Duitschland wint op alle fronten. 82e Jaargang Buitenland No. 10.414 MAANDAG 31 AUGUSTUS 1942 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN ZINGEND NEDERLAND. DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Duitsche troepen dringen diep in verdediging rond Stalingrad. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT V 4 EeN overlevende bij ongeluk Verschijnt iederen Maandag-, Woenidag- en Vrijdagavond Prijsverhooging odvertentier, toegestaan door het Deoartement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N. P. d. d. 24 Maart 1942 - Abonnementsprijs Binnen Terneuzen f 1.42 per 3 msanden buiten Terneuzen I 1.73 per 3 maanden. - Bij voorultbetaling I 6.60 per jaar. Uitoeelster N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Teleiocn 2073 - Giro 38150 DIRECTEUR: I. VAN DE SANDE TERNEUZENSCHE COURANT ADVERTENTIENPer mm 10 cent, minimum per advertentie f 1.50 Rubriek kleine advertentien 1-5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; maximum 8 regels Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 1-5 regels 52 cent, iedere regel meer 1 0 cent Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 1 0 c^nt meer. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien uiterlijk 10 uur v. m. op den dag van verschijning. HOOFDREDACTEUR: N.J. HARTE TERNEUZEN - TELEFOON 2298 Er is een tijd geweest, dat in ons land het volkslied, de volkszang heeft gebloeid. In een- voudige taal, met veel vaste wendingen en eveneens eenvoudige melodie, werd weerge- geven wat er leerae en omgmg bij een breeds iaag van ons volk. Kenmerkend voor het ouide volaslied is immers het element van gemeen- schapskunst, waaraan het zijn unieke beko- nng' dankt. in de loop der eeuwen echter werd werd het volkslied in laet steeds meer burger- lijke Nederland teruggedrongen en slechts in axgelegen landelijke streken heeft het zich no°" kunnen ImndlicLVen. In de steden GclitGr en" vandaar zich over het geheele land ver- spreidend ontstond het straatlied, dat in zccr sporadisclhe gevallen iets van het oude volks lied heeft bewaard, doch overigens vulgair was en bovendien elk element van gemeen schapskunst miste. iHet is dan ook niet in het minst aan het straatlied te danken, dat de Nederlander zich is gaan schamen om gemeenschappelijk en in het openbaar te zingen. Wanneer men echter tot de conclusie zou komen, dat het volkslied dood is, vergist men zich. Naast het vulgaire straatlied en het dronkemansgelal typee- rend verschijnsel op kermissen en feestdagen kon zich het oude volksliedje ,,Hei, 't was in de Mei"' nog altijd handhaven, al werd het na eenigen tijd meestal overstemd door lied- jes als ,,Wij gaan nog niet naar huis" en andere weinig hartverheffende gemoedsuitin- gen. Juist omdat het volksliedje nog leefde in het hart van velen ontbrak het daarom niet aan lieden, die welgemeende pogingen deden om ons volk weer tot een zingend volk te ma- ken. Al deze pogingen moesten echter mis- lukken, omdat elke eenheid in het verleden zoek is geweest. En waar eenheid ontbreekt, kan geen gemeenschapskunst ontstaan. Zoo zagen in de jaren, die thans achter ons liggen talrijke liederbundels het licht. werden zang- feesten georganiseerd en wedstrijden uitge- schreven, zonder dat eenig tastbaar resultaat geboekt kon worden. Gemeenschapskunst en eenheid zijn nu eenmaal onverbreekbaar met elkander verbonden. Het is daarorn,juist ge- zien, nu in ons volk langzaam de eenheidsge- dachte groeit, dat men het volkslied weer die plaats wenscht te geven, welke het toekomt. Uit de talrijke zangbundels. heeft men een lie- derenkern uitgezocht, die op de scholen ver- plicht is gesteld. De onjroep is ingeschakeld om het volkslied tot de massa te brengen, de stichting Nationaal Zangfeest streeft naar .hetzelfde doel. De arbeidsmannen van den Nederlandschen Arbeidsdienst hebben weer geleerd gemednichappelijk te zingen. Schuch- ter nog en aarzelend wint het volkslied weer terrein. Maar. de vooruitgang is onmiskenbaar en dit is een verheugend teeken. Binnen kort, op 6 September a.s., zal, naar reeds gemeld is, op den Dam te Amsterdam onder auspicien van de stichting Nationaal