JHW Hnm'nAKKERVE OFFICIEELE MEDEDEELINGEN Officieele Landbouwmededeelingen Distributienieuws Sport Landbouwberichten Gemengde Berichten Burgerlijke Stand De Neder/andsche Pijnstiller HET RADIO-PROGRAMMA VERDUISTERING. voor de provincie Zeeland DE NIEUWE BONNEN. Voor de volgende week zijn voor het koopen van brood, beschuit, vleesch, aardappelen en melk aangewezen de bonnen 46A en 46B. Van de tabaks- en de sigarettenkaart zijn aange- wezen de bonnen 46. Verder zijn voor het tijdvak 6 Sept. t/m 3 October aangewezen voor suiker 382 alg., jam 383 alg., peulvruchten 384 alg., gort 385 alg., vermicelli 386 alg., kaas 387 t/m 389 alg., bloem enz., 392 t/m 395 alg., koffiesurrogaat 390 alg., rijst 4-49 en 4-50 res., chocolade 4b en 47 en suikebwerk 48 en 49 van de versna- peringenkaart. VOETBAE. Zondag a.s. begint de competitie en zullen dien dag weer duizenden sportliefhebbers naar de terreinen optrekken om de verrioh- tingen hunner favorieten te aanschouwen en het wel en wee van de verschillende elftallen mee te maken. Het eerste elltal van onze plaatselijke ver- eeniging doet dien dag haar intrede in de 2e klasse met een uitwedstrijd tegen Alliance. Eenige voorspelling is natuurlijk bij den aan- vang van het seizoen niet mogelijk, doch laten wij de hoop uitspreken, dat Terneuzen in haar nieuwe omgeving een goed figuur zal slaan. Het tweede elftal speelt dit seizoen in de Zeeuwsch-Vlaamsche 3e klasse-afdeeling en krijgt een thuiswedstrijd te spelen tegen Sluis- kil. Naar verluidt, moeten de Sluiskillenaars momenteel heel wat mans zijn, zoodat wij met belangstelling deze ontmoeting tegemoet zien. AARDAPI'ELS NIET BEDEKKEN MET AARDAPPELLOOF. De Plantenziektenkundige Dienst te Wage- ningen schrijft: Uit ingekomen berichten blijkt, dat op vele plaatsen de pas gerooide aardappelen tijdelijk met aardappelloof worden bedekt. In verband met het dit jaar in sterke mate optreden van de aardappelziekte in het loof, vestigt de Plantenziektenkundige Dienst nog- maals uitdrukkelijk de aandacht der aard- appelverbouwers erop, dat het bedekken van aardappelen met aardapipelloof, ook al is het slechts tijdelijk, niet moet geschieden. De kans hestaat dan, dat de ziektekiemen, die op het loof aanwezig zijn, op de knollen terecht komen, dat deze ziek worden en dat op deze wijze een belangrijk gedeelte van den oogst verloren kan gaan. Voor afdekking der aardappelen moet daar- om geebruik gemaakt worden van stroo, riet of ander dekkingsmateriaal, echter in geen geval van aardappelloof. INBRAKEN TE EINDHOVEN. Na vernieling van een ruit hebben zich, meldt het Handelsblad, dieven toegang ver- schaft tot de sigarenfabriek van Driessen aan de WoenselscEiestraat te Eindhoven. Een partij, sigaren, groot 14855 stuks en 800 doos- jes, elk inhoudende 10 stuks, werden ver- mist. De gezamenlijke waarde van het ont- vreemde is 1200. Voorts werd ingebroken in het fabriekskan- toor van de firma Volker aan den Kanaaldijk. Naar alle waarschijnlijkheid hebben de daders zich toegang kunnen verschaffen door het geopende dakraam. In het kantoor hebben zij op het sleutelblad eenige sleutels gevonden, waarmede zij het magazijn konden bereiken. Overigens werden alle deuren geforceerd. Uit het privekantoor werd o.a. een cassette, in houdende 2200 gestolen. De totale waarde van het hier ontvreemde bedraagt 2750. DUIZENDEN BONNEN OP ZAK. Ambtenaren van den C.C.D. hebben te Al- melo op het station een goede vangst ge- daan. Zij legden de hand op een "feiziger. die met een paar duizend bonnen naar Den Haag en Amsterdam wilde gaan, om ze in den zwarten handel aan den man te brengen. De bonnen waren geborgen in doozen en zakjes tabak, die uiterlijk geheel den indruk gaven, dat ze louter rookmateriaal bevatten. Bij on derzoek is gebleken, dat de gearresteerde uit Almelo gereereld naar Den Haag reisde en daar bonnen voor hooge prijzen verkocht. Ook eieren leverde hij bij kiste* vol; ze werden daar verkocht voor f 0,40 per stuk. KIND VERDRONKEN. De ruim anderhalfjarige A. Laban te Rot terdam is in de sloot, welke loopt langs den zandbak bij de Museumlaan te Rotterdam, verdronken. Het kind had onder toezicht van