Dr. SCHILLING Kleine AJverlcniicn AMSTERDAMSCHE BANK AANGIFTEN ONDERNEMINGSBELASTING 1942. OFFIGIEELE MEDEDEELINGEN Advertentien een net Meisje Te koop: A. W. VERSCHELLING INCASSO'S - AAN- EN VERKOOP VAN EFFECTEN VERZiLVEREN VAN COUPONS Landbouwberichten Voor de Huisvrouw. Burgerlijke Stand Pieternella A. van Tatenhove, POSTZEGELALBUMS DANSLES DANSSCH00L JANVIER Dinsdags 94.30 uur Wijngaardstraat 13 GOES BIJKANTOOR HULST KANTOREN: TERNEUZEN NOORDSTR. No. 31 SAS VAN GENT en AXEL MARKT KERKSTR. NO. 10 nederlandsche langemarck- Wijzigingen in het jachtbedrijf. HET RADIO-PROGRAMMA VERDUISTERING. LOOP DER BEVOLKING. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze geliefde Vrouw, Moeder en Behuwdmoeder, in den ouderdom van 52 jaar. Mede namens de Familie, W. JANSEN. Sluiskil, 14 Sept. 1942. Pierssenpolderstr. 115. Voor de bewijzen van deel- neming, ontvangen bij het overlijden van onzen Man, Vader en Behuwdvader, betuigen wij onzen har- telijken dank. A. F. DEN DECKER-de Groot. G. A. DEN DECKER. W. A. DEN DECKER—ZijLSTRA. Amsterdam-Terneuzen, Sept. 1942. Firma P. J. van de Sande Mevr. DE LOOZE, Leliestr. 46, Goes, vraagt voor haar gezin van 2 personen v.g.g.v. voor beginnelingen en gevorderden (leef tijd tot 20 jaar) des Maandagsavonds. Zich aan te melden in Hotel „Centraal", Markt, Terneuzen. breede Buiskachel met Oven, houten inmaakvat van 200 en 400 liter, 2-pits Gasstel met Tafel, Uitschuiftafel,gewone Linnenkast. Kinderledikant, 2 persoons houten Ledikant, Matras, Bed, gestikte Deken, enz. Donze-Visserstr. 38 worden ingevuld ook des avonds door het Kantoor voor Boekhouding? Belasting- en Assurantiezaken Burg. Qelllstr. 25. Tel. 2153. TERNEUZEN. Van 1-5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent. Die ns taan b ie ding en en dienstaanvragen 1a regels 52 cent; iedere regel meer 10 cent. (Maximum 8 regels). Brieven of adres aan Bureau van dit Blad 10 cent meer. GEVRAAGD, wegens ziekte der tegen- woordige, net Meisje voor dag of dag en nacht. Adres: H. P. PATEJ^fft, Kraaghoeve, Zaamslag. GEVRAAGD Bakkersknecht niet be- neden de 16 jaar. A. AQKE, Dijk- straat 6, Terneuzen. GEVRAAGD, voor direct of later, net Dagmeisje. Nieuwstraat 3®, Ter neuzen. GEVRAAGD VruchtenpersWeck- ketel en enkele jonge kippen. Adres: Markt 23, Terneuzen. VERLOREN een Damespolshorloge, vanaf Nieuwediepstraat tot aan de Prov. boot. Tevens Dienstbode ge- vraagd. P. VBRHAGE, Nieuwediep straat 40. TE KOOP een 4-deelig prima Konij- nenhok. Adres Van Steenbergenl. 2. TE KOOP Damesregenmantel. Adres: Noordstraat 55, Terneuzen. w TE KOOP Biggen en Loopers. A. L. GELDERLAND, Axelschestraat 150, Terneuzen. i TE KOOP een Uittrektafel, een Kamerameublement bestaande uit 4 stoelen, 2 crapeauds, salontafel, divan met kleed, modern buffet en theekast, 3 eenpersoons ledikantjes met prima toebehooren en een Salonlamp en staande Schemerlamp en Spiegel. Te bevragen: Nieuwstraat 18, Terneuzen. TE BEKOiMEN mooie gele Andijvie, per kilo, voor den inmaak. H. DE BLOCK, Baandijk 40, Terneuzen. BERUGHT OPLICHTER GEARRESTEERD. Het is de Haagsche politie gelukt een be- r-ucht oplichter aan te bouden, die vele' Hage- naars voor belangrtjke bedragen en honderden distributiebonnen heeft opgelicht, aldus meldt de Tel. Bij zijn arrestatie heeft de op lichter, de 21-jarige J. E. v. R., ook bekend zich aan inbraak te hebben schuldig gemaakt. De man ging er als een kolenhandelaar op uit en trachtte aan bepaalde adressen kolen te leveren. Tot dat doel vroeg hij dan de kolenkaart, welke hem in vele gevallen werd verstrekt. Tevens moest hij een bedrag in geld vooruit hebben, voor zijn leverantie kon worden uitgevoerd. Op deze wijze wist hij in Augustus bij bewoonsters van de Harder- wijkstraat, de Laakkade