Zangfeest een grootsche demonstratie gehou- den worden, een waarlijk nationaal zangfeest, waaraan duizenden uit ons geheele land zul- len deelnemen. Een nationaal feest, geen po- litieke demonstratie. Want werkelijke volks zang is nationaal en steeds los van alle poli tick. Het is juist daarom te hopen, dat dui zenden bij deze uitvoering tegenwoordig zul- len zijn. Zang verbroedert, nog altijd hebben de gevleugelde woorden van een der grootste dichters niets van hun beteekenis verloren. Want waar men zingt, daar vreest men niet, bij slechte menschen klinkt geen lied. Neder land zal weer moeten worden wat het vroe- ger was: Een zingend volk! Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: Ten Zuiden van den beneden loop van den Koeban rukken Duitsche en Roemeensche troepen ondanks sterk vijandelijk verzet in 't moeilijke terrein verder op. In het gebied van Stalingrad braken infan- teriedivisies en snelle formaties, door sterke strijdkrachten van de luchtmacht gesteund, door krachtig versterkte stellingen heen en drongen zij in hevige gevechten diep in het vijandeiijke verdedigingssysteem binnen. Ten Zuidwesten van Kaluga werden on- nieuw aanvallen van sterke .vijandeiijke for maties infanterie en tanks afgeslagen. Bij Rzjef trachtte de vijand ook gisteren door sterke strijdkrachten in den strijd te werpen, het front te doorbreken. Met medewerking van de luchtmacht werden aanvallen, deels in een tegenaanval, afgeslagen. Het is den bolsjewistischen troepen nu de slag om Rzjef reeds een maand duurt, on danks den mas sal en inzet van menschen en materiaal ter sterkte van vier tot vijf legers, niet gelukt het Duitsche front te doorbreken. De terreinwinst van den vijand staat tactisch noch operatief in eenige verhouding tot de hem hierbij toegebrachte verliezen aan men schen en materiaal. Alle beweringen van de bolsjewisten over een geslaagde doorbraak zijn onjuist. Het front is gesloten, terwijl de aianValskrdcht van den vijand meer en meer verlamt. Seder den dertigsten Jull werden in deze gevechten 1572 bolsjewistische tanks stukgeschoten. Deels door vliegtuigformaties en formaties luchtdoelartillerie van de lucht macht vernield of in gevechten van zeer dichtbij vernietigd, 547 vliegtuigen neerge- schoten bij 25 eigen verloren vliegtuigen en werd talrijk materieel door het Duitsche af- weervuur en de aanvallen van de Duitsche luchtmacht n^rnield. De bloedige verliezen van den vijand zijn buitengewoon hoog. Ten Zuiden van het Ladogameer verloor de vijand bij nieuwe vergeefsche aanvallen 21 tanks. In den afgeloopen nacht hebben bolsjewis tische bommenwerpers deels op groote hoogte storingsvluchten ondemomen boven Noord- Oost Duitschland. Door lukraak neergewor- pen bommen ontstond op enkele plaatsen geringe schade. In Noord-Amerika werden door Duitsche en Italiaansche jachtvliegtuigen en door luchtdoelartillerie twaalf Britsche vliegtuigen neergeschoten. Ift het zeegebied van El Daba werd een Britsche torpedojager door bomtreffers zwaar beschadigd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben ten Zuiden van Korfoe een Britsche duikboot tot zinken gebracht. Tijdens viuchten van Britsche formaties boven de bezette gebieden in het Westen wer den Zaterdag in luchtgeVechten vijf vijande iijke vliegtuigen, zonder eigen verliezen. neer geschoten. <*en strijd tegen Groot-Brittannie vielen Duitsche vliegtuigen overdag industrieele en ravitailleeringsinstallaties in Zuid- en Oost- Engeland, alsmede schepen aan de Engelsche Kanaalkust aan. lEen Britsch koopvaardij- schip van 5000 brt. en een convooivaartuig werden door voltreffers tot zinken gebracht. Een ander convooivaartuig bleef zwaar be schadigd liggen. WEDERZIJDSCHE ACTIVITETF VAN VERKENNINGSTROEPEN. Landingspoging op het eiland CerigotVo verijdeld. Aan het Egyptische front artillerievuur en wederzijdsche activiteit van verkenningstroe- pen. De Britsche luchtmacht heeft opnieuw bomaanvallen gedaan, vooral op den zuide- lijken sector van onze stellingen. De batte- rijen luohtdoelgeschut van enkel groote troe- penonderdeelen, waaronder die van de divisies Littorio en Bologna, hebbdn vier