De verjaardag van het pact der drie mogendheden. Mb Buitenland Binneniand No. 10.427 WOENSDAGI30 SEPTEMBER 1942 82e Jaargang I. VAN DE SANDE ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Amerikaansch troepentransport grootendeels vernietigd. Duitsche troepen in het Noordelijk stadsgebied van Stalingrad binnengedrongen. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT EEN KRANSLEGGING OP DEN GREBBEBERG. CATALOGUS VAN ALLE SCHOOL- EN LEERBOEKEN. Verschijnt iederen Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond Prijsverhooging advertentien toegestaan door het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N. P. d.d. 24 Maart 1942 - AbonnementsprijsBinnen Terneuzen f 1.42 per 3 maanden; bulten Jerneuzen f 1.73 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling f 6.60 per jaer. Ultgeefster N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Telefoon 2073 - Giro 38150 DIRECTEUR-. TERNEUZENSCHE COURANT ADVERTENTIENPer mm 10 cent, minimum per advertentie f 1.50 Rubriek kleine advertentien 1-5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; maximum 8 regels Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 1-5 regels 52 cent, iedere regel meer 1 0 cent Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 1 0 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar ir. Inzending van advertentien uiterlijk 10 uur v. m. op den dag van verschijning. HOOFDREDACTEURN.J. HARTE TERNEUZEN - TELEFOON 2298 VON RIBBENTROP MAAKT DE BALANS OP. Von Ribbentrop, de Rijksminister van bui- tenlandsche zaken, heeft ter gelegenheid van den verjaardag van de onderteekening van bet? drie-mogendbedenpact Zaterdagavond een receptie gegeven, waar aanwezig waren de Italiaansche ambassadeur, de Japanscbe am- bassadeur, de Hongaarsche, Roemeensche, Kroatische en Bulgaarsche gezanten en de Slowaakscbe zaakgelastigde, generaal-veld- maarschalk Keitel, Reichspressechef dr. Die trich, gouwleider Bohle en leidende ambtena- ren van het departement van buitenlandsche zaken, en de bij de uitvoering van het drie- mogendheden-pact betrokken persoonlijk- heden van staat en weermacht. Het oorspronkelijke doel van het pact. X>e Rijksminister van buitenlandsche zaken hield een redevoering waarin hij zeide, dat het sluiten van het drie-mogendheden-papt voor- al was geschied als waarschuwing voor de Vereenigde Staten van Amerika. Zin en doel van het bondgenootschap waren dus zuiver defensief, n.l. te verhinderen dat de Europeesche oorlog door deelneming van dp Vereenigde Staten een algemeene we raj d- oorlog zou worden en daarmede zou worden verlengd. Roosevelt sloeg de waarschuwing in den wind en ging spoedig tot openlijke oor- logshandelingen over. Een jaar lang hebben de mogendheden van het pact zijn beleedfgin- gen, uitdagingen en vijandige handelingen aangezien in de hoop, dat het gezonde ver- stand van het Amerikaansche volk nog zou spreken. Maar deze oorlog was het eigen werk van Roosevelt. Hij stelde Japan eiscnen, die zijn eer moesten aantasten. Daarmede was de maat vol en Japan sloeg toe. Duitschland, Italie en Japan sloten zich nog nauwer aan- een.ih een bond op leven en dood en besloten de wapens niet eerder Meer te leggen dan wan- neer de toekomst van hun volken en d.e nieuwe- wereldorde voor goed veilig waren gesteld. De successen in den strijd tegen de Sowjetunie. Voortgaande schetste de minister de ^e- beurtenissen sedert December 1941, de Japan- sche successen en de geweldige successen van Duitschland en zijn bondgenooten. Hij sprak over den thans reeds weken om Stalingrad woedenden slag. Wlij alien, politici en solda- ten, weten, zoo zeide hij, en het heele Duitsche volk weet dat het bij dezen strijd om groote dingen gaat. Wij weten echter ook, dat de heldenmoed en dapperheid van de Duitsche troepen ook den slag om iStalingrad zullen winnen. Weliicht zal men later eens dezen slag tot symbool maken van den vrijheids- strijd van Europa. Want met de verovering van deze stad, die het groote verbindings- centrum is tusschen Noord- en Zuid-Rusland