algemeen nieuws- en advertentieblad voor zeeuwsch-vlaanderen Buitenland Binnenland No. 10.425 VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1942 82e Jaargang MOBILISATIE VAN DE RESERVES. DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Succesvolle aanvailen op convooien. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT steeds" meer duikbooten op 1 WEEKPRAATJE. U GAAT MET VACANTIE? Verschijnt iederen Maandag-, Woemdag- en Vriidagavond Priisverhooging advertentien toegestaan door het Departement van Handel, Nijvarhe.d .n Scheepvaart onder No. 16236 N. P. d. d. 24 Maart 1942 - Abonnementsprijs Binnon Terneuzen 1 1.42 per 3 ma.nden; buiten Terneuzen f 1.73 per 3 masnden. Bij vooruitbetaling f 6.60 per jaar. UUgeefster N.V. Firma P.J.VAN DE Tcieioon 2073 - G.ro 3B150 DIRECTEUR: I. VAN DE SANDE TERNEUZENSCHE COURANT ADVERTENTIEN Per mm 10 cent, minimum per advertentie f 1.50 Rubriek kleine advertentien 1 -5 regels 60 centiedere regel meer 12 cent maximum 8 regels Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 1-5 regels 52 cent, iedere regel meer 1 0 cent Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnemer.t tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van edvertentifin uiterlijk 10 uur v. m. op den dag van verschijning. HOOFDREDACTEURN. J. HARTE TERNEUZEN - TELEFOON 2298 StfcS Het Duitsche standpunt is bekend: de strijd, dien Duitschland in het Oosten strqdt, wendt het holsjewistische gevaar van geheel Enropa af; ook wanneer lang met alle Euro peesche landen, die aldus onder oeschermmg van de Duitsche weermacht staan, aan den Strijd zelf naar verhouding van hun krachten deelmemen, mag toch op het mmst van hen verwaeht worden, ^lat zij zooveel mogelijk van hun arheidskrachten leenen, om in de eerste plaats de wapeningsindustne en vervolgens ook de voedselvoorziening op het yereischte peil te houden. Voorzoover het Duitsche gezag over deze landen reikt, is het dan ook van dit centrale gezichtspunt uit, dat het vraagstuk van den arbeid zooals zich dat in ieder van hen af- zonder'lijk voordoet, wordt bezien en opgelost. Hier wil Duitschland het niet op de bereid- willigheid tot hulpverleening laten aankomen, als op het slagveld; hier heeft het de over- tuiging te mogen eischen, dat de bevolkmgen der bezette gebieden zich dezelfde inspanmng getroosten als de eigen bevolking. En dien- overeenkomstig zijn de richtsnoeren, volgens welke nu ook de inzet van de buitenlandsche arheidskrachten, wordt bestuurd. Alle beschikbare arheidskrachten moeten in de eerste plaats ter bevrediging van de oor- logdienstige behoeften in Duitschland zelf worden gebruikt. Maar ook in de bezette gebieden zelf mag het belang niet uit het oog worden verloren. Daarnaar moet de volgorde geregeld worden, waarin de verschillende "opgaven aan de beurt komen. Tevens moet echter zoo spaarzaam mogelijk met de arheids krachten worden omgegaan dn arheidskrachten bespaart men ook, door de hoogst mogelijke arbeidsprestatie te vragen. Evemmn als in Duitschland zelf mogen er werkkrachten ,,ge- hamsterd" worden. Opdrachten moeten onder zoodani'D-e contractueele hepalingen gedaan worderi",°dat geen arheidskrachten worden ver- spild. De regeling van werktijd en loonen: alles moet er op gericht zijn om de prestatie zoo hoog mogelijk op te voeren. Daartoe moet ook een strenge discipline van den arbeid wor den gehandhaafd, tegen ongerechtvaardigde wegblijven of het in den steek laten van zijn werkkring moet streng worden gewaakt. Zoo kan men in groote lijnen de regels aan- duiden, die ook in ons land ten aanzien van den inzet van arheidskrachten geldig of spoe- dig geldend gemaakt zullen worden en die ertoe zullen medewerken am de werkkrachten vrij te maken, die Duitschland voor het eigen bedrijfsleven van ons vraagt. Op een anderen kant van de kwestie ves- tigde Dr. Boening, de leider van de sociale afdeeling van het Rijkscommissariaat, de