aanvallende vliegtuigen neergeschoten, twee piloten wer den gevangen genomen. Acht andere vlieg tuigen werden door Italiaansche en Duitsche jagers in herhaalde luchtgevechten neerge schoten. In de Middellandsche Zee werd een vijande iijke duikboot door Duitsche vliegtuigen tot zinken gebracht. In den nacht van 27 op 28 Augustus werd door een kleine vijandeiijke afdeeling een po- ging ondernomen om het eiland Cerigotto ten noordwesten van Kreta te landen. Door het onmiddellijk optreden van ons gamizoen werd de vijandeiijke afdeeling op de vlucht gedre- ven. Voor de Egyptische kust werd een Brit sche torpedojager door een van onze motor- torpedobooten getorpedeerd en zwaar bescha digd. DE LANDINGSPOGING BIJ DIEPPE. Officieel verslag van het Duitsche opperbeveL Het opperbevel van de weermacht publi- ceert over de Engelsche landingspoging bij Dieppe op 19 Augustus 1942 een officieel ver slag, waarin o.a. gezegd wordt: De door het opperbevel van de weermacht ontvangen rapporten van leger, vloot en luchtmacht, de buitgemaakte bevelen en ver- klaringen van gevangenen, geven thans een volledig beeld van de zware nederlaag, welke de vijand bij ziin poging tot oprichtmg van het tweede front bij Dieppe geleden heeft. De bedoelinigen van den vijand zijn door de resultaten van de eigen verkenning en door het buitgemaakte operatiebevel van niet min der dan 121 dicht in elkaar getypte vellen on- dubbelzinnig opgehelderd. Zij bewijzen, dat het er den vijand niet om te doen was, afzonder- lijkeMoelen te vernielen, doch dat reeds aan de dferste golf van landingstroeper, de taak ge steld was, stad en haven van Dieppe in te nemen en een diep bruggehoofd te vormen, welks omvang gekenteekend is door de als doel van den aanval genoemde plaats Arques la Bataille, op zeven km van de kust gelegen. Voor de beoordeeling van de waarde van dit bruggenhoofd zijn de volgende constateerin- gen van belang: Dieppe is de havenplaats die het dichtst bij de Fransche hoofdstad gelegen is. Haar havenwerken maken het lossen van pantserwagens en zwaar oorlogstuig mogelijk en daarmede het aan land zetten van de ver- dere golven voor den aanval. Het bezit van een diep bruggenhoofd bij Dieppe maakt het mogelijk, de kustverdediging tusschen Somme en Seine op te rollen en door de inneming van Abbeville en De Havre andere geschikte havens te verkrljgen. Ter uitvoeringe van deze voomemens was in de eerste golf de tweede Canadeesche divisie over een breedte van ongeveer 25 km ter lan ding op zes verschillende plaatsen opgesteld. Deze troepen bestonden uit uitgezochte elite- strijdkrachten, die sinds maanden voor lan- dingsgevechten speciaal waren opgeleid, en in hooidzaak in ieder geval niet uit Engelscben doch uit Canadeezen bestonden. Achter deze eerste golf stonden naast talrijke andere in de wateren tusschen Dieppe en Ports mouth waargenomen groepen van landings- booten, transportvaartuigen en lichte zee- strijdkrachten tot de grootte van kruisers een drijvende reserve van zes groote, ook met pantserwagens volgeladen transportschepen en drie vrachtbooten. Meer naar het Noorden bevond zich een andere sterke groep wel het gros van de landingsstrijdkrachten met 26 transportschepen in ze§, op welker dekken naast elkaar dicht opeengepakt de troepen stonden. Aan luchtstrijdkrachten had de vijand meer dan honderd gevechtsvliegtuigen, waaronder talrijke viermotorige machines en ten minste duizende jagers overwegend voor den aanval op de Duitsche kustverdediging opgesteld. Deze sterke, hoewel in hoofdzaak aan de ,,bondgenooten" toebedeelde inzet van strijd krachten, bewijst beter dan alle achteraf on demomen officieele en officieuze pogingen tot misleiding, dat met de landing het doel diende te worden nagestreefd van uitgestrekte opera- ties te land. Dit feit wordt nog onderstreept door de verklaring van den voorzitter van de Amerikaansche senaascommissie voor mili- taire aangelegenheden, die volgens United Press nog op 20 Augustus de hoop tot uiting bracht dat de gemeenschappelijke aanval zich zou ontwikkelen en uitbreiden tot het tweede front. De gelande strijdkrachten waren vol gens hem daartoe sterk genoeg