de moeder in de bak gespeeld. Plotseling miste de moeder het kind en na naarstig zoe- ken is het tien minuten later in dezen sloot drijvende gevonden. DOODSLAG. Te Delft ontstond twist tusschen den 30- jarigen H. en zijn echtgenoote. Op een gege- ven moment ontstak de man in een dusdanige woede, dat hij zijn vrouw met gebalde vuist een klap tegen haar linkeroog gaf, met he'c gevolg;, dat zij ter plaatse inddn zeeg en tege- lijkertijd overleed. De man is gearresteerd en opgesloten. VAN AUTOPED TOT FIETS. Een Apeldoornsche ingezetene is begonnen er zijn werk van te maken autopeds met be- hoorlijke banden tot kinderfietsen voor de leeftijden van 4 tot 13 jaar om te bouwen. Hij gebruikt hiervoor de geheele wielen van de autoped. De aldus ontstane fiets kan van een terugtraprem, een vrijwifel, versnellingen enz. worden voorzien. DOOR TRAM AANGEREDEN. Te 's Gravenhage liep de driejarige K. S. in de Edisonstraat, onvoorzichtig over den rij- weg. De jongen werd- door een tram aange- reden en kreeg een schedelbasisfractuur. De geneeskundige dienst vervoerde het slacht- offertje naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde, waar de jongen na aankomst is overleden. BONNENHANDEL. Te Spoordonk, gem. Oirschot, is de mare- chaussee, na een uitgebreid onderzoek een bonnenhandel op het spoor gekomen, waarin talrijke personen, waaronder vele boeren- vrouwen, betrokkenblijken te zijn. Deze kochten de bonnen op bij boeren en onbemid- delde gezinnen, waarna de distributiebeschei- den in de steden werden verhandeld. Voor vele duizenden guldens is er op deze wijze omgezet. Alle personen, die bij dezen handel betrok ken zijn, zijn in arrest gesteld. BRANDSTICHT1NG. In 1986 brandde het theehuis in het Von- delpark te Amsterdam af. Dit in den stijl van een Zwitsersch chalet opgetrokken etablisse- ment mocht zich tal van jaren in een groote populariteit verheugen bij de bewoners van de hoofdstad tot het op zekeren nacht in vlammen opging. Het hout en het riet, dat bij den bouiw van het theehuis overvloedig was gebruikt, gaf de vlammen rijkelijk voed- sel en toen de brandweer arriveerde brandde het gebouwtje als een fakkel. De oorzaak was onbekend. Thans is, meldt het Handelsblad, door de bekentenis van een 30-jarigen zwerver uitgekomen, dat brandstichting de oorzaak is geweest. De zwerver, die in het huis van be waring te Amsterdam vertoeft voor verschil- Waar komen die vandaan? Waarschjjnlijk kou gevat; be gin ze direct te verdrijven met AKKERTJES. Pijn is onnoodig zoolang er AKKERTJES zijn. lende diefstallen en inbraken, heeft zijn ge- weten ontlast, door verschillende oude feiten te releveeren. Hij heeft daarbij verklaard, dat hij in het theehuis in het Vondelpark had willen inbreken, doch dat hem dit niet ge- lukte. Hij was toen kwaad geworden eri had uit woede een brandende krant bij het rieten dak van het gebouw gehouden. Het riet vatte vlam en een uur later lag het geheele thee huis in de asch. BONTDIEFSTAL. Uit een bontzaak te Amsterdam zijn voor een waarde van 25.000 aan bontmantels ge stolen. De buit kon worden achterhaald. Vijf personen zijn gearresteerd. DE MOORD OP HET 8-JARIG MEISJE TE ARNHEM. Op Zondag 19 Juli werd het 8-jarig doch- tertje van de familie van Braak te Amhem, vermoord aan den weg langs 't Hazegriet aldaar gevonden. Als verdacht van dezen moord had de politie een zuster van het jeug- dige slachtoffer, de 23-jarige G. 'H. W. v. B. gearresteerd, aangezien deze zuster omtrent den moord bijzonderheden had verteld, welke zij anders onmogelijk had kunnen weten. Tot nog toe had deze zuster hardnekkig ontkend iets van den moord af te weten. Niettemin waren zooveel aanwijzingen tegen haar verzameld, dat zij in het huis van be waring werd ingesloten. Naar het D. v. Z. verneemt; heeft het meisje thans bekend den moord gepleegd te hebben. PAARD VANGT EEN WIELRIJDSTER. En het gevolg daarvan was, dat de wiel- rijdster kwam te vallen en met het hoofd tegen den weg sloeg. Dit gebeurde op den Rijksweg Breda-Tilburg, onder Hulten, alwaar voor card Timmermans een voerman stopte, om even het paard te laten drinken. De voerman, afkomstig uit Tilburg, en