I DE VERDWENEN ROBIJN Giro Winterhulp Neem'nAKKERTJE V Zelfverzorgingsregeling brood. Gemeente TERNEUZEN. HADVEEREN VAN PAKJES BOXER TOEGESTAAN. VAN SIGARETTEN NAAR SNOEPGOED. FEUILLETON TERNEUZEN, 12 OCTOBER 1942. Het reizen in het spergebied. RECHTSZAKEN. Sedert eenige dagen is men in de vischconservenfabrieken in Zeeland en West-Brabant weer druk foezig met den inmaak van mosselen. Na gekookt, gepeld en gespoeld te zijn, wordt bet heerlijke zeelbanket in de flesschen gedaan. (J. van Phijn-Pax Holland-s) De waarnemend Burgemeester van TER NEUZEN maakt in verband met bovenstaande regeling bet volgende bekend: Op Dinsdag 20 October zal te Sluiskil een Zitdag- worden gehouden in samenwerking met den plaatselijken vertegenwoordiger voor onderstaande personen: t le. Voor hen, die in aanmerking wenschen te komen voor de z.g. telerspremie. 2e. Voor hen, die voldoende graan uit eigen oogst hebben en in de zelfverzorgings- regeling vallen. De betrokkenen dienen hiervoor de stam- kaarten van alle inwonende gezinsleden mede te brengen. Het bovenstaande geldt eveneens voor Ter- neuzen, waarvoor de gelegenheid bestaat op Vrijdag 23 October 1942. Barak achterzijde kantoor.) De kantooruren voor beide dagen zijn des morgens van 12 en des namiddags van 13,304 uur. Er wordt nadrukkelijk op gewezen, dat de aanmelding verplicht is. Temeuzen, 9 October 1942. De Bufgemeester voornoemd, C. VBRLINDE Wnd. ZEEUWSCH STIERENREGLEMENT. De Burgemeester der gemeente TERNEU ZEN brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de lijst van ingevolge het Zeeuwsch iStierenreglement goedgekeurde stieren, op de gemeente-secretarie voor een ieder.. ter inzage ligt. Terneuzen, 10 October 1942. De Burgemeester voornoemd, C. VERLINDE, waarnemend. De geldende bepalingen betreffende het uit- spitten van boter en het verkoopen en afleve- - ren van boter zonder merk stonden niet toe, datde leverancier, wanneer dit noodig was, een pakje boter van 250 gram door kon snijden en de beide helften afzonderlijk kon verkoo pen. Daar zich tengevolge van de huidige distributiebepalingen gevallen kunnen voor- doen, dat het aantal .bonnen, dat de klant kan overleggen, doorsnijden onvermijdelijk maakt, is thans (bepaald, dat in dergelijke gevallen, in afwijking van de voorschriften, aflevering van 125 gram boter na doorsnijden van een pakje van 250 gram is - toegestaan. In een officieele publicatie kunnen belang hebbenden bijzonderheden lezen. VERSTRERKING VAN BRITTEN, STEUNZOLEN ENZ. A AN VERPLICHT VERZEKERDEN. Het staatstoezicht op de ziekenfondsen heeft een voorloopige regeling vastgesteld voor wat betreft de maximumbedragen, die door de algemeene ziekenfondsen ten behoeve van de verplicht verzekerden worden betaald bij de verstrekking van artikelen als (brillen, breukbanden, buikbanden, orthopaedisch sdhoeisel, steunzolen, kunstledematen, kruk- ken enz., tevens is bepaald, dat bedoelde artikelen in tiwee achter eenvolgende jaren ten- hoogste eenmaal zullen worden verstrekt. Een uitzondering toierop vormen de brillen, waarop de verzekerden in drie achtereenvol- gende jaren ten hoogste eenmaal recht kunnen doen gelden. Indien een verstrekt hulpmiddel binnen den gestelden termijn op medisch voorschrift door een nieruw moet worden vervangen of wel, indien wijziging daarvan noodzakelijk blijkt, dan bestaat hiertoe uiteraard de mogelijkheid, De kosten van zulk een wijziging neemt het algemeen ziekenfonds voor zijn rekening .ter wijl een vernieuwing als hier bedoeld alleen plaats kan vinden, indien de medicus een voorwerp van dezelfde soort, doch van een ander model of andere samenstelling voor- schrijfL verstrekkingen geldt echter de stelregel, dat hiervoor een recept van den be- handelend geneesheer en een machtiging van- wege het bestuur van het ziekenfonds of van den controleerend geneesheer wordt vereischt. Tegelijk met de afgifte van de