Duitschland wint op alle fronten. Buitenland No. 10.419 VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1942 82e Jaargang I. VAN DE SANDE ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VAN VOLK TOT VOLK.. DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Hoogten ten W. van Stalingrad bezet. Vijf transportschepen van de Sovjet tot zinken gebracht. Doodvonnis wegens bezit van wapenen. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT Nooit kwam door toezien iets tot stand 4 3 2 10 0 WEEKPRAATJE. Verschijnt iederen Maandag-, Woensdag- en VrijdagavoncL Prijsverhooging advertentien toegestaan door het Deoartement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N. P. d.d. 24 Maart 1942 - AbonnementsprijsBinnen Terneuzen f 1.42 per 3 maanden bulten Terneuzen f t.73 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling f 6.60 per jaar. Uitgeefster N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Teleioon 2073 Giro 38150 DIRECTEUR: ZENSCHE COURANT ADVERTENTIENPer mm 10 cent, minimum per advertentie f 1.50 Rubriek kleine advertentien 1 -5 regels 60 centiedere regel meer 12 cent maximum 8 regels Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 1-5 regels 52 cent, iedere regel meer 1 0 cent Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 1 0 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien uiterlijk 10 uur v. m. op den dag van verschijning. HOOFDREDACTEUR: N.J. HARTE TERNEUZEN - TELEFOON 2298 In de erkenning van het nationaliteiten- vraagstuk, dat de grondslag is geworden van de vredesdoeleinden, welke in den eersterf wereldoorlog van den kant der geallieerden zijn gesteld, werden, schrijft de N. R. Crt., de volkeren toen reeds als de werkelijke fac- toren van internationale samenleving aan- vaard, hoewel men er in den opzet van een naar oeconomisch beginsel ingerichte wereld huishouding bverigens niet goed weg mee wist. Misschien was de erkenning ook wel niet geheel te goeder trouw, misschien vermaakte men zich wel bij zich zelf over de vermeende achterlijkheid diergenen van wier nationale ..vooroordeel" men zich bediende voor de ver- Verwezenlijking van wereld-politieke doel- einden. Maar indien er op den duur iets denkbeeldig gebleken is, dan was het veeleer de conceptie eener wereldhuishouding, dan de realiteit van het volksbestaan. Tot daar waar staten zich hadden laten ontwapenen, is uit het volk de kracht gewassen, om op nieuw den strijd voor de herverdeeling van de rijkdommen te beginnen, nadat de idee eener wereldhuishouding, waarin voor alien gereeh- tigheid heerschen zou als een fata morgana was vergaan, opgeroepen, opdat de armen de rijken in het ongestoorde genot van hun bezit- tingen zouden laten. De kracht, welke met name het Duitsche volk in staat is te ont- plooien, nadat elke gedachte aan een werke lijke wereldhuishouding in een eindelooze reeks crisissen is ineengestort, is voldoende om de aandacht van den rechtsvorm, waarmee de wereld een kwarteeuw lang tevergeefs ge- worsteld heeft om haar internationale samen leving te ordenen, af te leiden naar den maehtsinhoud: van de vergeefsche leuzen van welk intemationalisme ook naar den on- bedwingbaren strijd om het nationale bestaan. Dat wil niet zeggen, dat deze strijd om het nationale bestaan slechts in het recht van den sterkste kan uitwerken. Ook in de inter nationale samenleving is de tijd allang door- gebroken, dat het eigenbelang inschikkelijk- heid in een gemeenschap van belangen ver- eischt. Maar indien het ooit zoover zal komen, dan blijkt uit alles, dat het nog veel te vroeg is, om zich de wereldorde te denken uit een natuurlijke eenheid van belangen waarin de wereldgeest tot zelfbewustzijn komt. De werkelijkheid is, dat, voor zoover zij ontstaat, zij opkomt uit de tegenstelling van belangen van volkeren, die nog maar juist beginnen toe te komen aan het besef, dat deze belangen zich niet meer aan hun staatkundige grenzen laten scheiden, maar zich in hun wederkeerige levensruimten zoozeer vermengen, dat zij zich tot het begrip van de groote-ruimte boven zich zelf zullen moe- ten leeren verheffen om zichzelf in hun eigenst belang te ontzien. De nadruk blijft vallen op het volk. Ook de groote-ruimten worden niet uit een of andere universalistische illusie verwezenlijkt, maar uit een door een onafwijsbaar