rij- dende in die richting, had, volgens het D. v. Z. blijkbaar weinig tijd. Hij plantte het ge- valletje 'n oogenblikje op den rijweg, naast het rijWielpad, liet de strengen tot een wijden boog op den grond hangen, doch verloor het trekdier niet uit het oog. Toen men vanuit de herberg met een em- mer frisch water kwam aandragen, weer- klonk voor den wagen een opgewekt gehin- nik. Het paard schudde nog eens heftig den verhitten kop, alvorens deze gulzig id den emmer te doen verdwijnen... doch er gebeurde iets anders. Met het schudden der manen sloegen de lange leidsels gelijk een lasso om het hoofd van een op dat moment passeerende en niets vermoedende wielrijdster, die, zonder dat iemand op dit ondermaansche het wilde, werd gevangen. Zooals reeds gemeld viel zij hierdoor met het hoofd tegen het wegdek en werd bloedend uit neus en moftd opgenomen. Dr. Beekmans uit den Haag, op vervanging te Gilze, heeft getroffene, mej. D. uit Til burg, onderzocht en adviseerde een nader onderzoek in het ziekenhuis. Zeer spoedig arriveerde een auto uit garage Verharen te Pijen, die de zieke naar Tilburg vervoerde. Vemoedelijk zal deze onfortuinlijke wielrijd ster bij dit zeldzaam ongeval een hersenschud- ding bekomen hebben. ACHTERVOLGDE INBREKER REED IN ARMEN VAN VERKEERSAGENT. Bewoners van de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam zijn getuigen geweest van een wilde klopjacht, welke bij het kruispunt van Ferd. Bolstraat eh Oeintuurbaan eindigde met de arrestatie van een inbreker, een eenigs- zins gezette figuur, die, achtervolgd door een uitgebreide schare van jagers, hijgend in de armen reed van den daar posteerenden ver- keersagent, dien hij over het hoofd had ge- zien, aldus het Alg. Hbld. De klopjacht was'begonnen in de Lutma- straat, waar een bewoner, die was uitgegaan, zijn huisdieren nog even van eten ging voor zien. Toen hij ziin woning op de tweede ver- dieping wilde betreden, stuitte hij op een niet verwachten tegenstand van de binnendeur. Weliswaar liet het slot zich zonder moeite omdraaien, doch hoe de man ook duwde, de deur week geen centimeter. Dit bevreemdde hem zoozeer, dat hij op zijn knieen ging lig- gen om tusschen den breeden kier van drem- pel en deur eens te zien of er binnen iets was dat zijn pad versperde. Groot was zijn verbazing, toen de bewoner in zijn gang vlak voor de weerspannige deur twee paar mannenschoenen zag staan. De be woner is daarna naar beneden gegaan en heeft voor de buitendeur post gevat om een voorbijganger af te wachten. De eerst pas seerende, een dame begaf zich op zijn ver- zoek naar de politiekazerne in de Ferd. Bol straat om assistentle te halen, doch v6<5r deze arriveerde werd plotseling de deur opengewor- pen en de twee inbrekers renden naar buiten. Met den nog steeds wachtenden bewoner had- den zij snel afgerekend, waarna zij naar den overkant vluchtten, waar hun fietsen tegen het gebouw van de Rijksverzekeringsbank stonden. Hier scheidden zich hun wegen en de omvergegooide bewoner, die inmiddels weer overeind was gekomen, overlegde, dat het gemakkelijker was den man te volgen, die in de richting van de politie-kazerne reed, omdat van dien kant de hulp moest komen puid schreeuwend ,,houdt den dief" achter- volgde hij zijn snel verdwijnende prooi en wel- dra sloten zich andere menschen bij hem aan. Door het maken van omwegen wist de steeds amechtiger wordende inbreker zich nog eeni- gen tijd aan zijn achtervolgers te onttrekken doch bij het kruispunt van Ferd. Bolstraat en Ceintuurbaan was de verkeersagent opmerk- zaam gemaakt door het geschreeuw van de achtervolgers en hij stelde zich zoo op, dat de vluchteling regelrecht in zijn armen reed. Bij het onderzoek in de woning werden twee heerencostuums,'eenige paren schoenen, distributiebonnen en andere zaken aange- troffen, welke de inbrekers hadden klaarge- legid om bij hun vertrek te worden meege- nomen. Een bedrag van vijftig gulden, dat uit een geldkistje was genomen, zat hog in den zak van den gearresteerden man. Bernardus Seghers en van Jacoba de Visser. Maria Elizabeth, d. van Jan Johannes Kot- vis en van Catharina Barbara van de Wege. 28 Aug. Maria Elisabeth, d. van Jan Jozias de Koeijer en van Maria de Feijter. Pieter An- thonij, z. van Martinus Boeije en van Anna van Es. Overlijden. 