en die de voornaamste verkeersader van dit land, de Wolga, beheerscht, wordt aan onzen gevaarlijksten tegenstander een slag toege- bracht, waarvan hij zich niet meer zal her- stellen. Met de beeindiging van de militaire operaties der verbonden legers in dit jaar zal de Sowjetunie, naar< de Rijksminister ver- klaarde, in een uiterst moeilijke positie ge- raken. De verliezen aan gebieden, menschen, voe- dingsbases, ertsen, grondstoffen van allerlei aard, industrieele, verkeerstechnische en ten- slotte ook militair strategische mogelijkheden zijn van dien aard, dat de bolsjewistische kolos reeds thans meer dan de helft, op be- langrijke gebieden tot twee derden en meer van zijn kracht heeft verloren. Territoriaal gezien hebben de verbonden troepen reeds 1,6 millioen vierk. km bezet. IVan het openge- legde deel van het Europeesche Rusland is daarmede ruim de hglft, en wel het verreweg belangrijkste deel he'cht in Duitsche handen. Aan menschen heeft de Sowjetunie door de gebieds verliezen ongeveer 90 millioen ver loren. Daarbij komen de verliezen aan dooden, gewonden en gevangen soldaten ten bedrage van ongeveer 14 milliopn, zoodat de Sowjet unie in totaal ruim 100 millioen menschen heeft verloren. D.w.z. tweederden van de be- volking van het Europeesche deel en ruim de helft van haar totale bevolking. Met de bezetting van de Oekraine en de gebieden tusschen Donets en Don, tusschen Don en Wolga en de Krim benevens de tot dusver veroverde deelen van den Kaukasus zijn- de vruchtbaarste gebieden van de Sow jetunie in Duitsche handen. Daarmede zijn - tweederde deel van het broodgraan, ruim tweederde van de vleeschvoorziening en bijna de geheele voorziening van suiker voor de Sowjetunie weggevallen. Niet minder ramp- spoedig zijn de verliezen aan vitale grondstof fen, zooals ijzererts en steenkool tot 60 en 70 procent en mangaan tot 95 procent, waar- door de vervaardi-ging van staal van hooge waarde dubieus is geworden. De Sowjetunie nadert derhalve zoowel ten aanzien van het menschenmateriaal als van levensmiddelen en grondstoffen voor de nog resteerende industrie de grens der uitputting. Als beslissende fac tor komt daarbij het uiters groote gevaar voor ongeveer 90 procent der bosjewistische olieproductie. Reeds thans is het vervoer van olie uit den Kaukasus doordat de Duitschers de Wolga beheerschen evenals de vitale spoorlijnen, nauwelijks nog mogelijk. Zonder voldoende olie echter wordt een modern leger en lucht- wapen invalide. Er kan geen twijfel aan zijn dat een land met zulke verliezen noodzake- lijkerwijze vroeg of laat achter adem moet geraken. De steuuverleening. In dit verband behandelde de Rijksminister de kwestie van de materieele ondersteuning van Sowjet-Rusland door Engeland en de Vereenigde Staten. Hij is er van overtuigd, dat de Angelsaksers met hun beloften slechts tot steeds nieuwe offers aan bloed trachten 'te bewegen, maar dat de Sowjetunie door dit standpunt weinig bevredigd zal zijn, aange zien alle konvpoien naar de Sowjets tot dus ver bijna geheel vernietigd zijn en in.de toe komst eerst recht alles zal worden gedaan, op- dat geen toevoer van buiten de Sowjetunie meer zal bereiken. Het feit, van het uitblijven van de beloofde materieele hulp heeft den Sowjgts aanleiding gegeven energiek aan te dringen op een ontlasting door de Anglo-Amerikanen. Churchill heeft in Moskou gesproken over het ,,tweede front", waarop de onderneming van Dieppe in scene is gezet. De Duitsche troepen zijn gereed voor verdere pogingen van dien aard. Men vergist £ich echter wanneer men aanneemt, dat daardoor een ontlasting voor Rusland zal ontstaan. Duitschland met zjjn bondgenooten is thans zoo sterk dat pogingen tot opri.chting van een tweede, derde, vierde of hoeveelste front ook, waarmede Roosevelt bluft, het voortschrijdende verlammen van Sowjet-Rusland niet meer kunnen tegen- houden. Voortgaande sprak Von Ribbentrop over de successen in Europa en Afrika, benevens de grootsche successen van marine en lucht- wapen op zee. Hij achtte de ramingen betrouw- baar- volgens