8 SSJT^^SS^SSt, ^S^axid^SOVesai Binnenland ANNE yindt het geluk hel'eHoofdpU^ Sc }E VEREENIGDE STATFN VAN BRAZILib SSufif jrf£trItJe dS,dTrSfl..Sf rs«t COS.™ van mat 41 Waarschuwing Schoolgeld en Hondenbelasting. restaurantiebedrijf gehouden yijn desgevraagd BURGEMEESTER VAN DELFT GAAT HEEN. nederlandsche kinderen naar FEUILLETON Neem'n AKKERTJE GCJYAN BR '!NEQ,FR- COLUMj BIA -s AOLUIZ MANAOS BELEM r,»„A ^roRTALELA /ORAO PARA MARAN?' i HAO 1 V^vnONORTE AMAZONAS ARAHYBA ~'"B R"AZIL! kMtto grosso/ _Y ,/x I jr\ rMHMn 1 L>n 1; i.(PIAUHY/ - gpFR'NAMBUCO ,'E J "x YPERNAMBUCO— ^ERr-gw A MAceio BAHIA PERU,' BAHIA GOYAZ l ,'MINAS ^BOLIVIA GERAE S/'J^spirito SANTO W"^ZUID SAO X j>_AULO PAR At-/ <Shjf*^mTDEJAHEim IParan y-\7-^,„£=-SANr0S GUAY/L-. staJcaIH IO GRANDE JANEIR AME „Kaart van Pelt". RR A7.TI.TE in OORLOG MET DUITSCHLAND EN ITALIE. (De kaart aeeft het Braziliaansche rijk weer ingedeeld in zijn staten. Het land had re s S? Jatmar? van dit jaar de betrekkingen met de asmogendheden verbroken en is Tn 182® voltrdp de scheiding- van Portugal en de stichting van het keizerrijk Brazilie; revolutie van lS89 werd Brazilie in een federatieve reoubliek verande^ Voor het binnenlandsche bestuur bestaat het land uit een bondsdistnct (Rio de Brazilie^h^d 'te^bloeiende export- en importhandel met Duitschland en Italie, dat nu voor Brazilie verloren is. -9 Ondergeteekende maakt bekend, dat na 7 September a.s. wordt overgegaan tot ver- volging van hen, die de eerste termijji school geld en de hondenbelasting v66r dezen datum niet voldaan hebben. Tertneuzen, 31 Augustus 1942. De Gemeente-ontvanger, J. OiLLJiSLAGESR. Reizigers verhaalden van de avonturen, die zij hier beleefden en dichters bezongen in gloeiende verzen de schoonheid van de Cir- kassische vrouwen, de heldendaden van de onafhankelijke bergstammen, de stoutmoedig- heid van de „edele" roovers. Reeds in de grauwe oudheid speelt de Kau kasus een groote rol. Naar de barbaren van het verre Kolchis de huidige Kaukasus voer de Grieksche held Jason met zijn Aigo- nauten om zich het Gouden Vlies te halen, het vel van den ram, waarop eens de koningskin- deren Phrixos en Helle geylucht waren; Het moet een avontuurlijke tocht geweest zijn, deze tocht met de „Argo". Aan den ingang van de Zwarte Zee verhieven zich twee drei- gende rotsen, die onverwachts tegen elkander sloegen en elk schip verpletterden. Maar evenals de andere Grieksche zeevaarders Odysseus stonden de goden Jason bij en het Gouden Vlies werd zijn eigendom. Sindsdien is het Gouden Vlies een der hoogste ridder- orden geworden, welke slechts verleend wordt aan personen van koninklijken bloede. Uit de Jason-sage kan men opmaken hoe sterk de Kaukasus, die als een van de verste en ontoe- gankeijkste gebergten aan het eind van de wereld gold, de phantasie van de antieken bezig hield. Later wordt de Kaukasus ge- noemd in de zondvloedsage. Slechts den top van de Ararad verhief zich nog boven de woe- lige wateren en hier redden zich enkele men- schen, die later de stamvaders werden van de menschheid. De bevolking van de Kaukasus, voor alles de Armeensche bevolking, voelt. zich dan 00k nog altijd een van de oudste volkeren ter wereld. De sage spreekt 00k van een plaats in den Kaukasus, die den naam draagt van „eerste woning". Hier woonden na den grooten vloed voor de eerste maal weer menschen in een nederzetting bij elkander. toch tegen de praktijken van bedoelden oor- logsblinde te moeten waarschuwen. Men koope