SPAAR GELDIGE BONNEN Kerknieuws DE RUKSPOST- I SPAARBANK Predikbeurten. BEKENDMAKING. OPENBARE BEKENDMAKING. NOODSLACHTINGEN. Aan alle landbouwers te Axel. Landbouwhuishoudschool te Terneuzen geopend. VREUGDE niet Alles. wat u wenscht 'fSTM RECHTSZAKEN. Ook geestelijk en lichamelijk onvolwaar- digen kunnen van een zwembad genieten. AANMELDINGS- EN INEEVERINGSPUCHT VAN UIT VLIEGTUIGEN AFKOMST1GE VOORWERPEN De 7 Burgemeester van AXEL, brengt ter algemeene kennis, dat alle uit vliegtuigen afkomstige of ten gevolge van oorlogshande- lingen aangetroffen voorwerpen of deelen daarvan, eigendom zijn van de Duitsche weer- macht. Hij, die zulke voorwerpen vindt en voor zichzelf behoudt of bewaart zonder daartoe bevoegd te zijn, is strafbaar. Van bet aantreffen van voorwerpen, ook al zijn deze van oogenschijnlijk geringe beteeke- nis (zooals kartonnen doosjes, busjes, bulzen enz.), waarvan bet vermoeden bestaat, dait ze uit vliegtuigen afkomstig zijn en welke moge- lijk gediend kunnen bebben om een of ander nieuw aanvalsmiddel te bevatten, moet onmid- dellijk aan de politie worden kennis gegeven. Indien dergelijke voorwerpen ten onrechte reeds zijn meegenomen, dan moeten deze on- middellijk bij de politie worden ingeleverd. In verband met bet vorenstaande wordt nog eens met nadruk de aandacbt gevestigd op bet gevaar dat bekende en onbekende luchtaan- valsmiddelen opleveren bij aanraking door niet-deskundigen. Bij berbaling komen emstige ongelukken voor. Men late de voorwerpen dus waar zij zijn en waarscbuwe de politie. Axel, 29 Augustus 1942. De Burgemeester, plaatselijk luchtbesohermingsleider, P. M. SMALLEGANGE De Burgemeester, plaatselijk lucbtbesober mingsleider te AXEL, maakt op grond van artikel 8 van de lucbtbeschermingsverordening (nr. 13/1942) bet volgende bekend: 1. De zolders of bovenste verdieping van openbare en particuliere gebouwen, kantoren en bedrijven, als bedoeld in artikel 1, sub 4 en 5, der luchtbeschermingsverordening, moeten worden opgeruimd. Hiertoe moeten de zicb aldaar bevmdende liobt brandbare voorwerpen worden verwij- derd. Andere kleine al dan niet brandbare voorwerpen moeten betzij verwijderd, betzij in kisten worden verpakt, welke met deksel ge- sloten en ordelijk zoo moeten worden opgesteld dat ze aan alle kanten te bereiken zrjn. Alle hoeken van de bierbedoelde vertrekken moe ten gemakkelijk bereikbaar zijn. 2. Op de zolders en alle andere ver- diepingen der bovenbedoelde gebouwen, kan toren en bedrijven, met inbegrip man de ruim- ten, welke gelijkvloers of in kelders of sous- terrains zijn gelegen, moet een voldoende voor- raad zand en water gereed worden gehouden, alsmede een of meer voorwerpen, welke in bet kader van de zelfbescherming als hulpmidde- len ter bestrijding van een begin van brand nuttig kunnen zijn (b.v. een scbop, een bark, een tuinslang, een vuurzweep, enz.). 3. Indien de bovenste verdieping der boven bedoelde gebouwen, kantoren en bedrijven als woon-, slaap- of werkvertrek wordt gebruikt, moeten in verband met den aard van bet ge- bruik overeenkomstige maatregelen, als onder 1 en 2 aangegeven, getroffen worden. 4. Voor bet nakomen van de onder 1 t/m 3 genoemde verplichtingen is in beginsel ver- antwoordelijk de eigenaar van bet betreffende gebouw. kantoor of bedrijf. Hij, die bet ge- bouw, kantoor of bedrijf daadwerkelijk m zijn bezit heeft (bijv. bezitter, huurder, enz.) of daarover het bebeer voert (bijv. vertegenwoor- diger, bestuurder), is in jilaats van den eige naar verantwoordelijk. 5. Van gemeentewege zal voor een vol doende hoeveelbeid zand worden zorggedra- gen. De distributie van dit zand geschiedt op r! p wy nee nooitT "EtrCITF- bescbermingsdienst, waama 1 maal per week zand zal worden bezorgd'a 10 cent per emmer. 