Binneniand Buitenland No. 10.416 VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1942 82e Jaargang DIRECTEUR: I. VAN DE SANDE ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN HOOFDREDACTEUR: N.J. HARTE TERNEUZEN - TELEFOON £298 OUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Boljewisien verdreven uit kazematstellingeR bij Stalingrad. Duitsche represaille. WEEKPRAATJE. A RBEIDSKRACHTEN DER BEZETTE GEBIEDEN. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT eoon. aangelegenheden. GROETPLICHT VOOR AMBTENAREN? TERNEUZEN, 4 SEPTEMBER 1942. Verschijnt iederen Maandag-, Woensdag- en Vrljdagavond Prijsverhooqing advertentien toegestaan door het Departement van Handal, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N. P. d.d. 24 Maart 1942 - AbonnementsprijsBinnen Terneuzen f 1.42 per 3 maendenbuiten Terneuzen f 1.73 per 3 maanden. - Bij vooruitbetaling f 6.60 per jaar. Uitgeelsfcer N,V. Flrma P. EVAN 0E SANDE Telefoon 2073 - Giro 38150 TERNEUZENSCHE COURANT ADVERTENTIENPer mm 10 cent, minimum per advertentie f 1.50 - Rubriek kleine advertentien 1-5 regels 60 cent; iedere -regel meer 12 cent; maximum 8 regels Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 1-5 regels 52 cent, iedere regel meer 1 0 cent Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 1 0 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Intending van advertentien uiterlijk 10 uur v. m. op den dag van verschijning. Luchtaanval op Karlsruhe. Bommen op„ Wight. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Ten Zuidoosten van Anapa werden ver scheiden taai verdedigde hoogtestellingen stormenderhand veroverd. Voor Noworossisk werden een xnotorboot en een mijnenveger door bommen tot zinken ge- bracht. Duitsche motortorpedobooten brach- ten in de Zwarte Zee van een konvooi twee tankscbepen, twee schepen en zes groote lich- ters met een geramenlijken inhoud van 15.400 brt. tot zinken. Voor Stalingrad wierpen Duitscbe en Roe- meensehe troepen in nauwe samenwreking met de luchtmacht den vijand uit kracbtig versterkte kazematstellingen. Tegenaanvallen werden afgestagen. Voor den oorlog belangrijke installaties in en rondom Stalingrad, alsmede schepen op de Wolga waren het doelwit van zware lucht- aanvallen. Ten Zuidwesten van Kaloega en ten Noord- westen van Medyn werden verscheiden vijan delijke aanvallen afgeslagen. Ook in het gebied van Rzjef mislukten door sterke infan- terie- en pantserstrijdkrachten ondemomen vijandelijke aanvallen. Hierbij werden door formaties van 't leger en door het geconcentreerde optreden van formaties gevechtsvliegtuigen en duikbom- menwerpers 109 bolsjewistische tanks ver- nietigd1. Ten Zuiden van het Ladogameer en voor Leningrad stortten herhaalde aanvallen van den vijand ineen. Aan het front aan de Noordelijke IJszee bestookte de luchtmacht bolsjewistische ge- schutstellingen op het Visschersschiereiland, alsmede een steunpunt voor Vliegtuigen bij Moermansk. De bolsjewistische luchtmacht verloor op 1 en 2 September in luchtgevechten en door luchtdoelartillerie 184 vliegtuigen. Een ander vliegtuig werd op den grond vernield. Acht eigen vliegtuigen keerden van een vlucht naar den vijand met terug. Aan het Egyptische front levendige verken- ningsactiviteit. De verliezen aan vijandelijke tanks waren Woensdag melding is gemaakt, zijn tot 51 gestegen. Duitsche en Italiaansche jagers schoten Woensdag 21 Britsche vlieg tuigen neer. Ben Duitsch vliegtuig ging ver- loren. In den acht van 1 op 2 September bombar- deerden formaties Duitsche gevechtsvliegtui gen verscheiden Britsche vliegvelden ten Noordwesten en Noordoosten van Cairo. Na storingsvluchten overdag, zonder eenige uitwerking, en op groote hoogte boven West- Duitschland hebben formaties van de Britsche luchtmacht Donderdagnacht de stad Karlsruhe aangevallen. De burgerbevolking leed verlie- zqn, Vooral in de binnenstad ontstond mate- rieele schade -on QQr, ^hAimT^ -JU a<>4 <luovorrc y o nzior t.PTJ werden. zes der aanvallende bommenwerpers IkF aanvallen in scbeervlucht plaatsten Woensdag lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen bomtreffers van zwaar kaliber op industrieele en verkeersinstallaties