8 Binneniand Geen uitreiking toeslagkaarten voor oogstwerkzaamheden. BOURNEMOUTH GEBOMBARDEERD. BULGAARSCHE MAATREGELEN TEG EN DE TERREUR IN MACEDONIE. ii ifM Noorsche vrijwilligers aan het Oost- front. V66r den stormaanval wordt de uitwerking van het eigen artil- lerievuur gadegeslagen. (P.K. Schiirer-Sche.-V.P.B.-m.) De wnd. Burvemeester van TERNEUZEN maakt bekend, dat geen toeslagkaarten voor zwaren arbeid of extra rantsoenen brood aan tuinders mogen worden uitgereikt. Aan arbeiders, die hooi- of oogstwerkzaamheden verrichten, mogen eveneens geen rantsoen- bonnen voor extra brood worden afgegeven. Terneuzen, 16 September 1942. De Burgemeester voornoemd, C. VE1RLINDE, wnd. Volgens mededeeling van het opperbevel van de Duitsche Weermacht is Vrijdag in den loop van den dag asm de Engelsche Zuid- kust de havenstad Bournemouth door Duit sche gevechtsvliegtuigen gebombardeerd. Kor- ten tijd later volgde een aanval in scheer- vlucht van lichte Duitsche gevechtsvliegtui- gen op de spoorlijn RyeAshford in Zuid- Engeland. Bommen van zwaar kaliber ver- nielden de rails op verscheidene plaatsen en veroorzaakten bovendien in een gebouwen- complex aan den stadrand omvangrijke be- schadigingen. VERHOOGING DUITSCHE RANTSOENEN VERWACHT. Door drie faetoren: 1. Duitsche weer macht, 2. Duitsche landboufto, 3. Euro- pecsche productipslag. (Y.P.B.Naar wij van bevoegde zijde ver- nemen, staat de Duitsche huisvrouw bij den aanvang van de twee en veertigste distribu- tieperiode, welke 19 October ingaat, een aan- gename verrassing te wachten. Het wekelijk- sche vleescihrantsoen, dat momenteel voor normale verbruikers 300 gram bedraagt, wordt namelijk verhoogd tot 350 gram. Het broodrantsoen, dat in April werd verlaagd tot 2000 gram per week, zal met ingang van dien datum weer op den vroegeren stand van 2250 gram worden gebracht. Het vetrantsoen, dat thans 206 gram per week voor normale ver bruikers bedraagt, blijft onveranderd, terwijl het wekelijksche aardappelrantsoen, dat het vorige jaar twee en een halve kilo bedroeg en dat thans vier en een halve kilo bedraagt, ge durende den geheelen winter onveranderd zal blijven. Een en ander, zoo zegt men van bevoegde zijde, is het resultaat van drie faetoren. In de eerste plaats hebben de heldenmoed en de offervaardigheid van den Duitsdhen soldaat de beperkte Duitsche levensruimte aanzienlijk uitgebreid, verder heeft de Duitsche landbouw in het afgeloopen jaar ware wonderen be- werkt. De langaurige en strenge winter had tengevolge gehad, dat het winterzaad voor een belangrijk gedeelte verloren was gegaan. Bijpa overal heeft men voor den tweeden keer moeten zaaien, maar desondanks is er vrijwel geen grond braak blijven liggen. Gun- stige weersomstandigheden hebben dezen noesten vlijt beloond met een goeden oogst. Tenslotte heeft men in vrijwel alle Europee- sche landen, naar Duitsch en Italiaansch voorbeeld, een productieslag gehouden, welke de opbrengst van den Eu,ropeeschen landbouw aanzienlijk heeft opgevoerd. In de bezette gebieden hebben Duitsche landbouwdeskun- digen dit geldt vooral in het Oosten de leiding in handen.genomen, een en ander met het gevolg, dat Duitschland zijn leveranties, in de eerste plaats van graan, aan landen, die zichzelf niet kunnen bedruipen, aanzienlijk kan beperken. S.P.T. meldt uit Sofia: Er zullen maatregelen worden genomen ter handhaving van orde en rust in Macedonie. Bepaalde personen, gekenschetst als commu- nisten en buitenlandsche elementen, ageeren er tegen het Bulgaarsche gezag, daarbij ge- steund door de Sowjet-luchimacht, die vlug- schriften en wapens en munitie uitgooit. Ver- moedelijk zal den bendeleden worden ver- zocht, aldus Macedonische kringen te Sofia, naar hun woonsteden terug te keeren. Indien hier geen gevolg aan wordt gegeven, zal worden overgegaan tot het nemen van repre- sailles op gijzelaars en familieleden dier bendeleden. Het is hoog tijd, aldus genoemde kringen, dat de regeering ingrijpt. Den laat- sten tijd hebben in Bulgaarsch Macedonie tal van aanslagen plaats gehad. Zoo zijn in het plaatsje Smilewo alle Bulgaarsche ambtena- ren gedood. In een andere plaats, waar men de aanwezigheid vermoedde van een hoogge- plaatst Bulgaarsch persoon, zijn eveneens alle Bulgaarsche ambtenaren om het leven ge bracht. De overheidsmaatregelen zullen waar- schijnlijk