lot aaneengesmede gemeenschap van belangen, budten welke de afzonderlijke volkeren in den strijd om het bestaan onher- roepelijk zouden moeten ondergaan. Door dit harde, in de leerschool der erva- ring opgedane besef zijn de volkeren en met name die volkeren, die in den druk der we- reldontwikkelirig zaten, zichzelf ook als volk gaan bezien, boven de individuen uit, die van de stent, waarin zij hun volk nauwelijks meer herkenden of ook erkenden, niet meer aan- vaardden dan een uiterst, nog slechts uit hun individueele*- eigenbetang te" rechtvaardigen minimum aan vrijheids be perking. In deze volkeren herleefde het historische besef, de gebondenheid aan den grond, waarop zij leefden, werd een gevoet van verbonden- heid, zij gingen zich om hun volksaard bekom- meren en om de invloeden, waarin deze was blootgesteld. Uit de gewoonte om in oecono- mische begrippen te denken, werden deze vol keren spoedig van een streven naar autarkie beticht, zoodra zij zich van de buitenWereld onafhankelijk trachtten te maken.- Maar het was veeleer het werk van den beeldhouwer, die den vorm, dien hij in de steen voorvoeP, eruit beitelt. Deze volkeren gaven zichzelf hun vorm, zooals in de eeuwen van burger- lijke ontwikkeling voordien het individu zich zelf zijn vorm gegeven had, zich aan zichzelf had ontdekt. Zoo ontdekten nu deze volke ren zichzelf. Zij ontdekten zichzelf om daardoor sterker te worden. Zij, waren opgenomen geweest in een systeem van wereldarbeidsverdeeling, dat den inwendigen samenhang van him oecono mische leven, maar dientengevolge ook hun sociale orde, hun volksgezondheid, ja ten- slotte hun cultuur ontwricht had. Zij stelden den eisch van het herstel van hun inwendige harmonie voorop. Zij wilden hun oeconomische leven zoo ingericht, dat zij, als het heelemaal moest, het buiten de rest van de wereld kon- den stehen. Het was een oeconomische para dox, dien zij spoedig de noodige aanvulling gaven in de aarivaarding van het denkbeeld der groote ruimte, als organisatievorm van de levensruimte, die zij buiten hun strikte grondgebied behoefden en die ook weer den grondslag zou vormen voor een hervatting van het wereldverkeer. Maar het beginsel konden zij niet loslaten, omdat het tevens het beginsel was van hun biologische gezond- making; omdat het den boere* weer een levenskans bood en in de boeren hadden zij de ware bloedbron van het volk gevonden. Maar aan een gezond landbouwbedrijf sluit zich organisch een ontwikkelde handwerks- nijverheid" aan. In de handwerksnijverheid wortelt de volkskunst, die niet in de verdruk- king van de individueele kunstscheppipg mag komen. Het is niet het eenige snoer, dat door het tot zelfbewustzijn gekomen volksbestaan trekt. 'Maar tegelijk. klemt het besef, dat de vol keren niet op zichzelf bestaan en kunnen bestaan. Ook hier gaat, overeenkomstig het beginsel; dat deze volkeren in zichzelf lieten overwinnen, het algemeen belang boven het eigenbelang, al dadelijk omdat het eigen be lang dit vereischt. Werner Daitz ging dezer dagen in de Deutsche Zeitung in den Nieder- landen zoover, dat hij de nationaal-socialis- tische revolutie, evenals de fascistiscbe, de falangistische en verdere volksche revoluties, die nog zullen volgen. telkens slechts de nationale voltrekking, den eigen nationalen vorm noemde van de algemeen Europeesche revolutie, die ieder volk van Europa een nieu- we en sterkere Rationale en tegelijk ook een nieuw Europeesche houding geeft. ,,Een ver- nieuwd nationaal zelfbewustzijn tegelijk echter ook een nieuw Europeesch bewustzijn en saamhoorigheidsgevoel". Maar ook dit moet niet als een kwestie van vorm worden gezien; ook dit is bovenal een zaak van maehtsinhoud. Ieder volk, dat niet in het nieuwe Europa tot de onzelfstandigheid wil vervallen, welke het bewijs zou zijn van hopelooze armoede van geest, moet zich be- wust zijn van eigen kracht en zal zijn kracht trachten te vermeerderen uit de historische, geografische en biologische samenhangen, die het daarvoor uit eigen ervaring beslissend gevonden heeft. v Het nieuwe iEuropa dwingt tot verwezen- lijking en binnen deze wordende groot-ruimte zoekt het hist orisch, geografisch, biologisch verwante elkander om uit gemeenzame kracht het vemieuwde nationale bewustzijn te put- ten, dat het uithoudt tegen Europa. In dit