op het eiland Wight en aan de Engelsche Zuidkust. In den macht van 2 op 3 September werden voor den oorlog belangrijke doelen in midden Engeland gebombardeerd. Alie bij Dieppe gevangen genomen Britten zullen worden geboeid. Het Opperbevel van de Weermacht deelt het volgende mede: II het hij Dieppe buitgemaakte Engelsche bevel, aanhangsel 1, alinea 4, nummer b) 2 wordt gezegd: ,,Waar het ook maar mogelijk is, moeten de handen van de gevangenen wor den samengehonden, opdat zij hun papieren niet kunnen vernietigen. In het officieele communique van het Opperbevel van de Weer macht van 30 Augustus 1942 werd o.a. deze passage van het Engelsche operatiebevel gepu- bliceerd. De Engelsche regeering heeft hier- over geziwegen. Het Opperbevel van de Weermacht heeft derhalve bepaald, dat alle hij Dieppe gevan- gen genomen Britsche officieren en soldaten vanaf 3 September 1942 om 14.00 uur geboeid zullen worden. Het motief voor deze behan- deling is den gevangenen medegedeeld. Deze maatregel zal pas worden opgeheven, zoodra de Britsche regeering de in het boven- genoemde bevel uitgevaardigde hepaldng in- zake het boeien van Duitsche krijgsgevangenen in een officieele mededeeling intrekt. Het Opperbevel van de Weermacht ver- klaart voorts, dat voortaan alle Wild-West- methoden van deze soort, welke een beleedi- ging en miskenning van dappere soldaten vormen, onroiddellrjk met de scherpste repre- sailles beantwoord worden. De Duitsche troepen hebben tot dusver talrijke fotogra- fische opnamen van Dieppe bewijzen het de gevangen Britten als een fatsoenlijken vijand behandel?T en verzorgd. Het staat aan het Britsche commando te beoordeelen, of deze door dit eomimfcido veroorzaakte verandering in de behandeling van gevangenen na de ervaringen van - Dieppe meer Duitsche dan Britsche gevangenen zal treffen. Geen maatregeien tegen krijgsgevangenen. Het opperbevel van de weermacht deelt voorts mede: Hen door het Britsche ministerie van Oorlog verstrekte en door het Reuteragentschap ver- spreide verklaring van 2 September des avonds deelt medee. ,,In het Duitsche weermachtbericht wordt gezegd, dat door de Engeschen brj de onder- neming van Dieppe bevelen zijn gegeven, om de handen van gevangenen te binden, om zoo- doende te verhinderen, dat zij hun papieren vernietigen. Er wordt een onderzoek ingesteld of inderdaad een soortgelijk bevel is gegeven. Met nadruk wordt ontkerid, dat de handen van eenigen Duitsche gevangene zijn gebon- den. Ieder soortgelijk bevel ^al, indien het gegeven mocht zijn, herroepen worden". Op grand1 van deze verklaring heeft het opperbevel van de weermacht de op 2 Sep tember 1942 des middags aangekondigde maat regeien tegen de Britsche krijgsgevangenen ingetrokken. De tekst van deze Britsche verklaring zal den Britschen krijgsgevangenen eveneens wor den medegedeeld. Tijdens de gevechten, vermeld in het weer machtbericht van Woensdag, zijn de verliezen van den vijand gestegen tot 51 tanks en 20 pantserauto's. Formaties der luchtmacht van de As heb ben met succes haar aanvallen op vijandelijke concentraties hemieuwd. In felle gevechten werden 21 Britsche vliegtuigen neergeschoten door Italiaansche en Duitsche jagers, drie andere door batterrjen luchtdoelartillerie. Vijf onzer toestellen zijn niet van de operaties der beide laatste dagen teruggekeerd. Tijdens de jongste operaties aan het Egyp tische front heeft de 91e escadrille van het voerde regiment jagers zijn lOOe vliegtuig neergeschoten. Uit beschouwingen, die volgens S.P.T. te Zurich ontvangen zijn van Engelsche en Ame- rikaansche oorlogscorrespondenten uit Noord- Afrika, valt op te maken, dat de gevechten in Egypte nog in een „stadium van voorberei- ding" verkeeren. Tot een treffen der eigen- lrjke wederzijdsche verdedigingslinies is het nog niet gekomen. Gelijkluidend zijn de mededeelingen van Italiaansche frontreporters, die doen weten, Maar vraag hen nu eens op den man af waarvan zij eigenlijk zouden leven wanneer die Duitschers er nu eens niet waren? Zrj schelden erop zoo hard zij maar kunnen, maar intusschen kloppen z\j geld uit de zakken hunner koopers en onttrekken anderzijds waardevolle goederen aan de distributie, daarmede