Duitschland wint op alio Men. Buitenland l No. 10.431 VRIJDAG 9 OCTOBER 5^42 82e Jaargang HARDE WOORDEN. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Nieuwe terreinwinst in den Kaukasus en bij Stalingrad. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT STANDLEY NAAR WASHINGTON. Zware straffen voor beleediging van Oostfrontstrijders en hun familieleden, I Verschijnt lederen aandag-, Woensdag- en Vrijdagavond phooging advertentien toegestaan door het rtement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N. P. d.d. 24 Maart 1942 - AbonnementsprijsBinnen Terneuzen f 1.42 per 3. maanden buiten Terneuzen f 1.73 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling f 6.60 per jaar. Uctg;eefster K, V. Firma P. J. VAN DE SANDE Teferoon 2073 Giro 38150 ADVERTENTIENPer mm 10 cent, minimum per advertentie f 1.50 Rubriek kleine advertentien 1-5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; maximum 8 regels Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 1-5 regels 52 cent, iedere regel meer 1 0 cent Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 1 0 cent meer. Handelsadvertentidn bij regelabor.nement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgba&r is. Inzending van advertentien uiterlijk 10 uur v. m. op den dag van verschijning. DiRECTEUR: I. VAN DE SANDE HOOFDREDACTEUR: N. J. HARTE TERNEUZEN - TELEFOON 2298 Op den in Den Haag door Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialisten gezamen- lijk gevierden dankdag voor den oogst heeft, inerkt de N. R. Crt., qp, commissaris-generaal Schmidt ,als leider van het arbeidsdomein der N.SJD.A.P. in ons land, Je gemeenschappe- lijkheid van het Nederlandsche en Duitsche lot ook daarin aangeduid, dat men tot dezelf- de offers hereid is. Wanneer thans in Duitsch land verschillende levensmiddelenrantsoenen verhoogd worden en in ons land niet, dan, al- dus Hauptdienstleiter Schmidt, moet men be- denken, dat de rantsoeneering hier aanmer- kelijk later begonnen is dan in Duitschland, zoodat het niet meer dan rechtvaardig en bil- lijk is, dat men het Duitsche volk ook een vroegere verliehting gnnt. Voor de Duitschers in Nederland echter komt de gemeenschappe- lijkiheid van het lot ook daarin tot uiting, dat hun rantsoenen ongewijzigd blijven. In hetzelfde nummer van de bladen, waarin deze woorden van commissaris-igeneraail Schmidt te lezen waren, stond echter ook de rede van Rijiksmaarschalk Goring afgedrukt. En deze zeide op denzelfden dankdag voor den oogst over de voedselpositie in de bezette gebieden, dat ,.daar weliswaar in de propa ganda dikwijls openlijk van een zeer moeilijke voedselpositie gesproken is, maar dat het daar op verre na zoo erg niet is geweest. Wel iswaar waren ook daar overal bonnen inge- voerd, maar hetgeen men op zijn kaarten haalde, was slechts bijkomstig en men leefde daar hoofdzakelijk uit den sluikhandel". Van- daar was het hij hem een onwankelhaar be- ginsel geworden, waaraan onvoorwaardelijk moest worden vastgehouden: eerst en vooral komt in de voedselvoorziening het Duitsche volk. Wij willen uit de woorden. welke op het zelfde oogenblik door commissaris-generaal Schmidt gesproken werden, niet de gevolg- trekking maken, dat toen Rij'ksmaarschalk Goring zijn harde woorden sprak, hij een stil- zwijgende uitzondering maakte voor ons volk. Vanzelf zijn de omstandigheden in de bezette gebieden niet overal eender. Als er een alge- meen oordeel ofer wordt geveld. zal dat niet op ieders toestand in het bijzonder toepasse- lijk zijn, maar klaarblijkelijk was er dan toch ook van den afstand, vanwaar de Rijksveld- maarsohalk zich zijn meendng vormde, geen zoodanig onderscheid te bekennen, dat wat voor den een gold niet tevens van den ander kon worden gezegd. Wij willen ons yolk dus niet van de ziwaarte van des Rijksmaarschalks verwijt ontlasten, door vrijspraak te zoeken bij hetgeen commis saris-generaal Schmidt heeft gezegd. Ook al vonden we daarin wel de erkenning, dat de medaille een keerzijde heeft:- dat het niet alles ziwarte handel is, waaruit het Nederland sche volk zich yoedt en dat .door een breede laag van ons volk, die