en het ge- vechtsterrein zou voor landingsoperaties uiterst gunstig zijn. De gevonden bevelen verstrekken ook nog in ander opzicht waardevolle conclusies., opdat zij niet in onze handen zouden vallen, moch- ten alleen de beide brigade-staven de bevelen voor de ondememing medevoeren. Door ge- vangenneming van een brigadestaf kwam het operatiebevel echter in ons bezit. Het eerste doel moest bestaan in de vemieling van enkele kustbatterrjen, die de kustwateren en het j strand beheersehten, om vervolgens, onder- steund door de kanonnnen van talrijke vloot- eenheden, op het strand aan land te gaan en de haven en de stad in bezit te nemen. Plun- deren in elken vorm was ten strengste ver- boden. De motiveering daarvoor in het ope ratiebevel luidde dat ,,de Duitsche bezettings- roepen een hoogen standaard van individueel fatsoen ontwikkeld hebben" en dat daamaar ook de landingstroepen door de bewonewe be- oordeeld zouden worden. Om op uitvoering van dit bevel, dat eveneens het voomemen van een langdurig verblijf aan land in het licht stelt, te zien, was speciaal een officier van de gendarmerie met hulpstrijkrachten benoemd. Nietterriin geloofde men dat de Fransche bevolking van de landende troepen zou kunnen verlangen haar naar Engeland weg te voeren. Voor dit doel was een speciale groep aangewezen ter sterkte van een officier en zes andere dienstgraden van Fransche nationaliteit, die evenwel de opdracht hadden uitsluitend voor den dienst geschikte Fran- schen mede te nemen en ook slechts dan, wanneer zij zich verplichtten tot dienstneming in de formaties van De Gaulle. Ook aan vis- schers die hun eigen vaartuig meebrachten, moesten het toegestaan zijn om onder de be- scherming van de zeestrijdkrachten naar Engeland over te steken. Uitgebreide voorschriften waren opgesteld voor <Je behandeling van de Duitsche krijgs- gevangenen. In de eerste plaats moest men hun, waar het slechts mogelijk was, de han den vastbinden, opdat zij hun papieren niet konden vernietigen. Op een nauwkeurig aan- gegeven plek aan het strand moest een kamp voor krijgsgevarigenen worden ingericht. De daartoe aan te stellen bewakingsmanschappen en hun houding, de terugbrenging naar Enge land en hun verdere bestemming aldaar, waren nauwkeurig vastgelegd. Tot in alle bijzonder- heden behelst het bevel evenwel ook voor geval van nood die maatregelen, welke geno men moesten worden wanneer bij een ongun- stige ontwikkeling van de situatie het besluit tot den terugtocht genomen moest worden. De bevelhebbers van de strijdkrachten ter zee en in de lucht dienden de vereischte overwegin- gen voor dit doel tijdig genoeg te maken. In dit geval lag het in het voornemen de gelande troepen tot den laatsten man weer aan boord te nemen, evenals de met zekerheid verwachte massa's Duitsche krijgsgevangenen, het uitge- laden oorlogstuig en vooral de pantserwagens. Ook de dooden wilde men terugbrengen. Deze van kwartier tot kwartier tot in elke bijzon- derheid vastgelegde terugtocht was op dertig bladzijden en in dertien schetsen uiteengezet. Het werkelijke beloop der gebeurtenissen is uit de berichten van het opperbevel van de Duitsche weermacht voldoende bekend. Nog voordat de vijandeiijke landingsvloot in het gezicht van de kust kwam, was zij door de op zee varende beschermingsstrijdkrachten van de Duitsche marine gerapporteerd. Nadat de zwakke strijdkrachten van de marine in een kort zeegevecht tegen de superieure vijande iijke eenheden een kanonneerboot tot zinken gebracht en verscheidene treffers op de vijan deiijke schepen geplaatst hadden hadden moes ten zij den strijd staken. Doch de eerste storing in den stelselmatigen afloop der vijandeiijke operaties was omstaan. Uit het groote aantal van de Duitsche verdedigings- werken, die volgens het plan bezet en vernield moesten worden, gelukte het den vijand slechts om onder gebruikmaking van superieure strijdkrachten op een plek tijdelijk een kust- batterij onder controle te krijgen. De afweer van alle verdedigingswerken bleek deir vijand superieur te zijn. De plaatselijke reserves van de militaire leiding waren voldoende om den vijand, waar hij tijdelijk