Buitenland No. 10.417 MAANDAG 7 SEPTEMBER 1942 82e Jaargang DIRECTEUR; I. VAN DE SANDE ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN HOOFDREDACTEUR: N. J. HARTE TERNEUZEN - TELEFOON 2298 De strijd tegen zwendei en prijsopdrijving. Duitsch vijandige geschriften verspreid DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Havenstad Tamanskaja genomen. Novorossiisk, laatste haven voor Zwarte Zeevloot gevallen. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT GEEN GROOTE GEVECilTEN IN EGYPTE. salomons-eilanden;. GERUCHTEN OMTRENT WAVELL. oest-labinskaja TENGINSK TIMIRA^RM GOJEW.ERK KRASNODAR KOERGAM ^a\-NAjA ^Vlabinsh MAIKOP) AKALADS'JINSK ^4%^J|Rwansk •neftegorsk i 3 4 PETROLBUMVELDtN SP00RWEG 3 PIJPLEIDING NOWOROSSIJK^® KLJOE T SJEWSK TSJADISJINSK ZWARTE ZEEX LASAREWSK 200km Kaart van Pelt DAAR ZIJN ZE WEER Verschljnt lederen Maandag-, Woen»dag- an Vrljdagavond Priisverhooging advertentien toegeitaan door het Deparlement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N. P. d. d. 24 Maart 1942 - AbonnementsprijsBinnen Terneuzen 1 1.42 per 3 maanden; buiten TerneiMen I 1.73 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling 1 6.60 per jaar. Ultgeelster N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Teleloon 2073 - Giro 38150 TERNEUZENSCHE COURANT ADVERTENTIEN Per mm 10 cent, minimum per advertentie f 1.50 Rubriek kleine advertentien 1-5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; maximum 8 regels Dienstaanbiedingen en dienst- aenvragen 1-5 regels 52 cent, iedere regel meer 1 0 cent Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 1 0 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Inzendir.g van advertentien uiterlijk 10 uur v. m. op den dag van verschijning. Een ernstig beroep op de werkelijk- heidszm van ons volk. Cnverbiddelijk gaat de s.rijd voort tegen prnsoncdpikmg, zwendei en zwarte handel. zwarte handel. Als een olievlek heeit zich dit kwaad over ons land verspreid en als een kwaadaardig gezwel diep ingevreten In alle lagen der maatschappij. Dag en naeut zijn een. groot aantal opsporingsamtatenaren m de weer om bet kwaad te bestrijden, het gevaar in te daunmen en een algeheele sociale en eeonomiscti ontwrichting te voorkomen. Het zwaartepunt van bet prijstoezicht ligt echter bii de plaatselijke politie. Het boofd van deze politie blijft vxrantwoordelijk voor de pnjzen- controle in zijn gemeente en met dit verant- woordelijkbeidsbesef valt of staat de prijsbe- heerschlng. UeluxKig werkt een groot deel van de poll- tie voor ae voile honderd prdcent mede en naar deze siille barde werkers mag zeer zeker de dank van bet volk uitgaan. Want wat door een betrekkelijk klein Uandjevol menschen in de afgeloopen twee jaar is verricht, grenst aian bet bovenmenschelijke, ,en bet is aan hen te danken, dat een prijsstijging van de gedis- tribueerde l6V-ensmid<iel€n voorkomen kon worden. Een verbeten strijd wordt nog steeds op bet terrein van de groenten gevoerd, al is het hier niet in de eerste plaats een prijzenkwestie, docb een verdeelingskwestie. Deze verdeeling klopt helaas niet. Tal van detaillisten laebben van deze omstandigheden weten te profitee- ren en er zijn venters en groentehandeiaren in de groote steden, die twinttig tot veertig gui- den per dag weten te verdienen. Het zijn de minst draagkrachtigen van ons volk, die mer de dupe van worden. Het beter gesitueerde publiek helaas wil koopen en zal bij scihaarschte ook veel te duur koopen. Ook de slagers worden terdege gecontro- leerd. Het is gebleken, dat zij ook in dezen tijd nog een behoorlijke broodwinning hebben en er aus reden te over is om eerlijk te blij- ven. Het scbijnt helaas voor velen moeilijk te zijn om in deze tijden eerlijk te kunnen blij ven, ja, het is zelfs gebleken dat zich onder de overtreders bestuurders van de vakgroep be- vonden Een ander euvel is dat van de eieren. Per week worden een paar millioen eieren tegen schandalige