machtiging doet het fonds mededeeling Van het maximum- bedrag, dat vanwege het fonds ten*behoeve van het te verstrekken artikel beschikbaar' kan worden gesteld. Desgewenscsht kunnen belanghebbenden bij het algemeen ziekenfonds waarbij zij zijn aan- gesloten, steeds inzage verlangen van de hier voor door het staatstoezicht vastgestelde regelen. In Mei van dit jaar werden in ons land uitgereikt 2.736.541 tabakskaarten, 1.215.986 sigarettenkaarten en 4.566.359 versnaperin- genkaarten, in totaal dusv 8.518.886 kaarten. Bij de jongste uitreiking in" September was de mogelijkheid geopend van kaarten te ver- wisselen. Het total e aantal uitgereikte kaar ten was aanzienlijik hooger, n.l. 8.866.123, ruim 347.000 meer, hetgeen vermoedelijk zijn oorzaak vindt in het feit, dat velen de textielbonnen, welke voor de verkrijging van een kaart in Mei noodig waren, niet meer hadden. Er werden dientengevolge ongeveer 100.000 tabakskaar ten meer uitgereikt ,n.l. 2.838.977het aantal sigarettenkaarten daalde ondanks het hoogere totaal met ongeveer 33.000, hetgeen dus prac- tisch een daling van 150.000 beteekent, daar aan te nemen is, dat een 115.000 personen in Mei, door verlies van textiefbonnert, geen sigarettenkaart kregen. Er heeft dus een verschuiving plaats gehad naar de versnape- ringenkaarten, waarvan vorige maand 4.844.193 stuks werden uitgereikt bijna 280.000 meer dan in Mei. AANLEG, WILSKRAOHT EN KARAKTER. Het Langemarck-iStudium stelt hooge eischen aan zijn candidaten. Hoe zou het ook anders kunnen. Zij, die eens dank zij de beste^ opleiding, die mogelijk is, geroepen zijn als arts of journalist, als ingenieur of architect, als officier of sportleeraar ons volk voor te gaan en leiding te geven, moeten toegerust zijn met gaven van hoofd en hart, die hen waardig maken een dergelijke positie te be- kleeden. Te duidelijk hebben de toestanden in het achter ons liggende tijdperk, waarin afkomst en welstand bijna altijd den doorslag gaven, bij het streven naar een academische oplei ding, ons getoond, waar we tereeht komen, als niet de prestatie, doch de kruiwagen beslist over de toekomst van onze jeugd. Aanleg, wilskracht en karakter zullen' den eenigen maatstaf vormen, dien we mogen aanleggen. Jonge mannen tusschen 16 en 22 jaar, die meenen hierover te beschikken en die op hun tegenwoordige school of in hun tegenwoordig beroep niet de mogelijkheid vinden,, waarop ze recht meenen te hebben, kunnen zich tot het- Langemarck-Studium wenden. Voor de besten onder hen bestaat de gelegenheid zich na een vooropteiding op een middelbare vak- school of op de universiteit verder te bekwa- men. Zij, die hietoe niet geschikt zijn, ont- vangen voorlichting over de verder te volgen beroepsopleiding of worden in staat gesteld, een betrekking aan te nemen, waar ze zich langs den weg der practijk verder in hun oud of in een nieuw vak kunnen bekwamen. Voor inlichtingen en aanmeldingen wende men zich tot het Langemarck-Studium, Waalsdorper- weg 12, Den Haag. UITREIKING BIJ BEVALLING AAN NIET VERPLICHT VERZEKERDEN. (De secretaris-generaal van sociale zaken heeft bepaald, dat vrouwelijke arbeiders in den zin der ziektewet, die in verband met het be- paalde ibij de artiikelen 24 en 25 dier wet of met het bepaalde bij de artikelen la en lb van het Kon. B. van 28 Januari 1981 niet ver plicht verzekerd zijn, bij bevalling tegenover l*ar werkgever dezelfde aanspraak hebben op de uitkeerinig van 55 gulden, als de ver plicht verzekerden indien de dienstbetrekking ten ministe drie maanden heeft bestaan. Deze aanspraak wordt eveneens toegekend aan de echtgenooten van de inigevolge boven- genoemde artikelen niet verplicht verzeker- de arbeiders, alsmede aan hun dochters, stief- of pleeigdochters, die voor de bevalling ten minste drie maanden met den arbeider in ge- zinsverband helbiben geleefd, voorzoover .zij niet zelf re'eds een aanspraak heibben