aan- dacht, toen hij Woensdag in de gebruikelijke persconferentie wees op het sociale nut, dat wij voor ons zelf uit dit geheel van maat- regelen kunnen trekken. Het is op ziehzelf al een heel ding, dat men al een rekensom moet maken om tot het be- sluit te komen^dat er nog altijd een reserve van een honderdduizend man aanwezig is: een vijftigduizend geregistreerde werkloozen, aan- gevuld met een twintigduizend arbeiders, die nul uur werken en dus evengoed als werkloo zen moeten worden aangemerkt, en een dertig- duizend, voor wie werkverruimingsmogelijk- heden gezocht zijq, die geen dringend karakter hebben. Dat ziet er dus al veel beter uit dan de stand van de werkloosheid op het oogen- blik, dat de oorlog ons overviel. Maar tegelijk zijn in het bedrijfsleven pro- cessen aan den gang, die de werkloosheid weer zouden doen. toenemen, wanneer er ten- minste geen andere raad kon worden geschaft. Het tekort aan grondstoffen neemt toeop den duur zullen nog slechts de sterke bedrijven voor de toewijzing daar-van. zoo ook voor die van kolen, gas, electriciteit enz. in aanmer- king komen, uit de zwakke zouden spoedig tienduizenden arbeiders tot werkloosheid ver- vallen, wanneer Duitschland niet hij voorbaat om hen riep. Het kunnen echter niet alleen werkloozen zijn, die Duitschland tot zich roept. Veelal zullen dezen immers reeds niet meer de licha- melijke geschiktheid hebhen om in Duitschland aan het werk te worden gesteld. Ook al zul len voor de Nederlandschearbeiders in Duitschland dezelfde voorwaarden gelaen als voor de Duitsche, zij komen onder omstan- digheden, bijv. in werkkampen, te leven, die voor den in werkloosheid van eenigen duur verzwakten arheider spoedig te zwaar zullen biyken. Er zal dan ook veeleer naar worden ge- streefd om de voor Duitschland benoodigde arbeiders, mede door het volgen van boven- genoemde regels, bijv. wat de verlenging van den werktijd betreft, aan het bedrijfsleven te onttrekken, dat dan op zijn beurt de gelegen- heid krijgt om vele werkkrachten, die aan de hooge, voor uitzending naar het buitenland te stellen eischen niet meer voldoen, maar in eigen omgeving nog zeer wel tot valwaardigen arbeid bekwaam zijn, te werk te stell.en. Omgekeerd wees Dr. Boening erop, dat de tewerkgestelden door hun ervaring in den vreemde hun persoonlijkheid en vakkennis zouden verrijken op een wijze, welke ook hun sociaal slechts van voordeel kan zijn. De opoffering, welke van het Nederlandsche bedrijfsleven wordt gevraagd, moet in zekeren zin ook beschouwd worden als een compen- satie van de voordeelen, welke het van de verplaatsing van Duitsche opdrachten naar ons land geniet. Dit stelsel, dat ook nu niet prijsgegeven wordt, heeft er veel toe bijgedra- gen dat de oeconomische toestand in ons land in menig opzicht nog bevredigend mag worden genoemd. Het eigen belang, dat met deze opdrachten gemoeit is, spreekt duidelijk ge- noeg, om de noodige toewijding hij de uitvoe- ring ervan te verzekeren. Voor de arbeiders, die naar Duitschland gaan, is de samenhang van noodzaak en nut allicht minder klaar. Het boekje, dat Dr. Boening over hen heeft open gedaan, bewees wel, dat zij lang niet altijd die behoefte gevoe- len1 om hun beste beentje voor te zetten. De Nederlandsche arbeider moet niet alleen har- der werken, hij moet zich ook trouwer toonen aan de plaats, waar hij aan het werk is gesteld, zoo zeide Dr. Boening. Ginds zoo min als hier ontkomt hij aan den eisch van uiterste rationalisatie, welke met het oog op de' oor- logvoering aan den arbeid wordt gesteld. Begrip voor de omstandigheden zal er hem van moeten overtuigen, dat met gereede medewerking ook zijn eigen belang het best is gediend. Wel'iswaar worden er telkens weer onverantwoordelijke pogingen gedaan om hem van de wijs te brengen. Zoo heeft dezer dagen een Nederlandsche stem zich door den aether tot de Nederlandsche transport- arbeiders gewend