6. Bet niet-nakomen van bovenbedoelde verplicbtingen kan ingevolge artikel 15 van de lucbtbeschermingsverordening worden ge- straft met hechtenis van ten hoogste zes maanden en met een geldboete van ten hoog ste duizend gulden of met een dezer straffen. In emstige gevallen kan een gevangenisstraf van ten hoogste 8 jaren en een geldboete van onbeperkte hoogte of een dezer straffen wor den opgelegd. Axel, 29 Augustus 1942. De Burgemeester, plaatselijk lucbtbesobermingsleider, P. M. SMALLEGANGE. De Burgemeester, plaatselijk Luchtbescber- mingsleider te Axel maakt op grond van de artikelen 7 en 8 van de Luchtbescbermings verordening (no. 13/1942) het volgende bekend Aangezien gebleken is, dat door vele inge- zetenen nog steeds onvoldoende verduisterd wordt, zal een intensieve en scberpe contrdle worden uitgeoefend bp het naleven der ver duisteringsvoorsohriften. Bij constateering van overtredingen zal van beden af naast het opmaken van proces verbaal betgeen een strafoplegging van 150 gulden boete of 4 weken hechtenis ten gevolge kan hebben onmiddel'lijk worden overgegaan tot het afsnijden van den toevoer van de lichtvoorziening voor een tijdvak van drie dagen. Axel, den 3 September 1942. De Burgemeester, plaatselijk Luchtbescbermingsleider, P. M. SMALTjHGANOE. De Burgemeester van AXEL maakt be kend dat voor bet verkrijgen van vleesch, af komstig van noodslachtingen, knipkaarten zullen worden ingevoerd. Bezitters van vetkaarten, die voor dat vleesch in aanmerking willen komen, kunnen knipkaarten aanvragen v66r Zaterdag 12 September a.s., bij bet bureau werkloozen- zorg, waarbij de distributiestamkaarten en de vetkaarten moeten worden medegebracht. Axel, 31 Augustus 1942. De Burgemeester van Axel, P. M. SMALLEGANGE. Op Zaterdag 5 September 1942, te 11.30 uur zal in bet Bioscoopgebouw ,,'Het Centrum" te Axel eene bespreking worden gehouden ter beteugeling van den smokkelhandel en ter voorkoming van moeilijkheden in de voedsel- voorziening zooals die in den winter 1940/41 zijn voorgekomen. Op die bijeenkomst zullen als sprekers op- treden de heeren: Ir. A. Minderhoud, Provin- ciale voedselcommissaris; W. F. van Gorsel, Boerenleider in Zeeland en Referent Korte van het Bureau van den Beauftragte ifa Zee land. "Ik noodig U zeer dringend uit, die bespre king bij te wonen, dan wel te doen bijwonen door tenminste den der leden van Uw bedrijf. Axel, 31 Augustus 1942. De Burgemeester van Axel, P. M. SMALLEGANGE. TRAMBOTSING. Woensdagmiddag zijn tusschen Philippine en Pyramide twee trams van de Z.V.T.M. met elkaar in botsing gekomen. De tram, die uit Terneuzen vertrekt om 8.20 vond te Philip pine geen aansluiting met Sas van Gent en reed door naar Pyramide. Aldaar stond de tram van Breskens naar Terneuzen en de VAN 6 TOT 12 SEPT. Brood (of gebak) Idem Besckuit Vleesch (of vleeschw.) Idem Aardappelen Idem Melk Tabak enz. 46 tabak 1 rants. Sigaretten 46 sigaretten 20 stuks VAN 6 SEPT. TOT 3 OCT. Bon Hoeveelheid no. per bon: 46A 400 gr 46B 50 gr 46 75 gr 46A 100 gr 46B 50 gr 46A l'/2 kg 46B 1 kg 46 melk 3'/2 liter Suiker 382 alg. 1 kg Jaim enz. 383 alg. 500 gr Peulvrucht©n 384 alg. 250 gr Gort 385 alg. 250 gr Vermicelli 386 aig. 100 gr Kaa« 387 t/m 389 alg. 100 gr Bloom (of gebak enz.) 392 t/m 395 70 alg. gr Rijst 4-49, 4-50 res. 250 gr Chocolade 46 en 47 versn. 100 gr SulkeTwerk 48 en 49 versn. 100 gr Koffiesurrogaat 390 alg. 250 gr VAN 1 TOT 12 SEPT.: Boter 44 boter 125 gr Idem 44 vet 125 gr VAN 15 JULI TOT 12 SEPT.: Boter 2-35, 2-36, 3-35, 3-36, 4-36 res. 125 gr Van 16 AUG. TOT 30 SEPT.: Eenheidszeep 370 alg. 1 rants. Idem M zeep 1 rants. Wasch- of zeeppoeder 371 alg. 250 gr Idem M waschp. 250 gr Toilet zeep 80 M todetzeep 75 gr VAN 1 SEPT. TOT 31 DEC.: Scheerzeep M textiel 50 gr VAN 23 AUG. TOT 31 OCT.: Petroleum 02 petr. 2 liter VAN 11 MEI TOT 31 DEC.: Brandstoffen 01 t/m 05 B.V1 eenh. TOT 30 APRIL 1943: Brandstoffen 01, 02 en 03 K.F. 1 eenh. Verder is de geldigheidsduur van de bonnen 335, 336 alg. (zeep), L-zeep, L-toiletzeep ver- lengd tot 30 September. Na morgen (Zaterdag) zijn vervallen de bonnen 44 brood, beschuit, vleesch, aardappe len, tabak, 41 t/m 44 melk, versnaperingen, 41, 42 reserve, 357 t/m 369 algemeen. tram van Pyramide naar Uzendijke. Midde- lerwijl echter was te Philippine de tram uit Sas