I 1 I Distributienieuws Sport Gemengde Berichten «r MONUMENTENRAAD GEINSTALLEERD. Verzekerden, kent Uw plichten. VRAAGT TOEZENDING VAN GRATIS BROCHURES OMTRENT Het Nederlandsch Arbeidsfront RECHTSZAKEN. ;is:« bii geheel uit bet oog, dat bet hier mede een maatregel van zeLEbesohermjuig betreft, een maatregel dus, die in de eerste plaats strekt tot eigen veiligheid. W,ordt deze maatregel maar ten balve of onvoldoende doorgevoerd, dan levert men mede gevaar op voor de om- wonenden. Dit maakt, dat nalatigheid m dezen met meer is een persoonlijke aangelegenheid, docb een ingaan tegen het gjenaieenscthapsbelang. iHet zou niet de eerste maal zrjn, indien een onvoldoende verduistering de oorzaak was van nachtelijke bombardementen, die niet den nalatige zelf treffen, doch zijn medeburgers in de nabijheid. Een lichtpunt levert fil- thans in letterlijken zin in oorlogsrfjd ems tig gevaar op. Laat men dit beseffen en inzien. Dit m- zicbt zal de burgerij ar toe brengen, met te verduisteren uit wees voor straf, doch uit wel begrepen eigenbelang en ter beveuigmg van eigen en andermans leven en goed. By drie poroeelen de verliqhting afgesneden. Er zijn tocb nog steeds hardleerscbe men- scben, die zich nocb om bun eigen veiligbeid, nocb om die van bun medeburgers bekomme- ren De bekendmaking van den burgemeester omtrent de verplichting tot volledige ver duistering der woningen enz. die dezer dagen in ons Wad verscbeen was tocb wel duidelijk genoeg. Niettemin is er ook door ons nog; de bijzondere aandacbt der lezers op gevestigd. Tocb beeft de politie geconstateerd, dat er nog overtreders der verduisteringsbepalingen waren en is in de afgeloopen week tegen drie ingezetenen .dezer gemeente proces-verbaal opgemaakt, terwijl bun perceelen voor 3 dagen van het electrisch net werd afgesneden. OPENLUCHTVERGADEKING DEB NATIONAAL-SOCIALISTISCHE BEWEGING DEB NEDERLANDEN. Zaterdagavond werd in de Nieuwstraat alhier een openlucbtvergadering gehouden door de Nationaal-'Socialistische Beweging der Nederlanden. Spreker was Dr. M. H. Wertber uit Zwolle met als onderwerp: „Ook Terneu- zen wordt nationaal-socialistisch. „Sante is geen thee, docb surrogaat-thee" zeide spreker. Zoo zijn er meerdere surro- gaten. Albarda was surrogaat-socialist, Colijn surrogaat-Jood. De nationaal-socialist zal er voor strijden, dat de surrogaten door ecbte dingen vervangen worden. Vele men- scben denken, dat Engeland den oorlog wint, wij weten, dat bet nationaal-socialistische Duitschland zal overwinnen en dat is maar gelukkig ook, want waar Engeland wint, wint de bolsjewiek. Deze overwinning zou Neder- land doen verdwijnen en de Nederlander tot slaaf maken. Voor 10 Mei '40 waren er menschen als Troelstra en Kuyper, die ons volk wilden ver- beffen. Deze pioniers waren volksvrienden. De erfgenamen waren volksvijanden. Albarda liet de kapitalist overwinnen en bedroog bet volk. Colijn aanbad nog sleehts de mammon, jiy verdiende geld voor zichzelf en zrjn vrien- den en God kwam in de tweede plaats. Reeds in 1931 waarscbuwde Mussert ons volk, dat de politiek der regeering naar den ondergang zou voeren. Het leger werd slecbt geoefend en slecbt geleid, de politiek was geheel op Engeland ingesteld, er waren 500.000 werk- loozen. Op 10 Mei 1940 kreeg de Leider op verschrikkelijke wijze gelijk. De dappere~soldaten van ons leger voerden een bopeloozen strijd tegen den invallenden Duitscher, die Nederland moest bezetten, om- dat de regeering niet vertrouwd kon worden. Toen de regeering zag, dat het niet ging, vluchtte zij. De Nederlandsche soldaat moest nog doorvechten om de aftocbt van de kost- bare beeren te dekken. Nocb sneuvelden duizenden dappere vaderlanders en toen ze in Londen waren, mocbt generaal Winkelman er mee uitscheiden. En nu sporen deze gevlucbte volksverraders de Nederlanders aan tot sabo tage en baat. Een waardig Nederlander luis- tert echter niet naar bet machtelooze vluch- tende angstvendel met het zwarte geweten. Hij: werkt mee met die menschen, die Neder land willen herbouwen, die Nederland vrij wil- len maken, met de strijders in de Nationaal- iSocialistische Beweging der Nederlanden, die geen offer te groot vinden, als bet gaat om bet volk. Dagelijks sneuvelen Nederlandscbe