worden ingeluid met het verklaren van den staat van beleg in en om de stad Skolpje. DE STRIJD OP DE SALOMONSEILANDEN. S.P.T. meldt uit Washington: - Het ministerie van marine deel^. mede. dat de Japansche vliegtuigaanvallen op de iAme- rikaansche stellingen op de eilanden Guadal- canar en Toelagi der Salomonseilanden voort- duren, Er worden geen bijzonderheden bekend gemaakt. GELUKWENSCH VAN DEN FiiHRER VOOR DEN KROONPRINS VAN ITALIE. Hitler heeft den kroonprins van Italie ter gelegenheid van diens verjaardag op 15 Sep tember een in hartelijke bewoordingen gesteld gelukwenschtelegram gezonden. HET CONGRES VAN DE EUROPEESCHE JEUGD TE WEENEN. Het D.N.B. meldt uit Weenen: In de Burg van Weenen hebben Dinsdag- middag de gevolmaehtigde staatsjeugdleiders van de Europeesche naties een bezoek ge bracht aan den Rijksleider Baldur von Schi- rach, aan den Rijksjeugdleider Arthur Ax- mann en van de aanwezige Italianen aan den secretaris-generaal van de fascistische partij en den algemeenen commandant van de Gil, Vidussoni, alsmede aan den Italiaanschen minister van staat Renato Ricci. De volgende staten waren vertegenwoordigd: Belgie: dr. Lehembre voor de Vlaamsche jeugd en Andre der Vael voor de Waalsche jeugd; Bulgarije: dr. Stephan Letskof; Denemarken: luitepant- kapitein Jensen; Finland: Loohivouri; Kroa- tie: prof .dr. Orsanis; Nederland: Van Geel- kerken; Noorwegen: Axel Stang; Roemenie: generaal Iliescu; Slowakije: hoofdleider van de Hlinka-jeugd Alois Macek; Spanje; Jose Antonio Elola en de* Spaansche vrouwen- em meisjesleidster Pilar Primo de Rivera; Hon- garije: veldmaarschalk-Untenant Vitez von Reldy. Tijdens dit bezoek zijn slotbesprekingen ge- voerd over het toekomstige statuut van den Europeeschen jeugdbond. De ontvangst van de buitenlandsche gedelegeerden werd van Duitsche zijde o.a. bijgewoond door Rijksleider dr. Ley en gouwleider Bohle, beiden als eere- gasten. VROUWEEIJKE POLITIE-AGENTEN TE BERLIJN. (V.P.B.) Dat de vrouw onder het regiem van den totalen oorlog meer en meer de plaats inneemt van den man verbaast niemand meer. Desondanks heeft Berlijn met eenige verwon- dering geconstateerd, dat er thans ook vrou- welijke politie-agenten zijn. Intusschen is het nog niet zoover, dat zij het verkeer regelen, de prijzert controleeren en er voor zorgen, dat de cafe's op tijd sluiten. Zij verrichcen uit- sluitend administratief werk op de politie- bureaux, die in Duitschland voor een belang rijk deel de taak vervullen, welke ten onzent aan raadhuis en burgerlijken stand toekomt. De politie-beambten, die tot nu toe met dit bureauwerk belast waren, komen thans zoo- veel mogelijk in den buitendienst, om hun gemobiliseerde collega s te vervangen. EEN NIEUWE SCHUILKELDER. - In Londen is een nieuwe schuilkelder met slaapgelegenheid voor 9000 personen in ge- bruik genomen. Een schuilkelder, die plaats biedt aan 56.000 personen, zal binnen enkele dagen worden afgebouwd. Deze kelders be- Vinden zich 30 meter onder den grond. (S.P.T.) FRANSCHE EENHEIDSPARTIJ. Zondag is te Parijs een organisatiecommis- sie voor de stichting van een Eenheidspartij bijeengekomen. Aanwezig waren talrijke autoriteiten, die de meeste politieke partijen in het bezette gebied vertegenwoordigen. De organisatie-commissie besloot den naam „re- volutionnair nationaal front" aan te nemen. Het program wordt nog uitgewerkt. Reeds thans heeft het front te kennen gegeven de politiek van maarschalk Petain en van de re geering Laval zoo energiek mogelijk te wil- len steunen. EEN UP IDE It DER ENGELSCH- SPREKENDE LANDEN BEPLEIT. Te Washington is Vrijdag een verklaring van den voormaligen Canadeeschen gezant te Washington, Herridge, gepdbliceerd, waarin gezegd wordt, dat de vereenigde naties niet kunnen overwinnen, zoolang de Engelsch- sprekende volken niet onder een enkelen lei- der vereenigd zijn. Deze leider kan niemand anders dan Roosevelt zijn. Churchill, die het Britsche rijk vertegenwoordigt, moet zonder dralen Roosevelt tot leider der geallieerden benoemen en Roosevelt dient een generalen staf ter beschikking te hebben, welke hem als oppersten strateeg van adlvies dient. Roose velt, zoo gaat Herridge verder, dient de leider van de Engelsch-sprekende wereld te worden en wel ten eerste omdat hij een ,,persoortlijke macht" heeft en ten tweede omdat hij