prijzen in den zwarten handel ge bracht. Alleen al bij een zaak, die in Meppel aan Liet rollen is gekomen, zijn twintig ver- dachten taetrokken. Niet minder-dan 170.000 eieren werden hier in beslag 'genomen. Het is een trieste reeks, deze opsomming van overtredinigen. In Sommelsdijk is de directeur van een zuivelfabriek gearresteerd, die zHn 'bote met water vervalscbte. Van de bakkers in Friesland bleek niet minder dan 64 procent in overtreding te zijn, gemiddeld worden op elke acbt baaltjes meel een aan de bestemming onttrokken en in den zwarten handel gebracht. En zoo gaat het op elk ge- bied. In Maastricht werd een partij emaille van inferieure kwaliteit, groot 100.000 stuks, in beslag genomen. Haarkammen, solutie, stof- zuigers, brilmonturen, gouden polshorloges - de prijs bedroeg „sleclats"' 870 gulden rij- wielen en shampoo bleken eveneens gewilde artikelen voor den clandestiene'n handel te zijn en werden dan ook in groote hoeveelheden acfrterhaald en in beslag genomen. Dit zijn slechts enkele feiten, maar zij geven een beeld van hetgeen wordt gedaan om ons land te behoeden voor een economisclhe ineen- storting. Zij geven een indruk van een verbit- terden strijd die door een klein aantal bekwa- me en onbaatzuchtige ambtenaren wordt ge voerd tegen zwarten handel en prijsopdrijving, tegen het grofste egoisme en cjnverantwoor- delijke baatzueht. Deze strijd kan echter niet gevoerd' worden zonder de medewerking en de hulp van alien, die het wel meenen met ons volk. De medewerking zal een eerste ver- eiscihte blijven, wil een einde gemaakt wor den aan een toestand, die uiteindelijk onher- stelbaar leed over onze volksgemeenschap zou 'brengen. Acht communisten stonden voor het Obergericht terecht. Vier verdachten ter dood veroor deeld. Het Duitsche Obergericht maakte Woens- dagmorgen in het gerechtsgebouw te Utrecht een aanvang met een proces tegen acht per- sonen, die zich. hebben schuldig gemaakt aan het vervaardigen, vermenigvuldigen en ver- spreiden van communistische pamfletten en manifesten, welke met name de arbeidende klasse ophitste tegen de bezettende Duitsche overheid in ons land. Te verantwoorden had- den zich de 38-jarige metaalbewerker F. A. Holder, de 57-jarige loodgieter W. E. Tfa. Fallentin, de 24-jarige metaalbewerker K. den Braven, de 25-jarige wagenlichter der Nederlandsche Spoorwegen N. S. G. Schuur- man, de 27-jarige schilder F. Greefkes, de 23- jarige joodsche bakker Levle Roodenburg, de 33-jarige bouwvakarbeider P. D. Verstraeten, alien wonende te Amsterdam en de 21-jarige metaalbewerker M. van der Steen uit Utrecht. In de dagvaarding werden zij er van be- sehuldigd van October 1941 tot Mei 1942 ge- regeld en gedeeltelijk in onderlinge samen- werktng op grond van de geldende voor- schriften strafbare handelingen te hebben ge- pleegd, welke er toe hebben geleid, dat de openbare orde in het bezette Nederlandsche gebied ernstig in gevaar is gebracht, omdat zij Duitsch vijandige geschriften en' afbeeldin- gen publiceerden, versipreidden of in hun bezit hadden. Zij hadden zich te verantwoorden we- gens overtreding van art. 1 van de Verorde- ning tot Afweer van Sabotagehandelingen van October 1941 en art. 8 van de Verordening van den Rijkscommissaris inzake de Ordnungs- schutz. Na het verhoor der verdachten, dat Woens- dag en Donderdag in beslag nam, heeft de Staatsanwalt Vrijdag zijn requisitoir gehou- den en heeft Zaterdag de president van het Duitsche Obergericht uitspraak gedaan. Hij deelde mede, dat het Obergericht bij Greefkes mindere toerekeningsvatbaarheid in acht had genomen. De vonnissen luiden: F. A. Holder, doodstraf (elsch doodstraf); K. de "Braven, doodstraf (eisch doodstraf); N. S. Schuurman, doodstraf (eisch dood straf) L. Roodenburg, doodstraf (eisch dood straf) F. Greefkes, 15 jaar tuchthuis (eisch dood straf) M. van der Steen, 15 jaar tuchthuis (eisch doodstraf) P. D. Verstraeten, 8 jaar tuchthuis feisch 10 jaar