en de Goudsbloem- laan en Geraniumstraat bedragen van resp. 12, 20, f 40 en /35 los tet krijgen, bene- vens de brandstoffenkaarten. Een bewoon- ster van de Rembrandtstraat droeg hem op haar distributiebescheiden in ontvangst te gaan nemen, daar zij zelf wegens ziekte ver- hinderdj was. Den man zag zij niet meer terug. Bij een zaak aan de Stille Veerkade ver- huurde hij zich als loopknecht. Hij werd er met een bakfiets op uitgestuurd, die hij voor 50 verkocht. Zijn patroon zag hem natuur- lijkook niet meer terug. Bij een verhuurin- richting in de Kranestraat huurde hij een car rier, die hij sloopte en voor 22,50 verkocht. Op 7 September pleegde hij met een anderen inbreker een inbraak in een perceel aan de Draaistraat. Daar-- stal hij voor een bedrag van 285. Bii zijn arrestatie had hij nog een bedrag van /224 in zijn bezit. De bewoners harden aangifte gedaan, dat zij 600 vermist- ten. De andere voortvluchtige inbreker heeft vermoedelijk de rest meegenomen. De recher che heeft den oplichter in een cafe in de bin- nenstad weten te arresteeren. LOONEN EN ARBEIDSVOORWAARDEN IN HET LAND- EN TUINBOU WBEDRUT De beschikking van 1 September van 't col lege van rijksbemiddelaars, waarbij met in- gang van 2 September een landelijke regeling betreffende loonen en andere arbeidsvoor- waarden voor de arbeiders, werkzaam in land- en tuinbouw bindend is vastgesteld brengt allereerst een belangrijke wijziging in aard en, aantal van de bestaande regelingen. De vele districts- en plaatselijke collectieve arbeids- overeenkomsten, door werltgevers- en werk- nemersorganisaties afgesloten, zijn vervangen door een klein aantal provinciale regelingen, door het college van rijksbemiddelaars vast gesteld. Het college van rijksbemiddelaars heeft vastgesteld: acht regelingen voor land- en tuinbouw in de provincies Groningen. Dren- the, Overijssel, Gelderland, Utrecht, Noord- Brabant, Zeeland en Limburg, drie voor den tuinbouw in de provincies Friesland, Noord-Holland en Zuid-Holland, drie voor den tuinbouw in Friesland, Noord-Holland en Zuid-Holland en een regeling voor het bloem- bollenbedrijf in Noord- en Zuid-Holland. Van alle provinciale regelingen handelen- de eerste 14 artikelen over de algemeene arbeidsvoorwaarden. De week- en (of) uurloonen van de manne- lijke jeugdige arbeiders bedragen op 20-jari- gen leeftijd 95 pet., 19 jaar 90 pet., 18 jaar 80 pet., 17 jaar 70 pet. en 16 jaar 60 pet. van het loon van volwassen mannen. Voor den landbouw in alle provincies, als- mede voor den tuinbouw in de provincies Groningen, Drenthe, Overijssel, Gelderland, Utrecht, Noord-Brabant, Zeeland en Limburg is ten aanzien van de arbeidstijden bepaald: aanvang en eind van de dagelijksche werk- en schafttijden worden in onderling overleg tusschen werkgever en arbeider geregeld, met dien verstande, dat het aantal werkuren per week bedraagt: a. voor arbeiders, die met de verzorgmg van vee en paarden zijn belast, ten hooste 70 uren per week in de maanden Maart t.m. November; ten hoogste 65 uren per week in f de maanden December, Januari en Februan; b. voor de andere arbeiders, in de maan den April t.m. September 58 uren per week; in de maanden October, November en Maart ten hoogste 50 uren per week en in de maan den December, Januari en Februari 45 uren per 'Week. tri biizondere gevallen, wanneer het voOx het bedrijf noodzakelijk is, mag hiervart wor den afgeweken. De meerdere uren worden als overuren beschouwd en betaald. In de landbouwregelingen is nog bepaald, dat aan leerlingen en jeugdige mannelijke ar beiders desgewenscht met behoud van loon, vriiaf moet worden gegeven voor't volgen van theoretisch en (of) practisch landbouwonder- wijs of lichamelijke en geestelijke ontwik- Tenslotte de