niet van hem en geloove geen enkel verhaal over onverzorgd blrjven. In het alge- meen kan men aannemen, dat ieder oorlogs- slachtoffer afdoende door den staat wordt geholpen wat aangaat financieele- en arbeids- hulp. DE f 10.000 VAN WTNTEKHU LP Zooals reeds gemeld, had de verkoop der eerste serie van de loten van de Wmterhulp- loterij een daarmate succes, dat reeds j.l. Don- derdag de trekking der premies kon gehouden worden, in een der zalen van Belleyue te Amsterdam. De toeloop van het publiek was biizonder groot. Vermoedelijk heeft daartoe 00k bijgedragen dat de bezoekers in de pauze een gratis lot ontvingen van de tweede serie. Zooals de confereneier van dien avond mededeelde, heeft Amsterdam bij den verkoop het beste figuur gemaakt. Een derde der loten is dadr verkocht. Daarop volgde Den Haag, Rotterdam en Utrecht, als tweede, derde en vierde. Eerst werden gedraaid 5 premies van /100 en toen de hoofdprijs, die van f 10.000. Deze viel op no. 241923. Inmiddels is de verkoop der tweede jsene loten begonnen en wordt verwacht, dat bin- nenkort de trekking voor de tweede serie zal kunnen plaats hebben. Premies van f 100 zijn gevallen op de nos. 54263 85284 90233 104322 128466 129941 130052 131904 140961 147236 153319 lo6321 175560 176960 191365 199125 222108 235374 237213 253462 266230 326060 332022 386282 340248 352832 376788 388132. 398830 393905 422888 428758 452615 466348 479903 496194 496840 524646 530804 534208 556803 570161 572883 615732 617256 627188 652843 659781 708614 794298 737717 750456 766419 796346 800760 804481 811089 826491 828145 846814 856415 861832 876328 890184 921327 935257 941939 942001 972835 986294 t v Kf >M STENBEL A STIN G WERKNEMERS uIwSnrestaurantbedrijf. De secretaris-generaal van fmancien bee benaald dat werkgevers m het cate en aan den inspecteur der beiastmgen opgaaf te vArqtrpkken van den omzet van elk mmner werknemers in het laatstverloopen kalender- jaar. WAARSCHUWING. Van de zijde der Nederlandsche vereeniging tot bevordering van den arbeid voor pnvol- waardige arbeidskrachten, vraagt men ons plaats voor het volgende: Bij het binnentrekken van de Duitsche troe- pen in een onzer grenssteden is een der inwo- ners ten gevolge van eigen onvoorzichtigheid door een schotwond blind geworden. Aan be- trokkene is alle hulp geboden, welke de staat j ook aan burgerslachtoffers van bet oorlogs- geweld verleent, een ruime wekelijkscbe uit- keering, een opleiding voor een hem passend beroep en alle speciale voorzieningen Voor blinden (brailleonderricbt, geleidehond enz.) Getroffene, een ongebuwde jongeman, die zijn gansche leven regelmatigen arbeid heeft ge- schuwd, weigert dit alles. Hij vindt het voor- deeliger om met bedelnegotie als oorlogsblinde het land af te reizen en aan kantoren papier en schrijfgerei te verkoopen. Omdat er nog zooveel menschen zijn, die zonder onderzoek geven of koopen, bevindt hij zich wel bij zijn „handel". Hem is niet aan het verstand te brengen, dat zijn eigen belangen betere op andere wijze kunnen worden gediend, dat hij een blamage voor de andere oorlogshlinden vomit, dat hij de staatshulp aan oorlogs- slachtoffers in miscrediet brengt en het alge- jneen belang schaadt. Hoe wel betrokkene geen strafbare handelingen pleegt, meenen wij BOMMEN OP ONS LAND. Bij zijn Vrijdag ondemomen vluchten naar het Nederlandsche luchtruim had de Ehgelsch- man het weer in het bijzonder voorzien op de (Nederlandsche burgerbevolking. Aangezien hij door het