welke de verbonden mogend heden in het afgelgopen jaar ten minste twee- maal zooveel, waarschijnlijk echter nog aan- zienlijk meer koopvaardijtonnage in den grond hebben geboord dan Engelschen en Amerika- nen konden bouwen. Wat echter in de toekomst ook aan de an- dere zijde aan tonnage zal worden vervaar- digd, de landen van het drie-mogendheden koopvaardijtonnage in den grond te boren dan door de vijand kan worsen aangebouwd. Het transportvraagstuk moet noodzakelij- kerwijze voor den tegenstander tot een steeds onoplosbaarder probleem worden. Zooals ook de vorming van gevechtsfronten, die de lan den van het pact van drie met de Engelschen en Amerikanen in voor den dorlog beslissende gevechten zouden kunnen verwikkelen waar schijnlijk reeds door het tonnagevraagstuk zal mislukken. De gevoigen van de militaire prestaties der landen van het pact van drie blijken thans reeds op alle gebieden. In dezelfde mate, waarin hun mogelijkheden op het gebied van wapening en strategie beter worden, vermin- deren zij aan den kant vasi den vijand. De Rijksminister vatte deze situatie samen in de volgende punten: 1. Het weliicht meest urgente probleem van Europa, het voedingsprobleem is defini- tief geregeld. Door de verovering van. de Oekraine, het Don- en Koebangebied is niet alleen de voeding van Duitschland en Italie, maar van geheel Europa in de toekomst vei lig gesteld. De levensmiddelenpositie kan van jaar tot jaar slechts beter worden. 2. Wat de grondstoffenpositie van de lan den van het pact van drie betreft, zij zijn, aangezien hun alle grondstoffen van Europa tot aan de beneden-Wolga toe en die van ge heel Oost-Azie ter beschikking staan, thans in een positie, dat voor hun oorlogsbehoefte op dit gebied geen moeilijkheid meer kan ont staan. Ten aanzien van de wapeningscapaci- teit zullen Duitschland en zijn bondgenooten stellig kwalitatief en wanneer men alle facto- ren overweegt ook kwantitatief de tegen- standers overtreffen. Dat geldt onder meer voor de arbeidskrachten. Het betreft een voorsprong der landen van het drie-mogend- heden-pact, die in dezen- oorlog niet meer zal worden ingehaald. Tegenover de circa 190 millioen menschen in Engeland en de Ver eenigde Staten waaruit hun geschoolde arbei- ders komen, waarbij dan de nog aanwezige maar sterk gedecimeerde geschoolde arbeiders der Sowjetunie komen, beschikken de landen van 't drie-mogendheden-pact over een men- schen-reservoir van ongeveer 450 millioen. Dh vergelijking wordt nog belangrijk gunstiger, wanneer men bedenkt, dat het percentage ge schoolde arbeiders in de Europeesche landen altijd veel grooter is geweest dan in Engeland en de Vereenigde Staten. Onder deze omstan- digheden is de opvatting gerechtvaardigd, dat de landen van het drie-mogendheden-pact steunende op de grootste industrie- en wape- nlngscentra der wereld en op bijna alle wer- ven in Europa en Azie tegen de wapenproduc- tie, van den tegenstander niet alleen zullen zijn opgewassen, maar die zullen overtreffen. 3. De stritegische positie van de landen van het drie-mogendheden-pact wordt geken- merkt door het feit, dat de verbondenen overal onneembare militaire posities hebben veroverd, van waaruit zij den tegenstander uit verdere posities verdrijven. In het Oosten zullen de daar sirijdende deelen van de Duitsche weermacht en hun bondgenooten steeds weer aanvailen en zoolang toeslaar. tot ieder gevaar van het boJsjewisme voor Eutopa eens en voor altijd is verdwenen. Op de Mia- dellandsche Zee en Afrika zullen de Duitsch Italiaansche fonnatios den Engelschman niet tot rust laten komen. In het Westen staat onze weermacht van Ncord-Noorwegen tot de Spaausche grens in sterke stellingen en de in het aeliterland opgemarcheerde legers zijn be- reid iedere landingspogmg in de kiem te ver- stikken. W|at den bomrnenoorldg tegen de burger- bevolking betreft, de toekomst zal leeren of deze meest eigen uitvinding van Churchill een goede of slechte gedachte is geweest. Iedere horn, ieder vernield huis en iedere doode maakt het Duitsche