loonen. De regelingen bevat- ten de navolgende week-, dag- en uurloonen: 1. Landbouw. A. Voor de vaste en los- vaste landarbeiders* in Zeeland f 21 per weex. B. Voor seizoen- en losse landarbeiders in Zeeland: November tot en met Februari 3.25. Maart tot en met October 3,50 per dag. 2. Tuinbouw. Voor Zeeland zijn de tuin- arbeidersloonen dezelfde als van de landarbei- ders in dezelfde provincie. Bepaald is, dat de accoordlooncn zoodamg moeten zijn gesteld, dat gemiddeld 20 pet. boven het gewone tijdloon kan worden ver- diend Waar deze tarieven het vonge jaar hooger gesteld waren, kunnen deze gehand- haafd blijven. Intusschen heeft het College van Rijkshemiddelaars voor het rooien van aardappelen in accoordloon reeds tarieven vastgesteld. STUDENTEN IN OOSTLAND. In denzelfden tijd, dat in een kamp op de Veluwe de schiftmg voor den tweeden Ne- derlandschen leergang voor het Langemarck- Studium plaats vond, was de eerste leergang die sinds April van dit jaar in Hannover stu- deert, behulpzaam hij de oogstwerkzaamheden in de 'Warthegouw. - Warthegouw is een vruchtbaar landbouw- gebied met de universiteitsstad Rosen als geestelijk en economisch middelpunt. Eenige eeuwen terug legden Germaansche boeren uit Duitschland, Vlaanderen en Nederland hier de grondslagen voor een gezonde samenleving. Zij vormden er een voorpost tegen de steeds weer uit het Oosten opdringende Slavische volken. - Na den wereldoorlog evenwel moest Posen met het omilggende gebied aan de Polen worden prijsgegeven. Dat was in 1918 en het duurde tot 1939, alvorens de oude toestand werd hersteld. Wiat in deze 20 jaren door de Polen aan cultuurgoed^ren werd vernietigd, j tart elke beschrijving. Een duidelijke taal spreken echter de graven van 60.000 Duit- schers, die door hen werden vermoord, toen ze in 1939 inzagen, dat hun heerschappij ten einde liep. Zoo kwam de Warthegouw terug aan Duitschland met verwoeste dorpen, ver- vallen hoeven en verwaarloosde landerijen. Thans werken hier temidden van een nog overwegend Poolsche bevolking weer Ger maansche boeren. Ze kwamen uit Bessarabie en Wolhynie. Ook nazaten van Nederlander's die eeuwen geleden zich aan den Boeg in Rus- land vestigden zijn er bij. Hun taak is zwaar. Het besef e«hter? dat in deze menschen van geslacht op geslacht is levendig geworden, dat door elk van hun hoeven de grens tus schen Europa en Azie loopt, dat elk van hun akkers een deel is van de Europeesche levens- ruimte, waar we niet zonder kunnen, geeft hun de kracht door te zetten. Zoo hebben ze in een jaar tijds de opbrpngst van de lande rijen met meer dan 20 pet. weten te vermeer- deren. Met deze menschen hebben onze Nederland- sche jongens een maand lang samengewerkt en op deze wijze hebben ze aangeknoopt bij een traditie, die lang vergeten was. Scherper dan alle verstandelijke redeneeringen heeft deze gemeenschappelijke arbeid hen doordron- gen van het gevoel, dat de Germaansche lots- verbondenheid in deze dagen een onontkoom- bare eisch is. Tevens echter zijn ze terugge- keerd met een diep besef voor de ongekende mogelijkheden, welke daar in het Oosten voor onze overbevolkte staten in het Westen lig- gen, mogelijkheden, die er slechts op wachten door gemeenzamen arbeid van alle Germaan sche volkeren tot heil van ons werelddeel te worden benut. Vorming van Jaclitsohappen. Een van de groote euvelen, welke de juiste oefening van het jachtbedrijf in ons land in den weg stionden, was de z.g. kantjesjagerij. Hieronder verstaat men, dat iemand, die in het bezit is van een jachtacte, het jachtrecht op een stukje grond pacht van slechts enkele hectaren grootte. Dit terreintje llgt dan tegen, of het liefst in een bestaand groot jachtveld en het gevolg laat zich denken. De j man schiet