Kerknieuws m Landbouwberichten ye/Asc/ze/jst Gemengde Berichten IVRAAQT TOEZENDING VAN GRATIS BROCHURES OMTRENT Het Nederlandsch Arbeidsfront TERNEUZEN, 31 AUGUSTUS 1942. Strijd tegen den verdrinkingsdood. Voedingsgewassen in eigen tuin. HET EUROPEESCHE VEASMONOPOIAE. EUROPEESCHE SUIKEHBIETENTEELT. RECHTSZAKEN. Bonnendiefstal te Beverwijk. e&e Drie verdachten ter dood veroordeeld. I Heden deed het Duitsche Hooggerechtshoi AMSTERDAM (Z.I P. C. HOOFTSTR. (80 Riiksminister en chef van de Rijkskanselarij, een regeling overeenkomstig die der artikelen 1tot en met 5 te treffen ten aanzien van km- deren van andere in Noorwegen of Nederland te werk gestelde Rijksduitschers. Artikel7. De chef van het oppercommando van de weermacht wordt gemachtigd de ter uitvoering en aanvulling ^ezer verordemtag noodzakelijke rechts- en admmistratieve voor schriften in overeenstemming met de betrei fende riiksministers alsmede met de ft)1", commissarissen voor de bezette Noorsche Nederlandsche gehieden uit te vaardigen. De chef van het oppercommando van de we«M kin in ove/^temming^ den StSgeSiederw^1rv<K)re deze verordening Van kracht if'gSl of gedeeltelijk tot andere ^uitCirSlan dezfVerordening herust bij den Rijkscommissaris. POSTGIRONUMMERS VAN DE WINTERHULP NEDERLAND: Winterhulp Nederland, Den Haag no. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasvereeniging N.V., Amsterdam, no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. iniiniiiill[llllllHI||HlHlllllllllllllllllllllllllllHIHIIIIIIIUlllllllllilIHHHlll|l|||||l|1|||||||IIIHIII|||IH VERSTKEKKINGEN VAN TANDPROTHESEN. Dezer dagen werd van wege de Gentrale Persdienst van het Nederl. Arbeidsfront emi samenvattend bericht verspreid, o.m. betrel- fende de gratisverstrekkingen van wege de Ziekenfondsen. Daaronder werden genoemd ,.,tandproithesen". Die mededeelmgen waren op dit punt niet juist, aangezien voor tand- prothesen door den patient bijbetahng moet plaats vinden. OVERREDEN EN GEDOOD. Tot groote verslagenheid der ouders en onsteltenis der omstanders, is het 7-jarig zoontie van M. de C., uit de Zandstraat,, onder de gemeente Philippine, Donderdag onder een met graan geladen wagen geraakt. De wielen van den wagen reden over het hoofd van het knaapje dat terstond gedood werd. DROEVIG BERICHT. De steigerknecht J. H. te Walsoorden kreeg de droevige tiding, dat zijn 17-jarige zoon Rend de vorige week Vrijdagavond te ptein in Lomburg is verdronken. Hij was bij het stoeien over boord gevallep. en in de diepte verdwenen. OFF1CIEEL BEZOEK AAN HOEK. De wnd. Commissaris der Provincie zal Dinsdag 8 September een officieel bezoek brengen aan de gemeente Hoek. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 16 tot en met 22 Augustus kwamen er in eens land 601 gevallen van be- smettelijke zieken voor, waarvan 5 in Zeeland, n.l 1 geval van roodvonk in St. Annaland en Goes en 3 gevallen van diphtherie, n.l. 1 in Groede en 2 in Nieuwvliet. RAPEN MET EEN HAAGSCHAAR Volgens bet D. v. Z. zijn er in de omgeving van Hulst enkele vrouwen aangehouden, die zich voor het rapen op den akker hadden voorzien van een haagschaar en knipten waar niets te rapen viel. Ook is daar nog een per- soon aangehouden die bij maanlicht ging rapen. Bii huiszoeking bleek hij een groote nartii rogge en gerst bdjeen gehracht te heb- ben. Hij is gevankelijk naar Middelburg over- gebracht, ter besdhikking der justitie. R.K. KERK. Tot kapelaan in de parochie van St. Willi brordus te Terneuzen is benoemd de weleerw. heer L. W. de Weert, en tot tweeden kape laan te Sas van Gent de Weleerw. heer F Bastiaanse. Beiden zijn thans priester in het seminarie. Op 16 September a.s. zal het zwemmend redden 25 jaar landeiijk zijn georganiseerd door den voormaligen Ned. Bond tot het red den van drenkelingen, nu gefuseerd met den Ned. Zwembond onder den naam van Ned, Zwem- en Reddingsbond, verkort N.Z.R.B Eerstgenoemde bond is gesticht door vijf kleine brigades, Den Bosch, Amsterdam, Haarlem, Den