licht teekent zich de Germaansche lotsge- meenschap af, de gemeenschap van volkeren, die in hun geschiedenis, in hun aardrijkskun- dige ligging,. in hun bloedverwantschap aan- leidingen te over hebben om zich nauwer aan- een te sluiten, om gezamenlijk en in dit ver- band ook ieder voor zich sterker, te staan in 't nieuwe Europa, dat een wereldnoodzaak is. IZooals in het nieuwe Europa het de kwali- teit, veel meer dan de kwantiteit van ieder volk is, die zal beslissen over de plaats, welke het daarin inneemt, zoo zal het volk in deze nadere Germaansche samenleving zijn. Ook daar beslisi de kwaliteit, het zelfbewustzijn van ieder volk, dat zich verraadt uit zijn ver- mogen om zich als volk uit de steen te beite- |en, waarin het in eeuwen van burgerlijke, mdividualistische ontwikkeling is blijven steken. Het komt thans op zijn socialis: ische zijn volksontwikkeling aan. Deze geeft het de kracht om het nieuwe Europa, om de Ger maansche lotsgemeenschap aan te durven. De oproep om deel te nemen aan het nieuwe Europa, een Germaansche lotsgemeenschap te aanvaarden is een beroep op ieder volk om zichzelf te ontdekken. En zoo ook op ons. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde Woensdag mede: Bij het stormenderhand nemen van een beheerschende hoogte ten Zuid-Oosten van Noworossisk zijn meer dan 1000 gevangenen gemaakt en 27 stukken geschut. een gepant- serde trein en veel ander oorlogsmaterieel buitgemaakt. Voor de kust van de Zwarte Zee hebben gevechtsvliegtuigen een transport- schip van 500 ton tot zinken gebracht. Aan de Terek heeft de vijand bij vergeefsche aan- Vallen 18 pantserwagens verloren. In het vestinggebied van Stalingrad braken pantsertroepen door hardnekkig verdedigde vijandelijke stellingen en namen in verbitterde gevechten onmiddellrjk ten Westen van Sta lingrad gelegen beheerschende hoogten. Gedu- rende den nacht werden de stad en Sovjet- vliegvelden ten Oosten van de Wolga gebom- bardeerd. Ten Zuid-Westen van Kaloega zijn her- haalde plaatselijke aanvallen van den vijand afgeslagen. Het aantal pantserwagens, dat in dezen sector sinds 11 Augustus vemield is, is tot boven de dhizend gestegen. In het gebied van Rzjew vonden ook Woens dag geen groote gevechtshandelingen plaats. Van 30 Juli tot 6 September zijn hier door het leger en de luchtmacht 2126 Sovjet-pantser- wagens vemietigd. Aan het omsingelingsfront van Leningrad ffiislukten de weinige vijandelijke aanvallen Op 't Ladoga-meer werden drie Sovjet-kanon- neerbooten door jDomtreffers zwaar bescha- digd. In het hooge JSToorden hebben gevechts vliegtuigen een luchtbasis aan de baai van Kola en het havengebied van Moermansk aan- gevallen. Jachtvliegers schoten in dit gebied 26 vijandelijke vliegtuigen neer zonder zelf verliezen te lijden. De Sovjet-luchtmacht heeft Woensdag: in luchtgevechten met Duitsche en Kroatisehe jagers en door luchtdoelgeschut 137 vliegtui gen verloren. Vier Duitsche vliegtuigen wor den vermist. Bij vluchten naar het bezette gebied in het Westen en bij enkele overdag ondernomen storingsvluchten boven West-Duitschland wer den inv luchtgevechten 10 Britsche vlieg tuigen neergeschoten. In den loop van den nacht hebben formaties der Britsche' lucht macht Zuid-West-Duitsch gebied aangevallen. De burgerbevolking leed verliezen. Vooral in woonwijken ontstonden materieele schade ep schade aan gebouwen. Volgens de tot dus- verre ontvangen berichten zijn drie der aan- vallende bommenwerpers neergeschoten. Van 28 Augustus tot 8 September heeft da Britsche luchtmacht 252 vliegtuigen verlorenf waarvan 120 boven de Middellandsc'ne Zee on in Noord-Afrika. In dezelfde periode gingen ih den strijd tegen Engeland 59 Duitsche vliegtuigen verloren. Gevechtsvliegers hebben overdag en des nachts wapenfabrieken en militaire installjgties aan de Zuidkust van Engeland en in Midden- en Oost-Engeland aangevallen. Een Bri'scii motorschip van 300 ton werd door bomtreffers tot zinken gebracht. Het Opperbevel van de Weermacht deelde gisteren mede: Ten Zuidoosten van Noworossisk zijn in het door kazematten versterkte gevechtster- rein opnieuw hoogten genomen. Zware artil- lerie van het leger heeft aan de kust der Zwarte Zee 5 transportschepen tot zinken gebracht. Aan de Terek heeft een afdeeling van een Duitsche gepantserde divisie den met massale strijdkrachten aanvallenden vijand teruggeworpen. Zij drong in de vijandelijke artilleriestellingen binnen en vemielde batte- rijen. In het vesitinggebied van Stalingrad werden met steun van de luchtmacht opnieuw zeer versterkte en hardnekkig verdedigde vesting- werken genomen. Bij den afweer van krach- tige ontlastingsaanvallen werden 59 Sovjet- pantserwagens buiten gevecht gesteld. Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeerden havenwerken en opslagplaatsen te Astrakan. Nachtelijke aanvallen waren gericht op vlieg- velden ten Oosten van de Wolga. In het gebied van Rsjef hervatte de vijand zijn aanvallen met sterke infanterie- en pant- serstrijdkrachten. Zij werden in samenwer- king met de luchtmacht in zware gevechten afgeslagen, waarbij 77 vijandelyke pantser wagens vemietigd werden. Ten Zuiden van het Ladoga-meer en aan het omsingelingsfront van Leningrad mis- lukten herhaalde bolsjewistische aanvallen. Bij vergeefsche pogingen van den vijand om een overtocht over de Newa te forceeren, werden 36 vijandelijke booten vemietigd. Donderdagnacht hebben de bolsjewieken storingsvluchten boven Oost-Duitsch gebied ondernomen. De Sovjet-luchtmacht verloor Woensdag 126 vliegtuigen. Bovendien werd een kabel- ballon door jachtvliegers neergeschoten. Acht Duitsche vliegtuigen keerden van vluchten naar den vijand niet terug. In de middag- en de avonduren van 9 Sep tember vlogen afzonderlijke Britsche vliegtui gen over West-Duitschland. Door eenige brisantbommen ontstond geringe schade. Patrouillevaartuigen schoten boven het Ka- naal 2 Britsche vliegtuigen neer. Het Duitsche Obergericht in het be zette Nederlandsche gebied heeft den Nederlandschen staatsburger Pieter Johan van Loon uit Rotterdam wegens het bezit van wapenen ter dood veroor- deeld. De thans 53jjarige beklaagde Pieter Johan van Loon ,was eiger^iar van een cafebedrijf te Rotterdam. Op 21 April 1942 was de beklaagde in zijn cafe met een man in twist geraakt. Toen de man aanstalten maakte het cafe te verlaten, liep de beklaagde naar zijn slaapkamer en haalde daar eenmet zes scherpe patronen geladen pistool. De beklaagde Volgde den man op straat en loste een schot in de lucht om hem schrik aan te jagen. Hoewel de beklaagde op de hoogte was van de voorschriften in zake het bezit van wapenen en van de zware straffen, die in verband hiermede zijn vastgesteld, had hij het bijna twee jaar lang opzettelijk achterwege gelaten, de pistool en de munitie in te leveren, en had hij het wapen in zijn bezit gehouden. Het Duitsche Obergericht heeft zich derhalve genoopt gezien, de zwaarste straf toe te passen, die de wet voor- schrijft. Ook dit geval beteekent een dringende waarschuwing aan alle Nederlanders ook bij het bezit van een vuurwapen dreigt de doodstraf. WEEK EEN ENGELSOHE DUIKBOOT TOT ZINKEN GEBRACHT. Donderdag viel er aan het Egyptische front geen enkele gevechtshandeling van be' eekenis voor. Het luchtdoelgeschut van Tobroek heeft 2 Britsche vliegtuigen neergehaald. Italiaansche vliegtuigen, die een convooi escorteerden, bonden den strijd aan met vijan delijke bommenwerpers en schoten er 1 van omlaag. Geslaagde luchtaanvallen* werden weer ondernomen op het vliegveld Micabba (Malta). Boven Scogliti (Ragusa) werden 4 vijandelijke jagers door onze jachttoestellen aangevallen. Een vijandelijke machine werd genoodzaakt te dalen. De bestuurder, een Amerikaan werd gevangen genomen. [Van onze toestellen zijn 2 niet op hun basis terug- gekeerd van de operaties der laatste dagen. De torpedoboot ,,Folluce", onder bevel van den kapitein ter zee Tito Burattini, heeft in de Middellandsche Zee een Engelsche duikboot tot zinken gebracht. In een aanvulling op het Weermachtbericht deelt het Italiaansche hoofdkwartier nog mede, dat de vlooteenheden, die vijandelijke duikbooten tot zinken hebben gebracht, zoo als vermeld stond in de Weermachtberichten nr. 828, 833 en 835, onder bevel stonden resp. van den kapitein ter zee Achille Zoli, den kapitein ter zee Aldo iCocchia en den luite- nant ter zee Enrico Mucci. CHURCHILL VOOR HET LAGERHULS. Na een reces van vier weken is het Engel sche parlement Dinsdag bijeengekomen. Het Lagerhuis vergaderde, naar het D.N.B. aan berichten van den Britschen berichtendienst ontleent, om een algemeen verslag van den minister-president over