nationaal-socialisten aan Jfet front, om ons volk te bevrijden van het gevaar van een satanisch bolsjewisme. Hij strijdt mee in de rijen van Mussert, die Nederland zal redden. Ons volk is altijd een groot volk geweest, ook nu zal Nederland weer vrij worden, ja wij zullen een parel in de kroon van Germaan- scbe volkeren zijn. Uitvoerig behandelde spreker bet nationaal- socialistische stelsel. In de toekomstige staat na den oorlog kal er werk zijn voor ieder, de arbeid zal geeerd worden, er zal welvaart zijn en vrede. Een waar vaderlander zal strijden voor zijn volk en zal niet thuishooren bij joden, vrij- metselaars en stiekeme wroeters. Een Engelsch-Russische overwinning zal vernieti- ging, moord, godloosheid en slavemij brengen, een nationaal-socialistische overwinning zal welvaart, godsdienstvryheid en vrede brengen. Een Terneuzennaar met een hoofd en een hart zal strijden in de rijen der Nationaal- Socialistiscbe Beweging der Nederlander, want dan overwint ook hij! DE INWISSELING VAN INGETBOKKEN MUNTSTUKKEN. Binnenkort het in bezil hebben strafbaar. De waarnemende thesaurier-generaal van financien, de heer F. L. Rambonnet, maakt bet volgende bekend: Naar aanleiding van vele binnengekomen berichten hebben de daarvoor aangewezen kantoren en instellingen nogmaals de aanwij- zing ontvangen alle sinds 6 Maart 1942 bui- ten omloop gestelde munten ter inwisseling te aanvaarden. Men wordt in zijn eigen belang dringend aangeraden van den thans gestelden termijn gebruik te maken door de ingetrokken munt- stukken vodr 20 September in te wisselen, daar binnenkort bet in bezit hebben van deze munten strafbaar zal worden gesteld. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 30 Aug. t.m. 5 Sept. kwa- men er in ons land 581 gevallen van besmet- telijke ziekten voor, waarvan 6 in Zeeland, n.l 1 geval van roodvonk in St. Annaland, Middelburg, Vlissingen, Wissekerke en Ier- seke en 1 geval van malaria in Scherpenisse. De wnd. COmmissaris der Provincie Zee- land heeft geinstalleerd een door hem inge- stelde Monumentenraad, welke tot opdracht heeft op korten termijn verslag uit te bren gen over de monumenten, zoowel gebouwen als wallen, oude forten, landschappen e.d., van geschiedenis en kunst in deze provincie' welke dringend herstel behoeven, c.q. voor de toekomst dienen te blijven bewaard. Tot lid van deze commissie zijn benoemd de beeren prof. dr. Stan Leurs te Antwerpen, dr. P. C. Labouchere en Th. Haakma Wagenaar, beide te Utrecht en mr. A. Meerkamp van Jflmbden, rijksarcbivaris te Middelburg. OPENSTELLJNG MOSSELZAADBANKEN. Op Dinsdag 15 September 1942 met zons- opgang zullen voor de publieke visscherij op mosselen worden opengesteld de mosselzaad- banken in de Oosterschelde, de Westerschelde en de Grevelingen, gelegen buiten 500 meter uit den wal en telegraaf- en andere kabels, met uitzondering van de banken, welke ge- ctdferen^11 °P gronden in eigendom van parti- ks .to-eoorloofd op de in diepwater ge legen banken met mechanische kracht te kor- uugezonderd op de Grevelingen, waar me zellvafrtuig'en zonder mechanische kracht mag worden gevischt. -^et DieP van Grevelingen wordt niet open S?"11 VOOu d€ vlsscherij op mossels, oesters ceel no igy 6^ z o- grenslijn van per- Het is verboden zeesterren overbooud te werpen. De bepalingen van het Zeeuwsche Stroomen Visscherijreglement en Baggerreglement moeten worden nageleefd, alsmede de voor schriften der Duitsche militaire autoriteiten betreffende het taren bij nacht, in verboden vaarwateren enz. BEDBIJFSVEBiGADERINGEN. In de voorgaande week hebben in het Oos- telijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen in de volgende bedrijven bedrijfsvergaderingen plaats gehad: Scheepsbouw Mij. Terneuzen; Zeeuwsch- Vlaamsche Wasch- en Strijkinrichting, beide te Terneuzen; Firma Mieras- v. Bendegem te Axel; Klomfenfabriek Zaman te Clinge; Tex tielfabriek Thibergtiien te St. Jansteen. In dit laatste bedrijf had het N.A.F. al een zeer groot succes. Hier heerscbte een buitenge wone gezellige stemming. Iedere werker werd onthaald op eenige verfrisschingen tijdens deze bijeenkomst, terwijl voor de rest van den morgen aan iedereen verder vrijaf werd ge- geven. In dit bedrijf had* dan ook de directeur op de