thans de leider is van twee derden der Engelsch- sprekende naties en ten slotte omdat het de- mocrotische tegenoffensief van het westelijke halfrond moet uitgaan. Het democratische hoofdkwartier kan niet in de frontlinie liggen. .Londen ligt helaas reeds in de frontlinie". DE BESTRUDING VAN HET GEVAAR VAN INFLATIE IN DE VER. STATEN. Naar S.P.T. uit Washington verneemt, zal het Huis van Afgevaardigden op wensch van den president beginnen met de uitwerking van wetsontwerpen, waarbij de stabiliteit van loonen en prijzen, ingaande 1 October wordt bepaald. De voorzitter, Rayburn, heeft in verband hiermede meegedeeld, dat men een ontwerp wil indienen, waarbij den president een algemeene volmacht zal worden gegeven teneinde het inflatiegevaar tegen te gaan. Het geven van zulk een volmacht, waarbij de aansprakelijkheid ten voile op den" president zal neerkomen, heeft het voordeel, dat lange debatten en uiteenzettingen worden voor- komen. AANSLAG OP PAUSELIJK NUNTIUS. Naar de Britsche berichtendienst uit Mon treal meldt, is op den pauselijken nuntius voor Canada en Newfoundland, Ildebrando Antoniuti op den avond voor zijn vertrek naar Moncton (New Brunswick) een aanslag ge- pleegd. De dader loste twee schoten, die ech- ter hun doel misten. De pauselijke nuntius kreeg echter een zwaren zenuwschok. LUCHTAANVAL OP NOORD-DUITSCHE HAVENSTAD. Het D.N.B. meldt uit Berlijn; Britsche bommenwerpers hebben Maandag- nacht een aanval gedaan op een havenstad in Noord-tDuitschland. Voornamelijk in woon- wijken braken branden uit en ontstond er eenige materieele schade en schade aan gebou- wen. Volgens tot dus.ver ontvangen berich- ten werden viey van de aanvallende machines neergeschoten. In aarivulling op het weermachtsbericht van Maandag verneemt het D.N.B. nog: De Britsche luchtmacht heeft, zooals reeds gemeld, Maandagnacht wederom een van haar bekende terreur-aanvallen op de stad Bremen uitgevoerd, waarbij slechts weinig militaire en industrieele schade is aangericht, daaren- tegen woonwijken buitengewoon te lijden heb ben gehad. Het aantal van 14 neergeschoten aanvallende vliegtuigen, waarvan tot nu toe melding is gemaakt, en dat eventueel nog grooter kan blijken te zijn, vormt een hoog percentage van de in den strijd gebrachte toestellen. Daarbij moet in het oog worden gehouden, dat 'zeer vele vliegtuigen als gevolg van de door sterk afweervuur der luchtdoel- artillerie en door nachtjagers opgeloopen schade, hun steunpunten niet meer hebben bereikt en onvermeld hun einde in de Noord- zee hebben gevonden. Zeer opmerkelijk was de houding der bur- gerbevolking van Bremen, die door voorbeel- dige discipline in de organisafies van de lucht- bescherming tot spoedig herstel van de schade heeft bijgedragen. DE BETEEKENIS VAN STALINGRAD. Bij Stalingrad wordt, schrijft de correspon dent der N. R. Crt. te Berlijn, op het oogen- blik een van de hevigste veldslagen van den oorlog geleverd. Aan beide zijden zijn aan- zienlijke troepenmachten en groote hoeveel- heden materiaal in den strijd geworpen, het- geen er toe heeft geleid," dat de huidige ge- vechten van zulk een bloedig karakter zijn als nog zelden is voorgekomen. De vorderingen van de aanvallers zijn echter onmiskenbaar. Zoowel ten Noorden als ten Zuiden Van de stad, hebben zij, gelijk uit de weermachts- berichten is gebleken, de Wolga bereikt en ten Westen van de eigenaardig gebouwde stad Stalingrad bestrijkj. langs de Wolga een gebied van 40 km wordt de druk in weerwil van de buitengewoon taaie verdedi ging steeds grooter. Stalingrad, vroeger Tsaritsyn geheeten, heeft meer een belangrijke rol gespeeld. Toen in 1918 het Witte Leger de overhand dreigde te bemachtigen, was Tsaritsyn een beslissend punt, omdat het verlies van de stad voor de bolsjewisten een aanzienlijken terugslag zou hebben beteekend. Vandaar dat TsarRsyn ook toen met ongekende hardnekkigheid werd verdedigd. Men gaf het den bijnaam van het ,,Roode Verdun". De strijdkrachten der roo- den stonden onder bevel van Stalin, Timosjen- ko, Boedjonny en Worosjilow. Aan nog een andere belangrijke gebeurtenis uit de geschie- denis van Tsaritsyn zou zijn te herinneren. Drie eeuwen geleden verdedigde Stenka Rasin zich aldaar gedurende langen tijd bij den door hem geleiden ops "and der Kozakken en Kal- mukken tegen de Bojaren. Rasin viel echter