Het moeilijkste in Ouitschlands voedselpositie is overmen. Duitschland wint op alle fronton. Buitenland No. 10.429 MAANDAG 5 OCTOBER 1942 82e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENT!EBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Rede van Rijksmaarschaik Goering. DUITSCH WEERMACHTSBERICKT. Succesrijke slag bij het Ladogameer. Doodvonnissen voitrokkeri Kapitein Marseille in Afrika gesneuveld. ..V Verschijnt iederen Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond Prijsverhooging advertentien toegestaan door het -Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaaft onder No. 16236 N. P. d.d. 24 Maart 1942 AbonnementsprijsBinnen Terneuzen f 1.42 per 3 maandenbuiten Terneuiren f 1.73 per 3 maanden. Bij voonuitbetaiincj f 6.60 per jaar. Uitgeelster K.V. Fcrma P. J. VAN DE SANDE Tele.oon 2073 Giro 33150 DIRECTEUR: - I. VAN DE SANDE UZENSCHE COU ADVERTENTIEN: Per mm 10 cent, minimum per advertentie f 1.50 Rubriek kleine advertentien 1-5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; maximum 8 regels Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 1-5 regels 52 cent, iedere rege! meer 1 0 cent Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 10 cent meer. - Handelsadverientien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrij^baar is. - Inzending van advertentien uiterlijk 1 0 uur v. m. op den dag van verschijning. In het Sportpalast te Berlijn heeft Zondag Rijksmaarschaik Hermann Goering ter ge- legenheid vanden dankdag voor den oogst, hooge onderscheidingen uitge'reikt aan boeren en landarbeiders, die zich bijzonder verdienste- lijk hebben gemaakt voor de verzekering van de voedselvrijheid van Duitschland en Europa. De minister van propaganda dr. Goebbels nam deel aan deze betooging. Staatssecreta- ris Backe verwelkomde Goering en verklaar- de, dat de laatste maanden ha den zwaren winter den groei en den oogst buitengewoon hebben bevorderd en -eoo de hoop, van den vijand hebben vernietigd om Duitschland door den honger op de knieen te kunnen brengen. Zonder het dappere optreden van het landvoik zou dit succes niet mogelijk zijn geweest en twee verdienstelijke mannen uit zijn ge- lederen heeft de Fiihrer onderscheiden met het ridderkruis dat bij het Kruis v<4or oorlogs- verdienste behoort. Toen rranf de Rijksmaarschaik het woord. Hij. zou het Duitsche volk openhartig uiteen- zetten op welke voedselbasis het voor het komende jaar kan rekenen. Daarop bracht Goering namens den Fiihrer dank aan alien, die in zwaren, onvermoeiden arbeid ertoe hadden bijgedragen, dat-ondanks alle ongunstige weersomstandigheden een oogst kan worden binnengehaald die veei beter was dan aanvankelijk na den derden ijs- kouden winter mocht worden verhoopt. Extra rantsoenen. Omtrent de voedselpositie in de bezette ge- bieden, verklaarde Goering, dat weliswaar daar in de propaganda dikwijls werd gespro- ken van een zeer moeilijke voedselpositie. maar dat het daar in werkelijkheid lang niet zoo erg is geweest. "^eliswaar zijn daar over- al bonnen ingevoerd, maar wat men daarop krijgt is maar 'n extraatje en men voorziet zich daar in hoofdzaak via den sluikhandel. Dientengevolge is bij mij het onwrikbare beginsel ontstaan, waaraan onomstootelijk wordt vastgehouden; in de eerste piaats en bovenal komt bij de voeding het Duitsche volk. Ik ben er sterk voor, dat in de onder onze hOede genomen gebieden de bevolking geen honger lijdt. Als evenwel door maatregelen van onze tegenstander? moeilijkheden ont staan, dan moeten alien het weten: als er gehongerd wordt dan in geen geval in Duitsch land. De Duitsche arbeider en uegene die in Duitschland werkt, wordt qua voeding van alien het best voorzien, dat moet onomstoote lijk vaststaan. Ondanks alle veroverde gebieden blijft eVen- wel de oogst voor het eigen vaderland beslis- send voor de voorziening. Duitsehland be- vindt zich thans» in de gelukkige omstandig- heid, dat de geheele Duitsche weer- macht aan welk front zij ook staat uitsluitend door de veroverde gebieden wordt gevoed en verzorgd, zoodat de vaderlandsche oogst het volk ten goede kan komen en nog in toe- nemende mate uit de veroverde gebieden aan- vullingen komen. Op zichzelf zou er dus aan alle moeilijk heden een eind zijn gekomen. Dit is