17 Aug. Paulina de Rijk, oud 77 j., d. van Pieter en van Elisabeth de Roos. 23 Aug. Wiillem Dieleman, oud 77 j., echtg. van Tanneke de Jonge. GRAAUW. Huwelijks-aangiften. 14 Aug. Joseph Claas- sens, oud 31 j., jm. en Anna Maria Mattheijs- sen, oud 28 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 26 Aug. Joseph Claassens, oud 31 j., jm. en Anna Maria Mat- theijssen, oud 28 j., jd. Geboorten. 4 Aug. Petrus Phelomena, d. van Josephus Picavet en van Juliana Maria Buijs, 6 Aug. Juliette Petronella Maria, d. van Ar thur Constant Marie van Campen en van Ge- rardina Dudovica Buijsrogge. Cornelia Aloi- sius, z. van Jacobus Aloysius Peersman en van Albertina Maas. 22 Aug. Paula Martha Aloisius, d. van Theodoras Bernardus Bis- schop en van Martha Cornelia Ptmwels. Overlijden. 11 Aug. Phelomena van Heese, oud 74 j., wed. van Cornells van Sikkelerus. HOEK. Huwelijks-voltrekkingen. 6 Aug. Anthonie Guiljam (van Zaamslag), oud 28 j., jm. en Cornelia Verhelst, oud 27 j., jd. Jacobtjs Lantsheer, oud 19 j., jm. en Janna Hamelink, oud 17 j., jd. 20 Aug. Jacobus Blok (van Se- rooskerke, Sch.), oud 26 j., jm. en Catharina Kiel, oud 24 j., jd. Geboorten: 3 Aug. Pieter Izaak, z. van Ja cobus Izaak de Fouw en van Catharina van Drongelen. 4 Aug. Joos Pieter, z. van Jacobus Pieter Vercouteren en van Jacomina Pieter- nella Hamelink. 16 Aug. Jacobus, z. van Eg- gebert de Bruijne en van Cornelia van Es. 23 Aug. Janna Suzanna, d. van Dirk Christiaan van den Gouwe en van Jannetje Verhelst. Maatje Cornelia, d. van Francois Jacobus Dieleman en van Neeltje Dekker. 26 Aug. Jo hannes, z. van Marinus de Ritter en van Su sanna Geertruida Zsgers. SAS VAN GENT. Huwelijks-aangiften. 5 Aug. Jan Buiten- dijik, oud 62 j. en Clara"Melanie de Baets, oud 45 j. 17 Aug. Gerard Petrus Cortvriendt (van Biervliet), oud 24 j. en Augusta Maria Per- daen, oud 21 j. Gaston Henri de Vos (van Westdorpe), oud 22 j. en Florence Prudence Rammeloo, oud 20 j. Huwelijks-voltrekkingen. 8 Aug. Marcel van de Velde, oud 22 j. en Irena van Craenen- broeck, oud 25 j. 25 Aug. Jan Buitendijk, oud 62 j. en Clara Melanie de Baets, oud 45 j. 29 Aug. Jubertus Mari van Acker, oud 19 j. en Paula Marie Wlulffaert, oud 19 j. Geboorten. 6 Aug. Annie Maria Louisa, d. van Camillus Petrus Buijsse en van Emma Rosalia Maas. 9 Aug. Antoine Raymond, z. van Jozef Oscar Willems en van Anna Rosa lie Henrion. 26 Aug. Alphons Willem, z. van Emanuel Judoc'us Wijnacker en van Martha Margaretha Vloon. Overlijden. 1 Aug. Philomena Eduarda Mar tens, oud 70 j., wed. van Petrus Cortvriendt. 4 Aug. Petrus Cornells de Roeck (overl. te Oostburg), oud 62 j., echtg. van Apolonia Augusta Asselman. 5 Aug. Maria Victoria Emile Coene, oud 59 j., echtg. van Charles Clement Alexander de Mul. 28 Aug. Willy Theophile de Caluwe, oud 7 j., z. van Maurice en van Georgina Elodie Maes. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 5 Aug. Johan Buunk, oud 26 j., jm. en Jannetje Maria Wisse, oud 26 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 6 Aug. Willem Hendrik Leenhouts, oud 24 j., jm. en Hendri- na Henderika Houg, oud 24 j., jd. Geboorten. 3 Aug. Helena Martha, d. van Michiel Verhelst en van Martha Kempe. 8 Aug. Elizabeth Janna Maria, d. van Jacobus Hamelink en van Jacomina Pieternella van Arenthals. 12 Aug. Margaretha Cornelia, d. van Frederik van der Hooft en van Anna Cor nelia van Alten. Overlijden. 1 Aug. Suzanna Wisse, oud 81 j., echtg. van Cornells Klaassen. 18 Aug. Mat- theus Dieleman, oud 58 j., echtg. van Catha rina Willemsen. 20 Aug. Apolonia Borm, oud 74 j., wed. van Alphonsus Mel. AXEL. Huwelijks-vohrekkingen. 27 Aug. Karel de Koeijer, oud 24 j.. jm. en Wilhelmina van Gink, oud 23 j., jd. Geboorten. 10 Aug. Fijgtje Adriana, d. van Jacobus Johannes 't Gilde en van Janneke Verschellmg. 19 Aug. Pieter. z. van Jacobus Wiliem Verstraten en van Adriana Riemens. 