ABDUS/ROOP GELDIGE BONNEN Uw k Binnenland Zelfverzorgingsregeling brood. meuwe Uitreiking distributiebescheiden. Zeep voor vuilen arbeid. Distributie van kaarsen voor stal- en voertuigenverlichting. WEEKPftAATJE. Het geven van inlichtingen op economisch gebied verplicht. AKKER'S De waarnemend Burgemeester van TjEJR- NEUZEN maakt in verband met bovenstaands regeling bet volgende bekend: Op Dinsdag 20 October zal te Sluiskil een Zitdag" worden gebouden in samenwerking met den plaatselijken vertegenwoordiger voor onderstaande personen: le. Voor hen, die in aanmerking wenschen te komen voor de z.g. telerspremie. 2e. Voor hen, die voldoende graan uit eigen oogst hebben en in de zelfverzorgings regeling vallen. De betrokkenen dienen hiervoor de stam- kaarten van alle inwonende gezinsleden mede te brengen. Het bovenstaande geldt eveneens Voor Ter- neuzen, waarvoor de gelegenheid bestaat op Vrijdag 23 October 1942. Barak achterzijde kantoor.) De kantooruren voor beide dagen zijn des morgens van 912 en des namiddags van 13,304 uur. Er wordt nadrukkelijk op gewezen, dat de aanmelding verplicht is. Terneuzen, 9 October 1942. De Burgemeester voornoemd, C. VERLINDE Wnd. De waarnemend Burgemeester van TER NEUZEN maakt hiermede bekend, dat met ingang van Maandag 12 October 1942 een aanvang zal worden gemaakt met de uitrei king der nieuwe distributiebescheiden voor de 12e periode (geldig van 1 November tot en met 28 November)In verband met de nieuwe regeling voor de zelfverzorgers zal eenigszins worden afgeweken van de wijze waarop tot nu toe de belanghebbenden opgeroepen wer- den. Een ieder dient zich stipt te houden aan de datum van oproeping zoodat hieruit geen tnoeilijkheden kunnen voortvloeien. Voor Terneuzen geschieilt de uitreiking volgens onderstaand schema. Aan degenen die geen zelfverzorger zijn (d.w.z. geen graan uit eigen oogst, hiuisslach- ting, aardappelland van meer dan 5 are, eigen melkvee) worden op de hieronder volgende dagen de bonkaarten verstrekt: Maandag 12 October 1942 de letters A, B, C. Dinsdag 13 October 1942 de letters D, E, F. Woensdag 14 October 1942 de letters G, H, I. Donderdag 15 October 1942 de letters J, K. L. Vrijdag 16 October 1942 de letters M, N, O. Maandag 19 October 1942 de letters Q, R, S. Dinsdag 20 October 1942 de letters T, U, V. Woensdag 21 October 1942 de letters W, X, Y. Z. des morgens van 912 uur en des namiddags van 13,3016 uur. Uitreikingslokaal Barak achterzijde kantoor. Op Maandag 26, Dinsdag 27, Woensdag 28 en Donderdag 29 October vindt de uitreiking plaats voor toeslagkaarten zware arbeid, en wel des morgens van 912 uur, Barak ach terzijde kantoor. Op Vrijdag 30 October 1942 worden de bon kaarten uitgereikt aan personen die graan uit eigen obgst, huisslachting verricht, aardappel land van meer dan 5 are of melk uit eigen bedrijf hebben. Voor Sluiskil is de volgende regeling getroffen,. Uitreiking aan niet-zelfverzorgers Maandag 26 October 1942 des morgens van 912 uur de letters A, D. Maandag 26 October 1942 des middags van 13,3016 uur de letters E, H. Dinsdag 27 October 1942 des morgens van 912 uur de letters I, N. Dinsdag 27 October 1942 des middags van 13,3016 uur de letters O,' Z. De uitreiking aan zelfverzorgers geschiedt te Sluiskil op Vrijdag 23 October op de uren zooals boven aangegeven. Uitreiking bonkaarten zwaren arbeid vindt plaats op Vrijdag 30 October des morgens van 912 uur. De Burgemeester van Terneuzen vnd., C. VERLINDE, wnd. D« waarnemend Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat in de week van 12 tot en met 17 October gelegenheid bestaat tot het afhalen van de rantsoenbonnen voor vuilen arbeid, des morgens van 912 uur, bovenkantoor Kamer III. Terneuzen, 9 October 1942. De Burgemeester voornoemd, C. VERLINDE Wnd. De waarnemend Burgemeester van TER- Neuzen maakt bekend, dat in het tijdvak van Maandag 12 October tot en met Zaterdag 17 October gelegenheid zal Ibestaan tot het afha len en indienen van aanvraagformulieren voor de verlichting van stallen en voertuigen, Kamer III. Te Sluiskil dienen de formulieren afgehaald te worden op Woensdag 14 October 1942. Terneuzen, 9 October 1942. De Burgemeester voornoemd, C. VERLINDE Wnd. socialisme in Duiiscinahd aan de macht §e- komen is, steeds heefc beoordeeld. Ook voor den ooilcg heeft hij nimmer waarde