den oorlogstoestand en zijn bezoek aan Moskou en het Midden- Oosten aan te hooren. Om te beginnen corrigeerde Churchill een verklaring, op 13 Juni door hem afgelegd over het aantal Britsche pantserwagens, dat in den slag in Libye verloren was gegaan. Dat hij toen het getal van 230 pantserwagens noemde zoo zeide hij, was het gevolg van een „ge- brekkig telegramIn een week tijds zijn on- geveer 200 pantserwagens verloren gegaan. Voorts beantwoordde Churchill vragen over de instelling van een medaille van verdienste voor opvarenden der koopvaardijvloot en over de uitwisseling van ledeh~der Engelsche en Amerikaansche - weermacht in den vorm van bezoeken. Verder moest Churchill toegeven, dat de scheepsverl-ie&en der geallieerden ,,nog zeer emstig" zijn. Voor den tijd van Juli tot begin September meent Churchill vergeleken met de voorafgaande maanden, bepaalde verbeterin- gen te kunnen constateeren. Churchill meen- dat er geen reden bestaat om te veronder- stellen, dat men ,,niet over de middelen be- schikt om een overwinning te behalen, voor- opgezet, dat Groot-Britannie en de Vereenig- de Staten hun uiterste krachten inspannen". Met betrekking tot zijn bezoeken aan het Midden-Oosten en de Sovjetunie verklaarde Churchill, dat de daarbij behaalde resultaten thans nog geheim zijn, fdoch later eenige moeite en kosten wel zouden rechtyaardigen". Voordat ik Engeland verliet, zoo vervolgde de Engelsche premier, was de positie van het leger in de woestijn en van de troepen in Egypte niet geheel bevredigend. Het was hem duidelijk geweest, dat er ,,drastische verande- ringen in het hoofdkwartier noodig waren." Auchinleck heeft zelf verzocht hem met ver- lof te zenden, doch hij zal later zijn diensten weer beschikbaar stellen. Ook heeft Churchill in zijn Lagerhuisrede nog gesproken over de invasiepoging bij Dieppe. Hij bestempelde deze als een harde en woedende botsing" en gaf als zijn meening te kennen, dat dergelijke botsingen in het ver- loop van dezen oorlog waarschijnlijk steeds talrijker zullen worden. Toen er later een vraag gesteld werd over hetzelfde onderwerp, weigerde Churchill gegevens over de Engel sche verliezen bij Dieppe te verstrekken. In zijn rede maakte Churchill voorts nog bekend, dat de Engelsche regeering aan de regeering van Australie den Britschen krui- ser Shropshire ter vervanging van den ver loren geganen kruiser Canberra heeft aan- geboden. Australie heeft het aanbod aange- nomen. Naar de Engelsche nieuwsdienst voorts meldt, heeft Sir Stafford Cripps in het La gerhuis bekend gemaakt, dat de minister- president in de volgende zitting een verkla ring over Indie zal afleggen. Er zal niet ter- stond een debat over Indie op volgen. Dit kan pas gehouden worden, wanneer het Lagerhuis na een nieuw kort reces weer zal zijn bijeen gekomen. Volgens berichten van S.P.T. heeft de rede weliswaar geen sensat-ie verwekt, doch zij be- vatte eenige interessante bijzonderheden. De eerste minister zeide, in lange gesprekken met Stalin en Molotof den indruk te hebben ge- kregen, dat de Russen van oordeel zijn, dat de Engelschen en Amerikanen niet genoeg doen ter ontlasting van hun bondgenooten aan het Oostelij-k front. Verder sprak Churchill over de in Moskou heerschende overtuiging, dat de Sovjetunie vastbesloten is den strijd voort te zetien tot- dat het doel, de radicale vernietiging van den vijand, is bereikt. Als voorspel van de bespreking te Moskou waren in Juni zeer hooge Amerikaansche autoriteiten, en wel generaal Marshall en ad- miraal Land naar Londen gekomen, evenals Harry Hopkins. Met deze autoriteiten heeft Churchill geconfereerd. De besprekc.gen wa ren tegen het einde van Ju,li afgeioopen. Men had belangrijke besluiten genomen, niet aileen op militair doch ook op politiek en bestuurs- gebied besluiten, waardoor de geheele toe- komstige oorlogvoering zou worden geinfluen- ceerd. Ten aanzien van den toestand i.i het Mid- den-Oosten deelde Churchill volgen3 S.P.T. mede, dat hij, reeds voor zijn vertrek, het ge- voel had gehad dat „de toestand van het acht- ste leger niet heelemaal bevredigend was". Het moreel der manschappen was echter zeer Nog nooit kwam door toezien iets tot stand. Daarvoor is altijd noodig geweest dat er man- nen van de daad waren, die de handen uit de mouwen staken en aanpakten. Zulke