Duitschland wint op alle Men. algemeen n Buiienland MAANDAG 28 SEPTEMBER 1942 82e Jaargang I. VAN DE SANDE IEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEU WSCH-VLAAN DEREN DOORZETTINGSVERMOGEN. DUITSCH WEERMACHTSBERICHT Vljandelijice stellingen in den Kaukasus doorbroken. Kazemat-installaties in Stalingrad bestormd. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT LACHTAOTIES AAN FRONT IN EGYPTE. Versehijnl iederen Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond Priisverhooging advertentien toegestaan door het Departement van Handel, Nijverhe,d en Scheepvaart onder No. 16236 N. P. d. d. 24 Maart 1942 - AbonnementsprijsBinnen Terneuaen 1142 oer 3 maanden; buiten Terneuzen f 1./J per maanden. - BiJ vooruitbetaling 1 6.60 per ,aar_ UltgeeUter N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Tele.oon 2073 GSro 38150 COURANT ADVERTENTIEN Per mm 10 cent, minimum per advertentie f 1 -50 - Rubriek kleine advertentien 1-5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; maximum 8 regels Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 1-5 regels 52 cent, iedere regel meer 10 cent Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 1 0 Cent meer. - Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen ve^minderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien uiterlijk 10 uur v. m. op den dag van verschijning. DIRECTEUR: HOOFDREDACTEURN.J. HARTE TERNEUZEN - TELEFOON 2298 Het nationaal-socialisme heef't. schriift de TV R Crt het voordeel gehad, dat net zyn Mstmische'taak aanvaardde op een oogenbhk rtat het nog maar weinig verdogmatiseera was Dat hfeft het een groote bewegmgs- vrifheid verzekerd en het heeft daarvan een nuttiu gebruik gemaakt, om van de overwel- Ie opgave waarvoor het stond, telkens niet meer op de schouders te nemen dan het drteT kon Waar de oplossing van een vraa-'^stuk zonder schade wachten kon, net zieh °een modus vivendi vinden, die in vele c^evallen weliswaar werd uitgelega als het hewiis dat het ook met het nationaai-socialis- me zoo'n vaart niet zou loopen maar die voor ziin dragers nog nimmer een hmderpaal ge- bleken was, wanneer zij meenden, dat de ajd gekomen was om door te zetten. Sedert het nationaal-socialisme m Duitsch- land de leiding genomen heeft, heeft het zich- zelf op alle terreinen van den staat het initiatief voorbehouden. Het staatsbestuui vervult een meer conserveerende rol. Zooals Dr. Ley het onlangs heeft gef ormuleerd,,De nationaal-socialistische staat heef de taak datgene te verankeren, wat de Parti) yeroverd heeft''. Uiteraard kan echter ook het instru ment van den staat niet neutraal worden gedacht. „Het apparaat moet, aldus aezer dagen de Frankfurter Zeitung, doordrongen zijn van den geest en de ideeen, die de Partij verkondigt". i„f<n„o- Om dan ook haar aanspraak op de leiSm0, initiatief van den enkeling, welks ruimste ontplooHng de voorwaarde is van de voiieaig- ste verwezenlijking van de taak, die de gemeenschap tegenover het geheel van zijn leden heeft. Het opperhevel der weermacht maakte Zaterdag bekend: In het Noordwestelijke deel van den Kau kasus en aan de Terek zijn Duitsche en ver- bonden troepen met doeltreffenden steun van het luchtwapen door verscheiden sterk gefor- tificeerde vijandelijke stellingen heen gebroken Voor de Kaukasische kust van de Zwarte Zee hebben Duitsche motortorpedohooten 1 hois- iewistische tankboot van 2000 ton en een schip van 1500 brt. tot zinken gehracht. Een trans- portschip- en een groot sleepschip kregen bomtreffers. In den strijd om Stalingrad werden den viiand de in de nahijheid van de Wolga lig- gende partijgebouwen in zware gevechten ontrukt en ontlastingsaanvallen aan de Noor- deliike grensstelling onder vemietiging van tanks afgeslagen. Gevechtsvliegtuigen verloor in den strijd acht vliegtuigen. Een ander werd door de luchtdoelartillerie van Tobroek neergeschoten. Een Britsch verkenningsvliegtuig. dat m de nabiilieid van Crotone door luchtafweergescnut was getroffen, is in zee gestort. Na de acties van de heide laatste dagen is een vliegtuig niet op zijn basis teruggekeerd. DE EERSTE WINTERHULP-COLLECTE IX DUITSttHLAND. De eerste collecte voor de Winterhulp in oorlogstijd 1942—'43 heeft een buitengewcon resultaat opgeleverd. Op Zondag 0 September werd bijna 40 millioen mark opgeliaali of ruim een derde meer dan vorig jam. 31 ©rj^de leiding van de menschen bovenal, tegen- j wjerpen bij nachtelijke aanvallen stations- over den staat en zijn bestuur te bekraehtigt-n, I mstallaties en olie-opslagplaatsen der sta heeft cfe N.S.D.A.P. zich tijdig de sieutel- Astrakan in brand. De gevechten bij Woro- nositie verzekerd in de personeelspolitiek van J nesj (juren voort. alle openhaar bestuur. De Parlij houdt het In den Centralen sector heoben formaties OQPf on de politieke betrouwbaarheid van alle van het leger en de Waffen-SS tegen vijande- F J I u.ken tegenstand in verscheidene plaatsen genomen. Piaatselijke aanvaUen van den viiand ten Z.O. van het Ilmenmeer mislukten. Bij een militair zonder effect gebleven aan- val overdag op het stedelijk gehied van Oslo hebben Duitsche jagers 3 van de 4 Bntsche bommenwerpers neergeschoten. Het luchtwapen heeft Zaterdagnacht een havenstad iiP'Zuidwest Engeland met bfisant- en brandbommen bestreden. Zware gevechten bij Rzjef. Het opperbevel der Weermacht maakte Zon- dag bekend; In het Noordwesten van den Kaukasus en aan de Terek is de vijand ondanks taaien tegenstand uit .diepe groepen stellingen ver- dfeven Bij den afweer van een tegenaanval vernietigden Duitsche troepen aan de "Terek twee vijandelijke bataljons en maakten vele honderden gevangenen. Do luchtmaoht faom- bardeerde de havens Toeapse en Chosta en beschadigde een vrachtboot met hommen. In het centrum van Stalingrad heeft mlan- terie verscheiden kazemat-installaties en hlok- .1 Jn. r«+/\lin eon hoogeP amhtenaren; de politieke laetrouw- baarheid van hen die een ambtelijke loopbaan willen inslaan, wordt eveneens vanwege de Partij getoetst. De Partij houdt. ook het toe- zicht op de hevorderingen. Indien zij sedert den oorlog minder streng met haar eischen geworden is, dan was dat niet alleen doordat de hestuurswerkzaamheden gedurende den ooriog omvattender werden en zich over een steed§ grooter gebied uitbreid- den zoodat het amhtenarencorps zich snel uithreidde; het werd ook mogelijk, doordat het intusschen van zelf was gaan spreken, dat de ambtenarij nationaal-socialistisch was ingesteld. Kon dus eenerzijds in de eerste jar en van den oorlog het bestuur in zijn verschillende takken en in zijn samenwerking aan zichzeii worden overgelaten, anderzijds kwam het steeds vaker voor, dat de Partij hooge functio- narissen aanwees voor de aan^aarding van een hepaalde, duidelijk omschreven taak m het openbare bestuur. Een van de sterkste voor- beelden daarvan was de benoeming van gouw- leider Sauckel tot algemeen gcvolmachtigde voor den inzet van den arbeid en van de gouwleiders tot gouwgevolmaehtigden, De Frankfurter Ztg. stelt in het hcht, dat dat geenszins was, omdat het het daarvoor uai gOTJUimo »»-, vken huizen bestormd en drong met steun van ter beschikking staande staatsapparaat aan dulkbominenwerpers op enkele nieuwe plaatsen de noodige bekwaamheden scboi^tte. De taak, de Wolga door. Ontlastingsaanvallen op waarvoor het stond, was echter zoo zeer toe- Noordelijke grendelfront werden afgesla- genomen in politieke beteekems, dat het t.jd I tankdivisie vemietigde daarb.ij 24 werd de vereischte volmachten in handen van gen. Een ranauivisie een beproefd partijman te leggen, die het bestuur van den inzet van den arbeid tegen over alle bestuursinstanties hooger gezag gaf, dan waarover een afdeeling van een mimste- rie beschikken kon. Deze reorganisatie beteekent met, dat nu ook alle bestuursfuncties van den inzet van den arbeid op de instanties van de Partij zijn overgegaan; behalve dat de hoogste leiding thans rechtstreeks onder invloed van de Partij gekomen is, beteekent het vooral de doordrin- ging van het geheele apparaat, tot in de afzon- derlijke organen, van een nationaal-socialis tisch denken en handelen. Wat dit meer beteekent dan verhoogmg van de kracht, waarmee de inzet van den arbeid verwezenlijkt wordt, wordt duidelijk wanneer de Frankfurter Ztg. eraan toevoegt dat juist in de laatste jaren gebleken is, dat het arbeidsbureau als' nlauwelijks een ander overheidsorgaan een instrument voor de lei ding van menschen geworden is, een functie, waarin het dus geheel in de lijn van de Partij js komen te werken. En zoo is dan ook -,het eminente helang van de juiste leiding van de menschen op zulk een heslissende plaats als het arbeidsbureau thans gewdrden is, een van de hoofdredenen, waarom de Partij