volk slechts harder en vastbeslotener in zijn wil om de Engelschen alles terug te betalen en er zorg voor te dra- gen, dat Europa eens en voor altijd rust heeft van Engeland. Ook de andere volken van Europa denken er zoo over. Overigens kan Churchill er zeker van zijn, dat de bommen geteld worden en dat de tijd zal komen, waarin wij ons met dit Engelsche vlLegtuig- moederschip voor Europa definitief zullen bezighouden. Behalve het bombardeeren van de Duitsche burgerbevolking heeft Churchill in de drie jaren van dezen oorlog nauwelijks een militair succes te boeken gehad. Het schijnt hem veel- eer voorbehouden te zijn het eene deel van het Britsche rijk aan zijn vijanden, het andere aan zijn vriend en bondgenoot de Vereenigde Sta ten te verliezen. Terwijl Roosevelt bij gebrek aan militaire prestaties een blufoffensief met astronomische wapepihgscijfers onderneemt, om het Engel- sche volk zand in de oogen te strooien, neemt hij in alle stilte de eene Engelsche bezitting na de andere over. Men vraagt zich vaak af, of de Engelsche r%eerders door misdadig- heid dan wel door onnoozelheih hun volk in dezen toestand gebracht hebben. Waarschijn lijk zal er eens een groote ontnuchtering komen. Vaak lijkt het, of de Engelsche re- geerders nu al voor dat oc^enblik van ont- waken hang zijn en daarom spreken van«ver- gelding, straffen van vooraanstaande tegen- standerS, als laat hun het slechte geweten geen rust. De afrekening. Men zou Churchill en Eden, die kort ge- leden weer hebben gesproken over het uur der vergelding, kunnen antwoorden, dat men zich hunner zal herinneren op den dag der overwinning, omdat zij ongetwijfeld de groot ste verantwoordelijkheid dragen voor de En gelsche oorlogsverklaring aan Duitschland. Doch men behoeft slechts te constateeren, dat zich' in de landen van het pact van drie nog niemand heeft beziggehouden met de gedachte van de bestraffing der schuldigen in Engeland en de Vereenigde Staten, die tot dezen oorlog den stoot hebben gegeven.- Misschien is dat te verklaren door het feit, dat men er in deze landen van overtuigd is, dat de teleurgestelde en bedrogen volken op zekeren dag zelf straf- gericht over hun regeeringen zullen houden. Voh Ribbentrop geeselde in dit verband de ,,wereldheilirazen" van menschen van dit genre en constateerde, dat zij bij de nieuwe ordening in het gebied van het pact van drie niets meer te zoeken hebben. Zoowel in Oost- Azie als in Europa zullen de volken en hun leiders dat zelf doen. De nieuwe ordening in Europa zal komen en het nieuwe Europa zal beter zijn dan het vroegere. Elk volk zal daarin de plaats vinden, waarop het aan- spraak kan maken. Het is thans de tijd. da: de volken van dit werelddeel tot oVereenstem'- ming komen. Na uitschakeling van de bolsje- wisten en den onruststoker Engeland zal daj mogelijk zijn, nu al is Europa goed op weg. Resumeerend zeide Von Ribbentrop: ,,De mogendheden van het pact van drie zijn aan het einde van het tweede jaar harer aaneen- sluiting in elke richting meester van den toe- stand. Een zware strijd kan nog voor ons liggen. Wij zijn daarop voorbereid, want de oorlog in de iSowjet-unie heeft de verbonden legers niet uitgeput maar gehard. Op elk terrein beveiligd, hebben Europa en Oost- Azie een sterke positie betrokken. Zij wach- ten op Roosevelt, die deze beide werelden zon der schepen, zonder beproefde soldaten, zon der steunpunten, zonder ervaring en zonder tallooze andere dingen op een afstand van dui- zenden mijlen wil veroveren. Vaak kan men het verstand maar de krankzinnigheid de vader dezer gedachten was. De mogendheden van het pact van drie zijn tot alles bereid en besloten, voor iedere poging om onze werelden in het Noorden, Westen, Oosten of Zuiden te na te komen zal de vijand met hetakomben van dooden hebben te betalen. Duitschland, Italie en Japan met hun bondgenooten zullen hun vijanden steeds nieuwe slagen toebrengen, tot zij eindelijk er genoeg van hebben en zoowel Engeland als de Vereenigde Staten zullen inzien, dat zij in Europa en Oost-Azie