Haag en Breda, met het sociale doel de gemeenschap te dienen. Door middel van de radio, de pers, door voorlichtings- avonden met lantaarnpiaten, ook films, door demonstrates, enz. heeft de bond zijn organi- satie uitgebreid tot omstreeks 100 brigades, met 15.000 mannen en vrouwen, bereid en paraat, ook bij nacht en ontij, hulp te bieden aan den in nood verkeerenden medemensch. Vergoeding of dank wordt niet Verlangd. Ge vallen van te water geraken zijn vele. Qngeval- len, overboord geraken, te water geraken bij diepe duistemis in grachten, kanalen, rivieren, doorzakken door het ijs, in een wak rijden. baden en zwemmen in zee en in binnenwater met een auto, bus of taxi te water rijden enz. Inlandsche natuurzijde. De Nederlandsche Zijdeteelt Vereeniging heeft nieuwe lokalen betrokken in Huizen, waar men een Huizer boerin bezig kan zien met het haspelen van zijde, die afkomsti? is van cocons van Gooische zijderupskweekerijen, (V p.B-V N.P/de Haan-s.) VERWAARLOOST UW MOESTUIN NIET! Duizenden bewoners van stad en land heb- ben zich dit jaar voor het eerst op de teelt van eigen aardappelen en andere voedingsge wassen toegelegd. Zeer velen van hen hehben zich met ambitie van de nieuwe taak gekwe- ten. De droge voorzomer was weliswaar on- gunstig voor den groei van verschillende groenten, doch door die droogte was de be- strijding van de onkruiden te gemakkelijker. Toen kwam de regen. Dat beteekende niet alleen een hergroei voor de groenten, maar ook voor de onkruiden. Deze nestelden zich tusschen de aardappelen en overwoekerden de boontjes en andere groenten. Indien die onkruiden zich verder ontwikke- len, dan gaan ze zaden voorthrengen. De kweekgrassen vormen in den grond .de be- ruchte kweekdraden. Men late dergelijke ver- waarloosde hoeken grond niet in deze condi- tie tot het volgend voorjaar liggen! De zaden verspreiden zich hij tienduizenden over eigen tuin en over dien van de buren. De kweekdra den in den grond worden steeds talrijker. Thans kan dit kwaad nog verholpen worden. Houdt na den oogst van de aardappelen en boonen een groote opruiming onder al die pa- rasiteerende onkruiden. Verwijdert eerst de zaaddragende exemplaren en gooit deze voor- al niet op de mesthoop. Voor zoover aanwezig worden daama de kweekgrassen met hun worteldraden opgerooid en verwijderd. Wat van de onkruiden over hlijft, moet men af- schoffelen en op hoopen harken. Indien zich in die hoopen geen zaaddragers en kweekworteldraden bevinden, kan men ze gerust tot organische most laten verrotten. Laten zij, die veel onkruiden in hun tuin hebben het vorenstaande ter harte nemen. Stelt het niet uit! Doet het nu! In .samenwejking met de maatschappij tot redding van drenkelingen, met den Ned. Zwembond, met het Oranje Kijpis, heeft de N.B.R.D. krachtdadig aangepakt in velerlei richtingen om den verdrinkingsdood te bestrij- den, met het resultaat, 1. uitbreiding der zwemkunst, 2. belangrijke daling van het aantal verdrinkingsongevallen, 3. het aantal reddingen uit het water is ten zeerste ver- hoogd. Mogen we wijzen op enkele cijfers? De eerste ons bekende statistiek is af- komstig van dr. C. J. Mijnlieff te Amsterdam, loopende over het tijdvak 1903 tot 1910, in welk tijdvak ook de oprichting der eerste reddingsbrigade viel, n.l. Den Bosch in 1908. In het genoemde tijdvak verdronken 5678 mannen,, vrouwen en kinderen, dus gemiddeld 939 dooden per jaar. Nemen we nu weer het laatste tijdvak van zeven1 jaar, van 1935 tot en met 1941, statistiek Van den Bond, dan vielen er 4231 dooden te betreuren, of gemid deld 605 per jaar. Bedenken we nu, dat de jaren met verduisteringsplicht, 1940 en 1941 zeer hooge verdrinkingscijfers gaven en dat de bevolking tusschen die beide tijdvakken is toegenomen met meer dan 2.500.000 zielen, dan is relatief de verhouding tusschen vroeger en thans nog veel gunstiger. Nu nog een paar cijfers. De bond is in 1933 overgegaan tot het aanleggen van een statistiek over reddings- gevallen, welke