op zijn klein stuk zooveel mogelijk wild ten kopte van het omliggende veld en ten nadeele van den wildstand. Deze kantjesjagers hebben niet alleen de bona fide jagers, doch Ook de gemeenschap op een ernstige wijze*benadeeld. Het econo misch belang en dat van de natuur is het meeste gediend, vwanneer de in ons land aan- wezige jachtniimte in jachtvelden van be- hoorlijke grootte ingedCeld wordt. Hierbij behoeft de jager met een kleine beurs geens- zins uitgescbakeld te worden, daar hij in com- binatie met andere eenvoudige jagers bijvOor- beeld, ook een jachtveld van voldoende afme- tingen zal kunnen bejagen. Dit invoeren van vastgestelde jachtvelden zal Wettelijk verplicht worden en wordt ge- noemd: ,,het vormen van jachtschappen". De aanwezige gronden worden zonder reke- ning te houden met de verdeeling van den grondeigendom, gevormd tot jachtvelden met wildkundig juiste grenzen. Het spreekt vanzelf, dat het veranderen van bestaande toestanden in dit nieuwe systeem een geweldig werk beteekent. De Alg. Ned. Jagersvereeniging zal in hoofdzaak deze taak op haar schouders krijgen en om hiertoe in staat te zijn wordt deze Vereeniging op het oogenblik belangrijk gere- organiseerd tot een publiekrechtelijk lichaam met verordende pevoegdheid, terwijl een groot dorps van functionarisaen (hoofdzakelijik eere-ambten) wordt aangesteld. Het is de bedoeling, dat aan het hoofd van de Vereeniging een La nets j age rm e es t e r komt, die zeer vergaande bevoegdheden op jacht- gebied krijgt en de jacht in Nederland zal leiden. Aan het hoofd van iedere provincie komt een iGewestelijk Jagermeester, die op zijn beurt de provincie in streken onderver- deelt en daarvoor iStreekjagermeesters en plaatsvervangende Streekjagermeesters be- rioemt. De iLandjagermeester stelt voorts in ieder gewest nog een Gewestelijk Secretans aan, die een gesalarieerd ambtenaar del- Ver eeniging is, Het is de taak van al deze func- tionarissen de jacht tot in de onderdeelen te regelen en de provincies op de juiste wijze in jachtschappen in te deelen, waarbij natuurlijk bestaande goede velden gehandhaafd zullen Worden. Het staat wel vast, dat in deze verordenmg bepaald zal worden, dat in ieder geval jacht velden kleiher dan 75 ha, niet bejaagd mogen worden. Uitzonderingen zijn dan alleen moge lijk, wanneer het waterwildjachten betreit met meer dan 50 prpcent water. Gverwogen wordt om over het geheele land jachtopzichters aan te stellen, die dar. mis- schien voor een deel door de overheid betaald kunnen worden en voor het andere deel door de pachters van jachtschappen. En zoo'n opziciiter zou dail aantal jachtschappen tdegewezen kfijgen als zijn gehied. ^>k ih Duitschland heeft men de jacht op zoodanige wijze geregeld, dat de land-, bosch- en tuinbouwbelangen in geen enkel opzicht aeschaad worden. Het behoeft geen betoog dat men in ons land tevens zulk teen regeling zal doorvoeren. Al mag er door de bijzondere omstandig- heden op het oogenblik vrijwel niet gejaagd worden, de liefde voor de jacht blytt bestaan, evenals de natuur en het wild. Daarom zgn de komende maatregelen voor den jager zeer belangrijk. en tomaten in hoofdzaak andijvie te krijgen is bij den groentenboer. Iederen dag dezelfde groente eten, begtnt gauw te vervelen. Er ir echter ook met den en dezelfde groente afwisseling aan te brengen. Het gaat er dan om stee'ds een andere vorm van bereiding te kiezen. Algemeen bekend is de gekookte andijvie. Is er geen meel om het groentenat te binden, of een melksausje er bij te maken, dan kan op het laatste oogenblik met een rauwe fijn geraspte aardappel het overtollige vocht ge- bonden worden. De stamppot van rauwe andijvie is lang- zamerhand al ingeburgerd. Het is een gemak kelijk