en de dienstverhouding van den arfoeider met den werkgever ten minste drie maanden heeft ge- duurd. Deze regeling heeft terugwerkende kracht tot 1 Nov. 1941, terwiijl is bepaald, dat de voor 1 Janyari 1943 gedane uitkeeringen ten laste komen van het rijik. Nieuwe avonturen van rechercheur Koks, door FRANK VAN FALOKENOORT (Nadruk verboden) 3 „Dat zou ik niet graag durven zegge'n, juf- frouw", was het antwoord, „maar ik vrees, dat... enfin, de dokter zal hier wel direct zijn. Hebt u die juffrouw aangeraakt?" ,,Ik?" vroeg de ander, ,,nee, natuurlijk niet." ,,Dat is dan ook het beste. Denk er om, niet gankomen en gaat u zelf nu eerst maar eens zitten en drink een slokje water, want u bent heelemaal van streek." Dat bleek op hetzelfde moment, want de vrouw barstte in snikken uit. Een beetje verlegen met zijn houding, gaf Jopie den agent een ti'k op den schouder en vroeg: ,,Kan ik misschien iets voor u doen?" De agent draaide zich om en keek hem aan: ,,0, u bent die man, die ons op straat waar- schuwde, niet? Of u iets kunt doen? Ja, misschien wel." De politieman wendde zich tot de snikkende vrouw: ,,Is er misschien ook telefoon in huis?" vroeg hij haar. Nog voor de vrouw antwoorden kon, ant- woordde Klein: ,,Ja, in den gang_ beneden. Ik liep langs het toestel". ,,Belt u het hoofdbureau van politie dan even op: dubbel een, acht, vijf, nul en zeg... wacht even". De agent nam den jongeman een paar passen mee terzijde en fluisterde CULTUURSTRIJD IN OOST EUROPA. Door het ,,Nordland Verlag" te Berlijn en de uitgeverij Storm" te Amsterdam wordt, meldt het Handelsblad, een uitgave verspreid over den cultuurstrijd in Oost Europa, welke door middel van een groot aantal illustraties de (Sermaansch-Europeesche levenssfeer en die van het door het bolsjewisme beheerschte gebied tegenover elkaar plaatst. Deze propa- ganda-uitgave, ,,De Beestmensch" genaamd, heeft tot doel begrip te wekken voor de ge- varen, welke Europa bedreigen uit de steppe. Tusschen die horden van Attila en Dzjengis- Chan en de massalegers van het nihilistische bolsjewisme bestaat wat de bedreiging der Europeesche cultuur en levenswijze betreft geen verschil. Deze uitgave stelt dit in het lictit met een groot aantal, deels zeer realis- tische, fotografieen van bolsjewistische solda- ten en gevolgen van hun wandaden. „VERKOOP UITSLUITEND AAN VASTE KLANTEN". Verplicht opschrift voor groentemvagens Dezer dagen is aangekondigd, dat aan groenten- en fruithandelaars, die met een wagen, voorzien van groenten en/of fruit hun klanten aan huis plegen te bezoeken de ver- plichting zal worden opgelegd, om op hun wagen op duidelijk zichtbare wijze een bord mede te voeren met het opschrift ,,Verkoop uitsluitend aan vaste klanten", In de Staatscourant van 8 October 1942 is een beschikking van den secretaris-generaal van het departement van landbouw en vis- scherij afgekondigd, waarbij bovenbedoeld bord verplicht is gesteld met ingang van dien- zelfden dag. Ter voorkoming van misverstand zij mede- gedeeld', dat deze verplichting niet geldt* voor wagens, bakfietsen en dergelijke, waarmee bestelde groenten en/of fruit aan huis worden bezorgd. RESCHI'KKINGSVERROD IJZER EN STAAL. Opgave van. voorraad voor 26 October. Het Verordeningenblad van 8 dezer no. 26 'bevat een verordening van den Rij'kscommis- saris voor het bezette Nederlandsche gebied, houdende de verplichting tot aangifte van het verbod tot het beschikken over en de bevoegd- heid tot verbeuirdverklaring van ijzer- en staalmateriaal. In deze verordening wordt het volgende be paald: Hij die op dit oogenblik eigenaar of houder is van ijzer- of staalmateriaal, zooais dit is opgesomd in de bij deze verordening gevoegde materialenlijst, dient dit uiterlijk op 25 October a.s. bij het Rijksbureau voor ijzer en staal, Lanige Houtstraat 11 te 's-Gra- venhaae aan te geven. Tot aangifte is niet gehouiden hij, die