geconcentreerde Duitsche afweer- Vuur zijn doelen niet systematisch kon nade- ren, ontstond door blindelings uitstrooien van bommen schade aan gebouwen, o.m. ook aan een schoolgebouw, De Nederlandsche burger bevolking heeft hierdoor en door aanvallen met boordwapens 37 gewonden en 18 dooden te betreuren. De Nederlandsche bevolking wordt nog- maals in haar eigen belang dringend uitge- hoodigd bij het vuren van afweergeschut in huis te blijven of anders terstond op eeniger- lei wijze dekking te zoeken. (A.N.P.) Naar wordt gemeld, zal de heer F. W. van Vloten binnenkort zijn functie als burgemees- ter van Delft neerleggen, teneinde zich geheel te kunnen wijden aan zijn taak als directeur- generaal van Winterhulp Nederland en lande- lijk leider van den Nederlandschen Volks- dienst. BURGEMEESTER ONTSLAGEN. Bij besluit van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied is mr. C. den Besten met ingang van 20 Augustus j.l. ont- slagen als burgemeester van Apeldoom. HET EERSTE NOORDOOSTPOLDERGRAAN GEWOGEN. Het eerste gedorschte graan uit den Noord- oostpolder is dezer dagen gewogen. Het was een bijzonder oogenblik, dat niet geheel onge- merkt voorbij is gegaan. Het dorschen van het graan geschiedt in den polder zelf en brengt daar op verschillende plaatsen bedrij- vigheid. Wat niet direct gedorscht kan wor den wordt in klampen gezet om gedorscht te worden als de drukte van dezen eersten oogst achter den rug is. UITVOERING VAN DE LUOHTBESCHERMJN GS VERORDENIN G. In het Verordeningenhlad is verschenen een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van justitie, van binnenland sche zaken en van sociale zaken ter uitvoering van de luchtbeschermingsverordening. Hierin wordt o.m. "bepaald, dat onder het ter beschikking stellen van goederen ten be- hoeve van algemeene doeleinden, der lucht- bescherming in den zin van art. 13 tweede lid der luchtbeschermingsverordening mede wor den begrepen alle op bevel van de bevoegde instanties getroffen maatregelen ter camou- fleering, overbrenging van voorraden, ver- plaatsing of stopzetting van bednjven of m- richtingen om redenen van luchtbescherming. De kosten van schadeloosstellingen ter zake worden door het rijk gedragen. Personen, werkzaam bij den Ned. Volks- dienst, die bij luchtaanvallen telkenmale op bevel van den plaatselijken luchtbescherinings- leider of van den door dezen hiertoe gemach- tigde, werkzaamheden verrichten ten behoeve van de sociale verzorging der getroffenen, hebben voor den duur van deze werkzaam heden de rechten en plichten van de leden van den luchtbeschermingsdienst. Zij dragen bij hun werkzaamheid een witten band met op- druk ..Nederlandsche Volksdienst", voorzien van een zegel, om den linkerbovenarm. Het gasmaskerbesluit en het vermelde onder 11 van het besluit van 26 Maart 1921 worden imgetrokken. Dit besluit is Vrijdag in werking getreden. DE METAALVERORDENING. De commissaris-generaal voor Financien en Economische Zaken heeft de volgende vergun- ning verleend: In overeenstemming met het bepaalde m artikel 2 der Metaalveror-dening (no. 79/19421 verleen ik hierbij een algemenen vergunning om over metalen voorwerpen, welke gedeelten of toebehooren van gebouwen zijn, te zamen met het onroerend goed, waartoe zij behooren ten gunste van den verkrijger van het onroe rend goed te beschikken. Deze vergunning wordt in de dagbladen afgekondigd. Zij is van toepassing ten aan- zien van alle beschikkingen, welke sedert het in werking treden der