tuchthuis); De eisch tegen W. E. T. Fallentin werd uit- gesteld in verband met het aanfiangif maken van een nieuw proces tegen den verdachte. Van de opgelegde vrijheidsstraffen zal de tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht, worden qfo-etrokken. De in beslag genomen papieren zijn verbeurd verklaard. De verdach ten zijn veroordeeld in de kosten van het pro ces. Brengen aangevallen11 Engelsche bommenwerpers neergeschoten. Het Opperbevel van de Weermacht maakte Zaterdag bekend: Op het schiereiland Taman werd in een snelle manoeuvre stad en haven Tamanskaja genomen. Ten Noordwesten van Noworossisk vordert de aanval van Duitsche en Roemeen- sche troepen in verbitterde gevechten. In de haven van Noworossisk werden 2 transport- schepen door bommen beschadigd. In het vestinggebied van Stalingrad ver- overden de Duitsche aanvalstroepen talrijke taai verdedigde en modern uitgeruste ge- vechtsinstallaties. Vijandelijke tegenaanvallen werden afgesiagen. Ten Noorden van de stad deed de vijand met sterke infanterie- en pant- serstrijdkrachten ontlastingsaanvallen, die werden afgesiagen. Hierbij werden 40 tanks kapotgeschoten. In aanvallen overdag en 's nach's, zette de luchtmacht de vemieling van verkeers- en vliegveldinstallaties Jen Oosten van de Wolga voort. 4 Ten Zuidwesten van Kaluga duren de zware afweergevechten voort. Ten Noordwesten van Medyn en ten Zuidoosten van Rsjef mislukten herhaalde door tanks en sterke viiegUiigfor- maties gesteunde aanvallen der bolsjewieken. Des nachts werd een steunpunt van de vijan- •delijke luchtmacht met goede uitwerking ge- bombardeerd. Ook ten Zuiden van het Ilmen- fneer en voor Leningrad mislukten vijandelijke aanvallen. In de Finsche Golf werd een bolsjewistische mijnenveger door bommen beschadigd. Aan het Oostelijke front werden op 3 en 4 September 182 vijandelijke vliegtuigen in luchtgeveohten en door luchtdoelartillerie neergeschoten, 5 andere werden op den grond vernield. Veertien eigen vliegtuigen werden vermist. Zaterdagnacht voerden de bolsjewieken sto- ringsvluchten uit boven het gouvernement- generaal en Oost-Duitschland. Lukraak neer- igeworpen bommen veroorzaakten enkele verliezen onder de bevolking. Er ontstond geringe materieele schade. De vijand verloor een vliegtuig. In den Zuidelijken sector van het front in Egypte mislukten verscheidene met steun van tanks ondernomen Britsche aanvallen. De vijand leed zware verliezen en verloor ver scheidene honderden gevamgenen, onder wie zich de commandant van de 6e Nieuw-Zee- landsche brigade bevindt. In het Oostelijke deel van de Middelland- sche Zee plaatste een Duitsche duikboot een torpedotreffer op een Britschen torpedojager. Stad en haven van Dover werden door bat- terijen verdragend geschut zwaar onder vuur genomen. De Britsche luchtmacht heeft in den nacht van 4 op 5 September een terreuraanval on- dernorfffen op woonwijken van de stad Bremen. Van groote hoogte uit neergeworpen brand- en brisantbommen troffen o.a. verscheidene kerken en ziekenhuizen zwaai> Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten 11 der aanval- lende bommenwerpers neer. In den strijd tegen Groot-Brittannie vielen Duitsche vliegtuigen, deels in scheervluoht, industrieele- en verkeersinstallaties aan de Engelsche Zuid- en Zuidoostkust aan. In den Noordelijken sector van het Ooste lijke front hebben zich bij de heVige, succes- volle afweergevechten der laatste maanden de lie en 21ste Oost-flPrisische infan' eriedivisies zeer bijzonder onderscheiden. Eerste luite- nant Graf, Staffelkapitan van een jacht- eskader, behaalde op 4 September aan het Oostelijke front zijn 150ste overwinning in de luoht. Het opperbevel der weermacht maakt in een extra bericht bekend: De land- en zeevesting Novorossiisk, de laatste oorlogshaven van belang, die nog was overgebleven voor de bolsjewistische Zwarte- zeevloot, is gevallen. Badensche, Frankische en Hessische divisies hebben, met