groot nadeel berokkenend aan de armere land'genooten. Hun best aan is mede gegrondvest op het verschijnsel, dat er koo pers yror hunne waren te vinden zijn. Deze laatsten zijn even schuldig, even misdadig als de handelaars zelve. Het is dan ook juist, dat beiden, wanneer zij werden betrapt, door den rechter worden bestraft. Drie categorien zijn er derhalve die de stu- wing van den nieuwen tijd' willen afremmen: de onwetenden, de onwilhgen en de knoeiers. Is een van die drie waard dat men hen volgt? Is een van hen krachtig genoeg om zich met succes blijvend tegen den nieuwen geest in Europa te verzetten? Naar onze op- rechte meening stellig niet. Zie toch eens wat op 1 et oogenblik zich in het Qosten van Europa oltrekt. De- Sovjet- Russische legers verzetten zich met zelfs voor dat in Egypte de troepen van maarschalk het Duitsche leger-coinmando ongekende Rommel en die van het Amerikaansche opper bevel nog steeds geen contact met elkaar hebben. DE NEW Oltk TIMES OVER DIEPPE. Uit Buenos Aires wordt aan het D.N.B. ge- meld, dat ook de Amerikaansche pers thans erkent, dat Dieppe een nederlaag is geweest. Zoo constateert decorrespondent der New- York Times te Londen, dat Dieppe onmisken- baar een leer is geweest. De militaire des- kimdigen zijn min of meer van meening, dat een nieuwe poging met alle beschikbare mid- delen der geallieerden geen kans op succes biedt en aan de Sowjetunie in geenerlei vorm verlichting kan brengen. IU»1BA RDE MEXTEN IN ENGELAND EN DUITSCHLAND. Britsche bommenwerpers zijn Woensdag- naoht in geringen getale naar West-Duitsch- land gevlogen. Boven enkele plaatsen werden brand- en brisantbommen uitgeworpen. Drie der toestellen werden neergeschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen 's nachts voor den oorlog belangrijke installaties in Mid den- en Oost-Engeland met waargenomen succes aan. D.N.B, DE GEVECHTEN OP NIEUW-GUINEA. Naar S.P.T. uit Londen vemeemt heeft het Maandag door Australische troepen bij de Milne-baai op Nieuw-Guinea ingeleide tegen- offensief, naar het hoofdkwartier van gene- raal Mac Arthur bekend maakt, geleid tot zeer hevige gevechten. De geallieerde lucht macht heeft aanvallen gedaan op Japansche steUingen en luchtsteunpunten bij Lae, Boena, Salamaua en bij de Milne-baai. Engelsche correspondenten melden uit gene- raal Mac Arthurs hoofdkwartier, dat de Japanners aan het front van Kokoda op Nieuw-Guinea een massa-aanval zijn begon- nen in de bergen, die een deel van de ver- dediging van Port Moresby uitmaken. Brjzon- derheden konden nog niet worden vemomen. (S.P.T.) T>E JAPANSCHE LAJNuu^ - ncL NIEUW-HU1NEA. Japansche troepen maken, naar men van bevoegde zijde verneemt. op Nieuw-Guinea goede vorderingen. Zij zijn erin geslaagd om de Australische troepen uit de Milne-baai tot in de rimboe terug te dringen en daar te omsingelen. Een Australisch infanterie-batal- jon werd bij deze gevechten totaal in de pan gehakt. 240 Nieuw-Zeelandsche scherpschut- ters werden gevangen genomen. In luchtgevechten haven Nieuw-Guinea schoten Japansche jagers zeven vijandelijke viegtuigen neer, waaronder drie Amerikaan sche bommenwerpers. De Japansche vlieg tuigen keerden zonder eigen verliezen op hun stunpunten 'terug. Port Moresby werd opnieuw door de lucht macht van de Japansche marine aangevallen. In de haveninstallaties werden zware v«r- woestingen aangericht. In de straat van Torres werd een Austra lisch transportschip door een Japanschen tor- pedobootjager tot zinken gebracht. Een Australische motorkanonneerhoot, die in de baai van Carpentaria tradhtte te ontsnappen, werd door Japansche gevechtsvliegtuigen tot zinken gebracht. De voorwaartsche heweging waarin het maatschappelijk leven wordt gestuwd, wordt op eene dikwijls bedenkelij'ke wijze geremd. Vooral in dezen tijd, welke volgde op eene periode van stilstand in de uiterlijke ontwik- keling van den geestelijken voortgang van ons volk, moet dit als uitermate gevaarlijk wor den beschouwd. Met opzet spreken wij van kracht tegen hunne vernietiging. Enorm groot is de voorraad van hun mate- riaal gebleken, zoodat alle krachtsinspanning noodig is om hen te bestrijden. Adolf Hitler heeft in