in ons land niet bestond. W§ nemen weer een tijdvak van zeven jaar Van 1935 tot en met 1941. Gered zrjn: 6244 per- sonen, gemiddeld per jaar 892. Het aller- grootste deel werd door zwemmers en zwem- mende redders (ook zwemsters en redsters) srered, het allerkleinste deel wist zichzelf in veiligheid te brengen. De strijd tegen den verdrinkingsdood moet worden voortgezet. Bonden of Vereenigingen, die een voorlich- tingsaVond of filmavond wenschen, kunnen zich richten tot het secretariaat van den NjZ.R.B., Kleine Houtweg 139a, Haarlem. VEEBOUW VAN OLIEHOUDENDE ZADEN IN FRANKRIJK. De Fransche spoorwegen hehben een be- roep op de boeren gedaan om meer oliehou- dende zaden te verbpuwen, aangezien er een dringend tekort is aan smeerolie. Weliswaar is het areaal met 5000 ha uitgebreid, welke binnenkort geoogst zullen worden, maar hier- mede is de hehoefte nog lang niet gedekt. Om den verbouw van oliehoudende zaden te stimuleeren zijn verschillende premies vast- gesteld. Zoo is de richtprijs voor koolzaad voor het komende jaar vastgesteld op 800 fr. per 100 kg, d.w.z. het dubhele van de richt prijs voor de zelfde hoeveelheid koren. Stijgen de graanprijzen, dan zullen in gelijke wijze de koolzaadprijzen verhoogd worden. Bovendien ontvangen de hoeren voor elke afgeleverde 100 kg koolzaad een premie van 300 franc, ter- wijl zij bovendien negen liter olie voor eigen gebruik ontvangen, waarvan de helft even- tueel in zeep wordt verstrekt. Nieiiw Zeeland als concurrent. Vdor den oorlog bedroegen de jaarlijksche omzetten op de vlasmarkten van de wereld circa 250.000 a 400.000 ton vlas en werk. De wereldproductie van vlas was echter aanvan- kelijk grooter en bedroeg in doorsnee 600.000 a 800.000 ton per jaar. De jaarlijksche met vlas bebouwde oppervlakten hereikten in Li- tauen, Letland en Estland 170.000 ha, in Wit- Rusland 232.000 ha en in de Oekraine even- eens 170.000 ha. Dit textielgrondstoffenmono- polie van Europa zal thans volgens een be richt van een neutraal blad ovengeheveld wor den naar Nieuw-Zeeland, door het stimulee ren van Engelsche zijde van de bebouwde op- pervlakte. Aangezien Nieuw-Zeeland tot dus- verre jaarlijks nog slechts 3000 bastvezels heeft geproduceerd, zal het met de verdwij- ning van het Europeesche vlasmonoplie nog wel eenigen tijd duren. Zelfs wanneer de ge- heele vlasproductie van Nieuw-Zeeland zou worden uitgevoerd, zou thans nog slechts een procent zijn bereikt van den wereldhandel in vlas. Dat Nieuw-Zeeand tijdens dezen oorlog nog tot een aanmerkelijke uitbreiding van de vlasproductie kan komen, lijkt overigens wei- nig waarschijnlijk. Bovendien ligt dit land aan de uiterste peripherie van de Engelsch-Ameri- kansche scheepvaartverhindingen, en gezien de steeds grooter wordende scheepvaartmoeilrjk- heden van de geallieerden zal het wel uiterst moeilijk vallen een vlasproductie uit Nieuw- Zeeland uit te voeren, die twee of driemaal zoo groot is als normaal. De suikeinoor-Aieiiing gedekt. Op grond van de tot dusver bekend gewor- den cijfers omtrent het suikerbietenareaal van Europa en de ontwikkeling van de bieten kan de suikervoorziening van het continent voor het jaar 19421943 als verzekerd worden be- schouwd. In Groot Duitschland is het bieten- areaal minstens even groot ais verleden jaar. De capaciteitf van de verwerkende indusbrie van het Generaal Gouvernement is door de in- lijving van de Gallicische fahrieken, uitge breid. In Hongarije wordt op een daling van de bietenopbrengst gerekend. Volgens de schattingen van de Internationale Vereeniging voor suikerstatistiek bedroeg het suikerbieten areaal van Hongarije in het voorjaar van 1942 65.000 ha tegen 80.000 ha in het vorige teelt- jaar. Volgens gegevens uit dezelfde bron wordt het bietenareaal van Frankrijk be- rekend op 205.000 ha tegen 195.000 ha in het afgeloopfen suikerjaar. Frankrijk had te kam- pen met gebrek aan kunstmest en arheids- krachten. Het bietenareaal van Belgie bedraagt 50.480 