reeds door gebrek aan middelen niet in staat zou zijn om in eenigs- zins beteekenende mate aan den zwarten han del mee te doen, een redelijk deel gedragen wordt van de ontheringen, welke door den oorlog en de geallieerde oorlogvoering aan Europa worden apgelegd, het eigen aandeel en het deel, dat het uit de onvermijdelijke lotsgemeenschap met het Duitsche volk be- schoren is. Ware het anders, er zou voor de bezettende overheid geen aanledding zijn ge weest om de rantsoenen van de in ons land aanwezige Duitsche onderdanen evenredig aan de Nederlandsche te handhaven. Zij zou ons dan evenzeer heblben ingescherpt, dat ook ten aanzien van de Duitsthers in ons land in de voedselvoorziening het Duitsche volk eerst en vooral dient te komen. Maar omgekeerd ligt er in de woorden*van Rijksmaarsclhalk Goring toch een aanwijzdng te meer voor het groote gevaar, dat de zwarte handelook onder en voor ons volk oplevert. Zij getuigen ervan, hoezeer het schrille beeld,. dat dit oeconomische misdrijf in zijn verbrei- ding oplevert, de stille vsferkelijkheid kan over- woekeren, waarin ons volk in zijn geheel dan - toch zeker reeds niet, veel minder dan het Duitsche de beperkingen, die de oorlog nood- zakelijk maakt, ervaart en in sommige opzich- ten geleidelijk aan reeds meer. Dat is geen reden tot zelfbeklag. Er zijn nog altijd dingen, die we ons heel wat gemak- kelijker kunnen verschaffen dan onze Ooster- buren, zelfs wanneer het ons voor ons doen al ongewoon moeilijk valt. En het is ook, zooals" commissaris-generaal Schmidt heeft gezegd, dat het Duitsche volk ons in de ont- bering zoover is voorgegaan, dat het ook wel het eerst de teekenen van verbetering mag bespeuren. Over wie wij ons kunnen beklagen, zijn die landgenooten, die in de zelfzucht en roeke- loosheid, het drieste cynisme, waarmee zij zich van de mogelijkheden tot ontduiking van de distributievoorschriften -bedienen,- voor de buitenwereld zulk een afstootelij'ke vertooning opleveren, dat men erdoor zou kunnen gaan vergeten, dat dit gelukkig niet de eenige waarheid van ons volk is. dat er daarachter nog een eenvoudig, niet minder moeilijk leven dan elders geleefd wordt, een leven, waarvoor, zoodra de tijd daar is, de eerste verliehting ook zeker niet te vroeg zal komen. Zoo leeft een breede laag, waaraan ook zij niet denken, die hun kleine en groote overtredingen van het reglement der voedselvoorziening zoo gemakkelijk verontschuldigen met het zelf- bedrog, dat men er van zijn bonnen -niet meer komen kan. Zij denken er niet aan en door den overmoed, waarmee zij hun voortgezette misdrijf begaan, brengen zij hun heele volk in opspraak en gevaar. Die les althans zouden ziji uit de woorden van den Rijksmaarschalk kunnen putten, ook al vinden wij in commis saris-generaal Schmidt een getuige, dat ons volk het er niet in zijn geheel naar heeft ge- maakt. Hun past de schoen maar al te goed. 4 Britsche koopvaarders vemietigd. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: i In het gebied van den Kaukasvs zijn vijan- delijke aahvallen afgeslagen en de eigen aan- valswiggen tegen verbeten weerstand in verder doorgedrukt. Ook in Stalingrad moest de vijand in zwa- ren strijd verder terrein opgeven. Ten Noord- westen van de stad werden de ingesloten, in ,twee deelen gespleten vijandelijke strijdkrach- ten thans vernietigd. Sterke Duitsche luchtstrijdkrachten en Roe- nreensche gevechtsvliegtuigen hebben met goed effect ingegrepen in de gevechten van het leger. Andere formaties gevechtsvliegers, hebben wederom overdag en des nachts belangrijke verkeersknooppunten en het ravi- tailleeringsverkeer op de beneden-Wolga en aan de Kaspische Zee aiangevallen. In den sector ten Westen van Kaluga hebhen Duitsche troepen in een verrassenden aanval een hoogtestelling der holsjewieken ingeno- men en zich daar geneSteld ter verdediging. Bij plaatselijke ondememingen zijn talrijke gevechtsinstallaties vernield. Ten Zuiden van het Ladogameer is de vijand uit goed gefortifieerde boschstellingen geworden, tegenaahvallen op de veroverde stellihg mislukten. Pogingen van den vijand om over de Newa te