Juni 1941 tegen de toen reeds sterk dreigende gevaren ingegre- pen. Thans zien wij dat het inderdaad tijd was. Is er iemand die kan gelooven, dat het bols-jewistisch gevaar te beteugelen zou zijn geweest als Adolf Hitler langer had gewacht? VRIJWILLIGERS VOOR DEN N.A.D. Aanmelding slu't op 31 October a.s. Omstreeks midden Juii werd bekend ge maakt, dat wederom de gelegenheid bestaat zich aan te melden voor de vrijwillige vervul- ling van den Arbeidsdienst. Deze vrijwilligers zullen worden opgeroepen voor den diensttijd, welke begin Januari 1943 aanvangt. Thans wordt gemeld, dat deze vrijwillige aanmelding op Zaterdag 31 October a.s. sluit. In verband hiermede, wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat zij, die in aan- merking wenschen te komen voor een be- trekking in openbaren dienst of bij het bijzon der onderwijs, den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt en zijn geboren na 31 December 1919, bij de sollicitatie het bewijs moeten overleggen dat zij hun arbeidsdienstplicht hebben vervuld. Bovendien kunnen zich voor vrijwillige dienst- neming in den Nederlandschen Arbeidsdienst aanmelden, jongemannen in den leeftijd van 17 tot en met 23 jaar mits zij ongehuwd zijn. De mogelijkheid van aanmelding voor vrij willige dienstneming bestsfht dus nog t.m. 31 October a.s. en het aanmelden kan geschieden bij de N.A.D.-aanmeldingsbureaux, bij de ge- meentehuizen of bij de Arbeidsbureaux. AFWIJKING VAN LOON- EN ARB E IDS- VOORWAARDEN. In een aantal zijner ryg^iingen van loonen te" ve^iefial-. tot afwijking van. <k s-estelde bepaldngen, terwijl het in een reeks van andere ieg cu,i6ai deze bevoegdheid heeft toegekend. aan dr. ir. A. H .W. Hacke te 's-Gravenhage. Blrjkens een in de Staatscourant van 31 Aug. j.l. opge- nomen heschikking heeft het College thans ook voor de belangrijkste regelingen, ten aan- zien waarvan het zich aanvankelijk de dispen- satie-hevoegdheid had voorbehouden, deze bevoegdheid aan dr. ir. A. H. W. Hacke toe gekend. Daarbij is tevens de mogelijkheid geopend tot het verleenen van dispensatie van de bepalingen der vastgestelde arbeidsvoor- waarden in de confectie-industrie. Ook hier is dr. Hacke bevoegd verklaard. Krachtens een nieuwe verordening van den algemeen gemaohtigde voor den Arbeid, zul len, meldt het A.N.P. uit Berlijn, ook de arbeidskracbten van de hezette gehieden op uniforme en straffe wrjze geleid worden. De algemeene grondslagen voor het tewerk stel- 'tlen van de arbeidskrachten worden door deze nieuwe verordening voltooid. De nieuwe maatregeien garandeeren een doelmatige ver- deeling van de arbeidskrachten ter dekking van de behoeften van het Rijk en van de he zette gehieden en een zoo groot mogelijke arbeidsprestatie. 1 ARBEIBSVOORWAARDEN IN DE TEXTIELINDUSTRIE. Daar de in Januari vastgestelde regeling van arbeidsvoorwaarden in de textielindustrie op sommige punten tot twijfel aanleiding gaf, heeft het college van rijksbemiddelaars deze de Staatscourant van 1 Sep- aen oescnouwu. mi -beSChikking in de Staatscourant van l bep- de uiterlijke ontwikkelmg, daar het de inner- j-em^€r jj, gewijzigden vorm gepuhliceerd GROOTE VERKENNINGvSAOTIVITEIT IN EGYPTE. Fele luchtgevechten. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: Intensieve activiteit van verkennings- afdeelirigen aan het geheele Egyptische front. lijke ontwikkeling in bepaalde kringen zich krachtig ontplooide. De beperkingen welke daaraan werden opgelegd, door tal van maat regeien welke „het nieuwe", zooals men de normale gevolgen van het steeds evolueerende leven noemde, moesten tegenhouden, kon slechts hewerken, dat dit tot eene hooge span ning zou worden opgevoerdl Bij ontlading van deze spanning, welke vroeger of later toch moest plaats hebben. kon het niet anders, of een tijdelijk te krachtige stroom zou zeer veel van wat het op zijn weg ontmoette, mede- sleuren. Dit verschijnsel is het best te ver- gelijken met een dijkdoorbraak. Het water buiten den dijk wast en wast. De druk erop stijgt met het uur, maar de dijk houdt. Dan komt plotseling het. oogenblik waarop de zwakste plek bezwijkt en het lang tegen- gehouden water stort zich met geweld door den ontstanen