eigenaar of houder is van minder dan tien ton ijzer- of staalmateriaal. Zonder ^vergunning van den Rijkscommis- saris (commissaris-generaal voor financien en oeconomische zaken) of van een door hem gemachtigde instantie is elk beschikken over ijzer- en staalmateriaal, dat dient te worden aangegeven, verboden. Dit geldt mede ten aanzien van beschikkingen, waartce iemand is verplicht op grond van een v66r het in wer- king treden dezer verordening aangegane recshtshandeling. Rechtslhandelingen, aange- gaan in strijd met dit verbod, zijn nietig. Met rechtshandelingen zijn gelijkgesteid beschik kingen, welke plaats vinden bij executie of bij het leggen van een beslag. Het beschikkingSverbod en de voorschrif ten omtrent rechtshandelingen zijn niet van toepassinig ten aanzien van: a. het ijzer- en staalmateriaal, dat bestemd is voor Duitsche opdrachten, waarvoor de „Zentralantragstelle" ,een ^schriftelijke ver- gunning heeft afgageven; b. het ijzer- en staalmateriaal,hetwelk tot en met 31 December 1942 noodzakelijk moet worden getoruikt voor de uitvoering van opdrachten en waarvoor Duitsche controle- nummers (Eisenscheine) of Nederlandsche toewijzingen of bewijzen van overdrabht aan- wezig (dit materiaal moet bij de verplichte aangifte afzonderlijk worden opgesomd) en c. veertig procent van de niet onder a en b vallende voorraden aan ijzer- en staalmate riaal, welke bij handelaren zijn opgeslagen. De Rijkscommissaris (commissaris-generaal .voor financien en oeconomische zaken) kan ijzer- en staalmateriaal, dat onder het be schikkingSverbod valt. ten behoeve van den Nederlandschen staat, verbeurd verklaren, waarna de eigenaar of houder dit verbeurd verklaarde materiaal aan de in de ter zake genomen beschikking genoemde instantie en op den daarin- bepaalden tijd moet afleveren. Deze aflevering vindt plaats zonder Duit sche controlenummers en zonder Nedi 'iand- sche toewijzingen of bewijzen van overdracht. De secretaris-generaal van handed, nijver- heid en scheepvaart vaardigt voorschriften uit voor de vergoeding, welke voor het ver beurd verklaarde materiaal moet worden uit- gekeerd. Hij, die opzettelijk of door schuld in strijd handelt met bovengenoemde voorschriften, wordt gestraft met gevangemisstraf van ten hoogste vijf jaren en met geldboete tat een onbeperkt bedrag of met een dezer straffen. Naast de straf kan het ijzer- en staalmate riaal, waarop de strafbare handeling betrek king heeft, worden verbeurd verklaard. Om lnoeilijkheden in den overgangstijd te vermijden, zijn tot 15 October 1942 die bur gers, die inhet thans opgeheven gedeelte van het spergebied woonachtig zijn, gerech- tigd om op vertoon van hun persoonsbewijs, afgegeven door de gemeente hunner in- woning in het thans vrijgegeven gedeelte van het spergebied, in het nieuwe sper- verder: zeg nam-ens agent Bronkhorst, dat er hier ^een vrouw, waarschijnlijk dood, is aangetroffen. Meer hoeft niet. O jk, zeg er -iriF.ir bii- dat er reeds een dokter is gbwaar- schuwd." Eh zicn weer tot do vrouw wenden- de: ,,'Hoe is de naam van die juffrouw, die hier op den grond ligt?" De vrouw keek met betraande oogen naar de twee" mannen op. ,,Hct is mijn meesteres, het is Jane Wilson..."' Een schok ging zoowel door den politie- agent als door den jonge Klein: Jane Wilson, Beiden keken ellkaar aan. Dat was immers die beroemde zangeres, die reeds eenige avon- den in de Concertzaal was opgetreden! De agent herstelde zich het eerst: „Enfin, zeg dat dan ook maar; lieve help: Jane Wil son; dat zal me een opschudding geven!" Enkele oogenblikken later was Jopie reeds beneden en bij het licht van zijn sigaretten- aansteker had hij spoedig de cijfers van het opgegeven nummer aangedraaid: binnen een paar tellen kreeg hij gehoor en bracht hij zijn boodsehap over. Nauwelijks had hij de hoorn weer op de haak gelegd, of de huisbel ging over. Jopie liep naar de