sedert de benoeming van Sauckel zich den inzet van den arbeid op brjzondere wijze aantrekt." Beteekent dit dan een militariseering en kazemeering van den arbeid? Zoo zal men het allicht willen zien in die kringen, waar men nog steeds op de letters van het woord leiding" blijft staren, zonder te pogen zich van den inhoud van het begrip rekenschap te geven Met de woorden van de Frankfurter Ztg. ,maakt zij de sterkste energieen vrij en bindt ze tegelijk aan het welzijn van het ge heel" in dier voege, dat ,,voor de totaliteit het grootste voordeel dan te verwachten is, wan neer zooveel mogelijk alien een vrij gekozen beroep uitoefenen en zoo overal de juiste man op de juiste plaats is gesteld." Een praktisch voorbeeld hiervan levert de inmenging van de Partij in het particuliere bedrijfsleven. Ook ten aanzien hiervan heett het nationaal-socialisme zich er sedert de machtsovememing aahvankelijk toe beperkt om de sleutelstellingen in de politiek en het zelfhestuur van het bedrijfsleven, alsmede in de publiek-rechtelijke instellingen in te nemen. Onder den invloed van de oorlogsoeconomie is het particuliere karakter van de bedrijven echter steeds meer op den achtergrond ge- raakt; in het bijzonder geldt dat voor de wapeningsbedrijven en daarvaxn weer in de eerste plaats voor die groote bedrijven, die door hun kapitaalsophooping toch reeds boven het particuliere bedrijfsleven zijn uitgegroeid en een bijna openhaar karakter aangenomen hebben. Zoo heeft dan de Partij ook hier haar aan spraak op de leiding der menschen tegenover de leidende figuren in de bedrijven laten gel- den en heeft met name de zorg voor het komende geslacht voor de leidende plaatsen in het bedrijfsleven aan zich getrokken. In den laatsten tijd zijn ook meermalen hooge bestuursambtenaren, bijv. uit de ministeries, voor de leiding van particuliere bedrijven ter beschikking gesteld. ,,Zeker, aldus de Frankfurter Ztg. is met - aan een verambtelijking van het bedrijfsleven en aan een volledige gelijkstelling van het bedrijfsleven met het openbare bestuur ge dacht". Wanneer er echter toch steeds meer vergelijkingen te maken zijn, dan is het ook hier de strekking, welke de beteekenis van dit proces verheldert. Wanneer de Partij tot het inzicht gekomen is, dat bet reservoir van men schen, die tegelijk goede nationaal-socialisten en uitstekende vaklieden zijn, nog grooter moet worden, dan is dat uit de overtuiging, dat „de intocht van nationaal-socialisten in de bedrijven en in de leidende organen tot vermindering van het aantal interventies van staatswege kan bijdragen, omdat deze figuren de doelstellingen van het nationaal-socialisme het best begrijpen, waaruit voor hen weer grooter zekerheid van ideeelen en praktischen aard en dientengevolge grooter pleizier te moeten beslissen ontstaat". Zoo schrijdt ook hier de ontwikkeline van het socialisme, een organisatie van de ge meenschap, waarin het gemeenschappelijke helang boven het eigenbelang gaat, yoort, met zorgvuldig taehoud en aanmoediging van het grootendeels zware pantservoertuigen. Ge concentreerde luchtaanvalien bcrokkenden den bolsjewisten zware verliezen. Formaties Duit sche en Roemeensche gevechtsvliegtuigen zet ten de verlamming van den vijandelijken 6tappedienst op de spoorwegen in het gebied van de beneden-Wolga voort. Aan het Donfront piaatselijke gevecnts- activiteit. Ten Noordwesten van Woronesj mislukten weer verscheiden vijandelijke aan vallen. Bij iRzjef viel de vijand een sector van het front met sterke strijdkrachten, gesteund d-oor pantservoertuigen en vliegtuigen, op- nieuw aan. Deze zware gevechten zijn nog SaTen6Zuiden van het Ladoga-meer zijn ver scheiden vijandelijke aanvallen onder zware verliezen voor den vijand afgeslagen en nieuwe concentraties door gecombineerd vuur van alle wapens onder deelneming der luchtmacht DE VERJAABDAG VAN HET DRIEMOGENDHEDENPACT. Pact zal dienen tot herstel van wereldvrede. De diplomatieke corf capon lent van het D. N. B. schrijftOp 27 September is het drie- mogendhedenpact 2 jaar oud. De belast ing- proef, waaraan het sedert de onderteekening is blootgesteld, heeft het pact in alle opzich- ten gesterkt, zoodat de hoofdsteden van den wereldpolitieken driehoek BerlijnRome Tokio den verjaardag van de onderteekemng van het pact met bijzondere demonstraties kunnen vieren. Een onhoudbaar geworden