„DE ROTHSCHILDS" Binnenland ANNE vindt het geluk Cuxcr Skcalcr Gemeente TERNEUZEN. Openbare behendmaking. FEUILLETON TERNEUZEN, 2 SEPTEMBER 1942. Controleer de verduistering van Uw woning Toegangsprijs 40 cent per persoon. iDe Burgemeester, plaatselijk Luchtbescher- mingsieider te TERNEUZEN, maakt op grond van de artikelen 7 en 8 van de Luchtf- beschermingsverordening (no. 13/1942) bet volgende bekend: Aangezien gebleken is, dat door vele inge- zetenen nog steeds onvoldoende verduisterd wordt, zal een intensieve en scberpe controle worden uitgeoefend op het naleven der ver- duisteringsvoorschriften. Bij constateering van overtredingen zal van heden af naast het opmaken van proces-ver- baal hetgeen een strafoplegging van 150 gulden boete of 4 weken hechtenis tengevol- ge kan hebben onmiddellijk worden over- gegaan tot het afsnijden van den toevoer van de lichtvoorziening voor een tijdVak van drie dagen. Temeuzen, 1 September 1942. De Burgemeester, plaatselijk Luchtbeschermingsleider, C. VHRLINDE. DE DUITSCHE SUOCESSEN VOOK STALINGRAD. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: In den strijd om Stalingrad hebben de Duit sche troepen thans den binnensten verdedi- gingsgordel der stad bereikt. De uit het N.- Westen, Westen en Zuiden oprukkende forma- tdes vormen een halven cirkel rond het tot een vesting versterkte stadgebied en op ver- scheidene plaatsen zijn reeds wiggen in het verdedigingssysteem gedreven, niettegen- staande de verdedigers blijkbaar alles op alles zetten om den aanval te stuiten. In overeen- stemming met het groote belang van Stalin grad als Industrie- en verkeerscentrum zijn hier groote massa's troepen samengetrokken, die tot de beste behooren, waarover de Sov- jet-Russische legerleiding nog kan beschikken. De positie der verdedigers wordt evenwel met den dag slechter. De strijd is thans in een besliasend stadium gekomen en, hoewel de tegenstand der bolsjewisten nog steeds krach- tig is, koestert men te Berlijn geen twijfel omtrent den afloop der gevechten. De bolsje- wistische divisies, die met de Wolga in den rug strijden, vormen op den Westelijken oever in zekeren zin een groot bruggehoofd, dat voortdurend aan hevige aanvallen bloot staat. 'De stad zelf wordt dag en nacht door de Duitsche luchtmacht gebomtaardeerd en staat in brand,, De situatie is dan voor de verdedi gers alleszins hachelijk. Terwijl de Wolga voor de beweglngsvrijheid der bolsjewisten in het gebied van Stalingrad een belemanering vormt, beteekent deze machtige barriere daarentegen voor de Duitsche strijdkrachten in het gebied tusschen Don en Wolga' een flankdekking van groote strategisehe betee- kenis. Tegenover de geweldige Duitsche succes- sen op den zuidelijken vleugel stelt men te Berlijn het vrijwel volkomen falen van dte bol- sjewistische ontlastingsaanvallen bij Rzjef vast. Ondanks alle krachtsinspanndng zijn de bolsjewisten in 30 dagen tijds nergens verder' dan 10 tot 15 km opgerukt en hoewel de aan vallen nog voortduren, acht men in militaire kringen alhier de grootste aanvalskracht door den suceesrijken tegenstand reeds gebroken. Een ding is niet twrjfelachtigontlasting voor de verdedigers van Stalingrad heeft dit door de bolsjewisten zelf geschapen „tweede front" niet kunnen brengen. Met be trekking tot de succesrijke gevechten ten Zuiden van Stalingrad deelt het opperbe- vel der Duitsche weermacht nog mede: de bol sjewisten hebben in talrijke tegenaanvallen getracht het oprukken der Duitsche infanterie en pantserformaties tot staan te brengen. Noch de versterkingswerken, noch de zich wanhopig verwerende bolsjewisten konden den energieken Duitschen aanval weerstaan. Gebruik makend van de met®succes bekroon- de doorbraakpoging zetten snelle Duitsche troepen de verslagen vijandelijke strijdkrach ten na, waarbij zij opnieuw versterkte stel- lingen doorbraken. Uiteengeslagen vijande lijke gevechtsgroepen werden na taai verzet opgefold en gevangen genomen. Duitsche in fanterie, die aohter de snelle formaties aan- kwam, brak den tegenstand van den door de Duitsche voorhoede overvleugelden vijand in kazematten en veldversterkdngen. De bol sjewisten leden zware verliezen aan men- schen en materieel en verloren behalve talrij ke gevangenen, groote hoeveelheden wapens. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft de Sovjetluchtmacht opnieuw Helsinki aan- gevallen. De aanval vond kort na middernacht plaats en duurde verscheidene uren. Het Bulgaarsche blad Prasdnitsji Westi verneemt uit Ankara, dat een Sovjetduikboot de haven van Trebizonde is binnengeloopen. De bemanning is ontwapend en geintemeerd. De leden der bemanning verklaarden, dat alle voorbereidingen zijn getroffen door de Zwartezeevloot om zichzelf tot zinken te brengen. f OPENING VAN DE TENTOONSTELLING „HERLEVEND NEDERLAND". In het gebouw Zuilenstraat 8 te Utrecht is Zaterdagmiddag de tentoonstelling „Her- levend Nederland", een keuze uit de verzame- ling Schuilenburg, officieel geopend. De expo- sitie zal gedurende vier achtereenvolgende weken geopend blijven. Een groot aantai ge noodigden, zoowel Duitsche als Ned-.-landschr gasten woonden de plechtigheid bij. Deze werd verricht door den leider van de N.S.B. i>- A A. Mussert. De heer M. Blokzijl, waarnemend leider van de hoofdafdeeling pers en propaganda der N.S.B. en waarnemend hoofd van de afdee- lmg actieve propaganda van het departement van volksvoorlichting en kunscei heette de aanwezigen welkom en bracht dank aan den burgemeester van Utrecht, die de zaai vcor dit doel beschikbaar had gesteid en aan den waarnemend wethouder van ondenvijs den heer Breedvelt en aan den he;r Vermeer van den dienst van gemeentewerken. Spr. herinnerde er aan, dat deze expositie exgenlijk een eenmanstentoonstelling" was, om- Een modern sprookje van MARIA SAWERSKY. (Nadruk verboden) 45 Op den ezel stond een levensgroot portret. Een blonde jongedame in een flatteus, zilver- kleurig gewaad, leunde in een fauteuil. De bijna klassieke schoonheid van het jonge, ern- stige gezicht had iets zeldzaam aantrekke- lijks. Jonkheer Falke boog zich voorover en greep onwillekeurig de hand van den naast hem staanden notaris. 'Hansen, wie is dat meisje? bracht hij er met moeite uit. Het heeft Egon's gezicht. Vlug, riep de notaris, hebt u een opwek- kend middel bij de hand, juffrouw Bratt? Het was toch te veel voor hem! Senta Bratt greep naar een reukfleschje en duwde dit den notaris toe, maar Remus Falke had zich reeds weer hersteld. Met ongekende energie sprong hij overeind en liep op het schilderij toe. Op zijn wangen brandden roode vlekken. Wie is die dame? wendde hij zich tot de schilderes. Uw kleindochter, meneer Falke! dat al 't benoodigde materiaal bijeengebracht was door een man en dat het in de bedoeling lag om te komen tot de stichting van een na- tionaal museum. Spr. uitte tenslotte den wensch, dat deze tentoonstelling er het hare zou mogen toe bijdragen om kracht te ver- zamelen voor den komenden strijd, die naar sprekers overtuiging nog zwaarder zal zijn dan die, welke achter ons ligt. Met een woord vary dank aan den heer en mevrouw Schuilenburg besloot de heer Blokzijl zijn toespraak. Vervolgens zette de heer Schuilenburg het karakter van de expositie uiteen. Zij geeft 'n beeld van den in de afgeloopen jaren gevoer- den strijd. Spr. bracht hulde' aan hen die in dezen strijd voor het nationaal-socialisme zijn gevallen. Alle aanwezigen herdachten staande de gevallenen. Het openigswoord werd gesproken door den leider van de N.S.B. ir. A. A. Mussert, die er aan herinnerde, dat er vele dingen in het leven zijn, die slechts voor korten tijd van waarde zijn. Daarom jstelde spr. de vtaag, of deze tentoonstelling van blijvende waarde was, of dat zy over tien jaren reeds weer ver- geten zou zijn. Wij beleven op het oogenblik een revolutie, die zelfs de groote Fransche revolutie overtreft. Vele malen reeds in de ge- sehiedenis heeft Europa zich moeten bescher- men, omdat het ging onV het zijn of niet zijn van Europa. Ook in deze tijden wordt Euro- pa bedreigd door een gevaar, het grootste van alle^ tijden, het bolsjewisme. Spr. zeide, dat met het fascisme het nationaal socialisme absoluut noodig is voor het behoud van Euro pa. Dit feit is van beteekenis zelfs ook nog over enkele eeuwen. Daarcum zullen de figu- ren van Adolf Hitler en