in handen van den tegenstander en werd in 1671 in Moskou ter dood gebracht. In 1925 kreeg Tsaritsyn den naam Stalin grad. Het is een van de belangrijkste indus- triesteden van de Sowjetunie geworden: Aan- gezien de stad aan de groote bocht van de Wolga direct bij den Don ligt, werd zij als transitohaven voor het verkeer naar de Zwarte Zee gebruikt. Stalingrad bezit een van de grootste havens voor'de Wolga-scheep- vaart en groote goederenstations. In het Zui den van de stad liggen uitgestrekte hout- opslagplaatsen. Het hout wordt op de Wolga naar hier gedreven en ten deele voor export, ten deele voor verder vervoer naar het binnen- land van Zuid-Sowjet-Rusland overgeladen. Voorts is Stalingrad de voomaamste markt voor de Wolgavisscherij. Van de Wolga-delta, uit de Kaspische Zee, uit de rele armen van de Zuidelijke Wolga en uit de kleine zijrivieren wordt de visch in Stalingrad aangevoerd en daar, hetzij voor export, hetzij naar het bin- nenland of langs de Wolga verder naar het Noorden doorgezonden. Stalingrad is een belangrijk spoorwegknoop- punt van lijnen naar Moskou, het Donetsbek- ken en Noworossiisk. Met den aard Van de goederen, die hier worden aangevoerd staat de industrie in nauw verband. Stalingrad herbergt groote zage- rijen. Raffinaderijen verwerken de uit Bakoe per tankschip aangevoerde petroleum. Een groot staalbedrijf levert het materiaal voor de auto- en motorenindustrie. Een der grootste Sowjet-Russische tractorfabrieken levert den landbouw der Sowjetunie tractoren en andere machines. Stalingrad aan de op dit punt zes tot acht km breede Wolga zal op het oogenblik bijna een millioen inwoners tellen, grootendeels ar beiders, visschers en boeren. Van de industrie in deze stad is de traetorfabriek Dzerzjinski de belangrijkste onderneming. Met 25 pet. van de totale productie staat het op de derde plaats in de traetor-fabricage van de Sowjet unie. Uiteraard zal deze onderneming zijn om- geschakeld op de productie van tanks en ge- schut. Een andere groote fabriek is het staal bedrijf ,,Roode October". Stalingrad is dus de zetel van de groote be- drijven van de wapen- en munitieproductie, alsmede van den bouw van gevechtswagens. Over het geheel genomen kan men aannemen, dat Stalingrad onder de Sowjet-Russisvhe ste- den in de wapenindustrie de derde of vierde plaats inneemt. Er bevinden zich ook eenige fabrieken voOr de vervaardiging van chemi- sche strijdmiddelen. Het Russische militaire blad ,,Krasnaja Swesda" richt een oproep tot'de verdedigers van Stalingrad, om tot het laatste toe stand te houden. Er is geen terugweg meer uit de stad en de verdedigers moeton met de tanden op elkaar hun plicht vervullen door te strij- den tot den dood. De stad moet tot iederen prijs verdedigd worden, om iedere straat, om ieder huis moet gestreden worden. iSvenska Dagbladet meldt uit Londen: Een heel openlijk telegram van den correspondent van de Times te Moskou heeft in Engeland groot opzien gebaard. In dit telegram wordt gezegd, dat het; verlies van Stalingrad cata- strofale gevolgen voor de geallieerden moet hebben, vooral wanneer de Westelijke mogend- heden er niet in slagen nog dit jaar een lan ding in West-Europa uit te voeren. In het telegram wordt verder gezegd: het is geleide- lijk een bijna ondraaglijke moreele last voor de Russen geworden, den geweldigen strijd tegen de Duitsche strijdmacht alleen te moe ten uitvechten. Het feit, zoo voegt Svenska Dagbladet hieraan toe, dat een dergelijk tele gram de strenge Sowjetcensuur is gepasseerd, wordt in Engeland opgevat als een bewijs, dat de inhoud van dit telegram overeenkomt met de opvatting van toonaangevende kringen te Moskou. Men houdt het voor een duidelijk teeken, dat Moskou een tweede front wenscht en verwacht. Uit de laatste berichten van het front bij Stalingrad valt af te leiden, zoo meldt S.P.T. uit Moskou, dat de slag aldaar zijn hoogte- punt nadert. Door de onophoudelijke vijand*- lijke aanvallen hebben de verdedigers van de stad zich, voor de tweede maal gedurende de laatste 24 uren, op nieuwe stellingen moe ten terugtrekken. g- ENGELSCHE LANDINGSPOGING BIJ TOBROEK VERIJDELD. Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakte Maandag bekend: Na een vrij lang voorbereiden, met een groot aantal vliegtuigen uitgevoerden lucht- aanval ondemam de vijand in den nacht van Zondag op Maandag met gebruikmaking van valschermjagers en lichte vlooteenheden in het gebied van Tobroek landing§pogingen. De actie werd door zes oorlogsschepen, waar- onder kruisers len torpedobootjagers, gesteund. Het onmiddellijke ingrijpen van de Italiaansch- Duitsche verdediging deed de vijandelijke po- ging mislukken. Twee oorlogsschepen wer den in brand geschoten, een hiervan is later gezonken. Duitsche jagers schoten in een luchtgevecht twee vliegtuigen neer. Vier andere vliegtuigen werdsh door de luchtdoel- artillerie van Tobroek vernield. Het hospitaalschip Amo werd in den nacht van 9 op 10 September door een Brifsch tor- pedovliegtuig aangevallen en op 40 mijl af- stand van Tobroek, waar het gewonden aan boord zou nemen, tot zinken gebra'cht. Het hospitaalschip voer met vol licht en voerde de eveneens kfachtig verlichte voorgeschreven teekenen van het iRoode Kruis. Het grootste deel van het personeel, onder wie alle Roode Kruis-zusters, kon gered worden. De familie leden van de slachtoffers zijn op de hoogte gebracht. De aanval op het Italiaansche hospitaalschip In aanvulling op het Italiaansche weer machtsbericht van Maandag wordt officieel te Rome tnedegedeeld: ,,iSlechts enkele dagen na den arglistigen overval op het hospitaalschip Aquileia, dat, na door machinegeweren beschoten te zijn, alleen door een toeval aan een torpedo ontsnapte, is op 10 September, te een uur des nachts, deze onmenschelijke daad herhaald tegen het hospitaalschip Amo, dat getorpedeerd en tot zinken gebracht werd. Naast vier matrozen vonden 23 Roode-kruissoldaten bij de vervulling van hun verheven plicht den dood. Deze aan val sluit zich aan bij een reeks andere, welke niet minder afschuw verdienen. Zoo is ver- leden jaar het hospitaalschip Pq in de haven van Valona door een vliegtuig getorpedeerd. In den nacht van 28 op 29 Juli 1942 werd het hospitaalschip Citta di Trapani enkele mijlen ten Noord-Oosten van Dema gebombardeerd. Reddingsvliegtuigen, die de voorgeschreven teekens duidelijk droegen, zijn meermalen tij dens reddingsacties met machinegeweervuur bestookt en neergeschoten. Deze aanslagen, die met openlijke schending van de vrijwillig onderteekende internationale bepalingen zijn gepleegd en den laatsten tijd steeds toenemen, drie in 42 dagen -- kunnen niet beschouwd worden als vergissingen of daden van enkelin- gen, maar schijnen voort te vloeien uit een nauwkeurig en bewust operatieplan". Over de torpedeering van het hospitaalschip wordt verder nog ,van bevoegde zijde het vol gende medegedeeldHet hospitaalschip werd door de vijandelijke torpedo aan den boeg ge- troffen. Na ongeveer negen uur verdween het vaartuig in de golven. Een deel der opvaren- den wist zich in booten te redden. Een ander deel werd door torpedobooten, die terstond uit Tobroek waren vertrokken, gered. De om- gekomen 4 matrozen en 23 ziekenoppassers bevonden zich meerendeels in het deel van het schip, dat door de torpedo getroffen werd. Het hospitaalschip ondemam zijn 46e feis. Het had tot dusver 1178 schipbreukelingen gered en in totaal 17.541 gewonden en zieken vervoerd. Nogmaals wijst quen er van Italiaan sche zijde op, dat het uitgesloten is, dat het schip niet herkend kon worden, daar het over- eenkomstig het volkenrecht voer met alle lichten aan alsmede met twee op de vlag ge- richte schijnwerpers, een krans van electrische lampen van voor- tot achterschip pn met e'en rood kruis in het midden van het vaartuig gevormd door roode en witte lampen. DE EERSTE BIJEENKOMST VAN DEN EUROPEESCHEN JEUGDBOND. Het D.N.B. meldt uit Weenen: Maandag is te Weenen in tegenwoordigheid van vertegenwoordigers van de Europeesche jeugdorganisaties op plechtige wijze de Euro peesche jeugdbond opgericht. De Rijksgevol- machtigde voor de jeugdopvoeding, Rijkslei der Schirach legde.hierbij een prihcipieele ver klaring af. Na /een uiteenzetting te hebben gegeven van de voorwaarden en toestanden waaronder de Duitsche jeugd tot 1914, dus voor den wereld- oorlog, is opgegroeid, verklaarde Schirach wat tijdens den wereldoorlog opgroeide, was een jeugd zonder toekomstbesef. Het vredes- dictaat van Versailles ontwapende niet alleen de soldaten en maakte van een groote mo- gendheid een slavenstaat, doch het trof vrou wen en kinderen ep pleegde bedrog jegens de jeugd van een