status van deze wereld stort onder de militaire slagen van de aangevallen volken ineen. Groote staten, wel- ken tot dusver als rechtsgelijke leden van de menschelijke maatschappij de deelneming aan het genot van de goederen dezer aarde was geweigerd, zullen op grond van de hoogste aller aardsche rechten haar definitieve rechts- gelijkheid veroveren. E)eze strijd is echter niet tegen andere volken gericht, doch tegen het bestaan van een intemationaal complot dat er reeds eenmaal in geslaagd is de wereld in een bloedigen oorlog te storten. Iedere staat echter, welke het voornemen zou koesteren, zich te mengen in het eindsta- dium van de oplossing van deze problemen in Europa, of in Azie, zal de geheele gehalde kracht van de 3 volken met meer dah 250 millioen menschen tegenover zich vinden. Hierdoor zal dit pact in ieder geval dienen tot het heistaj van den wereldvrede. Deze verklaring van den Duitschen minis ter van buitenlandsche zaken bij de ondertee- kening van het pact lie.p voonuit op een ont- wikkeling, welke de mogendheden van het pact van 3 steeds duidelijker doet uitkomen als een Magna Charta" van een nieuwe orde, welke een duurzamen vrede garandeert toen de voorwaarden hiervoor in de preambule van het pact werden opgenomen, dat iedere natie de haar toekomende plaats moet hebben. De constructieve gedachten, welke in de door de mogendheden van het pact van 3 be- heerschte gebieden reeds vorm aannemen, zouden de vijanden van de nieuwe gaarne willen tegenwerken, door te grijpen naar leu- zen zonder eenigen inhoud, zooals voorkomen in de Atlantic Charter, door wat de propa ganda betteft, leentiebuur te spelen bij de taal en gedachten van de jonge naties en door het in den strijd werpen van die militaire machtsmiddelen, welke zonder de beveiligings- maatregelen van de mogendheden van het pact van 3 het einde der cultuup zouden heb ben gebracht, welke de Anglo-Amerikanen en hun partijgangers zoogenaamd ook willen verdedigen. Juist nu, waar door de voort- schrijdende vernietiging van het bolsjewisti- sche gevaar perspectieven opkomen, die de vijanden van de nieuwe orde tot een wan- hopige krachtsinspanning aanzetten, krijgt het woord van de gebalde kracht van de 3 volken van meer dan 250 millioen mensclhen, die het eindstadium van de oplossing hunner problemen niet zullen laten beinvloeden, een bijzondere beteekenis. Gedacht als een instru ment van den wereldvrede, zal het driemo- gendhedenpact, daar de anderen het zoo wil len, zich ook als het scherpste gevechtsinstru- ment handhaven, want zijn volken zijn er meer dan ooit van ov-ertuigd, dat voor het veelbelovende woord vrede" het ijzeren woord ,,overwinning" moet staan. federale politie scherper dan voorheen - tegen de vijandelijke buitenlanders zal gaan optre- den, wat nog kan worden afgeleid uit het feit, dat het aantal gearresteerden ongeveerd drie weken geleden 6 a 7000 bedroeg en thans reeds, zooals medegedeeld ongeveer 10.000. Hoover besloot zijn rede met alle politie- ambtenaren te wijzen op hun belangrijke taak de tijdens den oorlog onverbiddelijk ontstane criminlaliteit krachtig te bestrijden. Het moet worden voorkomen, dat de misdadigheid vor- 'men gaat aannemen als na 1918. DE SAMENWERKING VAN DE VLOTEN DER SPIL-MOGEN 0IIEDEN. 'Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: Krachtens de gemeenschappelij-ke oorlog- voering ter zee door de landen van het drie- mogendhedenpact hebben Japansche oor- logsschepen contact gezocht met de op den Atlantischen Oceaan opereerende formaties van de strijdkrachten van de spil. Nadat Duitsche vlootstrijdkrachten reeds sinds Ja pans deelneming aan den oorlog met Japan sche eenheden op den Indischen Oceaan sa- mengewerkt hebben, is door het verschij#ien van Japansche duikbooten thans voor het eerst ook op den Atlantischen Oceaan een samenwerking tot stand gekomen. Deze ge- beurtenis is met betrekking tot de krijgsver- richtingen van fundamenteele beteekenis. Een der Japansche duikbooten is naar een Duitsch steunpunt uitgestuurd en inmiddels weer naar haar operatie-gebied vertroikken. ,,Alle zeeen liggen thans in de frontlinie van de mogendheden van de spil", zoo heeft de voormalige opperhevelhebber van de Jay plmsche vloot, admiraal Sankisji Takahasji verklaard in een interview met het blad Tokio Asahi Sjimboen, naar aanleiding van het ver- schijnen