van Gent aangekomen en deze reed door naar Pyramide. Ter hoogte van den Clarapol- der, juist toen men een bocbt was gepasseerd, ontdekte men de tram die uit Pyramide was VCrtrokken. Ondanks sterk remmen was een botsing niet meer te voorkomen. De passa- giers werden nog gewaarschuwd door den conducteur, zich stcvig aan de bankeri vast te grijpen, en dit heeft grootere ongelukken weten te voorkomen. Met een formidabelen schok sloegen de locomotieven tegen elkaar. Een goederenwagen werd gedeeltelijk door een passagierswagen ingedrukt, zoodat hout en glas overal heenstoven. Gelukkig werd deze goederenwagen naar omhoog gedreven, zoodat een bejaarde vrouw die zich vooraan bevond, er onder kwam. Met -an zijn ■^rr^"'g^^iagen, Icwam er met een paar bloedige lippen af. Verdere persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. De tram van IJzen- dijke vertrok naar den Clarapolder, om de reizigers der beide trams op te halen. Eenige uren later was ook de rails weer vrij, zoodat het verkeer weer doorgang kon hebben. (D. v. Z.) BEEEDIGD. Ter openbare terechtzitting der air. recht- bank te Middelburg van Woensdag j.l. is be- eedigd als ambtenaar van den burgerlijken stand voor de gemeente Hoofdplaat de heer A. P. Dockheer, ambtenaar ter secretarie al daar en aLs beeedigd vertaler voor de Fran- sche taal, dr. H. de Noo Bzn, directeur der R.H.B.S. te Vlissingen, wonende te Middel burg. GRAAUW. Aan den heer E. J. Verhaegen is, onder dank voor de langdurige diensten aan de ge meente bewezen, op de meest eervolle wijze ontslag verleend uit zijn betrekking van ge- meente-ontvanger en secretaris-ontvanger van het burgerlijk armbestuur. Tot zijn opvolger is benoemd de heer C. A. B. M. Vei'haegen, ambtenaar ter secretarie alhier. GROENENDIJK. Bijna verdronken. In een onbewaakt oogenblik was het ander- halfjarig zoontje van den heer V. alhier in een kuip met water geraakt. De pioeder kon het reeds bewustelooze kind nog juist redden. J.l. Woensdagnamiddag is het nieuw ver- rezen gebouw voor de Landbouwhuishoud school te Terneuzen officieel geopend, waarna deze in gebruik is genomen. De exploitatie dezer inrichting gaat uit van den Nederlandsehen Landstand, welke ten deze als eenige landbouwersorganisatie in ons land het werk voortzet, waarvoor door de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij het initia- tief werd genomen. Opf'uitnoodiging van den Boerenleider in de provincie Zeeland, de heer W. F. van Gorsel, verzamelden zich vele genoodigden, autoritei- ten en belangstellenden in het landbouwhuis- houdonderwijs, in de bovenzaal van het Hotel du Commerce" waar een eenvoudige doch smaakvolle versiering achter de sprekers- plaats was aangebracht. Onder de aanwezigen merkten wij op de wa^rn. Commissaris der provincie Zeeland, Mr. P. Dieleman, het lid van den provinciaien raad den heer C. Philipse, de waarn. burge meester van Terneuzen, den heer C. Verlinde, en voorts de burgemeesters van Axe;, Hcek, Hulst, St. Jansteen, Vogelwaarde, Hontenisse, Philippine, de waarn. burgemeester van Zaam- slag, de directeur van de Gewestelijke Arbeids- bemiddeling alhier, de provinciale leidrr (i van het Ned. Arbeidsfront in Zeeland, directeuren en hoofden van onderwijsinrichtingen in Oos- telijk Zeeufwsch-Vla.anderen, de leden der com- missie van toezicht op het huishoudonderwijs alhier, e.a. De bijeenkomst werd geopend door den heer M. A. Aalbregts-e, de stafleider van den Land- stand in Zeeland, met een woord van welkom aan de opgekomenen, dat hij in het bijzonder richtte tot mevr. Uilenberg, uit Paterswolde, de werkleidster van de afd. Landsvrouwen van den Landstand en Mr. Dieleman, den waarn. commissaris der provincie Zeeland, die als voorzitter der vroegere Z.L.M. zooveel heeft bijgedragen aan de totstandkoming dezer te openen school. Hij deelde voorts mede, dat de Boerenleider, de heer Roskam het voornemen had hierheen te komen om de school te openen. Door een niet voorziene buitenlandsche reis heeft hij dit voornemen moeten opgeven. Ook is bericht