Metaalverordemng plaats vinden of hebben gevonden. DUITSCHLAND. Het aantal kinderen, dat door bemiddeling van den Nederlandschen Volksdienst naar pleegouders in de mooiste streken van Duitschland wordt gezonden, neemt steeds too. Zoo zullen er in de maand September niet minder dan vier extra treinen met Neder landsche jongens en meisjes vertrekken, die daar zes weken zullen vertoeven. Het eerste transport van 550 kinderen uit Noord-Holland reist 1 September af naar Wurtenberg, het tweede met ongeveer 600 kinderen uit Amsterdam enkele dagen daarna op 5 September naar Sudetenland. Voorts zullen op 16 en 20 September nog twee treinen met kinderen naar onze Ooster- buren vertrekken. ARBEIDSVOORWAARDEN RINNEN- BEURTVAART. Het college van rijksbemiddelaars heeft een regeling van loonen en andere arbeidsvoor- waarden voor het binnenbeurtvaartbedrijf vastgesteld. De regeling treedt 1 Nov. in werking. Voor bijzonderheden zie men Staatscourant van 27 dezer. Nederlandsche Vrijwilligers bij de Waff en SS. Nu komt het er op aan het geleerde in practijk te brengen. De ,,Unterfiihrer geeft de laatste aanwijzingen. (SS Fritz-Stapf-Pax Holland s) Wie is de gelukkige? Met behulp van het rad van Eortuna werd Donderdagavond in Bellevue te Amsterdam de eerste der zes premiekeuringen van de Winterhulp- loterij 1942 gehouden. De premie van tienduizend gulden viel op No. 241928. J (V.N.P. De Haan Pax Holland s) de eensluitende lagere scholen, waarvan de ge- zamenlijke klassen een leertijd van acht jaren omvatten en het alle klassen doorloopen heeft. 2e. Indien het onderwijs aan die school of scholen gegeven wordt in klassen, die samen een langeren leertijd dan acht jaren innemen, zoodra het zoovele klassen doorloopen heeft, als samen een leertijd van acht jaren om vatten. 3e. Bij het bereiken van den leeftijd van veertien jaren, wanneer het op dat tijdstip het zesde leerjaar niet heeft bereikt. 4e. Aan het einde van het leerjaar, waar- in het den leeftijd van vijftien jaren bereikt heeft, indien het leerling is van het zesde, zevende of achtste leerjaar." Artikel 3, vierde lid, luidende „de verplich- ting eindigt in ieder geval bij het bereiken van den leeftijd van veertien jaren" vervalt. Artikel 4, tweede en derde "lid, worden ge- lezen: ,,Ten aanzien van een kind, waaraan voor of sinds het bereiken van het zesde levensjaar huisonderwijs in den zin dezer wet wordt ver- strekt, eindigt deze verplichting bij het berei ken van den leeftijd van veertien jaren, in dien het kind alsdan acht achtereenvolgende jaren onderwijs heeft genoten. Ten aanzien van een kind, dat op een later tijdstip dan in het vorige lid bedoeld, aan- vangt huisonderwijs te genieten, eindigt de verplichting bij het bereiken van den leeftijd van vijftien jaren. Artikel 6 onder 1 wordt gelezen als volgt: De verplichting wordt niet nagekomen: le. Zoolang het kind, den leeftijd van zeven "aren bereikt hebbende en nog niet op grond van vijftienjarigen leeftijd ingevolge artikel 3 3e lid onder 4, buiten de leerverplichting vallen- de, niet als leerling eener lagere school is in- geschreven, noch huisonderwijs geniet over- eenkomstig de regelen der wet, terwijl niet blijkt, noch van het vroegere verstrijken van den leerplichtigen leeftiid ingevolge art. 3, 3e lid of art. 4 2e lid, noch van eenige wettelijke vrijstelling. Art. 7, eerste lid onder 3 wordt gelezen: De ingevolge art. 1 aansprakelijke personen zijn van de naleving der verplichting vrijge- steld, zoolang: 