ha tegen 47.500 ha in het vorige jaar. In Denemarken heeft de teeltoppervlakte geen wijziging ondergaan terwijl in Nederland het areaal licht in omvang is afgenomen. De Zweedsche teeltoppervlakte wordt berekend op 52.600 ha waardoor de suikervoorziening voor het komende jaar verzekerd schijnt. Het suikerbietenareaal van Italie is 150.000 ha groot tegen 140.000 ha in het vorige teet- jaar. Onder invloed van de concurrentie van andere gewassen, welke voor industrieele ver-, werking dienen, daalde in Kroatie het bieten areaal van 8.600 ha in 194142 op 5200 ha. Hetzelfde geldt ook voor Servie. Ook in Roe- menie is de teelt heperkt en wel van 40.000 ha op 35.000 ha, waarbij niet over het hoofd moet worden ^ezien, dat Transnistrie deze vermmdering geheel opvangt. Ook Bulgarije en Turkije hehben het areaal van het vorige jaar niet kunnen bereiken. Qndanks deze vermindering zal zeer waar schijnlijk de suikervoorziening in genoemde landen toch in voldoende mate verzekerd kun nen worden op grond van de reeds bestaande verbruiksbeperkingen. De Oekraine heeft in 1942-43- een suiker bietenareaal van 350.000 ha terwijl in normale iaren het dubhele werd bereikt. De sterke daling moet echter aan den oorlog worden toeo-eschreven. Op grind van het suikeroverschot in de landen van Midden-Europa is de suikervoor- ziening' van di© lEuropeesclie landen, welKe van invoer afhankelijk zijn, zooals Noorwegen, Zwitserland en Griekenland goed mogelijk. POLITIEREOHTER TE MIDDEEBURG. Zitting van 27 Augustus. Voor het eerst werden door den Middel- burgschen Rechter een aantal zaken behan- deld betreffende overtreding der deviezenver- ordening. Bij de berechting van dit soort zaken dient allereerst te worden vastgesteld wanneer de feiten zijn gepleegd, want hier hangt van af, of de Politierechter dan wel de Economische Rechter hevoegd is. Zijn de overtredingen begaan na April 1941, dan val len ze onder de deviezenverordening 1941 en is bij uitsluiting alleen de Econ. Rechter competent, doch alle gevallen voor dien da tum moeten worden behandeld door den Po litierechter. Op een na alle gevallen die thans werden behandeld waren ze van zeer ouden datum, n.l. 1940 of heel begin 1941 en zoo had de Politierechter de primeur van de behande- Bij de deviezenbepalingen is het in "het al- gemeen verboden handel te drijven in gouden munten of andere geldswaarden, zooals o.m. Belgische francs en Reichskreditkassen- scheine, terwijl ook het in voorraad hebhen van bijv. gouden tientjes e.d. is verboden,. Niettemin nemen vele personen het niet zoo- nauw met deze voorschriften en legio zijn de gevallen langs de Nederlandsch-Belgische grens, waarbij zonder toestemming van het deviezeninstituut geld in en uit Belgie wordt gevoerd. Veel komt dat ook voor bij smokke- laars, die, wanneer ze aangehouden worden, dikwijls een veel grooter bedrag bij zich heh ben dan is toegestaan, zoodat zij dan een dub- bel proces-verbaal onloopen. Vele overtredin gen der deviezenbepalingen worden bij schik- kingen afgedaan, doch de zgn. groote geval len",. waarbij het vaak om vele duizenden guldens gaat, worden strafrechtelijk vervolgd. Ook zijn er personen, die er zich op toeleggen gouden munten op te koopen, tegen soms prij- zen van /60 h 70 voor een gouden tientje en die daar dan wel weg mee weten. Op die manier zijn al groote hoeveelheden munten tot geweldige bedragen over de Belgische grens gegaan. Doch ook 't omgekeerde komt voor, n.l. dat goederen frauduleus naar Bel gie worden uitgevoerd, terwijl dan het daar- voor ontvangen geld weer op illegale wijze ons land moet worden binnengesmokkeld. Met de opsporing dezer zaken is de douane-recherche- dienst belast. Eenige der thans behandelde zaken zijn: Volgens bekomen inhchtingen zou de 29- jarige chauffeur P. L. Schippers uit Terneu zen met zijn auto vaak gouden munten naar Belgie hehben gehracht. Hoewel huiszoeking geen resultaat opleverde, leverde het onder- zoek toch zooveel op, dat kon worden vast gesteld. en door verdachte ook werd toege- geven, dat hij van Dec. 1940 tot Maart 1941 tezamen met andere personen in totaal 23000 gouden munten zonder vergunning heeft uit gevoerd en wel gehracht naar de beurs te Gent. In zakjes gepakt werd het geld dan ver- stopt b.v. in de koplamp of achter het dash- bord. Voor verschillende Dersonen bracht ver dachte ook weer Reichskreditkassenscheine uit Belgie mede terug, hetgeen dan op dezelfde wijze plaats had. Dit is zeker geweest tot een waarde van f 46.000. De auto is hem ook af genomen. 