medewer king van formaties Roemeenschq divisies in dagenlang durende, zware vestinggevechten onder de moeilijkste terreinomstandigheden dit trotschtf wapensucces bevochten. De buit is nog niet te overzien. Het opperbevel der weermacht deelde Zon- dag mede iOp het schiereiland Taman werd in een snel oprukken naar het Zuiden de laatste vijandelijke tegenstand gebroken. Daarmede is het geheele schiereiland ten Oosten van de Straat van Kertsj genomen. Talrijke gevan- genen werden gemaakt en onder meer 37 stukken licht en zwaar geschut buitgemaakt. Voor Novorossiisk drongen Duusche en RoemBensche troepen in harden strijd tegen zeer versterkte kazematstellingen steeds dich- ter tot de stad door. Duitsche motortorpedo- booten opereerden in het Oostelijke deel der Zwarte Zee. Zij brachten vier schepen en vier lichters met een gezamenlijken inhoud van 9500 ton tot zinken. In den Kaukasus hebben bergtroepen na een strijd van verscheidene dagen tegen een hard-' nekkigen vijandelijken tegenstand opnieuw een pas in het hooggebergte genomen. De verbitterende gevechten in het gebied van Stalingrad duren voort. Ook Zaterdag mislukten, mede door toedoen van de lucht macht, ontlastingsaanvallen, door zdei- sterke vijandelijke strijdkrachten uit het Noorden ondernomen. Daarbij werden 84 pantser- wagens vernietigd. Stalingrad, vliegvelden ten Oosten van de Wolga en aanvoerwegen der bolsjewisten werden overdag en des nachts gebombardeerd. Twee Wolga-sleepbooten werden door bommen beschadigd. In het gebied van Woronesj werden bij vijandelijke luchtaanrvallen op Duitsche vlieg velden in luchtgevechten 27 vliegtuigen zonder eigen verliezen neergeschoten. Ten Zuidwesten van Kaloega en ten Zuid oosten van Rzjef mislukten wederom vijande lijke aanvallen. Verscheidene vijandelijke vliegVelden werden bij verrassing aangeval len, waarbij 20 Sovjet-vliegtuigen op den grond vernield werden. Bij een bruggehoofd aan_de Wochof ten Zuiden van het Ladoga- meer en aan het omsingelingsfront van Lenin grad mislukten herhaalde vijandelijke aan vallen. Marine-artillerie heeft bij Kroonstad een Sovjetmijnenveger en een sleepboot in den grond geboord. In de Finsche Golf, werd egn mijnveger door bomtreffers beschadigd. Aan het Noordelijke IJszeefront hebben gevechts- vliegtuigen de oorlogshaven Moermansk en spoorweginstalaties met goed gevolg gebom bardeerd. Van 25 Augustus tot 4 September verloor de Sovjetluchtmacht 1062 vliegtuigen, waar- van 812 in luchtgevechten, 175 vliegtuigen* werden neergeschoten door luchtdoelgeschut en 33 door afdeelingeru van't eger. De overige werden op den grond vernield. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijke front 49 Duitsche vliegtuigen verloren. In Noord-Afrika hebben de Duitsche en Italiaansehe luchtmacht geopereerd tegen Britsche stellingen, conoentraties van pant- serwagens en vliegvelden. Na voltreffers werden ontploffingen en branden waargeno- men. Boven het Noord-Afrikaansche ge- vechtsgebied en boven Hreta werden door Duitsche en Italiaansehe jagers en door lucht doelgeschut 20 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Bij vluchten naar het bezette gebied in het Wes'ten werden 10 Britsche vliegtuigen boven i de Nobrdizee en het Kanaal door schepen der 1 marine 2 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Duitsche vliegtuigen hebben Zaterdag' In dustrie- en verkeersinstallaties aan de Zuid- kust van Engeland en in Oost-Engeland aan- 1 gevallen. Aan 't Egyptische front Zaterdag geen noemenswaardige gevechten.. De Italiaansch- Duitsche luchtmacht ontplooide een groote bedrijvlgheid en viel herhaaldelijk met duide- lijke uitwerking groepen tanks en auto's in de vooruitgeschoven linies en achter het vijan- I delijke front aan. Vijandelijke vliegtuigen ten I Zuidwesten van Alexandria werden door onze vliegtuigen krachtig gebombardeerd. Bij tal rijke gevechten werden 16 Britsche vliegtui gen door de jagers der spil