illM Distributienieuws Sport Gemengde Berichlen VEEHOUDSTER VERVOEDERDE 51 ELK AAN VARKENS. TERNEUZEN, 21 SEPTEMBER 1942. RECHTSZAKEN. Voedingsgewassen in eigen tuin. KNECHT STAL COGNAC OM TE VERKOOPEN. SPOORWEGVERBINDINGEN OP JAVA HERSTELD. Het A.N.P. meldt uit Tokio: De sooorbrug over de Serajoe in Mid den- Java T weer hersteld. Midden September he eft de heropening plaats gehad, zoodat het verkeer van West-Java naar Soerabaja weer kon worden hervat. Bovendien zal niet alleen een spoorwegverbinding over Bandoeng, maar ook over Cheribon mogelijk zijn. f SIEGFRIED aOMMER GESNEUVELD. De Beauftragte van den Rijkscommissaris voor de provincie Utrecht, Siegfried Sommer, die eenige maanden geleden naar het Oost- front was vertrokken, waar hij als luitenant en compagniescommandant zijn mannen aan- voerde, is, naar Volk en Vaderland meldt in den strijd gevallen. Sommer, die ook den veldtocht in Frankrqk in actieven dienst had medegemaakt en daar ihet IJzeren Kruis tweede klasse had verwor- ven, behoorde tot de oude strijders der N.S.D.A.P. en was drager van het eereteeken voor 10 jaren dienst in de partij. UIT DE N.SJB. In de Zwarte Soldaat, strijdblad van de WA. der N.S.B., van 17 September j.l. wordt medegedeeld, dat op last van den leider der N.S.B. op 9 dezer wegens anti-nationaal- socialistische agitatie als lid der N.S.B. door den secretaris-generaal, heerbanleider C. J. Huijgen, zijn ontslagen George Kettman Jr., P. E. Keuchenius, Ernst C. H. Locht en S. Barends, resp. hoofdredacteur, redactenren en medewerker van De Misthoorn. Blijkens het verslag van ^een op 12 Septem ber te Hoofddorp gehouden rede door den heer Huijgen (gepubliceerd in Volk en Vaderland van 18 dezer) heeft deze o.a. het volgende g€ZWanneer de eer van de N.S.B. zulks vor- dert schrikt Mussert nooit voor de hardste xnaatregelen terug. Eenige leden, medewer- kers aan een weekblad, meenden de Beweging in den persoon van den Leider te mogen aan- vallen. Hoewel er ook een zeer oud lid onder hen was, die bovendien in vroegere perioden verdienstelijk werk voor de N.S.B. heeft ver- richt, werd hij met de anderen, onmiddellijk als lid uit de Beweging verwijderd. Slechts de N.S.B. heeft het recht tot vorming van den politieken wil van liet QSTederlandsche volk. Wie dit recht aantast, wordt door haar ver- delgd, zonder aanzien des persoons. De Beweging moet zuiver blijven". In Volk en Vaderland deelt de secretaris- generaal der N.S.B. mede, dat in den naam der Beweging een kleine verandering is aan- gebracht Zij zal' voortaan heeten „Nationaal-Socialis- tische Beweging der Nederlanden". De afkorting blijft echter als van ouds: N.S.B. DE NEDERLANDSCHE ARBEIDSDIENST ROOIT AARDAPPEEEN. Dinsdag j.l. zijn de arbeidsmannen uit As- sen in Drente in den landbouw aan het werk getogen en zij ontvingen reeds den volgenden dag versterking van de afdeeling, welke in het kamp bij Steenwijk is gelegerd. Ongeveer anderhalve maand zullen de mannen rooien en, volgens deskundige schatting, ten minste vijf en twintig millioen kilogram aardappelen uit den grond halen. De belooning voor het aardappelrooien vloeit in 's Rijks schatkist. De afdeeling rukt om 7.45 uur uit en be- treedt eerst om 16.45 uur wederom het kamp- terrein. Zij hebben dan in totaal een uur rust gehad. Daarmee is de dag niet teneinde. Gedurende een half uur krijgn de mannen gelegenheid zich onder de douche te reinigen en dan volgt een uur verplichte bedrust. Van kwart over zes tot aan den maaltijd van zeven uur krijgen de mannen exercitie of sport- oefeningen. Des avonds wordtTlan nog theorie en zang gegeven. CAECULATIESOHEMA'S VOOR ME UBELFABRIKANTEN. Op 1 October worden twee nieuwe bepalin- gert van kracht, waardoor de prijzen van hou- ten meubelen, op andere wijze dan tot nu toe, zullen worden gecalculeerd, waardoor deze binnen redelijke grenzen worden gebracht en de verkoopprijzen, nadat een detailmarge- beschikking deze aangelegenheid heeft ge- regeld, sterk zullen dalen. In de eerste plaats is in "de Staatscourant van 16 dezer een beschikking opgenomen, die alle" meubelmakers verplicht hun prijzen vol gens een bepaald calculatieschema te bereke- nen. De ondernemers zijn daartoe in vier groepen gerangschikt, n.l. fabrikanten, kleine fabrikanten, stoffeerde'fs en •ambachtslie'den voor elk waarvan een bepaalde wijze van be- rekening is voorgeschreven. Meubelhande- laren, die zelf