evenwel niet het geval, want wij hebben meer dan 6 millioen b-uitenlandsche arbeiders en meer dan vijf millioen krijgsgevangenen mede te ver-eorgen. Dat beteekent, dat de productie- slag nog verder moet worden opgevoerd. Nu ik den oogst beter' kan overzien, heb ik staatssecretaris Backe verzocht voortaan te zorgen, dat in streken met luchtgevaar het vleesch nog met 50 gram wordt vermeerderd. Thans reeds wordt er ijverig aan gewerkt, het Duitsche volk met Kerstmis een heel bijzonder extraatje aan vleesch, meel en zoo mogelijk ook andere kostelijke dingen te kunnen geven. Van nu af krijgt voorts iedere Duitsche sol- daat, van den eenvoudigste tot aan den veld- maarschalk, als hij met verlof is, bij het over- schrijden van de grens in opdracht van den FiihreT, een pak cadeau met een kilo meel, een kilo erwten of hoonen een pond bo ter en een groote houdbare worst. Hij krijgt dit niet voor zichzelf, want hij heeft er geen behoefte aan. Dit pak is bestemd voor de zijnen thuis. Omtrent de vetvoorziening verklaarde Goe ring, dat binnenkort een compensatie voor de door de vorst mislukte raapoogst voor het Duitsche volk zal worden gevonden in de zonnebloemenolie die uit Rusland zal komen. De aardappeloogst overtreft alles wat jnaar ooit van Duitschen bodem is geoogst. Van nu af steeds, beter. Omtrent de bewering van den tegenstander, dat de stemming onder het Duitsche volk zoo slecht was, dat men voor den winter iets had moeten geven om het rustig te houden, ver klaarde de bewindsman: dat dit zoethoudertje gedurende den geheelen oorlog gehandhaafd blijft en zelfs nog vergroot wordt. Het moeilijkste is ook in de voedselvoor- ziening overwonnen. Van nu af zal het voort- durend Jeter worden. Daartoe moet het Oosten worden georgani- seerd. De Russen hebben immers alles ver- brand. Wij zullen weer opbouwen: slachte- rijen, marmeladefabrieken, biscuitfabrieken enz. Dat alles "was er immers, eieren, boter en meel in ongelooflijke hoevpelheden. Wij moeten het slechts ter plaatse op de Juiste manier verwerken, en ik hoop, dat volgend jaar dan de pakketten komen. Waardeerende woorden aprak de Rijksmaar schaik over de houding van het Duitsche volk, welke van dien aard is geweest, dat men slechts in enkele gevallen heeft mdeten in- grijpen. De zwendelaars en woekeraarstypen uit de laatste jaren van den wereldoorlog zijn woonwijken. De terreur voor de Duitsche be volking, het neerwerpen van bommen op vrouwen en kinderen is voor dezen heer dus het beslissende. 'Zij kunnen, er zeker van zijn, dat alles wat voor menbchen mogelijk is aan inspanning, in het werk gesteld zal worden om in den toe- stand v.an deze slachtoffers van den oorlog uit de lucht hulp te brengen. Het zwaartepunt van den strijd ook van het luchtwapen, ligt op h~et oogenblik echter in het Oosten. Spreker wees er dan op, dat het lucht- afweerwapen, verder zeer wordt vergroot en steeds beter zal schieten met behulp van nieuwe, betere instrumenten. De nachtjagers worden over het geheele Duitsche rijk ver- breid. Wanneer in het Oosten de tegenstan- der neergjslagen is, dan spreken wij elkaar goddank in Engeiand weer. De Rijksmaar schaik riep vervolgens het Duitsche volk op even onbuigzaam en wonderbaarlijk als tot dusver te volharden en zich door geen enkelen terreurmaatregel uit de lucht te laten schok- ken. Ik zal er zelf zorg voor dragen, aldus de Rijksmaarschaik, dat terstond groote op- slagplaatsen worden gevormd, waaruit ter stond voor de uit de lucht getroffenen geput kan worden. Ik heb in alle voor mij toegan- kelijke landen zonder rekening te houden met de kosten, voorraden in ontzaglijken omvang opgekocht, Opdat diegenen, die vajjdaag alles verliezen, morgen tenminste het noodige terugkrijgen. Met bijtenden spot sprak Hermann Goering vervolgens over het streven van de tegenstan- ders tot oprichting van een tweede front en de Amerikaansche bluf ten opzichte van de bewapeningsproductie. Ook in Amerika heeft men voor de produc- tie grondstoffen en arbeiders noodig en kan men niet tegelijkertijd een leger van millioenen opstellen en aan den anderen kant het aan- tal arbeiders verdrievoudigen. Vervolgens sprak de Rijksmaarschaik een critische hschouwing uit van de leiding der tegenpartij en haar wansuccessen. Kort