3e. zij de kinderen buiten de avonduren een inrichting van onderwijs doen bezoeken, die geacht wordt tot het hooger of middelbaar onderwijs te behooren of die door den secretaris-generaal als een nijverheids- school wordt erkend. In een nieuw lid van art. 7 wordt bepaald dat de in dit artikel genoemde afstand van vier kilometer zal bedragen zes kilometer, wanneer het betreft een school voor voortge- zet gewoon lager onderwijs. Art. 7bis wordt als volgt gelezen: ,,'Behalve in de gevallen, bedoeld in het vorig artikel, zijn de ingevolge artikel 1 aansprake lijke personen van de naleving van de in art. 1 o.pgelegde verplichting vrijgesteld, zoolang zij de kinderen eene van rijkswege gesubsi- dieerde of erkende land- of tuinbouwschool doen bezoeken, indien deze kinderen acht jaren leerling zijn geweest van eene lagere school en zij zooveel klassen doorloopen hebben, als samen een leertijd van acht jaren omvatten." lEen wijzigirug van artikel 14 bepaalt, dat een vergunning voor het niet bezoeken van de school gedurende ten hoogste twee weken ten behoeve van werkzaamheden in of voor bedrijven van landbouw, tuinbouw of veehou- derij niet wordt verleend, indien het kind den leeftijd van twaalf jaren nog niet heeft be reikt. (Thans elf jaar.) Dit besluit treedt in werking op 1 Sept. a.s. Voor leerlingen, voor wie het achtste leer jaar op 1 September a.s. begint, kan de secr.- generaal of een door hem aan te wijzen in- stantie op verzoek van den leerplicht vrij- stellen, indien het niet mogelijk is,-binnen den afstand van zes kilometer (zie nieuw derde lid van art. 7) voor 1 October a.s. het echt- ste leerjaar in te stellen. Een modern sprookje van MARIA SAWERSKY. (Nadruk verboden.) 44 Dat is ook zoo, maar astublief geen tooneeleffecten. We hebben in de eerste plaats rekening te houden met hen, die er bij betrokken zijn. Vera Staniecki is tenslotte niet meer of minder dan een oplichtster, die zich aan een zeer emstig vergrijp heeft schul- dig gemaakt. Zoo iemand kan ik de gravin toch niet in huis brengen. Dit argument scheen op Senta Bratt indruk t© maken. Bovendien is de gezondheidstoestand van jonkheer Remus Falke van dien aard, dat het van weinig tact zou getuigen, wanneer we die pijnlijke geschiedenis nog wat op de spits gingen drijven. Nee, we moeten dat zaakje anders aanpakken. Nou, dan ben ik toch werkelijk benieuwd, hoe u dat denkt klaar te spelen. O, daar ben ik het allang met mezelf over eens. Luistert u maar lEn daarop zette de notaris zijn plan tot in de details uiteen, hetgeen er toe leidde, dat Senta Bratt tenslotte haar voile medewerking toezegde. Dus op Kerstavond hier bij mij, ver- klaarde zij zich bereid. Het Kerstfeest was aangebroken. Een Kerstmis, zooals men zich dat sechts kon wenschen. Uit een loodgrijze lucht dwar- relde traag de sneeuw in dichte -vlokken, de straten bedekkend met een wit kleed, dat, dank zij. de lage temperatuur zelfs in het cen trum van de hoofdstad geruimen trjd bleef liggen, alle verkeersrumoer dempend en daar- door bijdragend tot die plechtige sfeer, welke dit jaarlijksche feest behoort te kenmerken. Ook het ateliershuis paste zich daar geheel bij aan. De kamers waren getooid met hulst en dennegroen, waarvan de geur zich ver- mengde met dien van gebak en gebraden ge- vogelte. Uit de keuken klonk het gerammel van potten en pannen. Ursel en Guste- waren met vereende krachten bezig den feestdisch te bereiden, want vandaag waren alle bewo- nnrs van het