Mussolini in de ge- schiedenis blijven voortleven, zoolang er een Europa zal bestaan. Ons, als nationaal soeia- listen, verheugt het, dat wij daartoe een klein aandeel kunnen bijdragen. Spr. herinnerde aan den strijd van het nationaal-socialisme, welke in Duitschland begon in het jaar 1919, toen Duitschland in diepe ellende was gedompeld. De strijd in Nederland begon elf jaar geleden, toen Nederland welvarend was. Thans, na elf jaar zwoegen bevinden wij ons in denzelfden toestand als Duitschland in 1919. Wanneer wij in ons pogen zullen slagen, zal dat voor een belangrijk deel te danken zijn aan de hulp van onze Duitsche kameraden. Wij wil- len eerlijk en behoorlijk onzen plicfat doen om ons volk weer een plaats in de geschiedenis te doen veroveren. Tenslotte bracht spr. den heer en mevrouw Schuilenburg dank voor hun werk, niet omdat de heer Schuilenburg de eenige is, die dit werk kan.doen, maar omdat hij de eenige is ge- weest, die het heeft gedaan. Velen zijn er aan begonneo, doch niemand heeft het werk we- ten te voltooien. Ook deze expositie heeft haar blijvende waarde. Hierna verklaarde ir. Mus sert de tentoonstelling voor geopend, waarna de aanwezigen een rondgang maakten. NEDERLANDSOHE LANDBOUWERS NAAR HET OOSTEN. Naar de Berliner Boersenzeitung verneemt, is er in verband met besprekingqn, die de pre sident der Nederlandsctoe Bank en leider der Nederlandsche Oost-Compagnie, mr. M. M. Rost van Tonningen, onlangs tijdens een stu- diereis naar het Oostland heeft gevoerd, een commissi^ van agrarische deskundigen dezer compagnie naar de Oostelijke gebieden afge- vaardigd. Deze commissie heeft met vertegenwoordi- gers van den Rijkscommissaris besprekingen gevoerd over de tewerkstelling van Neder- landers in den landbouw in het Oostland voor- namelijk in Wit-iRoethenie. De Nederlanders die hier te werk gesteld zullen worden, zullen aan de.hand van be- paalde richtlijnen worden gekozen. (V.P.B.) N.O.C. NEEMT LANDGOEDEREN BIJ WILNA OVER ALS EERSTE VESTIGINGS- GEBIED. Studiereis van Rost van Tonningen. De president van de Nederlandsche Oost- Compagnie, mr. M. M. Rost van Tonningen is Maandagavond, tezamen met een aantai leidende figuren uit het Nederlandsche econo- mische en agrarische leven voor een studie reis van een tweetal weken naar de Oekraine vertrokken. Gisteren vertrok een landbouwcommissie naar het Oostland, waar in de buurt van Wilna een groep landgoederen als eerste vestigjngs- gebied door de N.O.C. zal worden overge- nomen. Naar verwacht wordt zal reeds tegen het einde van deze of het begin van de volgende maand een aantai voor dit doel speciaai uit- gezocht ooeren naar dit gebied vertrekken. NIEUW VAST TARIFF VOOR „PAKJES" NAAR DUITSCjHLAND. Op het oogenblik wordt voor het verzenden van ,,pakjes" naar Duitschland, het protecto- raat Bohemen en Moravie en het Generaaigou- vernement tot en met 500 gram 25 cent en boven 500 gram tot en met 1000 gram 40 cent betaald. Met ingang van 1 September is dit tarief opgeheven en wordt voor elk pakje (zonder onderscheid van gewicht tot een met de grens van 1000 gram) een bedrag van 0,30 bere- kend. i ,,Pakjes" mogen niet zwaarder zijn dan 1000 gram en moeten in ongesloten zakjes, doosjes of losse omslagen verpakt zijn. Zij mogen geen stukken bevatten, welke het ka rakter hebben van een briefwisseling over zaken van actueelen of persoonlijken aard. WERKVERRUJMINGSLOONEN PER POSTWISSEL. De centrale - persdienst van het N.A.F. meldt De hoofdafdeeling sociaal-economische za ken, bedrijfsgroep werkverruiming van het Nederlandsche Arbeidsfront, deelt het vol gende mede: ■Nadat aavankelijk bij wijze van proef in een aantai gemeenten het loon van in kampen ge- huisveste en ingekwartierde werkverruimings- arbeiders per postwissel aan de belangheb- bende echtgenooten of andere huisgenooten is uitbetaald, zal deze wijze van betaling met ingang van de werkweek 7 tot 12 September worden uitgebreid tot alle in kampen gehuis- veste en ingewartierde arbeiders. Met deze regeling wordt bereikt, dat be- langhebbenden voor de looninning niet meer zijn aangewezen op de kantoren van sociale Remus Falke streek met zijn hand over het voorhoofd. Mijn