van Japansche duikbooten op den Atlantischen Oceaan. Alleen zij, die midden in den strijd staan, kunnen de vreugde beseffen, die dit gevoel van ze-er nauwe wapenbroederschap en samen werking teweegbracht. Voorloopig beteekent de deelneming van Japansche eenheden aan de operaties van de Duitsche marine op den At lantischen Oceaan misschien eerder een ver- grooting van de moreele dan van de mate- rieele bedreiging der Engelseh-Amerikaansche positie. Doch alleen reeds de gedachte is ver- heugend, dat thans Japansche en Duitsche oorlogsschepen zeer nauw samenwerken om de vijandelijke scheepvaart te vernietigen. Tezamen met Duitschlands operaties in den Indischen Oceaan, zoo zeide Takahasji ten- slotte, is dit de eerste stap van de mogend heden van de spil naar een practisch-strate- gische samenwerking." uiteengedreven Bii een poging van den vijand om over een breed front over de Newa te trekken, zijn meer dan 260 booten vernietigd en een aantal gevangenen gemaakt. De bolsjewieken hebben Zaterdag 50 vlieg tuigen verloren. Drie eigen toestellen worden vermist. In Noord-Afrika hebben Duitsche gevechts vliegtuigen Vrijdag een verrassenden aanval op het Britsche steunpunt in de oase Koetra -credaan. Bommen en schietwapens veroor- zaakten vernielingen en brand in de verster- kings- en vliegveldinstallaties henevens in troepenbarakken. Duitsche jagers hebben Zaterdag als escorte en tijdens vrije jacht zonder eigen verliezen acht Britsche! jagers neergeschoten. Het vliegveld Hcliopolis bij Cairo werd m den nacht van Zaterdag op Zondag met hommen bestookt. Aan de Kanaalkust en bij nachtelijke sto- ringsvluchten in de omgeving van Noord- en Oostzee zijn vier Britsche jagers neergescho- ten Kapitein Graf, escadrillekapitein hrj een jachteskader, heeft Zaterdag zijn 200e tot 202e overwinning in de lucht behaald. spoorweg oema 50 km GE0RGIJEWSK SQL DALSK PR0CHLAD \W KtSLOWQOSK GNADENBURG )KTSJ0EK0WA - II''""" NATSJiX ShTE"EI< 'b-$-Zannerpas U Tsjiper- pJlf &Dichta sisam.y1 (426Q© ''"''Hum Kaart van Pell BESLAN OROSJONOK1DSE (WLADIKAWRAS) NIEUWE ENGELSOHE SLAGSCHEPEN. Aan de buitenlandsche correspondenten te Londen is medegedeeld, dat 2 zusterschepen van de Prince »f Wiales", n.l. de Anson" en de „Howe", in dienst zijn gesteld. Over den bouw der slagschepen van de ,,Lion''-klasse met een waterverplaatsing van 40.000 ton en geschut van'48 cm, is echter nog niets bekend. De'„Anson" en de „Howe" behooren tot de 5 slagschepen der „King George V"'klasse, waarvan de ..King George V", die inmidde's bij Malakka tot zinken gebrachte Prince of Wales" en de „Duke of York" reeds voltooid waren. Oorspronkelijk zouden zij ,,Jellicoe" en „Beatty" heeten. Het zijn schepen van 35.000 ton, weilke een snelheid van ruim 30 mijl kunnen ontwikkelen. De bewapening bestaat uit 10 kanonnen van 35.6 om en 16 kanoaiien van 13.2 cm. HET TEREK FRONT. Op het kaartje is met dikke zwarte lijn het Duitsche aanvalsfront aangegeven aan de rivier de Terek. De Duitschers maken hier een omtrekken- de b-eweging om zich meester te maken van het petroleumgebied van Grosnv, waarvan de stad Mosdok de toegangspoort is. Ook naar het Zuiden via het Etoroesgebergte banen zich vooruitgeschoven Duitsche troepen een weg door de bergpassen, die toegang geven naar het wegennet van Koetais en Batoem. Het Italiaansche weermachtbericht van Zondag luidt als volgt: Aan het Egyptische front heeft de artillerie op doeltreffende wijze het vijandelijke geschut beantwoord. Gedurende den geheelen dag was de bedrijvigheid in de lucht groot. Duitsche formaties vielen met succes de oases Koefra aan, waarbij enkele toestellen op -den grond werden vemield. De vijandelijke luchtmacht DR. DIETRICH OVER DE SUPERIORITEIT VAN DE DUITSCHE PERS. De Arriba (Madrid) publiceert een onder- houd met dr. Dietrich, den Duitschen perschef, over hfet wezen van een nieuwe pers, geba- eeerd op de beginseTen van een totalitaire staatsopvatting. Dr. Dietrich verklaarde o.a., dat de jour nalist van het nieuwe Europa zich heeft los- gemaakt uit de klauwen van het democrati- sche kapitalisme. Hij kent nog slechts den dienst der waarheid jegens zijn vaderland en jegens zijn volk. De jeugdige BUHopeesche journalist is de geestelijke wegbereider van een nieuwe we reld. Niet slechts in den huidigen oorlog, maar ook daarna wacht hem een zeer groote taak. De goote