ateliershuis bij de gravin te gast. Gravin Grundtvig versierde zelf den Kerst- boom, waaraan zij bijzondere zorg besteedde. Kerstmis was voor haar het mooiste feest, maar dit jaar beloofde het in alle opzicnten te zullen slagen. Jong volk in huis en een verloving in zichtDe gravin neuriede een Kestlied. Ook Doddie Hesterberg gaf door gezang uiting aan haar blijdschap. In de woning van haar oom lag ze op haar knieen voor den breeden divan en voorzag de pakjes van dennetakken om ze daarna met rood zijden bandjes te omwikkelen. Aan het kussen voor Jens Grottkau werd daarbij uiter- aard bijzondere aandacht geschonken. Zach- tjes streek Doddie over het, door Senta Bratt bespotte kunstwerk. Rozen en vergeet-me-nietjes. Een beetje krom en scheef was het wel, ja, dat moest ze toegeven. Maar Jens zou het kussen stellig met de oogen der liefde bekijken. Met een gelukzaligen glimlach vlijde het meisje haar WIJZIGING DER LEERPLICHT WET. Invoering van het achtste leerjaar. Het verordeningenhlad bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departe- ment van opvoeding, wetenschap en kultuur- bescherming, houdende wijziging van de leer- plichtwet in verband met de invoering van het achtste leerjaar aan de scholen voor gewoon lager onderwijs. Artikel 3, derde lid, wordt gelezen als volgt De verplichting eindigt: le. Zoodra het kind acht jaren leerling is geweest van een lagere school of twee aan- wang tegen het zelf gemaakte geschenk, waarvoor ze avonden had opgeofferd. Plotseling echter vloog ze met een kreet overeirid en wierp haastig een groot vel papier over de pakjes. De professor was binnen- gekomen. Niet krjken, oompje. Nou,. dat kussen ken ik allang, Dod en bovendien is het toch niet voor mij bestemd. Je houdt zeker wel dolveel van Jens, niet? Doddie kreeg een kleur. Hoe weet je dat, oom? Ach, jij denkt altijd maar, dat ik blind I ben voor hetgeen er om me heen gebeurt en I dat ik niet veel anders doe dan sterren kijken, maar jonge liefde en dat nog wel zoo in m'n onmiddellijke omgeving ontgaat me toch heusch niet. O, oompje, en mag ik met hemlrou- wen? t -Natuurlijk m'n kind, mag je dat. Jens vader was vanmorgen hij me en heeft voor den jongen aanzoek gedaan. Ik heb ,,ja" gezegd en vanavond kunnen jullie onder den Kerstboom je verloving aankondigen. Maar een lafaard is die Jens van jou toch. Stuurt me daar zijn vader, in plaats van zelf te komen. Jens is niet laf, verdedigde Doddie haar zeeman. Hij heeft alleen maar vreeselijk veel respect voor je. Probeer me maar niets wijs te maken, jij krielkip. Die uitverkorene van jou heeft: voor niemand respect. Hij was alleen maar bang, dat ik met m'n astrologische voorspellingen roet in het eten zou gooien en hem een ongun- stige constellatie voor zijn liefdesaffaire zou opdissehen. Ik hoop, dat je gelukkig met hem zult worden, kind! Aan den anderen kant van het groote huis, in Senta Bratt's kleine atelierrijk, was het stil. rr verdwijnt tils sneeuw voor de zon, na 't gebruik vat een AKKERTJE. Geen Sche ie hoof dpijn (migraine) meer met AKKERTJES in huis. De Nederlandsche PUnstiller ARBEIDSVOORWAARDEN IN HET KAPPERSBEDRWF. Het college van Rijksbemiddelaars heeft het verzoek tot algemeen verbindend verklaren der collectieve arbeidsovereenkomst voor het kappersbedrijf op formeelen grondslag afge- wezen, doch in de plaats hiervan een regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden in het kappers- en postischebedrijf vastgesteld. Bij deze regeling