mannen zijn het geweest, die onmiddellijk gevolg gaven aan den oproep van de Nederlandsche Ambulance om dienst te nemen. Thans staan deze helden aan het Oostfront, waar zij onder moeilijke omstandigheden hun taak verrichten. Maar zij doen het opgewekt, omdat zij weten, dat heel het Nederlandsche volk achter hen staat. Behoort U ook reeds tot hen, die deze hulpexpeditie steunen? Nog niet? Maak er dan vandaag een begin mee. Het is heel een- voudig. Pak Uw giroboek en stort een bij- drage op girorekening 87600, Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Graven- hage. goed, doch men had behoefte aan een nieuwe uitrusting en nieuwe commandanten. In de generaals Alexander, Montgomery en Mac- Creery meende Churchill de mannen te heb ben gevonden, die voor het werk, dat voor den Boeg lag, a.h.w. aangewezen waren. Het achtste leger was ondertusschen zoo gereorganiseerd, dat een nieuw higer was ontstaan. Dit was vooral van belang voor de verdediging van Egypte. De premier kon het parlement thans verzekeren, dat deze voor den eersten tijd gewaarborgd was, waarmee hij doelde op maanden, niet op dagen of we ken. Overigens hadden de gevechten van den laatsten tijd een niet ongunstig verloop ge had. Churchill hoopte, dat Auchinleck spoedig weer voor nieuwe opdrachten beschikbaar zal zijn. Over den zeeoorlog zeide de premier, dat de tonnageverliezen nog reden tot ongerust- heid geven, hoewel men heeft kunnen consta teeren, dat sedert Juli een lichte verhetering is ingetreden. De productie is ook derinate vooruitgegaan, dat de aanbouw het to/, zin ken brengen overtreft. Ten slotted hield Churchill zich bezig met de landing bij Dieppe. Dergelijke manoeuvres zijn, verklaarde de premier, noodig opdat de Britsche staf de noodige inlichtingen krijgt over den stand der vijandelijke kustverdedi- ging. Landingen als die bij Dieppe zullen wor den herhaald. Zij vormen het noodzakelijk voorspel voor den beslissenden slag. De eerste zitting na de zomervacanties van het Britsche parlement heeft een eenigszins vreemd einde gevonden. Na de verklaring van den premier zou een tweedaagsch debat worden gehouden. Toen de minister-president zijn rede had beeindigd, verlieten vele afge- vaardigden de zaal. Als eerste redenaar in het debat voerde Greenwood, leider van de labourfractie het woord. Hij zeide onder meer, dat de twijfel, die in politieke kringen en in de openbare meening heersehte aahgaande de veranderingen in het commando in het Mid- den-Oosten thans waren opgeheven. Ook juichte Greenwood het toe, dat Churchill naar Moskou was gegaan om vele kwesties met Stalin persoonlijk te regelen. Toen na Greenwood een afgevaardigde het woord zou voeren, 'kwam men tot de conclu- sie, dat het vereiscbte aantal afgevaardigden niet aanwezig was, doch korten tijd hierna kwamen de meeste afgevaardigden weer bin nen. Er meldden zich evenwel geen andere sprekers meer. Hier op verhief Sir Stafford Cripps zich en zeide het betreurenswaardig te vinden, dat de afgevaardigden zoo weinig belangstelling voor het parlementaire leven toonden. Het was niet slechts een gebrek aan achting ten opzichte van den leid'er der oppositie, Greenwood, doch deze houding beteekende een veronachtza- ming der parlementaire gebruiken, zelfs in dien de leden van het huis hiermede te ken nen hadden willen geven, faet met de verkla ring eens en erover tevreden te zijn. Het debat zal waarschijnlijk niet verder worden voortgezet. De Bondensche correspondent van de Neue Zureher Ztg. schrijft in zijn verslag over de rede van Churchill, dat het meest belangwek- kende feit de strategische en organisatorische eenheid tusschen Washington en Londen is. Naar het D.N.B. aan den Engelschen nieuwsdienst ontleent, heeft generaal Smuts, de Zuid-Afrikaansche minister-president, Dinsd'ag in een rede te Pretoria verklaard, dat het meest vitale oorlogstooneel in dezen strijd de Middellandsche Zee is, zonder welker volledige beheersching de oorlog voor de ge allieerden niet te winnen is. De gebeurtenis- sen hebben aangetoond, dat wanneer de vij and niet met de grootste vastberadenheid uit Noord-Afrika zou verdreven worden, de hulp- bronnen voor de geheele c orlogvoering der ge- allieerde mogendheden go vaar zouden loopen. Smuts deelde voorts mede, dat hij bij zijn ont- moeting met Churchill in