voordeur, haalde de sleutel uit zijn zak en opende de deur: de andere motorpolitieagent stapte binnen, ge- volgd door een heer in burger. Natuurlijk de dokter, dacht Jopie. Hij wees beiden den weg naar boven en toen deze uit zijn gezicht ver- dwenen waren, nam hij opnieuw de hoorn van den haak, draaide een ander cijfer aan en wel- dra kreeg hij verhinding met zijn krant: „Ja, Ui spreekt met Jopie Klein", zei hij. ..O, i'k hoor het al, hen jij het, Brinkhuis?" Is de posteditie al on de pers? Niet? Nou, wacht er dan nog even mee. Je vroeg vanavond im mers, of ik niet een kolom had voor de eer st© pagina? Een heele kolom heb ik niet, gebied te komen, indien voor deze reis drin- gende gronden uit hoofde van hun beroep aangevoerd kunnen worden. Van 15 October af is het reizen binnen het nieuwe spergebied slechts mogelijk met schriftelijke toestemming van den Polizei- officier beim Beauftragte des Reichscom- missars voor de Provincie Zeeland te Mid- delburg. (De Z.) DIPLOMA TVPISTE. Voor het diploma typiste slaagde te Goes mej. J. Harms alhier, met aanteekening voor de Duitsche en Engelsche taal. OVERTREDING VAN POLITIONEELE MAATREGELEN EN ANDERE VOORSCHRIFTEN. Naar wij vernemen is door de gemeente- politie van Terneuzen proces-verbaal opge- maakt tegen de volgende personen: C. v. d;, K., S. 'H., A. Th. B., alien te Ter neuzen, wegens. geen teeken geven bij rich- ting veranderen. H. B. te Terneuzen en D. R. te Zaamslag, wegens het berijden van een rijwiel zonder bel. O. R. D., P. D., C. d. K„ G. B., P. M. L., alien te Terneuzen, J. D. J., M. E. J., E. L. v. B., W. J. de P., alien te Axel,- wegens het niet rechts houden. I. M. C. C. T. te Terneuzen, wegens het on- beheerd laten staan van een rijwiel, zonder dat dit met een slot was afgeslotem P. K. te Terneuzen wegens het niet ver- duisteren en 3 dagen van electrisch licht af- gesneden. RIJKSPOSTSPAAJRBANK. In den loop der maand September 1942 werd op spaarbankboekjes aan het kantoor en j-essort alhier ingelegd 42.231,39 en terug- betaald 27.635,49. Het aantal nieuw uitge- geven boekjes bedroeg 33. &V DE SCHELDE VERDWAALD. A. H. en J. O., twee huisvaders uit Nieuw- Borgvliet (gemeente Bergen op Zoom), die des avonds op de Ooster-iSchelde ter visch- vangst waren getrokken, hebben, meldt het Dagbl. v. Z., een hachelijk avontuur beleefd, waarbij zij op het nippertje aan den verdrin- kingsdood zijn ontsnapt. De beide Borgvlietenaren vertrokken des avonds te omstreeks 7 uur uit hun woning. Toen zij met hun buit den terugtocht wilden aanvaarderl, geraakten zij den weg kwijt. Op goed geluk liepen zij verder, zonder evenwel een stap dichter bij huis te komen. De angst sloeg hun echter om het hart bij de ontdek- king, dat zij in een kring rondliepen en steeds op hun uitgangspunt tereeht kwamen. Vier- maal hadden zij denzelfden weg reeds afge- legd toen zij pas goed begonnen in te zien in welken noodtoestand zij verkeerden, want het water, dat reeds tot hun ^pieen reikte, steeg langzaam maar zeker naarmate de tijd ver- streek. In uitersten nood staken zij een paar lucifers aan en begonnen onderwijl luidkeels te roepen. Eindelijk, toen het water reeds aan hun borst reikte en het verdrinkingsgevaar sterk was gestegen zag'en zij een lichtje in de verte opdoemen. Half zwemmend, half loopend, steeds de oogen op het lichtje gericht, dat hun de ver- lossing moest brengen, begaven zij zich zoo vlug hun beenen dit toelieten er heen en hier was het leed geleden. Zij ontvingen er het een en ander voor het versterken van den. inwen- digen mensch en brachten verder den nac^t door bij hun gastheer. Ondertusscben verkeerden twee huisgezin- nen te Nieuw-Borgvliet in de grootste onge- rustheid. Docb deze maakte den volgenden morgen plaats voor groote vreugde toen de vermisten te omstreeks half tien in den hui- selijken kring terugkeerden metden buit nog in hun bezit. AXEL. Plotselinge