zijn de werknemers ver- deeld in 1 eerlingen, aankomende bedienden, tweede en eerste bedienden. Voor het heeren- kappers en dameskappersbedrijf zijn voor ieder dezer groepen loonen Vastgesteld. Daar toe zullen de kapperszaken in vier groepen wor den ingedeeld overeenkomstig de 4 tariA- groepfen, die door het departement van han- del, nijverheid en seheepvaart zullen worden goedgekeurd en vastgesteld. De weekloonen exclusief verval bedragen voor tweede bediende vanaf het tweede jaar f 8,50 tot f 11,50 indien zij in het bezit zijn van een schooldiploma 11—14 gulden; voor eerste bediende stljgen deze loonen tot 1825 gulden: daarna zal bovendien provisie worden genoten. Per jaar zal gedurende 6 dagen vacantie worden gegeven. De loonbepalingen zullen in werkmg treden zoodra de te nemen beschikking betreffende de indeeling der kapperszaken in tariefgroe- pen in werking zal treden. De overige bepa- lingen gaan in op Maandag 7 September 1942. ARBEIDSVOORWAARDEN IN DE VLASINDUSTRIE. Het college van rijksbemiddelaars heeft een landelijke regeling van loonen en andere ar beidsvoorwaarden in de vlasindustrie vast gesteld. Bij deze regeling is het mmimum-uurloon voor werknemers van 21 jaar en ouder op 35 cent voor gehuwde werknemers op 36 cent bepaald. Ook voor jeugdigen zijn minimum- uurloonen vastgesteld. Voor enkele vemch- tingen zijn hoogere loonen bepaald. De werknemers zullen 6 dagen vacantie per jaar genieten. De regeling treedt in werkmg met ingang van de loonweek waarin Maandag 7 Septem ber valt. VERZORGING VAN KINDEREN VAN LEDEN DER DUITSCHE WEEBMAOHT. Het verordeningenhlad bevat de volgende verordening van den Fiihrer van 28 Juli be- treffende de verzorging van kinderen van leden van de Duitsche weermacht in de be zette gebieden: Arikel 1. Tot behoud en ter bescherming van de rassisch waardevolle germaansche erf°-oed, wordt aan kinderen, die in de bezette Noorsche en Nederlandsche gebieden door leden van de Duitsche weermacht zijn verwekt 6m uit Noorsche of Nederlandsche vrouwen zijn geboren, op verzoek der moeder, een bij zondere ondersteuning en verzorging vanwege instanties van de Rijkscommissarissen voor de bezette Noorsche en Nederlandsche gebieden toegekend. ,f Artikel 2. De ondersteuning bestaat m het dragen van de kosten der bevalling, de toe- kenning van steun in de kosten van levens- onderhoud aan de moeder gedurende den tijd voor en na de bevalling, de uitkeering van steun in de kosten van levensonderhoud voor de kinderen, de opneming der moeders m kli- nieken of tehuizen, en met toestemming van de moeders ook de opneming van de kinderen in tehuizen alsmede soortgelijke maatregelen. De nadere bijzonderheden worden geregeld door de Rijkscommissarissen voor de bezette Noorsche en Nederlandsche gebieden. Artikel 3. De verzorging van moeders en kinderen geschiedt met het doel, dat de moe ders geen enkel nadeel ondervinden en de ont- wikkeling van de kinderen wordt bevorderd. Desgewenscht wordt aan de moeder een- passende werkkring verschaft. Artikel 4. Voor zoover m overeenstemming met het in artikel 2 bepaalde prestaties wor den toegekena, gaan de wettelijke aanspraken op onderhoud op het Duitsche rijk °yer. Artikel 5. Op verzoek stellen de weer- machtsgerechten met toepassing van het Duit sche recht vast, of het hd van de Duitsche weermacht als vader van het kind moet wor den beschouwd. De gewone Duitsche gerechten zijn ten aan zien van de beslissing over de vaststellmg van het vaderschap, over