van verhindering ingekomen van den Beauf tragte van den Rijkscommissaris te Middel burg, den heer Munzer en zijn referent den heer Korte, van den directeur-gerteraal der afd. Landbouw van het Departement van Landbouw en Visscherij, van den adviseur voor landbouw den heer Posthuma en voorts nog van verschiUende andere autoriteiten. Spr. geeft te kennen, dat het hem met blijdschap en voldoening vervult, dat men thans hder staat voor de opening van een fraai en welingericht schoolgebouw ten dienste van het Landbouwhuishoudonderwijs. In het jaar 1933 werd te Terneuzen een landbouwhuisihoudeursus ingericht, welke reeds aanstonds bleek in een groote behoefte te voorzien. Na de komst van mej. Dekker als leidster "van den enrsus, heeft deze van een tijdelijk al spoedig een permanent karakter gekregen. Aanvankeiijk werden de cursussen gegeven in een lokaal van de school op Java en in een lokaal in de Dijkstraat, dus tamelijk ver uit elkaar gelegen. Later zijn er door het gemeentebestuur lokalem voor ingericht in de school op Java, doch inmiddels was men gaan streven naar het stichten van een eigen schoolgebouw, dat aan alle te stellen eischen zou voldoen. In 1939 werd de koopakte voor een terrein gelegen aan de Leeuwenlaan ge- teekend en werd door den heer A. Rothuijzen het ontwerp voor een schoolgebouw aan® het bestuur der Z. L. M. voorgelegd. 14 April 1941 had de aanbesteding plaats en werd het bouwen opgedragen aan de Gebr. Van der Poel, aannemers te Terneuzen, die van het maken der electrische installatie aan den heer A. J. van 't Westeinde te Middelburg en de centrale verwarming aan den heer D. Kor- Stanje te Zeist. Ondanks de vele moeilijkheden, die mtus- schen zijn gerezen, is het gelukt in 1942 het gebouw te voltooien. Een oogenblik dreigde nog het bouwverbod per 1 Juli 1.1., de ver- wachtingen te verstoren, doch het gelukte ook die moeilijkheden te overwinnen. De verwachting is natuurlijk geweest, dat deze school zou verrijzen en beheerd zou wor den door de Zeeuwsche Landbouwmaatschappg die er het initiatief voor genomen heeft. Het verloop der gebeurtenissen heeft er echter toe geleid, dat de Nederlandsche Landstand het werk dier vroegere orgaiusatie heeft overge- nomeai en dit voortzet. Niet alien hebben het wereldjgebeuren in dit opziclit kunnen volg"6H en staan nog afwijzend tegenover dit nieuwe of nemen een afwachtende houdmg aan. Evenwel: het gebeuren gaat door en stoort zich daaraan niet. De Nederlandsche Land- stand is geworden een ondeelbaar organisme voor het behartigen van de belangen der boe- ren. En al heeft de Z.L.M. in het verleden m dit opzicht verdienstelijk werk verricht, haar tijd is er geweest, terwijl de belangen der boeren nog evenzeer behartiging beboeven. Het is dus ook in hun eigen belang, dat zij medewerken in de nieuiwe organisatie, de Nederlandsche Landstand. Deze wil in alle opzichten de boeren dienen en hunne belan gen behartigen. En wanneer spr. het heeft over den boerenstand, dan begrijpt hij daar- tmder evenzeer de arheiders als de boeren, want deze vormen t e s a m e n den Land- StMet het landbouwhuishoudonderwijs wil de Landstand de belangen van de boeren dienen, opdat de meisjes die aan de school hun oplei- ding ontvangen, zoo goed mogelijk onderlegd zullen zijn om op te treden als vrouw en als moeder. Wat baat het toch den boer, als hij goed in staat is zijn bedrijf te besturen, in dien zijn vrouw niet in staat is hem voor haar deel goed bij te staan? Die meisjes zijn ook de aanstaande moeders van het jonge boeren- geslacht en de vraag hoe dit kan opgroeien is voor de toekomst van de grootste beteekems. Spreker uit de hoop, d£^t deze school, onder de vanen van den Landstand moge groeien en bloeien en dat het onderwijs moge strekken tot zegen voor de bevolking van deze streek. Hij' verzocht thans den heer C. van Gorsel, hoofd der afd. I van den Landstand in Zee- land de school officieel te willen openen. De heer C. van Gorsel verklaart, dat het hem genoegen^ d^gt-egj,^ zoo velen zijn