gehecht aan de betuigingen der democratieen, dat zij niet in- staat waren om den strijd tegen het nationaal-socialistdsclhe Duitschland op te nemen. In die z.i. rvoorgerwende machteloos- heid "heeft hij slechts een aansporing voor Duitschland gezien om in de door Hitler in Mein Kampf reeds als eenige werkelijke op- lossing aangewezen Oost-politiek te volhar- den. Hij heeft dan ook gewaciht, tot de demo cratieen zich voldoende in den oorlog hadden vastgewerkt, voor hij zelf aanstalten maakte om zijn gewidht in de schaal te werpen. De onafgetoroken reeks vgn nederlagen, welke de democratieen. op dat oogenblik reeds geleden hadden, had hem ook toen nog niet van zijn geloof in hun overmacht afgebracht. Hij laat daar nog niet van af, nu hij zelf op het punt staat den beslissenden slag aan de Wolga te verliezen. Het is het geloof in het materieele overwicht, in de kwantiteit der middelen, wellke den democratieen ter beschikking staan, met verwaarloozing van de kwaliteit, waar- door zijn en der geallieerden gemeenschappe- lijke tegenstanders totdusver nog steeds heb ben uitgemunt, niet sledhts de kwaliteit van de doode middelen, maar vooral de kwaliteit, welke zij zidh .verwierven door de wijze waar op de middelen (worden gehanteerd. Het marxistisdhe socialisme heeft niet al tijd zoo eenzijdig zijn verwachtingen op de kwantiteit gebouwd. Van het oogenihlik, dat het echter de .verwachting dat de sociale re- voluties het eerst zouden zegevieren in de in- dustrieel verst geVorderde landen prijsgaf voor de door Lenin ontwikkelde theorie, dat een ketting breekt in de zwakste schakel zoodat de hoop due juist op de achterlijkste landen moest worden gevestigd, moest vanzelf ook de kwantiteit van beslissende beteekenis worden, de kwantiteit, die in het dialectische denken op een gegeven oogenblik omslaat in kwaliteit. Het was eerst op het allerlaatst, nauwelijks eenige maanden, voordat zij zelve in den oor log betrokken werd, dat de Sowjetunie er alles op ging zetten om den kwalitatieven achter- stand van haar legermacht door navolging van tal van in het buitenland beproefde mid delen en methoden op te halen. Tevoren had VAN 11 TOT 17 OCT.: Brood (of gebak) Idem Beschuit Vleeseh (of vleesclivv.) Idem Aardappelen Idem Melk Karne- of taptemelk Tabak enz. VAN 4 TOT 31 OCT.: Sulker Jam enz. Peulvruchten Havermout Gort Vermicelli of maizena Kaas Bon no. 52A 52B 52 52A 52B 52A 52B 52 1-58, 2-58 res. 52 tabak Hoeveelheid per bon: 400 gr 50 gr 75 gr 100 gr 50 gr 2 kg 1 kg 1 y4 liter iy4 liter 1 rants. Bloem (of gebak enz.) Rijsi Chocolade Suikertverk VAN 4 OCT. 402 alg. 403 alg. 404 alg. 405 alg. 406 aig. 407 alg. 397 t/m 399 alg. 408 t/m 411 alg. 4-57, 4-58 res. 51 en 52 versn. 53 en 54 versn. TOT 28 NOV.: Koffiesurrogaat 400 alg. VAN 7 TOT 18 OCT.: Boter Idem 51 boter 51 vet 1 kg 500 gr 125 gr 125 gr 250 gr 100 gr 100 gr 70 gr 250 gr 100 gr 100 gr 250 gr 125 gr 125 gr VAN 13 SEPT. TOT 11 NOV.: Boter 2-61, 2-62, 3-61, 3-62, 4-61 res. 125 gr VAN 1 TOT 31 OCT.: Eenheidszeep 412 alg. 1 rants. Idem N zeep 1 rants. Toiletzeep 80 N toiletzeep 75 gr VAN 1 SEPT. TOT 31 DEC.: Scheerzeep M textiel 45 gr VAN 23 AUG. TOT 31 OCT,: Petroleum 02 petr. 2 liter VAN 11 MEI TOT 31 DEC.: Brandstoffen 01 t/in 05 B.V. 1 eenh. TOT 30 APRIL 1943: Brandstoffen 01 t/m 04 K.F. 1 eenh. Verder is de geldigheidsduur van de bonnen 370 en 371 alg. (zeep), M-zeep en M-toilet- zeep verlengd tot 31 October. Na morgen (Zaterdag) zijn vervallen de bonnen 51 brood, beschuit, vleeseh, aardappe len, melk, tabak, sigaretten, 57 res. (tapte melk). zij jarenlang naar (het punt gestreefd, waarop de kwantiteit van haar wapenen in een kwa liteit van de Sowjetweermacht zou overslaan. Zij heeft in dit opzicht (het ongeloofelijke ver richt. De Duitsche legerleiding, die toch zeke'r niet slecht op de (hoogte van haar toebereid- selen was, zag haar berekeningen nog verre overtreffen door hetgeen er in werkelijkheid tegen haar in het veld is gebracht en nog wordt, duizelingwekkende getallen. Maar getallen. Niet dat iedere kwaliteit verwaarloosd werd. Ook aan Duitsche zijde is meer dan eens foevestigd, dat er onder de sowjetwapenen van de beste zijn. Maar in- dien er een ding door (het verloop van den oorlog nog eens weer bewezen is, dan is het wel dat de kwaliteit van de beheersching