gerecht. Sommigen doen er graag een scheutje azijn, een gesnipperd uitje en een restje jus door en eten er mosterd bij. Maar ook zonder deze toevoegsels is het uitsteken- de kost. De andijVie-sla is minder bekend. Vooral ge- mengd met een paar aardappelen, wat toma ten en komkommerschijfjes of een rauw ge- rasnte biet is ze zeer smakelijk. lets nieuws brengt voor velen de andijvie met tomaten in een schoteltje. Het is gemak- kelijk klaar te maken en is meteen een oplos- sing voor het jusprobleem als de vleeschpan leeg is. Stamppot van rauwe andijvie. iy2 kg aardappelen, kg andijvie, wat boter, zout (taptemelk). De aardappelen schoon boenen, in stukken snijden en opzetten met weinig kokend water en zout. In een goed gesloten pan de aard appelen gaar koken, zoo noodig afgieten en de aardappelen fijn stampen. De gewasschen, gesneden en goed uitgelekte groente, de taptemelk en wat boter of vet er door mengen en de stamppot even door en door heet laten worden. De, andijvie mag niet gaar worden. Gebakken tomaten smaken heerlijk bij deze stamppot. Andijvie-sla. 1 kg andijvie, kg tomaten of 1 kleine komkommer of 2 zomerbietjes, wat gekookte aardappelen, wat taptemelk, aziin, peper, zout mosterd. De andijvie wasschen en heel fijn snijden. De tomaten of komk«mmer naar verkiezing schillen en in plakjes snijden of de zomerbiet jes schillen en raspen. Een sausje maken dooi de gekookte aardappelen fijn te wrijven en te vermengen met wat taptemelk, azijn, peper, zout en mosterd. Andijvie in een vunrvast schoteltje. 3 a 4 struikjes andijvie, boter en jusblokje, 4 tomaten. De andijvie goed wasschen en de struikjes in hun geheel met een bodempje water en zout bijna gaarkoken. Kooktijd plm. 20 min. De andijvie zeer goed laten uitlekken. De toma ten schillen door ze In heet water te dompe- len of boven de gasvlam te houden en in vie- ren snijden. In een vuurvast schoteltje de boter bruin laten worden, iets water toevoe- gen en een jusblokje erin oplossen. De andij- viestruikjes en de stukjes tomaat hierin leg- gen. En onder nu en dan bedruipen het ge recht zachtjes verwarmen tot de tomaten zacht zijn en de andijvie door en door van de jus doordrongen is, pl.m. 10 min. Wordt dit schoteltje bij aardappelen gegeven, dan kan het vocht als jus dienst doen. Wie den oven wil gebruiken', kan de andijvie en tomaten met wat paneermeel bestrooien en er in den oven een bruin korstje aan geven. 0. J. A. Coene, zonder, P 121, naar Nij- megen. H. B. Gort, fabrieksarbeider, Kerkhoflaan 45, naar Axel. E. P. J. Bruinsma, kapelaan, Korte Kerk- straat 22, naar Breda. M. M. Berkman, dienstbode, M. Eijkestraat 21, naar 's-Gravenhage. 1. C. Boes, zonder, Vlooswijkstraat 33, naar Dordrecht. P. Meeusen, zonder, Zandstraat 8, naar Dordrecht. A. M. Merk, dienstbode, Oudelandscheweg 50, naar Schiedam. 1 P. Stelling, hoofd R. W., Rosegracht 7, naar Dordrecht. P. A. Koopman, zonder, Lange Kerkstraat 36, naar Rotterdam. J. de Fouw, schipper, Stationsweg 4 a/b, naar Zwijndrecht. INTERESSANTE GREPEN UIT HET PROGRAMMA VAN DEN DAG. Dinsdag 15 September. Ernstige miuziek: 15 uur Hilv. I, Utrechtsch Sted. Orkest. Lachte miuziek: 17.30 uur Hilv. II, dans- orkest o.l.v. Theo Uden Masman. Godsd. uitz.: Hilv. H, 10 uur morgenw., 10.15 uur gew. muziek, 14 uur godsd. lezing door ds. A. J. van Rennes te Strijen, 22.10 uur avondw. Land en volk: 13 uur Hilv. II, causerie door ir. Mesu, getiteld ,,Meer grond voor onze jonge boeren"; 18 uur luisterspel ,,Rond de oude dorpslinde", van A. Koers. VoOr de zieken: 15.30 uur Hilv. II, ,,Zonne- stralen in ziekenzalen", door Frans Verlaan. Woensdag 16 September. Ernstige muziek: 13.15 uur Hilv. n, orkest van de Ned. Kameropera, o.l.v. Jan Koetsier, m.m.v. den tenor Chris Taverne. Liohte