veranderingen, die de oorlog met zich brengt, moeten door hem worden bestuurd. Het volk van Europa moet hij bren- gen tot de eenheid,'waartoe het lot het heeft bestemd. In Duitschland is er geen censuur, zooals in Engeland en Amerika, aldus Dietrich, om dat Duitschland een journalistenstand heeft, die zich zijn Europeesche plichten bewust is en omdat de Duitschen journalisten gedisci- plineerd zijn en met vreugde verantwoordelijk- heid aanvaarden. In de Duitsche journalisten is de strijdlust tegen het verraad van een vroegere periode gewekt. De tegenwoordige Duitsche pers is verre superieur dan de oude. In den eersten wereld- oorlog kon de leugen nog vele menschen en volken met blindheid slaan, maar thans is dit niet meer mogelijk, daar de ontbindende krachten van het Joodsche kapitalisme, het bolsjewisme en de tegen de christelijke maat schappij ageerende organisaties ontmaskerd zijn. DE ARRESTATIES VAN BUTTENLANDERS IN DE VEREENIGDE STATEN. S.P.T. verneemt uit Washington: Op een intemationaal politiecongres te Washington heeft William Hoover, leider der geheime federale politie (G-men) in een rede o.a. medegedeeld, dat zijn corps tot nu toe ongeveer 10.000 vijandelijke buitenlanders heeft gearresteerd. Hoover zeide verder: De vijanden, die wij op vele duizenden mijlen verwij- derde fronten bestrijden, zijn zeer beroemd in hun hoedanigheid van onrustzaaiers. De waarde van hun onderaardsche leger is groot, misschien wel evenzoo groot als die van hun bewapende legers. Hieruit zou men kunnen afleiden, dat de DE ARBEIDSKRACHTEN IN DUITSCHLAND. Verklartng van Sauckel. De Rjjkscommissaris voor het gebruik der arbeidskraohten, Rijksstadhouder en gouwlei- der Sauckel, heeft, volgens A.N.P., Vrijdag avond ten overstaan van vertegenwoordigers der pers verklaringen afgelegd over zijn res- sort. Terwijl de tegenstanders van Duits Vi iand oorspronkelijk hoopten door voedings- moeilijkheden en door een uitbreiding vande.i ooriog de Duitsche arbeidskracht geleidekjk te doen verslappen, kan Dyiitschland, naar Sauckel zeide, thans beschikken over vol- doende arbeidskrachten, hoe lang de oorlog ook-nog moge duren. Ten aanzien van de voedir.g zeide c'e Rnks- commissaris, dat in Juni j.l. b.v. in den Groot-Duitschen landbouw meer arbeidski ach- ten aan MiJt werk waren dan i.i 1939. Daar- mede echter zoo ging Sauckel voort - - is het prohleem der arbeidskrachten practised opgelost. Ondanks een belangriik geconcen- treerden tijd is de voort:et'fehjke Duitsche oogst van dit jaar zonder moeilijkhelen bm- nengebracht, zoodat daarmede een der be langrijke verwachtingen der geahieerden, n 1. Duitschland op het gebied van de voeding in moeilijkheden te zien, definit.ief te'.eurgesteld is. Evenals hier, heeft men ook op het gehied van de -bewapening een geweidig aantai bui tenlandsche arbeidskrachten aan het werk ge- zet, omtrent welker aantal om begpjpelijke militaire redenen geen nadere gegevens kun nen worden bekendgemaakt. Ongeveer vier weken geleden zoo verklaar de Sauckel, heeft hij den Fiihrer kunnen mel- den, dat de hem opgedragen taken betreffen- de het gebruik van de arbeidsferachten ten uitvoer gelegd zijn. Het voornaamste gebruik van buitenlandsche arbeidskrachten, zoo blijkt uit de verklaringen van den Rijkseommissaris verder, geschiedt in Duitschland uit de be- zette gebieden van de Sovjetunie. De arbeiders van deze gebieden komen gaarne naar Duitschland en verriehten daar gewillig faun werk uit dankbaarheid voor het feit, dat het juk der bolsjewieken definitief van hen is af- genomen. Zij verriehten hun werk voor een deel met waarlijk schitterenden ijver, wes- halve ook de Rijksminister voor de munitie, Speer, in staat is geweest het leverantiecre- diet voor de Duitsche weermacht voor een deel belangrijk te overschrijden. Sauckel verklaarde verder, dat de wer'k\yil- ligheid van deze mannelijke en vrouwelijke arbeidskrachten er slechts op kan berusten, dat het het bolsjewisme niet is gelukt deze menschen ten aanzien van de wereldopvatting zoo te boeien, dat zij die ook thans nog, nu zij ter beschikking van Duitschland staan, aan- hangen. Uit de uiteenzettingen van den Rijks- commissaris bhjkt verder, dat daden van sabo tage onder de in Duitschland arbeidende bui tenlanders, in verhouding tot hun groote aan tal, verwonderlijk gerin-g zijn. De Russische arbeiders worden, aangezien