheidene doelen werden herhaaldelijk getroffen. In luchtgevechten boven Malta verloor de vijan delijke luchtmacht 15 Spitfires. DE SLAG BIJ DE SALOMONS-EILANDEN. Verlies van drie Amerikaansche kruisers gepubliceerd. Volgens den Britschen nieuwsdienst heeft het Amerikaansche ministerie van marine medegedeeld, dat drie Amerikaansche zware kruisers op 8 en 9 Augustus foij de Salomons- eilanden zijn gezonken, gelijktijdig met den Australischen kruiser Canberra. De Ameri kaansche kruisers zijn de Quincy, de Vincen- nes en de Astoria, alle drie met een water- verplaatsing tusschen 9000 en. 10.000 ton. CHURCHILL SPREEKT TE EDINBURGH. De Engelsche berichtendienst meldt dat Churchill Maandag tot eereburger van Edin burgh is benoemd. Bij deze gelegenheid hield de Britsche premier een rede, waarin hij o.a. zeide, dat de duikbootoorlog nog altijd het grootste probleem voor de geallieerden vormt, doch dat men hoopt, dit probleem te boven te komen door de offensieve en defensieve maatregelen en door den aanbouw van nieuwe schepen. Hij lanceerde de bewering, dat de neder- lagen der geallieerden slechts etappes naar de overwinning zijn, maar dat alle overwinnin- gen van de spil tot de ineenstorting leiden. Den Duitschen veldtocht in Rusland noemde Churchill er een van den tweeden rang, die tot dusver een duidelijk fiasco is, waarbij hij den nadruk legde op „tot dusver". Als saldo van zijn militair overzicht merkte Churchill op: Als men beide zijden overziet en goed en kwaad met dezelfde rust tegen elkaar afweegt, moeten wij constateeren, dat wij een moeilijk, somber oogenblik in den oor- log hebben ibereikt. Wij staan nog steeds tegenover doodelijke gevaren. Oorlogsmoeheid, zelfvoldaanheid, oneenigheid en strijd over bijzaken benadeelen slechts onze kansen voor de toekomst. Wij moeten elkaar alien tot de uiterste grens van onze kracht aanvuren. Verder heeft Churchill verklaard, dat Duitschland ,,zeer kleine" pogingen zal doen om zware luchtaanvallen te ondernemen op Engelsche steden als ,,vergeldingsmaatregel" voor het bombardeeren van Duitsche steden. Engeland zal, zoo zeide Churchill, het bom bardeeren van Duitsche steden tot aan het einde van den oorlog voortzetten. PRESIDENT ROOSEVELT VOOR DE RADIO. S.P.T. meldt uit Washington: In de nacht van Maandag op Dinsdag heeft president Roosevelt een ,,praatje aan de haard" gehouden. De president heeft o.a. ge- zegd: ,,Het is noodzakelijk dat de vijandelijke strijdkrachten tegen de iSowjetunie en China door het vormen van andere oorlcgstooneelen worden afgeleid. De beste wijze om dit doel te bereiken bestaat in het openen van offen sieve acties tegen Duitschland en Japan. Het spreekt vanzelf", aldus de president, ,,dat wij niet van te voren kunnen aankondigen, wan neer, waar en op welke wijze deze offensieven zullen worden ontwikkeld". Voorts wees Roosevelt erop, dat de kracht der Vereenigde Staten groeiende is. De presi dent kondigde nieuwe wetten aan voor het geval dat de vrijwillige dienstneming in Ame- rika voor de oorlogsinspanning onvoldoende zou blijken. In dat geval zal de dienstplich- tige leeftrjd van 20 op 18 jaar worden terug- gebracht. Ook de Amerikaansche vrouwen zullen meer en meer in het oorlogsproductie- apparaat worden ingeschakeld. Binnen een jaar, aldus Roosevelt, zqllen vermoedelijk evenveel vrouwen als mannen in de oorlogs- industrie werken. De president verklaarde verder, dat sedert Januari j.l. een gemeenschappelijk operatie- plan der geallieerden bestaat, waaromtrent volledige overeenstemming heerscht tusschen Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede dat