breuk, alles medevoerend of vernietigend wat het verder op zijn weg ont- moet. Tot zooverre gaat de vergeljjking met de politieke ontwikkeling in ons land gedurende de laatste jaren vrrj goed op. Ook politiek brak een breede en krachtigen stroom zich baan. Een stroom welke niet te keeren is en die voor dengeen, die toch pro- beeren wil hem tegen te houden slechts zelf- vemietiging kan inhouden. Inderdaad zij er thans nog krachteri aan het werk die aan deze politieke strooming, d.w.z. aan de te lang afgedamde historisch vast- gelegde nieuwe bedding der nationale ontwik keling, moeilijkheden in den weg willen leggen. Wie ontwikkelen deze krachten? Daar zijn er van verschillende soort. maar alle hebben dit eene gemeen, dat zij handelen uit zelfzuchtige oogmerken, hetzij voor zich- zelf, hetzij voor eene groepeering waarvan zij deel uitmaken. Er zijn er bij die in hunne onwetendheid meenen oprecht te zijn, er zijn. er ook die wei- geren kennis te nemen van het nieuwe omdat alles wat nieuw is hen nu eenmaal tegen- staat. Tenslotte zijn er dan nog vele, die de verdeeldheid in het Nederlandsche volk uit- buiten ten eigen bate: de visschers in troebel water. Men vindt er de vertegenwoordigers van in alles wat den zwarten bandel aangaat. Zij knoeien en bedriegen naar bartelust. Hunne prijzen zijn niet hoog omdat zrj uit zuiver winstbejag er niet tegen opzien hunne eigen landgenooten uit te buiten, neen, hunne prij zen zijn zoo hoog omdat alles zoo schaarsch is, omdat die Duitschers" alles wegslepen. waarbij de redactie der regeling verduidelijkt is De bewuste bepalingen hebben betrekking op extra-betaling voor .ploegenarbeid en over- werk en doorhetaling van loon hij z.g. kort verzuim en verzuim op feestdagen. Per jaar zal 6 dagen vacantie worden gegeven. Deze heschikking treedt in werking op 2 Septem ber 1942. WERKLOOZENKAS VAN HET NED. AKBEIDSFEONT. De secretaris-generaal van sociale zaken heeft het reglement voor de werkloozenkas van het Nederlandsch Arbeidsfront goedge- keurd en bepiald, dat aan deze organisatie te rekenen van 29 Juni suhsidie ten behoeve van de werkloozenkas wordt verleend over- eenkomstig het werkloosheidsbesluiit 1917 ten bedrage van 100 pet. van de bij drag fen der leden. Voorts heeft voornoemde secretaris-gene raal goedgekeurd, dat te rekenen van 29 Juni 1942 de werkloozenkassen van een groot aan tal organisaties overgaan in de werkloozen kas van het Nederlandsche Arbeidsfront. DIRECTEUR-GEN. VOOR BIJZONDERE Naar gemeld wordt is benoemd tot direc- teur-generaal voor bijzondere economische aangelegenheden F. L. Rambonnet, geduren de den tijd dat de heer mr. M. M. Rost van Tonningen optreedt als secretaris-generaal van het departement voor Bijzondere Econo mische Aangelegenheden. WERKKRACHTEN IN DUITSCHLAND. Krachtens een nieuwe verordening van den agemeen gevolmachtigde voor den arbeid zullen ook de werkkraohten van de bezette gehieden op uniforme en straffe wijze worden geleid. De algemeene grondslagen voor het tewerk stellen van de werkkrachten worden door deze nieuwe verordening voltooid. De nieuwe maatregeien garandeeren een doelmatige verdeeling van de arbeidskrachten ter dekking van de behoeften van het rijk en ■van. de hezette gehieden en een zoo groot mogelijke arbeidsprestatie. ONIWARE AANPRIJZINGEN VAN s YTTAMINE-PRAEPARATEN. In het jaarverslag over 1941 van het rijks- instituut voor de volksgezondheid worden mededeelingen gedaan over onderzoekmgen, die vanwege het instituut zijn verricht naar de samenstelling van vervangingsproducten voor levertraan. Daarbij trad aan den dag, dat verschillende dier producten niet de hoe- danigheden hezitten, waarvan de fabrikanten bij hun aanprijzingen gewag maken. Zoo werd een praeparaat onderzocht, dat als „een vol- waardig product" in den bandel wordt ge bracht en waarvan verder wordt gezegd, dat het, naast ,,de A en D-vitaminen van lever traan, de vitaminen C van sinaasappels en vitajnine D van mout in de juiste verhouding bevat". In werkelijkheid bleek het gehalte vitamine A slechts 1/10 gedeelte te zijn van een behoor- lijke levertraan, het gehalte vitamine B 1 was geheel te verwaarloozen en het gehalte vita mine C niet