'Hij werd bij verstek conform den eisch ver- oordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf met verbeurdverklaring. Tijdelijke opsluiting is in dit soort ge vallen dikwijls noodig om de verdachten te bewegen de waarheid te yertellen. Zoo pok; met de 30jarige vlashandelaar F. de Keijzer uit Koewacht, die na aanvankelijk elke goud- handel te hebhen ontkend, moest zwichten en het hem ten laste gelegde bekende, n.l. dat hij van Nov.' 1940 tot Maart 1941 in Oostelijke Zeeuwsch-VIaanderen totaal 1500 stuks gou den munten heeft uitgevoerd naar Belgie, dikwijls tezamen met de Ook reeds veroordeel- de Schippers uit Terneuzen. Markten te Koe wacht, Axel enz. en de Beurs te Rotterdam waren de opkoopplaatsen. Dat ook in deze branche risico moet worden genomen, onder- vond deze verdachte, daar het hem was over- komen, dat hij de gekochte partij met verlies van de hand moest doen. Eisch van den Officier van Justitie 3 maan den gevangenisstraf. Mr. Dieleman, als raads- man, vraagt geldboete. Uitspraak 2 maanden gevangenisstraf. Opsporingsambtenaren der deviezenver ordening hielden op 4 Maart j.l. hij het veer te Perkpolder in Zeeuwsch-VIaanderen ver- Eisch van den Officier 2000 boete of 5 maanden hechtenis. Mr. Kuipers vraagt ook hier weer een geldboete. Uitspraak f 1200 boete of 4 maanden hechtenis. MEL KVEEHO UDERS TOT HOOGE BOETEN VEROORDEELD. Steeds straffer worden de melkveehouders, die de door hen gewonnen melk niet op regel- matige wijze in het distributieproces brengen aangepakt. Wanneer geconstateerd wordt, dat een melkveehouder in strijd met de bepalingen die voorschrijven, dat hij de melk, die hij niet voor gebruik in eigen gezin of op eigen be- drijf noodig heeft, aan een zuivelfabriek of standaardisatiebedrijf moet leveren, zijn melk aflevert aan slijters of rechtstreeks aan con- sumenten, dan zal hij zich, nadat een tucht- reohtelijke verklaring is opgemaakt, voor den Tuchtrechter hebhen te verantwoorden. Zoo verscheen dezer dagen voor den Tucht rechter te Arnhem een melkveehouder uit Zoelen (Gelderland)die van 1 December 1941 tot 4 Mei 1942 de op zijn bedrijf gewonnen melk aan een melkslijter had afgeleverd. Hij is veroordeeld tot betaling van een geldboete van /1000. Denzelfden dag stond voor den Tuchtrech ter te Arnhem terecht een melkveehouder uit Tiel, die van 7 October 1941 tot 1 Juni 1942 hetzelfde feit had gepleegd en bovendien van den slijter, aan wien hij de melk leverde, een hoogeren prijs voor zijn melk bedong, dan hij van de fabriek zou hebben ontvangen. Deze man werd veroordeeld tot f 1500 boete. DUITSCHE OBERGERIOHT. -y/y/ mm* Moeder is ziek. Maar de Neder- landsche Volksdienst zorgt voor een gezinsverzorg;ter. 'k hun clienten clementie. Dit deden ook de ver dachten Gerrit Meyer, S. Canes en Van Log- gen. Ook de overige verdachten vroegen een mildere straf. I lIlllAi*;i c Duai. Oher^erioht staan te- uitspraak en. veroordeelde J. Catoen Heij- schillen'de reizigers aan, zoo oo% de 48jarige beurtschipper A. N. Neve uit Hontenisse. Ze sloegen een goede slag, want zoowel in ver- dachte's Weeding, als in de buis van het frame van zijn rijwiel vonden re ruim. 500 gouden souvereignes, 494 gouden tientjes, welke natuurlijk werden inbeslaggenomen. Het nadere onderzoek wees uit, dat het hier zeker wel een handel betrof van een 3000 goudstukken. Al deze munten had verd. weer verkocht aan den kunstmesthandelaar H. J. E. de