ver- meldde hij Churchill en den chief commander" van thans, Roosevelt, waama hij Stalin den belangrijksten noemde van het driespan, die zijn leidingstaak echter meestal kort en bon- dig met een'schot in den nek afhandelt. Rijks maarschaik Goering constateerde daartegen- over dat aan Duitsche zijde de persoon en het veldheersgenie van den Fiihrer en organisator van de Duitsche weermacht alleen de groote duidelijk strategische (richtlijnen, grondslagen en bevelen voor de oorlogvoering geeft. De Rijksmaarschaik herinnerde er aan, welk een hijna- boVenmenschelijke wilsprest-a tie de Fiihrer in den afgeloopen harden oor- logswinter verricht heeft. Ook de komende winter zal weer zware eischen stellen, maar hij zal belangijk gemak- kelijker te dragen izijn dan.de winter van iverleden jaar, aangezien wij voorbereid en tegen gevaren gevrijwaard zijn. Wat zou het lot van het Duitsche volk zijn, zoo ging de maarschalk verder, wanneer wij dezen strijd niet winnen zouden? Het Duitsche volk zou vernietigd worden. Deze oorlog is niet de tweede wereldoorlog, maar de groote rassenoorlog. Of de Jood of de Germaan de wereld beheerscht, daarom gaat het in laatste instantie. De Jood is het, die ons den strijd op leven en dood heeft aangezegd. Deze oorlog zal echter gewonnen worden, omdat hij gewonnen worden moet. En wij zijn ook onoverwinne- lijk, zoolang wij een hecht granieten blok der Duitsche volksgemeenschap vormen. Denun ciaties heb ik steeds veracbt, want zij worden uit afgunst geboren. Helpt liever elkander. De dapperheid van onze weermacht is een factor, die onwrikbaar is. Wij hebben het recht optimisten te zijn. Zoo willen wij dan strijden voor ons oorlogs doel en ons oorlogsdoel luidt: de vrjjheid van ons volk, de grootheitl van ons Rijk en de veiligheid van onze toekomst, met een woord: Duitschland". Onderscheidingen Enkele uren na de rede van Rijksmaar schaik Goering is in de Rijkskanselarij door den Reichsnaehrstand een plechtigheid gehou- den, waarhij eer bewezen en oorlogsonder- scheidingen uitgereikt werden aan het land voik. Aan deze plechtigheid werd deelgenomen door 115 boeren en boerinnen, landarbeiders en -arbeidsters en landbouwleiders, vooral uit de Oekraine. Staatssecretaris Backe hield een toespraak. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Zaterdag bekend: In het Kaukasus-gehied werden de aanval- len op vijandelijke stellingen in het gebergte in hevige gevechten voortge-zet. De aanval op het noordelijke deel van Stalingrad heeft overal de voor gisteren vastgestelde doelen bereikt. Ten Zuiden en ten Noorden van de stad mislukten sterke ontlastingsaanvallen na zware gevechten. Hierbij werden 41 bolsje- wistische tanks vernietigd. Duitsche en Roe- meensche ludhtstrijdkrachten bestookten heti 1 vijandelijke ravitailleeringsverkeer op de waar zij wordeh zij snel opgeruimd. Op oorlogszwendelarij en -woeker staat de galg. Op het gehied van de grondstoffen is de toestand even guhstig als bij de voeding. De opgeslagen Voorraden hebben gestrekt tot nieuwe bronnen bereikt waren. Steenkool en ijzer bezit Duitschland zelf in voldoende mate. DaaThij zijn nog ontzaglijke hoeveelheden veroverd. IJzer en steenkool moeten echter eerst diep uit den ,grond gehaald worden en met dezen 'arbeid verjjcht de mijnwerker het zwaarste werk dat er bestaat. Uit waardeering voor zijn prestatie heb ik vandaag besloten een verordening te onder- teekenen, die den mijnwerker speciale voor- deelen verleent voor zijn geweldig werk. Hij moet met zijn loon aan het hoofd komen van ■alle beroepen en zijn zware werk moet vol- gens het prestatiebeginsel erkend en gewaar- deerd worden. De Rijksmaarschaik richtte vervolgens nog- maals een beroep op het geheele Duitsche volk om geen onnoodige energie te verhruiken. Wanneer de strijd voor alle Duitschers ver- hoogde persoonlijke offers eischt, zij dienen slechts het eene doel en de eene gedachte: den oorlog te winnen. Origineele bevelen. Ook slachtoffers van de laffe vijandelijke luchtaanvallen, zoo zeide de Rijksmaarschaik, moeten groote beperkingen van hun persoon lijke vrijheid op zich nemen. De leiding weet hun offers en hun leed volledig te waardeeren. De tegenstanders kunnen zich niet schoon praten met te zeggen, dat zij industrieele