muziek: 19.30 uur Hilv. I, aanslui- ting met Tivoli te Utrecht. Godsd. uitz.: Hilv. H, 10 uur morgenw., 10.15 uur gew. muziek, 14 uur ..Ziekentroost" door ds. A. C. Diederiks te Hilversum, 22.10 uur avondw. Land en volk: 13 uur Hilv. H, landbouw- reportage over gekeurde gewassen en ge- keurd pootgoed. Voor de vroujw: 15 uur Hilv. I, luisterspel ,,Een eeuw mode" II, door Jan van Rheenen. Sport: 7.50 uur Hilv. H, sportnieuws ,,Van dit en dat, van alles wat". Zonsopgang 15 September, 7 uur 13 min. Zonsondergamg 15 September, 19 uur 57 min. Zonsopgang 16 September, 7 uur 15 min. Zonsondergang 16 September, 19 uur 54 min. Zonsopgang 17 September, 7 uur 16 min. Zonsondergang 17 September, 19 uur 52 min. 17 September: Eerste Kwartier. Rijwielen en voertuigen moeten licht op hebben vanaf een half uur na zonsondergang tot een half uur voor zonsopgang. TERNEUZEN. Huwelijks-aangiften. 7 Sept. Cornells Leen- dert van der Hooft, oud 22 j., jm. en Anna Catharina Oppeneer, oud 21 j., jd. 9 Sept. Herman Marie Everaerd (van Philippine), oud 29 j., jm. en Bertha Maria Willems, oud 25 j-. jd. Huwelijks-voltrekkingen. 9 Sept. Izaak Dierx (van Hoek), oud 26 j., jm. en Paulina Verduin, oud 25 j., jd. Geboorten. 3 iSept. Louisa Maria, d. van (Robert IVoerman en van Elisabeth Seraphina de Nijs. 8 Sept. Jozina Sara en Sara Jozina, dochters van Dirk van Doeselaar en van Eliza beth de Koeijer. Anna Krina, d. van Krijn Cornelia Dees en van Wilhelmina Sara den Hooglander. 9 Sept. Rosalia Johanna, d. van Cornells Buijze en van Maria van de Velde. 10 Sept. Jan Pieter, z. van Jacob Andries van Hoeve en van Jannigje Lok. 11 Sept. Alfons Johannes Maria, z. van Jozef Pieter Comelis van Eeckelaar en van Maria Apolonia Petronella van den Brande. Overlijden. 8 Sept. Margriet Amelia Sido- nia Angelina Claes, oud 30 j., echtg. van Wilhelmus Hubertus Hermanus van Megen. 10 Sept. Janna Suzanna Massielje, oud 65 j., echtg. van Adriaan Jacobus de Jonge. ANDI.IVIK-VARIATIKS. Het voorlichtingsbureau van den voedings- F3.3.(i schrijft i Het komt voor, dat er behalve komkommer TERNEUZEN. In de -afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: H. P. J. de Nijs, zonder beroep, O 26, van St. Michielsgestel. J. de Braal, landarbeider, Baandijk 3, van Hoek. C. Klaassen, betonweraer, Bgandijk 6, van Hoek. M. J. van Geel, dienstbode, Noordstraat 3. van Sas van Gent. A. de Gruijter, huishoudster, Westkclk- straat 40, van Goes. M. C. de Wilde, dienstbode, Scheldekade 27, van Clinge. Vertrokken: H. A. Smits, zonder, Noordstraat 70, naar Amsterdam. W. J. Riemens, schipper, Bakkerijstraat 1, naar Rotterdam. J. P. van Driei, schipper, Van Bovenstraat 25, naar Rotterdam. J. A. de Bock, dienstbode, N. J. Harto- straat 2, naar Koudekerke. F. G. M. de Meijer, zonder, Westkolkstraat 22, naar Amsterdam. P. Loof, zonder, le Verbindingstraat 8, naar Bloemendaal. VLAS. De L. C. O. voor Zeeland maakt bekend, dat voor alle stroovlas, hetwelk door vlassers of handelaren is geteeld in of buiten de pro vincie waar zij woonachtig zijn, een machti- ging tot afname moet worden aangevraagd. De vlassers moeten deze aanvragen bij de Ondervakgroep Vlasbewerkende Industrie te Rotterdam, de handelaren bij de' Ondervak- groepen Groothandel in stroovlas te Rotter dam. Het vervoer van vlas door telers van het land naar hun bedrijfsgebouwen is alleen dan vrij, indien de afstand van het land naar de bedrijfsgebouwen niet meer bedraagt dan 10 km. In geval de afstand meer bedraagt moet het vervoer gedekt zijn door een vervoerbe- wijs, hetwelk moet worden aangevraagd bij den P.B.H. in het district van den teler. VERWARMING POTERREWAARPLAATSEN. De P.I.C.A. voor Zeeland maakt bekend, dat er een registratie zal plaats vinden van de