stoffeeren, vallen hier ook onder. De bedoeling hiervan is, een grondige prijs- controle op de meubelbranche uit te oefenen, die hieraan een dringende behoefte had. Daar- bij wordt evenwel de vrijheid van prijszetting, die het artikel meubelen nu eenmaal met zich medebr.engt, omdat de veelheid van modellen hiertoe aanleiding geeft, niet aan den meubel- fabrikant ont.nomen. Wei zullen met wille- keurige tusschenpoozen de calculaties worden opgevraagd. Tweemaal per jaar zal een con trole worden gehouden, waarbij de balans en andere bescheiden zullen moeten worden over gelegd. In de tweede plaats zijn in dezelfde Staats courant administratievoorschriften gepubli ceerd voor alien, die zich aan de bovenge- noemde calculat.' ebeschi Kking moeten houden. Deze voorschriften beoogen uiteraard een con trole op de uitvoering van de beschikking. De bedrijven zullen dus over een behoorlijke ad- ministratie moeten beschikken, willen zij aan de thans gestelde eischen voldoen. Voor 15 October moeten alle belanghebben- den zich melden bij het rijksbureau voor hout. Een en ander is samengevat in een bro chure, die zoowel de voorschriften als een toe- liehting daarop bevat. SLORDIGHEID EN NONCHALANCE Zijn de redenen waarom de luister- bijdrage niet meer per giro kan worden betaald. Zooals gemeld zal men van 1 November af de luisterbijdrage niet meer per giro kunnen voldoen. Het gironummer komt met ingang van dien datum te verv^Jlen. De chef van de administratie der luister bijdrage, de heer P. A. Enserinck, heeft aan het A.N.P. het een en ander medegedeeld om- trent de redenen die tot dit besluit hebben genoopt. Van de ongeveer anderhalf millioen luiste- raars zijn er ca. 1.2 millioen in het bezit van een eigen radiotoestel en een kleine 300.000 aangeslotenen bij de plaatselijke distriputie- centrale. Laatstbedoelden betalen hun bijdra- gen tegelijk met het abonnementsgeld aan de instelling, waarbij zij zijn aangesloten. Bij heh verandert dus niets. .Van de overigen plakken er ruim 800.000 geregeld hun zegeltje op de luistervergunningskaart en 320.000 hebben den wensch te kennen gegeven per giro aan hun verplichtingen te voldoen. Van deze 320.000 toestelbezitters is echer de helft die belofte niet, althans niet op de juiste wijze, nagekomen. Allerlei variaties hebben zich hierbij voorgedaan. Er zijn duizenden luiste- raars, die het voomemen tot betaling per giro hebben laten varen zonder ons, aldus de heer Enserinck, van die wijziging in hun gedrags- lijn in kennis te stellen en die nu weer zegel- tjes plakken. Deze eategorie heeft ons veel last bezorgd, want zij waren reeds overge- bracht naar een afzonderlijke carthoteek voor de girobetalipgen. Hoe moeten we nu nagaan of zij inderdaad betaald hebben? Andere luisterars hebben hun naam en adres op het linkerstrookje van het stortings- biljet zoo onduidelijk ingevuld, dat wij niet kunnen vaststellen, van wien de bijdrage af- komstig is. De heer Enserinck toonde ons eenige van die strookjes. Daar had er een als afzender niets anders ingevuld dan ..Noordeinde 102". Zoek u maar uit! Er zijn tal van Noordeindes in ons land en het poststempel pleegt op de linkerstrookjes nu eenmaal niet voor te komen. Een volgend strookje droeg als adres van afzending slechts de aanduiding ,,Geleen Doch in Geleen wonen meer luisteraars dan deze alleen. Wie heeft nu de storting ver- richt? In andere gevallen was de naam van de gemeente van herkomst zoo onduidelijk in gevuld dat' men een schriftkundige moest raadplegen om uit te zoeken welke gemeente bedoeld kon zijn. Weer anderen hadden in plaats van 2,25, f 4,50 of f 9— ingevuld 225 of 300 en op hun girorekening abusie- velijk dergelijke bedragen door de luister- administratie laten afschrijven, ja zelfs be dragen van-/600, f 675 en /900 waren er bij. Vele houders van een girorekening hebben machtiging tot automatische afschrijving ge geven, doch zijn daamaast toch zegels gaan plakken (vermoedelijk deden gezinsleden dat zonder te weten wat het hoofd van het gezm als rekeninghouder had gedaan) en er zijn zelfs gevallen bekend, waarin de bijdrage driemaal werd voldaan, te weten eenmaal automatisch, eenmaal per afzonderlijke stor ting en eenmaal met radiozegels. Uit een, en ander blijkt overduidelijk, dat een groot deel van de honderdduizenden luis teraars niet voldoende stiptheid weet te be- trachten om het op zichzelf zoo gemakkelijk