aan het strand vasten voet gekregen had, in de pak te hak- ken of in zee terug te werpen. Zijn pantser wagens hadden op het strand, kapotgeschoten en buiten gevecht, een roemloos einde, zonder ook maar den strandweg bereikt te hebben. De reserves, die door de hoogere legerleiding waren opgeroepen en binnen den kortst moge- lijken tijd derwaarts waren gevoerd, bereikten op; den vastgestelden tijd het gebied van Dieppe, maar vonden geen gelegenheid meer om in te grijpen. De dappere soldaten van de kustverdediging hadden zich inmiddels uit eigen beweging tegen den aanvailer geweerd. Vroeg in den middag reeds kon het alge- meene opperbevel van den betrokkem sector melden; ,,de divisie heeft met luchtdoel- geschut en luchtwapen alleen haar sector be- houden of heroverd. Geen gewapende En- gelschman staat meer op het vasteland". Om 17 uur 50 was het bericht ontvangen van den bevelvoerenden admiraal in Frankrijk dat de haven van Dieppe en de havenversperring onbeschadigd waren. Geen enkel vijandelijk schip was er in geslaagd de haven binnen te loopen. De eigen luchtmacht had onder voort- durend toezicht van de wateren tot aan de Engelsche kust op voortreffelijke wijze de afweergevechten van het leger ondersteund en daarnaast groote vernietigingen aangericht onder de aanvallende luchteskaders van den vijand en onder dft schepen van de landings vloot. Zoo verliep de Britsche landingspoging bij Dieppe volgens de berichten van den eigen troep. De vijand zelf heeft dezen afloop der gevechten door een reeks openlijke radiosei- nen bevestigd. Uit deze radioseinen, die ten deele den Snellen aanvoer van versterkingen en aanvullingen voor de landingstroep ter voortzetting van den aanval verlangen, blijkt het volgende: Met gebruikmaking van nume- riek beperkte strijdkrachten en daarmede zonder al te groot risico, moesten pogingen gedaan worden op het vasteland een brugge hoofd en een bruikbare haven te verkrijgen. Ware dat gelukt, dan zou de Engelsche leger leiding niet geaarzeld hebben andere gereed- staande troepen aan land te zetten en daar mede het tweede front in Frankrijk te vor men. Voor het geval de ondememing mislukte was evenwel de terugtocht propagandistisch en militair voorbereid. Aan den troep was de eigenlijke bedoeling verzwegen en aan de Fransche bevolking was door radio bekend gemaakt, dat'hier niet sprake was van een invasie. De verliezen. De ondememing tegen Dieppe heeft den vijand zware verliezen gekost. Hij verloor 2195 gevangenen, onder wie 128 officieren. i Onder hen bevond zich de commandant van de zesde Canadeesche brigade infanterie Wil liam Wallace iSoutham, voorts twee kolonels en 13 stafofficieren. Behalve de vernietigde 28 pantserwagens en verkenningsauto's werd een groote hoeveelheid lichten en zware infanteriewapens en ander oorlogstuig, vooral I ook landingsbooten buitgemaakt. De vijand leed zware bloedige verliezen, die veel grooter zijn dan bet aantal krijgsgevangenen. Alleen i aan de kust werden 600 dooden geconsteerd. j Het aantal verdronken manschappen is niet J na te gaan. Steeds spoelen nog lijken op het strand aan. Voorts verloor de vijand 127 vliegtuigen, vier torpedojagers, twee torpedo booten, een torpedomotorboot, zeven trans portschepen en een aantal landingsbooten, die door artillerie en luchtmacht tot zinken ge bracht werden. Beschadigd werden vier krui sers, vier torpedojagers, vijf transportschepen, viertorpedomoterbooten, twee kleine een heden en talrijke landingsbooten. I Daartegenover bedragen de eigen verliezen ondanks alle beweringen van de vijandeiijke propaganda: bij het leger 115 dooden, 187 gewondenv 14 vermisten. Bij de marine: 78 dooden en vermisten, 135 gewonden. Bij de luchtmacht: 104 dooden en vermisten, 58 ge wonden, in totaal dus 591 manschappen ver loren, een onbeteekenend verlies dus vergele- ken met_dat van den vijand. Aan Duitsch materiaaT gingen 35 vliegtuigen en een duik- bootjager verloren. Zes stukken geschut wer den beschadigd. De houding van de Fransche bevolking was meer dan correct. Zij heeft ondanks eigen verliezen de Duitsche troepen in hun strijd door hulpvaardigheid van elken aard onder