opge- _UfipMnderin,e- van Uor, -Ocaui-SP^g Rijkscommissaris, den heer Munzer, en die van den heer Korte, welke heeren reeds zoo veel belangstelling voor de boeren hebben be- toond en van wie de Landstand in verschil- lend opzicht veel medewerking heeft mogen ondervinden. De opening van deze school vormt een hoogtedag voor den Landstand, en in het bij zonder voor Oostelijk Zeeuwsch-iVaanderen, waar deze onderwijsinrichting is gevestigd. Hij; weet wel, dat velen weigeren met den Land- stand mede te werken, omdat deze, zooals ge- zegd wordt, alles zou afbreken. Hij meent, dat met de opening dezer school het tegen deel bewezen wordt. Hier heeft de Landstand voortgebouwd, op hetgeen door de Z. L. M. in 1933 is begonnen. Als bekroning op haar iwerk, mag het oude Hoofdbestuur van de Z. L. M. hierop met welgevallen zien. In het bijzonder is dit het geval met den l)eer Mr. P. Dieleman, die, dit weten w€ alien, voor de tot standkoming de stuwende kracht is geweest, en (we weten eveneens, dat de landbouw en het landbouwhuishoudonderwijs, ook in zijn tegen- woordige functie als hoofd der provincie, nog steeds op zijn medewerking mag rekenen. De Landstand wil als nieuiwe organisatie het werk der oude voortzetten, want haar tijd is onder alle omstandigheden voorbij. Er is voor de boeren onder het nationaal-socialis- tisch bestuur veel meer te bereiken dan vroe- ger, omdat dit het beginsel in zich draagt, dat een volk zonder een krachtige boerenstand een kwijnend1 volk is, omdat de boerenstand, het platteland, aan het volk de levenssappen moet toevoeren. En ook stelt deze zich op het standpunt, dat er in ons land slechts plaats is voor een organisatie, die alles omvat. Het is van hen, die meenen zich in het belang van hun stand daartegen te moeten blijVen verzetten zelfbedrog. Als motief daarvoor wordt ook aangehaald de toestand waarin wij tegenwoordig moeten leven. Deze oorlog is echter een noodzakelijkheid, om te behouden alles wat ons lief is. Uit alles wat thans ge schiedt blijkt, hoe grootsch de tijd is, die we nu beleven, we moeten treden buiten onze engheid van gevoelen en bevattingen en er naar streven de kennis van onze jeugd op alle mogelijke wijzen te verrijken. Dan zal men ook het groote nut, dat uit deze landbouwhuishoudschool kan voortkomen, ten voile inzien. De jonge meisjes zullen daar d'ingen leeren die hun bij hun later leven iederen dag te pas komen. Ook het samen- zijn van de meisjes werkt voor hen opvoedend. Hij hoopt, dat veel ouders zich gedrongen zul len gevoelen hun meisjes naar deze school te zenden, waarvan zij, zoowel als de kinderen zelf, kostbare vruchten zullen kunnen pluk- ken. De Landstand zal er naar streven het aantal leerlingen steeds te vergrooten en spreker doet daarvoor ook een beroep op de mede werking van de burgemeesters van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, waarvan er zooveel tegenwoordig zijn. Spreker eindigde met een woord. van dank aan alien, die dezen bouw tot een goed eind hebben weten te brengen. Hij veronderstelt, dat de algeheele voltooling van dit werk, ook een voldoening is voor de aannemers, die de moeilijkheden die zich hij de uitvoering ge- stadig voordeden in alle opzichten hebben overwonnen en eindigde met de school offi cieel geopend te verklaren. Hierna verklaarde de heer Mr. P. Dieleman, als tegenwoordig hoofd van dit gewest, bui- tengewoon verheugd te zijn."over de tot stand koming van deze landbouwhuishoudschool, want, alvorens men tot de stichting kon over- gaan is het een lange lijdensgeschiedenis ge weest, en ook nu heeft men onder de huidige omstandigheden nog veel ellende beleefd, eer het gebouw onder dak was. Hij is van den gang der zaken volkomen op de hoogte, niet alleen omdat hij voorzitter was van de Z. L. M. die voor deze stichting het initiatief heeft genomen, maar omdat hij ook voorzitter was van het schoolbestuur. Het schoolbestuur wilde vooruit, maar in Den Haag werden steeds verschillende remmen aangezet. Hij wil daarop thans niet nader in- gaan: de moeilijkheden