betalingssysteem per giro voor dit doel te handhaven. Voortaan zal dus iedere niet bij eein radiocentrale aangesloten luisteraar er voor moeten zorgen, dat zijn luistervergun ningskaart is voorzien van het vereischte aan- tal zegels. Een veehoudster te Heerde had, in strijd met de voorschriften een buitengewoon groote hoeveelheid melk gebruikt voor het voederen van haar varkens. Voor menschelijke con- sump tie geschikte en bestemde voedingsmid- delen mogen echter onder geen beding worden aangewend voor de voedering van dieren. Dat een dergelijk vergrijp den overtreder zwaar wordt aangerekend, moge blijken uit de boete van 3000 gulden, die de tuchtrechter de vrouw ^iplegde, nadat zij zich voor haar overtreding te verantwoorden had gehad. VEEHOUDERS IN ZUID-IIOLLAND HIELDEN MELK ACHTER. Verplicht tot levering van een groot deel van hun veestapel. De Secretaris-Generaal van het Departe- ment van Landbouw en Visscherij heeft onlangs de bevoegdheid gekregen om op te treden tegen landtaouwers en veehouders, die handelen in strijd met de wettelijke voor schriften, door hun producten geheel of ge- deelteljjk aan hun bestemming te onttrekken. Wanneer geconstateerd wordt, dat een vee- houder aanmerkelijk minder melk levert aan een melkverwerkend bedrijf of aan een stan- daardisatiebedrijf dan op grond van den omvang van zijn veestapel en andere factoren redelijkerwijze van hem kan worden verwacht, kan deze man worden verplicht tot inlevering van andere producten, bijvoorbeeld een deel van zijn veestapel. In eenige provincies is dit laatste reeds geschied. Aan enkele veehouders is reeds een extra-aanslag opgelegd in de verplichte vee- levering. Thans zijn het twee veehouders in Zuid- Holland, die zich een extra-leberingsplicht zien opgelegd. Aan een veehouder te Krimpen aan den IJssel is een extra-leveringspicht van 9 koeien opgelegd, terwijl een veehouder te Alkemade niet minder dan 20 koeien boven zijn normale leveringsplicht zal moeten af- staan. Men kan niet ongestraft de'voedsel- voorziening van zijn volk tegenwerken! POSTGIRONUMMERS VAN DE WINTERHULP NEDERLAND: Winterhulp Nederland, Den Haag no. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasvereeniging N.V., Amsterdajn, no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. II NOG EENSDE VERDUISTERING. Er zijn in de afgeloopen week telkenmale waarschuwingen verstrekt ten opzichte van bet verduisteren der perceelen, in verband met) het gevaar dat voor ons zelf en voor onze medeburgers kan gelegen zijn in de uit- straling van liclit, bij duisternis. Daarbij dient niet alleen gelet op het licht dat aan de voor- zijde, naar de straat, kan uitstralen, doch evenzeer op het licht aan de achterzijde, en bovenal ook van dakramen. Ook deze die- nen, als men op den zolder of zolderkamers licht ontsteekt, absoluut afgeschermd te zijn. Waarschuw uw buurman, als ge be- merkt, dat hij, wellicht zonder zich daarvan bewust te zijn, nog ih overtreding is. Dat. is in u w maar ook in z ij n belang en hij zal dankbaar zijn, dat u hem moeilijkheden wilt besparen. In het algemeen is het publiek toch hard- leepsch. Zoo lazen we dat in een stad op den dag 24 perceelen voor 3 dagen van licht wer- den afgesloten. Men zou zoo zeggen, dat dit voldoende waarschuwing moet zijn voor ande ren. Daarin vergist men zich echter, want den daarop volgenden dag werd daar nog proces- verbaal opgemaakt tegen 31 anderen, die de bepalingen nog niet voldoende hadden in acht genomen en wier perceelen nu ook voor drie dagen werden afgesneden. Ook dient men zich nu in de komende don- kere avonden voor het loopen op straat te voorzien van een voetgangerslantaarn en hoede er zich voor er een met wit licht te ge- bruiken. Het is te verwachten, dat ook hierop scherp zal worden toegezien. HOOGE PRIJZEN VOOR TEXTIEL. Doordat in den winkel van J. S. te Terneu- zen verschillende textielgoederen aanzienlijk duurdef werden verkocht dan toelaatbaar kon worden genoemd, is een cantrole-ambte- naar van de Prijsbeheersching in begin van dit jaar op het spoor gekomen van een onge- oorlbofden handel in manufacturen. Leveran- cier van deze goederen, die zonder de benoo- digde distributiepapieren en uiteraard tegen zeer hooge prijzen werden verhandeld, bleek te zijn de handelaar I. S., eveneens te Terneu- zen. Via S. kwarh men terecht bij de .winke- lierster M. de C. te St. Jansteen, die beweerde de