zij volkomen in lompen gekleed waive, in Duitschland van de noodige kleedingstukken voorzien, driemaal medisch onder/.ocht, in kampen ondergebracht, die speciaal voor lien volgens de bepalingen van den Duitschen ar- beidsdienst worden opgericht, en krijgen hun voeding, die overeenstemt met die van de Duitsche burgerbevolking, waarbij ook spe- ciale rantsoenen mogelijk zijn. Millioenen ar beiders uit de vroeger vijandelijke gebieden, zoo merkte Sauckel ten slotte op, verriehten thans op deze wijze in Duitschland een vol7 ledig geldige arbeidsprestatie. De kwestie van het gebruik der arbeidskrachten js daarmede in Duitschland, opgelost. "SrSDKgiSEfflESKSfS Australie telt 2.5 millioen inwoners van 18 tot 45 jaar. Daarvan is thans de helft in een of anderen vorm in dienst gesteld van den oorlog en dit aantal zal binnenkort nog tot 1.6 millioen worden verhoogd. Het aantal arbeiders in de industrie van verbruiksgoede- ren dat vddr den oorlog 540.000 man be droeg, is tot 200.000 gedaald. De levensstan- daard der Australische bevolking, die altijd hoog is geweest, verliest zijn basis vrijwel ge heel sinds de productie van industrieele arti- kelen praktisch is stopgezet. Het nationale inkomen wordt ten gevolge van de onafgebroken stijgende financieele behoe-fte van den staat zwaar belast. Reeds thans zijn regeeringsplannen bekend voor het opnemen van leeningen tot een totaal bedrag van 300 millioen Australische ponden, waar van 100 millioen in December a.s. en 200 mil lioen in Juni 1943 opgenomen zullen worden. Australie is verplicht niet alleen de Engel- sche en Amerikaansc-he troepen op zijn grond- gebied van levensmiddelen te voorzien, maar moet bovendien nog boter, suiker en rund- vleesch naar Engeland en varkensvleesch naar de Ver. Staten zenden. De Australische regeering doet wat zij kan om de bevolking er toe over te halen meer lamsvleesch te eten en spaarzamer om te gaan met aardappelen, rijst, boter en suiker. Er wordt propaganda gemaakt om zoo weinig mogelijk restaurants te be?oeken, terwijl men er aan den anderen kant op aandringt de menu's zoo eenvoudig mogelijk samen te stellen. Verschillende sta ten leven met de federale regeering op voet van oorlog, omdat zij zich verzetten tegen de beperking van het alcoholverbruik en het ge- deeltelijk verbod van hondenrennen. DE BERLINER BORSENZTG. OVER DE BRITSCHE VLOOT. In een hoofdartikel „Knecht der Oceanen" hespreekt, volgens D.N.B., de Berliner Borsen- zeitung de rol van de Britsche vloot in dezen oorlog. Deze vloot, aldus het blad, was de veiligste en machtigste post op de rekening der geallieerden. Zij zou Duitschland afslui- ten elken grondstoffenaanvoer vefhinderen en een onverbreekbaren ring om de Noordzee vormen. Alleen al door haar bestaan zou zij ook dezen tweeden wereldoorlog winnen, zon der dat men voomemens was haar werkelijk op het spel te zetten. De Engelsche vloot is in dezen stpjd nooit offensief gebruikt. Waar zij landings- of terugtrekkende operaties moest dekken, zooals hij Duinkerken, in Noorwegen, hij Kreta en Dieppe, heeft zij zeer zware verliezen geleden. Zij is allang niet meer de souvereine heersche- res over de zeeen, zij wordt versleten in dienst van de verbindingen van het Britsche Rijk, die ze toch niet kan -beveiligen. Uit den koning is een knecht geworden, en een knecht, die zijn taak lang niet kan vervullen. Ook de deelneming van de Vereemgde Sta ten aan den oorlog, zoo vervolgt het blad, heeft voor de Engelsche vloot geen verhchtmg ^ebracht, vooral ook, doordat de Amerikaan- sche vloot door de Japanners voor een deel vernietigd is en voor de rest op de Zuidzee geneutraliseerd wordt. Engeland staat op zee geheel alleen en voor- een taak, die zelfs een tweemaal zoo groote vloot niet kan volbrengen. Op tenminste Vier punten is de aanwezigheid van aanzienhjke Britsche vlootstrijdkrachten onvoorwaardelijk noodig: de Engelsche wateren, Gibraltar, Alexandria, Zuid-Afrika. Voorts moet men trachten de reusachtige verbindingslijnen met Noord- en Zuid-Afrika, met Britsch-Indie en Australie te beveiligen. Daarbij komt de Noordelijke IJszee, wanneer de Engelschen ter geruststelling van de Sowjetunie moeten hesluiten, en nieuwe konvooi en daarbij ook verscheidene oorlogsschepen in den dood te zenden. Er is dus een voortdurende slijtage aan menschen en schepen, alleen al voor