juiste wijze de bedoeling van de be drijf svergadering - aangevoeld. In de naaste toekomst zullen deze bijeenkomsten door de werkers dan ook worden bezien als een bij zondere gebeurtenis. Vrijdag j.l. heeft voor het personeel, werk- zaam op bet vliegveld te Souburg, een be- drijfsvergadering plaats gehad. De daartoe ingerichte cantine was geheel met belangstellenden gevuld. De vergadering werd geopend door Betriebsobman Friedrichs, die een kort overzicbt gaf over de vraagstuk- ken van dezen tijd. Hierna nam Referent Korte het woord, die er o.a. op wees, dat wij niet strijden voor Duitschland, maar voor een nieuw Europa. Vervolgens sprak de heer de Jonge Baas, Prov. Frontleider van het N.A.F. in Zeeland, over het werk van het N.A.F. Spreker zette in korte trekken uiteen het groote principieele verschil tusschen de vroegere vakorganisaties en het N.A.F. Eenerzijds het niet tot werke- lijkheid kunnen brengen van de sociale wen- schen en verlangens door het groote aantal verschillend georienteerde belangengroepen en anderzijds het Arbeidsfront, dat niet bepaalde groepen wil omvatten, maar het geheele Ne- derlandsche volk. In d^ toekomst zal er meet1 gewerkt moeten worden, omdat de productie veel grooter zal zijn. Dat het gesprokene met veel belangstelllng gevolgd werd, bleek wel uit het applaus, dat verschillende sprekers ten deel viel. AXEL. Openlucbtvergadering van de Nationaal- Socialistische Beweging der Neder landen. IZaterdagmiddag werd alhier ©p den hoek WeststraatNoordstraat een openluchtver- gadering gehouden van de Nationaal-Socia- listische Beweging der Nederlanden. Als spreker trad op de heer P. v. d. Roer, van Apeldoorn, met het onderwerp: „De strijd voor een vrij Nederland". In een met veel geestdrift en overtuiging uitgesproken rede scbetste spr. deze strijd, zoowel aan bet Oost.- als aan het thuisfront. Het gaat bier niet alleen om de uiteindelijke overwinning, be- vocbten door de Duitsche weermacht doch ook om de bevrijding van Europa, dus ook voor een vrij Nederland. Daarvoor strijden ook onze jongens aan het Oostfront. Als ware Nederlanders mogen we ons dan ook niet langer afzijdig jiouden van de Nationaal- Socialistische Beweging der Nederlanden. die hiervoor alles inzet. In het waarachtig belang van ons volk en ons vaderland moeten we ons scharen onder de vanen van de Nationaal- Socialistische Beweging der Nederlanden en haar leider'A. Mussert. Spr. eindigde met een krachtige opwekking daartoe en een ,,Hou zee". De vergadering gehouden ter plaatse van de Axelsche Zaterdagmarkt, het gesprokene ver- sterkt door luidsprekers en opgeluisterd door radio-muziek van de Radio-Centrale, trok heel wat belangstelling. Concert op de Markt. Uitgenoodigd door de plaatselijke V.V.V., gaf de muziekvereeniging van Koewacht Zaterdagavond alhier een goed geslaagde en druk bezocht concert op de kiosk op het Marktplein. Het gevarieerde programma viel zeer in den smaak bij het publiek. Paardentaxatiemarkt. Voor de Vrijdag alhier gehouden paarden taxatiemarkt bestond groote belangstelling uit deze streek. Evenals de vorige maal, was ook op deze markt de aanvoer zeer ruim. Een en ander bracbt groote drukte teweeg op bet marktplein. Persdient van De Centrale meldt het N.A.F. Bij de uitvoering van het Ziekenfondsen- besluit worden nog steeds vele moeilijkheden ondervonden, doordat de verzekerden de be- staande voorschriften met betrekking tot de aanmelding q,ls verplicht-verzekerde niet nakomen. Hierdoor veroorzaken zij de fond- sen niet alleen veel noodeloos werk, doch kan emstig nadeel ontstaan voor de verzekerden. Nogmaals wijzeh wij erop, dat ieder, die in loondienst en dus kra^htens de Ziektewet verzekerd is, verplicht is, zich bij een erkend Ziekenfonds aan te melden. Daartoe dient een door den werkgever onderteekende verklaring bij het fonds te worden ingeleverd. Deze ver- klaringen worden door de fondsen beschikbaar gesteld. Eerst nadat hieraan is voldaan, kan insehrijving als verplicht-verzekerde plaats vinden. De enkele afgifte van een zieken- fondscoupon door den werkgever geeft dus nog geen recht op verstrekkingen van de zijde van fonds. Bij ontslag is de werkgever verplicht dit op de laatst afgegeven coupon aan te teekenen, waarbij de ontslagdatum moet worden ver- meld. Desgewenscht kan betrokkene zich dan voor den duur zijner werkloosheid vrii- willi-g verzekeren. Hij kan hiertoe het ver- zoek tot het fonds richten. De vrijwillige verzekering omvat geen ,,indirect-verzeker- den zoodat voor ieder gezinslid apart premie zal moeten worden betaald. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de verplichte verzekering na ontslag nog een maand voortduurt, indien betrokkene gedu- rende de twee maanden, aan het ontslag voor- afgaande, onafgebroken gewerkt heeft en over die periode de vereischte coupons ziin ingeleverd. Wanneer de arbeid wordt hervat, moet het fonds hiervan in kennis worden gesteld. Treedt men in dienst van een anderen werk gever, dan zal opnieuw aanmelding bij het fonds op de bovenomschreven wijze moeten plaats hebben. Heeft men zich voor den duur der werkloosheid vrijwillig verzekerd en ver- zuimt men het fonds mede te deelen, dat het werk is hervat en men dus weer verplicht- verzekerd is, dan kan van de zijde van het fonds terecht op premiebetaling voor vrijwil lige verzekering aanspraak worden gemaakt. De vrijwillige verzekering moet dus behoorliik worden opgezegd. Voor een goeden gang van zaken is het zeer gewenscht, dat iedere verandering van werkgever aan den ziekenfondsbode wordt opgegeven. De verzekerde zal er in zijn eigen belang op moeten toezien, dat aan het einde van elke loonperiode dus wekelijks of maandelijks de coupons door den bode wor- den jn ontvangst genomen en de lidmaat- scbapskaart wordt afgestempeld. Mocht de bode op den gebruikelijken tijd niemand thuis treffen, dan zal de verzekerde goed doen zelf voor inleyering bij het fonds zorg te dragen. Voorts blijkt het noodig te zijn, er nogmaals op te wijzen, dat aanschaffing van kunstmid- delenbrillen, breukbanden, enz.) uitsluitend op medisch voorschrift kan plaats vinden De levering geschiedt alleen door die zaken welke daarvoor door het fonds zijn aangewe zen. Het doktersrecept moet in die gevallen ten kantore van het fonds worden afgestem peld, voordat de leverancier tot afgifte kan overgaan. Specialistenhulp kan nimmer worden inge roepen zonder dat dit door den buisarts wordt noodig geoordeeld. Bij een eventueele oog- ziekte gaat men dus eerst naar den huisarts, welke zoo noodig naar den specialist verwijst. Verloskundige hulp kan m beginsel uitslui tend worden verleend door een vroedvrouw, welke bij het fonds is aangesloten. Alleen in plaatsen en in gevallen, waar geen vroed vrouw beschikbaar is, kan de hulp van den huisarts worden ingeroepen. Deze kan zoo noodig - een specialist ontbieden. Indien de vroedvrouw doktershulp noodig oordeelt, kan zij deze inroepen. Opname in een ziekenbuis kan niet plaats vinden dan op medisch voorschrift en onder toezicht vanwege het fondsbestuur of van den controleerend-geneesheer, welke aan het fonds is verbonden. Van groot belang is, dat in dit geval het daarvoor bestemde formulier door den huisarts wordt ingevuld, onderteekend en bij bet fonds wordt ingeleverd. Bij verzuim hiervan bestaat zeer veel kans, dat alle kos- ten aan de opname verbonden, op den ver zekerde worden verhaald. Niemand late zich dus opnemen alvorens overtuigd te zijn, dat aan deze overigens eenvoudige voor schriften is voldaan. In bepaalde gemeenten .(b.v. Amsterdam) worden ziekenhuizen van gemeentewege ge- exploiteerd en is de gemeente-arts als con troleerend-geneesheer der ziekenfondsen aan gewezen. In dat geval ligt de beslissing om trent eventueele ziekenhuis-opname brj den gemeente-arts. Met nadruk wijzen wij er op, dat bij de beslechting van eventueele meeningsverschillen tusschen verzekerden en fondsen in de eerste plaats zal worden nagegaan, of verzekerden zich voldoende rekenschap hebben gegeven van het feit, dat ook door hen aan de be- staande voorschiften is voldaan en niets is nagelaten, wat redelijkerwijs kon worden verwacht. SOMS KARNEMELK IN PLAATS VAN TAPTEMELP. In verband met de distributie van taptemelk en karnemelk deelt het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening het volgende mede: Zooals bekend is, geeft elke bon recht op 1% liter taptemelk of karnemelk of daaruit <bereide consumptiemelkproducten. Er zal naar gestreefd worden, dat