dood. De heer O. Fermont uit de Oosterstraat alhier is Vrijdag, toen hij zijn woning had ver- laten om een eindje te gaan wandelen, plot- seling onwel geworden. De man zeeg ineen en werd dood opgenomen. Paatrdcn-taxatiemarkt. Evenals op de vorige, was ook de aanvoer op de Vrijdag gehouden paardentaxatiemarkt zeer ruim. Ook de belangstelling was weer groot voor de aanigevoerde paarden. Er waren liefhebbers uit verschillende plaatsen van Zeeuwsch-Vlaanderen naar deze markt ge- komen. AKRON DISSEM ENTS-IJ E<IT RA NK TE JHDDEIJBURG. Zitting van den Politierechter 'van Vrijdag 9 October 1942. Wegens het adhterhouden van 2410 kg gerst, alsmede van 3000 kg tarwe en 1600 kg groene erwten, door daarvan bij het dorschen geen opgaaf te doen, en eeo groot kwantum daarvan te verkoopen voor smok'kelen naar Belgie en een deel voor veevoeder aan te wen den, boven het hem toegestaan verbruik, is de 52-jarife landbouwer S. van Vooren te Sluis veroordeeld tot f 200 boete of 2 maan den hechtenis. De Offi'cier had" 1 maand gevangenisstraf geeischt; Mr. Dieleman bepleitte geen vrij- maar ik heb toeh wel wat voor de eerste pagina en voor de eerste kolom. Neem op, fcier komt nieuws van Jopie: Hedennacht om streeks half een is de bekende Amerikaan- siteAUhgeres Jane Wilson, die op het oogen blik door Nederlahd een- tournoc maakt en reeds eenige dagen in Haarlem met groot succes is opgetreden, vermoord aangetroffen in een woning 9,an de Dreef te Haarlem. Dat is voorloopiig alles, meer kan ik nog niet zeg- gen, want de moord ik gelooji vast, dat het een moord is is misschien een goed kwav- tier geleden gebeurt. Straks bel ik nog wel nadere bijzonderheden. Hoe of ik dat zoo gauw weet? Dat moet je niet vragen; dat komt morgenochtend wel. Of de zaak safe is? Maali je maar geen zorg, ouwe jongen; op het oogenblik bel ik je uit de woning, waar ze de zangeres dood hebben aangetroffen. Nee, meer zeg ik op het oogenblik nog niet, want ik weet niet meer. Wat zeg je Kans Nou, daar*kon je wel eens gelijk aan hebben. Mis schien is dit wel de kans van mijn leven. In ieder geval zit er copie in. Tot straks, dan zal i'k je nog wel bellen." Met een tevreden gezicht hing Jopie de hoorn op de haak en toen hij naar boven liep, mompelde hij in zichzelf: ,,Ik geloof waar- achtig, dat je nu je kans gekregen hebt, Jopie Klein." HOOFDISTUK II. Rechercheur Koks bemoeit er zich mee. Nauwelijks had de klok van de Groote Kerk het eerste uur na middernacht gesla- gen, of er reed een motor met zijspg.n de Slachthuisstraat in. Voor een van de vele wo- ningen, die precies op elkaar lijken, stopte de motor, een agent in uniform sprong er vlug uit en beide aan. Even daarna werd er boven heidsstraf op te leggen, aangezien de ver- dachte door den tuchtrechter reeds 2000 boete is opgelegd. De 40-jarige I. J. Jansen, veehandelaar te Oostburg, thans gedetineerd te Middelburg, moest zich voor verschillende feiten verant- woorden. In de eerste plaats voor het vervoeren en afleveren van een ongemerkte koe aan den landJbouiwer C. M. Buijsse te IJzendijke, die nu vervolgd werd voor het koopen van die ongemerkte koe. Voorts had J. in zijn zakboekje 6 stuks rundvee, aangekocht te Zierikzee niet pip de juiste wdjze in zijn zakboekje verantwoord. Hij verklaarde dat te hebben vei-geten. Verder bleek ,hij in strijd met bestaande voorschriften te Oostburg 44 schapen te heb ben verkocht met bestemming naar Belgie. Bij een poging om die over de grens te brengen werden de laatste 16 door de ambtenaren in beslag genomen. Hij had die schapen ge- kocht van den 72-jarigen landbouwer A. Quist te IJzendijke, die zich nu ook deswege moet verantwoorden, omdat die verkoop op onigeoorloofde wijze was geschied. Dan bleek J. betrokken te zijn bij een paging jt'ot het uitvoeren van 2 koeien naar Belgie, die hij had gekocht van den landbou wer Quist te IJzendijke. Ten slotte is verdachte inmiddels voor een groote knoeierij met vee gedetineerd. Dit is een zaak, die later aan de orde zal komen. Hij werd thans veroordeeld, voor vervoer van bruine boonen tot f 15 boete of 10 dagen hechtenis; voor de eerste koe tot 50 boete of 20 dagen hewhtenis; voor de 6 koeien te Zierikzee tot 14 dagen gevangenisstraf, voor de schapen tot 3 maanden gevangenisstraf en vooi*de laatste 2 koeien tot 1 maand gevan genisstraf, alzoo in totaal tot 4 maanden en 14 dagen gevangenisstraf en 65 boete. De^landbouwer B. werd veroordeeld tot f 25 boete suibs. 