zijn overwonnen, het gebouw staat er en het is geopend. SPAARZIN KWEEKT EEN G^SLACHT, NIET OM OP MOE DERS SCHOOT TE ZITTEN, MAAR OM STEVIG OP EIGEN BEENEN TE STAAN. KAN IN VERVULLING GAAN MAAR JONG GEWENDE SPAAR- ZAAMHEID SCHENKT VREUGDE EN GEEFT HET LEVEN EEN STEVIGEN GRONDSLAG, meente Terneuzen zijn dank te betuigen aan alien die hebben medegewerkt om in onze ge meente daar te stellen een zoozeer noodzake- ljjk gebleken nuttige inrichting, niet alleen voor Terneuzen, maar voor geheel midden Zeeuwsch-iVlaanderen. Het is een inrichting waarop wij trotsch kunnen zijn en spreker hoopt, dat velen het nut van dit vakonderwijs voor hunne kinderen zullen -blijven inzien, zoo dat de school een toekomst van nog grooter bloei zal tegemoet gaan. De heer De Jonge Baas, prov. leider van het Ned. Arbeidsfront in Zeeland, is van oordeel, dat onderwijsinrichtingen als deze kunnen strekken tot verbetering van de verhoudingen tusschen stad en platteland, die in de verloo- pen tijden door de toeneming der industriali- satie steeds scherper is geworden. Het doet hem genoegen vernomen te hebben, dat er ook naar gestreefd zal worden, dat deze school kan bezocht worden door arbeiderskinderen, en dat is een juist standpunt, want ook deze vormen mede den Landstand. Hij feliciteert het bestuur met de opening der school. Namens het architecten-bureau Rothuijzen en Hoof werd hierop het woord gevoerd door den heer Hoof, die een woord van lof bracht aan de aannemers, die steeds hebben getracht de moeilijkheden die zich voordeden te boven te komen, en ook aan den opzichter, den heer De Bruijne, die ook onvermoeid meegewerkt heeft voor het welslagen van den bouw, en steeds onverdroten nieuwe teekeningen ver- vaardigde, wanneer door de tijdsomstandig- heden een of ander onderdeel in gewijzigden vorm of met ander materiaal moest worden vervaardigd. (Wordt vervolgd.) GEKEF. GEMEENTE. Door Ds. T. Dorrestein te Opheusden is be- dankt voor het beroep naar de Geref. gemeente te Terneuzen. Volgens hem komt het er niet in de eerste plaats op aan, door welke corporatie de school y-erder zal worden beheerd en geexploiteerd, maar is de school zelf, haar b e s t a a n, de hoofdzaak. Zij kan leiden tot een grootere ontplooiing van het leven en daar moet naar worden gestreefd. De boerin heeft op de hoeve een omvangrijke taak. Hoe beter zij wordt opgeleid om die taak te vervullen, hoe meer dit het bedrijf zal ten goede komen. Dit strekt tot verhooging der volkskracht. Het doet spreker ook genoegen, dat deze school kon gesticht worden in deze belang- rijke gemeente Terneuzen, het centrum van Zeeuwsch-Vlaanderen en hij wenscht daar- mede den burgemeester geluk. Hij dankt ook de dames van de commissie van bijstand voor het landbouiwhuishoudkundig onderwijs, voor den steun en de medewerking die hij als voor zitter van het vroegere bestuur steeds van hen heeft mogen ondervinden. Hij hoopt dat de school, onder leiding der bekwame directrice, mej. Dekker, en het bestuur van toegewijde mannen en vrouwen, tot groote ontwikkeling zal mogen komen en tot rijken zegen van Zee- land in het algemeen en in het bijzonder van Zeeuwsch-Vlaanderen zal strekken. Hierop werd het woord gevoerd door mevr, Uilenberg, van Paterswolde, werkleidster van de afd. Landsvrouwen van het hoofdkantoor te Den Haag. werkt worden, om ze geheel te vol tooienT^'zij vergelijkt dit gebouw, met de organisatie der Landsvrouwen. Ook deze is nieuw, ook daar aan moet nog een en ander verricht worden, eer die geheel klaar zal zijn. Maar dat komt wel, en zoo komt ook deze school geheel in orde Het doet haar genoegen, dat die uitgaat van den Nederlandsehen Landstand1, de eenige organisatie, zooals zij ook dienen moet voor opleiding van- de kinderen van een volk. Deze scholen dienen voor ontwikkeling van het platteland. Deze scholen zijn niet alleen gesticht voor opleiding van de boeren- dochters. Er zal ook naar gestreefd worden, dat de kinderen der arbeiders er evenzeer van zullen kunnen profiteeren. Zij brengt hulde