het publiek kan verkrijgen watN het wenseht. Cut zal echter niet altijd mogelijk zijn. Zoo heeft iedere melkinrichting en zuivelfabriek naast tapte melk een bepaalde hoeveelheid karnemelk af te zetten. De melkslijters zijn verplicht deze karnemelk af te nemen en dienen op hun beurt voor een redelijke verdeeling over de consumenten zorg te dragen. Iedere verbrui- ker zal dan ook een gedeelte van zijn rant- soen moeten afnemen in den vorm van kar nemelk. Over het algemeen gaat het over zeer besch-eiden hoeveelheden. Wanneer in een ge- zin beschikt wordt over 2 bonnen, tezamen recht gevende op V2 liter magere melk per dag, zal 1 of 2 maal per week genoegen ge nomen rpoeten worden met liter tapte melk plus liter karnemelk. GEEN KEUZE-BON MEER VOOR MAIZENA, SAGO, VERMICELLI, ENZ. Om beurten verkrijgbaar. Naar aanleiding van het feit, dat in de periode van 6 Sent, tot 2 Oct. geen maizena, sago of aardappelmeel verkrijgbaar is gesteld, wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat een wijziging van het bestaan-de systeem voor deze artikelen in voorbereidin-g is. Uit de praktijk is namelijk gebleken, dat de vraag zich voornamelijk richtte op mai zena, sago en aardappelmeel, terwijl vermi celli, pakjes kippensoep en andere keuze- artikelen minder gezocht waren. In verband hiermede wordt he W be ter geacht met het systeem van keuze te breken en artikelen om beurt in een bepaalde rangorde op den bon verkrijgbaar te stellen. P. C. HOOFTSTR. J 80 - AMSTERDAM (Z.) POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. In de zitting van Vrijdag j.l. werden de vol gende snlokkelzaken behandeld: D. de H., oud 49 j., dokwerker en J. G. P. de R., oud 55 j., schildersgast, beiden te Gent, A. A. W., oud 24 j., A. V., beiden fabrieksar- beiders en P. A. D., oud 27 j., bakkersknecht, alien te Beeveren-Waas, wegens poging tot verboden uitvoer van aardappelen. Eisch tegen alien f 35 boete of 25 dagen hecht., uitspraak 25 boete of 10 dagen hecht. M. P. de W., oud 55 j., M. Ph. de C., oud 38 j. en P. Ph. L. de K., oud 29 j., alien zonder beroep te St. Gilles-Waas, wegens alsvoren van 5 doozen Boui-Fix justabletten, 3 pakken zelfrijzend bakmeel, 6 rollen pepermunt en 1 doosrje z-oetstoftabletten. Eisch tegen alien f 25 boete of 10 dagen hecht., uitspraak f 15 boete of 10 dagen hecht. A. v. S., oud 29 j., G. A. de V., oud 28'j. en J- A. v. G., oud 20 j., alien vlasbewerker te Stekene, wegens alsvoren van bruine boonen. Eisch tegen alien 50 boete of 25 dagen hecht. Uitspraak f 50 boete of 20 dageri hecht. FP. v. D., oud 45 j. en F. v. H., oud 34 j., dokwerkers te Beveren-Waas, wegens als voren van een hoeveelheid tarwe. Eisch /50 boete of 25 dagen hecht., uitspraak vrijspraak. A. V., oud 20 j., fabrieksarbeider te Stekene, we'gens alsvoren van 34 kg uien. Eisch 35 boete of 15 dagen hecht., met verbeurdverkl., uitspraak 25 boete of 10 dagen hecht. M. L Fod 32 j. en J. E. de C., oud 32 j., beiden tp Stekene, wegens alsvoren van boter en rijst. Eisch f 15 boete of 10 dagen hecht., uitspraak idem. Verder werd nog behandeld een zaak wegens overtreding der Verboden Nederlagewet tegen H. de N., oud 42 j., koopman te Clinge. Bij hem werden aangetroffen 450 chocoladeree- pen en 4 doozen elk inhoudende 50 pakjes zoettabletten. Eisch en uitspraak 75 boete of 25 dagen hecht. VOETBAL. Terneuzen—De Zeeuwen. 1—6. De eerste thuiswedstrijd voor de 2e klasse is voor onze stadgenooten op een fiksche nederlaag uitgeloopen. Er moet echter direct bijgevoegd worden, dat de cijfers zeer geflat- teerd waren, hoewel de overwinning voor de Vlissingers zeer verdiend was. Het spel der ploegen tegenover elkaar plaatsende, was dat van Terneuzen stukken minder en was dit ver beneden het 2e klassepeil. De Zeeuw^p-spelers waren in alle opzichten vlugger, plaatsten beter en traden ook doortastender op. Moge lijk zou echter de uitslag toch nog anders zijn geweest, indien Terneuzen gedurende de periode, dat zij een overwicht vertoonde, den gelijkmaker in het net had kunnen plaatsen. Toen in plaats daarvan de bezoekers hun voorsprong wisten te verhoogen, was de strijd betrekkelijk reeds beslist. Wanneer echter onze stadgenooten uit deze ontmoeting de noodige leering willen trekken en meer aan