door den menscih heel wat meer is dan de kwali teit van het levenlooze materiaal. Ook wan- neer de kwaliteit van het materiaal verge- lijkbaar is, is het practisch onuitvoerbaar ge- bleken om de kwantiteit zoo hoog op te voe- ren dat zij omslaat in een kwaliteit, gelijk- waardig aan die van de beheersching van de middelen door den menscih. In geVechten zonder weerga, gevechten, waarin de verdien- ste van de overwirinaars slechts verhoogd wordt door de erkenning van de (kracht, waar op zij gestooten waren, is voldoende duidelijk geworden, dat de kwaliteit het tegen een ver- menigvuldiging van de kwantiteit nog altijd uitihoudt. De kwaliteit moet men zich niet te sim- plistisch voorstellen. Ook de beheersching van de middelen is weer niet alleen een kiwes- tlie van geoefendheid, van een traditie, welke voor het zooveel vroeger gemdustrialiseerde Duitschlanjl veel meer te beteekenen heeft dan voor een Rusland, waarvan de leuze van het „inhalen en voorbijstreven" een langer adem heeft gevergd dan de tijd het vergunde. Daar komen ook biologische en geopolitieke fa'ctoren bij te pas. Daarvoor maakt jeugd en vertrouwen een groot verschil met routine en gebrek aan fantasie. Het uur der geschie- denis geeft daar den doorslag, vol van onaf- weegbare en nauwelijks opspeurbare momen- ten. De ongelijkheid in aanleg en omstandig- heden van den mensch als zoodanig en in zijn gemeensohap trekt de uitkomst van alle be- rekening van de waarde van de stoffelijkc middelen, waarover hij beschikt, in het on- zekere, en daarin moet het instinct den staatsman te (hulp komen om hem den uit- weg uit zijn moeilijkheden te doen vinden. Maar ook het instinct bleek tot dusver den Fiihrer een betrouwbaarder gids dan zijn tegenstander, hoe zeer tieze -zich er ook op mocht beroewien, dat de weerstandskracht an de sowjets in niets onderdeed voor de kracht, waarmede Duitschland of eenige an- dere aggressieve macht naar de wereldheer- schappij streeft. Een streven naar de wereld- heerschappij is nu juist datgene, dat Hitler steeds weer geloochend heeft. En totdusver hebben de Duitsche legers nog dmmer over die der sowjets getriomfeerd. Als de New York Times echter sohrijift, dat de Vereenigde Staten den oorlog voeren om zichzelf te beschermen en niet om de Sowjetunie te redden en wanneer men haar van Engelsche zijde den ibal terugkaatst, door op te merken, dat ook de Sowjetunie zich zelf verdedigt en niet voor een gemeenschappelijk doel Strijdt, dan mag dit voor Stalin dit be teekenen, dat hij' weliswaar heeft weten te voorkomen, dat hij in een strijd met Duitsch land alleen zou staan, jnaar dat hij met heeft kunnen bereiken, dat de democratieen voor hem vechten. Met een woede, welke zich maar nauwelijks in haar machtelooSheid verbijt, moet hij beseffen, dat hij voor de democra tieen de kastanjes uit het vuur haalt en zich daarbij de handen brandt. Het „ieder voor zichzelf", dat men hem over de Oceanen toe- roept, is de echo van zijn diepste bedoelingen. Maar een echo, die in deze ure onheilspellend in de ooren klinkt. De rede van Rijksmaarschalk Goering over de voedselpositie van het Duitsche Rijk heeft hier en daar onder het Nederlandsche volk ontstemming gewekt. De verzekering van den Rijksmaarschalk, dat, ind'ien er honger geleden moet worden, dit zeker niet zal ge- schieden in Duitschland, wordt door sommigen zoo uitgelegd: O, dus de bezette gebieden komen er niet op aan. En dat ik nu juist de verkeerde uitleg van deze woorden. Want wie nauwkeurig acht heeft geslagen op de woor den die door de vertegenwoordigers der Duit sche regeering zoowel hier te lande als elders gesproken zijn, zal wel opgemerkt hebben, dat ons land en ons volk in Berlijn goed aange- schreven staan. De Fiihrer zelf heeft woorden van lof gesproken over ons Volk. Vergelijken we nu de voedselpositie hier te lande bij die van andere bezette gebieden, dan zal ieder, die in staat is te vergelijken, het opgevallen zijn, dat het hier nog een paradijs is vergeleken bij andere landen. Dit ten eer- ste. Ten tweede, moeten we achter de woor den van den Rijksmaarschalk weer het begin- sel zoeken, dat overal en altijd de basis is van het nationaal-socialisme: elk volk krijgt de plaats, die het waard is, die het weet te ver- overen en die het verdient. Dit geldt ook ten opzichte van