Moor, oud 36 jaar, uit Hulst. Deze verkocht ze in Gent (B.en het daarvoor verkregen geld smokkelde hij weer Nederland binnen. Tegen Neve eischte de Officier 4 maanden gevangenisstraf met verbeurdverklaring. Mr. A. H. Kuipers vraagt in zijn pleidooi om een geldboete. Uitspraak 2 maanden gevangenisstraf met verbeurdverklaring. Eisch van den Officier tegen de Moor 6 maanden gevangenisstraf met verbeurdver klaring. Mr. W. K. H. Dieleman is hier raads- man en bepleit een geldboete. Uitspraak 4 maanden gevangenisstraf. Een der leveranciers van verdachten de M. en N. was o.m. de commlssionnair J. Mar tens, oud 35 jaar. uit 's Heerenhoek, die in Dec. 1940 150 gouden munten verkocht aan de M. en in Jan./Febr. circa 100 aan Neve. Voor het Duitsche Obergericht staan te recht 11 verdachten, in verband met den bin- nendiefstal in het distributiekantoor te Be verwijk, in den nacht van 1 op 2 April 1.1. Daarbij werden ontvreemd bonnen voor 79.000 kg brood, 12.000 kg suiker, 40.000 kg aard appelen, 10.000 kg vleesch, 11.000 kg boter, 6500 kg havervlokken, 5000 kg marmelade, 4p0O kg kaas, 5000 kg koffiesurrogaat en 16.000 liter melk, benevens 573 aan geld. Als verdacht van deze inbraak werden ge- arresteerd de typograaf L. de Groot uit Am sterdam en J. P. Catoen, monteur te Amster dam. Het onderzoek wees uit, dat zij de ge fceele patij bonnen voor 130.000 hadden ver kocht aan Heyrnan Meyer te Amsterdam. Aan de drie hoofdverdachten L. de Groot, J. P. Catoen en Heyman Meyer is sabotage van de „Kriegswirtschafts"-verordening ten laste gelegd. Voorts stonden in deze zelfde zaak nog de volgende adit verdachten terecht: Alb. v. d. Linden, colporteur te Beverwijk, Joh. Olden- wereld, slager te Bussum, G. 'H. R. Meyer te Amsterdam, J. C. F. Clement te Amsterdam, P. Kroon, winkelier in boter en kaas te Ab- coude, G. J. Piloo, groentenkoopman te Am sterdam, S. Canes, lompenkoopman te Am sterdam, M. Loggem te Amsterdam, wien alien overtreding der Kriegswirtschaftsverordening is ten laste gelegd. Uit de behandeling der zaak bleek, dat de hoofdverdachten reeds verschillende jaren ge vangenisstraf achter den rug hebhen. De getuige deskundige, de heer S. de Hoo, directeur van het Centraal Distributiekantoor verklaarde, dat de gestolen bonnen overeen kwamen met rantsoenen voor 800 tot 1000 personen gedurende een jaar. Er is na dien diefstal herhaaldelijk een trjdelijk vergroote omzet van boterbonnen op de zwarte markt geconstateerd. De verdachte Catoen was, toen men huis zoeking bij hem kwam doen, zen. niet thuis, doch later bleek, dat hij zich verscholen had in de ruimte boven de suitedeuren. Hij trachtte bij zijn arrestatie ook verzet te ple- gen en wierp f 18.000 weg, die de politie ech ter terstond heeft kunnen oprapen. Hij is een berucht inbreker en staat al jaren ongunstig bij de politie bekend. Zaterdag kwam de Staatsanwalt aan het woord voor het houden van zijn requisitoir. Hij herinnerde er aan, dat men evenals in het groote Amsterdamsche distributie-fraudepro- ces ook nu weer met a-sociale elementen uit de onderwereld te maken heeft. Het gaat alleen om veel grooter <relcPommen, die in enkele dagen of in een na- 'it zijn verdiend. In dit geval zijn echter bijna 'alle distrihutie bonnen in het verkeer gehracht, waardoor de voedingstoestand der bevolking, die toch al slechter geworden was dan het vorige jaar, emstig is benadeeld. Spr. ging het verloop van de inbraak en de buitgemaakte hoeveel heden levensmiddelen in bonnen na. Het zijn sprookjesachti-ge hoeveelheden geweest. Het doet er niet toe wie van de hoofddaders, de Groot of Catoen, de eigenlijke inbraak heeft gepleegd. Zij zijn allebei schuldig, elkaar me deplichtigen geweest. De winst van de Groot is 60.000 gulden, die van Catoen 55.000 gul den geweest, alhoewel laatstgenoemde be weert geen cent te hebhen ontvangen en dat de bij hem gevonden f 23.000 al eigen bezit waren. Verder treedt dan als hoofdacteur op Hey man Meyer, die in enkele dagen 