dacht gaan schenken aan het tempo, het positie kiezen en het plaatsen van den bal, behoeven zij voor de toekomst niet te wan- hopen. Door de Zeeuwen werd de leiding genomen. Ook door Terneuzen was een doelpunt ge maakt, maar wegens een overtreding kon dit niet worden toegekend. De Vlissingers wisten na ongeveer een half uur spelen hun voor sprong te verhoogen tot 02. Eenige goed op gezettey aanvallen van Terneuzen hadden een beter lot verdiend, maar paal en lat traden als spelbreker op. Juist voordat de rust aanbrak, maakte de thuisclub een doelpunt, 12, en met dezen stand werd gedraaid. Bij Terneu zen was inmiddels de doelman vervangen en dit bleek in de tweede helft een verzwakking. Na de hervatting begon Terneuzen goed en de verdediging van de Zeeuwen moest nu danig op haar hoede zijn. Een doelpunt, dat ongetwijfeld een moreelen steun voor de rood- zwarten zou zijn geweest, bleef echter uit. Toen daarop na een aanval de aalvlugge linksbinnen van de Zeeuwen den stand op 18 bracht, was het met Terneuzen gedaan en de bezoekers wisten er tenslotte nog drie doelpunten bij te maken. Wel kreeg ook de aanval van Terneuzen nog verschillende kan- sen, maar deze bleek onmachtig om ook nog maar een doelpunt te fabriceeren, zoodat het einde kwam met 16 voor de Vlissingsche club. SchbondijkeTerneuzen 2. 20. Na de overwinning van vorige week op Sluiskil bracht de uitwedstrijd van de Ter- neuzensche reserves tegen Schoondijke een nederlaag. Nadat de rust was ingegaan met 10 kwam het einde van deze ontmoeting met 20 voor de gastheeren. SluiskilBiervliet. 101. Dadelijk na den aftrap nam Sluiskil het spel ffi handen en gaf de verdediging van- Biervliet de handen vol. De Sluiskil-voorhoede was nu beter op schot dan vorige week en voor de rust werd de stand op 40 gebracht. Na de rust klopte het bij de gastheeren zoo mogelijk nog beter en werd Biervliet geheel overspeeld. De stand werd dan ook opgevoerd tot 100, tot kort voor het einde de Biervliet- midvoor de eer voor zijn ploeg redde. Axel 3Hontenisse 3. 120. Het jonge Axelsche* elftal bleek bijzonder op dreef en vooral de voorhoede schoot er lus- tig op los. De doelverdediger van Hontenisse weerde ziclq dapper en hield wat te houden was, doch de Axelsche aanval bleek' onweder- staanbaar en niettegenstaande goed doelver- dedigen kon niet verhinderd worden dat de nederlaag der bezoekers tot 120 werd opge voerd. Hontenisse 2Axel 2. 32. Axel 2 toog naar Hontenisse 2 en deze *wee hebben een aantrekkelijke en spannenae parti) voetbal gespeeld. De thuisclub bleek iets meer gelukkiger en won daardoor®met jslechts een doelpunt verschil (32). Corn Boys—Aardenburg. 42. Aardenburg viel danig tegen in den wed- strijd tegen de Corn Boys, die een vrij goe den wedstrijd speelden. Algemeen verwachtte men beter spel van de Aardenburgers en het elftal leek dan ook niet zoo sterk als het vorig seizoen. Het is echter nog sleehts een begin van de competitie. KORFBAL. LuctorSDO. 81. Zaterdagmiddag speelde Luctor een thuis wedstrijd tegen SDO uit Kapelle. SDO ver- scheen met vijf dames, zoodat er een van Luctor geleend moest worden. Direct na het aanvangssein ontspon zich een vinnigen strijd en het duurde niet lang of Luctor nam de leiding en na niet al te langen tijd werd .de stand tot 20 opgevoerd. Na de vakwisse- ling was het aldra 40, welke stand tot de rust behouden bleef. Het derde aanvalsvak wist niet zoo gauw de korf te vinden, maar het lukte hen toch den stand op 60 te bren gen. Een fout in de Luctor-verdediging kostte hen een tegenpunt, waarna Luctor uitliep tot 81, met welken stand het einde kwam. UnitasRapide. 