trekken, werden door doeltreffend artille- rievuur verijdeld en de luchtaanvallen op be langrijke toolsjewistische spoorwegtrajecten in den Noordelijken frontsector met goed effect van treffers voortgezet. Ten Westen van de Kandalaksjabaai en aan het front in Lapland werden bij aanvalsacties verscheidene sterke steunpunten van den vijand in een strijd op korten afstand genomen." In den nacht van 6 op 7 October heblben motortorpedobooten aanvallen gedaan op de Britsche kust. Zij vielen op verscheidene punten het vijandelijke convooiverkeer aan, brachten 4 koopvaarders van tezamen 11.500 brt. en een bewakingsschip tot zinken en be- schadigden met torpedotreffers nog 2 stoom- schetpen, welker ondergang door den sterken afweer niet meer kon worden waargenomen. Aan de Zuidkust van Engeland hebben lichte gevechtsvliegtuigen overdag militaire doelen en voor den oorlog belangrijke instal- laties bestreden. BRITSCH VLIEGTUIG AFGESCHOTEN. Aan het Egyptische front beperkte activi- teit te land en in de lucht. Bij een op Tobroek ondernomen luchtaanval stortte een vijande- lijk door de luchtdoelartillerie getroffen vlieg- tuig in de omgeving van Bardia neer. UITLE1VERING VAN „OORLOGSMISDADIGERS" GEEISOHT. Verklaring van Roosevelt. Naar uit Washington wordt gemeld heeft Roosevelt in een verklaring voor de pers gezegd, dat de Amerikaansche regeering voornemens is, na het ,,zegevierende" einde van den oorlog den eisch te stellen dat ,,ooriogsmisdadigers" aan de geallieerde lan- den worden uitgeleverd. De Amerikaansche regeering, zoo zeide hij, is hereid, samen te werken met de regeeringen van Engeland en andere landen ter instelling van een geallieer de commissie voor een onderzoek naar de ,,oorlogsmisdaden" en door het bijeenbren- gen ,,van alle beschikbare aanwijzingen" de verantwoordelijkheid van de ,,schuldigen'' in kwestie vast te stellen. In het Engelsche Hoogerhuis heeft burg- graaf Maugham een onmiddellijke wijziging der bestaande wetten geeischt, om het moge- lijk te maken, dat de Britsche gerechtshoven over ..oorlogsmisdadigers" recht spreken. De arbeidersleider lord Addison zeide, dat de ,,klucht", welke zich afspeelde bij' het ter ver- antwoording roepen van .oorlogsmisdadigers" aan het einde van den vorigdn wereldoorlog, zich niet mag herhalen. De lord-kanselier, Simon, verklaarde namens de regeering, dat zoo spoedig mogelijk een commissie der ver- eenigde naties voor het onderzoek van „oor- logsmisdaden" moet worden ingesteld. Dit voorstel geniet den steun van de regeeringen van Engeland en de Vereenigde Staten en is ter kennis gebracht van de andere direct betrokken" vereenigde naties. De geallieerde regeeringen" te Londen en het ,,Fransche Nationale Comite" hebben geantwoord. dat zij ,,het voorstel zeer toejuichen en het aan- nemen". VIJF REDEVOERINGEN. Vo.ksvoorlichting in Duitschland. De Berlijnsche redacteur van het Handels- J blad schrijft: Om den zin te begrijpen van de vijf groote redevoeringen, die de Piihrer en vier zijner naaste medewerkers in acht dagen tot het Duitsche volk en daar overheen tot de wereld hebben gehouden, moet men beseffen, dat een zoo breed mogelijke voorliehting van het volk op alle gebieden, tot een der voorijaamste principes behoort van het politieke stelsel en van de wereldbeschouwing, die sinds 1933 richting geven aan het Duitsche volk. Een der grondstellingen van dit stelsel is, dat de volksgemeensohap zonder aarzeling de leiding van zijn hooge overheid dient te volgen, maar dat deze hooge overheid omgekeerd steeds rekenschap aflegt aan het volk. Zij, die de in Duitschland heerschende wereldbeschou wing niet voldoehde kennen, zien deze grond- stelling vaak over het hoofd en komen dan tot de even bekrompen als voor het alleszins begaafde Duitsche volk beleedigende conclu- sie, dat r.ationaal-socialisme gelijk staat met een .regeering der laarzen", waarbij ,,de ma-ssa dom gehouden wordt". Hoe „dom" de ,,massa" in Duitschland wordt gehouden, bemerkt men, wanneer men de moeite neemt om de vijf redevoeringen, die de Fuhrer en zijn medewerkers 'Hermann Goring, von Ribbentrop, Goebbels en Backe in de