het voedsel. In het algemeen gesproken, gaat de stelling van den Rijks maarschalk natuurlijk op: Duitschland (en ook de bezette gebiedenbehoeven geen hon ger te vreezen, als iedereen, zoowel in het Rijk als in de bezette gebieden, zich verplicht, zoo intensief mogelijk mede te werken aan de voedSelproductie. Maar mocht er dan toch gevaar bestaan voor voedseltekot (n.l. door sabotage, luiheid enz.), dan zal zich dit niet op Duitschland uitwerken, maar dan krijgen de bezette gebieden dit te lijden. Dit is heelemaal geen nieuw geluid. Derge- lijke woorden zijn er meerdere malen gespro ken en ^demand kan het ook onredelijk noe- men, dat Duitschland het nogmaals beklem- toont, dat honger niet noodzakelijk is en dat, dls er dan toch honger komt, het Rijk daarvan de gevolgen niet- wil ondervinden. Het staat immers vooraan in den strijd, vangt van alle moeilijkheden en offers de eerste stoot op en verwerft zich daardoor rechten, die door den Rijksmaarschalk nu eens bijzonder scherp naar voren gebracht zijn. In dien geest liet ook General-iKommissar Schmidt zich uit. Verongelijkte Nederlanders het ligt aan Uzelf hoe dit alles verloopen zal. jKankeren helpt hier niets aanpakken. Het gaat niet meer om ons land alleen: het gaat om heel Europa en daarmede om Nederland en het Nederlandsche Volk. Met ingang van gisteren is in werking ge- treden een verordening van den Rijkscommis- saris voor het bezette Nederlandsche gebied, houdende verplichting tot het verstrekken van inlichtingen op economisch gebied. Daarin wordt bepaald, dat een ieder gehou- den is aan den Rijkscommissaris of aan de door hem aangewezen instantie inlichtingen te verstrekken aangaande: a. De benoodigde of aanwezige werk- krachten; lb. De benoodigde grondstoffen, materialen, producten, machines of apparaten, de voor- raden van elk, alsmede het doel, waarvoor zij worden gebruikt c. De benoodigde steenkool of energie dan wel ere productie daarvan; d. De benoodigde, de werkelijk verrichte of de mogelijkerwijze te verrichten economische prestaties; e. De urgentie van de onder a. tot en met d. genoemde behoefte, in zooverre zoodanige inlichtingen door de bovengenoemde instanties voor het ontwerpen en voor de uitvoering van maatregelen op economisch gebied noodzake lijk worden geacht. Hij, die opzettelijk of door schuld de be- doelde inlichtingen niet, niet tijdig of niet vol- ledig, dan wel bij zijn inlichtingen onjuiste opgaven verstrekt, wordt gestrait met tucht- huisstraf, met gevangenisstraf van ten hoog- ste vijf jaren of met geldboete tot een onbe- perkt bedrag, terwijl in emstige gevallen vrij- ieidsstraffen en geldboeten naast elkaar kun nen worden opgelegd. Hij, die zich voor de inwerkingtreding van deze verordening wegen sonjuiste, niet, niet tijdig of niet volledig verstrekte inlichtingen als bovenbedoeld, overeenkomstig andere straf- bepalingen aan een strafbaar feit heeft schul- dig gemaakt, verkrijgt vrijdom van straf, wanneer hij de .onjuiste opgaven binnen een maand na heden bij de instantie, waaraan hij deze opgaven heeft verstrekt, herstelt of aan deze instantie alsnog de niet, niet tijdig of niet volledig verstrekte opgaven doet toe- komen. Het voorgaande is niet van toepassing, wan neer tegen den dader reeds een vervolging is ingesteld of een vooronderzoek is ^.angevan- gen. Tot berechting van de bovengenoemde strafbare feiten is het Duitsche hooggerechts- hof als bijzonder gerecht bij uitsluiting be- voegd. De voorschriften betreffende de bevoegdheid van den Duitschen krijgsraad en van de bij- zondere rechtbank voor strafzaken voor leden van de iSS en voor de leden der politie-orga- nisaties met een bijzondere taak blijven on- aangetast. STUDIECOMMISSIE VAN OOST-OOMPAGNIE NAAR DE OEKRAINE. Het land van de zwarte aarde moet voor Europa gewonnen worden. In een persconferentie, dezer dagen in het bureau van den Beauftragte van den Rijks commissaris te Haarlem gehouden, heeft, vol gens het Handelsblad, de heer ,F. W. A. de Koek van Leeuwen, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord- Holland en commdssaris van de Ned. Oost- Compagnie, een uitvoerig relaas gegeven van de reis, die hij in gezelschap van Mr. Rost van Tonningen en anderen door de Oekraine heeft gemaakt. De indruk, van deze reis bewaard, is in hoofdzaak deze: een ontzaglijk