kleindochter? Wat bedoelt u daar- mee? Dat u het slachtoffer van een bedrieg- ster bent geworden, meneer Falke, zei Senta Bratt. Mevrouw Staniecki heeft u op een schandelijke wijze om den tuin geleid. Het meisje, dat zij als uw kleindochter stuurde, is in werkelijkheid haar dochter uit het tweede huwelijk en heet Vera Staniecki. Uw ware kleindochter woont hier bij my. Als u een oogenblik geduld heht, zal ik Anne Falke halen. Daarmee liet Senta Bratt de beide heeren alleen. - Hansen, zei Falke, dit is Egon's gezicht. Nee maar, waak ik of droom ik Het is geen droom, meneer Falke, ant- woordde de notaris. Ik ben zelf de dupe ge worden van een geraffineerden zwendel. Door juffrouw Bratt en mede dank zij het toeval, is het verfoeilijke bedrog aan het licht gekomen. Sinds wanneer weet u dat alles? Sinds een paar dagen pas. U moet me alles vertellen. Ja, ja, juffrouw Bratt en ik zullen de zaak wel ophelderen. Ook juffrouw Falke moet alles hooren. Zij weet nog van niets daar is ze al. Senta Bratt duwde de verbaasde Anne het atelier in. Anne, zei ze, niet zonder eenig pathos, dit is je grootvader, jonkheer Falke. Egon's kind, mompelde Falke. Zoo zag mijn jongen eruit, toen hij mij voor goed ver- liet. Anne voelde zich door twee armen omvan- zaken, hetgeen onder de gegeven omstandig- heden een belangrijke tijdsbesparing, vooma- melijk voor de vrouwen van deze arbeiders, ten gevolge heeft. Voor arbiders, werkzaam bij de Nederland sche Heide Maatschappij, gaat deze regeling reeds in de week van 31 Aug. tot 5 Sept. 1942 in. De loonuitbetaling aan ongehuwden (niet- kostwinners) zal niet door middel van post wissels, doch rechtstreeks aan de belangheb benden plaats vinden. HET ACHTSTE LEERJAAR. Een leerplan op de maatschappij ingesteld. Het A.N.P. meldt: Door de invoering van het achtste leerjhar en de uitbreiding van den leerplicht tot acht jaar, hoopt men te bereiken, dat de normale leerling na het verlaten der school en bij zijn intrede in de maatschappij een breedere ont- wikkeling zal hebben bereikt en een voor het maatsehappelijk leven meer bruikbaar mensch zal zijn dan zijn huidige collega, die na zeven jaar onderwijs zijn intrede in het leven aan- vangt. Dit achtste leerjaar wordt bij voorkeur niet toegevoegd aan de huidige school, met zeven klassen, doch zal, waar zul'ks mogelijk is, met het zevende leerjaar een afzonderlijke school voor „voortgezet onderwijs" vormen, alwaar een geheel eigen leerplan er voor waakt, dat een meer op het maatsehappelijk leven inge steld onderwijs zal worden gegeven. Daar, waar niet voldoende leerlingen aanwezig zijn tot vorming van een eigen school, zullen deze zevende en achtste leerjaren aan de gewone scholen verbonden moeten worden, in het ver- trouwen ecfater, dat de leiding van deze scho len zich goed zal realiseeren, dat zij voor deze le,erjaren een meer daarvoor bedoeld onder wijs zal weten op te bouwen. Of de resultaten! welke men met de invoe ring van het achtste leerjaar beoogt, zullen worden bereikt, zal dan ook geheel afhangen van hen, die met de leiding van deze leerlin gen worden belast. Dat zij, zoo zulks nog niet het geval is, spoedig er van doordrongen zul len geraken, dat het onderwijs in het zevende en achtste leerjaar voortaan niet meer een simpele voortzetting zal mogen zijn van het onderwijs der zes daaraan voorafgaande jaren is daartoe een eerste vereischte. De invoering van dit achtste leerjaar is voor de scholen afhankelijk van den aanvang van het nieuwe schooljiaar of van den nieu- wen schoolcursus. Eerst bij den aanvang van het nieuwe schooljaar of den nieuwen school cursus, aanvangende na den datum van in- werkingtreding van de desbetreffende veror- dening, zijnde na 26 Aug. 1942, wordt de in voering van het achtste leerjaar of van de school voor voortgezet onderwijs voor het zevende en achtste leerjaar verplicht. Reor- ganisatie van de school midden in het school jaar of den schoolcursus brengt het voor- schrift dus niet mede. AANGIFTE VAN MELKBUSSEN EN LETTERMETAAL. De Rijkscommissaris voor het bezette Ne- declandsche gebied en de commissaris-gene- raal voor financien en economische zaken hebben gisteren de