hooger dan dat van 100 g aard- appelen in Januari en Februari, waarbij men dan nog in het oog dient te houden, dat aard- appelen in een hoeveelheid van eenige honder- den grammen per dag worden gegeten, terwijl van het levertraanvervangingsproduct slechts een paar theelepeltjes worden genomen. Een ander product wordt als volgt aange- prezen: Bevat de vitaminen A en D van levertraan in concentratde en verhouding van levertraan, vervolgens wordt de werking nog verhoogd door vitamine C van sinaasappelsap en vitamine B van mout". Bij onderzoek kon vitamine A niet worden aangetoond, het ge halte vitamine C en B 1 waren resp. 12.8 mg en 50 gamma per 100 g, het gehalte D lag tusschen nu! en 40 intemationale eenheden per gram, het dichtst bij nul i.e. Het rijksinstituut merkt naar aanleiding van een en ander in zijn verslag op, dat dit geknoei niet alleen met levertraanvervan- gingsmiddelen, maar, volgens opgedane er varingen, met allerlei vitamine-producten plaats heeft. Er zijn betrouwbare firma's, die uitstekende praeparaten op de markt bren gen, maar er zijn er ook, die een handel drij- ven, welke met geen ander woord dan zwendel is aan te duiden. De groote massa toont in dezen tijd een waren vitamine-honger en de reclame is er op uit dezen honger op zijn minst te laten voortduren, zoo mogelijk nog te verergeren. Het publiek koopt, hamstert vitaminepraeparaten zonder eenige gave des onderscheids. Het koopt, afgaande op de fraai klinkende leuzen op de verpakking. Er wor den kapitalen uitgegeven voor maar al te dik wijls nietswaardige producten. IDENTITErTSKAARTEN VOOR PAARDEN In het Maandag verscheneh. voedselvoorzie- ningshlad is opgenomen de paardenverorde- ning 1942 van het bedrijfsehap voor vee en vleesch, waarbij o.m. is bepaald, dat voor elk paard, ouder dan drie maanden, een identi- teitskaart, waarop het sdgnalement van het betrokken paard nauwkeurig is omschreven, aanwezdg moet zijn. Deze kaart wordt uitge-'r reikt door den voedselcommissaris van de provincie, waarin de eigenaar of houder van het paard woonachtig is. Een bijzondere bepaling geldt voor een Jangs de Belgische grens gelegen grondstropk van 3000 meter breedte; het gebruik van paarden ouder dan drie maanden op den weg binnen deze strook zonder identiteitskaart is ver- boden. Voor brjzonderheden van de regeling zie men de desbetreffende officieele publicatie. Maandag zijn weer ruim 300 Nederiano- sche vrijwillig"ers uit ID-en Haag naar het Oost- front vertrokken. Na een grondige opledding, in de moderne Duitsche kazernes, zullen de mannen aan het front bewijzen, dat de oude geest van groote mannen uit een roemrijk verleden, zijn daadkrcht niet verloren heeft. 4 Naast hun Duitsche kameraden en vriiwilli- gers uit bijna alle landen van Europa zullen zij strijden voor een nieuw Europa, voor een nieuwe gem eens chap. Vele familieleden en bekenden hadden zich op het station Verzameld. KWALITEITSEISOilEN VOOR FRUIT. In de Ned. Staatscourant is opgenomen een besluit van de Nederlandsche groenten- en fruitcentrale, waarin zijn opgenomen de ver- eischten, waaraan fruit moet voldoen om te mogen worden geveild. Het besluit bevat bij- zonderheden over kwaliteitseischen van aal- hessen, appelen, hramen, druiven, frambozen, kersen, loganhessen, noten, peren, perziken en pruimen en is 1 Sept in werking getreden. HET SPOORWEGVERKEER OP JAVA. Naar het A.N.P. uit Tokio verneemt is op drie onbelangrijke lijnen na, op Java het ge heele spoorwegnet van 5230 km wederom in gebruik. Het^rollend materieel is bijna geheel intact gebleveh. De overige spoorweginstalla- ties zijn voor 70 pet. wederom hersteld. Van de 46 verwoeste spoorwegbruggen werd reeds 80 pet. gerepareerd. De liinen zelf zullen in November geheel hersteld ziin. Van de 153 verwoeste wegbruggen zijn er 30 reeds ver- nieuwd. Het grootste probleem vormt de zee- scheepvaart. Vroeger bedroeg de aanvoer uit zee per dag 700.000 ton. Men is er toe over- gegaan ook houten schepen in dienst te stel- len. In Centraal Java is men begonnen met den aanbouw van houten schepen. DE NEDERL. ARBEIDSDIENST. In het tentenSump van den Nederlandschen .Arbeidsdienst te Hilvarenbeek, te midden van