doelen op het oog hebben gehad, wanneer zij weerlooze woonwijken met hun bommen ver- nietigen. „Wij hebben", aldus Goering met krachtige stem, (,,origineele bevelen in handen. Zoo -heeft b.v. een Engelsehe luchtgeneraal zijn vliegers bevelen gegeven, waarin gezegd wordt, dat niet de oorlogsindustrie het be- langrijkste is, maar de vernieling van de gebied van den benedenloop van de Wolga. Aan het Don-front sloegen Italiaansche troepen verscheidene pogingen om de rivier over te steken af. In het gehied van Rzjef zijn hij eigen aan- valsoperaties en bij laet afweren van vijan delijke tegenaanvallen verscheidene honder- den gevangenen gemaakt. 26 Tanks, 44 sttikken geschut en talrijke zware en lichte wapens zijn buitgemaakt of vernietigd. De vijand leed zware, bloedige verliezen. Duchtaanvallen met vemietigende uitwer- king werden gedaan op spoorlijnen en het uitladen van bolsjewistische troepen ten zuid- oosten van het Ilmenmeer. De slag ten zuiden van het Ladogameer eindigde met een volledig succes. Troepen van het leger hebben in voorbeeldige samen- werking met formaties der luchtmacht de na hevige gevechten ingesloten strijdkrachten van den vijand ter sterkte van 7 divisies ver nietigd, 12370 gevangenen gemaakt, 244 tanks 307 stuk'ken geschut, 491 granaatwerpers en 843 mitrailieurs, alsmede een groote hoeveel- heid ander oorlogsmateriaal buitgemaakt of vernietigd. De verliezen van den vijand aan gesneuvelcjen bedragen meer dan 28.000 man. Het aantal van zijn gewonden is niet te sohatten. Bij een aanval op de Brische Kanaalkust hebben motortorpedobooten in den nacht van 1 op 2 October, ondanks hevigen afweer van torpedojagers een vijandelijk koopvaardijscliip van 2500 brt. en een bewakingsvaartuig tot zinken g'ebracht. Een ander schip, waarvan het zinken niet meer kon worden \vaarge nomen, werd beschadigd. Ook in den nacht van 2 op 3 October ont- stond voor de Nederlandsche kust een zee- gevecht tusschen Duitsche heveiligingsstrijd- kraohten en Britsche motortorpedobooten, die door doeltreffend artillerievuur verdreven werden. Na enkeie storingsvluchten overdag zonder eenige uitwerking vielen Britsche bommen- werpers in den afgeloopen nacht West-Duitscli gebied aan. De bevolking leed verliezen. In woonwijken van verscheidene steden, in het bijzonder in Krefeld, ontstond materieele sehade en schade aan gebouwen. Viif der aan- vallende. vliegtuigen werden neergeschoten. Bij aanvailen overdag op de bezette gebieden in het Westpn verloor de vijand nog zeven andere vliegtuigen. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen onder- narnen gisteren overdag aanvallen in scheer- viucht op voor den oorlog belangrijke instal- laties aan de Zdidkust van Engeiand. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: In het Noordwesten van den Kaukasus zijn verscheiden boschstellingen en gevechtsinstal- laties ondanks hardnekkigen vijandelijken tegenstand genomen. De luchtmacht bestreed nog voor de ^Igen voorhoede vijandelijke kolonnes en troepen concentrates Ten Zui den van de Terek werden de als vesting ver- sterkte, taai verdedigde steden Elkotowo en Werchnij Koem stormenderhand genonjen. In het Noorden van Stalingrad is de vijand opnieuw in zware gevechten nil- versterkte blokken huizen en versterkte stellingen ge- worpen. Sterke groepen vliegende artillerie en luchtdoelgeschut der luchtmacht steunden hierbij de formaties van het leger. Andere vliegtuigen zetten de verplettering van Sow- jet-etappeverbindingen voort. Een vrij groot aantal vijandelijke transporttreinen werd ver nietigd, een motorschip op de Wolga in den grond geboord. Nachtelijke bomaanvallen waren gericht op vliegvelden en artilleriecon- centraties der Bolsjewisten ten Oosten van de Wolga. In den middensector hebben stormtroepen siuccesvolle ondernemingen ten uitvoer ge- legd. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer heeft een eigen aanval nieuwe vorderingen gemaakt. Op de piaats, waar Duitsche patrouille- vaartuigen in het nacihtgeVecht van 1 Octo ber aan de Nederlandsche kust Britsche snel- booten in den grond hadden geboord, hebben beveiligingsvaartuigen temidden van een massa wraskstukken drie Britsche officieren en twaalf man gevangen genomen. EXTRA-VEELEVERINGSPEICHT AAN VEEHOUDERS IN NOORD-HOLLAND OPGELEGD. Na het ernstige geval van den veehouder in Amsterdam, wien de Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Vis- scherij extra-leveringsplicht van 12 koeien had opglegd, zijn thans nog drie gevallen in de provincieNoord-Holland te vermelden, waarin 'het achterhouden van melk den betreffenden veehouder duur te stade is gekomen. Een veeliouder in Landsmeer is extra-leve ringsplicht opgelegd van vier koeien en vier jpinken; een veehoudster te Amsterdam zal 4 koeien, twee pinken en 2 kalveren moeten afstaan, terwijl een veehoudster te Bussum vier koeien en ebn pink zaL moeten missen. Deze veehouders, die de voedselvoorziening van ons volk in gevaar brachten, hebben deze ernstige gevolgen uitsluitend aan zichzelf te wij ten. HOOFDREDACTEUR: N. J. HARTE TERNEUZEN - TELEFOON 2298 Officieel wordt bekend gemaakt: Het doodvonnis tegen de door het' Deutsche Obergericht in het bezette Nederlandsche gebied op 5 September veroordeelde Franciscus Adolf Holder, Klaas den Braven. Gerard Schuurmann en Leendert Roodenburg is Zaterdag met den kogel voitrokken, daar de Rijks- commissaris geen gebruik had gemaakt van zijn recht op gratie. De genoemden hadden communistische actie gevoerd en getracht de Nederland sche bevolking tegen de bezettingsmacht. i op te ruien. Rlijkens het bericht van het opperbevel van de Duitsche Weermacht van 1 October heeft kapitein Harfs Joachilu Marseille, drager van de hoogste Duitsche onderscheiding voor dap perheid, onoverwonnen door den vijand, op het Noord-Afrikaansche oorlogstooneel den vliegerdood gevonden. Vervuld van /ontemharen aanvalsgeest heeft deze jeugdige officier in luchtgevechten 158 Britsche tegenstanders hedwongen, De weer macht betreurt het verlies van een waarlijk heldhaftigen strijder. Ter iierinnering aan wijlen kapitein Mai-seille. Elen Duitsche journalist had onlangw een ge- sprek met Marseille, den Duitschen jacht- vlieger, wiens dood Vrijdag door het opper bevel van de weermacht is gemeld. Gevraagd naar zijn tegenstanders, zeide Marseille, die toen 101 tegenstanders had neergeschoten, dat de Engelsehe vliegers taaie tegenstanders zijn, en hoewel zij door de harde slagen, hun door hun Duitsche tegenstanders toegebraeht, zijn afgestapt van hun aanvankelijk puur spor- tieve opvatting van den strijd, zijn zij nog al- tijd geneigd, zelfs als hun positie kansloos is door te vechten. Een bijzondere gevechtstactiek heb ik niet, zoo zeide Marseille verder. Integendeel, ik sta er voor bekend, dat ik in elke positie pleeg te vuren. Mijn honderdste succes behaalde ik toen ik op 100 meter hoogte op den rug vloog. Een enkel, goed gemikt salvo bracht mijn tegenstander, die ongeveer dertig meter van mij af was, en op dat oogenblik, geen schieten verwaehtte, omlaag. In het algemeen schiet ik op een afstand van 25 m. Het wordt na- tuurlijk lastiger, als je met meer dan een tegenstander te maken hebt. Maar het is mrjn geluk, dat ik mij aan elken toestand wel weet aam te passen envdan direct kan schieten. Mijn jongste dubbele oveiwinning duurde zes seconden van het raken van den eersten tot het neerstorten van den tweeden tegenstan der. -:v Hauptman Hans Joachim Marseille, drager van de hoogste Duitsche onder scheiding voor dapperheid, heeft in Noord-Afrika den heldendood gevonden. (Hofman/Stapf Pax-Holland s.) DE SLAG AAN DE WOLGA. Na het woord van Hitler, dat Stalingrad genomen zal worden, volgt, schrijft de N. R. rt., de wereld zoo mogelijk met nog meer spanning het verloop van den slag om de beneden-Wolga. Sedert onze laatste beschou- wing hebben zich geen groote veranderingen voorgedaan in den aard van de gevechten, wel daarentegen in den stand van hun ont- wikkeling. De halve cirkel van het aanVals- front, indertijd reeds in wording, is-thans vol- tooid, de Wolga met het langgerekte stads- plan op den rechteroever vormt er de middel- lijn van. De voorsteden sluiten zich hierbij aan; afzonderlijk en van den oever af ligt het in het Duitsche communique van Zater dag als bestormd opgegeven Orlowska. Niet ver van hier moeten zich de ontlastingsaan vallen afspelen, die in de Duitsche berichten als tegen het .Noordelijke afgrendelings- front" gericht worden omschreven. Vermoe- delijk verstaat men hieronder