10 dagen hechtenis met bevel tot teruggave van de opbrengst der vebkochte koe, terwijl de landbouwer Q. werd veroor deeld tot f 150 boete of 30 dagen hec-htenis. De 40-jarige landarbeider A. E. de Krijger te Biervl'iet is wegens het verkoopen van 70 kg tarwe voor f 1,30 per kg aan een twee- tal beruchte Belgische sraokkelaars veroor deeld tot 1 maand gevangenisstraf. E. P. M. Verdurmen, oud 37 jaar, landbou wer te Ossenisse, die 1000 kg tarwe frfiudu- leus h'eeft verkocht voor 700 werd veroor deeld tot 3 weken gevangenisstraf, ondanks het pleidooi van Mr. Tichelman, die clemen- tie bepleitte en het keuterboertje voor vrij- heidsstraf te behoeden. De veekooper E. A. van der Kelen, oud 29 jaar, te Clinge, die de tarwe had gekocht, werd veroordeeld tot 2 maanden gevangenis straf. Bij 'het veraverken van deze zaak was aan het licht g.ekomen, dat ook de landbouwer E. J. de Wael, oud 50 jaar, te Ossenisse, 1000 kg tarwe had verkocht en daarvoor 1000 had ontvangen. Dit was geschied aan een tusschenpersoon ten b'ehoeve van een te Kieldrecht wonenden Belg, die zelf als chauf feur op den wagen zat waarmede het, graan is weggevoerd. De W. werd ook veroordeeld tot 3 weken gevangenisstraf. Ook voor dezen verdachte trad Me. Tichelman als verdediger op, maar kon hem niet voor een vrijheidsstraf behoe den. De rechter vond de feiten te ernstig. De 28-jarige veehandelaar M. E. Poppe uit St. Jansteen bleek een kalf te hebben ge- slacht, hetgeen ontdekt werd door een voor raad vicesch enz. bij zijn aanstaande schoon- moeder te St. Jansteen. Hij verklaarde dit te hebben gedaan om ter gelegenheid zijner bruiloft eenigen voorraad te hebben. De Officier eischte 1 maand hechtenis. Mr. Dieleman wees er op, dat hier geen spr'ake is van fraude, doch dat het 3 of 4 dagen oude kalf was geslacht voor eigen gebruik. De uitspraak was f 40 boete of 20 oagen hechtenis. De 18-jarige vlasibewerker A. L. J. de B. te Koewacbt werd wegens beleediging veroor deeld tot 15 boete of 10 dagen hechtenis. De 25-jarige electricien J. B. te Goes, die ter gelegenheid. van Pinksteren den insipecteur van politie te Terneuzen beleedigde, toen deze bij de aanlegnlaats der hoot wat orde wilde s<jjieppen, omdat een groepje jongelui uit Goes zich erg luldruchtig gedroeg, werd ver- oordeeld tot 20 boete of 10 dagen hechtenis. HOOGER BEROEP. •Door C. Scheurman, oud 48 jaar, veekoop- man te St. Jansteen, thans gedetineerd, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Economischen Rechter te Middelburg van 24 September 1942, waarbij hij wegens opzettelijk in strijd handelen met een bij ot krachtens het Voedselvoorzieningstoesluit ge steld' verbod tot het verhandelen of vervreem- den van granen" is veroordeeld tot drie maan den gevangenisstraf. POGING TOT MOORD OP ZIJN VADER. De 20-jarige losse grbeider J. T. te Haar- lemmermeer ho eft. op 3 Juni een paging ge daan zijn vader door vengiftiging om het leven te brengen. Op de kweekerij, waar hij Werkzaam was, nam hij een bus nicotine meae en deze aplossing goot hij uit over- de boter- ham van zijn vader. Toen deze een hap van de boterham had genomen, apuwde bij bet goedje uit en wendde zich onmiddellijk tot dr. Bon te Aalsmeer, die versciiiijnselen van een ernstige nico'tinevengiftiging aostateerde. Bonderdaigmorgen heeft de Haarlemsche rechthank een aanvanig