om hun onder het oog te brengen, dat Hitler den oorlcg niet kan voort- zetten en geen landen kan bezetten, wanneer het verkeersapparaat in wanorde geraakt. T.ieve vrienden, zei deze stem, wij wekken u niet tot onberaden daden op, maar wij maken u dringend erop opmerkzaam, dat ,u in den totalen oorlog onontbeerlijk zijt. Denkt daar- over na!" Deze aansporing, die merkwaardig past bij hetgeen dezer dagen verluide van Engelseh-Amerikaansche plannen om voortaan de aanslagen uit de lucht meer in het bijzonder op het verkeersnet te richten, is dubbelzinnig genoeg om als een aanmoediging tot sabotage te kunnen worden beschouwd. Daartegen kan van dezen kant niet emstig genoeg worden gewaarschuwd. De verstoring van verkeers- mogelijkheden is een militaire aangelegenheid, zoo goed als het de zaak van de burg'ei'lijke bevolking in de bezette gebieden is, om zich naar de overheid te voegen, die op grond van het oorlogsrecht te zeggen heeft. Elke poging tot tegenwerking wreekt zich, vrqeg of laat. Een gereedelijk voldoen aan de gestelde eischen is in het belang van de betrokkenen zelf, op den duur ook in het belang van hun land en volk. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: I Tusschen Spitsbergen en Usland vielen Duitsche duikbooten een convooi aan, dat van Sovjet-havens naar Britsche en Amerikaan- sche havens ter-ugkeerde en uit meer bewa- kingsvaartuigen dan transportschepen bestond, In hevige dagenlange gevechten met de bij zonder krachtige bewaking braehten onze duikbooten 3 torpedojagers, een hulpkruiser en 5 transportschepen met een gzamenlijken inhoud van 50.000 brt. tot zinken. Twee andere schepen werden door torpedotreffers zwaar beschadigd. 1 Op den Atlantischen Oceaan, voor Afrika en in de Caraibische Zee* braehten andere duikbooten uit convooien en bij den strijd tegen i afzonderlijk varende schepen 13 vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 75.000 brt., alsmede een korvet tot zinken. Een ander schip werd door torpedo- treffers beschadigd. Hierdoor heeft de vijandelijke scheepvaart in de laatste 4 dagen opnieuw 19 schepen met j ten gezamenlijken inhoud van. 125.000 brt. en bovendien 3 torpedojagers en een korvet verloren. Bergruggen in den Kaukasus bestomid. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In het Noordwestelijk deel van den Kau kasus heeft infanterie, doeltreffend gesteund door artillerie en luchtwapen, na 't overwin- nen van taaien vijandelijken tegenstand ver- scheidene domineerende bergruggen bestormd. Het luchtwapen heeft bovendien felle bom- aanvallen gericht op de haven van Toeapse. Daarbij is een vrij groot vrachtschip in brand geworpen en in de kustwateren een tweede koopvaarder, benevens een bewakingsschip beschadigd. Aan de Terek werd in harden strijd de stad Prisjibskaja ingenomen. In Stalingrad duren de verbitterde gevech ten in de huizen voort. Bij den afweer van sterke ontlastingsaanvallen uit het Noorden zijn 34 Sovjet-tanks vernield. De ravitaillee- ring van den vijand op de spoorlijnen ten Oos ten en Westen van de beneden-Wolga en ben- zine-opslagplaatsen bij Saratof zijn door het luchtwapen opnieuw zwaar gebombardeerd. Ten Noordwesten van Woronesj" zijn nieuwe .vijandelijke aanvailen mislukt. In den centralen frontsector zijn eigen aan- valsondernemingen met succes verloopen. Tegenaanvallen van den vijand hij ftsjef wer den afgeslagen. In den Noordelijken sector van het front beaalde een eigen aanval ten Zuiden van het Dadogameer ondanks hardnekkigen vijande lijken tegenstand en vergeefsche tegenaanval len verdere terreinwinst. Aan het Oostelijke front zijn Woensdag 62 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. Britsche vliegtuigen hebben Donderdagnacht brisant- en' brandbommen geworpen op eenige plaatsen in het Noord-Duitsche en Deensche kustgebied. De bevolking leed veriiezen. Tien Britsche bommenwerpers werddn neergescho ten. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 23 op 24 September voor den oorlog belangrijke doelen in het graafschap York in Midden-Engeland gebombardeerd. ARTILLERIE-ACTIE AAN EGYPTISCH FRONT. Bedrijvigheid van artillerie en verkennings- elementen aan het Egyptische front. Op de Middellandsche Zee zijn, tijdens een aanval Vaartoe pogingen waren ondemomen door vijandelijke torpedovliegtuigen op een van onze convooien, dat ongedeerd zijn route ver- volgde, 2 toesiellen in zee neergeschoten door het afweergeschut van het escorte Duitsche jagers hebben 2 Spitfires neergeschoten, 1 boven Malta en 1 boven Kreta. Vijandelijke vliegtuigen hebben Woensdagavond mitrail- leurvuur gericht op de stad Trapani en het eiland Colombaia. Er vielen 1 doode en 9 ge- wonden. Eenige bommen werden geworpen op den weg van Gela naar Licata. Bij Porto Empedocle is een Britsch toestel, getroffen door afweergeschut, brandend neergeschoten. ANTONESCU'S BEZOEK AAN HITLER, De plaatsvervangende Roemee.nsche minis ter-president, Mihail Antonescu, is na een bezoek aan minister von Ribbentrop door den Fiihrer in diens hoofdkwartiter ontvangen. Bij het onderhoud zijn, naar in welingelichte Berlijnsche kringen verluidt, alle actueele vraagstukken besproken en is de hartelijke overeenstemming, welke tusschen beide landen en hun staatslieden bestaat, bevestigd. HET BEZOEK VAN PAWELITSJ. De Fiihrer heeft Woensdag in zijn hoofd- kwartier den staatsleider van den onafhanke- lijken staat Kroatie, dr. Pawelitsj, ontvangen, die zich op weg bevindt naar het Oostelijke- front ter inspectie van de aldaar strijdende Kroatische troepen. Hij had met den Poglav- nik 'n onderhoud, gedragen door een harte- lijken, vriendschappelijken geest. Aan dezeontvangst namen behalve het ge- volg van Pawelitsj, minister von Ribbentrop en de chef van het opperbevel der Weermacht, generaal-veldmaarschalk Keitel, deel. VON PAPEN BIJ HORTHY. Het Hongaarsche telegraafagentschap meldt: ,,De Rijksbestuurder heeft Woensdag den Duitschen gezant in Turkije, von Papen. die zich op doorreis in Hongarije bevond, in audientie ontvangen. Na afloop dezer audien- tie heeft von Papen het noenmaal met den Rijksbestuurder en zijn echtgenoote gebruikt". WILLKIE BIJ STALIN. Volgens een officieel Tass-bericht heeft Sta lin Woensdag in aanwezigheid van den volks- commissaris van buitenlandsche zaken, Molo- tof, den buitengewoon gezant van Roosevelt, Wendell Willkie, ontvangen voor een onder houd, dat omstreeks 2 uur duurde. J AP AN SOU OFFENSIEF IN JOENAN. De Japanners hebben na een pauze van eenige maanden, het offensief tegen China hervat. Het is ditmaal gericht tegen de pro- vincie Joenan. Ten minste 2 divisies hebben de grens tusschen Birma en Joenan over- schreden en rukken thans op in de richting naar de stad Tsjenkang. Verder wordt nog melding gemaakt van Japansche troepen- bewegingen in het voormalige Fransch Indo- China, - VERKLARING VAN CHURCHILL OVER DEN SCHEEPSBOUW. In een hoodschap aan een conferentie van meer dan 1000 vertegenwoordigers van de En- gelsclhe scheepshouwindustrie te Londen heeft Churchill Woensdag, naar het D.N.B. aan den Britschen berichtendienst ontleent, verklaard: ,,Zonder schepen kunnen wij niet leven en zonder sdheoen kunnen wij niet overwinnen". Churchill beweerde wel, dat de positie van de scheepvaart in den ladtsten tijd was ver- beterd, doch moest toegeven, dat zij toch nog steeds ernstig is. „Wij hebhen ieder schip, dat gebouwd kan worden, dringend noodig." EEN STRIJD OP DE PUINHOOPEN. De Berlijnsche correspondent van de N. R. Crt. telefoneerde Donderdagoclhtend De gevechten om de stad Stalingrad woe- den nog in alle hevigheid voort. De toestand aldaar wordt gekenmerkt door een langzaam terrein winnen van de Duitsche troepen in een strijd om straten en huizen, zooals die in de moderne oorlcngsgeschiedenis, ook in dezen oorlog, nog niet is voorgekomen. De gevech ten zijn