goederen van een haar onbekend iemand gekocht te hebben. Tegen alle personen, betrokken bij dezen ongeoorloofden handel, werd proces-verbaal opgemaakt. Onlangs zijn zij door den Inspecteur voor de Prijsbeheersching te 's Gravenhage ter verantwoording geroepen. De Inspecteur legde de winkelierster M. de C. een geldboete van 100 op en veroordeelde den hapdelaar I. S. te Terneuzen tot een boete van f 520 inclu- sief de proceskosten. Ook J. S., die de manu facturen in den winkel te koop had aange- boden werd gestraft met een gevoelige boete. MAXIMUM AARDAPPELPRIJZEN. In een officieele *publicatie elders in dit biad zijn de prijzen opgenomen, welke met ingang van heden maximaal in rekening mogen wor den gebracht. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 6 tot en met 12 Sept. kwa- men er in ons land 1046 gevallen van be- smettelijke ziekten voor, waarvan 3 in Zee- land, n.l. 1 geval van diphtheritis in Terneu zen, 1 geval van poliomytis anterior acuta in Aardenburg en 1 geval van malaria m'Mid- delburg. FRAUDE OP HET DISTRIBUTIEKANTOOR TE SAS VAN GENT. Naar wij vernemen bestond reeds eenigen tijd het vermoeden, dat iets niet juist was op het distributiekantoor te Sas van Gent. Te dien einde werd een onverwacht onderzoek ingesteld, hetgeen uitwees dat inderdaad diefstal van bonnen plaats had. Allen werden verhoord en een persoon werd voorloopig opgesloten tot nader onderzoek. Het gaat hier blijkbaar in hoofdzaak om levensmiddelenkaarten die vermist worden. (.D. v. Z.) VERLICHTING OMLAAG GESTORT. Ongeveer tien jaar geleden hebben de win- keMers in de St. Adriaanstraat te Goes voor eigen kosten een straatverlichting aange- bracht. Zij lieten een net in de straat span- nen, waaraan vijf groote ballons werden ge- hangen. Donderdagmiddag liet een der kram- rnen, waar de kabels aan bevestigd zijn los en stuk voor stuk bezweken toen ook de andere steunpunten. Met oorverdoovend geraas stortte de geheele zaak naar. oeneden en alle ballons spatten, in scherven uit elkaar. Won der boven wonder werd geen der voorbijg:an- gers getroffen. Voorloopig zal het verlich- tingsnet niet meer worden aangebracht. (D. v. Z.) EXTRA-RANTS OEN "VERSNAPERINGEN VOOR PATIENTEN IN ZIEKENIHUIZEN. De secretaris-generaal van het departement lan landbouw en visscherij maakt bekend, dat patienten in ziekenhuizen e.d., die bij hun opneming aldaar hun bonkaart „Voedingsmid- delen lOe periode 1942" aan de administratie van het ziekenhuis hebben afgegeven, bon ,,377 Algemeen" van deze kaart ten spoedig- ste van de administratie terug dienen te ont- vangen, teneinde hierop een extra-rantsoen versnaperingen te kunnen betrekken. DE TAPTEMELKBONNEN. Zooals bekend geven de bonnen voor tapte- melk tevens recht op het koopen van con- sumptiemelkproducten. De laaiste bestaan voor verreweg het grootste gedeelte uit tapte- of karnemelk; de overige bestanddeelen van de consumptiemelkproducten kunnen, wat de hoeveelheid betreft, gevoeglijk worden ver- waarloosd. Tot nu toe gold, dat op edn bon een hoe veelheid geleverd moest worden, waarin 1 liter tapte- of karnemelk verwerkt was. Het is echter in de practijk ondoenlijk gebleken dit precies uit te rekenen. Aangezien dit ook feitelijk de moeite niet waard is en het boven dien aanleiding gaf tot meeningsverschillen tusschen publiek en handelaren, zulten, naar het departement van landbouw en visscherij thans bekend maakt, genoemde bonnen voort aan elk recht geven op het koopen van 1% liter tapte- of karnemelk of 1% liter tapte- melkproducten. VOETBAL. DOSKOTerneuzen 75. Deze wedstriid is met korfbalcijfers door DOSKO gewonnen. De uitslag 75 doet wel zien, dat de verdedigingen niet bepaald in vorm waren. Het lekte bij Terneuzen dan ook nogal. De oorzaak hiervan lag zeker ■Vvel in de groote speelruimte, daar het veld op de Raayberg heel breed is. Tot de rust gingen beide elftallen gelijk op. Van krachts- verschil was geen sprake, maar DOSKO wist de achterhoede van Terneuzen gemakkelijk te verschalken. De stand ging achtereenvolgens op 1—0, 2-*-0, 2—1, 3—1, 3—2 en 4—2. Na de rust was Terneuzen overwegend de meerdere. Toch wisten zij dit niet in doel- punten uit te drukken. De enkele uitvallen van DOiSKO leverden nogal eens een doelpunt op. Maar toch, hoewel Terneuzen de meer dere was en DOSKO den stand in dez§ periode van veel overwicht van de zijde van Terneu zen, nog vergrootte, gaf Terneuzen