heele generatie. Door de corrupte dagbladen werd het Joodsche woord verspreid: „er is geen domirier ideaal dan dat van den held". De- jonge generatie werd hiervoor in de plaats een onbeperkte vrijheid en sexueel genot gepredikt. Vervolgens herinnerde Schirach aan de groote omwenteling, welke Adolf Hitler in Duitschland inluidde en die door Mussolini in Italie met de trotsche leuze ,,gelooven, gehoor- zamen en strijden" werd teweeggebracht. Daartegenover stelde Baldur von Schirach het bplsjewistische Rusland, met zijn methoden van stelselmatige uitroeiing van den invloed der ouders en Engeland, dat van zijn feodiale scholen opleidingsinstituten maakte voor een kleine verwende kaste. Met betrekking tot hetgeen in de Vereenigde Staten gebeurde, merkte hij op, dat men daar bij gebrek aan eigen ideeen alleen Europeesche voorbeelden copieerde. Ten aanzien van de oprichting van den nieuwen Europeeschen jeugdbond zeide Schi rach: deze bond is het zinnebeeld van de nieuwe betere orde, welke Europa langs vreed- zamen weg wilde oprichten. De national e eigenaard van de hier vertegenwoordigde organisaties staat er borg voor, dat de nieuwe Europeesche jeugdbond zijn politieke en pae- dagogische taak zal vervullen. Hij begint het leven met zijn program waarin hij de onder- linge achting van de afzonderlijke organisa ties, welke in vele bijeenkomsten gegroeid is, en daardoor de eerlijke kameraadschap van de Europeesche jeugd tot den grondslag van zijn werkzaamheid maakt. Ten slotte deelde von Schirach nadere bij zonderheden mee over de inwendige structuur van den Europeeschen jeugdbond. In den kring der leiders van den bond, aldus zeide hij, heeft de jeugd van iedere natie, onverschillig of zij tot een klein of een groot volk behoort, zitting en stem. Alle leden hebben in beginsel gelijke rechten. De bond vergadert elk jaar. Als plaats van bijeenkomst voor 1943 stelde de Reichsleiter Italie voor. Ten aanzien van de latere congressen stelde hij voor, dat de plaats wordt vastgesteld door het presidium op grond van de ingekomen aanvragen, waarbij in beginsel voor elk volk de mogelijkheid be- staat, dat op zijn grond een jeugdeongres wordt gehouden. Een aanvraag om het lidmaatoc-hap van den bond kan slechts door een jeugdleiding, die daartoe door haar regeering gemachtigd is, gericht worden tot het presidium, dat over opneming zal beslissen. Op de eerste bijeenkomst van den Europee schen jeugdbond zijn Reichsleiter Baldur von Schirach en de ••eerste jeugdleider van het fascistische Italie, Renatb Ricci, uit erkente- lijkheid voor de verdiensten, welke zij zich hebben verworven, bij het brengen van eenhejd onder de Europeesche jeugd, tot eere-president benoemd. - ,;BRAINTRUST" IN ENGELAND. Moet Voor beitere wapenproduotie zorgen. In Engeland is een# eomite van drie in het leven geroepen, dat tot taak heeft de oorlogs- productie op te voeren. De namen der drie mahnen, waaruit dit 'comite bestaat, worden tot nu toe geheim gehouden. Er is slechts bekend gemaakt, dat het drie eminente figu- ren uit het Britsche bedrijfsleven zijn, deskun- digen bij uitstek en wel een ingenieur, een physicus en een chemicus. Zij zijn er voor verantwoordelijk gesteld dat alle technische en Wetenschappelijke hulpkrachten in Engeland .in dienst van de wapenproductie wooden gesteld. Van Duitsche zijde neemt men het stand- punt in, dat het op het oogenblik nog voor- barig zou zijn om den staf over dit comite te breken. Toch wil men er- voorloopig niet veel meer inzien dan een tegemoetkomende geste tegenover de openbare meening, die nog steeds den verpletterenden- indruk niet te boven is welke de herhaaldelijk van officieele zijde uit- gesproken bekentenis heeft gemaakt, dat de ramp van het Engelsch offensief in Lybie werd veroorzaakt door de gebrekkige kwali- teit van het Engelsche materiaal. De debat ten over de grootste fout der Britsche bewa- peningsindustrie, die zich op een zoo hoog mogelijke productie concentreerde met ver- waarloozing der kwaliteit, zijn nog steeds niet verstomd. Uit de „Times" blijkt, dat de instelling van het comite van drie ook in Engeland zelf nog niet alien heeft gerustgesteld. Zulks in de eerste plaats omdat het binnenhalen van mannen der wetenschap in het heilige der heilige der bewapeningsindustrie op zichzelf niets te beteekenen