aanspraken op onder houd alsmede andere aanspraken ter zake van het vaderschap jegens leden van de Duitsche weermacht onbevoegd'. Artikel 6. De Rijkscommissarissen voor de bezette Noorsche en Nederlandsche gebieden werden gemaohtigd met toestemming van den De sehilderes stond voor het raam en staar- de naar buiten. Reeds een half uur lang volgde ze zoo, Mijkbaar geheel in gedachten verdiept, het dartele spel der sneeuwvlokken. Anne Falke, die aan de tafel eveneens met de Kerstcadeaux bezig was, wierp af en toe een verwonderden blik in haar richting. Senta was vandaag zoo onrustig en ner- vetls. Verwachtte ze iemand? Op dit oogenblik klonk het geluid van een claxon. De sehilderes keerde zich om. Anne, je bent toch niet boos, als ik je nu naar je kamer stuur, wel Ik krijg bezoek iemand, die belang stelt. in m'n schilderijen. Hij is juist voorgereden. Het meisje stond onmiddellijk op. Hopelijk een kooper, lachte Ze. Ik zal in ieder geval een schietgebedje voor je doen wie wet, maak je ncg goede zaken met Kerst mis. Senta Bratt gaf geen antwoord., Ze zag bleek. Zwijgend trad ze op Anne toe, gaf haar een zoen op haar wang en duwde haar zach- tjes de deur uit. Wat was er met Senta aan de hand? Ze was altijd hartelijk en vriende- lijk tegen haar, maar teedere gebaren, zooals deze waren haar vreemd. Anne ging naar haar dakkamertje. Ze hoorde de bel over- gaan en daarna de stemmen van twee heeren. Senta Bratt was zelden verlegen, maar nu, nu ze zich tegenover jonkheer Falke geplaatst zao- voelde ze zich toch allerminst op haar gemak. Dat was dus Anne's grootvader, deze lange, dlanke ietwat vermoeid uitziende oude h6Ook Remus Falke was het zonderling te moede, hoewel hij zelf geen verklaring zou hebben kunnen geven voor de eigenaardige gemoedsstemming, waarin hij verkeerde. Een uur geleden was notaris Hamsen bi; hem gekomen en had plotseling zijn oude be- langstelling voor de schilderkunst ter sprake eebracht. Op alle mogelijke mameren had hi) letracht zijn client te bewegen een bezoek te brengen aan het atelier van de sehilderes Senta Bratt. die juist een buitengewoon mooi portret voltooid had, dat Falke stelhg zou interesseeren, enzoovoort. Tenslotte had Falke, eigenlijk meer om den notaris een genoegen te doen, in het bezoek toegestemd, maar nu hij zich m het atelier van de sehilderes bevond, kon hij zich merk- waardigerwijze niet onttrekken aan het ge- voel, dat er nog een andere reden was voor dit bezoek. Uw naam is me bekend, juffrouw Bratt, zei hij vriendelijk. Ik bezit zeifs nog een klein schilderij van u, dat ik zeker al een jaar of tien, vijftien geleden, "ekocht heb. Het beet „Lente" en 't is een sc-hets in wateryerf. Ach hebt u dat? vroeg Senta Bratt verrast. Ik herinner me het nog heel goed. Het stamt nog uit mijn begintijd; ik weet nog, dat ik den koning te rijk was, toen ik het aan een kunsthandelaar verkocht. Zoo ziet u, we zijn dus oude bekenden, lachte Falke. Dan hecht ik aan uw oordeel over mijn eerste portret bijzondere waarde. De'notaris heeft me verteld, dat u kenner bent, maar ik zou vooral graag willen weten, of het portret goed gelijkt. Of het gelijkt? Er lag intense verbazing in den toon, waar op Falke dit vroeg, maar reeds dwong Ham- sen hem plaats te nemen op een stoel, welke hij in het juiste licht had geplaatst. ^enta Bratt spoedde zich intusschen naar het gor- dijn, dat zij met een rudt wegschoof. (Wordt vervolgd.) 11

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2