vrijwiUigers voor de Waffen-SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de ge- noemde adressen kunnen vervoegen ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederiand te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat mn dienst te nemen in een speciaal wacht- ifetaillon. De opleiding vindt in Nederiand plaats, terwijl de inzet van dit batailion ook in Nederiand blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en liet Legioen kunnen zich ook diegenen mel- den, die tot de Genmaansche SS Nederiand (Nederlandsche SS) willen toetreden. 15.10.42 11.00 uur Zwolle, School Turfmarkt. 16.10.42 11.00 uur Deventer, NSDAP Park- weg 2. 17.10.42 11.00 uur Arnhem, Weverstr. 16b. 18.10.42 14.00 uur Venlo, Deutsches Haus, Emmastraat. 19.10.42 11.00 uur Eindhoven, Huis Maria Kruisstraat. 20.10.42 11.00 uur Den Bosch, Hotel Noord- Brabant, Markt 45. 21.10.42 10.00 uur Tilburg, Werkliedenver- eeniging, Tuinstraat 68. 21.10.42 17.00 uur Rotterdam, Deutsches Haus. 22.10.42 10.00 uur Amsterdam, School Iepenweg 13. 22.10.42 17.00 uur Utrecht, Wehrmachtlheim Mariaplein. 23.10.42 10.00 uur Den Haag, Cafe Du Hout, Bezuidenhoutscheweg. 24.10.42 11.00 uur Amersfoort, Dienstge- bouw, Kapelweg. de geallieerde leiders. Vele militaire beslis- singen zijn reeds genomen en vele plannen opgesteld. Ten slotte zeide Roosevelt, dat de Vereenig de Staten strijden voor het herstel van het goede vertrouwen, de hoop en den vrede in de wereld. Als einddoel van dezen oorlog noem de Roosevelt de algeheele vernietiging van Duitschland, Italie en Japan met hun bond- genooten. Japansche gevechtsvliegtuigen hebben op 8 October met vrij sterke formaties een aantal Noord-Australische steunpunten, o.a. de haveninstallaties van Port Darwin aargeval- len. Een daar voor anker liggend transport- schip van 5000 brt. werd tot zinken gebracht Een koopvaardijschip van 4500 brt werd in brand geworpen. In de Torres-straat werd een vijandelijke mijnveger door bommen tot zinken gebracht. In Townsville stond na den luchtaanval, die ongeveer een uur duurde de uitgebreide pakhuiswijk in vlammen. De naar het Zuiden leidende spoorlijn werd op ver scheidene plaatsen onderbroken en een brug ten Zuidoosten van de stad vemield. De gevechten op Nieuw-Guinea ontwikke- len zich ook verder gunstig voor de Japan- ners. De Australiers hebben een tegenaanval ondernomen om op het laatste oogenblik Port Moresby te redden. De vijandelijke tegen aanval bleef reeds hij het begin steken. Behalve een onbeteekenende terreinwinst van slechts enkele kilometers konden de Austra liers hij den vastbesloten Japanschen tegen stand nergens noemenswaardige successen behalen. De Australische verliezen in de ge vechten van de laatste dagen waren bijzonder zwaar. In luchtgevechten boven Nieuw-Guinea hebben Japansche jagers, die zelf slechts een toestel verloren, negen vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Lae GUINEA KEREMA Aj.jJa/oena AUSTRaCJE= if airoekoe 4010JW70* ^.h?740 Gaumi =prRg castsAU Kaile SRIGO FERGUSON= reeraen NORMANB^ ABAU =K 0 R A A EE Opmarscn der Japanners vloctbases der Japanners bv370hoogten in meters Kaart van pe DE JAPANSCHE OPMARSCH NAAR PORT-MORESBY. De kaart geeft een duidelijk overzicht van den strijd op Nieujw-Guinea ,-var! d€ Japanners is Port-Moresby te veroveren Dezelfde dSi onrmarJ^°vSPebettier^^Sqte ,hebt,en aangele»d z«n de Japanners van uit Boena ,via Owen Stanley naar Port Moresby begonnea Een felle striid De Vereenigde Austral'iscCie troepen hebben hun stellingen ten Zuiden van Kasre lie-sen In deze qmgeymg verwaoht men den eindstrijd om Port-Moresby