volgende bekendmaking uitgevaardigd: Op grond van de artikeleu 3 en 6 der me- taalverordening (no. 79/1942) wordt bepaald, dat de eigenaar of houder van melkbussen en lettermetaal in den zin van paragraaf 1, onder 5 en 10, der bedoelde verordening de genoem- de voorwerpen tot uiterlijk 15 Sept. 1942 bij de „Rustungsinspektion" afd. nijverheid, Ca- rel van Bijlandtlaan 30 te 's Gravenhage, schriftelijk dient aan te geven. De aangifte van melkbussen moet bevatten: 1. aantai, 2. inhoud in liters, 3. adres van den persoon, die aangifte doet. De aangifte van lettermetaal moet bevat ten: 1. gewicht in kg, 2. soort, 3. plaats waar het metaal wordt bewaard, 4. adres van den persoon, die aangifte doet. De aangifte moet bevatten zoowel nieuwe als gebruikte, zich al of niet in gebruik be- vindende, zoowel bruikbare als onbruikbare, mede tot verkoop of tot levering bestemde melkbussen en lettermetaal. Aangegeven dienen mede te worden alle melkbussen en lettermetaal, uiterlijk tot 15 Sent. 1942 verkrefen. Deze bekendmaking wordt in de dagbladen afgekondigd. Zij treedt 1 September in wer- king. OOMMISSARIS VAN OVERIJSSEL NAAR HET OOSTFRONT. Maandag vertrok de commissaris van de provincie Overijsel, jhr. E. Z. M. Th. J. von Bonninghausen van Herinchave als vrijwilliger naar het Oostfront. VISSGHERIJBESLUIT 1942. De Ned. Staatscourant bevat het Visscherij- besluit 1942, waarbij het te koop aanbieden, verkoopen, afleveren, be- of verwerken van visscherijproducten wordt verboden, uitge- zonderd voor dieaenen, die als georganiseer- den bij de Ned. Visscherijcentrale zijn aange- sloten. Voorts is het vervoeren of doen vervoeren van visscherijproducten verboden, uitgezon- derd indien kan worden aangetoond, dat hier- mede is gehandeld met inachtneming van de door de Ned. Visscherijcentrale op grond van het visscherijbesluit 1941 gegeven aanwijzin- gen en voor sport- en gelegenheidsvisschers voor zoover het vervoerde visscherijproduct is verkregen uit eigen vangst en deze vangst een hoeveelheid; van 3 kg niet te boven gaat. KEURING VAN WEEGWERKTUIGEN. Het A.N.P. meldt: Het komt voor, dat personen die belang hebben bij den verkoop of de herstelling van weegwerktuigen, aan gebruikers van die voor werpen den raad geven in gebruik zijnde toe- stellen b.v. bascules of snelwegers te doen repareeren of door nieuwe te doen ver- vangen, vaak onder valsche voorspiegelir.g als zouden die gebruikers in overtreding zijn of komen van wettelijke voorschriften. In verband hiermede wordt onder de aan- dacht van gebruikers van weegwerktuigen gebracht: 1. dat zij steeds voorlichting kunnen krij- gen aan het ijkkantoor gelegen in den kring, waarin him bedrijf gevestigd is; 2. dat zij aan bedoeld ijkkantoor keuring kunnen aanvragen van hun toestellen, voor gen. Ze stamelde een vraag, maar de schilde res viel haar botweg in de rede. Oef, zei ze, ik moet nu eerst eens een sterke kop koffie hebben. Meneer Falke, ik denk, dat u dat ook wel goed zal doen. Dat was een dramatisch kwartiertje. Bij de koffie kunnen we dan alles verder bepraten. Ik heb een heelen roman te vertellen en de notaris kan me daarbij assisteeren. Terwijl de koffie op het lichtje pruttelde, begon Senta Bratt haar relaas, dat notaris Hamsen voltooide. Anne hoorde stom ver- baasd toe. Haar grootvader had dus naar haar gezocht en Vera had haar plaats inge- nomen, toegerust met haar papieren. Het viel haar niet gemakkelijk het geheele bedrog te begrijpen. Jonkheer Falke verloor zijn kleindochter bijna geen moment uit het oog. De sprekende gelijkenis met zijn zoon maakte elke andere legitimatie overbodig. Tenslotte echter kwam Anne met het medaillon voor den dag, dat ze onder haar japon droeg en dat Senta Bratt reeds in Elmshorn had bewonderd. Remus Falke herkende het direct. Het Empiremedaillon, zei hij. Het is een erfstuk. Egon was er zeer j,an gehecht. Vader heeft het aan Ursel gegeven en die heeft het voor me bewaard tot ik aange- nomen werd, verklaarde Anne. Wat denkt u nu met Vera en haar moe- der te doen, meneer Falke? vroeg de prakti- sche schilderes. Natuurlijk moet mevrouw Eschental worden gedwongen 't bedrog te er- kennen, zoodat er