afgeloopen week hebben gehouden, met aandacht te lezen. Hoofddoel van deze rede voeringen was, het volk voor te lichten om- trent den stand van den oorlog, dien het on der opoffering van het bloed zijner zonen en ten koste van belangrijke offers der geheele bevolking voert. Men koos daarvoor "het oogenblik, kort. voordat Duitschland den vierden oorlogswinter in gaat en waarop toVendien een overzicht mogelijk was over de oorlogshandelingen, die zich in den zomer afspeelden, alsmede over den oogst, die in dezen oorlog, welken Engeland met de afkon- diging eener totale blokkade begon, een der belangrijkste wapenen vormt. De Fiihrer gaf, zoo als het Duitsche volk dat van hem en alleen van hem verwachtte, een algemeen overzicht over den toestand, dat geen enkel gebied onbesproken liet. Deze rede heeft op het Duitsche volk en, naar men uit perscommentaren kan opmaken, ook in het buitenland grooten indruk gemaakt. Dit is waarschijnlijik vooral hieraan toe te schrij- ven, dat zij feiteljjk voor het eerst ook den gemiddelden lezer en luisteraar met groote helderheid de leide'nde gedaohten en de vast getrokken liinen doet herkennen, waarmee Duitschland dezen oorlog^ voert en die onder den wirwar van gebeurtenissen, interpreta- ties en feiten tot nu toe dikwijls moeilijk waren te herkennen. Voor het eerst heeft Adolf Hitler thans in een korte maaT heldere formuleering uiteengezet, wat Duitschland en zijn bondgenooten hebben bereikt. Hieruit laat zich de situatie der oorlogvoerenden af- lezen. Ook kan de belangstellende heoor- deelaar er conclusies uit trekken voor het verdere verloop van den oorlog, conclusies die, wanneer hij objectief is, den indruk zullen vestigen, dat het Duitsche vertrouwCn tot dusver niet zonder zin is geweest. Gorings rede kenmerkte zich ook door een groote openhartigheid over het veleden. De Rijksmaarschalk heeft eerlijk toegegeven, dat de voedselpositie zeer moeilijk is geweest, zooals hij ook om de zwaarte van den strijd in den afgeloopen winter geen doekjes iwond. Het pleit overigens voor de kracht en het vertrouwen van jhet Duitsche volk, dat zijn leiders, die in het algemeen zeer goed op de boogte plegen te zijn van de stemming en daar alleszins rekening mee houden, hebben gemeend deze mededeelingen over moeilijk- heden in het verleden thans bij het naderen van den nieuwen winter te kunnen doen, in plaats van ze uit te stellen tot een later tijd- stip. Het Duitsche volk is in den looo van den vorigen winter ongetwijfeld veel ..harder" ge worden, dan men vooral aan de overzijde van het Kanaal vermoedt. De leer der ontzaglijk zware jaren na den «oorlog, het vertrouwen, dat het volk in zijn militaire en politieke lei ding heeft gekregen en het besef, dat het, wanneer Duitschland dezen oorlog verliest, niet alleen zal zijn gedaan met de idealen, die een groot deel van het volk en vrijwel de ge heel e jeugd bezielen, maar ook met Duitsch land zelf. werken samen om de laatste resten wankelmoedigheid te doen v.erdwijnen. Over Duitschlands politiekekracht legden cle Rijiksminister von Ribbentrop en Gaebbels in hun redevoeringen rekenschap af. Goeb bels kon daarbij wijzen op de geestkracht, waarmee het Duitsche volk de moeilijkheden van den oorlog doorstaat. De enorme bedra- gen, die het Duitsche volk vrijwillig bij inza- melingen voor het Winterhulp-werk bijeen bracht, spreken een eigen taal, die overal wordt verstaan. Von Ribbentrop de rede van staatssecre taris Backe had eveneens betrekking op den economischen toestand schetste de poli tieke kracht, die de staten van het Drie- mogendlhedenverdrag, steunende op hun ver kregen economisch pctentieel en hun militaire machtsposities, thans kunnen oefenen, een kracht, die von Ribbentrop volkomen zeker deed zijn van de overwinning. Als steeds vertrouwende op zijn weermacht is het Duitsche volk in groote meerderheid ongetwijfeld bereid den roep van zijn leiders te volgen en de inspanning zoo mogelijk nog te verhoogen, de bombardementen te door- staan en vooral de aandacht te concentreeren op de ontzaglijke mogelijkheden in de ver overde oostelijke gebieden, waarvan het