neergeschoten. Bij een aanvalspoging van Amerikaansche vliegtuigen boven Kreta werden 4 vliegtuigen van het type Liberator vernield, twee door Duitsche jagers en twee door het afweer- geschut van het eiland. (Onze bommenwerpers hebben ook Zaterdag talrijke brisant- en brandbommen la ten valen.op het vliegvelcf Mikabba. Drie onzer vliegtuigen zijn niet van hun vluchten teruggekeerd. Britsche jachtvliegtuigen hebben een machinegeweer- vuur geopend op eenige visschersvaartuigen ter hoogte van Sicugliana Marina Agrigento Een visscher werd gedood, eenige andere ge- wond. DE WIJZIGINGEN IN HET SPAANSCHE KABINET. Generaal Franco heeft, zooals reeds gemeld, de regeering gereorganiseerd. O.a. is afgetre- den de minister van Buitenlandsche zaken, Serrano Suner, tevens president van de Junta Politica, welke functie thans door Franco wordt verVuld. De door Franco benoemde nieuwe mannen zijn persoonlijkheden, die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor het nationale Spanje op militair en politiek gebied en wier. namen ook in het buitenland reeds bekend zijn. Uit Madrid meldt Interinf: Uit semi- offi- cieele bron verluidt, dat de reorganisatie van de Spaansche regeering een sterkere en een- drachtige concentratie van de nationale krachten van Spanje in de handen van den Caudillo beteekent. Er wordt op gewezen, dat aan het welsla- gen van de Spaansche nationale revolutie niet alleen falangistische kringen op toonaangeven- de wijze hebben medegewerkt, doch ook mo- narchistische en militaire, waaruit "zekere meeningsverschillen voortvloeien, welke thans door den Caudillo in den z';i van een positieve nationaaJ-iSpaansche orienteering in zijn kabi- net uit den weg zijn geruimd. DE ENGELSOH-AMERIKAANSCHE OORLOGSVOERING. Na de laatste bijeenkomst van den oorlogs- raad voor den Pacific, heeft de Engelsche am- bassadeur in Washington, Lord Halifax, naar S.P.T. verneemt, tegenover journalisten ver klaard, dat de jongste gebeurtenissen in Egypte in den raad zijn besproken. Het voor- naamste punt van de discussies zou echter de toestand in den Pacific en het aftreden van den Japanschen minister van buitenlandsche zaken zijn geweest, daar het mogelijk is, dat Duitschland en Japan in de toekomst in deze operatiegebieden tot een directe samenwerking zullen komen. De Amerikaansche jachtvliegers in Enge land zullen voorloopig de besohikking krijgen over Spitfires en vijf-en-twintig types geschut. Het ministerie van productie deelt nog mede, dat Groot-Britannic tot nu toe aan de Ver- eenigde Stater, hehalve luchtdoelgeschut en sperballons ook korvetten heeft geleverd. De aanleg van militaire inrichtingen en steun- punten in Engeland zal voorloopig nog door de Britsche industrie plaatsvinden. Te Washington, zoo meldt S.P.T. verder, is een overeenkomst met de betrokken landen afgesloten, waarbij is bepaald, dat Amerikaan sche soldaten, die elders voor het uitoefenen van den militairen dienst vertoeven, niet 'meer door de Vereenigde Staten van levensmiddelen zullen worden voorzien, hetgeen in verband staat met de transportmoeilijkheden. Dit slaat dus voorloopig op Engeland, Australie en eenige landen in het Midden-Oosten. NIEUWE GROOTE SLAG GAANDE BIJ DE j Het ministerie van oorlog te Washington deelt mede, aldus S.P.T., dat zich als gevolg j van nieuwe Japansche landingen op drie plaat- i sen van de Salomons-arehipel, wederom een I grooten slag heeft ontwikkeld. Vooral de luchtmacht speelt hierbij een voorname rol. j Zij moet de op de Salomons-eilanden aanwe- I zige AmerikaansGhe troepen ontlasten. Ameri kaansche en Australische eskaders hebben Vrijdag voortdurend aanvallen gedaan op Japansche steunpunten op de Salomons-eilan den en Nieuw-Guinea, vooral Kokoda is zwaar aangevallen. In politieke kringen te Londen doen met hardnekkigheid geruchten de ronde, zoo meldt S.P.T. volgens welke generaal Archibald Wavell, commandant der geallieerde troepen in Indie, binnenkort