heeft, wanneer deze men- schen niet van de noodige volmachten zijn voorzien. In den modernen technischen oorlog komt het er op aan, dat men is uitgerust met mate riaal, hetwelk dat van den tegenstander kwa- litatief in elk opzicht overtreft. Om dit te bereiken is het noodig, dat er plannen op zeer langen termijn worden ontworpen. Natuurlijk zijn hiervoor menschen noodig, die tegelijker- tijd de praktijk kennen en over een soliede wetenschappelijke basis beschikken, maar zoo schrijft de .Times" verder wat kunnen deze menschen doen, wanneer zij niet tot in de details onderricht zijn over het totaal der bewapeningsproductie en wanneer zij niet nauwkeurig op de hoogte worden gehouden van de getaeurtenissen aan alle fronten? De volmachten, die men het comite heeft toege- kend, stemmen de Times" tot nader order sceptisch. Het blad spreekt n.l. den wensch uit, dat ,,deze persoonlijkheden hun invloed zullen doen gelden tot ver buiten de geestelijke grenzen, die blijkbaar om hun activiteit zijn getrokken". DE BRITSCHE LANDINGSPOGING BIJ TOBROEK. Doel was vemietiging der haven- Werken. (V.R.B.) Nadere berichten hebben aange-. toond, dat de Britsche onderneming tegen Tobroek niet eeh zoo beperkten omvang heeft gehad als men te Berlijn aanvankelijk had aangenomen. Slechts zeer beperkte contin- genten Britsche troepen'zijn er evenwel in ge- slaagd aan land te komen, zoodat de juiste omvang van deze landingspoging aanvanke lijk moeilijk was te overzien. Het verrassende element, dat te Dieppe uiterst gering is ge- weest, ontbrak te Tobroek, naar in goed in- gelichte Duitsche militaire kringen verluidt, volkomen. De afweer was zoodoende terstond op voile sterkte, hetgeen ten gevolge had, dat de Engelschen hun onderneming reeds op- gaven, toen z;; nauwelijks met de uitvoering een aanvang Ciadden gemaakt. Tobroek werd gebombardeerd door Engel sche scheepsartillerie, het Brittsche en Ameri- kaanscha luchtwapen trachtten evenals boven Dieppe een ,,parapluie" te vormen, maar de troepentransportschepen wendden den Steven, toen zij inzagen, dat de landing onder het vuur van de Duitsche en Italiaansche artille- rie praktisch onmogelijk was. Dat het doel van deze expeditie een herovering van Tobroek geweest zou zijn, is niet- aan te nemen. Een dergelijke operatie is vrijwel onuitvoerbaar en bovendien waren de strijdkrachten, die in actie traden, daarvoor niet sterk genoeg. Veeleer zal het de bedoeling zijn geweest de haven van Tobroek, die voor de bevoorrading der troepen van generaal Rommel van groot belang 'is de convooien van Italie naar Tobroek hebben slechts een korte zeereis te Manschappen van den Nederlandschen Arbeidsdienst ontvangen o.a. aanschouwe- lijk onderwijs in de Nederlandsche ge- schiedenis. Bij een bezoek aan de Gevan- genpoort te-Den Haag vertelt de Arbeids- dienstleider de gesehiedenis van dit histo- risch gebouw. (V.N.P. Brusse Pax Holland s) maken en ook de landweg van Tobroek naar het Egyptische front is heel wat korter dan van Benghasi naar El Alamein te ver- woesten of althans vocrr geruimen tijd on- bruikbaar te maken. Zoo beschouwd, kan men de raid op To broek vergelijken met den aanval van de Britsche vloot op Zeebrugge in den vorigen wereldoorlog. Te Zeebrugge slaagden de En gelschen er indertijd in om niet alleen de havenwerken ernstiv te beschadigen, maar bovendien de haven voor langen tijd onbruik- baar te maken door twee schepen in den haveningang tot zinken te brengen. CANADA DRAAGT DE ZWAARSTE OORLOGSLASTEN. OV.P.B.) The Economist wijdt een artikel aan de bijdrage, die Canada in den huidigen oorlog levert, waaruit blijkt, dat dit dominion een belangrijk deel der lasten van den oorlog heeft te dragen. Canada is verantwoordelijk voor de opleiding der Britsche vliegers, niet alleen uit het ge-heele Empire, maar ook uit Groot Brittannie zelf. Verder staan er in En geland en elders belangrijke contingenten Canadeesclhe troepen. Einde 1942 zal Canada 1.2 millioen weerbare mannen beneden de 40 jaar teljen, waarvan ruim de helft, n.l. 700.000 onder de wapenen zijn. Terzelfdertijd breidt in Canada de bewapeningsindustrie zich voort- durend uit, terwijl ook andere voor den oor log vitale takken van het bedrijfsleven in de eerste plaats mijnen, houtbewerking en scheepsbouw. steeds meer werkkrachten vergen. Dit probleem is des te