22. Het Axelsche Rapide trok Zaterdag naar Kloetinge, om daar Unitas te bekampen. Nadat de bezoekers een 20 voorsprong be- haald hadden maakte Unitas nog voor de rust een tegenpunt en bracht in de tweede helft den stand op 22. Was de eerste helft bij zonder goed van spel en zeer spannend, het laatste kwartier was Rapide overwegend sterker, doch had met pech te kampen, waar- door zij het niet verder kon brengen dan een gelijk spel (22). AAN SLUTTING VAN SPORTVEREENIGINGEN. De commissaris voor niet-commercieele ver- eenigingen en stichtingen geeft hiermede op grond van de verordening van den Rijkscom- missaris voor het bezette Nederlandscbe ge- bied tot herordening van de niet-commer- cieele vereenigingen en stichtingen van 23 Fe- bruari 1941 (Verordeningenblad voor het be zette Nederlandsche gebied, no. 8; verordenin- gen no. 41) aan spoltvereenigingen, welke tot dusverre niet waren aangesloten bij de door den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescher- ming aangewezen leidende organisatie(s) voor de door haar beoefende tak(ken) van sport, de opdracht zich binnen 20 dagen na deze publicatie bij deze leidende organisatie(s) aan te sluiten. De betrokken sportvereenigingen dienen binnen een week na afloop van den gestelden termijn van 20 dagen onder vermelding van haar registratienummer, aan den commissa ris voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen, Waalsdorperweg 72 te s-Graven- hage, schriftelijk te berichten, dat zij tot aan- sluiting bij een of meer leidende organisaties zijn overgegaan, waarbij deze leidende orga nisaties met name moeten worden vermeld. Tevens geeft de commissaris voornoemd op grond van de verordening no. 41-1941 aan schaakvereenigingen en damvereenigingen, welke tot dusverre niet waren aangesloten bij den Nederlandschen Schaakbond, resp. bij den Nederlandschen Dambond, de opdracht binnen 20 dagen na deze DUblicatie tot aan sluiting bij deze organisaties over te gaan en binnen een week na afloop van dezen ter mijn aan zijn commissariaat te berichten, dat deze aansluiting heeft plaats gevonden, onder vermelding van het registratienummer der vereeniging. HET DRAMA TE LUNTEREN. Ernstige nasleep voor een derde. Betreffende het drama in de buurtschap Meu-iiunteren, gem. Ede, waarbij door een zoon een aanslag werd gepleegd op zijn vader, den landbouwer W. B. en waarbij deze laatste levensgevaarlijk werd gewond, wordt nader gemeld, dat het wapen, waarvan de dader zich heeft bediend, door de politie. in beslag kon worden genomen. Volgens den verdachte zou dit wapen, een buks van klein kaliber, toe- behooren aan den landbouwer G. v. d. K. wonende te Lunteren. Deze is nu ook door de politie gearresteerd, verdacht van het onbe- voegd voorhanden hebben van een vuur- wapen. ONVOORZICHTIGHEID MET GEVONDEN LICHTKOGEL. Donderdag hebben eenige arbeiders bii hun werkzaamheden op een akker van den land bouwer H. Akkermans een lichtkogel opge- graven. Zij begingen de onvoorzichtigheid dit voorwerp uit elkaar te hameren en een hoeveelheid brandpoeder in een brandende stroobos te werpen. De gevolgen van deze domheid bleven niet uit en een hunner J Gillisse, geraakte daarbij in brand. Hij werd geheel overdekt met brandwonden en moest in zorgelijken toestand naar het ziekenhuis te Breda worden gebracht. Ook een ander, Hamers, kreeg zware brandwonden aan beide armen. KOENRAAD VAN DEN ARBEIDSDIENST V twm de volgende dagen In deze Ittaol v»o -asiscKntende zjjden leeren kenneo ROEKELOOS OMGESPRONGEN MET EEN GRANAAT. Vrijdag hebben drie jonge mannen te Tege- len in het Belfeldsche Broek een granaat ge vonden, welke nog niet was ontploft. Zij sprongen daarmede zeer roekeloos om en probeerden het projectiel met een lucifer tot ontplofffng te brengen. De gevolgen waren- ontzettend. Het projectier sprong met een geweldigen knal uiteen en de drie jonge man nen werden alle zwaar gewond. Twee van hen zijn terstond na aankomst in het zieken huis overleden; de derde jongen verkeert in leVensgevaar. 20.000 KUNSTMESTBONNEN GESTOLEN. Op het kantoor van het Provinciaal Voed- selcommissariaat te Tilburg zijn 20.000 kunst- mestzegels ontvreemd, waardoor men 400.000 kg kunstmest zou kunnen koopen. De zegels zijn sleehts geldig tot 1 Septem ber 1942. Men neemt echter aan, dat de dief- stal voor dien datum is gepleegd. v MOEDERS TASCH... Zondag kreeg een vrouw, die met haar kin- deren in de Anjelierstraat te Amsterdam woont, volgens het Handelsblad, bezoek van een ouden kennis, die een praatje kwam maken. Na verloop van tijd ging de bezoe- ker een wandeling maken met zijn gastvrouw. In de buurt van den Nieuwendijk echter werd de wandeling eensklaps afgebroken, doordat de man zei: ,,Ik moet je nu alleen laten, want ik heb hier in de buurt nog een boodschap." Meteen verdween hij om den hoek van de straat in de richting van... de woning van