poterbewaarplaatsen. Deze registratie geschiedt o.m. met het doel om vast te stel len voor welke poterbewaarplaatsen er brand- stof voor verwarming beuoodigd is. Onder poterbewaarplaatsen worden hier verstaan glazen of daarmede gelijk te stellen bewaar- plaatsCn. Consumptie-aardappelen-bewaarplaatsen mo gen niet worden opgegeven. Aan alle houders van poterbewaarplaiatsen, voor zoover deze bij de P.I.C.A. bekend zijn, zal voor 17 September een formulier ter in- vulling worden toegezonden. Bezitters van poterbewaarplaatsen, die op genoemden datum geen formulier mochten taebben ontvangen, dienen er onmiddellrjk een bij hun P.B.H. (Districtssecretaris) aan te vragen en dit volledig ingevuld en onderteekend uiteriijk op 19 September a.s. rechtstreeks aan de P.I.C.A. te Goes, Afd. Pootaardappelen te zenden. For- mulieren, welke te laat binnenkomen, wor den terzijde gelegd. POTERKIEMBAKKEN. De P.I.C.A. voor Zeeland te Goes deelt aan belanghebbenden mede, dat thans reeds aan vragen moeten worden ingediend voor de aanschaffing van poterkiembakken, welke eerst in 1943 noodig zijn. Te dien einde kunnen belanghebbende telers en handelaren een aanvraagformulier bij hun Plaatselijken Vertegenwoordiger aanvragen, welk formulier duidelijk ingevuld binnen 2 dagen na ontvangst, doch uiteriijk op 24 Sep tember; rechtstreeks aan de P.I.C.A. voor Zeeland, Afd. Pootaardappelen moet worden opgezonden. Formulieren welke te laat bin nenkomenworden terzijde gelegd. Met den meesten nadruk wordt erop ge- wezen, dat in 1943 geen poterkiembakken zullen kunnen worden verstrekt, zoodat bij de invulling van het aanvraagformulier hier- mede rekening behoort te worden gehouden. Indien aan de ingediende aanvragen ge heel of gedeeltelijk wordt voldaan, zullen de geleverde poterkiembakken nog dit najaar door belanghebbenden moeten worden afge- nomen en contant betaald. ZEEPBONNENINLEVERING. Zooals bekend, dienen detaillisten de door hen ontvangen zeepbonnen gedurende de vierde week van den geldigheidsduur en de eerste week na afloop van den geldigheidsduur bij de plaatselijke distributiediensten in te leveren. De Secretaris-Generaal van het Departe- ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat genoemde bonnen echter bij wijze van uitzondering gedurende de periode van 14 tot en ngfet 18 September 1942 eveneens ter inwisseling" zullen kunnen wor den aangeboden. HANDEL IN LANDROlJW2AAIZADEN Het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Poot goed maakt bekend, dat het verhandelen van zaden van mangelwortele'n, voederbieten, landbouwwortelen (gele en witte, met inbe- grip van het ras Robra), grassen en klavers slechts is toegestaan, als de verpakking is voorzien van een plombe van den Nederland- schen Algemeenen Keuringsdienst te Wage- ningen, aangebracht door of namens dezen dienst. Hoeveelheden minder dan een zak mogen ongeplombeerd worden verhandeld mits deze afkomstig zijn van een geplom- beerde partij en deze voorzien zijn van een label, vermeld^nde het nummer van het cer- tifieaat (eventueel de verklaring) van de oor- spronkelijke standaardverpakking. WINTERRAAPZAAD. De Productiecommissaris voor (Jen Akker- en Weidebouw voor Zeeland brengt het vol- gende ter kennis van belanghebbenden: Het schijnt, dat sommige landbouwers win- terraapzaad, dat evenals koolzaad voor olie- winning verbouwd wordt, verwarren met rapenzaad, d.i. zaad van koolrapen, herfst- rapen enz. Dit laatste is bestemd voor zaai zaad. Alleen landbouwers, die dit rapenzaad op contract met een handejaar verbouwen, kunnen voor de desbetreffende oppervlakte vrijstelling krijgen van hun verplichting om koolzaad (eventueel winterraapzaad) te ver bouwen. Het winterraapzaad (Lembke's winterraap zaad) is op zijn plaats