gemaakt met de be- recihting van den verdachte. Nadat .getuigen waren ge-hoord, heeft mr. Stomps als verdediger verzoctot de zaak tot over 4 weken uit te stellen, aangezien hij voor een zieken amlbtgenoot waarnam en hij niet voldoende gelegeniheid had ge'had kennis te nemen van de stukiken. De rechtfoank willig- de dit verzoek in. HANDEL IN THEE ZWAAR GESTRAFT. I Voor den economischen rechter te Gronin- gen stonden tereeht een espeditieknecht ep een schippersknecht uit Oude Pekela. maanden April en Mei hebben beiden zich meermalen schuldig gemaakt aan het koopen en verkoopen van thee buiten de distributie een raam opengeschoven en een slaperige stem vroeg, wat er aan de hand was. ,,Rec(bercheur", zei de agent, ,,de hoofd- commissaris stuurt me naar u toe. Er is een moord gepleegd. We hadden u al opgebeld, doch we konden geen verbinding krijgen." ,,Dax kirepVV- antwoordde Ko'ks laconiek* want, hij was de bewoner van het huis, ,,mijn toestel is kapot; wat er aan mankeert weet ik niet, doch sinds gisteravond kan ik niet meer bellen. Maar wacht even, binnen en kele minuten ben ik er." Het raam werd diclhtgeschoven en het duurde inderdaad nauwelijks vijf mi®uten of Koks opende de voordeur en stapte vlug naar buiten, nam plaats in de zijspan en toen reden de beide politiemannen in snelle vaart de Slachthuis'buurt uit, de nieuwe brug over, dwars door het Rozenprieel naar de Hout. Binnen een paar minuten stopte de motor reeds voor de bewuste woning aan de Dreef. Bij stukjes en beetjes had de agent tijdens de snelle rit het getoeurde verteld en zoo wist Koks. dan reeds voordat hij de woning was binnengetreden, dat de bekende Amerikaan- sche zangeres Jane Wilson vermoord was aangetroffen. Vlug stapte hij naar binnen door de voorfleur, waar nu een agent de wacht hield. Bovengekomen trof hij daar nog steeds de heide motorafenten, alsmede de uit het ziekenhuis geroepen arts en voorts natuur lijk de verslaggever van „Het Laatste Nieuws". Koks groette de aanwezigen, keek eens vluchtig rond, trok zijn overjas uit en liep toen naar de vrouiw, die nog steeds in dezelfde houding op den vloer lag. Vragend keek hij den dokter aan, die slechts bevesti- gend knikte. Men behoefde elkaar niet veel te zeggen. Trouwens, Koks had zelf al met een oogopslag bemerkt, dat de vrouw, die daar op den vloer lag, dood moest zijn. Hebt u de doodsoorzaak al vastgesteld, dokter?" vroeg Koks, terwijl hij een pijp en een half gevuld, groezelig pakje tabak uit zijn colbertzak haalde. ,Jawel rechercheur", antwoordde deze, „de vrouw is geworgd; zij is door verstikking om -.het leven gekbmen." - Koks liet een fluitend galuid hooren. Onder tusscben stopte hij zijn pijp, diepte een aan- steker uit zijn vestzak, knipte deze open en zoog den brand in de ta'bak. Nadat hij lustig een paar trekken had gedaan, zei hij,,Zoo, 'zoo geworgd; dus dat is dan zeer waarschijn lijk'moord. En die dame is de zangeres Jane Wilson, die sedert een week optreedt in de Concertzaal. Dat is een leelijk ding. Ze is, ge loof ik, Amerikaansche, nietwaar Dat maakt de zaak nog een beetje leelijker. Consulaat, regeering. Nu, dat kan een mooie boel wor den." Koks deed weer een paar trekken aan zijn pijp en dacht na. De anderen wachtten zwij- gend doch na een paar minuten kuchtte de dokter ev&n en zei: Indien ik nog iets kan doen, 'rechercheur, anders..." ,,Neem me niet kwalijk, dokter, ik was u heelemaal vergeten. Nee, ik geloof niet, dat uw aanwezigheid no;g langer hier noodig is. Ik dank u voor uw komst .en u zorgt wel voor de doodsoorzaak, nietwaar? En nu mag ik misschien wel eens vragen..." Op dit oogenblik bemerkte Koks den jon gen Klein, die hij niet kende. Klein kende den heroemden Haarlemschen speurder zeer goed. ,,Wie bent u en wat doet u hier?" vroeg Koks schem. terwijl hij den jongeman met seherpen bliik opnam. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2