zou worden benoemd tot i Britsch minister van defensie. Men verwaoht j in genoemde kringen door een benoeming van I Wavell een gunstigen invloed op de stemming in het thuisfront. Men beschouwt Wavel als den eenige, die op het oogenblik de oorlogs- voering zou kunnen intensiveeren. Van offi- eieele zijde is tot nu toe ten opzichte van deze geruchten geen standpunt ingenomen. LOEPAOE IN CHINEESOHE HANDEN. SjP.T. meldt uit Tsjoengking: Het opperbevel der Chineesche strijdkrach ten maakt bekend, dat Chineesche troepen de op 40 km van Kanton gelegen stad Loepaoe hebben ingenomen. Naar Domei meldt, heerscht onder de Chi- neesche strijdkrachten in de provincie Joenan een cholera-epedemie, waaraan velen be- zwijken. Als gevolg van leemten in den etappedienst zijn de Chineesche troepen aangewezen op het nuttigen van wilde vruchten en grassen, waardoor uitbreiding van dfe ingewandsziek- ten is veroorzaakt. De sterfte bedraagt 30 pot. der ziektegevallen en veroorzaakt een ware paniek onder de Chineezen. DE ENGELSCHE TROEPEN IN ABESSINIfe. S.P.T. meldt uit Londen: Naar officieel hier wordt meegedeeld, heeft U1IIIIIWW vvXO'l.llJj, DE STAD NGWOROSSIJSK GEVALLEN. Op de kaart vind men de stad Noworossijk (dit moet echter zijn^Noworossijsk) een belangrijke 'Kaukasische zwarte zeehaven. De stad telt 66.000 inwoners, bezit vele petroleum-raff mad erijen, cement-industrieen Noworossijsk was een aanloophaven voor de Zwartezee-vloot. het meerendeel van de Britsche troepen, die in Addis Abeba waxen gelegerd, de Abessijn- sche hoofdstad verlaten. Slechts een aantal deskundigen en een compagnie bewakingstroe- pen zijn achtergebleven. In hetzelfde bericht wordt eveneens gezegd, dat ook uit andere deelen van het rijk de Britsche troepen zijn teruggetrokken. Hiema wordt nog vernomen, dat alleen nog in het grensgebied van Fransch-Somaliland Britsche troepen zijn ge- concentreerd. LUITENANT-GENERAAL RITTAU GESNEUVELD. Tijdens de hevige afweergevechten in het gebied van Rzjeh is op 22 Augustus de com mandant van een divisie infanterie, luitenant- generaal Rittau, gesneuveld. Begin Novem ber van het vorig jaar was hem door Hitler het ridderkruis van het IJzeren Kruis ver- leend. NASLEEP VAN DEN .M(K)Iil) OP HEYDRIUH. Vier geestelijken terechtgesteld. Officieel wordt te Praag het volgende be kend gemaakt: Het Standgericht te Praag heeft in zijn openbare zitting van 3 Septem ber den ouderling van de Tsjechisch-ortho- doxe kerk te Praag, Jan Sonnevend, den bis- schop van deze kerk Gorazd( burgerlijke naam Matej Pavlik), den kapelaan van de ortho- doxe Carolus Borromeuskerk te Praag, Ressl- gasse 9, dr. Wladimir Petrek en den priester aan dezelfde orthodoxe kerk, Vaclav Cikl, tot den dood door den kogel veroordeeld en het vermogen der vier beklaagden verbeurd ver klaard. Het vonnis is Vrijdag voltrokken. De beklaagden hadden de moordenaars van den SS-Obergruppenfiihrer Heydrich, alsmede nog 5 valschermagenten in de Carolus Borromeus kerk verborgen gehouden, verzorgd en ge- holpen. HE® TWEEDE FRONT. Onder het opschrift ,,tweede front" schrijft het Amerikaansche tijdschxift Time dat na het bezoek van den Sovjet-volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Molotow, aan Lon den en Washington, Downingstreet en het Witte Huis de volgende verklaring aflegden: Volledige overeenstemming werd bereikt omtrent de dringende taak nog in 1942 in Europa een tweede front te vormen. Op 18 Juni citeerde Molotow dit gemeen- schappelijke communique in den oppersten Sovjet te Moskou en voegde daaraan nog toe, dat deze verklaring van groote beteekenis was voor de volken der Sovjet-unie, daar de vo-rming van een tweede front in Europa den Duitschen legers aan het Oostelijke fronU-on- draaglijke moeilijkheden zou bereiden. Op 27 Juni verklaarden Churchill en Roo sevelt te Washington: de komende operaties, die wij in bijzonderheden op onze conferences te Washington onderling en met onze mili taire