groot, buitengewoon vruchtbaar land, is verwaar loosd en verarmd, maar kan na goede bewer- king een rijke bron van voedsel voor Europa worden. De reis is voornameijk per vliegtuig ge maakt, hier en daar is gedeeltelijk per auto gereisd. Men vertrok 31 Augustus uit Berlijn en reisde over Wlarsohau, Rowno, Kiew, langs den Dnjepr over Dnepropetrowsk en v Niko pol naar Nikolajew aan de Zwarte Zee. De terugreis werd gemaakt over Minsk, Wilna en Kovno; den lien September was men weer te Berlijn. De geheele tocht was mogelijk gemaakt en georganiseerd door het Duitsche Ost-Ministe- rium en wel op een dergelijke wijze, dat het reisgezelschap door den Rijkscommissaris- generaal en de gebiedscommissarissen op de hoffelijkste wijze werd ontvangen. In zijn reisbeschouwing ging de heer De Kock van Leeuwen van de veronderstelling uit, dat het Oekrainische gebied voor Europa is veroverd en in het belang van Europa be- houden moet blijven. Van dit gebied is een tiende deel der mannelijke bevolking wegge- voerd, een ander deel is aan het front; ten miinste 15 der bevolking van voor den oor log is niet meer aanwezig. Vlak v66r den oorlog leefden er zeventig menschen op een vierkante km dus ongeveer als in Frank- rijk zoodat van 6en ledige ruimte niet kan worden gesproken; maar het was een uiter- mate slecht geleide bevolking van ongeveer veertig millioen menschen. Voor 1914 voerde dit land ca. tien millioen ton graan per jaar uit; als men nu ziet wat er na 22 jaar Sowjet-bewind van het land is geworden, ondanks de invoering van de modernste hulpmiddelen en de machinale be- werking van den grond, dan krijgt men een indruk van de ongeloofelijk slordige wijze, waarop door de Sowjets met menschen en materiaal is omgesprongen. En dan begrijpt men ook, hoeveel een dergelijk gebied, dat ook rijk is aan ertsen voor Europa kan be teekenen. Adolf Hitler heeft voorloopig alleen aan Nederlanders en Denen gelegenheid geboden in de Oekraine land te ontginnen. Men dient zich hierbij op het standpunt te stellen, dac de Oekraine voor Europa moet worden ge wonnen. Dit land sctireeuwt om leidende figu- ren. Eerst wordt daarom gevraagd de inzat van firma's. De heer De Kock van Leeuwen kan zich voorstellen, dat men in Duitschland zegt: ,,Ik geef u gelegenheid daar te werken.; wilt ge niet, dan dwingt ge mij uw machines naar het Oosten over te brengen en uw per- soneel in Duitschland te werk te stellen." Dit wil niet zeggen, dat de geheele Neder landsche industrie naar de Oekraine moet worden overgebracht. Maar de toestand in Nederland is zoo, dat zonder schade voor ons land een- deel van het dndustrieele apparaat, waarin wij strikt genomen te ruim zitten, kan worden verplaatst naar het Oosten. De feaak zit zoo: als de industrieelen zelf overgaan, behouden zij de leiding; doen zij dat niet, dan is er voor hen geen plaats meer. Behalve industrie-werkers zijn er ook boe- ren noodig. De boerenleider Roskam heeft daar onlangs al over gesproken. Ten slotte is ook de inzet mogelijk van zelfstandige hand- werkslieden smeden, loodgieters, monteurs die zich daar spoedig een positie zullen kunnen veroveren. De persoonlijke inzet is op velerlei gebied al geschied. De Werkdienst- Holland heeft in Kowno een kampement inge- richt, v/aar het genoeglijk toeging. De Werkdienst was bezig de stad Euro- peesch te maken; huisjes, die er vervallen en verwaarloosd uitzagen, werden door den Werkdienst in korten tijd opgeknapt en ten behoeve van de Duitschers tot een vriende- lijk dorp gemaakt. De Werkdienst-Holland wordt geregeld uitgebreid: de *voeding is er goed. t Er wordt daar door de Duitschers ontzag lijk veel gepresteerd. Het gebied van de rivieren, Weichsel, Boeg, Dnjepr, dat werd overgevlogen, wordt bevaarbaar gemaakt. Het verval in de rivieren is zoo groot, dat de eleetriciteitsvoorziening van het geheele ge bied er door mogelijk wordt. Zoodra het zoo ver is gekomen, begint ook het werk aan den mijnbouw; er wordt nu, na overwinning van groote moeilijkheden, met Duitsche kolen ge- werkt. En er is ook al van eenige industrie sprake: een Duitsche onderneming heeft daar een fabriekje oipgezet, waar bonbons en sui- kerwerk voor de soldaten worden gemaakt. De arbeidskrachten worden voor de industrie hoofdzakelijk uit de vrouwelijke bevolking ge- vormd; er is ook een