steund. Zij heeft branden gebluscht, gewon den verzorgd en de troepen voorzien van eten en drinken. Uit erkentelijkheid voor deze hou ding worden op bevel van den Fiihrer de Fransche krijgsgevangenen afkomstig uit de Fransche plaatsen van het gevechtsgebied om Dieppe uit krijgsgevangenschap ontslagen. vBRAZILDi'S OORLOGSVERKLARING. Het D.N.B. meldt uit Madrid: Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat in Rio de Janeiro in alle Braziliaansche regeerings- bureaux koortsachtige bedrijvigheid heerscht om het leven in allerijl op den oorlog in te stellen. Het oproepen van soldaten en reser- visten, de opleiding en uitrusting van troepen de yeorganisatie van den landbouw, de instel- ling van de industrie op oorlogsproduetie en maatregelen voor de passieve verdediging van de burgerbevolking vormen problemen, welker oplossing op groote moeilijkheden stuit. iVooral wordt het werk van de autoriteiten -hemoei- lijkt doordat een groot deel der industrie- en handelsfirma's in handen waren van onder- danen van mogendheden van de spil en thans ineens zijn stopgezet. Niet minder dan 830.000 Duitschers, 200.000 Japanners en drie millioen Italianen moeten door de politie bewaakt of onder toezicht gehouden worden. MEDWJFOIZKAJA AUKOWO RASPAPINSKAJA^ KLJEZKAJA i OLJENI Wsjalin.sk J#SJI NOWONIKOLSKOJE DENISOW JEWSUEJEW S NcL PROEDKl/^7 W. golubinsk,(wjertysji \goemr kremenskaja ilowinskaja TS^STJAKOWSK TSJMELJEWSK GRJASNffi/.'SK LENIN SK SKWOR1N K ALA'S J TSAREW USTIN KRIWOMOE LJAPISTJE KRASNOARMJEISK LOBATSJ TOENDOETOWA j? tingoeta TSJIRSKAJA> "7c, ZAZI y GROMO- SLAWSK JESOELOWSKAJA potemkinWCjaI* ZYMLJANSK GNILOAKSAISK SHOEJOWO DOM TOLTAEWA ^'(4255) 50 km KOTELNIKOWO KAART VAN PELT DE STRIJD OM STALINGRAD. Zooals de kaart aangeeft wordt er momenteel op een betrekkelijk klein gebied om Stalingrad gestreden, er is een der heftigste veldslagen gaande tusschen het smalle gedeelte van Don en Wolga. 6 Het front ten westen van Stalingrad is nu gesloten, dit blijkt uit deaanvalsrichtingen (met zwarte pijltjes) der verbonden Duitsche troepen die de Don op verscheidene plaatsen in den bovenioop van deze rivier forceeren. De strijd om de sleutelstelling tusschen Don en Wolga moet voor de Sovjettroepen tot elken prijs behouden blijven, daarom is de strijd zeer hardnekkig. Intussclaen is een nieuwe strijdface om dit belangrijke industrieele centrum voor de verbonden-Duitsche troepen ingetreden. DE STRIJD IN HET GEBIED DER SALOMONS-EILANDEN. S.P.T. ontleent aan een bericht van het i geallieerde opperbevel voor den Zuid-West- Pacific over den tweeden zee- en luchtslag bij de Salomons-eilanden, dat gedurende dezen twee dag-endurenden slag o.a. twee Japanf sche transportschepen en een kanonneerboot tot zinken zijn gebracht, en de Japansche luchtmacht 56 vliegtuigen verloor. i Van militaire zijde te Washington wordt j nog vernomen, dat de Amerikaansche lan dingstroepen op Tulagi de bezetting van de bruggenhoofden aldaar handhaven. Terwijl de tweede s\ag bij de Salomons- eilanden zijn einde nadert heeft de Japansche luchtmacht der marine haar zware aanvallen op Noord-Australie zonder onderbreking voortgezet. Opnieuw werd groote schade aangericht in voor den oorlog belangrijke installaties, haveninstallaties, en verkeersbe- drijven in talrijke steden in Noord-Australie. Port Darwin, Townsville en Broome in Noord- resp. West-Australie waren vooral het doelwit van de onderbroken Japansche bomaanvallen. De stad Townsville in Noord-Australie brandt nog steeds. Twee daar in de haven voor anker liggende schepen van elk 6000 brt. werden met hommen zoo zwaar beschadigd, dat zij brandend omsloegen. Op een van deze schepen werden sterke ontploffingen waargenomen. Blijkbaar had het schip muni tie aan boord voor de afgesneden Amerikaansche troepen op de Salomons-eilanden. Tijdens de luchtgevechten, die Donderdag boven Noord- en West-Australie werden ge- j houden, zijn 16 vijandeiijke vliegtuigen neer- I geschoten. Daaronder bevonden zicb zeven i Aircobra's en drie Curtiss-jagers. Twee i Japansche vliegtuigen zijn niet op hun steun- punten teruggekeerd. (D.N.B. S.P.T. vernam uit