adviseurs hespraken, zullen de Duitsche strijdkrachten van de aanvalsoperaties in de Sovjetunie afleiden. In Juli stond in een officieel Russisch ver- slag van een vergadering der Sovjet-legerlei- ding de volgende verklaring: de volkscommis- saris las het besluit der geallieerden voor in 1942 een tweede front in Europa te vormen. Dit alles, aldus Time, bewijst, dat aan de Sovjet-unie een tweede front in 1942 is be- loofd. Churchill en Roosevelt, dat blijkt even eens, hebben deze belofte niet afgelegd in een opwelling van onmilitair optimisme, doch met instemming van hun militaire adviseurs. Zooals officieel te Washington wordt mede- gedeeld, hebben de Vereenigde Staten, Austra lie en Nieuw-Beeland, Brazilie en ,,de strij- dende Franschen" van generaal De Gaulle, een pact van wederzijdsche hulp gesloten. In dit verdrag, alsdus SjP.T., dat is gebaseerd op de leen- en pachtwet, verplichten de verdrag- shiitende partijen zich elkaar alle mogelrjke hulp te verleenen en de hun ter beschikking staande grondstoffen volledig te exploiteeren en in dienst van den oorlog te stellen. In een overzicht over den oorlogstoestand, naar aanleiding van het begin van het vierde oorlogsjaar, heeft het Engelsche ministerie van defensie verklaard, dat Groot-Brittannie en de Vereenigde Staten sedert bijna negen maanden de vorming van een tweede front systematisch voorbereiden". In dit verband zijn de Britsche eilanden tebeschouwen als .steunpunten voor Britsoh-Amerikaansche operaties tegen de mogendheden van de spil in het Westen". Ter gelegenheid van de voleinding van het derde oorlogsjaar is in Engeland een witboek verschenen, waarin eeni verklaring, gedateerd Januari 1942, voorkomt die luidt: ,,de Veree nigde Staten van Amerika verplichten zich alles ten gunste van een overwinning op het spel te zetten en geen afzonderlijken vrede te sluiten". DE ONGEREGELDHEDEN IN IERLAND. Het D.N.B. verneemt uit Geneve: In aanvulling op het bericht van den Brit schen berichtendienst, volgens hetiwelk de Noord-Iersche politie in Belfast twee groote wapenopslagplaatsen heeft ontdekt, meldt de Daily Express, dat een document van de I.R.A. (Iersche republikeinsche leger) gevon- den is, waarin tot een gewapenden opstand in Noord-Ierland wordt aangespoord. Het blad meldt verder, dat reeds gevechten aan den gang zijn. Een groote politdemacht patrouil- leert op de wegen in Noord-Ierland en de Amerikaansche troepen moeten in de kazernes blijven om provocaties te voorkomen. Boven- dien heeft de legerraad van de I.R.A. te Bel fast een manifest verspreid. Hierin wordt o.a. gezegd: „wanneer bij het opnieuw uitbreken „Daar zijn ze weer", riep de kassier van de Nederlandsche Ambulance uit, toen een groot aantal girostortingen binnenkwam op giro-rekening 87600. Het waren niet de gewone dagelijksche stor- tingen, die hij op het oog had, maar het waren de stortingen van groote firma's, die hij eens per maand met groote dankbaarheid inboekt. Want tal van groote firma's hebben er een goede gewoonte van gemaakt eens per maand een vast bedrag over te schrijven op de giro- rekening van de Nederlandsche Ambulance. Deze firma's komen op de eerelijst te staan. Staat Uw firma reeds op die eerelijst? Zorgt er voor dat dit gebeurt. Maakt maandelijks een vast bedrag over op girorekening 87600, Nederlandsche Ambu lance, Koninginnegraeht 22, 's-Gravenhage. van vijandelijkheden tusschen Engeland en de Iersche republiek Amerikaansche troepen bij het conflict worden betrokken, dan dragen diegenen hiervoor de verantwoordelijkheid, die zich hebben aangematdgd om Noord-Oost-ler- land zonder de toestemming van het Iersche volk als militair steunpunt te gebruiken". De Britsche berichtendienst meldt uit Dublin, dat zich aldaar in de middaguren groote volksverzamelingen in de straten hadden ge- vormd. De pogingen van de politie om deze uiteen te drijven zijn mislukt. In Belfast zijn twee mannen wegens rebel- listisch optreden