Egypte, met hem den geheelen toestand in het midden-Oosten heeft hestudeerd en dat men den toestand ,,onbehaaglijk en verontrustend" bevonden heeft. Inmiddels, zoo meende Smuts, is het rechtstreeksche gevaar verminderd en is de toestand bezig te verbeteren. DE DUITSCHE REOHTSPRAAK. Woensdag heeft, volgens D.N.B., de minis ter van justitie dr. Thierack, voor vertegen- woordigers der Duittsche pers gesproken over doel en beteekenis van de hem onlangs door den Fiihrer verleende opdracht. Als zoodanig ziet dr. Thierack den jopbouw van een sterke nationaal-socialistische rechtsplegjng voor de vervulling van de geweldige tegenwoordige en toekomstige taak van het Grootduitsche rijk. De minister zal het daarheen zien te lei den, dat het Duitsche volk in de toekomst in den Dujtsehen rechter een helper ziet. De rechter mag niet meer een uitsluitend voor het bestuur werkend jurist zijn. Weliswaar kan de rechter slechts met de wet recht spre- ken,- doch het mag niet zoo ver komen, dat hij de^ret beheerscht, maar het leven niet meer ziet. Dq opdracht van den Fiihrer tot reorgani- satie van de Duitsche rechtspleging, vormt de inleiding tot een ontwerp, waarnaar sedert vele tientallen, ja bijna honderden jaren steeds weer was gestreefd, doch dat nooit be reikt kon worden. Dat de minister van justi tie zoo noodig van het bestaande recht kan afwijken, beteekent natuurlijk niet dat hij in de rechterlijke beslissingen kan ingrijpen. Even onjuist is de meening dat de rechter thans kan doen en laten wat hij wil. HET AANTAL BRITSCHE KRI-IGS- GEVANGENEN IN DEZEN OORLOG. Naar S.P.T. uit Londen verneemt, heeft het Britsche ministerie van oorlog aan het Lager huis medegedeeld, dat sedert het uitbreken van den oorlog zich 77.142 leden van het per- soneel van alle Britsche wapens in krijgsge- vangenschap bevinden. Hiervan bevinden zich 55.907 man in Duitsche krijgsgevangenschap. Hierbij zijn niet begrepen de verliezen aan manschappen bij de operaties in Malakka en Birma. DE OiNLUSTEN IN INDIE. Het A.N.P. verneemt uit Stockholm: Naar de Britsche berichtendienst uit Patna meldt, heeft de regeering van Bihar toege- geven, dat bij een poging tot uitbreken uit de centrale gevangenis van Bhagalpoer 28 gevangenen gedood zijn en 87 gewond. On- 11 w 111 in <n ji)juSEaBessss^ssEJSH Over de Wolga. Over deze belangrijke rivier _werden de bolsjewisten door de Oostfront- strijders terug-geworpen. Inderdaad, dit heeft bittere strijd gekost, want de bevrijding van Europa van het bolsjewisme, wordt nu eenmaal niet geschonken, die moet moeizaam worden veroverd. Daarom strijden aan het Oostfront de beste zonen van alle beschaafde landen van Europa. Daarom trokken ook Nederlandsche mannen ten strijde. Die Nederlandsche mannen, landgenoot, daaraan zullen wij het straps te danken hebben dat ons land vertegenwoordigd zal zijn, als na den oorlog over het lot van Europa beslist zal worden. Zij veroveren voor ons een eervolle plaats in dit niepwe Europa. Daarom is het onze dure plicht onze strijders te steunen. Stuurt vandaag nog een flinke bijdrage aan het vezorgingsfonds vrij- willigerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage, girorekening 432100. geveer 600 gevangenen namen aan deze po- gin°, tot uitbreken deel. Bombay zijn in totaal 350 Indiers ge- arresteerd, onder wie 120 vrouwen en meisjes, meerendeels studenteh, die optochten wilden houden ter gelegenheid van het feit, dat Gan dhi thans een maand geleden is gearresteerd. De politie opende tot vier malen toe het vuur op de betoogers. Ook te New Delhi is een aantal Indiers in "hechtenis genomen. JAPANSCHE VORDERINGEN IN DE RIGHTING VAN PORT MORESBY. Naar de Engelsche nieuwsdienst in een extra-bericht uit het hoofdkwartier van ge neraal MacArthur bekend maakt, hebben de Japansche troepen in het gebied van de Owen Stanley-bergen op Nieuw Guinea een hevigen ,,infiltratie-aanval"geopend, die snelle vorde- ringen maakt. Naar in het bericht verder ge- zegd wordt, staan de Japanners thans 44 mijL van Port Moresby af. De toestand op Nieuw Guinea is ernstig. BOMMEN OP WEST-DUITSCHLAND EN MIDDEN- EN OOST-ENGELAND. Het D,N.B. meldt uit Berlijn: Britsche bommenwerpers hebben Woens- dagnacht brisant- en brandbommen uitgewor- pen op West-Duitsch gebied. In woonwijken van eenige plaatsen ontstond materieel