omtrent Anne's identiteit geen twijfel overblijft. Falke wendde zich tot de notaris. welke keuring een wettelijk vasgesteld keur- loon verschuldigd is; 3. dat zij, indien noodig, een weegwerk- tuig moeten aanschaffen, voorzien van een wettelijk vastgesteld kenteeken of van een wettelijk vastgesteld goedkeuringsmerk. DE PRIJS VAN GASOLIE. Op 1 September wordt de gasolieprijs voor verbruikers verhoogd. Het is echter de bedoeling aan verbruikers van gasolie voor de kustvaart, de intematio- nale binnenscheepvaart op den Rijn en de kust- en zeevisscherij binnenkort een restitutie te verleenen, welke gelijk zal zijn aan het ver- schil tusschen den door hen betaalden prijs en den Duitschen prijs per 100 liter. REORGANISATIE DER KERKEUJKE PERS. Naar aanleiding van een gepubliceerd be- richt over het niet meer verschijnen van ver- schillende kerkelijke bladen wordt van offi- cieele zijde meegedeeld, dat het hier niet, in tegenstelling met anders luidende berichten, een verbod van deze bladen betreft, maar slechts een reorganisatie van de kerkelijke pers, noodzakelijk geworden op grond van de algemeene maatregelen voor de bezuiniging op papder. Van een verbod van kerkelijke bla den kan dus niet worden gesproken. Alle confessioneele groynen kunnen nog steeds de leden harer godsdienstige gemeenschappen in de mededeelingenbladen, waarvoor een nieu we regionale indeeling is vastgesteld, voort durend op de hoogte houden van berichten van kerkelijken inhoud. DRA/GER VAN KRATON-MEDAELLE OVERLEDEN. In het Godshuis te Krommenie is overleden de 88jarige Dirk Bes. Hij was drager van de Kraton-medaille (veldtocht van Atjeh). Let op de voorschriften. Het blijkt meermalen, dat niet voldoende rekening wordt gehouden met de verduiste- ringsvoorschriften en bij duistemis door kie- ren en reten licht uit de woningen naar buiten straalt. In verschillende gevallen is dit het geval, zonder dat de betrokken bewoners zich daarvan bewust zijn. Het is dus wel noodig, dat men na het ver- duisteren en het ontsteken van licht, zelf eens vanaf den buitenkant gaat kijken, om te zien of men aan de voorschriften voldoet. De donkere avonden komen weer aan en uit de in dit nummer voorkonxende bekendma king van den wnd. Burgemeester van Terneu- zen blijkt, dat vanaf heden ten strengste zal worden opgetreden tegen overtreders en dat geregeld een nauwkeurige controle op de ver duistering zal worden gehouden. Er wordt op gewezen, dat voornamelijk te weinig aandacht wordt besteed aan het ver- duisteren van de achterzijde der woningen, terwijl men er zich voor hoeden moet om licht aan te steken, terwijl de ramen nog niet verduisterd zijn, of wel om een deur te openen vdor dat het licht is gedoofd. Wanneer men aan een en ander niet zorg- vuldig de hand houdt, is dit-in deze tijden niet alleen een bedreiging met ernstig gevaar voor zich en anderen, doch stelt men zich ook zonder dat, aan emstige onaangenaamheden bloot. Wanneer men van heden af aanleiding geeft, tot het opmaken van proces-verbaal deswege, volgt al onmiddellijk afsnijden van de electrische stroom, zoodat men dan voor een tijdvak van 3 dagen van toevoer van elec trische stroom zal verstoken zijn en in het dUlster moet blijven zitten, tedwijl dan nog bovendien de strafrechterlijke vervolging komt, die het opleggen eener boete van j' 150 of 4 weken hechtenis tengevolge kan hebben. Men houde er dus rekening mede, dat het nu ernst wordt en het is dringend aan te raden, dat in het algemeen belang ieder aan een goede verduistering mee werkt. BENOEMING. De heer J. J. M. M. Volders, hoofd der R.K. Ulo-school alhier, is met ingang van 1 Octo ber a.s. benoemd tot directeur der paroehiale scholen van den H. Antonius Abt te Scheve- ningen. Reuter's speciale correspondent van het Egyptische woestijnfront bericht o.a. over de buitengewone maar practische kleedij (blauwe overall, helm, donkere bril, met een 30 cm lange, dikke sigaar, witzijden parasol of parapluie) waarin de premier de Britsche pantserbrigade inspecteerde. De parapluie, welke Churchill op een in Cairo opgenomen foto draagt, is een ge- schenk van generaal Smuts. Stapf Pax-Holland s M'n waarde Hamsen, het