den moed toch niet op. Zij bleven doorwerken. De stand veranderde achtereenvolgens 52, 53 6—^3, 7—3, 7—4 en 7—5. Onze stadgenooten zullen in de komende wedstrijden de tanden terdege op elkaar die nen te zetten, indien zij alsnog een behoor lijke plaats in de ranglijst willen bezetten. Vooral zullen zij moeten trachten wat meer geestdrift in hun spel te leggen. Terneuzen 2Corn Boys 25'. Ook het tweede elftal stelde teleur. In de eerste helft hadden zij nog het beste van het spel en wisten dit door een tweetal doelpunten uit te drukken, waartegen de Corn Boys kort voor de rust den aenterstand verkleinde. In de tweede helft was het geheel hommelus met onze reserves. Vooral edn der achter- spelers deed vreemde dingen, wat hem duur te staan kwam. De gasten namen langzamer- hand het spel geheel in handen en wisten ge- leidelijk den Stan'd tot 25 op te voeren. AxelIJzendijke. 82. I-n een aantrekkelijken en vlot gespeelden wedstrijd is Axel erin geslaagd IJzendijke, dat toch niet slecht speelde, een zware nederlaag toe te brengen. Vooral de Axelsche voorhoede was bijzonder schotvaardig en in dezen vorm spelend, zal elke verdediging het hard te ver antwoorden krijgen. Reeds dadelijk nam Axel het spel in handen en na 10 minuten speleft ontstond het eerste doelpunt uit een straf- schop. De rechtsbinnen maakte er na een kwartier met een hard schot 20 van en vijf minuten later was het 30 door toedoen van den rechtsbuiten. IJzendijke maakte hierna een tegenpunt. Na ruim een half uur bracht de Axelsche linksbuiten den stand op 41, waarmede ook de rust aanbrak. Onmiddellijk na de hervatting bracht de linksbuiten den stancf op 51. Enkele minu ten later schoot de rechtsbuiten hard in en 't was 61. De middenvoor maakte er na een half uur 71 van, waarna IJzendijke, dat moedig volhield en af en toe hardnekkig aan- viel, den stand op 72 bracht. Axel maakte tenslotte nog een doelpunt en zoo kwam het einde met 82. Corn Boys 2Axel 2. 48. Het tweede elftal van Axel was Zondag op bezoek bij de Corn Boys te iSas van Gent. Het was hier een spannende wedstrijd, vol afwis- seling, niet het minst door den rijkdom aan doelpunten. Axel wist zesmaal het Sassche net te vinden, waarteeenove'r de thuisclub een viertal doelpunten stelde, zoodat de uit slag 4-6 werd. Hontenisse 3Axel 3. 13. Ook het derde elftal van Axel keerde met een overwinning huiswaarts uit Hontenisse, waar een wedstrijd tegen het derde elftal van dien naam gespeeld werd. De Axelsche voor hoede bleek niet zoo schotvaardig als v'orige Zondag in den thuiswedstrijd, toen toch wer-i met 120 gewonnen; thans moesten de jonge Axelsche voetballers zich met een 31 over- winning tevreden stellen. Arrondisseinents-Rechtbank te Midtleiburg. Politierechterzitting van Vrijdag 18 Sept. Behandeld zijn de volgende zaken: Ter bestrijding van de smokkelhandel in Z.-Vlaanderen wordt ook veel gebruik ge- maakt van een reeds uit den vorigen oorlog stammende wet, nl. de wet van 1915. Bij artikel 9 van die wet is het verboden meer ■goederen in een in gebruik zijnd pand of erf voorhanden te hebben, dan men kan aantoo- nen redelijkerwijze noodig te hebben voor het huiselijk gebruik of voor de uitoefening van het bedrijf, dat laatste gerekend naar een normalen binnenlandsche omzet. Is naar het oordeel der ambtenaren deze hoeveelheid te groot, dan volgt een proces-verbaal, terwijl de verdachte dan soms alsnog in de gelegenheid wordt gesteld, de goederen, te doen vervoeren naar een plaats gelegen buiten het verboden gebied, in casu Z.-Vlaanderen. Wordt hier aan niet binnen een bepaalden termijn vol daan, dan moet de verdachte dat'zelf weten, maar dan volgt onherroepelijk inbeslagname en bijna zeker ook de verbeurdverklaring ter terechtzitting. Naar aanleiding van een mededeeling, dat bij den landarbeider C. Th. van Gassen, 26 jaar te Hontenisse, aardappelen lagen opge- slagen, die bestemd waren om uitgevoerd te worden naar Belgie, verrichtte de marechau- see aldaar op 21 April j.l. een visitatie en de verstrekker der inlichtingen bleek goed op de hoogte te zijn geweest, want inderdaad, wer den verborgen onder een hoop stroo achter de woning 13 zakken totaal inhoudende ruim 600 kg aardappelen gevonden, waarvan ver dachte verklaarde, dat hij ze voor een onbe- kende Belg had gekocht, die ze zou laten halen, Daar het hier een duidelijk geval van smokkel betrof, werden de aardappelen direct