fabriek, die door een vrouw wordt gedreven. De heer De Kock van Leeuwen was er bij zonder getroffen door de medewerking- van de bevolking; zij toonde er zich zeer verheugd over, bevrijd te zijn van de politieke commis- sarissen en van de Joodsche inVloeden. Fabrie ken, stations, emplacementen worden al be- waakt door Oekrainsche militie. En niet al leen de bevolking in de Oekraine, ook die van Wit-Roetheniie sluit zich hierbii aan. Er is daar aan den Dnjepr, in Chortitza nog een uit de 18e eeuw dateerende Menno- nietenkoloniePotemkin wees de Nederland sche nederzetting die plaats tot vestiging aan. Dec bevolking is in den loop der jaren ver- Duitscht, maar de huizen vertoonen toch een Hollanc^seh en Friesch karakter. Het is dus een zaak van levensbehoud en van eigenbelang zoo besloot de heer De Kock van Leeuwen zijn beschouwing dat Nederland, nu de weg in Indie helaas is afge- sloten, zich in dit nieuwe gebied ten voile ir.- zet met personeel en materieel, zoover dit daarvoor kan worden gemiist, om deze groote ruimte, die zoozeer gebrek heeft aan leiding en Europeesche scheppingskracht, in den kortst mogelijken tijd daarvan te voorzien en te maken tot de beste deelen van Europa. Dan kan Europa rustig de toekomst tege- moet gaan, in de zekerheid dat het, wat grond stoffen aangaat, alles kan krijgen wat het noodig heeft. Er is a] een lichaam in "het leven geroepen, de Z.H.O., die de landbouwprodueten, welke ter plaatse niet noodig zijn, inzamelt en ver- zendt naar het front en naar Europa. De boeren worden betaald in natura en in geld; de Z.H.O. stelt hen in staat voor hun geld te koopen wat zij voor hetdagelijksche leven noodig hebben. SCHIPBREUKELINGEN VAN DE BREEDIJK TE LISSABON. Met den Clipper zijn Dinsdagochtend te Lis- sabon 14 leden van de bemanning van de op den Atlantischen Oceaan vemietigde Ameri- kaansche tankboot Jack Charles aangekomen. Met het Portugeesdhe schip Cubango, dat uit de Afrikaansche kolonien kwam, arriveer- de 28 schipbreukelingen, die in de nabijheid van de kust van Liberia waren aangetroffen. Achttien hunner behoorden thuis op het Engelsche sdhdp Trevelly en de overige 10 waren schepelirigen van het Nederlandsche schip Breedijk. BRITSCHE BOtMMEN. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben opnieuw Britsche vliegtuigen boven Nederlandsch gebied gevlogen. Lukraak wer den er bommen uitgeworpen, die -slechts ge- ringe materieele schade aanrichtten. Een bur ger werd gedood, een ander ernstig en-ver- sdheidenen licht gewond. VERBETERING VAN AKTEN VAN DEN BURGERLIJKEN STAND. De secretaris-generaal van justitie heeft bepaald, dat een verzoek tot verbetering of aanvulling van akten van den burgerlijken stand mede door het openbaar mirjisterie bij de rechtbank kan worden ingeleverd. Kennelijke sdhrijf- en spellingfouten kunnen oolk zonder tusschenkomst van den rechter worden verbeterd. De verbetering geschiedt door den ambtenaar onder wien de registers berusten, op verzoek en volgens aanwijizdngen van het openbaar ministerle. Dit besluit is Dinsdag in werking getreden. ONTSPANNINGSMIDDAG DER N.S.V.O. Voor vrouwen wier mannen en zonen aan het front zijn. Dinsdagmiddag is in het met smaak ver- sierde restaurant van het N.,V. huis aan de Oudegraoht te Utrecht voor vrouwen en meisjes wier verwanten aan het front zijn een ontspanningsmiddag gehouden, welke georga niseerd was door de Nat. Soc. Vrouwenorga- nisatie, afdeeling Hiulp en bijistand, verzorging van familieleden van frontstrijders. Tegen half drie werd de zeer druk bezochte bijeen- komst geopend door mevrouw J. A„ E, Wil- helm-van Hemert, die in haar begroetings- woord den leider der N.S.B. Ikon verwelkomen. Onder de aanwezigen bevonden zich voorts prof. dr. O. C. Nieschulz, Kreisinspekteur der N.S.D.A.P., burgemeester van Ravenswaaij, mr. A. J. Zondervan, commandant der W.A. Nadat het lied Wij vrouwen van Nederland was gezongen heeft de landelijke leidster der N.S.V.O., mevr. O. de Ruiter-Van Lankeren Matthes de vergadering toegesproken. Zij wees er op, dat de bedoelingvan bijeenkom- Sten als deze is den band tusschen hen, wier mannen en zonen aan het front zijn, te Ver- sterken. Zij. alien brengen het offer van de aehterblijivenden, zij spelen een passieve rol, welke wehidht nog moeilijker is dan de actieve der mannen. Doch als