ligt voor de hand, dat ik in ieder geval een schandaal wensch te vermijden. Van een strafrechter lijke vervolging wil ik afzien. Vera moet het hotel verlaten hebben, als ik terugkom. U wilt wel zoo goed zijn, dat alles in orde te maken. Wat de pecuniaire zijde betreft, laat ik u ge heel de vrije hand. Mevrouw Staniecki moet een verklaring op schrift stellen. Wacht daar schiet me nog iets te binnen! Falke begon gejaagd zijn zakken te door- zoeken. Tenslotte haalde hij een brief te voor, schijn, welke hij op tafel legde. Deze brief heeft Vera een paar weken geleden aan haar moeder geschreven. Hij kwam door een toeval in mijn handen. Door een toeval ik zou het nu haast het noodloc willen noemen werd verzuimd hem te ver zenden. Telkens, als ik dien brief in m'n han den heb, bekruipt me de onzinnige gedachte hem te opAen. Wat we nu dan maar zullen doen, be sloot de notaris kort en bondig, terwijl hij het convert open scheurde. Hij vloog den inhoud door en las het epistel daarop luid door. Het vormde het overtuigen- de bewijs van het geheele bedrog. Hamsen stond op. Ik ga nu maar om deze onverkwikke- lijke geschiedenis tot een eind te brengen, zei hij. Deze brief zal mijn taak belangrijk ver- gemakkelijken. Ik hoop op tijd terug te zijn, zoodat we gezamelijk Kerstmis kunnen vie- ren in de overtuiging schoon schip te hebben gemaakt. En ik stel voor, dat meneer Falke zoo lang bij ons in het atelierhuis blijft, zoodat elke ongewenschte ontmoeting met Vera Sta- Vrijdag 4 Sept. a.s. Verder prachtig bijprogramma. Aanvang 8 uur 'savonds. EERSTE H. COMMUNIE. De Eerste H. Communie der kinderen zal in deze parochie gehoftden worden op den eer- sten Zondag van October. De voobbereiding der kinderen is vandaag aangevangen. SMOKKELAARS BETRAPT. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag 11 deden de opsporingsambtenaren een inval in de schuur van een zekeren S. te St. Jansteen. Niet minder dan 9 smokkelaars en den bo- vengenoemden S. troffen ze aan, benevens balen rogge. Alle 10 werden nog denzelfden nacht overgeleverd aan de marechaussees. De. 7 balen rogge werden vervolgens opge- haald. De zoon des huizes, die ook reeds eerder met den opsporingsdienst in aanraking is ge- weest, benevens de vrouw van genoemden S., pleegden toen verzet. Dit was echter van kor ten duur en na een hevige scheldpartij wer den de balen in beslag genomen. (ODe Z.) AXEL. Concert op de markt. Zaterdagavond gaf het muziekgezelschap De Volharding van Zaamslag alhier een con cert op net Marktplein, daartoe uitgenoodigd door de plaatselijke V.V.V. Deze uitvoering trok tamelijk veel publieke belangstelling. Het programma werd vlot uitgevoerd en viel blijkens net hartelijk applaus na elk nummer zeer in den smaak. Groote drukte in de Vlasindustrie. In Zeeuwsch-Vlaanderen heerscht dezer da gen weer ten buitengewone drukte in de vlas- industrie. Van den vroegen morgen tot den laten avond rijden de groote vlaswagens af en aan naar de Axefsche Sassing, waar een lange sliert met vlas beladen schepen ligt, vooral uit de Noordelijke provincies en de Wieringermeer, waar ook veel vlas vandaan komt voor deze streek. Op de weilanden en dijkbermen ziet men ook veel vlas liggen. Een en ander doet weer denken aan de goede vlas- jaren kort na den vorigen oorlog, toen de vlasindiustrie in deze streek eveneens tot grooten bloei kwam. V'ergadering van de Ned. Volksdienst ten stadhuize. Maandagavond werd ten stadhuize alhier een openbare vergadering gehouden, waarin de heer Enzlin, prov. propagandist, gesproken heeft over het werk van de Ned. Volksdienst. De burgemeester, de heer P. M. Smalle- gange, leidde de heer Enzlin in en drukte er zijn spijt over uit, dat de opkomst zoo gering was. Hij miste in-het bijzonder de gemeente- ambtenaren, die menschen schijnen wel hun rechten te kennen, doch niet hun plichten. Enfin, zeide spr., ze zullen dat waarsohijnlijk nog wel eens voelen. Hij gaf hiema het woord aan den heer Enzlin, die zeide, geen roote opkomst verwacht te hebben op deze mooien zomeravond. Spr. verklaarde er edn politiek op na te houden, nl. de politiek die voert tot de eenheid van ons Nederlandsche volk. Daaraan