inbeslaggenomen. Eisch 75 boete of 50 dagen hechtenis met verbeurdverklaring. Uitspraak 75 boete' of 15 dagen hechtenis met verbeurdverklaring. In een bij A. C. iStoffijn, een 28-jarige vrachtrijder uit Hoek in gebruik zijnde woning, waar door de marechaussee ingevolge een ontvangen anoniem schrijven een onder zoek werd ingesteld, werden o.m. aangetrof- fen een doos met 13 doozen elk inhoudende 30 jusblokjes. a Volgens verdachte had hij die al sinds hefTprige jahr in huis en was hij van plan zc eg te gooien, omdat ze niets waard zijn. Aangezien het de marechaussee bekend was, dat dit soort blokjes veel naar Belgie gesmokkeld wordt en gezien de ge heele situatie terplaatse, geloofde ze niet veel van het verhaal en volgde een bekepring als- mede inbeslagname der 390 blokjes. Eisch 200 boete of 75 dagen hechtenis. Uitspraak 50 boete of 25 dagen hechtenis. De op controle zijnde ambtenaren der In- voerr. en Acc. kwamen op hun tocht ook te recht bij den 34-jarigen brandstoffenhande- laar, A. H. Meert te Sas van Gent en wel op 22 Mei 1942. Op den zolder van een stal wer den aangetroffen 13 jute zakken, totaal in houdende 580 kg bruine boonen. Daar boonen geen brandstof is, moest hij voor deze te groote hoeveelheid een verklaring geven. De boonen zouden enkele weken voordien brj hem gebracht zijn door onbekende personen, om ze zoolang op te slaan, waarna ze hoogst- waarschijnlijk wel de weg van vele andere goederen zouden zijn gegaan, en wel naar Belgie. De ambtenaren vonden het maar beter ten bate van het Rijk de boonen inbeslag te nemen. Eisch 150 boete of 75 dagen hechtenis met verbeurdverklaring. Mr. Dieleman voerde aan, dat deze eisch veel te hoog is voor de fout die verdachte heeft begaan. Uitspraak 100 boete of 40 dagen hechtenis met Verbeurdverklaring. Saccharine en andere zoetstofproduc^n zijn een zeer geliefd ^product voor den smokkel. Ook de 39-jarige M. Hollevoet, uit Sas van Gent, bierbottelaar, vervoerdfc op 20 Maart j.l. onder die gemeente een pakket inhoudende 510 doosjes zoetstoftabletten. Naar hij aan de kommiezen mededeelde, had hij die noodig voor de vervaardiging van limonade in zijn bedrijf, maar funest voor hem was, dat hij geen ge- leidebiljet had en zoo was hij derhalve in overtreding en raakte hij de tabletten kwijt. Eisch 50 boete of 25 dagen hechtenis met verbeurdverklaring. Uitspraak 30 boete of 15 dagen hechtenis met verbeurdverklaring. „Glas, breekbaar." De zich verdekt opgesteld hebbende ambte naren der Invoerr. en Acc. constateerde op 20 December van het vorige jaar, dat onder de gemeente Westdorpe de hen bekende auto pas- seerde van M. Fieret, een 25-jarige vischhan- delaar uit Terneuzen. Met de dienstauto werd de achtervolging ingesteld en ingehaald.< Bij visitatie werden op die auto gevonden een hoeveelheid visch, zooals 30 kisten sprot, 5 vaatjes zoute visch en e'en groot aantal blik- jes ingelegde visch. Verder 3 doozen vermel- dende: Glaswerk. Het was echter vreemd glaswerk en wel saccharine. Op de hen ge stelde vraag kon verdachte geen vervoerver- gunning toonen. Uit het verhoor van verdachte kwam nu vast te staan, dat half December van uit Rot terdam in totaal 500 doozen met saccharine waarvoor ruim 11.000 betaald was, naar het pakhuis van zijn vader in Terneuzen was vervoerd. Een deel hiervan was reeds weer aan verschillende personen verkocht.Gezien deze verklaring werd nu ook een onderzoek ingesteld in de woning van den 59-jarigen vischhandelaar, M. Fieret te Temeuron, al- waar nog 8 pakken, elk inhoudende 25 doozen saccharine werden aangetroffen. Volgens de vader wist hij hiervan niets af, daar zijn zoon de handel dreef. Aangezien verdachte echter geen vergunning' heeft om handel te drijven in saccharine, was hij in overtreding der Ver boden Nederlagewet. De geheele partij werd in beslaggenomen, hetgeen ook het geval was. met de visch en de saccharine aangetroffen op de vrachtauto, alsmede de wagen zelf. Gezien de omvang van de fraude van sac charine in Z.