het Duitsche volk een soldatenvolk heeft, kunnen wij het onze een izeemansvcllk noemen, waarvan de vrouwen weten te wachten. Dit wachten moet een mooi, een geduldig en behoorlijk wachten zijn. Nu wij verantwoordelijk zijn voor ons volk moetenl wij ook door onze levenshouding een voorbeeld zijn. De terugkeer van man of vader mag nooit een ontgoocheling of een teleurstelling zijn. Wij moeten kunnen wach ten, ook al gaat de tijd niet zoo vlug. Daarbij moet de N.S.V.O. hulp verleenen. De taak welke de leider heeft gegeven om een voor beeld te zijn is wellioht de moeilijkste die er bestaat. Wat de distributie betreft, zeide epr., niet te gnlooven dat die een extraatje voor ons volk beteekent. Wij zullen van dat extraatje moeten en ook willen leven. Aan het thuisfront moeten wij het contact met het volk vinden. Wij moeten het nationale gevoel van het huidige oogenblik een positief doel geven. Spr. eindigde haar rede met de opwek- king als waarachtig nat.-socialiste te leven en vooral den strijdlust te behouden. Ir. Mussert, die met een daverend applaus werd begroet, beantwoordde in zijn rede eerst de vraag hoe ons land er had voorgestaan indien de N.S.B. in 1937 den verkiezingsstrijd had gewonnen. Dan zouden wij- nu geen ver- slagen volk doch een bondgenoot als Finland zijn geweest, dan zou hier hoofdzalkelijk door Nederlandsche soldaten de Westkust verde- digd kunnen worden. Een tweede front in Nederland zou het sluitstuk van onze ellende zijn. Spr. hekelde de vroegere actie van het gebroken geweertje en stelde daartegenover hoe eigenlijk sinds 1917 Rusland een groote wapenfabriek is geworden. Het pacifisme werd geproolameerd on bevel van Rusland door de democratie, welke geleid werd door de Joden, die hun orders uit Moskou kregen. Gelukkig zijn toen op tijd het nat.-socialisme en fasc'isme gekomen om Europa te bescher men. Zoo zijn ook uw mannen en zonen uit- gegaan om Europa te verdedigen. Als de Bedenk dat verwaarlooze_ gevaarlijke gevolgen heeft. Geef Uw kind daarom direct de uit oude geneeskruiden bereide Akker's Abdjjsiroop. Vanouds beproefd by hoest, griep, bronchitis, asthma. zetf^ s Were Ids beste Hoest siroop oorlog naar buiten toe is gewonnen moet ook de vrede worden veroverd, hetgeen veel moei lijker is omdat juist gerechtigheid niet door de wapens wordt bevochten. Ook gij hebt op Uwe wijze mee te helpen om den oorlog te winnen, zoo riep spr. zijn hoorders toe. Wlij moeten op het thuisfront kunnen rekenen. Ten tweede zult gij, als de: mannen van het front terug komen bij hen wel wat orde moe ten scheppen. Ik doe verder al wat mogelijk is om te zorgen, dat Nederland straks zijn plaats zal kunnen innemen. Sipr. heeft al vaker tot de jonge mannen gezegd: wat wilt gij zijn: soldaat of slaaf. Wanneer ik iets te zeggen zal krijgen zullen wij er soldaten van maken. Daarom doe ik, aldus ir. Mussert, een beroep op de vrouwen. en meisjes daarin niet tegen te werken, want dat is.een noodzakelijlkheid. Als wij een be hoorlijk stuk van Europa willen worden moe ten wij onzen plicht doen ,dan hebben wij ook het recht te eischen. De meisjes en vrouwen moeten spr. daarbij steunen. Mevrouw Wilhelm-)van Hemert heeft den Leider daarna de verzekering gegeven, dat de vrouwen als een vrouw achter -hem staan. Nadat gezamenlijk no" een lied was gezongen werden versnaperingen rondgediend. Na de pauze stond de vertooning van een film op het programma. NEDERLANDSCHE VRIJWILLIGERS OPGELET' De Germanische Freiwilligen Lei ts telle, Diensjtstelle Niederlande, deelt mede: Een groot aantal kameraden heeft door hun. vrijwillige dienstneming iederen band met hun ouderlijik huls verloren, waardoor hun het harde lot ten deel viel volkomen van hun vaderland beroofd te zijn. Deze slachtoffers klagen er nu over, dat zij niet in de moge-, lijkheid zijn, hun verlof in het vaderland door te brengen. Het is onze ee'rste en vanzelfsprekende plicht, hier onmiddellij'k hulp te bieden. Hierbij wordt daarom bekend gemaakt, dat voor iederen vaderlandloos geworden verlof- ganger de mogelijkheid geschapen is, door onderfbrenging in tot dit doel .speciaal inge- ricihte herstellingsoorden en tehuizen voor verlof gangers, hun verlof in het vaderland door te brengen. Alle betrokkenen dienen zich daartoe tot het SS-Ersatzkommando Niederlande Den Haa-g, Stadhouderslaan 