170.000 gul den heeft omgezet ea 50.000 gulden verdien- de. Aldewereld bezorgde verschillende adres- sen, Gerrit Meyer verkocht bonnen en Kroon kocht er, omdat hij bonnen te kort kwam. Kroon's aandeel in de affaire is geringer ge weest en voor hem zijn verzachtende omstan- digheden. Spr. ging vervolgens nog het aan daal van de overige verdachten in het kort na, waarna hij er op wees, dat voor hot eerst de nieuwe Kriegswirtschaft verordening wordt toegepast. Daardoor bevindt ook iemand als van der Linden, die indirect hulp heeft ver leend, zich onder de aangeklaagden. Spr. yrees er op, dat de hoofddaders in 6<§n nacht de rantsoenen van duizenden Nederlan- ders hebhen verlaagd. Zij hebhen zich schuldig gemaakt' aan sabotage van de Kriegswirt schaftsverordnung. Daarom moeten de Groot, Catoen en Heyman Meyer als saboteurs wor den beschouwd. Spr. ging het verleden van de Groot na. Hij is vele malen gestraft. Als niet-arier had hij vooral zich op den achtergrond te houden. Hij heeft dit echter niet gedaan. Catoen is eveneens herhaaldelijk gestraft. Hij is een gevaarlijk mensch. Spr. bracht den dank van de Reichsstaatsanwalt over aan den jongen marechaussee, die Catoen weer heeft overweldigd, nadat hij was ontsnapt. Hij maakt een ongunstigen indruk. Heyman Meyer, die minder straf te voren heeft gehad, is ook niet-arier. Dat hij als vee- koopman een goed inkomen had en des- ondanks zich in deze zaak begaf, moet hem zwaar worden aangerekend. Spr. wees op de moeilijke taak van de Ne derlandsche autoriteiten inzake de voedsel- voorziening en bracht hulde aan de Neder landsche politie, die de opsporing in deze zaak heeft geleid. De eisch. De Staatsanwalt eischte tenslotte de vol gende straffen tegen: L. de Groot, typograaf te Amsterdam, de doodstraf; J. Catoen, monteur te Amsterdam, de dood straf Heyman Meyer, veekoopman te Amster dam, de doodstraf; A. v. d. Linden, colporteur te Beverwijk, 5 jaar tuchthuis; J. Aldewereld, slager te Bussum, 8 jaar tuchthuis Gerrit H. R. Meyer, pluimveekoopman te Aalsmeer, 4 jaar tuchthuis; J. C. F. Clement, chauffeur te Amsterdam, 4 jaar tuchthuis; P. Kroon, winkelier te Abcoude, 3 jaar tuchthuis; G. J. P. Piloo, groentenkoopman te Am sterdam, 6 jaar tuchthuis; S. Canes, lompenkoopman te Amsterdam, 4 jaar tuchthuis; M. van Loggen, coupeur te Amsterdam, 3 jaar tuchthuis. Vervolgens eiscfate de Staatsanwalt geld- straffen tegen hen, die de Kriegswirtschafts- verordnung hebben overtreden. De verdedigers van verschillende verdach ten bepleitten op verschillende gronden voor UHSlIlCtan LII -v man H. Meijer en L. de Groot, wegens sabotage tot de doodstraf. Wegens medeplichtigheid werden veroor deeld: A. van der Linde tot 4 jaar tucht- huisstraf, J. Aldewereld tot 9 jaar tucht- huisstrafGerrit H. R. Meyer tot 3 jaar en 6 maanden tuchthuisstraf, J. C. F. Clement tot 4 iaar tuchthuisstraf, P. Kroon tot 2 jaar tuchthuisstraf, G. J. P. Piloo tot 7 jaar tuchthuisstraf, S. Canes tot 4 jaar en Mozes van Loggen tot 3 jaar tuchthuisstraf. 25.000 BONNEN GESTOLEN. Door de Rotterdamsche recherche is op ge gevens van de politie te Bergen op Zoom in de Maasstad aangehouden de tioofddader van de inbraak hij bakker S., de lSjarige J. K. Hij had een bedrag aan geld en ruim 25.000 dis- tributiebonnen ontvreemd, die goea waren voor 23 balen meel. Hij had ook een viertal diefstallen met braak gepleegd te Breda. Hij was eenige maanden geleden uit een gesticht ontvlucht. Hij heeft de inbraak te Bergen op Zoom met 2 medeplichtigen uit Rotterdam uitgevoerd. Een gedeelte der bonnen was waardeloos, om dat die verloopen waren. Deze werden in het water geworpen. De politie is er in geslaagd een deel daarvan op te dreggen. De overblij- vende werden verhandeld voor ruim 1000. Naar 2 medeplichtigen wordt nog gezocht. POSTAMBTENAEEN IN ARREST GESTEED. De politie te Rotterdam heeft in arrest ge- steld een chauffeur van de P.T.T. die een door de posterijen te verzenden pakje had verduisterd. Dit