e.en front, dat bestemd is om de dirdcte opgfcraties tegen Stalingrad ongestoord te laten verloopen. Deze gevechten ten Noorden van de stad, welke blijkbaar den laatsten tijd op kleinere schaal ook verder Zuidwaarts herhaald wor den, vertoonen nog alle kenmerken van den beweeglijken tankslag. Heel anders daaren tegen is het gesteld met den strijd in het eigenlijke stadsgebied, waar van beweeglijk- heid geen sprake kan zijn, hoewel ook *er, naar uit de frontherichten hlijkt, tanks ge- bruikt worden. Het i§ het zoo geduchte ge- concentreerde Duitsche artillerievuur, dat ook op dit gehied een belangrijke voorbereidings- taak te vervullen heeft. De jRussen schijnen zelfs sommige gebouwen te laten springen om zich in de aldus gevormde barricaden des te beter te kunnen vers'chansen. Bekend is, dat tot puin geworden stadsdeelen in sommige opzichten betere verdedigingsmogelijkheden bieden, dan wanneer de gebouwen nog intact zijn. Van de eigenlijke straatgevechten geeft de volgende beschrijving van 'n oorlogsbericht- gever wellicht het beste heeld: Er wordt niet alleen om straten, maar ook om verdiepingen deuren en vensters gestreden. Telkens ge- be-urt het weer, dat de ingang van een huis verloren gaat en dat de aanvaller over de puinhoopen binnendringt. Dan gaat de strijd verder. Uit de vensters van de eerste verdie- ping schieten de mitrailieurs, terwijl binnenin soldaten met machinepistolen op de loer lig- gen. Om iedere trap wordt bloedig gevoch- ten. Wanneer de eerste verdieping verloren gaat, wordt de tweede wederom verdedigd en zoo verder, totdat tenslotte op het dak het pleit beslecht wordt. De meest verbitterde gevechten spelen zich aan de straathoeken tusschen kleine formaties van tanks en stoot- troepen af, alsook bij de barricaden, waarin zelfs allerlei huisraad is verwerkt. Tot zoo- ver deze beschrijving. Wat het algemeene beeld betreft weten we thans, dat de Duit schers met name in-het Noordelijke stadsdeel wiggen tot aan de Wolga hebben gedreven en dat het in deze wijken vooral gaat om het bezit van eenige groote fabriekscomplexen met inbegrip van arbeiderswoningen. Boven dit alles een ongekende luchtactiviteit, waar- bij in bet bijzonder weer de werkzaamheid van duikbommenwerpers en andere in direct con tact met de grondstrijdkrachten. optredende formaties de aandacht trekt. Het begint wel door te dringen, dat wat er ook gebeure, een geallieerde onderneming van geen onmiddellijken invloed meer kan zijn op het verloop van den slag aan de Wlolga. Dit inzicht zou- een pauze kunnen inluiden voor het tweede front-prohleem, ware het niet dat Moskou met verwijzing naar Stalingrad de zaken warm wil houden. In allerlei vormen vinden de berichten over de teleurstelling van het Sowjet-volk hun weg naar de wereldpers en de Roode Ster heeft al den argwaan laten doorschemeren, of het den bondgenooten wel werkelijk om een ontlasting is te doen. Nu heeft deze vraag ook aan de zijde van de bondgenooten een nieuw element in de dis- cussie gebracht, wanneer er tegenover een al te aanhoudend aandjlngen opgemerkt wordt, dat de Sowjetunie toch, om haar zelfs wille zich verdedigd heeft .en nog verdedigt, niet in het'belang van een gemeenschappelijke zaak. Uit dien hoofde alleen zou zij dus geen recht op een ontlasting kunnen geldend maken. Al een heelen tijd geleden heeft Lady Astor, een van de enfants terribles in het Engelsehe Lagerhuis deze zijde van het bond- genootschap aangewezen. Het argument, dat toen min of meer een politieke sensatie was, heeft men sindsdien meer en meer kunnen tegenkomen. Het wordt aangevuld door be- schouwingen, welke naar voren brengen, dat de Sowjetunie haar bondgenooten toch even- zeer van noode heeft als de bondgenooten haar, veronderst,eld althans, dat zij den strijd moet voortzetten, omdat een aanvaardbaren grondslag voor een afzonderlijkea vrede niet te verkrijgen is. Daarop vestigt thans ook een artikel in de Times de aandacht, na eerst in de volgende voorzichtige bewoordingen (het artikel volg- de op de minder diplomatieke uitlatingen van Willkie te Moskou) een offensief in het alge meen-te hebben aangeduid: ,,Het is zeer waar- schijnlijk, dat het geallieerde offensief, dat zonder iederen twijfel in het vooruitzicht staat, eerst een anderen