voelt, dat zij zijn toekomst en die van Europa in hooge mate zullen bepalen, zooals deze. ge bieden wellicht ook den oorlog zullen beslis- sen en, naar de woorden van den Fiihrer, het welslagen der nationaajl-socialistische revolu- tie pas geheel en al mogelijk zullen maken ANSIRABE OP MADAGASCAR BEZET. Naar het Fransche staatssecretariaat voor kolonien mededeelt, duurt de strijd op Mada gascar voort. Na twee dagen van harden strijd in de vlakte van Sambaina, hebben de Engelschen de stad Antsirabe veroverd, waar bij zij zware verliezen leden. iSedert de in- neming van deze stad hebben de Engelschen hun opmarsch gestaakt. Zij beperken zich tot het uit vliegtuigen beschieten van de ver- sterkte plaatsen in de streek van Antsirabe naar Fisnarentsoa en van de wagens, die in dat gebied rijden. Door deze aanvallen zijn verliezen onder de burgerbevolking ontstaan. JAPANSCH TRANSPORTSCHIP MET KRIJGSGEVANGENEN GETORPEDEERD, Het Japansche transportschip Lisbon Maroe" (7052 ton) met meer dan 1800 Brit sche en Australisciie krijgsgevangenen aan boord, is, volgens Domei, op 1_ October in de Oost-Ohineesche Zee op weg naar een Japan sche' haven door een Ameriuaansche duikboot getorpedeerd en tot zinken gebracht. Onmiddellijk nadat de noodseinen van de Lisbon Maroe" waven opgevangen, zijn Japansche reddingsschepen naar "de plaats des onheils vertrokken. Zij slaagden erin om verscheidene honderden gevangenen aan boord te nemen, terwijl eenige zwemmend een in de buurt gelegen eiland wisten te bereiken. Een gering aantal Japansche officieren en sol daten van het tot zinken gebracht3 schip is eveneens omgekomen. Nader wordt gemeii, dat aangenomen moet worden, dat meer dan duizend Engelsche krijgsgevangenen bij, het tot zinken brengen van het schip om het leven zijn gekomen. CHURCHILL ZWIJGT OVER STALIN'S CRITIEK. Naar Reuter meldt, heeft Churchill in het Lagerhuis in antwpord op de vraag, of de regeering geen verklaring had af te leggen omtrent de uitla.tingen van Stalin over de noodzakelijklheid' van een tweede front, ten antwoord gegeven. Het is ons volkomen duidelijlk, dat op het oogenblik van de Britsche regeering geen andere verklaring wordt verlangd dan die, welke reeds zijn afgelegd. Churchill zei voorts, dat hij natuuriijk heeft nagedacht over de verklaring van Stalin. Bevan (Labour) stelde toen de volgende vra gen: Is het niet juist, dat de arbeiders in geheel Engeland over den inhoud van Stalins verklaring spreken Moet het Lagerhuis geen gelegenheid krijgen, zich met deze verklaring bezig te houden? Be soft de premier de zeer emstige gevolgen, die voor de oorlogsiproductie zouden kunnen ontstaan, indien het gewoel veld wint, dat er een misverstand tussdhen de Sovjetunie en ons bestaat? ZaJl er niet zeer spoedig gelegenheid zijn om het publiek te dezer zake in te lichten? Churchill antwoordde: Ik heb aan de zoo- even afgelegde verklaring niets toe- te voegen. Het Labour-lid Bedlenger zei: Naar uit de verklaring schijnt voort te vloeien, bestaan niet de allemauwste tbetrekkingen inzake de coordinatie van de stafwerkzaahiheden voor politieke doeleinden, zooals wij, moesten geloo- ven op grond van de rede van den premier na zijn terugkeer uit Moskou. Kan hij de ver- zekering geven, dat tusschen Rusland en Engeland een zeer nauwe samenwerking in aangelegeniheden van de leiding bestaat? Churchill antwoordde: Ik heb niets naders toe te voegen aan de zorgyuldig overwogen verklaring,, die ik omtrent dit onderwerp heb aflgelegd en ik zou het Lagerhuis dringend willen adviseeren op een tijdstip, dat stellig van gewicht is, deze aangedegenheid niet te overhaasten. Op de vraag van den Labour-afgevaardigde Clement Davies, dat Churchiill zeer de moge- lijklheid omtrent het spoedig houden van een debat in overweging moest nemen, gaf de premier ten antwoord, dat hij het Lagerhuis zou uitnoodigen, de regeering in het door haar ingenomen standpoint te steunen. Toen ook het Labour-lid McLean akndrong op een spoedige verklaring, kwam de speaker tusschenbeiden en verbood verdere vragen. De Times zegt in een bericht uit Washing ton, dat de verklaring van Stalin