moeilijker op te lossen daar sights in uitzonderingsgeval- len vrouwen inplaats vah mannen tewerk ge steld kunnen worden; de taak van een mijn- werker, houthakker of werfarbeider is im- mers in derr regel veel te zwaar voor een vrouw. Van officieele Canadeesche zijde is reeds bekend gemaakt, dat de vraag naar werkkrachten voor de bewapening z66 drin- gend Is geworden, dat nog in den loop van dit jaar een aantal industrieen volkomen stilgeiegd moet worden om arbeiders naar de bewapenings- en munitiefabrieken over te kunnen brengen. LANDDAG MEDISCH FRONT. Mussert sprak over de volksgezondhei/tl. In de Zaterdag- te Utrecht gehouden mid- dagvergadering van den tweeden landdag van het Medisch Front, heeft de leider der Natio- naal-Socialistische Beweging der Nederlanden, Mussert, een rede gehouden over de volksge- zondheid. Aan deze rede, die de installatie in- leidde van de leden van den Raad voor de Volksgezondheid der NjS.B." liet de leider een uitvoerig overzicht voorafgaan over de hui dige situatie op het terrein' der binnen- en bui tenlandsche politiek. Alvorens over te gaan tot de installatie van den Raad voor de Volksgezondheid schetste Mussert in groote lijnen het werk, dat op dit gebied zal moeten worden gedaan. De volkszorg laat zich onderscheiden in de volksgezondheid in engeren zin en in het werk van den Nederlandschen Volksdienst. Zij omvat alien die werken voor de gezondheid van het volk en voor sociale verbetesingen in de toestanden: doktoren, verpieegsters, apo- thekers en alle sociale werkers en werksters. Gij moet, aldus Mussert tot de landdagbe- zoekers, de volksgezondheid omhoog brengen. De stand daarvan was niet slecht en is geluk- kig nog niet slecht. Zij was in 1939 bevre- digend. De leider noemde daarop enkele cijfers over de zuigelingensterfte en *de t.b.c., waaruit blijkt, dat Nederland ten aanzien van de eer ste, de beste plaats inneemt en ten aanzien van de t.b.c. de beste na Nieuw-Zeeland. Er is in ons land op het gebied van de Volksgezondheid veel gepresteerd en wij heb ben daarvoor groote achting en waardeering. Er kan dus veel bedorven worden en daar- om zal de verdere opbouw met groote zorg- vuldigheid moeten geschieden. Bovendien heeft men onder democratisch regiem gewerkt met groote moeilijkheden. Wie vroeger durfde spreken over rassen- kwesties was meteen onmogelijk en het pro bleem van de voortplanting van minderwaar- digen kon hoogsten theoretisch worden behandeld. De leider legde er den nadruk op, dat de staat een normaal gezin ondersteunde met 14 tot hoogstens f 18 per week, terwijl aan een krankzinnige f 20 per week werd besteed, bij misdadige aanleg tot 24 ver hoogd. Nergens vindt men in de groote steden woningen, waar groote gezinhen met bijvoorbeeld acht kinderen behoorlijk kunnen leven. Mussert besprak vervolgens de volksgezond heid in verband met den nieuwen tijd, die onder de meest ongunstige omstandigheden begint. In de eerste plaats is er.deze wereld oorlog, door de krachten van den ouden tijd ontketend. Deze oorlog past een 'Selectie toe in de verkeerde richting. Want niet de zieken en zwakken en ouden van dagen. maar de sterke jonge kerels vallen met tien- duizenden en honderdduizenden. In de tweede plaats worden de materieele omstandigheden steeds moeilijker, omdat alles er op moet worden gezet den oorlog te winnen. Wij moeten dus roeien met de nemen die we hebben. Wij dienen uit te gaan van de voedselportie die ons gegeven wordt. Wist U", zoo vroeg Mussert zijn toehoor- ders, „dat de verpleegden in de krankzinni- gengestichten grootere rantsoenen hebben dan de werkende menschen Als die rant soenen gelijk gemaakt worden, dan geloof ik, dat we toch aan onze plicht tegenover het volk volledig hebben voldaan! (instemming). In hetzelfde verband noemde spr. het een schandaal, dat verpleegsters die de gevaar- lijkste gevallen van open t.b.c. hebben te be- handelen, geen extra-rantsoenen krtjgen. Laten wij onze gedachten concentreeren op dit dene: Hoe zorgen wij, dat wij de jeugd van Nederland, als toekomst van ons volk. zoo onbeschadigd mogelijk door dezen tijd heensleepen WoningpoKtiek en huwelijkszorg. Ten aanzien van de kleeding merkte Mus sert op, de noodzakelijkheid niet in te zien, waarom meisjes fietstochten moeten maken

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2