vorm zal aannemen dan de openbare meening verwacht. De stra tegic van de oorlogvoerenden wordt door de verbindingswegen bepaald. Duitschland is van de binnenste verkeersweg£n afhankelijk, terwijl de geallieerden den gemeenschappe- ljjken oorlog langs de buitenste verbindingslijn moeten voeten. Daarmee moet het aan de openbare wereldmeening duidelijk worden, dat het vraagstuk van de voorziening met scheepsruimte en het behoud van de tonnage en de zeeverkeerswegen voor de geallieerden beslissend moet blijven." Vervolgens betoogt de Times dan, dat Duitschland door de Sowjetunie alleen niet overwonnen zou kunnen worden; Engelsehe en Amerikaansche strijdkrachten waren daar- voor noodig. De pleitbezorgers van het twee de front zouden bedenken, dat voor de dis- cussie over dezen eisch niet altijd het juiste oogenblik gekozen was, al moest men erken- nen. dat zij van een juist inzicht uitgingen, n.l. dat het gewieht van den oorlog, dat thans bijna uitsluitend op de Sowjetunie rustte, door afleiding van Duitsche strijdkrachten op een andere piaats verlicht diende te worden. En de Times eindigt met de conclusie, dat in alle kringen dus de overtuiging bestaat, dat Duitschland op twee fronten moet worden bezig gehouden en dat het alleen in het veld verslagen kan worden, een slotsom, waaruit een beschouwing van de Frankfurter Zeituhg, de mogelijkheid van een verslaan uiteraard verwerpend, met name de vaststelling licht, dat een inwendige instorting ook van deze geza-ghebbende vijandelijke zijde niet .ver wacht wordt. DE REDE VAN HITLER. Commentaar van Stefani. De diplomatieke redacteur van Stefani schrijft, dat de rede van Hitler In Europa diepen indruk heeft gemaakt wegens de vol- komen zekerheid van de overwinning, welke er uit spreekt. Het is de rede van een man, aldus deze redacteur, die reeds alles heeft vol- bracht om de overwinning onbetwistbaar te maken. De spil heeft op zuiver militair ter- rein reeds gewonnen door haar strategische en territoriale successen, zij is thans gereed om tegen de Engelschen en de Amerikaneh den strijd aan te hinden op welk ander gebied ook, dat van productie en voedsel zoo goed als dat van de luchtbombardementen. Ook de tgd werkt voor de mogendheden van het pact van drie. Terwijl haar legers de vijan delijke coalities verpletterden, hebben Duitsch land, Italie en Japan een formidabele organi- satie tot stand gebracht op het gebied van Industrie, techniek, landbouw en voedselvoor ziening, waardoor zij Engeiand en Amerika kunnen verslaan zelfs op een terrein, waarop die landen reeds meenden te hebben gewon- nen en waarop zij al hun berekeningen geba- seerd hadden, toen zij den oorlog uitlokten. De rede van 'Hitler, aldus vervolgt de redacteur van Stefani, wordt in Italie alge- meen toegejuicht, omdat zij een juiste weer- spregeling was van de opvatting van alle Itahanen, die vastbesloten zijn den strijd ooi t te zetten, tot de Engelsch-Amerikaan sche imperialisten zullen hebben begrepen dat zij de partijverloren hebben. De zeer hartehjke toon, waarop. Hitler over het bond- genootschap-met Italie sprak, heeft hier een warm en weerklank gevonden, want samen- werking met Duitschland tot en na de over- wmmng is het grondbeginsel der Italiaansche pohtiek. t Turksche commentaren. De Turksche pers legt in haar commentaren op de rede van Hitler nadruk op het vertrou- wen In de eind-overwinning. In dit verband wijst Son Dakika op de steeds toenemende moeilijkheden van de sowjet-leiding waar- over Wendell Willkie met een ,,verbazingwek- kende vrijmoedigheid" gesproken heeft. Der- gelijke moeilijkheden, zooals gebrek aan levensmiddelen en steenkolen voor het begin van den winter bewijzen, naar het hlad op- merkt, de doeltreffendheid van de slagen, toe gebraeht door de strijdkrachten van de spil. Zonder brood kan een soldaat niet vechten en zonder petroleum kunnen de tanks en vliegtuigen niet gebruikt worden. Daarom heeft Willkie in Moskou zijn in Turkije ver- kondigde meening, dat. het tweede front reeds m Egypte bestaat, bij het zien van „den ellen- digen toestand van dezen grooten bondge- noot" zoo plotseling veranderd, en verklaard, dat de factor tijd voor de vereenigde naties niet meer gunstig is en dat direct een tweede front in Europa gevormd moet worden. Tasviri Efkiar verklaart, dat uit de rede van Hitler blijkt, dat hij zeker is van den toestand. HET TWEEDE FRONT. In goed ingelichte kringen te Stockholm zegt men, volgens S.P.T., dat Willkie, waar- scnijnlijik onder den indruk van zijn bezoek aan het front, in zijn verklaring heeft uit- eengezet, dat het vormen van een tweede front in den volgenden zomer te laat zou zijn. In zijn uiteenzetting over ,de onderhande- n®-.