een wiide vlakte, omzoomd door hooge den- nenhosschen, is Zondag het oogstfeest ge- vierd. Het garnizoensterrein was versierd met festoenen van dennengroen. Toen de gasten, onder wie zich o.a. de bur- gemeester van Hilvarenbeek, J. C. de Rooy en een aantal meisjes van den N.A.D. te Goirle bevonden. hadden plaats genomen, deed het ,,bataljon", in totaal 166 man sterk, zijn intrede. Er volgden v.rije- en orde-oefeningen; een brug hij een denkbeeldige rivierovergang werd in een oogwenk „genomen". Een bijzon dere attractie vormden de volksdansen en de volkszang. Na een rustpauze" hegaf het gezelschap zich naar het sportveld, waar o.a. een rugby- wedstrijd werd gespeeld. Ook de mannen van den Nederlandschen Arbeidsdienst uit het karnp Waterloo bij Amersfoort hebben het oogstfeest gevierd, dat Zaterdag onder leiding der hoplieden Van Asperen en Broekbuizen heeft plaats gehad T. (mr. H. F. Torringaschrijft het vol gende over den groetplicht van amhtenaren in het Weekblad voor Gemeentehelangen. De eerste eisch, welke in de huidige, moei- lijke omstandigheden hij de uitoefening van den publieken dienst moet worden gesteld, is, dat de amhtenaren bij het vervullen van hun taak in gelijke mate op den gemeenschaps- dienst zijn gericht als de bestuursorganen zelf. Voor gemeente-amhtenaren beteekent dit gehjkgericht zijn met het gemeentebestuur op den openbaren gemeentediensit. Uit den eisch van gelijkgerichtheid vloeit voort als noodzakelijk gevolg, dat de ge- meente-ambtenaren ten opzichte van den bo ven hen gestelden drager van het overheids- gezag, i.e. den burgemeester, doen blijken van saamhoorigheid, welke o.a. tot uiting komt ;n het in acht nemen der vormen van ambtelijke ondergeschiktheid. Met name moet hieronder worden begrepen de plicht van den ambte- r:aar, zijn burgemeester, wanneer hij dien ont- moet, te groeten. INSTEELING OPHAALDIENSTEN. Zooals reeds eerder werd bekend gemaakt zijn in eenige groote stcden door het Rijks- bureau voor Oude Materialen en Afvalstoffen te 's Gravensage wijkophalers aangesteld, Deze kleinhandelaren hebben tot taak in be paalde wijken op gezette tijden de oude ma terialen en afvalstoffen huis aan huis op te halen. Nadat ook in verscheidene kleinere plaatsen deze inzameling op gelijke wijze was georga- niseerd, zijn thans, naar de Directeur van ge- noemd Rijksbureau ons mededeelt, nieuwe op- haaldiensten ingesteld in de navolgende ge- meenten, waarachter tevens het aantal er- kende wijkophalers is vermeld. (Hoek 1; Amsterdam 107; Applngedam 4; Beilen 2; Het Bilt 2; Bingelrade 1; Borger Buurmalsen 3; Delfzijl U Bmmen 3; En- schede 11; Ferweradeel 3; Gaasterland 6; Gieten 1; Hemelumer, Oldephaert en Noord- wolde 6; Hindeloopen 4; Huijbergen 2; Jaheek 1; Kollumerland en Nieuw-Kruisland' 7; Lem- sterland 4Oirsbeek 1; Ossendrecht 2; Putte Ruinen 1; Schinveld 1; Stavoren 4; Varik Wadenoyen 3; Woensdrecht 2: Zoelen 3 en Zutphen 3. De ambtenaar, die dezen groetplicht, ook nadat hij daarop gewezen is, opaettelijk ver- waarloost, b.v. uit politiek wanbegrip, maakt zich schuldig aan opzettelijke ondermijning van het gezag. In de gegeven omstandighe den, die gelijkgerichtheid van ambtenaar en gezagsdrager, o.a. zich uitend in saamhoorig heid, eischen, moet worden aangenomen, dat een dergelijke opzettelijke gezagsondermrj- ning geschiedt met het oogmerk om in de uit oefening van den openbaren gemeentedienst stremming te veroorzaken. Aangezien de amb tenaar, zooals wij hiervoren in het kort heb ben uiteengezet, uit kracht van zijn dienstbe- trekking gehouden is zijn burgemeester te groeten, zou in dit geval opzettelijke verwaar- loozing van den groetplicht kunnen worden beschouwd als overtreding van art. 358bis van het wetboek van strafrecht, bij welk ar- tikel dienstweigering van amhtenaren straf- baar wordt gesteld. Nip. MIIXDENSI ANDHBA.NK. De bui/tengewone algemeene vergadering der Nederlandsche Middenstandsbank heeft tin alle commissarissen ontslag verleend, aama tot commissaris werden benoemd de heeren ir. M. C. E. Bongaerts, mr. J. W. Goed- hloed, L. d« Groot, mr. J. G. de Hoop Scheffer, G. Kamper, H. F. J. Keip, J. J. Korff, H. J. Peletier, F. L. Rambonnet, J. Robertson, H. G. J. van