bevei- ligingsmaatregelen, die toch niet kunnen ver- hinderen, dat de geallieerde scheepsruimte maand na maand vermindert met een tonnage die niet door nieuwen aanbouw vervangen kan worden, hetgeen op den duur doodelijk moet zijn. KENARDEy TOESTANDEN IN AUSTRALIE (V.P.B.) De correspondent van de Times te Melbourne wijdt een besehouwing aande hachelijke psitie, waarin Australie ten gevol ge van den oorlog verkeert. Australie. een land met een gerin<r aantal inwoners, -kan on- mogelijk den strijd volhouden tegen een land- en zeemogendheid als Japan, als het niet be langrijke steun ontvangt. Nog onlangs ech ter heeft de Amerikaansche ministers van marine, Knox, te kennen gegever., dat het on- mogelijk is om voldoende menschen en mate- riaal.uit de Ver. Staten naar Australie te zen den. „Een natie van 7 millioen menschen, schrijft de Times-correspondent, kan geen 800.000 man het aantal arbeiders, dat thans onder de wapenen is of in de oorlogs- industrie werkt aan het bedrijfsleven ont- trekken en voor de oorlogvoering ontzagge- lijke sommen uitgeven, zonder in de noodzaak te vervallen haar levensstandaard aan een strenee revisie te onderwerpen. Voor het alge meen welzijn kan geen penny worden uitge- geven. omdat alles moet worden uitgespaard voor den oorlog"'. TAYLOR TEN TWEEDE MALE BIJ DEN PAUS. De Paus heeft Woensdagochtend voor de tweede maal Myron Taylor, den eenige dagen geleden in Vaticaanstad aangekomen per- soonlijken ambassadeur van president Roose velt, in audientie ontvangen. Het onderhoud heeft vijftig minuten geduurd. Taylor was in gezelscha^ van den zaakgelastigde der Ver- eenigde Staten. Naar Interinf uit Rome meldt, weigert het Vaticadn elke verklaring over het verloop van Taylors onderhoud met den Paus. In het bijzonder weigert men zich uit te laten over de Engelsch-Amerikaansche geruchten, vol gens welke Myron Taylor in opdracht van Roosevelt den Paus de oorloigsoogmerken van Engeland en de Vereenigde Staten zou heb ben voorgelegd. In welingelichte kringen te Rome wordt de indruk echter sterker, dat Taylor den Paus mondeling of in schriftelijken vorm in ken- nis faeeft gesteld van Roosevelt's standpunt ten aanzien van de oorlogsproblemen. Men neemt hier en daar aan, dat de mededeeling van Taylor zich heeft bewogen op de lijn van het Atlantische charter en van de talrijke ver klaringen van Churchill en Eden. De door hepaalde kringen van het Vaticaan verbreide lezing, -volgens welke Taylor slechts zijn diplomatieke werkzaamheid zou voortzet- ten, vindt weinig geloof, omdat de moeilijke reis van de Vereenigde Staten daardoor niet voldoende gemotiveerd geacht wordt. Het eigenlijke doel van de reis moet men volgens de meening van Romeinsche kringen zoeken in overwegingen van propaganda en binnen- landsche politiek. De regeering te Washing ton, zoo zegt men, acfat het blijkbaar nuttig, het publiek der Zuid-Amerikaansche landen te kunnen wijzen op goede betrekkingen tus- schen Roosevelt en den Paus. JAPAN'S SUOOESSEN TER ZEE. Amerikaansche kruiser zwaar beschadigd. y Het Japansche hoofdkwartier maakl het volgende bekend: 4 Op 31 Augustus j.l. is een Amerikaansche kruiser van 9)050 ton van de Norchampton- klasse zwaar beschadigd, toen een Japansche duikboot een verrassenden aanval ondernam in de Nazanbaai van het tot de Aleoeten be- hoorende eiland Alba. Japansche t-irpedo- jagers hebben half September in dezeifde wateren twee Ameriicaanscne duikbroten tot zinken gebracht. Bevoegde Japansche kringen verkiaren, dat hiermede de totale vloot verliezen van de Vereenigde Staten sinds het uitbreken van den oorlog gebracht zijn op 63 oorlogssche pen, die of tot zinken gebracht of beschadigd zijn. t.w. zes slagschepen, zeven vliegkamp- schepen, 14 kruisers, acht torpedojagers en fcwee hewakingsvaartuigen tot zinken ge bracht en vijf slagschepen, twee vliegkamp- schepen, tien kruisers, zes torpedojagers en drie hewakingsvaartuigen zwaar beschadigd. De verliezen, tot dusver door het Ameri kaansche vlootpersoneel geleden, vormen on geveer de helft van de v66r-oorlogsche sterkte der Vereenigde Staten. Het aantal omge- komen officieren en manschappen raamt men op ongeveer 14.000. Voorts wordt er op ge- wezen, dat 64 Engelsche, Amerikaansche en Nederlandscfae duikbooten tot zinken gebracht en 38 zwaar beschadigd zijn.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1