van een hardnekkigheid, en men mag wel aannemen tevens van een wreedheid, zon- den weerga. Ook vergelijkingen met den strijd om Sebastopol schijnen niet geheel juist. Toen gold het buitengewoon hevige gevechten in tiet gebied van een zeer sterk verdedigde stad, doch de strijd om de stad zelf was een aan gelegenheid van betrekkelijk korten duur. In tegenstelling hiermee nemen de gevechten om en in Stalingrad aan hevigheid en taaiheid toe bij elken stap voorwaarts der aanvallen- de troepen. Vandaar de lange duur van den strijd. Blijkens frontberichten vol trekken de ge vechten zich op het oogenblik eigenlijk op de puinhoopen van de stad. Reeds in vroegere stadia van den slag om Stalingrad heeft het Duitsche luchtwapen door regelmatrge aan vailen van sterke formaties en later de artil lerie door het vuren van alle kalibecs, aan- zienlijke verwoestingen aangerioht. De verbit terde gevechten in de stad zelf hebben het werk der vemieling in snel tempo voortge- zet. Berichten uit Moskou spreken reeds van een slag op de ru'ines, welke uiteraard den verdedigers groote voordeelen biedt en ander- zrjds den aanval in de door tot ontploffing ge- brachte mijnen nauwelijks begaanbare straten buitengewoon bemoeilijkt. Daarenboven nemen de bolsjewisten, ervaren als zij zijn in de tac- tiek van juist deze verdedigingsgevechten, alle middelen te baat, om hun positie in Sta lingrad te handhaven. Sterke mijnversperrin- gen zijn aangebracht voor de tot vestingen geworden verdedigingscentra, in de ruines van de huizenblokken en verwoeste fabrieken waar bovendien talrijke lichte en middelzware stukken geschut staan opgesteld. Ook Sovjet- Russische artillerie aan den Oostelijken oever van de Wolga mengt zich in den strijd. Voorts wordt de toestand bij Stalingrad ge kenmerkt door onverpoosde Sovjet-Russische aanvailen ten Noorden van de stad, in dat deel van het Duitsche front, dat met een groo- ten boog naar het Oosten het eigen front in de stad beschermen moet. Deze aanvailen worden ondernomen met aanzienlijke krach- ten en materieel. De gevechten in de stad schijnen er tot dusver echter niet door te zijn geinfluenceerd en verder dan tot kleine deu- ken in de voornaamste strijdlinie zullen de Sovjettroepen niet zijn gekomen. Men neemt aan, dat de weersomstandig- heden voorloopig niet van beslissenden invloed zullen zijn op de gevechterf in dezen sector, althans wat het Duitsche front betreft. Alge meen wordt namelijk verwaeht, dat in de afgeloopen weken de achterwaartsche ver- bindingen van de Duitsche legers uitgebreid, resp. hersteld zijn, zoodat de Duitsche verzor- ging met reserves en materieel zoo regelma- tig mogelijk verloopen kan. BOMAANVALLEN OVER EN WEER. Donderdagnacht hebben Britsche vliegtui gen, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, boven het Noord-Duitsche kustgebied enkele sto- ringsvluchten gemaakt. Er werden bommen neengeworpen, waardoor eenige materieele schade en schade aan gebouwen en woonwij- ken werd aangericht. Volgens tot dusver ont vangen rapporten werden acht Britsche bom menwerpers neergeschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in dien nacht aanvailen gedaan op voor deiy borlog belangrijke doelen in een stad in Oost Enge- land. DE MAATREGELEN TEGEN *DE JODEN IN FRANKRIJK. S.P.T. meldt uit Parijs: De geheele Parijsche pers houdt zich bezig met de protesten, die van kerkelijke zijde tegen de Jodenmaatregelen in Frankrijk tot uiting zijn gekomen. Marcel Deat sohrijft in L'Oeuvre, dat deze protesten een wonder- baarlijke analogie vertoonen met de protesten van Roosevelt en hij spreekt zijn verontwaar- diging uit over het feit dat de kerk en Roo sevelt wel protesteeren als het om Joden gaat en dit nalaten als het gaat om de Fransche civiele bevolking, die ohder de Engelsche bom- hardementen lijdt. In Aujourd'hui heet' het, dat de Joden een ras van vagebonden zijn, die slechts op kosten van