en het veroorzaken van lichamelijk letsel tot drie maanden gevange- nisstraf veroordeeld. Zij maakten deel uit van een demonstreerende menigte, die in de nabijheid van het stadhuis het verkeer tot stilstand gebracht, luide kreten geuit en lie- deren gezongen had. Toen de beide mannen door een politie-agent werden gearresteerd, begon de menigte met flesschen en andere voorwerpen uit de vuilnisvaten te gooien. Zij volgde den politieagent en poogde de arrestan- ten te bevrijden. iReuter meldt uit Belfast, dat volgens een politiehericht uit Eire afkomstige gewapende mannen het Culloville (graafschap Armagh) per vrachtauto op Noord-Iersch gebied zijn aangekomen. Een patrouillewagen der politie van Ulster werd beschoten met machine- pistolen en automatische geweren, waarbij de politieman Irwin werd gewond. De aanvailers van wie er- een gewond was, zijn met hun auto eer over de grens naar Eire gevlucht. De Ier Thomas Joseph Williams is Woens- dagochtend vroeg terechtgesteld zoo meldt de Britsche berichtendienst. Williams, die 19 jaar is, werd aangekl&agd wegens moord op een politie-agent, hoewel hij zelf niet geschoten had. Talrijke Ierscne per soonlijkheden hebben bij de Britsche regeering moeite voor hem gedaan, doch tevergeefs. DR. GOBBELS WAARSCHUWT VOOR OVERDREVEN RECHTyAARDIGHEIDS- GEVOEL. Rijksminister dr. Gdhbels houdt zich in het weekblad Das Reich uitvoerig bezig met de oude Duitsche kwaal der ,,Ubergerechtigkeit", die in wezen mede schuldig was aan het goede vertrouwen van het Duitsche volk in de vijan delijke beloften van het jaar 1918. Met na- druk wijst de minister op de houding der Engelschen, die het standpunt innemen, dat de Wereld er voor hen is, terwijl de Duitschers het standpunt huidigen, dat zij er voor de wereld zijn. Weest niet al te rechtvaardig, roept dr. Gobbels, het Duitsche volk toe, en vervolgt dan aldus: niets zou ons er toe kunnen bren gen, den tegenstander te onderschatten en niets helpt beter om hem goed te leeren ken- nen dan hem rjverig te bestudeeren. Wij aarzelen daarom ook niet te bekennen, dat wij de Engelschen uit het diepst van ons hart haten, omdat zij ons leven bedreigen, omdat "zij ons in de nauwte van ons nationale bestaan gevangen willen houden, en zulks alleen uit jiijd, afgunst en misplaatste natio nale jaloezie. Hoe kwamen wij er toe, recht- vaardiger tegenover hen te zijn dan zij het jegens ons zijn Wij voeren den oorlog vol gens de b'eginselen van zuivere doelmatigheid. Wij willen niet nog eens een catastrofe beleven als in November 1918. Op de genade van den tegenstander hebben wij het niet bsgrepen, doch op ons recht,-dat door militaire machts- middelen verkregen wordt. Waar zou het heen moeten, wanneer wij uit zuivere objec- tiviteit en zuoht naar reehtvaardigheid ten slotte onrechtvaardig jegens ons zelf zouden worden Onze bekrompenheid van heden is voor een aanzienlijk deel een ^gevolg van deze Duitsche nationale ondeugd. Het ontbrak ons in den beslissenden ren van onze geschiede- nis aan de noodige portie gezomd nationaal egoisme, dat zonder rekening te houden met objectiviteit en zucht naar reehtvaardigheid, onvoorwaardelijk voor de nationae belangen opkomt en zich daarin door geen sentimen- taliteit van de wijs laat brengen. Onze wereldtaak van heden bestaat daarin, het Duitsche volk als het hart van het menschdom, eeni breederen grondslag aan zijn leven te geven. Het burgerlijke tijd- perk van valsche en leugenachtige begrip- pen van menschlievendheid is vocrbij. Een harde e?uw is aangebroken, die niet met preutschheid geregeerd wordt, maar met man'lijkheid en kracht. De wereld is verval- len in partijen van liefde en haat. Slechts hij staat op vas^en bodem, die precies weet, waar hij moet liefhebben en waar hij moet haten. Er bestaat slechts een feit en een eisch, die voor ons objectief juist en onaan- vechtbaar is: dat wij moeten overwinnen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1