heeft het helaas wel eens ont- broken. Spr. herinnerde aan de tijden van vroeger toen Holland's grootste vlootvoogd M. A. de Ruyter de vijand in eigen wateren aanviel. Dat was een tijd waarin een klein volk toonde ook tot groote daden in staat te zijn. Thans ligt er een zekere matheid over ons volk en daarom is het hoog tijd dat inge- grepen wordt. We mogen niet dieper zinken en moedeloos worden en het middel om dat te voorkomen is de Nederlandsche Volksdienst. Ons volk moet bewust worden van de kracht, die nog in dat vok sluimert, het moet wakker geschud worden. Onder elke vreemde bezet- ting ziet men achteruitgang van het volks- bewustzijn, doch daama opleving. Zoo werd ook in den tijd na de Fransche revolutie een groote opleving op sooiaal terrein waargeno- men, die echter niet de goede is gebleken. Ieder deed wat op eigen houtje en de vereenigingen voor liefdadigheid en hulpver- leening rezen als paddestoelen uit den grond. Zoo ontstond een groote chaos. Niettegen- staande de bestaande Armenwet van 1912 waren er voor de Meidagen van 1940 niet min- dan dan 8161 liefdadigbeidsvereenigingen in ons land en bovendien nog een paar duizend, die niet geregistreerd werden. Ieder ging zijn eigen gangetje, ieder bleef op eigen ter rein. Zij alien hebben zeker veel goeds ge daan, doch een ware oplossing op liefdadig- heidsgebied kwam er niet. Al die vereenigingen .brachten het niet verder dan 15 pet. voor liefdadigheidssteun, de andere 85 pet. moest de Staat bijpassen. In het algemeen werkte men niet voor de gemeenschap, doch meestal om een baantje te krijgen, de goeden niet te na gesproken. Waar was het aan te wijten, dat die hope- looze versplintering in ons volk aanhield? Dat was te wijten aan de z.g. ,,vrijheid". Tot- dat Winterhulp eindqlijk uitkomst bracht. Na de instelling hiervan is pas gebleken, hoe groot de nood onder ons volk was. Spr. lilustreerde dit met een enkel voorbeeld. W.H.N, heeft zich ingezet om den hoogsten nood te lenigen. Gemeenschapszin moest aan- gekweekt worden. Doch men noemde het een Duitsch werk en al wat van Duitschland uit- ging, deugde nu eenmaal niet in het oog der massa. -Het geld ging zoogenaamd naar Duitschland en wat al niet meer lasterpraatjes deden de ronde? We kennen ze allemaal. Tijdens de bezettdng door de Franschen werd ook alles tegengewerkt en afgefceurd wat vein de bezettende macht uitging. Spr. herinnerde aan de instelling van den burger- lijken stand door Napoleon, ook tijdens de Fransche bezetting. Men werkte dat tegen. omdat het een wet was door de bezet- ter in het leven geroepen, doch de bur- gerlijke stand is gebleven, zoo zal het ook met Winterhulp gaan, zoolang deze noodig blijkt. Van kerkelijke zijde werd alles aangevoerd tegen W. H. N., doch dit was ongemotiveerd; niecki wordt vermeden, voegde Senta Bratt er aan toe. Notaris, ik heb u nog iets te zeggen. Senta Bratt had Hamsen in 't geheel niets te zeggen, maar ze begreep, dat grootvader en kleindochter op dit oogenblik niets liever wenschten dan alleen te worden gelaten. Een gong galmde door net groote huis en riep zijn bewoners aan den {Cerstboom. Hand in band ging Remus Falke en Anne de trap af. Senta Bratt volgde hen. Op den overloop troffen zij professor Hes- terberg en Doddie, die bijna geheel schuil gingen achter de pakjes. «Op, naar den Kerstman! judchte Doddie, terwijl zij Anne trachtte te omarmen, waarbij zij een half dozijn ^akjes verloor, die met veel lawaai de trap afrolden. Hopelijk zit er niets breekbaars in, Dod, zei Anne droog. Nee, breekbare waar geef ik niet meer, sinds ik vorig jaar zooveel pech had met die likeurglazen, was het antwoord. Ik had een geweldig lactisucces, toen ik de gravin rachtte blij te maken met een pak scherven. Als bij afspraak klonk op dit oogenblik van beneden een daverepd gelach. Ik geloof zoowaar, dat je weer succes hebt, Dod, zei Senta Bratt. Ach kom, er is toch niets kapot gegaan? Grottkau Senior, zijn zoon en graaf Grundt- vig maakten hun entree. Achter hen kwam de notaris aansukkelen, die vuurrood in ,zijn gezicht en van onder tot' boven met sneeuw ilompen bedekt was. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2