op zeer lichte gronden, waar van koolzaad niet veel terechtkomt. Zaaizaad ervan was slechts in betrekkelijk geringe hoeveelheden in ons lahd verkrijg- baar en is vermoedelijk al lang uitverkocht. Indien eenigszins mogelijk, is het heter om koolzaad te telen. Wanneer landbouwers dus thans zonder contract zaad van rapen uitzaaien in plaats van koolzaad, vc^ldoen zij niet aan hun ver plichting en zijn ze in overtreding. Bovendien kan verwacht worden, dat de zaadopbrengst belangrijk lager zal zijn dan die van koolzaad en winterraapzaad. AANMELDINGSPLICIHT TEENSCHILLERS, GRIENDHOUTKOOPERS EN HANDELAARS ONGESUUILD TEENHOUT EN RIET. De Ondervakgroep Groothandel in Griend maakt nogmaals bekend, dat degene, die in aanmerking wenscht te komen voor een aan- koopvergunning voor schilteen voor de wit- makerij, welke teen ook uitsluitend zal mogen worden gebruikt om te schillen en na het schillen ter beschikking van het Bedrijfsschap voor Griend en Riet zal moeten worden ge houden, gelieve zich voor 20 September 1942 op te geven aan het Secretariaat van de Ondervakgroep Groothandel in Griend, Kei- zersgracht 517, Amsterdam C, onder opgave van welke hoeveelheid groene teen hij hier- voor wenscht te ontvangen en eventueel welke soort met vermelding van de hoeveelheid witte teen, die hij in de jaren 1939, 1940 en 1941 heeft geschild, resp. afgeleverd. Degene, die in aanmerking wenscht te komen voor een aankoopvergunning voor 3- en 4-jarig griendhout op stam, welke griend- hout door hem volgens de normen, die zullen worden voorgeschreven door het Bedrijfs schap voor Griend en Riet, zal moeten worden bewerkt, terwijl de hoeveelheden geoogst product aan genoemd Bedrijfschap zullen moeten worden gemeld en ter beschikking van het Bedrijfschap moeten worden gehouden, dient zich v66r 20 September op te geve/f aan Secretariaat van de Ondervakgroep Groothandel in Griend, Keizersgracht 517, Amsterdam C., onder opgave van de notaris- sen van wie hij in de jaxen 1939, 1940 en 1941 griendhout op stam heeft gekocht, eventueel van de eigenaars, indien hij daarvan direct, zonder tusschenkomst van een notaris, heeft gekocht. lOnder „koopen" en ..verkoopen op stam" wordt verstaan, hetgeen in deze branche doorgaans wordt genoemd ,,pachten" en ..verpachten". Degene, die in aanmerking wenscht te. komen voor een vergunning tot" het verhan delen van ongeschild teenhout, volgens de door het Bedrijfschap voor Griend en Riet te stellen normen, gelieve 'zich v6or 20 Septem ber 1942 op te geven aan het Secretariaat van de Ondervakgroep Groothandel in Griend, Keizersgracht 517, Amsterdam C.. onder op gave van de hoeveelheden en de waarde van het ongeschilde teenhout, dat hij in de jaren 1939, 1940 en 1941 aan mandenfabrikanten of andere uiteindelijke verbruikers heeft ver kocht. De ondervakgroep Groothandel in Riet maakt nogmaals bekend, dat iedere riethan- delaar, die in aanmerking wenscht te komen voor een aankoopvergunning voor opgebost riet, zich v66r 20 September 1942 dient aan te melden bij het Secretariaat van de Onder vakgroep Groothandel in Riet, Keizersgracht 517, Amsterdam C., onder opgave van de om- zet in geld in de jaren 1936, 1937, 1938 en 1939, alsmede van de verhandelde hoeveel heden bossen riet in genoemde jaren, gespe- cificeerd naar de verschillende soorten dek- riet, matriet en bladriet. De aandacht wordt er uitdrukkelijk op gevestigd, dat onder deze aanmeldingspiicht niet vallen degenen, die riet op stam koopen (het z.g. ..pachten") doch uitsluitend de handelaars die het riet gesor- teerd koonen en verhandelen. Degenen, die aan dezen oproep geen gevolg geven, zullen dit jaar niet in aanmerking komen voor een vergunning.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 4