op de eerste plaats gericht was tat Washington en dat een soortgelijke oproap van den Chineesolhen mi nister van budtenlandsohe zaken aldaar ver- wacht meet worden. Klaarblijkelijk, zoo wordt in dit bericht van de Times verder gezegd, bestaat er in de Vereenigde Staten nog steeds een zeker ..militair isolationisme" Dit houdt verband met het moeilijke vraagstuk van de verdeeling van de Amerikaansche wapenpro- ductie, welke een sleutelpositie vormt voor de geheele Amerikaansche strategie. De op- bouw van een groot Amerikaansch leger con- curreert steeds met de behoeften van de geallieerden van de iStaten aan grootere leve- ranties oorlogsmateriaal. lederen dag weer zien de miiitairen zich voor de kwestie gesteld, hoe een evenwdcht bereikt kan worden bij de verdeeling van de Amerikaansche wapen- productie tusschen de ibehoeften van de Staten zelf en die van de geallieerden en welke be hoeften voorrang hebben. De oplossing van dit probleem houdt natuuriijk zeer nauw ver band met de kwestie van een tweede front. In Londensdhe politieke kringen wordt even eens te kennen gegeven, dat een doeltreffende militaire hulp voor de iSovjet-unie Sn feite veel meer afhangt van 't wapeningsipotentieel der Vereenigde Staten dan van het potentieel van Groot-Brittannie, dat geen groote stijging meer toedaat. De correspondent van de Daily Express te Moskou meldt omtrent het tot stand komen van de verklarimgen van Stalin: ,,'n Week geleden ontving Cassidy telegra- fisch opdracht van zijn bureau te (New-York ROSJILOF SP00RWEGEN GEBERGTE DUE PIJPLEID/NGEN 111 0LIE VELDEN STALI TaWR KM 0 50 100 PfiOL e TARSKAJA SALSK EE V. AZ> EL 1ST, OUSKI TERNOWK, EMRJOtK ROSJLQFSK Ko ARHAN6ELSK0JE MAIKOP Psc P0DG0RNAJA KYSLAR ^ADLER^y^jjS RATJGOR5JJ A- .3 'mkojanj* L mNALTSJIK 4, WLADIKAWKA KOETAIS B°fk'K A K0EBA -N0EKHA TRAPEZOENT LENINAKAN," KIROW u R KIJE ERIWAN (4262) KAART VAN PELI HET KAUKASUS FRONT. Met dikke zwarte lijn is in het Noord-Westelijk deel van den Kaukasus het Duitsche Toeaps?11^^611' waarvan de &«vechtssectoren gelegen zijn bij Stalingrad, Grosny en Duidelijk is op de kaart te zien hoe de Duitsche troepen met hun aanvalsrichtineen langzaam, bovengenoemde plaatsen omsingelen. iStalin schriftelijk om 'n interview te verzoe- ken met als uitgangspunt de in den brief geformuleerde vragen. Cassidy nam drie dagen tijd om de vragen te overwegen. Vrij dagavond om 21 uur werd de brief door een looper- aan de Zuidwestelijke poort van het Kremi aflgegeven. In den nacht van Zaterdag op Zondag om 1 uur, dus 28 uur later, werd Cassidy telefonisch door den perschef van het commissariaat van buitenlandsohe zaken, Palgoenow, gewekt. Mopperend begaf de Amerikaan zich door de duistere straten van Moskou naar het Kreml, zonder te beseffen welk een sensatie hem te wachten stond. In gebroken Russisch antwoordde hij den wacht- post voor het Kreml. Tenslotte stond hij met bleek gelaat voor Palgoenow, die sleehts tot hem zeide: „,Hier is het papier waarop u waeht". Het antwoord van Stalin was op een groot wit papier zonder een of ander stempel met de machine geschreven en geadresseerd aan ..Gospidin Cassidy". Admiraal Stanley, de Amerikaansche am- bassadeur te Moskou, zal naar Washington vertrekken om ruiggespraak te houden met Roosevelt. Dinsdag heeft hij een onderhoud met Molotow gehad en is door Stalin ontvan- gen. Standley heeft verklaard, dat het in hoofdzaak een bespreking van militaire vraag- stukken en van de Amerikaansche huljp aan de Sovjet-unie betreft. iStandley, die op zijn reis naar Washington vergezeld zal worden door den miiitairen en den vloot-attache, heeft foiji het beantwoor- den van vragen het volgende medegedeeld „Over het algemeen heeft men hier het gevoel, dat de Amerikaansche hulp aan Rus land niet met de verwachtingen in overeen- stemming is. De Russen hebben het gevoel, dat wij niet alles doen wat wij kunnen. Ik zou willen medehelpen, om deze dingen in «orde te brengen. Ik ben echter lang weg geweest uit de Vereenigde Staten en deze dingen moe- ten daar beslist worden". Exchange Telegraph meldt uit Londen, dat Henderson, de leider van de