aan mej. Dekker, de direc- trioe der school, die hier sinds 1934 met ijver voor het landbouwhuishoudonderwijs werk- zaam is en dank zij wier leiding en ijver dat onderwijs hier tot grooten bloei is gekomen. Het spijt haar wel hieraan te moeten toevoe- ugen, dat de Landsvrouwen binnen afzien- ^baren tijd aiej. Dekker hier aan de school zul len onttreKken, om haar naar Den Haag te halen en werkzaam te stellen als algemeen consulente voor de landbouwhuishoudcursus- sen en scholen. Niemand beter dan haar kon die taak worden toevertrouwd. Zij heeft ech ter een voorwaarde gemaakt, en wel, dat zij deze school niet zal verlaten, voor er in haar plaats een geschikte opvolgster gevonden is. Spreekster eindigde met de beste wenschen voor den bloei der school. Volgende spreekster was mevr. J. W. L. van GorselWelleman, Landsvrouwenleidster in Zeeland, die deze dag voor de leerlingen der school als een mooie dag beschouwt. Zij hoopt, dat deze van de school veel vruchten zullen plukken voor hun verder leven, dat het aantal leerlingen steeds zal toenemen, en dat de op volgster van de tegenwoordige directrice hier met evenveel succes zal mogen werkzaam zijn dan zulks met mej. Dekker het geval is, en zulks zal mogen strekken tot zegen der leer lingen. De waarn. burgemeester van Terneuzen, de heer Verlinde, betuigde zijn dank aan hen, die het initiatief hebben genomen op het land bouwhuishoudonderwijs in onze gemeente in te voeren. Al heeft de naam in den beginne wel eens aanleiding gegeven tot misverstand, waardoor men van meening was, dat dit on derwijs uitsluitend was ingesteld voor meisjes uit de landbouwkringen, spoedig was het van algemeene bekendheid, dat dit onderwijs ten doel had alle meisjes in de gelegentoeid te stellen zich te bekwamen in koken, huishou- delijk werk, wasschen, warenkennis, gezond- heidsleer, voedingsleer, huishoudelijk boek- houden, natuurkunde, scheikunde, naast plan- tenkunde, bloemen-, vruc'hten- en groenten- teelt, zuivelbereiding, alsook van de naald- vakken. Gezien de eischen die de tijd ook aan meis jes stelde en aan de meisjes die in de huis- houding willen werkzaam zijn, ook meer en anders werd gevraagd dan eenvoudige kennis van koken, heeft dit onderwijs getoond van algemeen nut te zijn en is er dan ook een dankbaar gebruik van gemaakt. Aanvankeiijk in 1933 in den vorm van cur sussen begonnen, bleek.het reeds in 1935, dat er een zoodanige belangstelling voor dit on derwijs bestond, dat aan het gemeentebestuur medewerking werd gevraagd en verkregen, tot het verbouwen van school C, ten einde te komen tot blijvend huishoudonderwijs. Zoowel voor het bestuur als onderwijs- krachten welverdiend, ging het nu met de school steeds crescendo en in 1938 achtte het bestuur de tijd gekomen om een verzoek bij het gemeentebestur in te dienen om mede werking te verleenen tot het stichten van een nieuw schoolgebouw, dat voldoende ruimte zou verschaffen om de steeds meer uitgebreide cursussen onder te brengen en men zich niet meer zioo bekrompen zou moeten behelpen. Deze medewerking is bij besluit van 22 Dec. 1938 verleend. Omstandigheden hebben den bouw ver- traagd, maar eindelijk is de tijd dan toch daar, dat het nieuwe schoolgebouw gereed is om de leerlingen te ontvangen. Spreker voelt zich verplicht, namens de ge- ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1942. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 7.30 u., Avondgebed. 89 uur, aangifte H. Doop in de consis- torie der kerk; trouwboekje meebrengen. Gereformeerde Gemeente. TERNiEIUZEN. 7 u., de heer L. Rijksen, van Utrecht. ZONDAG 6 SEPTEMBER 1942. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 10 u., Ds. H. W. Beekenkamp, van Middelburg; 2.30 u., Ds. Beeken kamp, bed. H. Doop. SLUISKIL. 10 u„ leesdienst; 2.30 u„ onb. AXEL. 10 u., Ds. van Oeveren; 2.30 u., Ds. van Oeveren, bed. H Doop HOEK. 10 u. en 3 u., Ds. E. Raams. ZAAMSLAG. 10 u. en 3 u., cand. R. C. A. van Voorst Vader, van Middelburg. KLOOSTERZAiNDiE. 10 u„ Ds. J. Kroon. SAS VAN GENT. 10 u., Ds. M. Goudkamp. PHILIPPINE. 