-Vlaanderen, vraagt de Officier, die rekening wil houden met de waarde der inbeslaggenomen goederen voor beiden een gdldboete van 500 of 100 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring. Mr. Dieleman pleit eerst voor den zoon. Volgens dezen heeft bij zijn client de uitvoer niet persoonlijk voorgezeten. De visch was bestemd voor de normale afnemers. De zaak is thans geheel stilgevallen wegens gebrek aan aanvoer. Verdachte is nu grondwerker, vraagt dan ook een veel lichtere straf en speciaal de auto vrij te geven, die maar een klein onderdeel is der inbeslaggenomen partij. In zijn pleitrede voor den vader zegt Mr. Dieleman o.m. dat z.i. de schuld van den vader veel geringer is. De zoon zou schardijn koopen en kwam in plaats daarvan met sac charine thuis. Verdachte had dit toen eigen- lijk niet in huis moeten nemen. De schade zou bij verbeurdverklaring 4500 bedragen. Plei- ter vraagt een veel geringere geldboete. Ondanks deze pleidooien blijft de Officier bij zijn requisitoir. De Politierechter veroordeelt de zoon tot 400 boete of 2 maanden hechtenis en den vader tot 250 boete of 50 dagen hechtenis, doch alles wordt verbeurdverklaard, ook de auto. Ontenapt. In verband met zijn smokkelpraktijken, was met ingang van den 20 Juni j.l. voor den tijd van 2 jaren aan den 19-jarigen bikker F. Rottier uit De Klinge (B.) het verblijf in het bewakingsgebied in Zeeland ontzegt. Niet- tegenstaande hij hiervan goed op de hoogte was, werd hij op 13 Juli j.l. weer door de marechaussee onder de gemeente Clinge aan- gehouden in het bezit van een zak, die volgens zijn eigen opgave smokkelwaar bevatte. Hij zeide steeds door zijn oom verplicht te worden om te gaan smokkelen. Ten einde naar Mid- delburg te worden overgebracht werd ver dachte ingesloten in de gemeentelijke eel te Clinge, waaruit hij echter heeft weten te ont- snappen, en zich naar Belgie begeven. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. Uit spraak 2 maanden gevangenisstraf. Een der arbeiders te Breskens was op 23 Juli j.l. naar zijn werk gegaan, terwijl hij een paar zoo goed als nieuwe rubberlaarzen naast zijn bed in het gebouw had laten staan. 's Avonds bij zijn thuiskomst waren de laar- zen echter verdwenen en nergens meer te vinden. Een bewaker van het gebouw, had gezien, dat een zekere C. T., 19 jaar oud, chauffeur uit Terneuzen, die ook aldaar werk- te, dien dag in het gebouw was geweest, en niemand anders. Dadelijk rees dus de verden- king tegen dezen en inderdaad werden nog dienzelfden avond de vermiste laarzen ten huize van T. gevonden, terwijl het den bewa ker ook was opgevallen, dat de laarzen van T. zelf nog in het gebouw stonden. Hier over gehoord zou dit volgens verdachte zuiver het gevolg van een vergissing zijn geweest. Wel vreemd, dat men zijn eigen laarzen niet meer kent, temeer, daar verdachte reeds eerder wegens diefstal met braak is veroordeeld. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Uitspraak 6 weken gevangenisstraf. De 39-jarige magazijnknecht, M. B., uit Hulst, had zich op 30 Mei j.l. driftig gemaakt omdat de bestuurder van een met een paard bespannen wagen daarmede gereden had over een op den rijweg liggende plank, zonder dat dat noodig was geweest. Met een borstel had KOENRAAO VAN DEN ARBEIDSDIENST Foell En wil jij een min worden? hij toen getracht zijn drift uit te vieren, doch den bestuurder raakte hij niet, wel echter de achter op den wagen staande knecht Taelman, die een flinke klap tegen de heup opliep, wat nogal pijn veroorzaakte. In tegensteUing met de beide getuigen beweert verdachte echter niet geslagen te hebben, hij wilde alleen het paard tegen houden, en had T. zich tegen den wagen bezeerd. Eisch 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uit spraak idem. Niet beleefd. De ambtenaar der belastingen Meurs, zag op 3 April j.l. een tweetal vrouwen komen van het erf van den 20-jarigen vlasbewerker A. A. G. te St. Jansteen. Toen hij voor een onder zoek zich op het erf begaf, werd hij door ver dachte niet erg vriendelijk behandeld en o.m. de woorden naar het hoofd geslingerd: „Vuile bandiet, smerige dief", terwijl ook de moeder haar woordenschat ontlastte, door den kom- mies toe te voegen .smerige snotneus". De moeder is de 50-jarige J. H. P., echtg. van D. G. Eisch voor beiden 20 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. BEWAARKOOL. To.t den wintervoorraad uit eigen tuin behooren de late roode-, late witte- en late gele Savoyekool. Deze staan thans nog op, het veld en dienen voor de winterbewaring pas in de tweede helft van October te worden geoogst en naar binnen te worden gebracht. Goede bewaarkool moet inwendig vast zijn en hard aanvoelen. Losse, sponsachtige exem- plaren komen niet voor bewaring in aanmer- king. Bij het uitzoeken van de koolen voor dit doel