niets meer te zoeken hebben." Tenslotte gaf Von Ribbentrop uiting aan de rotsvaste overtuiging, dat de tijd thans definitief werkt voor de landen van het pact van drie. 14 schepen tot, zinken gebracht, Het opperbevel van de Weermacht maakte Maandag in een extra-bericht bekend: In het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan hebben Duitsche duikbooten een naar Engeland onderweg zijnd Amerikaansch troe pentransport voor het wrootste deel vernie tigd. Zij vielen een snel vijandelijk convooi aan, bestaande uit slechts enkele groote pas- sagiersschepen, dat, krachtig beschermd met troepen, munitie en oorlogsmateriaal geladen was. In dagenlange hevige aanvailen en acti ter volgingsgeveohten brachten zij een groo- ten tweepiiDer van 19.000 brt. van het type .Viceroy of India", dat na 3 torpedotreffers kapseisde, een tweepijper van 17.000 brt. van het type ,,Reina del Pacifico", die na 2 tor pedotreffers met een groote steeikvlam in de lucht vloog, een transportschip van 11.000 brt. van het type Derbyshire" en een torpe- dojager^van de beveiligingsstrijdkrachten van het convooi. tot zinken. Twee andere trans- portschepen werden door torpedotreffers be- schadigd. .Met deze successen hebben onze duikbooten den vijand een zwaren slag toegfebracht. De vijandelijke transportvloot heeft 3 bijzonder waardevolle snelle eenheden met een totalen inhoud van 47.000 brt. verloren, die gebruikt plegen te worden bij bijzonder belangrijke en dringende troepentransporten. In ar$ere zeegebiedeii van den Atlantischen Oceaan, van de Afrikaansche tot de Ameri kaansche kust hebben duikbooten nog 11 an dere schepen met een gezamenlijken inhoud van 57.000 brt. tot zinken gebracht, a zoodat de totale verliezen van de vijandelijke "scheep vaart in de laatste 4 dagen 14 schepen met een gezamenlijken inhoud van 104.000 brt. bedragen. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Dinsdag bekend: In den Kaukasus en ten Zgiden van de Xerek hebben Duitsche troepen in moeilijk be- gaanbaar, beboscht bergterrein sterk gefor- tifieerd^ en taai verdedigde vijandelijke stel lingen ingenomen. Het luchtwapen heeft- het havengebied van Toeapse gebombardeerd en op de Zwarte Zee 2 schepen van gemiddelde grootte beschadigd. In den strijd om Stalingrad heeft Maandag de aanval in verbitterde gevechten thang ook geleid tot een binnendringen in het Noorde lijke stadsgebied. Tevergeefs zette de vijand zijn ontlastingsaanvallen uit het Noorden voort. Aan het Donfront hebben Hongaarsche troe pen een plaatselijke aanvalsactie met succes ten uitvoer gelegd. Vrij zwakke vijandelijke aanvailen in den Centralen Sector van het front zijn afgesla- gen. In den Noordelijken sector van het front werden hij een eigen aanval door troepen van het leger en door het luchtwapen talrijke bolsjewistische gevechtsstellingen vernietigd en den vijand zware bloedige verliezen toege- bracht. Plaatselijke aanvailen van den vijand mislukten. Het stedelijk en het havengebied van Archangelsk is in den nacht van Maandag op Dinsdag met bommen aangevallen. Er ont- stonden ilitgebreide branden. In scheervlucht werden door Duitsche ge- vechtsvliegers tijdens aanvailen overdag bom- treffers geplaatst op voor den oorlog belang rijke installaties in verscheidene plaatsen in Zuid-Oost-Engeland. Ten Oosten van Great Yarmouth is een vrachtschip door neergewor- pen bommen zwaar beschadigd. Ter gelegenheid van de herdenking van den ..Dag van-den Ouden Jeugdstorm" werd op het moment, dat de hoofdstormer Van Geelkerken zijn radio-rede aanving, op het graf van een Duitschen en een Nederlandschen soldaat op de Grebbeberg door den Jeugdstorm een krans gelegd. Een overzicht van de plechtigheid tijdens de rede van den stafchef van den Nationalen Jeugdstftrm, C. Quispel. Polygoon ZerTemaker Pax Holland s) HEVIG ARTILLERIE-VUUR AAN HET EGYPTISCH FRONT. Het weermachtbericht van het Italiaansche opperbevel van Dinsdag luidt als volgt: Bijzonder hevig artillerievuur in den Noor delijken sect'or van bet Egyptische front. Onze jachtkruisers