andere volkeren leven en geenerlei gemeenschap met de Franschen mogen hebben. DE FRANSCHE ARBEIDERS EN DE DUITSCHE INDUSTRIE. S.P.T. meldt uit Parijs: Laval heeft Woensdag geriftmen tijd ge- ccnfereerd met vertegenwoordigers van de Fransche industrie en van het ministerie van industrieele productie over de uitvoeringsmo- gelhkheden van de nieuwe arbeidsdienstwet. Het blad Aujourd'hui meent te weten, dat in de eerste plaats geschoolde arbeiders en wel zij, die dezen oorlog weermachtsindustrie- verlof hebben genoten, naar Duitschland zul len worden gestuurd. Zooals bekend, zullen krijgsgevangenen terbgkeeren, indien arbei ders naar Duitschland gaan. Het blad gelooft dat de nieuwste lichtingen zullen moeten ver- trekken, opdat de iichting '35, die* sinds dat jaar ononderbroken onder dienst is, naar het vaderland terug kan keeren. DE STRIJD OM DE SALOMONS- EILANDEN. Tegenover persvertegenwoordigers heeft de Amerikaansche -minister van marine, Knox, volgens S.P.T., gev/aarschuwd tegen te groot optimisme ten aanzien van den toestand in het Wfestelijke deel van den Pacific. Hij maak- te bekend, dat de Japanners op Nieuw Guinea ononderbroken aanvailen en zeide, dat de ge- allieerden tot elken prijs moeten verhinderen dat de Japanners tot Port Moresby doorstoo- ten. De Japansche steunpunten op Buna en Kokoda worden onophoudelijk door de ge- allieerde luchtmacht gebombardeerd. Men moet er mede rekenen, aldus minister Knox, dat de Japanner alles in hef werk zullen stel len om wederom in het bezit van de Salo- monseilanden te komen. Een Japansch eska- der en transportschepen zijn weer ten Noor den van het eiland Ysabel gesignaleerd. ATLANTISCHEN OCEAAN. Men moet tot zijn leedwezen constateeren-, zoo schrijft de Observer, dat er den laatsten tijd steeds meer Duitsche duikbooten op den Atlantischen Oceaan verschijnen. Het ont- breekt den gepilieerden nog aan geschikte wapens om de duikbooten te bestrijden, zoodat n. Saratow n. Moskou aar Saratow ROGROMNOJE pitsjoega" fly* g, KOTLOEBAN spoor weg stations spoor weg en vvegen A heuvels '"//IHll""' Oriofska //i Hum il» urn" GorodisjtsJ Kameniji Boeie gobergte ssosjka Dnjenenesnii eiland MRAK Rasgoet- jefka Ostcpw eiland INGRA Jablonowski naar KalatsJI Krasnaja-SJoboda Jami Astrakan asatsji eiland Jelsjanka Pj estsjanka s/' - S„lowj.f^ Koepoennznoje Bjeketofka WOROPONOWO Toemak naar Rostof Sarpinski Staraja-Otrada eiland naar Krasnodar KR ASNOARMEISK SWJETLIJAR naar Astrakan TOENDOETOW naar Krasnodar, Sawjetnof Wzani Kaart van Pett FRONTALE AANVAL OP HET CENTRUM VAN STALINGRAD. Op de kaart is de ligging van Stalingrad en omgeving aangegeven. Twee verdedi- -gingslinies van 10 km 20 km zijn rondom de vesting aangelegd; de buitengordel van 20 km werd reeds begin September doorbroken. De Duitsche troepen zijn 'nu binnen het ve stinggebied van de 10 km zone opgerukt en zijn een frontale aanval op het centrum begonnen. In dezen binnengordel van 10 km wordt nu verwoed gevochten, Duitsche stoottroe- pen zijn op verschillende punten Stalingrad binnengedrongep. Daar ieder huis moet worden veroverd zal er met de volledige bezetting van Stalin grad nog wel eenige tijd heengaan. het waarschijnlijk nog lang zal duren voordat men het duikbootgevaar de baas wordt, wan neer dit al mogelijk zal blijken. (D.N.B.) TANANARIVE BEREIKT. Het communique van het hoofdkwartier der Britsche troepen op Madagascar deelde Dins- dag mede, dat de van Majunga oprukkende Britsche troepen thans op ongeveer 60 km afstands van Tananarivo, de hoofdstad van het eiland, staan. De troepen,. oprukkend uit de- richting Tamatave, zijn nog ongevaer 145 km van Tananarive verwijderd. Brickaville, aan de Oostkust, is bezet. Aan de Noord- Westkust bieden de Franschen tegenstand door de wegen te vernielen. In het Noord- Oosten is Saha/mbaVa en in het Zuiden de stad Befotaka, ten Zuiden vanMaromandia liggend, bejfet. Een andere Britsche