24 Aug. Mathilda Jacomina, d. van Petrus INTERESSANTE GREPEN UlT HET PROGRAMMA VAN DEN DAG. Zaterdag 5 September. Ernstige muziek: 14.00 uur Hilv. II, Gron. Orkest Ver., o.l.v. Kor Kuiler; 20.00 uur Hilv. II, Utrechts Sted. Orkest, o.l.v. Willem van Otterloo. Lichte muziek: 19.30 uur Hilv. I, vroolijke uitzending Onder moeders parapluie". Godsd. uitz.16.00 uur Hilv. I, godsd. lezing door ds. H. P. Brandt. Guilt, uitz.: 14.00 uur Hilv. .1, C. L. Veer- hof herdenkt den grooten acteur Louis Bouw- meester, die 100 jaar geleden werd geboren. Land en voik: 13.00 uur Hilv. II, reportage over „Westland-druivenland". Voor de jeugd: 13.40 uur Hilv. H, uitzen ding „Wjj kijken de natuur in"', een duinwan- deling in de omgeving van Castricum met Geert Dils. Zondag 6 September. Ernstige 'muziek: 12.15 uur Hilv. I, de Min- nestreelen; 14.00 uur Hilv. I, Omroep Sym- phonie orkest, o.l.v. Pierre Reinards, m.m.v. Ruth Jost Arden (sopraan). Sport: 18.00 uur Hilv. I, flitsen uit het Zon- dagsche sportgebeuren. Godsd. uitz.: 10.30 uur Hilv. II, studiodienst geleid door ds. A. J. van Rennes; 22.10 uur Hilv II, avondwijding. Land en volk: 8.30 uur (beide zenders) uitz. in de serie „De zin van het boer zijn". Tekst van D. van den Bospoort. Staatspolitiek11.30 uur Hilv. I, ,,Neer- lands stem van het Oostfront". 19.30 uur Hilv. II, groetenuitzending voor Nederlanders aan het Oostfront. Luisterspel: 14.00 uur Hilv. II, luisterspel ,,Het spook van de opera"' door Theophile de Bock. Voor de jeugd: 9.15 uur Hilv. II, uitzending De Tooverbal12.30 uur Hilv. II, uitz. „Een soldaat spreekt tot de jeugd"; spreker J. Hol lander. Maandag 7 September. Ernstige muziek: 17.00 uur Hilv. I, concert op het orgel van de St. Pieterskerk tg Leide'n, door Leo Mens; 13.15 ulir Hiiv. II, feng door Lucien Louman (bas-bariton), m.m.v. Joh Kolvers (piano). Sport: 7.50 uur Hilv. II, ,,Sportnieuws", een meuwe uitz. van de afd. Sport. Godsd. uitz.: Hilv. II, 10.00 uur morgenw., 14.00 uur bijbellezing door ds. R. Bartlema te Zeist, 22.10 uur avondw. Land en volk: 8.00 uur Hilv. II, actueel meuws voor boer en tginder; 13.00 uur Hilv. II, op bezoek bij de familie de Boer. Voor de jeugd: 11.00 uur Hilv. H, kleuter- klas van Tante Jet; 17.00 uur Hilv. II, luis terspel „De valsche Prins", door Hans van Polanen. oor de vrouJw: 15.30 uur Hilv. II, mevrouw Ellen Russe spreekt over de bekende tooneel- speelster mevr. Johanna Cornelia Wattier. Reportage: 18.00 uur Hilv. H, wekelijksbh overzicht van actueele gebeurtenissen. Zonsopgang 5 September, 6 uur 56 min. Zonsondergang 5 September, 20 uur 20 min. Zonsopgang 6 September, 6 uur 58 pun. Zonsondergang 6 September, 20 uur 18 min. Zonsopgang 7 Sepember, 7.00 uur. Zonsondergang 7 September, 20 uur 16 min. 10 September: Nieuw Maan. Rijwielen en voertuigen moeten licht op hebben vanaf een half uur na zonsondergang tot een half uur voor zonsopgang. VERP LICHTE KOOLZAADTEELT OOGST 1943. Het komt herhaaldelijk voor, dat wordt gevraagd, of verhuur land oogst 1942 bij de berekendng van de koolzaadplicht moet worden medegeteld of buiten beschouwing kan wor den gelaten. Als antwoord op deze vraag diene het vol gende Het zoogenaamde zaaiklaar vejhuurde land voor oogst 1942 moet bij de vaststelling van de verplichte koolzaadteelt mede in de bere- kening iworden opgenomen, Het verhuurde land moet dua beschouwd worden als behoo- rende tot het bedrijf van den verhuurder (zie voorbeeld I). Uit het voorafgaande vloeit automatisch voort, dat huurders van bouwland voor oogst 1942 de gehuurde oppervlakte niet in. de bere- kening van de koolzaadplicht moeten opnemen. Het gehuurde land moet dus beschouwd wor- worden als niet behoorende tot het bedrijf van den huurder. (Zie voorbeeld H). Voorbeelden. I. Een teler heeft een bedrijf waarvan 30 ha uit bouwland bestaat. Hiervan heeft hij voor oogst 1942 verhuurd 5 ha. Zijn kool zaadplicht bedraagt 8 van 30 ha 2.40 ha. II. Iemand heeft zelf 4 ha bouwland. Van verschillende boeren huurt hij voor oogst 1942 5 ha. Zijn koolzaad plicht bedraagt 8 van 4 ha 0.32 ha. Tevens wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat bedrijven met minder dan 5 ha bouwland (klei of zavelgrond) zelf kunnen vaststellen of zij koolzaad, dan wel eenzelfde oppervlakte blauwmaanzaad wenschen