Washington, dat volgens een communique van het Amerikaansche mi- nisterie van marine, het zeegevecht in de na- bijheid der Salomons-eilanden voorloopig tot een einde is gebracht. In de officieele Ameri kaansche rnededeeling heet het, dat sedert het laatste communique geen verdere acties heb ben plaats gehad. De Japansche strijdkrach ten hebben zich uit de nabijtieid der Ameri kaansche posities op Tulagi teruggetrokken. President Roosevelt heeft Donderdag een bijeenkomst gepresideerd van den ooriogs- raad voor de Stille Zuidzee, zoo ontleent het D.N.B. aan den Britschen berichtendienst. Roosevelt bracht rapport uit over de gevech ten bij de Salomons-eilanden. ZLTD-DUITSCHLAND EN DE NOORDKUST VAN ENGELAND AANGEVALLEN. Van militaire zijde verneemt het D.N.B.: Britsche bommenwerpers hebben Vrijdag- nacht steden in Zuid en Zuid-West-Duitsch- lan aangevallen. De uitgeworpen brisant- en brandbommen veroorzaakten schade aan ge- bouwen en stichten branden, voomamelijk in woonwijken van de burgerbevolking. Volgens tot dusver ontvangen berichten werden 82 aanvallende vliegtuigen neergeschoten. Aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtui gen richtten zich Vrijdagnacht op belangrijke militaire inrichtingen aan de Noordkust van Engeland. Naar het opperbevel van de Duitsche weer macht mededeelt, hebben Donderdag in den loop van den avond lichte Duitsche gevechts vliegtuigen tijdens een verrassenden aanval in scheervlucht voor den oorlog belangrijke installaties in de stad Folkestone aan de En gelsche Zuidkust met bommen van zwaar kali- ber bestookt. Ten Noorden en ten Zuiden van een belangrijke spoorweginstallatie namen de gevechtsvliegers hevige ontploffingen waar. Zaterdagnacht waren aanvallen van Duit sche gevechtsvliegtuigen gericht op de stad Leeds in de Midlands, waar talrijke fabrieken van de Britsche bewapeningsindustrie zijn gevestigd. In de getroffen doelen ontstonden verscheidime branden. Bovendien werden in stallaties voor de oeconomische oorlogvoering in verschillende Steden van Oost-Engeland, zoo o.a. de havenstad Hull aan de mopding van de Humber gebombardeerd. Alle in den strijd gewbrpen Duitsche vliegtuigen keerden op hun steunpunten terug. VAN HERTOG VAN KENT. De ,,Sunderland"-vliegboot van den Hertog van Kent had volgens den Engelscben nieuws- dienst ongeveer zestig mijl van de reis afge- legd, toen zij boven een eenzaam en afgelegen gebied neerstortte. De vijftien inzittenden werden alien op den na gedood. Onder de stachoffers bevinden zich o.a. de particuliere secretaris van den Hertog, luitenant John Lowther en Michael iStrutt. De eenige over levende is een militair, die de achterste mi- trailleur bediende. Hij had de plaats van het ongeluk reeds verlaten, toen een patrouille daar aankwam. Hij legde verscheidene mijlen te voet af en ligt nu in een ziekenhuis. (D.N.B.) CUBA. De regeering van Cuba heeft een besluit afgekondigd, volgens hetwelk aan onderdanen van de mogendheden van de spil het Cubaan- sche burgerrecht niet meer kan worden ver-- leend. Verder is het Duitschers en Italianen verboden het land te betreden. BRITSCHE TORPEDOJAGER VERLOREN. De Londensche zender meldt, dat de Engel sche admiraliteit het verlies bekend gemaakt heeft van den Engelschen torpedobootjager ,,Embreak". Hij zou na een aanvaring op den Atantischen Oceaan gezonken zijn. DE BEDREIGING VAN STALINGRAD. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Omtrent de gevechten tusschen Don en Kaukasus toont het Duitsche opperbevel zich op het oogenblik zeer zwijgzaam. Het is typeerend, dat daarentegen van geallieerde zijde met een opmerkelijke openhartigheid over het snelle voortschrijden der aanvalsoperaties wordt gesproken, hetgeen kenmerkend is voor de bezorgdheid, die men omtrent den afloop der krijgsverriehtingen ip dit gebied koestert. Een groot nadeel is het voor de bolsjewisten, dat belangrijke verbindingen van het Zuiden naar het Noorden verloren zijn gegaan. De spoorlijn, die van Astrakan over Saratow leidt, is de eenige verbinding, waarvan zij nog een min of meer ongestoord gebruik kunnen maken. Nu de operaties in het gebied van Stalingrad de Wolga