®n me'- Stalin, zegt Willkie: het is gemak- kehjk om veilig en omringd door alle com fort m Amerika te zijn en dan te lezen, dat ae Russen bij duizenden in Stalingrad orn- komen. Tegelijk met zijn eisch tot het spoe- dig openen van een tweede fron£ in Europa verwijst Wlillkie naar de moeilijkheden, die met een dergelij'ke onderneming gepaard gaan. Hij zeide hieromtrent, dat hij aan het tront met vele Russische sodaten had gespro"- en' maar niet konden begriipen, waarom Engeiand en Amerika niet in staat Z*Jn. Duistchland door directe aanvallen te be- strijden. Willkie zeide voorts, dat de Ver eenigde Staten en Engeiand in versneld tem po tanks, munitie en ander oorlogsmateriaal naar de Sowjetunie moeten zenden. Lord Strabolgi, de leider van Labour in het Hoogerhuis, heeft de verklaring van Willkie van groote heteekenis genoem-d, omdat hier- aoor een onmiddellijk antwoord van de Brit sche regeering wordt verlangd. Hij vervolg- de dat in Engeiand iedereen Juli als het beste tijdstip heeft aangezien om een offensieve actie tegen Duitschland te beginnen, omdat de Duitschers toen hun offensief tegen den Kaukasus en Stalingrad zijn begonnen. ROMMEL OVER DEN STRIJD IN DE WOESTIJN. De Berlijnsehe correspondent der N. R. Crt te Berlijn telefon-eerde Zaterdagochtend Hedernnorgen. heeft generaal-veldmaar- schalk Rommel, Duitschlands veldheer, die in Afrika zulke grpote .lauweren heeft geoogst en wiens verrichtingen oo-k door de tegenstanders worden erkend, ten huize van rijksminister dr. Goebbels vertegenwoordigers van de buiten landsche pers ontvangen en eenige dingen verteld van den strijd in de woestijn. Rommel kon zich uiteraard alleen uitlaten over net- geen achter den rug is. Over wat de toekomst zal brengen moet uiteraard worden gezwe- gen, doch in dit verband werd wel herinnerd aan de woorden, welke de Duitsche leider eenige dagen te voren heeft gebruikt, n.l. dat men van Duitsche zijde niet eerst een op- marsch maakt van eenigen omvang en daar- bij de mogelijkheden te worden teruggewor- pen niet uitsluit. De verbonden legers staan op hPt oogenblik in Egypte, 100 km voor Alexandria. Zij hebben de poort van Egypte in handen en men zal zich, aldus de generaal- veldmaarsdhal'k. in geen geval laten terug- dringen. De strijd. dit werd ruiterlijk toegegeven is tot dusver hard geweest, maar naar de bestaande verwachtingen zal hij nog harder worden. Hetgeen tot dusver in Afrika bereikt is, "s tot stand gekomen onder moeilijke omstan- digheden. Desniettegenstaande heeft men, ge- Irjk Rommei in het licht steld-e den Engel schen die positles in de Middellandsche Zee ontnomen, welke zij gaandeweg hadden be- machtigd, zoodat zij thans in "hun operatie- mogelijkheden zijn beperkt. Zulks heeft men gepresteerd met een minimum aan strijd krachten, en later, als de tijd daar is, dat hierover publicaties kunnen verschijnen, zal* men verwonderd zijn te vernemen, met welke kleine eenheden soms aan den dag tredende resultaten v-erden behaald, dit dank zij de kwaliteit van de manschappen, van het mate- rieel en de superioriteit v£in de leiding. De samenwerking met de Italiaansche wa- penbroeders noemde Rommel uitstekend, de onderlinge verhouding best, de prestaiies van de Italianen te loven. In dit verband wees de legeraanvoerder van het Duitsche zank eger in Afrika op de omstandigheid, dat reeds eenige Italianen met het ijzeren kruis eerste en tweede klas zijn gedecoreerd, en dat zelfs een van hen bet ridderkruis heeft mogen nntvan- -gen. Ook zijn daar de moeilijkheden van het kli- maat. Toch heeft men er zich aan kunnen gewennen. Wat de tegenstanders in den woestijnoc.rlog betreft, stelde Rommel in het licht, dat hoe wel dezen op meer ervaring in oor.ogen in dergelijke omstandigheden kunnen bogen, zij

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1