te ver- bouwen (8 van het bouwland). Indien men dus 4 ha bouwland heeft, kan men of 32 are koolzaad of 32 are blauwmaanzaad verbou- wen. Hiervoor behoeft geen toest^mming te worden aangevraagd. Bedrijven met meer dan 5 ha bouwland zijn zonder meer verplicht 8van hun bouwland met koolzaad te betelen. Zij mogen dus niet in het a.s. voorjaar IV2 X zooveel blauw maanzaad' verbouwen, tenzij zij hiervoor van de Landbouw Crisis Organisatie toestemming hebben ontvangen. Deze toestemming wordt slechts in hoogst uitzonderlijke gevallen ver- leend. Indien zaad van kool op contract wordt ge- teeld kan algeheele of gedeeltelijke ontheffing van de verplichte verbouw van koolzaad ver- leend worden, mits het desbetreffende con tract met een schriftelijk verzoek tot onthef fing aan de Landbouw Crisis Organisatie wordt toegezonden. Na inzage ontvaugt de teler het contract terag. De Productiecommissaris voor Zeeland. HET ROOIEN VAN AARDAPPELEN. Met verwijzing naar het hieromtrent ver- schenen persbericht wordt er nog op gewezen, dat het in de bedoeling ligt om het inventa- riseeren van de aanwezige aardappelen ge- leidelijk te doen geschieden. De gang van zaken wordt hierdoor alsvolgt. Na het rooien van de geheele oppervlakte aardappelen deelt de teler zulks onverwijld aan den Plaatselijiken Vertegenwoordiger mede. Deze zorgt dan, dat de aanwezige voorraad aardappelen wordt opgenomen. Van het opgemaakte inventarisatieformu- lier ontvangt de teler een afschrift. Het ver- dient aanbeveling, dat na het afleveren van aardappelen het bewijsstuk van aflevering, bij het door hem ontvangen inventa'risatie- formulier wordt opgeborgen. VEEBOEKJE, De aandacht wordt er op gevestigd, dat de kolom September" op blad 1 van het vee- boekje moet worden ingevuld door de vee- houders zelf. De aantallen moeten kloppen met die opge- geven aan de tellers bij de telling in. de week van 31 Aug.5 September 1942. VEELEVERING. Een ieder neme er noth van, dat aan de vleescbaanslag 1942 thans uiterlijk in Novem ber 1942 voldaan zal moeten zijn. (Vorig jaar is hieraan niet de hand gehmden, echter dit jaar zullen alleen gecontracteerde runderen later geleverd mogen worden, met dien ver- stande, dat steeds v66r of op den verval- datum van het contract het betreffende rund moet worden afgeleverd. Binnen eenige dagen zullen de veehouders die voor een gewijzigde (veelal verlaagde) aanslag 1942 in aanmerking komen, nader be- richt ontvangen. Door de L.C.O. is in meer- dere gevallen de aanslag op jongvee beneden 1 jaar verlaagd. De aanslag op runderen van 1 jaar en ouder (waaronder koeien) is onge- wijzigd gehandhaafd. De plv. Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland. BROUWGERST. Evenals vorig jaar zal voor gerst welke aan de voor brouwgerst gestelde eisehen voldoet een toeslag van 50 cen|t per 100 kg worden betaald, boven de bij de ciassificatie vastge- stelde prijs. Voorloopig geldt als uiterste ter- mijn voor het aanbieden van gerst als brouw gerst 30 November 1942. Slechts de allerbeste partijen A. Kwaliteit- zomergerst, welke .bovendien aan de hierna genoemde eisehen voldoen dienenj als brouw gerst te worden geclassificeerd. Deze eisehen zijn 1. De partij moet bestaan uit rasechte Kenia, Saxonia of Mansholt's twee rijige. Dit moet blijken uit een schriftelijke ver- klaring van den teler (dit kan geschie den op het monsterkaartje). 2. De partij dient raszuiver te zijn, ze mag derhalve niet bestaan uit een mengsel van verschillende rassen. 3. De gerst moet prima gezond zijn, een gezonde kleur en' een frissche reuk heb ben. De korrels moeten goed gevuld' (stukkig) zijn. 4. Het vochtgehalte mag ten hoegste 16 bedragen. 5. Partijen, met schot, halve of beschadigde korrels, verontreinigingen met andere granen, onkruidzaden enz. komen niet voor brouwgerst in aanmerking. In tegenstelling met vorig jaar kunnen partijen, welke de hiervoor genoemde ge- breken vertoonen, ook al is de brouwgerst kwaliteit door bewerking te verkrijgen, niet als brouwgerst worden geclassifi ceerd. 