houde men daarmee goed rekening. Nadat .de koolen van de losse buitenblade- ren zijn ontdaan, worden ze naar de bewaar- njaats overgebracht. Deze moet koel, vorstvrij, Clroog en luchtig zijn. Dhar kool zeer veel vocht bevat en daar- door ook veel verdampt, moet ze niet te voch- tig liggen. Bij zacht weer moet de ruimte voldoende geventileerd kunnen worden. Men kan de bewaarkool n^erleggen in een schuur, op een koeien zolder, in een drogen kelder, waar goede ventilatie mogelijk is, of op een andere plek, welke aan de vermelde eischen van bewaring voldoet. Wie veel koolen bezit, kan ze in de bewaarplaats gerust op een hoop stapelen. Men legt ze dan met het snijvlak van den stronk naar beneden. Des- gewenscht kunnen ze ook afzonderlijk met een touw aan den stronk wouden opgehangen. Steeds zorge men er voor, dat de bewaarkool bij strenge vorst volkomen vorstvrij blijft. Na bevriezing is ze niet meer te eten. Tijdens den winter kijke men de koolen nu en dan eens na en snijde men eventueel aanwezige rotte plekjes uit de buitenbladeren weg. Op deze wijze kan men de bewaarkool den ge- heelen winter tot in Maart/April gaaf houden. Sommigen plegen ze voor winterbewaring in den grond in te kuilen. Bewaring binnens- huis verdient echter om verschillende redenen de voorkeur. DE ONTFLOFTE LICHTFAKKEL. Te Belfeld is overleden de 15-jarige van E., het derde slachtoffer van de ontploffing van een lichtfakkel, die aldaar gevonden was en tot ontploffing kwam. AOHT KOEIEN FRAUDULEUS ■GESLAGHT De oeconomische afdeeling van de gemeen- tepolitie te Kerkrade heeft dezer dagen een onderzoek ingesteld in verband met het frau- duleus slachten van runderen bij den slager Brull. Gebleken is, dat deze Brull in het tijd- vak Augustus 1941Mei 1942 ten minste acht runderen frauduleus heeft geslacht. Deze runderen waren geleverd door den veehande- laar Niks, eveneens te Kerkrade woonachtig. SLACHTOFFER VAN MOORDAANSLAG OVERLEDEN. De 59-jarige landbouwer W. Bloemendaal, wonende in de buurtschap Meuluntenen, on der Lunteren, die vorige week na een huise- lijke oneenigheid door zijn oudsten zoon met een vuurwapen werd neergeschoten en dien- tengevolge levensgevaarlijk werd gewond, is in het gemeentelijk ziekenhuis te Arnhem aan de bekomen verwondingen overleden. Te 's-Gravenhage is aangehouden de 21- jarige loopknecht J. O., in dienst van een filiaal eener wijnzaak, waarvan de eigenaar te Schiedam woont. Het was dezen knecht bekend, dat in December j.l. ambtenaren van de invoerrechten en accijnzen een steekproef hadden genomen, waarbij eenige fusten cog nac waren geopend. Door middel van deze gemaakte openingen heeft de knecht kans gezien gaandeweg een 60 a 70 liter cognac met een slangetje af te tappen. Hij is kort na de controle reeds met deze praktijken begonnen. Voor den aldus verkregen cognac, waarvoor hij een prijs van oiigeveer 12 per liter maakte, heeft hij ruim 600 binnengekregen. De cognac werd aan onbekenden op straat verkocht. Bovendien is nog aan het licht gekomen, dat deze knecht verschillende bestellingen niet aan het juiste adres bij de clientele van zijn patroon heeft afgeleverd. In vele gevallen verkocht hij het gedistilleerd tegen hoogen prijs. aan buiten- staanders en stak de overwinst in eigen zak, terwijl hij den klanten mededeelde, dat er niets voorradig was. Eerst toen deze laatsten bij de zaak gingen klagen, is een onderzoek. ingesteld." .(Tel.) SCHRIJVER VAN DREIGBRlEVEN GEARRESTEERD. Een dezer dagen ontving een Hagenaar, volgens de H. Crt., een dreigbrief. Hem werd gesommeer^ naar een zekere kiosk een brief" met 50 te sturen. De man was echter zoo verstandig den brief in handen van de politie te stellen, met het gevolg, dat Vrijdagochtend bij de kiosk, waar de brief met 50 gedepo- neerd moest worden, gearresteerd werd de 23-jarige koopman J. L. De briefschrijver stond op eenigen afstand toe te kijken. Hij nam de beenen, maar de politie wist hem later aan te houden in een school, waarin hij gevlucht was. Het bleek te zijn de 29-jarige huisknecht A. van A. Hij had in totaal vier dreigbrieven geschreven. De andere drie kon- den achterhaald worden. Twee van de Vnen- schen aan wie de brieven gericht waren, hadden reeds enveloppen met 200 en met 150 naar de kiosk gezonden. Deze waren echter nog niet afgehaald, zoodat ze ook on- derschept konden worden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 3