3 u., Ds. M. Goudkamp. Gereformeerde Kerk. TERNEUZEN. 10 u. en 2.30 u., Ds. H. C. Voorneveld, van Haamstede AXEL. 10 u. en 2.30 u., Ds. van den Berg, van Scharendijke. ZOUTESPUI. 10 u. en 2.30 u., Ds. Sollie. HOEK. 10 u. en 3 u., Ds. J. Francke. ZAAMSLAG. 10 uur en 3 u., Ds. Kok. Chi-. Gereformeerde Kerk. ZAAMSLAG. 10 u. en 3 u., Ds. L. de Bruijne, van Soestdijk. Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 10 u., 2.30 u. en, 6 u., lees dienst. A vxr,|T 1 n ori 11 Ti^-er L. riijK- HOEK. 10 u., 2.30 u. en 6 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN (Vlooswijkstraat)10 u., 2.30 u. en 6 u., leesdienst. TERNEUZEN (Nieuwediepstraat). 10 u., 2,30 u. en 6 u., leesdienst. Roomsch-Katholieke Kerk. TERNEUZEN. 7.30 u., 9 u. en 10.30 u., H.H. Missen, 2.30 u., Lof. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MHJDELBURG. Zitting van Vrijdag 4 September 1942. D. Risseeuw bezocht op 15 April 1.1. de markt te Oostburg, zette zijn rijwiel in een cafe, doch toen hij er later mee wilde huis- waarts keeren bleek het verdwenen. De wachtmeester der marechaussee Schetters trof het rijwiel later aan in het bezit van A. van Houte, 35 jaar oud, groentenhandelaar te Breskens. Deze werd thans beklaagd, dat rijwiel te hebben weggenomen of het althans te hebben gekocht zonder zich behoorlijk van de herkomst te hebben vergewist. Er bleek, dat verd. op 15 April aan iemand te hebben verklaard, dat hij een rijwiel noodig had, om in het onderhoud van vrouw en kin deren te kunnen voorzien, doch geen geld te hebben om er een te koopen. Hij verklaarde na de ontdekking, het hij hem bevonden rijwiel reeds in Mei 1940 te Terneuzen te hebben gekocht hoewel het pas op 15 April 1942 is vermist. En gaf, toen hem daarop gewezen werd voor, dat hij zich onjuist had uitgedrukt, en dat dit Mei 1942 moest zijn. Ten slotte bleek zijn geheugen geheel verdwenen en wist hij er niets meer van. Getuigen en verdachte blijven bij hun ver- klaring. De officier acht het primair ten laste gelegde, ondanks de ontkenning van verd. be wezen en eischt 8 maanden gevangenisstraf. Mr. A. H. Kuipers, als raadsman, voert aan, dat zijn cliant nog nimmer is veroordeeld. Hij acht ni£t bewezen, dat hij de ffets heeft weg genomen. Wel vreest hij, dat zijn client ver oordeeld zal worden wegenfc schuldheling, maar vraagt daarvoor een lichtere straf. Uitspraak 17 Sept." Wordt er propaganda gevoerd dat elk gezon kind in Nederland moet leeren zwem- men in ons waterrijk land, ook lichamelijk onvolwaardigen kunnen profiteeren van het zwembad, ja, verschillende van hen kunnen zich de zwemkufst eigen maken. Het is een verheugend verschijnsel, dat, vooral in de overdekte inrichtingen in ons land emstige proeven zijn genomen (en met verrassende resultaten bekroond) om lichamelijk onvol waardigen de zwemkunst bij te brengen. Het wekelijksohe bad is reeds een verfris- sohing voor het lichaam, speciaal voor de huid, dat allervoomaamst» orgaan dat vaak zoo stiefmoederljjk wordt bedeeld, het stoeien, spartelen en oefenen in het water heeft vroo- lijkheid en levensblijheid. Baden en zwemmen zijn een verjonging, een verfrissching voor geest en lichaam beiden. Ook kinderen, lijdende aan kinderverlam- ming, een aantal blinden en dooven en ver- mink'ten (ook oorlogsslachtoffers) hebben ipeds het zwemmen, in betrekkelijk korten tijd geleerd. Toewijding en liefde was en is hun deel bij dit onderwijs. Als al die groepen van getroffenen, probee- ren om de zwemkunst machtig te worden, bestaan er dan beletselen voor gezonde kinde ren en menschen om zich de zwemkunst eigen te maken? Neen, ze bestaan niet. Met wat goeden wil, met wat doorzettingsvermogen en een dosis geduld kan iedereen leeren zwem men, zelfs op vrij hoogen leeftijd. Er zijn mannen en vrouwen, die nog op 60-, ja diep 70-jarigen leeftijd leerden zwemmen, omzich betrekkelijk veilig te stellen tegen den verdrinkingsdood in dezen tijd van ver- duisteringsplicht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2