Oost-Eifropeesche atfdeeling van het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken, benoemd is tot plaatsvervanger van 'Standly tijdens zijn af- wezigheid. Henderson heeft destijds Churchill en Harriman naar Moskou vergezeld en is sindsdien in de Sovjet-unie gebleven. WAARSCHUWING TEGEN BRANDVEROORZAKENDE BALLONS. De ,,Berl. Bdrsen-Ztg." waarschuwt tegen kogelvormige rubberballons, welke Duitsch lands -vijanden den laatsten tijd het Rijk laten binnenvliegen. Zij hebben een middellijn van 2 a 3 m, onderaan hangen meestal draden. Sommige dragen filessche/i gevuld met brand- bare vloeistoffen, welke na een bepaalderi tijd loslaten en bij hun val brand kunnen veroor- zaken in bosschen, graanvelden en huizenj andere vervoeren zakjes met houtwol, welke zoodra de ballon tegen een ggbouw of een boom stoot door middel van een electrisch apparaatje in brand wordt gestoken, waarbij de ballon zelf met een steekvlam ontploft. Het blad waarschuwt do bevolking derge- lijke ballons niet aan te raken, maar zoodra men er een ontdekt de politie te waarschuwen. AMERIKAANSCH SLAGSCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. In een extra-berioht van het Italiaansche hoofdkwartier is bekend gemaakt, dat de Italiaansche duikboot Barbarigo onder bevel van kapitein Enzo Grossi op den Atlantischen Oceaan een Amerikaansch slagschip van de Mississippi-klasse tot zinken heeft gebracht. Omtrent den ondergang van het Ameri kaansche slagschip van de Mi s s is si ppi- kl asse door" een Italiaansche duikboot deelt de Ita liaansche radio nog mede, dat de torpedeering plaats had om 2 uur 35 mln. des nachts en wel qp 2.15 gr. Noorderbreedte en 14.25 gr. Wes- terlengte, t.w. op 330 zeemijl ten Zuiden van Freetown (West-Afrika). De oorlogsbodem werd door vier torpedotreffers van de Ita liaansche duikboot tot zinken gebracht. DE TACHTIG DAGEN VAN LYTTELTON VERSTREKEN. Naar het D.N.B. aan den Britschen nieuws- dienst ontleent publiceert Oliver Lyttelton, de Engelsche minister van productie, aan het einde van de tadhtig kritieke dagen, een ver klaring, waarin hij zegt. dat die dagen thans voorbiji zijn en dat geen Engelsehman ze opnieuw zou willen meemaken. Hij spreekt verder over de gevechten aan het Oostelijke front en in Noord-Afrika en verklaart, dat het Engelsche volk de productie moet verdub- belen om in elk opzicht voor de toekomst gereed te zijn. HET BOEIEN VAN GEVANGENEN. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Na de mislukte landingspoging bij Dieppe had een ibuitgemaakt Engelsch bevel, waarin last, gegeven werd tot het boeien van Duit sche gevangenen, het opperbevel vaA de weer macht-gedwongen om ter bescherming van de Duitsche soldateneer overeenkomstige maat- regelen aan te kondigen. Daarop verklaarde het Britsche ministerie van oorlog, op 2 Sep tember: ,,met nadruk wordt ontkend, dat welken Duitschen gevangene ook de handen gebonden zijn. Ieder bevel van dien aard zal. wanneer het mocht zijn gegeven, herroepen worden". Intusschen zijn beide verklaringen van het Britsche ministerie van oorlog of wel licht- vaardige,' ongecontroleerde beweringen, of bewuste leugens gebleken. Want uit het ge- rechtelijk verhoor van een Duitschen onder- officier, een Obergefreiter en. viif soldaten. benevens vijf mannen van de orgariisatie-Todt, De hdhere SS- und Polizei-iFuhrer te 's-Gravenhage deelt mede: Het SS- und Polizeigericht heeft de Nederlandsche staatsburgers mevrouw Schollard, mevrouw Snikkers en Chris tian Oonk, alien uit Rotterdam, tot gevangenisstraffen van een jaar veroor- deeld. Zij hebben in luide en kwaad- willlge gesprekken Nederlandsche leden van de SS en van het Vrijwilligerslegioen Nederland ibeleedigd en familieleden van hen met niet weer te geven woorden beleedigd. Het SS- und Polizeigericht zal onver- biddelijk dergelijke vergrijpen vervolgen. Germaansche vrijiwilligers, die schou- der aan schouder met Duitsche soldaten in het Oosten tegen het bolsjewisme strijden, staan in dit opzicht onder de bijzondere bescherming van de eer der Waffen-SS. die bij Dieppe tijdelijk in Britsche gevangen- schap waren geraakt, en later bevrijdt