de Sand en C. J. G. Struycken. Tot lid van de directie werd benoemd met ingang van 15 September de heer E. J. Cool. VESTIGING ALS MAKELAAR, In de Ned. Staatscourant is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van Han del, Nijverheid en Scheepvaart, waarbij: het wordt verboden zich, zonder daartoe van hem verkregen vergunning, te vestigen als make- laar in den zin van artikel 62 van het Wetboek van Koophandel. Beeediging als makelaar kan voorts slechts geschiedenten aanzien van degenen, wien EXAMEN COUPEUSE EN OOSTUMIERE. Bij de te Breda gehouden examens slaagde voor coupeuse mej. P. Dees en voor costu- miere mej. J. Harms, beiden te Terneuzen. EXAMEN SCHOENHERSTELLER. Bij het te Tilburg gehouden exanien voor diploma A schoenherstellcr zijn o.m. geslaagd de heeren J. P. Smies te Sluiskil, L. Vael te St. Jansteen, J. Wenzler en L. Wenzler te Stoppeldijk, C. Smies en J. J. Vasseur te Axel. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van Politie te Terneuzen inaakt bekend, dat omtrent onderstaande poorwerpen, inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen. Kleine portefeuille met inhoud, R. Scbeele, Tramstraat 2; portemonnaie met inhoud, M. Stouthamer, 2e De Feijterstraat 2; paar nieu we zwarte sokken, Bureau van Politie; bad- handdoek, S. de Mul, Steenkamplaan 51; zwarte damessohoen, Bureau van Politie; roode portemonnaie, F. Dekker, Tramstraat 41; zilveren broche, J. Meertens, Scheldekade 14; konijn, J. de Lijs, Benedenweg 45, Sluis kil; portemonnaie met inhoud en andere voor- werpen, J. v. d. Veer, Tuinpad 8; damespols- horloge, Bureau van Politie; heerensok, J. Meeusen, Zandstraat 8; meisjesschoen, Bureau van Politie; halsband van een hond; W. Gort, Kerkhoflaan 41; ring met 2 sleutels, E. van den Eeckhout, Noordstraat 97; bril in etui (lorgnet), Bureau van Politie; paar kinder- Bchoentjes, J. Dooms, Vlucbtbaven 16; rijwiel- gilo*: met ketting, C. M. de Zeeuw, Leliestraat 12; Lipssleutel, Bureau van Politie. BEDRIJESVERGADERINGEN N.AJF. In de afgeloopen week hebben in de vol gende bedrijven vanwege het Nederlandsche Arbeidsfront bedrijfsvergaderingen plaats ge had. Flandria, Sluis; Du Fosse, Sluis; van Melle Confectionerie Works, Breskens; Spiegelglas- fabriek, Phosphaatfabriek, Coop. Suik^rfabr., alle te Sas van Gent, Drukkerrj N.V. Firma P. J. van de Sande, Textielfahriek Schockaert en Chemin de Fer te Terneuzen; Textielfahriek Behaegel-Denijs, Textielfahriek Emile Locke- leer, Bonneterie Hollandia, alle te Hulst; Wasscherij Zeeland te Middelburg; Glas- en Verffabriek Gebr. Wattez te Goes. Tevens vond ook een bedrijfsvergadering plaats voor het Secretarie- en distributieper- soneel te Middelburg, terwijl voor andere dee- len van dit personeel in een der volgende we- ken bijeenkomsten plaats vinden. Op deze bedrijfsvergadering werd door een vertegenwoordiger van het N.A.F. het doel en streven van het N.A.F. uiteengezet en werd getracht de menschen te overtuigen van de sociale en nuttige arbeid van het N.A.F. QUAX, DE BROKKEN-PILOOT. Een film die ons brengt de geschiedenis van een jongmensch, die deelneemt aan een prijsvraag, door het inzenden van een ge- dicht. Hij zou gaarne den derden prijs winnen, een reisje naar de Kanarische eilanden, doch hij wint den eersten: een gratis opleiding voor sportvlieger. In het opleidingskamp blijkt hij een onmogelijke leerling en men tracht hem weer kwijt te geraiken. Terug in zijn dorp ge komen blijkt hij echter als ,,piloot" zoo'n he- roemdheid te zijn geworden, dat hij ten slotte kost wat kost zich op dat vak wil toeleggen en -.weer naar het vliegtuigkamp teruggaat. Alvorens hij ten slotte toch van de goede soort blijkt om vliegenier te worden en het zelfs tot instructeur brengt, heeft hij verschil lende avonturen, die bij de vertooning van de film er de spanning in houden. In het ,,Han- delsblad" werd van deze film gezegd: ,,Quax, de brokkenpiloot" lijkt mij ongeveer het hoog- ste, wat op het gebied van de humoristische film kan worden bereikt... Deze film draait deze week zoowel in het Luxor-Theater te Terneuzen als in Het Cen trum te Axel.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1