colonne rukt op in' de richting van Antscfaihy. Engelsche correspondenten berichten nader uit het hoofdkwartier van de Britsche lan- dingstroepen, dat Britsche voorhoeden de stad Tananarive hebben bereikt. Men verwaeht, dat de inneming van de hoofdstad Woensdag avond zou beginnen. De Britsche hevelheh- ber is van oordeel, dat de tegenstand niet groot zal zijn. BRITSCHE TROEPEN BEZETTEN TANANARIVE. Naar Reuter, volgens de N. R. .Crt., op grond van een radiobericht meldt, zijn Brit sche troepen Woensdag te 17 uur de hoofd stad van Madagascar, Tananarive, binnen- gerukt. Een officieel Fransch communique over den( strijd op Madagascar deelt mee, dat de Brit- ten Dinsdag het spoorwegtraject Antsirabe- Tananarive hebben gebombardeerd. Woens- dagochtend kon levendige lucbtactie in het Oosten van Brickaville worden waargeqomen. Malhitsy, dat tot het uiterste toe verdedigd is, moest opgegeven worden. Het was aan het begin van deze maand drie jaren geleden, dat de wereldoorlog van nu, uitbrak als een plaatselijk conflict tus schen het Duitsche Rijk en Polen. Voor Duitschland ging het om het terugkrijgen -van de oud-Duitsche hanze-stad Danzig, die na "den eersten wereldoorlog van het Rijk was losgescheurd, en om een verbinding met Oost- Pruisen, het belangrijkste deel van het Rijk, dat door den VersaiUer corridor van de rest werd gescheiden. Polen wenschte deze gerechtvaavdigde eischen niet in te willigen en stuurde met op- hitsingen en mishandeling van Duitschers in zijn staatsgebied op oorlog aan. Poolsche kranten schreeuwden om een ,,marsch naar Berlijn". De heeren voelden zich zeker van hun zaak, omdat ze Engeland en Frankrijk als „steun" achter zich meenden te hebben. Die steun is niet uitgebleven! Engeland en Frankrijk hebben het conflict dankbaar aangegrepen om den langverwachten en langgewenschten oorlog aan Duitschland, aan het nationaal-sociahsme te verklaren. Polen zelf is opgeofferd toen de oorlog er maar eenmaal was. Nu zou men dan met Duitschland afrekenen, men zou het ver- nietigen, men zou het Duitsche Volk eens even uitroeien en een tweede Versailles van nog grooter onrecht in het leven roepen. Door een meesterlijke buitenlandsche poli- tiek gelukte het aan Duitschland voorshands een dreigenden Sovjet-aanval door een niet- aanvalsverdrag te voorikomen. Het had daar- door de handen vrij" om in het Westen met zijn vijanden af te rekenen. Toen kwamen de handen in het Westen vrij en kon Duitsch land een aanvang maken met de Europeesche taak: De uitroeiing van het bolsjewisme, daar- in bijgestaan door vele andere Europeesche volkeren. Zoo staan dan nu na dfte jaren de fronten tegenover elkaar, zonder politieke of diplo- matieke vermommingen. Een front van harde werkelijkheid, van erop of eronder. Engeland, Amerika en de Sovjet-Unie staan in 4en front. Deze drie bondgenooten heh hen gemeen dat zij alle vddr of achter de schermen geleid worden door joden en vrij- metselaars. Engeland en Amerika zijn de geld-landCn, de staten waarin het grofste kapitalisme hoog- tij viert. Engeland en Amerika herbergen den erfvijand van - het werkende Volk, het kapitalisme. Daarvoor strijdt men: Voor geld, goud en kaoitalistische macht, voor de handhaving van de joden en de vrijmetselaars, voor het terugwinnen van de macht in Europa voor het kapitalisme, voor het jpdendom en voor de uitbuiters-kliek, die men vrijmetselarij neemt. De Sovjet-Unie is de bakermat van het bolsjewisme. De bolsjewisten hehhen zich twintig jaren lang doen kennen als moorde- naars, brandstichters, godsdienst-uitroeiers, propagandisten voor de godloozenbeweging. knechters van boeren, arbeiders en intellec- tueelen, kort gezegd: Als de wereldpest, de U gaat met vacantie, ergens buiten, genieten van de mooie natuur, uitstapjes maken. U kunt dit allemaal rustig doen, tenyijl rondom de wereld in brand staat. Hebt gij er wel eens over nagedacht aan wien U het dankt, dat zulks in Nederland nog te doen is? Dat dankt U mede aan die Nederlandsche helden die ginds in het Oosten het holsjewistische gevaar afwenden". Zorgt er daarom voor, dat het dezen helden aan niets ontbreekt, als zij gewond raken. Steunt de Nederlandsche Ambulance, giro- nummer 87600, Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. grootste vijand van al wat beschaafd, van al wat mensch is! Het is waarlijk een prachtig bondgenoot- schap. Niemand kan zich vergissen in het antwoord op de vraag of deze machten te- zamen ten goede of ten kwade zullen werken. 