scha de. Drie der aanvallende vliegtuigen werden volgens de voorloopige berichten neergescho ten. In denzelfden tijd bombardeerden Duitsche gevechtsvliegtuigen belangrijke militaire in- richtingen in midden- en Oost-Engeland. BOEDAPEST AANGEVALLEN. Naar het Hongaarsche persbureau M.T.I, meldt, hebben Sovjet-vliegtuigen in den nacht van Woensdag op Donderdag aanvallen gedaan op Boedapest en op verscheidene andere plaatsen des lands. De luchtaanvallen hebben volgens de voorloopige berichten slechts ge ringe schade veroorzaakt. Naar het Hongaarsche telegraafagentschap nader mededeelt, hebben de bommen slechts weinig schade aan woonhuizen aangericht. Eenige burgers werden gedood, verscheidene gewond. Naar van militaire zijde te Berlijn verluidt hebben Sovjet-bommenwerpers Donderdag nacht ondoeltreffende storingsvluchten uitge- voerd boven Oost-Duitschland. DE TOESTAND OP NIEUW-GUINEA. Radio New York heeft Dinsdag een bericht van United Press verspreid, zoo verneemt het D.N.B. uit Stockholm, volgens hetwelk de toestand der geallieerden op Nieuw Guinea slechter is geworden. De Japanners, zoo wordt in dit bericht gezegd, zijn in opmarsch naar Port Moresby. In een ander bericht van radio New-York wordt toegegeven, dat het den Japanners gelukt is terrein te winnen in het gebied van Kokoda en Miola. GEN. VON BISMARCK GESNEUVELD. In een aanvulling op het Italiaansche weer machtbericht van Woensdag wordt medege deeld Generaal Georg von Bismarck, comman dant van een Duitsche divisie, is hij een der gevechten van de laatste dagen aan het Egyp tische front op het veld van eer gevallen. De naam van een dapper bevelhebber wordt aldus gevoegd bij de namen van de Italiaansche en Duitsche generaals, die, schouder aan schou- der in Egypte en Libye strijdende, hun leven voor de gemeenschappelijke zaak hebben ge- offerd. De soldaten der As in Afrika brengen een fieren groet aan 'generaal von Bismarck, in de zekerheid, dat zij zijn offerdood door een schitterende overwinning zullen wreken. LUGHTAANVAL OP ROUAAN. Het D.N.B. meldt uit Parijs: De Parijsche bladen publiceeren berichten over het bombardement van Rouaan door de Britsche luchtmacht. Tot nu toe zijn 140 dooden onder -de burgerbevolking geteld. Niet alleen zijn talrijke woningen vernield, doch ook scholen, pensionaten en kloosters zijn ge- troffen. In het voornaamste ziekenhuls*®wer- den 50 zieken gedood. Het aantal dooden zal nog hooger worden dan 140 daar een aantal van de meer dan 400 gewonden zich in levens- gevaar bevindt. Daar de -bommen des ochtends voor het meerendeel op woonwijken neerkwamen, is, naar de bladen melden, het aantal vrouwen en kinderen, dat ddor dezen aanval gedood werd, bijzonder groot. Naar het agentsehap Afip opmerkt, is geen object van militair belang getroffen. Deze aanval heeft in Rouaan en in Normandie een onbeschrijfelijke verontwaardiging gewekt. In Cri du Peuple wordt gezegd, dat de slechte stemming der Engelschen zich altijd ontlaadt in een laffe daad. Moskou roept om hulp en de Engelschen antwoorden hierop met een laffen aanval op de Fransche burger bevolking. Roosevelt ontpopt zich ook "hier weer als de onwaardige handlanger van Churchill. De Amerikaansche regeering heeft het pro test van de Fransche regeering over het bom- bardeeren van. steden in het bezette Frank- rijk door Amerikaansche vliegtuigen, van de hand gewezen. Wederom is tegen een aantal Nederlanders, thans vier van een veel grooter aantal be- klaagden, door een Duitsch gerechtshot de doodstraf uitgesproken. Waren het in twee belangrijke voorgaande processen medeplich- tigen in den diefstal en den verkoop van groote partijen levensmiddelen-bonnen, deze keer betrof het een aantal personen, dat, in strijd met de geldende bepalingen, zich met politieke acties had bezig gehouden, welke erop gericht waren om stakingen in fabrieken en bedrijven uit te lokken en daden van sabotage te ver richten. Verboden drukwerken en gestencilde pamfletten, met voor het Duitsche volk en zijn Fiihrer beleedigende strekking. waren door eenige van hen, die in deze zaak terecht- strmden, gedrukt, vervoerd of verspreid. BcWndien was propaganda gemaakt voor het Communisme. Vier doodvonnissen en een aantal lange tuchthuisstraffen waren er het gevolg van.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1