6. Partijen, die beschimmelde korrels, broei- korrels, klander of door klander aange- vreten korrels bevatten, komen nimmer voor brouwgerst in aanmerking. HET ROOIEN VAN AARDAPPELEN. De Provinciale Inkoopcentrale van Akker- bouwproducten voor iZeeland maakt bekend, dat de telers van aardappelen na het rooien van de geheele door hen verbouwde opper vlakte aardappelen yerplicht zijn hiervan on verwijld kennis te geven aan hun plaatselijke Vertegenwoordiger. REPELEN VAN VLAS. De L.C.O. voor Zeeland maakt bekend, dat het repelen van vlas alleen mag geschieden door degenen, die het altijd hebben gedaan. Indien telers dit jaar voor het eerst wen schen te repelen, moeten zij dit voor 1 Sept. aanvragen bij het Bedrijfschap Vlas en Hen- nep, Zwarteweg 75, Den Haag. Degenen, die gerechtigd zijn vlas van oogst 1942 te repelen moeten minstens 3 dagen vodr den aanvang hiervan kennis geven aan den P.B.H. in het desbetreffende district. Voorts wordt de aandacht erop gevestigd, dat de telers voor 1 Maart 1943 hun vlas afgerepeld moeten hebben. INLEVERING LIJNZAAD ZEEUWSCH- VLAANDEREN. De P.I.C.A. voor Zeeland maakt het vol gende bekend: De handel in ongekeurd lijnzaad in Zeeu/wsch-Vlaanderen is verboden. Dit zaad zal evenals de partijen slagzaad door de P.I.C.A. worden ingenomen, voorloopig tegen prijzen welke het vorig jaar voor ongekeurd lijnzaad golden, en wel voor witbloei maxi- maal 18,en voor blauwbloei maximaal f 18,50. Het is daarom noodzakelijk, dat op het monsterzakje de soorten vermeld worden. Mochten de prijizen van ongekeurd lijnzaad van oogst 1942 hooger gesteld worden, dan volgt later een nadere verrekening. ZAAIZAADREGELING 1942—1943. Het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Poot- goed maakt bekend, dat voor het seizoen 1942 1943 de hiervolgende zaaizaadregeling zal gelden: Door dm NAK. te velde en op party goed- gekeurde zaaigranen, zaaipeulvruchten en fijne zaaizaden. In principe zal ook dit jaar slechts de han del in door den N.A.K. te velde en op partij goedgekeurde zaaigranen, zaaipeulvruchten en fijne zaaizaden zijn toegestaan. Deze zaai zaden kunnen onder de bekende vervoersvoor- schriften door den handel bij de telers worden aangekocht tegen de door het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed vast te stellen prrjzen. Niet te velde door dm N.A.K. gekeurde zaai granen, zaaipeulvrudhten ten fijne zaaizaden. Wanneer verwaoht wordt, dat een tekort aan dqor den N.AJK. te velde en op partij goedgekeurde zaaizaden zal optreden, zal ttjdig worden overgegaan tot het vrrjgeven van niet te velde goedgekeurde partijen. Deze partijen zullen echter eerst in den handel mogen worden gebracht nadat ze door den N.A.K. op partij gekeurd en na goedkeuring geplombeerd zijn. Om te voorkomen, dat het te velde en op partij door den N.A.K. goed gekeurde zaaizaad concurrentie ondervindt van het aleen op partij gekeurde zaad, zal op dit laatste een heffing worden gelegd, waar- door de prijs van dit zaad, ongeveer op het- zelfde prijsniveau komt, als dat van de goed gekeurde 2de en oudere nabouwzaden. Deze heffing, welke voor elk product nog nader zal worden vastgesteld, moet betaald zijn, alvorens tot plombeering wordt overgegaan. In afwij- king van de regeling van het vorige jaar zal het den handel dit jaar niet toegestaan zijn, behoudens in door het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed nader aan te wijzen gevallen, niet door den N.A.K. te velde goed gekeurde granen, peulvruchten en fijne zaden van* de telers te koopen. Dit laatste geldt niet voor koolzaad, waarvoor reeds een eenigszins afwijkende regeling werd bekend gemaakt. Door de Provinciale afdeeling van het Aan- en Verkoopbureau voor Akker- bouwproducten (P.I.C.A.) zal echter een vol- doende reserve van voor uitzaai geschikte partijen ongekeurde granen, peulvruchten en zaden worden aangelegd, uit welke reserve de handel zoo noodig zal kunnen putten. Bovendien kan de handel aan de Provinciale afdeelingen van het Aan- en Verkoopbureau (P.I.C.A.'s) verzoeken, van hem bekende telers partijen, waarvan hij weet dat ze voor zaaizaad geschikt zijn, voor hem te reser- veeren. O vereenkomsten In afwachting van de nieuwe regeling, welke het bedrijfschap voor Zaaizaad en Poot goed hiervoor zal