'Natuurlijk ten kwade! Bolsjewisme en kapi talisme "hehhen elkaarde Hand gereikt. Een bondgenootschap van den duivel! Koemriike terugtochten, nederlagen in Europa, Afrika en Azie, verpietigde oorlogs- en handelsschepenZoo ziet het er in het kort uit voor de machten van het kwade, voor Engeland, Amerika \.en de Sovjets, voor kapitalisme en bolsjewisme. Duitschland heeft de Engelschen uit geheel Europa verjaagd: Zegevierende terugtochten zijn door de heeren Engelschen uitgevoerd in Noorwegen, in Nederland en Belgie, in Duin- kerken (Frankrijk), in Servie en' Griekenland en op Kreta. Duitschland en Italie hebben de Engelschen en Amerikanen verdreven uit de Cyrenaika en zijn reeds tot in Egypte opgerukt. Duitschland heeft de roode horden bolsje wisten in vele groote veldslagen- in hoofdzaak vernietigd en geweldige stukken terrein ge- wonnen. Duitschland heeft de Sovjetaanvallen terug- geslagen in den koudsten winter sinds 450 jaren en is daarna opnieuw tot een zegevie rende opmarsch aangetreden. Duitschland heeft de Engelschen bij hun pogingen een tweede ♦front in Frankrijk te vormen, met bebloede koppen de zee weer in gejaa°"d. Japan heeft een groot deel van de Ameri kaansche vloot vernietigd. Japan heeft Oost-Azie tot aan Australie en "Britsch-Indie toe, van de geallieerde kapita- listen gezurverd. Engeland, Amerika en de Sovjetunie heb ben slechts veriiezen moeten incasseeren. Duitschland, Italie en Japan hebben slechts geringe offers behoeven te brengen om door een lange reeks van overwinningen de eind- overwinning veilig te stellen. De nieuwe wereld wint het overal van de oude wereld van kapitalisme, bolsjewisme, democratic, verdeeldheid, werkloosheid, uit- huiting en ellende. De nieuwe wereld brengt nationaal-socia- lisme, welvaart, arbeid en recht v.oor alien, brood en levensvernieuwing. Wie het goed meent met zijn Volk en dus ook met ziehzelf, heeft slechts deze keus: Aan de zijde van het goede te staan en mee te strijden voor dat goede. HET VERNIEUWEN VAN GEBRUIKTE MACHINES. De Gemachtigde voor de Piljzen heeft in enkele gevallen aan naaimachine-fabrikanten toegestaan, dat zij de door hen vemieuwde, gebruikte machines (z.g. rebuilt-machines) tegen een prijs van ten hoogste 90 van den nieuWprijs verkoopen. In verband met het wegvallen van den invoer en het gebrek aan grondstoffen, is dit van groot belang, omdat daardoor het vernieuwen van gebruikte ma chines wordt aangemoedigd en loonend gemaakt. Ook andere industrieen dan de naaimachine-industrie worden blijkens een officieple mededeeling in de bladen, in de gelegenheid gesteld toestemming aan te vra gen om rebuilt-machines boyen den maximum- prijs, die door de Prijzenbeschikking Gebruikte Goederen Nr. 1 wordt voorgeschreven, te ver koopen. INSTELLING GOUD- EN ZILVER- REGISTER. In de Staatscourant is een schikking op- genomen van de secretarissen-generaal van handel, nijverheid en scheepvaart, van finan- cien en justitie tot instelling van een goud- en zilverregister. Hierbij wordt bepaald, dat fabrikanten, groothandelaars en kleinhandelaars in een door of vanwege den directeur van het rijks- bureau voor non-ferro-metalen genummerd en gewaarmerkt register aant'eekening moeten houden van alle transacties met goud- en zil- verwerken, oud goud en oud zilver.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1