zijn blijkt, dat zij alien tusschen 10 minuten en 1V2 uur geboeid zijn geweest. Hun werden of wel de handen op den rug gebonden, dan wel de polsen, deels zelfs de afeonderlijke vingers voor de iborst samen- gebonden. Afgezien nog hiervan, heeft zich een soort gelijke gebeartenis voorgedaan op 4 October op het KanaaleDand Sercq. Daar hebben in de vroege ochtenduren 16 Engelschen een Duitsch arbeidscommando, bestaande uit een onder-officier en vier man, overvallen. Dezen v erd, terwijl zij in hun hemd stonden en met een dun, maar zeer sterk, rond gevlochten touw geboeid waren, belet an dele kleeding- stukken aan te trekken. Zij werden naar het strand geleid. Toen de Duitsche soldaten zich verweerden tegen deze ongehoorde be- handeling, werden de onder-officier en een man met schoten en steken met de bajonet gedood. Een tweede soldaat werd gewond. Deze feiten zijn door de verklaringen van een pionier bevestigd, die er in slaagde in het handgemeen te ontkomen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat het boeien systematisch was voorbereid. Daarmede bezdt het Duitsche opperbevel van de weermacht het ondubbelzinnige bewijs dat beide verklaringen van het Britsche ministerie van oorlog 2 September 1942 zijn afgelegd in strijd met de waarheid-. Het opperbevel van de weermacht ziet zich derhalve gedwongen last te geven tot het volgende 1. (Van 8 October om 12 uur af zullen alle bg Dieppe gevangen genomen Britsche offi cieren en soldaten in de boeien geslagen wor den. Deze maatregel blijft zoolang van kracht, tot het Britsche ministerie van oorlog bewijst, dat het in het vervolg ware verklarin gen aflegt omtrent het boeien van Duitsche krijgsgevangenen, of dat het zich het gezag heeft verschaft om zijn bevelen bij den troep ook ten uitvoer te doen legge'n. in het ver volg zullen alle terreur- en sabotage-troepen der Britten en hun handlangers, die zich niet als soldaten, maar als bandieten gedragen, door de Duitsche troepen ook als zoodanig bghandeld worden en waar zij optreden mee- doogenloos in den strijd neergelegd worden. Van militaire zijde verluidt te Berlijn, dat de groote tractorfabriek Dzerzjinski (te Sta lingrad) de grootste in de Sovjet-unie, door voortdurende beschieting door de Duitsche artillerie in een puinhoop is veranderd. - Het Britsche ministerie van luchtvaart meldt, dat de Britsche luchtmacht bij haar aanval op Osnabriick zes vliegtuigen heeft verloren. Sinclair, de Engelsche minister van lucht vaart heeft Woensdag in het Lagerhuis gezegd, dat in de eerste negen maanden van dit jaar 1082 Britsche bommenwerpers boven Duitschland en Noord-Europa zijn verloren gegaan. KWALITEIT EN KWANTITEIT. Stalin heeft, schrijft de N. R. Crt., de kwes tie van het tweede front opnieuw doen op- laaien door op de vraag van den Amerikaan- schen journalist Henry Cassaay naar de plaats, welke bij den huidigen stand der din gen in de beoordeeling der Sovjet-unie de mogelijkheid van een tweede front innam, te antwoorden: ,,Een zeer belangrijke plaats, men kan zeggen een plaats van de eerste orde." En al zijn aehterdodht, waarom men van deze gelegenheid nog altijd geen gebruik heeft gemaakt. kwam tot uiting in zijn antwoord op de tweede vraag. in welke mate de hulp van de geallieerden de uitwerking heeft van een offensief en wat tot Verfhooging* en ver- betering ervan kan worden gedaan: „In ver- gelijking met de hulp, welke de Sovjet-unie den bondgenooten bewijst, door de hoofd- strijdkrachten van de iDultsch-fascistische troepen op zich zelve te concentreeren. is de hulp van de bondgenooten aan de Sovjet-unie voorloopig nog weinig doeltreffend. Tot ver betering en uitbreiding van deze hulp is maar een ding noodig een aigeheele nakoming en te rechter tijd van de _door de bondgenoo ten aanvaarde verplichtingen". Het is Stalin klaarblijkelijk ook met de taal der hardste feiten nog niet uit het hoofd te praten, dat de geallieerden, als zij maar wil len, in staat zijn den oorlog te winnen. Het is het gezichi spunt van waaruit hij de poli tieke ontwikkeling sedert het natiouaal-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1