ENGELSOHEN BESCHIETEN ITALIAANSCHE LAZARETTEN. Ter aanvulling op het Italiaansche weer machtbericht van Vrijdag wordt officieel uit Rome het volgende meegedeeld: Op 7 October om 13 uur 45 min. namen 4 Britsche jachtvliegtuigen van nauwelijks 20 m hoogte zonder eenig risico te nemen, aange zien de lazaretten als zoodanig niet door lucht- doelgeschut beschermd zijn, de lazaretten der divisie Folgore onder vuu. De talrijke ken- teekenen en de duidelijke opstelling van deze lazaretten op een verheffing van den bodem konden deze misdadige handeling niet verhin- deren. Onder de patienten waren 3 dooden en 12 gewonden. Men kan thans niet meer aan ongewilde vergissingen gelooven, wanneer men deze nieuwe treurige episode met andere in ver band brengt, die zich onlangs hebben voorge- daan bij den Engelschen aanval op Tobroek. De streng onderzochte en duidelijk bewezen feiten kunnen als volgt worden samengevat: Op 13 September drongen I officier en 6 vlie- gers een onzer vooruitgeschoven magazijnen een 10-tal km op een vrachtauto de woestijn in, om eenig materiaal te vervoeren. Toen zij een defect aan den motor wilden herstellen, werdenl zij door 6 Engelsche uit bet Zuiden komende wagens omsingeld. Wegens de numerieke meerderheid en de gegeven omstan- digheden er sprongen n.l. terstond een 40-tal Australiers uit de wagens, die voor- zien waren van automatisobe wapens was elke tegenstand onmogelijk. Onder de Austrliers bevond zich een Britsche officier, die het bevel over de colonne voerde. Na korten tijd openden de Australiers het vuur op de gevangenen. Zij overtuigden zich ervan dat de onzen dood of ten doode toe gewond warl enen, zetten hun tocht in Noordelijke ricbting voort. Een vlieger, die ongewond gebleven en voor dood gehouden was, kon later met een ernstig gewonden kameraad een onzer vooruitgeschoven posten bereiken en rapport uitbrengen. In een opperbevel wordt ten aanzien van den voorgenomen en niet uitgevoerden op- marsch in het landingsgebied gezegd, dat een bepaalde afdeeling een bepaalde kazemat moet aanvallen en al degenen, die zich daarin bevinden moet dooden. Het gaat hier dus om een bevel om den tegenstander van kant te maken. Tegenover deze houding, waar nog bijko- men de hieraan voorafgegane aanvallen op lazaretschepen en reddingsvliegtuigen, kan men stellen het optreden van onze comman do's, toen zij. zooals reeds gemeld, een hulp- colonne beschikbaar stelden om vijandelijke gewonden, die midden in de woesteijn door hun eigen afdeelingen in de steek waren gelaten, i veiligheid te brengen, of die aan de onder hun bevel, staande troepen in de baai van Tobroek nog tijdens den strijd belastten met de redding van talrijke vijandelijke schip- breukelingen. Onze meer dan rechtvaardige represaille, zoo besluit deze officieele aanvul ling op bet Italiaansche weermachtbericht, zal niet uibblijven. SPIONNAGE-PROCES IN ZWEDEN. Het I3.N.B. meldt uit Stockholm: De we gens snionnage ten gunste van de Sovjetunie gearresteerde en aangeklaagde chef van het bolsjewistisahe, reisbureau altiier, Sidorenko geheeten, heeft volgens het Zweedscbe tele- graaf-agentsehap in de eerste zitting voor het Stoc'kliolmsche gerecht verklaard, dat hij naar zijn opvattinig niet staat onder Zweedsch re'hit. Hij eischt als diplomaat behandeld te worden. Op alle persoonlijke vragen gaf Si dorenko slechts onbwijikende antwoorden. Gp de mededeeling, dat hij volgens Zv/eedscb recht aanspraak kon maken op een verdedi- ger, antwoordde Sidorenko, dat hij zich niet wllde verdedlgen en ook niets te zeggen heeft.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1