hebben vannacht langdurig het spoorwegstation El Hammar gebombardeerd. De vijand heeft een nieuwen aanval gedaan op Tobroek, tijdens welken een vliegtuig, dat door het afweervuur der sterkte was geraakt, brandend neerstortte. pact zullen steeds in staat zijn veel meernjet bevrijden van den indruk, dat niet Zaterdagmiddag werd op het Heldenkerkhof op den Grebbeberg een korte doch zeer plech- tige bijeenkomst gehouden, waarbij de Natio- nale Jeugdstorm kransen legde op de graven van hen die voor het vaderland vielen, terwijl tevens de nagedachtenis van de in het Oosten gesneuvelde Jeugdstormers werd herdacht. Zevenhonderd stormers en stormsters contin- genten uit het Nederstlcht, zoomede een muziekgroep, een vaandelwacht en een stor- merszanggroep uit Rotterdam, namen aan de plechtigheid deel. Onder de autoriteiten, die mee naar Rhenen waren gekomen, merkten wij op den heer W. F. van Biluderbeek, hoofd van de afdeeling finarfcien van het hoofdkwar- tier, den commandant van de W.A., mr. A. J. Zondervan en den inspecteur-generaal van de Rijkspolitie luit.-kol. Veenstra. r In het midden van het prachtige kerkhof staat op een verhooging een groot houten kruis waarop te lezen staat: ,,Ter nagedach tenis aan hen die' vielen voor het Vaderland 1015 Mei 1940". Daaromheen zijn in lange rijen de graven gegroepeerd. Het mos tus schen de graven is altijd groen en de bloemen zijn steeds versch en geven sfeer met hun rood' en hun purper. Nadat opperhopman Vis de jeugdstormers had geinspecteerd, hield de stafleider C. Qui- spel, volgens ,,De Telegr.", een rede. Terwijl wij op dit heldenkerkhof staan, aldus ving spr. aan, zijn in het geheele land de scharen en vendels van den Jeugdstorm aangetreden en vieren feest. Zij vieren t feest van den ouden Jeugdstorm, het feest van hun achtjarig bestaan. Op dezen dag staan duizenden jon- gens en meisjes aangetreden in wier oogen het geloof blinkt van een nieuwe toekomst. Niet altijd kunnen de jongens eh meisjes dat geloof in woorden formuleeren, maar zij voe- len het als een levend, als een brandend ideaal in het hart. Het is een ideaal, zonder ■hetwelk zij niet meer kunnen leven, omdat het plicht is ten opzichte vpn het voorgeslacht en van de Nederlandsche jeugd. Spr. herinnerde er aan, hoe klein de Jeugd storm is begonnen, acht jaar geleden. Gehoond en bespot door iedereen. Bijna ging de Jeugd storm te gronde aan al die bestrijding en be- spotting, maar plotseling ging de zon schijnen. Wij mogen trotsch zijn op de jongens en meisjes, die zich bewust ingezet hebben voor de grootheid van het Nederlandsche volk en met eerbied herdenken wij ook diegenen, die hun leven gaven in den strijd, die het Neder landsche volk moest wakker schudden uit zijn zelfgenoegzaamheid, zelfvoldaanheid en zelf- overschatting. De oorlog is «ns volk opge- drongen door volksmisleiders, die slechts ziende hun eigen baat, het volk misbruikten voor persoonlijke belangen. Zij brachten ons volk in oorlog met het Duitsche volk, dat strijdend voor zijn eigen vaderland genood- zaakt was, in dezen broederoorlog harde sla gen toe te brengen. Een oorlog, die de bevrij- ding bracht uit den donkeren nacbt voor de jeugd, die besefte, wat en waar zijn taak is, zich ,nu kon gaan vertoonen en, bevrijd van de ergste terreur, haar idealen ruimer -kon gaan uitdragen. Wij zijn trotsch op onze o-ude makkers in den Jeugdstorm. maar ook zijn wij dat op het Duitsche en Nederlandsche volk, die beiden dezen oorlog ingingen met de be- grippen mold, eer en trouw. Wij staan hier, aldus spr. aan de graven van mannen, vaders en broers. die in voile overtuiging. elk voor hun vaderlahd strijdend, het hoogste gaven wat zij bezaten, namelijk hun leven. Wij Jeugdstormers buigen het hoofd en strekken den arm ten groet voor het offer en bloed, dat het Nederlandsche en het Duitsche volk brachten en voor de offers, die gebracht werden voor de vrijmaking van de jeugd. De Jeugdstorm begrijpt dit offer in al zijn grootheid en daarom leggen wij kransen neer als teeken van de verplichting, die hun