werd aan het licht gehracht door de oplettendheid van een ambtenaar van het Museumpersoneel, die een toilet verstopt Vond, nadat de chauffeur daar opvallend lang gebruik van had gemaakt. Eh* werd aangetrof- fen een verscheurde brief en pakpapier. Aan- gifte geschiedde bij de politie, die de zaak tot opheldering bracht. Nog werd een besteller opgesloten, van wie bemerkt was, dat hij zich in het spoorweg- postfcantoor uit een der -zakken een pakje shag toeeigende. KUNSTIJSBAAN GEOPEND. -Het mag zeker wel een tegenstelling ge noemd worden, dat j.l. Zaterdag in een periode dat de ijskarretjes aan de menschen een ge- wilde verkoeling leveren, en het zwemmen nog aan de orde van den dag is, te Amster dam reeds een ijsbaan werd geopend. Dit was het geval in de Apollohal, waar de kunstijs- baan was gereed gekomen. Dit was een maand vroeger dan het vorig jaar en wordt een Europeesch record geacht. Het lag in het voornemen, dat twee ijshockeyspelers, de hee- ren Molenijzer en L. Benjamin, die dien dag juist een tocht door Nederland op rolschaat- sen zouden beeindigen, terstond van de partij zouden zijn op de gladde ijzers. ECHTPAAR OMGEKOMEN DOOR GAS V ERGIFT1GI NO In den nacht van Donderdag op Vrijdag is te Tilburg een 42jarige -man', evenals zijn 32- jarige vrouw, door gasvergiftiging om het leven gekomen. Een zoontje bemerkte 's mor- gens wakker wordende, een gaslucht in huis. Hij stond onmiddellijk op en ging naar be- neden om zijn ouders die daar sliepen te waarschuwen. Het was echter al te laat. Beiden bleken reeds overleden. Dit is reeds het zesde geval van gasverstikking, .dat zich in den loop van dit jaar te Tilburg voordeed. CONTROLEUR REDT VROUW EN TWEE KINDEREN UIT DEN VEIET. Vrijdagmiddag is op de Vliet te Leidschen- dam een roeihoot, die achter een sleepboot voer, overvaren door de sleep. De roeiboot, waarin twee vrouwen en twee kinderen van 3 en 7 jaar zaten, zonk, Een .ambtenaar van den centralen crisis controledienst, de heer C. Hattink, wonende te den Haag, begaf zicb direct gekleed te water en slaagde er in een der vrouwen "en beids kinderen te redden. De andere vrouw werd door een onbekend geble- ven tuindersjongen uit het water gehaald. Een van de kinderen, die onder de aanva- rende boot door was gegaan, bleek aan den rug'gewond te zijn en is door een dokter ver- bonden. GEVAARLIJK SPEL MET GEWEER- KOGELS. Dezer dagen werd te Voorschoten gecon stateerd, dat verscheidene kinderen met ge- weerpatronen speelden. Doordat omstanders de politie waarschuw- den, kon deze spoedig ingrrjpen en het' zoo gevaarlijike speelgoed in beslag nemen. In totaal had de jeugd ruim 200 patronen weten te hemachtigen. De scherpe patronen waren uit een sloot opgehaald. Dit gevaarlijke spel is wonder boven won der zonder ongelukken afgeloopen, daar de politie tusschenbeide kwam op het moment, dat eenige jongens van plan waren met een hamer de patronen te demonteeren. KOEIEN ONTVREEMD EN GESLACHT. Den laatsten tijd verdwenen in de omgeving van Baarn b"'na dagelijks koeien uit de weide. Het is thans gelukt 4 geheime slachters uit Baarn en Soest te arrest.eeren, verdacht van veediefstallen. GESTOLEN GELD IN ZIJN SCHOENEN VERBORGEN. Mevrouw O. te Wassenaar vermiste telkens belangrijke bedragen. Toen opnieuw f 50 ver dwenen waren, deed zij aangifte bij de politie en werd de loopjongen, de 16-jarige K. uit Wassenaar, aangehouden, waarbij het bedrag werd gevonden verbor°ren in een van zijn schoenen. In totaal ontvreemdde de knaap een som van 1900, welke hij aan zijn vader ter hand stelde; deze werd als heler aange houden en heeft bekend. Van het geld was nog slechts f 20 over. DIEFSTAL VAN GELD EN RANTSOEN- KAARTEN. Te Amsterdam is uit een groentewinkel een portefeuille, inhoudende f 700 a 800, 770 aardappelrantsoenen en verschillende beschei- den gestolen, die de winkelier tijdens "het be- dienen van zijn klanten op een plank had ge legd. 9

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 3