132, te wenden, al- waar voor onmiddellijke onderbrenging dezer mannen gezorgd zal worden. LEIDEN DOOR DIENEN. Elk volk heeft de regeering, die het verdient. Wel zelden in de gesdhiedenis is dit zoo duidelijk aan den dag getreden als in het achter" ons liggende tijdperk. Wat moeten we denken van volikeren, die willens of onwillens hun bestaansfuncties leggen in handen van hen, die daarop geen anderen aanspraak kun nen maken, dan dat ze door toevallige, on- persoonliiike omstandigheden in staat waren het tot de hoogste, ja allerhoogste posten te brengen Of opend'en maatschannelijke welstand, af- komst en uitge'breide re'laties in het verleden niet al te vaak den weg| tot deze posten WSj hebben als volk een harden les gehad en onze toekomst zou er donker ui-tzien, ware er niet een lichtpunt. Er groeit in onze jeugd een besef, dat andere waarden als geld en stand, sluwe berekening en baantjesjagerij het hoogste in ons leven vormen. Bewust of on- bewust dragen zij in zich het besef, dat zij ni&t als willekeurige enkelingen gezamenlijk eens later een maatschappij zullen vormen ter behartiging van hun persoonlijke belan- gen, doch dat voor alles zij door afstamming en bloedverwantschap tot een gemeensohap zijn verbonden. E!en getmeenschap, die hun slechts dan den waar.borg geeft, zich als en- keling te kunnen ontplooien, als ze al hun krachten in haar dienst stellen. Dit besef, dat tientallen jaren door valsche leerstellingen werd overheerscht, breekt in deze dagen bruisend baan. Wij zien het in onzen Jeugdstorm en in onzen Arheidsdienst. aan onze vrijwil'ligers aan het Oostfront. W:j merken het bii die andere duizenden, die in stil verlangen nog aan den kant moeten blij ven staan, omdat de omstandigheden hen weerhouden. Wij zien het ook aan onze eer ste Nederlandsche Langemafck-Studenten. Gedreven door het verlangen zich in te zetten voor de gemeenschap, (hebben zij zich aange- meld. Over enkele jaren komen zij terug als menschen, die, wat hun vakkennis betreft, in staat zijn, elke leidende positie op hun gebied te bekleeden. Dan zullen zij voorgaan, niet ir. woorden, doch met de daad. Niet het per soonlijk belang, doch het vo-lksbelang zal hen het hoogste zijn.. Niet door hun vakkennis of wetenschappe- lijke prestaties, doch slechts door deze bereid- heid tot dienen, zullen zij zich het recht ver- werven ons voik te leiden. Jonge mannen tusschen 16 en 22 jaar, die meenen voor deze Lan°~emarck-opleidipg ge- schikt te zijn, kunnen inlichtingen aanvragen bij het Langemarck-Studium, W-aalsdorper- weg 12, Den (Haag. OPGAVE VAN DRIJFRIEMEN Men verzoekt ons nog eens de aandacht te vestigen op de verplichting van een ieder, die drijfriemen in voorraad of voorhanden heeft, daarvan opgave te doen aan den directeur van het rijksbureau voor Hui-den en Leder te Amsterdam en zijn verplichting tot genoemd bureau een verzoek tot inschrijving te richten, waarvoor formulieren aan te vragen zijn bij het Rijksbureau en de Kamers van "Koop handel. Niet alleen grootbedrijven doch ook kleme bedrijven als smidswerkplaatsen, schoenmake- rijen, weverijen, muebelma'kerijen, enz., vallen ender het voorschrift,. De gestelde termijn voor het indienen van de, opgaven is' verlengd tot 17 October a.s. Degenen, die dan bedoelde opgave respeotie- velijk verzoek tot inschrijving niet hebben in- gediend, stellen zidh aan ernstige strafmaat- regelen bloot. THANS 250.000 NEDERLANDSCHE. ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. Naar het S.P.T. uit Berlijn meldt, is het aantal Nederlandsche arbeiders, dat m Duitschland te werk is gesteld, gedurende de laats-te weken wederom sterk toegenomen. Het totale aantal is thans gestegen tot onge veer 250.000. SCHEIDSGERECHT VOOR DE VOEDSELVOORZIENING. Tot bestuurs'leden van het scheidsgerecht voor de voedselvoorziening zijn benoemd: tot voorzitter dr. J. van Gelein Vitringa. te 's Gra- venhage; tot onder-voorzitters, tevens bijzit- tende leden, mr. H. Boogaardt te 's Graven- ha.ge, mr. J. A. G. M. van Hellenberg Huhar te Rijswijk, mr. F. J. de Jong, mr. P. S. Noyon, mr. L. E. Roes, mr. D. J. Veegens, alien te 's Gravenhage; tot secretaris mr. H. E. R. E. A. Frank te 's Gravenhage; tot ad- junct-secretaris mr. F. W, tor Spill te 's Gra venhage.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2