offer aan ons oplegt. Na deze woorden werd een krans gelegd aan den voet van het kruis, terwijl gezongen werd ,,Ik had een wapenbroeder". De heer Quispel, voortgaande, zeide nog, dat dit zwij- gende heldenkerkhof een antwoord verlangt, dat de Jeugdstorm samenvat in de belofte nooit meer oorlog tusschen het Nederlandsche j en Duitsche broedervolk, te strijden voor een Nederlandsche jeugd, die nog die karakter- t» eigenschappen in zich heeft om een goed Nederlander te zijn en te strijden voor een eensgezinde vrije Nederlandsche volksgemeen- sch'ap, die, wetend wat haar kracht is, deel kan uitmaken van de Germaansche gemeen- schap. Dezen- strijd, zoo besloot spr.. nemen wij op in de overtuiging, dat ons volk slechts met onzen leider door den Jeugdstorm een toekomst heeft en dat onze grondslag, in Godsvertrouwen alles voor. het vaderland, onzen strijd geheiligd heeft. Na deze rede *werd een spreekkoor aange- heven en werden de 34 stormers herdacht, die in Rusland het leven lieten. De zangkoor- schaar hief het ,,0, Heer, die daar des hemels tenten spreidt" aan en de trommels roffelden. De namen der aan het Oostfront gevallenen werden een voor een afgeroepen. Nadat nog „Wilt heden nu treden" gezongen was, legden de stormers en stormsters opnieuw de belofte van trouw af. Het nu niet meer dof, doch luidklinkend tromgeroffel op het kerkhof vormde de inleidirtg voor het luid aangeheven ,,Lied van Neerlands zonen", waarmede de plechtigheid besloten werd. - HET MASSAGRAF VAN DE NEDERLANDSCHE MILITAIREN. De commissaris voor de belangen van de voormalige Nederlandsche weermacht heeft verzocht om den grond, waarin zich de gra ven der gesneuvelde Nederlandsche militairen op de algemeene begraafplaats aan de Kerk- hoflaan te 's-Gravenhage hevinden, aan het rijk over te dragen. In verband met den brief van den b-urge- meest.er van Den Haag aan den commissaris, om deze grafruimte als een z.g. eigen graf ter beschikking te stellen van het rijk, zon der dat daarvoor, in verband met de bestem- ming van het graf, de hef-fing en de invorde- ring" van de belastingen op rechten verschul- digd zullen zijn, welk aanbod is aSnvaard, faeeft de burgemeester van 's-Gravenhage aan den staat "der Nederlanden het uitsluit-end recht tot begraven in het massagraf der ge sneuvelde Nederlandsche militairen op de algemeene' begraafplaats verleend. ABOUTIE EN GRATIE. In het yerordeningenbla-d is de verordening no. 104 van den Rijkscommissaris afgekon- digd, waardoor de verordening no. 2/1941 he- treffende de uitoefening van het recht van abolitie en gratie wordt gewijzigd. Tot dusverre gold, dat de Rijkscommissaris zich de bevoegdheid tot gratieverleening o.a. voorbehield in die zaken, waarin een boete van meer dan duizend gulden was opgelegd. Deze grens is verhoogd tot vijftien honderd gulden. De Rijkscommissaris kan echter in bepaalde gevallen de procedure tot gratiever leening aan den secretaris-generaal van justi- ti-e overdragen. Voorts kan de Rijkscommis saris bepaalde gevallen aanwijzen, in welke hii zich de beslissing voorbetioudt. In andere gevallen is de secretaris-generaal van justitie bevoegd verklaard tot het ver- leenen van gratie en abolitie. De Rij-kscom- Wegiens onvoorziene storing in <le productie der zetmaehines kunnen wij de courant heden slechts in 2 bladzijden geven. DE UITGEEFSTER. missaris kan eeri desbetreffende beslissing van den secretaris-generaal wijzigen of ver- nietigen. De secretaris van de commissie van voor- lichting voor leerboeken, uifgaande van het departement' van opvoeding, wetenschap en kultuurbescherming, heeft aan het onderwij- zend personeel van alle inrichtingen van on- derwijs in Nederland, uitgezonderd van het hooger onderwijs medegedeeld, dat in samen- werking met de uitgeverS een catalogus wordt samengesteld van alle school- en leerboeken. in den ruimsten zin#des woords. Deze zal om- streeks October a.s." verschijnen en 9000 titels bevatten. Aanvullingen ervan zullen komen in ,,Opvoeding". PLECHTIGHEID BIJ HET GRAF VAN PETER TON. Aan het begin