treffen, zal voorloopig de handel in zaaigranfen, zaaipeulvruchten en fijne zaaizaden zijn toegestaan aan die han- delaren die een overeenkomst resp. voor zaai granen, zaaipeulvruchten en zaailijnzaad met de Nederlandsche Akkerbouw Centrale heb ben afgesloten. Quoteering. De handel in zaaigranen zal niet worden gequoteerd. Echter is in de zaaizaadverorde- ning 1942, waarvan de publicatie binnenkort is te verwachten een bepaling opgenomen, die het het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Poot goed mogelijk maakt een ieder te verplichten zijn voorraden zaaizaden geheel of gedeeltelijk in te leveren. Zulks zal b.v. kunnen geschie den, wanneer naar het oordeel van het Be drijfschap een handelaar door zijn handelingen een goede zaaizaadvoorziening in gevaar brengt. De handel in zaaipeulvruchten zal worden gequoteerd volgens nader aan den betrokken handel mede te deelen richtlijnen. Binnenkort zal aan elken handelaar in peul vruchten, die een overeenkomst zaaipeul vruchten met de N.A.C. heeft afgesloten, wor den medegedeeld welk quantum door hem in het a.s. seizoen mag worden verhandeld. Afleveringen zaai peulvruchten aan volks- tuinders. Aflevering van zaaipeulvruchten aan volks- tuinders is tot nader order verboden. Even- eens zijn voorloopig verboden afleveringen aan detaillisten en zaadwinkels, die deze peul vruchten afleveren aan volkstuinders. Een regeling van dezen handel zal nog nader wor den bekend gemaakt. Zaaizaadregeling lijnzaad. Deze zal nog nader worden bekend gemaakt. Handel van boer tot boer. De handel van boer tot boer blijft toege staan. Er mag slechts zaaizaad van eigen oogst worden verhandeld. Te velde goedge keurde granen, peulvruchten en zaden mogen slechts, nadat ze definitief geplombeerd zijn, worden afgeleverd. Niet te velde goedgekeur de granen, zaden en peulvruchten mogen eerst worden afgeleverd, wanneer deze handel door het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed is vrijgegeven. Deze niet te velde goedge keurde partijen moeten eveneens door den N.A.K. op partij zijn goedgekeurd en geplom beerd. Het plombeeren geschiedt eerst, nadat de verschuldigde heffing is betaald. t KOOLZAAD. De Productie-commissftris voor Zeeland (Rijkslandbouwconsulent) maakt bekend, dat verhuurders van zaaiklaar bouwland voor oogst 1942, bij het vaststellen van Me kool zaadplicht (c.q. blaauwrnaanzaadplicht) oogst 1943, de verhuurde oppervlakte bij de bereke- ning moeten opnemen. Het woidt dus be schouwd als behoorende tot het bedrijf van den verhuurder. Hieruit volgt, dat de huurders van dit land, de gehuurde oppervlakte bij de berekening van de koolzaadplicht (c.q. blauw maanzaad plicht) buiten besciaouwing kunnen laten. i HOOFDA GENTEN LNZAMELING KASTANJES, BEUKENOTEN EN EIKELS. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat voor de in- zameling van Rijkswege van kastanjes, beuke- noten en eikels tot hoofdagent zijn aangesteld voor. 1. Groningen, de N.V. E. Kloosterhuis te Veendam, Beneden Oosterdiep 101; 2. Friesland, de firma D. B. Schroor te Beetster- zwaag, Hoofdstraat 149; 3. Drenthe, de N.V. F. Benes, Commissiehandel te Assen; 4. Overijssel, de heer W. B. A. Bloemen te Oot- marsum; 5. Gelderland ten Oosten van den IJssel, den Achterhoek, de heer H. Jansen te E'llecom; 6. Rijk van Nijmegen, Veluwe en Betuwe, de Nederlandsche Heide Maatschappij te Arnhem; 7. Utrecht en Noord-Holland, de heer A. M. E. Overdijking te Voorthuizen; 8. Zuid-Holland, Gqbr. van der Giesen te Zwijn- drecht; 9. Zeeland en Noord-Brabant, de fir ma Wed. de BieVan Aalst te Zundert; 10. Limburg, de firma G. Hegger en Zn. te Lomm gem. Arcen. Personen, die agent willen worden, moeten zich met den hoofdagent van de streek, waar zij wonen, in verbinding stellen. Zij moeten van de producten op de hoogte zijn en over voidoende opslagraimte beschikken. Bekend- heid met het werk strekt tot aanbeveling. De vrachten, welke de rapers brj den naastbij ge- vestigden agent moeten inleveren, dienen in h^t algemeen zoo droog mogelijk te zijn en vrij van doppen of bolsters, zand, steenen en ander vuil.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 3