zijn genaderd, dreigt ook de verbinding van Stalingrad met het Noor den, waarvoor de bolsjewisten tot dusver nog de beschikking hadden over een spoorlijn en de Wolga als scheepvaartweg, te worden afge sneden. Hiermede is dan dit belangrijke industriecentrum, door Stalin eens ,,het hart der iSovjetunie" genoemd, van het midden en Nooren van het land geiisoleerd. Andere ver bindingen met het Noorden staan den bolsje wisten niet meer ter beschikking, hetgeen niet zal nalaten, nadeeligen invloed uit te oefenen op het vervoer van het door Engeland en de Vereenigde Staten geleverde oorlogs- materieel, dat in hoofdzaak naar de Kaspische Zee werd gezonden. De operaties in het Oos- telijke deel van den Kaukasus zijn, naar hier vernomen wordt, reeds zoo dicht tot het olie- gebied van Grosni genaderd, dat de productie dezer olievelden nog nauwelijks voor de oor logvoering der bolsjewisten een rol kan spelen. Aan de andere deelen van het Oostelijke front blijven alle bolsjewistische aanvallen vruchteloos. Voor het eerst wordt thans ook melding gemaakt van aanvallen op de Duit sche stellingen ten Zuiden van het Ladoga- GRIEKSCH ZEILSOHIP DOOR ENGELSCHE DUIKBOOT TOT ZINKEN GEBRACHT. 110 passagiers verdronken. Naar het D.N.B. uit Berlijn meldt zijn aan de Grieksche Middellandsche Zeekust twee reddingbooten met den kapitein en eenige leden van de bemanning van een 200 brt. groot Grieksch zeiischip aangekopien. Het schip voer met marktproducten voor de "burgerbe volking en had- 110 mannen en vrouwen aan boord, alien Grieken. Onderweg dook plotse- ling een duikboot naast het schip op. De kapitein maakte met twee leden van de be manning een boot klaar en voer naar de duik boot. Van boord van de Engelsche duikboot ■werd hun toegeroepen uit het schootsveld te gaan. De duikboot loste toen drie schoten op het zeiischip, dat met de zich nog aan boord bevindende 110 passagiers in de golven ver- dween. Drie leden van de bemanning, die overboord waren gesprongen, werden met mi- trailleurvuur besohoten, doch wisten zich door duiken aan den kogelregen te onttrekken. Vervolgens dook de duikboot en verdween. SOVJET-VLIEGTUIGEN BOVEN L DUITSCHLAND. Bolsjewistische bommenwerpers hebben Donderdagnacht militair onbelangrijke sto ringsvluchten gemaakt boven Oost, Noordoost _enMidden-Duitschland. Een enkel toestel drong door tot het versperringsgebied van Groot-Berlijn. Lukraak op verscheidene plaatsen geworpen brisant- en brandbommen hebben volgens de tot dusver ontvangen be richten slechts schade van geen belang aan gericht. AMERIKAANSCHE TORPEDOJAGER GEZONKEN. Het Amerikaansche departement van marine heeft Donderdagavond bekend gemaakt, zoo meldt de Engelsche berichtendienst, dat de Amerikaansche torpedotoootjager ,,Ingraham" groot 1630 ton, bij een aanvaring" op den Atlantischen Oceaan is gezonken. DE DUITSCHE'OORLOGSVLAG OP DEN 'HOOGSTEN KAUKASISGHEN BERGTOP. Stoutmoedige prestatie der bergjagers. Omtrent de rnededeeling in het Duitsche legerberictit dat een afdeeling bergjagers op den Elbroes, den boogsten top van den Kau kasus, de Duitsche oorlogsvlag heeft geplant merkt men van bevoegde militaire zijde op, dat dit feit, ook al werd het uitdrukkelijk in het legerbericht vermeld, uiteraard geen stra- tegische beteekenis heeft. Intusschen zou men aan de verdiensten der Duitsche bergjagers, die dit stoute stukje hebben volbractit. tekort doen, indien men het alleen maar als een sportieve prestatie beschouwde. De bergjagers immers moesten belangrijke hindernissen, mij- nenvelden en bdomversperringen overwinnen, om tot den bergtop door te dringn. Bovendien raakten zij meermalen slaags met bolsjewis tische afdeelingen en moesten zij zich met ge- weld een weg naar den bergtop banen. DE KAUKASUS, LAND VAN ROMANTIEK EN SAGEN. De Grieksche held Jason zoctht hier eens het Gouden Vlies. Zelcten is een landstreek rijker door mythen en legenden omspormen als wel de Kaukasus, het geweldige bergmassief tusschen de Kas pische en de Zwarte Zee. Nog slech's een halve eeuw geleden gold de Kaukasus als een der meest romantische plaatsen ter wereld.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1