van den dag van^den ouden Jeugdstorm" heeft de Nationale Jeugdstorm Zaterdag Peter Ton herdacht. Op de begraaf plaats Nieuw Eik en Duinen te 's-Gravenhage, stonden stormers en stormsters rond het graf geschaard, waar stamheer Van Hamond een toegpraak hield. Hij zeide, dat slechts indien de wil tot dienen weer levend wordt gemaakt, Neerlands jeugd een >waardevolle plaats kan innemen onder de Germaansche jeugd. Onze jeugd is nog altijd- in zijn diepste wezen als die jeugd, waaruit voor enkele honderden jaren de mannen groeiden, die de schepen van Michiel Adriaanszoon de Ruyter bemanden. Peter Ton bracbt zijn offer voor onze jeugd en daarmee gaf hij zijn leven voor de toe komst van ens volk. Hierna zongen stormers en stormsters het ,,Mussertman goenacht". Vervolgens werden bloemen op het graf gelegd. Met het zingen van ,,Laat daden groeien uit gedachten" en een defile langs het graf werd de plechtigheid besloten. BEWERKING STOBBEN EN STRONKEN VERBODEN. Blijkens bekendmaking van den directeur van het Rijksbureau voor hout in de Staats- courant van 25 dezer is het bewerken, ver- werken" verzagen, doen bewerken en doen verzagen van stobtfen en stronken verboden. Een uitzondering geldt voor die stobben en- stronken, waarvoor de productiecommissaris voor den boscbbouw en de houtteelt een ver- gunning dan wel een lastgeving tot rooien heeft gegeven, zulks onder voorwaarde, dat zij uitsluitend worden bewerkt, verwerkt en/of verzaagd voor de doeleinden, door genoemden productiecommissaris bij zijn vergunning of lastgeving vermeld. WANNEER WINKELS OPEN .MOLTEN ZIJN. In verband met velerlei misverstand om- trent de tijden, op welke winkels geopend m'oeten zijn, volgt hierna een korte opsom- ming van wat mag en wat moet, voor het komende winterhalfjaar (van 1 October tot 1 April). Winkels mogen geopend zijn op de eerste vijf werkdagen der iVeek van 5 tot 18 uur en op Zaterdag van 5 tot 19 uur. Winkels m o e t e n geopend zijn alle werkdagen, ook des Zaterdags, van 10 tot 17 uur (een uitzondering geldt voor niet-levens- middelenzaken voor Maandagmorgen). Voor drankzaken en kantoormachinezaken (alsmede cafe's, apotheken e.d.) geldt boven- g'enoemde verplichting niet. ARBEIDSDIENSTPLICHTBESLUIT. Beteekenis der wijziging van art. 11. Dezer dagen werd in de Staatscourant bekendgemaakt, dat, met ingang van dien datum, artikel 11 van het Arbeidsdienstplicht- beslult als volgt moet worden geleeen: ,,Zij, die op het tijdstip van in werking treden van dit besluit (1 April 1942) aange- steld zijn of voor 1 Jannari 1943 aangesteld worden in openbaren dienst of bij het bijzon der onderwijs, moeten, indien zij den leeftijd van 18 jaar, doch nog niet dien van 20 jaar hebben bereikt, en ongehuwd zijn, op st-raffe van ontslag voor 1 Juli 1944, gedurende het daartoe door den secretaris-generaal van het departement van Algemeene Zaken te bepalen tijdvak, hun arb'eidsdienstplicht hebben ver- vuld." Dit artikel. waarvan de wijziging vanzelf- sprekend niet slaat op de thans onder de schop zijnde lichting. houdt dus in, dat genoemde bepaling in den vervolge geldt voor hen: le. die op 1 April 1942 waren gangesteld in openbaren dienst of bij het bijzonder onder wijs, op dien dag niet jonger waren dan 18 jaar en die op of na 2 April 1922 zijn geboren: 2e. die op 1 April 1942 in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs waren aangesteld en die voor 1 Januari 1943 den .leeftijd van 18 jaar bereiken; 3e. die na 1 April 1942 doch v6or 1 Janu ari 1943 worden aangesteld in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs en die 18 of 19 jaar oud zijn. PALING VOOR ARBEIDERS IN VITALE BEDRIJVEN. Naar het Vad. meld't, is van overheidswege opdrac'it gegeven, dat voortaan de arbeiders van vitale bedrijven in de gelegenheid moeten worden gesteld maandeliiks een pond paling per hoofd te koopen. Onder arbeiders moeten worden verstaan alien die in de betrokken be drijven we'rkzaam zijn, zoowel ambtenaren dus als technisch personeej.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1