zijn gastvrouw. Hij beide daar opnieuw aan en vroeg aan het oudste kind, dat opentrok: ,,Wil je mij de tasch van je moeder even geven. Wij moeten nog wat boodschappen doen." De jongen voldeed aan dit verzoek, waarna de oude kennis, die zich nu ontpopte als een gewetenlooze oplichter, met de tasch, waarin ai de distributiebonnen van het gezin zaten, - verdween. Na haar terugkeer ontdekte de vrouw wat er gebeurd was. Zij liep naar de politie, doch haar bonnen heeft zij nog niet terug. De man is tot nu toe zoek gebleven. f'J* GEHAKT IN WOXDKKOLIK. Dat in den sluikhandel wel eens heel vreem- de dingen gebeuren is bekend. Een merk- waardig staaltje daarvan is, volgens het Han delsblad, het volgende: De Goudsche politie heeft kort geleden in een eethuis ter plaatse een klomp gesmolten vet in beslag genomen van ongeveer 12 kg, een restant van een stuk van 25 kg, dat de houder van het eethuis voor Amerikaansch rundvet had gekocht voor f 6 per kg. Toen de in beslag genomen klomp van 12 kg door het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid te Utrecht werd onder- zocht, bleek dat dit ,,vet" voor ongeveer 70 bestond uit vetharde riemusolie (wonderolie) en voor de rest uit vetzure, een surrogaat- wasohmiddel, maar volstrekt ongeschikt voor de consumptie. In het eethuis is sinds den aankoop van dit Amerikaansch vet" circa 13 kg verbruikt voor het braden van balletjes gehakt, die door de wonderolie bijzonder laxeerende eigen- schappen hadden. SPIRIT US VAT UIT ELKAAR GESPRONGEN. Voor het magazijn van een grossierderij aan de Nijverheidssingel te Breda, lag aan de singelzijde een leeg spiritusvat met een inhoud van 600 liter, te wachten op terug- zending naar de fabriek. Twee jongens zijn met het vat gaan spelen en daarbij heeft een der jongens de onvoorzichtigheid gehad een brandende lucifer in het sponninggat te ste- ken. Met een geweldige klap vloog het vat uit elkaar. De eene zijde werd afgescheurd en een tiental meters verder door het boven- venster van een deur van een naastbijgelegen huis geslingerd. Een der jongens, de 9-jarige Van Gastel werd door den luchtdruk opge- nomen en kwam, zwaar gewond, acht meter verder neer. Hij is naar het ziekenhuis ver- voerd. De andere jongen, de 7-jarige de Leeuw kreeg brandwonden aan borst en armen. KLANT KOtUlT NIETS, MAAR NAM WEL IETS MEE. 'Een horlogewinkelier in de Clercqstraat te Amsterdam kreeg een klant in de zaak die voorgaf een gouden horloge te. willen koopen. Alvorens te beslissen wilde de man echter met zijn opdrachtgever naar hij zeide wonende te Gorinchem, telefoneeren, waar- toe hij zich in de werkplaats van den winke- lier begaf. De koop ging echter niet door; de man betaalde het telefoongesprek en ver- liet den winkel. Korten tijd later bemerkte de wmkelier, dat uit zijn colbertjasje dat in de werkplaats hing, een portefeuille met f 600 tot 700 verdwenen was. De politie tracht thans den adspirant-kooper op te sporen, om na te gaan, of deze van de verdwijning afweet. DENEN RIJDEN OP RRANDNETELS. Heel Europa, voor zoovfer het zich fietsend yoortbeweegt, zoekt sedert enkele jaren naar den idealen vervanger van den fietsband, zon der bepaald succes overigens. Intusschen presteerde men op dit gebied, vooral in fiet- senrijke landen: Denemarken en Nederland, al heel aardig*e resultaten, en winnen de s»ir- rogaatbanden door de steeds grootere eryaring Uteite men 6r mee d06t' kennely'k aan kwa" Denemarken heeft nu, zoo meldt het N P.B weer groote verwachtingen van een nieuw ver- vangmiddel voor binnenbanden. Een Deensche rubberfabriek is op het denkbeeld gekomen brandnetels tot stof te verwerken. De nieuwe daaruit ontstane brandnetelbanden moeten vrij goede elastisclie banden hebben. LIJK VAN OOEAANVUEGER ASSOLANT GEVONDEN. °P J1®1 eilahd Madagascar heeft men, vol gens S.P.T., op een afgelegen plaats het wrak yan een Marone-jachtvliegtuig gevonden. Aan de hand van de motornummers en andere ee- gevens heeft men het toestel kunnen identi- ftceeren als de machine van den bekenden Franschen vlieger Assolant. Het verkoolde lijk van Assolant werd op eenigen afstand van de machme ontdekt. Zijn stoffelijk over- schot is 'te Diego-Suarez opgebaard.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 3